wybierz blog -->NOWOŚCI SERWISUŻYCIE JEST DZIWNENA LWOWSKIEJ DUŻO SIĘ DZIEJEWIADOMOŚCI NEPOMUCKIE DŹWIĘKI  FOTKI ^

 

Wiadomości Nepomuckie

i   f l o r i a ń s k i e


SONDA

Czy zniesienie kontroli celnej na większości granic Polski zagraża Nepomukom?

 tak, wzrośnie ilość kradzieży
 nie, zmaleje ilość kradzieży
 nic się nie zmieni
 nie wiem

 

 

ORGAN
BRACTWA NEPOMUCKIEGO
Societas Sancti Ioanni Nepomuceni

KONKURS
Najładniejszy, Twoim zdaniem, spośród Nepomuków tego serwisu www to:

Możesz podać kilka powodów:

Przedstaw się jakoś:

Możesz podać e-mail:


Zobacz wyniki

numer aktualny >>

numery archiwalne:
2018 * 2017 * 2016 * 2015 * 2014 * 2013 * 2012 * 2011 * 2010 * 2009
2008 * 2007 * 2006 * 2005 * 2004 * 2003 * 2002 *
2001 * 2000 * 1999

 


18.12.2005

W ramach lepienia glinianych figurek do szopki bożonarodzeniowej ulepiłem mojego pierwszego Nepomuka! Wyszedł całkiem nieźle, co nie do końca widać na zdjęciach (kiepskiej jakości, zrobionych telefonem). Jan był przedstawiony w kontrapoście, miał konieczne atrybuty i właściwy ubiór oraz zarost, a nawet ścięty ostro czubek buta wystający spod sutanny. Miałem rację fotografując mojego Jana przed włożeniem do pieca - rozsypał się na kawałeczki w trakcie wypalania :(


13.12.2005

Wydzielenie osobnych stron Janów Bełzkich oraz Sieradzkich. W konsekwencji porządki w organizacji serwisu, systemu nawigacji, ...

28.11.2005

Odkrycie na Mazowszu - od redaktora lokalnego serwisu internetowego  www.piaseczno.info otrzymałem informację o nieznanym mi (choć dobrze znanym mieszkańcom) Janie z Żabieńca koło Piaseczna. W tej chwili Jan jest w renowacji.
 

24.11.2005

Wielkie porządki i liczenie Janów Lubelskich - w tej chwili w rejestrze jest 165 obiektów.

18.11.2005

Na niemieckim e-bayu wystawiono do sprzedaży medal nepomucki z 1829 roku, pochodzący z Saksonii-Anhaltu. Natomiast na e-bayu amerykańskim znalazłem obraz nepomucki z XIX wieku oraz znaczek poczty niemieckiej z 1993 roku:

Na naszym Allegro znalazłem takie oto obiekty nepomuckie:


27.10.2005

Dodałem sporo obiektów wyszperanych w sieci, w tym jeden szczególnie interesujący: Otmuchów (gm. Otmuchów, pow. Nysa, Górny Śląsk): wewnątrz kościoła parafialnego Św. Mikołaja, w nawie południowej, znajduje się ołtarz JN z obrazem przedstawiającym modlącego się świętego (scenę z jego śmiercią w nurtach Wełtawy widok w tle). Jest to sygnowane dzieło Jana Clayssensa z 1696 roku. Gdyby datowanie potwierdziło się, to byłby to najwcześniejszy wizerunek Jana N. w Polsce!

24.10.2005

Wycieczka na Podlasie: odwiedziłem Jana w Drohiczynie, Jana w Korczewie, Jana w Jabłonnie Lackiej. Nowym znaleziskiem jest Jan z konfesjonału w katedrze w Drohiczynie. Nie jest to wielkie dzieło sztuki, ale prezentuje się całkiem sympatycznie. Jan w Liwie jest na swoim miejscu, natomiast Jan z Węgrowa został właśnie zdjęty z cokołu - najprawdopodobniej trafi do renowacji. Jan nie miał już ręki i był w bardzo złym stanie.

