NOWOŚCI SERWISU ŻYCIE JEST DZIWNE NA LWOWSKIEJ DUŻO SIĘ DZIEJE WIADOMOŚCI NEPOMUCKIE  DŹWIĘKI  FOTKI ^

 

@ !  Bookmark and Share    inne szuflady

WIADOMOŚCI

 NEPOMUCKIE


NIEKTÓRE AKTUALNOŚCI NA FACEBOOKU. ZAJRZYJ CZASEM

SONDA

Zapadła decyzja o odtworzeniu utraconej dawno temu figury Jana Nepomucena. Czy należy:
  koniecznie podjąć próbę wiernej rekonstrukcji
  wybrać projekt współczesny, ale stylizowany na oryginał
  zdecydować się na nowoczesną wersję pomnika
  po prostu wybrać najlepszy projekt
  to zależy
(od dostępności ikonografii starej rzeźby, zmian otoczenia, finansów...)


ORGAN BRACTWA NEPOMUCKIEGO
Societas Sancti Ioanni Nepomuceni
ARCHIWUM: 2012


 

numer aktualny >>

numery archiwalne:
2018 * 2017 * 2016 * 2015 * 2014 * 2013 2012 * 2011 * 2010 * 2009
2008 * 2007 * 2006 * 2005 *
2004 * 2003 * 2002 * 2001 * 2000 * 1999
Z końcem roku 2013 liczba Nepomuków Polskich opisanych na tych stronach przekroczyła 4 617. Dążymy do celu jakim jest skatalogowanie wszystkich obiektów nepomuckich w Polsce, a poprzez to lepszej ich ochrony

<< wstecz  | dalej >>


2012-12-17

J.B. z Kłodzka przesłał zdjęcia i uzupełnienia do opisu Jana Nepomucena z Zalesia (H. Kłodzkie >>). Dzięki!
Z teki S. Zobniowa: uściślenia i uzupełnienia do opisu Nepomuków z miejscowości Ratno Górne i Dolne (H. Kłodzkie >>). Dzięki!
H.Jakóbczak nadesłał informacje dotyczące Janów z Wrocławia-Leśnicy (Wrocław, X.Wrocławskie >>). Dzięki


Otrzymałem ostatnio taką ilość przesyłek nepomuckich, że zmuszony jestem ogłosić stan przeładowania. Wszystkim bardzo dziękuję za materiały i PROSZĘ O DALSZE, ale muszę jednocześnie prosić o cierpliwość w oczekiwaniu na ich ukazanie się na stronie nepomuckiej.
  ....... i tak dalej


na skróty: niektóre prowincje nepomuckie (pełny podział regionalny - zobacz mapę serwisu >>)


Dla potrzeb Bractwa Nepomuckiego opracowałem wersję 2.0 nepomuckiego formularza rejestracyjnego. Zobacz przykładową ankietę z objaśnieniami (>>) 

Nepomuki na mapie Google (zobacz >>)


2012-12-14

J.B. z Kłodzka przesłał zdjęcia i uzupełnienia do opisu kościoła Jana Nepomucena z Bystrzycy Kłodzkiej (H. Kłodzkie >>). Dzięki!


2012-12-12

Z teki S. Zobniowa: uściślenia i uzupełnienia do opisu Nepomuków z Pstrążnej, Brzozowia, Czermnej i Słonego (H. Kłodzkie >>). Dzięki!


2012-12-06

Z teki S. Zobniowa: uściślenia i uzupełnienia do opisu Nepomuków z Zieleńca (H. Kłodzkie >>). Dzięki!


2012-12-06

Z teki S. Zobniowa: uściślenia i uzupełnienia do opisu Nepomuków z miejscowości Duszniki (H. Kłodzkie >>). Dzięki!


2012-12-05

Z teki S. Zobniowa: uściślenia i uzupełnienia do opisu Nepomuków z miejscowości Nowy Waliszów, Ponikwa, Rudawa, Stara Łomnica, Stary Waliszów i Wilkanów (H. Kłodzkie >>). Dzięki!


2012-12-04

Dawno nie widziany S.Ł. przesłał swe znaleziska z Muzeum Ludowego w Przedborzu, natomiast P.Puton nadesłał zdjęcia Jana z Gębarzowa przed destrukcją (sandomierskie >>). Dzięki!
H.Jakóbczak nadesłał brakujące zdjęcie Jana z Wiśnicza Starego (krakowskie >>). Dzięki!


2012-11-26

Z teki S. Zobniowa: Poręba, Nowa Łomnica, Nowy Waliszów (H. Kłodzkie >>). Dzięki!


2012-11-23

Z teki S. Zobniowa: Gorzanów ciąg dalszy, Mostowice, Nowa Bystrzyca (H. Kłodzkie >>). Dzięki!


