@ ! 

INNE SZUFLADY :::LWOWSKA:::PODRÓŻE:::FOTO:::ŚREDNIOWIECZE:::AUTOR!:::STARE:::PRYWATNE:::© 


 spis >> 

NEPOMUKI AUKCYJNE
znalezione w ofercie portali i domów aukcyjnych,
e-bay, allegro, OLX i innych


>     GŁÓWNA STRONA NEPOMUKÓW

>>    NEPOMUKI SKRADZIONE
 

Śledząc internetowe aukcje na całym świecie co jakiś czas wyławiam na nich jakiś obiekt nepomucki. Najwięcej takich okazji pochodzi z Niemiec i Austrii. Materiał na tej stronie jest z założenia w stanie permanentnego bałaganu i chaosu. Są tu oleodruki, książki, figury, znaczki, medale, zdjęcia, tkaniny, grafiki, obrazy i obiekty innego rodzaju. Wszystkie fotki są autorstwa sprzedających.

Posłuchaj:
 
THURI Frantisek Xaver
Cantata honorem
sancti Joani Nepomuceni
- choral

^

KATALOG (186)


^
Warszawa (Altius) pow. Warszawa gm. Warszawa ul. Piwna 35/37
 
  Jan z Altiusa 1, Jan z Przewozu - obraz St. Czajkowskiego nr 2

Dom Aukcyjny Altius mający siedzibę na Piwnej oferował na swych aukcjach kolejną - być może najstarszą - wersję obrazu Stanisława Czajkowskiego "Świątek nad Wisłą" z roku 1919 (olej na płótnie, 68,5 x 49,2 cm, sygnowany i datowany po lewej stronie u dołu). Przedstawia on podwójną figurę Jana N. z podkrakowskiego Przewozu (zobacz >>). Obraz był prezentowany na Wystawie Pośmiertnej Artysty w gmachu Zachęty w Warszawie (grudzień 1980 - styczeń 1981) i  wymieniany jest w katalogu wystawy "Stanisław Czajkowski 1878-1954" pod numerem 164. Obraz ten był w 1923 roku na wystawie w salonie sztuki Czesława Garlińskiego w Warszawie, a jego reprodukcja zdobiła okładkę "Tygodnika Ilustrowanego" [rok 64, nr 11 (3304) z 10 marca 1923] (nad: Pietrosul, 2019) (uwaga: lokalizacja tego obiektu jest umowna i może być zmienna w czasie)^
  Warszawa (OneBid) pow. Warszawa gm. Warszawa  
 
Jan z OneBid 1, Jan z Przewozu - obraz St. Czajkowskiego nr 5

Internetowy portal aukcyjny OneBid oferował olejny obraz Stanisława Czajkowskiego  z roku 1921 zatytułowany "Świątki nad Wisłą", przedstawiający kapliczkę Jana N. i Chrystusa z Krakowa-Podgórza-Przewozu (>>). Obraz był prezentowany na Wystawie Pośmiertnej Artysty w gmachu Zachęty w Warszawie i z tego powodu umownie przypisujemy go do Warszawy (1980.12-1981.01, w katalogu poz. 201) i w muzeum w Łowiczu (1998, w katalogu poz. 14). Liczne są kopie/wersje tego obrazu (zobacz np. obiekty w MN), jeszcze liczniejsze szkice do niego, są też reprodukcje. W tej chwili znamy dziewięć wersji, a niektóre z nich od czasu do czasu pojawiają się na aukcjach, giełdach i w antykwariatach (Radziejowice, Warszawa, Płock, Gdańsk). Istnieją również dwa inne obrazy Czajkowskiego przedstawiające kapliczki nepomuckie. Wymiary to 54 x 170 cm (nad: Pietrosul, 2019) (uwaga: lokalizacja tego obiektu jest umowna i może być zmienna w czasie)


^
  Warszawa (ArtInfo) pow. Warszawa gm. Warszawa ul. Dzielna 3
 
Jan z ArtInfo 1, Jan z Przewozu - obraz St. Czajkowskiego nr 7

Dom aukcyjny ArtInfo mający siedzibę na Dzielnej oferował kolejną wersję obrazu Stanisława Czajkowskiego  zatytułowanego "Świątki nad Narwią" (!), przedstawiający kapliczkę Jana N. i Chrystusa z Krakowa-Podgórza-Przewozu (>>). Jest to akwarela, a dopisek ołówkiem na odwrociu głosi:  "Świątki nad Narwią. Na pierwszym planie kapliczka z dwoma świętymi, dalej łąka z nad
której zrywają się do lotu jaskółki, w głębi zaś rzeka, po której płyną dwie tratwy". Liczne są kopie/wersje tego obrazu (zobacz np. obiekty w MN), jeszcze liczniejsze szkice do niego, są też reprodukcje. W tej chwili znamy dziewięć wersji, a niektóre z nich od czasu do czasu pojawiają się na aukcjach, giełdach i w antykwariatach (Radziejowice, Warszawa, Płock, Gdańsk). Istnieją również dwa inne obrazy Czajkowskiego przedstawiające kapliczki nepomuckie. Wymiary to 17,5 x 22,8 cm (nad: Pietrosul, 2019) (uwaga: lokalizacja tego obiektu jest umowna i może być zmienna w czasie)


^
  Warszawa (ArtInfo) pow. Warszawa gm. Warszawa ul. Dzielna 3
 
Jan z ArtInfo 2 - akwarela St. Czajkowskiego

Dom aukcyjny ArtInfo mający siedzibę na Dzielnej oferował inny (zobacz wyżej) obraz Stanisława Czajkowskiego  zatytułowany "Pejzaż z kapliczką św. Jana Nepomucena". Jest to sygnowana akwarela o wymiarach 17,5 x 22 cm (nad: Pietrosul, 2019) (uwaga: lokalizacja tego obiektu jest umowna i może być zmienna w czasie)


^
  Warszawa (ArtInfo) pow. Warszawa gm. Warszawa ul. Dzielna 3
 
Jan z ArtInfo 3 - obraz K. Wrońskiej-Wierzbowskiej

Dom aukcyjny ArtInfo mający siedzibę na Dzielnej oferował olejny sygnowany obraz Kai Wrońskiej-Wierzbowskiej zatytułowany "Św. Jan Nepomucen". Jest to płyta wymiarach 40 x 60 cm (nad: Pietrosul, 2019) (uwaga: lokalizacja tego obiektu jest umowna i może być zmienna w czasie)


^
  Warszawa (ArtInfo) pow. Warszawa gm. Warszawa ul. Dzielna 3
 
Jan z ArtInfo 4 - odbitka z miedziorytu F.W. Balcewicza

Dom aukcyjny ArtInfo mający siedzibę na Dzielnej oferował kolorowaną odbitkę-akwarelę z miedziorytu zatytułowaną "Św. Jan Nepomucen" autorstwa Franciszka Wacława Balcewicza (czynny ok. 1748-60). Wymiary to 11,6 x 6,4 cm (nad: Pietrosul, 2019) (uwaga: lokalizacja tego obiektu jest umowna i może być zmienna w czasie)


