@ ! 

INNE SZUFLADY :::LWOWSKA:::PODRÓŻE:::FOTO:::ŚREDNIOWIECZE:::AUTOR!:::STARE:::PRYWATNE:::© 


 spis >> 

Rzeczpospolita > Korona > Prowincja Małopolska > Województwo Krakowskie > Starostwa Sądeckie, Mszańskie, Nowotarskie, Ziemia Spiska, ...

NEPOMUKI POŁUDNIOWOMAŁOPOLSKIE:
Jany Podhalańskie, Sądeckie, Orawskie, Spiskie,
Beskidu Żywieckiego i Makowskiego, części Gorców i Pienin
(część d. woj. krakowskiego I RP)


>     GŁÓWNA STRONA NEPOMUKÓW
>>   STRONA JANÓW MAŁOPOLSKICH

>>> album "Obrazy ludowe"
>>> album "Kapliczki i krzyże
       przydrożne
" z 1958 roku
>>> album "Pejzaż frasobliwy"

>>>
daszki nepomuckie

Podstrona Nepomuków Podhala, Beskidu, Orawy, Spisza i Żywiecczyzny jest częścią większej całości - witryny JANÓW MAŁOPOLSKICH (>>) w rozumieniu przedrozbiorowego województwa krakowskiego.

Termin Podhale traktuję szeroko, obejmując nim  tereny leżące na północnych stokach Tatr oraz obszar położony dalej na północ, obejmujący Zakopane, Kościelisko, Witów, Bukowinę (Skalne Podhale). Na początku wieku XX Podhalem zaczęto nazywać już okolice Nowego Targu, a przed II wojną światową nawet tereny powiatów: suskiego, limanowskiego i sądeckiego. Współcześnie w etnologii północną granicę Podhala wyznacza się na linii Obidowa, Klikuszowa, Huba. Włączam tu też okolice Rabki i Raby Wyżnej. Zastosowane kryterium ma charakter językowy [źródło].
Dodając do niego obszar Orawy i Spiszu zaliczam tu obiekty z gmin: Bukowina, Nowy Targ, Szaflary, Kościelisko, Poronin, Czarny Dunajec, Biały Dunajec i Zakopane.

Sąsiadują z nimi Jany Beskidzkie z powiatów Sucha, Limanowa, Nowy Sącz oraz Jany Żywieckie. Naturalną kontynuacją jest oczywiście strona Janów Słowackich (>>), gdzie znajdziecie obiekty z zabranej części Spisza - przecież Polska nigdy nie odzyskała owych 40 tysięcy kop groszy praskich pożyczonych Luksemburczykowi,  których zastawem było Starostwo Spiskie.

Posłuchaj: RYBA Jakub Jan:
 Chvalozpev ke
sv. Janu
Nepomuckemu (1803)
- Patrone nas

 


ORAWA >>

PODHALE >>

SPISZ >>

PAŃSTWO ŻYWIECKIE >>


Podhale, Orawa, Spisz
części d.woj. krakowskiego (284 + 22)

zobacz na mapie Google >>

ALFABETYCZNIE (do uzup.)


 POWIATY:


 MIEJSCOWOŚCI (do uzup.):



^

Powiat Zakopane
(część na Podhalu, 43 + 3 + 2 szklane)

zobacz na mapie Google (>>)

 

Oficjalna dzisiejsza nazwa to Powiat Tatrzański
zobacz część powiatu należącą do Spisza >>)





  • Zakopane (gm. Zakopane, pow. Tatrzański, Zakopane, ): niewielki kamienny Jan N. we wnęce kaplicy cmentarnej na Pęksowym Brzysku

  • -/¿ Zakopane (gm. Zakopane, pow. Tatrzański, Zakopane, ): w willi Tea była niegdyś drewniana figurka Jana N. w stylu ludowym, lecz żona właściciela, Stefana Szymańskiego, zapisała chałupę swojej wieloletniej opiekunce, teraz już mocno starszej kobiecie, która tam mieszka w olbrzymim zresztą bałaganie. Szymański wszystkie swoje zbiory podarował Muzeum Tatrzańskiemu. Nie jest jasne, czy figurka została w willi, czy też trafiła do Muzeum (uwaga: należy spytać w MT)

  • Zakopane (gm. Zakopane, pow. Tatrzański, Zakopane, ): duży obraz Jana N. wisi na zachodniej ścianie w kościele św. Jana Apostoła Ewangelisty na Harendzie, zapewne XIX wiek (nad: JJK)

  • Zakopane (gm. Zakopane, pow. Tatrzański, Zakopane, ): w willi "Harenda" na Harendzie (Muzeum Kasprowicza) zobaczyć można obraz Jana N. na szkle malowany, na białym tle, w niebieskiej komży i czerwonej rokiecie, obramowany wicią kwiatową, XIX wiek (o Szklanych Nepomukach - na osobnej stronie >>)







^
Zakopane-Jaszczurówka pow. Tatrzański, Zakopane gm. Zakopane  
 
 

W kościółku projektu Witkiewicza prezentowane są czasowe wystawy. W roku 2011 znalazł się tam jeden obraz nepomucki na szkle autorstwa Piotra Piotrowskiego z Rabki (o Szklanych Nepomukach - na osobnej stronie >>) (nad: M.K.)

 

Zakopane: Muzeum Tatrzańskie (MT, 22)
[gm. Zakopane, pow. Tatrzański (Zakopane)]: zbiory nepomuckie Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego przy Krupówkach 10 to 14 obrazków na szkle, 4 figury nepomuckie i dwie odbitki drzeworytnicze:
 
  • Zakopane (gm. Zakopane, pow. Tatrzański, Zakopane, ): w Muzeum Tatrzańskim przechowuje się nepomucki obrazek na szkle (o Szklanych Nepomukach - na osobnej stronie >>)  (nr ewidencyjny E359MT, wymiary 31x21 cm) z 1938 roku - dar Stefana Szymańskiego z jego kolekcji z lat 1905-1939

  • Zakopane (gm. Zakopane, pow. Tatrzański, Zakopane, ): w Muzeum Tatrzańskim przechowuje się nepomucki obrazek na szkle (o Szklanych Nepomukach - na osobnej stronie >>) (nr ewidencyjny E336MT, wymiary 38,2x29,7 cm) pochodzący z Dursztyna na Spiszu - dar Komitetu Plebiscytowego Spisko-Orawskiego z 1920 roku (nad: JJK)
  • Zakopane (gm. Zakopane, pow. Tatrzański, Zakopane, ): w Muzeum Tatrzańskim przechowuje się nepomucki obrazek na szkle (o Szklanych Nepomukach - na osobnej stronie >>) pochodzący z Falsztyna na Spiszu (nr ewidencyjny E234M, wymiary 38,5x31 cm) - dar Komitetu Plebiscytowego Spisko-Orawskiego z 1920 roku (nad: JJK)
  • Zakopane (gm. Zakopane, pow. Tatrzański, Zakopane, ): w Muzeum Tatrzańskim przechowuje się nepomucki obrazek na szkle (o Szklanych Nepomukach - na osobnej stronie >>) (nr ewidencyjny E5248M, wymiary 38x31 cm) - dar Anny Ostrowskiej-Ambrożewicz z Zakopanego z 1958 roku. Ujęcie prawie identyczne jak w obrazku z Muzeum Orkana w Rabce (zobacz niżej, >>)  (nad: JJK)
  • Zakopane (gm. Zakopane, pow. Tatrzański, Zakopane, ): w Muzeum Tatrzańskim przechowuje się nepomucki obrazek na szkle (o Szklanych Nepomukach - na osobnej stronie >>) (nr ewidencyjny E3367MT, wymiary 30x19,5 cm) - zakup z 1926 roku od Stanisława Barabasza z jego kolekcji z lat 1902-1913 (nad: JJK)
  • Zakopane (gm. Zakopane, pow. Tatrzański, Zakopane, ): w Muzeum Tatrzańskim przechowuje się nepomucki obrazek na szkle (o Szklanych Nepomukach - na osobnej stronie >>) (nr ewidencyjny E166MT, wymiary 32x21,5 cm) pochodzący z Orawy - zakup z 1920 roku od Konstantego Steckiego, który kupił go w 1913 roku od Bronisławy Giżyckiej z jej kolekcji z lat 1902-1920 (nad: JJK)
  • Zakopane (gm. Zakopane, pow. Tatrzański, Zakopane, ): w Muzeum Tatrzańskim przechowuje się nepomucki obrazek na szkle (o Szklanych Nepomukach - na osobnej stronie >>) (nr ewidencyjny E3489MT, wymiary 32x21,5 cm) pochodzący z Chyżnego na Orawie - zakup z 1927 roku od Józefa Kędzierskiego z Czarnego Dunajca (nad: JJK)
  • Zakopane (gm. Zakopane, pow. Tatrzański, Zakopane, ): w Muzeum Tatrzańskim przechowuje się nepomucki obrazek na szkle (o Szklanych Nepomukach - na osobnej stronie >>) (nr ewidencyjny E5913MT, wymiary 30,5x20 cm) - dar z roku 1966 Teodora Ratsko z Chorzowa (nad: JJK)
  • Zakopane (gm. Zakopane, pow. Tatrzański, Zakopane, ): w Muzeum Tatrzańskim przechowuje się nepomucki obrazek na szkle (o Szklanych Nepomukach - na osobnej stronie >>) (nr ewidencyjny E3517MT) pochodzący z Zubrzycy Górnej (Dolnej?) - zakup w roku1927 od Józefa Kędzierskiego z Czarnego Dunajca
  • Zakopane (gm. Zakopane, pow. Tatrzański, Zakopane, ): w Muzeum Tatrzańskim przechowuje się nepomucki obrazek na szkle (o Szklanych Nepomukach - na osobnej stronie >>) (nr ewidencyjny E3518MT, wymiary 39,5x29 cm) pochodzący z Lipnicy Małej - zakup w roku1927 od Józefa Kędzierskiego z Czarnego Dunajca (nad: JJK)
  • Zakopane (gm. Zakopane, pow. Tatrzański, Zakopane, ): w Muzeum Tatrzańskim przechowuje się nepomucki obrazek na szkle (o Szklanych Nepomukach - na osobnej stronie >>) (nr ewidencyjny E329MT, wymiary 40x29 cm) pochodzący z Krempachów - dar Komitetu Plebiscytowego Spisko-Orawskiego z 1920 roku (nad: JJK)
  • Zakopane (gm. Zakopane, pow. Tatrzański, Zakopane, ): w Muzeum Tatrzańskim przechowuje się nepomucki obrazek na szkle (o Szklanych Nepomukach - na osobnej stronie >>) (nr ewidencyjny E93MT, wymiary 41x30 cm) pochodzący z Łapsz Wyżnych - dar z roku 1912 od Konrada Nikorowicza, który kupił obraz od Bronisława Piłsudskiego (nad: JJK)
  • Zakopane (gm. Zakopane, pow. Tatrzański, Zakopane, ): w Muzeum Tatrzańskim przechowuje się nepomucki obrazek na szkle (o Szklanych Nepomukach - na osobnej stronie >>) (nr ewidencyjny E998MT, wymiary 40x30,5 cm) pochodzący z Podhala - dar z roku 1920 Ksawerego Prussa, który kupił go w 1913 roku od Bronisławy Giżyckiej z jej kolekcji z lat 1902-1920 (nad: JJK)
  • Zakopane (gm. Zakopane, pow. Tatrzański, Zakopane, ): w Muzeum Tatrzańskim przechowuje się nepomucki obrazek na szkle (o Szklanych Nepomukach - na osobnej stronie >>) (nr ewidencyjny E149MT, wymiary 38,7x30 cm) pochodzący ze spiskiego Zdziaru (dziś na Słowacji >>) - zakup z roku 1920 od Konstantego Steckiego, z jego kolekcji z lat 1912-1914 (nad: JJK)
  • Zakopane (gm. Zakopane, pow. Tatrzański, Zakopane, ): w Muzeum Tatrzańskim pierwsza drewniana figura JN, polichromowana, w kontrapoście, z dłonią obejmującą od dołu nieistniejący już krzyż (nad: JJK)
  • Zakopane (gm. Zakopane, pow. Tatrzański, Zakopane, ): w Muzeum Tatrzańskim druga drewniana figura JN, polichromowana, ludowa i współczesna, ujęta frontalnie i statycznie (nad: JJK)

  • Zakopane (gm. Zakopane, pow. Tatrzański, Zakopane, ): w Muzeum Tatrzańskim trzecia drewniana figura JN, polichromowana, bez dłoni, w wysokim birecie, o cechach barokowych (nad: JJK)

  • Zakopane (gm. Zakopane, pow. Tatrzański, Zakopane, ): w Muzeum Tatrzańskim czwarta drewniana figura JN, polichromowana, w wysokim birecie, z uszkodzonymi dłońmi i resztką krucyfiksu (nad: JJK)

  • Zakopane (gm. Zakopane, pow. Tatrzański, Zakopane, ): w Muzeum Tatrzańskim przechowuje się drzeworyt z wizerunkiem Jana N. (nr inw: S/155/2/MT) wydrukowany przez drukarnię Władysława Łazarskiego w roku 1921, z użyciem klocka drzeworytniczego z II połowy XVIII wieku autorstwa anonimowego "Mistrza N.M.P. z Mariazell". Odbitka ukazuje św. Jana Nepomucena z krucyfiksem i palmą męczeństwa, stojącego na niewysokim barokowym postumencie, otoczonego kwiatami i dwoma aniołami wzlatującymi z obłoków w górnych narożnikach kompozycji. Święty ma na sobie strój liturgiczny, tj. czarną sutannę, komżę w zielono-pomarańczowe pasy i biały mucet z granatowym podbiciem, a na głowie otoczonej żółto-pomarańczową aureolą ma czarny biret. Liczne partie drzeworytu posiadają gęste kreskowanie. Wizerunek został ujęty w czarną ramkę, górne narożniki ścięte. Biblioteka Jagiellońska w Krakowie, Muzeum Mazowieckie w Płocku i Muzeum Narodowe w Warszawie przechowują inne odbitki z tego samego klocka (nad: BSM, źródło: Wirtualne Muzeum Drzeworytów Ludowych przy Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie) (Zobacz osobną stronę poświęconą Nepomukom Papierowym >>)

  • Zakopane (gm. Zakopane, pow. Tatrzański, Zakopane, ): Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego przechowuje drzeworyt z wizerunkiem Jana N. (nr inw: S/155/B/6/MT) wydrukowany przez drukarnię Władysława Łazarskiego w roku 1921, datowanie klocka drzeworytniczego 1751?-1800? Kompozycja sklejona z pięciu arkuszy papieru, odbita z czterech klocków drzeworytniczych, ręcznie kolorowana farbami wodnymi. U góry w centrum, na obłokach z dwoma anielskimi głowami, postać św. Józefa z Dzieciątkiem. Świętego trzymającego w lewej dłoni lilię otula płaszcz ozdobiony gronostajowymi "ogonkami". Otaczają go święci. Na pierwszym planie, po bokach, stoją: św. Jan Nepomucen i Ignacy Loyola. Św. Jan Nepomucen w konwencjonalnym stroju, ma głowę w birecie otoczoną aureolą z pięcioma gwiazdami. W prawej ręce trzyma krucyfiks, w lewej palmę męczeńską.  Jana N. przedstawiono w fioletowo-różowej pelerynce o podbiciu koloru oranżu, ma komżę wykończoną szlakiem w motywy kwiatowe na żółtym tle. Na jego aureoli obok czterech gwiazd w kolorze oranżu znalazła się jedna - brązowa. Inna odbitka z tych samych klocków do zobaczenia w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie oraz - we fragmencie - w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie (nad: BSM, źródło: Wirtualne Muzeum Drzeworytów Ludowych przy Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie) (Zobacz osobną stronę poświęconą Nepomukom Papierowym >>)













^
  Zakopane pow. Tatrzański, Zakopane gm. Zakopane ul. Zamoyskiego 25
 

W Muzeum Tatrzańskim im. Dra Tytusa Chałubińskiego, lecz nie w głównej siedzibie, a w willi "Oksza", wystawiony był w roku 2017 rysunek na papierze "Św. Jan Nepomucen, Rola Kułachowa, Gliczarów Dolny" (zobacz niżej) autorstwa Klaudii Handzel z Białego Dunajca. Jest to zwycięska w swej kategorii praca w ramach konkursu plastycznego dzieci i młodzieży "Zabytki architektury Zakopanego i Podhala" zorganizowanym w 2017 roku przez Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu "Jutrzenka" i Towarzystwo Opieki nad Zabytkami we współpracy z Muzeum Tatrzańskim. Przypisanie obiektu do tej lokalizacji jest symboliczne (nad: Pietrosul)

 

^
Zakopane pow. Tatrzański, Zakopane gm. Zakopane ul. Kościeliska 18
 

W Muzeum Tatrzańskim im. Dra Tytusa Chałubińskiego, lecz nie w głównej siedzibie, a oddziale - Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi "Koliba", przechowywana jest niewielka drewniana polichromowana figurka Jana N. Czarna sutanna i peleryna, biała komża, na niej długa stuła. Przed remontem willi figurka była eksponowana nad drzwiami jednego z pomieszczeń, nie wiadomo gdzie trafi po remoncie (nad: Pietrosul)



Zakopane: Galeria Eweliny Pęksowej (9)
[gm. Zakopane, pow. Tatrzański (Zakopane)]: w Galerii Eweliny Pęksowej przy ulicy Cichej Wody 8 w tłumie kolorowych malowideł zajmujących całe ściany i sufity odszukać można osiem obrazków nepomuckich na szkle (o Szklanych Nepomukach - na osobnej stronie >>) oraz jedną rzeźbę Jana N.:
 
