wybierz blog -->NOWOŚCI SERWISUŻYCIE JEST DZIWNENA LWOWSKIEJ DUŻO SIĘ DZIEJEWIADOMOŚCI NEPOMUCKIE DŹWIĘKI  FOTKI ^

 

Wiadomości Nepomuckie

ARCHIWUM 2004


SONDA

Czy zniesienie kontroli celnej na większości granic Polski zagraża Nepomukom?

tak, wzrośnie ilość kradzieży: 32 (67%)
nie, zmaleje ilość kradzieży: 0
nic się nie zmieni: 9 (19%)
nie wiem: 7 (15%)

 

 

ORGAN
BRACTWA NEPOMUCKIEGO
Societas Sancti Ioanni Nepomuceni

KONKURS
Najładniejszy, Twoim zdaniem, spośród Nepomuków tego serwisu www to:

Możesz podać kilka powodów:

Przedstaw się jakoś:

Możesz podać e-mail:


Zobacz wyniki

numer aktualny >>

numery archiwalne:
2018 * 2017 * 2016 * 2015 * 2014 * 2013 * 2012 * 2011 * 2010 * 2009
2008 * 2007 * 2006 * 2005 * 2004 * 2003 * 2002 *
2001 * 2000 * 1999


24.12.2004

Jako prezent pod choinkę dostałem od Isi prezentację "Nepomuk - historia wierszem pisana". Super!
Można ja pobrać również jako ppt.


23.12.2004

Od Brata Wirtualnego M.H. otrzymałem zdjęcia Jana z ratusza w Wołowie (Dolny Śląsk), a od WKacz zdjęcia nowoodkrytego Nepomuka z Aleksandrowa Łódzkiego (Kujawy). Dzięki!


14.12.2004

Warszawski Nepomuk Senatorski wrócił po remoncie! Było uroczyste odsłonięcie itp. Koszt renowacji sięgnął 10000 zł. Pisała o tym prasa i trąbiła telewizja lokalna.

Artykuł T. Urzykowskiego w Gazecie Stołecznej z 14-12-2004

Nepomuk z Senatorskiej odsłonięty

Trzy miesiące wystarczyły, by zaniedbana, rozpadająca się figura św. Jana Nepomucena z Senatorskiej odzyskała dawną świetność. Wczoraj uroczyście odsłonięto ją po konserwacji Jako że renowację barokowej rzeźby sfinansowało miasto, żółto-czerwoną wstęgę zerwał wiceprezydent Sławomir Skrzypek. Ojciec Serafin Jan Kowal, franciszkanin kościoła św. Antoniego, odmówił modlitwę i pokropił figurę wodą święconą.

- Nasz Nepomuk wypiękniał. Miał ręce robotnika, teraz ma dłonie pianisty. A te złote gwiazdy dookoła głowy! Po prostu cud - powtarzali mieszkańcy okolicznych domów, którzy przyszli na uroczystość.

Rzeźbę z 1731 r. odrestaurowano z inicjatywy "Gazety". Od września przebywała w pracowni konserwatorskiej Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami. Została tam oczyszczona i uzupełniona o brakujące fragmenty. Konserwator Bogusław Kornecki dokonał kilku ważnych odkryć. Po oczyszczeniu podstawy figury odsłonił wyrytą tam sygnaturę autora rzeźby Giovanni Liverottiego. Wewnątrz cokołu znalazł ołowianą tabliczkę z nazwiskami fundatorów posągu: Józefa Wandalina Mniszcha, jego żony i dzieci oraz z wyrytym rokiem 1733, w którym ustawiono rzeźbę na Senatorskiej. Zaś pod cokołem odkopał oryginalny fundament z barokowych i gotyckich cegieł, który może być dowodem na to, że Nepomuk nigdy nie był przenoszony. - W cokole znalazłem też drugą sygnaturę. Podpisał się tam rzeźbiarz Kostro, zapewne autor postumentu - dodał Bogusław Kornecki.

Zasadniczo zmieniło się otoczenie rzeźby. Konserwator Janusz Mróz odrestaurował jej żelazne ogrodzenie. Przycięto rosnące obok drzewa, a co najważniejsze - zlikwidowano miejsca parkingowe przed figurą i usunięto nielegalny bazar. To zasługa stołecznego konserwatora zabytków, który wziął na siebie całą organizację remontu Nepomuka i na odrestaurowanie rzeźby przekazał ok. 80 tys. zł.


8.12.2004

Brat Wirtualny M.W. nadesłał dwa zdjęcia Jana z warszawskich Powązek.


7.13.2004

Wprowadziłem optymistyczną informację uzyskaną od M.K. z Aleksandrowic w Małopolsce opisującą renowację przez grono zapaleńców pięknej figury JN w tej miejscowości. Ponadto od T.K. nadeszła informacja i fotka figury znad Wołkuszanki (dawniej trockie, dziś - Podlasie).


6.12.2004

Dostałem zdjęcia nowego Jana z Bielska-Białej oraz Jana ze Studzionki koło Pszczyny. Dzięki, Siostry Wirtualne E.L i H.N.!


23.11.2004

Dostałem bardzo miły list:
Mam na imię Teresa i jestem całkiem świeżo upieczonym przewodnikiem, egzaminy przewodnickie zdałam w maju tego roku, a pierwsze szlify zdobywałam w te wakacje. biegając po necie odkryłam twoją nepomucką stronę i, mówiąc krótko, się zachwyciłam... gratuluję!

jakiś czas temu warszawskie koło przewodników miejskich zaprosiło mnie do udziału w konkursie krasomówczym przewodników PTTK w Golubiu-Dobrzynie... po długich wahaniach zdecydowałam się pojechać... wahaniach, no bo jak to tak: ja, taki żółtodziób na konkursie krasomówczym??? na konkurs trzeba było przygotować sobie 2 wypowiedzi... będąc pod wrażeniem twojej strony, postanowiłam opowiedzieć w eliminacjach właśnie o Nepomukach warszawskich, korzystając z materiałów m. in. prezentowanych przez ciebie... i pojechałam. konkurs odbywał się po raz 33, w ten ostatni wickend. no i Nepomuki musiały się spodobać, skoro przeszłam do finałów :o)))) co też z radością ci donoszę, bo masz w tym swój udział... bez twojej strony pewnie jeszcze bardzo długo odkrywałabym istnienie Nepomuków w Wawie (oprócz oczywiście tych najbardziej znanych)... na końcu mojej wypowiedzi pozwoliłam sobie wspomnieć o twoim dziele podając słowo "NEPOMUKI" jako klucz do jego znalezienia...

aby dokończyć historię dodam tylko, że w finałach opowiedziałam o dorożkach warszawskich i zdobyłam 2 miejsce!!! hmmm, ostatecznie wyszło na to, że jestem chwalipiętą... niemniej to wyróżnienie kompletnie mnie zaskoczyło, więc się chwalę choć normalnie chwalipiętą nie jestem...

a tobie jeszcze raz dziękuję i życzę wiele, nie tylko nepomuckich, odkryć....
T.S.


16.11.2004

Dodałem Jany nadesłane w ostatnich dniach przez Siostry i Braci Wirtualnych oraz przez osoby niezrzeszone: Jany Lubelskie, Jarosławskie, Wielkopolskie, Głuchołaskie, X. Opolskiego i inne.

W reklamie firmy "Dworek Polski" budującej domy z drewna znalazłem zdjęcie kominka, przy którym stała ... piękna barokowa rzeźba JN. Zniszczona, bez rąk, drewniana. Głupota czy zła wola?

Podczas wyjazdu na lubelszyznę odwiedziłem Jana z Wygnanowic - przestał być Murzynem, został przemalowany na bladą twarz. Zobaczyłem też piękną kapliczkę w Piotrawinie.


