@ ! 

INNE SZUFLADY :::LWOWSKA:::PODRÓŻE:::FOTO:::ŚREDNIOWIECZE:::AUTOR!:::STARE:::PRYWATNE:::© 


 spis >> 

Nepomuki BENELUXU:
BELGIJSKIE, LUKSEMBURSKIE
, HOLENDERSKIE
oraz
NEPOMUKI FRANCUSKIE


>     GŁÓWNA STRONA NEPOMUKÓW

Nepomuki z Belgii, Holandii, Luksemburga i Francji zostały połączone na tej stronie tylko z racji geografii. Owszem, połowa Belgii, Luksemburg i Francja stanowią pewną całość kulturową, ale tylko w niektórych okresach. Benelux też jest bytem tylko politycznym, ale nie historycznym. Sensowny podział mógłby być taki: kraje protestanckie / kraje wchodzące w skład imperium Habsburgów / Francja.

Francja (>>) to raczej pustynia nepomucka, a jej zasługi dla Sprawy są antyzasługami: podczas rewolucji jej żołdacy zniszczyli mnóstwo figur i wizerunków JN, również w krajach najechanych przez Napoleona. Przykład: Jan z Brugii. Wyjątek to zasługa Leszczyńskich, ojca i córki.

Holandia (>>) to kraj protestancki, udało się tu namierzyć tylko jednego Jana, jedną kaplicę jego imienia i jeden aplet

Belgia (>>) - tu nie jest tak źle. W bazie ikonograficznej  Królewskiego Instytutu Spuścizny Sztuki Narodowej figuruje 150 Nepomuków

Posłuchaj:
 
LINEK Jiri Ignac (1725-91) - Kvitecku majovy (duet)

NEPOMUKI BENELUXU - zobacz na mapie google >>

NEPOMUKI FRANCJI -
zobacz na mapie google >>

 


^


Belgia (155)

zobacz na mapie google >>

 • Brugia : Jan z Brugii, (Wollestraat, koło wieży Halletoren) jest dziełem Pietera Petersa. Od 1767 stał na moście swojego imienia, lecz w czasach rewolucji trzydzieści lat później - 6 października 1796 roku - został zepchnięty do wody przez francuskich żołdaków. W roku 1811 odnaleziono go i ustawiono na dawnym miejscu, organizując wielką ceremonię, dnia 1 maja tego roku. I tak doczekał szczęśliwie do dzisiaj. Miał więc więcej szczęścia niż inni jego koledzy - większość figur we Francji, Belgii i Luksemburgu zniszczono podczas rewolucji i wojen światowych.

 • Most, na którym stał Jan dalej nazywa się Nepomucenusbrug. Jeśli gdzieś w Belgii miał się znaleźć Nepomuk, to Brugia, ze swoimi mostami, jest najlepszym miejscem.
 • Bruksela : jest XVIII-wieczna kaplica Janowa w kościele St. Jacob Coudenberg, a w niej figura JN. stanowiąca część płaskorzeźbionej kompozycji ściennej wykonanej z marmury i malowanego drewna. Ten Nepomuk mam najbardziej pomponiasty, spośród znanych nam, biret (porównaj też figurę z Luksemburga poniżej), ciekawą aureolę i złote gwiazdki w tle
 • Bruksela: jest tu ponadto rue Saint Jean Nepomuk, czyli ulica Św. Jana Nepomucena, lecz jest to smutna i brudna ulica z paniami oczekującymi na klientów.
 • Bruksela: w kwietniu 2010, w jednym z antykwariatów przy rue Blais w dzielnicy Marolles, odnalazłem na wystawie drewnianą polichromowaną figurkę Jana N., na oko z końca XIX wieku. Zapewne nie pochodzi z Belgii


 • Bruksela : w Muzeum Miasta Brukseli przy Grand Place 29 znajduje się kamienna figura Jana N. z roku 1725, późne dzieło Johanna (Jeana) De Kinder (1675-1739), autora nieistniejącej już Fontanny Mozańskiej sprzed  Hotel de Ville, czyli ratusza. Figura ta stała niegdyś na moście nad Senną noszącym imię św. Jana Nepomucena, lecz została stamtąd zdjęta w roku 1861  przed likwidacją mostu w związku z przykryciem rzeki (nad: W.K.)
 • Kortrijk/Courtrai (Belgia): na pięknym moście chronionym z obu stron przez grube baszty stoi barokowy Jan z dwoma latarniami (nad: Richard B.)