Wizyta u szwagra - obejrzałem jego nowy nabytek nepomucki. Sfotografowałem jego oba Jany i umieszczam wśród Nepomuków Warszawskich.


12.10.2005

Otrzymałem informację  o zniszczeniu figury Jana N. w Piszkowicach w Hrabstwie Kłodzkim. Podczas próby kradzieży rzeźba została przewrócona i rozbiła się kompletnie. Ukradziono tylko głowę.

26.09.2005

Otrzymałem list od Pani Krystyny Pawłowskiej, Kustosz Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku na temat rzekomo zaginionego Jana z Urszulewa (Ziemia Dobrzyńska). Odrestaurowany Jan trafił do tego muzeum i doczekał się nawet opisu w pracy Pani Kustosz p.t. "Zabytkowa ludowa rzeźba w drewnie". Bardzo dziękuję za te wyjaśnienia.

22.09.2005

W prezencie urodzinowym dostałem od Szwagra informację, gdzie przeniesiono długo szukanego Nepomuka z podwarszawskiego Raszyna!

30.08.2005

Nadrabiając zaległości urlopowe wrzuciłem na strony nadesłane przez M.B., Krychę, A.W. i A.R. informacje i zdjęcia nepomuckie z Sandomierskiego, Podhala, Hrabstwa Kłodzkiego, Dolnego Śląska. Do tego moje zdobycze z wycieczki katowickiej

16.08.2005

W w bocznym ołtarzu pięknego kościoła pielgrzymkowego w Krośnie koło Ornety (Warmia) dostrzegliśmy barokową drewnianą figurę Jana Nepomucena

10.08.2005

Pierwszy Jan Francuski! Brat Wirtualny Richard B. nadesłał zdjęcie Jana z Saint-Quirin z Wogezów. Znalazł on swoje miejsce wspólnie z Janami Beneluxskimi, ale w menu dumnie pojawiła się pozycja "Nepomuki Francuskie".

Dodałem też Jana z Szańca, który należy do Janów Sandomierskich, zdjęcie Jana z obrazu w kościele św. Anny w Lubartowie nadesłanego przez Krychę oraz kolekcję zdjęć trzech Janów Bratysławskich ze Słowacji nadesłanych przez Siostrę Wirtualną M.C.

Urząd Gminy Pszczew (lubuskie), animowany również przez Towarzystwo Miłośników Pszczewa, finansuje remonty wszystkich kapliczek w gminie, a więc również figury Nepomuka z rozstajów. Podwyższony zostanie cokół i odtworzona figura Jana.

Z powodu przebudowy serwisu pilot.pl nie (chwilowo? tak zapewniają twórcy strony) nie działają linki do mapy Polski. Nie mogę też zamieszczać nowych odnośników (np. Szaniec, Pszczew).


27.07.2005

Dołożyłem zdjęcia nowych Janów z lubelskiego i Mazowsza zdobyte podczas wyjazdów wakacyjnych w tym miesiącu. DarekK dołożył informację o dwóch nowoznalezionych Nepomukach z Hrabstwa Kłodzkiego, z okolic Kudowy.

25.07.2005

Trzy nowe obiekty nepomuckie z Bystrzycy Kłodzkiej  (Hr. Kłodzkie) wskazane przez A. Wziątka, autora strony  www.ziemiabystrzycka.go.pl . Poprawiłem też wskazany błąd dotyczący Jana na cokole krzyża z Góry Parkowej, który okazał się Ksawerym. Dziękuję!

