wybierz blog --> | NOWOŚCI SERWISU | ŻYCIE JEST DZIWNE | NA LWOWSKIEJ DUŻO SIĘ DZIEJE | WIADOMOŚCI NEPOMUCKIE | ^ |
|
Wiadomości Nepomuckie
numery archiwalne:
|
|
i f l o r i a ń s k i e | ||
A R C H I W U M: 2000 |
19.12.2000
Na stronie twórczości nepomuckiej różnej proweniencji mieściłem 17 hymnów nepomuckich z płyty "Homage to St. John of Nepomuk". Format: mp3. Znajdziecie je także porozrzucane po poszczególnych stronach nepomuckich
17.12.2000
Wyjazd do "Złotego Lina" pozwolił, niejako przy okazji, zobaczyć trzy mazowieckie Jany N.: w Radzyminie, w Chajętach (żeliwny!) oraz w Dąbrówce. Tego ostatniego tak naprawdę nie widzieliśmy, bo kościół w którym podobno jest obraz nepomucki był zamknięty.
1.12.2000
Isia, moja starsza, dostała nagrodę w konkursie
nepomuckim "Spotkań z Zabytkami".
Narysowała pięknego kolorowego Jana!
1.12.2000
Agata C. sfotografowała i pokazała nam piękną barokową kaplicę JN w Oliwie na Pomorzu.
17.11.2000
Znalazłem w sieci XVIII-wieczny hymn nepomucki, w języku niemieckim.
15.10.2000
Znaleźliśmy dwa nowe mazowieckie Nepomuki do kolekcji (Miedzna i Górki-Borze; trzeci i czwarty w Liwie i Węgrowie były już znane) oraz jednego Floriana na remizie strażackiej (Sulejówek). Ten w Miedznej stoi na dziwnej, bo siedmiokątnej, lecz ciekawej kaplicy okolonej starymi drzewami; ten z Górek jest metalowy (!) a twarz i ręce pomalowane ma na seledynowo!
8.10.2000
Podczas wycieczki na Warmię i Mazury niewątpliwym
przebojem okazał się zrekonstruowany po 60 latach Nepomucen z Pułtuska.
Domyślaliśmy się jego istnienia od dawna - most nosił nazwę Świętojańskiego, a
na trawniku obok można było zobaczyć resztki jakiegoś fundamentu. Nasze
przypuszczenia potwierdziły się! Od 24.09.2000 w tym miejscu ponownie stanął
Nepomucen, ufundowany przez miasto Pułtusk (Mazowsze) jako wotum milenijne. Jan wykonany jest z brązu, a
stoi na sporym kamiennym postumencie. Całość prezentuje się dumnie, a choć klasą
nie dorównuje barokowym Nepomucenom, to Rajcom należą się słowa uznania.
Inne zdobycze tej wycieczki to Jan na obrazie z kościoła w Jezioranach (Warmia), jak się patrzy z gwiazdami i
mostem na Wełtawie w tle. A w ołtarzu głównym - rzeźba św. Floriana. Inny
Florian odnalazł się w nieodległej miejscowości Bartołty Wielkie.
6.10.2000
W październikowym numerze Spotkań z Zabytkami Jarosław Komorowski opisuje losy dwóch Nepomuków litewskich: słupowego z Trok i barokowego z Nieświeża. Zamieściłem ten tekst w całości - wraz z fotografiami.
30.09.2000
W Magazynie Gazety Wyborczej był artykuł poświęcony Warcie w Wielkopolsce z cyklu "Piękne Miasteczka". W tamtejszym kościele bernardynów, w ołtarzu przy północnym filarze nawy, stoi Jan Nepomucen, pięknie złocony.
