HISTORIA POWSTANIA SERWISU NEPOMUCKIEGO
ŹRÓDŁA I MATERIAŁY
KREDYTY I ZAPOŻYCZENIA


>      GŁÓWNA STRONA NEPOMUKÓW
>>    ROZPOZNAJ NEPOMUKA

  Posłuchaj: RYBA Jakub Jan:
 Chvalozpev ke
sv. Janu Nepomuckemu (1803)
- Jenon ctnost

  Jak to się zaczęło, czyli wirus nepomucki atakuje

Pewnego zimowego popołudnia (grudzień 1994? a może rok-dwa wcześniej? a może kilka miesięcy później?) gościliśmy u Darka K., w jego mieszkaniu na warszawskim Bródnie. Jak zwykle u Darka - było dobre wino (nieodłączny atrybut wycieczek nepomuckich) i jakieś smakołyki, chyba marynowana słoninka. Darek wyciągnął kilka opasłych segregatorów. Okazało się, że są pełne zdjęć kamiennych i drewnianych świątków, staranne posegregowanych według województw, uzupełnione mapką z lokalizacją rzeźb. Pełne wdzięku spotęgowanego klasą artystyczną fotografie zrobiły na nas duże wrażenie.

W ciągu kilku tygodni od tego spotkania - tak długi jest czas wykluwania się choroby nepomuckiej - podczas którejś z wypraw (>>) zobaczyliśmy na poboczu drogi figurę przypominającą te z darkowych segregatorów. Zrobiliśmy jej zdjęcie, oczywiście dla Darka, do jego kolekcji. Po jakimś czasie sfotografowaliśmy następnego Jana, też dla Darka. Potem kolejnego, i jeszcze jednego i ... okazało się, że już nie możemy się powstrzymać. Byliśmy zarażeni wirusem nepomuckim.

Proces ten obserwowałem później po wielokroć. Można postawić diagnozę: choroba nepomucka atakuje poprzez oczy, rozwija się w ciągu 2-4 tygodni, zarazić się nią można od innego nosiciela, bezpośrednio od przydrożnej figury lub poprzez kontakt z papierem czy ekranem na którym widać Nepomuka. Choroba ma różne fazy i przebiegać może ostro bądź łagodnie. Osobniki całkowicie odporne na wirusa to zwykle typy o niskim ilorazie inteligencji i braku wrażliwości na piękno.

 

 

 

Strony nepomuckie

Już podczas tego feralnego popołudnia u Darka K. rzuciłem myśl, że jego zbiory nepomuckie nie powinny być ukryte przed oczyma innych w szafach na Bródnie. Trzeba by je udostępnić - na przykład poprzez internet - okolicznej ludności. Co też wykonałem, robiąc to - o naiwności - w przeświadczeniu, że wrzucę do html fotografie Darka i sprawa będzie zakończona. W związku z takimi założeniami stroniczki te obarczone są grzechem pierworodnym - zdarzają się tu błędy, nieścisłości i niesprawdzone informacje. Staram się je usuwać na bieżąco. Jak wyszło - sam(a) widzisz...

Codziennie gości tu co najmniej kilkudziesięciu internautów. Łączna liczba odwiedzin to ładnych kilkaset tysięcy. Wiodą tu odnośniki z kilkudziesięciu, niekiedy bardzo prestiżowych, witryn. O tych stronach pisały po wielekroć największe polskie gazety, a kilka z nich, w tym Gazeta Stołeczna - dodatek Gazety Wyborczej, Panorama Leszczyńska i inne współpracują stale. Zdjęcia z naszej witryny widnieją na okładkach książek, są też w podręcznikach szkolnych. Mówiono o nich w różnych stacjach radiowych i telewizyjnych - dla Sprawy dałem się nawet namówić na jakiś wywiad z Janem Trzykrzyskim (>>) w tle. Zawsze chętnie podejmujemy współpracę z różnymi podmiotami, zwykle żądając w zamian jedynie zamieszczenia odnośnika nepomuki.pl.

Strony nepomuckie stały się punktem spotkań ludzi, którym piękno polskiego krajobrazu nie jest obojętne.

 

 
  Misja

Dążymy do celu, jakim jest skatalogowanie wszystkich obiektów nepomuckich w Polsce (i nie tylko), a poprzez to lepszej ich ochrony.

 

 
  Strategia

Dążąc do realizacji misji zbieramy informacje, katalogujemy, dokumentujemy i prezentujemy obiekty nepomuckie w atrakcyjnej wizualnie formie, notujemy i dokumentujemy zmiany, którym podlegają te obiekty, tworzymy ich spisy, listy, zestawienia i mapy. Współpracujemy ze wszystkimi, dla których Sprawa Nepomucka jest lub powinna być ważna, dzieląc z nimi naszą wiedzę. Szerzymy ją, korzystając tak z tradycyjnych, jak i nowoczesnych technologii.

 

 

 


^
 
 

Bractwo

Strony nepomuckie rosły sobie i rosły, aż wreszcie pod ich ciężarem coś pękło. Spontaniczne działanie grupki ludzi domagało się ujęcia w jakieś ramy. Tak narodziło się Bractwo Nepomuckie, czyli Societas Sancti Joanni Nepomuceni. Ma ono własną podstronę tego serwisu - wybaczcie, że nie podam jej adresu. Grono to kontaktuje się ze sobą i ze mną, przesyłając materiały, informacje, zdjęcia i pomysły. Dalej jest zespołem wysoce anarchizującym, bez żadnej struktury, legitymacji i czapy biurowo-organizacyjnej, czyli działa zgodnie z najlepiej pojętym duchem internetu. Członkowie Bractwa dzielą się na Siostry i Braci Realnych (czyli tych, których znam osobiście) oraz Wirtualnych (znajomych sieciowych).