18.07.2005

Wnętrzne (lubelskie): od dawna nie zarejestrowałem tak spektakularnego odkrycie na terenie tak już spenetrowanym nepomucko. Nad stawem, przy rozstajach drewniana kapliczka domkowa z ładnymi okienkami zwieńczonymi spłaszczonym łukiem, malowana na brązowo. W niej drewniana barokowo-ludowa rzeźba Jana, być może z końca XVIII wieku, ale raczej XIX-wieczna. Figura wielokrotnie malowana i niefachowo odnawiana z dziwnym skutkiem: Jan jest bosy! Najwyraźniej ktoś przerobił zniszczone trzewiki na palce, przemalowując je na kolor cielisty. Jan stoi w rogu kapliczki, n.z., bez czapki, trzyma w ręku włócznię z chorągiewką (!, oczywiście wtórnie)

11.07.2005

Nowy Waliszów (Hr. Kłodzkie): przy okazji czyszczenia pobliskiego stawu mieszkańcy Nowego Waliszowa odnaleźli w nim oryginalną głowę świętego. Po oczyszczeniu umocował ją (2005) na swoim miejscu Karl Heinz Ludwig, wielki miłośnik Bystrzycy Kłodzkiej, urodzony w niej, zamieszkały w Niemczech. Miał on również udział w renowacji w 1999 roku Jana z Bystrzycy, tego z 1704 roku (nad: Andrzej Rusak).

Radek K. przywiózł z wycieczki informację o trzech - a jak się później okazało - czterech Janach z klasztoru karmelitów w Oborach (Ziemia Dobrzyńska). Zdjęcia w drodze.


27.06.2005

Mazowsze: przy okazji zawożenia Rodziny na letnisko sfotografowałem znanego mi już Jana z Wólki Dłużewskiej (uprzednio błędnie notowany w lokalizacji Dłużew). Niestety okazało się, że stara, bardzo zniszczona rzeźba nie została odnowiona, lecz zastąpiono ja nową figurą. Gdzie się podziała ta stara?!

Wstąpiliśmy też do pałacu w Dębem Małym. Przez okno oranżerii tamtejszego pałacu dostrzegłem ... Nepomuka! Zapukaliśmy do drzwi z prośba o zgodę na wykonanie zdjęcia. Okazało się, że wśród wielu antyków właściciel posiada aż trzy Nepomuki!


21.06.2005

Szwagier donosi, że odnalazł Jana Raszyńskiego na podstawie informacji od swoich klientów z Raszyna. Na dowód przesłał zdjęcie na komórkę, niestety mało czytelne. Póki co robi z sekret z lokalizacji tego Jana. Wiem tylko, że jest kamienny, a na cokole nosi datę 1776

10.06.2005

Nowe Jany z Kwielic (X. Głogowskie, nad R.H.) oraz Słopanowa (Wielkopolska). Do tego szczegóły nt. święta Nepomucenalii w Jastrzębiu (Dolny Śląsk, nad TRojek) i Jana z Dobrego Miasta (Warmia, nad T.G.).

7.06.2005

Od Danuty i Macieja Bednarczyków otrzymałem, za pośrednictwem Siostry Wirtualnej M.C., zdjęcia dwóch Janów z Olesna (Śląsk Opolski). Pozostaje do wyjaśnienia, czy przy moście jest kolejny Jan, czy też jest to figura z ulicy Pieloka.
Od Siostry Wirtualnej M.C. dostałem Jana ze skansenu w Chorzowie. Jest to inny obiekt niż ten figurujący do tej pory w katalogu. Wymaga sprawdzenia, czy ten "stary" jest tam dalej.

1.06.2005

Brat Wirtualny T.P. nadesłał zdjęcia dwóch Janów z kaliskiej katedry - figury z ołtarza bocznego oraz rzeźby pochodzącej z dawnego feretronu. Dzięki!

30.05.2005

Od Darka K. dostałem potwierdzenie informacji o zapomnianym Janie z Cholew (Mazowsze). Przypomniał o nim mail pewnego studenta przygotowującego pracę dyplomową o tutejszej parafii. Czyżby to był ten sam Jan, o którym pamiętam jedynie, że ktoś wyłamał mu z cokołu płyty z rytymi herbami fundatorów? Trzeba pojechać i zobaczyć.

R.H. dostarczył pięknego Jana z Brzeźnicy (X. Żagańskie) i obiecał kolejne okazy z tego regionu. Dzięki!