  • Zakopane (gm. Zakopane, pow. Tatrzański, Zakopane): w Galerii Pęksowej stoi niewielka drewniana figurka Jana N., zapewne z końca XIX wieku

  • Zakopane (gm. Zakopane, pow. Tatrzański, Zakopane): w Galerii Pęksowej znaleźć można obrazek na szkle przedstawiający Jana N. w owalnym kartuszu, w czerwonej pelerynie, na czarnym tle

  • Zakopane (gm. Zakopane, pow. Tatrzański, Zakopane): w Galerii Pęksowej jest obraz na szkle zatytułowany "Święci Pańscy", na którym, obok św. Jerzego, jest wizerunek Jana N. z krucyfiksem

  • Zakopane (gm. Zakopane, pow. Tatrzański, Zakopane): w Galerii Pęksowej znajduje się obrazek na szkle przedstawiający Jana N. w krzyżem, słuchającego spowiedzi Królowej. Scena na czerwonym tle, w ośmiokątnym kartuszu

  • Zakopane (gm. Zakopane, pow. Tatrzański, Zakopane): w Galerii Pęksowej zobaczyć można popiersie Jana N. z krzyżem namalowane na szkle, na granatowym tle, z czerwonymi kwiatami w górnych narożnikach

  • Zakopane (gm. Zakopane, pow. Tatrzański, Zakopane): w Galerii Pęksowej, w narożniku sufitu, wisi wizerunek Jana N. (popiersie) z krzyżem, na białym tle, w zwieńczonym trójłucznie kartuszu. Puste miejsca wypełnione kwiatami, również ramka otoku ma motywy kwiatowe

  • Zakopane (gm. Zakopane, pow. Tatrzański, Zakopane): w Galerii Pęksowej znaleźć można wizerunek Jana N. (ujętego od pasa) w czarnej sutannie i białej rokiecie, z krzyżem i aureolą, otoczonego kwiatami, na złotawym tle

  • Zakopane (gm. Zakopane, pow. Tatrzański, Zakopane): w Galerii Pęksowej wisi obrazek o błękitnym tle, przedstawiający Jana N. (popiersie) w czerwonej rokiecie, z krzyżem i w nieco dziwacznym birecie. Nad głową trzy czerwone kwity wypełniające puste miejsca obrazu

  • Zakopane (gm. Zakopane, pow. Tatrzański, Zakopane): w Galerii Pęksowej zobaczyć można malowany w roku 1973 na szkle wizerunek Jana N. w kartuszu utworzonym ze złotych kostek i otoczonych kwiatami. Poza kartuszem tło jest białe, wewnątrz - czarne. Sylwetka Jana ujęta od kolan, w czarnej sutannie, białej komży i czerwonej rokiecie. Złota aureola, złoty krzyż nawiązujący do kartusza








  • Gliczarów Dolny (gm. Biały Dunajec, pow. Tatrzański, Zakopane): jest tu kamienna rzeźba Jana N. autorstwa Wojciecha Kułacha Wawrzyńcoka (1812-1897), jednego z największych rzeźbiarzy ludowych Podhala, któremu to zawdzięcza swoje trzy ołtarze stary kościółek w Zakopanem. Ta ufundowana została w roku 1844 przez Jana i Wojciecha Kułachów, jak głosi napis. Jan stoi na wysokim zwężającym się cokole, na którym umieszczono też dwa płaskorzeźbione aniołki na chmurkach (zobacz wyżej rysunek tego obiektu)

  • Gliczarów Górny (gm. Biały Dunajec, pow. Tatrzański, Zakopane): przy drodze, przy posesji nr 152, w drewnianej kapliczce o stromym dachu, drewniana ludowa i całkiem współczesna figurka JN ufundowana w 1955 roku przez Grażynę C. z dedykacją: "Wszechmocnemu na chwałę, ludziom na pożytek, ukochanej dolinie na pamiątkę Grażyna C." (nad: TRojek)

  • Gliczarów Górny (gm. Biały Dunajec, pow. Tatrzański, Zakopane): przy posesji nr 93a przydrożna kamienna figura JN z 1869 roku, chroniona blaszanym daszkiem (>>) na cokole z łupanego kamienia, z wnęką i figurką MB




^
Poronin pow. Tatrzański, Zakopane gm. Poronin ul. Kasprowicza 1
 

U wylotu lokalnej ulicy na Zakopiankę stoi murowana trzypiętrowa kapliczka, w niej figura Jana N. W roku 2017, w związku z budową węzła drogowego,  kapliczka była tymczasowo przeniesiona. Powróciła na swe miejsce w listopadzie 2018 roku. Napis: "Fundatorowie / FRANCISZEK i BRONISŁAWA / PAWLICOWIE / 1899." (uzup: Pietrosul)



^
Suche pow. Tatrzański, Zakopane gm. Poronin nr 25
 

Przy drodze do Zęba stoi Jan N. w drewnianej kapliczce. XX wiek. Zdjęcie robiłem, lecz zapodziało się razem z tym z Krzeczowa. Poratował mnie J.T., który nadesłał swoją fotkę. Jan z odłażącą farbą, drewniany, w aureoli o siedmiu (!) gwiazdach. Wtórnie dorobiona lewa dłoń, brak krzyża

 

   
  • Bukowina Tatrzańska (gm. Bukowina, pow. Tatrzański, Zakopane, ): drewniany ludowy, bardzo ładny Jan w kolekcji prywatnej
  • Bukowina Tatrzańska (gm. Bukowina, pow. Tatrzański, Zakopane, ): drugi drewniany ludowy Jan w kolekcji prywatnej
  • Bukowina Tatrzańska (gm. Bukowina, pow. Tatrzański, Zakopane, ): w galerii księdza Władysława Podhalańskiego jest obraz (a raczej oleodruk) Jana N. pochodzący ponoć z Gratz (Austria >>). Rzeczywiście, u dołu obrazu widnieje "Graz", a polskie słowa "Obraz. St. Jan Nepomucyn" mogły zostać umieszczone specjalnie dla polskich pielgrzymów, lub dopisane już w Polsce (nad: JJK)

^
- Dzianisz pow. Tatrzański, Zakopane gm. Kościelisko nr 321
 

W albumie "Sztuka ludu polskiego" (A.Jackowski, J.Jarnuszkiewiczowa, 1967) znajduje się czarno-biała fotografia ludowej kapliczki słupowej z figurką Jana N. pod daszkiem, z krzyżem na szczycie. Najprawdopodobniej jest to obiekt tożsamy z nieistniejącym już drewnianym krzyżem z figurą Jana N. wyrzeźbioną przez Jakuba Kulkę (uzup: Pietrosul)

 

^
- Dzianisz pow. Tatrzański, Zakopane gm. Kościelisko nr 310
 

W pobliżu mostu stoi murowana kaplica. W jej wnęce nad wejściem stała niegdyś polichromowana figurka Jana N. znana z albumu T.Seweryna "Kapliczki i krzyże przydrożne w Polsce" (PAX, W-wa 1958). Dzisiaj na jej miejscu Ukrzyżowany (nad: Pietrosul)

 

^

Szklane Nepomuki (niezlokalizowane podhalańskie, 2)

zobacz na mapie Google (>>)

 

Specyficzne dla tego regionu są obrazki na szkle powstające od XIX wieku do dzisiaj. Opisuję je - razem z innymi Nepomukami Szklanymi - na osobnej stronie (zobacz >>). Tu notuję dwa spośród nich, których lokalizacja nie jest mi znana, a które wiążą się z terenem Podhala i umownie zaliczam je do powiatu tatrzańskiego (Zakopane)


     

^
  • Podhale: obraz malowany na lustrze. Dysponuję tylko kiepską czarnobiałą reprodukcją i skromnym podpisem identyfikującym postać. Mam sporo wątpliwości do obu tych wyróżników - postać nie wygląda na Jana N., a raczej na jakiegoś szlachcica, a styl nie jest raczej ludowo-góralski ani też nie przypomina obrazków na szkle produkowanych masowo w kilku ośrodkach (Morawy, pogranicze czesko-austriackie, Kotlina Kłodzka, okolice Jeleniej Góry, Austria i południowe Niemcy) i dystrybuowanych na Podhalu (uwaga: wyjaśnić, zweryfikować)

  • Podhale: kolejny obraz na szkle przedstawiający Jana N. Eweliny Pęksowej, nie jest mi znana jego aktualna lokalizacja. Czerwone tło, kwiaty


^

Powiat Nowy Targ
(część na Podhalu, 74 + 7
)

zobacz na mapie google >>

 

zobacz część należącą do Orawy (>>)
zobacz część należącą do Spisza (>>)



  • Nowy Targ (gm. i pow. Nowy Targ, ): figura Jana  N. stoi tuż przy moście na Czarnym Dunajcu (ul. Kościuszki, niedaleko rynku) (nad: W.Ś.)

  • Nowy Targ (gm. i pow. Nowy Targ, ): jest tu też figura Jana Nepomucena w murze kościoła św. Katarzyny

  • Nowy Targ (gm. i pow. Nowy Targ, ): w kościele p.w. św. Katarzyny, w kaplicy NMP Różańcowej znajduje się barokowa, XVIII-wieczna chrzcielnica. Na zwieńczeniu jej nakrywy znajduje się drewniana, polichromowana figurka JN (nad: G.K.)

  • ¿ Nowy Targ (gm. i pow. Nowy Targ, ): kapliczka św. Jana Nepomucena - obiekt zabytkowy potencjalnie zagrożony powodzią wg. danych Wojewódzkiego Oddziału Służby Ochrony Zabytków (uwaga: czy chodzi o figurę z ul. Kościuszki?)

  • Lasek (gm. i pow. Nowy Targ): w murowanej szaro tynkowanej kapliczce o czterospadowym daszku usytuowanej niedaleko mostu na Rabie znajduje się drewniana polichromowana figura Jana N., o srebrnej szacie i czerwonej pelerynie. Wysokość około 30 cm. W ostatnich latach Jan dostał sublokatora w postaci figurki Chrystusa (uwaga: obiekt poprzednio notowany pod hasłem 'Klikuszowa')
  • Harklowa (gm. i pow. Nowy Targ): duża murowana kapliczka JN, dziś na prywatnej posesji, w oszklonej wnęce figura Jana N.
  • Łopuszna (gm. i pow. Nowy Targ, ): drewniany Jan N. nad wejściem do drewnianego kościoła Świętej Trójcy przy ul. Gorczańskiej. Podczas remontu w 2008 roku figurka zniknęła ze swojej niszy, wróciła nieco odświeżona
  • Łopuszna (gm. i pow. Nowy Targ, ): w zwieńczeniu bocznego ołtarza w kościele Świętej Trójcy przy ul. Gorczańskiej jest drewniany Jan N., XVIII wiek
  • Łopuszna (gm. i pow. Nowy Targ, ): w kościele Świętej Trójcy przy ul. Gorczańskiej, w zwieńczeniu prawego ołtarza bocznego, jest owalny obraz z popiersiem Jana N. opatrzony pięcioma gwiazdami, w bogatej ramie. Jan dzierży krzyż i zwój papieru (!) (uwaga: w Rabce, w Muzeum im. Orkana przechowuje się figurę pochodzącą z tej miejscowości - zobacz >>)
  • ¿ Ludźmierz (gm. i pow. Nowy Targ): prawdopodobne jest, że  na plebani w Ludźmierzu znajdują się rzeźby Wojciecha Kułacha Wawrzyńcoka, eksponowane dawniej w tutejszym kościele, w tym być może Jan N. (uwaga: sprawdzić na miejscu)








  • Spytkowice (gm. Spytkowice, pow. Nowy Targ): w części wsi zwanej Kowalczykówka, obok rzeczki, mostka i drewnianego kościoła jest piękna kamienna figura Jana, chroniona daszkiem (>>) (nad: H.J.)
  • Spytkowice (gm. Spytkowice, pow. Nowy Targ): w kościele znaleźć można okazały obraz (nad: Pietrosul)

^
Raba Wyżna powiat: Nowy Targ gm: Raba Wyżna  
 

Na przydrożnym domu wisi urocza drewniana kapliczka, w niej, za szkłem, polichromowana figura Jana N.  Przed rokiem 2012 krzyż i palma zmieniły miejsce - dawniej były w obu rękach lecz palma najwyraźniej odpadła i zatknięto ją za krucyfiks w lewej ręce (uzup: Pietrosul)



^
Raba Wyżna powiat: Nowy Targ gm: Raba Wyżna  
 

W głównym ołtarzu kościoła  św. Stanisława BM, w jego szczycie umieszczono wieloboczny obraz przedstawiający popiersie Jana N. Widoczna jest aureola z pięciu gwiazd, stół z otwartą księgą. W rękach długi cienki krzyż, oczy wzniesione do góry (nad: JBT, uzup: Pietrosul)



^
Czarny Dunajec powiat: Nowy Targ gm: Czarny Dunajec  
 

koło tartaku, po zachodniej stronie drogi 958 wiodącej z Czarnego Dunajca w stronę Podczerwonego, znajduje się wykonana z kamienia figura Jana N. o skromnej formie. Umieszczono ją na prostopadłościennym uszkodzonym cokole. Przed rokiem 2015 doznała poważnego uszczerbku - odspoiło się i odpadło prawe ramię. W roku 2022 lub nieco wcześniej Jan przebył renowację i teraz pięknie się prezentuje, już bez szczerb i ubytków (uzup: Pietrosul)




^
  Czarny Dunajec powiat: Nowy Targ gm: Czarny Dunajec  
 

[nr 3/35] W konkursie plastycznym "Przydrożne kapliczki w gminie Czarny Dunajec” zorganizowanym przez Szkołę Podstawową w Chochołowie oraz Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec nagrodzono pracę Pauliny Antoł z Czerwiennego przedstawiającą wymalowanego na desce Jana N. w otoku przypominającym półokrągły daszek np. z Chochołowa. Symbolicznie przypisuję ten obiekt do tej lokalizacji (nad: Pietrosul)

 

^
  Czarny Dunajec powiat: Nowy Targ gm: Czarny Dunajec  
 

[nr 4/38] W konkursie plastycznym "Przydrożne kapliczki w gminie Czarny Dunajec” zorganizowanym przez Szkołę Podstawową w Chochołowie oraz Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec nagrodzono pracę Maksyma Nowaka z Czerwiennego - płaskorzeźbiony w drewnie wizerunek Jana N. Symbolicznie przypisuję ten obiekt do tej lokalizacji (nad: Pietrosul)

 

^
  5 x Czarny Dunajec powiat: Nowy Targ gm: Czarny Dunajec  
 
 

W konkursie plastycznym "Przydrożne kapliczki w gminie Czarny Dunajec” zorganizowanym przez Szkołę Podstawową w Chochołowie oraz Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec zaprezentowana co najmniej pięć wizerunków Jana N. Symbolicznie przypisuję te obiekty do tej lokalizacji (nad: Pietrosul)

 

^
Chochołów powiat: Nowy Targ gm: Czarny Dunajec nr 141
 

Przy bocznej drodze, między starymi lipami - choć to określenie na wyrost, bo w 2019 roku pozostała już tylko jedna - po przejściu kładki wiodącej do domu zobaczyć można kamienną, grubociosaną figurę Jana N. ustawiona na wysokim prostopadłościennym cokole. Całość ogrodzona drewnianym płotkiem. Rzeźba była w złym stanie i trzymała pion tylko dzięki deseczkom i kawałkowi druta, którymi ją usztywniono. Figura doczekała się remontu w roku 2013, jednak otoczenie straciło na urodzie (nad: Pietrosul)




^
  -/¿ Chochołów powiat: Nowy Targ gm: Czarny Dunajec  
 
 

Nieistniejąca figura z Chochołowa, inna niż obie tutaj opisane (uwaga: zweryfikować, znaleźć więcej info)

 






  • Chochołów (gm. Czarny Dunajec, pow. Nowy Targ): okazała figura kamienna pod blaszanym daszkiem (>>), wystawiona na pamiątkę Powstania Chochołowskiego w 1846 roku, pochodząca z warsztatu białopotockiego (koło Twardoszyna na Słowacja >>), o czym świadczą uskrzydlone główki putt na cokole - znak rozpoznawczy warsztatu. Nepomuk stoi odwrócony tyłem do Czarnego Dunajca, na znak pogardy dla mieszkańców tej wsi, którzy podjudzeni przez Austriaków zdradzili powstanie. O figurze pisał Jan Dobraczyński w swej książce "Kościół w Chochołowie". Krzysztof Strauchmann tak pisze o tych wypadkach:
    Przy wjeździe do Chochołowa od strony Czarnego Dunajca znajduje się kamienna rzeźba św. Jana Nepomucena, przez miejscowych nazywana też "Jan Zagniewany" albo "Jan obrócony zadkiem do Dunajca". Figura jest słynna przede wszystkim z tego, że ilustruje niechęć do mieszkańców Czarnego Dunajca, którzy z władzami austriackim przyszli tłumić powstanie chochołowskie. Inną historię związaną z rzeźbą znajdziemy wśród rozlicznych notatek i zapisków w archiwum Jana Plucińskiego, znanego regionalisty, byłego dyrektora szkoły podstawowej w Chochołowie. W 90 lat po napaści na skarb ks. Blaszyńskiego, Pluciński wędrował po Podhalu i opisywał stare zabytki. O figurze Jana Nepomucena zanotował: "Napis na pomniku - Fundator Jan Michniak Jawolczyk z Witowa (nie Franciszek, jak u Dobraczyńskiego, ani nie Jakub, jak u Górki). R. 1864. Figurę ufundowano na przeproszenie Pana Boga. I dalej pisze obszerniejsze wyjaśnienia: Z rodziny fundatora albo on sam mieli brać udział w napadzie, a raczej kradzieży pieniądzy ks. Blaszyńskiego (...) Jawolczyk miał terroryzować (bratową), tak że pieniądze znaleźli i zabrali. Rozpacz ks. Blaszyńskiego była straszna. Miał im przepowiedzieć, że do siódmego pokolenia wykapią (wg innych zapisek - ogłupieją, powieszają się). Potomcy żyją, ale powodzenia nie mają. (...) W tej figurze miały być umieszczone pieniądze, ale przy restaurowaniu w 1928 roku nie znaleziono ich.