 • Lier (prowincja Antwerpia): figura Jana w kościele Św. Gummaara (nad: Richard B.)


 

Brabancja Flamandzka


^
Leuven ( Louvain, Lowanium) region: Brabancja Flamandzka   Grote Markt
 

W  kościele Sint-Pieter znajduje się kamienna figura Jana N. z lat 1741-60. Umieszczono ja, w towarzystwie aniołków z atrybutami, na przyściennym wsporniku z inskrypcją

 

^
Leuven ( Louvain, Lowanium) region: Brabancja Flamandzka   Naamsestraat
 

W  dawnym kościele jezuitów św. Michała (Sint-Michielskerk) obraz Jana N. z podpisem m.in: VIRGO MARTYR et DOCTOR (nad: Richard B.)

 

^
Leuven ( Louvain, Lowanium) region: Brabancja Flamandzka   Monseigneur Ladeuzeplein 21
 

W   centralnej bibliotece tutejszego uniwersytetu przechowuje się rycinę nepomucką przedstawiającą pomnik Jana N. Figura ma pięć gwiazd wokół głowy i dwa putta u stóp (z palmą oraz z rogiem obfitości i palcem przy ustach). Na cokole inskrypcja z chronostychem (>>): SANCTO / IOANNI NEPOMUCEN / GRATITUDO / VOVENS / EXHIBUIT (co daje rok 1740). Banderie, również chronostychowane (>>), głoszą, że obiekt ma związek z kolegiatą parafialną św. Jakuba w Antwerpii: IN INSIGNI ECCLESIA / COLLEGIATA AC PAROCHIALI DIVI / IACOBI ANTVERPIAE COLIT POPULARE AC INVOCAT (co daje 1485 - ?)

 

^
Tienen (Tirlemont) region: Brabancja Flamandzka   Trapstraat
 
 

W kościele Sint-Germanus wizerunek Jana N., 1751-6 (cliche M254214)

 

A TERAZ REWELACJA:

Pozyskane za pośrednictwem Richarda B. ze Steenokkerzeel w Belgii (Thanks Richard!) 150 Janów z bazy Królewskiego Instytutu Spuścizny Sztuki Narodowej - chyba tak należy tłumaczyć "Koninklijk Instituut voor het Kunstpatrimonium" / "Institut Royal du Patrimoine Artistique". Zasoby obejmują tylko obiekty zlokalizowane w kościołach. W bazie danych są też figury z mostów, kapliczek itp., lecz nie są jeszcze wskanowane. U mnie ciągle w bałaganie, na razie udało się zdjęcia wrzucić 87 obiektów.

W katalogu są też co najmniej trzy relikwiarze nepomuckie (Brugia, Sint-Niklaas, Antwerpia), stąd wniosek że były/są tu relikwie Janowe (>>). Nie wiem czy relikwie były również w filakterium. Ten tajemniczy przedmiot stanowi dla mnie zagadkę - jaka była jego funkcja liturgiczna? Poniżej dwa przykłady (Veurne, Kortrijk).

Dużą grupę stanowią konfesjonały z wizerunkiem JN. Są też naczynia liturgiczne, chorągiew, plakietki, sporo obrazów. Większość stanowią różnej wielkości figury.
 

 


 • Bruksela, O.-L.-Vrouw van de Zavel, 1700 (cliché: M254710),

 • Bruksela, Kerk Sint-Jacob op Koudenberg (cliché: M73052, M73070),

 • Bruksela, Koninklijke Musea voor Schone Kunsten van Belgie (cliche B213705)

 • Sleidinge (Flandria Wschodnia), Kerk Sint-Joris, 1776 - 1800

 • Gavere (Flandria Wschodnia), St.Amandus, 1768, cliche B53331

 • Poeke (Flandria Wschodnia), Sint-Lambertus, XVIIIw. (cliche M32713)

 • Ruiselede (Flandria Zachodnia), Kerk O.L.Vrouw, Van Dael & D'Haenens 1773 (cliche M20732)

 • Ingooigem (Flandria Zachodnia), St.Antonius, XVIIIw., cliche M45940


^

Wielkie Księstwo Luksemburga (9)

zobacz na mapie google >>
 

Nepomuki zwane są w tutejszym dialekcie Bommenzinnes i - według spisu w lokalnej Wikipedii - jest ich dziewięć. Wyzwaniem będzie znalezienie kolejnego!