29.09.2000
Artykuł poświęcony leżącemu Nepomukowi z Gorzanowa na Dolnym Śląsku
27.09.2000
Od Eli W. dostałem do przejrzenia masę materiałów, za co serdecznie dziękuję. Przede wszystkim były to dwa filmy puszczane onegdaj na TVPolonia. Jeden to film o kapliczkach Roztocza autorstwa Adama Kulika, naprawdę dobry, śledzący pogańskie korzenie obrzędów żywych do dzisiaj po wsiach Lubelszczyzny. Zawarto tam kilka ciekawych spostrzeżeń: że fundacje kapliczek mnożą się jak grzyby po deszczu po względnym wzbogaceniu chłopstwa na skutek uwłaszczenia w XIX wieku, że kapliczki skrzyniowe powodzą od słowiańskich domków dla duchów przodków zawieszanych na drzewach, że istniał wydany w Galicji wzornik dla twórców kapliczek ludowych. Żeby tak kiedyś dorwać to wydawnictwo! W filmie mowa tam o następujących obiektach nepomuceńskich (nazwy miejscowości wymagają sprawdzenia):
Bożyczyn - dzięki fundacji Nierów stoi tam Jan, który kiedyś dumnie zdobił podwójną arkadę wieńczącą neogotycki most. Teraz, na skutek aktywności postpegeerowskich chłopów, niestety arkad już nie ma, a Nepomuk skromnie stoi koło mostu, niefachowo odnowiony, ale jest. Inny, ludowy Jan stoi w brokowej kapliczce z napisem "Święty Janie Nepomucynie módl się za nami"
Łaszów - dwa osiemnastowieczne Nepomuki fundacji Łaszczowskich.
Zwierzyniec - dowiedziałem się szczegółów o znanej i opisywanej już tutaj kaplicy na wodzie . Wewnątrz Jana N. można zobaczyć oczywiście w ołtarzu głównym oraz na plafonie zdewastowanym przez konserwatorów. Autor - Smuglewicz!
Rachajny - w kapliczce fundacji dworskiej jest dobrej klasy drewniana figura.
Glińskie - był tu, na granicy Galicji i Kongresówki, dwór Skulmowskich, gdzie bywał Grottger i grywał Liszt. Właściciele ufundowali kilka kapliczek, w tym Jana N., który uchwał się do dzisiaj, lecz niefachowo odnowiony utracił swą klasę
Szczebrzeszyn - Jan w kapliczce brokowej (forma wzorowana na broku - zadaszeniu na siano), bardzo ekspresyjny. Drugiego z dużym prawdopodobieństwem dojrzałem w kościele.
Drugi film ("Świątynie pod otwartym niebem" Andrzeja Różyckiego) opowiada o plenerze rzeźbiarskim w Smolanach, gdzie twórcy z Polski i Litwy rzeźbili według starych wzorników kapliczki, uzupełniając te zniszczone na Podlasiu w ciągu ostatnich 50 lat. Trafił się jeden Florian, który stoi teraz koło remizy w Becajłach koło Puńska.
Inne materiały od Eli to folder z wystawy w skansenie w Klukach "Ja sam i mój dom służyć chcemy Panu - tradycje religijności ludowej na Pomorzu" (VII-IX 2000). W kolejce do skanera czeka więc drewniany Nepomuk znaleziony w Mojuszu z XIX w. (zbiory skansenu we Wdzydzach Kiszewskich) oraz oleodruk z Janem z końca XIX w. z Muzeum Narodowego w Gdańsku znaleziony w Dębinie. Dostałem też fotkę, na której widać dwa Nepomuki z muzeum w starym spichlerzu w Słupsku.
22.09.2000
Richardowi B. (thanks again!) zrobił mi wspaniały prezent urodzinowy! Dostałem wydaną w Pradze płytę "Homage to St. John of Nepomuk" z utworami poświęconymi Janowi N. Jest tu trochę "musica navalis" (więcej na stronie gorzanowskiego Nepomuka), kompozytorów czeskich od XVIII do XX wieku. Rewelacja - nie wiedziałem nawet, że takie rzeczy istnieją.
8.09.2000
Dzięki Richardowi B. (thanks again!) zbiory nepomuckie wzbogaciły się o rodzynek - Jana stojącego na moście w szwajcarskim mieście St. Ursanne. To jedyny szwajcarski Nepomuk w kolekcji. A w kolejce do skanera czekają nadesłane przez Richarda zdjęcia Nepomuków niemieckich, z okolic Kolonii.
29.08.2000
W sierpniowym numerze Spotkań z Zabytkami (8/2000) znalazłem informację, że w dzisiejszych granicach administracyjnych Krakowa znaleźć można 8 figur Jana Nepomucena i 4 Floriana. Mowa tylko o figurach "plenerowych". Inny wątek floriański jest w artykule o godłach kamienic krakowskich - jest wśród nich cenna płaskorzeźba Floriana autorstwa włoskiego renesansowego rzeźbiarza.
21.08.2000: 150 belgijskich Janów!
