NEPOMUKI CZESKIE>     GŁÓWNA STRONA
       NEPOMUKÓW

>>> NEPOMUKI PRASKIE

>> NEPOMUKI HABSBURSKIE:
     AUSTRIACKIE,
     WŁOSKIE oraz
     LIECHTENSTEŃSKIE,
     SZWAJCARSKIE

>> NEPOMUKI CHORWACKIE

>> NEPOMUKI SŁOWACKIE
>> NEPOMUKI WĘGIERSKIE

>> NEPOMUKI SŁOWEŃSKIE
>> NEPOMUKI HISZPAŃSKIE
>> NEPOMUKI ZAMORSKIE

Jany Czeskie to potęga! Strona ta nie pretenduje do rangi kompletnego katalogu Nepomuków Czeskich, jest ich tam po prostu zbyt dużo, aby podołać takiemu zadaniu bazując tylko na materiałach z wakacyjnych wypraw. Zostawmy to Braciom Czechom, ale oczywiste jest, że jeśli wpadnie nam pod obiektyw kolejne barokowe cudeńko, to nie przejdziemy obok niego obojętnie. Wszak to tu wypracowano kanoniczną postać JN w kilku typach, które obserwujemy wśród naszych Janów.

Polecam oficjalne strony svatého Jana Nepomuckého (>>) prowadzone przez muzeum miejskie w Nepomuku.

Zobacz wydzieloną podstronę
Nepomuków Praskich
i Kraju Hlavní Město Praha (>>)

Posłuchaj:
 
SEGER Josef FN
(1716-82)
Fuga in AJan Nepomucen jest patronem Korony Czeskiej, Pragi (>>) i całego imperium austriackiego (>>). Cesarzowa Austrii Maria Teresa wierzyła ponoć, że właśnie Janowi zawdzięcza zachowanie tronu czeskiego. Jest on też patronem dynastii Habsburgów, i to już od bitwy pod Białą Górą. Tak więc skromny kanonik awansował do rangi obrońcy cesarskiego porządku w opanowanych przez Habsburgów krajach. Jak to zwykle u Czechów wiąże się to w jeden wielki paradoks: oficjalny patron języka czeskiego być może nie mówił po czesku, a patronując Czechom roztaczał swą opiekę nad dynastią, która przez wieki dokładała starań o ich wynarodowienie. Czechy to ojczyzna Jana z Nepomuka, więc jego wizerunków jest tutaj całe mnóstwo. Poniżej tylko kilka tysięcy z nich, napotkanych na trasach moich wypraw jak np. Wyprawa Asamska (>>) i dziesiątków innych wyjazdów, dostarczonych przez arkadoo, B.K., B.H., D.K., G.S., J.B. z Kłodzka, J.P., M.Muryna, Pietrosula, S.Zobniowa, U.B. i innych członków Bractwa oraz ściągniętych z różnych stron.

Dodać należy, że kult Jana N. w Polsce szerzony był również przez magnatów związanych z Czechami: Leszczyńskich i Mniszchów.

Poza miastami Praha i Nepomuk (Pomuk)  inne miejsca związane z życiem naszego świętego Kladruby, nad którymi zwierzchność była przyczyną konfliktu króla i arcybiskupa, Vyšehrad, gdzie był kanonikiem oraz Stara Boleslav, gdzie Jan pielgrzymował. Ponadto - Padwa (Włochy >>), gdzie Jan się uczył.

Herb Republiki Czeskej [Československá republika, Česko] skomponowano z trzech części reprezentujących historyczne ziemie Czech, Moraw i Śląska składających się na  dzisiejsze terytorium państwa.
Czechy [Čechy] to kraje (województwa): Jihočeský (większość), Karlovarský, Královéhradecký (z małymi wyjatkami), Liberecký (z wyjątkami), Pardubický (większość), Plzeňský, Středočeský, Ústecký, Vysočina (około połowy obszaru), Jihomoravský (kawałek) oraz Hlavní město Praha.
Morawy [Morava] to kraje: Jihomoravský (prawie cały), Moravskoslezský (część), Olomoucký (z wyjątkiem okresu Jeseník), Vysočinu (bez części NW), Zlínský, Jihočeský (fragmenty) a Pardubický (fragmenty).
Śląsk [České Slezsko] obejmuje część dawnych Księstw Karniowsko-Opawskiego, Cieszyńskiego i Nyskiego i kraje (województwa): Moravskoslezský (większość), Královéhradecký (fragmenty), Liberecký (część).

 

KRAJE (województwa):


       

uwaga: powyższy podział nie uwzględnia obszaru administracyjnego Severomoravský Kraj z siedzibą w Ostravie, ponieważ nie jest on już jednostką samorządową. Jego jedenaście powiatów: Bruntál (>>), Frýdek-Místek (>>), Jeseník (>>), Karviná (>>), Nový Jičín (>>), Olomouc (>>), Opava (>>), Ostrava-město (>>), Přerov (>>), Šumperk (>>) i Vsetín (>>) w roku 1997 rozdzielono pomiędzy sąsiednie województwa: Moravskoslezský Kraj (>>), Olomoucký Kraj (>>) oraz Zlínský Kraj (>>).


OKRESY (powiaty): RAZEM W REPUBLICE CZESKIEJ:
(Czechy, Morawy, część Śląska)

2544 + 32


^
 MIEJSCOWOŚCI (do uzup.):

A B C Č D E F G H I J K L M N O P R Ř S Š T U Ú V Z Ž


^
 A:

 B:

 C:

 Č:

 D:

 E:

 F:

 G:

 H:

 I:

 J:

 K:

 L:

 M:

 N:

 O:

 P:

 R:

 Ř:

 Š:

 

 S:

 T:

 U:

 Ú:

 V:

 Z:

 Ž:


A B C Č D E F G H I J K L M N O P R Ř S Š T U Ú V Z Ž


^

KATALOGG


 
 
    

 

PLZEŇSKÝ KRAJ (604 + 2)
zobacz na mapie google (>>)

okresy, alfabetycznie: MIEJSCOWOŚCI (do uzup.):^
Okres Plzeň-město (10)

zobacz na mapie Google (>>)

 

     

^
Plzeň (Pilzno, Pilsen) kraj: Plzeň okres: Plzeň-město náměstí Republiky 1
 

Diecezja pilzneńska (Diecéze plzeňská) została założona w 1993 roku przez papieża Jana Pawła II. Tego roku obchodziliśmy również 600-jubileuszową rocznicę śmierci św. Jana Nepomucena. Nowa diecezja została utworzona z wydzielonych części archidiecezji praskiej (Arcidiecéze pražská), diecezji czeskobudziejowickiej (Diecéze českobudějovická) i w mniejszym stopniu diecezji litomierzyckiej (Diecéze litoměřická). Fakt ten znalazł odzwierciedlenie w tworzeniu symboli diecezji pilzneńskiej tak, że dwa złote pasy na czarnym polu przypominają północną części terytorium (niegdyś należącą do archidiecezji praskiej), pod nim aureola z pięciu złotych gwiazd św. Jana Nepomucena, przypomina południową część terytorium (niegdyś należącego do diecezji Czeskie Budziejowice). Symbole biskupa diecezji pilzneńskiej również zawierają elementy nepomuckie, gdyż są kombinacją symboli opisanej wyżej diecezji pilzneńskiej i symboli samego biskupa (srebrna gołębica a nad nią złota gwiazda). Autorem graficznego opracowania symboli biskupa jest Zdeněk Mareš, dziekan czeskobudziejowickiej katedry. Symbole diecezji pilzneńskiej widoczne są między innymi w ołtarzu głównym katedry pilzneńskiej, stąd symbolicznie przypisuję jej adres temu obiektowi nepomuckiemu (zobacz inne herby nepomuckie >>) (nad: J.B. z Kłodzka)^
Plzeň (Pilzno, Pilsen) kraj: Plzeň okres: Plzeň-město náměstí Republiky 1
 

W katedrze św. Bartłomieja (Katedrála sv. Bartoloměje, zobacz wyżej) znajduje się drewniany, rozbudowany konfesjonał, na którym umieszczona jest rzeźba przedstawiająca Jana N. - patrona dobrej spowiedzi. Święty przedstawiony w postawie stojącej z palcem prawej dłoni przy ustach (symbol zachowania tajemnicy). Na głowie wysoki biret, brak otoku z gwiazd, szaty kanonika. Stan dobry (nad: J.B. z Kłodzka)^
Plzeň (Pilzno, Pilsen) kraj: Plzeň okres: Plzeň-město náměstí Republiky 1
 

W katedrze św. Bartłomieja (Katedrála sv. Bartoloměje, zobacz wyżej) znajduje się olejny, oprawiony w prostokątną, złoconą ramę obraz przedstawiający Św. Jana Nepomucena. Obraz pochodzi z roku 1678 (!) i to jest jego największą wartością dla nepomukofilów, gdyż powstał w czasie, kiedy Jan Nepomucen nie był jeszcze ogłoszony świętym, a nawet błogosławionym. Świadczy to o silnym kulcie Nepomucena na terenie Pilzna i okolic już w tamtym czasie. Obraz jest starszy o pięć lat od figury Jana z Mostu Karola w Pradze (1683) i można go zaliczyć do grona najstarszych obiektów nepomuckich. Fundatorami obrazu byli kapłani z Pilzna. Święty Jan Nepomucen na obrazie został przedstawiony w postawie stojącej z szeroko rozłożonymi, uniesionymi ramionami. Wzrokiem adoruje unoszony przed nim przez aniołki krucyfiks. Obok Jana, po jego prawej stronie stół nakryty czerwonym, długim, wyszywanym obrusem. Na stole, na podpórce ustawiona otwarta księga. Ponad Janem aniołowie podtrzymują udrapowaną kotarę. W dolnej części obrazu, na całej jego szerokości, dwuwierszowa inskrypcja fundacyjna w łacinie oraz data roczna 1678. Na planszy, która znajduje się zaraz po wejściu do katedry ten obraz oznaczony i opisany jest pod numerem 24.Stan dobry (nad: J.B. z Kłodzka)^
Plzeň (Pilzno, Pilsen) kraj: Plzeň okres: Plzeň-město ul. Pražská 17
 

We wnęce muru ogródka kawiarni "Il Mio Caffe" usytuowanej przy zabytkowej wieży ciśnień znajduje się pucołowata kamienna polichromowana figura Jana N. o cechach ludowych. Duża aureola o pięciu wielkich złotych gwiazdach (nad: M.Muryn)^
Plzeň (Pilzno, Pilsen) kraj: Plzeň okres: Plzeň-město ul. Křižíkovy sady
 

Na trawniku naprzeciw winiarni "u Mansfelda" znajduje się kamienna figura Jana N. będąca kopią brązowej figury JN nr 1 z Mostu Karola (nad: M.Muryn)n)^
Plzeň (Pilzno, Pilsen) kraj: Plzeň okres: Plzeň-město Saský (Rooseveltův) Most
 

Na moście na rzece Mže (Miesie, zobacz też niżej) znajduje się, w towarzystwie innych rzeźb, kamienna figura Jana N. na cokole, z krzyżem trzymanym pionowo na lewym ramieniu. Zbiór barokowych rzeźb przedstawiających świętych został przeniesiony na most w połowie XIX wieku z różnych części miasta. Część z nich pochodzi z warsztatu pilzneńskiego rzeźbiarza L. Widmanna, niektóre są nieznanych autorów. Rzeźby są rozmieszczone równomiernie wzdłuż całego mostu, zawsze po dwie naprzeciw siebie. Idąc od centrum chodnikiem po prawej stronie mostu spotkamy kolejno figury: 1) Św. Franciszka Serafińskiego, 2) Św. Jana Nepomucena, 3) Św. Bonawentury, 4) Św. Jana Sarkandra. Wymieniona rzeźba Św. Jana Nepomucena stała wcześniej przy Bramie Říšskéj, a datowana jest na drugie ćwierćwiecze XVIII wieku. Święty w postawie stojącej, trzyma pionowo przy lewym boku krucyfiks, który adoruje wzrokiem. Należy zaznaczyć, że oprócz opisanej powyżej na moście znajduje się jeszcze jedna figura Św. Jana Nepomucena (zobacz niżej). Stan rzeźby dobry (nad: M.Muryn, uzup: J.B. z Kłodzka)^
Plzeň (Pilzno, Pilsen) kraj: Plzeň okres: Plzeň-město Saský (Rooseveltův) Most
 

Na moście na rzece Mže (Miesie), po przeciwnej stronie niż pierwsza figura JN (zobacz wyżej), znajduje się też inna kamienna figury Jana N. Wykonał ją rzeźbiarz Lazar Widemann ( (1697-1769, lub raczej ktoś z jego pracowni) z gruboziarnistego piaskowca Lochotin w latach 30 XVIII wieku. Przedstawia ona Jana w nietypowym ujęciu - w mocnym skręcie ciała, ze złożonymi rękami i adorującego krucyfiks ułożony na zamkniętej księdze podtrzymywanej przez aniołka. Figura, razem ze swymi sąsiadami, znalazła się na moście wtórnie, bo pochodzi on z połowy XIX wieku. Obiekt remontowany w roku 2006 (nad: M.Muryn)

 

^
Plzeň (Pilzno, Pilsen) kraj: Plzeň okres: Plzeň-město ul. Pražská 83/13
 
 

W Západočeskej Galerie drewniana rzeźba Jana N. z XVIII wieku, polichromia, wysokość 128 cm (nad: J.D.)

 

^
Plzeň-Bory kraj: Plzeň okres: Plzeň-město Klatovská třída
 

W dawnej miejscowości Jižní předměstí, dziś części Pilzna znanej jako Bory, jest neoromański kościół pod wezwaniem Jana N. z lat 1908 - 1911. W nim z pewnością co najmniej jeden wizerunek JN

 

^
Plzeň-Bory kraj: Plzeň okres: Plzeň-město Klatovská třída / Benešé
 

Współczesna figura Jana N. na fontannie przed neoromańskim kościołem Jana N. (zobacz wyżej)

 

^
Okres Plzeň-jih (238)

zobacz na mapie Google (>>)

 Město Nepomuk (16 oraz około 201 w muzeum)
[kraj: Plzeň, okres: Plzeň-jih, obec: Nepomuk]: Jan urodził się w miasteczku Pomuk usytuowanym w cieniu średniowiecznego zamku Zelená Hora. Nepomuk to nazwa używana od XIII wieku dla organizmu składającego się z dwóch osad - Pomuk i Přesanice. Rodzinne miasto przyczyniło się do kanonizacji Jana, zaświadczając podczas procesu kanonizacyjnego o cudownym ocaleniu od zarazy w roku 1680. Po położonym poza miastem klasztorze (Klášter) cysterskim, w którym Jan podjął naukę, pozostały tylko ruiny, ale w miejscowości tej jest oczywiście również figura JN (zobacz >>)
 • kościół imienia Jana N. (, 1734-36, słynny praski architekt K.I. Dientzenhofer) wzniesiony na miejscu jego domu rodzinnego, przebudowanego na kaplicę już w 1643 roku. Wewnątrz są

  • cztery barokowe malowidła ze scenami z życia Jana zawieszone na filarach,

  • ołtarz główny z figurą Jana N.,

  • witraż nepomucki

  • dzwon imienia Jana N.

 • Obok kościoła (zobacz wyżej) stoi współczesna kamienna figura Jana .