22.10.2004

Artykuł T. Urzykowskiego w Gazecie Stołecznej na temat sensacyjnego odkrycia w warszawskim Janie Senatorskiem:

Znalezisko w cokole rzeźby

O takim odkryciu marzy każdy konserwator. Znaleziona w cokole św. Jana Nepomucena z ulicy Senatorskiej ołowiana płytka rzuca nowe światło na historię tej barokowej rzeźby.
Informacja o niezwykłym znalezisku krążyła po Warszawie od kilku dni. Stołeczny konserwator zabytków Ewa Nekanda-Trepka, która finansuje remont figury, nie chciała jednak zdradzić, co zostało odkryte. Wczoraj w południe zaprosiła dziennikarzy do swego biura, by wyjawić sekret.

Wyciągnięta z niszy

- Posąg św. Jana Nepomucena jest powszechnie znany. W latach 50. przeszedł konserwację. Wydawało się, że nie może kryć już żadnej tajemnicy. A tu taki skarb! Jest to list, który zostawił nam fundator rzeźby Józef Mniszech - obwieściła Ewa Nekanda-Trepka. - To największy prezent na trzecią rocznicę powstania naszego biura.
Po chwili do pokoju wniesiono niewielką ołowianą tabliczkę wymiarami przypominającą szkolny zeszyt. Znalazł ją podczas renowacji rzeźby Bogusław Kornecki, konserwator Stołecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami. Gdy w swojej pracowni rozkładał cokół Nepomucena, w jednym z kamiennych elementów natrafił na niszę. Właśnie w niej umieszczona była tabliczka sprzed 271 lat.
- Co za niesłychane uczucie. Byłem pierwszą osobą, która po takim czasie miała ją w rękach - dzielił się wczoraj wrażeniami Bogusław Kornecki.
Wyryty na płytce łaciński napis wymienia fundatorów posągu: Józefa Wandalina Mniszcha, marszałka wielkiego koronnego, jego żonę Konstancję z Tarłów oraz dzieci. Inskrypcja kończy się słowami "...Bogu w świętej swej wspaniałości i na ofiarę za opiekę nad rodziną świętemu Janowi Nepomucenowi ten kamień położyć kazali roku odkupienia 1733".

Święty przy pałacu

Czego dowiedzieliśmy się dzięki znalezisku?
- Do tej pory ustawienie figury przy Senatorskiej datowane było na rok 1731. Taka data widnieje na podstawie rzeźby. Teraz już wiemy, że Nepomucen stanął tu dwa lata po wyrzeźbieniu - wyjaśniła Agnieszka Kasprzak-Miler z Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków.
Wiadomo też, że posąg został ufundowany nie tylko przez marszałka Józefa Wandalina Mniszcha, ale całą jego rodzinę. Jest też niemal pewne, że nigdy nie był zdejmowany z cokołu, a więc również przenoszony. Stoi dokładnie w tym miejscu, gdzie kiedyś znajdował się narożnik ogrodzenia pałacu Mniszchów (dziś w pałacu znajduje się Ambasada Królestwa Belgii). Widać to na znajdującym się w Zamku Królewskim obrazie Canaletta.
- Podczas budowy nowego fundamentu pod cokołem wykopaliśmy barokowe, a nawet jeszcze gotyckie cegły. To znak, że rzeźba stoi w pierwotnym miejscu - zaznaczył Bogusław Kornecki.
Co stanie się z odkrytą tabliczką? Na pewno wykonana zostanie jej kopia.
- Nie wiemy jeszcze, czy w cokole umieszczony zostanie oryginał. Być może trafi do muzeum, a zastąpimy go kopią. Albo będzie na odwrót - zapowiedziała Ewa Nekanda-Trepka.
Odrestaurowana figura św. Jana Nepomucena wróci na Senatorską w grudniu. Koszt konserwacji rzeźby i uporządkowania jej otoczenia rzeźby wyniesie ok. 80 tys. zł.

 

 

Ciekawostki

• Po oczyszczeniu podstawy figury św. Jana okazało się, że autorem posągu jest nie - jak często pisano - tajemniczy rzeźbiarz Cieverotti, ale znany w tamtym czasie Giovanni Liverotti. Świadczy o tym widoczna na podstawie sygnatura, której pierwszą literą jest bez wątpienia „L”.
• Masywne, kanciaste dłonie Nepomucena nie są oryginalne. Wykonano je w czasie konserwacji w latach 50. na wzór rąk robotnika. Bogusław Kornecki zamierza je poprawić.
• Święty Jan trzyma w rękach miedziany krzyż ze srebrną figurką Chrystusa. Według konserwatora są to XVIII-wieczne oryginały.
• Najwięcej czasu zabrało Bogusławowi Korneckiemu oczyszczenie dolnej części cokołu i kamiennych słupków ogrodzenia z farby, którą pomazała te elementy mieszkanka jednego z domów przy Senatorskiej. O tym samowolnym „remoncie” zabytku pisaliśmy kilka miesięcy temu.
Pozłocenie grotów metalowego ogrodzenia rzeźby będzie wykonane na koszt młodej pary - Aleksandry i Wojciecha Bartelskich, którzy przekazali na ten cel pieniądze zebrane podczas swego ślubu 1 maja.


20.10.20044

Na skutek awarii uszkodzony został plik z Janami Sandomierskimi. Udało się go odtworzyć z kopii zapasowej z września. Informacja dopisywana po tym dniu została niestety utracona. Proszę o pomoc w jej przywróceniu! Część zrekonstruowałem samodzielnie, ale przepadły wykonane na stronie prządki i zapewne kilka obiektów. Kilka zdjęć utraciło sygnowanie - Autorzy, wybaczcie!


6.10.2004

Dołączam informację o Janie z Dobczyc (Małopolska) wyłowionym z wody, (stąd jego czarny kolor) otrzymaną od M.K.


2.10.2004

Dostałem przesyłkę od W.T. z dwoma Nepomukami Żywieckimi. Dzięki!


30.09.2004

Otrzymałem oryginalny czeski hymn do Jana Nepomucena wraz z tłumaczeniem ks. Michała Kotry.


29.09.2004

Otrzymałem - z opóźnieniem z powodów technicznych - bardzo miły listy od Maryni C., od dzisiaj zwanej Siostrą Wirtualną M.C. A w liście historia zarażenia wirusem nepomuckim ilustrowana zdjęciami Janów ze Śląska, Małopolski, Belgii i innych miejsc. Dzięki!


28.09.2004

Dodałem dwa zdjęcia i sporo informacji o Janie z Czeladzi (Małopolska, dziś Śląsk) nadesłane przez M. Chrzanowską. Dodałem też kilka detali nt. Janów Warszawskich.

Kilka dni temu kanał "Ale Kino" pokazał film sensacyjny z 1966 roku w reżyserii Ryszarda Bera "Gdzie jest trzeci król" z Łapickim i Jędrusik. Rzecz o złodziejach dzieł sztuki. W tle wystąpiła ładna barokowa drewniana rzeźba Nepomuka


24.09.2004

Dodałem Jana Krasnobrodzkiego (zamojskie) otrzymanego od M. Migdał za pośrednictwem Siostry E.L. Ponadto rozpocząłem opracowywanie katalogu wystawy "Święty Przydrożny" poświęconej Janom z Kurpi i Podlasia


20.09.2004

Dodałem kilka zdjęć Jana Świeckiego i Jana Kikolskiego z Kujaw.

Rewelacyjny jest język na cokole tego pierwszego!


16.09.2004

Przybyły trzy zdjęcia Jana ze Środy Śląskiej - dzięki Michał!


14.09.2004

Dorzuciłem nowego Jana Pomorskiego ze Starej Kiszewy oraz Jana Kujawskiego z Jabłonowa Pomorskiego.


8.09.2004

R.M. z Połańca nadesłał informacje o Janach z Osali oraz Połańca w dawnym województwie sandomierskim, dziś świętokrzyskim. Dzięki!