Bractwo nie ma wiele wspólnego z dawnymi Bractwami Św. Jana Nepomucena. Nasze cele nie są stricte religijne, a już na pewno nie dewocyjne. Z naszymi Poprzednikami łączy nas osoba Jana N. i uznanie za ważne to, czego jest On patronem: dobrą sławę i honor. Piękno, tradycja, regionalizm - docenienie tych wartości leży u źródła współczesnego Bractwa Nepomuckiego.

Kandydatem do Bractwa zostaje się automatycznie po wyrażeniu takiej chęci oraz dostarczeniu jednej informacji nepomuckiej (zdjęcie, lokalizacja, opis). Kandydaci, którzy podtrzymują współpracę z Bractwem otrzymują propozycję wstąpienia do niego na prawach Członka. Status honorowego członkowstwa w Bractwie uzyskać mogą osoby szczególnie zasłużone, np. sponsorzy renowacji figur Jana N.

Rozmyślając o tym, czym dokładnie miałoby zajmować się Bractwo Nepomuckie przychodzą mi do głowy takie oto pomysły:

Jak osiągnąć tak szczytne cele? Może w ten sposób:

 • rozwijanie strony nepomuki.pl
 • organizowanie wyjazdów nepomuckich
 • współpraca z instytucjami i osobami, którym dobro Nepomuków nie jest - albo nie powinno - być obojętne
 • wydawanie publikacji o tematyce nepomuckiej
 • lobbing w mediach różnego rodzaju.
 

 

 


^

Źródła, bibliografia, literatura

Tworząc te strony nie wymyślamy prochu od nowa. Korzystamy z licznych źródeł i materiałów, których - niepełną - listę zamieszczam poniżej. Uwaga: niektóre z odnośników mogą być już nieaktywne
 

