NOWOŚCI SERWISU ŻYCIE JEST DZIWNE NA LWOWSKIEJ DUŻO SIĘ DZIEJE WIADOMOŚCI NEPOMUCKIE  DŹWIĘKI  FOTKI ^

 

@ !  Bookmark and Share    inne szuflady

WIADOMOŚCI

 NEPOMUCKIE


NIEKTÓRE AKTUALNOŚCI NA FACEBOOKU. ZAJRZYJ CZASEM

SONDA

Czy w przypadku znacznego zniszczenia rzeźby JN należy:
  zastąpić ją nową (produkcji jednego z warsztatów robiących seryjne odlewy)
  obok nowej zostawić starą (wprowadza nieco chaosu)
  zastąpić ją nową wykonaną na wzór starej (kosztowne!)
  remontować starą tak, aby zachować jej patynę (trudne!)
  zostawić jak jest
(niech umrze w spokoju)


ORGAN BRACTWA NEPOMUCKIEGO
Societas Sancti Ioanni Nepomuceni
ARCHIWUM: 2011

numer aktualny >>

numery archiwalne:
2018 * 2017 * 2016 * 2015 * 2014 * 2013 * 2012 * 2011 * 2010 * 2009
2008 * 2007 * 2006 * 2005 * 2004 * 2003 * 2002 *
2001 * 2000 * 1999
Ilość Nepomuków Polskich opisanych na tych stronach w końcu 2011 osiągnęła 4 324 (+464). Dążymy do celu jakim jest skatalogowanie wszystkich obiektów nepomuckich w Polsce, a poprzez to lepszej ich ochrony

<< wstecz  | dalej >>


na skróty: niektóre prowincje nepomuckie (pełny podział regionalny - zobacz mapę serwisu >>)


Dla potrzeb Bractwa Nepomuckiego opracowałem wersję 2.0 nepomuckiego formularza rejestracyjnego. Zobacz przykładową ankietę z objaśnieniami (>>) 

Nepomuki na mapie Google (zobacz >>). To początki - współpraca mile widziana!


2011-12-30

H. Jakóbczak przesłał znaleziony link do książeczki poświęconej kultowi Jana N. w Jastrzębiu i okolicach (X. Raciborskie >>) oraz info o obrazie Jana N. z Gniewu (Pomorze >>). Dzięki!


2011-12-29

H. Jakóbczak przesłał znaleziony link do strony kościoła w Długoborze (X.Warmińskie >>), a tam o ołtarzowej figurze Jana N. Ponadto dwa artykuły z Nestora o Janach powiatu krasnostawskiego, uzupełnione między innymi zdjęciami z tego serwisu. Szkoda że bez podania źródła! Dzięki!
M. Muryn dostarczył zdjęcia trzech obiektów ze Słowacji z miejscowości Bytča i Súľov, co było pretekstem do głębszych porządków na stronie Nepomuków Słowackich (>>). Dzięki!


2011-12-23

P.Puton podzielił się informacją o ks. Janie Wiśniewskim. W początkach XX wieku Radom (sandomierskie >>) miał szczęście ubogacenia jego życia kulturalno-duchowego obecnością tego wybitnego kapłana. Był on tytanem pracy - opisał i wydał słynne "Dekanaty" - dziś będące bezcennym źródłem do dziejów ziem centralnej Polski. Poza pracą historyczną i drukowaniem różnych publikacji - miał także pasję zbieracza wszelkich pamiątek historycznych, zabytków, dokumentów itp. itd. To jemu Radom zawdzięcza powstanie stałego muzeum - początkowo (od 1909 r. swe zbiory udostępniał w swym mieszkaniu na plebanii, a gdy w 1913 r. opuszczał miasto udając się na probostwo do niedalekich Borkowic - większość swych zbiorów przekazał radomskiemu oddziałowi Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego - celem stworzenia stałego Muzeum (jego spadkobiercom jest obecne Muzeum Okręgowe im. J. Malczewskiego w Radomiu). I właśnie - wśród swych zbiorów, które po części opisał w "Dekanacie radomskim" (wyd. Radom 1911, s. 307) zanotował obecność kilku szkaplerzyków, na odwrocie jednego zaś był wizerunek św. Jana Nepomucena... Trudno powiedzieć, czy ten skromny nepomucki zabytek przetrwał, a jeśli tak, najprawdopodobniej znajduje się w zbiorach Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu lub Muzeum Okręgowego w Radomiu. Prace ks. J. Wiśniewskiego są przebogatym źródłem wieści nepomuckich.


2011-12-22

Mnóstwo drobnych poprawek i uzupełnień, dotyczących zwłaszcza patronatu Jana, symboliki, atrybutów i ubioru.
H.Jakóbczak przekazał nowe zdjęcia Jana z ulicy Widok w Krakowie (krakowskie >>). Dzięki!


2011-12-20 i 21

Pietrosul nadesłał "jesienne remanenty" - informacje o obiektach z Gruduska i Sierpca  (Mazowsze >>) oraz z Zarzeca Ulańskiego, Drogojówki, Wojsławic i Wilkowa  (Ziemia Chełmska woj. ruskiego >> oraz lubelskie >>). Do tego Jany z Lidzbarka Welskiego (chełmińskie >>). Dzięki!
H.Jakóbczak przekazał informację o tablicy nepomuckiej na ścianie kaplicy kościoła św. Wojciecha w Krakowie (krakowskie >>). Dzięki!
M.Muryn dostarczył zdjęcia dwóch Nepomuków z Trenčina (Słowacja >>). Dzięki!


2011-12-19

W książce o działaniach partyzanckich podczas II WŚ w okolicach Glinianki w Ziemi Czerskiej (woj. mazowieckie >>) znalazłem fotografię ze ślubu "Kruka" z roku 1943, a na niej białą murowaną kapliczkę słupową z figurą Jana N. w półokrągłej wnęce. Nie wiadomo gdzie powstało to zdjęcie i czy kapliczka jeszcze istnieje. Jedyny znany mi podobny obiekt to kapliczka przy bramie pałacu w Rudnie, ale dysponuję tylko kiepskim zdjęciem tej ostatniej i trudno potwierdzić identyczność. Dodatkowa trudność to bardzo zły stan Jana z Rudna. Na zbliżeniach widać różnice w obramowaniu wnęki, lecz mogły one powstać już po wojnie (uwaga: kontynuować poszukiwania, możliwa jest też lokalizacja za pobliską granicą z Ziemią Warszawską)

H.Jakóbczak przekazał informację o obrazie z wizerunkiem Jana N. z kościoła śśw. Piotra i Pawła w Krakowie (krakowskie >>). Dzięki!
J.B. z Kłodzka przysłał zdjęcia Nepomuków z Mąkolna i Ożarów (X.Ziębickie >>). Dzięki!


2011-12-13 i 14

Dorzuciłem sporo wyszukanych w sieci informacji i zdjęć o konkursie na nowego-starego Nepomuka na moście na Białej w Białymstoku (podlaskie >>).
Ze zbiorów W. Frąckiewicza (serwisy.umcs.lublin.pl/w.frackiewicz/kapliczki.htm) wyłowiłem Kumów Plebański i Rudkę/Zawadówkę (Ziemia Chełmska woj. ruskiego >>), Popkowice, Krzczonów (lubelskie >>). Dzięki!


2011-12-12

M.Muryn dostarczył zdjęcia nowego w spisie obrazu Jana N. z Krakowa (woj. krakowskie >>). Dzięki!
J.B. z Kłodzka przysłał zdjęcia Nepomuka z Křinic (Czechy >>) oraz ze Starego Henrykowa (X.Ziębickie >>). Dzięki!
W dosyć nietypowy sposób nawiązałem kontakt z Waldemarem Frąckiewiczem (serwisy.umcs.lublin.pl/w.frackiewicz/kapliczki.htm), z którego stron i galerii picasaweb wyłuskiwać będę stopniowo brakujące w spisie Nepomuki oraz co piękniejsze zdjęcia Janów już notowanych. Dziś: Wojciechów-Kolonia, Momoty Dolne oraz zdjęcie Jana spod zamku w Lublinie (lubelskie >>). Dzięki!


2011-12-07

M.Muryn dostarczył zdjęcia Janów N. ze Szczyrku, Poręby, Regulic i Wygiezłowa (woj. krakowskie >>). Dzięki!
J.B. z Kłodzka przysłał zdjęcia drugiego, nowego w zestawieniu Nepomuka z Šonova (Czechy >>). Dzięki!


