wybierz blog --> NOWOŚCI SERWISU ŻYCIE JEST DZIWNE NA LWOWSKIEJ DUŻO SIĘ DZIEJE WIADOMOŚCI NEPOMUCKIE ^

 

 

Wiadomości Nepomuckie

numer aktualny >>

numery archiwalne:
2018 * 2017 * 2016 * 2015 * 2014 * 2013 * 2012 * 2011 * 2010 * 2009
2008 * 2007 * 2006 * 2005 * 2004 * 2003 * 2002 *
2001 * 2000 * 1999

 

 
i   f l o r i a ń s k i e

SONDA

Czy publikowanie bazarowych cen Nepomuków i Florianów oraz lokalizacji kapliczek jest szkodliwe ze względu na złodziei?

  Nie
  Raczej nie
  Tak
  Raczej tak
  Nie wiem

Największy Nepomuk świata!

Jeśli nie liczyć miasta o imieniu São João Nepomuceno w brazylijskim stanie Minas, to największym Nepomukiem jest stworzony w 1805 roku okręt "San Juan Nepomuceno". Brał on udział w bitwie pod Trafalgarem. Ważył 2700 ton i nosił 74 działa. 

Najmniejszy Nepomuk świata!

Najmniejszym Nepomukiem świata ogłaszam  niniejszym znaczek pocztowy Poczty Watykańskiej z 1993 roku "S. Giovanni Nepomuceno 2 v. 5.500", (patrz też: Włoskie Nepomuki)

KONKURS
Najładniejszy, Twoim zdaniem, spośród Nepomuków tego serwisu www to:

Możesz podać kilka powodów:

Przedstaw się jakoś:

Możesz podać e-mail:

Zobacz wyniki


3.12.2001

Otrzymałem maila od PiotraK, który jest znawcą przasnyskich Janów z racji pisania pracy magisterskiej na temat kapliczek, figur i krzyży przydrożnych na UW (u prof. M. Pokropka). Dzieki niemu udało się uzupełnić zapomnianą nazwę kurpiowskiej miejscowości z figurą JN na słupie (Cierpięta). PiotrK donosi ponadto, że nową figurę Jana do kapliczki w Krasnosielcu (to jeszcze Mazowsze) wykonał Andrzej Staszewski  z Krajewa Wielkiego gm. Krzynowłoga Mała ok. 1985 r. Poprzednią figurę kilka lat wcześniej informatorka PK widziała zwaloną na brzegu Orzyca. Dostałem też listę Janów z okolic Przasnysza. Dzięki!
Natomiast Jednorożec jest lokalnym ośrodkiem kultu św. Floriana. Jest on patronem parafii, a na placu przed kościołem stoi kamienna figura wystawiona przez OSP w 1946 r.


27.11.2001

Na Powązkach odwiedziłem tamtejszego Jana. Jest to skromna piaskowcowa figura z drewnianym krzyżykiem w dłoniach, świeżo wyremontowana. Stoi na nagrobku niejakiego Iwana Jakuba Czyża (cyrylica!) i zupełnie do niego nie pasuje. Być może umieszczono go tam wtórnie? Więcej informacji powinno być w publikacji TOnZ "Świeci przydrożni, patroni przyuliczni". Oczywiście opisuję te szczegóły na stronie Janów warszawskich.

Dodałem też wywiad, który dla szkolnej gazetki CEPEZETKI przeprowadziła ze mną Infantka Isia, czyli córka ma. Temat: oczywiście Nepomuki.


19.11.2001

Dodałem Jana z Nadarzyna na Mazowszu, Jana z Obry w Wielkopolsce (dzięki KS), uzupełniłem informacje o Janach warszawskich o kilka szczegółów, w tym inskrypcję choleryczną i latarnię na cokole Jana z Pl. 3 Krzyży. Dodatkowo nowe zdjęcie Jana z Lądka Zdroju (Dolny Śląsk) i Jan z Zamościa (lubelszczyzna) przesłane przez nowego zarażonego wirusem nepomuckim - Michała S.

Ponadto stwierdziłem, że w antykwariacie na Piwnej ciągle do kupienia jest obiekt nepomucki.