4-5.09.2004

Seria artykułów T. Urzykowskiego w Gazecie Stołecznej na temat remontu warszawskiego Jana Senatorskiego:

"Rzeźba Nepomucena odjechała do konserwacji"

Co się stanie z tą figurą? Dokąd jest zabierana? Czy tu wróci? - z niepokojem dopytywali przechodnie. W sobotni ranek na Senatorskiej dźwig zdjął z cokołu barokowy posąg św. Jana Nepomucena.
Warszawiakom nie przeszkodziły weekend i wczesna pora. Do otaczającego kamienną rzeźbę parkanu stale ktoś podchodził.
- Jedzie do renowacji? To bardzo dobrze - odetchnęła Janina Bąk, nauczycielka.
- Ogrodzenie też będzie zdemontowane? - interesował się starszy pan.
Zdejmujący figurę konserwatorzy z pracowni Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami cierpliwie odpowiadali na pytania.
- Dziś zabieramy tylko posąg świętego. Po niedzieli przyjedziemy po cokół i schodki - tłumaczył szef pracowni Bogusław Kornecki.
Piękna barokowa figura z 1731 r. to bohaterka naszej akcji "Zabytek nie zbytek". Wraz z Czytelnikami "Gazety" domagaliśmy się jej remontu. Losem niszczejącej rzeźby przejął się stołeczny konserwator zabytków. Wziął na siebie załatwianie wszystkich formalności. Renowację Nepomucena sfinansuje miasto.
- Pomnik będzie rozebrany i wywieziony do pracowni na Powązki. Tę ofertę wybraliśmy w przetargu - poinformowała nas Agnieszka Kasprzak-Miler z biura stołecznego konserwatora zabytków.
Zdemontowany zostanie również ozdobny żelazny parkanik. Dawną świetność przywróci mu konserwator Janusz Mróz (m.in. pozłoci groty ogrodzenia). Zmiany zajdą też wokół św. Jana - skrócone będą gałęzie pobliskich drzew i zlikwidowane miejsca parkingowe.
- Planowaliśmy przesunąć Nepomucena bliżej ulicy, ale przeszkodziły podziemne instalacje. Stołeczny konserwator poprosił więc prezydenta Warszawy o likwidację miejsc parkingowych przed figurą. Pojawią się tam ozdobne słupki - zapowiedziała Agnieszka Kasprzak-Miler.
Nepomuk nie tak łatwo dał się ściągnąć z postumentu. Podczas konserwacji w latach 70. jego pękniętą podstawę oblepiono zaprawą cementową. Gdy w sobotę ekipa z Powązek próbowała odłączyć ją od cokołu, odpadł fragment kamienia z czubkami butów świętego.
- Podstawa będzie sklejona i wzmocniona prętami z włókna szklanego - uspokajał Bogusław Kornecki.
Koszt konserwacji części kamiennych wyniesie 56 tys. zł, a metalowych - 18 tys. zł (tu miasto wesprą darczyńcy). Rzeźba ma wrócić na Senatorską za 120 dni.

Patron przed balkonem

Pani Henryka Kowalska mieszka w domu u zbiegu Senatorskiej i pl. Bankowego. Z balkonu swojego mieszkania ogląda figurę św. Jana Nepomucena.
- Zabieracie mojego patrona. Ponad 40 lat na niego patrzę! - zawołała w sobotę do konserwatorów.
Na przełomie lat 50. i 60. mąż pani Kowalskiej był kierownikiem budowy domów przy Senatorskiej. Chciano wtedy przestawić Nepomuka w inne miejsce.
- Pytano księży, czy by go nie zabrali, ale Kościół nie był tym zainteresowany - twierdzi Henryka Kowalska. - I tak Nepomucen pozostał.
Na pytanie, czy po konserwacji rzeźba powinna wrócić przed jej balkon, odpowiada z przekonaniem:
- Oczywiście! W tych drzewach ma najlepiej. I niech nikt nie mówi, że komuś tu przeszkadza. Senatorska to historyczny trakt, a figura jest jego częścią. Przetrwała wojnę. To jej miejsce.

"Konserwacja rzeźby św. Jana Nepomucena"

Rozpoczyna się długo oczekiwany remont figura św. Jana Nepomucena z ulicy Senatorskiej. Dziś XVIII-wieczna rzeźba odjedzie stąd do pracowni konserwatorskiej na Powązkach
To efekt naszej akcji "Zabytek nie zbytek". Na remont figury Czytelnicy "Gazety" oddali 653 głosów. Przygotowania do rozpoczęcia prac trwały ponad rok. Wczoraj wokół rzeźby wyrósł blaszany parkan.
- Pomnik zostanie rozebrany do fundamentu i wywieziony na Powązki. Tę ofertę wybraliśmy w przetargu - mówi Agnieszka Kasprzak-Miler z Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków.
Zdemontowany też będzie żelazny parkan rzeźby. Dawną świetność przywróci mu konserwator Janusz Mróz (m.in. pozłoci groty ogrodzenia). Przy okazji zmieni się otoczenie figury. Przycięte zostaną gałęzie drzew, a co najważniejsze - sprzed Nepomucena znikną miejsca parkingowe. Stojące tu samochody zasłaniały zabytkową rzeźbę.

Rozmowa o konserwacji rzeźby

Tomasz Urzykowski: - Myślałem, że na Powązkach restauruje się wyłącznie rzeźby nagrobne.
Bogusław Kornecki, szef pracowni Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami: - Nie tylko. Trafiają do nas również zabytki z muzeów i od osób prywatnych, np. rzeźby z Królikarni.
- W jakim stanie jest figura św. Jana?
- W złym. Począwszy od ceglanego fundamentu, który się rozpada i będzie wymieniony na betonowy. Wykrusza się kamień w dolnej części cokołu, widać ubytki w kartuszach herbowych. Zaś figurę św. Jana pokrywa czarna warstwa zanieczyszczeń. Jest bardzo niebezpieczna, osłabia strukturę kamienia.
- Skąd się wzięła?
- Z atmosfery, to spaliny. A te zielone plamy to glony. Do tego dochodzi jeszcze farba, którą ktoś pomalował dół cokołu i słupki ogrodzenia. Przy jej ściąganiu też czeka nas robota. Nie wiadomo jak głęboko wniknęła w kamień.
- Co będzie najtrudniejsze w konserwacji tego zabytku?
- Oczyszczenie piaskowca. Kiedy rzeźba znajdzie się w pracowni, ustalimy metodę. W grę wchodzi czyszczenie powierzchni parą wodną lub specjalną pastą. A tkwiące głębiej szkodliwe związki chemiczne usuniemy przy pomocy kompresów. Główna zasada: jak najmniej ingerować w kamień, by nie uszkodzić kruchej rzeźby. Potem piaskowiec nasączymy wzmacniającym preparatem i uzupełnimy ubytki. Program konserwatorski ma aż 39 punktów.
- Przy pomnikach na Starych Powązkach też jest tyle pracy?
- Czasem więcej. Choć są młodsze od Nepomucena, ich stan bywa dużo gorszy. Na cmentarzu rosną drzewa, panuje wilgoć, a spadające gałęzie niszczą pomniki. Niekiedy przewozimy je do pracowni w kawałkach.

Komentarze

Autor: Gość: chrisek
Data: 04.09.2004
ale fajnie....
nareszcie....
zrobmy wreszcie z Warszawy fajne i mile miasto :)

Autor: Gość: roody102
Data: 04.09.2004
To może od razu odcinek chodnika uporządkować, bo tam rzeczywiście ciężko
przejść przez te samochody. A, no i jeszcze jedno - czy uzmienioną tą panią,
która sama "poprawiała" figurę? Bo jeśli nie, to cały trud może pójść na marne
i ona znów pokryję Nepomucena niebieską farbą :)

Autor: Gość: sebpl102
Data: 04.09.2004
Ano właśnie. Przyjdzie "społeczniczka" i chlast niebieską farbą ogrodzenie,
chlast cokół, chlast chodnik na metr z każdej strony (co się będzie
ograniczała).