^
Luksemburg (Lëtzebuerg, Luxembourg, Luxemburg) dystrykt: Luksemburg kanton: Luksemburg  rue du Rost / de L'Eau
 

Barokowa kamienna rzeźba Jana N. na ścianie domu, zabezpieczona daszkiem. Jan ma bardzo wydłużony biret z olbrzymim pomponem (porównaj też figurę z Coudenberg z Brukseli), a u stóp aniołka z tarczą (?) i palmą. Jest to kopia starej rzeźby, która obecnie rezyduje  w Strocke-Kapell (zobacz niżej) (nad: V.M.)

 

^
Luksemburg (Lëtzebuerg, Luxembourg, Luxemburg) dystrykt: Luksemburg kanton: Luksemburg  
 
 

Figura Jana N. na konfesjonale w katedrze, w (koło?) zakrystii. Pochodzi ona z kościoła św. Mikołaja (Nikloskierch)

 

^
Luksemburg (Lëtzebuerg, Luxembourg, Luxemburg) dystrykt: Luksemburg kanton: Luksemburg Fëschmaart
 
 

Obraz Jana N. w kościele św. Michała (Méchelskierch). Jest tu scena Topienia w Wełtawie

 

^
Luksemburg (Lëtzebuerg, Luxembourg, Luxemburg) dystrykt: Luksemburg kanton: Luksemburg rue du Treves
 
 

W Strocke-Kapell przechowywany jest oryginał figury Jana N., której kopia umieszczona jest na ścianie domu na rue du Rost (zobacz wyżej)

 

^
Vianden (Veianen) dystrykt: Diekirch kanton: Vianden  
 

Na moście nad rzeką Our figura Jana N. z piaskowca. Na cokole metalowa tabliczka z napisem "ST JEAN NÉPOMUCÈNE" (nad: Artur Kroc)

 

^
  Aasselbur (Aasselburren) dystrykt: Diekirch kanton: Klierf  
 
 

Nieduża krępa kamienna figurka Jana N. przy starym młynie Aasselburer Millen, na moście, zapewne współczesna

 

^
Hiefenech dystrykt: Diekirch kanton: Miersch  
 

Płaskorzeźbiony polichromowany kartusz z popiersiem Jana N. na szczycie konfesjonału w kościele. W dole scena Zrzucenia z mostu, a dokładniej sam most

 

^
Rouderssen dystrykt: Diekirch kanton: Klierf  
 

Drewniana (lub metal udaje drewno) figura Jana N. na moście rowerowym pomiędzy Luksemburgiem a Niemcami, przy młynie Dörnauelsmillen, zapewne współczesna

 

^
Wolz (Wiltz) dystrykt: Diekirch kanton: Wolz  
 
 

Figura Jana N. z czerwonego kamienia na rynku, koło ratusza. Jest częścią krucyfiksu

 

^


Holandia (3)

zobacz na mapie google >>

 • Amsterdam (gmina: Amsterdam, prowincja: Noord-Holland, ): w kościele śśw. Piotra i Pawła zwanym "Pod Papugą" na ulicy Kalverstraat, na neogotyckim konfesjonale w lewej nawie znajduje się płaskorzeźba Jana N. z palcem przy ustach (nad: M.Muryn)

 • Wittem (gmina: Gulpen-Wittem, prowincja: Limburg, ): klasztorze pokapucyńskim w tej miejscowości w południowej Holandii znajduje się barokowa figura Jana N. flankowana przez anioły. Dzisiaj klasztor należy do redemptorystów, a kościół dalej jest pod współwezwaniem św. Jana Nepomucena

 • Boxmeer (gmina: Boxmeer, prowincja: Noord-Brabant, ): w dzielnicy Oost, czyli wschodniej, jest kaplica, którą na stronie internetowej opisano jako "Kerkje Nepomuck" - co wskazuje na Jana N. jako patrona obiektu (nad: J.D.)

