wybierz blog --> NOWOŚCI SERWISU ŻYCIE JEST DZIWNE NA LWOWSKIEJ DUŻO SIĘ DZIEJE WIADOMOŚCI NEPOMUCKIE  DŹWIĘKI  FOTKI ^

 

<< wstecz  |  dalej >>    @ !     inne szuflady

WIADOMOŚCI

 NEPOMUCKIE



ORGAN BRACTWA NEPOMUCKIEGO
Societas Sancti Ioanni Nepomuceni

ARCHIWUM: 1999

 

 

 

 

Zobacz WYDANIE AKTUALNE >>


 

numer aktualny >>

numery archiwalne:
2018 * 2017 * 2016 * 2015 * 2014 * 2013 * 2012 * 2011 * 2010 * 2009
2008 * 2007 * 2006 * 2005 * 2004 * 2003 * 2002 *
2001 * 2000 * 1999


11.1999

W "Spotkaniach z Zabytkami", w artykule o dworze w Laskowej w Małopolsce, znalazłem zdjęcie Z. Ellnaina podpisane "2. Kapliczka dworska". Na podstawie oględzin tej fotografii ogłaszam wyrok: w Laskowej jest Nepomuk! I rzeczywiście, pod koniec artykułu odnajduję wzmiankę o drewnianej kapliczce "z końca XVIII w. z figurą św. Jana Nepomucena w pobliżu rzeki Łososiny" ufundowanej zapewne przez misjonarzy lazarystów, do których należał w tym czasie majątek. Polecam go szczególnej opiece obecnym właścicielom, państwu Michałowskim.

Źródło: Artykuł "Lakowa - uratowany dwór" Zbigniewa Ellnaina z cyklu "Akcja dwory",


12.1999

Spotkania z Zabytkami" donoszą o rokokowym Nepomuku zachowanym u wejścia do ogrodu klasztornego w Kryłowie nad Bugiem. Klasztoru Reformatów, fundowanego tak jak figura przez Józefa Jeżewskiego już nie ma - tym więcej szczęścia miała figura Jana.

Źródło: Artykuł "Święty Mikołaj z wilkiem" Janiny Petery, Spotkania z Zabytkami 12/99


11.1999

Poszedłem sobie do kina na "Pana Tadeusza", oglądam widoczki z Soplicowa i cóż widzę? Koło zabudowań folwarcznych stoi sobie Nepomuk! Wszystkich, którzy będą dopiero oglądać ten film bardzo proszę o zwrócenie uwagi. Jest małe ryzyko, że był to Frasobliwy, ale zdawało mi się, że w krótkim ujęciu dostrzegłem Nepomucki profil i krzyż trzymany w ramionach. Folwark wybudowano dla potrzeb filmu niedaleko Józefowa pod Warszawą, w okolicy nazwanej przez ekipę Pod Dębami, oczywiście pod kierunkiem Allana Starskiego i Anny Adamaszek (II scenograf). W filmie folwark "zagrał" też skansen w Sierpcu - czyżby stamtąd pochodził nasz Nepomuk?

 Źródło: "Pan Tadeusz" reż. Andrzej Wajda, pol-fr. 1999


11/12.1999. Nowe figury na Kole

Na warszawskim targu staroci pojawiły się na przełomie listopada i grudnia 1999 dwie nowe figury Naszego Ulubionego Świętego. Z samej natury i przeznaczenia tych dzieł wynika, że są one prawie na pewno kradzione. Jeszcze raz ostrzegam przed kupowaniem - zżarłyby Was wyrzuty sumienia! Ale najsmutniejsze jest to, co powiedział mi jeden ze sprzedających: Bierz pan tego Nepomuka i nie targuj się, bo jak go nikt tutaj nie kupi to za tydzień będzie już w Austrii.

Czy macie jakiś pomysł jak powstrzymać takich gentlemanów?


12.10.1999 Radio TOKFM podało, że:

Siedemnastoletniego Sławomira J. skazano na przymusowe prace społeczne (240 godzin) za zbezczeszczenie pomnika św. Jana w miejscowości Lipnica na Śląsku  poprzez namalowanie na cokole rzeźby symboli satanistycznych.

Mój komentarz: ja dołożyłbym dodatkową karę pręgierza!


29.08.1999 otrzymałem następujący list:

Drogi Panie. W Lubiniu k. Kościana (klasztor benedyktynów), gdzie jest też zapewne znana Panu piękna figura św. Jana Nepomucena rzeźbiona przez Urbańskiego z Wrocławia, znaleziony został na cmentarzu zeszycik turystyczny z pieczątkami od 25.8.98 do 16.8.99 (ostatnie pieczątki z Gniezna). Zeszycik nie ma nazwiska, jedynie znalazłem notatkę: www.nepomuk.w.pl. Jeśliby do Pana dotarła wiadomość czyj to może być zeszycik starannie oprawiony i starannie prowadzony, to proszę o powiadomienie właściciela, że zeszycik jest do odebrania u o.Karola Meissnera osb. Mickiewicza 6, 64-007 Lubiń k.Kościana.