Richard B. z Belgii podał mi namiary na archiwum Królewskiego Instytutu Spuścizny Sztuki Narodowej- chyba tak należy tłumaczyć "Koninklijk Instituut voor het Kunstpatrimonium" / "Institut Royal du Patrimoine Artistique". Stamtąd pobrałem, za zgodą władz Instytutu, 150 zdjęć nepomuckich, które umieszczam tutaj.
21.08.2000
Strony nepomuckie odwiedził Richard B. z Belgii. Napisał, w skrócie mówiąc, że jest jednym z zarażonych bakcylem nepomuckim. Nadesłał kilka linków i informacji, na podstawie których powstała nowa strona Nepomuków z Beneluksu. W drodze są zdjęcia z Niemiec jego autorstwa.
9.08.2000
Dodałem artykuł z opolskiego dodatku Gazety Wyborczej na temat tamtejszego Nepomucena.
8.08.2000
Na stronach Ośrodka Ochrony Zbiorów Publicznych odnalazłem kilka fiszek skradzionych Nepomucenów i Florianów. Część z nich była mi już znana (za pośrednictwem Spotkań z Zabytkami) i publikowana na tych stronach, ale kilka było nowością. Największy szok przeżyłem czytając o kradzieży srebrnej sukienki Jana z Leśna na Kaszubach! Byłem tam dwa lub trzy lata temu i wszystko było OK. Kościół był zamykany, miał instalację alarmową a proboszcz był wyjątkowo ostrożny i nawet mnie legitymował zanim zgodził się na zdjęcie!
08.08.2000
Uzupełniłem teksty poświęcone obrzędom nepomuckim oraz strojowi Jana. Umieściłem pierwszą zajawkę na temat obrzędu nepomuckiego z Gorzanowa na Dolnym Śląsku, ale temat ten będzie rozwijany i ilustrowany!
05.08.2000
W telewizji widać co czas jakiś reklamówkę nowego filmu Jerzego Stuhra (premiera 5.08 w Kazimierzu Dolnym) pod tytułem "Duże Zwierzę". Otóż w tej reklamówce widać Nepomuka z jakiejś małopolskiej zapewne miejscowości!
03.08.2000
Nepomucen w Rudnie na Mazowszu (koło bramy pałacu) został odnowiony! Niezbyt fachowo, bo remont polegał po prostu na nałożeniu kolejnej warstwy farby. Jan zrobił się teraz kolorowy, ma czarny ubiór i czapkę.
24.07.2000
Przymierzam się do opracowania wyników dwutygodniowej (1-15.07) sesji nepomuckiej w Kotlinie Kłodzkiej, obejmującej polską i czeską stronę granicy. Jak można się było spodziewać, jest ich mnóstwo. Rekord padł 4.07.2000: 22 Nepomuceny! Większość to wysokiej klasy barokowe rzeźby. Do tego liczne Floriany, Sebastiany, Rozalki, Wawrzyńce,...
Nie zabrakło wielkich odkryć, jak to z Gorzanowa. Szczegóły wkrótce (w miarę wolnego czasu) na stronach Dolnośląskich Nepomuków.
24.07.2000
W lipcowych Spotkaniach z Zabytkami ogłoszono konkurs nepomucki. Jest to echo mojej akcji, której założenia przekazałem do Redakcji, lecz echo słabe i dalekie. Wykorzystano zaledwie jeden z pomysłów, ale dobre i to, jeśli ma pomóc Sprawie nepomuckiej. W tekście wykorzystano fragmenty mojej rozmowy z Panią Redaktor; miała być opatrzona adresem www.nepomuk.w.pl, ale nie jest.
30.06.2000
Generalna uwaga: wszystkie figury są źle zabezpieczone i tylko czekają na złodzieja. Zamierzamy wysyłać listy do proboszczów zwracający im uwagę na ten problem. Obowiązkowo z kopią dla biskupa!
28.06.2000
Historia, ta najnowsza, Nepomuka z Uhruska na Polesiu jest nieciekawa. Figura została skradziona przez wandali i w kawałkach porzucona na torach kolejowych. Zastąpiono ją najpierw figurą Frasobliwego, a potem innym Nepomukiem, autorstwa ludowego rzeźbiarza z tej okolicy. Wtedy na kapliczkę spadła gałąź z drzewa uszkodzonego podczas burzy. W tej chwili został tylko fundament, lecz w pobliskim kościele zobaczyć można figurę Jana, która ma znaleźć się w odremontowanej kapliczce 16 lipca 2000. Została ona wynaleziona przez księdza gdzieś w okolicy i na oko ma około stu lat.
