wybierz blog -->NOWOŚCI SERWISUŻYCIE JEST DZIWNENA LWOWSKIEJ DUŻO SIĘ DZIEJEWIADOMOŚCI NEPOMUCKIE DŹWIĘKI  FOTKI ^

 

Wiadomości Nepomuckie

i   f l o r i a ń s k i e

<< wstecz  | dalej >>

 
SONDA

Czy przystąpienie do układu z Schengen spowoduje kradzieże i masowy wywóz Nepomuków z Polski?

 Nie, wręcz przeciwnie
 Nie, nic się nie zmieni
 Tak, ale nieznacznie
 Tak, to realne zagrożenie

ORGAN
BRACTWA NEPOMUCKIEGO
Societas Sancti Ioanni Nepomuceni

KONKURS
Najładniejszy, Twoim zdaniem, spośród Nepomuków tego serwisu www to:

Możesz podać kilka powodów:

Przedstaw się jakoś:

Możesz podać e-mail:


Zobacz wyniki

numer aktualny >>

numery archiwalne:
2018 * 2017 * 2016 * 2015 * 2014 * 2013 * 2012 * 2011 * 2010 * 2009
2008 * 2007 * 2006 * 2005 * 2004 * 2003 * 2002 *
2001 * 2000 * 1999


21.12.2007

Odjąłem figurę ze Zbrosławic-Nierady (gm. Zbrosławice, pow. Tarnowskie Góry, Górny Śląsk >>) ponieważ wszedłem w posiadanie smutnej wiadomości, iż rzeźba ta została skradziona około 2005 roku

20.12.2007

Dodałem nowe fotki Jana z Krośniewic (Hrabstwo Kłodzkie >>) nadesłane przez Caseya oraz informację i fotki o nowym obiekcie z Sandomierskiego (>>) - Janie z Gniewoszowa nadesłane przez J.G. Dzięki!

W grudniowych Spotkaniach z Zabytkami dwa obiekty nepomuckie: Jan z Nowego Sioła (Ukraina >>), jakimś cudem zachowany, zapewne fundacji właścicieli majątku oraz Jan ze Szczytów-Dzięciołowa (Podlasie >>)


17.12.2007

Odkrycie dużej rangi: Brzeg (gm. i pow. Brzeg, X. Opolskie >>): w kaplicy nepomuckiej w kościele Św. Krzyża, na suficie i obramieniach okien, są piękne barokowe freski z przedstawieniami scen z życia Jana N. Główna scena, na sklepieniu, to "Święty Jan Nepomucen adorujący krzyż" (nad: S.Ł.)


13.12.2007

Nowa sonda! Poniżej wyniki poprzedniej:
 
wyniki SONDY
Co zrobisz, jeśli zobaczysz figurę Nepomuka na bazarze lub w antykwariacie?
Nic (15) 15% 15%
Poproszę o dokumenty pochodzenia rzeźby (28) 27% 27%
Od razu zadzwonię na Policję (36) 35% 35%
Nie wiem (23) 23% 23%

Łącznie oddano 102 głosy
 

Mój komentarz: bardzo zdrowe podejście demonstruje znacząca większość (27+35=62%) respondentów. Ale jest jeszcze dużo do zrobienia: 23% osób nie wie co powinno się zrobić w tej sytuacji...

.

na skróty: niektóre prowincje nepomuckie (pełny podział regionalny - zobacz mapę serwisu >>)



11.12.2007

Krępna (gm. Zdzieszowice, pow. Krapkowice, X. Opolskie >>): jest tu tylko kapliczka ponepomucka - Jana skradziono kilka lat temu. Wewnątrz była figurka św. Jana Nepomucena, obecnie znajduje się tam gipsowa podobizna św. Antoniego (nad: J. Rożałowska)

10.12.2007

Dodałem fotki (kiepskie, telefoniczne) Jana z czubka studni w Brzezinach (Kujawy (>>), d. woj. łęczyckie)


7.12.2007

Dodałem wpisy nt. Janów z Drogini i Zawad oraz informacje o kapliczce i relikwiach świętego (>>) z Szalowej (Małopolska >>)


5.12.2007

Dodałem nadesłane przez J. Rożałowską fotki Janów z Januszkowic i Kamionka (X. Opolskie >>).
Dodałem artykuł z "Twórczości Ludowej" z 2004 roku p.t. "Patron powodzian, tonących, spowiedników i mostów. O rzeźbach sw. Jana Nepomucena w regionie lubelskim" Danuty Powiłańskiej-Mazur, a do odpowiednich stron dorzuciłem informacje i zdjęcia pochodzące z tego artykułu.
Dodałam fotki nadesłane przez Bajarkę: Poręba-Żegota, Nawojowa Góra, Brodła (Małopolska >>).
Dodałem znalezioną w sieci fotkę Jana z ołtarza w kościele św. Andrzeja w Koronowie (Kujawy >>).


3.12.2007

Informacja od TU: na warszawskich Powązkach (>>), na grobie Konstancji z Wysockich Olesińskiej (zm. w 1910 r.) i Jana Olesińskiego (zm. w 1914 r.) w kwaterze 40, stoi rzeźba JN z typowymi atrybutami. Na grobowcu umieszczono informację, że pomnik wykonał zakład J. Sikorskiego przy Powązkowskiej 6  (uwaga: należy upewnić się, że nie jest tożsamy z Janem z kwatery 40). Informacja ta miała znaleźć się z Spacerowniku po Powązkach, ale wyleciała przy skracaniu tekstu.

Dodałem znalezionego w sieci Jana z Brzeźna (Ziemia Chełmska woj. ruskiego >>)


30.11.2007

Współczesny ludowy twórca Adam Głuszek tworzy rzeźby, w tym Nepomuki, w swym miniskansenie w Dąbrowicach (X. Łowickie >>).

Współczesny ludowy twórca Edmund Zieliński z Gdańska stworzył rzeźbę Nepomuka, przechowywaną w muzeum w Bydgoszczy (Kujawy >>).

Brusy (gm. Brusy, pow. Chojnice, Pomorze >>): stąd pochodzi twórca ludowy Józef Chełmowski. który wykonał co najmniej kilka wizerunków JN - rzeźb i obrazów na szkle. Jego prace oglądać można w Muzeum Zachodnio – Kaszubskiego w Bytowie, Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy i Muzeum Etnograficznego w Toruniu. Były prezentowane na wielu wystawach.

Lubaczów (gm. i pow. Lubaczów, woj. podkarpackie, d. bełzkie >>)*: w tutejszym Muzeum Kresów przy ul. Sobieskiego 4, przy starym spichrzu, stoi kapliczka p.w. Św. Jana Nepomucena, murowana, zwieńczona attyką, w ścianach wnęki z freskami świętych, z XVII-XVIII wieku .

Łochyńsko i Grobla (gm. Rozprza, pow. Piotrków Trybunalski, woj łódzkie, d. Sieradzkie >>) oraz Żeromin (Kujawy >>), d. woj. łęczyckie): kapliczki św. Jana Nepomucena odtworzone w ramach projektu "Pejzaż Wszystkich Świętych" (zobacz więcej na ten temat >>).

Żywiec (gm. i pow. Żywiec, Podhale >>): w tutejszym muzeum jest jeszcze jedna drewniana polichromowana rzeźba JN, która stała niegdyś na drewnianym moście na Sole. Po jego zbombardowaniu w roku 1945 rzeźba zaginęła. Jedna przez 61 lat figura spoczywała na strychu domu Franciszeka Dowsilasa, który odnalazł ją w resztkach zburzonego mostu i ukrył ją. Dopiero w roku 2005, podczas gruntownego porządkowania strychu, wnuk Franciszka Dowsilasa – Pan Andrzej Dulowski - natrafił na zapomnianą rzeźbę, o której pamiętał z dzieciństwa. Po rodzinnej naradzie postanowiono znaleźć rzeźbie właściwe miejsce - więc 12 grudnia 2006 roku przekazano wspaniały dar Muzeum Miejskiemu w Żywcu .

W Olszówce (Podhale >>) był do 1993 roku drewniany kościół, obecnie odtwarzany po pożarze, a w nim kaplica JN fundacji Romana Sierakowskiego z 1734 roku.


28.11.2007

Brożec (gm. Walce, pow. Krapkowice, X. Opolskie >>): kapliczka, która w świadomości mieszkańców funkcjonuje jako nepomucka, okazała się jednak być poświęconą św. Janowi Chrzcicielowi, więc wykreślam ją jednak z katalogu. Przybywa natomiast  kapliczba z Rozwadzy w tej samej gminie (nad: J. Rożałowska).
Ponadto S.Ł. nadesłał zdjęcia Janów z Czarnowąsów oraz Opola, częściowo już znanych, ale trzy z nich, pochodzące z Muzeum Śląska Opolskiego, to nowość. A jeden z nich to sensacja:  ludowy obrazek na szkle z XIX wieku pochodzący z Paczkowa. To bardzo dziwny obiekt, bo popiersie Jana wystaje z ... dzbana! Oprócz Jana w dzbanie są też bardzo kolorowe kwiaty, a podpis głosi "Hl. Johann v. Nepo."


26.11.2007

Bardzo dobra wiadomość o odzyskaniu figury z Będzina (gm. i pow. Będzin, dziś. woj. śląskie). Otóż stała tu niegdyś barokowa figura JN, skradziona (>>) 17 maja 2001 roku i odzyskana w listopadzie 2007, czyli po sześciu latach! Łup odnalazł się na skutek informacji przekazanej do parafii i akcji śląskiej policji w jednym z warszawskich antykwariatów (skąd ja to znam ...). Nie wiadomo, czy oryginał stanie na swym starym miejscu w sytuacji wykonania już kopii (zobacz niżej), czy też trafi do kościoła. Z pewnością będzie lepiej zabezpieczona, jak obiecują księża.