Ale tak na spokojnie, to kobieta umiejąca czytać. Po publikacjach w prasie
zapomniała gdzie trzyma farby, a i sama od Nepomucena trzyma się z daleka.

A z drugiej strony Nepomucen był wystiawany w Wa-wie po klęskach i chorobach -
jako patron. Jestem ciekaw, jakiego on musi mieć patrona by się ustrzec
takich "społeczniczek"?

Autor: Gość: junior
Data: 05.09.2004
Super! Zawsze gdy przechodzę koło tej figury Świętego mam miłe skojarzenia. A
jak tam po pomalowaniu tejże figury przez tę pewną babcię? Niezła była
akcja :-)


3.09.2004

Brat Wirtualny M.H. nadesłał nowe Jany Dolnośląskie, w tym wybitnej urody Jana z Ciechowa. Siostra Wirtualna E.L. i jej znajoma H.N. dostarczyły kilka zdjęć Janów z Bielska-Białej i okolicy. Natomiast M.R. przekazał zdjęcia Jana z Wieliczki (Małopolska) oraz szyldu praskiej restauracji "U Świętego Jana Nepomucena" w Czechach. Dzięki!


Co za urodzaj! mieliśmy dwie wystawy nepomuckie: w Ostrołęce i w Lesznie (obie zamknięte w sierpniu 2004).

zobacz piękny folder wystawy!

19.08.2004

Bracia Wirtualni BJL przesłali zdjęcia Janów z Wambierzyc, Ratna Dolnego i Ścinawki Średniej (Hr. Kłodzkie), Sarnowa (Wielkopolska) oraz Dubrownika (Chorwacja).


17.08.2004

Otrzymane od Jolanty D. zdjęcia Janów z dawnego woj. Bełskiego (Oleszyce, Basznia Dolna) umieściłem na ich miejscu. Dzięki!


16.08.2004

W Niemczech, w Wallaf koło Wiesbaden (Hesja) znalazłem nadreńskiego Nepomuka ustawionego na trójkątnym placyku w miasteczku. Ma on około 1,70 m. Jest to rzeźba z czerwonego piaskowca, grubociosana, z krzyżem przytulonym do ciała.


10.08.2004

Krysia nadesłała Jany z Czechowic-Dziedzic (X. Cieszyńskie), Podhala i Czech. A Maciek M. sfotografował Jana z Wyszkowa nad Liwcem (Mazowsze). Dodałem też dwie pieśni nepomuckie, w tym słynną "Witaj Janie z Bolesława".


04.08.2004

Siostra Wirtualna E.L. dostarczyła zdjęcia, a co ważniejsze, uporządkowany materiał na temat Janów z Bielska Białej. Pozwoliło to na ich precyzyjny podział zgodnie z przebiegająca rzeką granicę między Małopolską a Śląskiem. Dzięki!


27.07.2004

Z Muzeum w Rybniku (X. Raciborskie) otrzymałem informację o przechowywanym tam Nepomuku.


20.07.2004

P.J. dostarczył nowe zdjęcia Jana na wyspie w Chlewiskach  (sandomierskie) oraz w Kazimierzu Dolnym (lubelskie).


19.07.2004

Brat Wirtualny A.P. dostarczył zdjęcia nowo znalezionego Jan z kościoła we Włoszakowicach (Wielkopolska - leszczyńskie).


15.07.2004

HIT: Nepomuki Pomorskie i Kujawskie na mapie!


14.07.2004

Zmieniona, uzupełniona i uporządkowana strona Nepomuków Pomorskich. Dorzuciłem też zaległe skany dwóch Janów Podlaskich: z Kalińowki i Knyszyna


13.07.2004

Zmiany na granicy Wielkopolski, Prus i Pomorza: powstała niezależna strona Nepomuków Kujawskich, a strona Janów Warmińskich została uporządkowana otrzymując nowy tytuł: Nepomuki Pruskie i Warmińskie, wraz z Ziemią Dobrzyńską i Ziemią Chełmińską.


13.07.2004

T. Urzykowski w Gazecie Stołecznej, w notce pt. "Nepomuk bez parkingu" pisze o warszawskiej figurze:

Figura św. Jana Nepomucena z Senatorskiej nie doczekała się sponsora. Renowację brudnej, kruszącej się rzeźby sfinansuje stołeczny konserwator zabytków.
- Ogłosiliśmy przetarg nieograniczony na konserwację posągu i cokołu. Informacje na ten temat można znaleźć na stronach internetowych miasta. Na oferty czekamy tylko do 19 lipca - mówi Agnieszka Kasprzak-Miler z Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków.
Jeśli nie będzie odwołań, dwa tygodnie później rozpocznie się remont części kamiennych. Odrestaurowane będzie również stalowe ogrodzenie figury, a sprzed Nepomuka znikną miejsca parkingowe.
- Zarząd Dróg Miejskich przygotował już nowy projekt organizacji ruchu. Skoro wydajemy publiczne pieniądze na remont, rzeźba nie może być zasłonięta przez samochody - podkreśla Agnieszka Kasprzak-Miler.

Prace konserwatorskie mają trwać nie dłużej niż 120 dni.


7.07.2004

Jako efekt pozyskania od Radka płyty ze skanami z dawnej wycieczki pojawiły się nowe Jany Małopolskie: Stryszów, Brody, Jędrzejów. Jest tez zdjęcie Jana z Bielszowic (Górny Śląsk) nadesłane przez jego konserwatorkę, która szuka wzoru koronki na komży.


7.07.2004

Dorzucam zaległe zdjęcia Jana z Piotrkowa Trybunalskiego.


5.07.2004

Tomasz B. donosi o kradzieży jednego z Janów Powązkowskich w Warszawie!

W telewizji przedwczoraj pokazali reportaż o święcie Pożegnania Sitarzy - jest to rytuał corocznego czerwcowego wyjazdu biłgorajskich rzemieślników z ich produktami sprzed figury Jana N.


30.06.2004

Tomasz B. nadesłał spis Janów dawnego powiatu kołbielskiego, z którego dwa obiekty były dla mnie nowe: Dziecinów i Radwanków Szlachecki. Zostały dodane do spisu Janów Mazowieckich, również na mapie.


21-22.06.2004

Powoli lecz nieuchronnie dodaję opisy Janów i ich zdjęcia wydłubane z prezentacji pps wykonanej przez M. Kaszowskiego z Gliwic. W ten sposób przybyło sporo Janów ze Śląska: Dolnośląskich, Kłodzkich, Głogowskich i Górnośląskich. Z tego powodu nastąpił

PODZIAŁ STRONY JANÓW GÓRNOŚLĄSKICH na cztery podstrony:

>    STRONA NEPOMUKÓW GÓRNOŚLĄSKICH WŁAŚCIWYCH

>>   STRONA NEPOMUKÓW X. OPOLSKIEGO
>>   STRONA NEPOMUKÓW X. CIESZYŃSKIEGO
>>   STRONA NEPOMUKÓW X. RACIBORSKIEGO

Dodałem też nadesłane przez Siostrę Wirtualną M.K. zdjęcie fresku z JN z ormiańskiej katedry ze Lwowa.


16.06.2004

Dzięki przesyłkom od Członków Bractwa Nepomuckiego E.L. i T.B. przybyło Janów Lubuskich, Głogowskich i Górnośląskich. Zostały one też nieco uporządkowane.


14.06.2004

Notki prasowe na temat wystawy w Lesznie zamieszczam na osobnej stronie. Ponadto, dzięki A.P., przybyło zdjęć Janów Wielkopolskich i Głogowskich.


8.06.2004

Ruszyła wystawa fotografii Janów Leszczyńskich Brata Wirtualnego A.P., czynna będzie do 22 sierpnia 2004. Zobacz osobną stronę!