2012-11-19

Z teki S. Zobniowa: dziś Gorzanów, Kamienna i Idzików (H. Kłodzkie >>). Dzięki!
Dwie imprezy nepomuckie już za nami: ogłoszenie patronatu Jana Nepomucena nad Towarzystwem Teatralnym pod Górkę, uświetnione wykonaniem "Małego oratorium D-moll 'Nepomuk Nadświdrzański'" Jerzego Derfla oraz wernisaż wystawy fotografii nepomuckiej autorstwa J.B. z Kłodzka. Relacja Autora:
13 listopada 2012 roku w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej przy parafii Podwyższenia Krzyża Świętego miał miejsce wernisaż wystawy noszącej tytuł "Święty Jan Nepomucen na Ziemi Kłodzkiej", na której zaprezentowano 32 prace fotograficzne. Organizatorami były Kłodzkie Towarzystwo Oświatowe oraz Centrum Kultury Chrześcijańskiej przy parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodzku. W trakcie wernisażu częstowano przybyłych tortem ze stosownym obrazkiem na jego wierzchu, przedstawiającym "słodkiego" świętego Jana Nepomucena otoczonego aniołkami. Tort, palce lizać, został cały zjedzony, a więc tego Jana już nie ma. Zdjęcia z wystawy w Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Kłodzku dostępne są tutaj (>>) , a prezentowane prace na tej stronie (>>)


2012-11-13

Z teki S. Zobniowa: dziś Szalejów Dolny i Górny oraz Wojbórz (H. Kłodzkie >>). Dzięki!
M.Muryn przesłał zdjęcia Janów z Gliwic (X.Opolskie >>) i Żarek (krakowskie >>). Dzięki!
MGB dostarczył opisy i zdjęcia dwóch nowych w spisie Nepomuków z Grabczoka (X.Opolskie >>). Dzięki!


2012-11-12

Z teki S. Zobniowa: dziś Mikowice, Roszyce, Ruszowice, Starków, Stary Wielisław (H. Kłodzkie >>). Dzięki!


2012-11-05

J.B. z Kłodzka przesłał informacje i fotografie Janów z Kroměříža i  Opatovic nad Labem (Czechy >>). Dzięki!
I.M., po dłuższej przerwie, odezwała się w sprawie nowego Nepomuka Sandomierskiego (>>) we Wrzosie. Dzięki!
Z teki S. Zobniowa: dziś Piszkowice (H. Kłodzkie >>). Dzięki!


2012-10-31

Stanisław Górka przesłał zaproszenie na 20-lecie Towarzystwa Teatralnego pod Górkę. Pierwszym punktem obchodów jest ogłoszenie patronatu Jana Nepomucena nad Towarzystwem, które uświetnione będzie wykonaniem "Małego oratorium D-moll 'Nepomuk Nadświdrzański'" Jerzego Derfla. To już 18 listopada w Kościele Środowisk Twórczych na Placu Teatralnym w Warszawie!
Dodałem nepomucki herb Kijewa Królewskiego (chełmińskie >>) nadesłany przez J.B. z Kłodzka. Dzięki!
Kolejna porcja uściśleń i informacji na temat Nepomuków H. Kłodzkiego (>>) od S.Zobniowa: Jaszkowa Dolna. Dzięki!


2012-10-30

J.B. z Kłodzka przesłał informację o jego wystawie fotografii nepomuckiej. Dzięki! Polecamy wszystkim!
Kolejna porcja uściśleń i informacji na temat Nepomuków H. Kłodzkiego (>>) od S.Zobniowa: Korytów, Krosnowice. Dzięki!


2012-10-26

S.Zobniów przekazał uściślenia i fotografie Janów z Droszkowa i Gołogłowych (H. Kłodzkie >>). Dzięki!
H.Jakóbczak znalazł w sieci okładkę Magazynu Miłośników Matematyki (styczeń 2009) z wizerunkiem wrocławskiego Jana N. z Ostrowa Tumskiego. Powodem umieszczenia go w tak specjalistycznym wydawnictwie są oczywiście gwiazdy morawskie (zobacz >>), które zdobią ten pomnik. Hadrian przesłał również link do artykułu Piotra Palikowskiego we Wrocławskim Portalu Matematycznym (>>) opisującego historię i symbolikę tych arcydzieł geometrii, również okraszonego zdjęciami Jana Tumskiego. Dzięki!
J.B. z Kłodzka przesłał informacje i fotografie kolejnego Jana Pardubickirgo (Czechy >>). Dzięki!


2012-10-25

Uaktualniłem wpisy dotyczące obiektów z Przecławic i Jaksonowa (X.Wrocławskie >>) zgodnie informacjami przekazanymi przez kapliczki.org.pl. Dzięki!