 • We wnęce szczytu miejskiego ratusza umieszczono figurkę JN

 • Na skraju miasta, na grobli na Stawie Szpitalnym, w okazałej przydrożnej konchowej kapliczce , stoi jeszcze jedna, barokowa rzeźba Jana N. Zobacz źródło zewnętrzne (>>)

Nepomuk: Svatojánské muzeum (około 201)
[kraj: Plzeň, okres: Plzeň-jih, obec: Nepomuk]: Svatojánské muzeum mieszczącym się przy Přesanické náměstí 1 (www.sjmn.cz) przejęło zbiory eksponowane dawniej w muzeum miejskim. Zostało ono otwarte na nowo 21 marca 2015 roku po okresie likwidacji przez komunistów w roku 1950. Posiada ono trzycyfrową liczbę wizerunków nepomuckich (łącznie i prowizorycznie obliczam aktualnie znaną nam ilość tutejszych obiektów na 201, w tym te przechowywane uprzednio w muzeum miejskim i osobno policzone brązowe popiersie - rekonstrukcję wyglądu Jana N.) i rozmaite inne nepomuciana. Otwarte jest od wiosny do jesieni i eksponuje się tu bogatą kolekcję wizerunków nepomuckich z Nepomuka i okolic. Opisanie ich wszystkich to mnóstwo pracy - chyba że uda się skorzystać z katalogów muzeum. Poniżej fotografie 17 obiektów, w tym:
 

^
Nepomuk kraj: Plzeň okres: Plzeň-jih obec: Nepomuk Přesanické náměstí 1
 

Brązowe popiersie Jana N.
W marcu 2019 roku zakończono dwuletnie prace antropologów Evy Vaníčkovej i Ondřeja Bíleka z Muzeum Morawskiego nad odtworzeniem rzeczywistego wyglądu Jana N. na podstawie pomiarów kości czaszki, a dokładnie dokumentacją wykonaną przez antropologa Emanuela Vlčka w latach 70. XX wieku (zdjęcia, pomiary, prześwietlenia rentgenowskie oraz repliki czaszki razem z zachowanym szczątkiem tkanki mózgowej w technologii druku 3D-FDM (zobacz wyżej). Nie niepokojono więc oryginalnych szczątków świętego z katedry św. Wita w Pradze, choć skan czaszki prawdopodobnie dałaby jeszcze bardziej realistyczny efekt. Modelowano czaszkę, następnie mięśnie twarzy. Kontekst historyczny wskazuje, że zamiast brody i wąsów Jan miał raczej tonsurę. Spopularyzowany w czasach baroku wygląd mężczyzny z długimi włosami i zarostem w wieku XIV byłby raczej ekstrawagancją. Na bazie tych prac wykonano brązowe popiersie Jana Welflina, który uroczyście zaprezentowano w Muzeum Świętojańskim w jego rodzinnym mieście. Połowę kosztów sfinansowali darczyńcy ze Słowacji. Popiersie będzie prezentowane w Svatojánském muzeum przez rok (źródło >>)


 
 
 
 • leżąca drewniana płaskorzeźbiona postać martwego Jana N. (rzadkość - znam jeszcze tylko kilka takich, w tym rzeźbę z Gorzanowa w Kotlinie Kłodzkiej >>)

 • stojąca figurka Jana N. z metalu, złocona

 • plakieta z płaskorzeźbioną postacią Jana N. w Wełtawie i Mostem Karola, w otoku ze stylizowanych liści

 • obrazek z Janem N. w ramie, w otoku z filigranowych kwiatów i liści

 • złocony barokowy obiekt dewocyjny z klęcząca figurką Jana N. w aureoli i dwoma aniołkami

 • figurka klęczącego na chmurce Jana N. z metalu, złocona

 • wysmukła polichromowana drewniana figura Jana N. z palmą i cienkim krzyżem

 • krępa polichromowana drewniana figura Jana N. z pustymi rękami, na cokoliku

 • drewniana polichromowana figura Jana N. z pionową palmą w prawej ręce i oburącz trzymanym na lewym ramieniu krzyżem, w birecie. Ostatnio (2019-03) dorobiła się aureoli i zrobiła medialną karierę, gdyż wybrano ją do porównania barokowego wyobrażenia Jana z jego zrekonstruowanym wizerunkiem - widoczna jest na zdjęciu z brązowym popiersiem JN (zobacz wyżej)

 • szablonowa polichromowana figura Jana N. palcem przy ustach

 • drewniana polichromowana figura Jana N. z utrąconą prawą dłonią

 • drewniana figura Jana N. w kontrapoście, na ośmiobocznym cokoliku

 • drewniana polichromowana figura Jana N. na cokoliku, z dużym krzyżem zawieszonym na szyi

 • drewniana polichromowana ludowa figura Jana N. na cokoliku, w aureoli z pięcioma gwiazdami, krzyżem i stułą

 • drewniana polichromowana figura Jana N. w wysokim nietypowym birecie, z cienkim trzymanym poziomo krucyfiksem, w kontrapoście

 • kamienna barokowa skorodowana figura Jana N. z utrąconą prawą dłonią, gołogłowa. W lewej trzyma duży krucyfiks oparty o głowę na wysokości ucha (nad: Pietrosul)

 • bardzo specyficznym obiektem nepomuckim jest replika czaszki świętego, razem z zachowanym szczątkiem tkanki mózgowej. Z inicjatywy dyrektora muzeum wykonał ją w technologii druku 3D-FDM (Fused Deposition Modeling) doktorant Wydziału Elektrycznego Uniwersytetu Zachodnioczeskiego (UWB) w Pilźnie, Karol Slobodník. Pomysł zaakceptował proboszcz kościoła w Celadne, gdzie znajdzie się inne replika czaszki. Technika polega na stopniowym osadzaniu cienkich warstw stopionego tworzywa sztucznego, z którego powstaje powstały obiekt. Materiałem użytym jest polimer PLA (kwas polimlekowy na bazie skrobi kukurydzianej). Planowane odtworzenie twarzy Jana zostało zrealizowane w roku 2019 (zobacz wyżej)


^
Nepomuk kraj: Plzeň okres: Plzeň-jih obec: Nepomuk Náměstí Augustina Němejce
 

Na pochyłym rynku stoi współczesna kamienna rzeźba stojącej postaci Jana N. Święty trzyma przed sobą w lewej dłoni krucyfiks, na który spogląda z namaszczeniem. Wokół głowy aureola z pięciu gwiazd. Rzeźba umieszczona na prostopadłościennym postumencie, na ścianach którego płaskorzeźby ze scenami z życia Jezusa. Autorami pomnika są Štěpán Kotrba i Milan Vácha. Została wykonana i wystawiona na rynku w Nepomuku w 1993 roku dla uczczenia 600-lecia męczeńskiej śmierci Jana Nepomucena. Stan dobry (uzup: J.B. z Kłodzka)^
Nepomuk kraj: Plzeň okres: Plzeň-jih obec: Nepomuk Náměstí Augustina Němejce 126
 

W Centrum Kulturalno-Informacyjnym Miasta Nepomuk (Kulturní a informační centrum Nepomuk) mieszczącym się w tym samym budynku co muzeum z galerią nepomucką (zobacz wyżej) nabyć można drewnianą odznakę z wizerunkiem Jana N. Jest to turystyczny znaczek związany z ogólno czeską inicjatywą www.turuistycke-znamky.cz. Na awersie, nad podobizną Jana zaopatrzoną w palmę, krzyż, aureolę i klucz, widnieje napis "NEPOMUK * POUTNÍ MĔSTO". Każdy egzemplarz posiada unikalny numer (nad: J.B. z Kłodzka)^
Nepomuk kraj: Plzeň okres: Plzeň-jih obec: Nepomuk Náměstí Augustina Němejce 126
 

W Centrum Kulturalno-Informacyjnym Miasta Nepomuk (Kulturní a informační centrum Nepomuk) (zobacz wyżej) nabyć można ceramiczny dzwonek z wizerunkiem Jana N. i stosownym podpisem (nad: J.B. z Kłodzka)

 

^
Nepomuk kraj: Plzeň okres: Plzeň-jih obec: Nepomuk Náměstí Augustina Němejce 126
 

W Centrum Kulturalno-Informacyjnym Miasta Nepomuk (Kulturní a informační centrum Nepomuk) (zobacz wyżej) nabyć można  niewielką figurkę, wysokości około 13 cm, przeznaczoną do samodzielnego pomalowania, przedstawiającą stojącą postać Św. Jana Nepomucena (nad: J.B. z Kłodzka)^
Nepomuk kraj: Plzeň okres: Plzeň-jih obec: Nepomuk Náměstí Augustina Němejce 126
 

W Centrum Kulturalno-Informacyjnym Miasta Nepomuk (Kulturní a informační centrum Nepomuk) (zobacz wyżej) nabyć można ceramiczną figurkę przedstawiającą stojącą postać Jana N., który trzyma przed sobą w dłoniach, adorowany wzrokiem krucyfiks. Do wyboru mamy mniejszą 21 cm (Svatý Jan Nepomucký, malý) lub wyższą 29 cm (Svatý Jan Nepomucký, velký). Pięciogwiaździsty nimb pokryty jest 24-ro karatowym złotem, o czym zaświadcza dołączony do pudełka certyfikat. Figurkę wykonała firma Keramika Celina s.r.o. z Lešetic (nad: J.B. z Kłodzka)

 

^
Nepomuk kraj: Plzeň okres: Plzeň-jih obec: Nepomuk Náměstí Augustina Němejce 126
 

W Centrum Kulturalno-Informacyjnym Miasta Nepomuk (Kulturní a informační centrum Nepomuk) (zobacz wyżej) nabyć można  trunek nepomucki - eliksir św. Jana Nepomucena - produkowany przez firmę Ing. Petr JENČÍK - JENČÍK A DCERY, výroba lihovin z Prádla. Likier ten można nabyć w dwóch butelkach różnego kształtu i objętości (nad: J.B. z Kłodzka)^
Nepomuk kraj: Plzeň okres: Plzeň-jih obec: Nepomuk Náměstí Augustina Němejce 126
 

W Centrum Kulturalno-Informacyjnym Miasta Nepomuk (Kulturní a informační centrum Nepomuk) (zobacz wyżej) nabyć można  koszulkę nepomucką. Na froncie przedstawienie Św. Jana Nepomucena klęczącego na moście (rzadkie przedstawienie), na tylnej stronie napis: Nepomuk. Koszulki dostępne są w kolorze czarnym lub niebieskim (nad: J.B. z Kłodzka)^
Nepomuk kraj: Plzeň okres: Plzeň-jih obec: Nepomuk Náměstí Augustina Němejce 126
 

W Centrum Kulturalno-Informacyjnym Miasta Nepomuk (Kulturní a informační centrum Nepomuk) (zobacz wyżej) nabyć można białą świeczkę w kształcie walca o wysokości 7 cm i średnicy 4 cm z wizerunkiem popiersia Św. Jana Nepomucena, który w ramionach trzyma krucyfiks. Producentem jest Mrázek - sdružení fyzických osob, Veselí nad Lužnicí, ul. Říční 10 (nad: J.B. z Kłodzka)^
Nepomuk kraj: Plzeň okres: Plzeň-jih obec: Nepomuk Náměstí Augustina Němejce 126
 

W Centrum Kulturalno-Informacyjnym Miasta Nepomuk (Kulturní a informační centrum Nepomuk) (zobacz wyżej) nabyć można nepomucką torbę foliową. Na frontowej stronie torebki herb miasta Nepomuk oraz przedstawienie Św. Jana Nepomucena i pielgrzymkowego kościoła p.w. Św. Jana Nepomucena. W taką torbę pakowane są pamiątki nabyte w Centrum (nad: J.B. z Kłodzka)

 

^
 Oselce kraj: Plzeň okres: Plzeň-jih obec: Nepomuk  
 

Przy drodze na Chlumy stoi kamienna figura Jana N. w lekkim kontrapoście, z krzyżem w rękach, na cokole. Okresowo miewała złote obramowanie komży. Stała pod starą zabytkową lipą, która padła pod naporem wichury w roku 2015

 

^
Klášter (Kloster) kraj: Plzeň okres: Plzeň-jih obec: Nepomuk  
 

Kamienna barokowa figura klęczącego na chmurce Jana N. umieszczona na gzymsowanym cokole. Jan dzierży krzyż, a w drugiej ręce biret, obok niego postać aniołka z palcem przy ustach i palmą. Z chmurki wyziera główka innego aniołka. Obiekt, pochodzący z roku 1718 (choć plzensky-kraj.cz mówi o nieczytelnej już dacie 1748 wyrytej, obok liter T.P., na cokole), usytuowany na zboczu stoku, na pięciu stopniach. Według tradycji rzeźba jest dziełem niejakiego Jana Popa, rzeźbiarza i kowala z pobliskiej Vyskočilky. Święty trzyma na prawym przedramieniu, przy piersi krucyfiks (niestety częściowo zniszczony), ku któremu schyla głowę. W lewej opuszczonej dłoni biret. Przy boku Jana siedzący aniołek, który trzyma paluszek prawej dłoni przy ustach, a w lewej uniesionej dłoni dzierży liść palmy męczeństwa. Przy lewym kolanie Nepomucena, wynurzająca się z obłoku, uskrzydlona główka putta. Rzeźba umieszczona na prostopadłościennym, nakrytym gzymsem postumencie. W bezpośredniej bliskości pomnika znajduje się kolejny obiekt nepomucki: kamienna Studzienka Św. Jana Nepomucena (Studánka Sv. Jana Nepomuckého). Pomnik Nepomucena został wystawiony jako podziękowanie za to, że źródło nie wysycha nawet w okresie największych susz. Niestety dzisiaj woda z tego źródła nie jest zdatna do picia. Stan pomnika dostateczny, widoczne utrącone elementy (zobacz stronę Wyprawy Asamskiej >>) (uzup: J.B. z Kłodzka)^
Vrčeň kraj: Plzeň okres: Plzeň-jih obec: Nepomuk droga 191
 

 Na placyku w centrum miejscowości, niedaleko kościoła i hostinca, pod starymi lipami, ustawiono kamienną figurę Jana N. na cokole, w lekkim kontrapoście, z krzyżem na lewym ramieniu. Powstała z inicjatywy proboszcza Nebuškego około roku 1723, remontowana w roku 1996

 

^
Vrčeň kraj: Plzeň okres: Plzeň-jih obec: Nepomuk droga 191, č.p. 73
 

Przed mostem przez Myslívský potok i przy drodze na Nepomuk-Dvorec stoi kamienna figura Jana N. w lekkim kontrapoście, z krzyżem na prawym ramieniu, na cokole Figura jest autorstwa F.J. Heidelbergera, pochodzi z roku 1778 i stała na moście do jego remontu w roku 1959. Remontowana w roku 1996

 

^
Mladý Smolivec-Dožice kraj: Plzeň okres: Plzeň-jih obec: Mladý Smolivec  
 

W tej dawniej samodzielnej wsi, a dziś części Mladeho Smolivca, stoi kamienna figura Jana N. na cokole o wyjątkowo rozbudowanych inskrypcjach. Powstała w roku 1742 i ma ładnie żłobkowane szaty. Palma, krucyfiks, aureola^
  Mladý Smolivec-Dožice (lub sąsiednia miejscowość) kraj: Plzeň okres: Plzeň-jih obec: Mladý Smolivec  
 

W tej lub sąsiedniej miejscowości jest też inny kamienny posąg Jana N., krępy, na prostym cokole (uwaga: ustalić dokładną lokalizację)


 

^
  Mladý Smolivec-Dožice (lub sąsiednia miejscowość) kraj: Plzeň okres: Plzeň-jih obec: Mladý Smolivec  
 

W tej lub sąsiedniej miejscowości jest też inny kamienny posąg Jana N., wygiętego w kontrapoście (uwaga: ustalić dokładną lokalizację)


 

^
Stod (Staab) kraj: Plzeň okres: Plzeň-jih obec: Stod ul. Kostelní
 

Przy ścianie kościoła Św. Marii Magdaleny (Kostel svaté Máří Magdalény) umieszczony spiżowy pomnik Św. Jana Nepomucena. Święty w postawie stojącej, ubrany w szaty kanonika, ze stułą przewieszoną przez szyję. Na lewym przedramieniu położony krucyfiks, który Jan adoruje wzrokiem, w prawej dłoni liść palmowy. Na piersi krzyżyk zawieszony na szerokiej szarfie. Na głowie biret Wokół głowy brak otoku z gwiazd, które pierwotnie chyba wokół niej były umieszczone. Sutanna spięta drobnymi guziczkami. Komża sięga ud, wykończona dołem i przy rękawach ładnym pasem szerokiej koronki. Na plecy narzucony futrzany mantolet. Stan pomnika bardzo dobry (uzup: J.B. z Kłodzka)^
Stod (Staab) kraj: Plzeň okres: Plzeň-jih obec: Stod Komenského námestí
 

Na placu znajduje się osobliwa, kamienna rzeźba przedstawiająca dwie postacie połączone ze sobą plecami (!). Są to Św. Jan Nepomucen i Św. Maryja Panna z Dzieciątkiem Jezus. Z takim zobrazowaniem Nepomucena i Maryi spotykamy się po raz pierwszy, zazwyczaj Maryja przedstawiana jest na emblemacie trzymanym przez Jana lub na medalionie zawieszonym na szyi Jana. Jedyną analogią mogą być podwójne figury z Przewozu pod Krakowem (zobacz >>) czy z Podrajów, Kozłowa i Skotnik Dolnych, jednak tam drugą postacią jest Chrystus i charakter obiektu zupełnie różny. Kolejną osobliwością jest to, że Dziecko Jezus przedstawione jest w sukience, tzw. Praskie Jezulatko. Jan N. przedstawiony w postawie stojącej w kontrapoście z krucyfiksem trzymanym w obu dłoniach i pochylonym na lewy bark. Rzeźby ustawione na dwuczęściowym postumencie, dolna część prostopadłościenna, nowsza, górna część zwężająca się z wolutami, nakryta gzymsem. Stan dobry (nad: J.B. z Kłodzka)^
Dobřany (Dobrsan) kraj: Plzeň okres: Plzeň-jih obec: Stod Námestí T.G. Masaryka
 