Są już pierwsze wymierne efekty wystawy:  figurą Jana z Sarbinowa (Wielkopolska) zainteresowała się Wojewódzka Służba Ochrony Zabytków. Brat Wirtualny A.P. przekazał im pełną dokumentację fotograficzną oraz plan sytuacyjny miejsca, w którym stoi. Najprawdopodobniej trafi ona do muzeum w Gostyniu, a wcześniej zostanie poddana działaniom konserwacyjnym.


8.06.2004

Otrzymałem list od T.B, który daje nadzieję na wyjaśnienie zagadki warszawskiego Nepomuka Piwnego. Ponadto uzupełnił on wiedzę o Janie z Otynia (lubuskie) - niestety informacja dotyczy zniszczenia twarzy tej figury, oraz dodał trzy Jany z Kożuchowa (również lubuskie)


31.05.2004

W ramach koncertu w Studiu im. Lutosławskiego Polskiego Radia wykonano "Litanię do św. Jana Nepomucena"


24.05.2004

Udało się nadrobić zaległości i wrzucić na serwer wszystkie nadesłane obiekty: Jany Wrocławskie, Lubuskie i Czeskie (dzięki BJL), oraz Jany Kłodzkie (w tym nowy z Poręby!) (dzięki E.L.) a także nowy Jan Rumuński (thanks Richard!)


21.05.2004

Artykuł T. Urzykowskiego z Gazety Stołecznej na temat warszawskiego Jana Senatorskiego. Ręce opadają!

Rokokowa rzeźba św. Jana Nepomucena na Senatorskiej bez zgody konserwatora malowana jest na biało. Osoba, która to robi, nie rozumie, że niszczy zabytek

Swój talent malarski na XVIII-wiecznej rzeźbie wypróbowuje mieszkanka jednego z pobliskich domów. Najpierw niebieską farbą olejną pociągnęła metalowe ogrodzenie - pisaliśmy o tym kilka dni temu. Teraz zabrała się do ozdobionego płaskorzeźbami kamiennego cokołu figury. Jego dół zdążyła już zapaćkać kremową emulsją.

- Dwaj chłopcy zwrócili jej uwagę, żeby nie szpeciła zabytku. Obrzuciła ich stekiem wyzwisk i uciekła - relacjonują okoliczni mieszkańcy. - Nam mówiła, że chce zrobić dobry uczynek i "odnowić" rzeźbę na Boże Ciało.

Stołeczny konserwator zabytków Ewa Nekanda-Trepka do tej pory bagatelizowała sprawę. Gdy pytaliśmy ją o pomalowane ogrodzenie, stwierdziła, że nic złego się nie stało, bo parkanik podobnie jak cała rzeźba będzie niebawem poddany fachowej konserwacji. - Widziałam, jak ta pani malowała ogrodzenie. Zastanawiałam się, czy zareagować, ale w końcu zrezygnowałam. Robiła to z takim pietyzmem i sercem - przekonywała nas pani konserwator.

Dziś sytuacja jest dużo poważniejsza.

- Powinno się powstrzymać tę kobietę. Farba może wniknąć głęboko w kamień i trudno ją będzie usunąć. A podczas zdejmowania malunków może dojść do uszkodzenia rzeźby - ostrzega konserwator zabytków kamiennych Marcin Witkowski, który niedawno odrestaurował posąg św. Jana Nepomucena ze Służewa.

W biurze stołecznego konserwatora zabytków zapewniają, że teraz już samowola zostanie na pewno ukrócona: - Natychmiast wystąpimy do straży miejskiej o zwrócenie uwagi na figurę Nepomucena. Jak tylko ta kobieta wróci z farbą i pędzlem, strażnicy ją zatrzymają na gorącym uczynku i ukarają mandatem - mówi Iza Dźwigała z biura konserwatora.

Próbowaliśmy sami skontaktować się z domorosłą opiekunką Nepomuka. Bez skutku. Po awanturze z chłopcami kobieta zaszyła się w domu


21.05.2004

Jany z Mazowsza na mapie! W tym Jany Kurpiowskie i Warszawskie. Na innej mapie Jany Podlaskie. Związane z tym były porządki w tych i innych stronach - przesunięcia poszczególnych obiektów, dodanie identyfikatorów, powiatów i gmin itp.


16.05.2004

List  z okazji dnia Naszego Ulubionego Świętego:

Witam!

Z okazji zbliżającego się Dnia Świętego Jana Nepomucena składam najlepsze życzenia
+ wielu nowych odkryć nepomuckich,
+ wspaniałych zdjęć Janów,
+ wielu akcji ratujących zagrożone obiekty oraz
+ jak najmniej alarmów o kradzieżach i zniszczeniach figur JN.

Święto 16.05 w tym roku przypada w niedzielę. Święto Drugie – przypominam, że oficjalnie dzień Naszego Ulubionego Świętego przesunięto w Polsce na 21.05 z powodu Andrzeja Boboli – w piątek. W tenże piątek 21.05 w kościołach pod wezwaniem JN odbywają się widowiskowe nabożeństwa, a pod kapliczkami zbierają się wierni śpiewając archaiczne, na wpół zapomniane pieśni. Warto być w jednym z takich miejsc!

Z nepomuckim pozdrowieniem

Wasz TW

PS: w serwisie nepomuckim pojawiły się interaktywne mapy – na początek Mazowsza i Podlasia. Ponadto nowa sonda „Czy zniesienie kontroli celnej na większości granic Polski zagraża Nepomukom?”. Zapraszam pod adres www.nepomuk.w.pl.

Ponadto nadeszła dobra wiadomość od Brata Realnego R.R. z Głogowa - Jan z Kłobuczyna wyremontowany!


11.05.2004

Jany z Mazowsza na mapie!


10.05.2004

Nowe zdjęcia: Jany z wyprawy na Mazowsze Południowe oraz na Podlasie


05.05.2004

Nowa sonda!
A oto wyniki poprzedniej:

Czy warto kontynuować akcję przeciw antykwariatowi handlującemu kradzionymi Nepomukami?
bezwzględnie TAK (113) 90%
tylko jeśli włączy się Policja (1) 1%
tylko jeśli włączy się Prokuratura (4) 3%
tylko razem z jakąś organizacją lub instytucją (5) 4%
NIE, i tak nic im nie zrobimy (2) 2%

Wyjazd na Podlasie:

 • Radzymin (Mazowsze): figura zniknęła! Mam nadzieję, że zdjęto ją do konserwacji.

 • Bielsk (Podlasie): figura zniknęła! Tym razem mam gorsze przeczucia. Chyba, że zabrano ją na wystawę do Białegostoku/Łomży/Ostrołęki

 • Suchowola (Podlasie): w albumie "Dolinami rzek" J. Cetera i innych dostrzegłem zdjęcie A. Gawła barokowo-ludowej figury JNw murowanej kapliczce. Zdjęcie bardzo stare, nie wiem, czy Jan jest tam ciągle

 • Choroszcz (Podlasie): w kapliczce jest kopia figury - oryginał na wystawie do Białegostoku/Łomży/Ostrołęki

 • Kalinówka Kościelna (Podlasie): współczesny drewniany Jan w tradycyjnej słupowej kapliczce. Nowe odkrycie

 • Knyszyn (Podlasie): drewniany Jan w tradycyjnej słupowej kapliczce, wyremontowany niedawno przez gminę


27.04.2004

Pierwsza próba automatycznego umieszczania Nepomuków na mapie uwieńczona sukcesem - potraktowałem w ten sposób Jany Podlaskie. Przy okazji główna strona Janów Podlaskich otrzymała restyling, co spotkało też stronę Twórczości Nepomuckiej.


19.04.2004

Nadesłany przez J.P. (dziękuję!) artykuł p. Janiny Kęsek "Święty Jan Nepomucen - patron powodzian" z Wiadomości Bocheńskie nr 3 (35) 1997 znacznie wzbogacił stronę Janów Małopolskich. Dzięki niemu dowiedziałem się o kolejnych relikwiach JN w Polsce.

