@ ! 

INNE SZUFLADY :::LWOWSKA:::PODRÓŻE:::FOTO:::ŚREDNIOWIECZE:::AUTOR!:::STARE:::PRYWATNE:::© 


 spis >> 

PROWINCJA: DOLNY ŚLĄSK
Nepomuki Księstw Głogowskiego i Żagańskiego
(X.Głogowsko-Żagańskie)



X. Głogowskie >>
wraz z Wolnym Państwem Stanowym Siedlisko-Bytom >>

X. Żagańskie >>
wraz z Żarskim/Trzebielskim Państwem Stanowym >>


>      GŁÓWNA STRONA NEPOMUKÓW

>>    STRONA JANÓW DOLNOŚLĄSKICH
>>    STRONA JANÓW WIELKOPOLSKICH

>>>   STRONA JANÓW HR. KŁODZKIEGO
>>> STRONA JANÓW WROCŁAWSKICH

>>> strona Jana Głogowskiego Nowego
>>> strona Jana Cieplickiego
>>> strona Janów Gorzanowskich
>>> strona fresków w zamku Sarny

 

         

Dzięki aktywności Braci Realnych Bractwa Nepomuckiego z Głogowa
miasto to stało się frontowym ośrodkiem nepomuckim w Polsce!
Zorganizowali oni poszukiwania figury strąconej do Odry w 1945 roku,
a następnie doprowadzili do postawienia
nowej figury Św. Jana w tym samym miejscu!

poniżej opis akcji

posłuchaj:
LINEK Jiri Ignac (1725-91)
 - Sem Cechove
pospeste (duet)

Księstwa śląskie
w wiekach XVI-XVIII:

Mapa Śląska z 1905 roku:

NEPOMUKI GŁOGOWSKIE W

....współtwórz tę mapę!....


Naturalnym przedłużeniem tej strony jest STRONA NEPOMUKÓW WIELKOPOLSKICH (>>). W czasach największego zasięgu terytorialnego, za Henryka III, Księstwo Głogowskie obejmowało znaczną część Wielkopolski, łącznie z Poznaniem i Gnieznem. Zwłaszcza okręg Wschowy długo - aż do wojny Henryka IV Wiernego i jego syna Henryka V Żelaznego z Władysławem Łokietkiem i Kazimierzem Wielkim - był przedmiotem sporu z Korona Polską. Mam nadzieję, że zaliczając Nepomuki do jednego lub drugiego regionu nie uraziłem tak cennych dla Sprawy patriotyzmów lokalnych. Do Księstwa należały tereny Wolnego Państwa Stanowego Siedlisko-Bytom (Freie Standesherrschaft Carolath-Beuthen >>). Spisem nie objęto części X. Głogowskiego pozostających dziś poza granicą RP (zobacz: Nepomuki Niemieckie >>).

 

 

^
Powiat Głogów (20 + 3)

zobacz na mapie Google (>>)

 













  • - Głogów (gm. i pow. Głogów): w mieście Glogau, na moście na rzece Oder, stała figura Jana Nepomucena, podobno aż od 1705 roku . Potem przyszła Armia Czerwona. Miasto Głogów różni się od Glogau zniszczeniami na poziomie 96%, a rzeka Odra od Oder tym, że nie czuwa nad nią św. Jan. Może  do tej pory leży na dnie? Zobacz koniecznie fotoreportaż i opis akcji poszukiwania Jana Głogowskiego w Odrze, przeprowadzonej przez płetwonurków ze Straży Pożarnej, a zorganizowanej przez RR z Towarzystwa Ziemi Głogowskiej oraz pod egidą Bractwa Nepomuckiego!

  • Głogów (gm. i pow. Głogów): na moście umieszczono, z inicjatywy i projektu R.R., współczesną metalową figurę Jana N. Zobacz osobną stronę tej figury - Jana Głogowskiego Nowego (>>)

  • - Głogów (gm. i pow. Głogów): inny Jan, z pierwszej połowy XVIII wieku,  stał przy dominikańskim kościele św. Piotra, zaginął bez śladu, chociaż... pozostały zdjęcia prezentowane obok - stan przed wojną oraz pusty cokół sfotografowany w roku 1954 (ponowne dzięki dla RR)

  • - Głogów (gm. i pow. Głogów): kolegiata Najświętszej Marii Panny. Kolegiata głogowska to jedna z najstarszych i najznaczniejszych świątyń Dolnego Śląska. W swoim wnętrzu, w specjalnie skonstruowanej krypcie, eksponowane są relikty kościoła grodowego, który pamięta słynną obronę Głogowa w 1109 roku. Obecna bryła kościoła pochodzi z XV wieku, jednak do dziś można dostrzec wiele romańskich reliktów. Kościół zniszczony w czasie wojny, obecnie jest odbudowywany. Przed zniszczeniem kolegiaty w jej wnętrzu, obok łuku tęczowego, z lewej strony znajdował się ołtarz w stylu barokowym św. Jana Nepomucena. W centralnej części znajdował się obraz świętego jako środkowa część tryptyku. Ponadto w ołtarzu stały pomiędzy kolumnadą drewniane figury Jana Ewangelisty i Jana Chrzciciela. Na mensie wisiał szklany relikwiarz męczennika Benedykta (nad: R.R.)


 

  • Głogów (gm. i pow. Głogów): w kolegiacie znajduje się relikwiarz ze szczątkami 12 świętych. Są wśród nich relikwie św. Jana Nepomucena! (nad R.R.)

  • Głogów (gm. i pow. Głogów): w kolegiacie znalazł się, przewieziony tu z Rapocina (zobacz poniżej)  obraz "Święty Jan Nepomucen i historia jego życia". Przez lata stał w zamknięciu, jednak w ostatnim czasie został poddany renowacji. Pochodzi najprawdopodobniej aż z 1704 roku! (uwaga: wymaga potwierdzenia, słabo czytelna data na odwrocie obrazu) i przedstawia świętego oraz różne sceny z jego życia. Wymiary to ok. 1,5 x 2 m. Nie wiadomo jak znalazł się w Rapocinie - w latach odbudowy tamtejszego kościoła trafiły na jego wyposażenie rozmaite przedmioty. Nie jest również znane jego miejsce pierwotnej lokalizacji. Najprawdopodobniej pochodzi z któregoś ze zniszczonych głogowskich kościołów. Konserwatorzy obrazu twierdzą, że był on malowany przez kilka osób (odmienne style i techniki malowania) i być może związany jest ze szkołą Wilmanna


^
Głogów powiat: Głogów gm: Głogów  
 

Obok kolegiaty stoi kamienna figura Jana Nepomucena z 1736 roku (przynajmniej taka data widnieje u stóp rzeźby). Na cokole data 1737 - czy może wtedy ustawiono całość? A może cokół pochodzi z innego obiektu? Figura umieszczona jest pod zewnętrzną ścianą kolegiaty, w jej południowo-wschodnim narożniku, na wysokości prezbiterium. Wolutowany cokół z okrągłą wnęką na światło, pod nią podpis fundatora (?, Johan ...). Jeszcze niedawno figury nie było na tym miejscu, nie znamy jej wcześniejszych losów (uwaga: zbadać) (nad: dzidek1960, uzup: P.K.)



^
Głogów powiat: Głogów gm: Głogów  
 

W kolegiacie, w kaplicy św. Anny, do zobaczenia jest drewniana polichromowana figura Jana N. Nie znamy jej pochodzenia (nad: J.K.)













  • Głogów (gm. i pow. Głogów): w kościele p.w. Bożego Ciała w Głogowie (barokowy kościół pojezuicki) jest kaplica poświęcona Janowi Nepomucenowi. Kościół, podobnie jak całe miasto w czasie wojny był zniszczony jak to widać na zdjęciach obok, więc z wystroju kaplicy niewiele zostało, prócz nazwy (R.R.). Oto opis kaplicy autorstwa Eugena Kretschmera, w tłumaczeniu Adama Królaka:
    Utrzymana całkowicie w stiuk - lustro, ozdobiona wspaniale czerwonym, żółtym i szarym marmurem. Kaplica posiada ołtarz czysto barokowy. Kręte kolumny i pilastry są bogato ozdobione figurami aniołów. Jaka piękna harmonia architektury i plastyki, jak wyśmienicie zgadza się gzyms łuku sklepieniowego z górną krawędziom ołtarza. Obudowa ołtarza, która sięga wysoko do sklepienia, ukazuje Boga Ojca z kula ziemską. Przed nim uroczy aniołek z palcem w ustach. Obraz ołtarza jest dziełem gimnazjalnego nauczyciela rysunku artysty malarza Rindfleischa z 1920 r. św. Jan Nepomucen znajduje się u schyłku swojego cierpienia i przygotowuje się rozważnie na śmierć. Oblicze świętego nosi rysy twarzy żony artysty. Wszystkie inne obrazy w tej kaplicy są stare i odnawiane w 1897r. przez prof. Donadiniego. Wspólnie służą jednemu celowi: cześć dla św. Jana Nepomucena. Malowidło sklepienia - jego uwielbienie w niebie. Malowidło ścienne naprzeciw ołtarza: św. Jan Nepomucen jako wstawiający się u Boga. Przed tym po lewej u dołu: św. Jan i królowa przy konfesjonale, u dołu na prawo: jego zrzucenie do Wełtawy. Pięć malowideł w medalionach tworzą razem łączący się cykl i przedstawiają wydarzenia z dziejów św. Jana. Na lewo od wejścia: ośrodek jego czci - język świętego, niesiony na poduszce w procesji. Na lewo w niszy okiennej: św. Jan przesłuchiwany i skazany przez króla Wacława. Po środku górnej niszy okiennej: św. Jan zrzucony do Wełtawy. Na prawo w niszy okiennej: jego zwłoki wypływają z Wełtawy. Na prawo od wejścia: złożenie uroczyste zwłok świętego. Pod oknem płaskorzeźba drewniana - pachołki króla Wacława rzucają świętego do rzeki. Dookoła jego głowy 5 gwiazd jako symbol 5-ciu liter:

    T A C U I

    (milczałem). Ponad oknem heraldycznie dokładnie wykonany herb rodu Lichtenstein, który przyczynił się znacznie do przyozdobienia kaplicy św. Jana Nepomucena. Jest zastanawiające, że w tej kaplicy i tylko tutaj na cały kościół - głowice i stopy kolumn ołtarzowych nie są pozłacane, ale utrzymane na biało. Relikwii w kamieniu ołtarzowym nie można określić.