  • Podczerwone (gm. Czarny Dunajec, pow. Nowy Targ, ): koło Koniówki, dom nr 88: Jan N. z roku 1877 wykonany prawdopodobnie przez rzeźbiarza z Chochołowa (Blaszyński, Siwy lub Stary Łasiak), restaurowana przez TOnZ w latach 1987-95

  • Chraca (gm. Czarny Dunajec, pow. Nowy Targ): piękna kapliczka chroniona wycinanym w zęby blaszanym daszkiem (>>), w niej ciasno upchnięta drewniana figura Jana N., całość bardzo malownicza. Na cokole inskrypcja: "NA CZEŚĆ I CHWAŁĘ PANU BOGU POSTAWIŁ TĘ FIGURĘ MACIEJ STOPKA R. 1995." (uwaga: obiekt uprzednio notowany pod hasłem 'Pieniążkowice')





^
Załuczne powiat: Nowy Targ gm: Czarny Dunajec nr 103
 

Przed domem i przy potoku stoi murowana kapliczka, a w niej drewniana polichromowana rzeźba Jana N. Jan z krucyfiksem, w birecie, z pomalowaną na niebiesko peleryną i brązową komżą. Odrestaurowana figura wróciła w pierwszych dniach kwietnia 2019 roku do wyremontowanej kapliczki (uzup: Pietrosul)



^
  ¿ Ciche powiat: Nowy Targ gm: Czarny Dunajec  
 

Była tu niegdyś (1958) drewniana kapliczka z prymitywną figurką Jana N. Zawieszono ją na ścianie jednej z chat. W roku 2003 już jej nie znalazłem. Ale może tylko zmieniła miejsce?

 

^
  - Ratułów powiat: Nowy Targ gm: Czarny Dunajec  
 
 

Nieistniejąca figura Jana N. z 1805 roku. Stała ona na wysokim cokole, nakryta daszkiem zwieńczonym krzyżem. U stóp świętego znajdowały się dwa aniołki. Nie są znane jego losy, znamy ten obiekt tylko z rysunku autorstwa Władysława Skoczylasa z około 1913 roku (nad: Pietrosul)

 



  • Szczawnica (gm. Szczawnica pow. Nowy Targ): przy ul. Szalaya 116,  przy mostku na Grajcarku i drodze na Jaworki stoi przydrożna kamienna polichromowana figura Jana N. na prostokątnym cokole, pod blaszanym daszkiem (>>), niedawno odnowiona - wystarczy porównać zdjęcia moje, Krysi oraz Janusza
  • Jaworki (gm. Szczawnica pow. Nowy Targ, ): murowana bielona kapliczka przy drodze, w środku dziwaczny kamienny filar najwyraźniej pochodzący z innego miejsca, a na nim, we wnęce, płaskorzeźbiony polichromowany wizerunek Jana N. Jest to być może resztka (cokół) samodzielnej kapliczki z nieznanego miejsca, która w nieustalonym czasie została tu umieszczona
  • Jaworki (gm. Szczawnica pow. Nowy Targ, ):  w kapliczce przy ostatnim parkingu przy szlaku do rezerwatu Biała Woda, jest drewniana polichromowana figura Jana N. Ma on fioletową pelerynę i duży, nieoryginalny krzyż w dłoniach. Stoi przy ścianie kapliczki, zapewne przeniesiono go tu z innego miejsca (nad: Pietrosul)



^
Jaworki powiat: Nowy Targ gm: Szczawnica  
 

Na tablicy przy mostku na potoku prowadzącym do Muzycznej Owczarni znajduje się malowany współczesny wizerunek Jana N. To pamiątka po cudzie nepomuckim, który - poprzez niespodziewane pojawienie się sponsora w beznadziejnej sytuacji finansowej - umożliwił twórcy Muzycznej Owczarni wybudowanie nowego mostu na potoku po zawaleniu się starego pod ciężarem samochodu zespołu Breakout (nad: A.Po.)



^
Szlachtowa powiat: Nowy Targ gm: Szczawnica ul. Łemkowska 37
 

W Muzeum Pienińskim im. Józefa Szalaya (przeniesionym tu w latach 2012-14 z willi "Pałac" w Szczawnicy) prezentowana jest piękna drewniana figura Jana N. o cechach ludowych, z resztkami polichromii, zapewne XIX-wieczna. Jan ma fryzurę w formie misternie zaplecionej z tyłu plerezy (nieco w typie figury z Muzeum Orkana w Rabce), biret, sznur od peleryny zawiązany na kokardę. Zniszczony dół rzeźby (brak stóp) oraz utrącone ręce (nad: TeoP)



^
Szlachtowa powiat: Nowy Targ gm: Szczawnica ul. Łemkowska 37
 

W Muzeum Pienińskim im. Józefa Szalaya (przeniesionym tu w latach 2012-14 z willi "Pałac" w Szczawnicy) prezentowany jest obraz na szkle przedstawiający Jana N. siedzącego na krześle (ławie kościelnej? tronie? - motyw unikalny), w tle scena Topienia (o Szklanych Nepomukach - na osobnej stronie >>) (nad: TeoP)



^
Szlachtowa powiat: Nowy Targ gm: Szczawnica ul. Łemkowska 37
 

W Muzeum Pienińskim im. Józefa Szalaya (przeniesionym tu w latach 2012-14 z willi "Pałac" w Szczawnicy) prezentowany jest obraz na szkle przedstawiający Jana N. w brązowawej pelerynie, z krzyżem i Księgą, podobnego do obiektu z chałupy Kota w skansenie w Zubrzycy Górnej, obiektów nr E3367/MT, E5248/MT, E166/MT oraz E359/MT z Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem (zobacz wyżej) (o Szklanych Nepomukach - na osobnej stronie >>) (nad: TeoP)



^
Szlachtowa powiat: Nowy Targ gm: Szczawnica ul. Łemkowska 37
 

W Muzeum Pienińskim im. Józefa Szalaya (przeniesionym tu w latach 2012-14 z willi "Pałac" w Szczawnicy) prezentowany jest obraz na szkle przedstawiający Jana N. w brązowawej pelerynie, z krzyżem i Księgą, prawie identyczny jak poprzedni (zobacz wyżej), podobny do obiektu z chałupy Kota w skansenie w Zubrzycy Górnej, obiektów nr E3367/MT, E5248/MT, E166/MT oraz E359/MT z Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem (o Szklanych Nepomukach - na osobnej stronie >>) (nad: M.Muryn)




  • Huba (gm. Czorsztyn, pow. Nowy Targ, ): poniżej remizy znajduje się bielona kapliczka domkowa. W środku, w bocznej, prawej wnęce znajduje się (prawdopodobnie gipsowa) malowana figurka św. Jana Nepomucena (nad: G.K.)
  • Sromowce Niżne (gm. Czorsztyn, pow. Nowy Targ): przy niedawno otwartej kładce na Dunajcu łączącej Sromowce Niżne z Czerwonym Klasztorem,  po stronie polskiej, ustawiono bardzo niedawno, bo 12 sierpnia 2006 roku, malutkiego słodkiego Jana N. Figura, wykonana z białego kamienia, jest darem Rogoźna dla gminy Czorsztyn ofiarowanym na pamiątkę otwarcia kładki, o czym informuje napis na cokole. A cokół ten to wąska kolumienka zakończona czymś w rodzaju lejka. Całość nawet udana, Janowi nie poskąpiono nawet aureoli (nad: W.Ś.)


^
Sromowce Wyżne powiat: Nowy Targ gm: Czorsztyn ul. Nad Zalew
 

W  ołtarzu głównym w kościele pw. Stanisława Biskupa i Męczennika jest figura drewniana złocona  Jana N. z krzyżem w jednej, a czapką w drugiej ręce (nad: Pietrosul)

 

^
Sromowce Wyżne powiat: Nowy Targ gm: Czorsztyn ul. Kosibowicza 57
 

W malowanej na biało w kapliczce na skraju wsi znajduje się pomalowana na biało kamienna figura Jana N. Data powstania to rok 2013 (nad: dzidek1960)



^
  Maniowy powiat: Nowy Targ gm: Czorsztyn  
 

W trakcie wykopalisk archeologicznych na dawnym cmentarzu oraz w krypcie kościoła św. Mikołaja odnaleziono medalik dewocyjny z przedstawieniem św. Jana Nepomucena. Niestety nie wiadomo gdzie medalik jest aktualnie przechowywany (nad: H.Jakóbczak <- almamater.uj.edu.pl) (uwaga: sprawdzić miejsce przechowywania)


^
  Maniowy powiat: Nowy Targ gm: Czorsztyn  
 

W trakcie wykopalisk archeologicznych - zapewne chodzi, tak jak w przypadku obiektu opisanego powyżej, o Maniowy - odnaleziono malowany na miedzianej płytce jednostronny medalik dewocyjny z przedstawieniem św. Jana Nepomucena. Niestety nie wiadomo gdzie medalik jest aktualnie przechowywany (nad: H.Jakóbczak <- almamater.uj.edu.pl) (uwaga: sprawdzić miejsce odnalezienia i przechowywania)


^
Krościenko nad Dunajcem powiat: Nowy Targ gm: Krościenko ul. Rynek 2
 

W kościele Wszystkich Świętych przy rynku, w szczycie ołtarza, umieszczona jest niewielka figurka Jana N. (nad: J.P.)



^
Krościenko nad Dunajcem-Kąty powiat: Nowy Targ gm: Krościenko nr 17
 

Murowana biała kapliczka przy domach, na skrzyżowaniu dróg, nad małym bezimiennym ciekiem wodnym. W niej, za kratą zamykającą wejście, umieszczona jest polichromowana drewniana figura Jana N. Biret, czerwona peleryna, brązowa komża ze srebrnym rąbkiem, czarna sutanna. Puste już ręce trzymały niegdyś krucyfiks (nad: K.P.)



^
  -/¿ Krośnica powiat: Nowy Targ gm: Krościenko DW 969
 

Na końcu tej miejscowości, około 100 na zachód od stacji benzynowej, po południowej stronie drogi stoi pusta murowana kapliczka, półokrągła, kryta blachą. Jej usytuowanie - frontem do płynącej poniżej rzeki - może wskazywać, że była w niej niegdyś figura Jana N. (uwaga: zweryfikować przynależność lokalizacji do tej właśnie miejscowości, spróbować znaleźć w źródłach co było wewnątrz)


^
Szaflary powiat: Nowy Targ gm: Szaflary ul. A.Suskiego
 

Za remizą OSP stoi murowana, pobielona kapliczka z przełomu XIX i XX wieku. Została zbudowana koło dawnej drogi, prowadzącej do drewnianego, dziś już nieistniejącego mostu. Jest wpisana do rejestru zabytków (Dec. B-154 z dn. 28.12.1995) Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie. Wewnątrz rezydowały: figura św. Jana Nepomucena oraz mniejsza figurka św. Bartłomieja. Niegdyś stała w otoczeniu drzew (jesion i 2 modrzewie), które wycięto w 2010 roku. W nocy z 5 na 6 września 2009 roku ktoś wyrzucił figurę z kapliczki. Nepomuka przechowuje p. Maria Majewska, która znalazła ją wraz z policjantami dopiero rano w nieodległych krzakach. Postępowanie zakończyło się umorzeniem z powodu niewykrycia sprawców. Sprawę opisywały "Gazeta Krakowska" w listopadzie 2009 i "Tygodnik Podhalański" (Józef Figura, Nepomucen sam się obroni, "Tygodnik Podhalański" nr 10/1050, rok XX, 11 marca 2010) skąd zaczerpnięto zdjęcia (nad: Pietrosul). W roku 2010 obiekt odrestaurowany ze środków wojewódzkich i gminnych



^
Szaflary powiat: Nowy Targ gm: Szaflary ul. A.Suskiego 119a
 

We wnęce lewego boku cokołu wieloczłonowej kapliczki św. Floriana umieszczono polichromowaną płaskorzeźbę Jana N. podpisaną Ś. Jan (nad: M.Muryn)



^
Bańska Niżna - Palenice powiat: Nowy Targ gm: Szaflary Palenice 6
 

W tym przysiółku Bańskiej stojącej wśród drzew murowanej i bielonej kapliczce, we wnęce za szkłem umieszczono figurę Jana N. (nad: Pietrosul)



Rabka: Muzeum Orkana (31 + 1)
[gm. Rabka, pow. Nowy Targ]: w Muzeum imienia Orkana, przy ulicy Orkana 2, eksponowanych jest aż 28 figura Jana Nepomucena, ołtarz nepomucki i dwa obrazki JN na szkle! Przytaczam ich opis i zamieszczam fotografie pozyskane przez Brata Wirtualnego Pietrosula z opracowania Teresy Jabłońskiej "Katalog zbiorów sztuki w Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce" (wyd. Muzeum, Rabka 1977):
 
  • Rabka (gm. Rabka, pow. Nowy Targ, ): w muzealnym kościele św. Marii Magdaleny jest piękny barokowy ołtarz Jana N. (prawy boczny), z dobrej klasy obrazem przedstawiającym Jana stojącego przy ołtarzu, adorującego krucyfiks (nad: M.Muryn)

  • Rabka (gm. Rabka, pow. Nowy Targ, ): Figura Jana N. zakupiona w Chabówce (gm. Rabka, pow. Nowy Targ): drewno lipowe polichromowane, wysokość 60 cm, szerokość około 22 cm, zakup w roku 1937. Rzeźba pełna, ujęcie frontalne (#195)

  • Rabka (gm. Rabka, pow. Nowy Targ, ): Figura Jana N. z XVIII wieku. Pochodzi ponoć z okolic Limanowy (gm. i pow. Limanowa, lub, jak głosi aktualny podpis, z kaplicy w Rabce-Zdroju): wyjątkowa ekspresja rzeźby opiera się na przedstawieniu skrajnie wychudzonej twarzy zamyślonego Jana. Wysokość 74 cm, szerokość 31cm, w zbiorach od roku 1933, zakupiona w Rabce (uwaga: jedno źródło sugeruje Rabkę jako miejsce pochodzenia) (#214). W sierpniu 1948 roku figurę prezentowano na wystawie zorganizowanej z okazji propagandowego Światowego Kongresu Intelektualistów we Wrocławiu (>>)

  • Rabka (gm. Rabka, pow. Nowy Targ, ): Figura Jana N. zakupiona w Pisarzowie (gm. i pow. Limanowa): drewno lipowe polichromowane, wysokość 25 cm, szerokość około 11 cm, zakup w roku 1946. Rzeźba pełna, ujęcie frontalne (#204)

  • Rabka (gm. Rabka, pow. Nowy Targ, ): Figura Jana N. zakupiona w Olszówce (gm. Mszana Dolna, pow. Limanowa): drewno lipowe polichromowane, wysokość 59 cm, szerokość około 24 cm , zakup. Rzeźba pełna, ujęcie frontalne (#191)

  • Rabka (gm. Rabka, pow. Nowy Targ, ): Figura Jana N. zakupiona w Olszówce (gm. Mszana Dolna, pow. Limanowa): drewno lipowe polichromowane. Rzeźba pełna, ujęcie frontalne, zachowana tylko połowa aureoli (#192)

  • Rabka (gm. Rabka, pow. Nowy Targ, ): Figura Jana N. zakupiona w Mszanie Dolnej (gm. Mszana Dolna, pow. Limanowa): drewno lipowe polichromowane, wysokość 58,5 cm, szerokość ok. 25 cm , zakup w roku 1932. Rzeźba pełna, ujęcie frontalne (#193)

  • Rabka (gm. Rabka, pow. Nowy Targ, ): Figura Jana N. zakupiona w Łukowicy (gm. Łukowica, pow. Limanowa): drewno lipowe polichromowane, wysokość 52 cm, szerokość około 16,5 cm, zakup. Rzeźba pełna, ujęcie frontalne (#199)

  • Rabka (gm. Rabka, pow. Nowy Targ, ): Figura Jana N. zakupiona w Łukowicy (gm. Łukowica, pow. Limanowa): drewno lipowe polichromowane, wysokość 32,7 cm, szerokość około 11 cm, zakup. Rzeźba pełna, ujęcie frontalne (#200)

  • Rabka (gm. Rabka, pow. Nowy Targ, ): Figura Jana N. w Łukowicy (gm. Łukowica, pow. Limanowa): XVIII wiek, drewno lipowe polichromowane, wysokość 202 cm, szerokość około 63. Rzeźba pełna, ujęcie frontalne (#212)

  • Rabka (gm. Rabka, pow. Nowy Targ, ): Figura Jana N. zakupiona w Dobrej (gm. Dobra, pow. Limanowa): drewno lipowe polichromowane, wysokość 37 cm, szerokość około 12 cm, zakup w roku 1946. Rzeźba pełna, ujęcie frontalne (#203)

  • Rabka (gm. Rabka, pow. Nowy Targ, ): Figura Jana N. zakupiona w Klikuszowie (gm. i pow. Nowy Targ): drewno lipowe polichromowane, wysokość 81 cm, szerokość 34 cm, zakup w roku 1937. Rzeźba pełna, ujęcie frontalne (#194)