2011-12-06

M.Muryn dostarczył zdjęcia jednego z Janów Nyskich (X.Nyskie >>), niestety pozbawionego głowy. Dzięki!
J.B. z Kłodzka przysłał poprawki i zdjęcia Nepomuka z Rožmitala  u Broumova (Czechy >>). Dzięki!


2011-12-05

J.B. z Kłodzka dostarczył zdjęcia obrazu Jana N. z ambony w Żukowie (Pomorze >>) oraz figury z miejscowości Těchlovice (Czechy >>) . Dzięki!
Ja uporządkowałem nieco Nepomuki Szwajcarskie i Liechtensztajnskie.


2011-12-01

M.Muryn dostarczył zdjęcia 99-tego w spisie Nepomuków Sieradzkich (>>) z Charłupi Małej, schowanego za domami, na kopcu nad rzeką. Dzięki!


2011-11-30

J.B. z Kłodzka przesłał zdjęcia Jana N. na cokole kolumny św. Wacława z miejscowości Veliš (Czechy >>). Dzięki!
Ja dorzuciłem fotki relikwiarza z Rybnika-Chwałęcic (X. Raciborskie >>), z kościoła p.w. Jana N.


2011-11-29

M.Muryn dostarczył zdjęcia nowych w spisie Nepomuków z Wrocławia, z IMiGW oraz z Muzeum Archidiecezjalnego (X. Wrocławskie >>). Dzięki!


2011-11-28

J.B. z Kłodzka przesłał zdjęcia ołtarza z obrazem Jana N. C.Carloniego z 1724 roku z kaplicy zamkowej w miejscowości Smiřice (Czechy >>) oraz nowego, 208-ego już Nepomuka Hrabstwa Kłodzkiego (>>) z Tłumaczowa. To była do tej chwili jedna z ostatnich miejscowości Kotliny, w której nie było Nepomuka. Dzięki!
K.B. przesłał zdjęcia nieznanego do tej pory obrazu z kościoła św. Andrzeja w Środzie Śląskiej (X. Wrocławskie >>). Dzięki!
M.Muryn dostarczył zdjęcia kolejnych Nepomuków X.Ziębickiego (>>): Pawłowice i Kamieniec Ząbkowicki. Dzięki!


2011-11-25

Arkadoo przesłał informację o Janie N. z kościoła w Szewcach (X.Oleśnickie >>). Dzięki!
J.B. z Kłodzka dopełnił listę Janów Praskich (Czechy, Praha >>) o fresk Jana N. na elewacji budynku, przy Staroměstské náměstí 550/18. Do tego Jan z miejscowości Velká Jesenice (Czechy >>). Dzięki!


2011-11-23

M.Muryn dostarczył zdjęcia kolejnych Nepomuków X. Świdnickiego (>>): Witoszów Dolny, Stawy Jaworów, Lutomia. Dzięki!
P.Puton przesłał informację o wystawie Marka Citaka w radomskiej Resursie (sandomierskie >>), gdzie wśród eksponatów jest ścienna kapliczka nepomucka. Dzięki!


2011-11-22

M.Muryn dostarczył zdjęcia kolejnych Nepomuków X. Świdnickiego (>>): Piskorzów i Pieszyce. Dzięki!
Dołożyłem i opracowałem na odpowiednich stronach artykuł źródłowy (>>) R. Mączewskiego "In honorem Sancti Ioannis Nepomuceni: wyszukany przez H.Jakóbczaka. Z niego pochodzą notki o trzech kielichach - wotach polskich dla grobu Jana N. w praskiej katedrze sv. Vita (zobacz dokładny opis >>).
J.B. z Kłodzka przysłał informacje o Janie N. z kościoła w Lichkovie, Jana z Bukvic (Czechy >>) oraz Ziębic (X.Ziębickie >>). Dzięki!


2011-11-21

M.K. przesłał skan artykułu Artura Zychowicza "Stulecie funkcjonowania Zakład Sztuki Kościelnej w Piekarach Śląskich" (X. Bytomskie >>) (Zeszyty Tarnogóskie, 33/1998) zawierającego wiele ciekawych szczegółów dotyczących tego warsztatu Schaeferów produkującego odlewy Nepomuków dla Górnego Śląska i całej Polski. Dzięki!
J.B. z Kłodzka przysłał informacje o kamiennym Janie z Boboszowa (Hrabstwo Kłodzkie >>), z granicy polsko-czeskiej. Do kompletu kilka Nepomuków Czeskich (>>): Jičín, Vysoké Mýto, Mladkov. Dzięki!


2011-11-17 - 18

Podczas mojej krótkiej nieobecności skrzynka pocztowa zapełniła się Nepomukami!
MPloszaj przysłała Jana z Kolonii Marczykowskie (sieradzkie >>) oraz dwa inne z Jutrosina i Szkaradowa (Wielkopolska >>). Dzięki!
TeoP. przesłał zdjęcia współczesnej figury Jana N. ze Słupska (Pomorze >>) oraz rzeźb i obrazów z Rabki i Szczawnicy (woj. krakowskie, Podhale >>). Dzięki!
M.Muryn dostarczył zdjęcia kolejnych Nepomuków X. Raciborskiego (>>), tym razem z Żor. Dziwnym zbiegiem okoliczności dzień później M.K. nadesłał obszerne komentarze, poprawki i uzupełnienia do tych samych i sąsiednich obiektów. Dzięki!
A.Pi. przesłał zdjęcie Jana N. z Otorowa (Wielkopolska >>), nowego w zestawieniu. Dzięki!
Arkadoo przesłał zdjęcia ze Strzegomia, Wierzbny i Dobkowa (Dolny Śląsk >>). Dzięki!

M.K. przesłał ciekawą informację wyszukaną w sieci! Po 10 latach przywracana jest do życia lokalna linia kolejowa  z Jastrzębia Zdroju do Cieszyna. 1 września 2012 roku na trasę wyruszy pierwszy pociąg z pasażerami, który będzie nazywał się JAN NEPOMUCEN!


2011-11-09

M.Muryn nadesłał Nepomuki z miejscowości Gogołowa, Gołkowice, Krostoszowice, Marklowice, Odra, Radlin, Skrzyszów i Gorzyce (X. Raciborskie >>). Dzięki!


2011-11-08

P.Puton przesłał fascynującą informację o kościele w Kowali-Stępocinie, który nosi zapomniane wezwanie Jana Nepomucena. W ołtarzu głównym jest obraz z Janem N. i św. Wojciechem (sandomierskie >>). Dzięki!
Arkadoo przesłał informację o kolejnym, czwartym Janie N. z Trzebieszowic (Hrabstwo Kłodzkie >>), a Z.Waluś z wroclaw.dolny.slask.org.pl dał zgodę na wykorzystanie zdjęć obiektu. Dzięki!
J.B. z Kłodzka przysłał informacje o kamiennym Janie z miejscowości Kopřivná (Czechy >>), z 1709 roku. Dzięki!


2011-11-07

J.B. z Kłodzka przysłał informacje o Janach N. z Braniewa (X.Warmińskie >>), Siestrzechowic (X.Nyskie >>), Stolca (X.Ziębickie >>), Úlibic (Czechy >>). Dzięki!
Kolejna porcja nowości nepomuckich ze skansenu w Zubrzycy Górnej (Podhale/Orawa >>) oraz ze Słowacji (>>) nadesłał Pietrosul. Dzięki!

Wydzieliłem osobną stronę Szklanych Nepomuków (>>)


2011-11-02

M.Muryn nadesłał Nepomuki z różnych dzielnic Wodzisławia Śląskiego (X. Raciborskie >>). Dzięki!
J.B. z Kłodzka przysłał informacje o Janach N. z miejscowości Potštejn (Czechy >>). Dzięki!


2011-11-02

J.B. z Kłodzka przysłał informacje o Janach N. z miejscowości Jičin i Pavlišov (Czechy >>). Dzięki!


2011-11-02

H.Jakóbczak wypatrzył, sfotografował i podzielił się z nami feretronem nepomuckim z kościoła klasztornego w Strzelnie (Kujawy >>). Dzięki!
Arkadoo przesłał zdjęcia Janów z Glinic i Nasławic (X.Wrocławskie >>), w tym fotki nowego w spisie Jana z kościoła św. Józefa. Dzięki!


