ARCHIWUM: 2018
 wybierz blog --> NOWOŚCI SERWISU ŻYCIE JEST DZIWNE NA LWOWSKIEJ DUŻO SIĘ DZIEJE WIADOMOŚCI NEPOMUCKIE  DŹWIĘKI  FOTKI ^

 

<< wstecz  |  dalej >>    @ !  Bookmark and Share    inne szuflady

WIADOMOŚCI

 NEPOMUCKIE


SONDA

Czy publikowanie tu współrzędnych GPS Nepomuków jest:

  konieczne (mamy w końcu XXI wiek)
  przydatne (można wczytać do AutoMapy albo innego Mio)
  neutralne (przecież można nie korzystać)
  niepotrzebne (odziera poszukiwania z romantyzmu)
  szkodliwe (złodzieje też mają GPSy)


ORGAN BRACTWA NEPOMUCKIEGO
Societas Sancti Ioanni Nepomuceni

ARCHIWUM: 2009

KONKURS
Najładniejszy, Twoim zdaniem, spośród Nepomuków tego serwisu www to:

Podaj kilka powodów:

Przedstaw się jakoś:

Możesz podać e-mail:zobacz wyniki

numer aktualny >>

numery archiwalne:
2018 * 2017 * 2016 * 2015 * 2014 * 2013 * 2012 * 2011 * 2010 * 2009 2008 * 2007 * 2006 * 2005 * 2004 * 2003 * 2002 * 2001 * 2000 * 1999
Wiosną 2009 liczba Nepomuków Polskich opisanych na tych stronach osiągnęła 3,7 tysiąca i ciągle rośnie. Dążymy do celu jakim jest skatalogowanie wszystkich obiektów nepomuckich w Polsce


18.12.2009

Katalog wystawy "Bezczasowy ogród jedności. Dziewiętnastowieczna sztuka dewocyjna ze zbiorów polskich" (Szreniawa 2005) zorganizowanej przez Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno- Spożywczego w Szreniawie oraz Muzeum Zamek Górków w Szamotułach zawiera dwa obiekty nepomuckie - dwa obrazki dewocyjne ze św. Janem Nepomucenem. Jest to oleodruk z 1880 roku drukowany w Nowej Rudzie (H. Kłodzkie >>) z przeznaczeniem na rynek polski (własność Muzeum w Szamotułach, Wielkopolska (>>) oraz ręcznie kolorowany staloryt wykonany w XIX wieku Pradze (Maulini?) ze zbiorów Muzeum w Toruniu (>>). Nadesłała je K.I. Dzięki!


UWAGA: W LECIE 2009 MIAŁA MIEJSCE ZMIANA ADRESU SERWISU NEPOMUCKIEGO! NOWY ADRES TO
NEPOMUKI.PL
ZMIEŃCIE WPIS W ULUBIONYCH i LINKACH!
niestety, wbrew obietnicy, nie działa automatyczne przekierowywanie ze starego adresu na nowy
uwaga: przez czas jakiś niektóre odnośniki mogą trafiać w kosmos, winne są różnice w organizacji obu domen

Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do pokonania kryzysu związanego z koniecznością zmiany lokacji domeny: S.Ł., M.Ch., J.K., W.P.,
a szczególnie Masterowi7


na skróty: niektóre prowincje nepomuckie (pełny podział regionalny - zobacz mapę serwisu >>)


Dla potrzeb Bractwa Nepomuckiego opracowałem wersję 2.0 nepomuckiego formularza rejestracyjnego. Zobacz przykładową ankietę z objaśnieniami (>>) 


9.12.2009

Dodałem zdjęcia Janów z Przysuchy, Borkowic, Orońska, Szydłowca i Policzny (sandomierskie >>) nadesłane przez J.B. Ten ostatni to przykra wiadomość - okazuje się, z pewnością 90%, że jest to całkiem nowy obiekt, a nie wyremontowany stary barokowy posąg. Do tego fotki Janów z muzeum w Zamościu. Dzięki!


3.12.2009

Dodałem nowe Nepomuki Hrabstwa Kłodzkiego (>>) - Nowa Ruda nr 5 i Kłodzko (zaginiony?) - nadesłane przez J.B. Dzięki!


19.11-2.12.2009

W ostatnich dniach przybyło trochę fotek Nepomuków: Mordy, Kamionek (Piotr Bielawski), Mokrzyska i Brzesko (H.Jakóbczak), Rabka (27 sztuk!, Pietrosul), Jugów (J.B.). Dzięki wszystkim - mamy już 3950 obiektów nepomuckich w katalogu!


18.11.2009

Nowe Nepomuki z Siedlec (Podlasie >>) od Piotra Bielawskiego!

Ślad po nie notowanym dotąd, choć zapewne nieistniejącym Nepomuku Warszawskim (>>) to tylko jeden z wątków nepomuckich odnalezionych w "Słowniku Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich"


18.11.2009

W.M. nadesłał info o kolejnym Nepomuku z Białorusi (>>).
Natomiast H. Jakóbczak przekazał informację i zdjęcie Jana N. ze Szczepanowic (Małopolska >>)


13.11.2009

W.M. nadesłał info o kolejnym Nepomuku z Ukrainy (>>).
Natomiast H. Jakóbczak, w ramach lobbingu nepomuckiego, umieścił pytanie z Janem N. w jednym z pytań całorocznego konkursu studenckiego koła przewodnickiego - pytanie 32 na  stronie http://www.skpg.e-gory.pl/dz_konkurs_caloroczny.php


12.11.2009

H. Jakóbczak nadesłał informację o Janie z Krosna (województwo ruskie >>), a Bajarka fotki Jana z Brodnicy Śremskiej (Wielkopolska >>). Dzięki!

Kolejne strony otrzymują nowy mechanizm wyświetlania zdjęć: Opolskie, Ruskie, Wielkopolskie, Francja i Beneluks, ...


4.11.2009

Trwają prace aktualizacji katalogu Janów z okolic Gliwic (X. Opolskie >>) na podstawie strony M.M. www.malanowicz.eu


26.10.2009

M.M. przekazała informacje, które spowodowały rewizję katalogu Janów z okolic Gliwic (X. Opolskie >> oraz Górny Śląsk >>) w kontekście wyrobów fabryczki z Piekar Śląskich. Okazuje się, że znaczna część pochodzących stamtąd figur Jana N. zastąpiła oryginalne rzeźby, skradzione (>>) w ciągu ostatnich lat. Nie obciąża to - a wręcz przeciwnie - opinii o tym warsztacie (i innych, w tym producenta aktualnej figury z Boguszyc i Tworoga), lecz napawa smutkiem.

W pewnej książeczce kartkowanej na Kole znalazłem zdjęcie Nepomuka z Muzeum im. Orkana w Rabce (Podhale >>), który okazał się tożsamy z "Janem z okolic Limanowy", jak go dotychczas opisywałem. Jego zdjęcie robi za tło czołówki Wiadomości Nepomuckich (zobacz na górze strony)


24.10.2009

J.P. przekazała informacje zaczerpnięte z książki Z. Beiersdorfa i B. Krasnowolskiego "Stary Sącz - zarys historii rozwoju przestrzennego" (Wydawnictwo Literackie, Kraków 1985) uzupełnione o swoje fotografie (Podhale >>). Wprowadza to nieco porządku do tej części katalogu nepomuckiego. Dzięki!
Odwiedziłem Oliwę (Pomorze >>) i popełniłem tam straszne przestępstwo - wdarłem się do krużganków opactwa cysterskiego (>>), które zwykle są niedostępne dla zwiedzających. Udało mi się tam dostać tylko dlatego że otarto drzwi dla biskupa S.L. Głódzia. W dawnym lawatorium eksponowana jest kolekcja rzeźby sakralnej, niestety odcięta przez system alarmowy i nawet rozmowa z biskupem i jego świtą nie dała efektu w postaci zezwolenia na wejście do wnętrza. A szkoda - wśród eksponatów jest rzeźba Jana N. wykonana z ciemnego drewna, zapewne XVIII-wieczna. Obok figura innego świętego doktora. Dysponuję więc tylko niewyraźnym zdjęciem wykonanym telefonem komórkowym zza liny odgradzającej wejście.
Odświeżyłem stronę Nepomuków Zamorskich (>>) z Wielkiej Brytanii, USA, Ameryki Południowej.


16.10.2009

W.P. przekazał zdjęcia dwóch nowych Nepomuków: z Rączyny i z Woli Sękowej (województwo ruskie >>). Dzięki!
Dodałem wpis o figurze JN z Saint Louis z Missouri, USA (>>)


14.10.2009

A.K. przekazał zdjęcie znanego nam już Jana ze Smerekowca (Małopolska >>)
K.L. przesłał informację o Nepomuku z Ołoboka prezentowanym w Muzeum Pierwszych Piastów na Ostrowie Lednickim (Wielkopolska >>)
Dzięki!