W północno-zachodnim rogu placu został wybudowany w latach 1727-1734, przez budowniczego z Pilzna Jakuba Augustona, barokowy kościół św. Wita. Na miejscu starszej świątyni zbudowano centralny owalny budynek kościoła z galerią na parterze i piętrze, zakończony latarnią. W środku bardzo niezwykły, drewniany, dwustronny, architektoniczny ołtarz św. Wita i św. Jana Nepomucena, dzieło Matěja Václava Jäckela (1655-1738, twórca rzeźb z Mostu Karola, a także współtwórca głównego ołtarz w kościele klasztornym w Broumovie (zobacz >>), głównego ołtarza (1705) i rzeźb na fasadzie w kościoła JN na Hradčanach (przed 1729), ołtarza JN w praskim kościele św. Voršily na Novym Měste (1710) i figury JN z Pragi-Uhříněves z około 1730 roku) i M. Dobnera powstałe w latach 1728-31. Ołtarz po wschodniej stronie wyposażony jest w rzeźbiarską scenę "wniebowzięcia" Jana N., któremu towarzyszy rzesza aniołów. Po bokach tej sceny są rzeźby św. Wojciecha i św. Norberta. W szczycie nastawy ołtarzowej gloria Języka Świętego, a poniżej pięć gwiazd, obramowanych dwoma gałązkami palmowymi. Na ołtarzu po przeciwnej, zachodniej stronie anioły unoszą do nieba św. Wita, po jego bokach znajdują się figury św. Wacława i św. Ludmiły. Na sklepieniach dolnej galerii namalowanych osiem scen z życia Jana N. Wnętrze kościoła jest wykorzystywane jako galeria miejska, gdzie umieszczona jest stała wystawa zatytułowana "Dobřanské baroko". Uwaga: niektóre źródła tytułują kościół wezwaniem Św. Wita i Św. Jana Nepomucena ,ze względu na ołtarze tych świętych przylegające do siebie plecami. Stan dobry (nad: J.B. z Kłodzka)^
Dobřany (Dobrsan) kraj: Plzeň okres: Plzeň-jih obec: Stod Námestí T.G. Masaryka
 

W zabytkowym, owalnym w planie kościele św. Wita (zobacz wyżej) znajduje się drewniana rzeźba przedstawiająca Jana N. Święty w tradycyjnym ujęciu ikonograficznym, w postawie stojącej, trzyma przed sobą pustą lewą dłoń, w którą wpatruje się z uwagą, prawdopodobnie kiedyś trzymał w niej krucyfiks. Na głowie biret, brak aureoli z gwiazd. Rzeźba ustawiona na drewnianym taborecie. Na szyi Nepomucena zawieszona kartka, być może z opisem rzeźby. Niestety obiekt dostępny był jedynie zza zamykającej kościół kraty. Stan dobry (nad: J.B. z Kłodzka)^
Přeštice (Prestitz, Pschestitz) kraj: Plzeň okres: Plzeň-jih obec: Přeštice náměstí T. G. Masaryka
 

Na północno-zachodniej stronie placu, niedaleko ratusza można podziwiać kamienną, piaskowcową rzeźbę św. Jana Nepomucena. Pochodzi ona z 1707 lub 1736 lub 1767 roku (takie daty znaleźć można w sieci), a była restaurowana w roku 1992 i 2010. Pomnik powstał na koszt Jakuba Xavera Hlávky, mieszkańca Přeštic, proboszcza w miejscowości Němčice a później Hluk na Moravě. Na wysokim postumencie, zdobionym motywem roślinnym ustawiona piaskowcowa rzeźba stojącej w kontrapoście postaci św. Jana Nepomucena. Święty w lewej dłoni trzyma pionowo krzyż, a prawą dotyka piersi. Wokół głowy aureola z pięciu gwiazd. Stan pomnika dobry (nad: J.B. z Kłodzka)^
Přeštice (Prestitz, Pschestitz) kraj: Plzeň okres: Plzeň-jih obec: Přeštice  
 

Na moście przez rzekę Úhlava umieszczona została w 1871 roku półpostaciowa rzeźba Św. Jana Nepomucena. W roku 1998 została zastąpiona kopią wykonaną z lekkich włókien szklanych, tekstura powierzchni i kolor idealnie imitują kamień. Formę i odlew kopii wykonał w 1998 roku Jiří Líbal z Pragi, co udokumentowane jest napisem z boku rzeźby: "Formu a odlitek zhotovil Líbal J., Praha 1998", a z drugiej strony napis "KOPIE". Figura przedstawia Św. Jana Nepomucena od pasa w górę, z krucyfiksem trzymanym w dłoniach i pochylonym na lewy bark. Pod krucyfiksem liść palmy męczeństwa. Jan w szatach kanonika z biretem na głowie, ale bez otoku z gwiazd. Figura osadzona na wysuniętym ramieniu, które wychodzi poza obrys mostu, i na którym wymurowany postument z bloków piaskowca. Stan dobry. Nie są nam znane losy oryginalnej rzeźby (nad: J.B. z Kłodzka)^
Štěnovice (Stienowitz, Stenowitz) kraj: Plzeň okres: Plzeň-jih obec: Přeštice ul. Farní
 

W ołtarzu bocznym w kościele św. Prokopa (Kostel sv. Prokopa, były kościół klasztorny) umiejscowiona jest nad tabernakulum niewielka pełnoplastyczna figura przedstawiająca stojącą z wysokim krucyfiksem postać św. Jana Nepomucena. Szaty Jana w kolorze złota. Na piersi nisko zawieszony między rozwartymi połami mantoletu dosyć duży medalion. Stan dobry (nad: J.B. z Kłodzka)^
Horní Lukavice kraj: Plzeň okres: Plzeň-jih obec: Přeštice č.p. 135
 

Przed domem znajduje się kamienna rzeźba św. Jana Nepomucena. Święty w tradycyjnym ujęciu, w postawie stojącej, z krucyfiksem w dłoniach, liściem palmy i otokiem gwiazd wokół głowy. Stan dobry (nad: J.B. z Kłodzka)^
Borovy kraj: Plzeň okres: Plzeň-jih obec: Přeštice droga nr 27
 

Kamienna, piaskowcowa, barokowa, pochodząca z około połowy XVIII wieku rzeźba św. Jana Nepomucena umiejscowiona na gruszkowatym postumencie. Święty klęczy prawym kolanem na obłoku, trzyma w prawej dłoni krucyfiks (pod nim liść palmy), który adoruje wzrokiem, przy lewym boku trzyma w opuszczonej dłoni biret, wokół głowy pięć gwiazd. Szaty kanonika: sutanna, komża, peleryna, pod szyją szeroki kołnierz. Całość restaurowana w 2014 roku. Stan dobry (nad: J.B. z Kłodzka)^
Roupov kraj: Plzeň okres: Plzeň-jih obec: Přeštice
 

W centrum wsi na zboczu niewielkiego wzgórka znajduje się murowana, otynkowana kapliczka, we wnęce której za drewnianym płotkiem kamienna, polichromowana rzeźba Jana N. Kapliczka wystawiona w 1818 roku, taki rok umieszczony na frontowej ścianie kapliczki po bokach niszy. Święty w postawie stojącej w kontrapoście, lekko pochyla się w lewą stronę w kierunku trzymanego na lewym przedramieniu krucyfiksu. W prawej dłoni, przy boku Jan trzyma biret. Wokół głowy zniszczona metalowa aureola bez gwiazd. Stan rzeźby dobry, choć miejscami widoczne uszkodzenia, np. zniszczony fragment krucyfiksu (nad: J.B. z Kłodzka)^
Řenče (Rentsch) kraj: Plzeň okres: Plzeň-jih obec: Přeštice č.p. 22
 

W pobliżu domu znajduje się kamienny pomnik Jana N. wystawiony w 1898 roku przez miejscowego rolnika Jana Janotę ku czci i chwale bożej. Święty przedstawiony w tradycyjnym dla siebie ujęciu ikonograficznym: w postawie stojącej z krucyfiksem w ramionach i gwiazdami wokół głowy. Na frontowej ścianie postumentu tablica fundacyjna. Stan pomnika dostateczny, rysy rzeźby zatarte (nad: J.B. z Kłodzka)^
Spálené Poříčí (Brennporitschen) kraj: Plzeň okres: Plzeň-jih obec: Blovice Náměstí Svobody
 

W kościele Św. Mikołaja znajduje się olejny obraz "Apoteoza św. Jana Nepomucena". Jan w szatach kapłańskich, klęczy na unoszącym się obłoku z uniesioną głową i rozmodlonym wzrokiem skierowanym ku niebu. Obok Jana siedzi uskrzydlony anioł. Przed Janem położona otwarta księga i biret. Kolejny anioł trzyma przed nim krucyfiks. Ponad świętym dwa putta niosące koronę z liści laurowych i palmowy liść męczeństwa. Pod obłokiem scena zrzucenia Nepomucena z Mostu Karola do Wełtawy. Stan dobry (nad: J.B. z Kłodzka)^
Spálené Poříčí (Brennporitschen) kraj: Plzeň okres: Plzeň-jih obec: Blovice Náměstí Svobody
 

Przed kościołem Św. Mikołaja, na rampie, ustawione trzy piaskowcowe rzeźby: Św. Jana Nepomucena z 1725 roku, Panny Marii Świętogórskiej z 1726 roku i Św. Antoniego Padewskiego. Jan N. przedstawiony w naturalnej wielkości, w postawie stojącej w kontrapoście, trzyma w ramionach pochylony na lewy bark krucyfiks i dodatkowo w prawej dłoni metalowy pozłacany liść palmy męczeństwa. Wokół głowy nakrytej biretem aureola z pięciu gwiazd. Rzeźba umieszczona na zwężającym się ku środkowi postumencie, od góry przykryta wygiętym w łuk blaszanym daszkiem. Wcześniej rzeźby ustawione były nad zamkiem, przy drodze do pobliskiej Lipnicy, w 1974 roku przeniesione w obecne miejsce przed kościół. Stan dobry (nad: J.B. z Kłodzka)^
Spálené Poříčí (Brennporitschen) kraj: Plzeň okres: Plzeň-jih obec: Blovice Náměstí Svobody
 

W niszy murowanej tynkowanej kapliczki konchowej, z niskim metalowym płotkiem, umieszczona jest barokowa, piaskowcowa rzeźba Św. Jana Nepomucena z 1717 roku, choć ktoś olejną farbą na frontowej ścianie postumentu, po lewej stronie namalował rok 1713. Kapliczka, założona na rzucie prostokąta, kiedyś była obiektem wolnostojącym, dziś przylega bokiem do budynku, w którym mieści się urząd miejscowości. Święty przedstawiony w naturalnej wielkości, w typowym dla niego ujęciu ikonograficznym: w postawie stojącej w kontrapoście, w szatach kanonika doby baroku. Prawa stopa ustawiona na niskiej, prostopadłościennej kostce. Na głowie biret, a wokół niej metalowa aureola z pięcioma pozłacanymi gwiazdami. W dłoniach Jan trzyma przy piersi, pochylony na lewe ramię krucyfiks z Ukrzyżowanym Ciałem Chrystusa. Przy prawej ręce metalowy, pozłacany liść palmy męczeństwa. Rzeźba ustawiona na bogato zdobionym postumencie, przypominającym w obrycie kontury trapezu. Środek wypełniają dwa kartusze rodowe nakryte wspólną koroną. Po bokach wolutowe spływy w kształcie liści akantu, na których aniołki podtrzymujące koronę. Stan kapliczki i rzeźby dobry. Ciekawy jest fakt, że figura jest wyraźnie zbyt duża w porównaniu do konchy kapliczki: głowa Jana dotyka sklepienia, a aureola jest wykrzywiona do przodu (nad: J.B. z Kłodzka)^
Chocenice (Kotzenitz) kraj: Plzeň okres: Plzeň-jih obec: Blovice č.p. 67
 

Grupa rzeźb, wśród nich kamienna barokowa figura Jana N. stojąca na chmurce, na cokole, z połowy wieku XVIII. Do lat 20. XX wieku stała ona na moście na potoku Úslava, koło kaplicy, została potem przeniesiona na dziedziniec przed zamkiem (č.p. 1), a w 2013 roku ponownie translokowana przed urząd miejski. Jan N. przedstawiony w postawie stojącej w kontrapoście, trzyma przy piersiach krucyfiks i liść palmy męczeństwa, wokół głowy nimb z pięciu gwiazd. Figura ustawiona na postumencie, na którego frontowej ścianie kartusz (uzup: J.B. z Kłodzka)^
Okres Plzeň-sever (8 + 2)

zobacz na mapie Google (>>)

 


 • Rabštejn nad Střelou (obec: Manětín, okres: Plzeň-sever, kraj: Plzeňský): kamienny Jan w kontrapoście. Zobacz źródło zewnętrzne (>>)

 • Vejprnice (obec: Nýřany, okres: Plzeň-sever, kraj: Plzeňský): Jan N. na słupie bramy kościelnej

 • Vejprnice (obec: Nýřany, okres: Plzeň-sever, kraj: Plzeňský) lub sąsiednia miejscowość: inny kamienny Jan N.

 • Tlučná (obec: Nýřany, okres: Plzeň-sever, kraj: Plzeňský): Jan N. malowany na blasze we wnęce kapliczki

 • Bohy (okres: Plzeň-sever, kraj: Plzeňský): kamienny Jan N.^
Vysoká Libyně (Hochlibin) kraj: Plzeňský okres: Plzeň-sever droga 27
 

Na skwerku pod starymi drzewami, na dwuczłonowym cokole z herbami fundatorów (Karl Marx Příchovský z żoną?), stoi kamienna figura Jana N. w gwiaździstej aureoli. W sąsiedztwie - Florian, niedaleko również Wawrzyniec. Pierwsze lata wieku XVIII^
Kralovice-Mariánský Týnec kraj: Plzeňský okres: Plzeň-sever  
 

Koło pięknego kościoła pielgrzymkowego projektu Jana Blažeja Santiniego-Aichela stoi barokowa kamienna figura Jana N., zamykając - razem z figurą Anioła Stróża - perspektywę założenia od południa. Jest to piękna rzeźba (I.F. Platzer?) ujęta w lekkim kontrapoście, z biretem w prawej ręce i z Czeskim Palladium z MB ze Starej Boleslavi w lewej. Na odwrocie Palladium napis "CARL. LEG. ...". Nad gołą głową aureola o pięciu dużych gwiazdach. Zdobiony wolutami cokół zaopatrzono w dwa chronostychowane (>>) napisy (przy czym konsekwentnie zastosowano w nich literę C (niewyróżnioną) zamiast G, a w słowie NEPOMUCENO nie wyróżniono żadnej litery). Dolny napis tworzy liczbę 1761, górny 1767:

* * * * *
PARTHENICO
SACERDOTI
CONFESSORI
SILENTIARIO
VRBIS PRACENÆ
CLORIÆ
CZECHIÆ DELICIO
S. IOANNI
NEPOMUCENO
*       *

SACRABAT
ÆTERNVM DEVOTVS
CLIENS
F.M.K.
P.P.P.T.