16.05.2005

Dzień Św. Jana Nepomucena

Święto 16.05 w tym roku przypada w poniedziałek. Święto Drugie – przypominam, że oficjalnie dzień Naszego Ulubionego Świętego przesunięto w Polsce na 21.05 z powodu Andrzeja Boboli – w sobotę. W ten dzień w kościołach pod wezwaniem JN odbywają się widowiskowe nabożeństwa, a pod kapliczkami zbierają się wierni śpiewając archaiczne, na wpół zapomniane pieśni. Warto być w jednym z takich miejsc!

Wycieczka na Podlasie i Mazowsze Północno-Wschodnie przyniosła łup: Jany z Gostkowa, Święcka-Strumian, Wysokiego Mazowieckiego, Zawad Kolonii (w remoncie) i innych. Na odpowiednich stronach juz umieściłem część zdjęć i opisów, inne w drodze. Hitem wyprawy był Jan Gostkowski - piękna barokowa rzeźba na łączne nad rzeką, w odludnej okolicy.

Podczas tej wyprawy odkryliśmy ciekawe podejście do Nepomuków reprezentowane przez władze (kościelne? gminne?) Pogorzałek, Gniłej i okolic. Jest tak kilka współczesnych kapliczek wykonanych na wzór starych zniszczonych, ze współczesnymi identycznymi rzeźbami JN. Jedynym wyjaśnieniem tego fenomenu jest to, ze miejscowi (ksiądz?) uznali Jana N. za najbardziej reprezentatywnego spośród tutejszych świątków i potraktowano go jako matrycę umieszczając w miejscu wszystkich istniejących tu niegdyś kapliczek wszelkiego wezwania. Kapliczki opatrzono tabliczkami informacyjnymi. Mimo błędów ikonograficznych i pewnych nieścisłości historycznych - pochwalamy!

Ponadto umieszczam zdjęcia Janów Siewierskich (Małopolska) z lutowej wyprawy oraz informację o Janie z Kurdwanowa (Mazowsze Zachodnie)


6.05.2005

Od Siostry Wirtualnej K.L. trzymałem zdjęcia trzech Janów Sandomierskich: z Kielc, Końskich i z Jędrzejowa. Dzięki! Przy okazji wykonałem prace porządkowe.
H.J. wyjaśnił pewną zagadkę dotyczącą Janów Małopolskich - na ich stronie dokonałem już poprawki. Dzięki!

28.04.2005

Ze strony "Krzyże i kapliczki przydrożne" Marcina Zalewskiego pobrałem trzy Jany Poznańskie.

Znalazłem stronę http://www.zaim.pl.

H.B. nadesłał informację o Janie z Rząski koło Krakowa.


22.04.2005

Urząd Gminy w Kamiennej Górze (woj. dolnośląskie) wydał publikację pt: "Kult św. Jana Nepomucena na pograniczu polsko-czeskim w fotografii, historii i legendzie" w języku polskim, czeskim i niemieckim. Oprócz tekstu publikację wzbogacają 133 zdjęcia Nepomuków z terenów polskich i czeskich (nad: nolibab)

19.04.2005

Remont u Janów Pomorskich - na bazie odnalezionego katalogu wystawy z 2000 (Kluki, skansen) zmieniłem przypisanie trzech Janów z Kluk do Gdańska i Torunia, poprawiłem opis zdjęć i fiszki tych obiektów. Poprawiłem też arkusz excelowy, na mapie jeszcze po staremu

18.04.2005

Przybyły dwa nowe Jany Czeskie, a to dzięki J.G.

17.04.2005

W niedzielę odwiedziłem warszawsko-mokotowski klasztor dominikanów, gdzie obejrzałem nową lokalizację oryginalnej rzeźby Jana Służewieckiego. Przypominam, że przy Dolince stoi kopia.


14.04.2005

Przybył nowy Jan Jarosławski - nadesłał go Ruckus. Dzięki!