Znalazłem w sieci holenderski aplet nepomucki! Ostatecznie to wybitnie wodny naród. Aplet ozdabia strony rezerwatu przyrody w Swalmbrug w Limburgii. Znalazłem też hotel Sankt Nepomuk!
^
Francja (43 + 2)

zobacz na mapie google >>

Król Polski Stanisław Leszczyński, a później książę Lotaryngii, był zarażony wirusem nepomuckim, to samo powiedzieć można o jego żonie, królowej polskiej Katarzyny z Opalińskich (1680-1747). Mówił o Janie jako o swym niebieskim bracie stryjecznym, nawiązując do rodzinnej legendy o pochodzeniu rodu z Czech. Z okazji kanonizacji wygnany monarcha zdobył z niemałym trudem relikwie Janowe (>>) i ofiarował je katedrze w Blois we Francji (zobacz niżej). Ufundował wiele wizerunków Jana, na przykład obraz w katedrze w Blois, figurę z kościoła w Nancy czy rzeźbę na wieży kościoła w Lunéville. Zgodnie z koncepcjami słowianofilskimi z czasu walk o tron Rzeczypospolitej Jan Nepomucen definiowany był jako patron narodu słowiańskiego (Polska, Czechy), w opozycji do dławiących jego wolność nacji niemieckich (Saksonia, Prusy, Austria). Świadczy o tym bogate wotum królowej Katarzyny dla grobu świętego w praskiej katedrze sv. Vita (zobacz dokładny opis >>) oraz artykuł źródłowy (>>). Wirus nepomucki przeszedł na córkę Stanisława i Katarzyny Marię, królową francuską od roku 1725 - wprowadziła ona kult św. Jana do Wersalu.


Île-de-France (8 + 1)
     

^
Paryż (Paris) region:  Île-de-France departament: Paris, Ier Arr. Place du Louvre
 

W Luwrze, w skrzydle Richelieu, na drugim piętrze w sali F zobaczyć można piękny obraz "Apoteoza Jana N." namalowany przez Franza Antona Maulbertscha (ur. w Langenargen nad jez. Kostanckim w 1724 roku, zm. w Wiedniu, 1796). Obraz pochodzi z około 1760 roku, ma wymiary 68 x 39 cm (R.F. 1997-7)

 

^
Paryż (Paris) region:  Île-de-France departament: Paris, Ier Arr. Place du Louvre
 
 

W Luwrze, w zbiorach grafiki jest też praca "Saint Jean Népomucène" wykonana w formacie A4 przez Jeana (1762-1837) i Benjamina (1730-1819) Duvivierów. Jest własnością Gabinetu Medali Bibliothèque Nationale de France (Folio 56)

 

^
Paryż (Paris) region:  Île-de-France departament: Paris, Ier Arr. Place du Louvre
 
 

W Luwrze przechowywany jest obraz olejny przestawiający Jana N. Ignacego Loyolę przez Matką Boską z Dzieciątkiem i św. Anną. Autor jest nieznany, choć wcześniej przypisywano dzieło Georgesowi Boba (1568 -1572). Obraz pochodzi jednak z roku 1626 (!). Wymiary to 40.5 x 32 cm (département des Peintures, nr R.F. 3643)

 

^
Paryż (Paris) region:  Île-de-France departament: Paris, XVIe Arr. Av. du Mahatma Gandhi
 

W  zbiorach Musée des Civilisations de l'Europe et de la Méditerranée prezentowany jest arkusz z obrazkami świętych, takich jakie do dziś rozdawane są podczas kolędy. Na jednym z nich jest Jan N. klęczący z krzyżem w ręku, z gwiazdami nad głową, z I połowy XIX wieku

 

^
Paryż (Paris) region:  Île-de-France departament: Paris, XVIme Arr. Av. du Mahatma Gandhi
 

W  zbiorach Musée des Civilisations de l'Europe et de la Méditerranée (nr 61.10.65) znajduje się obrazek na szkle przedstawiający popiersie Jana N. z krzyżem i palmą w ręku, w birecie, z wieku XVIII (zobacz stronę Szklanych Nepomuków >>)