2011-10-28

M.Muryn nadesłał Nepomuki z miejscowości: Lubomia, Grabówka , Pszów , Rydułtowy (X. Raciborskie >>). Dzięki!
J.B. z Kłodzka dokonał kolejnego odkrycia nepomuckiego - na stronie Hrabstwa Kłodzkiego (>>) jest już informacja i zdjęcia rokokowego obrazu Jana N. na marach z Nowej Wsi. Dzięki!


2011-10-26

Nowy w tym gronie G.W. przesłał zdjęcia dwóch nowych Janów: z miniskansenu w Łowiczu (Mazowsze, woj. rawskie >>) oraz ze skansenu w Maurzycach (Kujawy >>). Dzięki!


2011-10-25

M.Muryn nadesłał Nepomuki z Sosnowca (woj. krakowskie >>) oraz z Łopuszny (woj. krakowskie, Podhale >>). Dzięki!


2011-10-24

Pietrosul nadesłał potężną porcję Nepomuków z Orawy, Roztocza, Podlasia, Małopolski, Sandomierszczyzny, Mazowsza i Czech. Część to uzupełnienia, część - nowości.  Opracowanie tych zbiorów zajmie zapewne parę dni. Dzięki!


2011-10-21

M.Muryn nadesłał Nepomuki z Rybnika-Stoduł, Rybnika-Chwałęcic, Bogunic i Palowic (X. Raciborskie >>). Dzięki!
J.B. z Kłodzka przysłał informacje o Janie N. z miejscowości Chromeč (Czechy >>). Dzięki!


2011-10-20

M.Muryn nadesłał Nepomuki ze Szczyrzyca oraz Muzeum Orkana w Rabce (woj. krakowskie, Podhale >>). Dzięki!
Serwis nepomucki odnalazł J.M. i przekazał informację o Janie N. z Jaryszek (Wielkopolska >>). Dzięki!
J.B. z Kłodzka przysłał informacje o kolejnym Janie N. z miejscowości Beroun (Czechy >>). Dzięki!
Ja dorzucam Uników (sieradzkie >>), Podleszany, Przecław, Tuszymę (sandomierskie >>)


2011-10-18

M.Muryn nadesłał kolejne paczki Nepomuków z Brzeźnicy, Gamowa, Modzurowa, Grzegorzowic, Sławienka, Strzybnika, Górek Śląskich, Pogrzebienia  (X. Raciborskie >>). Dzięki!


2011-10-18

J.B. z Kłodzka przysłał informacje o Janie N. z miejscowości Beroun i Jeřmaň (Czechy >>). Dzięki!


2011-10-17

Scena modlitwy księdza Skorupki i żołnierzy przy kapliczce z ładnym ludowym Nepomucenem na filmie "Bitwa Warszawska 1920" kręcona była w skansenie w Lublinie (>>).
J.B. z Kłodzka przysłał informacje o Janach N. z miejscowości Bouzov i Police nad Metují (Czechy >>) wraz z doniesieniem, że kradzież gwiazd nepomuckich z pomników JN jest ponoć jednym ze sportów narodowych Czechów. Dzięki!


2011-10-14

 M.Muryn nadesłał kolejne paczki Nepomuków z Bieńkowic, Tworkowa, Krzanowic i Wojnowic (X. Raciborskie >>). Dzięki!


2011-10-12

 M.Muryn nadesłał kolejne paczki Nepomuków z Raciborza i okolic: Rudy, Cyprzanów, Maków, Pawłów, Pietrowice Wielkie, Samborowice, Żerdziny  (X. Raciborskie >>). Dzięki!
J.B. z Kłodzka przysłał informacje o Janach N. z miejscowości Velké Pořící, Bezděkov nad Metují, Vysoká Srbská i Vysoká Srbská-Zlíčko (Czechy >>)


2011-10-07

M.Muryn nadesłał zdjęcia Nepomuków z Raciborza (X. Raciborskie >>). Dzięki!
J.B. z Kłodzka przysłał informacje o Janach N. z Bruntála (Czechy >>). Dzięki!


2011-10-06

 M.Muryn nadesłał zdjęcia Nepomuków z miejscowości Pszczyna, Grzawa i Góra (X. Bytomskie >>). Dzięki!
Z.S. przesłał brakujące zdjęcie obrazu z krakowskiego kościoła św. Mikołaja (krakowskie >>). Dzięki!
J.B. z Kłodzka przysłał kompletna informację o Janie N. z miejscowości České Petrovice (Czechy >>). Dzięki!


2011-10-05

 M.Muryn nadesłał zdjęcia Nepomuków z miejscowości Wisła (X.Cieszyńskie >>) oraz z Wilna i Kowna (Litwa >>). Dzięki!


2011-10-03

I.M. była na filmie "Bitwa Warszawska 1920". Jest tam scena modlitwy księdza Skorupki i żołnierzy przy kapliczce z ładnym ludowym Nepomucenem. Ja filmu jeszcze nie znam. Apel do wszystkich o pomoc w zlokalizowaniu tego obiektu! A może to tylko kreacja?
 M.Muryn nadesłał zdjęcia Nepomuków z miejscowości Wisła Mała, Krzyżanowice, Golasowice i Pawłowice (X. Bytomskie >>). Dzięki!


2011-09-28

M.Muryn nadesłał zdjęcia Nepomuków z miejscowości Chełm Śląski, Łaziska Górne, Orzesze, Mikołów (X. Bytomskie >>), Rzeczyce i Taciszów (X.Opolskie >>). Dzięki!


2011-09-27

Plon wyjazdów wakacyjnych c.d.: Zamarte, Komorza Mała, Dąbrówka, Borowy Młyn, Brzeźno Szlacheckie (Pomorze >>), Chełmno, Golub (chełmińskie >>) oraz Wyszogród (Mazowsze >>) i Obory x 5 (Kujawy (>>), a konkretnie Ziemia Dobrzyńska woj. inowrocławskiego).
J.B. z Kłodzka przysłał kompletna informację o Janie N. z miejscowości Batňovice (Czechy >>). Dzięki!


2011-09-22

J.B. z Kłodzka przysłał kompletna informację o Janach N. z miejscowości Vidava, Chvalkovice i Krabčice (Czechy >>). Dzięki!
K.B. dostarczył zdjęcie nowego w spisie Jana ze Świętego (X.Wrocławskie >>). Dzięki!
M.Muryn nadesłał zdjęcia Nepomuków z miejscowości Kończyce Małe, Kończyce Wielkie, Pogwizdów i Strumień (X.Cieszyńskie >>). Dzięki!


2011-09-21

H.Jakóbczak przekazał nowe zdjęcia Jana z poznańskiego rynku (Wielkopolska >>). Dzięki!
S.Ł. nadesłał zdjęcia Nepomuków ze Szprotawy (X.Głogowskie >>), w tym jedna nowość. Dzięki!
J.B. z Kłodzka przysłał kompletna informację o Janie N. z miejscowości Uhelná (Czechy >>). Dzięki!


2011-09-20

H.Jakóbczak przekazał informację i zdjęcia dotyczące Janów z Leszna i Jarocina (Wielkopolska >>). Dzięki!
M.Muryn nadesłał zdjęcia Nepomuków z Cieszyna i Zamarsek (X.Cieszyńskie >>). Dzięki!


2011-09-16

M.Muryn nadesłał zdjęcia Nepomuków z Muzeum Śląska Cieszyńskiego (X.Cieszyńskie >>), wśród nich bardzo ciekawy obraz na szkle, wizerunek na ladzie cechowej (są podejrzenia o XVII-wieczność malowidła!) oraz relikwiarz!. Dzięki!
J.B. z Kłodzka przysłał bardzo emocjonalny opis rozbitej i przewróconej figury z Gniewoszowa (H.Kłodzkie >>). Dzięki!
Ja dorzuciłem pięć z trudem wyszukanych w sieci Janów Francuskich (>>).