Wrzuciłem też zaległe zdjęcia z zimowego wyjazdu: Małopolska, Podhale, Sandomierszczyzna.


19.04.2004

Wczorajsza wycieczka do Słomczyna, Nowego Miasta i okolic dała wynik: dwa Nepomuki Mazowieckie całkiem nowe (Dańków I i Danków II), jeden nowy dla mnie (Belsk Duży), jeden nowy dla Darka (Nowe Miasto).

Dorzuciłem tez piękne zdjęcia Janów z Wilkowa Polskiego, Długich Starych, Sarbinowa oraz Śmigla (Wielkopolska) nadesłane przez Brata Wirtualnego A.P. Korzystając z okazji uporządkowałem trochę strone Janów Wielkopolskich.


13.04.2004

W przedwojennym albumie Aleksandra Patkowskiego "Sandomierskie" dostrzegłem dwa ładne zdjęcia przedstawiające notowane na stronie Janów Sandomierskich obiekty z Bałtowa i Chlewisk.

W innym albumie dojrzałem obraz Maksymiliana Gierymskiego "Krajobraz z przydrożną figurą" ze zbiorów warszawskiego Muzeum Narodowego - ewidentnie obraz nepomucki. Maks, witaj w Bractwie!


9.04.2004

Dodałem kilkaset obiektów i zdjęć pobranych z internetowego Słownika Krajoznawczego Województwa Śląskiego. Do tego doszły zdjęcia pięknego Jana z Przysiek (Podkarpacie) nadesłane przez Siostrę Wirtualną E.L.

Na zebraniu Zarządu warszawskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami podjęto uchwałę o rozpoczęciu prac rewaloryzacyjnych Jana Senatorskiego w Warszawie. Przejmujemuy akcję po kompromitujących działaniach władz miasta, które sponsorowi - Panu Michałowi S. - zaproponowały pokrętną i dziwaczną procedurę. Zakończenie prac przewidziano na listopad 2004. Zatrudniony zostanie p. konserwator Gumiński. Zgodę wkrótce wyda p. Nekanda-Trepka, koserwator miejski, oraz ZDM. Jednak pomysł przeniesienia Jana w lepsze miejsce upadł.


26.03.2004

Nepomuk czy nie Nepomuk? Taką fotkę autorstwa W. Januszewskiego  znalazłem na tej oto stronie. Obiekt znajduje się najprawdopodobniej gdzieś na białostocczyźnie.


24-26.03.2004

Kilkadziesiąt nowych i już notowanych tu Nepomuków Podkarpackich, Lubelskich, Mazowieckich, Pomorskich i Górnośląskich, Małopolskich, Kieleckich - wynik skanowania Sieci po haśle "kapliczka". Jutro ciąg dalszy łowów.

Przy okazji doczytałem o programie "Ślady przeszłości. Uczniowie adoptują zabytki" Instytutu Dziedzictwa Narodowego i Centrum Edukacji Obywatelskiej, w ramach którego kapliczką Brzezinkach  (Kieleckie) zainteresowali się uczniowie z tutejszej Szkoły Podstawowej  wykonując prace porządkowe wewnątrz i przed kapliczką, wstawiając brakujące w drzwiczkach szybki i wzmacniając zamknięcie kapliczki. Nie otrzymali jednak fachowego wsparcia czego dowodem jest kompletne pomieszanie Jana Nepomucena z Janem Chrzcicielem oraz Janem Biskupem.


23.03.2004

Od Brata Wirtualnego A.P. dostałem nowe zdjęcia Nepomuka z Pawłowic oraz z Lubinia (Wielkopolska).


16.03.2004

Od dawno niesłyszanego Brata Wirtualnego A.P. dostałem dwa zdjęcia Nepomuka z Osiecznej (Wielkopolska). Niedawno ta piękna figurka została odnowiona przez właściciela pobliskiej posesji. Właściciel postawił ogrodzenie wokół niej oraz podświetlił ją od dołu. Wieczorem wygląda ponoć pysznie.

Od Brata Wirtualnego A.P. otrzymałem równiez ciekawe i optymistyczne wiadomości z Wielkopolski: odnowiono Jana z Osiecznej oraz figurę Jana z Miąskowa/Czerwonej Wsi. Sołtys  zebrał od mieszkańców wsi pieniądze a Brat Wirualny A.P. zrobił na komputerze okolicznościowe cegiełki, ze zdjęciem odnowionego Nepomucena i każda z osób, które wpłaciły na cel odnowienia figury otrzymala taką cegiełkę. Figura wygląda prześlicznie. Osoba, która ją odnawiała miala problem z dobraniem właściwych kolorów. A.P. przedłożył jej zdjęcia kilku figur aby dopasować kolorystykę. I w ten oto sposób Jan z Miąskowa dorobił się kolorystyki żywcem zdjętej z figury Nepomucena, ktora znajduje się w kościele w Wieleniu. Zobacz rachunek za remont oraz wzruszającą listę sponsorów akcji.

W połowie czerwca Brat Wirualny A.P. organizuje wystawę zdjęć Nepomucenów z regionu leszczyńskiego w Muzeum Okręgowym w Lesznie. Pod tym kątem przygotowana zostanie też publikacja.


15.03.2004

Otrzymałem zdjęcie nowiutkiej kopii posągu św. Jana Nepomucena znad Potoku Służewieckiego autorstwa jej twórcy - Brata Realnego Marcia W. Byliśmy obaj na uroczystości jej poświęcenia, zakończonej herbatką u proboszcza od Św. Katarzyny. Był burmistrz Ursynowa ze świtą, ludzie z Wydziału Kultury, dominikanie z Przełożonym i inni. Podczas przemówienia proboszcz zdradził kilka nieznanych nam szczegółów na temat rzeźby, jej fundatora i wypadków, które tu miały miejsce - opisuję je na stronie Janów Warszawskich. Herbatka na XVII-wiecznej plebanii była zaś wydarzeniem magicznym - wyskoczyłem z pracy i na dwie godziny zanurzyłem się w atmosferze sprzed stu lat. Ciasteczka z mąki orzechowej upieczone przez gosposię, owalny stół przy którym Traugut prowadził posiedzenie rządu powstańczego, na ścianach obrazy i mapy sprzed wieków, a za oknem wiejski krajobraz. A wszystko to w środku miasta.


12.03.2004

Zaalarmowany moim mailem Tomasz Urzykowski napisał w dzisiejszej Gazecie Stołecznej:

Na Służewie stanęła kopia zabytkowej figury. Nad Potokiem Służewieckim znów stoi posąg św. Jana Nepomucena. Jest to kopia dewastowanej przez wandali figury, którą zabrano stąd rok temu

Od października 2002 r., gdy chuligani zrzucili z cokołu XIX-wieczną figurę św. Jana, miejsce u zbiegu Doliny Służewieckiej i Nowoursynowskiej było puste. Obecny posąg nie jest jednak tym samym, który zabrano stąd w kawałkach, lecz jego kopią.

- Odlew z zaprawy mineralnej jest identyczny jak oryginał. Wygląda jakby był wykuty z kamienia. Niewprawne oko nie zauważy różnicy - gwarantuje konserwator Marcin Witkowski, współautor kopii.

Stara rzeźba z kruchego wapienia niszczona była już kilka razy. Po ostatnim ataku wandali wojewódzki konserwator zabytków zdecydował, że posąg nie wróci nad Potok Służewiecki. Po naprawie stanął w pobliskim klasztorze ojców Dominikanów, a przy Nowoursynowskiej miał go zastąpić odlew. Potrzebne na niego 15 tys. zł miasto znalazło dopiero pod koniec zeszłego roku.

- Jak to dobrze, że święty znów jest z nami - cieszy się Janina Adamiak, mieszkanka pobliskiego bloku.

Jak twierdzi Marcin Witkowski, kopia jest bardziej wytrzymała od oryginału. Odlew figury ma zatopione w zaprawie zbrojenie i połączony jest z cokołem dwoma bolcami z nierdzewnej stali. W piątek uroczysty odbiór nowego Nepomuka.