28.06.2000
Wyjazd nad Bug zaowocował zdobyczami: Jany z Sawina, Siemienia, Parczewa, Uhruska, Łukówka, Czułczyc, Dorohuska (również Florek), Moroczyna. Bliżej Chełma znaleźliśmy figury w Żdżannych i Pawłowie. Prawdopodobna jest też figura w Wojsławicach, jako że jest tam pięć kapliczek przy drogach wylotowych jako zabezpieczenie przed klątwą tutejszego rabina. A po drodze kilka Janów lubelskich: Lubartów, Wola Gułowska koło Okrzei (to już Mazowsze, bo po północnej stronie Wieprza).
20.06.2000
JP II o Janie N.: "(...) Nie mogę nie przypomnieć z głębokim podziwem postaci niezwykłych apostołów konfesjonału, jak św. Jan Nepomucen (...)".
źródło: Adhortacja Apostolska "Reconciliatio et peanitentia" (2/12/1984)
19.06.2000
Odnalazłem nepomucką pracę naukową poświęconą chorwackiemu Nepomukowi oraz gliwicką żeliwną (!) rzeźbę JN.
Ponadto nowe kawałki w dziale Twórczości Nepomuckiej, tym razem po słoweńsku.
Krótkie podsumowanie weekendowej wycieczki na Ziemię Rawską (Mazowsze): Jany w Głuchowie, Kurzeszynie, Rawie Mazowieckiej, Skierniewicach,
16.06.2000
Odnalazłem kolejny relikwiarz Jana z Nepomuka - znajduje się w Czeskim Krumlovie, w kościele Św. Wita, w kaplicy JN ufundowanej przez ród Schwarzenbergów, który obrał sobie JN za patrona.
14.06.2000
Odnalazłem drugi znaczek nepomucki - tym razem słowacki, z 1993 roku. Jest też okolicznościowa koperta z nadrukiem w formie nepomuckiego postumentu.
Znalazłem ślad źródłowego opracowania: Tadeusz Adamek, "Św. J. N. i jego relikwiarz na Jasnej Górze (Der hl. J. N. u. sein Reliquiar in Tschenstochau), in: Studia Claromontana 3, 1982, 371-380". trzeba będzie poszukać tej pozycji.
Ciekawostka: analiza psychologiczna osoby noszącej imię Nepomuk!
Zdjęcia z Nepomukfest w mieście Neuenburg nad Renem!
Znalazłem w sieci mnóstwo Nepomuków niemieckich, słowackich, słoweńskich, węgierskich, rumuńskich (!) czeskich i jeden włoski oraz jeden wybitny rodzynek: holenderski aplet nepomucki! Dziwne, bo to przecież protestanci, ale za to wybitnie wodny naród. Aplet ozdabia strony rezerwatu przyrody w Swalmbrug w Limburgii. Znalazłem też hotel Sankt Nepomuk!
25.05.2000
Według "Katalogu Zabytków Sztuki" IS PAN z 1953 roku powiat wadowicki w Małopolsce obfituje w Nepomuki. Wymieniam je na stronie małopolskich Nepomuków i proszę tambylców o weryfikację ze stanem aktualnym.
19.05.2000
Pod tym adresem URL odnalazłem następujące przysłowie nepomuckie:
Na Jana Nepomucena wiadoma już zboża cena.
Ponadto dwa przysłowia floriańskie:
18.05.2000
Czytając "Listy Niewysłane" Anny Branickiej-Wolskiej, pod rokiem 1944 odnalazłem wzmiankę o figurze Św. Jana z Sadyby w Warszawie. Czy jest tożsama z figurą usytuowaną na rogu ul. Wiertniczej i Augustówki? A dokładniej z tej poprzedniczką - obecna jest kopią wykonaną w roku 1981 przez Marię Owczarczyk na wzór rozpadającego się XIX-wiecznego oryginału. W tej chwili poddana restauracji - przeczytaj artykuł z Gazety Stołecznej na ten temat!
16.05.2000
Najlepsze życzenia dla wszystkich nepomukofilów z okazji dzisiejszego Święta Pokazania Języka!
10.05.2000
W sieci, pod
adresem http://www.burkot.com.pl
odnalazłem takie oto postaci. Można je kupić od ręki, choćby korzystając ze
sklepu internetowego firmy Urschitz-Burkot Spółka z o.o.