W ciągu weekendu dodałem zdjęcia z Wyjazdu na Morawy (>>), w tym kilka Janów Sandomierskich (>>) i Małopolskich (>>), na miejscu około 30 Janów Czeskich (>>). W tym wszystkie Jany ze zbiorów rewelacyjnego regionalnego muzeum - starej szkoły z Kozlovic na Morawach. Nowości polskie to: Jan z Wiru (!), drugi współczesny z Przytyku.
Dodałem też zdjęcia Jana z kapliczki z Parku Krakowskiego w Krakowie Małopolska (>>) nadesłane przez Bajarkę oraz Jany z Sobótki (Dolny Śląsk >>) i Morelli (Hiszpania >>) dostarczone przez DarkaK.


23.11.2007

Dodałem wykonane telefonem fotki Janów Poznańskich (Wielkopolska >>), w tym ponepomuckiego ołtarza z franciszkańskiego kościoła św. Antoniego, który kształtem pasuje do obrazu wcześniej znalezionego w źródłach. Niestety - na miejscu nie stwierdziłem obecności tego obrazu w żadnym punkcie kościoła. Może jest w klasztorze lub zakrystii?


21.11.2007

Dowiedziałem się o ukazaniu się książki Andrzeja Babuchowskiego pod tytułem "Jan Nepomucen" (2007), wydanej w ramach serii "Wielcy ludzie Kościoła" w krakowskim Wydawnictwie WAM.

Dodałem znalezione w sieci obiekty nepomuckie ze Szczyrku (X. Cieszyńskie >>), są tu też ponoć jego relikwie (>>)! , oraz z Łabowej (Podhale >>)


20.11.2007

Dodałem znaleziony w sieci obiekt z dawnego województwa gnieźnieńskiego - ołtarz nepomucki z Sadków (Wielkopolska >>), figurę JN na słupie z Zazdrości oraz tę z kościoła w Więcborku (Pomorze >>)


19.11.2007

Przeglądając album "Boże Męki. Krzyże i kapliczki przydrożne na Kaszubach" Józefa Borzyszkowskiego i  Alfonsa Klejnego (Gdańsk-Pelplin 2004) dostrzegłem wiele obiektów nepomuckich, które umieściłem na stronie Janów Pomorskich (>>). Tekst ten posłużył również do wyjaśnienia kilku nieścisłości w innych źródłach i u mnie na stronie.

Dodałem nadesłane zdjęcie z archiwum Bajarki przedstawiające Jana koło cerkwi (!) w nn miejscowości we wschodniej Słowacji (>>) oraz fotkę Jana z Rottendorf w Bawarii (Niemcy >>). Do tego namiary na zdjęcia Janów Czeskich (>>) z miejscowości Buk u Příbrami, Novosedly u Katovic, Leletice u Hvožďan, Voznice u Dobříše, Tažovice u Střelských Hoštic, Nová Ves u Chanovic. Był tam jeszcze Jan z Dobříša, ale tego znałem już wcześniej.
 

Dodałem nadesłane zdjęcia z X. Opolskiego (>>): z Brożca  nadesłane przez J. Rożałowską,  z Kluczborka i Czarnowąsów nadesłane przez S.Ł.

S.Ł. nadesłał również informację o broszurze Tomasza Spychały rozprowadzanej przez muzeum w dworze w Ożarowie (gm. i pow. Wieluń, woj. łódzkie, dawne Sieradzkie >>)  pt. "Przydrożne krzyże, kapliczki i figury na terenie gminy Wieluń". Już z okładki widać, że jest tam co najmniej jeden nie znany mi Jan N.


16.11.2007

Casey przysłał zdjęcia Jana z Malej Upy w Karkonoszach Czeskich (>>) wykonane przez nowozarażonego Marka K. Dzięki im obu!

Trwa korespondencja dotycząca przyszłego kształtu remontowanego Jana z Borzuchowa-Daćbogów (Mazowsze >>)


15.11.2007

Porządki na stronie Janów Podhalańskich (>>)


14.11.2007

Dodałem zdjęcia Jana z Miedzianej Góry (Sandomierskie >>) nadesłane przez  A. & M.S.


13.11.2007

Nowe Jany Krapkowickie z X. Opolskiego (>>) nadesłane przez J. Rożałowską: Steblów, Borek, Kamień Śląski.

Powstała strona zaprzyjaźnionej Dostarczycielki Nepomuków, Siostry Wirtualnej Bajarki: bajarka.fotolog.pl. Polecam!


12.11.2007

Wyjazd do dworu w Małkowie (>>) zaowocował odnalezieniem Jana w kościele w Będkowie (Łęczyckie na Kujawach >>) oraz dwóch pseudoJanów w Warcie (Sieradzkie >>), gdzie zresztą zapomniałem o wpisanym już do katalogu obiekcie z przypory muru klasztoru benedyktynek, 10 metrów od miejsca, gdzie stałem. Zdarza się i tak...


06.11.2007

S.M. nadesłał bardzo ciekawy obiekt stanowiący wyzwanie i zagadkę dla Łowców Nepomuków. W Międzylesiu (Hrabstwo Kłodzkie >>) przy cmentarzu znajduje się pomnik świętego. Współczesna tablica obok przedstawia go jako Jana Nepomucena Pielgrzyma. Postać dzierży kij i medalion z Matką i Dzieciątkiem podobne w układzie do MB ze Starej Boleslavi, ma kapelusz pielgrzymi w ręku, kij, różaniec i krzyż maltański pod szyją. Ubiór wskazuje na osobę duchowną, lecz nie zakonnika. Zarost jest typowy dla Jana N. 100-procentowa odpowiedź na pytanie, czy jest to JN czy inny święty pielgrzym wymaga jednak dalszych badań.


05.11.2007

Dodałem informację o Janie z Pisar (sandomierskie >>) (dzięki J.F., który dostrzegł go z autobusu) oraz zdjęcia małopolskich (>>) Janów z Tymowej i Siedlisk, Janów z Krużlowej Niżnej i Wyżnej, Mystkowa (Podhale >>)  nadesłane przez Bajarkę. Dzięki!

P.H. nadesłał zdjęcie zadziwiającej figury JN ustawionej niedawno (2007?) w Kielicach (Dolny Śląsk, X. Głogowskie >>), o której nie da się powiedzieć nic dobrego ponad to, że świadczy o przywiązaniu mieszkańców do Jana. Do tego Jan z Klenicy na (Ziemi Lubuskiej >>) oraz z Oleśnicy w Orlickich Horach (Czechy >>). Dzięki!


31.10.2007-4.11.2007

Wyjazd na Morawy (>>)! Po drodze kilka Janów Sandomierskich (>>) i Małopolskich (>>), na miejscu około 30 Janów Czeskich (>>). W tym wszystkie Jany ze zbiorów rewelacyjnego regionalnego muzeum - starej szkoły z Kozlovic na Morawach.
Nowości polskie to: Jan z Wiru (!), drugi współczesny z Przytyku.


25.10.2007

Kolejna przesyłka od J.D. - Jan z Zákoutí koło Destnej (Góry Orlickie, Czechy >>).


23.10.2007

J.D. nadesłał ciekawe informacje, fotki i linki opisujące kilka Janów Austriackich (>>) z Breitenfurtu koło Wiednia.


17-19.10.2007

K.I. nadesłała zdjęcia Jana z Rzeszowa-Staromieścia oraz Ropczyc (Województwo Ruskie >>), natomiast J. Różałowska - zdjęcia Jana z Gogolina-Strzebniowa z X. Opolskiego (>>).

Ja natomiast, po drodze z Kazimierza Dolnego wstąpiłem do Gołębia (lubelskie >>), gdzie tamtejszemu Janowi zrobiłem kilka fotek telefonem na miejsce zagubionych gdzieś w archiwum porządnych fotografii. Ze pokładu statku wiślanego zrobiłem też fotkę miejsca ponepomuckiego w Mięćmierzu.

Potem, wiedziony tzw. nosem nepomuckim, wstąpiłem do Stężycy, stolicy enklawy województwa sandomierskiego (>>) po wschodniej stronie Wisły. Trafione - znalazłem tam ładną kapliczkę z polichromowanym Janem N.


15.10.2007

W.Ś. nadesłał zdjęcia Jana ze Skierniewic (Mazowsze >>).


12.10.2007

Dzięki J. Różałowskiej dodałem zdjęcia Jana ze Strzeleczek z X. Opolskiego (>>). Ponadto, z artykułów prasowych, do których linki nadesłała J.R. wyciągnąłem informacje o śląskich Janach z Brzegu, Starowic, Grodkowie, Kopic, Karłowic, Grobników, Maciejowic, Trzeboszowic, Dziewiętlic.


11.10.2007

Dodałem zdjęcia Janów z Kielc, Gwarka i Wincentowa (Sandomierskie >>) nadesłane przez  A. & M.S.


09.10.2007

Dzięki J. Różałowskiej znowu przybył nowy Jan - a dokładnie miejsce nepomuckie z X. Opolskiego (>>): Racławiczki. Do tego zdjęcia z
niedalekich Dziedzic.