 1. Darek K. i jego zbiory
 2. Zdjęcia, materiały, informacje dostarczone przez Członków Bractwa Nepomuckiego
 3. Hochleitner Janusz, Scheer Iwona, "Obrońca przed wylewami rzek", (Elbląg-Świdnica 1998, JH)
 4. Gloger Zygmunt "Geografia historyczna ziem dawnej Polski", Kraków 1903
 5. Sulimierski Filip, Walewski Władysław, Chlebowski Bronisław "Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich", Warszawa 1880-1914
 6. Gloger Zygmunt "Budownictwo drzewne i wyroby z drzewa w dawnej Polsce"
 7. Gazeta Stołeczna, liczne artykuły T. Urzykowskiego, i S. Majewskiego
 8. Gazeta Wyborcza - kielecki dodatek regionalny, 1.06.2001: ada, pew 01-06-2001
 9. Misko Wojciech "Święty Jan Nepomucen na Moście Karola", artykuł w Gazecie Wyborczej 11.03.2002 >> zobacz
 10. Panorama Leszczyńska
 11. Tygodnik Starachowicki, 2.04.2002
 12. Bienia Ewald, Echo Ślonska, 5.04.2002
 13. Gość Niedzielny
 14. Bazy danych Ośrodka Ochrony Zbiorów Publicznych
 15. Babuchowski Andrzej, "Jan Nepomucen", WAM, Kraków 2007
 16. Spotkania z Zabytkami 8.1994, 7.1997 (Agnieszka Kastory), 4.2000, 6.1999, 10.2000, 4.2001, inne numery Spotkań z Zabytkami
 17. Jelski Andrzej "Św. Jan Nepomucen z przyfarnego cmentarza w Radomiu. Forma i stan zachowania" - artykuł w "Ochronie Zabytków " (1/2 2003)
 18. Jelski Andrzej "Maltański ślad w Radomiu (Radomska statua św. Jana Nepomucena z Krzyżem Maltańskim)" - artykuł w Spotkaniach z Zabytkami 1.2005
 19. Gołębiowski Łukasz  "Lud polski. Jego zwyczaje i zabobony", 1830 (za Anną Zadrożyńską w: "Przewodnik po tradycji. Świętowanie polskie")
 20. Tuchman Barbara W. "Odległe zwierciadło, czyli rozlicznymi plagami nękane XIV stulecie" ("A Distant Mirror. The Calamitous 14th Century" 1978, Książnica 1993)
 21. Kitowicz Jędrzej "Opis obyczajów z panowania Augusta III"
 22. Jackowski A. "Obrazy ludowe" >> zobacz
 23. Grabowski Józef "Ludowe malarstwo na szkle", Zakład Narodowy Imienia Ossolińskich, Wydawnictwo Polskiej Akademii Nauk, Wrocław -- Warszawa -- Kraków 1968
 24. Różycki Andrzej, Szczegłów Piotr "Pejzaż frasobliwy", Krupski i S-ka, Warszawa 2000 >> zobacz
 25. Seweryn Tadeusz „Kapliczki i krzyże przydrożne w Polsce”, Instytut wydawniczy PAX Warszawa 1958 r. >> zobacz
 26. Seweryn Tadeusz "Ikonografia etnograficzna". Lud, 1947; t. 37
 27. Seweryn Tadeusz "Niszczenie dzieł sztuki wynikiem zabiegów magicznych", Polska Sztuka Ludowa 1953, nr. 3-4 s.149
 28. Wójcicki K.W. "Zarysy domowe", T. III
 29. Brensztejn M. " Krzyże i kapliczki żmudzkie", Materiały archeologiczne, antropologiczne i etnograficzne, t. IX
 30. Moszyński K. " Kultura ludowa Słowian", cz. II, zesz. 2
 31. "Wiedza o Polsce", t. III, s. 209
 32. Reinfuss R. "Kapliczki i krzyże przydrożne na Łemkowszczyźnie", Dodatek literacko – naukowy I. K. C; nr 13 z 26 III 1934
 33. Kolberg O. "Lubelskie", t. II s. 89
 34. Jakimowicz R. "Mogiły ludzi zmarłych gwałtowną śmiercią", Wisła; t. XX
 35. Buczkowski K. "Kapliczki i krzyże przydrożne', Orli lot 1924 nr 1
 36. Warchałowski Walerian, artykuł o figurkach Jana Nepomucena w "Zeszytach Połanieckich" [nr 1 lub 2]
 37. Ruszel Krzysztof, artykuł w "Leksykonie kultury ludowej w Rzeszowskiem", Rzeszów 2004
 38. "Sztuka Śląska" - album
 39. Dobrzyniecki Arkadiusz - artykuły o JN w: "Atlas architektury Wrocławia, tom 2" Jan Harasimowicz i inni, Wydawnictwo Dolnośląskie, Wrocław 1998
 40. Chądzyński Wojciech "Wrocław jakiego nie znacie", I-BIS, Wrocław 2005
 41. Tłoczek Ignacy "Polskie snycerstwo" , Ossolineum 1984
 42. "Rzeźba śląska wiek XVII-XVIII" - katalog wystawy Muzeum Narodowego we Wrocławiu
 43. "Zeszyty Bractwo Krzyżowców", PTTK Świdnica (nr 6, 11, 17, 22, 65, 66) pod red. A. Sheera
 44. Strony prywatne p. Ryszarda Czopka poświęcone krzyżom pokutnym i rzeźbie przydrożnej
 45. Staffa Marek i inni "Słownik geografii turystycznej Sudetów" tomy 13, 15, 17., Wydawnictwo PTTK Kraj, 1996
 46. Słownik Krajoznawczy województwa Śląskiego
 47. Kalinowski Konstanty "Rzeźba barokowa na Śląsku", PWN, Warszawa, 1986
 48. Kasprzak-Miler Agnieszka "Przydrożny pomnik św. jana Nepomucena", artykuł w www.zabytki.um.warszawa.pl
 49. Broniewski T. "Kłodzko",  Ossolineum,1963
 50. Perzyński  Marek "Gminy Kłodzko skarby i osobliwości"
 51. Kastner Karola, Dr. Theol. "Die Glogauer Stadtpfarrkirche zum hl. Nikolaus"
 52. Kozłowska Małgorzata  "Kościół w Grodowcu siedziba archiprezbiteriatu jego rola i znaczenie w historii Ziemi Głogowskiej"
 53. Serwis www.drogibaroku.org
 54. Strona "Przy śląskich drogach - figury świętych"
 55. Strona www.KoloRoweru.pl
 56. Gałecka-Paduchowa A. "Kapliczki, figury i krzyże przydrożne ziemi raciborskiej", artykuł w "Święci przydrożni, patroni przyuliczni" TOnZ, Warszawa 2000)
 57. "Kapliczki, figury i krzyże przydrożne na terenie diecezji tarnowskiej", Tarnów 1983
 58. Szymkowicz Paweł "Opiekun mostów i orędownik w klęskach powodzi", artykuł z "Naszego Życia Głuchołaz" (11 września 2002)
 59. "Powrót św. Jana Nepomucena", Katarzyna Maciejewska, Gość Niedzielny 10.14
 60. A.BR. "Nie pozwolił nam spoganieć", Gość Niedzielny
 61. Strony www.pilot.pl ; http://mapa.szukacz.pl
 62. Strony Towarzystwa Ziemi Głogowskiej
 63. Strony http://opolweb.pl
 64. Strony Diecezji Gliwickiej
 65. Strony Wodzisławia
 66. Strony Zbąszynia
 67. Strony Szczebrzeszyn on-line
 68. Strony Dobrzynia Wielkiego
 69. Strona zdjęć Olsztyna Tomasza Sudujko
 70. Krsek I., Kudelka Z., Stehlik M., Valak J. "Umeni baroka na Morave a ve Slezsku", Praha 1996
 71. Kybalová Jana, katalog "Svatý Jan Nepomucký 1393-1993: výstava Bavorského Národního muzea v Mnichove: ve spolupráci s klášterem premonstrátů na Strahove v Praze a s Národním muzeeum v Praze"
 72. Strony Plzeňského Kraje, Czechy
 73. Strony Památky Kutnohorska, Czechy
 74. Strony Památky regionu Egrensis, Czechy
 75. Strona SV. JAN NEPOMUCKÝ SVATOJÁNSKÉ SOCHY V ČESKÝCH A MORAVSKÝCH KRAJSKÝCH MĚSTECH, Czechy, wraz z podstroną, poświęcona łacińskim napisom (w tym chronostychom) na cokołach figur JN