^
  Warszawa (ArtInfo) pow. Warszawa gm. Warszawa ul. Dzielna 3
 
Jan z ArtInfo 5 - barokowa figura

Dom aukcyjny ArtInfo mający siedzibę na Dzielnej oferował drewnianą rzeźbę Jana N. Polichromia, wysokość 89 cm, szerokość 47 cm, głębokość 28 cm. Prawdopodobnie pochodzi z Polski południowej lub Czech, z XVIII wieku. Figura świętego stojąca w kontrapoście, przegięta w kształt litery S. Spowita w szaty kapłańskie - sutannę, rokietę z koronkową falbaną i płaszcz; na głowie biret, w rękach krzyż (nad: Pietrosul, 2019) (uwaga: lokalizacja tego obiektu jest umowna i może być zmienna w czasie)


^
  Warszawa (ArtInfo) pow. Warszawa gm. Warszawa ul. Dzielna 3
 
Jan z ArtInfo 6 - rysunek W. Hofmana

Dom aukcyjny ArtInfo mający siedzibę na Dzielnej oferował rysunek piórkiem na papierze. Jest to środkowa część tryptyku autorstwa Wlastimila Hofmana (1881-1970), "Św. Jan Nepomucen" - piórko, papier; 13,3 x 13 cm, sygnowany: WH (monogram wiązany) (nad: Pietrosul, 2019) (uwaga: lokalizacja tego obiektu jest umowna i może być zmienna w czasie)


^
  Warszawa (ArtInfo) pow. Warszawa gm. Warszawa ul. Dzielna 3
 
Jan z ArtInfo 7 - rysunek St. Kamockiego

Dom aukcyjny ArtInfo mający siedzibę na Dzielnej oferował rysunek ołówkiem na papierze autorstwa Stanisława Kamockiego (1875-1944) zatytułowany "Kapliczka św. Jana Nepomucena w Wiśniczu Nowym" z  1906 roku. Ołówek, papier, wymiary 29,5 x 23 cm, sygnowany: "St. Kamocki 1906" (nad: Pietrosul, 2019) (uwaga: lokalizacja tego obiektu jest umowna i może być zmienna w czasie)


^
  Warszawa (ArtInfo) pow. Warszawa gm. Warszawa ul. Dzielna 3
 
Jan z ArtInfo 8 - medalion

Dom aukcyjny ArtInfo mający siedzibę na Dzielnej oferował medalion ze św. Janem Nepomucenem. Naturalne granaty, fasetowane szkło, srebro złocone, masa całkowita 11.560 gram. Wykonany w drugiej ćwierci XVIII wieku w Polsce. Miniatura z przedstawieniem świętego w ozdobnej, ażurowanej ramce ze zwieńczeniem w postaci korony, wysadzanej naturalnymi granatami, przykryta kryształowym, fasetowanym szkłem (nad: Pietrosul, 2019) (uwaga: lokalizacja tego obiektu jest umowna i może być zmienna w czasie). Podobny obiekt jest w posiadaniu prałata pokarmelickiego kościoła seminaryjnego przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie (>>)


^
  Warszawa (ArtInfo) pow. Warszawa gm. Warszawa ul. Dzielna 3
 
Jan z ArtInfo 9 - obraz J. Stanisławskiego

Dom aukcyjny ArtInfo mający siedzibę na Dzielnej oferował obraz olejny na tekturze autorstwa Jana Stanisławskiego (1860-1907) zatytułowany "Kapliczka z figurą św. Jana Nepomucena" z końca XIX wieku. Wymiary to 19 × 11,5 cm (nad: Pietrosul, 2019) (uwaga: lokalizacja tego obiektu jest umowna i może być zmienna w czasie)


^
  Warszawa (ArtInfo) pow. Warszawa gm. Warszawa ul. Dzielna 3
 
Jan z ArtInfo 10 - obraz na skórze

Dom aukcyjny ArtInfo mający siedzibę na Dzielnej oferował obraz olejny na skórze nieznanego autorstwa zatytułowany "Św. Jan Nepomucen" z około 1850 roku. Wymiary to 46,5 × 33,5 cm (nad: Pietrosul, 2019) (uwaga: lokalizacja tego obiektu jest umowna i może być zmienna w czasie)


^
  Warszawa (Rempex) pow. Warszawa gm. Warszawa ul. Karowa 31
 
Jan z Rempexu 1

Na aukcji warszawskiego domu REMPEX, mającego siedzibę przy ul. Karowej, w sierpniu 2005 roku oferowano do sprzedaży przepiękną, bardzo barokową rzeźbę Jana N., pozbawioną atrybutów. Jan wydaje się tańczyć! Rzeźba nie znalazła nabywcy (uwaga: lokalizacja tego obiektu jest umowna i może być zmienna w czasie)


^
  Warszawa (Rempex) pow. Warszawa gm. Warszawa ul. Karowa 31
 
Jan z Rempexu 2

Na aukcji warszawskiego domu REMPEX, mającego siedzibę przy ul. Karowej, w listopadzie 2008 roku oferowano do sprzedaży barokową drewnianą polichromowaną rzeźbę Jana N. z czapką w ręku. Wysokość 128 cm, II ćwierć XVIII wieku. Opis katalogowy wskazuje na Małopolskę jako miejsce powstania figury (nad: E.C.) (uwaga: lokalizacja tego obiektu jest umowna i może być zmienna w czasie) 

Franz Karl Palko (1724-1767)-Attrib. "St.John Nepomuk", large oil painting, ca.1750. UNFRAMED:144,0x117,0cm FRAMED: 160,0x135,0cm. The painting from a monastery recently disbanded in Lower Austria was traditionally attributed to Franz Karl Palko, born in 1724 in Breslau, studied at the Vienna Academy under Bibiena and at the Academy of Venice. He was influenced by Crespi. F.K.Palko worked in Kremsier, Bruenn (Brno), in Dresden as royal painter, in Raudnitz, as royal painter in Munich, and in Prague (Boris Wilnitsky, Wiedeń, Austria, 2012.10)

"Saint John of Nepomuk", Nazarene Oil Painting by Adam Brenner (pupil of Ferdinand Georg Waldmüller, Vienna 1800-1891), ca.1830. 34,0x19,5cm (Boris Wilnitsky, Wiedeń, Austria, 2012.10)

"Saint John of Nepomuk", Bohemian brooch made of gilded silver with semi-precious stones with miniature portrait, 18th century  (Boris Wilnitsky, Wiedeń, Austria, 2012.10)


"Saint John Nepomuk with Prague in the background" - Nazarene paintings work of a very skillful Czech religious painter of the second half of the 19th century. UNFRAMED: 41,0x27,0cm, FRAMED: 52,2x38,5cm (Boris Wilnitsky, Wiedeń, Austria, 2012.10)

"Saint Johann Nepomuk", Austrian School, Early 19th Century, Oil Miniature, UNFRAMED:11,0x9,0cm FRAMED: 12,0x10,0cm (Boris Wilnitsky, Wiedeń, Austria, 2012.10)


Na e-bayu wystawiono do sprzedaży medal nepomucki z 1829 roku, pochodzący z Saksonii-Anhaltu oraz znaczek poczty niemieckiej z 1993 roku
(11.2005)
Na e-bayu amerykańskim znalazłem obraz nepomucki z XIX wieku
(11.2005)
Obraz studentki ASP przedstawiający Jana ze skansenu w Sanoku, wystawiony na Allegro
(11.2005)
Obraz JN wystawiony na Allegro
(11.2005)
JN - Małopolska - Wieliczka: pocztówka z solnym Janem
(11.2005)
Śląski Jan wystawiony na aukcji Allegro w listopadzie 2005
Nepomuk-Zunge aus Wachs. Größe 5,4 x 3,2 cm (Wittelsbacher Land)
(11.2005)
6,7 x 9,8 cm