12.10.2009

W.M. nadesłał info i linki do Nepomuków Litwy i Białorusi (Kresy >>): Malaty, Skaudwile, Radoszkowicze, Wielkie Podlesie.
S.Ł. przesłał nowego Nepomuka Wrocławskiego (>>): fresk nepomucki z Auli Leopoldinum w Uniwersytecie


8.10.2009

W kościele kapucynów w Łomży odnalazłem obraz Jana N. z astrolabium. To kolejny przykład występowania tego tajemniczego motywu na północy Mazowsza (>>)
Ciąg dalszy poprawek i uzupełnień Pana Marka Klimurczyka do Nepomuków X. Raciborskiego (>>): Racibórz, Rybnik-Bogucice i Rybnik-Ligocka Kuźnia, Rudy, Kuźnia Raciborska, Krowiarki, Bluszczów/Rogów/Rogowiec oraz X. Opolskiego (>>): Siedlec, Głogówek, Leśnica i dodatkowo Mazańcowice (X. Cieszyńskie >>) i Velké Hoštice (Czechy >>)


5.10.2009

Pan Marek Klimurczyk nadesłał liczne uwagi i uzupełnienia (poparte autorytetem dr Gorzelika), oraz zdjęcia Nepomuków z X. Opolskiego (>>) i X. Raciborskiego (>>). Dziś kolejne obiekty: Wronin, Żyrowa


4.10.2009

Odprawiła się pierwsza część uroczystości związanych z ufundowaniem Nepomuka Nadświdrzańskiego przy wiszącym Zielonym Mostku w Kopkach.

Serwis NEPOMUKI.PL objął patronat medialny nad imprezą.

Udało się wspaniale! Kolejne wykonania wkrótce, w tym zapewne 16 maja 2010, kiedy to nad Świdrem stanie figura Jana N. Będzie też płyta z nagraniem oratorium Jerzego Derfla

film z imprezy (58619KB, wmv >>)
moje zdjęcia z imprezy (poniżej)
  fotorelacja na wiazowna.info.pl >>
relacja na twojotwock.pl >>
 

2.10.2009

Pan Marek Klimurczyk nadesłał liczne uwagi i uzupełnienia (poparte autorytetem dr Gorzelika), oraz zdjęcia Nepomuków z X. Opolskiego (>>) i X. Raciborskiego (>>). Dziś: Gliwice, Januszkowice


30.09.2009

Dodałem nadesłane przez W.P. zdjęcia Janów z Hamerni, Fredropola (nowość!), Sierakości, Mrzygłodu (województwo ruskie >>), Osieka Jasielskiego (Małopolska >>)


 

29.09.20099

Dodałem nadesłane przez W.M. Jany z Ostrowca (Białoruś >>) oraz Pasvitinys (Litwa >>)


28.09.20099

W piśmie wnętrzarskim Cztery Kąty, odkryłem zdjęcie Jana N. Jest to niewielka drewniana polichromowana rzeźba w stylu ludowym, z uszkodzonymi dłońmi, będąca dziś ozdobą mieszkania w centrum Warszawy (>>) razem Mikołajem, MB i innymi świątkami


25.09.20099

Niemcy (>>): zaskoczyć może płaskorzeźbiony Jan N. na jednym z reliefów Kolumny Zwycięstwa w Berlinie. Co robi katolicki święty w środku protestanckiego miasta? Scena przedstawia atak kawalerii skierowany w stronę kapliczki JN. Czy to Jan spowodował spłoszenie się koni i upadek jeźdźca na pierwszym planie? Czy może Nepomuk jest tylko nic nieznaczącym ozdobnikiem? A może znaczenie sceny wiąże się z jakimś rzeczywistym epizodem np. wojny prusko-austriackiej o Śląsk? Sprawę należy zbadać bliżej, co polecam uwadze Łowców Nepomuków. Ponadto Nepomuki niemieckie z Seffern, Hadamar, Ahlen, Überlingen, Kolonii, Bensheim, Gescher, Rheine, Akwizgranu i Rixheim.
Dodałem też Jany z Crikvenicy (Chorwacja >>) i Chiavenny (Włochy >>) oraz nadesłanego przez W.M. Jana z Czarnawczyc Białoruś >>)


24.09.20099

Dodałem nowego Jana z Łozin (Dolny Śląsk >>) nadesłanego przez E.B. oraz Jana z Krosinka (Wielkopolska >>) dostarczonego przez Basię. Nadesłane przez J.P. zdjęcia porządkują ostatecznie kwestię kto jest, a kto nie jest JN w kościele św. Marcina w Jaworze (Dolny Śląsk >>).
Nowa osoba w naszym gronie - D.G. - nadesłał fotografie Nepomuków z Kcyni (Wielkopolska >>) i Bydgoszczy (Kujawy >>).
G.Z., przy okazji odkryć na szlaku Michaela Willmanna, przesłał kilka uzupełnień oraz jeden nowy obraz nepomucki z Tworkowa (X. Raciborskie >>). Dzięki!


22.09.20099

Dodałem nowe Nepomuki Małopolskie (>>) nadesłane przez Basię: Rzepiennik Biskupi, Lipnica Dolna, Ołpiny, Szerzyny, Dąbrówka, Joniny, Ryglice


10.09.20099

H. Jakóbczak przesłał swe łupy z wyprawy na Słowacki Spisz (>>). Chodzi o miejscowości Spišský Hrhov, Spišská Kapitula, Spišský Štvrtok, Gelnica, Spišské Vlachy, Gniazda. Rewelacją jest druga spiska figura Nepomuka Leżącego ze Spišskeho Hrhova


7-8.09.20099

Dr K.O. przesłał fotkę Jana sprzed opolskiej katedry (X. Opolskie >>). Ponadto Szprotawa (X. Głogowsko-Żagańskie >>).
Umieściłem na stronie zdjęcia Jana z Rybnika-Niewiadomia, Rybnika-Boguszowic, Rybnika-Niedobczyc i Turz (X. Raciborskie >>) oraz Suchej Psiny, Lichyni i Chróstów (X. Opolskie >>), nadesłane jeszcze przed wakacjami przez MPloszaj. Dzięki i przepraszam za zwłokę!
Nowa osoba w tym gronie - J.K. (witamy!) - przesłał zdjęcia Nepomuka z Połomina (Podlasie >>). I pojawiły się zagadki...
Archiwalne zdjęcia Jana z Lesznowoli (Mazowsze >>), jeszcze pod ceglanym baldachimem (nad: Piotr Bielawski.)!
Nowe Jany Ruskie to Nepomuki z Niebieszczanów i Ladzina (województwo ruskie >>). Dzięki W.P.!

Kontakt nawiązał Pietrosul, autor bogatej strony roztocze.it.home.pl/roztocze/texts/oso001.htm poświęconej Nepomukom Roztoczańskim. Dzięki za cenne uwagi, uzupełnienia i poprawki oraz za zgodę na wykorzystanie materiałów z w/w strony! Brakujące obiekty, które znalazłem u Pietrosula pojawiać się będą stopniowo na NEPOMUKI.PL.
Dzisiaj: Górecko Kościelne (województwo ruskie >>), Frampol, Otrocz (woj. lubelskie >>), Gorajec-Stara Wieś, Gruszka Zaporska, Podborcze (Ziemia Chełmska województwa ruskiego >>), Huta Różaniecka (województwo bełzkie >>) + uzupełnienie juz istniejących wpisów o zdjęcia Pietrosula, piękne zresztą


4.09.2009

R. Mączewski przekazał drugą fotkę warszawskiego (>>) Jana Kapucyńskiego - zawdzięczamy mu wszystko, co wiemy o tym Nepomuku, w tym wyszukanie obu fotografii


1-3.09.2009

Dodałem informację o Janie z Trzebini (Żywiecczyzna >>) nadesłaną przez H. Jakóbczaka, wyszukanej w książce Włodzimierza Jury „Żywieckie kapliczki, figury i krzyże przydrożne”, wydanej w Żywcu, w roku 2000 przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Żywieckiej.
Dodałem też - idąc za linkiem www.kapliczki.org przesłanym przez H. Jakóbczaka - info o obiektach w Baczkowie, Bogucicach, Dziewinie, Gawłowie, Gawłówku, Grobli, Świniar, Krzyżanowicach, Nieprześni, Nieszkowic Małych, Woli Nieszkowskiej, Słomki, Borówny, Chronowa, Leksandrowy, Muchówki, Starego Wiśnicza, Jodłówki, Trzciany, Łąkty Górnej w Ziemi Bocheńskiej (Małopolska >>).
Z tego samego regionu pochodzą zdjęcia nadesłane przez Piotra Bielawskiego - Jurków, Tymowa, Uszew/Zawada Uszewska (Małopolska >>). Ten ostatni obiekt woła o pomoc: posadowiony jest bezpośrednio na płycie parkingu wyłożonego kostką Bauma - wprost wyrasta z niego a płaskorzeźby dolnego fragmentu cokołu zagrzebane są w kostce do połowy. Sądzę, że sól, samochody itp zwłaszcza w okresie zimowym dopełnią destrukcji tego, chyba z piaskowca, cokołu wraz z płaskorzeźbami i JN na szczycie kapliczki - pisze Piotr Pielawski.
JJK nadesłał pakiet zdjęć z Dolnego Śląska (>>): Polkowice (X. Głogowsko-Żagańskie >>), Mściwojów, Dobromierz, Bronów, Wiadrów, Kwietniki, Bolków, Kamienna Góra, Jawiszów, Olszyny, Chełmsko Śląskie, Okrzeszyn, Błażejów, Mieroszów, Czadrów, Miszkowice, Niedamirów, Błażkowa


30.08.2009

Wicio wynalazł fajny fragment nepomucki w "Przygodach dobrego wojaka Szwejka podczas wojny światowej" Jaroslava Haška:
Gorąco było, a mój Szic wypił niezgorzej, więc patrzy, a w kapliczce za szkłem malutki posążek świętego Jana Nepomucena. Odmówił pacierz przed świętym Janem Nepomucenem i powiada: "Gorąco ci, he? Powinieneś się napić. Stoisz tu w słońcu i pocisz się zdrowo". Potrząsnął manierką, napił się sam i powiada: "Zostawiłem ci tu łyk, święty Janie Nepomucenie, musisz mi teraz wybaczyć, ja ci to wynagrodzę. Zabiorę cię z sobą do obozu i napoję cię tak świetnie, że się na nogach nie utrzymasz". I mój zacny Szic przez współczucie dla świętego Jana Nepomucena zbił szkło kapliczki, wyjął posążek świętego, wsadził go sobie pod bluzę i zaniósł do obozu. Potem ten święty Jan sypiał z nim na słomie, Szic nosił go z sobą w tornistrze i miał wielkie szczęście w kartach. Gdzie tylko obozowaliśmy, wszędzie wygrywał, aż przybyliśmy w Pracheńskie, obozowaliśmy w Drahenicach i tam Szic wszystko przegrał. Gdyśmy rano wyruszyli w pole, to na gruszy przy drodze wisiał święty Jan powieszony. To jest anegdota z życia wojskowego.