Przegląd prasy archiwalnej:

 • Opole: ze zbiorach Romana Sękowskiego znajdują się modlitewniki, figurki i grafiki a wśród tych ostatnich przedstawienia Jana N. Zbiory prezentowane były w galerii Na Cyplu w bibliotece przy pl. Piłsudskiego w marcu 2005. (źródło: GW w Opolu, artykuł W. Brysia)
 • Opole: z artykułu Leszka Frelicha dowiaduję się, że znany z pseudo-naukowej pasji SLD-owski senator prof. Stanisław Sławomir Nicieja, wyłamujący zabytkowe płyty nagrobne by je przenieść do swej prywatnej rezydencji, gdy jako rektor Uniwersytetu Opolskiego urzędował przy Oleskiej, to tam lądowały przeróżne figury, m.in. zabytkowy posąg św. Jana Nepomucena (źródło: GW Opole nr 136, 12.06.2004)
 • Opole: szczegóły na temat pierwotnej lokalizacji Jana sprzed klasztoru franciszkanów wyczytałem w artykule A. Hamady (Gazeta w Opolu nr 213, wydanie opo (Opole) z dnia 11.09.1999)
 • Bielsko-Biała: lokalny dodatek Gazety Wyborczej, donosi o planach powrotu Jana na rynek:
  "Rynek wreszcie wypięknieje. Pomnik św. Nepomucena, fontanna z Neptunem i zabytkową studnią, podświetlona waga solna - tak będzie wyglądał bielski rynek po wielkiej przebudowie. - Właśnie ogłosiliśmy przetarg na przebudowę. W kwietniu poznamy wykonawcę i jak najszybciej rozpoczną się prace - powiedział nam Tomasz Ficoń, rzecznik Urzędu Miejskiego (...) Wszystko będzie gotowe w sierpniu 2006 roku. (źródło: GW B-B, artykuł Marcina Czyżewskiego "Zmiany na starówce", 18.02.2005)
 • Kielce: figura JN sprzed Seminarium Duchownego, a przeniesiona tam z kieleckiego parku według legendy sama przewędrowała tę trasę (źródło: GW Kielce nr 271, wydanie kik z dnia 19/11/2004, Anna Róży)
 • Radom:  Renaty Metzger opisała bzdurny pomysł, na jaki wpadła Miejska Pracownia Urbanistyczna, mający polegać na zburzeniu murku przy kościele farnym. Plany MPU to nie tylko brak wyobraźni, lecz zwykła głupota i krótkowzroczność. Przecież murek służył także do tego, by odgrodzić figurę św. Jana Nepomucena od lepkich łap wandali. Gdy ogrodzenie zniknie, szybko znikną także figury. Sprawa miała swe echo w Radomskiej Opinii Publicznej (źródło: GW Radom nr 105, 06.05.2004)
 • Dolny Śląsk: Majówka ze świętym
  Beata Maciejewska: Jutro w Kamionnej pod Wrocławiem zostanie o godz. 15 odprawiona uroczysta msza polowa, a potem zacznie się wielka majówka. Będzie grochówka, ciasta, piwo... A to wszystko na cześć św. Jana Nepomucena. To mieszkaniec Kamionnej"
  Ewa Grochowska- -Sachs, historyk sztuki: Od 160 lat. Stoi w środku wsi, przy drodze. Wprowadził się tu dzięki członkom rodu von Kalcreuth (niegdyś właścicieli Kamionnej) i talentowi wrocławskich artystów. Rzeźba Jana Nepomucena jest przypisywana jednemu z czołowych artystów śląskiego baroku Johannowi Albrechtowi Siegwitzowi. To dzieło wysokiej klasy.
  Cztery lata walczyła Pani o jego uratowanie...
  - Do Kamionnej trafiłam podczas inwentaryzacji rzeźby barokowej na Śląsku. Jan Nepomucen był wtedy w bardzo złym stanie. Ostrzelany w czasie wojny, niszczony przez deszcze, z twarzą przypominającą ser szwajcarski, pozbawiony rąk... Wiadomo było, że jeśli nie zaczniemy konserwacji, to monument w krótkim czasie się rozpadnie. Zdążyliśmy w ostatniej chwili. Pieniądze dał, dzięki wstawiennictwu prof. Rudolfa Lenza, Niemiecki Urząd Federalny ds. Kultury i Mediów, a konserwację wykonała pani Jolanta Marosik.
  Czy mieszkańcom Kamionnej podoba się nowy Jan Nepomucen"
  - Bardzo! Postanowili zrobić z ponownego odsłonięcia pomnika wielką uroczystość. To zasługa księdza proboszcza, który odprawi mszę polową, i sołtysa, który postanowił zorganizować majówkę. Serdecznie na nią zapraszają. Wieś piękna, malowniczo położona w zakolach Bystrzycy, obok ruiny pałacu Kalcreuthów. W sam raz na niedzielną wycieczkę. (...) Łacińska inskrypcja wyryta na monumencie, która nic nie straciła na aktualności: "Co często nieżyczliwość, nienawiść i zazdrość wymyśli nagannego, a oprócz tego trucizna złych języków wyrządzi złośliwą szkodę naszej godności - odwróć przez swe wstawiennictwo. Spraw, aby ich złośliwe poczynania nie miały Twojego błogosławieństwa. (...) Kto złośliwości zmyśla, przez nieprzyzwoite plotkarstwo poniża godność bliźniego. Spraw przez swoje wstawiennictwo i uwolnij nas od grzechu oraz występku, ponieważ życie w grzechu jest największym wstydem przed Bogiem" (tłum. Ewa Grochowska-Sachs). Nic dodać, nic ująć. (GW Wrocław nr 113, 15.05.2004)