Auf der Rückseite ein Gebet.
(Austen, Austria)
(11.2005)
8,6 x 11,8 cm, Zustand siehe Scan (Austen, Austria)
(11.2005)
 
Hl.Johannes v.Nepomuk, Feine Gouache-Malerei auf Pergament, Rückseitig mit Wiedmung in Deutsch und Datierung 1771, ca 15 x 9,8 cm, Sehr qualitätsvolle Malerei in bester Erhaltung. (Linz, Austria)
(11.2005)
Treue Abbildung des im Jahre 1824 in der Prager Domkirche ausgesetzte Leichnams des Hl.Johann v.Nepomuk, koloriert, Stecher: J.Pane in Prag
ca 13,2 x 8,8 cm
Rückseite unbedruckt.Mit angeklebten Gebetszettel
 (Linz, Austria, 11.2005)
Abbildung des Hochaltars in der Prager Metropolitankirche bey Ausstellung des Hl.Johann Nepomuk im Jahre 1829
koloriert, Stecher: L.Pane 1829
ca 13,2 x 8,8 cm
Rückseite unbedruckt.
(Linz, Austria, 11.2005)
Hl.Johannes Nepomuk.
koloriert
Stecher: ?
ca 7,5 x 5,2 cm
Rückseite unbedruckt.
(Linz, Austria)
(11.2005)
Hl.Johannes Nepomuk.
koloriert
Stecher: ?
ca 11,5 x 7 cm
Rückseite unbedruckt.
(Linz, Austria)
(11.2005)
Hl.Johannes Nepomuk.
Auf gelbe Seide gedruckt
Stecher: ?
ca 13,4 x 8 cm
Rückseite unbedruckt
(Linz, Austria)
(11.2005)
Hl.Johannes Nepomuk.
Stecher: zu finden bey Anna Francisca Müllerin
ca 12,7 x 9 cm
Rückseite unbedruckt.
(Linz, Austria)
(11.2005)
Hl.Johannes Nepomuk.
Stecher: Verlag v.F.Deininger in Bayerdiessen
ca 10,8 x 7 cm
Rückseite unbedruckt.
(Linz, Austria)
(11.2005)
Stecher: I.et Car.Saltzer,Prag

ca 12,5 x 7,3 cm

(Linz, Austria)
(11.2005)
Hl.Johannes Nepomuk.
Stecher: ?
ca 7,6 x 5,5 cm
Rückseite unbedruckt.
(Linz, Austria)
(11.2005)
Hl.Johannes Nepomuk.

Stecher: Hiller ? Prag
ca 13,5 x 8,5 cm
Rückseite unbedruckt.
(Linz, Austria) (11.2005)
Hl.Johannes Nepomuk.

Stecher: ?
ca 14,6 x 8,2 cm
Rückseite unbedruckt
(Linz, Austria) (11.2005)
Alter Kupferstich des 18. Jahrhunderts (schätze um 1760). Im Hintergrund Stadtsilhouette von Prag. Ca. 10 x 6 cm. Zustand: mit Flecken. Ich habe große Fotos gemacht, damit Sie sich den Artikel gut vorstellen können. Farbabweichungen, bedingt durch Blitzlicht, unterschiedliche Bildschirmkalibrierung etc., möglich. Bitte haben Sie etwas Geduld, bis die Bilder geladen sind. Es lohnt sich. NRW, Niemcy (11.2005)
Kubek z widokiem pomnika JN
(11.2005)
8,5x15cm, S. Joanes Nepomucenus, RS Gebet, Kupferstich 18. Jhdt.

Zemendorf, Austria (11.2005) 

6,5x10 cm, J. Nepomuk, Gebet, sehr gut erhalten

Zemendorf, Austria (11.2005)

7x10cm, Hl. Johann, das Bildchen imitiert ein Spitzenbild, Das Hleiligenbildchen (19. Jhdt) selbst ist altkoloriert und aufgeklebt.RS beschriftet, knittrig, Gebrauchsspuren

Zemendorf, Austria (11.2005)

Darstellung der eher selten dargestellten Bergung des toten Nepomuk aus der Moldau. Im Hintergrund die berühmte Moldaubrücke, der ort seines Martyriums. Auf der rechten Seite Zuschauer. Links oben eingedeutete Szene mit einem Bischof und dem Heiligen, der von Putten mit dem Märtyrerkranz bekränzt wird. Im Vordergrund ein Fisch mit einem Brief im Maul, darauf steht: Sub sigillo, als Anspielung auf die Wahrung des Beichtgeheimnisses durch den Böhmischen Heiligen. Von der Themenwahl ungewöhnlich. Süddeutsche oder böhmische Zeichnung um 1740. Ausgeführt als in roter Tinte lavierte Tuschfederzeichnung. Links oben Fehlstelle. Rechts unten Eckeinriss hinterlegt. Am Schwanz des Fisches Fehlstelle. Mittig geglättete Knickfalte. Am oberen Rand etwas fleckig.Blattgröße 35,7 x 43,5 cm (02.2006) Rzeźba ludowa wykonana w latach 1980/81. Ciekawa kompozycja drewno, kora drzewa, włosie i huba. Wymiary: wysokość 55cm szerokość 13cm.
(01.2006)


Obraz jest wykonany w Niemczech prawdopodobnie w latach 20 XX wieku. Jest zachowany w bardzo dobrym stanie
(01.2006)
Passau, Donaubrücke mit heil. Nepomuk

Poststempel - Passau - vom 2. Aug 1905 - 5 Pf Bayern -Wappen - nach Berlin (Eingangsstempel: Bestellt vom Postamte 16 3.8.05)

Verlag: Wilhelm Hoffmann, Dresden - No. 6225 (11.2005)
Andenkenbild,Ende des 19.Jh., darstellend den Heiligen Johann von Nepomuk, färbiger Stich in einem ornamentalen Rahmen an den 4 Ecken jeweils ein Engel oberhalb eine Girlande mit IHS gestochen bei J. Schmirmeyer, Wien. Größe: 10,8 x 7,2 cm (02.2006) Rechts unten bezeichnet "EXVOTO 1774". Öl auf Leinwand, Breite 51 cm, Höhe 64 cm (nur Gemälde)
(02.2006)
Figurka z czeskiej porcelany Royal Dux, 11,5''

(02.2006)

43x75mm; R.Margreiter GL 39Dachebodenfund mit vielen Gebetsbüchern, die alle zwischen 1700 und 1880 erschienen sind, woraus ich schließe, dass alle Bildchen aus der Zeit um oder vor 1890 stammen
(02.2006)
Święty obrazek z Czech lub Austrii

(02.2006)

Andenkenbild, Stich um 1900, darstellend den Heiligen Johann v. Nepomuk auf einem Postament die rechte Hand führt zu seinem Mund; es bedeutet seine Verschwiegenheit im Beichtgeheimnis Im Strahlenkranz 7 Sterne. Größe: ca. 11,5 x 7,5 cm
(02.2006)
Znaczki poczty watykańskiej z 1993 roku
(02.2006)
250 Jahre hl. Johannes von Nepomuk
Katalog der IV. Sonderschau des Dommuseums zu Salzburg Mai-Oktober 1979, 160 Seiten mit vielen Abbildungen, kartonierter Einband mit schöner Illustration (03.2006)