^
- Kralovice-Mariánský Týnec kraj: Plzeňský okres: Plzeň-sever  
 
 

W kościele pielgrzymkowym projektu Jana Blažeja Santiniego-Aichela znajdował się niegdyś boczny ołtarz poświęcony Janowi N. wykonany w pracowni I.F. Platzera. Został sprzedany w roku 1795 (po reformach józefińskich) do kościoła sv. Jakuba v Příbramie (zobacz >>)

 

^
Plasy (Plass) kraj: Plzeňský okres: Plzeň-sever Pivovarská
 

Na jednym z dziedzińców na terenie wielkiego klasztoru cystersów znajduje się fontanna, na środku której umieszczono kamienną figurę Jana N. Jest to krępa rzeźba z krzyżem na ramieniu, bez aureoli, w birecie^
¿ Plasy (Plass) kraj: Plzeňský okres: Plzeň-sever  
 
 

Po wielkim, trwającym tydzień pożarze klasztoru w lecie 1894 roku w zgliszczach odnaleziono niezniszczone pudełeczko-relikwiarz (zobacz >>) z palcem Jana N. i popiołem z jego praskiego grobu. Nie wiem, czy obiekt ten dalej znajduje się w klasztorze (uwaga: zweryfikować)

 

^
Okres Rokycany (1)

zobacz na mapie Google (>>)

   

     

^
Liblín kraj: Plzeň okres: Rokycany  
 
 

Barokowy kościół pod wezwaniem Jana N. z roku 1754

 

^
Okres Domažlice (15)

zobacz na mapie Google (>>)

 


^
Domažlice (Taus, Tusta) kraj: Plzeň okres: Domažlice náměstí Miru
 

W kościele Narodzenia Panny Marii (Kostel Narození Panny Marie) znajduje się witraż św. Jana Nepomucena, który ufundował w 1893 roku dziekan Dr. Jan Dobry, co jest udokumentowane inskrypcją na witrażu. Święty w postawie stojącej z krucyfiksem i zielonym liściem w dłoniach, przez ramiona przewieszona stuła, wokół głowy pięć gwiazd. Stan bardzo dobry (zobacz stronę Szklanych Nepomuków >>) (uzup: J.B. z Kłodzka)^
Domažlice (Taus, Tusta) kraj: Plzeň okres: Domažlice ul. Msgre. Staška
 

Kamienna figura Jana N. z krzyżem w ręku na murze ogrodu klasztoru augustianów przy kościele Wniebowzięcia Panny Marii. Ta i sąsiednie rzeźby są dziełem rzeźbiarza Františka Ringelhahna (st., 1705 - 1789, zobacz niżej), a zostały wykonane w 1746 roku. Święty Jan Nepomucen przedstawiony w postawie stojącej trzyma pionowo przy prawym boku krucyfiks i liść palmy męczeństwa. W lewej dłoni przy piersi trzyma biret. Rzeźby były restaurowane w latach 2002-2006. Stan dobry (uzup: J.B. z Kłodzka)^
Domažlice (Taus, Tusta) kraj: Plzeň okres: Domažlice ul. Císlerova / Jindřichova / Prokopa Velikého
 

Na skwerku znajduje się kaplica Jana N. Kaplica została wystawiona na cześć Św. Jana Nepomucena przez miejscowego dziekana i późniejszego kanonika Jana Ludvíka Steyera, który sam ją poświęcił w roku 1699 (!). Jest to budowla o założeniu centralnym zrealizowana na rzucie sześcioboku. W kaplicy znajduje się rzeźba autorstwa Františka Ringelhahna (st., 1705 - 1789, zobacz wyżej), wykonana w 1773 roku. Wokół kaplicy znajdował się cmentarz, który został zlikwidowany przy przebudowie komunikacji w 1988 roku (nad: J.B. z Kłodzka)

 


 
Horšovský Týn (Bischofteinitz) kraj: Plzeň okres: Domažlice ul. J. Littrowa / Žižkova
 

Przy moście przez rzekę Radbuza stoi kamienny, piaskowcowy pomnik stojącej w kontrapoście postaci Jana N. Sama rzeźba pochodzi z początku XVIII wieku (z warsztatu M. J. Brokoffa?, widać pewne podobieństwo do figury JN z Mostu Karola w Pradze), postument nowszy, datowany na 1892 rok. Jan w tradycyjnym ujęciu ikonograficznym z krucyfiksem w ramionach. Na frontowej ścianie postumentu kartusz z inskrypcją w łacinie: "Ad / Dei terni gloriam, / Joannis / Nepomuceni / honorem statua votiva / religiose pieque / renovata a civitate / Tynhorsoviensi / MCMXIV". Stan pomnika dostateczny (nad: ) (nad: M.Muryn, uzup: J.B. z Kłodzka)^
Horšovský Týn (Bischofteinitz) kraj: Plzeň okres: Domažlice ul. Gorkeho 6
 

Koło opuszczonego klasztoru kapucynów i kościoła śśw. Wita, Wacława i Wojciecha (zobacz też niżej) kamienna barokowa piaskowcowa figura Jana N. w postawie klęczącej, z biretem w ręku, w towarzystwie dwóch aniołków, na bogato zdobionym cokole ustawionym na trzech stopniach. Święty w postawie stojącej na obłoku w towarzystwie dwóch aniołków po bokach. Jan w prawej dłoni trzyma biret, który jakby chce nałożyć na głowę aniołka, lewa dłoń dotyka piersi. Na bokach cokołu płaskorzeźbione sceny z życia Jana (Topienie, Pielgrzymka, Spowiedź Królowej). Autor i data powstania nieznane (uzup: J.B. z Kłodzka)

^
Horšovský Týn (Bischofteinitz) kraj: Plzeň okres: Domažlice ul. Gorkeho 6
 

W dawnym kościele szpitalnym kapucynów śśw. Wita, Wacława i Wojciecha (zobacz też niżej) ołtarz główny flankuje drewniana figura Jana N. Ustawiono ją w postawie klęczącej na lewej wolucie. W rękach ma krzyż i biret, nad głową pięć gwiazd^
Horšovský Týn (Bischofteinitz) kraj: Plzeň okres: Domažlice ul. Gorkeho 6
 

W dawnym kościele szpitalnym kapucynów śśw. Wita, Wacława i Wojciecha (zobacz wyżej) jeden z ołtarzy bocznych poświęcony był niegdyś Janowi N. Świadczy o tym zwieńczenie, w którym dwa aniołki trzymają kompozycję złożoną z Języka w otoku z pięciu gwiazd i palem męczeńskich. Dzisiaj w ołtarzu króluje obraz św. Franciszka^
Horšovský Týn (Bischofteinitz) kraj: Plzeň okres: Domažlice ul. Gorkeho 6
 

W dawnym kościele szpitalnym kapucynów śśw. Wita, Wacława i Wojciecha (zobacz wyżej) na gzymsie ustawiono drewnianą polichromowaną barokową figurę Jana N. w aureoli o pięciu dużych gwiazdach. Jan ma w rękach krzyż i palmę, a na głowie biret^
Staňkov (Stankau) kraj: Plzeň okres: Domažlice obec: Horšovský Týn náměstí T. G. Masaryka
 

W centralnym miejscu placu znajduje się kamienna rzeźba Św. Jana Nepomucena. Rzeźba za ogrodzeniem w formie kamiennych słupków połączonych łańcuchem. Święty w postawie stojącej z krucyfiksem w dłoniach, przez ramiona przewieszona stuła, na głowie biret, brak otoku z gwiazd. Pod krucyfiksem wyjątkowo "bogaty" liść palmy męczeństwa. Rzeźba ustawiona na prostopadłościennym, kilkustopniowym postumencie. Stan pomnika dostateczny. Na cokole data 1856^
Trhanov (Chodenschloß) kraj: Plzeň okres: Domažlice obec: Domažlice
 

Symbolami wsi Trhanov są dwa pola: czerwone i czarne, pośrodku nich umieszczone jest białe koło zębate (młyńskie?) otoczone złotą aureolą, na której pięć złotych, sześcioramiennych gwiazd, u dołu aureoli zawieszona złota kotwica. Aureola z gwiazdami jest nawiązaniem do głównego atrybutu Św. Jana Nepomucena (zobacz stronę o herbach nepomuckich >>) (nad: J.B. z Kłodzka)^
Trhanov (Chodenschloß) kraj: Plzeň okres: Domažlice obec: Domažlice
 

Kościół Św. Jana Nepomucena, przylega do zamku Trhanov, postawiony w miejscu, w którym stała kaplica zamkowa z roku 1785. W roku 1816 do kościoła dobudowana została wieża. Stan dobry. Wewnątrz zapewne jakiś wizerunek JN (nad: J.B. z Kłodzka)^
Trhanov (Chodenschloß) kraj: Plzeň okres: Domažlice obec: Domažlice
 

Na wiejskim placyku, pod starymi drzewami stoi kamienna barokowa figura Jana N. z biretem, krzyżem i palmą w rękach. Prostopadłościenny cokół z krzyżem, cztery słupki i niski murek chronią obiekt. Na jego tyłach znajduje się spory staw. Święty zobrazowany w postawie stojącej w kontrapoście, z lewą nogą w wykroku, w szatach kanonika. Jan przy ciele trzyma w prawej ręce krucyfiks i liść palmy, a w lewej, opuszczonej biret. Wokół głowy świętego metalowa aureola, do której zamocowanych pięć złotych sześcioramiennych gwiazd. Głowa uniesiona do góry, wzrok skierowany ku niebu. Na frontowej ścianie postumentu ustawionego na jednostopniowej płycie-fundamencie jest płaskorzeźbiony krzyż. Wokół pomnika cztery kamienne słupki oraz dwie lipy. Stan dobry. Miejsce zadbane (uzup: J.B. z Kłodzka)^
Trhanov (Chodenschloß) kraj: Plzeň okres: Domažlice obec: Domažlice
 

Niepozorny dom stojący koło kamiennej barokowej figura Jana N. (zobacz wyżej), między stawem i zamkiem, zajmuje restauracja "U Svatého Jana", której logo to sylwetka Jana N. Restauracja jest zaskakująco duża (pojemność 180 osób) i jest podzielona na cztery oddzielne części. W lecie jest wykorzystywana duża (kilkadziesiąt miejsc) weranda zbudowana nad stawem. Menu obejmuje zarówno tradycyjne potrawy i specjały chodowska (Chodsko - historyczny etnograficzny obszar w okolicach miejscowości Domažlice), ale także dania kuchni włoskiej. Jest też salon. Restauracja jest odwiedzana przez turystów niemieckich. W restauracji można zobaczyć oryginalne obrazy, których autorem jest malarz Špilar, które są namalowane wewnątrz murów restauracji. Na zewnętrznej ścianie restauracji w niewielkiej prostokątnej wnęce na białym tle malunek stojącej z krucyfiksem postaci Św. Jana Nepomucena. Nad nim napis "RESTAURACE U sv. JANA". Wewnątrz, we wnęce ściennej umiejscowiona jest figurka (drewniana rzeźba?) Św. Jana Nepomucena, wzorowana na Janie z mostu praskiego. Święty w postawie stojącej z krucyfiksem i liściem palmy męczeństwa, wokół głowy pięć gwiazd. Goście wrzucają do wnęki monety i banknoty, chyba w podzięce za dobre jedzenie i napitek (piwo). Janowi towarzyszy plastikowa, mała figurka dziecka. Nad wnęką napis: "Svaty Jane z Nepomuku / drż nad nama svoji ruku" (uzup: J.B. z Kłodzka)
 ^
Klenčí pod Čerchovem (Klentsch) kraj: Plzeň okres: Domažlice obec: Domažlice  
 

Na głównym placu, przed Muzeum Jindřicha Šimona Baara, w pobliżu urzędu miejscowości i kościoła św. Marcina, na zielonym trawniku ustawiona piaskowcowa rzeźba Św. Jana Nepomucena z 1715 roku (choć próba odczytania chronostychu (>>) dała rok 1718?). Święty w postawie stojącej w wyraźnym kontrapoście, trzyma przy lewym boku, równy mu wysokością krzyż (!) z Ciałem Ukrzyżowanego Jezusa, co jest rzadkim przedstawieniem ikonograficznym Jana Nepomucena. Rzeźba ustawiona na głowicy fragmentu kolumny jońskiej wtopionej w prostopadłościenny postument nakryty gzymsem. Na frontowej ścianie postumentu chronostych (>>) w łacinie:
 

ANCTE
IOANNES
STRVCTA
VOTA ACCIPE
A
FRANCISCO
AACHM. VER (?)
1715

pod którym data roczna 1715. Dokumentuje to silny kult Jana Nepomucena w tym rejonie jeszcze przed ogłoszeniem go błogosławionym (1721) i świętym (1729). Na bocznych ścianach postumentu monogramy: MARIA oraz IHS. Postument ustawiony na dwustopniowym podwyższeniu. Jan zwrócony twarzą w kierunku hotelu. Stan pomnika dobry, miejsce zadbane (nad: J.B. z Kłodzka)^
Bělá nad Radbuzou (Weißensulz) kraj: Plzeň okres: Domažlice obec: Domažlice
 

Kamienna figura świętego Jana N. ustawiona, razem z pięcioma innymi rzeźbami, na starym kamiennym moście z pierwszej połowy XVIII wieku przez rzekę Radbuzę. Krzyż na prawym ramieniu, druga ręka przy piersi, biret. Naprzeciwko - św. Wacław


 

^
Okres Tachov (210)

zobacz na mapie Google (>>)

 


^
Kladruby (?) kraj: Plzeň okres: Tachov droga nr 193/203
 

Ponad 200 figur, obrazów i innych wizerunków Jana N. eksponowanych było na pięknej ekspozycji w muzeum nepomuckim w pałacu opackim w klasztorze pobenedyktyńskim. Były tu rzeźby, obrazy, obrazy na szkle i inne obiekty z różnych miejsc Czech, wypożyczone i tu w depozycie, w tym tak dziwne obiekty jak łóżko małżeńskie z Janem N. (patronat nad udanym związkiem!) czy opisany poniżej Jan N. na rydwanie. Niestety, stanowczo egzekwowany zakaz fotografowania pozwolił na pozyskanie do tej pory fotek zaledwie ośmiu obiektów, a i to często tylko w sposób pośredni, z fotografii reklamującej wystawę dostępnej w zupełnie innej lokalizacji. Opisanie ich wszystkich to mnóstwo pracy - chyba że uda się skorzystać z katalogów muzeum (zobacz niżej).

uwaga: wizyta w lecie 2019 pokazała, ze pałac opata jest w remoncie, a zbiory nepomuckie zostały przeniesione w nieznane miejsce. Nie jest znane docelowe miejsce ich ekspozycji, być może wrócą do tej samej lokalizacji, a może do innej


 

^
Kladruby kraj: Plzeň okres: Tachov droga nr 193/203
 

Wśród ponad 200 różnych wizerunków Jana N. eksponowanych na wystawie nepomuckiej w klasztorze pobenedyktyńskim (zobacz wyżej) była drewniana polichromowana figura Jana z pustymi rękoma (uzup: M.Muryn)

 

^
Kladruby kraj: Plzeň okres: Tachov droga nr 193/203
 

Wśród ponad 200 różnych wizerunków Jana N. eksponowanych na wystawie nepomuckiej w klasztorze pobenedyktyńskim (zobacz wyżej) była klęcząca drewniana polichromowana figura Jana (uzup: M.Muryn)

 

^
Kladruby kraj: Plzeň okres: Tachov droga nr 193/203
 

Wśród ponad 200 różnych wizerunków Jana N. eksponowanych na wystawie nepomuckiej w klasztorze pobenedyktyńskim (zobacz wyżej) był Jan na rydwanie wyglądającym jak fotel inwalidzkim na kółkach (!). Ten Jan z otwartymi ramionami spogląda w górę w kierunku nieba. Jest to, wg słów przewodnika, symboliczne przedstawienie przeniesienia Św. Jana Nepomucena do nieba: "Anielski orszak niech twą duszę przyjmie, Uniesie z ziemi ku wyżynom nieba, A pieśń zbawionych niech ją zaprowadzi, Aż przed oblicze Boga Najwyższego" (uzup: J.B. z Kłodzka)^
Kladruby kraj: Plzeň okres: Tachov droga nr 193/203
 

Wśród ponad 200 różnych wizerunków Jana N. eksponowanych na wystawie nepomuckiej w klasztorze pobenedyktyńskim (zobacz wyżej) była drewniana polichromowana figura w birecie, z krzyżem trzymanym nisko w obu rękach. Złoty brzeg komży i kołnierzyk (uzup: J.B. z Kłodzka)^
Kladruby kraj: Plzeň okres: Tachov droga nr 193/203
 

Wśród ponad 200 różnych wizerunków Jana N. eksponowanych na wystawie nepomuckiej w klasztorze pobenedyktyńskim (zobacz wyżej) była obrazek na szkle w stylu ludowym przedstawiający JN (zobacz stronę Szklanych Nepomuków >>) (uzup: J.B. z Kłodzka)^
Kladruby kraj: Plzeň okres: Tachov droga nr 193/203
 

Wśród ponad 200 różnych wizerunków Jana N. eksponowanych na wystawie nepomuckiej w klasztorze pobenedyktyńskim (zobacz wyżej) była drewniana polichromowana figura w birecie, z palmą w prawej dłoni, już bez krzyża. Złota komża (uzup: J.B. z Kłodzka)^
Kladruby kraj: Plzeň okres: Tachov droga nr 193/203
 

W ołtarzu bocznym MB Różańcowej wspaniałego kościoła klasztornego p.w. Nanebevzetí Panny Marie, sv. Wolfganga a sv. Benedikta, przebudowanego przez Jana Blažeja Santiniego-Aichela, znaleźć można barokową figurę Jana N. Święty w "poruszonych" szatach, w postawie stojącej z krucyfiksem uniesionym w prawej ręce do góry i adorowanym wzrokiem oraz biretem trzymanym w lewej dłoni. Sutanna spięta guziczkami. Spod sutanny wystają dwa trzewiki. Komża wykończona dołem szeroką koronką z motywem roślinnym. Ołtarz ma dziwną gotycko-barokową formę, jak to u Santiniego. Dodać należy, że to obsadę tego właśnie klasztoru toczył się spór między arcybiskupem a królem Czech, którego ubocznym skutkiem była śmierć Jana N.^
Kladruby kraj: Plzeň okres: Tachov náměstí Republiký 31
 