 76. Strony miasta Nahod, Czechy
 77. Strony miasta Česká Skalice, okręg Náchod, Czechy
 78. Strony miasta Červenego Kostelca, okręg Náchod, Czechy
 79. Strony miasta Nepomuk, Czechy
 80. Strony miasta Zdar nad Sazavou, Czechy
 81. Strony miasta Leverkusen, Niemcy
 82. Strony miasta Grafenwöhr, Niemcy
 83. Strony miasta  St. Ursanne, Szwajcaria
 84. Strony miasta São João Nepomuceno, stan Minas, Brazylia
 85. Strony miasta Škofja Loka, Słowenia
 86. Strony górnośląskiej "Szuflady Krajoznawcy" (polecam) - rozdział poświęcony Nepomucenowi. Zdjęcia i rysunki autorstwa Edwarda Wieczorka ściągnąłem właśnie stamtąd bez wiedzy twórcy. Szukam kontaktu z nim w celu uzyskania takiej zgody i ew. współpracy
 87. Strony Towarzystwa Miłośników Gorzanowa
 88. Strony Graftschaft Glatz
 89. Kapińska Ewa, Kościół w Różance. Architektura, wyposażenie i wystrój malarski"
 90. Czechowicz Bogusław, "Osobliwy Nepomucen. Rzeźba świętego z 1741 roku w kościele w Gorzanowie"
 91. Lamparska Joanna "Sudety Środkowe po obu stronach granicy. Przewodnik inny niż wszystkie"  część 2, ASIA-PRESS s.c., Wrocław 2003
 92. Rocznik Diecezji Radomskiej, Radom 2000
 93. Rocznik Diecezji Sandomiersko-Radomskiej, Sandomierz 1989
 94. Strony skansenu w Kolbuszowej
 95. Strona J. G. o Nepomukach z okolic Kąt Wrocławskich
 96. Strona A. Pawłowskiego "Roztocze"
 97. Strona P. Rydzewskiego "Roztocze Południowe"
 98. Strona "Wirtualne Roztocze"
 99. Strona Pietrosula (Roztocze)
 100. Strona Pietrosula (Nepomuki)
 101. Kondraciuk Piotr „Roztoczański patron. Kaplice i figury św. Jana Nepomucena w pejzażu kulturowym Roztocza
  Muzeum Zamojskie w Zamościu, Zamość 2009
 102. Galeria fotografii Ruckusa - Jany Roztoczańskie
 103. Strona M. Zalewskiego www.kapliczki.tc.pl
 104. Strona Kazimierza Mrozika, Zbigniewa Frihaufa i Władysława Ciecieręgi "Kapliczki i krzyże powiatu dębickiego"
 105. Strona Tomasz Gamzyka www.gmerek.net.pl
 106. Strony Agnieszki Fulińskiej
 107. Strony Małgorzaty Malanowicz
 108. Strony www.zabytki.pl (pozdrowienia!)
 109. Strony gminy Siennica
 110. Bochnia i Ziemia Bocheńska - historia miasta i regionu - strona Janusza Paproty
 111. Strona gminy Igołomia-Wawrzeńczyce
 112. Strona Bystrzycy Kłodzkiej www.bystrzyca.info.pl
 113. Strona "Nowa Huta mniej znana" www.nhmz.foxnet.pl
 114. Historia Krakowa kapliczkami pisana, G. Zań-Ograbek, artykuł w "Święci przydrożni, patroni przyuliczni" TOnZ, Warszawa 2000)
 115. "Skarby Jasnej Góry", album
 116. Krajobrazy 18 (30) - Studia i Materiały. Ochrona wartości krajobrazu kulturowego. Wyd. Ośrodek Ochrony Zabytkowego Krajobrazu, Kraków
 117. Groborz - Mazanek Żaneta "Krzyże, kapliczki i figury przydrożne gminy Tarnowiec" Kraków 2002
 118. Śliwiński Andrzej "Rowerem po regionie: od Kłomnic po Juliankę. Trasy rowerowe Andrzeja Siwińskiego", artykuł w częstochowskim dodatku do Gazety Wyborczej 26-04-2002
 119. Włodzimierz Jur "Żywieckie kapliczki i krzyże przydrożne"  (Towarzystwo Miłośników Ziemi Żywieckiej 2000)
 120. Kann Aleksandra, Kubisa Barbara "Konserwacja późnobarokowej rzeźby Św. Jana Nepomucena" w: Biuletyn Informacyjny Konserwatorów Dzieł Sztuki, numer: 4 (47) 2001, 8 marca 2002
 121. Zieliński Jarosław "Atlas dawnej architektury ulic i placów Warszawy", TOnZ, Warszawa
 122. Podkowiański Magazyn Kulturalny, 1 (12) 1996
 123. "Święci cmentarni" - artykuł w "Święci przydrożni, patroni przyuliczni" TOnZ, Warszawa 2000
 124. Dzwonkowski Tadeusz „Parafia p.w. św. Jadwigi w Zielonej Górze – zarys dziejów”, Zielona Góra 1994
 125. Figurski Maciej "Pomnik patrona spowiedników" - artykuł w "Naszym Dzienniku" nt. Jana Senatorskiego w Warszawie, 20.12.1999
 126. "Polen. Herausgegeben von Karl Dedecius
  fotografiert von Bruno Barbey", album, Hoffman und Campe, 1987
 127. Marecki Józef OFMCap", Kapucynów w Krakowie - Przewodnik. Kościół i klasztor", Kraków 1995, G.
 128. Adamczewski Jan „Mała Encyklopedia Krakowa”
 129. Zań-Ograbek Genowefa "Historia Krakowa kapliczkami pisana", artykuł w "Święci przydrożni, patroni przyuliczni" TOnZ, Warszawa 2000
 130. Zań-Ograbek Genowefa "Kapliczki, figury i krzyże przydrożne w Krakowie" cz. IV, Dzielnica Nowa Huta, 1998
 131. Zań-Ograbek Genowefa artykuł  "Kapliczki, figury i krzyże przydrożne w Krakowie" w "Encyklopedii Krakowa"
 132. "Krajobrazy" 18 (30) - Studia i Materiały. Ochrona wartości krajobrazu kulturowego. Wyd. Ośrodek Ochrony Zabytkowego Krajobrazu, Kraków
 133. Mączyński Ryszard "Nowożytne polskie konfesje", praca habilitacyjna, Uniwersytet Toruński, 2003
 134. Ochmański E. "Nepomuki Ziemi Chełmińskiej" (edoch.pl)
 135. Strony Waldemara Frąckiewicza serwisy.umcs.lublin.pl/
  w.frackiewicz/kapliczki.htm oraz jego galerie picasaweb
 136. Nestor - czasopismo, różne numery
 137. Mazur Dariusz "Święty Jan Nepomucen - patron miasta", album na X-lecie obwołania św. Jana Nepomucena patronem miasta Jastrzębia-Zdroju, Jastrzębie-Zdrój, 2011.09
 138. Latosiński Józef, "Monografii Miasteczka Wilamowic", Kraków 1909
 139. Adamczyk Irena, "Sztuka Baroku", Katalog Zbiorów Muzeum Śląska Cieszyńskiego, Cieszyn 2005
 140. 'Skarby Podkarpackie' nr 1(32)/2012
 141. Książek Stanisław "Mała architektura sakralna Kotliny
  Kamiennogórskiej", Wydawnictwo Maria, 2001
 142. Warchałowski Walerian "Kult i ikonografia św. Jana Nepomucena w Łowiczu", w: Mazowieckie Studia Humanistyczne XT , 0J, nr 1-2, 2003
 143. Bartnik Beata "Święty z mostu. Legenda i pieśń o św. Janie Nepomucenie wobec tradycji literackiej", praca dyplomowa, Instytut Filologii Polskiej w Uniwersytecie Wrocławskim
 144. Kowalski Tomasz, "Święci mazowieckich dróg", w: Sierpeckie Rozmaitości nr 1 (87)-2012 s 43-47
 145. Nowak Andrzej "Odnowiony Nepomuk na Bluszczowskiej Górce błogosławi Nadodrzańskiej Dolinie" w miesięczniku "U nas", czerwiec 2002
 146. Katalog rysunków architektonicznych ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, PWN W-wa 1975