  • Rabka (gm. Rabka, pow. Nowy Targ, ): Figura Jana N. zakupiona w Klikuszowie (gm. i pow. Nowy Targ): drewno lipowe polichromowane, wysokość 90,5 cm, szerokość około 25 cm, zakup w roku 1937. Rzeźba pełna, ujęcie frontalne (#196)

  • Rabka (gm. Rabka, pow. Nowy Targ, ): Figura Jana N. zakupiona w Łopusznie (gm. i pow. Nowy Targ): drewno lipowe ze śladami polichromii, wysokość 94 cm, szerokość około 46 cm, zakup. Rzeźba pełna, ujęcie frontalne (#207)

  • Rabka (gm. Rabka, pow. Nowy Targ, ): Figura Jana N. zakupiona w Lasku (gm. i pow. Nowy Targ): drewno lipowe polichromowane, wysokość 41 cm, szerokość około 16 cm, zakup w roku 1931. Rzeźba pełna, ujęcie frontalne (#198)

  • Rabka (gm. Rabka, pow. Nowy Targ, ): Figura Jana N. zakupiona w Długopolu (gm. i pow. Nowy Targ): drewno lipowe ze śladami polichromii, wysokość 33 cm, szerokość 12 cm, zakup. Rzeźba pełna, ujęcie frontalne (#201)

  • Rabka (gm. Rabka, pow. Nowy Targ, ): Figura Jana N. zakupiona w Rokicinach (gm. Raba Wyżna, pow. Nowy Targ): drewno lipowe polichromowane, wysokość 27 cm, szerokość około 7 cm, zakup w roku 1932. Rzeźba pełna, ujęcie frontalne (#197)

  • ¿ Rabka (gm. Rabka, pow. Nowy Targ, ): Figura, przedstawiająca zapewne Jana N., zakupiona w Skomielnie Białej (gm. Lubień, , pow. Myślenice, Małopolska >>): drewno lipowe polichromowane, wysokość 35 cm, szerokość 19cm , zakup w roku 1937. Rzeźba pełna, ujęcie frontalne (#189)

  • Rabka (gm. Rabka, pow. Nowy Targ, ): Figura Jana N., zakupiona w Skomielnie Białej (gm. Lubień, pow. Myślenice, Małopolska >>): drewno lipowe polichromowane, wysokość 47 cm, szerokość około 20 cm, zakup w roku 1964. Rzeźba przyścienna, ujęcie frontalne (#208)

  • Rabka (gm. Rabka, pow. Nowy Targ, ): Figura Jana N. zakupiona w Krzeczowie (gm. Lubień, pow. Myślenice, Małopolska >>): drewno lipowe polichromowane, wysokość 20 cm, szerokość około 8 cm, zakup w roku 1931. Rzeźba pełna, ujęcie frontalne (#205)

  • Rabka (gm. Rabka, pow. Nowy Targ, ): Figura Jana N., zakupiona w Suchej Beskidzkiej (gm. i pow. Sucha Beskidzka): drewno lipowe polichromowane, podstawa świerkowa, wysokość 28 cm, szerokość około 9 cm, zakup w roku 1972. Rzeźba przyścienna, ujęcie frontalne (#210)

  • Rabka (gm. Rabka, pow. Nowy Targ, ): Figura Jana N. Drewno lipowe polichromowane, wysokość 27 cm, szerokość około 10 cm. Rzeźba pełna, ujęcie frontalne (#202)

  • Rabka (gm. Rabka, pow. Nowy Targ, ): Figura Jana N. Drewno lipowe polichromowane, podstawa świerkowa, wysokość 51,5 cm, szerokość ok. 16. Rzeźba pełna, ujęcie frontalne (#190)

  • Rabka (gm. Rabka, pow. Nowy Targ, ): Figura Jana N. z XVIII wieku: drewno lipowe polichromowane, podstawa świerkowa, wysokość 80 cm, szerokość około 35, dar z roku 1931. Rzeźba przyścienna, ujęcie frontalne (#211)

  • Rabka (gm. Rabka, pow. Nowy Targ, ): Figura Jana N. zakupiona we Wrocławiu ( Śląsk >>): drewno lipowe ze śladami polichromii, wysokość 78 cm, szerokość około 27 cm, zakup w roku 1966. Rzeźba pełna, ujęcie frontalne (#209)

  • Rabka (gm. Rabka, pow. Nowy Targ, ): Figura Jana N. zakupiona w Krakowie (Małopolska >>): XVIII wiek, drewno lipowe polichromowane, wysokość 120 cm, szerokość około 44 cm, zakup w roku 1968. Rzeźba przyścienna, ujęcie frontalne (#213)

  • Rabka (gm. Rabka, pow. Nowy Targ, ): Figura Jana N. zakupiona w Rdzawce (gm. Rabka, pow. Nowy Targ): drewno lipowe ze śladami polichromii, wysokość 83,5 cm, szerokość ok. 28, zakup. Rzeźba pełna, ujęcie frontalne (#206)

  • Rabka (gm. Rabka, pow. Nowy Targ, ): Kapliczka przydrożna ze św. Nepomucenem z Rabki-Słonego (gm. Rabka, pow. Nowy Targ): skrzynkowa sześcioboczna kapliczka świerkowa (wysokość 50 cm, szerokość 26,5 cm, głębokość 11 cm) kryta daszkiem. Figura świętego ujęta frontalnie w lekkim kontrapoście, drewno lipowe polichromowane, kapliczka, wysokość rzeźby 25 cm, dar z roku 1929 (#269)

  • Rabka (gm. Rabka, pow. Nowy Targ, ): Figura Jana N. z Rabki, około 160 cm, drewniana polichromowana, zaopatrzona w aureolę w której pozostały trzy gwiazdy, z medalionem spinającym pelerynę (uwaga: należy upewnić się, czy obiekt ten nie jest tożsamy z którymś z powyższych) (nad: M.Muryn)

  • Rabka (gm. Rabka, pow. Nowy Targ, ): Obraz na szkle przedstawiający figurę Jana N. w kapliczce o dwuspadowym daszku i półokrągłym wejściu (nad: M.Muryn) (o Szklanych Nepomukach - powyżej >>)

  • Rabka (gm. Rabka, pow. Nowy Targ, ): Obraz na szkle z wizerunkiem Jana N. z krucyfiksem. Przed Janem - Księga, wokół stylizowane kwiaty. Ujęcie prawie identyczne jak w obrazku z Muzeum Tatrzańskiego o sygnaturze MT-E3367 (zobacz wyżej, >>) (nad: M.Muryn) (o Szklanych Nepomukach - powyżej >>)
















 

^
Rabka powiat: Nowy Targ gm: Rabka ul. Orkana 2
 

W muzealnym kościele św. Marii Magdaleny jest kolejna drewniana rzeźba Jana N. z utrąconą główką i pękniętym trzonem krzyża. Spłowiała polichromia, wysoki biret. Podpis głosi: "ŚW. JAN NEPOMUCEN RABKA" (nad: Pietrosul)


 

^

Powiat Sucha Beskidzka
(część na Podhalu, 11 + 1)

zobacz na mapie Google (>>)

 

zobacz inne Nepomuki tego powiatu w częśći należącej do X.Oświęcimskiego >>
zobacz inne Nepomuki tego powiatu, poza granicami Podhala i Orawy >>



^
Jordanów powiat: Sucha Beskidzka gm: Jordanów Rynek
 

Na rynku kamienna polichromowana figura Jana N. z końca XVIII wieku na wolutowanym cokole ozdobionym orłem, zwieńczona fantazyjnym blaszanym daszkiem (>>) żaglowym



^
  Wysoka powiat: Sucha Beskidzka gm: Jordanów  
 
 

Przy drodze do Spytkowic stoi zwieńczona krzyżem dwukondygnacyjna polichromowana kapliczka ufundowana przez Franciszka Gryziaka w 1896 roku. W płytkiej niszy na boku płaskorzeźba Jana N. (nad: Pietrosul)


^
  Maków Podhalański powiat: Sucha Beskidzka gm: Maków Podhalański  
 

Kamienna figura Jana N. na postumencie z 1779, odnowiona w 1855 roku


^
Maków Podhalański powiat: Sucha Beskidzka gm: Maków Podhalański  
 

Drewniana polichromowana figura Jana N. umieszczona na wsporniku na zewnętrznej ścianie prezbiterium kościoła. Powyżej - aniołki


^
Białka powiat: Sucha Beskidzka gm: Maków Podhalański nr 277
 

W przydrożnej XVIII-wiecznej kapliczce domkowej - okazałej, murowanej, z sygnaturką - po prawej stronie wisi obraz z Janem N. (nad: Pietrosul)

 

^
Sidzina-Kojsowa powiat: Sucha Beskidzka gm: Bystra-Sidzina nr 137
 

W przysiółku Kojsowa, koło granicy Kordelowej Dolnej, na cokole kapliczki z Chrystusem jest ładna płaskorzeźba Jana N. Kamień polichromowany, 1854 rok, fundator Maciej Nieuzytek



^
Sidzina-Bińkówka powiat: Sucha Beskidzka gm: Bystra-Sidzina nr 77
 

W przysiółku Bińkówka, koło przystanku Sołectwo płaskorzeźba Jana N. adorującego krzyż na cokole kapliczki MB Szkaplerznej. Podpis: S. Jan N. Kamień polichromowany, przewaga błękitów. 1965 rok, fundator - W. K. Wojtusiak



^
Sidzina powiat: Sucha Beskidzka gm: Bystra-Sidzina nr 493
 

Przy drodze do Zubrzycy, na granicy miejscowości, gminy i powiatu, stoi kamienny krzyż z 1897 roku. W lewej wnęce dolnej kondygnacji znajduje się płaskorzeźba Jana N.

 

^
Sidzina-Sołtystwo powiat: Sucha Beskidzka gm: Bystra-Sidzina nr 934
 

Koło skrzyżowania dróg na Toporzysko i Jarominy płaskorzeźbiona półpostać Jana N. na cokole figury Najświętszego Serca Chrystusa. Jan przytula do policzka krucyfiks, całość polichromowana. Podpis: "St. Jan Nep". Kapliczkę ufundował po II wojnie Światowej Jan Pastwa, jako wotum za ocalenie życia podczas pacyfikacji Sidziny przez Niemców w 1945 roku: Napis na tablicy: "W podziękowaniu Bogu i Najświętszej Mari Matce / Jezusa CHrystusa za ocalenie życia Janowi Pastwie / Józefowi Budzie oraz ok. 60-ciu mężczyznom / spędzonym w tym miejscu 24 stycznia 1945 / podczas pacyfikacji wsi / fundator / Jan Pastwa"



^^
Bystra powiat: Sucha Beskidzka gm: Bystra-Sidzina nr 557
 

Niejaki Stanisław Ryś znalazł w zimie na polu porzucone zamarznięte dziecko; postawił więc w tym miejscu, przy mostku na Bystrzance, kapliczkę w celu ubłagania Boga o zbawienie duszy tego dziecka. Na postumencie kamiennym umieścił figurę św. Jana Nepomucena, a nad nim ośmioboczny daszek (>>) gontowy wsparł na czterech słupkach drewnianych



^
Bystra powiat: Sucha Beskidzka gm: Bystra-Sidzina Jaskółkowa, nr 30A
 

W przysiółku Jaskółkowa znajduje się kapliczka słupowa z 1918 roku z figurą Matki Bożej z Dzieciątkiem ufundowana przez Wawrzyńca i Katarzynę Wróblów. Autorem rzeźb był tutejszy artysta ludowy Jan Stokłosa. Polichromowana, trzykondygnacyjna, figura Maryi nakryta daszkiem, w części środkowej postumentu płaskorzeźby, przedstawiające Jana N. (od frontu) oraz patronów fundatorów: Św. Wawrzyńca (po lewej) i Św. Katarzynę (po prawej). Św. Jan Nepomucen w postawie stojącej, trzyma w dłoniach krucyfiks, pod którym liść palmy, na głowie biret, szaty kanonika. Pod płaskorzeźbą napis: "S. Jan Np.". Poniżej zniszczona, przez co trudna do odczytania, wklęsłorzeźbiona modlitwa: "O Matko Boska / nieustającej / pomocy / módl się za nami / którzy się / do Ciebie / uciekamy. / FUNDATOROWIE / ??? /"  (uzup: J.B. z Kłodzka)



^
  - Bystra powiat: Sucha Beskidzka gm: Bystra-Sidzina  
 
 

Była tu jeszcze jedna figura Jana N. Zniknęła bez śladu, nie mam nawet doniesień jak dawno temu

Powiat Limanowa (31 + 2)

zobacz na mapie Google (>>)

 


^
Limanowa powiat: Limanowa gm: Limanowa  
 

Jedna z figur stojących na kamiennym murku przed bazyliką Matki Boskiej Bolesnej to kamienny (a może betonowy?) Jan N. (nad: H. Jakóbczak) (uwaga: w Rabce, w Muzeum im. Orkana przechowuje się figurę pochodzącą z tej miejscowości - zobacz >>)

 

^
Limanowa powiat: Limanowa gm: Limanowa ul. Józefa Marka 13
 

W Muzeum Ziemi Limanowskiej przechowywana jest drewniana figurka Jana N., prosta, pozbawiona rąk i atrybutów, polichromowana. Wystąpiła nawet w komiksie przygotowanym przez Muzeum!

 

^
Męcina powiat: Limanowa gm: Jodłownik nr 162
 

W 2007 roku na wniosek tutejszej parafii św. Antoniego władze dołożyły się do konserwacji drewnianej polichromowanej i złoconej rzeźby św. Jana Nepomucena z 2 połowy XVIII wieku pochodzącej z dawnego kościoła. Jest to piękna barokowa figura o pustych już dziś dłoniach. Utracone atrybuty widoczne są jeszcze na zdjęciu z 1947 roku



^
  Męcina powiat: Limanowa gm: Limanowa  
 
 

Ludowa rzeźba Jana N. Jest jedną z siedmiu figur w kamiennej kapliczce z połowu XIX wieku (nad: Pietrosul)

 

^
Pisarzowa powiat: Limanowa gm: Limanowa  
 
 

Obraz Jana N. w zwieńczeniu ołtarza bocznego w kościele św. Jana Ewangelisty (nad: Pietrosul)

 

^
  Pisarzowa powiat: Limanowa gm: Limanowa  
 
 

Barokowo-ludowa rzeźba Jana N. w kapliczce z kamienia (nad: Pietrosul)

 

^
Laskowa powiat: Limanowa gm: Laskowa  
 

Kapliczka z piękną drewnianą figurą Jana N. z końca XVIII wieku rewelacyjnie położona w widłach rzeki Łososiny i jej dopływu. Drewniana kapliczka ma plan trójkąta otwartego półokrągłą wnęką w stronę dworu, kryta jest gontem. Polichromowana figura JN o cechach ludowo-barokowych została ponoć wyłowiona podczas powodzi w 1924 roku przez Zygmunta Michałowskiego. Jeden z piękniejszych obiektów nepomuckich jakie są do zobaczenia w tej okolicy, polecam piknikową przerwę w podróży w tym właśnie miejscu (uwaga na niesympatyczną panią z dworu)



^
Laskowa powiat: Limanowa gm: Laskowa  
 

Na wschód od centrum wsi i na południowym brzegu Łososiny, w przysiółku Równia Górna stoi piękna murowana bielona kapliczka z dwuspadowym krytym gontem daszkiem, z półokrągło zwieńczonym otworem wejściowym, nad nim półokrągły gzyms. W zamkniętej kratą wnęce drewniana polichromowana figura Jana N. z palmą w ręku, z połowy XIX wieku


^
Krosna powiat: Limanowa gm: Laskowa  
 

Rzeźba Jana N. w kapliczce z kamienia sprzed roku 1860, ustawionej przy mostku na potoku. Obok figury dwóch innych świętych (nad: Pietrosul)

 

^
Kamienica powiat: Limanowa gm: Kamienica  
 
 

We wschodniej części tej długiej wsi jest murowana kapliczka, w niej na bocznej ścianie zawieszono obraz przedstawiający Jana N.

 

^
Mszana Dolna-Klimki powiat: Limanowa gm: Mszana Dolna za nr 288
 

Stara kapliczka słupowa z krzyżem przy bardzo zarośniętej polnej drodze, podpis:" Fundator Józef i Anna Tromiczak (?) proszą o zdrowaś Maryja (?) RP 1898". We wnęce górnej kondygnacji płaskorzeźbiony wizerunek Jana N. w birecie, z dużym krzyżem na lewym ramieniu (nad: K.P.)



^
  Raba Niżna powiat: Limanowa gm: Mszana Dolna  
 

Drewniany Jan N. w dolnej wnęce trzypiętrowej murowanej kapliczki przy drodze z Mszany Dolnej do Rabki Zaryte. Pierwsza połowa XIX wieku (nad: Krycha)



^
  Raba Niżna powiat: Limanowa gm: Mszana Dolna  
 
  Przydrożny Jan N. znajduje się przy drodze na Mszanę, w dwupoziomowej murowanej bielonej kapliczce. Rzeźba drewniana, o cechach barokowych. Pierwsza połowa XIX wieku (nad: Krycha)
 

^
  Olszówka powiat: Limanowa gm: Mszana Dolna  
 
  Na Roli Krauszówce murowana kapliczka z początku XIX wieku, z sygnaturką, kryta gontem, fundowana przez rodzinę Krauszów. W jej wnęce figura Jana N.
 