2012-10-24

Dodałem nadesłane na FB przez Labiryntarium.pl zdjęcia Jana N. z Wierzbny i Luboradza (X. Świdnicko-Jaworskie >>). Dzięki!
Dodałem nadesłaną na FB przez G.Z. fotkę obrazu z Janem Jałmużnikiem z Kutnej Hory (Czechy >>). Dzięki!
A.Wy. z Zabrza dostarczył brakujące zdjęcia Nepomuków z Załęcza WIelkiego (sieradzkie >>) i Kalet-Zielonej (X.Bytomskie >>). Dzięki!


2012-10-23

M.Muryn przesłał uzupełnienia i fotki dotyczące Nepomuków z miejscowości: Czechowice-Dziedzice (X. Cieszyńskie >>), Tarnowskie Góry - Repty Śląskie (X.Bytomskie >>), Pyskowice (X.Opolskie >>). Dzięki!


2012-10-17

J.B. z Kłodzka przesłał informacje i fotografie Janów Pardubickich (Czechy >>). Dzięki!
S.Zobniów (witamy!) przekazał uściślenia i fotografie Jana z Wilkanowa, Wójtowic, Mariańskiej Doliny i Wojciechowa (H. Kłodzkie >>). Dzięki!


2012-10-12

Dodałem informację i sporo archiwalnych zdjęć wziętych z Deutsche Fotothek przedstawiających zniszczony fresk Franza Karla Palko na plafonie drezdeńskiej (Niemcy >>) katedrze św. Trójcy, czyli Kościoła Dworskiego (Hofkirche). Freski powstały w roku 1754, a zniszczone zostały w 1945. Co za strata!Jak donosiły  już "Wiadomości Nepomuckie" (zobacz wpis z 2012-09-07) we wrześniu br. krakowscy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, u których podczas przeszukań mieszkań oraz posesji znaleziono bardzo dużo przedmiotów i rzeźb sakralnych, skradzionych w poprzednich latach z obiektów sakralnych - kościołów, kaplic czy przydrożnych kapliczek z terenu całej Polski, głównie z Małopolski. Niektóre z rzeźb zostały już rozpoznane przez właścicieli jednak bardzo dużo przedmiotów sakralnych nadal czeka na zidentyfikowanie. Policja prosi o pomoc w identyfikacji odnalezionych przedmiotów (tel. 12 615 42 00 lub mailowy); wśród nich są trzy obiekty nepomuckie:

  • Bugaj (gm. Kalwaria Zebrzydowska, pow. Wadowice, Małopolska): ludowa kamienna polichromowana figurka Jana N. Rzeźba ma około 30 cm wysokości i pochodzi prawdopodobnie z końca XVIII wieku. Jan trzyma w rękach krzyż z bardzo krótkimi ramionami. Brak zarostu lub zniknął on pod warstwą farby końcu - być może przez pomyłkę umieszczona razem z nierozpoznanymi obiektami

  • Odzyskana przy tej samej akcji policji co figura z Tyńca i Bugaja (zobacz wyżej)  drewniana rzeźba świętego Jana Nepomucena, najprawdopodobniej z XVIII-XIX wieku. Nieznany autor, pochodzenie, właściciel. Roboczo przypisana do Nepomuków Miasta Krakowa

  • Aureola z gwiazdami, która może być związana z kultem JN, choć bardziej prawdopodobne są konotacje maryjne. Nieznany autor, pochodzenie, właściciel. Roboczo przypisana do Nepomuków Miasta Krakowa

Jak donosiły  już "Wiadomości Nepomuckie" (zobacz wpis z 2012-09-07) we wrześniu br. krakowscy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, u których podczas przeszukań mieszkań oraz posesji znaleziono bardzo dużo przedmiotów i rzeźb sakralnych, skradzionych w poprzednich latach z obiektów sakralnych - kościołów, kaplic czy przydrożnych kapliczek z terenu całej Polski, głównie z Małopolski. Niektóre z rzeźb zostały już rozpoznane przez właścicieli jednak bardzo dużo przedmiotów sakralnych nadal czeka na zidentyfikowanie. Policja prosi o pomoc w identyfikacji odnalezionych przedmiotów (tel. 12 615 42 00 lub mailowy: sekretariat.dochs@malopolska.policja.gov.pl); wśród nich są trzy obiekty nepomuckie:

  • Bugaj (gm. Kalwaria Zebrzydowska, pow. Wadowice, Małopolska): ludowa kamienna polichromowana figurka Jana N. Rzeźba ma około 30 cm wysokości i pochodzi prawdopodobnie z końca XVIII wieku. Jan trzyma w rękach krzyż z bardzo krótkimi ramionami. Brak zarostu lub zniknął on pod warstwą farby końcu - być może przez pomyłkę umieszczona razem z nierozpoznanymi obiektami