Natomiast pan Andrzej z antykwariatu na Placu Zamkowym opowiedział nam historię z dzieciństwa, kiedy to z kolegami pożałowali zniszczonej rzeźby Nepomucena z Rybnika (tego na Śląsku?) i odnowili go malując mu twarz i ręce różową olejną farbą... Konserwator zabytków 'miał im to trochę za złe", bo miał plany zabrania tej wielkiej drewnianej figury do muzeum.


2.11.2001

MZ, wraz z garścią uwag, dostarczył dwa zdjęcia zaniedbanej figury z Podlasia.


30.10.2001

I znowu efekty odrabiania zaległości: kilka Janów z czeskiej części Górnego Śląska (dostarczył JG) oraz jednego Jana z pogranicza Mazowsza i Lubelszczyzny (Kłoczew - efekt mojej wycieczki weekendowej).


25.10.2001

Dalszy ciąg odrabiania zaległości: strony zostały wzbogacone o kilkanaście Janów z Górnego i Dolnego Śląska (dostarczył JG, któremu dziękuję) oraz jednego Jana Mazowieckiego (Gozdowo - dzięki MS).


24.10.2001

Wreszcie znalazłem chwilę na zaległości i dołożyłem 8 zdjęć nadesłanych przez MS z jego wyprawy na ziemię chełmską. Dzięki! A moje zdjęcia z tych samych miejscowości: Uhruska, Dorohuska, Pawłowa, Żdżannego ciągle czekają...

Wiadomość od Teściowej: w Felicjanie koło Krasnegostawu (lubelskie) jest kościół pod wezwaniem JN.


06.10.2001

TVPolonia, około 14:20. Program dokumentalny o miejscowości Boćki na Podlasiu. Kamera pokazuje panoramę z pięknym Nepomukiem na pierwszym planie. Kamienną figurę w XVIII wieku ufundowali tu Sapiehowie.

Innego Jana można zobaczyć w ostatnich Spotkaniach z Zabytkami (10.2001). Kamienna figura z Krześlina (Mazowsze  na granicy Podlasia) pochodzi z roku 1728, a wyróżnia ją nietypowy kształt kapliczki - gontowy okrągły daszek podtrzymuje pięć murowanych kolumn. Tamże wzmianka o głównym źródle nepomuckim - książce Tadeusza Seweryna "Kapliczki i krzyże przydrożne w Polsce", o którym było już w tym serwisie.

Do zbioru Janów Górnośląskich dodałem obraz z kościoła parafialnego pod wezwaniem JN w Łagiewnikach (części Bytomia).


05.10.2001

Od RR dostałem ciekawy opis przedwojennego wystroju kaplicy nepomuceńskiej przy jezuickim kościele Bożego Ciała w Głogowie. Oprócz wielu szczegółów można znaleźć tam ciekawe połączenie motywu pięciu gwiazd z występującym czasem w inskrypcjach nepomuckich słowem TACUI. Polecam!


04.10.2001

Dodałem Jana z Chlewisk (kieleckie), stojącego na sztucznej wyspie usypanej na stawie, jednego Jana Niemieckiego oraz wprowadziłem kilka drobnych zmian w życiorysie Świętego.


2.10.2001

Od RR otrzymałem informację o wydanej w 1998 roku książce nepomuckiej autorstwa Janusza Hohleitnera i, znanej już bywalcom tych stron,  Iwony Sheer pod tytułem "Obrońca przed wylewami rzek" (Elbląg - Świdnica 1998). Podtytuł brzmi: "Niezwykłe dzieje życia i kultu świętego Jana Nepomucena". Nie znałem wcześniej tej pozycji, zapewne dlatego, że wydała ją lokalna oficyna, której publikacje nie są osiągalne w Warszawie. Okładka, zeskanowana przez RR, do zobaczenia obok.

Oto spis treści tej książki - ciekawe, że niezależnie doszliśmy do podobnej struktury:


14.09.2001

Dodałem trzy Jany Czeskie i trzy Austriackie - plon wycieczki MS do Chorwacji.


11.09.2001

UWAGA: z powodu powiększającej się objętości strony Janów Dolnośląskich wydzielono z niej PODSTRONĘ NEPOMUKÓW KSIĘSTWA GŁOGOWSKIEGO!