Przepiękna wielka figura św. Jana Nepomucena rzeźbiona w kamieniu przez jakiegoś dobrego artystę jest przed kościołem w Kaszczorze k. Wolsztyna, diec. poznańska. Wiele serdecznych pozdrowień łączę

o.Karol Meissner - benedyktyn


 

 

 

 

 

 

 

STARSZE:
  • W klasztorze Jasnogórskim znajduje się XVIII-wieczny złoty relikwiarz z relikwiami naszego Ulubionego Świętego!
  • Na warszawskim bazarze na Kole dwa Nepomuki w cenie 1000-1200 zł (rzeźba i obraz). Nie kupujcie - na 99% kradzione!
  • W Lubiniu k. Kościana (klasztor benedyktynów), gdzie jest piękna figura św. Jana Nepomucena rzeźbiona przez Urbańskiego z Wrocławia (dostarczone przez Ojca Karola - benedyktyna z tamtejszego klasztoru)
  • Przepiękna wielka figura św. Jana Nepomucena rzeźbiona w kamieniu przez jakiegoś dobrego artystę jest przed kościołem w Kaszczorze k. Wolsztyna, diec. poznańska (źródło - jak wyżej)
  • W "Spotkaniach z Zabytkami" z czerwca 99 wyczytałem, że wizerunek Jana N. można znaleźć nawet w ormiańskiej katedrze we Lwowie! Jest to fresk-autoportret roku warszawskiego malarza Jana Henryka Rozena z 1928.
  • Nepomuki można spotkać na targu staroci na Kole. Cena 500 zł wzwyż. Na szczęście nie ma na nie amatorów - jest to ewidentne paserstwo i potencjalni nabywcy dobrze o tym wiedzą. A ja na wszelki wypadek zawsze doinformowuję sprzedawców!
  • Piękny Nepomuk znajduje się nad bramką w murze łowickiej kolegiaty.
  • Jeden z piękniejszych jakie widziałem to Nepomuk z Bieniewic-Witanowa k. Błonia k. Warszawy. Stoi samotnie w szczerym polu zboża, jest pięknie malowany i w ogóle cudo.
  • Iluminacja rynku w Poznaniu przydała się także tamtejszemu Nepomukowi - jest teraz pięknie oświetlony. Opis na stronie  SzZ z czerwca'98. Na starych rycinach z połowy XIX w. zauważyłem też nie istniejącego już Nepomuka koło mostu na Ostrów Tumski.
  • Na zdjęciu po lewej Nepomuk zniszczony przez powódź w Krosnowicach (wałbrzyskie).
  • Monachijski kościół pod wezwaniem JN do obejrzenia tutaj. Wybitny barok!
  • Bardzo zniszczona rzeźba znajduje się w dworze w Lipkach na skraju Puszczy Kampinowskiej.
  • Odnalazłem także Nepomuka na ładownicy na 10 nabojów z połowy XVIII wieku. Wyrób polski, była do obejrzenia na wystawie "Pod Jedną koroną" w Zamku Królewskim w Warszawie. Na co dzień w zbiorach wawelskich.
  • Znalazłem artykuł o Janie w sieciowym Tarnowskim Gościu Niedzielnym z 23.03.97
  • Ołtarz JN autorstwa morawianina Franciszka Fromla z 1816 roku znajduje się w kościele Wszystkich Świętych w Jastrzębiu Zdroju.
  • Powstała też praca doktorska pt. "Kult św. Jana Nepomucena na Warmii" - Uniwersytet Gdański, Wydział Filologiczno-Historyczny. Autor: Janusz Hochleitner 1991-4.
  • Barokowe figury śląskie i wielkopolskie: na murze fary w Śremie (1734), na rynku w Szczytnej (wałbrzyskie, 1711), we Włodzieninie (opolskie), Ustroniu, Lądku (kłodzkie, 1783, most na Białej).
  • Kaplica JN z 1829 jest w Jaworzu (cieszyńskie), a w Bochni jest nawet parafia jego imienia.
  • Stojąca w wodzie figura w komorze Piłsudskiego w kopalni soli w Wieliczce - to oczywiście Nepomuk
  • A teraz treść e-maila, który otrzymałem od znanego już miłośnikom Nepomuków Darka K. dnia 4.06.98 o 14:14:

    Pozachwycawszy się Twoja strona z warszawskimi JN (przy okazji - oczywiście ze nie ma racji ten gościu co Ci pisze NTG w/'na' grupie) postanowiłem uporządkować to trochę i przypomnieć sobie wszystkie.
    1. Senatorska, dysponuje moimi zdjęciami w kolorze. Mam tez w jednej książce reprodukcje litografii z Pałacem Błękitnym i JN.
    2. 3 Krzyże, mam zdjęcia sprzed remontu i zima (tez przed remontem) - może jakoś porównać z tym, co po remoncie?
    3. Przy Nowoursynowskiej (ten, co nie wiesz, czy jeszcze stoi) - ja nie wiem, czy juz stoi, bo mu w miedzyczasie odtrzaskali glowe i zabrali do remontu Mam zdjecia chyba cz/b z czasow gdy byl caly, ale zniszczony.
    4. Nie piszesz nic o JN, ktory stoi przy Wislostradzie (Augustowka), a w tle ma Siekierki. To ciekawa rzezba, po pozna, "nowoczesna", a wiec swiadczaca o dlugotrwalosci kultu. Mam zdjecia.
    5. Jeszcze jedna figurka na terenie W-wy stoi na Arkuszowej rog Ksiezycowej, jest to droga na Laski w Puszczy K. figurka jest mala, niepozorna, w naroznej kaplicze murowanej, za niezbyt czysta szybka. Mam zdjecia, ale slabe. Poza tym sa jeszcze JN w kosciolach:
    6. Sw. Krzyz, w oltarzu bocznym w drugiej kaplicy lewej nawy, jest b.ladna pozlacana czy zloto malowana figura JN wykonana przez Bartlomieja Bernatowicza (?-1730), ktory - co dla nas ciekawe - zrobil wystroj k-la w Siemiatyczach (za: Sztuka Warszawy, red. M Karpowicz, W-wa 1986, s. 164). Nie mam zdjecia, a wspomniana ksiazka tez nie.
    7. KZS Warszawa Stare Miasto podaje na s. 220, ze w dawnym klasztorze augustianow przy Sw. Marcinie na Piwnej jest figura JN ludowa z 1 pol. XIX w. Nie ma zdjecia. Dzis w klasztorze mieszkaja siostry, moze mozna by bylo jakos zalatwic fotografie, np. poprosic siostre o zrobienie zdjecia albo cos. Jesli mamy miec pelna strone o JN w Warszawie, to kiedys to trzeba bedzie zrobic. Moze Twoja szanowna malzonka cos zalatwi (dam jej za to pare Florianow)?
    8. W k-le na Bielanach jest obraz (znaczy ja nie widzialem, ale tak pisze Mariusz Karpowicz w Sztuce Warszawy) sw. JN przed Madonna - a wiec moze bylby to ten rzadki watek przedstawien JN, o ktorym byla mowa w Spotkaniach (nawiasem piszac widzialem tez taka scenke na cokole JN w Starym Wiazowie na Dolnym Slasku). MKarpowicz autorstwo przypisuje
    Lukaszowi Smuglewiczowi, ktory wyszedl ze szkoly Szymona Czechowicza. Reprodukcji brak.
    Sa tez w Warszawie miejsca ponepomucenskie:
    9. W budynku na rogu Freta i Dlugiej (Kamienica Dulfusowska) sa nisze, w ktorych kiedys staly figurki MB i JN, 'usuniete' chyba w trakcie odbudowy
    1950 - nic na ten temat nie ma, ani nie pisza, co z nimi sie stalo (wiem o tym nie pamietam skad, ale ostatnio pisal Jaroslaw Zielinski w III tomie
    "Atlasu dawnej architektury ulic i placow Warszawy". Potem byly tam jakies figurki greckomitologiczne, a teraz nisze stoja puste. Niemniej jednak jest to miejsce zwiazane z JN i jako takie zasluguje na uwage. Poza tym jakas zdolna bestia moglaby naniesc jakiego JN na to miejsce i tak by sie spreparowalo obrazek! Wspomniany atlas zamieszcza b. niewyrazne zdjecie tego domu z 1942 r.
    10. Wyzej wspomniana "Sztuka Warszawy" mowi na s. 353: "W 1855 r. na balustradzie przed kosciolem Kapucynow na Miodowej stanely (obok) barokowego posagu Sw. JN) dwie figury wykonane przez Hegla [Konstantego -DK] - NMP i Sw. Feliksa" i jest przypis powolujacy sie na Kurier Warszawski z 1855 r. Nic nigdy wiecej na ten temat nie slyszalem. Moze trzeba isc do czytelni i wyciagnac te Kuriery Warszawskie.
    Poza stricte warszawskimi wymieniasz tez JN okoliczne. Mam kolor zdjecia
    JN z Jeziornej (Jeziorny?) sprzed ogrodzenia barierka i juz z ogrodzeniem. Jesli jednak ma tam byc ten wlasnie JN, to moze nalezaloby umiescic rowniez rzut beretem od W-wy lezace JN z Piaseczna i Lomianek. Zdjeciami dysponuje.

    I to by bylo na tyle
    Nieustajace pozdrowienia
    DK


    Treść tego listu wróży rychłe wzbogacenie tej strony o zdjęcia warszawskich Nepomuków. I o to chodziło... 

 


numer aktualny >>

numery archiwalne:
2018 * 2017 * 2016 * 2015 * 2014 * 2013 * 2012 * 2011 * 2010 * 2009
2008 * 2007 * 2006 * 2005 * 2004 * 2003 * 2002 *
2001 * 2000 * 1999

<< wstecz  | dalej >>


^
 
@ Bookmark and Share INNE SZUFLADY :::LWOWSKA:::PODRÓŻE:::FOTO:::ŚREDNIOWIECZE:::AUTOR!:::STARE:::PRYWATNE:::©