Figurka Jana N. w niszy fasady domu przy rynku. Polichromowana, w aureoli postać ukazana w kontrapoście trzyma uparty na prawym ramieniu krucyfiks^
Stříbro kraj: Plzeň okres: Tachov Masarýkovo náměstí
 

Kamienna figura Jana N. w złotej aureoli stanowi część barokowego zespołu rzeźbiarskiego kolumny NMP (morový mariánský sloup) ustawionej na rynku. Jest to dzieło Lazara Widmanna (1697-1769), znanego np. z rzeźb na moście w Pilźnie (zobacz wyżej) Obiekt został niedawno odrestaurowany^
  Stříbro kraj: Plzeň okres: Tachov  
 

Kamienna barokowa figura Jana N. ustawiona na cokole i otoczona żeliwnym płotkiem^
Stříbro kraj: Plzeň okres: Tachov Kostelni náměstí
 

W kościele Wszystkich Świętych, w ołtarzu bocznym przy filarze po lewej stronie znajduje się obraz z Janem N. Identyfikuje go pięć gwiazdek podtrzymywanych w powietrzu przez aniołka. W ręku krucyfiks, druga wzniesiona w mistycznym geście. Anioły dzierżą atrybuty, w tym księgę i biret oraz pastorał. Czy przypomina on postać arcybiskupa Jana z Jenšteina. który miał tak duży wpływ na życie Jana? (nad. M.Muryn)

 

^
Stříbro kraj: Plzeň okres: Tachov Kostelni náměstí
 

W kościele Wszystkich Świętych, na obrazie w ołtarzu głównym przedstawiającym tłum świętych, na dole po lewej stronie znajduje się wizerunek Jana N. (nad. M.Muryn)

 

^
Stříbro kraj: Plzeň okres: Tachov  
 
 

Na środku kamiennego obronnego mostu na rzece Mže (Miesie) znajduje się kamienna figura Jana N. w złotej aureoli, z krucyfiksem i złotą palmą

 

^
Bor kraj: Plzeň okres: Tachov ul. Plzeňská
 

Na moście naprzeciwko zamku stoi kamienna figura Jana N. ustawiona na cokole. Co do układu postaci to kopia Jana nr 1 z Mostu Karola w Pradze^
Přimda kraj: Plzeň okres: Tachov náměstí Republiký
 

Na rynku, przed kościołem św. Jerzego stoi kamienna figura Jana N. na cokole z wnęką w kształcie serca^
Tisová kraj: Plzeň okres: Tachov droga 19850 / 199
 

Przy skrzyżowaniu, koło kościoła stoi kamienna figura Jana N. (nad: M.Muryn)

 

^
Okres Klatovy (21)

zobacz na mapie Google (>>)

 


^
Klatovy (Klattau) kraj: Plzeň okres: Klatovy městí Míru
 

W przejściu, czy przejeździe budynku dawnego jezuickiego kolegium (dziś biblioteki) znajdują się dwie nisze, w których umieszczone są kamienne polichromowane rzeźby: Św. Wacława i Św. Jana Nepomucena. Pochodzą one z połowy XVIII-go wieku i pierwotnie umieszczone były w innych miejscach Klatov. Św. Jan Nepomucen w postawie stojącej w kontrapoście, lewa noga wysunięta do przodu i ustawiona na prostopadłościennej kostce. W dłoniach Jana, przy piersiach, krucyfiks pochylony na prawy bark. Szaty charakterystyczne dla wyższego rangą urzędnika kościelnego doby baroku - kanonika: sutanna, komża, mantolet, na głowie biret. Wokół głowy metalowa aureola z pięcioma gwiazdami. Na twarzy zarost: broda i wąsy, włosy długie opadają z tyłu na szyję. Wyraz twarzy spokojny, wzrok skierowany przed siebie. Pod szyją, na piersi, pojedynczy sznur z chwostem. Na cokoliku, na którym ustawiona rzeźba wklęsło rzeźbione inicjały: * I * A * P *. Pomiędzy rzeźbami Wacława i Jana biały, ogólnodostępny fortepian. Przy niszy z Janem Nepomucenem ławeczka, na której można usiąść i poczytać jedną z książek, które znajdują się w ogólnodostępnej biblioteczce umiejscowionej naprzeciwko niszy. Obie rzeźby były w złym stanie, ale obecnie po pracach konserwatorskich, które przeprowadził w 2006 i 2013 roku akademicki rzeźbiarz i restaurator Bořivoj Rak z Mostu, są w stanie bardzo dobrym (nad: J.B. z Kłodzka)^
Klatovy (Klattau) kraj: Plzeň okres: Klatovy ul. Krameriova / Křížová
 

W kościele Narodzenia Panny Marii (Kostel Narození Panny Marie) w jednym z okien znajduje się witraż, na którym przedstawione są postacie trzech świętych (od lewej): Św. Jana Nepomucena, Św. Wacława i Św. Teresy. Wszyscy święci w postawach stojących ze swoimi głównymi atrybutami. Święty Jan Nepomucen z niewielkim krzyżykiem w lewej dłoni i dwoma palcami prawej dłoni przy ustach. Wszyscy święci opisani w swoich aureolach, niestety w przypadku Jana szybka (gomółka) z jego imieniem wypadła i pozostał napis SVATY ... NEPOM. W dolnej części witraża napis fundacyjny: Na pamatku svec rodicu venuje ??? J*H*Sedlak. Stan ogólny witraża dobry, jednak pojedyncze szybki wypadły (zobacz stronę Szklanych Nepomuków >>) (nad: J.B. z Kłodzka)^
Klatovy (Klattau) kraj: Plzeň okres: Klatovy ul. Krameriova / Křížová
 

W kościele Narodzenia Panny Marii (Kostel Narození Panny Marie, zobacz wyżej) pod lewą emporą znajduje się wspaniały polichromowany, ołtarz architektoniczny Św. Jana Nepomucena datowany na 1700 rok (!). Cechuje go bardzo bogata dekoracja rzeźbiarsko-snycerska w formie liści akantu i mnóstwa różnorodnych kwiatów. W centralnym polu nastawy ołtarzowej Św. Jan Nepomucen na obłoku unoszony przez aniołów do nieba, wokół nich pięć lustrzanych gwiazd. Wokół Nepomucena rzesza aniołów i innych świętych Ziemi Czeskiej. Po obu stronach tabernakulum po dwie sceny z życia Jan, po lewej: Spowiedź królowej i Kazanie Jana, po prawej: Zrzucenie Jana z Mostu Karola do Wełtawy i Wyłowienie Jana z Wełtawy. Nad tabernakulum Gloria Języka Świętego. W antepedium zdobiony monogram imienia JAN. Stan ołtarza dobry (nad: J.B. z Kłodzka)^
Klatovy (Klattau) kraj: Plzeň okres: Klatovy Rybníčky
 

Na zielonym skwerku za parkingiem usytuowana jest kamienna figura Jana N. Ustawiono ją niegdyś przy stawach za murami miasta, ale dzisiaj ani mury ani stawy już nie istnieją. Figura powstała w roku 1829 (data na plincie), ma aureolę, krzyż i wzniesione w górę spojrzenie. Cokół z dużym gzymsem, na im chrystogram. Na odwrociu podpisali się fundatorzy: "IAN i / ANNA / BIAN / KON"^
Švihov (Schwihau) kraj: Plzeň okres: Klatovy ul. Komenského
 

W jednym z okien kościoła Św. Wacława (Kostel sv. Václava) znajduje się witraż przedstawiający stojącą postać Św. Jana Nepomucena. Jan trzyma w jednej dłoni krucyfiks i liść palmy męczeństwa, a palec drugiej dłoni ma przytknięty do ust. Przez ramiona przewieszona stuła spowiednika. Wokół głowy otok z gwiazd. Obok okna z witrażem na ścianie znajduje się zegar słoneczny. Stan witraża dobry (zobacz stronę Szklanych Nepomuków >>) (nad: J.B. z Kłodzka)^
Švihov (Schwihau) kraj: Plzeň okres: Klatovy Náměstí T. G. Masaryka
 

W centralnym miejscu Švihova, tuż przy rondzie znajduje się kamienna rzeźba Jana N. pochodząca z drugiej połowy XVIII-go wieku. Rzeźba, w nadnaturalnej wielkości, ustawiona jest na prostopadłościennym, ogzymsowanym postumencie, który ustawiony jest na podwyższeniu w formie dwóch stopni obiegających pomnik dookoła. Wysokość całości tj. podstawy i figury wynosi aż około 550 cm. Święty przedstawiony w najpopularniejszym dla niego ujęciu ikonograficznym: w postawie stojącej w kontrapoście, w szatach kanonika z krucyfiksem w dłoniach, ku któremu lekko pochyla głowę, wokół głowy pięć dużych gwiazd, a pomiędzy nimi sześć małych gwiazdek (ciekawostka). Sutanna spięta guzikami. Dawniej figura była polichromowana. Stan dobry. Miejsce zadbane, czyste (nad: J.B. z Kłodzka)^
Švihov (Schwihau) kraj: Plzeň okres: Klatovy ul Nádražní
 

Na moście, na prostopadłościennym postumencie przykrytym profilowanym gzymsem stoi piaskowcowa rzeźba Jana N. w aureoli, ustawiona tu w 1814 roku. Święty w typowym ikonograficznym przedstawieniu: w szatach kanonika, w postawie stojącej z krucyfiksem w dłoniach, ku któremu nachyla głowę, i który adoruje wzrokiem. Przy krucyfiksie liść palmy męczeństwa. Wokół głowy, na której biret z czterema płatkami i pomponem, gwiazdy, przez ramiona przewieszona stuła. Komża ukształtowana w drobne fałdki i wykończona dołem szeroką koronką. Na frontowej ścianie postumentu prostokątna marmurowa płytka z napisem w języku czeskim: "Roku třetího po dokončení tohoto mostu L.Páně 1814 postavil MATĚJ ROSYPAL. / Obnoven roku 1892 nákladem P.K.KANTY / církev.kněze. / Znovu obnoveno r. 1908 nákladem / OBC. ZALOŽNY ve ŠVIHOVĚ.". Czyli figura świętego wystawiona została w tym miejscu w 1814 roku, trzy lata po ukończeniu mostu. Stan dobry (nad: J.B. z Kłodzka)^
  Předslav-Petrovičky kraj: Plzeň okres: Klatovy obec: Klatovy  
 

Kamienna polichromowana figura Jana N. na cokole, w aureoli

 

^
Nýrsko kraj: Plzeň okres: Klatovy obec: Nýrsko ul. Klostermannova 37
 

Przy schodach prowadzących do kościoła św. Tomasza (Kostel sv. Tomáše) znajduje się kamienna rzeźba Św. Jana Nepomucena pochodząca z 1736 roku. Święty w postawie stojącej w kontrapoście, z prawą nogą nieco wysuniętą do przodu. W dłoniach Jana krucyfiks pochylony na lewe ramię. Wokół głowy metalowa aureola z pięcioma złotymi gwiazdami, a na głowie biret. Rzeźba ustawiona na prostopadłościennym, ogzymsowanym postumencie. Na frontowej ścianie postumentu łaciński chronostych (>>) (litery S oraz NEP są wielkości tych wyróżnionych, lecz oczywiście nie mają znaczenia liczbowego):
 

EREXERVNT
DEVOTI SERVI
SANCTI IOANNIS
NEPOMVCENI

Do lat siedemdziesiątych XX wieku rzeźba stała na rynku, koło zlikwidowanego kościoła. Stan dobry (nad: J.B. z Kłodzka)^
Nýrsko-Zelená Lhota kraj: Plzeň okres: Klatovy obec: Nýrsko
 
W tej dawniej niezależnej osadzie, dziś części Nýrska leżącej 5,5 km od niego na południe, przy mostku nad Zelenským Potokiem, na walcowatym cokole z kamieni, ustawiono płaski wycięty z blachy i pomalowany wizerunek Jana N. Ten bardzo sympatyczny Nepomuk trzyma oburącz duży krzyż, w prawej dłoni ma zielony liść palmy i ma gołą okrągłą głowę. Postać stoi na kłębowisku białych obłoków


^
  Nová Ves kraj: Plzeň okres: Klatovy obec: Chanovice  
 

Kamienny polichromowany Jan N. we wnęce, na cokole

 

^
Hartmanice kraj: Plzeň okres: Klatovy    
 

W centrum miejscowości, nma placyku ze starą fontanną, pod wielkim drzewem stoi kamienna figura Jana N. Na cokole inskrypcja fundacyjna "Georg Palait / 1731". Aureola z gwiazdami, krępa sylwetka

 

^
  Sušice kraj: Plzeň okres: Klatovy obec: Sušice ul. Pravdova
 
 

W pobliżu gimnazjum kaplica Jana N.

 

^
  Sušice kraj: Plzeň okres: Klatovy obec: Sušice  
 
 

Rzeźba Jana N. (źródło zewnętrzne)

 

^
Čepice u Sušice kraj: Plzeň okres: Klatovy obec: Sušice  
 

Na moście na rzece Otava w roku 2011 ustawiono nietypową figurą Jana N. Ma ponadnaturalną wysokość i wykonana jest ze szkła! Jest to nie tylko największy ze Szklanych Nepomuków (>>), ale również jest to największa szklana rzeźba na świecie. Wykonał ją rzeźbiarz Martin Mašek, a gwiazdy odlano w warsztacie Tomášková-Dytrychová (nad: J.B. z Kłodzka)

 

^
Chlistov kraj: Plzeň okres: Klatovy  
 

W tej wsi, dawniej przez pięć lat części miasta Klatovy, przed kościołem pw. Podwyższenia Krzyża Świętego znajduje się metalowa (żeliwna?) polichromowana figura św. Jana Nepomucena. Święty w postawie stojącej, trzyma w dłoniach wysoki krucyfiks, wokół głowy pięć gwiazd, na piersiach na szarfie zawieszony krzyżyk, przez ramiona przewieszona stuła zdobiona gwiazdami (unikalne!), sutanna spięta guzikami. Figura ustawiona na kamiennym postumencie, na frontowej ścianie którego zbita szybka z inskrypcją. Stan pomnika dobry, choć widoczne ślady korozji (nad: J.B. z Kłodzka)^
Chlistov kraj: Plzeň okres: Klatovy  
 

W tej wsi, dawniej przez pięć lat części miasta Klatovy, w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (Kostel Povýšení sv. Kříže) znajduje się boczny ołtarz Św. Jana Nepomucena utrzymany w stylu neogotyckim. W nastawie tego ołtarza umiejscowiony jest obraz przedstawiający klęczącego Jana N. w gwiaździstej aureoli, któremu towarzyszą aniołowie i putta. Stan dobry (nad: J.B. z Kłodzka)^
Velhartice (Wellartitz) kraj: Plzeň okres: Klatovy  
 

W jednym z okien w kościele Narodzenia Panny Marii (Kostel Narození Panny Marie) znajduje się witraż przedstawiający popiersie św. Jana Nepomucena, który trzyma przy piersi swe atrybuty: krucyfiks i liść palmy męczeństwa. Witraż chroniony jest od zewnątrz gęstą metalową siatką, która jednak nie zasłania jego rysunku. Stan witraża dobry (zobacz stronę Szklanych Nepomuków >>) (nad: J.B. z Kłodzka)^
Hlavňovice kraj: Plzeň okres: Klatovy   droga 1541
 

Kościół pod wezwaniem Jana N., w nim zapewne jakiś wizerunek JN

 

^
Železná Ruda (Markt Eisenstein) kraj: Plzeň okres: Klatovy Klostermannovo náměstí
 

W tutejszym kościele  Panny Marie Pomocné z Hvězdy, wyróżniającym się piękną baniastą kopułą, jest  XVIII-wieczny boczny ołtarz poświęcony Janowi N., którego głównym elementem jest polichromowana figura Jana N. Jan ma biret, w prawej dłoni trzyma liść palmy, w lewej mały krzyżyk, być może nieoryginalny - wskazuje na to wzrok Jana skierowany nieco powyżej. Rzeźbę ujęto w architektoniczną ramę składającą się z dwóch pionowych profilowanych i marmoryzowanych słupków, każdy z dwoma okrągłymi otworami, w których umieszczono złote gwiazdy, oraz z czegoś w rodzaju baldachimu, który przypomina bardziej szereg generalskich epoletów (skrajny prawy element utrącony), a zwieńczony jest piątą gwiazdą ujętą w dekoracyjny ażurowy pięcioboczny element. Strój Jana typowy, choć kolory nie są z tych najczęściej spotykanych - czerwonawy biret, sutanna i spód mantoletu, złote obramowanie komży i befki. Ładnie opracowane dłonie. Kontrapost. Na dole i na górze po parze aniołków, pod stopami Jana główka anielska^
Železná Ruda (Markt Eisenstein) kraj: Plzeň okres: Klatovy ul. Sklářská
 