  • Kraków (gm. i pow. Kraków, Małopolska): odzyskana przy tej samej akcji policji co figura z Tyńca i Bugaja (zobacz wyżej)  drewniana rzeźba świętego Jana Nepomucena, najprawdopodobniej z XVIII-XIX wieku. Nieznany autor, pochodzenie, właściciel. Roboczo przypisana do Nepomuków Miasta Krakowa

  • ¿ Kraków (gm. i pow. Kraków, Małopolska): aureola z gwiazdami, która może być związana z kultem JN, choć możliwe są też konotacje maryjne. Nieznany autor, pochodzenie, właściciel. Roboczo przypisana do Nepomuków Miasta Krakowa


2012-10-11

Dodałem kilka obiektów nepomuckich wystawionych na sprzedaż (>>), tym razem w Wiedniu. Między nimi piękny obraz Franza Karla Palko (1724-1767)


2012-10-10

J.B. z Kłodzka przesłał informacje i fotografie nowej w rejestrze figury Jana N. z kościoła w Ołdrzychowicach (H. Kłodzkie >>). Dzięki!
Dodałem Nepomuki z Cieszanowic, Domaszkowic i Kępnicy oraz kilka zdjęć innych Janów z X. Nyskiego (>>). Materiały zaczerpnięte z albumu "Zabytki sakralne pogranicza nysko-jesenickiego" wydanego przez Starostwo Powiatowe w Nysie w 2009 roku (nad: H.Jakóbczak)
M.O. przekazał wykonane przez debiutujący u nas duet LiS zdjęcie Jana N. z Aldony (Węgry >>). Witam i dziękuję!


2012-10-09

Dodałem nadesłane na FB przez A.Po. fotki Janów N. z Żernicy (X.Opolskie >>), z miasta Český Krumlov i Pelhřimov (Czechy >>) i Egg an der Günz, Pasawy (Niemcy >>) oraz fotkę K.Ks. z Bergheim, też (Niemcy >>). Dzięki!
Dodałem nadesłaną na FB przez AMG fotkę Jana N. z Łowicza (rawskie >>) i drugą, przedstawiającą Jan wystawionego na kiermaszu wielkanocnym "Twórca i jego dzieło" przed budynkiem Muzeum Etnograficznym w Warszawie (>>). Dzięki!
J.B. z Kłodzka przesłał na FB fotkę współczesnej figurki Jana N. oferowanej na sprzedaż w ramach kiermaszu w skansenie w Olsztynku (Prusy Książęce >>). Dzięki!


2012-10-08

Dodałem nadesłaną na FB przez M.Ko. fotkę Jana N. z miasta Škofja Loka (Słowenia >>). Dzięki!
Dodałem nadesłane na FB przez Arkadoo fotki Janów z Grodziszcza i Śmiałowic (X. Świdnicko-Jaworskie >>) oraz Ścinawy (X.Wrocławskie >>). Dzięki!


2012-10-05

Dołączyłem nadesłaną na FB fotkę Anny Góry-Klauzińskiej Jana N. ze Skowronna (sandomierskie >>). Dzięki!
Dodałem nadesłane na FB przez A.Nera fotki Janów z Mełgwi i Mełgwi-Podzamcza (lubelskie >>). Dzięki!
Dołączyłem nadesłane na FB zdjęcia z filmu A.Wajdy "Popiół i diament" z kapliczką nepomucką w Trzebnicy (X.Oleśnickie >>). Dzięki!
Od M.Hi. dostałem zdjęcia Jana N. z katedry w Pelplinie (pomorskie >>). Dzięki!


2012-10-03

Dołączyłem nadesłaną na FB przez J.St. fotkę Jana z wrocławskiego kościoła Św. Trójcy (Wrocław, X.Wrocławskie >>). Dzięki!
Dołączyłem nadesłaną na FB przez R.P. fotkę Jana z Błonia (X.Wrocławskie >>). Dzięki!
Dołączyłem nadesłaną na FB przez A.Po. fotkę Jana z Turawy (X.Opolskie >>). Dzięki!
Dodałem nadesłaną na FB przez M.K. informację o wytwórni figur świętych, w tym Jana N., z Nowej Soli (X. Głogowskie), oraz o jednym egzemplarzu z Opola (X.Opolskie >>). Dzięki!


2012-10-02

A.B. przesłała nowe zdjęcia Nepomuków z Mierzynówki i Ostrożan (Podlasie >>). Dzięki!
Dołączyłem nadesłaną na FB przez A.Po. fotkę rysunku nepomuckiegio przy mostku prowadzącego do Muzycznej Owczarni w Jaworkach (Podhale, krakowskie >>) - pamiątki cudu nepomuckiego. Dzięki!
Dołączyłem nadesłaną na FB przez M.K. fotkę obrazka na szkle autorstwa Piotra Piotrowskiego z Rabki prezentowanego w kościółku projektu Witkiewicza na Jaszczurówce (Podhale, krakowskie >>) w roku 2011. Dzięki!
Dodałem Jana z Mokrej Wsi (Podhale, krakowskie >>).