 

^
Paryż (Paris) region:  Île-de-France departament: Paris, XVIme Arr. Av. du Mahatma Gandhi
 

W zbiorach Musée des Civilisations de l'Europe et de la Méditerranée (nr 61.10.34) znajduje się obrazek na szkle przedstawiający popiersie Jana N. z krzyżem, Księgą i czaszką, z gołą głową i w białych szatach, z I ćwierci wieku XIX, wykonany zapewne w kręgu niemieckim (zobacz stronę Szklanych Nepomuków >>)

 

^
Paryż (Paris) region:  Île-de-France departament: Paris, VIIme Arr. Place Saint-Thomas-d'Aquin 3
 
 

W kościele Saint-Thomas-d'Aquin znajduje się (200x174 cm) obraz Jana N. z początku XVIII wieku (?) autorstwa André Frère (1662-1753). Na banderoli umieszczono napis "Pro secreto confessionis"

 

^
Paryż (Paris) region:  Île-de-France departament: Paris, Ier Arr. Rue Saint-Denis 92
 
 

W kościele Saint-Leu-Saint-Gilles znajduje się duży (400x320 cm) obraz "Męczeństwo św. Jana Nepomucena" z drugiej ćwierci XIX wieku autorstwa Marigny

 

^
  ¿ Wersal (Versaille) region:  Île-de-France departament: Yvelines  
 
 

W tym miejscu musi być (lub był) jakiś wizerunek Jana N. Maria Leszczyńska, królowa francuska od roku 1725, wprowadziła kult św. Jana do Wersalu (zobacz wyżej), fundując tam jego ołtarz. Co prawda wizja lokalna w sierpniu 2007 roku nie dała rezultatów - w kaplicy pałacowej brak Nepomuków - ale nie traćmy nadziei

 

Region Centralny (Centre) (2 + 1)
     

^
¿ Blois region: Centre departament: Loir-et-Cher Place Saint-Louis
 
 

Ze źródeł wynika, że katedra w tym mieście dysponuje relikwiami Jana N. (>>) ofiarowanymi w roku kanonizacji przez króla Stanisława Leszczyńskiego (zobacz wyżej) (należy sprawdzić na miejscu)

 

^
Blois region: Centre departament: Loir-et-Cher Place Saint-Louis
 

W katedrze Saint-Louis znajduje się duży (250 x130 cm) olejny obraz z Janem N. spowiadającym Królową z I połowy wieku XVIII. Jest to fundacja króla Stanisława Leszczyńskiego (zobacz wyżej) z roku 1730. Wyposażono go w otok z sześciu (!) gwiazd i biret, który trzyma w ręku. Symbolika obrazu jest bogata, jest tu aniołek trzymający papieską tiarę, inny dzierżący palmę, Gołębica i Oko Opatrzności postać z palcem przy ustach i druga wskazująca na herb - niestety zbyt niewyraźny aby go rozpoznać

 

^
Saint-Avertin region: Centre departament: Indre-et-Loire Rue des Phalènes
 

W kościele znajduje się olejny obraz z Janem N. przez królem Wacławem, ponoć z wieku XVII (?, raczej niemożliwe, skoro rzymski wzorzec tego obrazu datowany jest na wiek XVIII)!, oprawiony w ramę z wieku XIX. Ma wymiary 66 x 60 cm. Wyposażono go w pięć gwiazd, krzyż i palmę. Obraz pochodzi z kaplicy w przysiółku Cangé, dziś w granicach Saint-Avertin, a do kościoła parafialnego przekazano go w roku 1857. Ikonografia wzorowana na obrazie Jana N. z kościoła San Lorenzo in Lucina w Rzymie (zobacz >>)

 

Region Rodan-Alpy (Rhône-Alpes) (1)
     

^
Chambéry region: Rhône-Alpes departament: Savoie (Sabaudia) Place du Palais de Justice
 

W Musée des Beaux-Arts znajduje się obraz przestawiający męczeństwo św. Jana N. autorstwa Paolo de Matteis, z I połowy XVIII wieku

 

Normandia (Normandie) (1)
 