^
  - Olszówka powiat: Limanowa gm: Mszana Dolna  
 
  Do 1993 roku był tu drewniany kościół parafialny, który spłonął - obecnie jest restaurowany. Od południa przylegała do niego kaplica św. Jana Nepomucena fundacji Romana Sierakowskiego z 1734 roku, a w niej zapewne co najmniej jeden wizerunek JN
 

^
  Olszówka powiat: Limanowa gm: Mszana Dolna  
 

Przy drodze, koło szkoły, niedaleko miejsca po spalonym kościele (zobacz wyżej), stoi murowana bielona kapliczka w formie słupa z wnęką, zadaszona czterospadowo i zwieńczona dużym krzyżem. Wewnątrz, za szybą, drewniana polichromowana figura Jana N. w stylu ludowo-barokowym, w pięciogwiaździstej aureoli, o ładnie pogniecionych szatach. Na lewym ramieniu krucyfiks, w prawej palma (nad: H. Jakóbczak) (uwaga: w Rabce, w Muzeum im. Orkana przechowuje się inne figury pochodzące z tej miejscowości - zobacz >>)



^
Łętowe powiat: Limanowa gm: Mszana Dolna nr 39
 

Murowana bielona kapliczka domkowa z sygnaturką. Wewnątrz ołtarzy, a w jego prawej niszy ludowa drewniana polichromowana figura Jana N. w birecie, z krzyżem i palmą (nad: K.P.)



^
  NN powiat: Limanowa gm: Mszana Dolna  
 

W kwietniu 2013 w jednym z serwisów aukcyjnych pojawiła się drewniana XIX-wieczna rzeźba ludowa pochodząca ponoć z okolic Mszany Górnej i Lubomierza w Gorcach, z nieistniejącej od lat 60-tych XX wieku kapliczki przydrożnej. Wysokość 93,5 cm, waga ok. 14 kg. Pięknie, bardzo umiejętnie wykonane rysy twarzy oraz niespotykane w innych wizerunkach tego świętego przymknięte oczy, a także szczegóły wykonania rąk i fałdów szat świadczą o nieprzeciętnie uzdolnionym, anonimowym twórcy ludowym, który miał ambicję pokazania indywidualnych cech swojej twórczości. Polichromia zachowana śladowo, a w dolnej części komży wyraźnie widoczny ozdobny ornament imitujący koronkowe wykończenie. Wpisuję go do katalogu Nepomuków z gminy Mszana Dolna, choć fizycznie znajduje się już gdzie indziej i nie wiadomo gdzie trafi na stałe (nad: A.Pi.)



^
Janowice powiat: Limanowa gm: Jodłownik nr 162
 

Przy bocznej drodze i w bliskości rzeczki Stradomki stoi kamienna figura Jana N. z 1822 roku. Na cokole napis: "Jan i Małgorzata Cieślik R.P. 1822". Wygląd rzeźby jest zmanierowany, podobny w stylu do tej z Krzeczowa - duża głowa osadzona jest na długiej szyi. Duża plinta umieszczona na prostym cokole. Postument nie ma oryginalnej formy - u stóp Jana umieszczono dwie woluty, być może oderwane od dolnej partii cokołu (nad: S.Zobniów)



^
Krasne-Lasocice powiat: Limanowa gm: Jodłownik  
 

Przy rozstajach głównej drogi wiodącej przez wieś, na cokole kapliczki słupowej NMP stojącej około 150 m na północny-wschód od kościoła znajduje się relief Jana N. (nad: S.Zobniów)

 

^
Krasne-Lasocice powiat: Limanowa gm: Jodłownik  
 

Kamienna figura św. Jana Nepomucena z 1873 roku chroniona blaszanym wygiętym daszkiem. Wystawiona z fundacji Jędrzeja Bogacza i Jana Zająca wraz z żonami Reginą i Agnieszką. Figura usytuowana niedaleko cmentarza wojennego nr 361 (nad: S.Zobniów)



^
Szczyrzyc powiat: Limanowa gm: Jodłownik  
 

W Muzeum Diecezjalnym przy klasztorze cystersów (>>) prezentowana jest ludowa figurka Jana N., drewniana i polichromowana (nad: M.Muryn)



^
  Szyk powiat: Limanowa gm: Jodłownik  
 

W kościele parafialnym św. Stanisława Biskupa i św. Barbary znajduje się obraz św. Jana Nepomucena z 1726 roku (nad: R.K., sieć). Ciekawe jest to, że obraz nie przedstawia samego Jana, lecz jego posąg ustawiony na cokole, gdzieś w niezidentyfikowanej górzystej okolicy. Znane są obrazy nepomuckie odwzorowujące rzeźbę JN, lecz najczęściej dotyczy to Jana #1 z Mostu Praskiego

 

^
Dobra powiat: Limanowa gm: Dobra  
 

Murowana kapliczka znajduje się przy głównej drodze w pobliżu nowego kościoła parafialnego. Ładna spatynowana drewniana figura ze śladami polichromii Jana N. znajduje się we wnęce w jej szczycie (nad: H. Jakóbczak). Ja odnalazłem moje stare zdjęcie tego obiektu, a Hadrian pomógł powiązać je z tą miejscowością (uwaga: w Rabce, w Muzeum im. Orkana przechowuje się figurę pochodzącą z tej miejscowości - zobacz >>)



^
- Niedźwiedź powiat: Limanowa gm: Niedźwiedź  
 
 

Jest tu XIX-wieczna kapliczka, w której zawieszono święte obrazy. Niegdyś była w niej figura Jana N., niestety zaginiona (nad: Pietrosul)

 

^
Podobin powiat: Limanowa gm: Niedźwiedź  
 

Kamienny, nieco przysadzisty Nepomucen w kolorach białym i brązowym, na wysokim białym postumencie. Przykryty blaszanym, łamanym daszkiem. Figura stoi na terenie Zespołu Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II, na trawniku z prawej strony szkoły, w tylnej części placu przyszkolnego (nad: I.M.)



^
  Tymbark powiat: Limanowa gm: Tymbark  
 
 

Przy zachodnim wjeździe do miejscowości, po prawej stronie drogi, jest figura Jana N. (nad: A&M.S.)

 

^
Tymbark powiat: Limanowa gm: Tymbark  
 

Koło kościoła parafialnego kapliczka św. Floriana z piaskowca z roku 1870 fundacji mieszkańców Tymbarku. Początkowo stała na rynku obok studni i sadzawki, w 1975 roku została przeniesiona w obecne miejsce. W jednej z nisz cokołu płaskorzeźba Jana Nepomucena (nad: M.Muryn)

 

^
Zawadka powiat: Limanowa gm: Tymbark  
 

Na granicy wsi, przy wiadukcie kolei transwersalnej, nad niewielkim potoczkiem, stoi kapliczka słupowa zwieńczona krzyżem. Na postumencie, po lewej stronie, tuż poniżej krzyża, znajduje się malowana płaskorzeźba Jana N. Co ciekawe Jan ma brodę, ale wąsów już nie (nad: G.K.)



^
Podłopień powiat: Limanowa gm: Tymbark nr 223
 

Malowany relief z Janem N. na cokole kapliczki słupowej koło zabudowań i mostka (nad: Pietrosul)

 

^
  Stronie powiat: Limanowa gm: Łukowica  
 
 

W punkcie widokowym pod lasem stoi błękitna kapliczka domkowa, a w niej polichromowana drewniana figura Jana N. z dużym cienkim krzyżem

 

^

Powiat Nowy Sącz (69 + 5)

zobacz na mapie Google (>>)

 


^
Nowy Sącz powiat: Nowy Sącz gm: Nowy Sącz ul. Lwowska
 

Murowana kapliczka stojąca niedaleko kolegiaty. Składa się z dwóch brył - wieżowej i domkowej, obie kryte są dachówką. Drewniana polichromowana figura Jana N. patronuje w niej tzw. mostowi "piekielskiemu", oficjalnie noszącemu imię Adama Michalewskiego, przerzuconemu nad rzeką Kamienicą, a łączącemu Śródmieście z Zakamienicą



^
  Nowy Sącz powiat: Nowy Sącz gm: Nowy Sącz  
 

Wspomnianą wyżej kapliczkę umieścił na swym obrazie Franciszek Ruszar. Pastel ten, znaleziony na Allegro, zaliczam do Nepomuków Nowosądeckich, choć oczywiście nie wiadomo gdzie trafił po transakcji

 



  • Nowy Sącz (gm. i pow. Nowy Sącz): na obrzeżach miasta, w końcu ulicy Lwowskiej, stoi murowana kapliczka. W jej szczycie uczyniono wnękę, a w niej ustawiono drewnianą figurkę Jana N., około 50-centymetrową, w stylu ludowym, z krzyżem w prawej dłoni i z utrąconą lewą (nad: Bajarka)

  • Nowy Sącz (gm. i pow. Nowy Sącz): w kościele św. Elżbiety są nieco modernistyczne malowidła ścienne, a na jednym z nich widać Jana Nepomucena i Most Karola w Pradze (nad: A.K. via H. Jakóbczak)

  • Nowy Sącz-Zawada (gm. i pow. Nowy Sącz): jest tu rzeźba Jana N. autorstwa Mieczysława Bogaczyka związana z kościołem budowanym w latach 60-tych (nad: J.D.)

  • Nowy Sącz-Biegonice (gm. i pow. Nowy Sącz, ): przy ul. Biegonickiej okazała polichromowana figura św. Jana Nepomucena na cokole, zamknięta w szklanej klatce, przed kościołem św. Wawrzyńca (nad: Pietrosul)




Nowy Sącz: Muzeum Okręgowe (MSN, 4)
[gm. Nowy Sącz, pow. Nowy Sącz]: w Domu Gotyckim przy Lwowskiej 3 przechowywane są:
   

  • Nowy Sącz (gm. i pow. Nowy Sącz, ): w MSN przechowywany jest drewniany Nepomuk z XIX wieku pochodzący z cerkwi w nieznanej miejscowości (sygnatura MNS-1884/S). Rzeźba mocno zniszczona przez drewnojady i pozbawiona nóg, lecz ciekawa - niesamowite jest dzikie spojrzenie Jana (nad: J.G.)

  • Nowy Sącz (gm. i pow. Nowy Sącz, ): w MSN przechowywany jest kolejny Nepomuk bez nóg, drewniany i polichromowany, XIX wiek

  • Nowy Sącz (gm. i pow. Nowy Sącz, ): w MSN przechowywany jest kolejny Nepomuk, krępy, dzierżący krzyż, drewniany i polichromowany

  • Nowy Sącz (gm. i pow. Nowy Sącz, ): w MSN przechowywany jest kolejny Nepomuk, wysmukły i w birecie


Nowy Sącz: Sądecki Park Etnograficzny (SPE, 5 + 2)
[gm. Nowy Sącz, pow. Nowy Sącz]: w tutejszym skansenie, czyli Sądeckim Parku Etnograficznym, znajdującym się przy ulicy gen. Wieniawy-Długoszowskiego 82 oraz w jego oddziale - Miasteczku Galicyjskim przy ul Lwowskiej 226 - znajdują się:
 

^
Nowy Sącz powiat: Nowy Sącz gm: Nowy Sącz ul. Lwowska 226
 

W "Miasteczku Galicyjskim" (część Sądeckiego Parku Etnograficznego, zobacz niżej) eksponowana jest współczesna (2002) drewniana pseudoludowa figurka Jana N. autorstwa Władysława Ciesielki ze Szczawnicy (nad: M.Muryn)



 
  • Nowy Sącz (gm. i pow. Nowy Sącz, ): w 2010 roku Muzeum Okręgowe otwarło swój nowy oddział (część Sądeckiego Parku Etnograficznego) - "Miasteczko Galicyjskie". Znalazły się tu też dwie kapliczki - Jana Nepomucena i Floriana. Ta nepomucka stoi na rynku koło Karczmy Galicyjskiej i jest to obiekt o czterech drewnianych kolumnach i czterospadowym daszku - to wierna kopia zachowanego do dziś obiektu z Czchowa (zobacz >>) z początku XIX wieku

  • Nowy Sącz (gm. i pow. Nowy Sącz, ): w nowym oddziale SPE "Miasteczko Galicyjskie" (zobacz wyżej) zobaczyć można starą fotografię z roku 1909 przedstawiającą mieszkańców Mokrej Wsi (gm. Podegrodzie, pow. Nowy Sącz, zobacz niżej) w trakcie nabożeństwa przed kapliczką Jana N. (nad: AMG)

  • Nowy Sącz (gm. i pow. Nowy Sącz, ): w kościele z Łososiny Dolnej w skansenie - Sądeckim Parku Etnograficznym, w górnej części prawego ołtarza bocznego, jest obraz Jana N. stojącego na tle mostu (nad: JJK <- BasiaP)

  • Nowy Sącz (gm. i pow. Nowy Sącz, ): w tym samym kościele z Łososiny Dolnej w skansenie - Sądeckim Parku Etnograficznym, pod chórem, stoją dwa drewniane polichromowane konfesjonały. Na zaplecku konfesjonału znajdującego się na lewo od wejścia możemy dostrzec malowany wizerunek Jana Nepomucena (nad: H.Jakóbczak)

  • ¿ Nowy Sącz (gm. i pow. Nowy Sącz, ): w tym samym kościele, na bocznej ściance tego samego konfesjonału (zobacz wyżej) namalowana została też postać ubrana w strój kanonika. Ostrożność nie pozwala jednoznacznie identyfikować jej z Janem N., ale jest to prawdopodobne (nad: H.Jakóbczak)

  • ¿ Nowy Sącz (gm. i pow. Nowy Sącz, ): w tym samym kościele, na drugim konfesjonale stojącym po przeciwnej stronie przejścia (zobacz wyżej) namalowana została kolejna postać, która być może jest Janem N. Ostrożność nie pozwala jednoznacznie identyfikować jej z Janem N., ale jest to prawdopodobne (nad: H.Jakóbczak)





^
Gostwica powiat: Nowy Sącz gm: Stary Sącz nr 505
 

Na rozwidleniu dróg stoi dwukondygnacyjna kapliczka. W niszy dolnego piętra znalazła się polichromowana figura Jana N. Czerwona sutanna, brązowa peleryna, stuła, biret i krucyfiks na prawym barku (nad: JBN)




  • Podegrodzie (gm. Podegrodzie, pow. Nowy Sącz, ): w Gminnym Ośrodku Kultury w Podegrodziu, w Muzeum Lachów Sądeckich jest co najmniej jeden Nepomuk - jest to niewielka drewniana polichromowana rzeźba w zawieszanej kapliczce

  • Mokra Wieś (gm. Podegrodzie, pow. Nowy Sącz, ): na Przywsiu, u rozstaju dróg na Kąt i na Szczodrów stoi spora murowana z kamienia kapliczka z 1820 roku, otynkowana, kryta blachą, zamknięta półkoliście. Dach dwuspadowy z kwadratową wieżyczką na sygnaturkę. Wewnątrz ołtarzyk z drugiej połowy XIX w, a w centralnym jego polu figura Jana N.  barokowo-ludowa, zapewne z czasu budowy kaplicy lub nieco starsza, jeszcze z wieku XVIII. Odbywały się tu nabożeństwa nepomuckie, o czym świadczy fotografia z 1909 roku przechowywana w w Sądeckim Parku Etnograficznym ("Miasteczko Galicyjskie", zobacz wyżej). Z obiektem tym związane są dwie legendy: jedna o przyniesieniu figury przez wodę, druga o samodzielnym powrocie Jana z pobliskiej Juraszowej, gdzie chciał go przenieść dziedzic z Rogów





  • Stary Sącz (gm. Stary Sącz, pow. Nowy Sącz): murowana kapliczka słupowa została wzniesiona przy gościńcu do Nowego Sącza na początku XIX wieku z nieustalonej fundacji. W niszach czterokondygnacjowej kapliczki znalazły się figury Chrystusa Frasobliwego, Matki Bożej, św. Kingi, św. Franciszka i św. Jana Nepomucena. W latach 70-tych próbowano ją znienacka rozebrać, lecz została obroniona przez mieszkańców. Obecna kapliczka jest właściwie rekonstrukcją wykonaną po zniesieniu starej przez autobus w lutym 2000 roku. Przeniesiono ją wtedy o trzy metry aby katastrofa nie powtórzyła się

  • Stary Sącz (gm. Stary Sącz, pow. Nowy Sącz): u zbiegu ulic 11 listopada i J. Czecha (dawniej Krakowskiej i Obrońców Stalingradu), na placyku okolonym niskim murkiem, w sąsiedztwie rynku stoi zbudowana przed 1782 rokiem, remontowana w 1929, kwadratowa, dwukondygnacyjna murowana kapliczka. Wewnątrz ludowo-barokowa rzeźba JN, drewniana i polichromowana. Czerwony mantolet, siwa broda, biret

  • Stary Sącz (gm. Stary Sącz, pow. Nowy Sącz): w dzielnicy Kamieniec przy ul. Jana Pawła II stoi przysadzista barokowa murowana kaplica JN z końca XVIII wieku. Znajduje się tuż za pierwszym domem po przekroczeniu Popradu i skierowaniu się w lewo do Starego Sącza. Jest to niewielka późnobarokowa budowla murowana z półkolistą absydą. Fasada ujęta przez parę półkolumn wspierających wolutowy szczyt. We wnętrzu późnobarokowa drewniana figura Jana Nepomucena

  • Stary Sącz (gm. Stary Sącz, pow. Nowy Sącz): przy ulicy Ks. Tischnera stoi okazała murowana kaplica z sygnaturką, a w niej, na przyściennym wsporniku, umieszczono urocza drewnianą figurkę Jana N. (nad: J.P.)

  • - Stary Sącz (gm. Stary Sącz, pow. Nowy Sącz): przy ulicy 22 Stycznia 6a stoi pochodząca z początku XIX wieku murowana bielona dwukondygnacyjna kapliczka. We wnękach umieszczono figury bł. Kingi i - w dolnej wnęce - Jana N. Nie wiadomo kiedy i z jakiego powodu rzeźbę Jana zastąpiono szablonową figurką Matki Bożej, nie wiadomo też gdzie podziewa się rzeźba z kapliczki. Obiekt remontowany w roku 1929 staraniem F.J. Combra (nad: J.P.)