26.08.2009

Dodałem nadesłane przez J.Z. zdjęcia Jana z Teplic nad Metuji oraz notkę o Janie ze Starego Bohumina (Czechy >>), tuż przy granicy polskiego Śląska Cieszyńskiego (>>)


14-24.08.2009

Zryw po urlopie - dodałem moje fotki Janów z Dukli i Równego (Małopolska >>), Kalinowic (Ziemia Chełmska województwa ruskiego >>) i Łabuni (województwo bełzkie >>), Sedliskiej Podcicvy i Trebisova (Słowacja >>), Tokaju i Rakamaz (Węgry >>) oraz dwa z Brzeżan (Ukraina >>). Ponadto Przytuły (Mazowsze >>) oraz Baranowo, Wach, Wydmusy i Czarnia (Kurpie >>) i na okrasę Wielbark (Prusy >>).

Z zaległości - dodałem nadesłane przez W.M. zdjęcie zaginionego obrazu JN z kościoła św. Ludwika w Moskwie (Rosja >>),
Dodałem zdjęcia Janów z Truskolasu i Piły (Małopolska >>) oraz Kielc (sandomierskie >>) nadesłane przez W.Ś.
Dodalem nowego Jana Krakowskiego z Wiślnej 3 (Małopolska >>) nadesłanego przez H. Jakóbczaka,
Dodałem fotki znanych nam już Janów z Łowicza (Mazowsze >>) nadesłane przez K. Piekarską - ^Knypka,
Usunąłem - zgodnie z wyjaśnieniem nadesłanym przez Marcina K. - obiekt z Biskupic. Jest to św. Jakub. Dodałem za to nadesłane przez Jolantę P. zdjęcia obrazu JN w Górce Klasztornej (oba Wielkopolska >>)
Dodałem nowego Nepomuka Hrabstwa Kłodzkiego (>>) - Stary Wielisław - nadesłanego przez J.B.,
Dodałem zdjęcia z poświęcenia kaplicy JN w Gliwicach-Łabędach w ramach Misteriów Nepomuckich 2009 (, zobacz niżej), malowidła w Gliwicach-Ostropie, kapliczki z Gliwic-Brzezinki i Gliwic Starych, Gierałtowic, Ligoty Toszeckiej, Paniówek (X. Opolskie >>) (nad. M.M.) oraz Stanicy (nad: B.H.)


22.07.2009

Zryw przed urlopem - dołączyłem przekazane przez J.K. zdjęcia Janów z Hrabstwa Kłodzkiego (>>): Jaszkowa Dolna i Górna, Jugów, Konradów, Kłodzko, Kudowa-Słone, Lądek Zdrój, Lewin, Lutynia, Międzylesie, Niemojów, Poręba, Pstrążna, Różanka, Stara Łomnica, Szalejów Dolny, Szczytna, Świerki, Trzebieszowice, Wambierzyce, Wójtowice.
Dodałem też wpis i zdjęcie starej kapliczki z nową figurą z  Łowkowic (X. Opolskie >>) nadesłane przez J. Rożałowską. Dzięki!


16.06 - 1.07.2009

J.K. przekazał zdjęcia Janów z Hrabstwa Kłodzkiego (>>): Bolesławów, Brzozowie, Bystrzyca Kłodzka, Czermna, Darnków, Duszniki, Dzikowiec.

Dodałem moje zdjęcia z Milejowa - gdzie figurę skradziono (>>) MIMO MOICH PRÓŚB O JEJ ZABEZPIECZENIE SKIEROWANYCH DO TUTEJSZEGO KSIĘDZA KILKA LAT TEMU, Przedborza, Wielgomłynów, Poniatowa/Witowa, Sulejowa (Sieradzkie >>), Kłomnic (Małopolska >>), Głuchołazów, Jarnołtówka (X. Nyskie >>), Głogówka, Prudnika, Starych Kotkowic, Bieracic, Łąki Prudnickiej, Trzebini, Dytmarowa, Pokrzywnicy, Lubieszowa, Solarni, Boronowa, Koszęcina,, Toszka (X. Opolskie >>), Kuźni Raciborskiej, Rudy (X. Raciborskie >>)  Miasteczka Śląskiego (Górny Śląsk >>)


 

 
   

22 maja – piątek – godz. 17.00
sala Miejskiej Biblioteki Publicznej – plac Inwalidów Wojennych 3
„Rzeźby św. Jana Nepomucena ze zbiorów Muzeum w Gliwicach na tle jego życia i kultu.” – Bożena Kubit – Muzeum w Gliwicach
ogłoszenie konkursu fotograficznego
31 maja – niedziela
„dzień otwarty” w Muzeum – można fotografować Nepomuceny
7 czerwca – niedziela
wspólna wyprawa rowerowa „Szlakiem obiektów kultu św. Jana Nepomucena” (trasa: Gliwice - Ostropa - Kozłów - Łany Wielkie - Sośnicowice - Trachy - Bargłówka - Stanica - Pilchowice - Smolnica - Gliwice)
- prowadzą przewodnicy z Turystycznego Klubu Kolarskiego PTTK im. Wł. Huzy
8 czerwca – poniedziałek – godz.18.00
 - sala księgarni podróżniczej „NIEZNANE”
„Remonty i renowacje - troska o formę oraz dokumentację historyczną”
– Krzysztof Nitsch
„Ród hrabiów von Welczek i ich kościelne fundacje na ziemi gliwickiej
w okresie XVII-XX w.” – ks. Piotr Górecki
14 czerwca – niedziela
* godz. 17.00 - „Dawna Fabryka Drutu” ul. Dubois 22
„Most między nocą a dniem” – Teatr Nowej Sztuki
„Procesja wodna i inne obrzędy” – Danuta Ejmocka – Śląski Teatr Obrzędowy
* godz. 18.30 – sala „Stara Kotłownia” Młodzieżowy Dom Kultury ul. Barlickiego 3
„Żywot św. Jana z Nepomuka”– Teatr „Magazyn”
* koncert Zespołu Muzyki Dawnej „Tibiarum Scholares” – wykonany zostanie m.in. specjalnie na tę okazję zinstrumentowany XVIII-wieczny hymn ku czci JN
15 czerwca – nieprzekraczalny termin składania zdjęć na konkurs
w siedzibie organizatora – Gliwice ul. Jagiellońska 21
16 czerwca – wtorek
Łabędy.
Jego Ekscelencja ksiądz Biskup Jan Wieczorek dokona konsekracji kaplicy
św. Jana Nepomucena
24 czerwiec – środa – godz. 17.00
Centrum Edukacyjne im. Jana Pawła II
Ogłoszenie wyników i wernisaż konkursu fotograficznego
„Jany z warsztatu Oesterreicherów” – Jerzy Gorzelik
29 czerwiec - poniedziałek – godz. 18.00
sala księgarni podróżniczej „NIEZNANE” – ul. Jana Pawła II 14 II/C - wykład
„Remonty i renowacje - troska o formę oraz dokumentację historyczną” – Krzysztof Nitsch

 

Współfinansowanie: Urząd Miejski w Gliwicach. Współorganizatorzy: Gliwickie stowarzyszenie miłośników małych obiektów sakralnych, artystycznych i zabytkowych „Nepomuk”, Turystyczny Klub Kolarski PTTK im. Wł. Huzy. Współpraca: Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach, Agencja Turystyczna Regiony i Księgarnia Podróżnicza Nieznane, Muzeum w Gliwicach. Patronat: Starosta Gliwicki (staramy się o patronat biskupa). Fundatorzy nagród: Muzeum w Gliwicach, Miejski Konserwator Zabytków w Gliwicach, Starostwo Powiatowe, Agencja Turystyczna Regiony, Księgarnia Podróżnicza Nieznane, Księgarnia Turystyczna „U Piotra”, Urząd Gminy w Gierałtowicach, Gazeta Gliwicka, Patronat medialny: Gazeta Gliwicka, Nowiny Gliwickie, Telewizja Gliwice, nepomuki.pl. 