  • Głogów (gm. i pow. Głogów): kaplica Św. Jana Nepomucena w kościele parafialnym p.w. Św. Mikołaja. Najważniejszym przed wojną kościołem w Głogowie był kościół parafialny Św. Mikołaja (poza szacowną kolegiatą zlokalizowana na Ostrowie Tumskim). Jest to kościół gotycki, który kryje w sobie romańskie relikty z I połowy XIII wieku. Dzisiaj, choć w ruinie (od czasów wojny) nadal robi imponujące wrażenie. Znajduje się w jego wnętrzu m.in. kaplica loretańska ale także i kaplica poświęcona św. Janowi Nepomucenowi. Ołtarz wykonał Jarschgerschky (1762) za 110 Rchtlr. Obraz ołtarza ś. Jana z Nepomuka wykonał malarz J.M. Steiner z Ząbkowic Śląskich za 24 Rchtlr. Obydwie kobiece postacie świętych po obu stronach trudno rozpoznać. Przypuszcza się, że lewa postać z kulą u stóp to męczenniczka Teodozja, a prawa postać za lwem to Eufemia lub Tekla czy Priska. Obraz w medalionie to biskup św. Mikołaj. Za proboszcza Birambo ołtarz został odnowiony. W kaplicy stoi konfesjonał. Niestety żaden element kaplicy nie ocalał ze zniszczeń wojennych (nad: R.R.)

  • Głogów-Brzostów (gm. i pow. Głogów): w tej niegdyś podgłogowskiej wsi, obecnie dzielnicy Głogowa, znajduje się gotycki kościółek pw. św. Wawrzyńca, wzmiankowany w 1399 roku. Obecna bryła pochodzi z 1502 r. Na sklepieniach kościoła znajdują się barokowe freski. Jeden z nich przedstawia "Uwielbienie św. Jana Nepomucena". Umiejscowiony jest on w nawie głównej, blisko organów (nad: R.R.)

 

  • Kurowice (gm. Jerzmanowa, pow. Głogów): podobno najładniejszy Nepomuk w regionie, z 1726 roku. Lewa ręka świętego trzymająca gałązkę palmy wsparta jest na główce anioła. Prawa spoczywa na piersi. Głowa zwraca się w prawo do anioła trzymającego krzyż. Z przodu cokołu umieszczony jest herb fundatora, członka kapituły kolegiackiej. Z tyłu rok budowy:

    Anno 1726 d. 20. November

     

  • Grodziec Mały (gm. i pow. Głogów): figura Nepomucena znajduje się na prawo od wejścia do filialnego kościoła pw. św. Ducha. Została tu, razem z inna rzeźbą, przywieziona w latach 50-tych. Nie ustalono skąd pochodzą (nad: Paulus, R.R.)

  • Rapocin (gm. i pow. Głogów): Brat Wirtualny R.R. przesłał fotografie, które przedstawiają zdemontowaną figurkę z kościoła w Rapocinie oraz jej transport. Wioska ta w początku lat 80 została wysiedlona (strefa ochronna Huty Miedzi Głogów). Wszystkie zabudowania zostały wyburzone. Został tylko kościół z kapliczką otoczony murem, droga i Nepomuk. W obawie przed zniszczeniem bądź kradzieżą grupa miłośników z Głogowa postanowiła przewieść go do Głogowa i schować w magazynie przy odbudowującej się kolegiacie z nadzieją, że tam znajdzie miejsce. Rzeźbę, wraz z postumentem, zapakowano na samochód i przywiezioną do magazynu przy Kolegiacie. Zdjęcie pochodzi z lat 80- tych, zresztą później RR widział ją w magazynie. Zabrano ją z Rapocina, by uchronić od zagłady i ślad po niej zaginął na jakiś czas. Śledztwo Brata Wirtualnego trwało dalej i w maju 2006 odnalazł on figurę - niestety bez głowy - w magazynie przy głogowskiej kolegiacie. Trwa poszukiwanie brakującego elementu! Rzeźbę wykonano z piaskowca, na miejscu ręki i krzyża oraz głowy z korpusu wystają metalowe pręty, zapewne te elementy były już kiedyś naprawiane (nad: R.R.)












^
Wilków powiat: Głogów gm: Głogów ul. Spółdzielcza 57
 

Jest tu nad Odrą parafialny kościół pod wezwaniem św. Jana Nepomucena z 1769 roku, niedawno odnowiony (zobacz inne >>). Figurę Jana N. można odnaleźć w prezbiterium kościoła. Wykonana jest w początkach XX wieku z drewna, a w wyciągniętej ręce trzyma kłódkę



^
Wilków powiat: Głogów gm: Głogów ul. Spółdzielcza 57
 
 

Nad wejściem do kościoła pod wezwaniem św. Jana Nepomucena (zobacz wyżej) był kiedyś namalowany na blasze, umieszczony po stronie zewnętrznej i dość wysoko, wizerunek Jana N. Wizja lokalna z kwietnia 2018 wykazała, że nie ma go na fasadzie. Mamy nadzieję, że w związku z remontem został oddany do renowacji i wkrótce wróci na swoje miejsce (uzup: P.K.) (uwaga: zweryfikować ponownie - do tego czasu pozostawiam w katalogu)

 

^
Słone powiat: Głogów gm: Żukowice  
 

W tej położonej 2 km od Głogowa miejscowości znajduje się kamienna, barokowa figura Jana N.  Na cokole znajduje się data 1743 i druga, nieco zatarta - zapewne data remontu - 1890. Rzeźba była zniszczona i zaniedbana, z walącym się, metalowym płotkiem. Na wiosnę 2006 roku figura ta straciła głowę, która przechowywana była u b. Pani Sołtys w domu nr 26. 25 czerwca 2011 cofający samochód przewrócił rzeźbę. Doczekała się ona remontu i w roku 2018 wyglądała imponująco (nad: R.R., uzup. J.K., Z.M., P.K.)



^
Góra Świętej Anny powiat: Głogów gm: Żukowice  
 

Kamienna figura JN figura stoi poniżej kaplicy - kościoła pątniczego, przy dróżce wiodącej do świątyni, na górce poniżej niej. Na cokole znajduje się napis z chronostychem (>>). Swego czasu został on zamalowany współczesnym napisem "Święty Janie Nepomucenie, módl się za nami", ale ostatnio (przed 2017) napis usunięto i odsłonięto stary chronostych, niestety mało czytelny. Jan ma utrącony nos (uzup: P.K.)




  • Jaczów (gm. Jerzmanowa, pow. Głogów): drewniana polichromowana figura Jana N. w tutejszym kościele, po lewej stronie zaraz przy wejściu. Jana przedstawiono z aureolą z trzema gwiazdami, z palcem przyłożonym do ust (nad: J.G.)

  • Jaczów (gm. Jerzmanowa, pow. Głogów): figura z 1729 roku. Na cokole częściowo zatarty chronostych:

    EX BEATIS IOANNES.
    NEPOMVCeNVS DebITe
    CANONISATVR
    EoDeM ANNO
    STATVA (...) haeC ereCta atqVe eXposIta est pIae VeneratIonI

    figura stoi na wielobarwnym cokole w ogrodzie domu nr 1 przy ul. Szkolnej, na przeciwko kościoła, w pobliżu mostku. Na dole cokołu scena zrzucenia Nepomucena z mostu. Z tyłu cokołu data i nazwisko "1778 - JOHAN GEORGE ... von Streblov"




^
Piersna powiat: Głogów gm: Pęcław nr 21
 

Wewnątrz kościoła Nawiedzenia MB, na bokach pięknej barokowej ambony, znajdują się płaskorzeźbione sceny z życia Jana N.: kazanie Jana i spowiedź królowej (nad: Paulus)



^
Piersna powiat: Głogów gm: Pęcław nr 21
 

Wewnątrz kościoła Nawiedzenia MB ołtarz poświęcony św. Janowi Nepomucenowi z obrazem przedstawiającym scenę pielgrzyma do Starej Boleslavi (nad: S.Zobniów) (uwaga: jest tu również obraz przedstawiający świętego podobnego do Jana N. udzielającego Komunii św. - zobacz zbiór pseudonepomuków >>)



^
  Droglowice-Golkowice powiat: Głogów gm: Pęcław  
 

Na południe od Odry, w przysiółku Droglowic, na górce stoi kamienna barokowa figura Jana N. z około 1740 roku. Silny kontrapost, niewielki krzyżyk na prawym ramieniu. Aż do lat 80-tych figura ta była pozbawiona głowy. Miejscowy ksiądz z pomocą parafian naprawili ja dość nieudolnie, wykorzystując znaleziona głowę Chrystusa Króla. Inna figura - św. Jakuba - również ucierpiała w ten sposób i po tej akcji wandali została przeniesiona do kościoła (nad: Tomasz M.)