Zauważyliście zapewne, że przy kolejnych wpisach pojawiły się linki do map Google, np. . Nie rezygnuję przy tym z map Szukacza


08.10.2007

Dodałem info o Janie z Wincentowa (Sandomierskie >>) nadesłane przez  A. & M.S.
Dzięki J. Różałowskiej przybył nowy Jan z X. Opolskiego (>>): Ścigów
Od J.F. dostałem link do strony opisującej akcję (>>) uczniów Szkoły Podstawowej w Chmielowie (Sandomierskie >>), którzy adoptowali tamtejszą figurę JN, a ponadto info o figurze w Borii i jej remoncie


01.10.2007

Dziękuję J.F. za współczesne zdjęcia Jana z Opatowa i zdjęć JN z Denkowa i Ostrowca Świętokrzyskiego (Sandomierskie >>)


01.10.2007

Dziękuję J.F. za wskazanie na jego stronie www.kapliczki-backowice.yoyo.pl zdjęć Jana z Wszachowa (nowość) i współczesnych zdjęć Jana z Piórkowa (Sandomierskie >>).
Dzięki J. Różałowskiej przybyło Janów z X. Opolskiego (>>): Grocholub, Dąbrówka, Obrowiec.
Dzięki M.Sz. przybyło zdjęcie jednego z Janów Wielkopolskich (>>): Rutwica.
Dzięki P.P. przybył jeden  Jan Sandomierski (>>) : Radom / Klwatka Szlachecka.


28.09.2007

Plonem wyjazdu do Tykocina (Podlasie >>) jest znaleziony tam współczesny Jan oraz informacja z książki "Dolinami rzek" J. Cetera przeglądanej w sklepiku w synagodze o Janie z Połomina.


26.09.2007

Dodałem zdjęcia dwóch nowych Janów z Sowiny koło Ludwikowic Kłodzkich (Hrabstwo Kłodzkie >>) nadesłane przez  J.P.


24.09.2007

Dodałem zdjęcia Janów z Odrzywołu i Brogowej (Sandomierskie >>) nadesłane przez  A. & M.S.


19.09.2007

Dodałem zdjęcia nowego w spisie Jana z kościoła w Raszynie Mazowsze >>) (choć istnieje ryzyko błędu identyfikacji) oraz zdjęcia Jana z Szydłowca (Sandomierskie >>) bez daszka - mamy nadzieję, że oddano go tylko do remontu - nadesłane przez S.Ł. Dzięki!


17.09.2007

Dodałem zdjęcia nowego w spisie Jana z Sędziszowa Małopolskiego (Województwo Ruskie >>) nadesłane przez Katarzynę Ignas. Do kompletu fragment artykułu tej samej Autorki p.t. "Kult św. Jana Nepomucena we wsiach obecnej gminy Iwierzyce":

Mieszkający w Sielcu w latach 1840-1863 Franciszek Ksawery Prek, w przypiskach do swojego pamiętnika (wydanego w roku 1959 pt. „Czasy i ludzie”), pod hasłem „Sędziszów” przytacza następującą legendę związaną z figurami św. Jana Nepomucena. "Uwagę podróżującego zwraca mnóstwo posągów kamiennych św. Jana Nepomucena wyobrażających, w okolicy Sędziszowa stojących. Ustne podanie głosi, że Potocki właściciel dóbr sędziszowskich, podróżując po Europie, przybywszy do Pragi Czeskiej, wyczerpał swoją kasę i nie miał na powrót. Wszedł do katedry praskiej i zaczął się modlić. Wtedy podszedł do niego kapłan nieznajomy, pożyczył mu 100 czerwonych złotych i polecił odesłać pod adresem księdza Jana. Po powrocie, Potocki odesłał pieniądze, które wkrótce wróciły do niego, bo w całej Pradze nie było księdza o takim imieniu. Potocki tedy padł na tę myśl, że tym wierzycielem jego, jest św. Jan Nepomucen, na którego cześć tyle posągów kamiennych powystawiać kazał." Próbując doszukać się ziarnka prawdy w legendzie, należy wziąć pod uwagę dwóch Potockich. Pierwszy z nich to Michał Potocki, wojewoda wołyński, od 1702 r. dziedzic Sędziszowa, później również Będziemyśla, Klęczan, Krzywej i Księżomostu. Znany był z szerokiej działalności fundacyjnej i dewocyjnej; jego najsłynniejszym dokonaniem była fundacja klasztoru kapucynów w Sędziszowie w roku 1739. Drugim Potockim, który może być uważany za bohatera legendy, jest syn Michała – Piotr. Od 1766 roku jego własność stanowiły wsie: Olchowa, Sielec, Nockowa i Wiśniowa. W trzech ostatnich zachowały się do dzisiaj figury św. Jana Nepomucena.

Dzięki!


11.09.2007

Dodałem zdjęcia Jana wjeździe do Ostrołęki (Kurpie >>) nadesłane przez  A. & M.S.

Wprowadziłem poprawkę na stronie Janów Podlaskich (>>): Jan z Serpelic powinien nazywać się Janem z Zakalinek . Do tego dodałem informację o Janie z Sarnak: w latach 60. Święty Jan musiał opuścić miejsce zwane Górką św. Jana, z której zaczęto dobywać piasek i żwir. Do tej pory zniwelowano wzniesienie. Na szczęście 80 lat temu wielkanocny spacer na Górkę św. Jana utrwalił w wierszu pochodzący z Sarnak Jan Kondracki:

Nadeszły święta, młodzi i starzy
Idą na Górkę Świętego Jana.
Mniejsza dzieciarnia to już od rana
Biega po trawie, krzyczy i gwarzy

Przybył też wpis o kapliczce nepomuckiej z miejscowości Wólka Korczowska (nad: R.Z.)

Dodałem zdjęcia Janów z Brzózy, Radomia i Jastrzębi (Sandomierskie >>) oraz Jana Słomczyńskiego (nowość, Mazowsze >>). Otrzymałem je od S.Ł. Dzięki!


10.09.2007

Dodałem zdjęcia Jana ze Spały (Sieradzkie >>) oraz Burakowa i Pułtuska (Mazowsze >>) nadesłane przez S.Ł. Dzięki!


3.09.2007

Dodałem zdjęcia nienotowanych dotąd Janów z muzeów Tomaszowa Mazowieckiego (Sieradzkie >>) nadesłane przez S.Ł. Dzięki!


27.08.2007

Dodałem zdjęcia nieznanego i dotąd Jana z Nowego Sącza (Podhale >>) nadesłane przez Bajarkę.

Fragment artykułu z Gazety Radomskiej, dodatku do Gazety Wyborczej, autorstwa Zofii Bysiec, z dnia 2007-08-20, dotyczącego Jana Radomskiego (Sandomierskie >>):

Najcenniejszy spośród obiektów przy farze to kamienna figura św. Jana Nepomucena. Rokokowe dzieło z 1752 r. wraz z postumentem ma 4,7 m wysokości. W trakcie prac remontowych odkryto napis na tablicy głównej: "Pobożna przeszłość wzniosła, srogi czas obalił, aż znowu radomianin posąg ten ocalił". Wyryto go na pamiątkę ostatniej konserwacji zabytku w 1819 r. - Radomianie powinni wziąć przykład ze swoich przodków i wesprzeć restaurację tej pięknej figury - apeluje Stefan Wesołowski, konserwator zabytków z firmy Renotech ze Sławna.

Nietrudno domyślić się, że posąg nie jest w najlepszym stanie. Od niemal 200 lat przy figurze wykonywane były jedynie prowizoryczne prace. Całkowity koszt renowacji szacuje się na 100 tys. zł, tymczasem dofinansowanie z budżetu wojewódzkiego konserwatora zabytków to zaledwie 14 tys. zł. Renotech wykonuje remont na kredyt. - Warto, żeby prezydent miasta i sponsorzy miasta zainteresowali się tą perełką - zauważa Wesołowski.

Posąg jest już oczyszczony, przeprowadzono odsalanie kamienia. Trzeba jeszcze m.in. wzmocnić kolumnę, uzupełnić ubytki. Bardzo kosztowny będzie proces zabezpieczania posągu przed glonami. Zakończenie prac planuje się na 15 września.

Dodałem zdjęcia nieznanych dotąd Janów z Kromołowa (2), Żużeli, Krapkowic i Rogowa Opolskiego (2) (X. Opolskie >>) nadesłane przez J. Rożałowską. Dzięki!

Dodałem zdjęcia Janów ze Szczytnej i  Zieleńca (Hrabstwo Kłodzkie >>), w tym jednego nieodkrytego do tej pory, przesłane przez J.D.

Dodałem zdjęcia Janów z Radkowa, Żelazna  (Hrabstwo Kłodzkie >>) i Kryniczna (Dolny Śląsk >>) nadesłane przez Caseya. Dzięki!


24.08.2007

Dodałem zdjęcia Jana z Janiny, ze Stopnicy (Sandomierskie >>) oraz Częstochowy (Małopolska >>) nadesłane przez A. & M.S.


21-22.08.2007

Nadrabiane zaległości wakacyjnych:

Dodałem nadesłane przez T.S. wpisy i zdjęcia dotyczące Janów ze Słowacji (>>), z Levocy, z Cadcy (aż trzy), z Krásna nad Kysucou. Do tego, na okrasę, zdjęcie feretronu z Regnowa (rawskie, Mazowsze >>) dostrzeżonego podczas procesji przez jego potomka.

Dodałem zdjęcia Jana z Trzebieszowic (Hrabstwo Kłodzkie >>), tego na chmurkach, nadesłane przez Caseya. Dodałem starą fotkę Jana na donżonie Twierdzy w Kłodzku (Hrabstwo Kłodzkie >>) nadesłaną przez R.K.

Dodałem informacje o Janie koło mostu w Nowym Targu (Podhale >>), jednocześnie korygując tę o kapliczce na rynku - dzięki W.Ś.

Dodałem zdjęcia dziwnego Jana przydrożnego przy wjeździe do Ostrołęki (Kurpie >>) nadesłane przez S.Ł.

Dodałem zdjęcia Jana z Puszyny koło Korfantowa (X. Nyskie >>) nadesłane przez K.L.