Zobacz również relację Gazety Głogowskiej z akcji 8.09.2001! Ponadto w eterze Sprawa Nepomucka dała się słyszeć za sprawą audycji w TV Głogów i Radia Głogów oraz Legnica.


08.09.2001

Wielka akcja poszukiwania Jana Głogowskiego! Czas: 8 września 2001, miejsce: wody Odry w okolicach mostu. Zobacz ulotkę przygotowaną dla prasy przez RR z Towarzystwa Ziemi Głogowskiej. Udało mu się zainteresować sprawą sekcję płetwonurków Straży Pożarnej i podjęli się oni poszukiwań figury z 1705 roku, strąconej do wody podczas wojny. Oto pierwsze sprawozdanie RR z tej imprezy:

Wszystko po kolei: Akcja się odbyła pomimo podłej pogody :). Co prawda Nepomuka nie znaleźliśmy, ale najprawdopodobniej znaleźliśmy postument (filar) na którym stał. Przynajmniej tak wynika z opisu dokonanego przez nurków. Próbowaliśmy go wyciągnąć, ale wyciągarka, którą dysponowaliśmy okazała się zbyt słaba! Najważniejsza jednak była zabawa i rozgłos, ludzi było niewiele, ale co się dziwić, jak prawie cały czas lało. Zawsze ktoś tam stał na moście 15 - 20 osób, zmieniających się co jakiś czas! Ja sam byłem przeziębiony, a po tej akcji to nawet zacząłem łykać antybiotyki. Ważne, że jest rozgłos. Z mediów byli następujący przedstawiciele: Radio Plus Głogów (promień słuchalności 50 km od Głogowa), Radio Plus Legnica (prawie cały Dolny Śląsk), TV Głogów (lokalna telewizja - kablówka), Gazeta Głogowska (tygodnik, ukazujący się w powiatach głogowskim, polkowickim, górowskim, częściowo lubińskim i częściowo Nowosolskim), Gazeta Wrocławska (dziennik - Dolny Śląsk). Najważniejszy był, jak już wspomniałem, rozgłos !!! Wszyscy chwalili akcję i jej przygotowanie. Każdy dostał ulotkę i był zadowolony! Akcja trwała ponad 3 godziny. Co najważniejsze nurkowie deklarują dalsza pomoc. Może go jeszcze znajdziemy ???? Teraz trzeba przeanalizować sytuację! Dno Odry w tym miejscu jest bardzo zanieczyszczone, co jakiś czas nurkowie wyciągali płyty chodnikowe i inne tego typu rzeczy! Zdjęcia z akcji postaram się podesłać jak najszybciej.

PS: zdjęcia już są, zapraszam do obejrzenia reportażu! (TW)


07.09.2001

MB nadesłał cztery Nepomuceny Kieleckie. Dwa z nich były już notowane na tych stronach, dwa inne pojawiają się po raz pierwszy. Dzięki!


27.08.2001

Znalazłem dwa nowe Jany Warszawskie!  Niedzielny spacer na Starówkę zawiódł mnie do kościoła pokarmelickiego przy Krakowskim Przedmieściu. Byłem tam wiele razy, ale dopiero tego dnia dane mi było spotkanie z dwoma tamtejszymi Nepomucenami. A jeden z nich jest naprawdę wysokiej klasy!


23.08.2001

Dodałem nowego Jana Belgijskiego z Lier w prowincji Antwerpia. Uruchomiłem też nową stronę Janów Hiszpańskich - na razie skromną, bo zawierającą tylko jedno zdjęcie Jana z madryckiego kościoła Św. Jakuba.