2012-10-01

Nowy w naszym gronie I.K. przesłał info i zdjęcia Nepomuków z Holašovic (Czechy >>). Dzięki!
U.B. przesłała zdjęcia Jana N. z Sieniawki i innej kapliczki, być może ponepomuckiej z tej wsi (X. Świdnicko-Jaworskie >>). Dzięki!
M.Muryn przesłał uzupełniające zdjęcia Nepomuków z różnych dzielnic Tarnowskich Gór (X.Bytomskie >>). Dzięki!


2012-09-28

U.B. przesłała zdjęcie z Janem N. z Nowej Wsi Kłodzkiej, co pozwoliło uporządkować wpisy z tej miejscowości (H. Kłodzkie >>). Dzięki!
M.Muryn przesłał zdjęcia i informacje o figurach JN w Kamesznicy i Zarzeczu (Żywiecczyzna, krakowskie >>). Dzięki!


2012-09-25

Dorzucam Jana z miejscowości Dubie (krakowskie >>).


2012-09-20

M.Muryn przesłał zdjęcia Nepomuków z Bojszowych (X.Bytomskie >>). Dzięki!
J.B. z Kłodzka przesłał ciekawe materiały o figurze Jana N. z twarzą ks. J. Popiełuszki (!) z Düsseldorfu oraz obrazu z JN w tle z Zeitz (Niemcy >>). Dzięki!
Dorzucam Jana z Prątnicy (chełmińskie >>).


2012-09-12

M.Muryn przesłał zdjęcia Nepomuków z Bierunia i Jedlin (X.Bytomskie >>). Dzięki!
H.Jakóbczak przesłał zestawienie i opis obiektów nepomuckich rezydujących w wawelskim skarbcu (krakowskie >>). Trzy nowe! Dzięki


2012-09-11

M.O. nadesłał poprawione lokalizacje Nepomuków Iwoniczai Klimkówki (ruskie >>) oraz Latoszyna i Głobikowej (sandomierskie >>). Dzięki!
Pietrosul przesłał złą informację o kradzieży figurka Jana N. z Bugaja (krakowskie >>). Dzięki!
J.K. podzieliła się z nami artykułem z "Głosu Jaworza" o tamtejszej kaplicy Jana N. (X. Cieszyńskie >>). Dzięki!


2012-09-07

M.Muryn przesłał zdjęcia Nepomuków z Lędzin (X.Bytomskie >>). Dzięki!
Dodałem też informację o odzyskanej figurze z Tyńca (krakowskie >>), skradzionej dawno temu.
I.M. dostarczyła informację i zdjęcia nowego Jana ze Stróżówki (krakowskie >>). Dzięki!
H.Jakóbczak przesłał znalezioną informację o witrażu nepomuckim ze Skalmierzyc (kaliskie >>). Dzięki!


2012-09-06

I.M. dostarczyła zdjęcia Nepomuków z muzeum na zamku w Sanoku, zobaczonych kiedyś przeze mnie w TV (ruskie >>). Dzięki!


2012-09-05

J.K. przesłała fotki Janów N. z Pražma (Czechy >>), Bytčy, Považskiej Tepli, Žiliny (Słowacja >>) oraz cztery Nepomuki z Salzburga (Austria >>). Dzięki!
Brat Wirtualny H.Jakóbczak stwierdził kradzież Jana z Krzeszowic-Żbika (krakowskie >>).
J.B. z Kłodzka przesłał zdjęcia chorągwi procesyjnej z Janem N. z Nowej Wsi (H. Kłodzkie >>). Dzięki!
Arkadoo nadesłał nowe zdjęcia sztandarowych obiektów nepomuckich z X. Świdnicko-Jaworskiego (>>): Kochanów, Dobromierz oraz Bartošovice v Orlických Horách i Vrchní Orlice, Velká Ves i Benešov (Czechy >>). Dzięki!
M.O. przesłał informacje o trzech nowych Janach z Węgier (>>), z Veszprém, Etyek i Budapesztu. Dzięki!


2012-09-04

J.B. z Kłodzka przesłał znalezioną w książce "Babička" ("Babunia") Boženy Němcovej (1820-1862) wzmiankę o figurze Jana N. z Ratibořic (Czechy >>), koło młyna. Do tego obrazy z Adršpachu i Vidnavy (Czechy >>). Dzięki!
M.Muryn przesłał zdjęcia Nepomuków z Tarnowskich Gór (X.Bytomskie >>). Dzięki!
H.Jakóbczak przesłał informacje o Nepomukach z Zabierzowa, Młynki i Rudawy (krakowskie >>). Dzięki!
J.K. znalazła Jana N. w Sieprawiu (krakowskie >>) i przesłała fotki ze Szczyrku oraz z Brna (Czechy >>). Dzięki!