Dodałem zdjęcia jeszcze jednego Jana ze skansenu w Sanoku - obrazu z plebani z Ropy, oraz dwóch Janów z Mielca (Województwo Ruskie >>) nadesłane przez P.T.

Bajarka przesłała letnie zdjęcia Jana z krakowskiego Salwatora (Małopolska >>) oraz z miejscowości Mezokovesd (Węgry >>)

K.L. dostarczył zdjęcia Janów z kościołów Białej Prudnickiej i Prudnika (X. Opolskie >>). Ten ostatni obiekt jest naprawdę imponujący!

Dodałem zdjęcie i info nt. Jana z Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie (Ukraina >>) oraz fotkę Jana z cerki z Rosolina przeniesionej do sanockiego skansenu (Województwo Ruskie >>) nadesłane przez J.P.

Dodałem zdjęcia Jana z Belska (Mazowsze >>) oraz info o obiektach z Pacanowa, Brogowa, Szyszczyc (Sandomierskie >>) nadesłane przez A. & M.S. Ten ostatni okazał się być św. Wendelinem, ale jest wybitnie podobny do JN!


20.08.2007

Po dłuższej nieobecności wakacyjnej zastałem skrzynkę mailową wypełnioną zgłoszeniami nowych obiektów nepomuckich i fotografiami starych i nowym Janów. Wszystkim dziękuję za materiały, będę je systematycznie wklejać na odpowiednie Strony Nepomuckie, lecz zajmie to trochę czasu. Na razie - moje zdobycze z Łowicza (Mazowsze, Księstwo Łowickie >>), bardzo ciekawe ze względu na unikalną sukienkę na obrazie JN oraz na wota nepomuckie.

Dodałem też informację o nepomuckim obrazie Smuglewicza w kościele na Bielanach w Warszawie (>>). Zarówno ja, jak i nadawca tej informacji byliśmy wielokrotnie w kościele na Bielanach i nie zauważyliśmy tak dużego obrazu!


26.07.2007

Dodałem zdjęcia jednego z Janów z Trzebieszowic (Hrabstwo Kłodzkie >>) nadesłane przez Brata Wirtualnego Caseya


25.07.2007

Dodałem informację o figurze Jana N. w kościele w Łaszkach Murowanych, dziś na Ukrainie (>>)


24.07.2007

Dodałem zdjęcia Jana ze Starkowa (Hrabstwo Kłodzkie >>) nadesłane przez Brata Wirtualnego Caseya. Dzięki!

Dodałem też zdjęcia obrazu JN z Strzegomia (Dolny Śląsk >>) oraz z Roztok, Starkowa, Bystrzycy Kłodzkiej, Gołogłów i Droszkowa (Hrabstwo Kłodzkie >>) pozyskane od Brata Wirtualnego J.P.


23.07.2007

Dodałem zdjęcia Jana z Mełgwi (lubelskie >>) nadesłane przez Z.L. Wykonane zostały po wielkiej burzy, która zwaliła drzewo na mur kościelny tuż koło kapliczki-bramy. Szczęśliwie jej samej nic się nie stało. Przy okazji poprawiłem błąd przypisania Mełgwi do innego powiatu. Dzięki!

Jadą po dziecko na obóz konny w okolicach Gostynina (Mazowsze >>), natknąłem się na ceglaną kapliczkę z drewnianą figurą JN w miejscowości Rybie. Inna XVIII-wieczna figura znaleziona w samym Gostyninie, która z dala wyglądała na Jana N., okazała się wizerunkiem Jakuba Apostoła z flaszką u pasa i księgą pod pachą.

Bajarka natomiast przysłała wspaniałe  zdjęcia Janów z Podwilka, Jabłonki i Czarnego Dunajca (Orawa i Podhale >>) oraz Jana z Suchej Hory (Słowacja >>). Dzięki!


19-20.07.2007

Dodałem zdjęcia Jana z Wałbrzycha (Dolny Śląsk >>) i Ratna Górnego i Dolnego (Hrabstwo Kłodzkie >>) nadesłane przez Brata Wirtualnego Caseya (Kazimierza Kumosia). Dzięki!

Dodałem nadesłane przez T.S. wpisy i zdjęcia dotyczące Janów ze Słowacji (>>), z Tvrdosina, Starej i Nowej Bistricy, Suchej Hory i Zakamennego. Do tego dwie informacje dotyczące Jana Rawskiego (Mazowsze >>) i Paradyża (Sandomierskie >>). Dzięki!


17.07.2007

Dodałem zdjęcia Janów z Jeleniej Góry, Wlenia, Sokołowca, Podgórzyna, Łomnicy, Kowar (Dolny Śląsk >>) oraz z Bożkowa, Ludwikowic, Starego Wielisława, Roztok (Hrabstwo Kłodzkie >>) pozyskane od Brata Wirtualnego J.P.


16.07.2007

Dodałem zdjęcia dwóch Janów przesłanych przez Z.D.: z Przyprostyni (Lubuskie >>) i Chobienic (Wielkopolska >>)

Dodałem nadesłane przez K.I. opisy i zdjęcia Ł. Woźnicy siedmiu Janów z Województwa Ruskiego (>>), a mianowicie z Bystrzycy-Sępii, Olimpowa Wiśniowskiego, Pól Nockowskich, Sielca–Podlaska, Nockowej, Nockowej-Błoniach oraz Mrowli. Dzięki!

Dodałem dwa zdjęcia Jana stojącego u wejścia do portu w Ustce (Pomorze >>) nadesłane przez W.M. Dzięki!


13-14.07.2007

Dodałem zdjęcia dwóch obiektów sfotografowanych w drodze powrotnej w Warchał: Jana z Krasnosielca (Mazowsze >>) i pustą kapliczki z Jednorożca (Kurpie >>), być może ponepomuckiej. Ponadto odszukane w archiwach zdjęcia Janów z Otoli, Imbramowic, Dobrakowa (Małopolska >>) oraz Lutoryża (Ruskie >>) z wyprawy w Bieszczady w październiku 2006.


11.07.2007

Dodałem trzy zdjęcia Jana ze Złotego Stoku (Dolny Śląsk >>) nadesłane przez Caseya. Dzięki!


4.07.2007

Podczas wyjazdu nad morze znalazłem Jana w Skępem, Jana w Karnkowie (Ziemia Dobrzyńska województwa inowrocławskiego >>), odwiedziłem i sfotografowałem znane mi z literatury Jany Toruńskie oraz wynalazłem - dzięki objazdowi wypadku cystern na krajowej Jedynce - Jana w Kłodawie (Pomorze >>)

Nie udało się natomiast rozstrzygnąć wątpliwości co do dwóch wizerunków JN w Matarni pod Gdańskiem (Pomorze >>). Kościół był zamknięty, przez okna nie widać feretronu, nie ma go również na zdjęciach prezentowanych na stronach www archidiecezji (uwaga: nie mylić z podobnie ubraną postacią św. Walentego!). Nie ma też ani śladu rzeźby JN z 1735 roku obok kościoła.


29.06.2007

Bajarka nadesłała zdjęcia dwóch Janów z Xięstwa Raciborskiego (>>) z miejscowości Boronów i Koszęcin wykonane przez Ludka Vastę. Ludek, witamy w klubie!


27.06.2007

Piotr Teo nadesłał ciekawą informację o Janie ze Zdunka (Kurpie >>), dołączając fotkę. Dzięki!

Stały Dostawca Nepomuków ze Starachowic doniósł tym razem o Janie ze Słupska (Pomorze >>). Okazało się bowiem, że Jan stanowi samowolę budowlaną, bo, jak 2007-06-26 donosił TVN "Szef Urzędu Morskiego w Słupsku odmówił usunięcia pomnika św. Jana Nepomucena stojącego w porcie w Ustce, bo - jak twierdzi - jest katolikiem i nie może tego zrobić. Trzy miesiące temu Urząd Morski postawił posąg – jak się okazało – była to samowola budowlana. Teraz sprawą zajmuje się prokuratura i nadzór budowlany. Sprawę do prokuratury zgłosił jeden z restauratorów, który musiał usunąć samowolnie postawiony ogródek piwny na plaży i teraz domaga się podobnego traktowania instytucji publicznej". Poparł go wojewoda i wybuchła awantura na całego. Zobacz tego newsa na stronie TVN (>>)


25-26.06.2007

Bajarka nadesłała zdjęcia i informację o uszkodzeniu na skutek pożaru Jana z ulicy Czarnowiejskiej w Krakowie (Małopolska >>). Chcę wierzyć, że była to tylko nieostrożność w obchodzeniu się ze świeczką czy lampką, a nie celowe podpalenie. Pewności jednak mieć nie można.

Ja w ten weekend odbyłem podróż dna Pomorze Zachodnie, gdzie Nepomuków jest bardzo mało, ale po drodze odwiedziłem kilka znajomych i znalazłem kilka nowych wizerunków w Wielkopolsce (>>).

I tak udało się wejść do wnętrza Kaplicy Doktorów w katedrze gnieźnieńskiej, gdzie sfotografowałem ołtarz (już był) i freski (REWELACJA!!! wreszcie!). Do tego drugi Jan z katedry i Jan ze Skoków. Nowe odkrycia to JN z klasztoru z Kazimierza Biskupiego, z Koła (klasztor bernardynów) oraz z Kwilcza (dwa obiekty). Przy okazji wykonałem porządki na tej stronie, łącznie z przeniesieniem czterech Janów z powiatu Wałcz z Pomorza (>>) do Wielkopolski (>>).


19.06.2007

Dodałem zdjęcia Jana ze Sławkowa, Topoli (Małopolska >>), Nowego Korczyna, Opatowca, Pińczowa, Stopnicy i Skadli  (Sandomierskie >>) nadesłane przez Bajarkę.

Dodałem zdjęcia Jana z Rawy (Mazowsze >>) nadesłane przez T.S.