Są to współczesne, bardzo udane rzeźby, wykończone 24-karatowym złotem, o starannie dopracowych detalach. Ceny - do zobaczenia na miejscu. Raczej wysokie. Nie twierdzę, że za wysokie, lecz marzyło by się, aby były tak niskie, aby stanowić konkurencję dla złodziejskiego rynku kradzionych figur. |
10.05.2000
Na wystawie "Wawel 1000-2000" zaprezentowano m.in. relikwiarz na rękę św. Floriana oraz inny, na głowę Jana Kantego.
7.05.2000
Wiadomość od E.W.: "W ubiegłą chyba sobotę w godzinach południowych był program około godzinny pt. 'Wszystkie nasze Nepomuki'. Pokazywali figurki z kilku nadwiślańskich wsi, a co ciekawe cały film był zrobiony w formie wywiadów z mieszkańcami tych wsi opowiadającymi różne legendy związane z figurkami, śpiewającymi pieśni poświęcone Świętemu oraz opowiadającymi historie samych figur."
Oczywiście nie oglądałem, bo byłem na wycieczce nepomuckiej w terenie. Czy ktoś ma znajomości w WOT, żeby wyciągnąć ten film z archiwum?
3.05.2000
Majówka spędzona na Mazurach i Kurpiach zaowocowała odnalezieniem Floriana na trójkątnym rynku w Długosiadle, innego na feretronie w Myszyńcu. Co do Janów, to raz jeszcze obejrzaliśmy JN w Ostrołęce, odwiedziliśmy kościół pod wezwaniem JN w Wielbarku (wewnątrz przez dziurke od klucza dostrzegłem coś jakby figurę JN) z witrażem nepomuckim z 1901 roku oraz rozwiązaliśmy zagadkę zniknięcia ośmiu kadzidlańskich Janów (relacja poniżej).
16.04.2000
Wypad na Kurpie: są złe i dobre wiadomości. Zła mówiła o tym, że przestało istnieć mini-muzeum parafialne w Kadzidle. Osiem Nepomuków zebranych z całej okolicy przez poprzedniego proboszcza przeniesiono w nieznane miejsce, a może ... aż strach pomyśleć! Zadzwoniłem do parafi w Kadzidle, a tam poinformowano mnie, że zbiory zostały przekazane do tamtejszego mini-skansenu. Wiadomość ta została potwierdzona na miejscu 30.04.2000 z tym, że w Kadzidle został tylko jeden z Janów, a inne trafiły do Muzeum Okręgowego w Ostrołęce. Na razie do konserwacji i inwentaryzacji - nie wiadomo czy będą eksponowane tam czy gdzie indziej. Oto namiary skansenu:
Zagroda Kurpiowska.
Oddział Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce
tel. (0-29) 761 82 00
07-420 Kadzidło
Dobre wieści są takie, że w kościele w Kadzidle znalazłem wielki fresk z Florianem, a w klasztorze pobernardyńskim w Ostrołęce piękną rzeźbę Jana N.
13.04.2000
Kwietniowe "Spotkania z Zabytkami" przyniosły krótką, acz ciekawą notatkę Jarosława Komorowskiego z czeskiego Jaromierza. Jest tam - w tej chwili w remoncie - barokowa (1760) figura JN z pięknym wysokim cokołem. Na tymże cokole przedstawiono rzadką sceną pielgrzymki Jana do sanktuarium w Starej Boleslawi (porównaj figurę z Grodowca na Dolnym Śląsku opisywaną w SZZ nr 7.97). Polski wątek dotyczący tej figury polega na tym, że pod nią w roku 1866 zastrzelono żołnierza pruskiej armii, przy którym znaleziono list w języku polskim: "Kochany Tatusiu! Wszyscy do Ciebie piszemy, żebyś wiedział, że jesteśmy grzeczni i że się w szkole uczymy ... a także się za Ciebie modlimy, żeby Ci dał Pan Bóg zdrowie i żebyś jak najszybciej wrócił do domu, bo mamusia jest ciągle smutna i często płacze ... Andrzej, Kasia, Tomasz, Maria, Wojciech."
W numerze również artykuł o przydrożnych kapliczkach, gdzie wspomina się Nepomucena w kontekście częstego występowania baldachimów osłaniających figury oraz lokalizacji przy ciekach wodnych.