 147. Zabytki Architektury i Budownictwa w Polsce:
  • Tom 15, Województwo Kieleckie, Ośrodek Dokumentacji Zabytków, Warszawa 1995
  • Tom 22, Województwo Lubelskie, Ośrodek Dokumentacji Zabytków, Warszawa
 1. KZSP – Katalog Zabytków sztuki w Polsce, między innymi:
  • Katalog Zabytków Sztuki w Polsce, t. III, z. 9, dawny powiat pińczowski
  • Katalog Zabytków Sztuki w Polsce, t. III, z. 3, dawny powiat jędrzejowski
  • Katalog zabytków sztuki w Polsce, z. 7
  • Katalog Zabytków Sztuki w Polsce,  z. 11
  • Katalog Zabytków Sztuki w Polsce, t. VI, z.1, dawny powiat będziński
  • Katalog Zabytków Sztuki w Polsce, t. VI, z. 15, dawny powiat zawierciański
  • Katalog Zabytków Sztuki, Małopolska, IS PAN 1953
  • Katalog Zabytków Sztuki w Polsce, IS PAN w tomie XI "Warszawa. Stare Miasto" (WAiF 1993). Artykuł ten przygotowała Zofia Kossakowska-Szanajca
  • Katalog Zabytków Sztuki w Polsce, "Łańcut i okolice" (Seria Nowa, t. III, z. 5)
  • Katalog Zabytków Sztuki PAN, tom XI, "Powiat tucholski", Warszawa 1979 
  • Katalog Zabytków Sztuki w Polsce, IS PAN, tom X,  "Powiat ostrołęcki", Warszawa 1983
  • Katalog Zabytków Sztuki w Polsce, IS PAN tom XII zeszyt I "Siemiatycze, Dohiczyn i okolice" Maria Kałamajska-Saeed, Warszawa 1996
  • Katalog Zabytków Sztuki w Polsce, IS PAN "Kolno, Grajewo i okolice", Warszawa 1988
  • Katalog zabytków sztuki w Polsce, IS PAN, tom X, zeszyt 20, "Pułtusk i okolice", Warszawa 1999
  • Katalog Zabytków Sztuki w Polsce, IS PAN, tom XI, zeszyt 17, "Tuchola i okolice", Warszawa 1979
  • Katalog zabytków sztuki w Polsce, IS PAN, tom IV, część V "Kraków - Kazimierz i Stradom. Kościoły i klasztory, 2", Warszawa 1994
  • Katalog zabytków sztuki w Polsce, IS PAN, tom IV, część VII "Miasto Kraków - Zwierzyniec, Nowy Świat, Półosie Zwierzynieckie", Warszawa 1995
  • Katalog zabytków sztuki w Polsce, IS PAN, tom VII, część II, 1, "Miasto Poznań. Kościoły i klasztory", Warszawa 1998
 2. Borzyszkowski Józef, Klejny Alfons "Boże Męki. Krzyże i kapliczki przydrożne na Kaszubach"  (Gdańsk-Pelplin 2004)
 3. Katalog rysunków architektonicznych ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, PWN W-wa 1975
 4. Pustoła-Kozłowska Ewa "Figura św. Jana Nepomucena w Łomiankach-Burakowie" w: "Mazowsze - dziedzictwo kulturowe" t. 14, Ośrodek Dokumentacji Zabytków, Warszawa 2001
 5. Michalczyk Zbigniew "Św. Jan Nepomucen - opiekun wody i obrońca przed niebezpieczeństwami z nią związanymi" w: "Mazowsze - dziedzictwo kulturowe" t. 14, Ośrodek Dokumentacji Zabytków, Warszawa 2001
 6. Żmijewski Leszek "Tym, którzy tędy przechodzą", Towarzystwo Przyjaciół Starachowic (zeszyt Starachowicki 9/25/2002)
 7. Strony Studenckiego Koła Przewodników Świętokrzyskich (autor: Krzysztof Kobus),
 8. Strony gminy Chlewiska
 9. Strony gminy Wielgomłyny
 10. Strony powiatu Raciborskiego
 11. Strony Trawników
 12. Strony klasztoru Dominikanów w Sandomierzu
 13. Strony Kurii Lubelskiej
 14. Strony Kurii Gliwickiej
 15. Strony parafii w Książu Małym
 16. Strony starostwa w Nowym Targu
 17. Strony parafii w Gosprzydowej
 18. Strony parafii w Zabrzegu
 19. Strony Bystrzycy Dolnej A. Wziątka
 20. Strony J.F. www.kapliczki-backowice.yoyo.pl
 21. Strony J.F. www.sakralne-ostrowiec.yoyo.pl
 22. Strony www.kapliczki.org
 23. Powiłańska-Mazur Danuta "Ludowa rzeźba drewniana z kapliczek przydrożnych w regionie lubelskim" w: "Święci przydrożni, patroni przyuliczni" TOnZ, Warszawa 2000
 24. Hochleitner Janusz  "Kult św. Jana Nepomucena na Warmii" praca doktorska, Uniwersytet Gdański, Wydział Filologiczno-Historyczny. Autor: 1991-4. Wydana drukiem 1996, Elbląg
 25. Kucharski Bogdan i inni "Powiat wolsztyński" przewodnik wydany w serii "Wielkopolska Biblioteka Krajoznawcza"
 26. Plebański Rafał "XVIII-wieczna rzeźba kamienna w Wielkopolsce"
 27. Strona www fary w Lesznie
 28. Strona Brata Wirtualnego A.P.
 29. "Figurki św. Jana Nepomucena na terenie byłego województwa leszczyńskiego" - zestawienie wojewódzkiej Służby Ochrony Zabytków
 30. Strony parafi w Zdziechowej
 31. Ratajewskia Barbara "Figura św. Jana Nepomucena", w: "Ziemii aWschowska"
 32. Krsek I., Kudelka Z., Stehlik M., Valak J. "Umeni baroka na Morave a ve Slezsku", Praha 1996 (nad: Tomasz P. z Krakowa)
 33. Strony Koninklijk Instituut voor het Kunstpatrimonium / Institut Royal du Patrimoine Artistique
 34. www.stleocol-bru.be/europe/brugge/nepomucenusen.html
 35. www.redemptoristen.nl/Wittem/geschiedenis/historie.htm
 36. Strony http://kresowianie.prv.pl
 37. Strony www.burkot.com.pl
 38. Walczewski Jan "Ormiańskie Sacrum" w: "Miejsca Święte", nr 6, 2001
 39. Strony www.somogy.hu/english/bemutatkozunk/kult_2.html
 40. Strony www.recmusic.org/lieder/a/anschuetz/loewe35.2.html
 41. Strony http://www.radio.cz/deutsch/geschichte/3-4-99.html
 42. Strony  http://www.ijs.si/lit/pres_ap.html
 43. Strony www.lwl.org/HTML/STRASSE/bruecken
 44. Ferber Bogdan Jasenka "The baroque sculpture of St. John of Nepomuk in Cakovec"
 45. Soliński Leszek "Ballada krośnieńska", wiersz z tomu "Obroty rzeczy",  PIW, Warszawa 1956
 46. Głowacka Katarzyna "Kropla", Magazyn Ekologiczny 2/99
 47. Pietrasik Halina "Św. Jan Nepomucen ", wiersz
 48. Łęgowski Leszek, wiersz, w: Kalendarz Bydgoski
 49. Kossak-Szczucka Zofia "Dziedzictwo" t. I, Warszawa 1956
 50. Bohumil Hrabal "Wesela w domu" - "Vita Nuova"
 51. HasekJaroslav "Partia Umiarkowanego Postępu (w granicach prawa)"
 52. Rzewuski Henryk hr. "Pamiątki Soplicy"
 53. Gordziej Helena "Sługi rozdroży", Poznań 1990
 54. Zahradnicek Jan "Svaty Jan Nepomucky w karouhve", Praha 1940
 55. "Ochrona Mienia", miesięcznik
 56. A. Nowakowska-Wolak w "Siedem figur z terenu Podhala" - artykuł w "Święci przydrożni, patroni przyuliczni" TOnZ, Warszawa 2000
 57. Langer J. "Rzeźba kamienna na Orawie" w "Polska sztuka Ludowa" nr 1, 1981
 58. Reinfuss R. "Ludowa rzeźba kamienna w Polsce" Warszawa 1988
 59. Tygodnik Podhalański, nr 48