  • Stary Sącz (gm. Stary Sącz, pow. Nowy Sącz): przy ulicy Partyzantów 15 stoi murowana bielona kapliczka na planie kwadratu, XIX-wieczna, z drewniana polichromowaną rzeźbą Jana N. we wnęce (nad: J.P.)

  • Stary Sącz (gm. Stary Sącz, pow. Nowy Sącz): przy kościele parafialnym p.w. św. Elżbiety Węgierskiej, od strony północnej, na słupach przy schodach kamiennych prowadzących na plac, umieszczone są postacie św. Jana Nepomucena i św. Floriana (>>). Kamień, barok, silny kontrapost





^
Stary Sącz powiat: Nowy Sącz gm: Stary Sącz ul. Kazimierza Wielkiego 2
 

W kościele św. Elżbiety Węgierskiej (zobacz wyżej), w lewym ołtarzu tęczowym, w zwieńczeniu  wczesnobarokowego ołtarza z około połowy XVII wieku umieszczono obraz św. Jana Nepomucena z XVIII wieku. Ciekawa kompozycja ukazująca Jana adorującego krzyż i nawiedzonego przez anioła, a w tle, przez arkadowe okno widoczny Most Praski. Ołtarz w latach 2001-2002 poddany został generalnej konserwacji, którą wykonała firma z Krakowa mgr Piotra Białko (nad: J.P.)



^
Stary Sącz powiat: Nowy Sącz gm: Stary Sącz ul. Kazimierza Wielkiego 2
 

W kościele św. Elżbiety Węgierskiej (zobacz wyżej), w  zapleckach stalli, jest jeszcze jeden obraz z wizerunkiem Jana N. z krzyżem i palmą, na tle abstrakcyjnego krajobrazu, podpisany "S.IOANNES NEP." (nad: J.P.)



^
Gołkowice Górne powiat: Nowy Sącz gm: Stary Sącz nr 97
 

Na prywatnej posesji stoi niezbyt stara drewniana kapliczka w formie ołtarzyka umieszczonego na słupie. W jego łuku znajduje się figura Jana N. Całość drewniana, polichromowana, podpisana "św. JAN NEPOMUCEN"

 

^
Gołkowice Górne powiat: Nowy Sącz gm: Stary Sącz  
 
 

W głównym ołtarzu w kościele św. Antoniego znajduje się rzeźba Jana N. (nad: Pietrosul)

 

^
Przysietnica powiat: Nowy Sącz gm: Stary Sącz nr 330
 

W murowanej kapliczce ustawionej na wzgórku, na rozstajach i pod lipami znajduje sie polichromowana rzeźba Jana N. (nad: Pietrosul)

 

^
Barcice powiat: Nowy Sącz gm: Stary Sącz nr 37 (DK 87)
 
 

W kościele NMP Wniebowziętej znajduje się barokowo-ludowa rzeźba Jana N., zapewne z pierwszej połowy XIX wieku, pochodząca z przydrożnej kapliczki (nad: Pietrosul)

 

^
Lipnica Wielka powiat: Nowy Sącz gm: Korzenna  
 
 

W nawie kościoła Nawiedzenia NMP stoi barokowa rzeźba św. Jana Nepomucena z XVIII wieku (nad: Pietrosul)

 


  • Muszyna (gm. Muszyna, pow. Nowy Sącz): na lewo od wejścia na dziedziniec kościelny ustawiony jest na cokole kamiennym żeliwny posag z około 1876 roku, osłonięty blaszanym daszkiem (>>). Pierwotna figura ustawiona została w 1757 roku z fundacji Franciszka i Zofii Jędrzejewskich z wdzięczności za uratowanie życia w czasie zarazy. Z tej kapliczki zachował się jedynie kamienny czworoboczny, gzymsowany postument z inskrypcją fundatora o treści: IN 1752 HOC OPUS AEDIFICATUM IN GLORIA DEI ET SANCTI PATRONI
  • Muszyna (gm. Muszyna, pow. Nowy Sącz): kapliczka w północno-wschodniej stronie Rynku. Zbudowana na przełomie XVIII i XIX wieku (jedno ze źródeł podaje że powstała ona po powodzi w 1713 roku, a ówczesny wójt zaproponował, aby cała miejscowość miała za patrona JN) na planie kwadratu, murowana, otynkowana z dachem namiotowym, który wieńczy kopułka z krzyżem, całość kryta blachą. Na ścianie frontowej otwarta arkada zamknięta półkoliście, zakryta metalowa ramką z herbem Muszyny. W ścianach bocznych oszklone, półkoliste okna. W środku piękna wydłużona drewniana figura JN flankowana aniołkami. Prawdopodobnie w roku 1715, w dzień św. Jana Nepomucena (tj. 16 maja), odbyło się uroczyste poświęcenie kapliczki na muszyńskim rynku. Przez wiele lat w czasie procesji Bożego Ciała, przy tej właśnie kapliczce, bywał jeden z oparzy. Jako ciekawostkę można podać, że chyba słabo i z małą wiarą oddawali muszyniacy cześć św. Janowi, skoro 100 lat później, w roku 1813 następna powódź zniszczyła miasto, a nawet oberwała jedno ze skrzydeł istniejącego do dziś kościoła. Jan jest pod opieką Towarzystwa Miłośników Ziemi Muszyńskiej. Odnowiona w latach 1988-1990 oraz w lecie 2016

^
Powroźnik powiat: Nowy Sącz gm: Muszyna nr 43
 

Przy drodze do Krynicy, w pobliżu przystanku autobusowego kapliczka wymurowana z polnego kamienia i otynkowana, z przełomu XVIII i XIX wieku (katalog zabytków podaje połowę XIX wieku). Dach stożkowy, kryty gontem. Wewnątrz drewniana polichromowana rzeźba Jana Nepomucena, późnobarokowa, z końca XVIII wieku



  • Krynica (gm. Krynica, pow. Nowy Sącz): jest tu co najmniej jeden Jan na szkle. Jest to obrazek autorstwa Nikifora Krynickiego przedstawiający procesyjną chorągiew kościelną z wizerunkiem Jana N., przechowywany zapewne w Muzeum Nikifora przy Bulwarach Dietla 19. Ciekawe czy w Krynicy da się odnaleźć samą chorągiew? (o Szklanych Nepomukach - na osobnej stronie >>)
  • Tylicz (gm. Krynica, pow. Nowy Sącz, ): w starym drewnianym kościele, na przyściennym cokole, jest drewniana polichromowana figura Jana N. Ustawiono ja na ciekawym bębnowym, zielono-złotym cokoliku. Widziałem ją po drodze na Bukowinę, zdjęcie robione przez szklane drzwi kompletnie się nie udało
  • Tylicz (gm. Krynica, pow. Nowy Sącz, ): w tym samym kościele jest też ołtarzyk barokowy, w którym umieszczono obraz św. Jana Nepomucena


  • Mystków (gm. Kamionka Wielka, pow. Nowy Sącz, ): piękna drewniana figura w unikalnej wiszącej na drzewie kapliczce. Nad Janem, w podobnej osłonie - scena Ukrzyżowania. Niedawno kapliczki i słup wymieniono na nowe, zrobione na wzór starej, figury też doczekały się remontu

  • Mystków (gm. Kamionka Wielka, pow. Nowy Sącz, ): witraż nepomucki projektu Stefana Matejko, wykonane w firmie Żeleńskiego w Krakowie w 1939 roku w kościele św. apostołów Filipa i Jakuba (o Szklanych Nepomukach - na osobnej stronie >>)


^
  Piwniczna powiat: Nowy Sącz gm: Piwniczna-Zdrój  
 
 

Przy skręcie do przejścia granicznego stoi murowana kapliczka, a w niej nad wejściem umieszczono drewnianą polichromowaną figurkę Jana N. Bardzo ładna, w stylu ludowym, nieco zniszczona, przyciska krucyfiks do ciała

 

^
Łabowa powiat: Nowy Sącz gm: Łabowa  
 
 

Barokowy obraz Jana N. w XX-wiecznym kościele św. Stanisława

 

^
Zbyszyce powiat: Nowy Sącz gm: Gródek nad Dunajcem  
 
 

W kościele św. Bartłomieja po prawej stronie nawy jest ołtarz św. Trójcy, który w zwieńczeniu posiada XVIII-wieczny obraz z postacią św. Jana Nepomucena (nad: H. Jakóbczak, uzup.: Pietrosul)

 






  • Zbyszyce (gm. Gródek nad Dunajcem, pow. Nowy Sącz, ): w pobliżu kościoła stoi kamienna polichromowana figura Jana N. z XVIII wieku przeniesiona tutaj z dawnego placu rynkowego wsi. Na cokole widoczny herb Szreniawa Stadnickich z koroną i panopliami
  • ¿ Zbyszyce (gm. Gródek nad Dunajcem, pow. Nowy Sącz, ): w kościelnym prezbiterium jedna z polichromowanych postaci bardzo przypomina Jana N. Podpisano ją "S.IOANNES" a opisy podają, że jest to Jan Kanty. Jednak palma w ręku wskazuje na męczennika, którym profesor Kanty nie był. Natomiast przeciw JN świadczyłby brak zarostu, choć oczywiście znanych jest sporo bezbrodych Nepomuków (nad: H. Jakóbczak)

  • ¿ Zbyszyce (gm. Gródek nad Dunajcem, pow. Nowy Sącz, ): w kościele, według jednego ze źródeł,  balustradę chóru ozdobiono rzeźbami w drewnie, wśród których jest też Jan N. Jednak jest wysoce prawdopodobne, że przedstawienie z chóru już nie istnieje (uwaga: należy sprawdzić) (nad: H. Jakóbczak)

  • Zbyszyce (gm. Gródek nad Dunajcem, pow. Nowy Sącz, ): nad jeziorem Rożnowskim, na skarpie, ustawiono kamienną polichromowaną figurę Jana N. Stoi na słupowym cokole z zaznaczoną płyciną, ma biret i krzyż na lewym ramieniu, żółtobrązowe włosy i brodę oraz zielonkawą stułę (nad: M.L.)

  • Rożnów (gm. Gródek nad Dunajcem, pow. Nowy Sącz, ): w drewnianym kościele parafialnym p.w. św. Wojciecha, nad konfesjonałem wisi obraz Jana N. z I ćwierci XVIII wieku

  • Tropie (gm. Gródek nad Dunajcem, pow. Nowy Sącz, ): w kościele świętych Świerada i Benedykta, w zwieńczeniu prawego bocznego ołtarza Matki Bożej Różańcowej znajduje się obraz Jana spowiadającego Królową Zofię (nad: H. Jakóbczak)

  • Podole-Górowa (gm. Gródek nad Dunajcem, pow. Nowy Sącz, ): w kościele parafialnym Podwyższenia Krzyża Świętego ołtarz boczny z obrazem św. Jana Nepomucena. Jan stoi na tle kolumny i zasłony, na horyzoncie widać Most Karola, a w górze unosi się anioł prezentujący krzyż (nad: Pietrosul)

  • Podole-Górowa (gm. Gródek nad Dunajcem, pow. Nowy Sącz, ): w kościele parafialnym Podwyższenia Krzyża Świętego (zobacz wyżej), na północnej ścianie, obraz smutnego św. Jana Nepomucena adorującego krzyż, w aureoli z pięcioma płonącymi (!) gwiazdami -  a może to płonące języki?. Jan opiera się o stół z pięknymi barokowymi nogami, obok aniołek z palcem przy ustach i z Księgą. W górze główki anielskie, pod stopami czaszka, obok piszczele (nad: Pietrosul)

  • Podole-Górowa (gm. Gródek nad Dunajcem, pow. Nowy Sącz, ): w kapliczce w ogrodzeniu kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego (zobacz wyżej) umieszczono drewnianą polichromowaną figurę Jana N. Poniżej kamienna rzeźba leżącego na boku duchownego w birecie i z Księgą (kusi, aby uznać to za przedstawienie martwego Jana N, jednak zapewne nie jest to prawdą) (nad: Pietrosul)




^
Grybów pow: Nowy Sącz gm: Grybów ul. Kościelna 5
 

W tutejszym Muzeum Parafialnym przechowywana jest drewniana rzeźba Jana N. z drugiej połowy XVIII wieku. Jest barokowa polichromowana figura w kontrapoście, o szerokim geście rozłożonych rąk, a w jednaj z nich tkwi wtórnie umieszczony mały krzyżyk

 

^
Grybów-Biała Wyżna pow: Nowy Sącz gm: Grybów ul. Grottgera (DW981)
 

W tej dawnej wsi - dziś części Grybowa - przy drodze wychodzącej w kierunku Krynicy znajduje sie przydrożna polichromowana figura Jana N. na cokole, chroniona blaszanym ząbkowanym daszkiem (>>) . Niedawno (2018?) rzeźbę umieszczono w brzydkiej szklanej gablocie (nad: H.Jakóbczak, Justynides, uzup: Pietrosul)



^
Florynka powiat: Nowy Sącz gm: Grybów nr 148 (DW981)
 

Polichromowana kamienna figura Jana N. na wysokim cokole, pod blaszanym daszkiem, usytuowana na prywatnej posesji, przy drodze i w bliskości mostka na potoku Szklarka. Zniszczona twarz, utrącona prawa ręka i dół krzyża. Pięciogwiaździsta aureola (nad: Pietrosul)



^
Krużlowa Niżna powiat: Nowy Sącz gm: Grybów  
 

Nad rzeka Białą Jan N. w murowanej kapliczce z wnęką, mały, drewniany, najprawdopodobniej współczesny (nad: Bajarka, uzup: Pietrosul)



^
  Chodorowa powiat: Nowy Sącz gm: Grybów  
 

Nad rzeka Białą drewniany polichromowany, ludowy i dość toporny Jan N. wewnątrz murowanej kapliczki, za kratą (nad: Bajarka, uzup: Pietrosul)





  • Cieniawa (gm. Grybów, pow. Nowy Sącz): niewielka figurka Jana N. w jednej z nisz szczytowych ładnej murowanej kapliczki domkowej (nad: Pietrosul)

  • Polna (gm. Grybów, pow. Nowy Sącz, ): koło drewnianego kościoła stoi polichromowana figura Jana N. osłonięta blaszanym daszkiem (>>). Ustawiono ja na współczesnym prostym granitowym cokole z tablicą z inskrypcją. Jan ma czerwoną pelerynę, krzyż i łańcuszek z krzyżykiem na szyi (nad: H.Jakóbczak)



^
Chomranice pow: Nowy Sącz gm: Chełmiec  
 

W drewnianym kościele pod wezwaniem Imienia Najświętszej Marii Panny, w zwieńczeniu prawego ołtarza bocznego, znajduje się owalny obraz Jana N. (nad: H.Jakóbczak)

 

^
Paszyn pow: Nowy Sącz gm: Chełmiec koło nr 281 (DK28)
 

Po północnej stronie drogi stoi kamienna rzeźba Jana N. osłonięta blaszanym daszkiem (>>) (nad: Pietrosul)



^
  Paszyn pow: Nowy Sącz gm: Chełmiec  
 

W pewnym sklepie internetowym daje się wyszukać polichromowana pseudoludowa rzeźba Jana N. autorstwa Anny Padoł z Paszyna. Umieszczam ją tutaj symbolicznie, bo jej losy i aktualna lokalizacja nie są znane (nad: Pietrosul)
Uwaga: w tej miejscowości znajduje się Muzeum Parafialne Sztuki Ludowej im. Ks. Edwarda Nitki, gdzie z dużym prawdopodobieństwem wśród 3000 eksponatów są jakieś obiekty nepomuckie

 

^
Paszyn pow: Nowy Sącz gm: Chełmiec nr 197 (DK28)
 
 

W kościele Matki Boskiej Nieustającej Pomocy znajduje sie obraz z Janem N. z roku 1780 (nad: Pietrosul)

 

^
  Paszyn pow: Nowy Sącz gm: Chełmiec  
 

Drewniana malowana figurka Jana N. autorstwa Piotra Kożucha z Paszyna oferowana na "Kiermaszu Rękodzieła" w Galerii Tarnovia w Tarnowie we wrześniu 2013 roku. Obiekt, wobec nieznanej lokalizacji, przypisuję symbolicznie do miejscowości pochodzenia twórcy (nad: Pietrosul)

 

^
  Wielogłowy pow: Nowy Sącz gm: Chełmiec  
 
 

W murowanej kapliczce, w zakratowanej wnęce nad wejściem, rezyduje barokowo-ludowa figura Jana N. z przełomu XVIII i XIX wieku (nad: Pietrosul)

 

^
Piątkowa pow: Nowy Sącz gm: Chełmiec DK28 / Miodowa
 

Na granicy Nowego Sącza, po wschodniej stronie drogi i przy moście, w oszklonej kapliczce na słupie znajduje się figurka Jana N. (nad: Pietrosul)



^
Kurów pow: Nowy Sącz gm: Chełmiec DK75
 

Polichromowana płaskorzeźba Jana N. na postumencie metalowego krzyża przydrożnego. Obiekt nieco cofnięty od drogi i ukryty w zieleni (nad: K.P.)



^
Jazowsko powiat: Nowy Sącz gm: Łącko  
 
 

Obraz Jana N. w zwieńczeniu lewego ołtarza bocznego w kościele Nawiedzenia NMP (nad: Pietrosul)

 

^
Jazowsko powiat: Nowy Sącz gm: Łącko  
 

Na wsporniku na ścianie wewnątrz kościoła Nawiedzenia NMP (zobacz wyżej) umieszczono drewnianą polichromowaną figurę Jana N. w pięciogwiaździstej aureoli (nad: P.Ku.)