2011-09-11 do 15

W Kopkach w gm. Wiązowna (Mazowsze >>), przy kładce nad Świdrem i figurze Jana N., odbyło się kolejne wykonanie Małego Oratorium D-mol dla św. Jana Nepomucena. Szczegóły - na plakacie. Goście i widzowie przybyli tłumnie i bardzo reprezentatywnie.  Demonstruję też płytę CD z muzyką Jerzego Derfla "Małe Oratorium D-moll Nepomuk Nadświdrzański"
 

M.Muryn nadesłał zdjęcia Janów N. ze Skoczowa, Leszny Górnej, Puńcowa, Brennej, Górek Wielkich, Ustronia, Simoradzu, Dębowca, Ligoty, Zabrzegu, Pogórza i Chybia (X.Cieszyńskie >>). A na deser Jany z Porto (Portugalia >>) i z Tokaju (Węgry >>). Dzięki!
J.B. z Kłodzka wzbogacił spis Nepomuków Czeskich (>>) o obiekt z Městeca. Dzięki!
Arkadoo przesłał info o Janie z kościoła w Glinicy (X.Wrocławskie >>). Dzięki!
M.Płoszaj przesłała fotkę jednego z Janów z muzeum w Zamościu (Ziemia Chełmska woj. ruskiego >>). Dzięki!


2011-09-10

J.St. przesłał informację o planach modernizacji drogi i przesunięcia kapliczki Jana N. w Korczynie (ruskie >>) za pobocze drogi, co może stanowić dla niej niebezpieczeństwo. Zwracam się w prośbą do wszystkich władz i wykonawców o szczególną opiekę nad tym obiektem!

2011-09-08

H.Jakóbczak przekazał informację o kielichu z wizerunkiem Jana N. z klasztoru misjonarzy na Stradomiu w Krakowie (krakowskie >>). Dzięki!
M.Muryn nadesłał zdjęcia kilku Janów N. z Zabłocia i Pruchny (X.Cieszyńskie >>). Dzięki!


2011-09-08

P.Puton przesłał zdjęcia Janów z Piastowa i Radomia (nowość) (sandomierskie >>). Dzięki!
A.Pi. dostarczył zdjęcie nowego obrazu nepomuckiego z muzeum w Gnieźnie (Wielkopolska >>). Dzięki!
J.B. z Kłodzka przesłał pełna informację o pustej kapliczce ponepomuckiej w Niemojowie (H.Kłodzkie >>). Dzięki!

Pozyskałem informację, że fundacja Księcia Walii Charlesa Philipa Arthura George'a Mountbatten-Windsora, czyli Księcia Karola, zajmująca się przywracaniem do życia zabytkowych obiektów w Europie zainteresowała się zamkiem w Sarnach (H.Kłodzkie >>) i zamierza je restaurować! Nie muszę chyba przypominać, że w kaplicy zamkowej znajdują się jedne z najwspanialszych fresków nepomuckich na terenie Polski. Byłby to najwyższy czas - widziałem wiele zrujnowanych zabytków, ale widok Sarn, z gnojówka płynącą rynsztokiem w poprzek paradnego dziedzińca zapamiętałem na zawsze.


2011-09-07

M.Muryn nadesłał zdjęcia kilku Janów N. z Kaniowa (X.Oświęcimskie >>), Ilownicy, Rudzicy i Bielowicka (X.Cieszyńskie >>). Dzięki!
H.Jakóbczak przekazał informację o zaginionej płaskorzeźbie Jana N. znad bramy kamienicy Rynek Główny 14 w Krakowie (krakowskie >>). Dzięki!


2011-09-06

H.Jakóbczak przekazał informację o figurze Jana N. w Galerii Muzealnej im. M. Klahra w Lądku (H.Kłodzkie >>). Dzięki!
M.Muryn nadesłał zdjęcia pięciu nowych Janów N. z Muzeum Diecezjalnego oraz fotkę obrazu JN z kościoła bernardynów w Rzeszowie  (ruskie >>). Na tym obrazie jest tajemniczy symbol - globus lub astrolabium sferyczne. Natomiast spośród rzeźb z Muzeum Diecezjalnego aż trzy pochodzą ze Sławęcina (gm. Skołyszyn, pow. Jasło, krakowskie >>). Wygląda na to, że kościół św. Katarzyny w tej miejscowości był żywym ośrodkiem kultu nepomuckiego. Wypada sprawdzić przy najbliższej okazji, czy zachowały się tam inne obiekty nepomuckie. Dzięki!


2011-09-05

J.B. z Kłodzka przesłał pełna informacje o nowym Nepomuku - płaskorzeźbie z cokołu figury w Niemojowie (H.Kłodzkie >>). Dzięki!
Arkadoo przesłał zdjęcia witraża i obrazu z Janem N. ze znanego nam kościoła pod wezwaniem JN w Wotkowicach (X.Wrocławskie >>). Dzięki!
A.Pi. dostarczył info o nowym obiekcie - fresku nepomuckim z kościoła w Wieleniu (poznańskie >>). Dzięki!
H.Jakóbczak przekazał wyszukane przez D.M. Nepomuki z kolekcji Victoria & Albert Museum w Londynie oraz z kościoła St. Sillas tamże. Ja wyszukałem kilka innych i w ten sposób jedyny dotąd Jan Brytyjski przestał być samotny (Nepomuki Zamorskie >>). Dzięki!


2011-09-01


Dotarła relacja P. Bielawskiego z uroczystości poświęcenia nowej figury Jana N. w Zglenicach Dużych (gm. Mochowo, pow. Sierpc, Mazowsze, woj. płockie >>): na miejscu starego Jana N., który uległ naturalnej destrukcji, postawiono nową figurę JN, poświęconą 27 sierpnia 2011. Powstała ona w Zawidzu Kościelnym, w pracowni Państwa Krajewskich, a główna inicjatywa należała do Agaty Warczachowskiej i Tomasza Kowalskiego. Prócz widocznego krzyża, bez palmy, w prawym ręku trzyma Księgę. Metalowa aureola pochodzi od poprzedniego Nepomuka, którego miejsce zajęła ta rzeźba. Całe zamierzenie - w tym wydanie książki A. Warczachowskiej i T. Kowalskiego "Milczący świadkowie mijających lat" - zostało zrealizowane w ramach dofinansowania ze środków Programu Działaj Lokalnie VII Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju i Filantropii w Polsce oraz Lokalnej Organizacji Grantowej - Regionalnego Centrum Edukacji Ekologicznej w Płocku - RCEE, Basell Orlen Polyolefins i Petro-Investment. Uroczystość poświęcenia uzupełniały występ chóru i dziecięcego zespołu regionalnego, wystawa fotografii okolicznych Janów i prezentacja multimedialna


2011-08-29, -30, -31, 2011-09-01, -02

Zaległości urlopowe:
włączyłem do spisu Jana N. z Koszut (kaliskie >>), Jana z Golęczewa oraz nowe zdjęcie relikwiarza z Poznania (poznańskie >>) nadesłane przez A.Pi.
H.Jakóbczak przesłał zdjęcia i uzupełnienia do Jana nr 2 z Lądka Zdroju (Hrabstwo Kłodzkie >>).
S.Barcik przesłał zdjęcia podtopionego Jana N. z Żabieńca w Ziemi Czerskiej (woj. mazowieckie >>).
I.M. przesłała Jany z Nowego Miasta Lubawskiego (chełmińskie >>) oraz z Ropy (krakowskie >>).
A.R. przesłała fotkę obrazu JN z kościoła w Pilchowicach (X.Opolskie >>).
Pietrosul przesłał dwa nowe Jany z Podwilka i Chyżnego (Orawa >>).
P.Bielawski przesłał zdjęcia i całą historię Jana N. ze Skowronna (sandomierskie >>) oraz archiwalna fotkę z Siarczej Łąki (Kurpie >>).
M.Z. relacjonuje ciąg dalszy starań o remont przewróconej przez samochód figury Jana N. w Słonem (X.Głogowskie >>).
T.S. sfotografował nowa figurę Jana N. przy drodze wylotowej w Szczyrku (X.Oświęcimskie >>).
M.Muryn nadesłał dwa nowe Nepomuki z Rudy Śląskiej (X. Bytomskie >>), oraz obiekty z Rybnika (X. Raciborskie >>), Szczyrku-Salmopola (X.Cieszyńskie >>) i Wilkowic (X.Oświęcimskie >>).
Arkadoo nadesłał nowe fotki Janów z Jawiszowa, Pławny Dln. i Wlenia (X. Świdnickie >>) oraz z Polic nad Metuji, Zdonova i Nachodu (Czechy >>).
Dzięki!
Ja dorzucam nowego Jana z Golubia - części Golubia-Dobrzynia należącej niegdyś do woj. chełmińskiego (>>), Jana z Rumii (Pomorze >>)


2011-08-12

J.B. z Kłodzka przesłał zdjęcia ołtarza Jana N. z Gdańska (Pomorze >>), z kościoła św. Ignacego w Starych Szkotach. To JN nr 4400! Dzięki!