^
Powiat Polkowice (14 + 1)

zobacz na mapie Google (>>)

 

zobacz obiekty z części powiatu należącej do X.Wrocławskiego (>>)


^
Polkowice powiat: Polkowice gm: Polkowice Pl. Kościelny
 

Przy murze kościoła św. Michała Archanioła, nieopodal rynku, na dawnym cmentarzu przykościelnym znajduje się skromny kamienny Jan z palmą i krzyżem, na nowszym ceglanym cokole. Datę powstania określa inskrypcja:  Johannes / Nepomuck / 1886". Po jej bokach gorejące serca i ornament roślinny (uwaga: w kościele, w jednym z ołtarzy, znajduje się biała figura nepomukopodobna - należy potwierdzić jej nieniepomuckość)



^
Polkowice powiat: Polkowice gm: Polkowice Pl. Kościelny
 

W kościele św. Michała Archanioła, w prawym ołtarzu bocznym, znajduje się biała figura w stroju kanonika. Najprawdopodobniej jest to Jan N., który utracił swój krzyż i ma puste ręce (uwaga 1: należy potwierdzić identyfikację postaci. uwaga 2: w innym ołtarzu umieszczono inną postać nepomukopodobną, jednak szczegóły ubioru i gest świadczą raczej przeciwko identyfikacji z JN) (nad: U.B.)

 

^
Żuków powiat: Polkowice gm: Polkowice  
 

Na wschodnim krańcu wsi, przy rozwidleniu drogi do Grodowca i dwu polnych dróg do Bieńkowa i Kolonii Bieńków, w sąsiedztwie mostku nad potokiem, stoi monolityczna, wykonana z piaskowca kapliczka poświęcona św. Janowi Nepomucenowi z 1881 roku. Kapliczka o wysokości 152 cm, zwieńczona czterospadowym daszkiem z małą wnęką w którym dawniej palono wosk o wielkości ø-6 cm i głębokości 2,5 cm. Wymiary zewnętrzne główki kapliczki 82x42x34 cm. Nisza kapliczki o wymiarach 47x28x14 cm. Z tyłu kapliczki wypukły relief koła o średnicy ø-26 cm i wypukłości 0,5 cm. Na cokole po bokach po dwa wypukłe pilastry. Zachowana ozdobna metalowa krata z wizerunkiem Św. Jana Nepomucena i datą 1881r. Słup kapliczki o wymiarach 70x34x29 cm. Kapliczka często odnawiana białą farbą, natomiast metalowa osłona wnęki kapliczki malowana srebrzanką. Niestety figurka św. Jana Nepomucena ustawiona dawniej we wnętrzu kapliczki zaginęła (skradziona? (>>) jeszcze w latach 70-tych XX wieku (nad: S.Zobniów)



^
Łagoszów Wielki powiat: Polkowice gm: Radwanice  
 

Murowana domkowa kapliczka św. Jana Nepomucena dobudowana od wschodu do muru otaczającego kościół. Nad wejściem do kaplicy napis:
 

Renovatium 1764
V..D..IO..I..I..MVC.:.

czyli "Dive Joanni Nepomucene". W kaplicy drewniana figura świętego, nad którą Trójca Święta trzyma koronę

 

  • Jakubów (gm. Radwanice, pow. Polkowice, ): na cmentarzu kamienna figura św. Jana Nepomucena z 1738 roku



  • Kłobuczyn (gm. Gaworzyce, pow. Polkowice): kamienny Jan przed kościołem poaugustiańskim. Niedawno ręka mu odpadła, a strącona przez wichurę gałąź mocno go poszczerbiła.   Jan był łatany, ale bardzo niefachowo. W 2003 roku, dzięki inicjatywie Brata Realnego R.R., firma MARKOP p. Z. Kopy zgodziła się wyremontować posąg Jana, tym razem fachowo. Efekty - na zdjęciu. Brat Wirtualny R.R. wyłożył ciut swoich pieniędzy i pozyskał sponsora - firmę, która robiła zabezpieczenie anty graffiti nowego Nepomucena na moście w Głogowie - z zamiarem renowacji tej figury. Jest to działanie na skutek interwencji byłych mieszkańców Kłobuczyna (rodzinna miejscowość R.R.), którzy się dowiedzieli, że R.R. coś do czynienia z Nepomukami :) a konkretnie pretensje, że w Głogowie stawia się nowego, a tam stary "biedny" uszkodzony stoi :)



^
Grodowiec powiat: Polkowice gm: Polkowice  
 

W ołtarzu głównym kościoła św. Jana Chrzciciela znajduje się figura Jana N., któremu anioł trzyma zamek i klucz (symbol milczenia oraz uwięzienia)



^
Grodowiec powiat: Polkowice gm: Polkowice  
 

W w zwieńczeniu bocznego ołtarza w kościele św. Jana Chrzciciela znajduje się obraz (tondo) z wizerunkiem Jana N. (nad: S.Zobniów)

 





  • Grodowiec (Wysoka Cer[e]kiew/Hochkirch; gm. Grębocice, pow. Polkowice): figura JN z 1736 roku stojąca na piątym stopniu reprezentacyjnych schodów do kościoła. Na jej cokole znajduje się bardzo rzadki motyw pielgrzymki Jana do Matki Bożej w Starej Boleslavi (vide Głębowice k. Wołowa, Olbrachcice Wielkie k. Ząbkowic Śląskich, Stary Wiązów k. Strzelina, Wrocław, Żelazno k. Kłodzka, Święciechowa k. Leszna, Narol k. Zamościa). Figurę ozdabiają chmurki i aniołki. Rzeźba ta stoi w parze z figurą św. Mikołaja (rzadkość!). Prawdopodobnym fundatorem jest proboszcz Krystian Oeckler

  • Grodowiec (Wysoka Cer[e]kiew/Hochkirch; gm. Grębocice, pow. Polkowice): kolejna figura Jana N., stojąca w parze z posągiem Matki Boskiej,  umieszczona na prawo od schodów. Napisy na cokole brzmią:

    O sVsseste JVngfraV MarIa, zVfLVCht. VIeLer
     großen sVn Der. bItte Gott Vor Vns. Anno 1749

    czyli w tłumaczeniu:

    O najsłodsza Dziewico Mario, ucieczko wielu wielkich grzeszników. Proś Boga za nami. W roku 1749


    Drugi napis (pierwsza litera W zapisana została jako VV:

    VVVnDer ... atIger
    I
    oanes NepoMVC...
    wege Vnsere...
    ... Vs nen...
    LL
    ... I
    ...fzIgen schottern...
    V
    nseren Ver... (1?)74(9?)
     

    a niepełne tłumaczenie może brzmieć mniej więcej tak:

    Cudotwórco św. Janie Nepomucenie, porusz nasze serca do pokuty


    Suma cyfr chronostychu (>>) daje datę 1749.

 

  • Rzeczyca (gm. Grębocice, pow. Polkowice): przy bocznym ołtarzu kościoła figura Nepomucena. Drewniana, polichromowana, z aureolą, palmą i krucyfiksem. Najprawdopodobniej XIX wiek (nad: Paulus)

  • Szymocin (gm. Grębocice, pow. Polkowice): w kościele znajduje się drewniana barokowa rzeźba Jana Nepomucena. Przedstawia ona świętego z księgą, adorującego krucyfiks w mistycznym uniesieniu. Figura pochodzi najprawdopodobniej z 1717 roku, kiedy to kościół przechodził poważną przebudowę (barokizację) (uwaga: z innego źródła pochodzi informacja, że Jan wskazuje na most Karola, znajdujący się na cokole rzeźby. Zaprzecza temu fotografia (nad R.R.). czy źródło się myli? koniecznie należy sprawdzić!)






 

^
Kwielice powiat: Polkowice gm: Grębocice  
 

Piękny barokowy drewniany polichromowany Jan w towarzystwie tłumu aniołków znajduje się w kościele p.w. Michała Archanioła

 

^
Kwielice powiat: Polkowice gm: Grębocice nr 49
 

Na starym cokole pozostałym po skradzionej (>>) barokowej figurze (zobacz niżej) ustawiono niedawno (2007?) nową, bardzo nieporadnie zrobioną figurę Jana N., o której nie da się powiedzieć nic dobrego ponad to, że świadczy o przywiązaniu mieszkańców do Jana. Obiekt znajduje się na południowej balustradzie mostku na przeciwko domu nr 49, około 200 m na zachód od kościoła (nad: P.H.)