Źródła: Artykuły "Niemy świadek" J. Komorowskiego oraz " Przydrożne kapliczki" Żanety Groborz-Mazanek, Spotkania z Zabytkami 04/2000
8.04.2000
Na targu staroci na Kole trzy Nepomuki. Jeden z nich pojawił się ponownie po dłuższej przerwie. Był już tutaj opisywany.
Dwa inne u antykwariusza ze Szczecina: drewniana malowana figura około 1 m za 4000 zł, druga mniejsza (0.5 m) za 1000 zł. O tej pierwszej handlarz mówił, że jest barokowa i pochodzi z Łodzi. Moim natomiast zdaniem jest XIX wieczna i pochodzi z okolic Łodzi. O drugiej nie wiedział nic.
Zobacz też: kradzione Nepomuki.
2.04.2000 Nepomuk w "Wiadomościach" TVP
W głównym wydaniu telewizyjnych Wiadomości pokazano śląskie miasto Głuchołazy, a w nim pięknego kolorowego Nepomuka.
23.03.2000 Wiadomości Nepomuckie z Włoch - najmniejszy Nepomuk świata!
Wykonałem skanowanie włoskiego internetu po haśle "nepomuceno". Znalazłem kilka ciekawych pozycji, np. kaplicę nepomuceńską na środku mostu (!) w Pawii, czy też znaczek pocztowy Poczty Watykańskiej z 1993 roku "S. Giovanni Nepomuceno 2 v. 5.500", który niniejszym ogłaszam najmniejszym Nepomukiem świata! Rezultaty poszukiwań - na stronie Włoskich Nepomuków.
23.03.2000 Doniesienia z Ameryki Łacińskiej
Ciekawe spostrzeżenie, przedstawione na przykładzie nepomuckiego świeta,
związku między świętami katolickimi wprowadzanymi przez Hiszpanów, a starymi
pogańskimi świętami Indian (w tym przypadku Majów) znalazłem w artykule "In
Search of the Roots of Ancient American Civilisation" JASONA JEFFREY'a:
"When Spaniards eventually settled - as priests, 'civil servants', or judges
- they became more familiar with Mayan customs, and made some new and
astonishing discoveries. The Maya were still celebrating theirage-old festivals
in the same way as they had done for centuries; these were strangely like the
festivals of the Catholic world, andeven fell on almost the same days. The 16th
of May, for instance, was for the Maya the day when the waters were blessed; in
Europe it was the day of St. John Nepomucen (patron saint of Bohemia), saint of
the water."
W meksykańskim mieście Saltillo jest kościół i parafia pod wezwaniem św. Jana Nepomucena.
Na stronach poświęconych historii portugalskiej wyspy Madery, pod datą 1770 odnalazłem wpis: "Fundação da Capela de São João Nepomuceno por Joao Nepomuceno de Freitas Leal, no sítio do Lombo dos Leais, Porto da Cruz". Zdaje się, że oznacza to fundację kaplicy nepomuckiej na tej wyspie.
Kaplica JN jest w kościele Santo Domingo w Puebla w Meksyku.
W Las Palmas na Gran Canaria, w klasztorze San Antonio Abad jest ołtarz główny poświęcony m.in. JN.
Istnieje pewna meksykańska księga z XVIII autorstwa D. Miguel de Reina Ceballos z la Real Audiencia de México. W niej zamieszczony jest poemat "La Elocuencia del Silencio" poświęcony oczywiście naszemu ulubionemu świętemu.
W Acatlán w meksykańskim Pue jest założona w 1933 roku szkoła podstawowa JN.
W wenezuelskim muzeum Anauco w Caracas jest olejny obraz JN z końca XVIII wieku ze szkoły Los Landaeta z Caracas.
W portorykańskim pueblo Moca we wrześniu odbywa się festiwal Dziewicy Marii i św. Jana Nepomucena.
W kolonialnym mieście Santa Maria na północy Kolumbii jest dom z przełomu XVIII/XIX wieku, gdzie znajdowało się seminarium JN.
Detronizacja! Odnalazłem miasto São João Nepomuceno w brazylijskim stanie Minas. Osadę założono na początku wieku XIX, a prawa miejskie uzyskała w 1880. Powstanie swe zawdzięcza fazendeiro Jose Furtado de Mendonca, posiadaczowi fazendy Roca Grande. Ufundował on kaplicę pod wezwaniem JN.
To oznacza, że galeon z obrazka został zdetronizowany - nie jest już największym Nepomukiem na świecie. W mieście tym odbywa się karnawał, jak to w Brazylii.