2011-08-09

Od Bajarki dostałem dokumentację Nepomuka z miejscowości Dalekie (Wielkopolska >>). Dzięki!


2011-08-08

Pietrosul nadesłał materiały o czterech Janach z miejscowości Nižná Šebastová  (Słowacja >>) oraz informacje i zdjęcia o Nepomukach z miejscowości: Malowa Góra, Piszczac, Przechodzisko, Tuczna, Wólka Korczowska, Swory, Łomazy (podlaskie >> i brzeskolitewskie >>). Dzięki!


2011-08-04

P.Puton dostarczył informacje o trzech nowych Janach z Brodu, Piaseczna i Jankowic w Ziemi Radomskiej (sandomierskie >>). Dzięki!
J.B. z Kłodzka przesłał zdjęcia Janów z czeskich (>>) miejscowości Velké Kunětice, Červená Voda i Hořičky, a K.O. z Opavy. Dzięki!
Ja dorzucam informacje i archiwalne zdjęcia istniejących i nieistniejących obiektów nepomuckich z obwodu grodzieńskiego na Białorusi (>>): Iszczołna, Wasiliszki  Woronów, Wawiórka, Waszkiewicze, Bielica, Jelna


2011-08-03

J.B. z Kłodzka przesłał zdjęcia drugiego konfesjonału z wizerunkiem Jana N. z kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w Tczewie (Pomorze >>). Dzięki!


2011-08-02

Ciąg dalszy zaległości wakacyjnych: K.B. przesłał fotografie dwóch nowych pomników Jana N. z Dzierzgonia (Prusy Książęce >>) i Darżlubia (Pomorze >>) oraz zdjęcia znanej rzeźby z Gdyni (Pomorze >>). Dzięki!


2011-07-22

H.Jakóbczak dokonał kolejnego odkrycia i przysłał info o Janie z obrazu w kościele św. Mikołaja w Krakowie (krakowskie >>). Dzięki!


2011-07-22

J.B. z Kłodzka przesłał zdjęcia nowych na liście Janów N. czeskich (>>): kościółka z Klepáčova i figury z jego wnętrza. Dzięki!
Bajarka nadesłała zdjęcia Janów z Tucholi (pomorskie >>) i Wudzyna (Kujawy >>). Dzięki!


2011-07-15 - 20

J.B. z Kłodzka przesłał zdjęcia nowych na liście Janów N. z czeskich (>>) miejscowości Beroun i Božanov. Dzięki!
Dorzuciłem swoje ostatnie zdobycze z Węgier (>>), Chorwacji i Czarnogóry (>>)


2011-07-12

J.B. z Kłodzka przesłał zdjęcia nowego na liście Jana N. z Wiednia (Austria >>). Dzięki!
Pietrosul przekazał fotki z bardzo nepomuckiej miejscowości Prutz (Austria >>). Dzięki!
Idąc tym tropem ja dorzuciłem swoje ostatnie zdobycze z tego kraju: Gattendorf i 4 x Frauenkirchen (Austria >>) oraz wprowadziłem na tej stronie nieco porządku.


2011-07-07

K.O. przesłał zdjęcia Jana z Prószkowa i Chróściny (X.Opolskie >>). Dzięki!
Pietrosul przekazał uwagi, poprawki i nowości do zbioru Nepomuków z pogranicza województw lubelskiego (>>)bełzkiego (>>), brzesko-litewskiego (>>) i Ziemi Chełmskiej woj. ruskiego (>>). Dzięki!
H.Jakóbczak przysłał link do starych zdjęć i rysunków, na których widać nieistniejącego Jana N. sprzed kościoła św. Floriana w Krakowie (krakowskie >>). Dzięki!
J.B. z Kłodzka przesłał zdjęcia nowego na liście Jana N. z Chmielenia (X. Świdnickie >>). Dzięki!


2011-07-04 i 05

Nadrabiam zaległości urlopowe:
Z.M. donosi, że 25 czerwca 2011 cofający samochód przewrócił rzeźbę Jana N. w Słonem (gm. Żukowice, pow. Głogów, X. Głogowskie >>) i sprawa sfinansowania jej remontu stała się paląca. Zdjęcie przewróconej figury wygląda dramatycznie! Oczywiście przyłączam się do apelu o zabezpieczenie i remont rzeźby. Dzięki za sygnał!

H. Jakóbczak wniósł kilka poprawek do spisu Nepomuków Miasta Krakowa (krakowskie >>). Dzięki!
H.G. wyszukała artykuł w "Skarbach Podkarpackich" nr 28 na temat Jana N. z Narola (bełzkie >>). Dzięki!
P. Bielawski nadesłał info o kapliczce ponepomuckiej w Polańczyku (ruskie >>). Dzięki!
J.B. z Kłodzka przesłał zdjęcia Jana N. z miejscowości Červená Voda, a K.B. fotki Janów z Liberca (Czechy >>). Dzięki!

Pietrosul przekazał informację z GW Białystok dotyczącą (nie)rozstrzygnięcia konkursu na następcę Jana N. na mostku na Białej w Białymstoku (podlaskie >>). Wpłynęło 11 prac. Nie przyznano pierwszej nagrody, gdyż uznano, że zaproponowane Nepomuceny są ... zbyt historyczne. Wg Anny Pieciul z Urzędu Miejskiego w Białymstoku "miał to być konkurs na rzeźbę współczesną, nawiązującą do ikonograficznego przedstawienia świętego. Tymczasem artyści raczej trzymali się kurczowo XVIII-wiecznego wzorca". Drugą nagrodę zdobyła absolwentka krakowskiej ASP Ewa Gołofit, a trzecią - absolwent tej samej uczelni Mirosław Gołofit. Nadesłane prace mają być pokazane na wystawie. Magistrat zaprosi autorów prac ocenionych najwyżej do rozmów. Decyzja w tej sprawie powinna zapaść do końca miesiąca, a cały projekt zrealizowany jeszcze w tym roku.
Ponadto, od tego samego Pietrosula, z jego witryny orava.it.home.pl, pochodzą informacje i zdjęcia, które posłużyły przy [porządkowaniu i uzupełnianiu katalogu Orawskich Nepomuków, i to zarówno po stronie polskiej jak i słowackiej. Prace te są w toku


2011-06-20

J.B. z Kłodzka przesłał zdjęcia pięknego, usytuowanego na wyspie na stawie Jana N. z Bohuslavic oraz figurę z muzeum i ołtarz z obrazem nepomuckim na I piętrze klasztoru w Broumovie (Czechy >>). Dzięki!


2011-06-17

K.B. przesłał nowego Jana z Pichorowic w Księstwie Wrocławskim (Dolny Śląsk >>). Dzięki!


2011-06-16

Brat Wirtualny H.Jakóbczak odnalazł nowego Jana Krakowskiego (>>) w Bazylice Mariackiej!


2011-06-13

I.M. przesłała tłum nowych Nepomuków z okolic Broumova (Czechy >>): Broumov, Rožmital, Šonov, Heřmánkovice, Benešov. Przy okazji ja dorzuciłem fresk nepomucki z kościoła klasztornego w Broumovie. Dodatkowo J.B. z Kłodzka dostarczył Jana z Bernartic (Czechy >>). Dzięki!


2011-06-10

I.M. przesłała uzupełnienia i zdjęcia dotyczące figur z Nowej Rudy (Hrabstwo Kłodzkie >>) oraz z Teplic nad Metują  (Czechy >>). Dzięki!


2011-06-08

J.B. z Kłodzka przesłał uzupełnienie do Jana N. z Ratnowic oraz nowy obiekt ze Starego Lasu (X.Nyskie >>). Dzięki!
Pietrosul nadesłał materiały o Janach z miejscowości: Józefów n. Wisłą, Wilków, Braciejowice (nowość) (lubelskie >>) , Bobrowniki (Ziemia Stężycka woj. sandomierskiego >>) oraz Trstena (Słowacja >>). Dzięki!


2011-06-06

J.B. z Kłodzka przesłał zdjęcia Janów N. z Barošovic i Javornika (Czechy >>). Dzięki!
Ja dorzucam Wysokin (sandomierskie >>), Rząśnie (sieradzkie >>) i Makowiska (krakowskie >>) oraz porządki na stronie Ziemi Czerskiej (woj. mazowieckie >>)


2011-06-03

Przybyły dwa Nepomuki Dobrzykowskie (Mazowsze, woj. rawskie >>)


2011-06-02

J.B. z Kłodzka przesłał zdjęcia Janów N. z Uhelnej, Hornych Hoštic i Kobylej nad Vidnavkou (Czechy >>). Dzięki!