Aus Nachlass diese herrliche Skulptur mit Gebrauchspuren siehe Scan.Nepomuk Schutzpatron der Flößer und Schiffer "Durch deine kräftig Fürbitt mich bewahr auf meinen Reisen für Seel- und Lebensgefahr von allem Spott und Schand zu Wasser und zu Land."Gesamthöhe.48.cm. Sie haben ein volles Rückgaberecht!Sämtliche von uns angebotene Ware kann selbstverständlich in Aichach bei Augsburg abgeholt werden
(02.2006)
Süddeutscher Johannes von Nepomuk: Holz polychrom gefasst,Vergoldung, um 1830. Sie bieten hier auf eine Originalskulptur aus dem frühen 19. Jahrhundert. Wir weisen ausdrücklich darauf hin, dass es sich hierbei weder um eine Replik, noch um eine neuzeitliche Kopie handelt! Traumhafter Johannes von Nepomuk, allgemein als Brückenheiliger bekannt. Handgeschnitzte Skulptur, vollplastisch geschnitzt und gefasst, Originalfassung polychrom, keine Fehlteile. Original handgeschnitztes Kruzifix, sehr feine und detaillierte Altmeisterqualität. Feinster Gesichtsausdruck der Figur, äusserst realistische Darstellungsweise. Die Skulptur befindet sich in tadellosem Zustand. Kleine , altersbedingte Farbabsplitterungen. Höhe : 90 cm
(03.2006)Andenkenbild um 1890, darstellend den Heiligen Johann von Nepomuk, in der linken Hand hält er die Märtyrerpalme und ein Kruzifix, seine rechte Hand weist auf sein Herz hin, Um seinen Kopf der Heiligenschein mit 5 Sternen (tacui), Der Heilige steht auf einem Postament, der Hintergrund ist in Goldfarbe.
Größe: 9 x 5,5 cm (03.2006)
Originalgemälde aus dem 18. Jahrhundert (um 1750).  Traumhaftes Gemälde, feine und detaillierte Meisterqualität, wahrscheinliche Provinienz Süddeutschland. Johannes von Nepomuk mit den typischen Merkmalen: dem Strahlen-Sternenkranz, dem Kruzifix in den Händen und dem Kardinalshut auf dem Tisch. Doubliert und restauriert. Öl auf Leinwand. Größe 65 x 84 cm (03-2006)
Dieses Objekt wurde von dem in Niederbayern und auch über die Grenzen hinaus bekannten Künstler Walter Mauder gestaltet und für die Einweihungsfeier des Erweiterungsbaus der Volksbank Zwiesel im April 1985 mit Bienenwachs in Form gegossen. Es ist in Folie eingeschweißt und hat hinten einen Aufhänger. Größe: 27x13 cm
(03.2006)
 
Heiliger Nepomuk, 19. Jahrhundert, Brückenheiliger. Vollplastisch, handgeschnitzte Holzskulptur, gefasst. Altersbedingter Zustand. Beide Hände fehlen. Höhe 52cm.
(03.2006, Austria)

Andenkenbild Hl. Johann von Nepomuk, Der Heilige ist mit Kruzifix und Märtyrerpalme dargstellt, sein linker Zeigefinger weist auf seinen Mund, "tacui" (er hat das Beichtgeheimnis nicht verraten), Der Hintergrund ist in Goldfarbe gehalten. Das Bild wurde anläßlich der Einweihung der St.Johann von Nepomuk-Kapelle in Wien 9 1897 gedruckt. Größe: ca.9,5 x 5,5 cm
(03.2006)
DAS SUDETENLAND-LEXIKON

DIE DEUTSCHEN SIEDLUNGSGEBIETE

„Europas unbekannte Mitte" ist das Sudetenland heute mehr denn je. Wohl kennen viele den Brückenheiligen Johannes von Nepomuk
(03.2006)
MID 19TH CENTURY OIL ON CANVAS ITALIAN SCHOOL RENDITION OF ST JOHN NEPOMUK MARTYR OF THE CONFESSIONAL SHOWING THE ST'S ASCENSION TO HEAVEN WITH PUTTI, CHERUB'S & ANGEL'S ATTENDANTS! MEASURING FRAMED 31.8" TALL X 23.75" WIDE!
THE ANTIQUE RARE PAINTING OF THE ASCENSION OF ST JOHN NEPOMUK IS A FABULOUS FIND FOR THE COLLECTOR & WOULD GRACE ANY FINE RELIGIOUS ARTS COLLECTION!
(03.2006, California, USA)
6x10cm, S. Joannes Nepomu, Gouache auf Pergament, 18. Jhdt, sehr gut erhalten

(03.2006, Burgenland, Austria)Skulptur des Hl. Nepomuk - vermutlich original Fassung -2 Finger der linken Hand beschädigt-1 Teil vom Strahlenkranz fehlend -ansonsten ist die ausdrucksstarke Figur dem Alter entsprechend sehr gut erhalten.Höhe ohne Srahlenkranz-ca,51 cm
(03.2006, Bawaria, Niemcy)
Andachtsbild St. Johann v. Nep., Chromolitho, rückwärts Gebet, beschädigt, 8 x 11 cm

Andachtsbild St. Johann v. Nepomuk, Chromolitho, A. L. Koppe, Prag-Smichov, rückwärts Gebet, kl. Riss, 6 x 11 cm

Andachtsbild Der heil. Johann v. Nepomuk, Märtirer, Litho, rückwärts Beschreibung z. Heiligen (16. Mai: Der heilige Johann von Nepomuk wurde zu Nepomuk 1331 geboren, und starb als Bekenner der Heiligkeit des Beichtsiegels, als Domherr von Prag 1383.), Gebet u. Lebensregel, knittrig, 6 x 10 cm

Andachtsbild/Gebetszettel Gebet zu Ehren des heil. Johann von Nepomuk zum Troste aller abgestorbenen christgläubigen Seelen, Vlg. Jos. Bayer, Druck Ch. Philipp, Wien IX., 4-seitig, noch 2 x kleiner gefaltet m. kl. Einrissen an diesen Faltstellen, 10 x 17 cm
(03.2006, Gföhl, Austria) 

Andachtsbild Hl. Johann v. Nepomuk, Chromolitho, 5 x 7 cm
(03.2006, Gföhl, Austria) 

 
Andachtsbild Hl. Johann v. Nepomuk, handkol. Kupferstich, 6 x 7 cm
(03.2006, Gföhl, Austria) 
 