Oczywiście wybieram się nad Dolinkę o 12:00.


10.03.2004

Warszawski Nepomuk Senatorski prawdopodobnie wkrótce doczeka się remontu finansowanego w formule PPP. Jak już pisałem na tych łamach, zaproponowałem za pośrednictwem GS zmianę lokalizacji Jana na oś pałacu Mniszchów. Okazuje się, że nie ja jeden miałem taki pomysł. Warszawski Oddział TOnZ przekazał do wojewódzkiego konserwatora zabytków wniosek księdza z pobliskiego kościoła św. Antoniego, aby pomnik przenieść na skwer koło kościoła (słynny swego czasu z powodu parkowania samochodów dojeżdżających do restauracji w Ogrodzie Saskim). Pan Głowacz wniosek odrzucił, uzasadniając go planami rewaloryzacji rzeźby według koncepcji prof. Wiesława Procyka (ASP). Nie podziałały argumenty, poparte zdjęciami, że Jan służy jako wieszak dla handlarzy damskiej bielizny, oraz że jego ogrodzenie jest tylko niestaraną rekonstrukcją skomponowaną z różnych elementów.

Szkoda, że TOnZ nie zgrał tego listu z moją akcją - Sekretarz Oddziału wiedziała przecież o mojej chorobie nepomuckiej. Przy okazji zrobiła ona minisondę wśród okolicznej ludności, która najczęściej nie wiedziła nawet, że w tym miejscu stoi jakiś pomnik. To kolejny argument, że Jan jest źle usytuowany. Przeniesienie, choć kontrowersyjne, bo naruszające układ przestrzenny miejsca, byłoby korzystne dla zabytku i dla otoczenia.

Co do koncepcji prof. Procyka, to trochę się jej obawiam, dowiedziawszy się o jego projekcie przy ulicy Malborskiej.


9.03.2004

Dodałem Jana z Czudca (Podkarpacie), korygując złą informację - figurował on u mnie jako Jan ze Strzyżowej (nawet nie Strzyżowa!). A to dzięki E.T., która nadesłała info pobrane ze strony www.czudec.pl. Dodałem też - dzięki Trojkowi - zimowe zdjęcie Jana z Kalwarii Zebrzydowskiej (Małopolska).


3.03.2004

Jan Służewiecki wrócił! Dzisiaj w drodze do pracy zauważyłem, że figura Jana wróciła na swoje miejsce w Dolince Służewieckiej w Warszawie. Jest to kopia zniszczonej w nocy 11/12.X.2002 rzeźby, która po remoncie trafiła do pobliskiego klasztoru dominikanów. Kopię tę - tak jak i remont oryginału - wykonał Brat Wirtualny Marcin W., który chyba dorobi się etatu nadwornego konserwatora tej rzeźby. Założył  własne pieniądze, które odzyskał gdy Dzielnica Ursynów sfinansowała koszt materiałów i prac.


3.03.2004

Zamieszczam nadesłane przez R.K. czarno-białe zdjęcie nierozpoznanego Nepomuka, najprawdopodobiej zagranicznego. Jest to fragment grupy rzeźbiarskiej, stojacej najpewniej na rynku miejskim. Obstawiam Czechy.


29.02.2004

W kościele św. Benona na Nowym Mieście (redemptoryści) na ławkach leżą śpiewniki zawierające psalmy, litanie i inne utwory. Co ciekawe, śpiewniki te są intensywnie wykorzystywane, o czym przekonałem się w ostatnią niedzielę. Młodzi faceci, niektórzy z dziećmi, i kilka kobiet śpiewali ładnymi mocnymi głosami pieśni pasyjne w oczekiwaniu na rozpoczęcie łacińskiej mszy. Od razu skojarzyło mi się to z filmem "Pasja" Gibsona, który tego dnia miał premierę w Polsce. A jedna z pieśni poświęcona była Św. Janowi Nepomucenowi:

Pieśń do Świętego Jana Nepomucena

Ciebie chwalimy, wiekuisty Panie,
Który nam pomoc dajesz w świętym Janie.
On opiekunem całej czeskiej ziemi
I Polska też go swym patronem mieni!

Kruszyłeś, Święty, grzesznych swym kazaniem,
I utwierdzałeś cnót swych przykładem.
Za toś był skazan na rozliczne męki,
Któreś niewinnie znosił z króla ręki.

Spraw, byśmy cnoty Twe naśladowali,
I odtąd się już złego wystrzegali.
Niechaj doznajem opieki od Ciebie,
Byśmy wychwalać mogli Boga w niebie.


27.02.2004

Dodałem nadesłaną przez Autorkę pracę licencjacką "Kult św. Jana Nepomucena w południowo- zachodniej Wielkopolsce". Powstała ona przy wykorzystaniu tej skromnej witryny oraz przy walnej pomocy Brata Wirtualnego A.P. (kontakt przekazany przeze mnie Autorce). Miłej lektury!

Inne ciekawe źródła nepomuckie, które trzeba będzie zdobyć to:

 • "Obrazy na szkle XVIII-XIX wiek w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego", MT - 14xJN
 • Pilchowa Jadwiga, Trajdos Tadeusz M.: "Figury kamienne we wsi Lipnica Wielka na Górnej Orawie" w: "Nasza Przeszłość" 78 - "Lipnica Wielka"
 • prace etnografa Rajfusa
 • "Polacy - Czesi. Czasy - Ludzie - Wydarzenia" pod red. Zbigniewa Jakubowskiego, wydawnictwo częstochowskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej
 • Jackowski Aleksander: "O rzeźbach i rzeźbiarzach", seria wydawnicza "Polska sztuka ludowa" Krajowego Domu Twórczości Ludowej w Lublinie

23.02.2004

Obfity plon wyjazdowy Janów Małopolskich, Sandomierskich, Podhalańskich oraz Dolno- i Górnośląskich już na tych stronach!


17.02.2004

Zamieściłem info o Janie z Kóz k. Bielska-Białej (Górny Śląsk - nad: E.L.), Jana z Wałbrzycha (Dolny Śląsk - nad: B. i J. L.), Jany z Hejnic i Jabloneca nad Jizerou (Czechy - nad: B. i J. L.) oraz uporządkowałem Jany Księstwa Żagańskiego. Naniosłem poprawkę dotyczącą Jana z Warzyc (Podkarpacie) - informacja o błędzie nadeszła od potomka fundatorów. Wszystkim korespondentom dziękuję!


16.02.2004

Powrót z ferii zimowych - obfity plon Janów Małopolskich, Sandomierskich, Podhalańskich oraz Dolno- i Górnośląskich wkrótce na tych stronach.

Do tego gorzko-słodka wiadomość o odzyskaniu skradzionych małopolskich Janów z Niegowici (gm. Gdów, pow. Wieliczka) i Wieńca/Chrostowej-Dąbrowicy (gm. Łapanów, pow. Bochnia) koło Gdowa. Źródło - Dziennik Polski z 11.02.2004 - w artykule "Amatorzy antyków" sygnowanym EK. Zajrzałem do Niegowici i zrobiłem fotkę pustej kapliczki pieknie usytuowanej nad stawami dworskimi. Tu prezentuję wersję internetową artykułu autorstwa WR:

Złapaniem szajki złodziei zajmującej się w okolicach Gdowa kradzieżą zabytkowych przedmiotów i antyków zakończyła się współpraca gdowskich policjantów z sekcją kryminalną Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce oraz Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Wczoraj zrabowane przez złodziei dwie ok. dwustuletnie figury - obie przedstawiające św. Jana Nepomucena - zostały w gdowskim ko misariacie przekazane przedstawicielom społeczności lokalnych.