W wydaniu "Gazety Łomiankowskiej" z 6.08.2001 znalazł się krótki artykuł p. Elżbiety Pyszyńskiej o przydrożnej kapliczce Jana z Łomianek przy ulicy Warszawskiej, okraszony zdjęciem. Oto treść:

"Bardzo starą historię ma kapliczka z figurą św. JN przy ul. Warszawskiej. Ufundowana przez uczestnika powstania styczniowego miała drewnianą figurkę św. JN cudownie przyniesioną przez fale Wisły i tu wyrzuconą na brzeg. Nadpaloną do połowy oryginalną figurkę przeniesiono do miejscowego kościoła, a na jej miejsce postawiono 7 lat temu nową, wyrzeźbioną i pomalowaną przez p. Pieczyńskiego, mieszkańca Burakowa. Chociaż kapliczka jest otoczona opieką przez p. Wiesię i p. Marię, to z uwagi na upływający czas wymaga gruntownego remontu." (nadesłał: MS)


20.08.2001

Odnalazłem nowego Jana Mazowieckiego w miejscowości Mariańskie Porzecze koło Wilgi. Ufundowało go małżeństwo Zalewskich w roku 1922 (fotka w drodze). Przypominam, że w tutejszym kościele jest nepomuckie malowidło z XVIII wieku - niestety usytuowane tak niekorzystnie, że zdjęcie jest bardzo trudne technicznie.


10.08.2001

Dodano dwa Jany Mazowieckie (Wola Wodyńska i Kosów Lacki), jednego Jana Czeskiego, dwa Jany Wielkopolskie odnalezione w sieci oraz jeden wiersz nepomucki - bardzo ładny zresztą - i przysłowie o Janie i Urszuli. Ponadto znalazłem stronę Jana Mrózka - współczesnego rzeźbiarza z Brzegu na Opolszczyźnie - który tworzy również Nepomuceny.


2.08.2001

Otrzymałem SMS z pilną wiadomością nepomucką: Rodzina W. odnalazła kilka Janów podczas wyprawy na Ukrainę! Zdjęcia w drodze.

Ponadto od RR nadeszły dwa zdjęcia Jana z miejscowości  Kłobuczyn w Księstwie Głogowskim.


25.07.2001

Dołożyłem cztery nowe Nepomuki Dolnośląskie z miejscowości Kochanów, Krzeszów, Kowary i Chełmsko Śląskie. Dostawcą jest Marcin S.


24.07.2001

W mieście Queretaro, 220 km na północ od Mexico City, w muzeum urządzonym w dawnym klasztorze San Augustin, znajduje się piękny obraz Jana. Obok prezentuję fotkę pochodzącą z muzealnego przewodnika nadesłaną przez Richarda B. Richard wynalazł ten obraz i, zauroczony nim, poprosił swoich tamtejszych znajomych o lepszą fotografię. W ten sposób nasz Inicjatywa Nepomucka sięgnęła Ameryki!


24.07.2001

Marcin S. wycieczkę do Ziemi Chełmskiej  strony uwieńczył znalezieniem kilku Janów. Pisze w ten sposób:

"Udało mi się zobaczyć i chyba sfotografować (zdjęcia w drodze)

Dowiedziałem się o kapliczce JN w Kryłowie (na południe od Hrubieszowa). Widziałem dwie drewniane, nieco podniszczone figury JN w muzeum w Chełmie na ul. Św. Mikołaja. Nie otrzymałem zgody na ich fotografowanie. Jedna z tych figurek pochodzi z kapliczki słupowej z Uścimowa. Jest drewniana, ma ślady polichromii, wysokość 94 cm, wiek XVIII. Druga jest nieco mniejsza a JN przedstawiony jest w pozie dynamicznej."

Moja wycieczka w te strony była równie udana, lecz niestety zabrakło czasu na wskanowanie fotek...


18.07.2001

Po urlopie zabrałem się za uzupełnianie rejestru Nepomuków o materiały nadesłane przez fanatyków Jana N. w tym czasie. Wystarczyły dwa tygodnie a przybyło kilkanaście zdjęć i jeszcze więcej informacji o obiektach z różnych stron Polski. Zapowiadam też całe mnóstwo zdjęć z Kielecczyzny, Podhala, Słowacji i Węgier - efekt wyjazdu tym szlakiem (ja + DarekK + Wicio). Trzeba tylko znaleźć czas na skanowanie!


18.06.2001

Przybyło sporo informacji o Janach z Księstwa Głogowskiego oraz jeden Jan Wielkopolski (Łysiny). Do akcji wzbogacania zbiorów włączył się bowiem Paulus. Witam w Bractwie!