Natomiast w mieście Sabara w zakrystii kościoła Matriz de Nossa Senhora da Conceição znjaduje się, chyba XVIII-wieczna, figura JN ze Świętym Językiem.
Przeszukując zasoby sieciowe Brazylii
odnalazłem też takie zdjęcie i nie mogłem oprzeć się chęci zamieszczenia go
tutaj. Fotka ma klimat!
Między wojakami znajduje się Capităo Clarimundo NEPOMUCENO da Silva i to jest pretekst wklejenia zdjęcia na stronę Wiadomości Nepomuckich. Mam też spostrzeżenie, że Nepomuceno to całkiem popularne nazwisko w Brazylii. |
22.03.2000
W Wojcieszowie w Górach Kaczawskich na Dolnym Śląsku, w kościele z 1366 roku istnieje drewniana figura JN. Na miejskich stronach www podano informację, że pochodzi ona z XVI wieku, lecz jest to praktycznie wykluczone. Raczej obstawiałbym wiek XVIII.
22.03.2000
W Mełgiewie na lubelszczyźnie odnaleźć można aż trzech Janów N. A w parafii tutejszej, w niedzielę po 16.05 jest odpust św. Jana Nepomucena! Inny odpust tego świętego w drugą niedzielę maja w parafii JN w Przyszowicach w gliwickiem.
22.03.2000
W sieciowym pisemnku "Nie do Wiary" znalazłem: W czasie ubiegłorocznej powodzi w Sudetach masy wody zniszczyły wiele wiosek i miast, zrywając dziesiątki starych i nowych mostów. Tak jak wszystkie rzeki i potoki wezbrała także Nowinka - strumień wypływający spod szczytu małego Śnieżnika - która zniszczyła Nową Wieś leżącą u stóp masywu Śnieżnika. Koryto otoku zamieniło się w skalne rumowisko. Ale stary, gotycki, kamienny mostek jakimś cudem ocalał. Specjaliści budownictwa wodnego, konserwatorzy zabytków i inni fachowcy, do dziś nie rozumieją dlaczego mostek wytrzymał napór wód, pędzonych z wodą bloków skalnych i drzew. Niektórzy powiadają, że pomógł święty Jan Nepomucen, którego kamienna figura stała od wieków nieopodal mostku i została mocno przez wodę naruszona. Otóż ten święty czczony jest w Polsce przede wszystkim jako patron mostów i orędownik chroniący ludzi i budowle przed powodzią.
21.03.2000
Darek K. powynajdywał w sieci mnóstwo Nepomuków z Węgier. Znalazł też historię przerobienia meczetu na kaplicę św. Jana Nepomucena w mieście Pecs!
15.03.2000
W ostatnich Spotkaniach z Zabytkami (Marzec 2000) odnalazłem artykuł Ireneusza Kasprzysiaka o kaplicy nepomuckiej posadowionej na wyspie na stawie pałacowym w Zwierzyńcu. Barokowa budowla jest oczywiście, jak wszystko w tych stronach, fundacji Zamojskich, a konkretnie Tomasza Zamojskiego. Ordynat ten również połknął bakcyla nepomuckiego. Nie tylko fundował kaplicę, ale jednemu z synów dał na imię Jan Nepomucen.
6.03.2000
Andrzej K. donosi o specyficznym Janie z mazowieckiej miejscowości Nick (między Lidzbarkiem a Dłutowem, na granicy Mazur).
16.02.2000
Znalazłem wzmiankę o ołtarzu św. Jana Nepomucena w nieistniejącym już kościele w Brześcach na Górnym Śląsku: Pomiędzy parą aniołów a pod Okiem Opatrzności wieńczącym całość znajdował się obraz o wymiarach (ok. 1m x 1,50 m) przedstawiający tzw. „Apoteozę św. Jana Nepomucena”. W tej chwili na tym miejscu stoi już następny kościół, stary rozebrano w 1902 roku.
źródło: tekst G. Sztolera na stronie www.gornyslask.pl/szuflada/krajobraz/roz_4.htm
13.02.2000
Na Kole kolejny Nepomuk. Według handlarza pochodzi ze Śląska. Około 1 m, peleryna pomalowana na granatowo, aureola z gwiazdami. Cena 2400 zł.
Zobacz też: kradzione Nepomuki.