15.06.2009

Silna reprezentacja portalu nepomuckiego była obecna na Misteriach Nepomuckich w dniu wczorajszym w Gliwicach. Relacja zdjęciowa  obok, a dziesiątki zdjęć JN z trasy Warszawa-Głuchołazy-Gliwice-Warszawa na stronach regionów nepomuckich: (Górny Śląsk >>) (Sieradzkie >>) (Małopolska >>) (X. Nyskie >>) (X. Opolskie >>) (X. Raciborskie >>)

 

  • „Dawna Fabryka Drutu” ul. Dubois 22 - odczyt nepomucki
  • „Most między nocą a dniem” – Teatr Nowej Sztuki
  • „Procesja wodna i inne obrzędy” – Danuta Ejmocka – Śląski Teatr Obrzędowy
  • „Stara Kotłownia” Młodzieżowy Dom Kultury - „Żywot św. Jana z Nepomuka”– Teatr „Magazyn”
  • „Stara Kotłownia” Młodzieżowy Dom Kultury - Koncert Zespołu Muzyki Dawnej „Tibiarum Scholares” – m.in. wykonany specjalnie na tę okazję zinstrumentowany XVIII-wieczny hymn ku czci JN

15.06.2009

J.K. przekazał zdjęcia Janów z Kolska, Szprotawy, Sławy, Jaczowa, Jabłonowa, Żagania, Brzeźnicy, Góry św. Anny, Konradowa, Kurowic, Nowej Soli z X. Głogowsko-Żagańskiego (>>).


09.06.2009

Piotr Bielawski odnalazł kamiennego Jana N. na cmentarzu w Warce (Mazowsze >>). Niestety, rzeźba jest poważnie uszkodzona, brakuje głowy, liczne i głębokie spękania w części dolnej. Tylko chyba dzięki grawitacji jeszcze stoi i woła o ratunek. Wysłałem listy interwencyjne.
Kolejne zdjęcia z kolekcji J.K.: Lubojna, Cieślin, Częstochowa, Kraków (Małopolska >>), Poronin, Gliczarów Górny (Podhale >>) oraz z X. Głogowsko-Żagańskiego (>>)


08.06.2009

J.K. przekazał zdjęcia Janów z Lubiewa, Ustki, Słupska, Wieli, Żukowa, Komorzy Małej, Juszek, Karsina, Przytarni, Raduni, Łukowa (Pomorze >>) oraz kilka zdjęć Janów z Wielkopolski (>>): Słopanowo, Uścikowo, Kębłowo, Starkowo, Łysiny, Pniewy, Stare Oborzyska, Widziszewo, Czarkowo, Trzcinica, Prochy, Dolsk, Gostyń, Osieczna oraz wyjaśnienie sprawy z Wenecji Bydgoskiej.
D.S. przesłał zdjęcia rzeźby znalezionej na strychu klasztoru franciszkanów w Nysie (X. Nyskie >>) z prośbą o identyfikację: to Jan N.!


04.06.2009

J.K. przekazał zdjęcia Janów z Bledzewa, Brójec, Nowogrodu Bobrzańskiego, Zielonej Góry, Świebodzina i Koźli (lubuskie >>)
Piotr Bielawski dzieli się z nami swym odkryciem Jana z Wolicy koło Nadarzyna (Mazowsze >>) - nowość na tym, wydawało by się zbadanym dokładnie terenie.
W.Ś. nadesłał zdjęcia z Miejskiej Górki koło Rawicza (Wielkopolska >>) obrazujące wykonany niedawno remont Jana N.
J.B. znalazł nowego Jana z Hrabstwa Kłodzkiego (>>) - jest to obiekt z kapliczki w Krosnowicach i jest to 192 Jan Kłodzki (+12).
H. Jakóbczak był w X. Raciborskim (>>), stąd zdjęcia Janów z Rud.
MPloszaj przesłała fotkę obrazu JN ze "starego kościoła" w Rybniku.
DZIĘKI WSZYSTKIM!
Wrzucam moje fotografie z wycieczki granicą Prus, Podlasia, Kurpi (>>) i Mazowsza (>>): Dobry Las, Kozioł, Ptaki (nowość!), Tarnowo, Ostrołęka, Muszyństwo, Wąsosz (nowość!), Szczuczyn, Czerwone. Niestety, Nepomuk z Dobrego Lasu stracił swą malowniczą kapliczkę na rzecz jakieś "estetycznej inaczej"


01.06.2009

Dodałem info i zdjęcia o Nepomukach ze Świdnicy, Szczepanowa, Sobótki i Strzelec Świdnickich, Ząbkowic Śląskich (Dolny Śląsk >>), Głogowa, Brzeźnicy, Przybyszowa, Słonego, Sławy, Otynia, Piersny i Kożuchowa (X. Głogowsko-Żagańskie >>) przesłane przez J.K.
Figura z Brzeźnicy stanowi pewną zagadkę, bo w bazie OOZP figuruje jako skradziona (>>), pod numerem PC00284. Możliwe są następujące warianty: rzeźba została odzyskana lub w kościele ustawiono kopię.
Ponadto przesłał on zdjęcia i wyjaśnienia co do obiektów w Ściborzu, Nysie (X. Nyskie >>), Dubnie (Ukraina >>), Nowej Brzeźnicy (Sieradzkie >>) i Wiedniu (Austria >>). Dzięki!


28.05.2009

MPloszaj przesłała fotki Janów z rybnickiego muzeum (X. Raciborskie >>).
Dodałem zdjęcia z uroczystości poświęcenia po remoncie kapliczki JN w Świerzowie Polskiej (województwo ruskie >>)
Arkadoo przekazał zdjęcia Nepomuków z Maniowa Wielkiego, Sieroszowa, Węgrów i Czerńczyc (Dolny Śląsk >>) oraz nowego Jana z Muzeum Miejskiego we Wrocławiu (>>)
J.B. przesłał zdjęcia nowego Jana z Mikowic (Hrabstwo Kłodzkie >>).
J.K. z kolei nadesłał swe wrażenia i zdobycze z V Rajdu "Szlakami św. Jana Nepomucena". Relacja - niżej. Są wśród nich zdjęcia  kapliczki przy szlaku na Wieżycę nieopodal Sobótki (Dolny Śląsk >>). Donosi też o trójjęzycznej książce, której zdjęcie zamieszczam obok: Lilliana Szołdrowska, Jarosław Liszkowski - "Kult świętego Jana Nepomucena na pograniczu polsko-czeskim w fotografii, historii i legendzie" - do pozyskania w dziale promocji Gminy Kamienna Góra


27.05.2009

Dodałem nowe Nepomuki z pogranicza Wielkopolski, Lubuskiego (>>) i X. Głogowsko-Żagańskiego (>>) nadesłane przez M.L.: Jaraczewo, Grotów, Brzeźnica.
MPloszaj przesłała fotki ważnej, a niedoreprezentowanej w katalogu kapliczki z Żor (Górny Śląsk >>), zwanej "kościółkiem".
Gliwice (gm. i pow. Gliwice, Górny Śląsk >>): w tutejszym muzeum mieszczącym się w Willi Caro przy ul. Dolnych Wałów 8a przechowuje się aż siedemnaście figur Jana Nepomucena. Uzupełnienie zestawienia (poprzednio znałem tylko trzy figury) możliwe było dzięki prezentacji pani Bożeny Kubit z Muzeum w Gliwicach na inauguracji „Misteriów Nepomuckich” w dniu 22 maja 2009, a nadesłała je nieoceniona MM, dodając również kilka poprawek innych, niemuzealnych wpisów z powiatu gliwickiego.
D.M. nadesłał tłumaczenie listu Jana Pawła II do arcybiskupa Pragi w 250 rocznicę kanonizacji JN.
Dzięki!


23-24.05.2009
W dniach 23-24 maja odbył się V Jubileuszowy Rajd Szlakami Św. Jana Nepomucena Świdnica 2009

RELACJA: W roku 2009 grupa zapalonych uczestników rajdu zwiedziła zabytki nepomuceńskie w Świdnicy pod przewodnictwem Pana Andrzeja Scheera. Wieczorem w schronisku "pod Wieżycą" odbyła się uroczystość wręczenia diamentowych odznak 15 osobom. Po ognisku i noclegu, w niedzielę wyruszyliśmy na szczyt Ślęży. Wspaniałe widoki zrekompensowały wysiłek, a po zejściu w stronę Górki dotarliśmy do odnowionej kapliczki Św. Jana Nepomucena. Po godziny marszu dotarliśmy do schroniska i później do Sobótki. Tu mieliśmy możliwość zwiedzenia kościoła Św. Jakuba i z reguły niedostępnego kościoła Św. Anny. Zadowoleni uczestnicy już zapowiedzieli swoją obecność za rok (PTTK Wałbrzych). Rajd bardzo fajnie zorganizowany, z zapewnionym dostępem do 13 JN (otwarte kościoły), zwiedzaniem Świdnicy pod przewodnictwem Pana Andrzeja Sheera i wejściem na Ślężę, a do tego mnóstwo przemiłych i nie tylko nepomucko zakręconych ludzi (J.K.)