18.06.2001

Cała kolekcja Janów Czeskich nadeszła od MS.


15-17.06.2001

Wyjazd na Mazury z DarkiemK, jak zwykle inną trasą. Plon nie do pogardzenia: cztery figury z Mazowsza północnego. Do tego dorzucam Jana z obrazu w radziejowickim pałacu.


06.2001

Wiadomości TV Puls podały, że  w kaliskim muzeum umieszczono figurę Jana Nepomucena znalezioną w pobliskiej miejscowości Opawa (?). Ktoś wyrzucił ja do śmieci!

Natomiast w jednym z programów TVPolonia dostrzegłem piękny duży obraz Jana N. eksponowany w zbiorach muzeum w sanockim zamku. Jest tam też drewniana rzeźba Jana.


31.05.2001

Otrzymałem dostawę pięknych czarno-białych Nepomucenów z Księstwa Głogowskiego (jak zwykle RR). Jeden z nich, na skutek matactw dynastycznych i innych spisków historii, znajduje się dzisiaj w woj. lubuskim.

Ponadto pojawiły się dwa Jany z Bratysławy - dzięki MS!


22.05.2001

Otrzymałem dwa piękne Nepomuceny z Ziemi Leszczyńskiej w Wielkopolsce od nieocenionego A.P.


16.05.2001

W dniu Naszego Ulubionego Świętego zabrałem się za likwidowanie zaległości. Wrzuciłem materiały uzyskane od MB (ponowne dzięki!) oraz zebrane podczas wycieczki na Spisz - dotyczy Janów Kieleckich. W trakcie opracowywania "nowe" Jany z samego Spisza, Małopolski i Podhala. Na razie można je zobaczyć na zbiorczej stronie tej wyprawy.


20.04.2001

Część tego serwisu nepomuckiego pojawiła się na serwerze krajoznawczym poznajkraj.pl.

A u mnie nowości na stronach kieleckich i podhalańskich - kilka informacji wyciągniętych z publikacji TOnZ "Święci przydrożni, patroni przyuliczni" oraz "Święci na każdy dzień" Very Schauber i Schindlera. Z tego ostatniego, a jest to imponujący album, dowiedziałem się trochę o Janach z Raciborza oraz szczegółów na temat Świętego Języka. Otóż ten specyficzny kult ma swoje uzasadnienie w zdarzeniu z roku 1719, kiedy to ekshumowano Świętego. Okazało się, że jego język zachował się w stanie nienaruszonym.

W tejże książce wykryłem błąd - Janowi należy się pięć gwiazd, a nie sześć.


19.04.2001

W białostockim Kurierze Porannym ukazał się wywiad ze ... mną zatytułowany "Na tropie Nepomuków i Florianów",


18.04.2001

Dużo nowych materiałów na temat Janów Głogowskich od RR oraz Janów Kieleckich ze Starachowic i Tychowa od MB. Między innymi dwa tekstu z "Tygodnika Starachowickiego". Dzięki!
PS: Zdaje się, że klub zarażonych powiększył się o dwie osoby.


13.04.2001

Od RR, wiceprezesa Towarzystwa Ziemi Głogowskiej, otrzymałem bardzo miły list z informacjami o Janach z Głogowa (nieistniejący) oraz Rapocina. Do tego bardzo ciekawe zdjęcie. stronie Janów Dolnośląskich, wydzielonej podstrony Janów Dolnośląskich. Dzięki!


12.04.2001

Rzeczpospolita donosi:

"Środki na remont przydrożnych kapliczek"

300 tys. zł przeznaczył wojewoda Wojciech Lubawski na remont przydrożnych kapliczek województwa świętokrzyskiego. W ten sposób zostaną one również zinwentaryzowane.(...)

Podpis: WW. Otrzymałem od: MB (dzięki!)

A ja na to zareagowałem listem do pana Wojewody - trzeba chwalić za dobre:

Szanowny Panie Wojewodo!

Bardzo dziękuję za decyzję przeznaczenia 300 tys. zł na remont i inwentaryzację przydrożnych kapliczek, o czym dowiedziałem się z Rzeczpospolitej z 12.04.2001. Proszę w wolnej chwili odwiedzić stronę internetową www.nepomuk.w.pl a zrozumie Pan powód mojego zadowolenia z tej decyzji.