W tym przygranicznym miasteczku, przy mostku na rzece Řezná (Großer Regen) stoi kamienna figura Jana N., zapewne XVIII-wieczna, wykonana w stylu barokowo-ludowym. Ma aureolę o pięciu dużych gwiazdach, krzyż ułożony na palmie na lewym barku na który kieruje spojrzenie. Ustawiono ją w kontrapoście 
 
    

 

JIHOČESKÝ KRAJ (117 + 2)

zobacz na mapie google (>>)


okresy, alfabetycznie: MIEJSCOWOŚCI:^
Okres Český Krumlov (33 + 2)

zobacz na mapie Google (>>)

 


^
Český Krumlov (Krumau) kraj: Jihočeský okres: Český Krumlov ul. Kostelní 156
 

Jest tu kościół św. Wita, a w nim kaplica Jana Nepomucena wybudowana w latach 1724-1726. Znaleźć w niej można figurę Jana N. z palcem przy ustach, ustawioną na przyściennym wsporniku (zobacz też niżej)

 

^
Český Krumlov (Krumau) kraj: Jihočeský okres: Český Krumlov ul. Kostelní 156
 

Jest tu kościół św. Wita, a w nim kaplica Jana Nepomucena wybudowana w latach 1724-1726 (zobacz wyżej). Na ścianach i plafonie znajdują się piękne freski nepomuckie

 

^
Český Krumlov (Krumau) kraj: Jihočeský okres: Český Krumlov ul. Kostelní 156
 

Jest tu kościół św. Wita, a w nim kaplica Jana Nepomucena wybudowana w latach 1724-1726 (zobacz wyżej). Ołtarz w kaplicy, wykonany w 1725 roku, zawiera w srebrnym relikwiarzu (>>) ułomki kości Jana. Sprowadził je tutaj w XIX wieku kardynał Fryderyk Schwarzenberg. Jego rodzina przyjęła Jana za swego patrona (byli członkowie rodu jego imienia) i urządzili sobie mauzoleum w tej właśnie kaplicy

 

^
  Český Krumlov (Krumau) kraj: Jihočeský okres: Český Krumlov  
 
 

Jest tu również barokowy kościół Jana N. (uwaga: sprawdzić - nie jest wykluczone, że obiekt jest tożsamy z kaplicą JN przy kościele św. Wita, zobacz wyżej)

 

^
Český Krumlov (Krumau) kraj: Jihočeský okres: Český Krumlov Lazebnický Most
 

Na moście (>>) na Wełtawie stoi brązowa rzeźba Nepomuka. W ostatnich latach odzyskała aureolę ze złotymi gwiazdami oraz złotą palmę. Na cokole typowy chronostych (>>): "SANCTO.IOANNI.NEPOMVCENO"^
Český Krumlov (Krumau) kraj: Jihočeský okres: Český Krumlov Zámek - Plášťový Most
 

Kamienna figura Jana N. w arkadzie mostu-galerii prowadzącego do zamku
^
Český Krumlov (Krumau) kraj: Jihočeský okres: Český Krumlov Zámek
 

W zamku, w małej kaplicy koło sypialni księżnej, jest niewielka złota figurka Jana N. w birecie, promienistej aureoli i z krzyżem, który pomaga dźwigać aniołem usadowiony na ramieniu JN. U stóp Jana dwa kolejne aniołki usadowione na zdobionej chmurkami podstawie. Nie jest wykluczone, że podstawa ta jest przeszklonym relikwiarzem nepomuckim (>>) - o ile można to stwierdzić na podstawie zdjęć (nad: M.Muryn)^
Český Krumlov (Krumau) kraj: Jihočeský okres: Český Krumlov ul. Horní 154
 

Drewniana barokowa polichromowana figura Jana N. prezentowana jest na ścianie w budynku dawnego kolegium jezuitów - dziś jest tam Hotel pod Różą (Růže Hotel). Szeroko rozłożone ręce, dziś już bez krzyża i palmy, z gołą głową (nad: A.Po.)

 

^
Český Krumlov (Krumau) kraj: Jihočeský okres: Český Krumlov ul. Rybářská 1
 

Przy moście na Wełtawie barokowa kamienna figura Jan N. ujętego w kontrapoście. Stoi w grupie drzew, chroniona przez metalowy daszek^
Český Krumlov (Krumau) kraj: Jihočeský okres: Český Krumlov nám. Svornosti
 

Szczyt barokowego domu na głównym placu miasta zdobi malowidło z Janem N. Przedstawia ono naszego kanonika w typowym stroju, z medalem na szyi i pięcioma gwiazdami koło głowy, wyciągającego rękę z Językiem w stronę Absolutu wyobrażonego symbolem Oka Opatrzności (trójkąt w kole). Obok fruwają dwa aniołki, w tle Most Karola^
Český Krumlov (Krumau) kraj: Jihočeský okres: Český Krumlov ul. Soukenická
 

Ścianę domu zdobi malowidło z Janem N. adorującego MB z Dzieciątkiem. Obok anioł z palcem na ustach i prawdopodobnie Językiem w dłoni (nad: U.B.)^
Kájov (Gojau) kraj: Jihočeský okres: Český Krumlov obec: Český Krumlov ul.  Školní / U Kostela
 

W przeszklonej niszy, nad wejściem do budynku plebanii umieszczona polichromowana figura Św. Jana Nepomucena. Święty w szatach kanonika, w postawie stojącej, trzyma w jednej dłoni krucyfiks, a w drugiej liść palmy, na głowie biret (nad: J.B. z Kłodzka)^
Kájov (Gojau) kraj: Jihočeský okres: Český Krumlov obec: Český Krumlov ul.  Školní / U Kostela
 

Po północnej stronie kościoła, przy plebanii kościoła pielgrzymkowego WNMP znajduje się kaplica św. Jana Nepomucena z roku 1699 (! zobacz wyżej), którą wykorzystywano do spowiadania pątników. Wewnątrz znajduje się bardzo interesujący boczny ołtarz św. Jana Nepomucena. Jest to rozłożysta pięcioosiowa konstrukcja, której centrum stanowi zamknięta muszlowo nisza z polichromowaną figurą Jana N. wpatrzonego w trzymany niemal poziomo w obu rękach krucyfiks.  Po obu stronach po dwa anioły z atrybutami (czerwony Język, otwarta księga, palma męczeńska) i dwa mniejsze aniołki. Dalej, skrajnie, dwóch innych świętych biskupów. Na bogatym gzymsie Trójca Święta z kulą ziemską i cztery kolejne anioły. Do tego ciekawe zdobienia (rocaille, girlandy, czerwone kokardy, wazy) i kartusz z napisem. W antepedium malowidło przedstawiające leżącą postać martwego Jana N. (nad: J.B. z Kłodzka)

 

^
- Kájov-Staré Dobrkovice (Alt Turkowitz) kraj: Jihočeský okres: Český Krumlov obec: Český Krumlov ul. Chvalšinská 8
 

Przy starej drodze i moście stoi konchowa pielgrzymkowa kapliczka Jana N. Murowana, bielona i niestety już pusta. Jest to element szlaku pielgrzymkowego wiodącego do kościoła WNMP w Kájovie (zobacz wyżej). Połowa XVIII wieku

 

^
Světlík (Kirchschlag) kraj: Jihočeský okres: Český Krumlov obec: Český Krumlov
 

W pobliżu plebanii i kościoła Św. Jakuba w ceglanej, otynkowanej kapliczce wkomponowanej w ścianę ogrodzenia, znajduje się - na miejscu starszej, utraconej (zobacz niżej) - kamienna modernistyczna rzeźba Jana N. (nad: J.B. z Kłodzka)^
- Světlík (Kirchschlag) kraj: Jihočeský okres: Český Krumlov obec: Český Krumlov
 
 

W kapliczce w pobliżu plebanii (zobacz wyżej) najprawdopodobniej rezydowała niegdyś barokowa rzeźba Jana N., która nie przetrwała (nad: J.B. z Kłodzka)

 

^
Černá v Pošumaví (Schwarzbach) kraj: Jihočeský okres: Český Krumlov  
 

Przed kościołem Niepokalanego Poczęcia Maryi Panny (Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie) znajduje się kamienna granitowa rzeźba św. Jana Nepomucena pochodząca z drugiej połowy XVIII wieku lub początku XIX wieku. Nie jest to oryginalna lokalizacja, pomnik został przeniesiony w to miejsce z pobliskiego mostu w wiosce, gdzie znajdował się do lat 70. XX wieku. Pierwotnie pomnik rzekomo znajdował się w kaplicy między probostwem a kościołem, która została rozebrana na początku 20 wieku. Święty przedstawiony w statycznej postawie stojącej, w szatach kanonika. W dłoniach Jana krucyfiks pochylony na lewe ramię, na krucyfiksie dużych rozmiarów (co stanowi ciekawy i rzadko spotykany przypadek) martwe Ciało ukrzyżowanego Jezusa. Prawa, przybita do krzyża dłoń Jezusa dotyka policzka Nepomucena. Nepomucen natomiast lekko nachyla głowę, w akcie adoracji, w kierunku Ukrzyżowanego. Wzdłuż prawej ręki, od podstawy krzyża, ułożona szeroka gałąź palmy męczeństwa. Na głowie biret z płatkami. Oczy przymknięte, nos wąski, usta małe zamknięte, na twarzy zarost. Rzeźba spoczywa na współcześnie wykonanym postumencie, na którego frontowej ścianie pięć wklęsło rzeźbionych pozłoconych gwiazd. Stan rzeźby po renowacji w 2007 roku dobry, choć w 1918 pewnej nocy czeska załoga wojskowa utrąciła rzeźbie rękę i część krzyża (nad: J.B. z Kłodzka)^
Frymburk (Friedberg) kraj: Jihočeský okres: Český Krumlov Náměstí
 

W tutejszym muzeum znajduje się figura Jana N., drewniana i polichromowana, w aureoli i z krzyżem nieprawidłowo wetkniętym w prawą dłoń. Z fragmentu tabliczki informacyjnej widocznej na zdjęciu zdaje się wynikać, że stała ona niegdyś na starym drewnianym moście na Wełtawie (nad: M.Muryn)^
Vyšší Brod (Wyższy Bród, Hohenfurth) kraj: Jihočeský okres: Český Krumlov  
 

W kościele cysterskiego vyšebrodskeho kláštera jedno z gotyckich maswerkowanych okien ozdobiono, zapewne w końcu wieku XIX, witrażem ze scenami z życia Jana N. (Narodzenie, młody Jan służący do mszy św. (rzadkość), Spowiedź Królowej, Jan przed Królem Wacławem, martwy Jan w Wełtawie, Apoteoza Jana w mandorli z personifikacjami Czech i Austrii - rzadkość!). W dolnej części anioły z tarczami herbowymi, w tym Różą Rožmberków (zobacz Szklane Nepomuki >>)^
Vyšší Brod (Wyższy Bród, Hohenfurth) kraj: Jihočeský okres: Český Krumlov  
 

W budynkach cysterskiego vyšebrodskeho kláštera zorganizowano niewielkie muzeum, a w ramach ekspozycji zobaczyć można niewielką drewnianą polichromowaną figurkę Jana N. w birecie i aureoli, z początku XVIII wieku. Rzeźbę wykonał nieznany czeski mistrz, a ustawiono ją na ładnym cokoliku

 

^
Vyšší Brod (Wyższy Bród, Hohenfurth) kraj: Jihočeský okres: Český Krumlov  
 

W budynkach cysterskiego vyšebrodskeho kláštera zorganizowano niewielkie muzeum, a w ramach ekspozycji zobaczyć można owalny obraz Jana N.  z aniołem

 

^
Vyšší Brod (Wyższy Bród, Hohenfurth) kraj: Jihočeský okres: Český Krumlov  
 

W bibliotece cysterskiego vyšebrodskeho kláštera, dziś w ramach muzeum klasztornego, szczyt jednej z barokowych szaf zdobi owalny obraz Jana N. Piękną oprawę obrazu uzupełniają dwie figury aniołów^
Vyšší Brod (Wyższy Bród, Hohenfurth) kraj: Jihočeský okres: Český Krumlov  
 

Na filarze mostu na Wełtawie stoi kamienna barokowa figura Jana N. Jan patrzy na klasztor cystersów, na głowie ma biret, w ramionach krucyfiks. Na wolutowanym cokole duża pomalowana na czerwono gwiazda oraz napis z chronostychem (>>): "REGNANTI / (G?)LORIOSE IN COELIS / B. IOANNI N. / L(I?)OPATRI PATRIA / ET / PATRONO / REGNI". Treść nie jest całkiem jasna, świadczy natomiast o wieku figury, która powstała być może jeszcze za statusu błogosławionego, przed kanonizacją. Już wtedy jednak napisano o patronacie Jana nad państwem Habsburgów. Wyróżnione litery dają liczbę 259 (ew. 210), która być może razem z innymi, zawartymi w niezachowanych napisach, dawała rok fundacji. Złote gwiazdy w aureoli i palma. Obiekt remontowany w roku 2014
^
Vyšší Brod (Wyższy Bród, Hohenfurth) kraj: Jihočeský okres: Český Krumlov ul. Míru 187
 

Kamienna kapliczka z zakratowaną wnęką, w której wnęce umieszczono obrazek Jana N. w aureoli, stosownie podpisany. Kapliczka zdobiona półplastycznymi kolumnami, wicią roślinną, Okiem Opatrzności, chrystogramem i datą 1850. Obrazem jest najprawdopodobniej znacznie młodszy^
Vyšší Brod - Hrudkov kraj: Jihočeský okres: Český Krumlov droga 1623
 

W granicach tej wsi, dziś części Vyššeho Brodu, w szczerym polu stoi murowana kapliczka, w której wnęce umieszczono współczesny obrazek Jana N. na tle Mostu Karola. W górnych rogach MB z Dzieciątkiem i sylwetka kościoła klasztornego w Vyšším Brodzie^
Vyšší Brod (Wyższy Bród, Hohenfurth) kraj: Jihočeský okres: Český Krumlov Náměstí
 

W kościele św. Bartłomieja, w ołtarzu bocznym umieszczono typową statyczną figurę Jana N. z palmą i palcem na ustach. Jest pomalowana na pastelowe polory, ma bordowy biret i sutannę (nad: M.Muryn)^
Vyšší Brod (Wyższy Bród, Hohenfurth) kraj: Jihočeský okres: Český Krumlov Náměstí
 

Na głównym placu miasta stoi kamienna późnobarokowa figura Jana N. w gwiaździstej aureoli, z krzyżem przy piersi i z metalową złotą palmą przymocowaną do niego. Kontrapost, baniasty cokół, kamienna barierka z tralkami i datą: "A 1840 K". Złote gwiazdy w aureoli i palma (nad: M.Muryn)^
Rožmberk nad Vltavou kraj: Jihočeský okres: Český Krumlov droga 160
 

Na środku mostu na Wełtawie stoi metalowa figura Jana N. w dużej gwiaździstej aureoli, ze złotym krzyżem, palmą i krzyżykiem na szyi. Dzieło zapewne współczesne^
Rožmberk nad Vltavou kraj: Jihočeský okres: Český Krumlov droga 160
 

Na placyku w centrum miejscowości na wysokiej kolumnie stoi kamienna barokowa figura Jana N. w metalowej aureoli o pięciu złotych gwiazdach. Kontrapost, biret, duży krucyfiks. Na kapitelu kolumny wyrzeźbione serce gorejące. Na cokole inskrypcja fundacyjna z chronostychem (>>) świadcząca, że fundatorem był niejaki Joseph Antonius Hervisch. Napis powyżej brzmi: "PRO AMPLIANDAEIVS / GLORIA FIERICVRAVIT" dając rok 1722, a na samej górze inicjał JAP. Całość otoczona balustradą^
Rožmberk nad Vltavou kraj: Jihočeský okres: Český Krumlov  
 

We wnęce muru bramy wejściowej do zamku, po prawej stronie, stoi kamienna barokowa figura Jana N. z dużym krucyfiksem. Zapewne nie jest to jej oryginalna lokalizacja^
Rožmberk nad Vltavou kraj: Jihočeský okres: Český Krumlov droga 160
 