22.05.2009

E.B. nadesłała zdjęcia nowoodkrytego obrazu JN w Górze (X. Głogowskie >>)
J.B. nadesłał zdjęcia nowego Jana z Wojborza (Hrabstwo Kłodzkie >>)
MPloszaj nadesłała zdjęcia Janów ze Stanowic (X. Raciborskie >>) i z Mikołowa-Mokrego (Górny Śląsk >>)
Dzięki!
Podczas podróży po dawnym woj. rawskim (Mazowsze >>) odwiedziłem starych znajomych - Jany z Kurzeszyna i Belska Dużego. Zdjęcia wkrótce


19-20.05.2009

Od M.K. dostałem zdjęcia pięknego Jana z Podbieli koło Twardoszyna (Słowacja >>).
JJK kontynuuje masową wysyłkę swych ostatnich zdobyczy: już umieściłem w katalogu obiekty z Zielonej Góry, Kęszycy, Klenicy, Gościkowa (lubuskie >>) oraz te z Dryżyny, Wschowy, Kościanu, Przemętu, Biskupic Długich, Lubinia i Wieszczyszyna (Wielkopolska >>), a ponadto z Bystrzycy Kłodzkiej, Krosnowic, Lądka, Długopola Górnego, Wilkanowa, Kłodzka i Wambierzyc (Hrabstwo Kłodzkie >>). ten ostatni obiekt pochodzi z 30 sierpnia 2008 i jest prawdopodobnie najmłodszym Nepomukiem w Polsce.
Dodałem Jany z Mrukowy i Dąbrówki (województwo ruskie >>) oraz z Łosia (Małopolska >>)


18.05.2009

JJK przesłał informacje o trzech Janach ze skansenu we Wdzydzach i dwóch współczesnych JN pozyskanych do własnej kolekcji (Pomorze >>)
MPloszaj nadesłała zdjęcia fotki Jana z Rybnika-Golejowa (X. Raciborskie >>)
Dzięki!


14.05.2009

Zamieściłem zdjęcia J.B. przedstawiające grupę Ukrzyżowania i dołączonego do niej Jana N. z Jurandowa - dzielnicy Kłodzka (Hrabstwo Kłodzkie >>). To nowy obiekt w katalogu!
M.K. przesłał zdjęcia znanej nam już, rewelacyjnej w swej oryginalności kaplicy z freskami nepomuckimi w Bełku (X. Raciborskie >>)
Z kolei W.P. przekazał informacje i zdjęcia nowego obiektu w Ulanowie (sandomierskie >>).
M.uryn nadesłał natomiast zdjęcia Janów z Krakowa-Bielan, z Kroczyc (Małopolska >>) i Tychów oraz Gliwic (Górny Śląsk >>). Ponadto uwagi do obiektów w Mysłowicach, Ustroniu i Skoczowie (Górny Śląsk >>).
W.M. przesłał info o Janie z Bielicy i link do filmu o kaplicy pod wezwaniem JN zrobionej z cysterny (Kresy >>).
Dzięki wszystkim!
Ja dorzucam dwa nowe obrazy nepomuckie z Mazowsza (>>) z Wyszogrodu i Czerwińska. Ten drugi jest ciekawy między innymi z powodu umieszczonego w prawym dolnym rogu sferycznego astrolabium. Interpretacja tego symbolu jest ciągle przedmiotem dociekań


13.05.2009

A.Ż. dostarczyła piękne zdjęcia pięknych Nepomuków z Niwki, Borków i Żelazny (X. Opolskie >>),
MPloszaj przesłała natomiast uaktualniające informacje i zdjęcia z Szymocic, Rybnika Ligoty-Ligockiej Kuźni (X. Raciborskie >>), Głogówka, Głubczyc (X. Opolskie >>), Nowego Świętowa (X. Nyskie >>)


12.05.2009

M.M. dostarczył fotograficzny dowód, że druga figura z Opatowca (sandomierskie >>) to Franciszek Xawery a nie JN. Ponadto - wątpliwości dotyczące Żabnicy, Przyborowa (Żywiecczyzna >>), Sierakowic i Pawłowic (Górny Śląsk >>) oraz zdjęcia z Cięciny, Przyborowa, Mładej Hory(Soblówki), Wieprza i Żywica (Żywiecczyzna >>)


5.05.2009

A.Ż dostarczyła zdjęcia Janów z Kupa (nowość), Czarnowąsów, Chróścic, Izbicka i Centawy (X. Opolskie >>) oraz wyjaśniła nieporozumienie w efekcie którego obiekt Czarnowąsów był zdublowany i figurował również jako Jan z Borków. Do tego fotki z Piasku, Owsiszcza, Raciborza-Sudołu (X. Raciborskie >>). Dzięki!

D.M. donosi, że w Jastrzębiu, uchwałą Rady Miasta Jastrzębie Zdrój z dnia 29 stycznia 2009 r. w sprawie nadania nazw ulic pojawiła się ulica Naszego Ulubionego Świętego! Jest to odcinek dawnej ulicy Warszawskiej od ul. Północnej do ul. Pszczyńskiej. Dzięki za informację i zdjęcia!


4.05.2009

Od T.S. otrzymałem zdjęcia notowanego już Jana z Paszkówki (Małopolska >>). Dzięki!
Dodałem kapliczkę z Natalina (Ziemia Chełmska województwa ruskiego >>)
Falbanka dostarczyła zdjęcia i informacje o dziwnym obiekcie z Młynów Bieleckich (sandomierskie >>) (Jan z Dzieciątkiem?) oraz znanego już Jana znad Sufragańca.
M.M. nadesłał zdjęcia wielkookiego Jana z Tychów-Cielmicy (Górny Śląsk >>). Dzięki!


29.04.2009

Od Sołtysa Kijowa (X. Nyskie >>) pana Ł.B. otrzymałem informację, że w roku 2009 figura tutejszego Nepomuka przeszła renowację, w tym usunięto warstwy farby przywracając naturalny kolor kamienia. Do tego zdjęcie Jana po remoncie. Dzięki!
H. Jakóbczak nadesłał zdjęcia Jana z Olszówki (Podhale >>) - jest to nowy obiekt w katalogu


28.04.2009

Na stronie umieściłem zdjęcie obrazu J. Rapackiego "Nokturn - kapliczka z figurą św. Jana Nepomucena" z roku 1918 przypisując go symbolicznie do Nepomuków Ziemi Sochaczewskiej województwa rawskiego (>>)

A.Ż. nadesłała zdjęcie Jana z Luboradza (Dolny Śląsk >>) zaprzeczając tym samym, ze stracił on głowę. Ponadto informacje i zdjęcia o Nepomukach z miejscowości Branice,  Dzierżysław, Lubotyń (X. Opolskie >>), Wodzisław-Zawady, Wodzisław-Kokoszyce, Mszana (X. Raciborskie >>). Dzięki!
MPloszaj nadesłała ciekawego płaskiego Jana z granicy X. Opolskiego (>>) i Czech (>>) oraz Jany z Rybnika-Kamienia i Rybnika-Radziejowa (X. Raciborskie >>). Dzięki!
Dodałem Jana z miejscowości Rudze na granicy miasta Zator (X. Zatorskie, Małopolska >>) zobaczonego wczoraj w pełnym samochodowym biegu, o zmierzchu. A jest to tylko jedna z niewielkich płaskorzeźb na bocznej ścianie cokołu krucyfiksu. Muszę przyznać, że jestem zadowolony z tego wyczynu


24.04.2009

Dodałem nowego Jana Katowickiego (Górny Śląsk >>) nadesłanego przez H. Jakóbczaka


23.04.2009

Dodałem nadesłane przez nieocenionego W.M. zdjęcia figur JN z Kocurowa, Soroków Lwowskich, Turki (Ukraina >>)


22.04.2009

H. Jakóbczak nadesłał zdjęcia Jana z Tyńca (Małopolska >>), który został tam ustawiony ponownie po remoncie w roku 2008. Jest to drugi Jan odkryty w tej okolicy i trwają rozważania, którego z nich dotyczy wpis w "Małej Encyklopedii Krakowa". Ponadto - zdjęcie obrazu JN z Szyku (Podhale >>)
J.Z. nadesłał zdjęcia Janów z okolic Kamiennej Góry (Dolny Śląsk >>): Olszyn i Jawiszowa
W.P. przesłał info i zdjęcia Jana z Surmaczówki (województwo ruskie >>)
MPloszaj przekazała zdjęcia Janów z Rudy, Budzisk (X. Raciborskie >>), Solarni, Roszowic, Nieznaszyna, Sukowic, Zakrzowa, Żywocic (X. Opolskie >>)
Dodałem moje zdjęcia otoczonego przez reklamy Jana z Podrzewia (Wielkopolska >>)


21.04.2009

Dodałem nadesłane przez nieocenionego W.M. zdjęcie nieistniejącej już kolumny z figurą JN z Gródka Jagiellońskiego oraz ludowego Jana z wioski Spas koło Kamionki-Strumiłowej (Ukraina >>)


20.04.2009

Dodałem nadesłane przez MPloszaj zdjęcia Janów z Lubieszowa, Biedrzychowice, Dziergowice, Ciska, Twardawy, Słokowa, Dytmarowa, Trzebini  (X. Opolskie >>) i Nędzy (X. Raciborskie >>). Dzięki!

Dodałem też zgodę na zamieszczenie u siebie zdjęć nepomuckich Marka Lejbrandta pobranych z jego strony www.mareklejbrandt.com. Dotyczy to obiektów z miejscowości: Bieliny Kapitulne, Chodorowa, Gołkowice Górne, Jeziorowice, Karczewice, Krzeszowice, Kuźnica Sulikowska, Lubartów, Lubojna, Małe Łęgonice, Mierzwice, Piastowo, Szczawnica, Szczurowa, Uszew, Wierzbica, Żukowo, Łapsze Niżne. Dzięki!