Przy okazji liczę na jakąś publikację dokumentującą tego typu obiekty na terenie Województwa.

Mam nadzieję, że kapliczki zostaną szybko odnowione, a świątki zabezpieczone w taki sposób, abym przestał je widywać na warszawskim targu staroci na Kole. Przydrożne kapliczki to już jedne z ostatnich znaków wyróżniających polski, a w szczególności świętokrzyski, krajobraz kulturowy i trzeba je zachować.

Jeszcze raz dziękuję, pozostaję z poważaniem i życzę wesołych Świąt.


9.04.2001

Kwietniowe "Spotkania z Zabytkami", ostatnia strona okładki: nagrodzony rysunek nepomucki Isi, którego szkic już tutaj prezentowałem. Inne prace dzieciaków - w Galerii.

Ponadto na pierwszej stronie okładki piękna figura Jana N. z Przeworska, a razem z rysunkiem Isi wydrukowano akwarele Janów z  okolic Przemyśla (Podkarpacie), z Krowiarki, z Czechowic-Dziedzic (Górny Śląsk), z okolic Hedwiżyna (Lubelszczyzna). Ta ostatnia zwana jest "partyzantem", bo w tym miejscu partyzanci dokonali wielu akcji dywersyjnych. Wszystkie z XIX wieku.

Otrzymałem też zdjęcia Jana Starachowickiego, a dokładnie Wanackiego po "modernizacji" (więcej na stronie Janów z Kieleckiego). Dzięki MB!


7.04.2001

Wycieczka na Kurpie. Odwiedziliśmy starego znajomego o dzikim wyglądzie - Jana z Czarni. Ponadto podczas jarmarku w Łysych można było obejrzeć i kupić rzeźbę ludową autorstwa Józefa Bacławskiego przedstawiającą Jana N. oraz gwasze Teresy Ciepierskiej poświęcone kapliczkom kurpiowskim. Wśród nich oczywiście kilka Nepomuków.

W skansenie w Kadzidle od zaprzyjaźnionego pana dowiedziałem się o istnieniu Nepomucena z Obierni - do zobaczenia - oraz o wystawie kurpiowskich Janów, która odbyła się w sierpniu 2001 bodajże w tutejszym GOKu.


1.04.2001

Warszawa, studio TVPolonia na Woronicza. W ramach imprezy "Gościniec do Europy" przewidziano m.in. emisję reportażu Redakcji Dziedzictwa Kulturowego  (jako trzeci w drugiej części, ok. 13.40-50) film K. Kubiaka "Wszystkie święte Nepomuki". Byłem, widziałem, rozmawiałem z reżyserem. Piękna sprawa - udało mu się znaleźć ludzi i miejsca, gdzie kult Jana Nepomucena jest ciągle żywy. A jak opowiadają! Na przykład ta historia o broni ukrytej przez partyzantów pod daszkiem kapliczki, albo druga, o pijanym gestapowcu strzelającym do Św. Jana. Najbardziej wzruszyło mnie przywiązanie ludzi do ich świętego. Nawet dzieci gości prowadzą na początek na wał, do Nepomuka!

Na filmie pokazano kilka nadwiślańskich Janów z Lubelszczyzny, m.in.

 oraz po drugiej stronie Wisły (sandomierskie):

. W tym jeden bardzo wczesny, bo już z 1743 roku.


25.03.2001

Warszawa, targ staroci na Kole. Tak jak w poprzednim tygodniu wystawiono na sprzedaż cztery Nepomuki. Przybył jeden nowy na miejsce polichromowanej figury (koniec XIX w., około 1 m) ze Śląska, sprzedanej tydzień temu za 1/4 ceny wywoławczej. Ceny od 400 za 30 cm figurkę, do 1500 za dużą figurę o wysokości 1,5 metra. Dolny Śląsk oraz centralna Polska. Trzy z tych figur oferował ten sam handlarz, który ponadto miał inne rzeczy pochodzące ewidentnie z kościoła (ukradzione? sprzedane przez chciwego księdza?) oraz wyszabrowane ze śląskich rezydencji. Pocieszające jest to, że ceny uzyskiwane są o wiele niższe niż żądane. Może paser da sobie spokój kiedy zobaczy, że zysk nie jest taki astronomicznie duży? Wszystkich, którzy mają pomysł na obrzydzenie życia paserom proszę o kontakt.