^
- Kwielice powiat: Polkowice gm: Grębocice nr 49
 

Figura Jana N. została skradziona (>>). Znajdowała się na południowej balustradzie mostku na przeciwko domu nr 49, około 200 m na zachód od kościoła. Po Nepomucenie pozostał tylko cokół (mocno pochylony w stronę rzeczki) na nim napis:

DEO
ET
SANCTO IOANNI
NEPOMVCENO
HONORIS ERGO
EXTRVXIT
DPGP
P.Q.

który oznacza: "Na chwałę Bogu i uczczenia świętego Jana Nepomucena wznieśli ten pomnik DPGP, PQ". Poniżej daty renowacji - 1845, 1960 - 1976. Chronostych (>>) daje datę 1734. Niedawno (2007?) na starym cokole ustawiono nową, bardzo nieporadnie zrobioną figurę JN (zobacz wyżej) (nad: Paulus, uzup: S.Zobniów)



^
Powiat Nowa Sól (19)

zobacz na mapie Google (>>)

 

wraz z terenami Wolnego Państwa Stanowego Siedlisko-Bytom (Freie Standesherrschaft Carolath-Beuthen, >>)







  • Nowa Sól (gm. i pow. Nowa Sól): najważniejszy tutejszy Jan N. znajduje się obok kościoła pod wezwaniem św. Michała Archanioła przy ul. Kościelnej. Rzeźba z I połowy XVIII wieku, chronostych wskazuje na rok 1738. Na uwagę zasługuje ryt daty 1736 na podstawce figury JN, wiązanej z datą powodzi w Nowej Soli w tym właśnie roku. Dwa lata później, w podzięce, wystawiona została ta figura JN. Stała ona początkowo na prowizorycznym pomoście u wejścia do portu. Na cokole, poniżej herbu fundatora, scena Topienia ładna sama w sobie, ale i ciekawa - płaskorzeźbiona postać Jana leci do wody "na łeb na szyję", widać nawet podeszwy butów, nie widać za to głowy, która schowała się w fałdach ubioru. Ufundowana przez ostatniego zarządcę solnego Franza Lindnera von Lindenthal w podzięce za przeżycie wielkiej powodzi i klęski głodu, jak głosi chronostych (>>) na cokole:
     

    D:O:M:
     HonorI
     et
     VenantIonI
     DIVI IoannIs
     NepoMVCenI
     FIerI et erLoI
     CVraVIt
     F:A:de L:OAi:
     Neos:f:Admin:
     
  • Nowa Sól (gm. i pow. Nowa Sól): w kościele św. Michała Archanioła jest ołtarz znajdujący się w nawie ołtarza bocznego od strony północnej, wykonany z drewna rzeźbionego, polichromowanego w 1734 roku w stylu barokowym, w warsztacie śląskim n wym.: 600 x 325 x 70 cm, ufundowany przez Ernesta Georga Hollringa. Ołtarz dwukondygnacyjny, 1-osiowy. Predell na płyciźnie poziomy owal flankowany profilowanymi bazami kolumn z elementami akantowymi. Pierwsza kondygnacja - pole centralne z figurą św. Jana Nepomucena na esownicy z kampanulą, w tle nad głową 5 gwiazd, dwie gałęzie palmowe, rozdzielone główkami aniołków w chmurach. Pole ograniczają podwójne pilastry z głowicami akantowymi, z ornamentem kandelabrowym. Kolorystyka: jasny brąz włosy, duże partie ołtarza, ciemny brąz - tło uszaków belkowanie, głowice, biel - liście akantu, szaty świętych i aniołki, trzony kolumn, niektóre partie ornamentalne. Srebro wstęgi i chmury, złoto - część ornamentów, akant na głowicach, narzuty i pasy na szatach, promienie, części wazonów, skrzydełka aniołków.
    Rzeźba - św. Jan Nepomucen znajdująca się w ołtarzu bocznym św. Jana Nepomucena, wykonana z drewna rzeźbionego, polichromowanego w 1734 roku w stylu barokowym w warsztacie śląskim o wym.: 130 x 90 x 35 cm. Na niewysokiej czworobocznej, profilowanej podstawie stojąca w kontrapoście figura świętego. Noga prawa wyprostowana, lewa zgięta w kolanie, przesunięta w lewo, tułów wyprostowany, w górnej partii cofnięty do tyłu i lekko skręcony w lewo. Wąskie ramiona, w rękach zgiętych w łokciach, wyciągniętych przed siebie, do przodu, w geście pokazywania, krzyż z długim drzewcem, lewa dłoń wyżej trzyma krzyż w miejscu przecięcia się ramion. Głowa pochylona do przodu i w lewo, częściowo zwrócona w stronę Chrystusa na krzyżu. Na głowie jasno - brązowe włosy, spadające symetrycznymi lokami po oho stronach twarzy, układając się w dużych puklach na plecach. Włosy przykryte złotym biretem. Twarz pociągła, wydłużona optycznie przez kędzierzawą, krótką brodę. Nos długi, wąski, lekko wygięty, delikatnie zarysowane brwi, oczy wąskie, wpółprzymknięte, usta wpółotwarte. Święty ubrany jest w długą sutannę z widocznym stojącym, wysokim kołnierzykiem, biały sięgający do kolan mantolet, przy szyi i u dołu z szerokim pasem złotej koronki oraz złotą, pod szyją zapiętą futrzaną mozzettę, obciążoną u dołu futrzanymi ogonkami, buty pełne ze ściętymi noskami. Fałdy sutanny i mozetty - długie pionowe z licznymi zdrobnieniami, układające się, tak jak gdyby od strony prawej wiał wiatr. U dołu lekko podniesione, bogato wijące się. Odkryte partie ciała - białe. Prawdopodobnie około 1970 roku rzeźba i cały ołtarz zostały przemalowane (nad: B.J.L.)









^
  Nowa Sól powiat: Nowa Sól gmina: Nowe Miasteczko ul. Kaszubska 12a
 
 

Mieści się tu firma Elmek  Romana Reusa - producent seryjnych figur m.in. Jana N. z żywicy syntetycznej. Takie figury od czasu do czasu spotykamy w sklepach z dewocjonaliami (np. Opole) i w kapliczkach w Polsce i zwykle nie oznacza to niczego dobrego - zastępują one oryginalne skradzione, zniszczone bądź przeniesione do kościołów stare rzeźby JN. Symbolicznie notuję wszystkie figury JN w tym warsztacie jako jedną pozycję w katalogu

 

^
Nowe Miasteczko powiat: Nowa Sól gmina: Nowe Miasteczko ul. Kościelna 2
 

Na rogu kościoła św. Marii Magdaleny niedaleko rynku stoi kamienna figura Jana N. wygięta w barokowym kontrapoście (nad: R.R.)


 

^
Gołaszyn powiat: Nowa Sól gmina: Nowe Miasteczko  
 

Biało-złota figura Jana N., bez atrybutów, w kościele św. Mikołaja, na konsoli przyściennej po prawej stronie nawy. Gest rąk wskazuje, że niegdyś trzymała krzyż (nad: P.K.)



^
Borów Wielki powiat: Nowa Sól gmina: Nowe Miasteczko nr 57
 
 

W kościele  św. Wawrzyńca (zobacz niżej) znajduje się ołtarz boczny Jana N. Jego głównym elementem jest pięknie polichromowana figura JN z pięciogwiaździstą aureolą namalowaną na niebieskim tle za postacią. W rękach cienki krzyż - układ rąk wskazuje, że nie jest oryginalny. Bogata rokokowa rama, na szczycie której przysiadł aniołek

 

^
Borów Wielki powiat: Nowa Sól gmina: Nowe Miasteczko nr 57
 
 

W kościele  św. Wawrzyńca (zobacz wyżej) na drewnianym stronie znajduje się ładne i ciekawe malowidło przedstawiające patrona świątyni w otoczeniu innych świętych usadowionych na chmurkach. Jest wśród nich Jan N., w birecie, z krzyżem wzniesionym wysoko w prawej ręce. Postać nieco uszkodzona - ledwo widoczna jest aureola z gwiazdami

 

^
  Dryżyna powiat: Nowa Sól gmina: Szlichtyngowa  
 
 

Figura Jana N. z polskim napisem

 





  • Otyń (gm. Otyń, pow. Nowa Sól, woj. lubuskie): kamienna figura św. Jana Nepomucena. Znajduje się na placu przed kościołem pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, kilka metrów od mostu na Śląskiej Ochli, po prawej stronie drogi (jadąc do centrum miejscowości), a stała kiedyś przy moście na Śląskiej Ochli. Jana naprawiano i teraz prezentuje się z nową głową i dłońmi i krzyżem. Figura stoi na postumencie. Na jego przedniej części znajduje się płaskorzeźba ukazująca strącenie Jana do Wełtawy. Na trzech następnych bokach znajdują się napisy z chronostychem (>>) (nad: Paulus). Niestety, otrzymałem smutną wiadomość, że twarz figury została zniszczona (nad: T.B., VI.2004). Nadesłane w maju 2009 zdjęcia (J.K.) pokazują, że twarz odtworzono, a cały posąg przesunięto na brzeg wybudowanego parkingu, pod sąsiedni dom. Oto napis na jednym z boków cokołu, w tłumaczeniu (S.Zobniów): "Po upływie kilku lat dla uczczenia Jego kanonizacji postawiono ten pomnik na spełnienie ślubowania". Faktycznie, od kanonizacji upłynęło 11 lat
     


    ANNO
    a
    CanonIzatIoneI UnDe=
    CIMo
    statUa prasens
    eIUs HonorI
    Vota fUIt, posIta qVe
     
  • Otyń (gm. Otyń, pow. Nowa Sól, woj. lubuskie): w bocznym ołtarzu w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego znajduje się rzeźba JN (nad: B.J.L.)





^
Kożuchów powiat: Nowa Sól gmina: Kożuchów ul. Klasztorna
 

Figura świętego Jana Nepomucena z 1715 roku stojąca dawniej na arkadowym moście (>>) zielonogórskim (zobacz niżej). Po jego rozbiórce na przełomie XIX i XX wieku figurę przeniesiono i obecnie znajduje się w Kożuchowie, w pobliżu Baszty Krośnieńskiej, w północno-zachodniej części dawnych obwarowań miejskich. Na dwuczęściowym cokole postać świętego w kontrapoście w typowym stroju, z biretem na głowie i krucyfiksem opartym na lewym ramieniu. Z przodu cokołu medalion z napisem: "A / M.D.G / B.V.M / S.I.N / N.I.F.F / F.A.S / 1715", co oznacza prawdopodobnie: "Ad / Majorem Dei Gloriam / Beate Virginiae Mariae / Sancti Ioanni Nepomuceni / F.F. / F.A.S. / 1715" czyli: "Na większą chwałę Boga, Najświętszej Panny Marii oraz świętego Jana Nepomucena" (+inicjały fundatora i data). Obiekt remontowany w roku 1908 a ostatnio w 2007: oczyszczony z farby, otrzymała złocenia rąbka szat, krucyfiksu i gwiazdek w aureoli (nad: T.B., uzup. K.O., S.Zobniów)



^
Kożuchów powiat: Nowa Sól gmina: Kożuchów pl. Matejki 3
 

Drewniana figura Jana N. w farze MB Gromnicznej, bogato polichromowana i ujęta w absolutnie odlotową rokokowo-regencyjną ramę (nad: T.B.). Jest to piękny, odnowiony, bogato polichromowany Nepomuk, a wokół niego zamieszczono medaliony z historią jego życia (PATER, MARTYR, CONFESSOR, DOCTOR, SACREDOS, DEFENSOR) (uzup: J.K.)