17.04.2009

Dodałem nadesłane przez H. Jakóbczaka zdjęcia Janów Krakowskich, w tym nowego obiektu z kościoła św. Katarzyny (Małopolska >>).
Dodałem pięknego Jana z  Toustoługa (Ukraina >>), o którym wiadomość pozyskałem od W.M. Dzięki!
Nowy Jan Kurpiowski! S.Ł. donosi o świeżo wykonanej rzeźbie znad Szkwy. Przesłał on też nowe zdjęcia i informacje o Janie ze skansenu w Sierpcu, obrazie z Drobina oraz wystawie w muzeum w Bieżuniu dokumentującej otworzenie kapliczek w okolicach Przedborza (Sieradzkie >>) w ramach programu "Krajobraz wszystkich świętych", już opisywanym na tych stronach (zobacz więcej na ten temat >>)
Dr K.O. przesłał nowe zdjęcia Jana z Góry (X. Głogowskie >>). Dzięki!

Dodałem też zdjęcia Janów z Brukseli i Brugii wykonanych podczas świątecznej wyprawy do Belgii (>>)


7.04.2009

Dodałem nadesłane przez Piotra Bielawskiego zdjęcia JN z Józefowa, Boiska i Prawna z okolic Opola Lubelskiego (>>) oraz zdjęcie M.Z. z Wieliczki (Małopolska >>)


6.04.2009

Dodałem nadesłane przez MPloszaj zdjęcia JN z Żor-Roju, Krzyżowic (Górny Śląsk >>), Świerklan, Lasaków, Ponięcic i Raciborza-Płoni (X. Raciborskie >>). Dodałem też zdjęcia z Płońska i okolic Unieżyrza (Mazowsze >>) wykonane podczas wyjazdu weekendowego


1.04.2009

Dodałem informację o relikwiarzu JN z Szałszy (Górny Śląsk >>), o kolejnej rzeźbie z katedry gnieźnieńskiej, ołtarzu i figurze z Połajewa, Janie z Popowa Kościelnego, Dalew, Konar, Mieszkowa, Oporowa, Osieczny, Poznania-Kiekrza, Przemętu, Sarnowy, Święciechowy, Tarnowa Podgórnego (Wielkopolska >>), jeszcze jednej z Gniewkowa (Kujawy >>)


31.03.2009

Pan M.L., autor strony mareklejbrandt.com/galeria/nepomuki, nadesłał uzupełnienia i uwagi do serwisu. Przył więc drugi Jan ze Zbyszyc (Podhale >>), a Jana z Lubiczyna zintegrowałem z tym z Kodeńca (Jany Lubelskie >>). Dzięki!
Dodałem Jana z Bogdanowa (Sieradzkie >>), dwa Jany ze Skrzeszewa (Podlasie >>), Giemlic (Pomorze >>), dwa z Cieszowy (X. Raciborskie >>)


30.03.2009

Falbanka, po długiej przerwie, przesłała zdjęcia nowego Jana Sandomierskiego (>>): tego z Woli Załężnej. Dzięki!


26-27.03.2009

Witamy w serwisie nową osobę - A.Ż. przesłała na początek zdjęcia z Cieszyna-Błogocic, Pogwizdowa, Zebrzydowic, Rudzicy, Suchej Górnej (dziś Horni Sucha w Czechach), Ropicy (dziś Ropice w Czechach)  (X. Cieszyńskie >>), Babic (Małopolska, X. Oświęcimskie >>), Barwałdu Dolnego, Dobczyc, Skidzina, Dankowic, Komorowic Krakowskich (Małopolska >>), Łańca (X. Opolskie >>) oraz Bieńkowic (X. Raciborskie >>) i Kobielic (Górny Śląsk >>).
Z jej pomocą odtwarzam kolejne etapy losów kapliczki i figury z Wierzchosławic (Małopolska >>), niestety skradzionej (>>) po roku 2000.

W.Ś. nadesłał zdjęcie Jana z Bochni (Małopolska >>) oraz pewna uwagę, która sprowokowała gruntowne porządki na stronie Janów Mazowieckich (>>). Niewykluczona jest likwidacja albo dogłębna reorganizacja strony Janów Kurpiowskich (>>), bo aktualny układ wprowadza nieco chaosu.


24.03.2009

Wpisałem wreszcie do katalogu Janów Warszawskich (>>) miejsce ponepomuckie - balustradę schodów przed kościołem kapucynów na Miodowej


23.03.2009

Obiekt z Piwoszyn (Pivasiunai, okręg Olita, Litwa >>), zanotowany ze znakiem zapytania, potwierdził te wątpliwości. W.M. nadesłał informację, że jest to św. Aleksander. M.S. nadesłał zdjęcia Jana z Mayerhofen w Austrii, a MPloszaj zdjęcia Janów z Rybnika-Kamienia, Leszczyn i Gogołowy (X. Raciborskie >>). Dzięki wszystkim!

Przy okazji topienia Marzanny w pierwszy dzień wiosny D.K. wcielił się w postać JN, i to w miejscu, gdzie już w sierpniu ma stanąć nowa figura


19.03.2009

A.I., która swego czasu odkryła na strychu kościoła św. Stanisława, Doroty i Wacława przy Świdnickiej 31 we Wrocławiu (>>) XVIII-wieczną rzeźbę JN, nadesłała informacje o innych Nepomukach z tego kościoła - rzeźbie i ołtarzu poświęconym JN z obrazem. Dzięki!


18.03.2009

Dodałem nadesłane przez A.K. zdjęcie Jana z Proboštova nad Łabą (Czechy >>).
^Knypek przysłała zdjęcia Jana na kolumnie z rynku w Jaśle (województwo ruskie >>). Dzięki!


17.03.2009

Dodałem Nepomuki Warszawskie jako punkty POI do AutoMapy. Pobierz punkty, ikonę i sygnał dźwiękowy spakowane razem jako archiwum zip.


16.03.2009

Dodałem nowe zdjęcia Nepomuków z Jankowic Rybnickich i Łubowic (X. Raciborskie >>) nadesłane przez MPloszaj. Dzięki!
Dodałem informację o dwóch Nepomukach z Muzeum Diecezjalnego w Pelplinie, Janie z Goręczyna (Pomorze >>), Janie z Gościkowa-Paradyża (lubuskie >>)


12-13.03.2009

W marcowym numerze Spotkań z Zabytkami (>>) jest całostronicowy artykuł o Nepomuku z Narola (województwo bełzkie >>). Wszystkie informacje tam zawarte od dawna są już w tym serwisie, więc o artykule wspominam tylko z kronikarskiego obowiązku.

Dodałem informację o nowych obiektach nepomuckich z Cieszyna, Czechowic-Dziedzic, Zabrzegu, Kaczyc, Pogwizdowa (X. Cieszyńskie >>), Mikołowa-Mokrego i Mikołowa-Paniowych, Golasowic, Wisły Małej, Tarnowskich Gór-Lasowic (Górny Śląsk >>), Raciborza, Bieńkowic, Borucina, Budzisk, Ciechowic, Jankowic Rudzkich, Łubowic, Rzuchowa, Zabełkowa, Jankowic Rybnickich, Ligoty Tworkowskiej, Radlina (X. Raciborskie >>), Cięciny, Przyborowa (Podhale >>), Szkaradowa, Pobiedzisk, Jankowa Zaleśnego (Wielkopolska >>), Parzynowa (Sieradzkie >>)


9.03.2009

Dodałem linki do zdjęć Nepomuków w Dobromilu, Nawarii (nowy) i nieustalonego miejska pod Lwowem (Ukraina >>). Dzięki W.M.!
Dodałem zdjęcia Janów z Cieszowy i Boronowa (X. Raciborskie >>), Kałuszyna (Mazowsze >>), Wiśnicza Nowego (Małopolska >>) oraz z Wielunia (Sieradzkie >>) nadesłane przez W.Ś. Dzięki!
Dodałem informację o Janach z Lutomia, Zebrzydowa, niepotwierdzoną informację o Janie z Lwówka Śląskiego (Dolny Śląsk >>), Karchowa, Mechnica, Naczysławki, Przewozu, Jasiona, Kamienia Śląskiego, Starych Siołkowic, Poręby (X. Opolskie >>), Jarnołtówka, Paczkowa (X. Nyskie >>)


6.03.2009

Dodałem wreszcie zdjęcia Nepomuków wykonane podczas wycieczki na rumuńską Bukowinę i Węgry (>>) oraz Słowację (>>) z czerwca 2008


5.03.2009

Dodałem zdjęcia witraża nepomuckiego z Rybnika (X. Raciborskie >>) nadesłane przez MPłoszaj. Dzięki!


4.03.2009

Dodałem nowe Jany z miejscowości Miechów, Poręby, Pławy, Piotrowice, Joniny, Ołpiny, Rzepiennik Strzyżewski, Andrychów, Nowy Wiśnicz, Regulice (Małopolska >>) oraz Łopuszny (Podhale >>), Jaszkowa Dolna, Roztoki (Hrabstwo Kłodzkie >>).  Obiekty pozyskane z witryny www.jaktrafic.prv.pl zwykle współpracującej za pośrednictwem jej twórcy Theruda, aktualnie niedostępnym. Staram się odnowić kontakt celem uzyskania formalnych zgód na wykorzystanie zdjęć - tymczasem, nie mogąc się doczekać, pobrałem kilka z nich autorstwa Mariana Muryna. Mam nadzieję, że nie będzie miał nic przeciwko temu i post factum da swą zgodę.