2012-09-03

H.Jakóbczak przesłał informacje i zdjęcia Janów z Wierzbna, Skorczowa, Donosów (krakowskie >>), Opatowca, Nowego Korczyna i Bejsc (sandomierskie >>). Dzięki!


2012-08-28 - 31

J.B. z Kłodzka przesłał zdjęcia kolejnej figury nepomuckiej z Králíków oraz biletu wstępu do kościoła JN w Hradcu K. (Czechy >>). Dzięki!
M.Muryn przesłał zdjęcia Nepomuków z Wodzisławia-Wichty, Żytnej, Raciborza-Markowic, Lysek, Dzimierza, Pstrążnej, Raszczyc i Łukowa Śląskiego (X.Raciborskie >>). Dzięki!


2012-08-24 i 27

H.Jakóbczak przesłał informacje i zdjęcia Janów z Rawy Mazowieckiej, Skierniewic, Łowicza (rawskie >>), Tomaszowa Mazowieckiego (część powiatu należąca do d. woj. sandomierskiego >>), WIdawy (sieradzkie >>) i Łodzi (Kujawy >>). A uwzględnienie informacji pobranych z przesłanej przez niego pracy W.Warchałowskiego "Kult i ikonografia św. Jana Nepomucena w Łowiczu" wzbogaciło opis propagowania kultu JN w Polsce. Dzięki!
Duże zmiany na stronie Nepomuków Niemieckich (Niemcy >>).


2012-08-22

Dołączyłem zdjęcia Nepomuków Bamberskich (Niemcy >>) dostarczonych przez D.K. Dzięki!
J.B. z Kłodzka przesłał zdjęcia kapliczki ponepomuckiej z Králíków (Czechy >>). Dzięki!
Ja dokładam włoską rycinę Giovanniego Battisty Piazzetty.


2012-08-21

M.Muryn przesłał zdjęcia Nepomuków z Tolkmicka (malborskie >>), Kochcic (X.Opolskie >>) i Mikołowa (X.Bytomskie >>). Dzięki!


2012-08-20

J.B. z Kłodzka przesłał zdjęcia witraża z Vlčic oraz figury z Holohlav i płaskorzeźby z Chromča (Czechy >>). Dzięki!
H.Jakóbczak wynalazł w sieci nowe Nepomuki w Piotrkowie Trybunalskim (sieradzkie >>) oraz znalazł potwierdzenie nepomuckości zamkniętej na stałe kaplicy przed opactwem cysterskim w Sulejowie (sandomierskie >>). Dzięki!


2012-08-17

Zakończyłem żmudny proces nadganiania zaległości w opracowywaniu nadesłanych materiałów nepomuckich. Wszystkim dziękuję za cierpliwość!
Wrzuciłem zdjęcia  wakacyjnego odkrycia anonsowanego już na FB: złoconej figurki z relikwiami Jana N. ze skarbca katedry w Awinionie (Francja >>) oraz zdjęcia Nepomuka, który robi wrażenie na wszystkich odwiedzających - Jana z Würzburga (Niemcy >>).
M.Muryn przesłał zdjęcia Nepomuków z Palczowic, Podolszy i Przeciszowa  (krakowskie >>). Dzięki!


2012-08-16

J.B. z Kłodzka przesłał zdjęcia przerobionego z monstrancji relikwiarza Jana N. i kielicha z plakieta z jego wizerunkiem z Muzeum Archidiecezjalnego w Ołomuńcu, oraz witraża z Holčovic (Czechy >>). Dzięki!
Thomas nadesłał nowe obiekty nepomuckie z Lutocina i Boguszewca  (woj. płockie >>). Dzięki!


2012-08-14

Pietrosul nadesłał informację i zdjęcia dokumentujące szokującą zmianę: stara rokokowa figura w Dokudowie (Podlasie, dawniej woj. brzeskolitewskie >>) zamieniona została na nową w stylu cepeliowskim! Gdzie podziała się stara rzeźba?
Podobna informacja z Pukarzowa (bełzkie >>) - figura zniknęła z kapliczki!
Do tego zdjęcia z Tomaszowa Lubelskiego (bełzkie >>) i Lublina (lubelskie >>). Dzięki!
M.Muryn przesłał zdjęcia Nepomuków z Łęgu, Zawady Książęcej i Ciechowic (X.Raciborskie >>). Dzięki!
J.B. z Kłodzka przesłał zdjęcia chorągwi procesyjnej z Janem N. z Gniewoszowa (H. Kłodzkie >>). Dzięki!
H.Jakóbczak wynalazł w sieci Nepomuki w Mzurkach (sieradzkie >>) i Pątnówku (X.Legnickie >>). Dzięki!