W zamku (zobacz wyżej) znajduje się duży obraz przedstawiający Jana N. z krzyżem w ręku, w towarzystwie aniołka z palmą. W tle Spowiedź Królowej i Most Karola ze sceną Topienia, wokół głowy pięć gwiazd i główki anielskie (nad: U.B.)^
Zlatá Koruna (Svatá Koruna,  Sancta Corona, Heiligenkron) kraj: Jihočeský okres: Český Krumlov  
 

Kamienna polichromowana barokowa figura Jana N. stoi w drewnianej kapliczce na tyłach klasztoru cystersów, koło muru i niedaleko stawu. Cała miejscowość położona jest w zakolu Wełtawy. Jan przedstawiono w lekkim kontrapoście, z dużym krucyfiksem w obu rękach, w birecie i pięciogwiaździstej poziomej aureoli. Na cokole inskrypcja fundacyjna, trudno czytelna, być może chronostychowana (>>). Drewniana kapliczka kryta gontem jest młodsza od figury i ma za zadanie chronić ją od opadów. Obiekt bardzo malowniczy, tak zresztą jak cała miejscowość
^
Zlatá Koruna (Svatá Koruna,  Sancta Corona, Heiligenkron) kraj: Jihočeský okres: Český Krumlov  
 

W klasztorze cystersów znajduje się barokowy obraz z Janem N. o nieco nietypowym wyglądzie. Jan na czarną pelerynę i komżę, a jedynymi kolorowymi elementami ubioru są biała befka i mankiety oraz medalion na fioletowej wstędze na szyi. Postawa półklęcząca (siedząca), na kolanie otwarta księga. Na górze mały aniołek z palcem na ustach i duży anioł z palmą i wieńcem, wskazujący na pięć gwiazd na niebie. Zdobiona rokokowa rama (nad: M.Muryn)^
Zlatá Koruna (Svatá Koruna,  Sancta Corona, Heiligenkron) kraj: Jihočeský okres: Český Krumlov  
 

W klasztorze cystersów, na tyłach, znajduje się obraz przestawiający pomnik Jana N. typie JN nr 1 z Mostu Karola. Na postumencie napis "S. / Joannes / Nepomucenus.". Po bokach sześć scen z życia Jana:  Spowiedź Królowej, Rozmowa z Królem, Pielgrzymka do Starej Boleslavi, Tortury (tu konkretnie przypalanie boków pochodniami), Topienie oraz Kazanie czy też Nauka - Jan z otwartą księgą na kolanach (nad: M.Muryn)^
Zlatá Koruna (Svatá Koruna,  Sancta Corona, Heiligenkron) kraj: Jihočeský okres: Český Krumlov  
 

W klasztorze cystersów, po lewej stronie za murem oddzielającym ołtarz znajduje się ołtarz boczny o ciekawej, nieco manierystycznej architekturze - iluzjonistyczna nisza z pseudokopułą i szczytem, do tego pilastry, a po bokach dwa otoki, zapewne z relikwiami świętej i świętego (nie wiadomo jakich - należy sprawdzić). Jego głównym elementem jest czarno-złota figura Jana N. z biretem w prawej i wysokim krzyżem w lewej ręce. Nad głową aureola w formie pięciu promieni zakończonych gwiazdami (nad: M.Muryn)^
Okres Písek (17)

zobacz na mapie Google (>>)

 


^
Písek kraj: Jihočeský okres: Písek Jelení most
 

Kopia pięknego kamiennego barokowego posągu Jana N. na XIII-wiecznym  moście (>>). Jan unosi w górę prawą rękę, na lewym ramieniu ma krzyż. po obu stronach umieszczono anioły. W kartuszach trzymanych przez anioły inskrypcje: "ČAS k mlčení" oraz "ČAS k mluvení" (Księga Koheleta (3,1-13,"Czas milczenia", "Czas mówienia"). Aureola, kontrapost, biret. Na cokole herb fundacyjny
^
Písek kraj: Jihočeský okres: Písek Velké náměstí
 

W Prácheňskéim muzeum znajduje się oryginał barokowej figury Jana N. z gotyckiego mostu, gdzie po roku 2002 umieszczono kopię (zobacz wyżej) (nad: M.Muryn)^
Písek kraj: Jihočeský okres: Písek Velké náměstí
 

W Prácheňskéim muzeum znajduje się namalowany na parawanie (!) wizerunek Jana N. (nad: M.Muryn)^
Písek kraj: Jihočeský okres: Písek Velké náměstí
 

W Prácheňskéim muzeum znajduje się złocona figura Jana N. z przełomu XVIII i XIX wieku, z biretem w prawym ręku (nad: M.Muryn)^
Písek kraj: Jihočeský okres: Písek Velké náměstí
 

W Prácheňskéim muzeum znajduje się drewniana polichromowana figura Jana N. z XIX wieku, w birecie, o uszkodzonych i pustych dłoniach (nad: M.Muryn)^
Písek kraj: Jihočeský okres: Písek Velké náměstí
 

W kościele Povýšení svatého Kříže, w ołtarzu bocznym jest  figura Jana N. (nad: M.Muryn)^
Písek kraj: Jihočeský okres: Písek Velké náměstí
 

W kościele Povýšení svatého Kříže (zobacz wyżej), na ścianie zobaczyć można medalion z Janem N. namalowany w roku 1912 przez Aloisa Hansema (nad: M.Muryn)

 

^
Písek kraj: Jihočeský okres: Písek ul. Jungmannova 32/7
 

Ulica Jungmannova, kiedyś nazywana Dobytčí, później Široká, zawsze przyciągała mieszczan do budowy najbardziej luksusowych budynków. Takimi są również dwie zachowane do dziś o nr 31 i 32, dawniej gotyckie, dziś barokowe mieszczańskie kamienice, zwane U Zlatého kříže oraz U Sv. Jana Nepomuckého (!). Obydwie miały podcienia, dziś zachowane tylko w jednej z kamienic. W elewacji tej kamienicy, na wysokości pierwszego piętra, między oknami, znajduje się przeszklona, zwieńczona konchą nisza, w której umieszczona jest drewniana, polichromowana rzeźba św. Jana Nepomucena. Święty w postawie stojącej w kontrapoście trzyma w dłoniach krucyfiks, ku któremu pochyla głowę, i który adoruje wzrokiem. Wokół głowy, na której nie ma biretu, nimb z pięciu sześciokątnych gwiazd, osadzonych na metalowym pręcie. U stóp Jana uskrzydlony aniołek, który trzyma nad swoją głową otwartą księgę, na kartach której inskrypcja: "Čas k mlčení! (Čas k mluvení?)" druga część, w nawiasie, jest niepewna co do treści, gdyż słabo widoczna (Księga Koheleta (3,1-13): "Czas milczenia i czas mówienia") - widać, że ten motyw był w Písku popularny, bo zastosowano go również w figurze na moście (zobacz wyżej). Na frontowej ścianie cokoliku, na którym ustawiona rzeźba kartusz, być może z inskrypcją. Stan dobry (nad: M.Muryn, uzup: J.B. z Kłodzka)^
Písek kraj: Jihočeský okres: Písek ul. Leoše Janáčka
 

W oszklonej i zwieńczonej ostrołukowo wnęce domu umieszczono prostą drewnianą polichromowaną figurę Jana N. ustawioną na profilowanym cokoliku. Skrzyżowane dłonie dzierżą krzyż i palmę. Biret, aureola (nad: M.Muryn)^
Písek kraj: Jihočeský okres: Písek ul. Bakaláře
 

W kapliczce przy kościele Narození Panny Marie znajduje się barokowa kamienna figura Jana N. ukazana w przyklęku na chmurce. U stóp anioła, w rękach krzyż, w lewej dłoni złota palma. Bardzo rozwiane szaty, aureola o pięciu złotych gwiazdach. Na gzymsowanym cokole kartusz z chronostychowanym (>>) napisem: "SODA / LITAS AL / MA SANCTO / SVO TVTE / LARI", który daje datę 1762. Kapliczka stoi przy ścianie kościelnej kaplicy nepomuckiej, w której zachowały się freski z JN (zobacz niżej) (nad: M.Muryn)^
Písek kraj: Jihočeský okres: Písek ul. Bakaláře
 

W kaplicy bocznej wewnątrz kościoła Narození Panny Marie, na sklepieniu kopuły, znajdują się barokowe malowidła przedstawiające sceny z życia Jana N. (nad: M.Muryn)^
Písek kraj: Jihočeský okres: Písek Václavské náměstí
 

Przy bramie prowadzącej na teren kościoła św. Wacława ustawiono na cokole klęczącą polichromowaną kamienną figurę Jana N. Wyraz nieco naiwny, ale uroczy. W ręku biret, druga przyciśnięta do piersi. Aureola z pięcioma gwiazdami, na szyi stuła Na cokole daty 1745 (fundacja?) oraz 1878 (renowacja?). Na podstawie nazwisko fundatora o imieniu Ioannis^
  Žďákov u Chrástu (nieistniejąca osada) kraj: Jihočeský okres: Písek  
 
 

Nadwełtawska figura Jana N. wymieniona w książce "Sv. Jan Nepomucký, sochy při Vltavě" Vojtěcha Pavelčíka. Sama miejscowość już nie istnieje, zalana przez wody spiętrzonej Wełtawy, została tylko nazwa Žďákovsky Most

 

^
Orlík nad Vltavou kraj: Jihočeský okres: Písek č,p. 125
 

Przy parkingu pod zamkiem stoi konchowa kapliczka z barokową polichromowaną figurą Jana N. Mocny kontrapost, aureola, krzyż i palma

 

^
Dobev kraj: Jihočeský okres: Písek droga 139
 

Przy skrzyżowaniu dróg, w murze kościelnym znajduje się kapliczka, w której umieszczono polichromowaną figurę Jana N., zapewne kamienną. Na cokole symbole eucharystyczne. Aureola z pięcioma gwiazdkami, duży krucyfiks, wzniesione spojrzenie^
Horosedly (Horusedly) kraj: Jihočeský okres: Písek  
 

Przy bramie do zamku w latach 1711-14 posadowiono ładną barokową kaplicę pod wezwaniem Jana N. Budynek zaopatrzono w sygnaturkę, portal wejściowy z herbami fundatorów i spływowy szczyt z podwójnym krzyżem na czubku. Wewnątrz, w ołtarzu, stoi polichromowana figura Jana N. z krucyfiksem (widziałem ją przez dziurkę od klucza). Obiekt ufundował Jan Frantisek z Zalmberka i jego żona Josefa Maximiliana z domu Löwenfels. Majątek objęli później Schwarzenbergowie, którzy odzyskali go po roku 1989. Ich staraniem obiekt wyremontowano. Czy w kaplicy przechowywano relikwie Jana N.? (zobacz niżej)^
Horosedly (Horusedly) kraj: Jihočeský okres: Písek  
 

Przy moście na rzeczce Skalice ustawiono, z widokiem na kaplicę Jana N. po drogiej stronie, jedną z najbardziej malowniczych figur Jana N. jakie widziałem. Jest kamienna, pięknie polichromowana, wyposażona w aureolę, krucyfiks i biret - trzymany w lewej ręce. Cztery rogi bazy figury zdobią cztery aniołki z atrybutami: rogami obfitości (dwa tylne), palcem przy ustach, otwartą księgą z datą fundacji (1727). Na plincie umieszczono łaciński napis "RELIQVIÆ SANCTORŪ" - czyżby sugerująca istnienie relikwii Janowych w tej miejscowości? (Jeśli tak, to w grę wchodzi tylko kaplica JN, zobacz wyżej). Ale to dopiero początek - na wszystkich czterech ścianach cokołu są pola z sentencjami, również po łacinie. Front: 'SANCTO / IOANNI NE / POMVCENo", lewa strona (chronostych >>): "GLORIOSO / VINDICI LABOo / RANTIBVS EX / INFAMIA", prawa strona: "sMETROPOLI / TANÆ ECCLE / SIÆ PRAGENSIs / CANONICo", tył: "OB CUSTODI / TUM CONFEs / SIONIS SECRETŪ / MARTIRI". Rzeźba jest barokowa, pochodzi zapewne z roku 1727, jak głosi to chronostych i data w księdze. Niedawno z wielkim smakiem restaurowana - odważnie, lecz bardzo stylowo (innym kolorem zaznaczono otworzone fragmenty). Jak pokazują stare zdjęcia GSV, w roku 2011 figury nie było na tym miejscu. Pojawia się więc pytanie, czy teraz wróciła ona na swe miejsce, czy też może została tutaj skądś przeniesiona. Nie jest to najwyższe osiągnięcie sztuki rzeźbiarskiej, ale urok i położenie nie mają sobie równych [jeden z najpiękniejszych noclegów świata]

^
Okres Jindřichův Hradec (14)

zobacz na mapie Google (>>)

 


^
Staré Město pod Landštejnem kraj: Jihočeský okres: Jindřichův Hradec Náměstí
 

Przy zachodniej ścianie dzwonnicy kościelnej stoi kamienna krępa figura Jana N. na wgiętym cokole szczelnie pokrytym inskrypcjami

 

^
Staré Město pod Landštejnem kraj: Jihočeský okres: Jindřichův Hradec droga 152
 

W kapliczce domkowej przy moście jest kamienna polichromowana figura Jana N. na cokole

 

^
  Písečné (Piesling) kraj: Jihočeský okres: Jindřichův Hradec obec: Dačice
 
JN-Czechy-Pisecne koło Slavonic (fot: P.Pilaciński 2006, www.koloroweru.pl

Jest tu ciekawa figura Jana N. ukazanego w pozycji klęczącej. U nóg plątanina aniołków i biret, uszkodzona aureola, wzniesiony krucyfiks

 

^
Chlum u Třeboně kraj: Jihočeský okres: Jindřichův Hradec Hejtmanská hárz
 

Kamienna figura Jana N. koło stawu Hejtman. Baniasty cokół, aureola, krzyż

 

^
Chlum u Třeboně kraj: Jihočeský okres: Jindřichův Hradec Křížová cesta / Barandov
 

Kamienna statyczna figura Jana N. po południowej stronie kościoła

 

^
Člunek kraj: Jihočeský okres: Jindřichův Hradec  
 
 

Kościół pod wezwaniem Jana N., w nim zapewne jakiś wizerunek JN (+)

 

^
Bednáreček (Klein Bernharz) kraj: Jihočeský okres: Jindřichův Hradec  
 

Na wiejskim placyku murowana tynkowana kaplica Jana N. z roku 1777. Plan kwadratu, ścięte naroża, sygnaturka. Wewnątrz znajduje się malowany iluzjonistyczny ołtarz, w którym jest polichromowana figura Jana N. w aureoli i z pustymi rękami w barokowym geście, które niegdyś dzierżyły krucyfiks (nad: J.B. z Kłodzka)^
Bednáreček (Klein Bernharz) kraj: Jihočeský okres: Jindřichův Hradec  
 

Miejscowość ta od roku 11 lipca 2019 roku szczyci się herbem i flagą z motywami nepomuckimi: w niebieskiej tarczy znajduje się srebrne ostrze, nad nim pięć (3, 2) złotych gwiazd, pod nim złoty guzik. Gwiazdy nawiązują do znajdującej się we wsi kaplicy św. Jana Nepomucena wybudowanej w 1777 roku (zobacz wyżej) (zobacz kolekcję herbów nepomuckich >>) (nad: J.B. z Kłodzka)^
Třeboň (Wittingau) kraj: Jihočeský okres: Jindřichův Hradec Trocnovské náméstí
 

Kamienna figura Jana N. na moście nad fosą, przy Bramie Nowomiejskiej (Novohradská Brána). Statyczna rzeźba w złotej aureoli, z palmą i krzyżem, na dwuczłonowym cokole zaopatrzonym w latarnię  (nad: U.B.)^
Třeboň (Wittingau) kraj: Jihočeský okres: Jindřichův Hradec ul. Husova 142
 

Koło kościoła NMP i św. Jerzego, przy zewnętrznej ścianie prezbiterium, stoi kamienna figura Jana N. z krzyżem opartym na lewym ramieniu, w kontrapoście (nad: M.Muryn) (uwaga: wiki wspomina o drugiej figurze JN koło kościoła, co jest zapewne błędem, ale należy zweryfikować)^
Třeboň (Wittingau) kraj: Jihočeský okres: Jindřichův Hradec ul. Husova 142
 
 

W kaplicy Sternberków (Šternberská kaple) w kościele NMP i św. Jerzego, w korytarzu, znajduje się naturalnej wielkości figura Jana N., barokowa, polichromowana

 

^
Třeboň (Wittingau) kraj: Jihočeský okres: Jindřichův Hradec ul. Sokolská
 

Kamienna figura Jana N. koło Budziejowickiej Bramy, blisko fosy Jan ma aureolą o dużych złotych gwiazdach i krucyfiks w ramionach trzymany w typowej pozie. Złota palma zatknięta pionowa za palec lewej ręki. Na cokole dwie tarcze herbowe fundatorów pod koroną, a poniżej płaskorzeźba MB z Dzieciątkiem. Całość poprzedzona kamienną balustradą (nad: M.Muryn)^
Třeboň (Wittingau) kraj: Jihočeský okres: Jindřichův Hradec ul. Dukelská
 

Kamienna figura Jana N. przy Bramie Hradeckiej (Hradecká brána), koło fosy (Tylova).. Kontrapost, w prawej rę krzyż i palma wzniesione nieco ponad głowę, w lewej biret. Złota aureola z gwiazdami. Na cokole wyryty napis: "HER ANDEREAS / HAR PROK HER / VND FRAV BAR / BARA HARPRO / KHERIN / 17 ANNO 26" (nad: M.Muryn)^
Třeboň-Na Kopečku (Wittingau) kraj: Jihočeský okres: Jindřichův Hradec ul. Pod Kopečkem
 

W tej położonej na północny wschód od centrum dzielnicy znajduje się barokowa kaplica pod wezwaniem św. Jana Nepomucena, a w niej obraz Jana N. z otwartą księgą i adorującego krzyż, z dwoma główkami anielskimi nad głową (nad: M.Muryn)^
Okres Prachatice (3)

zobacz na mapie Google (>>)

 

   

^
  Horní Vltavice kraj: Jihočeský okres: Prachatice  
 
 

Kościół pod wezwaniem NMP, św. Józefa i św. Jana Nepomucena (Kostel Panny Marie, svatého Josefa a svatého Jana Nepomuckého). W nim zapewne jakiś wizerunek Jana N.