3.03.2009

Dodałem nadesłane przez MPloszaj zdjęcia Jana  z Brzeźc (Górny Śląsk >>). Dzięki!
Nieoceniona K.I. nadesłała wygrzebaną w archiwach informację dotyczącą tekstu nabożeństwa do Jana Nepomucena "Obrońca sławy ludzkiej" z roku 1749. Autor był prepozytem klasztoru bożogrobców w Przeworsku w I połowie XVIII wieku. Dowodzi to żywości kultu JN w województwie ruskim (>>) w tych latach.
Dodałem nowe Jany z Zakliczyna, Żerosławic i Muzeum Archidiecezjalnego w Krakowie (Małopolska >>).
Dodałem Jana z Radawy (województwo ruskie >>).


2.03.2009

Dodałem nadesłane przez MPloszaj zdjęcia dwóch Janów Żorskich (Górny Śląsk >>).
Dodałem zdjęcia ciekawego obiektu - kościelnej chorągwi nepomuckiej pochodzącej z Czech (>>), a znalezionej na warszawskim (>>) targu staroci.
Dodałem drugiego Jana z Nakła (Górny Śląsk >>).
Dodałem Jana z Zamku Sandomierskiego, obraz JN z Klimontowa, Jana z Ossolina, Jana z Wojciechowic i Jana z Oficjałowa (Sandomierskie >>).
Dodałem Jana z Witowa (Sieradzkie >>).
Dodałem nowego Jana Warszawskiego (>>).
Dodałem Jana z Dobromila (Ukraina >>).
Dodałem obraz JN z kaplicy w kościele Santa Maria della Anima w Rzymie (Włochy >>).


24-27.02.2009

Kolejne Jany Ziemi Chełmskiej województwa ruskiego (>>) oraz województwa bełzkiego (>>): Zamość (3), Krasnystaw, Tarnogóra (3), Ulików, Dyniska, Korhynie, Ruda Wołoska, Horyszów Polski, Rozdoły, Krasnobród, Kolonia Staszic, Szczebrzeszyn, Niedzieliska, Bodaczów, Brody, Dzierążnia, Pańska Dolina, Wierzba, Staw Ujazdowski, Gruszka, Sułówek, Zwódne, Górecko Kościelne, Józefów-Hamernia, Palikówka, Srogów, Horodło. Do tego Jany Lubelskie (>>) z Lublina (12), Lubartowa, Łęcznej, Puchaczowa, Boisk, Janowa, Skorczyc, Mełgwi (2). Jan z Płus z lubelszczyzny (>>) przeniósł się do województwa ruskiego (>>), tak jak trzy Nepomuki z Krzeszowa, Huty Krzeszowskiej i Harasiuków, dawniej notowane w sandomierskim (>>)

Nowy Jan z Tylicza (Podhale >>), Jan z kościoła św. Anny w Krakowie (Małopolska >>), z kościoła w Beszowej, Bidzin (Sandomierskie >>)


18-23.02.2009

S.Ł. nadesłał fotki nepomuckiego feretronu z Cegłowa (Mazowsze >>)

Porządki na stronach Janów Ziemi Chełmskiej województwa ruskiego (>>) oraz województwa bełzkiego (>>) i Janów Lubelskich: Nepomuki z Zamościa i na północny zachód od miasta przeniesione do Janów Bełzkich (>>), tam gdzie ich miejsce zgodnie z podziałem na województwa I RP. Dotyczy to Zamościa, Udrycz, Kalinowic, Pniówka, Majdanu Sitanieckiego i Sitańca-Kolonii. To samo dotyczy Zwierzyńca, Turobina, Szczebrzeszyna i okolic - wołość szczebrzeska, która w końcu wieku XIV została nadana Dymitrowi z Goraja, do rozbiorów funkcjonowała jako prywatny powiat szczebrzeski zaliczany do ziemi chełmskiej, a wołość turobińska należała do parafii w Krasnymstawie. Trwają badania co do Suśca - granica bełzkiego i Ziemi Chełmskiej była wyjątkowo zagmatwana i zmienna, a poza tym nikt się nią specjalnie nie przejmował, bo te tereny stanowiły całość wchodząc w skład Ordynacji Zamojskiej. Natomiast trzy południowe parafie dzisiejszego powiatu biłgorajskiego: Potok Górny, Tarnogród i Łukowa, dziś bez wahania łączone z województwem lubelskim, należały do Ziemi Przemyskiej województwa ruskiego (>>).

Dodałem też Jany z Siemnic i z Kryszyna (województwo bełzkie >>) oraz Jany z Bełza, Pieniaków, Szczerzeca, Dobrostanów i Kościejowa (Ukraina >>)


16-17.02.2009

Nowe Nepomuki z Łowicza (Mazowsze >>) - rewelacyjna ambona, Torunia - rewelacyjny obraz w koszulce i Cieplic (X. Głogowskie >>), Wschowy oraz zdjęcia innych z Obry (Wielkopolska >>), Kożuchowa (Dolny Śląsk >>).
Ponadto nowe zdjęcia z zagłębia nepomuckiego - gminy Iwierzyce (województwo ruskie >>) - od K.I.


13.02.2009

Wrzuciłem anonsowane już zdjęcia wykonane podczas urlopu w górach. Odwiedziłem Jany Krakowskie (Małopolska >>): tego z kościoła św. Andrzeja, z kościoła św. Wojciecha i tego z obrazu Czechowicza w kościele Mariackim. Odkryciem było tondo z wizerunkiem JN w szczycie ołtarza św. Kazimierza w obejściu katedry wawelskiej. A w górach - dwa Jany z Harendy (obraz w kościele i obrazek na szkle w willi Kasprowicza) oraz tego z Poronina (Podhale >>). Przy okazji  - porządki na tej stronie


11.02.2009

Nowy Jan z Komajów (Białoruś >>) nadesłane przez W.M.
Nowy sposób wyświetlania obrazków - testowo na stronie Nepomuków województwa ruskiego (>>)


9.02.2009

Cztery nowe Nepomuki w kolekcji szwagra (Warszawa >>)
Jan z trzonu krzyża w Kuklinowie (Wielkopolska >>)

Dodałem informację o stosowanych prawach autorskich, zasadach zamieszczania bądź odrzucania prac, ich sygnowania i wykorzystywania


3-6.02.2009

Dodałem Jana z Chmielowic (Sandomierskie >>)
Dodałem Jana z Mohacza (Węgry >>)
K.I. przesłała informacje o Janie z Wielopola Skrzyńskiego z województwa ruskiego (>>)
Otrzymałem kolejne informacje i zdjęcia od W.M. o Janach z Kresów (>>): Wilno, Tadani, Szyłele, Bokstas, Gubriai, Monkaiciai, Kiaukiai, Derkintai, Paikvardziai, Prapimas, Meškuičiai, Bazilionai, Židikai, Pikeliai, Siady, Pojurze, Dowgi, Piwoszyny, Poswol.

Pod służewskim Nepomukiem (>>) odbyła się ceremonia oddania hołdu powstańcom styczniowym przez przedstawicieli dzielnicy Ursynów i parafii. Fundator, Jakób Piotrowski, był ministrem spraw wewnętrznych powstańczego rządu a Jan, jako patron tajemnicy, kojarzył się widać także z konspiracją, tajną działalnością wywiadowczą i podobnymi sprawami. Pod figurą zbierali się podobno spiskowcy planujący akcje powstańcze. Ksiądz Maj wie o co najmniej jednej zbiórce rządu powstańczego (nad: Teo P.)


2.02.2009

Nowa sonda! Zobacz powyżej

Wiadomość od Andrzeja Staśkiewicza ze skansenu w Kadzidle (Kurpie >>) via R.K.: w czerwcu 2009 organizowany będzie plener rzeźbiarski z głównym tematem: NEPOMUK.

B.H. nadesłała fotki Janów Legnickich (Dolny Śląsk >>). Dzięki!

W drodze powrotnej z gór odwiedziłem Jany Krakowskie (Małopolska >>): tego z kościoła św. Andrzeja, z kościoła św. Wojciecha i tego z obrazu Czechowicza w kościele Mariackim. Odkryciem było tondo z wizerunkiem JN w szczycie ołtarza św. Kazimierza o obejściu katedry wawelskiej. A w górach - dwa Jany z Harendy (obraz w kościele i obrazek na szkle w willi Kasprowicza) oraz tego z Poronina (Podhale >>). Skontrolowałem też, że Nepomuki w Krzeczewie i w Dobrucie stoją i mają się dobrze.

Wiadomość od K.I.: w monografii wsi Nowosielce Jana Domka ("Nowosielce w legendzie i historii, w literaturze i wspomnieniach", Przeworsk 2008) przywołane tę stronę jako źródło.

Inna informacja od K.I.: w serialu "Boża Podszewka" (odcinek 9) jest scena czuwania przy zwłokach starego Jurewicza, gdzie płaczki intonują pieśń "Witaj Janie z Bolesławem, masz się stawić przed Wacławem...". Akcja dzieje się w okolicach Lidy na Kresach w roku 1929. To druga wiadomość o zastosowaniu kultu JN do ceremonii funeralnych - pierwsza dotyczy okolic Kołbieli (Mazowsze >>)

Dr K.O. nadesłał zdjęcia Jana z poznańskiego rynku (Wielkopolska >>). Dzięki!

M.S. nadesłał fotki Jana z Buka (Wielkopolska >>). Dzięki!