2011-05-30

J.B. z Kłodzka przesłał drugiego Jana N. z Těchonína-Celnégo (Czechy >>) oraz skan artykułu z 14 maja 2011 z "Naszego Dziennika" na temat figury Jana N. w Białymstoku (podlaskie >>): przy odtwarzanym w stylu barokowym mostku na Białej stanie przywrócona dwumetrowa figura Jana N. Ogłoszono już konkurs, który rozstrzygnięty ma być do końca maja 2011. Dzięki!

Natomiast V.M. dostarczył link do filmu z tegorocznego święta Navalis (>>) w Pradze. Záznam barokní slavnosti na řece Vltavě k poctě výročí svatořečení Jana Nepomuckého. G. F. Händel, A. Vivaldi, G. P. Telemann. To najważniejsza i największa impreza nepomucka na świecie! Dzięki!

Odwiedziłem Nepomuka z Rumoki (Mazowsze, woj. płockie >>) - okazało się, że po katastrofie'2010, jaką było wypadnięcie figurki z kapliczki na pochylonym słupie, została ona zabrana do renowacji.

Na stronie "Teki Dworzaczka" z Biblioteki Kurnickiej PAN znalazłem taki oto fragment wywodu genealogicznego:

Prot Feliks Franciszek, syn Dionizego i Modlibowskiej, ur. w Gościejewicach 1812.11/IX r. (LB Poniec), dziedzic Czachórowa, potem 19875 r. Sikorzyna, umarł w 67 roku życia w Sikorzynie 1879.1/IV r. i pochowany w Gostyniu u Filipinów (LM Gostyń; Dz. P.). Z żony Korduli Modlibowskiej, córki Jana Nepomucena i Nepomuceny Malczewskiej, zaślubionej przed 1842.15/XII r. (LB Lubiń), zmarłej w Czachórowie 1847.22/XI r., w wieku lat 29 (LM Gostyń), była córka Bronisława (Ludwika Nepomucena Bronisława), ur. w Czachórowie 1846.11/VIII r. (LB Gostyń), wydana 1869.10/V r. za Walentego Modlibowskiego (LC Gostyń), zmarła jako wdowa w 62 roku życia w Poznaniu 1908.7/X r., pochowana w Gostyniu. Byli i synowie: Józef (Dionizy Jan Nepomucen), ur. w Czachórowie 1844.25/X r. (LB Gostyń), zmarły tamże 1926.3/X r., pochowany w Gostyniu (Dz. P.), i Antoni (Walenty Filip Antoni), ur. w Czachórowie 1847.9/VIII r. (LB Gostyń)


2011-05-24

J.B. z Kłodzka przesłał Jana N. z Těchonína-Celnégo (Czechy >>). Dzięki!


2011-05-23

Pietrosul przesłał zdjęcia Nepomuków Krakowskich (>>), z ulicy Wiślnej i z Collegium Maius. Dzięki!
A.B. nadesłała fotki i wypisy z KZSwP z Lisiej Góry i Śmigna (sandomierskie >>). Dzięki!


2011-05-20

J.B. z Kłodzka przesłał kolejnego Jana N. z Dobruški (Czechy >>). Dzięki!
Isia dostarczyła zdjęcie nowego Nepomuka Krakowskiego (>>), tego z ulicy św. Jana 20.


2011-05-19

W.M. wyszukał w sieci informację o odsłonięciu całkiem nowego Nepomuka Ukraińskiego! Uroczystość poświęcenia odbyła się zaledwie 3 dni temu w Użhorodzie, historycznej stolicy Rusi Podkarpackiej (dziś Ukraina (>>), dawniej (Czecho)Słowacja i Węgry). Dzięki!
Ja dokładam dwa inne obiekty z Ukrainy (>>): Iogannestal i Busk


2011-05-18

Pietrosul przesłał dużą paczkę zdjęć i informacji dotyczącą 30 obiektów z Roztocza, a więc z terenów dawnych województw bełzkiego (>>)  lubelskiego (>>), ruskiego (>>) oraz Ziemi Chełmskiej woj. ruskiego (>>). Chodzi o takie miejscowości jak: Huszczka Duża, Grabowiec, Oleszyce, Siedlisko, Bychawa, Lubaczów, Gdeszyn,  Kryłów , Kryszyn, Potok Jaworowski, Radostów, Sitaniec-Kolonia, Udrycze, Wojsławice, Krzewica-Góra Św. Jana, Hamernia, Krowica Sama / Cetynia Hołodowska, Orłów Murowany-Kolonia, Tarnowola, Zwierzyniec, Huta Krzeszowska, Lipiny, Kryłów, Żulice, Harasiuki, Gruszka Duża, Kościaszyn, Potok Górny, Tarnogród. Niestety w kilku przypadkach są to doniesienia o stratach. Dzięki!


2011-05-16

DZIŚ ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIĘTEGO JANA NEPOMUCENA!
Dobry dzień do podsumowań: w katalogu mamy już opisanych 4374 Nepomuków Polskich (+ 431 niepewnych lub miejsc nepomuckich), a na dodatek 1518 (+ 61) zagranicznych. Razem: 5892 + 492 obiektów

K.O. przesłał zdjęcia swego studenta J.B. z Kłodzka, przedstawiające figurę Jana N. z Jemielnicy (X.Opolskie >>). Dzięki obu Panom!
H.Jakóbczak przesłał informacje o dwóch nowych Nepomukach Krakowskich (>>)! Dzięki!
A.W. przekazał zdjęcia dwóch Janów Bawarskich z Passawy i Regen (Niemcy >>). Dzięki!
J.B. z Kłodzka przesłał pełny opis i zdjęcia Janów z Dobruški (Czechy >>). Dzięki!

Ja dokładam dwa stare zdjęcia Jana z Kowar (X. Świdnickie >>) wraz z informacją, że moja XIX-wieczna grafika nepomucka została zidentyfikowana - również przedstawia tego Jana. Dokładam też archiwalne zdjęcia Nepomuka Trzykrzyskiego (Warszawa >>), Jana z Ostrowa Tumskiego (Wrocław >>), figury z muzeum w Rabce (woj. krakowskie, Podhale >>) podczas wystawy zorganizowanej z okazji propagandowego Światowego Kongresu Intelektualistów (1948) oraz Jana z poznańskiego rynku (Wielkopolska >>).


2011-05-11

W.M. przesłał namiary na Nepomuka z miejscowości Kościejów (Костіїв, pow. Lwów) (Ukraina >>). Dzięki!

A K C J A   N E P O M U C K A   2 0 1 1

M. Klimurczyk przysłał informację o szczęśliwym zakończeniu akcji nepomuckiej, która zapewne będzie ozdobą zbliżającego się Dnia Św. Jana Nepomucena (16/21 maja). Otóż w kaplicy Jana Nepomucena (Feldkapelle) z roku 1823 w Gliwicach-Czechowicach (X.Opolskie >>) umieszczono starą drewnianą i polichromowaną figurę Jana N. przeniesioną tu w maju 2011 z Mazańcowic, gdzie z kolei trafiła po roku 1955 z Zarzecza (X.Cieszyńskie >>) - miejscowości częściowo zalanej przez Zalew Goczałkowicki, leżącej około 12 km na północny zachód. Dawniej Jan chronił tę wieś przed wylewami Wisły. Wykonany w manierze barokowej Jan ma biret i trzyma palec przy ustach. Lewa dłoń jest uszkodzona, a farba łuszczy się płatami. Długo trwały rozmowy Stowarzyszenia Na Rzecz Dziedzictwa Kulturowego Gliwic "Gliwickie Metamorfozy" z właścicielem, który miał plany pozbycia się rzeźby, aby trafiła ona w ręce miłośników Nepomuków a nie handlarzy (czytaj: złodziei), a w konsekwencji znalazła swe miejsce w którejś z pustych kapliczek lub w nowym miejscu, oczywiście po renowacji i zabezpieczeniu. Ostatecznie udało się - Jan został przekazany przez "Gliwickie Metamorfozy" zaprzyjaźnionemu Stowarzyszeniu Rozwoju Czechowic i znalazł nową siedzibę w starej kaplicy skąd dawno temu skradziono oryginalną rzeźbę.


