@ !  Bookmark and Share 

INNE SZUFLADY :::LWOWSKA:::PODRÓŻE:::FOTO:::ŚREDNIOWIECZE:::AUTOR!:::STARE:::PRYWATNE:::© 


spis >> 
 
Nr 37/2001
Dzisiaj jest
 
| POWRÓT |
Akcja poszukiwania zabytkowej figury świętego

Prawie cztery godziny trwała akcja poszukiwania zaginionej rzeźby św. Jana Nepomucena. Prawie dwumetrowa figura, zaliczana do jednych z najstarszych w Polsce, stała na głogowskim moście i podczas działań wojennych najprawdopodobniej wpadła do Odry. Samej rzeźby nie odnaleziono, ale odkryto postument, na którym była umiejscowiona.
- Figura ma dla Głogowa szczególną wartość. Podczas wojny tak wiele zabytków stąd wywieziono lub zniszczono, że warto szukać i sprawdzać każdy ślad. Wszystko może być dla nas cenne - powiedział Rafael Rokaszewicz, wiceprezes Towarzystwa Ziemi Głogowskiej. Akcja nie powiodłaby się, gdyby nie pomoc głogowskiej Komendy Powiatowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej i Oddziału Ratownictwa Wodnego.
- Straż jest pomocna i przydatna w każdej sytuacji.
- To dla nas, dla miasta i dla regionu również doskonała promocja. Przy okazji możemy także poćwiczyć - powiedział komendant PSP Karol Skowroński.
Odra w tym miejscu okazała się bardzo płytka. Dodatkowym utrudnieniem było jej zanieczyszczenie, niewiele było widać. Płetwonurkowie podpłynęli na miejsce łodzią. Wcześniej włożyli tzw. suche skafandry, a następnie badali dno za pomocą specjalnych szpil.
- Każda akcja może być niebezpieczna, woda nie jest przejrzysta. Na dnie mogą leżeć betonowe bloki lub wystawać pręty zbrojeniowe więc nurkowie musieli bardzo uważać - dodał Krzysztof Strama z Oddziału Ratownictwa Wodnego.
Po kilku godzinach poszukiwań natrafiono na betonowy blok, na którym najprawdopodobniej stała rzeźba. Niestety nie udało się go wydobyć. Być może akcja będzie kontynuowana za jakiś czas.
- A może któryś z głogowskich artystów pokusiłby się o odtworzenie rzeźby lub wykonanie podobnej? Można by ją ustawić w tym samym miejscu? - zastanawiał się Wiceprezes TZG.
Urszula Drozd

COPYRIGHT 2000 TYGODNIK GAZETA GŁOGOWSKA
Made & arsen