14.06.2007

Dodałem zdjęcia Janów z Białej Prudnickiej (X. Opolskie >>), Heildelbergu  (Niemcy >>) i Zlatych Hor (Czechy >>) oraz niemieckojęzyczny hymn nepomucki nadesłane przez J.D. Do tego informacja o zajeździe "Pod Nepomukiem" w Heilderbergu i obraz z kaplicy JN w Wiedniu (Austria >>).

Dodałem informację i zdjęcia fantastycznych Janów z Grabina i Krasnej Góry (X. Opolskie >>) nadesłane przez K.B.


12.06.2007

Dodałem zdjęcia znanego już Jana z Tokaju i informację o Janie z Cluj (Węgry i Rumunia >>) nadesłane przez Bajarkę


11.06.2007

Zmieniłem lokalizację Jana z Czerniewic na Rzeczycę (Mazowsze >>), zgodnie z uściśleniem T.S. Są też zdjęcia! Do tego nowe odkrycie - Jan z pobliskich Studzianek - oraz zdjęcia Jana z Podkonic.

Dodałem też plon wyjazdu na Warmię i Mazury (>>) z 2007-06-09: Święta Lipka i Biskupiec.


6.06.2007

Dodałem zdjęcie nowego JN z Sosnowca (Małopolska >>) przesłane przez Agnieszkę S.


5.06.2007

Dodałem zdjęcia trzech JN z Broumova (Czechy >>) przesłane przez Caseya.


4.06.2007

Dodałem zdjęcie JN z Mikołowa-Mokrego (Górny Śląsk >>) nadesłane przez Bajarkę oraz nowe zdjęcia Jana sprzed kościoła św. Jakuba w Nysie (X. Nyskie >>) oraz Jana z Dusznik (Hrabstwo Kłodzkie >>) przesłane przez Caseya.


30-31.05.2007

Zmobilizowałem się troszkę i wrzuciłem zdjęcia Janów z Wywłoki, Zwierzyńca, Szczebrzeszyna, Szperówki (Bełzkie >>) oraz z Krasienina, Baraku i Turobina (lubelskie >>) wykonane podczas wyjazdu majowego (>>)


29.05.2007

Dodałem zdjęcia Janów z Bańskiej Szczawnicy i Bojnicy (Słowacja >>) nadesłane przez Bajarkę.


28.05.2007

Brat Wirtualny J.P. przesłał kolekcję kilkudziesięciu Janów z Dolnego Śląska (>>), Hrabstwa Kłodzkiego (>>)  i Czech (>>) stanowiących tegoroczny urobek. Dodałem zdjęcia Janów ze Świdnicy (jeden nowy!), Świdnicy Polskiej, Pełcznicy, Piotrowic, Kostomłotów, Wszemiłowic, Kątów Wrocławskich, Sośnicy, Małkowic, Skałki i Jaszkotla, Przyłęku, Błaszkowej, Kamiennej Góry, Lubawki, Barda, Mieroszowa,  Ożar, Witkowa Śląskiego, Jugowa, Ratna Dolnego, Ratna Górnego, Radkowa, Gorzanowa, Krosnowic, Ścinawki Średniej oraz miejscowości Pardubice, Ceska Skalice, Trebesov, Bukovina, Cista u Horek, Ceska Metuje, Hradec Kralove, Vrchlabi, Vlcice, Pilnikov, Mlade Buky, Kralovec, Police nad Metuji, Chabory, Vichova, Studenec, Jilemnice, Bernartice.

Brat Wirtualny TRojek nadesłał natomiast zdjęcia Janów ze Znojma i z samej granicy austriacko-czeskiej, w miejscowości Hatĕ na trasie Znojmo-Wiedeń (Czechy >>).

Nowy Brat Wirtualny T.P. zamieścił swe pierwsze tutaj zdjęcia - dotyczą Jana z Riva del Garda we Włoszech (>>) oraz z Jana z Wilkszyna (Dolny Śląsk >>). Witam!


25.05.2007

Brat Wirtualny H. Jakóbczak nadesłał adres strony www.ugigolomia_wawrzenczyce.republika.pl, z której pobrałem zdjęcie nieistniejącej już kapliczki z ludową figurą JN w miejscowości Tropiszów (Małopolska >>).
Dodałem zdjęcie Jana z Jaszkowej Dolnej (Hrabstwo Kłodzkie >>) przesłane przez Caseya.


24.05.2007

Brat Wirtualny H. Jakóbczak nadesłał zestawienie Janów Buskich (Sandomierskie >>), które porządkuje listę Nepomuków z tej okolicy. A są one wyjątkowo piękne! Zestawienie oparte jest na książce Leszka Marcińca "Figury i krzyże przydrożne gminy Busko-Zdrój", wydanej w Krośnie w 2006 roku oraz, oczywiście, na obserwacjach własnych Hadriana. Z tej książki pochodzi też wiersz "Figury przydrożne" Edwina Juszczyka, ludowego poety z Nowego Korczyna, zamieszczony na stronie twórczości nepomuckiej (>>)


23.05.2007

Dodałem zdjęcia  Jana z Zawoi (Podhale >>) wykonane przez Brata Wirtualnego H. Jakóbczaka.


22.05.2007

Nepomuckie Bractwo Podróżujące Wiki, Justynki i Radka donosi, że zgodnie z poprzednim doniesieniem, po poszukiwaniach internetowych i terenowych odnaleziono i wykonano zdjęcia JN z kościoła Św. Rocha, Jasienica (Ostrów Mazowiecka, Mazowsze >>) (dla zmyłki na ołtarzu jest św. Izydor).
Dzięki uprzejmości tamtejszego księdza specjalnie dla nas została zniesiona ze stryszku figura JN, która od dawna oczekuje tam na lepsze czasy i konserwacje. Jedna z parafianek przyznaje, że od 30 lat uczęszcza do tego kościoła, jednak nigdy nie widziała tej figury. Nepomuk jest faktycznie w nienajlepszym stanie, niestety ksiądz przyznaje, że nie nastąpi to prędko, ponieważ pilniejsze jest odmalowanie kościoła i inne bieżące wydatki.
Niezwykle uprzejmy ksiądz odmówił niestety wspólnej fotografii z JN z powodu przykrych doświadczeń w kontaktach z mediami w szczególności z Super Ekspresem. Na zdjęciu równie uprzejmy kościelny z tamtejszej parafii - trzymający figurę J.N.
Za dostarczoną zdobycz należy się wpis upamiętniający Nepomuckie Bractwo Podróżujące Wiki, Justynki i Radka (R.K.). Czuwaj!

Nowozarażony wirusem nepomuckim T.S. zaczął swą działalność od mocnego akcentu! Najpierw przesłał zdjęcia Jana z Kurzeszyna, potem informację o nowym Janie z Czerniewic (który został jednak przesunięty do Rzeczycy), a kilka dni później odnalazł nieznanego i nienotowanego w źródłach Nepomuka z Rawy (Mazowsze >>)

Dodałem też zdjęcia nowego w tym spisie Jana ze Zbrodzic (Sandomierskie >>) wykonane przez Brata Wirtualnego H. Jakóbczaka.

Doszły nowe zdjęcia z Fajsławic (Ziemia Chełmska woj. ruskiego >>), w tym zdjęcie relikwiarza, feretronu i kaplicy grobowej, w której był niegdyś ołtarz JN. Jest również nieznany dotychczas, drugi z tamtejszych, obraz nepomucki. Nadesłał je Brat Wirtualny A.P., przy okazji swego pobytu na imprezie 250-lecia parafii p.w. św. Jana Nepomucena.


21.05.2007

Nowe Jany (Warszawskie >>) z kolekcji Szwagra oraz nowe Jany (Wrocławskie >>) z Muzeum Etnograficznego.
Dodałem zdjęcia Jana z Kurzeszyna oraz informację o nowym Janie z pobliskich Czerniewic (Mazowsze >>) otrzymane od debiutującego w naszym gronie Tomka S. Dzięki!
Dodałem zdjęcie Jana z Nowej Wsi (Hrabstwo Kłodzkie >>) przesłane przez Caseya.

Wreszcie znalazłem moment, aby dorzucić wykonane pięć tygodni temu zdjęcia Janów z Wąchocka, Wysokiej-Zastronia, Zaborowia, Łazisk, Wieniawy, Szydłowca, Pawłowa, Mniszka, Mirca, Kaszowa i Chlewisk (Sandomierskie >>), wykonanych podczas wydłużonego powrotu z Chlewisk do domu z R.K. i M.S.

Pod koniec dnia doczekałem się maila od Caseya, któremu udało się wejść do zamkniętej zwykle kaplicy JN w Lutyni (Hrabstwo Kłodzkie >>), gdzie  odkrył ołtarz nepomucki wysokiej klasy!


20.05.2007


! impreza nepomucka !

Brat Wirtualny A.P. z Wielkopolski (>>) reprezentował Bractwo Nepomuckie na uroczystościach jubileuszu 250-lecia parafii pw. św. Jana Nepomucena w Fajsławicach (pow. Krasnystaw). Będzie w nich brał udział m.in. ks. arcybiskup prof. dr hab Józef Życiński oraz ambasador Republiki Czeskiej w Polsce Dr Bedrich Kopecky. A.P. będzie miał referat "Dzieje kultu św. Jana Nepomucena w Polsce i jego przedstawienia w ikonografii". Oprócz tego przedstawione zostaną następujące referaty: "Św. Jan Nepomucen jako patron parafii Fajsławice" - ks. mgr Tomasz Ślusarczyk, "Główne miejsca związane ze św. Janem Nepomucenem w Republice Czeskiej" - przedstawiciel ambasadora Republiki Czeskiej w Polsce oraz "Z pielgrzymki do grobu św. Jana Nepomucena" - referat mgr Adama Polskiego prezesa Towarzystwa Przyjaciół Fajsławic.