^
Kożuchów powiat: Nowa Sól gmina: Kożuchów pl. Matejki 3
 

Druga figura Jana N. wewnątrz fary MB, również polichromowana, umieszczona jest w półokrągłej wnęce ściennej zabezpieczonej szybą (nad: T.B.)



^
Kożuchów powiat: Nowa Sól gmina: Kożuchów ul. Klasztorna 14
 

W regionalnej Izbie przy ul. Klasztornej 14 znajduje się drewniana, polichromowana figura św. Jana Nepomucena z I połowy XVIII wieku pochodząca z kościoła św. Anny z miejscowości Solniki. Figura bardzo zniszczona, brak rąk, palmy i krucyfiksu (nad: S.Zobniów)



^
Broniszów powiat: Nowa Sól gmina: Kożuchów  
 
 

Koło kościoła św. Anny, na zewnątrz muru otaczającego kościół od północy, na cokole stoi kamienna figura Jana N. (nad: Pietrosul)

 

^
Broniszów powiat: Nowa Sól gmina: Kożuchów  
 
 

W kościele św. Anny (zobacz wyżej), w ołtarzu głównym, jest figura Jana N. (nad: Pietrosul)

 

^
Kolsko powiat: Nowa Sól gmina: Kolsko  
 

Na placyku przed kościołem Narodzenia Jana Chrzciciela stoi barokowa figura Jana N. Ustawiona jest na na postumencie, polichromowana. Niedawno (2013?) obiekt został pięknie odrestaurowany (nad: J.G., uzup: P.K.)



^

Wolne Państwo Stanowe Siedlisko-Bytom (2)
(Freie Standesherrschaft Carolath-Beuthen)

zobacz na mapie Google (>>)



^
Bytom Odrzański powiat: Nowa Sól gmina: Bytom Odrzański ul. Kopernika
 

Polichromowana figura Jana N. w kościele św. Hieronima, ustawiona na stoliku przy bocznym wyjściu (nad: M.Muryn)



^
Bytom Odrzański powiat: Nowa Sól gmina: Bytom Odrzański ul. Kopernika
 

W kościele św. Hieronima (zobacz wyżej) na bocznej ścianie znajduje się obraz z wizerunkiem św. Jana Nepomucena (nad: S.Zobniów)



^
Powiat Wschowa (część należąca do X.Głogowskiego, 6)

zobacz na mapie Google (>>)

 

zobacz stronę Janów Wielkopolskich i Lubuskich, obejmującą również pozostałe obiekty nepomuckie tego pogranicznego powiatu - Ziemi Wschowskiej (>>). Opisano tam pograniczne Nepomuki z Łysin, Nowej Wsi, samej Wschowy, Dryżyny, Konradowa oraz z Zamysłowa

 







  • Sława (gm. Sława, pow. Wschowa): figura Nepomucena znajduje się na dziedzińcu przed pałacem (Dom Dziecka, obecnie własność prywatna). Figurę postawiono na cylindrycznym postumencie o ciekawym zdobieniu. Prawdopodobnie figura znajdowała się pierwotnie w narożniku rynku. Na widoku miasta z lotu ptaka z połowy XVIII wieku (F. B. Wernera) widać w tym miejscu jakiś podłużny element, brak natomiast takiego przed pałacem

  • Sława (gm. Sława, pow. Wschowa): kościele św. Michała Archanioła drewniana polichromowana i odnowiona figura Jana N. z palcem na ustach. Pod nią ustawiono minikonfesjonał (nad: J.K.)

  • Przybyszów (gm. Sława, pow. Wschowa, województwo lubuskie): kamienna polichromowana figura Jana N. stoi niedaleko kościoła NMP

  • Przybyszów (gm. Sława, pow. Wschowa, województwo lubuskie): w kościele NMP znajduje się drewniana figura JN w aureoli, z palmą w ręku i bardzo rozwianych szatach i z palcem przy ustach  (nad. A.P.)

  • Przybyszów (gm. Sława, pow. Wschowa, województwo lubuskie): w kościele NMP, na balkonie, na który można wejść tylko po drabinie z zewnątrz kościoła, stoi piękna i chyba bardzo stara, drewniana figura Jana N. z krzyżem i palcem przy ustach, pozbawiona dziś polichromii (nad. J.K.)

  • Stare Strącze (gm. Sława, pow. Wschowa, województwo lubuskie): kamienna figura JN. Figura znajduje się w środkowej części wsi przy bramie do nieistniejącego dziś pałacu. Jan stoi po jednej stronie natomiast po drugiej jest figura Matki Boskiej. Obydwie są pomalowane grubą warstwą białej farby (nad. A.P., Paulus)






^
Powiat Góra Śląska (7)

zobacz na mapie Google (>>)

 


^
Góra Śląska powiat: Góra gmina: Góra ul. Ściegiennego
 

Przed kościołem p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej ustawiono kamienną barokową figurę JN z palcem na ustach, w birecie i aureoli. Na cokole wezwanie "Ora pro nobis". Twarz i dłonie Jana są dziwnie sękate - może zostały odtworzone później? (nad: A.P., E.B.)



^
Góra Śląska powiat: Góra gmina: Góra ul. Ściegiennego
 

W tym samym kościele św. Katarzyny (zobacz wyżej) znajduje się kaplica poświęcona Janowi N., a w niej obraz św. Jana z tradycyjnymi atrybutami (nad: E.B.)

 

^
Sławęcice powiat: Góra gmina: Góra nr 29
 

W szczycie murowanej domkowej kapliczki jest wnęka, w niej umieszczono drewnianą polichromowana figurkę Jana N.

 

^
Glinka powiat: Góra gmina: Góra DK 323
 

Po zachodniej stronie drogi, w środku wsi, za siatkowym ogrodzeniem stoi barokowa figura św. Jana Nepomucena. Święty z biretem na głowie ubrany w typowy, dla okresu baroku, strój kapłana, w sutannie, komży z ozdobną koronka, pelerynie kanonika, adoruje trzymany w prawej ręce krucyfiks spod którego wyłania się palma męczeństwa. Lewa dłoń odłamana. Figura przedstawiona w lekkim kontrapoście ustawiona jest na cokole ozdobionym spływami wolutowymi. Na froncie cokołu nieczytelny już napis poniżej którego relief herbu fundatora (nad: S.Zobniów)



^
Chróścina powiat: Góra gmina: Góra  
 

Przy drodze piękny kamienny polichromowany barokowy Jan N. na skromnym cokoliku. Wyjątkowo barwna polichromia. A na tablicy koło rzeźby informacja, że "Barokowa figura św. Jana Nepomucena pochodzi z VIII w."! (nad: A.P., uzup: P.K.)



^
Chróścina powiat: Góra gmina: Góra  
 

W kościele p.w. Św. Michała Archanioła stojącym w centrum wsi jest ołtarz boczny, na którym wśród innych stoi szablonowa polichromowana figura Jana N. z palcem przy ustach (nad: dzidek1960)



^
Ryczeń powiat: Góra gmina: Góra  
 

Płaskorzeźba ze sceną Topienia autorstwa Tomasza Wojnowskiego z Naratowa zawieszona 28 maja 2015 roku na wiązie (obecnie martwym) w pobliżu mostu na Baryczy, a poświęcona w niedzielę 31 maja 2015 r. przez ks. Ryszarda Skocza, proboszcza parafii św. Michała Archanioła w Osetnie (nad: Pietrosul, uzup: P.K.)

 

^
Powiat Lubin (część należąca do X.Głogowskiego, 2)

zobacz na mapie Google (>>)

 

zobacz obiekty z części powiatu należącej do X.Wrocławskiego (>>)

     

^
Szklary Górne powiat: Lubin gmina: Lubin nr 34
 

Kamienna figura Jana N. z XVIII wieku, koło kościoła. Jej szaty bardzo fantazyjnie wydyma wiatr mistyczny, rzeźbę dynamizuje też znaczne wysunięcie do przodu rąk z krucyfiksem. Rzeźba na wolutowanym cokole, całość otoczona metalowym nowym płotkiem



^
Szklary Górne powiat: Lubin gmina: Lubin nr 40
 

Na samym szczycie ołtarza kościoła parafialnego znajduje się drewniana figurka Jana N. z XVIII wieku. Rzeźba pozbawiona jest typowych atrybutów i nie ma nawet nakrycia głowy. Identyfikacja byłaby trudna, gdyby nie umieszczone po bokach anioły, które trzymają czapkę, krzyż (uszkodzenie) i trzymają palce przy ustach na znak milczenia

 

^
Powiat Zielona Góra (część należąca do X.Głogowskiego, 19)

zobacz na mapie Google (>>)

 

część powiatu Zielona Góra, dawniej związana z X. Głogowskim, dziś niesłusznie zaliczane do Ziemi Lubuskiej (bez części X. Głogowskiego pozostających dziś poza granicą RP)

 