 

^
Czarny Potok powiat: Nowy Sącz gm: Łącko  
 
 

W ołtarzu w kaplicy w drewnianym kościele św. Marcina znajduje się ludowa rzeźba Jana N. (nad: Pietrosul)

 

^
  Wola Piskulina powiat: Nowy Sącz gm: Łącko  
 
 

Barokowo-ludowa figura Jana N. w kapliczce (nad: Pietrosul)

 

^

Orawa Górna
część d.woj. krakowskiego (32 + 1)

zobacz na mapie Google >>

ALFABETYCZNIE (do uzup.)



 POWIATY:

     

 MIEJSCOWOŚCI:



Nepomuki z polskiej części Orawy, dziś część powiatu nowotarskiego, czyli Orawy Górnej to te z terenu ograniczonego od północy i zachodu pasmem Beskidu Żywieckiego, a od wschodu granicą europejskiego działu wodnego. Są to zwykle XVIII-to wieczne figury powstały na fali triumfu nad herezją luterańską. Akcję kontrreformacyjną prowadziło tam misyjne duszpasterstwo z głębi Polski wspierając w ten sposób zażartą walkę polskich chłopów przeciw węgierskim panom protestanckim rezydującym na zamku w Orawie i ich administracji. Śladem tej walki jest nadanie szlachectwa za zasługi w obronie wiary rodzinie sołtysów Moniaków z Zubrzycy Górnej. A w ich dworze (dziś skansen) wisi malowany na szkle Nepomuk.
Najbardziej aktywny w "produkcji" Nepomuków na tym terenie były warsztaty kamieniarskie ze wsi Biały Potok (Bielý Potok), gdzie użytkowano bogate złoża miękkiego żółtego piaskowca. Ośrodek ten reprezentował stosunkowo wysoki poziom artystyczny i dobre opanowanie barokowej ornamentyki. Warsztat rodziny Bielopotockých czynny był na przełomie XVIII i XIX wieku. Najstarszym mistrzem był Juraj Bielopotocký, jego współpracownikiem około roku 1770 był Józef Lassak, który z czasem usamodzielnił się. Syn mistrza, Aleksander Bielopotocký kształcił się w Krakowie. W połowie XIX do rodziny wszedł przybysz z Polski, Alois (1834-89), który przyjął ich nazwisko. Miał on siedmiu synów, a jeden z nich, Jan (1866-1912) był ostatnim z kamieniarzy tego ośrodka. Tworzyli oni figury w miejscowościach Lipnica Wielka, Piekielnik, Orawka i Podwilk.
Zdjęcia z albumu Kapliczki i krzyże przydrożne wydanego w 1958 roku mają wartość archiwalną, ale szczęśliwie obiekty te dotrwały do dzisiaj. Najpiękniejsze przykłady orawskich figur Jana Nepomucena na Orawie znajdziecie w Jabłonce i Podwilku
 


^

Powiat Nowy Targ (część na Orawie, 32 + 1)

zobacz na mapie google >>

zobacz część powiatu należącą do Podhala (>>)
zobacz część powiatu należącą do Spisza (>>)

 


^
Jabłonka powiat: Nowy Targ gm: Jabłonka  ul. Sobieskiego 46
 

Na końcu wsi, przy drodze do Chyżnego, jest kapliczka z roku 1809, na słupie, w typowej dla tego regionu formie blaszanego półokrągłego daszku (>>) zdobionego ząbkami. Wewnątrz drewniana malowana figura Jana N. z krzyżem w rękach. Napis fundacyjny głosi: "FVNDATOR DOBIáš / IABLONSKý / AN 1809 DIE II AVG". Figura konserwowana wraz z napisem w  roku 2019 (uzup: Pietrosul)



















  • Jabłonka (gm. Jabłonka, pow. Nowy Targ, ): na rozstajach dróg do Krakowa i Zubrzycy stoi Nepomucen z 1752 roku. Jest to kamienna polichromowana figura Jana N. była prawdopodobnie fundacją plebana Orawki  (1723-1754) i proboszcza w Podwilku (1723-37), Jana Grotowskiego. Czworokątny postument zdobią uskrzydlone główki amorków i płaskorzeźby: Św. Rozalii z czaszką i gałązką różaną oraz Marii Magdaleny z wonnościami. W listopadzie 2016 roku doszło do uszkodzenia figury - przejeżdżający policjant powstrzymał mężczyznę niefachowo malującego rzeźbę farbą. Malowanie figury zmienia się często, w końcu roku 2018 znowu było inne. Za plecami rzeźby wyrósł maszt z bateriami słonecznymi (uzup: B.K.)
  • Jabłonka-Wdówkowa (gm. Jabłonka, pow. Nowy Targ, ): w przysiółku Wdówkowa jest współczesna murowana kaplica, w której wnęce flankowanej łacińskim napisem "Sancte Joannes ora pro nobis", za szkłem, ustawiono starszą drewnianą polichromowaną figurkę Jana Nepomucena z roku 1908

  • Jabłonka-Suwadów (gm. Jabłonka, pow. Nowy Targ, ): w osiedlu Suwadów, za mostem na Piekielniku, stoi krępa kamienna figura św. Jana Nepomucena z 1772 roku. Na cokole inicjały M.S.A. i rok 1772 (nad: Pietrosul, orava.it.home.pl)
  • Chyżne (gm. Jabłonka, pow. Nowy Targ, ): przed kościołem św. Anny kamienna polichromowana figura Jana N. z 1823 roku, z aniołkami - symbolami tajemnicy spowiedzi (palec przy ustach i kłódka). W kwietniu 2011 aniołka z palcem nie było - nie wiem, czy już jest na swoim miejscu i jaka jest/była przyczyna nieobecności. Rzeźba ustawiona jest na okazałym wolutowanym cokole ozdobionym płaskorzeźbionym Językiem i chroniona metalowym daszkiem (>>), dodanym po roku 1958

  • Chyżne (gm. Jabłonka, pow. Nowy Targ, ): przy drodze do Trstenej polichromowana płaskorzeźba Jana N. na froncie cokołu słupa maryjnego z roku 1760. Pod nią napis „Curavit Ioannes Baranak [ad] divae matris honor[em] MDCCLX 23 octobris”

  • Chyżne (gm. Jabłonka, pow. Nowy Targ, ): na cmentarzu, przy kościele św. Anny, znajduje się nagrobek Jána Sivého (Joanes Szivy), administarora Chyżnego, zmarłego w roku 1867. Na nim, u podstawy krzyża, umieszczono półplastyczną polichromowaną kamienną figurę Jana N. (nad: Pietrosul, orava.it.home.pl)

  • Orawka (gm. Jabłonka, pow. Nowy Targ, ): przy drodze do przysiółku Zawoda i mostku na Czarnej Orawie stoi statyczna krępa kamienna figura z 1758 roku, pod blaszanym daszkiem (>>), typowym dla tego regionu Polski. Polichromowany i bezbrody Jan N. pochodzi z warsztatu Bielopotockých, ma czerwoną pelerynę i krzyż w rękach. W porównaniu ze stanem z 1958 roku Jan dzielnie się trzyma, dodano mu tylko brzydki metalowy płotek
  • Orawka (gm. Jabłonka, pow. Nowy Targ, ): w tutejszym drewnianym kościele, na jego zachodniej ścianie, pod chórem muzycznym, nad ławkami jest malowidło przedstawiające Jana N. podpisane "S. Iohannes Nepomuc..."

  • ¿ Orawka (gm. Jabłonka, pow. Nowy Targ, ): w wymienionym wyżej kościele, na zaplecku ambony, jest wizerunek świętego, który może - ale nie musi - być Janem N. Argumenty za: miejsce, krucyfiks, rokieta, stuła, zarost. Argumenty przeciw: brak mantoletu i biretu, atrybutów milczenia i męczeństwa. Tajemnicza postać trzyma w lewej ręce Biblię z napisem - niestety trudnym do odczytania. W sumie: 60 % za, 40 % - przeciw, a głównym argumentem jest powiązanie Jana z sakramentem spowiedzi (nad: H. Jakóbczak)

  • Podwilk (gm. Jabłonka, pow. Nowy Targ): przy drodze nr 7 piękna rozbudowana kamienna i polichromowana figura z roku 1773 z warsztatu Bielopotockých, zaopatrzona w dwa putta z kłódką i kluczem na osobnych cokołach i płaskorzeźbiony język w girlandzie kwiatów. U podnóża figury stare łacińskie płyty inskrypcyjne, trudno już czytelne. Całość zabezpieczona nowym daszkiem z pleksi, niezbyt pięknym
  • Podwilk (gm. Jabłonka, pow. Nowy Targ): przy domu nr 285 Jan N. na cokole pomnika maryjnego, 1759, odnowiony w roku 1815
  • Podwilk (gm. Jabłonka, pow. Nowy Targ, ): polichromowany wysoki słup z roku 1773 z rzeźbą Jana N. na lewym brzegu rzeczki Orawki, przy ujściu Bukowinskiego Potoku. Na podstawie ornamenty roślinne i napis "ANNO 1773 DIE 12 8[octo]bris" (nad: Pietrosul, orava.it.home.pl)
  • Podwilk (gm. Jabłonka, pow. Nowy Targ, ): wewnątrz kościoła św. Marcina, na ścianie południowej, zawieszono obraz z Janem N. Jan klęczy na chmurce w pozie adoracji krucyfiksu, przed nim leżą biret i Księga, a pod nią widoczny Most Praski. Gwiaździsta aureola, stuła (nad: Pietrosul, orava.it.home.pl)


















Zubrzyca Górna: Orawski Park Etnograficzny (9)
[gm. Jabłonka, pow. Nowy Targ]: w skansenie - Orawskim Parku Etnograficznym znaleźć można następujące obiekty nepomuckie:
 
  • Zubrzyca Górna (gm. Jabłonka, pow. Nowy Targ, ):  W magazynie (choć być może po renowacji trafił do stałej ekspozycji) jest drewniana figura Jana N. pochodząca najprawdopodobniej z nieustalonego kościoła. Pełne rokoko: taneczny gest, rozwiane szaty, sznur przytrzymujący mantolet odrzucony aż na lewe ramię. Biret, krucyfiks wtórny, zbyt mały, dorobiony podczas ostatniego remontu. Rzeźba  malowana była na pastelowe kolory, miała za to jaskrawoczerwone usta. Podczas konserwacji wykonanej gdzieś pomiędzy 2004 a 2011 rokiem naprawiono uszkodzone dłonie i zmieniono polichromię na bardziej typową (czerń, biel, szarość, cielisty) (uwaga: podziękowania dla Pani Kustosz, która okazała mi daleko idącą pomoc i udostępniła do zdjęć figurę tego i następnego Jana)

  • Zubrzyca Górna (gm. Jabłonka, pow. Nowy Targ, ):  W magazynie jest drewniana figura Jana N. pochodząca najprawdopodobniej z nieustalonego kościoła. Polichromia utrzymana w tonacjach brązu (mantolet), szarości (sutanna) i bieli (komża). Wysoki biret, bujna broda

  • Zubrzyca Górna (gm. Jabłonka, pow. Nowy Targ, ):  W nowej części skansenu znajduje się współczesny, stylizowany na starego kamiennego Jana, Nepomuk

  • Zubrzyca Górna (gm. Jabłonka, pow. Nowy Targ, ):  W chałupie Paś-Filipka wisi oleodruk nepomucki z XIX wieku, z panoramą Pragi i mostem w tle

  • Zubrzyca Górna (gm. Jabłonka, pow. Nowy Targ, ):  Obraz olejny z Janem N. Barwy raczej szarawe, nad głową osiem (!) gwiazd, w tle Wełtawa, most i wieże zamku praskiego (nad: Pietrosul)

  • Zubrzyca Górna (gm. Jabłonka, pow. Nowy Targ, ):  W dworze Moniaków wisi Jan N. malowany na szkle (o Szklanych Nepomukach - na osobnej stronie >>)

  • Zubrzyca Górna (gm. Jabłonka, pow. Nowy Targ, ):  W chałupie Kota, wisi Jan N. malowany na szkle (o Szklanych Nepomukach - na osobnej stronie >>)
  • Zubrzyca Górna (gm. Jabłonka, pow. Nowy Targ, ):  Oleodruk nepomucki przedstawiający figurę Jana N. na Moście Praskim, z dosyć wiernie odwzorowanym cokołem. W tle Wełtawa i wieże zamku praskiego. Kolory pastelowe, niemieckojęzyczne napisy. Pochodzi z Wiednia  (nad: Pietrosul)
  • Zubrzyca Górna (gm. Jabłonka, pow. Nowy Targ, ):  Oleodruk nepomucki przedstawiający Jana N. z palcem przy ustach. Uszkodzony, sztukowany w dolnej części fragmentami innych oleodruków. W tle Wełtawa, wieże katedry św. Wita i fasada zamku praskiego (nad: Pietrosul)






  • Zubrzyca Górna-Ignatówka (gm. Bystra-Sidzina, pow. Sucha Beskidzka, ): na Przełęczy Zubrzyckiej (ok. 800 metrów n.p.m.), stanowiącej granicę pomiędzy Pasmem Podhalańskim i Pasmem Polic, w osiedlu Ignatówka należącym do Zubrzycy Górnej, stoi krzyż z płaskorzeźbą Jana N. na cokole, ufundowana przez mieszkańca Sidziny-Mosurówki Błażeja Czarnego z żoną Anną. Na cokole data 1897. Dostać się tam można  lokalną drogą łączącą Zubrzycę Górną-Zimną Dziurę z Sidziną-Wielką Polaną (nad: A.N.) (uwaga: miejsce to leży na granicy Orawy i Podhala (>>)






 
  • Lipnica Wielka (gm. Lipnica Wielka, pow. Nowy Targ, ): przy moście na Lipniczaku i skrzyżowaniu z dróg a do Lipnicy Małej stoi na cokole krępa kamienna figura Jana N. w aureoli, z warsztatu Bielopotockých. Pochodzi  z roku 1761, co wyczytać można na chronostychu (>>)
  • Lipnica Wielka (gm. Lipnica Wielka, pow. Nowy Targ, ): w dolnym końcu wsi przy starej drodze do Chyżnego, obok domu z numerami 2 i 3, stoi murowana bielona kapliczka z drewnianą rzeźbą Jana N. we wnęce, ufundowana przez tutejszych gospodarzy w połowie XVIII wieku. Jest polichromowana i zaopatrzono ją w krzyż i aureolę z pięcioma dużymi gwiazdami (nad: Pietrosul, orava.it.home.pl)

  • Lipnica Wielka (gm. Lipnica Wielka, pow. Nowy Targ, ): w tutejszym kościele św. Łukasza Ewangelisty, w bocznym ołtarzu stoi XIX-wieczna figura Jana N. z palcem na ustach i w aureoli. Jest też promienisty Język na chmurkach (nad: Pietrosul, orava.it.home.pl)






  • Podszkle (gm. Czarny Dunajec, pow. Nowy Targ): w tym przysiółku Bukowiny, na cmentarzu położonym 300 metrów na południe od kościoła św. Rozalii, koło kamiennego krzyża, na trójkątnym cokole-obelisku ustawiono kamienną, pomalowaną srebrną farbą figurę Jana N. Stanowi nagrobek Jána Vlčka (Ioanes Senior Vilcsek, zm. 1827)

  • Podszkle (gm. Czarny Dunajec, pow. Nowy Targ): na Jędraszkowej, w zachodnim końcu miejscowości malowana kamienna polichromowana figura św. Jana Nepomucena stojąca na masywnym cokole, usytuowana pomiędzy dwoma modrzewiami w pobliżu domu nr 124a  (nad: Pietrosul, orava.it.home.pl)



 

^
Piekielnik-Bryjowa Rola powiat: Nowy Targ gm: Czarny Dunajec  nr 280a
 

Kamienna pieta z polichromowaną płaskorzeźbą Jana N. przy domu prywatnym. Jan z palmą i krzyżem, z warsztatu Bielopotockých. Napis głos: "TUTO / SATULU DAL VISTAVIL MATEJ / NOVAK 5 VII / ROK 1824", co ma zapewne oznaczać, że 5 lipca 1824 roku niejaki Maciej Nowak wystawił tę statuę. Obiekt był w bardzo dobrym stanie, niestety gdzieś w roku 2011 (?) jakiś wandal uszkodził płaskorzeźbę pozbawiając ją twarzy i fragmentów korpusu, a czas pogłębiał zniszczenie. Szczęśliwie w roku 2018 przeprowadzono konserwację obiektu (uzup: Pietrosul)




^
Piekielnik powiat: Nowy Targ gm: Czarny Dunajec  
 

W kościele św. Jakuba Apostoła na szczycie konfesjonału umieszczono drewnianą polichromowaną figurę Jana N. w stylu ludowym (nad: Pietrosul)



^
Piekielnik-Rokicka Rola powiat: Nowy Targ gm: Czarny Dunajec  nr 44
 

Kamienna pieta z 1839 roku, z figurą chronioną blaszanym daszkiem, ma na cokole relief z wizerunkiem Jana N. na moście. Podpis głosi: "S.JOANNES". Napis fundacyjny natomiast brzmi: "TUTO STATULU DALA VISTAVIT MARIA ROKICKA ROKU 1839 (?)HO NOVEM RPI (NOVEMBRA?)". Odnowiona w 2017 roku (nad: Pietrosul)



^
Podsarnie powiat: Nowy Targ gm: Raba Wyżna nr 89
 

W zachodniej części wsi stoi kamienny przydrożny słup z polichromowaną statyczną rzeźbą św. Jana Nepomucena, w birecie i z długą stułą. Na cokole płaskorzeźbiona św. Katarzyna Aleksandryjska i napis: "Tuto Statulu Fundoval Jan Kapuštak 1884" (nad: Pietrosul)
(uwaga: weryfikacja na miejscu kapliczki przy drodze, w odległości około 400 m na wschód od figury, w zakolu rzeczki Orawki wykazała, że nie ma tam rzeźby Jana N., jest natomiast NMP)



^

Spisz
część d.woj. krakowskiego (21 + 4)

zobacz na mapie Google >>

ALFABETYCZNIE (do uzup.)


zobacz Nepomuki słowackiej części Spiszu (>>) (Kežmarok, Levoča, Spišský Hrhov, Spišská Kapitula, Spišský Štvrtok, Gelnica)

zobacz Nepomuki Zastawu Spiskiego (Starostwa Spiskiego i 13 Miast Spiskich), dziś na Słowacji (>>)

kolejne Nepomuki Spiskie to Jany na Szkle w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego i nie tylko (zobacz >>)


 POWIATY:



Nepomuki po polskiej stronie Spiszu, czyli z terenów między granicą polsko-słowacką na południu, rzeką Białką na zachodzie i północy oraz rzeką Dunajec na północnym-wschodzie. Historycznie do Spiszu należy również pas terenu (wieś Nowa Biała) na północ i zachód od obecnego koryta Białki, a to wskutek zmiany koryta tej rzeczki w XVII wieku (zobacz granice Spiszu Polskiego >>)

Granice regionu zmieniały się na przestrzeni dziejów. Zwykło się uważać, że region ten leży w Centralnych i Wewnętrznych Karpatach Zachodnich, w dorzeczu górnego Popradu, górnego Hornádu oraz w części dorzecza Dunajca (na wschód od Białki). Na północnym zachodzie Spisz sąsiaduje z Podhalem, na północy z ziemią sądecką, na wschodzie z Szaryszem, na południu z Abovem i Gemerem, na południowym zachodzie z Liptowem. W granicach Spisza znajdują się, w całości lub w części, następujące regiony: Kotlina Popradzka, Kotlina Hornadzka, Tatry Wschodnie, Tatry Niżne, Góry Straceńskie, Góry Lewockie, Pogórze Spisko-Gubałowskie i Pieniny.