 60. Tomkowicz Stanisław "Inwentarz zabytków powiatu sądeckiego", "Inwentarz zabytków powiatu limanowskiego" reprint z komentarzem wydany przez Muzeum Narodowe w Krakowie, 2007-08
 61. Dom i Wnętrze 11.99
 62. Rocznik diecezji radomskiej, Radom 2000
 63. Strony Zabytki Ziemi Nowomiejskiej oparte na spisie kapliczek z terenu parafii Nowe Miasto uzyskany od proboszcza ks. dr Stanisława Lecha oraz przekazach ustnych
 64. Strony  A.B.
 65. Strona Marcina W.
 66. Fotoblog Bajarki
 67. Karpowicz Mariusz "Wartości artystyczne kościoła Św. Krzyża", artykuł  w: "Księga Pamiątkowa. Kościół Świętego Krzyża w Warszawie w trzechsetną rocznicę konsekracji 1696-1996" pod redakcją Tomasza Chachulskiego. Instytut Teologiczny Księży Misjonarzy, Kraków 1996
 68. Koss Anna "Interpretacja ikonograficzna przedstawień św. Jana Nepomucena na przykładzie rzeźby wolnostojącej w Warszawie i na Mazowszu",  (praca dyplomowa, mpis A.S.P., Warszawa 1982)
 69. Błotko Violetta i Adam "Przewodnik po ziemi łańcucko - leżajskiej", Łańcut
 70. Trześniowski Zbigniew "Didko spod kamiennego mostu", Łańcut
 71. Trześniowski Zbigniew "Księża Góra", Łańcut
 72. Marciniec Leszek "Figury i krzyże przydrożne gminy Busko-Zdrój", Krosno 2006
 73. Kęsek Janina "Święty Jan Nepomucen - patron powodzian" w: Wiadomości Bocheńskie nr 3 (35) 1997
 74. "Ja sam i mój dom służyć chcemy Panu - tradycje religijności ludowej na Pomorzu" - folder z wystawy w skansenie w Klukach, VII-IX 2000
 75. "Schematyzm Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej"
 76. "Miejsca Święte " nr 2/2000
 77. "Materiały do dziejów sztuki sakralnej na ziemiach wschodniej dawnej Rzeczpospolitej - część I - Kościoły i klasztory rzymskokatolickie dawnego województwa ruskiego", Kraków 1997
 78. Kowalczuk Wojciech, Pawlak Wiesława "Jan Nepomucen święty przydrożny" - folder z wystawy. Muzeum Podlaskie w Białymstoku, Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży 2004
 79. Kaczorowski Bartłomiej "Zabytki starego Lwowa", Oficyna Wydawnicza, Warszawa 1990
 80. Strauchmann Krzysztof "Przeklęci", artykuł w tygodniku "Nasze Strony", 1997
 81. Kotula Franciszek "Po Rzeszowskim Podgórzu błądząc"
 82. Randolph Barbara  "American living. Kitchens"
 83. "Folklor - polska sztuka ludowa. Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli, Kraków", BOSZ 2001
 84. Beiersdorf Z., Krasnowolski B. "Stary Sącz - zarys historii rozwoju przestrzennego", Wydawnictwo Literackie, Kraków 1985
 85. Grabowski Józef "Sztuka Ludowa w Europie", Arkady 1978
 86. "Polska sztuka ludowa", miesięcznik organ Państwowego Instytutu Badania Sztuki Ludowej, numer potrójny poświęcony wystawie sztuki ludowej w Krakowie, rok II, czerwiec lipiec i sierpień 1948; nr 6, 7, 8
 87. Rąkowski Grzegorz "Polska egzotyczna" tom I i II
 88. Rąkowski Grzegorz "Ilustrowany przewodnik po zabytkach kultury na Litwie", Burchard Edition, Warszawa 1999
 89. Morgenstern Janusz, Konic Andrzej "Stawka większa niż życie", odcinek 18 (ostatni) serialu
 90. Wajda Andrzej (reżyseria), Wójcik Jerzy (zdjęcia), "Popiół i diament", film, 1958
 91. Ber Ryszard (reżyseria) "Gdzie jest trzeci król", film sensacyjny, 1966
 92. Wajda Andrzej (reżyseria) "Popiół i diament", film
 93. Boronczyk Eryk "Karłubiec 1302-2008", Gogolin 2008
 94. Kucharska Jolanta "Ilustrowany przewodnik po zabytkach na Wileńszczyźnie i Żmudzi", Burchard Edition, Warszawa 2004
 95. Krzywka Adam "Błękitny San", album fotograficzny
 96. "Tyczyn - dziedzictwo kulturowe", książka wydana z okazji 635 lat Tyczyna, 2003
 97. "Grybów - studia z dziejów miasta i regionu", tom III, 1995
 98. Barański Czesław (red.) "Ziemia Lipska [T.II] Gminy i osady wiejskie", Lipsko 2006
 99. Buza Jadwiga "Krępa – rys historyczny" w: „Życie Powiśla”, nr 1(18) 2005
 100. Gierała Zenon "Opowieści przydrożnych kapliczek", LWS, Warszawa 2009
 101. Cieślak Bożena "Perły i perełki architektury gminy Jedlińsk", Jedlińsk 2010
 102. "Dekanat radomski", Radom 1911
 103. Palacz Tomasz "Z pogranicza Orońska", Warszawa-Orońsko 2009
 104. Pater Dariusz "Kapliczki Matki Bożej w Ziemi Przysuskiej znakiem pobożności maryjnej", Przysucha 2010
 105. Kałamajska-Saeed Maria i zespół "Kościoły i klasztory rzymskokatolickie dawnego województwa wileńskiego", Kraków 2010
 106. GuntherZ i inni, lista obiektów nepomuckich w Wiedniu w niemieckojęzycznej Wipkipedii, ponadto analogiczne listy dla landów Austrii
 107. Pieczonka-Giec Diana, "Wacław Donay. Historia skoczowskiego rzeźbiarza", Skoczów 2012 (wyd: Gmina Skoczów)
 108. Schneider Antoni i inni "Encyklopedya do krajoznawstwa Galicyi pod względem historycznym, statystycznym, topograficznym, orograficznym, geognostycznym, etnograficznym, handlowym, przemysłowym, sfragistycznym, etc. etc. TOM PIERWSZY. zebrał i wydał Antoni Schneider pod opieką zebranego ku temu celowi z grona obywateli krajowych Komitetu. Lwów 1871. Z drukarni zakładu narodowego imienia Ossolińskich"
 109. liczne strony www, i facebook, encyklopedie papierowe i cyfrowe, spisy świętych itp.
 110. materiały własne.
 111. Dudek-Kokot Syliwa, Gorzkowski Roman, "Pamiątki kultu św. Jana Nepomucena w powiecie złotoryjskim", Biblioteczka Miłośników Ziemi Złotoryjskiej, tom 12, Złotoryja 2017
 112. Klimaszewska Irena, "Statua św. Jana Nepomucena z Twierdzy Kłodzko. Początek i koniec", w: X Almanach Ziemi Kłodzkiej, Wyd. Oficyna Wydawnicza Brama, Kłodzko 2018, publikacja w 24klodzko.pl (dostęp 2019-08-27)
 113. część serwisu jaktrafic.org, katalog prowadzony przez Tomasza Heruda
 114. Blog "Nepomuceny odwiedzone" prowadzony przez RJF
 115. Kluz Paulina, "Konfesjonał", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2020, sdm.upjp2.edu.pl/dziela/konfesjonal-8
 116. Wardzyński Michał, "Pomnik św. Jana Nepomucena w Szczytach-Dzięciołowie — nieznane dzieło Sebastiana Fesingera? Przyczynek do badań nad obecnością lwowskiej rzeźby rokokowej na Podlasiu", IHS UW, Warszawa-Bielsk Podlaski 2018