^
Zielona Góra powiat: Zielona Góra gmina: Zielona Góra ul. Kościelna
 

Rzeźba św. Jana N. usytuowana przed południowym wejściem do konkatedry p.w. Św. Jadwigi w Zielonej Górze (konsekracja kościoła z 3 października 1294 roku). Na obecnym miejscu figura znajduje się od 1816 roku. "Postępowanie kanonizacyjne zakończono w 1729 r. Wówczas to zielonogórzanie postanowili ufundować statuę. Rzeźba obrazująca św. Jana Nepomucena, wykonana z piaskowca, stanęła przy stawie miejskim" - pisze Tadeusz Dzwonkowski w wydawnictwie "Parafia p.w. św. Jadwigi w Zielonej Górze – zarys dziejów". Figura miała odtrącone obie dłonie. W aureoli cztery gwiazdy. Na postumencie napis - chronostych >>:
 

SANCTO
I
OANNI NEPOMVCEN
E
X D
EBITO VENERATIONIS
FER
V
ORE EREXEBAT
L: D B

co w tłumaczeniu brzmi: "Św. Janowi Nepomucenowi z czcią najgłębszą poświęca L.D.B." – prawdopodobnie chodzi o burmistrza Leopolda von Breitenfeda. Ciekawy jest fakt, że Jan stoi nad rzeką, mimo, że jak okiem sięgnąć nie widać żadnej wody - w początkach XX wieku rzeka Złota Łącza została wpuszczona w podziemny kanał. Przy okazji remontu elewacji konkatedry w maju 2006 figura została zdjęta i odmalowana. Posąg wrócił na dawne miejsce w końcu sierpnia 2006, już z odtworzonymi dłońmi wraz z trzymanym w nich krzyżem oraz brakującym dolnym fragmentem liścia palmowego (języka?). Rzeźbę pomalowano na jednolity jasny kolor (wcześniej widniały na niej ślady farby o podobnym kolorze). Wykonano również złocenia następujących detali: figurki Chrystusa na krzyżu, tasiemki wiążącej pelerynkę, liścia palmowego (języka?), frędzli i krzyżyków na zakończeniach stuły, aureoli i umocowanych na niej gwiazd, których liczbę uzupełniono do prawidłowych pięciu. Oczyszczono też postument uczytelniając chronostych >> (nad: BJL, uzup: M.B.)



^
Zielona Góra powiat: Zielona Góra gmina: Zielona Góra ul. Kościelna
 
Rzeźba Jana N. z ołtarza nr 5 konkatedry z 1705 (!) roku. „Katolicy zielonogórscy pod przewodnictwem burmistrza Semmlera i Christiana Józefa Breyera ufundowali w 1705 roku ołtarz z wizerunkiem Jana Nepomucena" - pisze Tadeusz Dzwonkowski (nad: BJL)


^
Zielona Góra powiat: Zielona Góra gmina: Zielona Góra ul. Kościelna
 

W konkatedrze św. Jadwigi jeszcze jeden Jan N. - na obrazie naprzeciw bocznego wejścia, po lewej stronie ołtarza (nad: JJK)



^
Zielona Góra powiat: Zielona Góra gmina: Zielona Góra ul. Kościelna
 

W konkatedrze św. Jadwigi rzeźba Jana N. usytuowana dawnej w neogotyckim ołtarzu bocznym przy jednym z lewych filarów nawy. Widoczny jest on na zdjęciu z około 1900 roku. Aktualnie z ołtarza pozostał jedynie baldachim z pinaklami (w dodatku inny niż ten pierwotny lub mocno zmieniony, jednak sama figura najwyraźniej nie ucierpiała (nad: BJL)



^
Zielona Góra powiat: Zielona Góra gmina: Zielona Góra Al. Niepodległości 15
 

W Muzeum Ziemi Lubuskiej rzeźba Jana N. Piaskowiec, polichromia - według opisu przy figurze pochodzi ona z XVI wieku (!!!) z okolic Świebodzina. Pani Kustosz donosi, że wiek figury został przepisany zgodnie z informacją jaką figura posiadała w dawnym przedwojennym muzeum miejskim. Wiek figury podany w opisie jest więc prawdopodobnie błędny, albo mamy rarytas nepomucenowy. Ta ostatnia opcja jest praktycznie wykluczona - zwłaszcza, że styl rzeźby na to nie wskazuje (nad: BJL)



^
Zielona Góra powiat: Zielona Góra gmina: Zielona Góra Al. Niepodległości 15
 

W Muzeum Ziemi Lubuskiej drewniana, mocno zniszczona figura Jana N. ponoć z XVII wieku, ze śladami polichromii, ustawiona na polichromowanym wsporniku przyściennym. Jak zwykle w przypadku tak wczesnego datowania trzeba zachować szczególna ostrożność, zapewne jednak podpis nie jest prawidłowy (nad: JJK)

 

^
Zielona Góra powiat: Zielona Góra gmina: Zielona Góra Al. Niepodległości 15
 

W Muzeum Ziemi Lubuskiej drewniany Jan N. z XVIII wieku ze śladami polichromii, o ładnym detalu szat (nad: JJK)

 

^
Zielona Góra powiat: Zielona Góra gmina: Zielona Góra Al. Niepodległości 15
 

W Muzeum Ziemi Lubuskiej drewniany Jan N. z XVIII wieku ze śladami polichromii, o ładnym detalu szat (nad: JJK)

 

^
Zielona Góra powiat: Zielona Góra gmina: Zielona Góra Al. Niepodległości 15
 

W Muzeum Ziemi Lubuskiej kolejny drewniany Jan N. z XVIII wieku, o rokiecie podzielonej poziomymi liniami (nad: JJK)

 

^
Zielona Góra powiat: Zielona Góra gmina: Zielona Góra Al. Niepodległości 15
 

W Muzeum Ziemi Lubuskiej drewniana figura Jana N. ponoć z XVII wieku. I znowu, jak zwykle w przypadku tak wczesnego datowania, trzeba zachować szczególną ostrożność. Zapewne jednak podpis nie jest prawidłowy, bo styl rzeźby z mocnym skręceniem postaci wskazuje na wiek XVIII. Ślady polichromii, utracony krucyfiks, inne zniszczenia (nad: JJK)

 

^
Zielona Góra powiat: Zielona Góra gmina: Zielona Góra Al. Niepodległości 15
 

W Muzeum Ziemi Lubuskiej obraz przedstawiający postać Jana N. oraz scenę z wrzucenia świętego z mostu do rzeki. Obecnie przechowywany w magazynie, nr inw MZG-SD-1-431  (nad: BJL)

 

^
Zielona Góra powiat: Zielona Góra gmina: Zielona Góra Al. Niepodległości 15
 

Inny obraz nepomucki w Muzeum Ziemi Lubuskiej przedstawia scenę z wrzucenia świętego z mostu do Wełtawy. Malatura, płótno, koniec XVIII lub początek XIX wieku, wymiary 115 x 82 cm. Stan zachowania zły, znaczne uszkodzenie mechaniczne, rozdarcie płótna w lewym górnym rogu, liczne ubytki malatury na całej powierzchni, silne zaplamienie, słaba przyczepność malatury do podłoża. Potrzebna interwencja konserwatorska w pierwszej kolejności. Przybliżony koszt konserwacji obrazu: około 3500 PLN. Muzeum Ziemi Lubuskiej pod patronatem Gazety Lubuskiej ogłosiło akcję "Ratujmy nasze zabytki", która doprowadzić ma do zebrania funduszy na renowację m.in. tego obrazu



^
Zielona Góra powiat: Zielona Góra gmina: Zielona Góra Al. Niepodległości 15
 
 

W Muzeum Ziemi Lubuskiej kolejny olejny obraz Jana N. malowany na płótnie, ponoć z XVII wieku (co do tak wczesnej daty zawsze zgłaszam wątpliwości) o wymiarach 78,5x57 cm i nr inwentarzowym MZG-SD-I-431, konserwowany w roku 1983 przez PKZ Uniwersytetu M. Kopernika w Toruniu, niestety ukryty w magazynie (nad: JJK). (uwaga: fotka obrazująca ten obiekt okazał się pokazywać pierwszy obraz z tego muzeum, należy zdobyć inne zdjęcie. uwaga 2: przez czas remontu kościoła w Gościkowie-Paradyżu był tu również do zobaczenia kolejny obraz przedstawiający Spowiedź Królowej. Wrócił już na swe miejsce - zobacz niżej)

 

^
Zielona Góra-Ochla powiat: Zielona Góra gmina: Zielona Góra ul. Muzealna
 

W dawnej wsi Ochla, dziś części Zielonej Góry, znajduje się skansen budownictwa wiejskiego, czyli Muzeum Etnograficzne. Organizowane są też tam plenery rzeźbiarskie i plonem jednego z nich jest figura św. Jana, drewniana, autorstwa Włodzimierza Chrzanowskiego, bez brody, z dużymi uszami. Stoi ona przy wjeździe na teren skansenu i pochodzi z 1998 roku (nad: Paulus). Prezentowany na wystawie "Święty Jan Nepomucen - dzieje kultu" w zielonogórskim Muzeum Ziemi Lubuskiej w maju 2006. JJK dotarli do fotografii wykonanych podczas tworzenia pracy



^
Zielona Góra-Ochla powiat: Zielona Góra gmina: Zielona Góra ul. Muzealna
 
 

Na wystawie w zielonogórskim Muzeum Ziemi Lubuskiej (zobacz wyżej) w maju 2006 "Święty Jan Nepomucen - dzieje kultu" prezentowano dwa Nepomuki pochodzące ze skansenu - Muzeum Etnograficznego w Ochli. Zakładam, ze jednym był obiekt wspomniany powyżej, musi więc tu być jeszcze jeden Jan N.

 

^
Świdnica powiat: Zielona Góra gmina: Świdnica ul. Długa
 

Na ogrodzeniu przy wejściu na teren kościoła św. Marcina Biskupa stoi kamienna barokowa figura Jan N.