^
Dieppe region: Haute Normandie (Górna Normandia) departament: Seine-Maritime Rue des Chastes
 

W  zbiorach Muzeum Zamkowego, czyli Château-musée znajduje się figurka z kości słoniowej przedstawiająca Jana N. Starannie opracowano tylko front, z czego wnioskować można, że jest to część większej całości, np. ołtarzyka dewocyjnego. Jan jest łysy (!), ma brodę, w prawej ręce  ma zamkniętą Księgę, lewą z dwoma wyprostowanymi palcami wznosi w geście błogosławieństwa lub przysięgi. Taki nietypowy układ tłumaczy się wczesną datą powstania (XVII wiek!). Zapewne wyrób lokalnego ebonisty (wysokość 7.2 cm, nr 890.28.2)

 

Franche-Comté (1)

     

^
Chemilly region: Franche-Comté departament: Haute-Saône (Górna Saona) Les Ambons
 

Kamienna barokowa figura Jana N. na moście na rzece Durgeon, ustawiona na ozdobnym cokoliku. Uszkodzone dłonie, długa stuła

 

Prowansja (Provence) (2)
     

^
Awinion (Avignon, Avinhon) region: Provence-Alpes-Côte d'Azur departament: Vaucluse  
 

W skarbcu katedry Notre Dame des Doms znajduje się metalowa złocona figurka Jana N. ustawiona na kamiennej podstawie z wolutowanymi nóżkami i wygrawerowanym imieniem świętego. W podpisie jest jednak błąd, bo brzmi on: "S.IOANNES NEOPVM MA..." To wskazuje, że figurka nie jest importem z krajów habsburskich, gdzie taki błąd w rzeźbie tej klasy przedstawiającej patrona imperium byłby nie do pomyślenia. Jan ma pozę wskazującą, że w pustych dziś rękach umieszczony był kiedyś krzyż, i na niego skierowane było spojrzenie świętego. Nieco dziwacznie przedstawiono mozzettę - nie ma rozcięcia z przodu, a tylko trzy zapinane na guziki patki, i Jan miałby pewnie problemy z jej zakładaniem i zdejmowaniem. Biret jest dosyć wysoki i sprawia wrażenie miękkiego. Jednak najciekawszy jest medalion zawieszona na szyi figury - znajdują się w nim relikwie Jana N. (>>)


^
Villar-d'Arêne region: Provence-Alpes-Côte d'Azur departament: Hautes-Alpes D1091
 
 

W kościele Saint-Martin-de-Tours znajduje się olejny obraz z Janem N. z wieku XIX. Ma wymiary 72 x 57 cm. Wyposażono go w pięć gwiazd, krzyż i palmę

 

Alzacja (Alsace) (22)

^
Strasburg (Strasbourg) region: Alzacja (Alsace) departament: Bas-Rhin Place de la Cathédrale
 

W kaplicy Saint-Laurent w katedrze, w ołtarzu bocznym, znajduje się ładny obraz z martwym Janem N. ewidentnie wzorowany na praskim (zobacz >>) cenotafie autorstwa Franza Ignaza Platzera z 1763 roku. Jest to dzieło Josepha Mellinga z wieku XVIII


^
Strasburg (Strasbourg) region: Alzacja (Alsace) departament: Bas-Rhin Place du Château
 

W Muzeum Alzackim (Musée Alsacien) usytuowanym w dawnym Palais Rohan znajduje się nieco dziwny obiekt nepomucki. Jest to przeznaczony zapewne do prywatnej dewocji ołtarzyk ze sceną Spowiedzi Królowej, z wykonanymi z wosku figurkami odzianymi w bogate szaty. Jest tu tez Gołębica, anioł, insygnia królewskie i mnóstwo innych detali. Całość opatrzona stosownym podpisem. XVIII wiek

 

^
Andlau region: Alzacja (Alsace) departament: Bas-Rhin Cours de l'Abbaye
 

W  kościele klasztornym benedyktynek Saints-Pierre et Paul et Sainte-Richarde (fundowanym przez urodzoną i zmarłą tutaj świętą cesarzową Ryszardę Szwabską [840-900], zobacz też niżej), w transepcie północnym, jest ołtarz boczny Jana N. z barokowym obrazem z XVIII wieku^
Andlau region: Alzacja (Alsace) departament: Bas-Rhin Cours de l'Abbaye
 

W  kościele klasztornym benedyktynek Saints-Pierre et Paul et Sainte-Richarde (zobacz wyżej), w transepcie południowym, barokowy ołtarz boczny św. Antoniego z roku 1749 flankuje z prawej strony figura Jana N.