18.05.2007

Dodałem zdjęcia Jana ze Koperni (Sandomierskie >>) wykonane przez Brata Wirtualnego H. Jakóbczaka.
Dodałem zdjęcia Janów z Bratysławy (Słowacja >>), z Gyoru, Mosonmagyorovaru i Pannonhalmy (Węgry >>), z Wiednia i Hainburga (Austria >>) oraz te z Brna, Chaborów (Kralovehradecky kraj), Brezovej nad Svitavou (Pardubicky kraj), Svitav (Pardubicky kraj), Telnic (Jihomoravsky kraj), Vamberku (Kralovechradecky kraj), Libchav (Pardubicky kraj) (Czechy >>) nadesłane przez Brata Wirtualnego J.P. - dzięki!
Dodałem zdjęcia Jana z Lesznowoli (Mazowsze >>) przekazane przez kolegę T.M.
Dodałem szczegółową informację o kapliczce z Żerdzin (Xięstwo Raciborskie >>) nadesłaną przez D.H.
Dodałem info i zdjęcia Janów ze Żmigrodu (Dolny Śląsk >>) nadesłane przez D.K.


17.05.2007

Otrzymałem zdjęcia Jana ze Stopnicy (Sandomierskie >>) wykonane przez Brata Wirtualnego H. Jakóbczaka i przeżyłem szok. Jan ten był bardzo zniszczony i skorodowany, bo tutejszy kamień nie jest odporny na wpływy atmosferyczne. Brakowało mu rąk, a twarz była kompletnie zatarta. Jednak trzy słowa, które go charakteryzowały to barok, piękno, wdzięk. Tak pisałem kilka lat temu. Z subtelnej barokowej rzeźby zmienił się w grubo ciosany kloc kamienia, trzymający wyraźnie zbyt ciężki toporny krzyż. Przypomina w tym geście sztangistę. Gdzie był konserwator zabytków?!

Dodałem zdjęcia nowoodkrytych Janów z kościoła we Wrocławiu-Leśnicy (Jany Wrocławskie >>) nadesłane przez J.D., przy czym ten drugi, rzeźba ołtarzowa, wymaga jeszcze potwierdzenia w źródłach.

Dodałem zdjęcie małego Jana z brązu będącego w posiadaniu leszczyńskiego (Wielkopolska >>) antykwariusza. Nadesłał dawno tu nie widziany A.P. - dzięki!

Dodałem zdjęcie znanego juz mozaikowego Jana z kapliczki pod Kłodzkiem (Hrabstwo Kłodzkie >>) nadesłane przez Caseya.

Dodałem zdjęcie znanego mi z filmu "Wszystkie święte Nepomuki" nadwiślańskiego Jana z miejscowości Zakrzów (lubelskie >>), nadesłanego przez P.K. Dzięki! Przy okazji udało się zlokalizować inną miejscowość z tego filmu, mianowicie Podgórz (gm. Wilków, pow. Opole Lubelskie).

Dodałem zdjęcia Janów z Niedźwiednika i Ziębic (Dolny Śląsk >>) oraz z Bolesławowa i Lądka (Hrabstwo Kłodzkie >>) pobrane ze stron J.P., oczywiście za jego zgodą - dzięki!


16.05.2007

DZIEŃ ŚW. JANA NEPOMUCENA spędziłem w delegacji, ale odwiedziłem odnowionego Jana na poznańskim rynku, a dodatkowo Jana sprzed siedziby arcybiskupa na Ostrowie Tumskim


15.05.2007

Dodałem zdjęcia Jana ze Szczawnicy i ze Sromowców Niżnych (Spisz >>) nadesłane przez J.D.
Dodałem zdjęcia Janów z Presova i z Sedliskiej Podcicvy (Słowacja >>) autorstwa DarkaK.


14.05.2007

Dodałem zdjęcia Jana z Skowronna (Sandomierskie >>) wykonane przez H. Jakóbczaka.
Dodałem zdjęcia Caseya przedstawiające Jana z Szalejowa Dolnego (Hrabstwo Kłodzkie >>) po remoncie.
Dodałem cały zestaw wyczerpujących informacji o Janach z Rybnika - Kuźni Ligockiej i z Rud  (Xięstwo Raciborskie >>) oraz z Chełma (Sieradzkie >>) dostarczonych przez J.P., uwzględniających dane z publikacji przez J. Gorzelika. Do tego zdjęcia z tych dwóch ostatnich miejsc.
Dodałem plon bieszczadzkiej wyprawy Siostry Wirtualnej Bajarki: Jany z Leska, Myczkowa, Bukowska, Skołyszyna, Sanoka  (Ruskie >>) oraz Binarowej i Rożnowic (Małopolska >>). Część z nich już notowana, inne debiutują.
Dodałem zdjęcie Jana z Żerdzin  (Xięstwo Raciborskie >>) nadesłane przez D.H.


11.05.2007

Dodałem zdjęcia nowoodkrytego Jana z Lewkowa i zdjęcia drugiego, znanego już Jana z tej miejscowości. Prócz tego nowy Jan ze Sławina, nowe zdjęcia Jana z Grzymiszewa (Wielkopolska >>), wszystkie nadesłane przez M.K.

Dodałem nowe zdjęcia starego znajomego - Jana z Ołdrzychowic (Hrabstwo Kłodzkie >>) - nadesłane przez Caseya


10.05.2007

Dodałem nowe Jany ze Świecia (Pomorze >>),  Maciejowic (X. Nyskie >>), Szyku (Podhale >>), Wojniczu (Sandomierskie >>), Świeradowie (Dolny Śląsk >>) wyszukane przez R.K. w sieci (KAI)

Dodałem zdjęcia drugiego Jana z Koniecmostów (Sandomierskie >>) nadesłane przez Hadriana, z zastrzeżeniem, że jest jednak możliwe, że to inny święty, np. Jan Kanty.

Otrzymałem od W.Ś. informację i zdjęcia nowiutkiego Nepomuka z kładki na Dunajcu w Sromowcach Niżnych (Spisz >>). Czyżby był to najmłodszy Jan w Polsce?


9.05.2007

Dodałem nowego Jana z Wieliczki (Małopolska >>) wraz ze zdjęciami, nadesłane przez B.H.
Dodałem również jej informacje i zdjęcia płaskiego (!) Jana z sześciokątnej kapliczki w Wiśle Małej, Janów z Siemianowic-Michałkowic, Sośnicownic, Przyszowic, Pławniowic, dwóch z Mysłowic, Katowic-Kostuchny, Gliwic-Ostropy, Świętochłowic-Lipin,  Pszczyny, kilka obiektów z terenu Bytomia (Górny Śląsk >>), Krosnowic, Domaszkowa (Hrabstwo Kłodzkie >>), Paczkowa (X. Nyskie >>), Kromołowa (Małopolska >>), Koszęcina (Xięstwo Raciborskie >>), Żabianki (Żywiecczyzna (>>) i Witowa (Podhale >>). Wyjaśnione zostały też liczne zagadki dotyczące identyczności kilku obiektów, ich przenosin itp.
Dodatkowo - cztery Jany z Czech.


8.05.2007

Dodałem zdjęcia Jana z Koniecmostów (Sandomierskie >>) nadesłane przez Hadriana.
Dodałem nowego Jana z Lubcza (Wielkopolska >>) wraz ze zdjęciem, nadesłane przez Z.D.
Dodałem zdjęcia Jana ze Skrzynki (Hrabstwo Kłodzkie (>>) nadesłane przez Caseya
Dodałem dwa nowe Jany z Lublina (>>), przechowywane w Wieży Trynitarskiej, a pochodzące z Dzierzkowic, nadesłane przez D. Kołodzieja. Ja dorzuciłem utracone Jany ze Skrzyńca i Baraku


7.05.2007

Podczas Długiego Weekendu Majowego odwiedziłem sporo spośród Janów Lubelskich (>>), Bełzkich (>>) i tych z (Ziemi Stężyckiej >>). Trafił się też jeden nowy - Jan z Wywłoki koło Zwierzyńca. Zdeduplikowane zostały Nepomuki ze Szperówki i z Rozłopów.

Dodałem zdjęcia Jana z Kolosów (Sandomierskie >>) oraz info o Janie z Książa Wielkiego (Małopolska >>) nadesłane przez Hadriana oraz zanotowałem smutną informację o zniszczeniu Jana z Miłkowa przez pirata drogowego (Sandomierskie >>) nadesłaną przez kszo.pany.


29.04.2007

Podczas Długiego Weekendu Majowego dostałem telefon od S. Barcika, który przy wejściu do portu w Ustce (Pomorze >>) odnalazł nowiutkiego Nepomuka! Jan stoi zwrócony w stronę morza, a ufundowano go 21 marca 2007 roku.

Przy okazji dodałem zdjęcia Jana sprzed zamku w Kamieńcu Ząbkowickim (Dolny Śląsk >>) autorstwa Darka. Również jego - fotki JN z Javornika w Czechach (>>).


27.04.2007

Dodałem otrzymane od Hadriana zdjęcia Jana z Winiar (Sandomierskie >>). Super!


26.04.2007

Dodałem otrzymane od M. Kubiaka (M.K.) zdjęcia Jana z Wielowsi (Wielkopolska >>)


25.04.2007

Dostałem zdjęcia i informację o nowym Janie z X. Nyskiego (>>), którego renowacja jest tematem pracy dyplomowej studentki IV roku toruńskiej konserwacji, Anny L. Bardzo się cieszę, że kolejny Jan odzyska świetność. Rzadki jest również materiał, z którego wykonano te rzeźbę - granit.