 

^
Świdnica powiat: Zielona Góra gmina: Świdnica ul. Długa
 

W kościele św. Marcina Biskupa (zobacz wyżej), w zwieńczeniu lewego ołtarza bocznego znajduje się drewniana polichromowana figura Jana N. (nad: JJK)



^
Klenica powiat: Zielona Góra gmina: Bojadła ul. Chrobrego
 

Kamienny polichromowany Jan N. z 1874 roku stoi na prostopadłościennym cokole przy murze kościoła Nawiedzenia NMP, 100 metrów od drogi Sulechów-Bojadła (nad: P.H.)

 

^
Klenica powiat: Zielona Góra gmina: Bojadła ul. Chrobrego 62
 

W kościele Nawiedzenia NMP, nad lewym wejściem bocznym, stoi piękna polichromowana figura Jana N. (nad: JJK)



^
Powiat Świebodzin (część należąca do X.Głogowskiego, 2)

zobacz na mapie Google (>>)

 

część powiatu Świebodzin, dawniej związana z X. Głogowskim, dziś niesłusznie zaliczane do Ziemi Lubuskiej (bez części X. Głogowskiego pozostających dziś poza granicą RP)

   

^
Świebodzin powiat: Świebodzin gmina: Świebodzin pl. Jana Pawła II
 

Przy ul. Żymierskiego stoi XVIII-wieczna kapliczka o barokowych formach, pierwotnie poświęcona Janowi Nepomucenowi. Nie ma w niej już figury Jana N. Swego czasu snułem przypuszczenia czy ten obiekt ma coś wspólnego z rzeźbą z Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze (zobacz wyżej), którą opisano jako pochodzącą z okolic Świebodzina, lecz J.K. odnalazł rzeźbę pochodzącą z tej kapliczki na plebani (w kancelarii) kościoła św. Michała Archanioła, co obala powyższą tezę



^
Gościkowo (Gościkowo-Jordanowo, Paradyż) powiat: Świebodzin gmina: Świebodzin  
 

W pocysterskim (>>) seminaryjnym kościele NMP, w prawym bocznym ołtarzu, znajduje się obraz przedstawiający scenę Spowiedzi. Jan siedzi w konfesjonale i wykonuje gest odpuszczenia, przed nim klęczy królowa. XVIII wiek, olej na płótnie. Obraz ten, jak donosił JJK, przez czas remontu kościoła był do zobaczenia w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze



^
Powiat Żagań (część należąca do X.Głogowskiego, 3)

zobacz na mapie Google (>>)

 

zobacz część dzisiejszego powiatu należącą niegdyś do X.Żagańskiego >>

     




  • Szprotawa (gm. Szprotawa, pow. Żagań, woj. lubuskie, ): w tej miejscowości, należącej niegdyś do Księstwa Żagańskiego, jest figura Jana N.

  • stojąca przy moście na Bobrze. Dokładnie rzecz ujmując Jan jest nadwieszony nad rzeką na kamiennej konsoli, na podstawie której widniej data 1908. Natomiast z przeciwnej strony jest napis "1717 / 1908". Od frontu, u stóp świętego napis "Joannes Perielitantum Patronus" (uzup.: S,Ł.)
  • Szprotawa (gm. Szprotawa, pow. Żagań, woj. lubuskie, ): kamienna figurka Jana N. w płycinie w szczycie kruchty kościoła Wniebowzięcia NMP (zobacz niżej)

  • Szprotawa (gm. Szprotawa, pow. Żagań, woj. lubuskie, ): figura Jana N. znajduje się na plebanii kościoła Wniebowzięcia NMP (zobacz wyżej). Ma ok. 1m wysokości, jest wykonana z drewna i kolorowo pomalowana (nad: S,Ł.)




Księstwo dawniej dzieliło się na trzy powiaty: nowogrodzki, przewózki i żagański. W jego skład wchodziły Nowogród Bobrzański, Przewóz i Świętoszów – obecnie poza granicami powiatu żagańskiego. Od Księstwa Głogowskiego odłączyło się już w roku 1278 i jego losy potoczyły się inaczej. Długo zarządzali nim, z ramienia króla czeskiego, polscy Jagiellonowie. W interesujących nas z powodów nepomuckich czasach władcami tego terenu byli Lobkowicze, Bironowie i ród Talleyrand-Périgord.
 

 

^
Powiat Żagań (część należąca do X.Żagańskiego, 14 + 1)

zobacz na mapie Google (>>)

 

zobacz część dzisiejszego powiatu należącą niegdyś do X.Głogowskiego >>


^
Żagań powiat: Żagań gm: Żagań ul. Armii Krajowej / Wojska Polskiego
 

W kościele pw. Świętego Ducha, w zwieńczeniu bocznego ołtarza znajduje się obraz z wizerunkiem św. Jana Nepomucena w pięknej rokokowej ramie (nad: S.Zobniów)

 

^
Żagań powiat: Żagań gm: Żagań Pl. Klasztorny / Kościelna 3
 

W poaugustiańskim kościele Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja (zobacz niżej), przy przęśle wieżowym, znajduje się barokowy ołtarz św. Jana Nepomucena, wykonany z marmoryzowanego stiuku. Ufundował go w 1736 roku Kasper Rihl, brat opata żagańskiego zakonu augustianów. Jest w nim dobrej klasy barokowy obraz przedstawiający Jana N. w scenie adoracji krzyża - ciekawy jest gest Jana trzymającego krucyfiks lewą ręką. Wokół jego głowy pięć gwiazd. W tle aniołki z atrybutami, główki anielskie i dużo chmur. Autorem jest prawdopodobnie Georg Wilhelm Neunhertz (ur. 1689 we Wrocławiu, zm. 27 maja 1749 w Pradze; uczeń Willmanna) (zobacz podobny obraz jego autorstwa w Neuzelle w Niemczech >>), choć inne źródło podaje, że pochodzi on z pracowni Josepha Jeremiasa Knechtela z Legnicy



^
Żagań powiat: Żagań gm: Żagań ul. Szprotawska 4
 

W żagańskim zespole zamkowym, dawnym pałacu Lobkowitzów (dziś Domu Kultury) prezentowana jest kamienna rzeźba Jana N. o nieznanym pochodzeniu



^
Stary Żagań powiat: Żagań gm: Żagań DW 295
 

Kamienny posąg Jana N. ustawiony na zwieńczeniu bramki wejściowej na teren kościoła NMP Królowej Polski. Podczas remontu kościoła i jego kamiennego ogrodzenia figura JN została zdjęta i była przechowywana wewnątrz kościoła (dlatego moja wizyta w Starym Żaganiu była bezowocna), a później przekazana do zakładu renowacji zabytków. Po zakończeniu remontu figura została ponownie ustawiona na pierwotnym miejscu. Pochodzi z roku 1705 (lub 1715). Święty z biretem na głowie, w typowym stroju kapłana z okresu baroku, w sutannie, komży ozdobionej koronką, pelerynie kanonika adoruje trzymany na lewym ramieniu krucyfiks spod którego wyłania się palma męczeństwa. Figura przedstawiona w kontrapoście ustawiona została na niskim cokole na którym nieczytelna już data 1705 lub 1715 (uzup: S.Zobniów)



^
  Dzietrzychowice powiat: Żagań gm: Żagań  
 
 

W półokrągłej wnęce budynku kamienny Jan N. z krucyfiksem i z nieco dziwną miną

 

^
Stara Kopernia powiat: Żagań gm: Żagań  
 

Po prawej stronie za wejściem na teren dawnego cmentarza kościoła parafialnego pw. św. Jadwigi Śląskiej znajduje się barokowa kamienna figura św. Jana Nepomucena. Święty z biretem na głowie, w typowym dla okresu baroku stroju kapłana, w sutannie, komży ozdobionej koronką, w pelerynie kanonika, adoruje trzymany w dłoniach krucyfiks, spod którego wyłania sie palma męczeństwa. Figura przedstawiona w kontrapoście ustawiona została na zbyt masywnym (w odniesieniu do wielkości figury JN) prostopadłościennym cokole z dużymi wnękami (nad: S.Zobniów)



^
Stara Kopernia powiat: Żagań gm: Żagań  
 

We wnęce zewnętrznej ścianie prezbiterium kościoła parafialnego pw. św. Jadwigi Śląskiej (zobacz wyżej) ustawiono figurę św. Jana Nepomucena. Święty z odkrytą głową w sutannie, komży i pelerynie kanonika adoruje trzymany na prawym ramieniu krucyfiks z pod którego wyłania się palma męczeństwa. Prawdopodobnie figura ta ma dorobioną w terminie późniejszym głowę, która niezbyt pasuje do całości figury (nad: S.Zobniów)


^
Lutynka powiat: Żagań gm: Wymiarki  
 

W kościele filialnym pw. Świętej Anny, na bocznej ścianie umieszczono obraz z wizerunkiem św. Jana Nepomucena. Święty w typowym ubiorze kapłana w birecie na głowie, komży z ozdobną koronką i w pelerynie kanonika stoi z rozłożonymi rękoma adorując krucyfiks wyłaniający sie z chmur. Po lewej stronie Jana N. widoczna scena zrzucenia kapłana z mostu do Wełtawy. Obok JN klęcznik modlitewny na którym otwarta księga z napisem: OMN / IA * AD / MAIO / REM / DEI / GLO / RIAM, co oznacza: Wszystko na większą chwałę Bożą (nad: S.Zobniów)



^
  Szczepanów powiat: Żagań gm: Iłowa  
 

Piękny kamienny polichromowany Jan N. z XVIII wieku

 


  • Brzeźnica (gm. Brzeźnica, pow. Żagań, X. Żagańskie): wyjątkowo piękny nepomucki ołtarz boczny w barokowym kościele Marii Magdaleny. Po obu bokach - figury Szymona i Judy Tadeusza. Kościół należał do augustianów żagańskich, a ołtarz ufundował opat Szymon Tadeusz. Nad figurą Jana - Język Promienisty. Dużo aniołków i chmurek (nad: R.H.)