 

^
Bernolsheim region: Alzacja (Alsace) departament: Bas-Rhin Rue de l'Eglise
 

W  kościele parafialnym Saint-Pancrace Saint-Sébastien na przyściennym wsporniku umieszczono 160-centymetrową drewnianą polichromowaną figurę Jana N. z wieku XVIII. Jan ma we wzniesionej dłoni mały krzyżyk, zapewne na miejscu oryginalnego, większego

 

^
Rosheim region: Alzacja (Alsace) departament: Bas-Rhin Rue Braun
 
 

Na plebanii przy kościele XVIII-wieczny obraz Jana N. o wymiarach 240x190 cm

 

^
Saasenheim region: Alzacja (Alsace) departament: Bas-Rhin Rue de l'Eglise
 

W  kościele parafialnym Saint-Jean-Baptiste znajduje się boczny ołtarz, w którym (po lewej stronie) umieszczona jest figura Jana N. z przełomu XVIII i XIX wieku. Drewno polichromowane

 

^
Saverne region: Alzacja (Alsace) departament: Bas-Rhin Place de l'Eglise
 
 

W  kościele parafialnym kanoników św. Augustyna pod wezwaniem Notre-Dame de la Nativité Saint-Barthélémy znajduje się olejny obraz (126x84 cm) w złoconej ramie z wizerunkiem Jana N. XVIII wiek

 

^
Valff region: Alzacja (Alsace) departament: Bas-Rhin Rue du Château
 

W kościele Saint-Blaise (dawniej  Saint-Pierre) ołtarz główny flankuje barokowa figura Jana N. z około 1740 roku

 

^
Haguenau region: Alzacja (Alsace) departament: Bas-Rhin Landeau
 

Koło mostu na rzece Moder i ronda kamienna barokowa gołogłowego figura Jana N. ustawiona na skwerze wśród kwiatów

 

^
Westhouse region: Alzacja (Alsace) departament: Bas-Rhin Lieu-dit Holzbad
 

W kaplicy św. Ulryka (Chapelle Saint-Ulrich), na przyściennym wsporniku stoi prosta drewniana polichromowana barokowa figura Jana N. (na: W.M.)

 

^
Durlinsdorf region: Alzacja (Alsace) departament: Haut-Rhin  
 

W kościele Saint-Pierre-et-Saint-Paul, w szczycie i po lewej stronie ołtarza stoi drewniana polichromowana figura Jana N. z II ćwierci XVIII wieku. Nieco dziwny jest przedmiot w ręku Jana: długi kij zakończony pętlą. Nie jest to ani krucyfiks, ani pastorał i nie wiadomo, czy jest to element oryginalny

 

^
Kientzheim region: Alzacja (Alsace) departament: Haut-Rhin Grand Rue
 
 

W kościele parafialnym Notre-Dame des Sept Douleurs znajduje się obraz (200x150 cm) Jana N. z pierwszej połowy XVIII wieku

 

^
Lautenbach region: Alzacja (Alsace) departament: Haut-Rhin Rue de Presbytère
 

W dawnej kolegiacie Saint-Michel et Saint-Gangolphe, dziś kościele parafialnym Saint-Jean-Baptiste, w szczycie ołtarza z roku 1726 znajduje się owalny obraz Jana N.