ORIGINALES ÖLBILD AUS DEM 18. Jhdt. Öl auf Leinwand im schlichten Holzrahmen, Darstellung des Heiligen Nepomuk; Märtyrer des Schweigens, welcher von Soldaten in den Fluß gestossen wurde (diese Szene ist im Hintergrund dargestellt).
unrestaurierter Zustand (verbeulte originale Leinwand, Gemälde reinigungsbedürftig, da sehr dunkel). 71 x 89 cm inklusive Rahmen; 60 x 70 cm ohne Rahmen gemessen (03.2006, Kerpen, Niemcy)
Aus dem alten Prag ( Pulverturm, Carolinum, Juden-Friedhof,Nepomuk-Grab), 17 x 23,5 cm, Holzstich original aus einer Zeitschrift von 1881. rückseitig bedruckt
(03.2006, Friesland, Niemcy)
Johannes von Nepomuk, Das Relief wurden aus Ahornholz geschnitzt, kunstvoll bemalt und vergoldet! Unglaublich feine und detailverliebte Schnitzarbeit in allerbester Qualität.
Figurengrösse 30 cm-11,82 inch
(03.2006, Leonberg, Niemcy)
Photo Chromotype Print from 1902!
The Church of St. John 'Na Skalce'. From a water color painting by Vaclav Jansa, painted between 1880 - 1900. 100+ years old art print ... in excellent condition ... reverse side is blank!
Size of the print: 8 1/2 x 11 1/4, image size: 6 1/4 x 10 inches.
Excellent condition. Printed on heavier smoother paper.
One of the Prague's smaller churches, St. John is one of Kilian Ignaz Dientzenhofer's most daring designs. Its twin square towers are set at a sharp angle to the church's narrow facade and the interior is based on an octagonal floor plan. The church was completed in 1738, but the double staircase leading up to the west front was not added until the 1770s. On the high altar there is a wooden version of Jan Brokof's statue of St. John Nepomuk whose original stands on the Charles Bridge. (03.2006, Virginia, USA)
Heiligenbildchen 10,5 x 17,1 cm

(03.2006, Asten, Austria)

 

Sehr interessanter aufwändig gestalteter und inzwischen vergriffener sehr seltener Katalog
Johannes von Nepomuk
Variationen über ein Thema
Verlag Ferdinand Schöningh, München / Paderborn / Wien, Katalog zur Ausstellung des Adalbert Stifter Vereins, Münster und des Museums Xöxter - Corvey in zusammenarbeit mit dem Landesdenkmalamt Westfalen Lippe, Münster 1973 in Schloß Corvey an der Weser, 1973
1. Auflage (Erstausgabe)
Inhalt:
toller Katalog zur Verehrung des Hl. Nepomuk (des "Brückenheiligen") vor allem in Westfalen, mit vielen interessanten Beiträgen und zahlreichen Abb. von Nepomuk - Skulpturen, Reliefs, Heiligenfiguren, Heiligenbildchen, Gold- und Silberschmiedearbeiten mit seinem Bildniss, lithurgischen Gewändern, etc.
Kapitel: Zum Geleit, Vorwort, Ferdinand Seibt: Johannes von Nepomuk - ein schweigender Märtyrer
Johanna von Herzogenberg: Zum Kult des heiligen Johannes von Nepomuk Fotodokumentation Böhmen
Franz Matsche: Johannes von Nepomuk in der barocken Kunst, Franz Krins: Johannes von Nepomuk, ein böhmischer Heiliger in Westfalen
Michael Freiherr von Fürstenberg: Die Verehrung des hl. Johannes von Nepomuk im Kirchspiel Mellrich
Helmut Knirim: Kurfürst Clemens August und der westfälische Adel als Verehrer des hl. Johannes von Nepomuk, Ulrich Reinke: Westfälische Johannes-von-Nepomuk-Bauten, Karl Bernd Heppe: Bemerkungen zu den plastischen Darstellungen des heiligen Johannes von Nepomuk in Westfalen, Fotodokumentation Westfalen
(03.2006, Everswinkel bei Münster in Westfalen
Niemcy)

Karta pocztowa "Limburg Dom u. Hl. Nepomuk", ca. 1960

(03.2006, Berlin, Niemcy)

Germany 1957 Old Postcard LIMBURG ad LAHN Nepomuk Dome LOTID6023
Limburg an der Lahn - Hlg. Nepomuk und Dom

(03.2006, Kent, Anglia)


Piękna stara figurka.

Święty Jan Nepomucen

(03.2006, Gliwice)

Saint John Nepomuk Color Print Spanish Colonial. This is a color print [8 1/2 X 10] by Jason Sandoval, a New Mexico Santero of a wooden Retablo that he also composed. Jason Sandoval is related to the infamous Padre Martinez of Taos, and Bernardo Miera y Pacheco, a cartagrapher and Santero from the 1700's who originally mapped the SW and made many Santos in the Santa Fe area of New Mexico.
(03.2006, Corrales, NM, USA)
Der heilige Johannes von Nepomuk. Erzählungen aus der Geschichte von seiner Jugend und Erziehung, seinem Leben, Leiden und verherrlichten Marter-Tode, dann von den von der katholischen Kirche anerkannten Wundern bey seinem Grabe, wie auch von den vielen auf dessen Fürbitte von Gott verliehenen besonderen Gnaden, und endlich von dessen Heiligsprechung. Ein Lesebuch für die Jugend sowohl, als auch für Erwachsene von Anton Niederhuber. Mit einem Kupfer. Grätz, Ferstl 1836. 11 x 18 cm. 60 Seiten, Pappband der Zeit. (Einband berieben und bestossen
(04.2006, Buchen, Niemcy)
Antiquarische Bücher
Format: Gebundene Ausgabe Eigenschaften: —
Genre: — Erscheinungsjahr: 1931
Sprache: Deutsch
siehe Bild(er) Joseph Weisskopf,Reinhold Verlag,1931,4 Bildtafeln,15 Originalholzschnitte von Rose Reinhold,250 Seiten. .Porto gewichtsabhängig, Zahlung bar im Brief oder auf Konto in BRD oder

(05.2006, Wiedeń, Austria)


Bezeichnet mit S. Johann v. Nep. Coloriert, auf der Rückseite bezeichnet mit: am 18. September 1859.
Masse: ca. 11 cm x 7,7 cm. Zustand: vergilbt und teilweise abgeknickt.Ein sehr schönes und altes Gebetbild, das selten ist. Aufnahme meines Geschäftes in Fürstenfeldbruck
(05.2006, Fürstenfeldbruck, Niemcy)
ANDACHTSBILD HL.JOHANN V.NEPOMUK

(05.2006, Koppl, Austria)

Präge Andachtsbild Hl. Nepomuk mit Engel

70 x 100 mm
Rückseite Gebet in tschechischer Sprache

(05.2006, Bayern, Niemcy)

AB-St.Johann v Nepomuk Litho mit Gold

10,5 cm /7 cm RS Gebet

(29.06.2006, Graz-Andritz, Austria)

An object of Christian devotion, not a human body part. A Victorian reliquary containing relics of:
  • Saint John the Baptist
  • Saint John Chrysostom
  • Saint John the Apostle
  • Saint John Nepomucen

I presume this collection of relics was put together for someone called John! The case is in reasonable condition for its age and measures approximately just over 4cm X 3cm.Sadly the certificate has been lost (13.06.2006, Newcastle upon Tyne, W. Brytania)

TECA IN ARGENTO, CON RELIQUIA DI S.GIOVANNI NEPOMUCENO MARTIRE.SIGILLO IN CERALACCA E LEGAMI DI SETA INTATTI. PERFETTACONSERVAZIONE. PERIODO 1700. SILVER THECA , CONTAINING THE RELIC OF SAINT JOHN NEPOMUCENE MARTYR.WAX SEAL AND THREADS ARE INTACT. PERFECT CONSERVATION
(9.06.2006, Rzym)