W 1412 roku król Władysław Jagiełło pożyczył Zygmuntowi Luksemburskiemu 37 000 kop szerokich groszy praskich (ówcześnie ok. 7 ton czystego srebra). Pożyczkę zabezpieczono zastawem, w którego skład weszły miasta i miasteczka należące wcześniej do ziemi sądeckiej (i później wydzielone jako odrębna jednostka): Lubowla, Podoliniec i Gniazda (w miastach tych utworzono starostwo grodowe z siedzibą w Zamku Lubowelskim) oraz 13 miast spiskich: Biała, Lubica, Wierzbów, Spiska Sobota, Poprad, Straże, Spiskie Włochy, Nowa Wieś (dziś Spišská Nová Ves), Ruszkinowce, Wielka, Spiskie Podgrodzie (ale nie Zamek Spiski i nie Spiska Kapituła), Maciejowce, Twarożne. Pożyczka nigdy nie została spłacona, a wymienione miasta spiskie wchodziły w skład I RP aż do rozbiorów. Zaliczam je więc do umownej kategorii Kresów.


^

Powiat Nowy Targ
(część na Spiszu, 17 + 2
)

zobacz na mapie google >>

 

zobacz część powiatu należącą do Podhala (>>)
zobacz część powiatu należącą do Orawy (>>)




^
Krempachy pow. Nowy Targ gm. Nowy Targ ul. Długa 35
 

Na prywatnej posesji pp. Bednarczyków, nad Dursztyńskim Potokiem stoi murowana kapliczka św. Jana Nepomucena z obrazem JN na ołtarzu (nad: Pietrosul)



^
Krempachy pow. Nowy Targ gm. Nowy Targ ul. Długa
 
 

W cmentarnym kościele św. Walentego, na zaplecku ambony znaleźć można obraz z wizerunkiem Jana N. (nad: Pietrosul)
(zobacz też szklanego Nepomuka (>>) z Krempachów w Muzeum Tatrzańskim)

 

^
Nowa Biała pow. Nowy Targ gm. Nowy Targ ul. św. Katarzyny
 

Przy rozwidleniu dróg drewniana  figura Jana N. w murowanej kapliczce zwieńczonej hełmem. Jan w czerwonej pelerynie, z aureolą i krzyżem



^
- Nowa Biała pow. Nowy Targ gm. Nowy Targ  
 
 

W kościele św. Marii Magdaleny, w barokowym konfesjonale, znajdował się niegdyś obraz Jana N. Został niestety skradziony (>>) (nad: Pietrosul)

 

^
Kacwin pow. Nowy Targ gm. Łapsze Niżne ul. Św. Anny 145
 

W kościele Wszystkich Świętych malowidło z Janem N. na balustradzie chóru. Podpis głosi: "S. IOANNES NEPOMVcenvs / OB SIGILIVM S. CONFESSIONIS / IN MOLDAVM FLVMEN PRÆCipitate" (nad: Pietrosul)



^
- Kacwin pow. Nowy Targ gm. Łapsze Niżne ul. Św. Anny 145
 
 

W kościele Wszystkich Świętych nieistniejący obraz Jana N. w ołtarzu bocznym św. Józefa. Ołtarz datowany był na rok 1777 a spalił się na początku XIX wieku (nad: Pietrosul)

 

^
- Łapszanka pow. Nowy Targ gm. Łapsze Niżne ul. Kościelna
 
 

Na cmentarzu cholerycznym "na Pustce" była niegdyś kapliczka Jana N. ufundowana w roku 1872 przez Jana Sołtysa. W latach 60. XX wieku kapliczka została przy ścince drewna uszkodzona i przeniesiono ją do wsi. Dalsze jej losy nie są znane (nad: Pietrosul)

 

^
Frydman pow. Nowy Targ gm. Łapsze Niżne ul. Sobieskiego
 

Po południowej stronie wsi, przy drodze do Falsztyna stoi pięknie położona murowana i bielona kapliczka, fundowana przez tutejszego plebana Michała Zimniczaka w roku 1798. Kapliczka wyznaczała granicę działki należącej do kościoła. W środku ludowa kamienna polichromowana figura Jana N. Wygląd figury jest zmienny w czasie, w roku 2013 pomalowano ją na pastelowe kolory (fiolet, pistacja, czerwień, biel, złoto, cielisty i czerń). Poprzednia polichromia była bardziej stonowana, a Jan nie miał brody. Za to, w odróżnieniu od stanu poprzedniego, figurę pozbawiono biretu. Po roku 1826 fuigura była remontowana kosztem 26 zł reńskich staraniem kolejnego plebana. Nie dziwi to, skoro był to Słowak Jan Nepomucen Holmik (uzup: Pietrosul)



^
Frydman pow. Nowy Targ gm. Łapsze Niżne ul. Kościelna
 

Na postumencie przy schodach wiodących na ambonę frydmańskiego kościoła św. Stanisława stoi drewniana polichromowana Jana N. Ciekawy jest kolor szat - zarówno peleryna jak i komża i sutanna są srebrne. Srebrny jest również otok czarnego biretu (nad: H. Jakóbczak)



^
Frydman pow. Nowy Targ gm. Łapsze Niżne ul. Kościelna
 

W bocznym ołtarzu M.B. Szkaplerznej kościoła św. Stanisława jest duża złocona figura Jana N. pochodząca zapewne z lat 1751-1757 tak jak cały ołtarz. Układ pustych rąk Jana zdaje się wskazywać, że niegdyś dzierżył on krzyż, co potwierdzałoby jego tożsamość niepotwierdzona żadnym innym atrybutem, prócz ubioru. Autorem jest prawdopodobnie rzeźbiarz z Preszowa (nad: A. Krupnik -> H. Jakóbczak)



^
Frydman pow. Nowy Targ gm. Łapsze Niżne ul. Kościelna
 

W pochodzącej z roku 1764 ośmiobocznej kaplicy Matki Boskiej Karmelitańskiej przy starym kościele św. Stanisława jest - między innymi elementami oszałamiającego rokokowego wystroju - polichromowany konfesjonał, na zaplecku którego widnieje wizerunek Jana N. spowiadającego królową Zofię. Na podniebieniu baldachimu płycina w kształcie kwadratu wpisanego w czteroliść, a w niej malowane przedstawienie lecącego aniołka, który w prawej ręce trzyma język oraz liść palmy, w lewej zaś wieniec laurowy i kłódkę. Dawniej stał on pod chórem. Jest on być może autorstwa Szymona Kawalskiego ((Šimon Kovalszki), malarza działającego na Spiszu Polskim w drugiej połowie XVIII wieku i właściwego twórcy kaplicy na zlecenie proboszcza ks. Michała Lorencsa (a więc w latach 1751-68), który jest tu pochowany. Dodać można, że Kawalski musiał być zarażony wirusem nepomuckim, skoro - prócz stworzonych przez siebie wizerunków JN - pozostawił po sobie syna, Jana Nepomucena Kawalskiego, również malarza (zobacz niżej). Jednak hipoteza o autorstwie Kawalskiego jest ostatnuio podważana na podstawie braku podobieństw z jego sygnowanymi dziełami w Niedzicy. Polichromia konfesjonału naśladuje marmur. Umieszczono tu też - zapewne wybrane przez ks. Lorencsa - łacińskie sentencje z Eklezjasty: "Solve Vincula Colli tui Captiva Filia / Sion. Ecclesia St 52" (czyli: "Rozwiąż sobie więzy na szyi, pojmana Córo Syjonu, Iz 52, 2"), Arystotelesa: "NON MULTUM AB IMPECCABILI DISCEDIT, QVI PECCATUM UT DECET FATETUR. Aristoteles." (czyli: "Niewielu w nienaganności odchodzi, którzy są grzeszni i przyznali się jak należy?, Arystoteles") i proroka Daniela: "PECCAVIMUS, INIQVITATEM FECIMUS, IMPIE EGIMUS. Danielis 9." (czyli "Zgrzeszyliśmy, zbłądziliśmy, popełniliśmy nieprawość, Dn 9, 5") (nad: H. Jakóbczak, hipoteza o innym autorstwie i tłumaczenie banderoli: Paulina Kluz, "Konfesjonał", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2020, sdm.upjp2.edu.pl/dziela/konfesjonal-8)



^
Frydman pow. Nowy Targ gm. Łapsze Niżne ul. Kościelna
 

W pochodzącej z roku 1764 ośmiobocznej kaplicy Matki Boskiej Karmelitańskiej przy starym kościele św. Stanisława jest również feretron w pięknej rokokowej oprawie snycerskiej, który poświęcono Janowi N. Przedstawiono na nim portret łysawego Jana z aniołkami, z których jeden trzyma aureolę. Ciekawie ujęto biret Jana, który unosi się na palmie męczeńskiej. Jest on autorstwa Szymona Kawalskiego, malarza działającego na Spiszu Polskim w drugiej połowie XVIII wieku i właściwego twórcy kaplicy na zlecenie proboszcza ks. Michała Lorencsa (zobacz wyżej) (nad: H. Jakóbczak)

 


  • Łapsze Niżne (gm. Łapsze Niżne, pow. Nowy Targ): figura Jana w ołtarzu kościoła parafialnego
  • Łapsze Niżne (gm. Łapsze Niżne, pow. Nowy Targ): typowa drewniana polichromowana figura Jana w murowanej kapliczce
  • Łapsze Wyżne (gm. Łapsze Niżne, pow. Nowy Targ): w kościele śśw. Piotra i Pawła jest płaskorzeźba Jana w płycinie na zaplecku ambony kościoła. Drewno polichromowane, XVIII wiek. Bardzo ciekawy obiekt z nieczęsto spotykanym motywem Jana Kaznodziei. Rewelacyjne są rumieńce na policzkach Jana, słuchających go wiernych i aniołków, w tym tego trzymającego aureole i palmę (nad: H. Jakóbczak)
  • Łapsze Wyżne (gm. Łapsze Niżne, pow. Nowy Targ): w kościele śśw. Piotra i Pawła, w górnej części malowanego ołtarza św. Józefa jest wizerunek Jana N. w otoku (nad: H. Jakóbczak)

 

Kolejne Nepomuki Spiskie to Jany na Szkle w zbiorach
Muzeum Tatrzańskiego i nie tylko (zobacz >>)






^
Niedzica pow. Nowy Targ gm. Łapsze Niżne Polana Sosny 1
 

 

Współczesny drewniany Jan N. przed dworem przeniesionym z Grywałdu. Stoi na cokole-pniu w nowej kapliczce w stylu góralskim. Kolor naturalnego drewna. Jesienią 2016 Jan miał już odłamane dwa palce, prawdopodobnie na skutek naturalnego pęknięcia drewna, oraz pęknięty korpus



^
Niedzica pow. Nowy Targ gm. Łapsze Niżne ul. 3-go Maja 72
 

W tutejszym kościele św. Bartłomieja (zobacz wyżej) jest wykonany realistycznie wizerunek martwego Jana Nepomucena zamknięty w szklanej gablocie w dolnej części ołtarza. Bogate rokokowe złocone zdobienia, figura odziana w szaty z materiału, aureola, ręce złożone jak do modlitwy. Elektryczne światełka u stóp i wezgłowia (nad: H. Jakóbczak). Oczywiście znałem takie przedstawienia, ale tylko z terenów Bawarii (>>) i Austrii (>>), nawet nie sądziłem, że mogą trafić się i u nas ze względu na nieco inne zwyczaje religijne. A jednak! Jany sportretowane w pozycji leżącej podzieliłbym na dwa rodzaje: 1. Jan Grobowy - takie jak ten; 2. Jan Pływający - vide Gorzanów, figura z Nepomuka, kilka innych. Snuję też własną subteorię, że typy te mogą być tożsame, to znaczy kiedy ich akurat nie spławiano, to eksponowano je w takich gablotach-grobowcach. W słowackiej części Spiszu (>>) jest jeszcze jeden Jan leżący - w Spišskim Hrhovie

 

^
Niedzica pow. Nowy Targ gm. Łapsze Niżne ul. 3-go Maja 72
 

W tutejszym kościele św. Bartłomieja (zobacz wyżej) jeden z konfesjonałów ozdobiony jest drewnianą figurą Jana N., polichromowaną (nad: H. Jakóbczak)

 

^
Niedzica pow. Nowy Targ gm. Łapsze Niżne ul. 3-go Maja 72
 

W kościele św. Bartłomieja (zobacz wyżej) na filarze zawieszono obraz z wizerunkiem Jana N. (nad: Pietrosul)



^

Powiat Zakopane (część na Spiszu, 4 + 1)

zobacz na mapie google >>

(część powiatu należącą do Podhala opisano tutaj >>)


 


^
Czarna Góra pow. Tatrzański, Zakopane gm. Bukowina ul. Nadwodna 4
 

Na skraju wsi od strony Jurgowa, naprzeciwko drogi do Rzepisk, w murowanej kapliczce o gontowym dachu drewniana figura Jana N., polichromowana, z brązową palmą i nowym krzyżykiem w rękach, o dziwnym spojrzeniu i błękitnym spodzie mantoletu. W aktualnym malowaniu Jan jest blondynem o czarnych brwiach



^
  -/¿ Rzepiska pow. Tatrzański, Zakopane gm. Bukowina Droga Umarłyk
 

Przy polnej drodze nad wsią, która niegdyś szły kondukty pogrzebowe do kościoła w Łapszach Wyżnych, stoi kapliczka murowana z łamanego kamienia, kryta czterospadowym gontowym daszkiem, z II połowy XIX wieku. Była w niej ponoć kiedyś figura Jana N., która zaginęła w nieustalonym czasie. Obecnie jest tam MB. Legenda głosi, że  kapliczkę postawili okoliczni zbójnicy jako wotum błagalne

 

^
Jurgów pow. Tatrzański, Zakopane gm. Bukowina  
 

Przy kościele św. Sebastiana i Matki Boskiej Różańcowej stoi nagrobek - piaskowcowy krzyż z niszczejącym płaskorzeźbionym Janem N. na cokole. Niszczejący napis, według materiałów archiwalnych IS PAN z 1968 roku, prawdopodobnie brzmiał: "Tu spočiva v panu Jan / Soltys, sin Tomka / * 1881 dňa 24 Juni / + 1900 dňa 28 Okt." (nad: Pietrosul)



^
Jurgów pow. Tatrzański, Zakopane gm. Bukowina  
 

W kościele św. Sebastiana i Matki Boskiej Różańcowej znaleźć można feretron z malowanym wizerunkiem Janem N. w bogatej srebrnej ramie. Restaurowany w roku 2012 (nad: Pietrosul)



^
Jurgów pow. Tatrzański, Zakopane gm. Bukowina  
 

Przy kościele św. Sebastiana i Matki Boskiej Różańcowej w ołtarzu bocznym są dwie złote figury. Lewa w piśmiennictwie (i według kościelnego) identyfikowana jest z Janem N., choć bardziej przypomina Jana Kantego. Prawa natomiast to ponoć św. Błażej, który - choć nie jest w stroju biskupa - miał upodobnić się do JN po utracie atrybutów i dodaniu krzyża (nad: Pietrosul). Ja przychylam się do wersji następującej: prawy to Jan Kanty, lewy Jan Nepomucen (nad: Pietrosul)


 


  Źródła>>
^
@ Bookmark and Share INNE SZUFLADY :::LWOWSKA:::PODRÓŻE:::FOTO:::ŚREDNIOWIECZE:::AUTOR!:::STARE:::PRYWATNE:::©