 

^
Mertzen region: Alzacja (Alsace) departament: Haut-Rhin Place de l'Eglise
 

W kościele parafialnym Saint-Maurice znajduje się ołtarz MB, w którego szczycie umieszczono wieloboczny obraz Jana N. XVIII/XIX wiek

 

^
Rouffach region: Alzacja (Alsace) departament: Haut-Rhin Rue de la Poterne
 

W Musée du Bailliage usytuowanym w dawnych halach zbożowych (Halle au Blé) znajduje się drewniana polichromowana figura Jana N. z II połowy XVIII wieku. Brak dłoni (są zdeponowane oddzielnie) i krucyfiksu

 

^
Wahlbach region: Alzacja (Alsace) departament: Haut-Rhin Place de l'Eglise
 
 

W kościele parafialnym Saint-Maurice znajduje się ołtarz boczny poświęcony MB, w którym umieszczono figurę Jana N. Obok - Sebastian. Połowa XVIII wieku

 

^
Niederhergheim region: Alzacja (Alsace) departament: Haut-Rhin  
 

W kościele św. Łucji (Ste Lucie), w neoromańskim ołtarzu bocznym jest figura Jana N. z palcem przy ustach. XIX wiek (nad: W.M.)

 
 

^
Niederschaeffolsheim region: Alzacja (Alsace) departament: Haut-Rhin  
 

W kościele św. Michała (Saint-Michel) znajduje się barokowa figura Jana N. z krzyżem i gronostajową białą peleryną, z wieku XVIII (nad: W.M.)

 

^
Wattwiller region: Alzacja (Alsace) departament: Haut-Rhin  
 

Miejska ośmiokątna fontanna ozdobiona jest wysoką kolumną z kamienną figurą Jana N. (nad: W.M.)

 

^
Rixheim region: Alzacja (Alsace) departament: Haut-Rhin Av. du Général de Gaulle
 

Kamienna statyczna figura Jana N. w fontannie na rynku

 

^
Saint-Quirin region: Alzacja (Alsace) departament: Moselle  
 

W tej miejscowości w Wogezach Alzackich jest fontanna ozdobiona figurą Jana N. z czerwonego kamienia

 

Lotaryngia (Lorraine) (6)

^
Nancy region: Lotaryngia (Lorraine) departament: Meurthe-et-Moselle Avenue de Strasbourg
 

W kościele Notre-Dame-de-Bonsecours, na pilastrze lewej nawy, na gipsowym wsporniku ustawiono barokową polichromowaną figurę Jana N. o wysokości 170 cm, wykonaną z kamienia i polichromowaną. Jana przedstawiono w silnym skręcie ciała i kontrapoście. Jan znalazł się tu oczywiście za sprawą Stanisława Leszczyńskiego (zobacz wyżej), który uznał go za patrona swego i swojej rodziny. Cała świątynia zawdzięcza wiele Leszczyńskiemu i zwana jest nawet polskim kościołem

 

^
Lunéville region: Lotaryngia (Lorraine) departament: Meurthe-et-Moselle Place Saint-Jacques
 

Na szczycie wieży kościoła Saint-Jacques (przebudowa barokowa 1730-1745 dzięki Stanisławowi Leszczyńskiemu) umieszczono kamienną figurę Jana N.


^
Maizeroy region: Lotaryngia (Lorraine) departament: Moselle Place du Colombier
 
 

W kościele Saint-Nicolas jest uszkodzona (zwłaszcza dłonie) figura Jana N. z wieku XVIII. Wysokość 147 cm

 

^
Neunkirchen-lès-Bouzonville region: Lotaryngia (Lorraine) departament: Moselle Rue de l'Eglise
 
 

W kościele parafialnym Sainte-Anne jest boczny ołtarz św. Józefa z figurami świętych, wśród których jest też rzeźba Jana N. z wieku XIX. Wysokość 98 cm

 

^
Saulny region: Lotaryngia (Lorraine) departament: Moselle Rue de l'Eglise
 
 

W kościele parafialnym rzeźba Jana N. z wieku XVIII. Brak krzyża. Wysokość 135 cm

 

^
Wiesviller region: Lotaryngia (Lorraine) departament: Moselle Rue de l'Eglise
 
 

W kościele parafialnym Saint-Barthélémy znajdują się stalle z roku 1740 zdobione płaskorzeźbami, wśród których jest też wizerunek Jana N. w postawie stojącej

 

 


  Źródła>>
^
@ Bookmark and Share INNE SZUFLADY :::LWOWSKA:::PODRÓŻE:::FOTO:::ŚREDNIOWIECZE:::AUTOR!:::STARE:::PRYWATNE:::©