6.02.2000
Zgnębiony troskami dnia codziennego poszedłem do Empiku poprzeglądać książki. W anglojęzycznym albumie o sztuce baroku (120 zł!) znalazłem zdjęcie i opis kaplicy zamku Augustusburg z lat 1724-40, pod wezwaniem naszego ulubionego świętego. Na plafonie Jan bez czapki fruwa otoczony aniołkami, w lewej ręce trzyma krzyż i palmę. Na ołtarzu widnieje złoty wizerunek języka, a Jan oddaje się adoracji MB, o ile dobrze dostrzegłem. Wystrój kaplicy jest dziełem lombardczyka Carlo Carlone. Więcej na stronie niemieckich Nepomuków.
W książce o sztuce Śląska dostrzegłem Jana w bocznym ołtarzu cysterskiego kościoła w Krzeszowie. Dwa inne pomniki w czeskich miastach Śląska.
3.02.2000
Telefon od DarkaK przyniósł wiedzę o wyrzeźbionym na konfesjonale Nepomuku w kościele Św. Anny w Warszawie! Zwiad potwierdził te rewelacje, tutaj znajdziecie relację z przeprowadzonej wizji lokalnej (5.02.2000).
2.02.2000 Gazeta Stołeczna - dodatek Gazety Wyborczej
Tego dnia GS opublikowała dwa teksty nepomuckie. Jeden z nich dotyczy warszawskich Nepomuków, a Autor podpisany TU (łatwy do rozszyfrowania) zapewne korzystał z materiałów z moich stron nepomuckich (mam w logach ślad po wizycie kogoś z GW). Nie miałbym, broń Boże, pretensji a wręcz przeciwnie, pochlebiało by mi to.
Drugi tekst dotyczy restauracji Nepomuka z Augustówki. Po przeczytaniu bardzo mi ulżyło, bo straciłem trochę czasu szukając tej figury i myślałem już, że przepadła na zawsze.
2.02.2000 Gołąb
Wracając z Kazimierza Dolnego moją ulubioną trasą wzdłuż wschodniego brzegu Wisły, wiedziony nieomylnym nepomuckim węchem, odnalazłem piękną kamienną barokową figurę w miejscowości Gołąb (lubelskie). Byłem tam nie raz, lecz zawsze byłem zbyt pochłonięty pięknym kościołem (holenderski renesans nad Wisłą!) oraz kaplicą loretańską (xxtra!), aby rozejrzeć się dokładnie. Tym razem strzeliłem w 10. Niestety, nie miałem ze sobą aparatu fotograficznego. Ukradziono go miesiąc temu :(
30.01.2000 Kłodzko x 4
TV Polonia pokazała dokumentalny film o Kłodzku (Dolny Śląsk). Pokazano tam aż cztery Nepomuki: na moście, na kolumnie, w farze oraz w klasztorze.
24.01.2000 Nepomuki zza Oceanu
DarekK wyszukał również takie perełki jak obraz José de
Alcíbara (1751 - ok. 1800)z Meksyku czy też rzeźbę Felipe de la Espada
(1754-1818) z Puerto Rico, współczesną pracę artysty z Santa Fe (N.Mexico, USA)
oraz ciekawy obraz wykorzystany w katolickiej amerykańskiej, hispanojęzycznej
stronie
świętego. Umieściłem je wszystkie na wspólnej stroniczce
zamorskich Nepomuków.
16.01.2000
Kolejne dwa drewniane Nepomuki na Warszawskim targu staroci na Kole: dobrej klasy, choć zniszczona rzeźba z tarnowskiego (może nawet z XVIII w.) za 1600 zł i druga z okolic Częstochowy, XIX wieczna, dosyć typowa, za 1400 zł. Zobacz też: kradzione Nepomuki, Nepomuki Częstochowskie (zdjęcie EliG)
1.2000
Znowu Nepomuk pojawił się na Warszawskim targu staroci na Kole, znowu u tego samego kupca. Tym razem jest to drewniana, około 40 cm figura, przeznaczona do wieszania na ścianie o czym świadczy wyżłobienie i haczyk. Dosyć zniszczona - dotyczy to zwłaszcza malowania.
Zobacz też: kradzione Nepomuki.
numery archiwalne:
2018 *
2017 *
2016 *
2015
*
2014
*
2013
*
2012
*
2011
*
2010 *
2009
2008 *
2007 *
2006
*
2005 *
2004
*
2003
*
2002
*
2001 *
2000 *
1999