Prawa autorskie, prywatność, zasady publikowania, sygnowania i udostępniania prac

 • zastrzega się prawo do zmiany treści nadsyłanego opisu obiektu, edycji nadsyłanych fotografii (zmiana rozdzielczości, kadrowanie, itp.) oraz do wyboru i odrzucenia niektórych spośród nadesłanych prac, celem zachowania spójności i zwięzłości serwisu

 • autorstwo informacji i fotografii oznakowywane będzie inicjałami lub nickiem nadsyłającego, chyba że zastrzeże on inny sposób swej identyfikacji. Taki system pozwala na zachowanie prywatności, a jednocześnie przypisać jednoznacznie prace do ich autorów. Pozwala również spełnić (a raczej ominąć) wymogi Ustawy o ochronie danych osobowych - w innym przypadku trzeba by rejestrować w GIODO zbiór danych, należycie go zabezpieczyć itp.

 • autorzy przesyłający materiały celem publikacji w serwisie wyrażają jednocześnie zgodę na ich publikację w fanpage www.facebook.com/nepomuki bez dodatkowego opisu. Podstrona www.facebook.com/nepomuki/info tego fanpage zawiera informację, że materiały te chronione są prawami autorskimi, a dane dotyczące autorstwa znajdują się w serwisie nepomuki.pl uzupełnione o prośbę o kontakt w przypadku chęci wykorzystania takiego materiału