Santino antico, Holy Card,

it comes from old Austrian Empire or Bohemia
(9-06-2006, Praga)
Hl. Nepomuk Ende 18. Jahrhundert, Holz geschnitzt, bunt gefasst (alte Fassung). Höhe: 52 cm. Rechter Hand fehlen zwei Finger, linker kleiner Finger feht ein Teil. Figur stammt aus einer Altwiener Volkskundesammlung
(13-06-2006, Wiedeń, Austria)


4 kolorowe w bardzo dobrym stanie obrazki z św. Janem Nepomucenem (Siedlce, 2007-01)
Vatikan – Mi.Nr. 1097-98; 600. Todestag des hl. Johannes von Nepomuk, ** (1136)
(14-06-2006, Mondsee, Austria)
OBRAZEK ŚWIĘTY LITOGRAFOWANY. ŚWIĘTY JAN NEPOMUCEN MĘCZENNIK. NA ODWROCIU " MODLITWA KOŚCIELNA DO ŚW. JANA NEPOMUCENA " WYDAWCA - SZTUKA KOŚCIELNA LWÓW - PLAC HALICKI 7, WYDANY OK. 1910 R. OBRAZEK O WYMIARACH 10 CM x 6,5 CM
(20-06-2006, Kraków)
Rzeźba ludowa – „Św. Jan Nepomucen”, autorstwa Bronisława Bednarza.
Drewno polichromowane, wys. 57 cm
Bronisław Bednarz
Znany twórca ludowy.
(05.2006, Kraków)
Holzgeschnitzte Figur, ein hl. Johannes von Nepomuk.
Die Figur ist als Priester mit Stola und Birett dargestellt.
Die Holzfigur, stehend auf einem Sockel, ist 33 cm groß, gefaßt und in Linde gearbeitet. Sie weist jedoch gewisse Altersspuren auf. (Daumen der linken Hand fehlt). Eine volkskundliche Arbeit, die für einen Sammler dieser Richtung sicherlich interessant ist. Die Figur dürfte ca. um 1880 entstanden sein
(22.80.2006, Baden, Austria)

Skulptur - Hl. Nepomuk - Wohl um 1850 - süddeutsch. 33cm hoch. Herkunft: Böhmen - Süddeutsch.

(22.08.2006, Straubing, Niemcy)
Antike handgeschnitzte Holzfigur Hl. Nepomuk um 1760

(22-11-2006, Augsburg, Niemcy)


S.Joh von Nepomuk Heiligenbild Stich 1878, sig. Anna del und Adr.Schleich, Andenken an das erste heilige Messopfer des Priesters Peter Brückner zu Dromersheim 25.08.1878, 11x8cm (22-11-2006, Worms, Niemcy) Heidelberg Nepomuk mit Schloß
Karte gelaufen mit Marke, Ecken leicht bestoßen, sonst guter Zustand
(22-11-2006, NRW, Niemcy)
Zwei Stück Votivgaben "Heiliger Nepomuk", beide aus Tschechien, einmal Prag und einmal datiert Leutomischl 1806. Letztere in schlechtrem Zustand, 4 Seiten, mit Abbildung und in der Mitte getrennt. Die andere in SEHR GUTEM ZUSTAND, montiert auf Papier und unter der Abbildung folgender Aufdruck : Die hl.Kniescheiben samt einem Stückel der kleinen Finder des heiligen Joanis Nepomuk (22-11-2006, Wiedeń, Austria) Unknown Materpiece - The Rococo Furniture at the Church of St. John of Nepomuk Central Europe, Hungaria. This is a hard back book in good used condition with some wear on the corners/edges/surface , Pictorial Boards, Illustrated, 2001, Oversized
(18-12-2006, NY, USA)
SIGUIENDO LA LINEA DE ESTOS DIAS,SACO UNA VERDADERA Y MUY INTERESANTE RELIQUIA DEL SIGLO XVIII.
SE TRATA DE ESTA SENSACIONAL FILIGRANA CONFECCIONADA A MANO DE San Juan Nepomuceno
(18-12-2006, Sant Esteve de Palautordera, Hiszpania)
Ein Freund in der Noth der heilige Johannes von Nepermuk. Gebet und Betrachtungsbuch von Ludwig Gemminger. Regensburg New York und Cincinnati. Druck und Verlag von Friedrich Pustet
(18-12-2006, Niederösterreich , Austria)
Brückler, Faszbinder, Johann Nepomuk und seine Zeit. 550 Seiten starker, umfassender Katalog über Johannes von Nepomuk, sein Leben, seinen Kult unddas Nachleben; reich bebildert, zahlreiche Farbbilder, mit einer Auflistung aller Nepomuk- Denkmale in Österreich; auch für Theologen und Kunsthistoriker interessant.
(18-12-2006, Stadtmuseum Hollabrunn, Austria)
BAROCKE SANDSTEIN FIGUR, HEILIGER NEPOMUK, UM 1770/80. Höhe: 80cm, Breite: 24cm, Tiefe: 21cm. Beschreibung: Zur Auktion angeboten wird eine Barocke Sandstein Figur des Heiligen Nepomuk, dem Brückenheiligen. Die Figur stammt aus der Zeit um 1770/80 und ist teilweise farbig gefasst.
(18-12-2006, Wels, Austria)
OLD SAND STONE SCULTURE "NEPOMUK" 18. CENTURY, 123 x 45 cm
(18-12-2006, Hörsching, Austria)
Heilige Johannes von Nepomuk, Silber-Medaille
(17-01-2007, Niemcy)
Grabmal des heiligen Johannes von Nepomuk in der Domkirche zu Prag. Getönte Lithographie aus Ziegler, Vaterländische Bilder-Chronik, um 1850, Bildgröße 22,5 x 15 cm
(18-12-2006, Austria)
 
Klosterarbeit "Heiliger Johannes Nepomuk von Prag" Email auf Metall. Das Email ist stark beschädigt.

Ca. 5,2 x 4,7 cm

(2-01-2007, Stuttgart, Niemcy)

Gemälde auf Blech, oben halbrund,ein Nepomuk mit Charlesbrücke in dem Hintergrund. signiert Jos.Ctvrtnik und datiert 1840 oder 1848.Die Masse :112x 48,5 cm
(17-01-2007, Wels, Austria)
AK Limburg/Nepomuk,1964
(17-01-2007, Thüringen, Niemcy)
Pocztówka wielkości około 10 x 15cm, Św. Jan Nepomucen - Brzóza (Radom, 2007-03-05) Pocztówka wielkości około 10 x 15cm, Św. Jan Nepomucen - Drzewica (Radom, 2007-03-05)
Pocztówka wielkości około 10 x 15cm, Św. Jan Nepomucen - Bystrzyca Kłodzka (Radom, 2007-03-05) Obrazek wielkości około 6 x 10cm rewers czysty (Radom, 2007-03-05)
Obrazek wielkości około 6 x 10cm rewers czysty (Radom, 2007-03-05) Obrazek wielkości około 6 x 10cm rewers czysty (Radom, 2007-03-05)
Obrazek wielkości około 6 x 10cm rewers czysty (Radom, 2007-03-05) Obrazek wielkości około 6 x 10cm rewers czysty (Radom, 2007-03-05)
Pocztówka wielkości około 10 x 15cm, Św. Jan Nepomucen na moście Karola w Pradze (Radom, 2007-03-05) Obrazek wielkości około 6 x 10cm rewers czysty (Radom, 2007-03-05)
Obrazek wielkości około 6 x 10cm rewers czysty (Radom, 2007-03-05).