Dodałem otrzymane od Bajarki zdjęcia Janów z okolic Myślenic: z Bieńkówki, z Trzebuni, z Krzywaczki, z Sułkowic (Małopolska >>)
Dodałem otrzymane od Caseya zdjęcia Janów ze Skrzynki Hrabstwa Kłodzkiego (>>)
Dodałem otrzymane od M. Kubiaka (M.K.) zdjęcia Jana z Ołoboka (Wielkopolska >>)


23-24.04.2007

Dodałem zdjęcia Jana ze Ścinawki Średniej autorstwa Caseya z Hrabstwa Kłodzkiego (>>).
Dodałem wpis o kaplicy JN przy kościele w Ostrogu (pow. Równe, Ukraina >>). Był (jest?) tak ołtarz nepomucki i relikwie Jana N.!
Dodałem wpisy o Janach z Galowa, Gorysławic i Starzechowic (Sandomierskie >>)
Dodałem zdjęcia Janów z Nowego Korczyna (Sandomierskie >>) nadesłane przez Hadriana, również info o JN z pobliskich Winiar.
Dodałem wyciągnięte z rejestru zabytków Wielkopolski (>>) informacje o dwóch kościołach pod wezwaniem JN: z Buczka i Drożek.
Dodałem przesłane przez Bajarkę fotki Janów z Rząski i Bolechowic (Małopolska >>)
Dodałem otrzymane od S.Ł. zdjęcie Jana z klasztoru augustianów (św. Katarzyna) w Krakowie (Małopolska >>)
Dodałem otrzymane od S.Ł. zdjęcia Janów z Muzeum Pilicy w Tomaszowie mazowieckim (Sieradzkie >>). Jeden z nich jest płaski!
Dodałem otrzymane od S.Ł. informacje i zdjęcia wyjątkowych obrazów nepomuckich z katedry w Sandomierzu (>>). Autor nie chciał publikować tych fotek wykonanych w wyjątkowo złych warunkach, ale obiekty uznałem za tak ciekawe, że zamieszczam je do czasu następnej okazji sesji fotograficznej w katedrze.

Porządki na kilku podstronach doprowadziły mnie do konstatacji, że figury JN aż w trzech przypadkach stoją na kopcach - dawnych grodziskach lub kurhanach. Te przypadki to: Czarnocin i Włoszczowa (Sandomierskie >>) oraz Bieruń (Śląsk).

A Jany z powiatu myślenickiego zostały w całości przerzucone na stronę Małopolski (>>), czyli nie ma już ich na stronie Podhala (>>)


22.04.2007

Dodałem zdjęcia dwóch Janów z lubelskiego (>>): z Markuszowa (nowość) i Gościeradowa oraz z Klesztowa (Ziemia Chełmska >>)


20.04.2007

Dodałem nadesłane przez D. Kołodzieja  zdjęcia dwóch Janów z Olbrachcic Wielkich (Dolny Śląsk >>), w tym jednego nowego.


18.04.2007

Dodałem nadesłane przez Hadriana informacje i zdjęcia Jana z Krzeczowa - zobacz na stronie Janów z Podhala (>>).
Doszły też zdjęcia JN w Zwróconej (Dolny Śląsk >>) oraz Jana na wapiennym ostańcu w Pieskowej Skale (Małopolska >>) nadesłane przez D. Kołodzieja i Bajarkę. Ta sama Siostra Wirtualna przesłała nowego Jana z Zagórowa (w Wielkopolsce >>) oraz zdjęcia swoje i Mastera Janów w Chochołowie Podhala (>>), w Jankowicach koło Wieliczki, Gdowa, Dziekanowic (Małopolska >>). Do tego trzy Jany Czeskie, jeden Austriacki i jeden z Wilna.
Od S.Ł. otrzymałem zdjęcia Jana Powązkowskiego Drugiego, który wrócił na swe miejsce po remoncie, a nie został skradziony, jak przypuszczaliśmy. Chodzi oczywiście o Warszawę (>>).


16.04.2007

Siostra Wirtualna K.L. przysłała zdjęcia znanego nam już Jana stojącego na granicy Kielc, ale przede wszystkim nowego Jana z Luty w gminie Stęporków. To jest obiekt! (Jany Sandomierskie >>).
Ponadto Jany z powiatu Opoczno zmieniły lokalizację z sieradzkiego na sandomierskie, a Jan z Nakła przewędrował do Małopolski (>>).


13.04.2007

Dodałem pięć nowych Janów z Bełzkiego (>>): z Łabuń-Ruszowa, Szczebrzeszyna, Komarowa, Łaszczowa i Werbkowic.
Doszedł też kolejny Jan z Nysy (>>), ten z wnętrza kościoła śśw. Piotra i Pawła (nad: S.Ł.)


12.04.2007

Hadrian przysłał zagadkę - czy obiekt z Owczar to Nepomuk? (Sandomierskie >>). Do tego Jana z Mładej Hory na Żywiecczyźnie >>


11.04.2007

Zmalała liczba Nepomuków Małopolskich (>>), a to na skutek maila od Basi, w którym zwróciła mi uwagę na fakt, że postać wyrzeźbiona u stóp świętego z cokołu krzyża w Muchówce (gm. Nowy Wiśnicz, pow. Bochnia) to młodzieniec uleczony z padaczki, a jeśli tak, to - mimo typowego dla JN stroju, w birecie i z krucyfiksem w ręku - jest to przedstawienie św. Walentego, rzymskiego księdza. Walentego dorzuciłem do rejestru postaci (>>), które mogą zmylić łowców Nepomuków.

Od Basi pobrałem też zdjęcia Nepomuków z Czchowa i Tymowej (Małopolska (>>), a Hadrian przysłał info i zdjęcia Jana z Buska (Sandomierskie >>).


10.04.2007

Dodałem nadesłane przez S.Ł. zdjęcia Jana z Hamerni (lubelskie >>) i nowego Jana z kościoła w Oleśnie (X. Opolskie >>) oraz fotki czterech Nepomuków z Brzegu (Dolny Śląsk, X. Oławskie >>), w tym dwóch dotąd nie notowanych. Dodałem zdjęcie Jana z Wojsławic (Ruskie >>) i wpis dotyczący Jana z Dzwoli (Lubelskie >>) oraz dwa nowe Nepomuki z Pniówka koło Zamościa (Bełzkie >>). Do tego dorzucę dwa nowe Jany Sandomierskie (>>) na granicy z Mazowszem (>>): Kaszów i Stromiec.

Dołączyłem pozyskane w czasie wakacji stare fotografie wyszukane w archiwum papierni w Dusznikach! Na nich Jany z Kłodzka, Domaszkowa, Szalejowa Dolnego, Trzebieszowic... Zobacz (>>)


06.04.2007

Dodałem nadesłane przez nowozarażonego wirusem nepomuckim J. Dradracha z Wrocławia zdjęcia kilku spośród Janów Wrocławskich (>>). Życzę dużo sukcesów na nowej drodze życia!

Dodałem też sześć nowych Janów Sandomierskich (>>) (Rzeczniów, Gwarek, Sienno, Wieniawa, Chruślice, Marianowice) oraz jednego Jana z Mazowsza (>>) (Pilawa).


05.04.2007

Dodałem nadesłane przez D. Kołodzieja zdjęcie Jana ze Zwróconej - zobacz na stronie Dolnośląskich (>>). Dodałem też trzy nowe Jany z Podhala (>>)


04.04.2007

Dodałem nadesłane przez M.K. zdjęcia Jana Radomskiego - zobacz na stronie Janów Sandomierskich (>>)


03.04.2007

Dodałem nowe kapliczki z Xięstwa Raciborskiego (>>), jest to drugi obiekt w Pogrzebieniu oraz kapliczka z Wodzisławia-Wilchwy.

Znalazłem w sieci informację o nowej książce nepomuckiej: "Kult świętego Jana Nepomucena na pograniczu polsko-czeskim".

Publikacja autorstwa pani Lilianny Szołdrowskiej i Jarosława Liszkowskiego stanowi inwentaryzację figur świętego Jana Nepomucena na polsko-czeskim pograniczu. Oprócz dokumentacji fotograficznej książka zawiera tekst na temat kultu czeskiego świętego, przetłumaczony na język czeski i niemiecki. Wydanie albumowe w grubej oprawie, objętość 80 stron.

 Inna książka nepomucka:
"Jan Nepomucen"
Andrzej Babuchowski,
Wydawca: WAM
Seria: Wielcy Ludzie Kościoła
ISBN: 978-83-7318-747-4
Format: 110×182 mm
Stron: 104

 

Kolejne nowości z X. Nyskiego (>>) to brakujące trzy spośród Janów Otmuchowskich. Dodano też nowego JN z muzeum w Środzie Śląskiej oraz rozbudowano opis Jana sprzed św. Andrzeja w tym mieście na Dolnym Śląsku (>>). Przybyło też Janów Podhalańskich (>>) (+4) oraz Małopolskich (>>) (Muchówka II).

Strona pleszew.pttk.pl/imprezy/w07.03.10/nepomucen.html dowodzi, że witryna nepomucka jest inspiracją i materiałem pomocnym w planowaniu różnego typu imprez krajoznawczych - tym razem przydała się PTTK z Kalisza.


19.03.2007

Doszedł nowy Jan z X. Nyskiego (>>) (Paczków), a cztery kolejne zmieniły lokalizację z Księstwa Nyskiego na Dolny Śląsk (Pomianów Dolny i Górny, Mrokocin, Golina). Należą one do okręgu grodkowskiego. Pio zastanowieniu zdecydowałem wydzielić Jany X. Nyskiego wraz z Grodkowem (Grodków z okręgiem został zakupiony przez biskupów nyskich) na osobnej stronie. ZOBACZ >>

Nowy Jan Wielkopolski (>>) - Łęki Wielkie.