2012-08-13

Z informacji i poprawek nadesłanych przez Thomasa dziś Sierpc, Bledzewo, Dziembakowo, Mochowo, Bonisław, Bożewo (woj. płockie >>), Chełmno, Chełmża i Nawra (chełmińskie >>). Dzięki!
CD zbiorów Pietrosula: Brus Stary, Uhrusk, Odletajka (ruskie >>). Dzięki!


2012-08-10

B.K. nadesłała zdjęcia nowej kapliczki nepomuckiej ze Starej Wsi (X.Oświęcimskie >>). Do tego informacja od J.K. o zmianie miejsca zamieszkania współczesnego Jana ze Szczyrku-Salmopola - przeniesiono go pod kościół JN w Szczyrku (X.Oświęcimskie >>). Dzięki!
Zabrałem się za dużą paczkę zdjęć, informacji i poprawek nadesłaną przez Thomasa. Zaczynam od Torunia (chełmińskie >>), Skępego i Huty Skąpskiej, Trutowa, Dulska (Z.Dobrzyńska woj. inowrocławskiego >>) i Gozdowa (woj. płockie >>). Dzięki!


2012-08-09

B.K. nadesłała zdjęcia nowych obiektów nepomuckich z Zabrodzia (sieradzkie >>) i Jemielnicy (X.Opolskie >>). Dzięki!


Gazeta Stołeczna w dniu 08.08.2012 opublikowała (TU) wzmiankę o znalezieniu w Warszawie drewnianej figury, ewidentnie nepomuckiej, w krzakach przy Okopowiej. Przytaczam ten artykuł w całości, wszak bywa tu elita fachowców od JN. Może ktoś rozpozna tę rzeźbę? Póki co notuję ją wśród Janów Waszawskich.

Tajemnicza figura znaleziona w krzakach. Ktoś poznaje?

Skąd pochodzi znaleziona w krzakach przy Okopowej drewniana rzeźba przedstawiająca kapłana? - próbują ustalić policjanci z Woli. Figura leżała w zaroślach w pobliżu domu przy Okopowej 22. W końcu maja podczas spaceru przypadkiem dostrzegł ją tam jeden z okolicznych mieszkańców. Zawiadomił policję z wolskiej komendy przy ul. Żytniej. Wykonana z drewna figura ma około 150 cm wysokości. Przedstawia postać w stroju kapłana, prawdopodobnie świętego lub błogosławionego. Zapewne stała wcześniej w kościele. Jest poważnie uszkodzona - brakuje głowy i prawej dłoni. Policjanci zabezpieczyli rzeźbę i rozpoczęli poszukiwania jej właściciela.

- Informację o znalezisku już raz publikowaliśmy. Pisała o tym lokalna prasa. Rozesłaliśmy też pytanie do proboszczów z naszego rejonu. Do tej chwili nie ma żadnego odzewu. Postanowiliśmy więc ponowić apel - mówi mł. aspirant Joanna Banaszewska, rzeczniczka prasowa policji na Woli.

Prośba o pomoc w ustaleniu pochodzenia rzeźby ukazała się na stronie internetowej Komendy Stołecznej Policji. Są tam też zdjęcia znaleziska. Osoby mogące udzielić informacji proszone są kontakt z wolską komendą przy ul. Żytniej 36, tel.: 22 603 72 55 lub 22 603 61 59


2012-08-08

B.K. nadesłała zdjęcia nowych obiektów nepomuckich z Zimnej Wódki, Kadłuba Turawskiego, Kolanowic, Reńskiej Wsi (X.Opolskie >>) oraz z Krynek (sandomierskie >>), Spytkowic i Strzelec Małych (krakowskie >>). Dzięki!
W.K. przesłał znalezisko z miejscowości Hámor (Węgry >>). Dzięki!
J.B. z Kłodzka przesłał zdjęcia witraża nepomuckiego z Ołomuńca, figury z Doubravic, Mladkova, Jaromierza (Czechy >>). Dzięki!
P.Puton przekazał efekty wycieczki rowerowej - fotki Jana z Cerekwi (sandomierskie >>). Dzięki!


2012-08-07

Siostra Wirtualna K.L. przesłała fotki Janów z Ćmińska, Czerwonego Mostu i Luty (sandomierskie >>). Informacja dodatkowa: Jan z Ćmińska odnowiony, trwa remont figur z Młodzaw. Dzięki!
U.B. znalazła w swoim archiwum zdjęcie notowanego już tutaj Nepomuka z zakrystii z Henrykowa (X.Ziębickie >>). Dzięki!
B.K. nadesłała zdjęcia nowych obiektów nepomuckich z Klucza (X.Opolskie >>). W jednym kościele jest ich aż 4, a przed kościołem kolejny! Do tego Wachów. Dzięki!
M.Muryn przesłał brakujące zdjęcia z Kuźni Raciborskiej (X.Raciborskie >>). Dzięki!
Siostra Wirtualna I.M. podzieliła się zdjęciami Janów z Drohobycza i Kołomyi (Ukraina >>). Dzięki!
Ja dokładam swoje najnowsze zdjęcia z Kamieńca Podolskiego.