Również w wersji: pocztówka wielkości około 10 x 15cm, Św. Jan Nepomucen

Obrazek wielkości około 6 x 10cm rewers czysty (Radom, 2007-03-05)
Obrazek wielkości około 6 x 10cm rewers czysty (Radom, 2007-03-05) Pocztówka: Namysłów: Kościół, św. Jan Nepomucen, 2006. Nowa, nie używana, wydawnictwo Namislavia (Namysłów, 2007-03-05)
Watykan Mi.1097-1098 Nepomucen, kościół czyste (Radom, 2007-03-05) Koperta/y z Watykanu 818 WATYKAN - Św. Johannes Nepomuk (Lublin, 2007-03-16)
 
Medaille Anhänger Herzmedaille Nepomuk Dolorosa (Köln, Niemcy, 2007-04-12)
ponadto:
Książka "Brückler, Faszbinder, Johann Nepomuk und seine Zeit". 550 Seiten starker, umfassender Katalog über Johannes von Nepomuk, sein Leben, seinen Kult unddas Nachleben; reich bebildert, zahlreiche Farbbilder, mit einer Auflistung aller Nepomuk- Denkmale in Österreich; auch für Theologen und Kunsthistoriker interessant. (Stadtmuseum Hollabrunn, Austria, 2007-04-12)
„Johann von Nepomuck wird in die Moldau gestürzt“. Getönte Original-Lithographie von Anton Ziegler 1850. Bild 225 x 150 mm, Blatt 270 x 200 mm.
Kreide-Lithographie mit einem zweiten getönten Stein gedruckt. Die von einer ornamentalen Bordüre eingefaßte Ansicht ist oben tschechisch, links italienisch, rechts ungarisch und unten deutsch betitelt
(Berlin, Niemcy, 2007-04-12)
Antik klosterarbeit perlen bild, HL.Nepomuk,mitte 19jhdt, original, mit original biedermeier holz rahmen,und glas, gut erhalt, 17,5x21x2 cm, (Budapest, Węgry, 2007-04-12) Heiliger Nepomuk, Ölgemälde des 18. Jhdts. aus Privatbesitz, Gerahmtes Maß: 55,5 x 76,5 cm,  neuzeitlicher Rahmen, Darstellung: vermutlich heiliger Nepomuk im Hermelinmantel. Zustand: Doubliert, an einigen Stellen Farbverluste. Leicht zu retuschieren.
Sehr helle Farben, feine schöne Qualität. Zeit: schätze um 1780-1800. Keine Signatur, Bezeichnung oder Datierung gefunden

(Wien, Austria, 2007-04-12)
 


Stary obrazek zdobiony ręcznie kolorowanymi, wytłaczanymi wzorami.
Wymiary całości: 9,4cm x 5,6cm.
Stan jak na foto. Usztywniony

(2008-12-15)

LILIENFELD - Cistercienser-Kloster mit Nepomuk-Statue (Klagenfurt, Austria, 2007-04-12) Bund FDC Johannes von Nepomuk 1655

(Berlin, Niemcy, 2007-04-12)

AK FK Bodensee Heiliger Nepomuk Meersburg s/w

(Niemcy, 2007-04-12)

1979 SST JOHANNES VON NEPOMUK

(Berlin, Niemcy, 2007-04-12)

 

Obrazek Św. skarbczykowy: "Św. Jan Nepomucen", Przepiękny i bardzo stary obrazek wykonany na cieńkim papierze, tłoczony - bardzo delikatny, przełom XIX i XX wieku

(Tychy, 2007-11-26)

Barokowy, domowy Nepomuk, czuwał na futrynie wiejskiego domu aż do dnia jego wyburzenia. Tego rodzaju przedstawienia świętego Jana Nepomucena do naszych czasów właściwie nie przetrwały. Wykonany z brązu, ogniowo złocony (w naturze widoczne złoto aż świeci), przez lata został pokryty głęboką patyną.
Grubość nalotu widoczna jest gołym okiem, widać również, że ukrywa on wiele szczegółów. Wolałam jednak decyzję o usunięciu patyny pozostawić nowemu właścicielowi. Dzięki tej "warstwie maskującej" Nepomuk bezpiecznie dotrwał do naszych czasów.
Na odwrocie widoczny jest znak odlewnika - ukośny krzyżyk. Wysokość 8,5 cm, szerokość 6,2 cm, waga 125 gram. Stan zachowania doskonały

(Wielkopolska, 2007-11-26)NAPIS ODRĘCZNY:
"SW. NEPOMUK POD DZIADEM UKRADZIONY "
FORMAT 12 CM x 9 CM, STAN BDB

(Kraków, 2007-12-20)

http://bilder1.eazyauction.de/Auktionsklub/artikelbilder/2947.jpg Statue des Heiligen Nepomuk, Holzschnitzarbeit.
Höhe ca. 48 cm, Aus altem Holz geschnitzt und sehr schön bemalt. Sie war immer ohne Sockel und hat eine geschnitzte Steckverbindung am Bodenteil.

(Raabs, Austria, 2008-02-05)

Andachtsbild Hl. Nepomuk Litho mit Prägerand
70 x 105 mm

(Oberösterreich, Austria, 2008-02-05)

Retablo – San Juan Nepomuk. (USA, 2008-04-01)
This retablo is considered to be more rare. It was acquired in 1980 from the Moran collection in Bernallio, New Mexico. These collectors were highly recognized and regarded among collectors of religious art world wide. The retablo is considered to be old, early turn of the century
AK - Klosterkirche Benediktbeuern - St. Johann Nepomuk

ungelaufen

Verlag: Fot-Thoma Benediktbeuern
(Göttingen, Niemcy, 2008-09-04)
HEILIGENBILD Andachtsbild S. JOH. NEPOMUK um 1820

(Niederalteich, Niemcy, 2008-09-04)

 HB HL. JOHANN VON NEPOMUK GAPRÄGT GESTANZT TRAUMHAFT

(Asten, Austria, 2008-09-04)

Hl. Nepomuk - Himmelfahrt, Prag 17. Jh - Öl/Leinwand

Himmelfahrtsszene, Heiliger Nepomuk, Prag, Öl auf Leinwand, Mitte 17. Jahrhundert.
Zustand: Patina, Craquellé, Spuren früherer Restaurierung mit Ergänzungen, bitte beachten Sie auch die Detailfotos weiter unten.
Maße: 78 x 49,5 cm

(Ansbach, Niemcy, 2008-09-04)

Św. Jan Nepomucen, stary obraz, 1837
Olej na płótnie, sygnowany na odwrocie
Scena wniebowstąpienia, w dolnej części most Karola i wrzucenie Jana Nepomucena do Wełtawy.
Rama nowa, stan obrazu dobry.
Wyjątkowo ładny obraz, utrzymany w konwencji późnego baroku.
Wymiary wewnątrz ramy: 73 x 53,5 cm

(Kraków, 2008-12-08)
KRAKÓW / OKOLICE KAPLICZKA ŚWIĘTY JAN NEPOMUCEN
FOTOGRAFIA WYKONANA W LATACH 20 - TYCH

FORMAT 11,4 CM x 8,4 CM

STAN BDB - (2008-12-31)
Stary obrazek - św. J. Nepomucen
Wymiary całości: 11,3cm x 6cm.
Stan jak na foto. Sygnowany- (2008-12-31)
Św. Jan Nepomucen, rzeźba - drewno lipowe, polichromowana, koniec XVII w. wys.110, stan idealny

(Kraków, 2009-03-11)

Według sprzedającego obiekt pochodzi ze spalonego kościoła w Woli Justowskiej w Krakowie

ZABYTKOWA - olbrzymia rzeźba

Opis:
Przedmiotem aukcji jest olbrzymia rzeźba .
Moim skromnym zdaniem pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku, jednak może być zdecydowanie starsza. Stan zachowania widoczny na załączonych fotografiach.