11.04.2005

Na okładce Gazety telewizyjnej zamieszczono piękne zdjęcie Roberta Kowalewskiego z małopolskiej Niegowici (parafia JP II). Na pierwszym planie - tamtejszy Nepomuk. A u kolegi na ścianie dostrzegłem niemiecką grafikę (XIX wiek) z mostem w miejscowości Opladen, a na nim Nasz Ulubiony Święty.

6.04.2005

Przybyło kilka zdjęć Janów Krakowskich, tego ze św. Wojciecha i tego ze św. Andrzeja (dzięki Trojek!) oraz Jana z Połańca (sandomierskie, dzięki R.W.)

3.04.2005

Podczas wspólnej wycieczki z DarkiemK odwiedziliśmy Jana Księżycowego (róg Arkuszowej) z Janów Warszawskich. Zorientowałem się, że w spisie figurował on do tej pory podwójnie - również jako Jan z Mościsk (Mazowsze). Skorygowano.

Na bazarze na Kole DarekK dostrzegł album "Sztuka Ludowa w Europie" Józefa Grabowskiego (Arkady, 1978), a w nim trzy Nepomuki: z Tarnowa  (Małopolskie, już był w spisie), z Podkońca koło Rawy Mazowieckiej oraz obraz wotywny z Hiszpanii.

Ponadto DarekK doniósł o nowym Janie z Lutyni z Kotliny Kłodzkiej, gdzie na starym cokole ustawiono nie pasującego doń Jana.


31.03.2005

TRojek nadesłał zdjęcia Janów Krakowskich. Dzięki!

25.03.2005

Kolejne obiekty wrzucone do strony Janów Dolnośląskich, a przesłane przez J. G. Dzięki!

21.03.2005

Brat Wirtualny M.H. nadesłał zdjęcie Jana z Sieniawki oraz informacje o innych Janach Dolnośląskich.

14.03.2005

Znaczne wzmocnienie strony Janów Dolnośląskich, a dokładnie tych w powiatu wrocławskiego oraz średzkiego - dołączyłem zdjęcia i informacje pozyskane - za zgodą Autora, J. G. - ze strony Kąt Wrocławskich. Dzięki!

11.03.2005

Brat Wirtualny M.H. nadesłał zdjęcie Jana, który jest prawdopodobnie najstarszym Nepomukiem w Polsce. Chodzi o Jana z Wierzbnej koło Świdnicy. Ponadto zdjęcia dwóch innych Janów, nie notowanych u nas do tej pory oraz Jana z Wojciechowa, tez w Kotlinie.