Innym obiektem nepomuckim na targu był obraz, a raczej jego fragment przedstawiający grupę żołnierzy na moście. Na 99% jest to część sceny zrzucenia Jana N. do Wełtawy. Cena 350 zł, poziom artystyczny raczej mizerny.


23.03.2001

Wiadomość od MB: Nepomucen Starachowicki (Kieleckie) został "zmodernizowany" - utracił drewnianą kapliczkę na rzecz nowej murowanej. Szkoda wielka! Pociesza mnie tylko fakt, że ktoś zechciał dołożyć starania aby, w swoim mniemaniu, upiększyć Jana.


18.03.2001

Podczas wycieczki zorganizowanej w celu utopienia Marzanny znaleźliśmy ołtarz nepomucki w kościele klasztornym Miedniewicach koło Żyrardowa (Mazowsze zachodnie). Obraz jest bardzo ciemny przyglądaliśmy mu się dłuższą chwilę nie będąc pewnym, czy to na pewno On. Lecz wątpliwości rozwiały się po obejrzeniu predelli, na której zobaczyć można wspaniałą w swej naiwności scenę topienia Jana w Wełtawie.

15.03.2001

W reakcji na tekst w Gazecie Stołecznej otrzymałem sporo listów i nawiązałem nowe nepomuckie kontakty. Jednym z nich jest list od Marcina W., który przeprowadził renowację Nepomuka Służewskiego w Warszawie. Była to jego praca dyplomowa i poświęcił jej tę oto stronę www. Marcin nadesłał mi również zdjęcia, które już zamieściłem na serwerze. Dzięki Marcin!

Ze strony Marcina dowiedziałem się o istnieniu pracy dyplomowej Anny Koss "Interpretacja ikonograficzna przedstawień św. Jana Nepomucena na przykładzie rzeźby wolnostojącej w Warszawie i na Mazowszu" (mpis A.S.P., Warszawa 1982). Trzeba będzie do niej dotrzeć!


14.03.2001

Inna osobą poznaną dzięki artykułowi w Wyborczej jest Anna D.Z., konserwator m.in. białostockiej rzeźby Jana N. Więcej na ten temat -  wkrótce.


12.03.2001

W Gazecie Stołecznej, warszawskim dodatku do Gazety Wyborczej ukazał się tekst opisujący pokrótce ten serwis nepomucki, jego ideę oraz historię powstania. Autor: Tomasz Urzykowski.


11.03.2001

Sprawdziłem doniesienia EliW i rzeczywiście: w jednej z warszawskich galerii stoją dwie figury Janowe. Ekspedientka donosi, że pochodzą ze Śląska z XVIII/XIX wieku. Montuję większą akcję, która ma ukrócić takie praktyki w tym antykwariacie i dać sygnał innym paserom.


24.02.2001

W Chełmie (lubelszczyzna), w kościele Bożogrobców, w jednym z bocznych ołtarzy dostrzegłem figurę JN. Dostrzegłem na ekranie telewizora, podczas programu w TVPolonia - zawodów między Bochnią a Chełmem. Bezpośrednie obserwacje w terenie (MS) nie potwierdziły tej informacji.


24.02.2001

Wskanowałem szkic Isi do jej pracy konkursowej Spotkań z Zabytkami. Był to konkurs nepomucki, na który Isia posłała pięknego kolorowego Jana formatu A3, wykonanego pastelami. Wynik - wyróżnienie!

Inne prace dzieciaków - w Galerii.


23.02.2001

ElaW przyniosła dwa zdjęcia z wystawy w skansenie w Klukach, o której już pisałem, oraz piękną książkę "Kapliczki i krzyże przydrożne w Polsce" Tadeusza Seweryna (PAX 1958). Pobrałem z niej kilkanaście zdjęć i poświęcam jej, niezależnie od wrzucenia fotografii na strony odpowiednich regionów, osobną stronę.


