@ ! Bookmark and Share szuflady  LWOWSKA PODRÓŻE NEPOMUKI FLORIANY SKANSENY ŚREDNIOWIECZE 'SPOTKANIA' RóD DZIECI DŹWIĘKI FOTO AUTOR!

 

CYSTERSI

 :: plan opactwa :: historia i misja :: opactwa i ich filie :: linki cysterskie :: druga fala :: klasztor w remoncie ::

Klasztory cysterskie mają dwa oblicza. Jedno, to właściwe, to surowy styl romański z rewolucyjnymi pomysłami konstrukcyjnymi zapowiadającymi gotyk. Żadnych rzeźbionych figur ludzi czy zwierząt, żadnych witraży, fresków, bogatych stalli, ciężkich zasłon, złotych naczyń, a także wież, półokrągłych kaplic, dzwonów, portali. Czysta konstrukcja wyrażająca matematyczne piękno świata.

Drugie, to które widzimy dzisiaj, to barokowa rozpusta dekoracji, gips, drewno, metal prawie fruwające w powietrzu, falujące linie, kolory, elipsy, putta, obrazy. Wszystko to nałożone na stary styl Bernarda, czasem wybudowane i ozdobione od nowa. Na ziemiach polskich ta zmiana dokonana w XVIII wieku uderza tym bardziej, że w następnym stuleciu zderzyła się z decyzją władz zaborców o likwidacji zakonu.

 


Cystersi to nie tylko klasztory. Na ziemiach im podległych wprowadzali planową, pełną rozmachu gospodarkę, zmieniając krajobraz swoich włości. Wykorzystując intensywnie zasoby ziemi zachowywali jednocześnie harmonie i równowagę między działalnością człowieka i naturą. Pozostały po nich liczne młyny, stodoły, folusze, kuźnie, stawy hodowlane. Wszystko to zatopione w przyrodzie. Już sama lokalizacja klasztoru winna uwzględniać czynniki gospodarcze: wymagane było pewne oddalenie od siedzib ludzkich, ładna lecz dziewicza okolica bogata w źródła wody.

Nie oszczędzano na komforcie: w klasztorach instalowano system ogrzewania (hypocaustum - specyficzną jego odmianę można zobaczyć w Sulejowie) i bezpieczeństwie, o czym świadczą choćby obwarowania Sulejowa powstałe po najeździe tatarskim w latach 1259-60.

We wsiach podległych cystersom do dzisiaj stoją kościoły i kaplice fundowane przez nich, często wysokiej klasy artystycznej (vide Tarnowo Pałuckie).

Opactwo o.o. cystersów w Szczyrzycu powstałe w XIII wieku znowu produkuje piwo. Klasztor od początku słynął z mistrzowskiego prowadzenia gospodarstwa rolno-ogrodniczego (obecnie posiada największą w Polsce hodowlę krów rasy czerwonej polskiej). Tamtejszy browar produkował piwo nieprzerwanie przez 373 lata. Został zamknięty w 1996 roku z powodu braku funduszy na modernizację. Partnerem biznesowym został browar Belgia.

 :: plan opactwa :: historia i misja :: opactwa i ich filie :: linki cysterskie :: druga fala :: klasztor w remoncie ::

 
@ ! Bookmark and Share szuflady  LWOWSKA PODRÓŻE NEPOMUKI FLORIANY SKANSENY ŚREDNIOWIECZE 'SPOTKANIA' RóD DZIECI DŹWIĘKI FOTO AUTOR!