Złodzieje grasowali od grudnia zeszłego roku włamując się do niezamieszkanych starych domów, kradnąc ich wiekowe wyposażenie - a w szczególności meble. Obrabowali m.in. dwór w Fałkowicach. Sprawcami kradzieży i włamań okazali się trzej mieszkańcy Gdowa: dwu dorosłych młodych mężczyzn i jeden nieletni. Wszyscy byli znani policji z innych wykroczeń prawa. Przedstawiono im zarzuty dokonania ogółem 11 kradzieży i kradzieży z włamaniem. Odzyskane zostały dwie wspomniane zabytkowe figury św. Jana Nepomucena oraz wszystkie pochodzące z kradzieży we dworze w Fałkowicach oraz część przedmiotów z innych rabunków. Wobec pełnoletnich mężczyzn na wniosek gdowskich policjantów Prokuratura Rejonowa w Myślenicach zastosowała dozór policji, zaś postępowanie przeciw nieletniemu będzie przekazane do sądu w Myślenicach. Policjanci ustalili także mieszkańca okolic Myślenic, który nabywał od złodziei zrabowane przedmioty. Paser również został objęty dozorem policji. Śledztwo jeszcze trwa.

- Jedna figura św. Jana Nepomucena pochodziła z kapliczki w Niegowici, a druga z kapliczki stojącej na granicy Wieńca i Chrostowej - Dąbrowicy. Po odbiór figur mających dla lokalnych społeczności nie tylko wartość historyczną i artystyczną, ale i emocjonalną, zaprosiliśmy przedstawicieli tych społeczności - mówi zastępca komendanta policji w Gdowie podkom. Marek Wiekierak. Tak więc policjanci odebrali wczoraj podziękowania od proboszczów obu parafii: z Niegowici ks. Pawła Sukiennika, a z Sobolowa ks. Stanisława Jachyma. Razem z nimi przybyli również sołtysi Wieńca - Piotr Chmielek i Niegowici Jan Kasprzyk oraz dyrektorka Zespołu Szkół w Dąbrowicy Janina Łach. Nie trzeba dodawać, jak wszyscy cieszyli się z odzyskania cennych figur. Będą one musiały przejść na pewno renowację. Policjanci sugerują, by wykonano kopie figur, a oryginały przeniesiono w strzeżone miejsca.26.01.2004

Na miejsce mojej, zagubionej, dodałem nadesłaną przez J.T. fotografię Jana z Suchych na Podhalu. Moje zdjęcie zapodziało się razem z tym z Krzeczowa.


15.01.2004

Dodałem nadesłaną przez Siostrę Wirtualną M.K. informację o kaplicach i kościołach pod wezwaniem JN z Archidiecezji Lwowskiej i Diecezji Kijowsko - Żytomierskiej, porządkując jednocześnie stronę Nepomuków Kresowych. Dorzuciłem też nocna zdjęcie Jana Lądeckiego (nad: M.M.)

Poniżej cytuję artykuł z Naszego Dziennika nt. anonsowanej już przeze mnie wystawy nepomuckiej:

Święty Jan Nepomucen w ratuszu

Adam Białous
Nasz Dziennik, Białystok, 13 stycznia 2004, Nr 10 (1809)

"Jan Nepomucen - Święty Przydrożny" to tytuł wystawy prezentowanej obecnie w białostockim ratuszu (Muzeum Podlaskie). Można na niej oglądać 60 rzeźb św. Jana Nepomucena, patrona, który broni przed obmową i powodzią. Na Podlasiu i na Kurpiach było niegdyś bardzo wiele drewnianych rzeźb przedstawiających tego świętego.

Święty Jan Nepomucen (Jan Welfin) został zabity z rozkazu czeskiego króla Wacława IV w roku 1393. Był on spowiednikiem żony tego króla. Podobno nie chciał wyjawić monarsze treści spowiedzi i dlatego ten kazał go torturować, a potem zrzucić z praskiego mostu Karola do Wełtawy. Po ogłoszeniu w roku 1729 Jana Nepomucena świętym stał się on orędownikiem dobrej spowiedzi, obrońcą dobrej sławy - chroni przed zniesławieniem i przed powodzią. Rzeźby z jego wyobrażeniem stały przeważnie na rynkach i przy mostach. Do Polski kult świętego dotarł na przełomie XVII i XVIII wieku. Na Podlasiu rzeźby św. Jana Nepomucena były w XIX i na początku XX w. najczęściej ustawianymi przy drogach świątkami. Na wystawie obok wielkich stylowych figur wykonanych przez znanych mistrzów stoją też małe przydrożne figurki autorstwa rzeźbiarzy ludowych. Wszyscy autorzy rzeźb przestawiają świętego przeważnie w sutannie i komży, w gronostajowej pelerynie, mantolecie (element stroju kanonickiego), z krzyżem lub z palmą męczeństwa w ręku, z czarnym biretem na głowie. Często też w aureoli świętego znajduje się pięć gwiazd. Według przekazów, wyłowione z Wełtawy ciało Jana Nepomucena otaczało właśnie pięć gwiazd. Wystawa w białostockim ratuszu przygotowana została przez etnografów z Muzeum Podlaskiego w Białymstoku oraz z Muzeum Północno-Mazowieckiego z Łomży, którzy ratują ostatnie przydrożne kapliczki ze św. Pomukiem, jak go również zwano. Eksponaty pochodzą z siedmiu muzeów, kilku parafii rzymskokatolickich, seminarium duchownego w Białymstoku oraz zbiorów prywatnych. Pierwotnie niemal wszystkie rzeźby pokazywane na wystawie stały w przydrożnych kapliczkach na terenie północnego Podlasia, wschodniego Mazowsza i na Kurpiach Zielonych. Najstarsze rzeźbiarskie wyobrażenie św. Jana Nepomucena, które możemy podziwiać na wystawie, pochodzi z połowy XVIII wieku. Najnowsze świątki zostały wykonane w ubiegłym roku. Wystawę w białostockim ratuszu można oglądać do 9 lutego 2004 roku. Potem prezentowana będzie w Łomży i w Ostrołęce.


14.01.2004

Dodałem bardzo ładengo Jana Słoweńskiego stojącego na moście. Dołożyłem trochę informacji o Janie Chochołowskim oraz o Janie Cieplickim. A to dzięki przesyłkom P.P., A.B. i Lecha Rugały. Dzięki!


13.01.2004

Siostra Realna E.W. donosi:
"W jednym z grudniowych wydań Wnętrza (dodatku do GW) pokazali barany, jak jakaś modna osoba urządziła sobie wspaniale wnętrze domu, eksponując w nim figurki świętych, wcale nie kryjac się z tym, ze to figurki jakie można spotkać w przydrożnych kapliczkach . Oczywiście, m. in był tam i Nepomuk."


7.01.2004

Przybyło Janów DolnośląskichGórnośląskich, Podhalańskich, Litewskich (herb miejski!), Pomorskich i Mazurskich.


5.01.2004

Dzięki przesyłkom B.L. przybyło Janów Dolnośląskich oraz Janów Lubuskich. Do tego informacja:

Oddział Ziemi Wałbrzyskiej PTTK w marcu 2003 r. ustanowił Regionalną Międzynarodową odznakę turystyczną "Szlakami Świętego Jana Nepomucena". Odznaka posiada cztery stopnie, które zdobywa się w kolejności za poświadczone zwiedzenie miejscowości w których znajdują się ogólnodostępne figury JN. Do regulaminu dołączony jest m.in. katalog miejscowości z figurami w Polsce i Czechach.

Szczegółowy regulamin i książeczki zdobywcy ww. Odznaki można otrzymać pod adresem PTTK w Wałbrzychu, ul. Konopnickiej 19, tel. (074) 842 40 52


 

numer aktualny >>

numery archiwalne:
2018 * 2017 * 2016 * 2015 * 2014 * 2013 * 2012 * 2011 * 2010 * 2009
2008 * 2007 * 2006 * 2005 * 2004 * 2003 * 2002 *
2001 * 2000 * 1999


^