20.02.2001

Korespondencja nepomucka: Dostałem obiecane zdjęcia z Chorwacji.  Będzie ich więcej. Ponadto kontakt nawiązał założyciel Towarzystwa Miłośników Gorzanowa - doniósł o kolejnym, piątym Nepomuku oraz zaproponował bliższą współpracę.


12.02.2001

Nepomucen znad Potoku Służewieckiego wrócił na swoje miejsce po renowacji! Polecam go opiece tubylców. Chrońcie go od wandali, niepogody i "inwestorów".


05.02.2001

Ferie spędzone w Kotlinie Kłodzkiej przyniosły plon w postaci kilkunastu nowych zdjęć Janów (dolnośląskich i górnośląskich) i kilku Florianów. Ale przede wszystkim wykonaliśmy prace porządkowo-organizacyjne. Powstał projekt nepomuckiej bazy danych, a Jany z Kotliny Kłodzkiej zostały policzone. W tej chwili stan wynosi 100! W tym kilka kaplic pod jego wezwaniem oraz istniejących szczątkowo lub zniszczonych obiektów.


30.01.2001

W teleturnieju "21" w TVP1 pojawiło się pytanie o świętego utopionego w Wełtawie. Grający oczywiście nie znał odpowiedzi. Wniosek: naprawdę warto zaglądać na strony nepomuckie www.nepomuk.w.pl !


14.01.2001

W antykwariacie na Piwnej w Warszawie znalazłem ciekawy obiekt nepomucki. Jest to obrazek wielkości mniej więcej A4. Jego passe-partout stanowi bogaty haft wykonany metalową nicią, być może złotą. W środku znajduje się namalowana na jedwabiu scena spowiadania królowej przed Janem Nepomucenem. W tle niewyraźne majaczy Most Karola w Pradze. Są barwne tkaniny, kolumny i inne akcesoria - w sumie: barok. Ekspedientka, bardzo niesympatyczna, twierdzi, że obiekt pochodzi z XVIII wieku. Cena komisowa wynosi 2500 zł. Podobno właściciel nie życzy sobie fotografowania obrazka, raczej więc nie będzie tutaj zamieszczona. Według mojej oceny całość, baaardzo ładna, posklejana jest z kilku kawałków - jakiegoś ornatu lub raczej obrusa ołtarzowego (stąd haft) i malowanej tkaniny (np. chorągiew). Wiek trudny do ustalenia, XVIII albo XIX wiek. Cena raczej zabójcza.

18.11.2001 - obrazek ciągle nie sprzedany.


14.01.2001

Plany rozwojowe tej witryny obejmują, między innymi, stronę poświęconą chronostychom nepomuckim. Mam już całkiem spory zbiorek, głównie z Kotliny Kłodzkiej.


8.01.2001

W książce "Polskie snycerstwo" Ignacego Tłoczka (Ossolineum 1984) znalazłem zdjęcie najstarszej zachowanej w Polsce kapliczki słupowej w Brzozówce Koronnej w białostockiem na Podlasiu (XVIII wiek). Na moje oko we wnęce na szczycie jest Jan Nepomucen, ale jakość fotografii nie pozwala mieć całkowitej pewności. Na żadnej z moich map nie figuruje taka miejscowość, domyślam się tylko, że leży gdzieś nad rzeczką Brzozówką. Bardzo proszę tutejszych i turystów o pomoc w zlokalizowaniu obiektu. W tej samej książce znalazłem Jana z Grodkowa (opolskie) oraz floriański ul w muzeum w Kluczborku (opolskie).


7.01.2001

Gwiazdkowy prezent - dwa tomy "Katalogu zabytków sztuki PAN" - pozwolił dorzucić do listy Nepomuków kaszubskich i kurpiowskich kilka nieznanych obiektów oraz uzupełnić dane o już znanych Janach.


 

numer aktualny >>

numery archiwalne:
2018 * 2017 * 2016 * 2015 * 2014 * 2013 * 2012 * 2011 * 2010 * 2009
2008 * 2007 * 2006 * 2005 * 2004 * 2003 * 2002 * 2001 * 2000 * 1999