28.02.2005

Od twórcy strony www.zamki.res.pl/opolelub.htm otrzymałem informacje o Janie z Opola Lubelskiego. Dzięki!
Natomiast Brat Wirtualny M.H. przesłał zdjęcie odnowionego Jana z Wrocławia-Osobowic. Wygląda pięknie!
A ja dodaję kilka zdjęć Janów z Żywiecczyzny pstrykniętych podczas wyjazdu na narty.

21.02.2005

Brat Wirtualny M.H. nadesłał informację o nowym Janie z Kotliny Kłodzkiej! Chodzi o miejscowość Wojciechowice na północny wschód od Kłodzka.

A Siostra Wirtualna M.K. z jurysdykcji podkarpackiej nadesłała uzupełniające informacje o Janach z Łysej Góry i Głogowa Małopolskiego, w tym piękne legendy zebrane przez Zbigniewa Trześniowskiego. Dzięki!

Jan bywa modnyw Stanach! Zdjęcie jego figury, na oko pochodzącej ze Śląska, Małopolski lub Czech, znalazłem w książce Barbary Randolph "American living. Kitchens" gdzie pełnił rolę ozdoby w kuchni w stylu wiejskim. Ciekawe jak tam trafił?

W innej książce pt. "Folklor - polska sztuka ludowa. Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli, Kraków" (BOSZ 2001) znalazłem rzeźbę i grafikę nepomucką. Ich opis zamieszczam na stronie Janów Małopolskich. Z kolei w pracy habilitacyjnej Ryszarda Mączyńskiego  "Nowożytne polskie konfesje" (Uniwersytet Toruński, 2003) dostrzegłem zdjęcia konfesji św. Jana w katedrze św. Wita w czeskiej Pradze oraz, co ciekawe, fotki otwartej szklanej trumny ze zwłokami Jana N.


14.02.2005

Finalizuję przeprowadzkę na serwer www.waw.net.pl

12.02.2005

Brat Wirtualny M.H. nadesłał zdjęcia dwóch nowych Janów Dolnośląskich (Skałka i Małkowice). Ja dodałem jednego z Górnego Śląska, z Michalic.

21.01.2005

Otrzymałem list od pana Cz. Cz.:
Na naszym domu w Nowej Rudzie-Słupcu znajduje się mała kapliczka z figurą Jana Nepomucena - wysokości ok.50 cm. Jest ona z wiązana z naszą rodziną od chwili zasiedlenia tego domu przez mojego dziadka w 1946r , ale towarzyszyła ona także poprzednim niemieckim jego mieszkańcom. Od kiedy nie wiadomo. Dom był budowany w latach 20 ub. wieku. Figura jest wykonana z drewna lipowego. W 1989 figurkę zakonserwowaliśmy i zamknęliśmy ją okienkiem z szybą, aby uchronić ją przed działaniem złych warunków atmosferycznych. Mamy nadzieję że będzie patronował naszemu domowi przez następne pokolenia. Pozdrawiam serdecznie i gratuluję wspaniałej pasji! Cz. Cz.
Dziękuję za wiadomość, obiekt został umieszczony na stronie Janów Hrabstwa Kłodzkiego. Gratuluję podejścia do sprawy!

19.01.2005

K.K. nadesłał informację o dwóch nowych Janach Dolnośląskich z powiatu Wołów: Pogalewo i Głębowice. Dzięki!

17.01.2005

Niedługo rusza renowacja Jana z Szalejowa Dolnego (Hrabstwo Kłodzkie). Trwają poszukiwania utrąconej ręki figury - swego czasu z rzeki wyłowił ja Darek K. Informacja nadeszła od konserwatora zabytków A.B.