 

^
  Horní Vltavice kraj: Jihočeský okres: Prachatice  
 
 

Jest tutaj kaplica pod wezwaniem Jana N., a w niej zapewne jakiś wizerunek Jana N.

 

^
Vimperk (Winterberg) kraj: Jihočeský okres: Prachatice obec: Vimperk Náměstí Svobody
 

Kamienna barokowa polichromowana figura Jana N. koło kościoła Navštívení Panny Marie, w załomie jego murów. Wyróżnia ją złoty otok na birecie. W rękach krzyż i palma, kontrapost i skłon głowy w stronę krucyfiksu, pięciogwiaździsta aureola. Cokół gzymsowany, z wolutami i otworem na światło w kształcie gwiazdy. Wokół figury kamienna balustrada (nad: M.Muryn)^
Okres Strakonice (11)

zobacz na mapie Google (>>)

 


^
  Střelské Hoštice kraj: Jihočeský okres: Strakonice  
 

Skromny, lecz bardzo sympatyczny Jan N. z czapką w ręku we wnęce kapliczki

 

^
  Novosedly kraj: Jihočeský okres: Strakonice  
 

Kamienna figura Jana N. w balustradzie mostu (?)

 

^
  Katovice kraj: Jihočeský okres: Strakonice  
 
 

Kapliczka Jana N. przy moście przez rzekę Otava

 

^
  Tažovice kraj: Jihočeský okres: Strakonice  
 

Kamienna figura Jana N. z roku 1771 na filarze starego kamiennego mostu o dwóch łukach

 

^
Blatná kraj: Jihočeský okres: Strakonice obec: Blatná  
 

W kościele Wniebowzięcia Panny Marii (Kostel Nanebevzetí Panny Marie), w ołtarzu bocznym znajduje się niewielkich rozmiarów rzeźba (drewniana?) polichromowana na złoty kolor, przedstawiająca stojącą z wysokim krucyfiksem i liściem palmy postać Św. Jana Nepomucena. Wokół głowy świętego pięć ośmioramiennych gwiazd. Przez ramiona przewieszona stuła. Stan ogólny rzeźby dobry (nad: J.B. z Kłodzka)^
Sedlice kraj: Jihočeský okres: Strakonice obec: Blatná Náměstí T. G. Masaryka
 

W centrum miejscowości, na skwerze, znajduje się kamienna, barokowa rzeźba Jana N., która pochodzi z drugiej połowy XVIII wieku. Rzeźba polichromowana i ustawiona na prostopadłościennym postumencie otoczonym kamienną, tralkową balustradą. Święty w postawie stojącej w kontrapoście, z prawą nogą wysuniętą do przodu, trzyma w ramionach, przy piersi krucyfiks, ku któremu nachyla głowę, i który adoruje wzrokiem. Odziany w szaty kanonika: sutannę, komżę, futrzaną pelerynę, na głowie biret. Wokół głowy nie ma zazwyczaj występujących gwiazd. Rzeźba, w dobrym stanie, po niedawnych pracach konserwatorskich (nad: J.B. z Kłodzka)^
Sedlice kraj: Jihočeský okres: Strakonice obec: Blatná Kostelní
 

W kościele pw. Św. Jakuba Starszego (Kostel sv. Jakuba Staršího) znajduje się prawy, boczny ołtarz Jana N., którego głównym elementem jest barokowy obraz Apoteozy JN (nad: J.B. z Kłodzka)

 

^
Lnáře (Schlüsselburg) kraj: Jihočeský okres: Strakonice obec: Blatná č.p. 1
 

W zamku Lnáře (Zámek Lnáře) znajduje się drewniana, polichromowana, nieco zniszczona rzeźba przedstawiająca postać Św. Jana Nepomucena. Święty w postawie stojącej w kontrapoście, prawa noga wyprostowana, lewa nieco zgięta w kolanie. Przy piersiach Jan w prawej dłoni trzyma krzyżyk, lewa dłoń otwarta, opuszczona wzdłuż ciała. Głowa uniesiona do góry, wzrok skierowany ku niebu, wyraz twarzy uduchowiony. Na głowę nasadzony wysoki biret, a wokół niej częściowo zniszczony nimb zamocowany w okolicach barków. Spod biretu na kark opadają długie włosy, na twarzy broda i wąsy. Święty ubrany w szaty kanonika doby baroku: sutannę, komżę, futrzaną pelerynę z kołnierzykiem, buty ze ściętymi noskami. Autor rzeźby nie jest znany, można przypuszczać, że powstała w okresie baroku. Stan dobry (nad: J.B. z Kłodzka)^
Lnáře (Schlüsselburg) kraj: Jihočeský okres: Strakonice obec: Blatná č.p. 1
 

W kaplicy św. Józefa na Zamku Lnáře znajduje się drewniana, polichromowana, pełnoplastyczna rzeźba Św. Jana Nepomucena. Święty przedstawiony w postawie stojącej w kontrapoście, trzyma w lewej dłoni, przy lewym boku wysoki krucyfiks z ukrzyżowanym ciałem Jezusa Chrystusa. Jan ubrany, zwyczajowo, w szaty kanonika doby baroku, na głowie biret. Wokół głowy brak otoku z gwiazd. Rzeźba w stanie ogólnym dobrym (nad: J.B. z Kłodzka)^
Lnáře (Schlüsselburg) kraj: Jihočeský okres: Strakonice obec: Blatná č.p. 1
 

Na kamiennym, pochodzącym z 1727 r. moście, prowadzącym ponad fosą do wczesnobarokowego pałacu Lnáře (Zámek Lnáře) ustawionych jest sześć piaskowcowych rzeźb świętych, po trzy z każdej strony. Rzeźby pochodzą z pracowni Ignacego Franciszka Platzera (Ignaz Franz Platzer, również Ignaz Platzer der Ältere, Ignác František Platzer; 1717-07-06 Pilzno - 1787-09-27 Praga). Kolejne rzeźby znajdują się w przypałacowym parku. Jedna z rzeźb ustawionych na moście przedstawia stojącą w kontrapoście postać Św. Jana Nepomucena. Święty trzyma przy lewym boku krucyfiks i liść palmy męczeństwa. Prawa dłoń dotyka piersi w okolicach serca. Jan odziany w szaty kanonika doby baroku: sutanna, komża, mantolet, na głowie biret. Wokół głowy nimb z pięciu gwiazd. Stan ogólny obiektu dostateczny, rzeźba powinna przejść prace renowacyjne. Widoczne zniszczenie kamienia, który odpada całymi płatami (nad: J.B. z Kłodzka)^
Lnáře (Schlüsselburg) kraj: Jihočeský okres: Strakonice obec: Blatná  
 

Na kolejnym moście w tej miejscowości, nad przepustem między stawami Zámecký rybnik i Podhájský rybnik, również znajduje się barokowa, kamienna rzeźba Św. Jana Nepomucena! Datowana jest na osiemnasty wiek, jej autor jest nieznany. Rzeźba umieszczona na wkomponowanym w balustradę, niskim, stopniowanym postumencie, po bokach którego dwie szyszki, które są kopiami. Święty w tradycyjnym ujęciu ikonograficznym, w postawie stojącej w serpentynowym skręcie, trzyma położony na prawym przedramieniu krucyfiks, ku któremu schyla głowę, i który adoruje wzrokiem, krucyfiks podtrzymuje dołem lewą dłonią. Jan ubrany w szaty kanonika: sutannę, komżę i futrzaną pelerynę, na głowie wysoki biret. Spod biretu wystają kręcone włosy, na twarzy zarost: wąsy i broda. Pod stopami świętego główki dwóch aniołków. Po drugiej stronie mostu znajduje się rzeźba św. Donata. Stan ogólny dobry (nad: J.B. z Kłodzka)^
Okres České Budějovice (28)

zobacz na mapie Google (>>)

 


^
České Budějovice (Budweis) kraj: Jihočeský okres: České Budějovice ul. Jirsíkova / Karla IV / Senovážné náméstí
 

Kamienna barokowa figura Jana N. stoi między przyporami przy zewnętrznej ścianie kościoła sv. Rodiny, u stóp którego płynie fosa ujęta w kamienne koryto. Pochodzi z końca wieku XVIII, odnowiona w roku 1888, co głosi napis na frontowej płaszczyźnie postumentu: "od / dobrodincu / Obnoveno / 1888". W to miejsce mógł być przemieszczony po ukończeniu budowy kościoła, czyli w roku 1888. Święty w postawie stojącej w kontrapoście, prawa noga wysunięta do przodu. Tułów i głowa lekko obrócone w prawą stronę, w kierunku trzymanego w prawej dłoni i opartego o biodro krzyża. Jan odziany w szaty kanonika z biretem na głowie. Po bokach, na gierowanych wolutach dwa aniołki, jeden z zamkniętą księgą. W lewej ręce Jan trzyma nieco tajemniczy pasek materiału wystający spod peleryny, zapewne stułę (uzup: J.B. z Kłodzka)^
České Budějovice (Budweis) kraj: Jihočeský okres: České Budějovice Zátkovo nábřeží
 

Kamienna barokowa figura Jana N. nad rzeką Malše, 1723 rok. Do sutanny Jana czepiają się dwa aniołki - jeden podtrzymuje krzyż, drugi palmę i ma palec przy ustach^
České Budějovice (Budweis) kraj: Jihočeský okres: České Budějovice  
 

Nad Młynówką (Mlýnská Stoka) znaleźć można kamienną figurę Jana N. na dwuczłonowym cokole, z krzyżem i w birecie, w kontrapoście (nad: U.B.)^
České Budějovice (Budweis) kraj: Jihočeský okres: České Budějovice ul. Jánská / B. Némcové
 

Przy ulicy, której nazwa nawiązuje do wezwania świątyni, stoi neoromański kościół św. Jana Nepomucena (Kostel svatého Jana Nepomuckého). Wewnątrz zapewne co najmniej jeden wizerunek JN

 

^
České Budějovice (Budweis) kraj: Jihočeský okres: České Budějovice Piaristickém náměstí
 

W kościele poklasztornym pod wezwaniem Obětování Panny Marie, w neogotyckiej ramie i pomiędzy stacjami drogi krzyżowej na ścianie zawieszono obraz Jana N. na tle Pragi (nad: U.B.)^
České Budějovice (Budweis) kraj: Jihočeský okres: České Budějovice  
 

Przy murze odgradzającym od rzeki teren kościoła poklasztornego Obětování Panny Marie (zobacz wyżej) znajduje się wnękowa murowana kapliczka zwieńczona tympanonem, a w niej kamienna polichromowana figura Jana N., w kontrapoście, z krzyżem i w aureoli. Na podstawie wyryta data "1708"^
České Budějovice (Budweis) kraj: Jihočeský okres: České Budějovice ul. Na Sádkách 2
 

Kamienna barokowa figura Jana N. w kapliczce wkomponowanej w ogrodzenie. Resztki polichromii, nad głową promienista pozioma aureola. Na gzymsowanym cokole kartusz z trudno czytelnym chronostychem (>>) (nad: M.Muryn)^
Libníč kraj: Jihočeský okres: České Budějovice obec: České Budějovice droga 10577, koło nr 52
 

Na rozstajach w centrum miejscowości stoi kopia kamiennej figury Jana N. postawionej między 1721 a 1732 rokiem dzięki fundacji Adama Františka Schwarzenberka i jego żony Eleonory Amálii z Lobkovic. Jest to barokowa rzeźba ukazana w kontrapoście, z krzyżem na prawym ramieniu podtrzymywanym przez dwa aniołki, z gołą głową (biret w lewej ręce). Na cokole herb fundatorów. Oryginał przechowywany jest w klasztorze poaugustiańskim w miejscowości Borovany (zobacz niżej) (nad: M.Muryn)

 

^
Lišov (Lischau) kraj: Jihočeský okres: České Budějovice obec: České Budějovice ul. U Horního
 

Kamienna figura Jana N. na zaopatrzonym w woluty i gzyms cokole stoi przy drodze, na skwerku, koło Horníego Rybníka. Kontrapost, aureola, krzyż na lewym ramieniu (nad: M.Muryn)

 

^
Hluboká nad Vltavou (Frauenberg) kraj: Jihočeský okres: České Budějovice obec: České Budějovice ul. Masarykova
 

Kościół pod wezwaniem Jana N. (Kostel svatého Jana Nepomuckého) z obrazem nepomuckim w ołtarzu głównym. Ten wizerunek odbiega od utartych wzorców ikonograficznych i przedstawia Jana z szeroko rozpostartymi ramionami unoszącego się w powietrzu, z aniołami u stóp (uzup: U.B.)^
Hluboká nad Vltavou (Frauenberg) kraj: Jihočeský okres: České Budějovice obec: České Budějovice ul. Tyršova / droga nr 105 / 146
 

Kamienna figura Jana N. na cokole stoi przy skrzyżowaniu, koło trzech stawów. Kontrapost, duży krucyfiks na lewym ramieniu, srebrna aureola (nad: M.Muryn)^
Ledenice kraj: Jihočeský okres: České Budějovice obec: České Budějovice  
 

Kamienna statyczna figura Jana N. na moście przy głównej drodze (nad: M.Muryn)^
Nové Hrady-Údolí kraj: Jihočeský okres: České Budějovice droga 156
 

Koło mostu na rzece Stropnici stoi kamienna figura Jana N. w aureoli i z krzyżem na lewym ramieniu. Wolutowana podstawa stoi na cokole o dużym gzymsie, z inskrypcją (nad: M.Muryn)^
Nové Hrady kraj: Jihočeský okres: České Budějovice ul. Komenského 109
 

W murowanej i tynkowanej na żółto kapliczce domkowej, zaopatrzonej w wolutowany szczycik, rezyduje ładna polichromowana figura Jana N. Goła głowa, krzyż przyciśnięty do piersi (nad: M.Muryn)^
Nové Hrady kraj: Jihočeský okres: České Budějovice ul. Navrátilova
 

Na przyściennym wsporniku w kościele św. Piotra i Pawła złocona figura Jana N. z aureolą, palmą i krzyżem, nieprawidłowo wetkniętym w prawą dłoń (nad: M.Muryn)

 

^
Nové Hrady kraj: Jihočeský okres: České Budějovice ul. Zámek / Hradebni
 

W murowanej barokowej kapliczce na skrzyżowaniu figura Jana N. Polichromowana, w silnym kontrapoście, gołogłowa, z nieoryginalnym krzyżykiem w prawej i palmą w lewej ręce (nad: M.Muryn)^
Holašovice kraj: Jihočeský okres: České Budějovice obec: Jankov  
 

W tej miejscowości wpisanej na listę UNESCO jako przykład wschodnioeuropejskiego wiejskiego baroku, jest kaplica Jana N., a w niej barokowa drewniana i polichromowana figura Jana N. ujęta w kontrapoście, z palmą (lecz już bez krzyża) w dłoni^
Holašovice kraj: Jihočeský