 • autorzy przesyłający materiały (zdjęcia, opisy, współrzędne geograficzne) celem publikacji w serwisie wyrażają jednocześnie zgodę na ich publikację w przyszłości, w całości lub w części, w postaci oryginalnej bądź zmodyfikowanej, na innych stronach i serwisach internetowych, z którymi portal nepomuki.pl podejmie współpracę, przy czym celem i zasadą nadrzędną zawsze będzie przestrzeganie misji portalu nepomuki.pl oraz zasada niekomeryjności

 • celem lepszego prezentowania nadesłanych przez autorów materiałów zastrzega się, że mogą być one publikowane bez dodatkowej zgody z ich strony w formie punktów na mapie cyfrowej (np. Google Maps, Google Earth, mapy.cz, mapa.szukacz.pl, openstreetmap.org, wikimapia.org lub analogiczne) zawierającymi  nadesłane przez nich opisy i zdjęcia, przy czym celem i zasadą nadrzędną zawsze będzie przestrzeganie misji portalu nepomuki.pl oraz zasada niekomeryjności

 • witryna ta dokłada wszelkich starań, aby zachować prawa autorskie twórców. Jeśli niekiedy, z powodów historycznych lub niedoskonałości ludzkiej, zdarzają się tu niedociągnięcia, to mają one charakter nieumyślny. Z góry proszę o nadsyłanie stosownych informacji korygujących i o wybaczenie. Jeżeli na tej stronie znajduje się fotografia lub inny utwór, do którego zgłaszasz prawa autorskie, i którego umieszczenie na tej stronie narusza Twoje prawa, daj znać autorowi witryny, a niezwłocznie zdjęcie to (lub inny utwór) zostanie usunięte lub lepiej opisane

 • stosuje się tutaj zasady licencji Creative Commons (>>) (opis w Wikipedii >>) (CC, Uznanie Autorstwa - Użycie Niekomercyjne - Bez Utworów Zależnych, czyli BY-NC-ND)

 • od nadsyłających prace wymaga się przestrzegania przepisów Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r Dz. Ustaw Nr 24, poz. 83 oraz wspomnianych wyżej zasad CC. Zakłada się, że prace nadsyłane są w dobrej wierze, pozbawione wad prawnych i nie naruszają niczyich praw autorskich

 • serwis przestrzega RODO i nie przechowuje danych osobowych z wyjątkiem sytuacji, gdy jest to wyraźne żądanie właściciela danych lub są to dane publiczne / dostępne legalnie wcześniej w innym miejscu

 • serwis sam sobie nie wykorzystuje technologii cookies, jednak jeden lub kilka skryptów zewnętrznych włączonych do serwisu może to robić - odpowiedzialność jest po stronie autorów tych skryptów, a nepomuki.pl dokładają wszelkich starań aby upewnić się, że są to działania bezpieczne

 • niekomercyjne wykorzystywanie całości lub fragmentów serwisu nepomuki.pl, w tym zdjęć i tekstów, również tych, które publikowane są w postaci linków lub bezpośrednio w serwisach społecznościowych takich jak Facebook lub Instagram (oczywiście z wyłączeniem www.facebook.com/nepomuki, zobacz wyżej) wymaga zgody! Zapytaj o nią teraz! Chęć wykorzystania utworów innego niż na w/w zasadach, w tym komercyjnego, do celów naukowych, dydaktycznych i innych zgłaszać należy tutaj (>>). Dołożone zostaną wszelkie starania, aby szybko skontaktować się z twórcą danego zdjęcia lub tekstu i uzyskać jego opinię i ew. zgodę na ten temat.

 


^


 ^ 

INNE SZUFLADY :::LWOWSKA:::PODRÓŻE:::FOTO:::ŚREDNIOWIECZE:::AUTOR :::STARE:::PRYWATNE:::©