Otrzymałem miły list z Sierakowa (Wielkopolska):

(...) Może nikt Panu jeszcze nie doniósł o św. Janie Nepomucenie z Sierakowa (woj. wielkopolskie)? Mam przyjemność wraz z przyjaciółmi przygotowywać małą publikację o tutejszym pobernardyńskim kościele parafialnym, pełnym cennych zabytków. Otóż jest w nim także barokowy ołtarz św. Antoniego (1731) z dużym zwieńczeniem w formie glorii, przedstawiającym apoteozę św. Jana Nepomucena. Ikonografia chyba dość ciekawa: poza aniołami trzymającymi atrybuty, jest kobieca postać z kadzielnicą i koroną na głowie (królowa Zofia? czy raczej postać alegoryczna?), jest scena "wymiany serc" między Chrystusem a inną kobiecą postacią (Ecclesią?). Zresztą mam nadzieję przesłać Panu zdjęcia. Są też cztery banderole prawdopodobnie z chronostychem, wieszczące:
secreta fides / bonus odor fama bona / cultus publicus / sub rosa. Pytanie uprzejme do Pana: czy to może być fragment(y) jakiegoś hymnu ku czci św. Jana, czy raczej dość przypadkowy (niezupełnie związany - na ile znam łacinę, a znam słabo) tekst mający przede wszystkim zaszyfrować datę? Jeszcze informacje uzupełniające: istniał tu aż do 1925 roku ołtarz śś. Bernardyna ze Sieny, Rocha i Jana Nepomucena, z niewielkim obrazem JN w zwieńczeniu; niestety ołtarz rozebrano i losy obrazu są nieznane. Od 1645 (jeśli się nie mylę, piszę z pamięci) świętowano tu odpust św. JN, a w dawnym kościele parafialnym, który spłonął w 1817 r., przechowywano relikwiarz w formie krzyża z relikwiami Świętego - wymienia go jedna z XIX-wiecznych specyfikacji, które ostatnio przeglądaliśmy. A inicjatorem wzniesienia ołtarza w 1731 r. (wnętrze pochodzi głównie z lat 1629-1642) był ówczesny miejscowy gwardian bernardynów... Jan Nepomucen Kirpheter. W okolicznych wioskach można poza tym spotkać wielkopolskie Nepomucki Przydrożne; niech no tylko zakwitną jabłonie i wyjmiemy rowery z piwnicy... Jeśli jeszcze nikt z Bractwa nie dotarł do powiatu międzychodzkiego, może Pan liczyć na doniesienia. Jakieś zdjęcie całego sierakowskiego ołtarza św. Antoniego powinno być na parafialnej stronie: www.parafia.sierakow.pl w galerii zdjęć. CDN. Będziemy wdzięczni za Pana wskazówki. Z nepomuckim pozdrowieniem
P.T.


12.01.2005

Znalazłem w Wikipedii artykuł "Nepomuk" oparty na materiałach m.in. z tej strony. Artykuł wpisał 8.04.2002 niejaki Beno, potem edytował go Mzopw (należący do Bractwa Nepomuckiego Michał Z.). Naniosłem pewne poprawki do tekstu.

11.01.2005

Ruckus nadesłał zdjęcia Jana z okolic Łabuń oraz informację o Janie z ołtarza kościoła w tej lubelskiej miejscowości.

04.01.2005

Ruckus nadesłał dwa zdjęcia kapliczki z Jarosławia (Podkarpacie), o której uprzednio donosił. Dzięki!

03.01.2005

W styczniowym numerze Spotkań z Zabytkami znalazł się artykuł "Maltański ślad w Radomiu (Radomska statua św. Jana Nepomucena z Krzyżem Maltańskim)" Andrzeja Jelskiego.

03.01.2005

Brat Wirtualny M.H. nadesłał zdjęcia Jana z Bralina (Wielkopolska) oraz nowego Jana z Kotliny Kłodzkiej - z Woliborza.

01.01.2005

Na gwiazdkę dostałem akwarelę rozmiarów A3 przestawiającą Jana N. Powiększa ona listę Janów Warszawskich.
 

numer aktualny >>

numery archiwalne:
2018 * 2017 * 2016 * 2015 * 2014 * 2013 * 2012 * 2011 * 2010 * 2009
2008 * 2007 * 2006 * 2005 * 2004 * 2003 * 2002 *
2001 * 2000 * 1999

 

 


^