2011-05-05

J.B. z Kłodzka przesłał nowsze zdjęcia i informacje na temat Jana N. z Boguszowa (Hrabstwo Kłodzkie >>). Dzięki!


2011-05-04

J.S. przesłał zdjęcia z Jana z Wolsztyna (Wielkopolska >>). Dzięki!
J.B. z Kłodzka przesłał zdjęcia Jana N. z miejscowości Bílá Voda (Czechy >>). Dzięki!


2011-04-26 do 29

J.B. z Kłodzka przesłał zdjęcia ośmiu Janów N. z miejscowości Jeseník, Horní Fořt, Skorošice i Vlčice (Czechy >>). Dzięki!
Pietrosul przekazał informacje i zdjęcia trzech nowych Nepomuków ze Sterdyni (podlaskie >>), Łukowa (Ziemia Łukowska woj. lubelskiego >>) i Okrzei (Ziemia Stężycka woj. sandomierskiego >>). Dzięki!


2011-04-18 do 22

J.S. przesłał zdjęcia z Janów z Ząbkowic Śląskich i Barda w Księstwie Ziębickim (Dolny Śląsk >>). Ponadto - jego prywatna współczesna figura z Zawoi. Dzięki!
J.B. z Kłodzka przesłał zdjęcia Janów N. z miejscowości Letohrad, Skuhrov nad Bělou, Týniště nad Orlicí, Olešnice i Deštne v Orlických Horách (Czechy >>). Dzięki!


2011-04-15

J.B. z Kłodzka przesłał zdjęcia Jana N. ze wsi Sebuč (Czechy >>). Dzięki!
J.S. przesłał zdjęcia z Łomnicy w Księstwie Świdnickim (Dolny Śląsk >>). Dzięki!


2011-04-148

Wczoraj w odcinku serialu "Ojciec mateusz" mignął Nepomuk z Kopek nad Świdrem (Mazowsze >>)


2011-04-08

Pietrosul udostępnił zdjęcia obrazu nepomuckiego ze Spytkowic (woj. krakowskie, Podhale >>) - to nowość! Dzięki!


2011-04-07

J.B. z Kłodzka przesłał zdjęcia Jana N. z Hradec Králove (Czechy >>) . Dzięki!
Z kolei trobala namówiłem na udostępnienie zdjęć z Zemborzyna Pierwszego i Bogorii (sandomierskie >>). Dzięki!


2011-04-04

Piotr Bielawski podróżował po powiecie sierpeckim (Mazowsze, woj. płockie >>) i podzielił się z nami informacjami i zdjęciami Nepomuków z miejscowości: Choczeń, Mochowo, Piastowo Stare, Skoczkowo, Urszulewo, Goleszyn i Dobrzenice Małe. Dzięki!
J.B. z Kłodzka przesłał zdjęcia Jana N. z miejscowości České Meziříčí (Czechy >>) . Dzięki!


2011-03-28

Na okładce folderu ZNPK umieszczono Nepomuki z Chełmna i z Przerębu (sieradzkie >>)


2011-03-28

Pietrosul nadesłał negatywne informacje z lubelskiego (>>), ruskiego (>>) oraz Ziemi Chełmskiej woj. ruskiego (>>). Negatywne w tym sensie, że wiele z nich potwierdza doniesienia o pustych już kapliczkach. Szczęsliwie nie wszystkie informacje są tak smutne. Dane dotyczą miejscowości: Mełgiew, Czartowczyk, Lubartów, Chłaniów, Baranówka, Horyszów-Stara Kolonia, Gruszka Duża, Staw Ujazdowski-Kolonia, Tarnogóra, Tarnogóród, Wirkowice Pierwsze, Wólka Orłowska, Wólka Panieńska, Wilków. Dzięki!


2011-03-21

M. Muryn przekazał zdjęcia Nepomuka z Muzeum Etnograficznego (obraz na szkle) i drugiego  z Muzeum Archidiecezjalnego w Krakowie (krakowskie >>). Dzięki!
Bajarka wynalazła pięknego Jana N. w Trzebicku w Księstwie Oleśnickim (Dolny Śląsk >>) oraz zdjęcia Jana z Koźmina Wielkopolskiego (kaliskie >>). Dzięki!


2011-03-17

M. Muryn przekazał zdjęcia i informacje na temat Nepomuków z powiatu Bielsko-Biała, w jego części należącej do dawnego woj. krakowskiego (>>): Wilamowice, Pisarzowice, Hecznarowice i Kozy. Dzięki!


2011-03-17

M. Muryn przekazał zdjęcia i informacje na temat Nepomuków z Żywiecczyzny (>>): Lipowa ( Brzeziny, Łodygowice, Przyborów. Dzięki, również za dostarczone poprzednio figury z muzeum w Rzeszowie!
Ja dokładam Brzuśnik i dwie poprzednie figury z mostu w Wieprzu, figurę z Bolesławia, Żarek-Leśniowa (krakowskie >>)


2011-03-16

P.Bielawski wykonał inspekcję zalanych w wielkiej powodzi 2010 roku terenów woj. lubelskiego (>>). Stąd doniesienia i zdjęcia z Wilkowa, Zakrzowa i Męćmierza, a dodatkowo fotografie obiektów nepomuckich z Muzeum Sztuki Złotniczej z Kazimierza Dolnego oraz współczesnego Jana N. z Janowca (sandomierskie >>). Dzięki!
Dawno niewidziana K.I. nadesłała zbliżenie figury Jana N. ze Skansenu Wsi Lubelskiej oraz zdjęcia z Ropczyc i Łączek Kucharskich (sandomierskie >>). Dzięki!
Kolejne Nepomuki w drodze.


2011-03-14 i 15

M. Muryn przekazał zdjęcia Nepomuków z Żarnowca, Złotego Potoku, Imielina, Tucznawy (krakowskie >>), Bierunia (X. Bytomskie >>) i z Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie (woj. ruskie >>). Dwa ostatnie to nowości w katalogu. Dzięki!


2011-03-11

Kolejne uściślenia A.B. w sprawie zagadek Nepomuków Kurpiowskich (>>) i sąsiednich. Dzięki!
M. Muryn przekazał zdjęcia Nepomuków z powiatu wadowickiego: Andrychów, Inwałd, Targanice (krakowskie >>). Dwa ostatnie to nowości w katalogu. Dzięki!


2011-03-10

A.B. pomaga bardzo w wyjaśnieniu zagadek Nepomuków Kurpiowskich (>>) i sąsiednich. Dotyczy to np. figur z Łachy, Kozła i ta z muzeum w Ostrołęce - to osobny temat! Mieszają się ze sobą, z zaginioną rzeźbą z Wachu, ze swymi kopiami i klonami, mylone są w źródłach które są zresztą wzajemnie sprzeczne, zmieniają miejsce pobytu, co powoduje trudności w identyfikacji. Lecz zawsze fascynują urokiem. Kolejny problem to rzeźby z wystawy "Jan Nepomucen Święty Przydrożny", które w pewnej części były niegdyś zebrane w zakrystii kościoła w Kadzidle, a dziś rezydują w muzeach w Łomży, Ostrołęce, Białymstoku i Nowogrodzie. Miesza się to wszystko, jest mylone w źródłach, tworzone są kopie i klony, przechodzi z lokalizacji do lokalizacji... Zapewne nigdy nie będzie precyzyjnie opisane, ale dzięki A.B. jesteśmy bliżej tego celu. Dzięki!


2011-03-09

M. Muryn przekazał zdjęcia Nepomuka ze Starego Lichenia (kaliskie >>) oraz Zasola i Babic (X.Oświęcimskie >>). Dzięki!


2011-03-08

M. Muryn przekazał informacje i zdjęcia dwóch nowych Nepomuków Zabrzańskich (X. Bytomskie >>) oraz obrazek nepomucki z Jawiszowic (X.Oświęcimskie >>). Dzięki!