JN-Warmia-Olsztyn: Nepomuk z Muzeum Mazurskiego, w książce podpisany jako Apostoł16.03.2007

W książce "Polska sztuka ludowa" (miesięcznik organ Państwowego Instytutu Badania Sztuki Ludowej, numer potrójny poświęcony wystawie sztuki ludowej w Krakowie, rok II, czerwiec lipiec i sierpień 1948, nr 6, 7, 8, strona 11) zamieszczono rycinę rzeźby zatytułowanej "Apostoł". Jest to rzeźba w drzewie lipowym, polichromowana, o wysokości 55 cm. Pochodzi z powiatu olsztyńskiego, a przechowywana jest w Muzeum Mazurskim w Olsztynie (>>). Otóż, po dokładnym przyjrzeniu się rycinie śmiem twierdzić, że nie jest to żaden Apostoł, lecz nasz ulubiony Jan N.! Trzyma księgę (pasuje!), ułożenie drugiej ręki może wskazywać, że w niej dzierżył krucyfiks. Na głowie czapka przypominająca biret (pasuje, który apostoł nosi coś takiego w przyjętej ikonografii?), szaty kapłańskie: sutanna, komża i peleryna (pasuje!)

Dodałem kilka Janów Ruskich (>>) z gminy Tyczyn (Budziwój, Hermanowa, Borek Stary, Kielnarowa) oraz w okolic Lwowa i Podola (Ukraina >>) (Podhorce, Nawaria, Olesko, Buczacz). Ponadto jeden Jan z Muzeum Warmińskiego w Olsztynie (>>) oraz drugi z Muzeum Parafialnego w Grybowie (powiat Nowy Sącz >>). Przybył też jeden obiekt  nepomucki wystawiony na sprzedaż na Allegro - watykańska koperta ze znaczkami i stemplami wydana z okazji 600-lecia śmierci JN. Dodałem również kilka zdjęć Janów z okolic Tarnowskich Gór (Górny Śląsk (>>) autorstwa Edwarda Wieczorka pobranych ze strony www.montes.pl.  Na tej stronie znalazłem swoje opisy tych obiektów z podaniem źródła, więc, nie mogąc znaleźć kontaktu do fotografa, zamieściłem te zdjęcia. Nowy Jan Wielkopolski (>>) to ten z Bonikowa.

Niestety coś padło na serwerze goszczącym moje strony, a podnoszone alarmy trafiają w pustkę - admin jest na urlopie.


15.03.2007

Hadrian Jakóbczak nadesłał zdjęcia znanego mi Jana na ambonie kościoła w Łapszach Wyżnych na Spiszu (>>) oraz malowany wizerunek JN w górnej części ołtarza św.  Jozefa z tego samego kościoła.


12.03.2007

JN-Dolny Śląsk-Kowary: Jan na obrazie R. Matterna z około 1918-20 roku (fot: J.G.) Jan z Kowar na Dolnym Śląsku (>>) na obrazie R. Matterna z około 1918-20 roku.
Zdjęcie nadesłał J.G. z Łańcuta (>>) , który kupił tę akwarelę i prosił o pomoc w zlokalizowaniu miejsca - poradził sobie jednak bez Waszego i mojego wsparcia.

 

 


 

26.02.2007 - 1.03.2007

JN-Sląsk Opolski-Niemodlin: Jan N. sprzed zamku, z filmu "Jasminum" J.J. Kolskiego. Kadr z filmuJN-Sląsk Opolski-Niemodlin: Jan N. sprzed zamku, z filmu "Jasminum" J.J. Kolskiego. Kadr z filmuJN-Sląsk Opolski-Niemodlin: Jan N. sprzed zamku, z filmu "Jasminum" J.J. Kolskiego. Kadr z filmuJN-Sląsk Opolski-Niemodlin: w tle Jan N. sprzed zamku, z filmu "Jasminum" J.J. Kolskiego. Kadr z filmu

Wypożyczyłem film "Jasminum" J.J. Kolskiego. Włączyłem go w przypadkowym miejscu i zobaczyłem ... Nepomuka! Stoi w towarzystwie innego świętego zakonnika przy moście wiodącym do jakiegoś klasztoru bądź zamku. Trwa śledztwo co do lokalizacji obiektu. Pierwsze podejrzenie padło na klasztor w Kamieńcu Ząbkowickiego, ale po weryfikacji ta hipoteza odpadła.

JN-Jasminum: Jan N. z filmu "Jasminum" J.J. Kolskiego. Stoi na szafce przy oknie, w głębi celi. Kadr z filmuJN-Jasminum: Jan N. z filmu "Jasminum" J.J. Kolskiego. Stoi na szafce przy oknie, w głębi celi. Kadr z filmuJN-Jasminum: Jan N. z filmu "Jasminum" J.J. Kolskiego. W dużej poczwórnej kapliczce to ten trzeci od lewej. Kadr z filmuJN-Jasminum: Jan N. z filmu "Jasminum" J.J. Kolskiego. To ten z dużej poczwórnej kapliczki, w dzień wynoszony na dziedziniec. Kadr z filmuJN-Jasminum: Jan N. z filmu "Jasminum" J.J. Kolskiego. To ten z dużej poczwórnej kapliczki, w dzień wynoszony na dziedziniec. Kadr z filmuJN-Jasminum: Jan N. z filmu "Jasminum" J.J. Kolskiego. To ten z dużej poczwórnej kapliczki, w dzień wynoszony na dziedziniec. Kadr z filmu

Film obejrzałem kilka dni później. Pierwszego Jana udało się utożsamić z Nepomukiem Niemodlińskim (tamtejszy zamek zagrał klasztor), a potem ... dostrzegłem cztery inne! Jeden z nich to duża drewniana rzeźba w stylu barokowo-ludowym, polichromowana. Jeden z bohaterów, zakonnik, wyciągał ją codziennie razem z trzema innymi świętymi, a pierwsze litery ich imion tworzyły słowo SENS,

JN-Jasminum: litera N w wyrazie SENS to inicjał Nepomucena. Kadr z filmuJN-Jasminum: Jan N. z filmu "Jasminum" J.J. Kolskiego. W małej poczwórnej kapliczce to ten trzeci od lewej. Kadr z filmuJN-Dolny Śląsk-Głogówek-Jasminum: Janw fasadzie domu na rynku zagrałw filmie J.J. Kolskiego. Kadr z filmuJN-Dolny Śląsk-Głogówek-Jasminum: Janw fasadzie domu na rynku zagrałw filmie J.J. Kolskiego. Kadr z filmu

nadając jednocześnie sens jego życiu. N to oczywiście Nepomucen. Inny, mały Jan N przechowywany był przez tego samego zakonnika w poczwórnej kapliczce jego pomysłu. Jeszcze jeden pojawia się w celi innego mnicha, na przyokiennej szafce. A ostatni - to Jan z Głogówka, w fasadzie jednego z domów na rynku. To wyjątkowo nepomucki film!


1.02.2007

Nowy Nepomuk Warszawski (>>) - ślad po zniszczonym ołtarzu nepomuckim w kościele ojców franciszkanów na Nowym Mieście!

31.01.2007

J. Rozalowska z Uniwersytetu Opolskiego przesłała sporo zdjęć Janów z okolic Gogolina i Krapkowic na Śląsku Opolskim oraz jednego Jana Czeskiego ze Zlatych Hor


30.01.2007

Nowy Nepomuk Warszawski (>>)!
Dodałem też linki do nepomuckich punktów na planie Warszawy.


15.01.2007

W TVP podczas wywiadu z z-cą Stołecznego Konserwatora Zbytków dostrzegłem za jego plecami rzeźbę Jana N. Kiedyś już o niej słyszałem, bodajże od T.U. To 49-ty obiekt nepomucki w Warszawie (>>). Trzeba będzie tam się wybrać z aparatem.

R.K. podczas wycieczki do Krakowa upolował sporo Janów juz znanych i całkiem nowych. Będę je dodawać systematycznie do kolekcji Janów Małopolskich >>


01.01.2007

Szczęśliwego Nowego Roku!
 

Do marca w warszawskim Zamku Królewskim zobaczyć można jeden ze skarbów Jasnej Góry - XVIII-wieczny relikwiarz świętego Jana Nepomucena! Powstał w roku 1732, kiedy to sprowadzono do Częstochowy relikwie Janowe, na bazie skrzyneczki proweniencji augsburgskiej ofiarowanej niegdyś przez Marysieńkę Sobieską. Przeróbki dokonał Makarey Sztyftowski, złotnik pauliński.


 

01.01.2007

Nowa sonda - zobacz na górze strony!
A poniżej podaję wyniki sondy zamieszonej na tej stronie w roku poprzednim. Dotyczyła formuły, w jakiej odtwarzać należy utracone rzeźby JN, czy też stawiać całkiem nowe rzeźby. A przypadków takich jest kilka: Głogów, Pułtusk, Olsztyn, Warszawa-Augustówka i inne.
 

SONDA
Czy należy wiernie odtwarzać zniszczone Nepomuki, czy też na ich miejscach stawiać nowoczesne rzeźby JN?
tylko tradycyjne rzeźby na wzór utraconych (60) 72% 71%
to zależy, np. od zmian w otoczeniu (17) 20% 22%
tylko nowoczesne rzeźby (1) 1% 1%
nie mam zdania (5) 6% 6%

Łącznie oddano 83 głosów

 

numer aktualny >>

numery archiwalne:
2018 * 2017 * 2016 * 2015 * 2014 * 2013 * 2012 * 2011 * 2010 * 2009
2008 * 2007 * 2006 * 2005 * 2004 * 2003 * 2002 *
2001 * 2000 * 1999


^