Waga dużo ponad 15 kg
Wysokość ~ 122 cm
Szerokość ~ 410 mm
(Warszawa Falenica, 2010-02)


Współczesny Jan N. autorstwa Józefa Mazura, 41 cm, Allegro (nad: J.S., 2011-04) 30-centymetrowy drewniany polichromowany Jan N., ponoć z okolic Sanoka. Brak obu dłoni, biret. Allegro (nad: K.I., 2011-8-04)


Austria: stara rzeźba z drewna

Święty Nepomucen z XVIII wieku.

Wysokość: 22 cm, Allegro (2011-8-04)
Austria-Linz: konchowa kapliczka z barokową figurą Jana N. przy prezbiterium kościoła farnego. Georg Raphael Donner, 1772

Pocztówka sprzed 1945, e-bay

Austria-Linz: drukowany dewocyjny wizerunek Jana N. Jan na obrazku jest nieco pucołowaty. 1865

e-bay

Austria-Linz: barokowa figura Jana N. na moście, w aureoli, na okazałym cokole

Pocztówka sprzed 1945, e-bay

 
Austria: drukowany wizerunek Jana N. służący jako klepsydra - na odwrocie umieszczono nazwisko zmarłego, a pod Janem skrótowiec RIP

e-bay

Austria: niewielka barokowa figurka Jana N, pochodząca z około 1750 roku, z terenów Styrii (Steiermark). Drewno ze śladami polichromii, liczne uszkodzenia, w tym brak dłoni, brak atrybutów (krucyfiksu, może palmy, może również aureoli)

e-bay

Austria: znaczek pocztowy wydany przez Pocztę Austrii. Widoczna murowana kapliczka z dwuspadowym daszkiem, z wnęką zabezpieczoną kratą, a za nią drewniana polichromowana figura Jana N.
e-bay
Austria-Wiedeń: drukowany obrazek dewocyjny z wizerunkiem Jana N. w otoku. Nad nim krzyż na palmie męczeńskiej, wieniec różany (!) i Język. Pod spodem scena Topienia, która rozgrywa się w obecności króla Wacława, jego siepaczy i jego psa (!). Na dole napis "Bitte fur ..." czyli wezwanie o wstawiennictwo Jana dla osoby, której imię można wpisać. Po połowie XIX wieku. e-bay
Niemcy, Altottling
Niemcy, Altottling: drewniana figura Jana N. z resztkami polichromii, około 1800 rok
Niemcy,  Monachium: około 1800
Niemcy, Winhoring
 
Niemcy,  Monachium Niemcy, Ostrach: gipsowa figurka Jana N.
Niemcy, Reken: współczesna figurka Jana N. Niemcy, Duren: współczesna figurka Jana N.
Niemcy, Malsch (północny Szwarcwald): pocztówka z mostem z figurą Jana N. Drewniana XIX-wieczna rzeźba ludowa z okolic Mszany Górnej i Lubomierza w Gorcach (Małopolska>>), z nieistniejącej od lat 60-tych XX w. kapliczki przydrożnej. Wysokość 93,5 cm, waga ok. 14 kg. Pięknie, bardzo umiejętnie wykonane rysy twarzy oraz niespotykane w innych wizerunkach tego świętego przymknięte oczy, a także szczegóły wykonania rąk i fałdów szat świadczą o nieprzeciętnie uzdolnionym, anonimowym twórcy ludowym, który miał ambicję pokazania indywidualnych cech swojej twórczości. Polichromia zachowana śladowo, a w dolnej części komży wyraźnie widoczny ozdobny ornament imitujący koronkowe wykończenie. Bardzo ładny stan zachowania
(Allegro, kwiecień 2013)


W Novym Jicinie nabyć można egzemplarz dzieła Bohuslava Balbína "Zivot svateho Jana Nepomuckeho". To wydanie nosi datę 1914. Książka ma stemple biblioteki miejskiej Hradec Kralove (Czechy >>) (nad: H.Jakóbczak)
"Strychowiec" z Galicji, 54 cm (Allegro, marzec 2014) (nad: E.C.)
Na Allegro w listopadzie 2015 pojawiło się, za sprawą podmiotu z Jeleniej Góry, ogłoszenie sprzedaży rzeźby pełnej, antropomorficznej, o funkcji kultowej, drewnianej. Jest to stara rzeźba w lipowym drewnie, polichromie. Początek XIX wieku. Wysokość: 60 cm. Dobry stan zachowania, (ubytki, wykruszenia, spękania, ślady dawnych napraw). Wydaje mi się, że podobną figurę bez dłoni już kiedyś widziałem - należy przeszukać zasoby zdjęciowe! OLX, listopad 2017: "Święty Nepomucen rzeźba z XVIII - pokryta polichromią, Bielsko-Biała (?), Śląskie [aukcja wznawiana], Rzeźba jest w mojej rodzinie od 60-ciu lat. Wysokość całkowita - 42 cm, Wysokość rzeźby 35 cm, szerokość 15 cm". (X. Oświęcimskie, krakowskie >>)

Figura ma zniszczona polichromię, ubytki w dolnej partii, tylko trzy gwiazdy w aureoli, uszkodzoną prawą dłoń i postać Chrystusa na krucyfiksie. W plecach dwa otwory wskazujące, że umocowana była do jakiegoś elementu w kapliczce. Jakoś powątpiewam w rodzinne pochodzenie figury, chyba że zabrania z jej właściwego miejsca dokonał nie sprzedający, a jego przodek (nad: Pietrosul) (uwaga: należy podjąć próbę znalezienia pierwotnej lokalizacji obiektu - przeszukać zasoby zdjęciowe!)
W pewnym sklepie internetowym daje się wyszukać polichromowana pseudoludowa rzeźba Jana N. autorstwa Anny Padoł z Paszyna (pow: Nowy Sącz, gm: Chełmiec, Podhale, krakowskie >>). Umieszczam ją tutaj symbolicznie, bo jej losy i aktualna lokalizacja nie są znane (nad: Pietrosul) Dwa znaczki z Watykanu pojawiły się w serii "Europa 2018: Mosty" ("Europa 2018: Brücken") i pokazują na znaczku o wartości 0,95 € Świętego Piotra, głównego patrona budowniczych mostów, a na znaczku o wartości 1,00 € świętego Jana Nepomucena, kapłana i męczennika z XIV wieku. 5 eurocentów na plus dla JN! (nad: J.B. z Kłodzka)

 


  Źródła>>
^
@ Bookmark and Share INNE SZUFLADY :::LWOWSKA:::PODRÓŻE:::FOTO:::ŚREDNIOWIECZE:::AUTOR!:::STARE:::PRYWATNE:::©