  • Brzeźnica (gm. Brzeźnica, pow. Żagań, X. Żagańskie): w tym samym kościele jest również inna drewniana i polichromowana figura JN, ustawiona na tle okna, z trzymaną pionowo palmą w lewym ręku (nad: M.L.). Ta figura stanowi pewną zagadkę, bo w bazie OOZP figuruje jako skradziona (>>), pod numerem PC00284. Możliwe są następujące warianty: rzeźba została odzyskana lub w kościele ustawiono kopię

  • Jabłonów (gm. Brzeźnica, pow. Żagań, woj lubuskie)*: figura JN w tutejszym w kościele św. Andrzeja nad amboną, po lewej stronie (nad: J.G.)




 

^
Stanów powiat: Żagań gm: Brzeźnica  
 

W kościele pw. św. Michała Biskupa (wybudowanego w latach 1732-41 na zlecenie opata klasztoru augustianów w Żaganiu Simona II Thaddeusa Rihla) przechowuje się figurę Jana N., której oryginalna lokalizacja to smukły cokół przed tym kościołem. Po nieudanej próbie kradzieży figurę schowano do wnętrza. Święty w birecie na głowie, w typowym ubiorze kapłana adoruje trzymany w dłoniach krucyfiks. W lewej dłoni widoczna palma męczeństwa. Barkowa figura o ludowym charakterze przedstawiona w lekkim kontrapoście. Podczas próby kradzieży ułamany został krucyfiks (nad: S.Zobniów)



^
Stanów powiat: Żagań gm: Brzeźnica  
 

W kościele pw. św. Michała Biskupa (zobacz wyżej), w lewym bocznym ołtarzu (po lewej stronie) znajduje się drewniana polichromowana figura św. Jana Nepomucena. Święty w birecie na głowie, w typowym ubiorze kapłana adoruje trzymany w dłoniach krzyż, a jednocześnie trzyma w prawej dłoni palmę męczeństwa (nad: S.Zobniów)



^
- Stanów powiat: Żagań gm: Brzeźnica  
 

Przy drodze do Modlnicy, po jej północnej stronie, stoi wymurowana z cegieł otwarta kapliczka konchowa, w której rezydowała niegdyś drewniana polichromowana figura św. Jana Nepomucena. Niestety została skradziona (>>) w 2004 roku (nad: S.Zobniów)



^
Powiat Zielona Góra (część należąca do X.Żagańskiego, 3)

zobacz na mapie Google (>>)

 

zobacz część dzisiejszego powiatu należącą niegdyś do Łużyc >>

 

^
Koźla powiat: Zielona Góra gmina: Świdnica  
 

W tutejszym kościele, w neogotyckim ołtarzu bocznym, jest figura gipsowa malowana Jana N. z uszkodzoną dłonią



^
Nowogród Bobrzański powiat: Zielona Góra gmina: Nowogród Bobrzański ul. Kościelna
 

Bezaureolowa figura kamienna Jana N. przy kościele poaugustianskim Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na niewielkim wolutowym cokoliku z podpisem postaci. Całość ustawiono na nowym, brzydkim, sklejonym z kamieni cokole. A kościół stoi nad Bobrem, na jego wschodnim brzegu



^
Drągowina powiat: Zielona Góra gmina: Nowogród Bobrzański ul. Kościelna 3
 

Przy bocznej ścianie w kościele poaugustianskim Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny ustawiono polichromowaną figurę Jana N. ukazanego w kontrapoście, z krzyżem i palmą na prawym przedramieniu, w birecie. Za figurą, na ścianie, wymalowano jej aureolę i całą scenę Topienia - widoczny jest Most Karola i jakaś budowla kościelna nie przypominająca żadnego z budynków Pragi. Prawa część malowidła jest zniszczona i nie widać postaci Jana wrzucanego do Wełtawy (nad: R.H.)

 

^

Żarskie/Trzebielskie Państwo Stanowe, w składzie X. Żagańskiego

zobacz na mapie Google (>>)



^
Powiat Żary (część należąca do X.Żagańskiego, 1)

zobacz na mapie Google (>>)

 

zobacz część dzisiejszego powiatu należącą niegdyś do Łużyc >>

     

^
Grotów powiat: Żary gm: Lipinki Łużyckie  
 

Miejscowość ta położona jest we wchodzącej w Łużyce wypustce X. Żagańskiego, na jego granicy z Łużycami (>>). Wchodziła w skład Państwa Stanowego Żary-Trzebiel, a etnograficznie należała już do Łużyc (>>). Przy kościele, na kanciastym schodkowym cokole ustawiono kamienną rozwichrzoną figurę Jana N. pomalowaną białą farbą (nad: M.L.)

 

^








Wielka akcja

poszukiwania Jana Głogowskiego! Czas: 8 września 2001, miejsce: wody Odry w okolicach mostu. Zobacz ulotkę przygotowaną dla prasy przez R.R. z Towarzystwa Ziemi Głogowskiej. Udało mu się zainteresować sprawą sekcję płetwonurków Straży Pożarnej i podjęli się oni poszukiwań figury z 1705 roku, strąconej do wody podczas wojny. Zobacz relację Gazety Głogowskiej!

Oto pierwsze sprawozdanie RR z tej imprezy:

Wszystko po kolei: Akcja się odbyła pomimo podłej pogody :). Co prawda Nepomuka nie znaleźliśmy, ale najprawdopodobniej znaleźliśmy postument (filar) na którym stał. Przynajmniej tak wynika z opisu dokonanego przez nurków. Próbowaliśmy go wyciągnąć, ale wyciągarka, którą dysponowaliśmy okazała się zbyt słaba! Najważniejsza jednak była zabawa i rozgłos, ludzi było niewiele, ale co się dziwić, jak prawie cały czas lało. Zawsze ktoś tam stał na moście 15 - 20 osób, zmieniających się co jakiś czas! Ja sam byłem przeziębiony, a po tej akcji to nawet zacząłem łykać antybiotyki. Ważne, że jest rozgłos. Z mediów byli następujący przedstawiciele: Radio Plus Głogów (promień słuchalności 50 km od Głogowa), Radio Plus Legnica (prawie cały Dolny Śląsk), TV Głogów (lokalna telewizja - kablówka), Gazeta Głogowska (tygodnik, ukazujący się w powiatach głogowskim, polkowickim, górowskim, częściowo lubińskim i częściowo Nowosolskim), Gazeta Wrocławska (dziennik - Dolny Śląsk). Najważniejszy był, jak już wspomniałem, rozgłos !!! Wszyscy chwalili akcję i jej przygotowanie. Każdy dostał ulotkę i był zadowolony! Akcja trwała ponad 3 godziny. Co najważniejsze nurkowie deklarują dalsza pomoc. Może go jeszcze znajdziemy ???? Teraz trzeba przeanalizować sytuację! Dno Odry w tym miejscu jest bardzo zanieczyszczone, co jakiś czas nurkowie wyciągali płyty chodnikowe i inne tego typu rzeczy!

Wszystko po kolei: Akcja się odbyła pomimo podłej pogody :). Co prawda Nepomuka nie znaleźliśmy, ale najprawdopodobniej znaleźliśmy postument (filar) na którym stał. Przynajmniej tak wynika z opisu dokonanego przez nurków. Próbowaliśmy go wyciągnąć, ale wyciągarka, którą dysponowaliśmy okazała się zbyt słaba! Najważniejsza jednak była zabawa i rozgłos, ludzi było niewiele, ale co się dziwić, jak prawie cały czas lało. Zawsze ktoś tam stał na moście 15 - 20 osób, zmieniających się co jakiś czas! Ja sam byłem przeziębiony, a po tej akcji to nawet zacząłem łykać antybiotyki. Ważne, że jest rozgłos. Z mediów byli następujący przedstawiciele: Radio Plus Głogów (promień słuchalności 50 km od Głogowa), Radio Plus Legnica (prawie cały Dolny Śląsk), TV Głogów (lokalna telewizja - kablówka), Gazeta Głogowska (tygodnik, ukazujący się w powiatach głogowskim, polkowickim, górowskim, częściowo lubińskim i częściowo Nowosolskim), Gazeta Wrocławska (dziennik - Dolny Śląsk). Najważniejszy był, jak już wspomniałem, rozgłos !!! Wszyscy chwalili akcję i jej przygotowanie. Każdy dostał ulotkę i był zadowolony! Akcja trwała ponad 3 godziny. Co najważniejsze nurkowie deklarują dalsza pomoc. Może go jeszcze znajdziemy ???? Teraz trzeba przeanalizować sytuację! Dno Odry w tym miejscu jest bardzo zanieczyszczone, co jakiś czas nurkowie wyciągali płyty chodnikowe i inne tego typu rzeczy!








^
Wielka akcja,
ciąg dalszy:

Członkowie Bractwa Nepomuckiego
z
Towarzystwa Ziemi Głogowskiej W.A. oraz R.R. podjęli się próby odtworzenia zaginionej podczas wojny figury z 1705 roku! Uroczyste odsłonięcie figury odbyło się w niedzielę 13.04.2003.
Zobacz pełną relację z naszego święta!


 


  Źródła>>
^

@ Bookmark and Share INNE SZUFLADY :::LWOWSKA:::PODRÓŻE:::FOTO:::ŚREDNIOWIECZE:::AUTOR!:::STARE:::PRYWATNE:::©