Witamy Arkadoo w Bractwie Nepomuckim! Na początek przesłał zdjęcia (w tym skany starych pocztówek) z Tymowy, Głębowic, Lubiąża, Mrozowa i Jaksonowa (Dolny Śląsk >>)


16.01.2009

B.H. nadesłała kilkadziesiąt spakowanych megabajtów zdjęć i informacji o Nepomukach Górnośląskich (>>)! Są to: Siemianowice, Katowice-Bogucice, Chorzów, Mikołów-Mokre, Zabrze, Bytom-Miechowice, Świętochłowice-Lipiny i Świętochłowice-Chropaczów, Ruda Śląska i Ruda Śląska-Godula, Jaworzno, Tychy, Orzesze-Gardawice, Pilichowice, Dąbrówka, Wiśnicze, Gajowicze,  Sieroty, Łubki, Gliwice, (odlew w Muzeum Odlewnictwa Artystycznego), Koszęcin (ten akurat jest z X. Raciborskiego >>). Razem 70 zdjęć - dzięki!


15.01.2009

Dodałem Jany z Piekar i Ujazdu Górnego (Dolny Śląsk >>) oraz Jany z Krajanowa i Świerków (Hrabstwo Kłodzkie >>) nadesłane przez J.Z. Dzięki!
Dodałem Jany z Jarosławic, Obrazowa i Kurozwęk (Sandomierskie >>)


14.01.2009

Otrzymałem kolejne informacje od W.M. o Janach z Białorusi (Zdzięcioł, Kaszubince, Makarowce, Żodziszki).
Dodałem Jana Tolkmickiego i Jana Fromborskiego - dwa dzieła Krzysztofa Perwangera (po 1700-1785) znad Zalewu Wiślanego (województwo malborskie >>) oraz Jana z kościoła w Bralinie (Wielkopolska >>)
Dodałem Jana z Huszlewa (Podlasie >>)
Dodałem też informację o zapewne nieistniejącej już figurze JN z Kazimierza Biskupiego (gm. Kazimierz Biskupi, pow. Konin, , Wielkopolska >>): znalazłem w sieci archiwalne zapiski o wystawieniu Nepomuka na miejscu stracenia w 1706 roku Jana Reinholda von Patkula, przywódcy antyszwedzkiej szlachty inflanckiej. Karol XII zmusił Augusta II do rezygnacji z korony i wydania w ręce Szwedów Patkula. Ci kwaterze w Słupcy osądzili go i skazali na śmierć. Egzekucję przez łamanie kołem wykonano właśnie w Kazimierzu. W roku 1713, po odzyskaniu przez Augusta II tronu polskiego, szczątki ciała Patkula miano przenieść na życzenie króla do Warszawy i tam pochować, a na miejscu kaźni  wzniesiono rzeczoną figurę JN. Nie wiem nic o jej dalszych losach, raczej należy wykluczyć jej tożsamość z powyższą figurą z klasztoru - zapewne była kamienna


13.01.2009

Dostałem zaskakująca przesyłkę od W.M. z Moskwy (po polsku!). W niej informacje i namiary na zdjęcia Janów z Ukrainy (Buczacz, Mokra Niemiecka, Przechody, Sidorów, Tarnoruda) i Białorusi (Grodno, Nieśwież, Kimieliszki, Iszczolno, Wasiliszki, Wielkie Ejsmonty). Najbardziej zaskakująca była informacja o uruchomionej dla wiernych w 2001 roku kaplicy nepomuckiej urządzonej w starej cysternie! (http://gazeta.ua/print.php?&id=2010100). Inną sensacją jest wiadomość o obrazie Jana N. z Moskwy, niestety zaginionym w latach 90-tych XX wieku. To pierwszy Jan Moskiewski! Dzięki wielkie!


9.01.2009

H. Jakóbczak nadesłał - jak zwykle znakomite - zdjęcia Janów z Dukli i z Dębna (Małopolska >>) oraz z Krasiczyna (województwo ruskie >>). Dodatkowo zdjęcia Hadriana fresków nepomuckich z kościoła św. Elżbiety w Nowym Sączu wypatrzonych przez A.K.
Nowy Jan Dolnośląski (>>): Lubomierz, ołtarz w kościele


8.01.2009

Żywiecczyzny (>>), z konkatedry w Żywcu. Dzięki!
Nowy Jan z Mazowsza (>>): Jadwisin
Nowy Nepomuk X. Nyskiego (>>): kaplica JN w Mrokocinie
Nowy Nepomuk X. Raciborskiego (>>): kaplica JN w ogrodzie farnym Lubszy, do sprawdzenia
Nowy Nepomuk z Małopolski (>>) na granicy ze Śląskiem (>>): Truskolasy
Nowy Nepomuk : Dokudów
Nowy Jan
Podlaski (>>): Rudka
Nowy Jan Dolnośląski (>>): Minkowice
Nowy Nepomuk z woj. bełzkiego (>>): Werbkowice
Dodałem informacje o egzekucjach po kapliczką JN w Moroczynie (województwo bełzkie >>)

Pozyskałem informację, dla mnie zaskakującą: w okolicach Kołbieli (Mazowsze >>) hymn "Witaj Janie z Bolesławia" śpiewano w domu przy zwłokach zmarłego mężczyzny. To pierwszy związek kultu JN z tradycjami pogrzebowymi jaki zanotowałem. Istnieje archiwalne nagranie tej pieśni, mam mieć.
Notatka: zdobyć książkę "Opowieści o polskich kapliczkach" Wiktora Zina


7.01.20099

Nowy Jan z Mazowsza (>>): Mała Wieś
Nowy Jan z Wielkopolski (>>): Goździchowo, Grodzisk Wielkopolski, Ostrów Wielkopolski
Nowe Jany z X. Opolskiego (>>): Olesno-Grodzisko, Łaniec
Nowy Jan z X. Raciborskiego (>>): Lubomia
Nowy Jan Podlaski (>>): Narew
Nowy Jan województwa ruskiego (>>): Bączal Dolny


6.01.2009

MPloszaj przesłała zdjęcia ołtarza nepomuckiego z wyjątkowo pięknym obrazem z Opawicy. Ponadto dostarczyła Jany z Babic, Baborowa, Włodzienina, Kietrza i Sułkowa (X. Opolskie >>) oraz Kornowaca (X. Raciborskie >>) i dołączyła do Bractwa
Dodałem informację o uchwale Rady Miasta w Szamotułach o restytucji pomnika JN na rynku oraz o Janach z Mikorzyna i Kębłowa (Wielkopolska >>)
Jana z Uścimowa przeniosłem na jego właściwe miejsce - na stronę Janów Lubelskich (>>)
Nowe Jany z Kujaw (>>): Gniewkowo, Chełmce, Inowrocław
Nowe zdjęcia Janów Dolnośląskich (>>) od MCH: Trzebnica i Pogalewo Małe


5.01.2009

DarkMoon dostarczyła świeżutkie zdjęcia Jana ze Starego Jawora (Dolny Śląsk >>)
Szczegóły nt. Janów Wodzisławskich (X. Raciborskie >>), Jana Wiślickiego (Sandomierskie >>), Jana Leśnickiego (X. Opolskie >>), z Polanki Wielkiej, Wieńca, Drogini (Małopolska >>), Kamiennej Góry (Dolny Śląsk >>)
Nowe Jany z Małopolski (>>): Brzączowice, Minoga, Sobolów, Kamyk, Palczewice, Grodzisko
Nowy Jan Sieradzki (>>): Rękoraj
Nowy Jan Podlaski (>>): Kurowice
Nowy Jan Pomorski (>>): Przechlewo
Nowy Jan Dolnośląski (>>): Gajków


3-4.01.2009

M.N. w trakcie dyskusji nad kształtem przyszłego Nepomuka w Kopkach przekazał mi zdjęcia dwóch obiektów z Podlasia (>>), znalezionych i sfotografowanych gdzieś nad Biebrzą, podczas przemierzania Drogi Carskiej. Jeden to Nepomuk w kapliczce, drugi to pusta już niestety kapliczka.

Od K.I. dotarły zdjęcia drugiej kapliczki z pięknym Nepomukiem z Pstrągowej oraz informacja o skradzionej (>>) figurze z Krzeczowic (oba obiekty z województwa ruskiego (>>)


2.01.2009

wyniki poprzedniej sondy (2008):

wyniki sondy
Czy przystąpienie do układu z Schengen spowoduje kradzieże i masowy wywóz Nepomuków z Polski?
Nie, wręcz przeciwnie (9) 13% 11%
Nie, nic się nie zmieni (29) 34% 35%
Tak, ale nieznacznie (6) 7% 7%
Tak, to realne zagrożenie (40) 47% 47%

Łącznie oddano 86 głosów

Mój komentarz: ilość oddanych głosów - mniejsza niż w poprzednich sondach - to wynik nieszczęsnego przemeblowania adresów na serwerze, co spowodowało ogólny spadek odwiedzin. Wyniki - ponad 50% głosujących docenia zagrożenie związane z otwarciem granic - zdają się być niestety zgodne z rzeczywistością, co potwierdza słuszność koncepcji tego serwisu.


numer aktualny >>

numery archiwalne:
2018 * 2017 * 2016 * 2015 * 2014 * 2013 * 2012 * 2011 * 2010 * 2009
2008 * 2007 * 2006 * 2005 * 2004 * 2003 * 2002 *
2001 * 2000 * 1999

<< wstecz  | dalej >>


^
 
@ Bookmark and Share INNE SZUFLADY :::LWOWSKA:::PODRÓŻE:::FOTO:::ŚREDNIOWIECZE:::AUTOR!:::STARE:::PRYWATNE:::©