Ja wykonałem pracę porównawczą odlewów figur północnego Mazowsza, Podlasia i woj. bełzkiego. Należą one do grupy identycznych lub bardzo podobnych figur wykonanych zapewne w jednym zakładzie, z jednej sztancy lub z nieco zmodyfikowanego wzorca  (zobacz identyczne Kurzeszyn, Zabiele czy Suche czy Rozbity Kamień) oraz drugą grupę, prawie identyczną z poprzednimi (Lipniki Stare, Bieżuń czy Janowo).
Inny model posłużył do sporządzenia identycznych rzeźb w Ostrołęce-Muszyństwie i Rossoszy (podlaskie >>), a jeszcze inny - figur z Ruśca i Jabłonny Lackiej (podlaskie >>). Ten ostatni typ wykorzystuje z kolei ten sam model cokołu co typ pierwszy. Ostatni czwarty typ to odlewy z konglomeratu lub żywic ze Starej Wsi, Krowicy Hołodowskiej, Krowicy Samej czy Wólki Dłużewskiej (Mazowsze >>) - to współczesne figury z końca XX wieku wykazujące tak duże podobieństwo do figur z warsztatu pani Barbary Kobyłczyk-Schaefer z Piekar Śląskich, że albo stamtąd pochodzą, albo powinna ona ścigać autorów za plagiat (minimalne różnice w ułożeniu stuły, rąk i szat). Powtarza się forma cokołu, z zaledwie dwoma-trzema wariantami napisu wotywnego, np. "św. Janie / Nepomucynie (Nepomucenie) / broń nas od niesławy / w życiu i wieczności".


2011-03-07

 A.B. dostarczyła kolejne zdjęcia i informacje, tym razem Busko, Włostów, Oficjałów, Obrazów, Ossolin, Owczary, Stopnica, Kurozwęki, Gołębiów, Słabuszewice (sandomierskie >>). W tym dwie ostatnie miejscowości pojawiają się w spisie po raz pierwszy, niestety figura z Gołebiowa została skradziona. Dzięki!

^Knypek nadesłała fotki figur z Miedznej (znana mi już, lecz gdzieś zagubiłem zdjęcia) oraz z Rozbitego Kamienia (podlaskie >>) (nowość). Ta ostatnia to kolejna realizacja nieustalonego na razie warsztatu odlewniczego. Dzięki!


2011-03-04

 A.B. dostarczyła kolejne zdjęcia, tym razem Szczebrzeszyn, Bodaczów, Zwierzyniec, Wywłoczka (Ziemia Chełmska woj. ruskiego >>) i Krasnobród (bełzkie >>). Dzięki!
Ja dorzucam Tczycę (krakowskie >>), a jest tam figura, relikwie i bractwo nepomuckie!


2011-03-01

Indagowana przez mnie A.B. poznana na portalu Panoramio przesłała zdjęcia, informacje i sprostowania dotyczące Nepomuków Kurpiowskich (>>) i sąsiednich: Suche, Cieciory, Janowo. Ponadto Szczebrzeszyn (Ziemia Chełmska woj. ruskiego >>). Do tego informacja na temat współczesnych rzeźb nepomuckich sfotgrafowanych zapewne na  białostockiej (podlaskie >>) ekspozycji wystawy "Święty Przydrożny", pseudonepomuka z Klimontowa. Dzięki!
Dziwnym zbiegiem okoliczności P.Bielawski równocześnie przysłał informacje dotyczące tej samej fotki współczesnych rzeźb nepomuckich z wystawy "Święty Przydrożny" plus fotki tych samych obiektów z innej wystawy w Tykocinie (podlaskie >>). Do tego Jan z kościoła w Raczkach (trockie >>). Dzięki!
Z kolei A.Ł. przekazał namiary na zdjęcie Jana ze Strzelina (X.Brzeskie >>) wykonane tuż po 1945 roku, jeszcze z krzyżem w ręku. Dzięki!


2011-02-28

W trakcie ferii otrzymałem sporo materiałów, które sukcesywnie umieszczać będą na właściwych  im miejscach serwisu. Dzięki!
Ja podczas wyjazdu odwiedziłem Nepomuki z miejsc takich jak Klwatka Szlachecka, Chęciny, Szydłowiec, Suchedniów (sandomierskie >>), Kraków, Miechów (krakowskie >>), Szaflary (krakowskie - Podhale >>). Efekty wkrótce na tych stronach.
Ponadto Jeżopole (sieradzkie >>), Sierakowice i Gowidlino (pomorskie >>), Janów Podlaski  (brzesko-litewskie >>) - obraz przeniesiony tu z Połocka (!) na Białorusi (>>)


2011-02-11

Wklejam zasoby nepomuckie Narodowego Archiwum Cyfrowego: Kraków, Ojców, Krzeczów, Bystra, Jasło (krakowskie >>), Buków, Żory (X. Raciborskie >>), Warszawa (>>)


2011-02-08

Czeski film o Janie Nepomucenie: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10122682600-nejznamejsi-cech-jan-nepomucky/
Gorąco polecam! Był emitowany również w TVReligia, w języku polskim

Dużo nowych Janów Włoskich (>>), w tym jedno wino(!), jeden słoweński (>>), dwa zamorskie (USA i Meksyk >>). Kilka bez rozpoznanej przynależności umieściłem na stronie o kulcie Jana N. (>>)


2011-02-07

Nowa figura Jana N. z Poznania (Wielkopolska >>) - dzięki Bajarce
Nowe figury z Kąt, Załęcza Wielkiego i Kochlewa (sieradzkie >>)
Nowe figury ze Skrońska i Wysokiej (X.Opolskie >>)


2011-02-02

Nowy obraz z kościoła w Gliwicach (dzięki M.M.)
Wielkie porządki na stronach Nepomuków Czeskich (>>)


2011-01-26

Nowa figura z kościoła w Niedźwiedniku i druga, z kościoła św. Anny w Sobótce (Dolny Śląsk >>)
Nieco porządków na stronie Nepomuków Pomorskich (>>)
Stan na dziś: 4034 Nepomuków Polskich (+ 395 nieistniejących bądź wątpliwych)


2011-01-25

Nowa figura z Wrocławia (>>) - drewniany Jan N. z muzeum przy kościele św. Antoniego
Nowy obraz Jana N. z kościoła w Gdańsu-Brzeźnie (Pomorskie >>)


2011-01-21

M.M. dostarczyła wyszukane przez siebie archiwalne zdjęcie Jana z Rachowic (X.Opolskie >>). Dzięki!
Nieco porządków na stronie Nepomuków Księstwa Głogowskiego (>>). Trafiły tu Jan niesłusznie kwalifikowane dawniej jako lubuskie


2011-01-11

I.M. dostarczyła zdjęcia i dane  Nepomuków z Janowa Podlaskiego (województwo brzesko-litewskie >>), Lublina i Piotrawina (lubelskie >>) oraz dwa obrazy z kaplicy na wodzie w Zwierzyńcu (Ziemia Chełmska woj. ruskiego >>). Dzięki!


2011-01-10

Arkadoo przesłał namiary na zdjęcia strzelińskiego (X.Brzeskie >>) Nepomuka w jego pierwotnej lokalizacji. Dzięki!


2011-01-07

A.C. przekazała informację o ciekawym obrazie nepomuckim z Kujaw (>>), a konkretnie z Dulska w Ziemi Dobrzyńskiej woj. inowrocławskiego. Dzięki!


2011-01-04

Pierwsze zdjęcia nepomuckie pierwszego tegorocznego, nie notowanego jeszcze w katalogu Jana N. roku dostarczył Pietrosul: Lipnica Wielka (Orawa >>). Dorzucił też fotki Jana z tutejszego kościoła. Dzięki!
Kto następny?


2011-01-01

Rozpoczynamy dwunasty rok Wiadomości Nepomuckich


 

WYNIKI SONDY 2010
Czy w przypadku znacznego zniszczenia rzeźby JN należy:
zastąpić ją nową (produkcji jednego z warsztatów robiących seryjne odlewy) 0%  
obok nowej zostawić starą (niech dożywa swych dni w spokoju) 8% 8%
zastąpić ją nową wykonaną na wzór starej (kosztowne!) 6% 6%
remontować starą tak, aby zachować jej patynę (trudne!) 84% 84%
zostawić jak jest (niech umrze w spokoju) 2% 2%
.

numer aktualny >>

numery archiwalne:
2018 * 2017 * 2016 * 2015 * 2014 * 2013 * 2012 * 2011 * 2010 * 2009
2008 * 2007 * 2006 * 2005 * 2004 * 2003 * 2002 *
2001 * 2000 * 1999

<< wstecz  | dalej >>


^
 
@ Bookmark and Share INNE SZUFLADY :::LWOWSKA:::PODRÓŻE:::FOTO:::ŚREDNIOWIECZE:::AUTOR!:::STARE:::PRYWATNE:::©