2012-08-06

W trakcie wakacyjnego wyjazdu odwiedziłem znanego wszystkim fanom Jana N. z mostu w Würzburgu (Niemcy >>) oraz znalazłem nowy, bardzo ciekawy obiekt - złotą figurkę JN z relikwiami umieszczonymi w okrągłym puzderku na piersi rzeźby w skarbcu katedry w Awinionie (Francja >>).

Koniec urlopu oznacza powrót do nadrabiania zaległości. I tak H. Jakóbczak przesłał zdjęcia Jana z Miasteczka Galicyjskiego oraz malowanego na konfesjonale Janie z kościoła w skansenie w Nowym Sączu (plus info o dwóch niepewnych wizerunkach na konfesjonałach) oraz zdjęcie Jana z Tymbarku (Podhale, krakowskie >>). Do tego zdjęcia podwójnej figury Jana N. i Mikołaja z Podrajów (obiekt dawniej notowany jako Łęki) (sandomierskie >>);>. Dzięki!
Siostra Wirtualna K.L. przesłała piękne fotki mojego ulubieńca - Jana ze Szczaworyża
(sandomierskie >>). Dzięki!
M.K. przesłał odnośnik do artykułu prasowego (>>) o akcie wandalizmu, który dotknął Jana z Połomi (X.Raciborskie >>). Dzięki!zięki!


2012-07-19

P.P. przesłał informację o skradzionym lata temu Janie N. z Janowa (sandomierskie >>). Dzięki!

Ponadto P.P. doniósł o sukcesie Siostry Wirtualnej I.M.:

"Miło mi zakomunikować, że Izabela Mróz z Radomia dzięki fotografii Jan Nepomucena z Tczowa zajęła II miejsce w konkursie fotograficznym ''Radomskie sacrum". Konkurs już po raz drugi zorganizowało Stowarzyszenia Miłośników Radomskiej Fary przy współudziale różnych instytucji kulturalnych i samorządu Radomia. Konkurs stał na bardzo wysokim poziomie - stąd tym większe gratulacje dla koleżanki Izy. Na wystawie znalazło się także drugie Jej zdjęcie - Jana N. z kapliczki w Grzmucinie. Otwarcie wystawy i wręczenie nagród miało miejsce w samo południe 23.06.2012 r. przy radomskiej farze"

Gratulujemy!ujemy!


2012-07-18

U.B. przysłała zdjęcia nepomuckie z Dzierżoniowa (X. Świdnicko-Jaworskie >>) i Białej Prudnickiej (X.Opolskie >>). Dzięki!
J.B. z Kłodzka przesłał zdjęcia Nepomuków z miejscowości Adršpach, Čenkovice, Letohrad, Heřmanovice (Czechy >>) oraz z Gniewoszowa (H. Kłodzkie >>). Dzięki!
Od M.A. otrzymałem zdjęcia i namiary na nowe w zestawieniu obiekty nepomuckie w Wyborowie (rawskie >>), Łomazach i Kuzawce (brzesko-litewskie >>) oraz Strugienicach (Kujawy >>). Dzięki!


2012-07-16

U.B. przysłała zdjęcia nepomuckie z Bratysławy  (Słowacja >>). Dzięki!


2012-07-13

B.K. przysłała zdjęcia Nepomuków z  Rudy Śląskiej (X.Bytomskie >>) i Myszkowa-Mrzygłodu (krakowskie >>). Dzięki!
Dodałem dużo szczegółów o relikwiarzu Jana N. z Rybnika-Chwalęcic (X.Raciborskie >>), wziętych z artykułu Andrzeja Derwisza "Tropem relikwii Nepomuka" zaanonsowanego przez M.K. Dzięki!
U.B. przysłała swe zdjęcia ze słynnego kościoła Jana N. z miejscowości Žďár nad Sázavou-Zelená Hora oraz zdjęcia i info nt. Janów Brneńskich (Czechy >>). Dzięki!


2012-07-12

G.W. dostarczył zdjęcie współczesnego ludowego Jana z muzeum w Kutnie (rawskie >>). Dzięki!
B.K. przysłała zdjęcia ołtarza nepomuckiego z Szałszy (X.Opolskie >>) oraz Jany z Garnka (sieradzkie >>). Dzięki!


2012-07-11

K.B., M.Muryn i J.B. z Kłodzka przesłali zdjęcia Nepomuków z miejscowości Zdislava, Bohumín, Šilheřovice oraz Ołomuniec, Jindřichov, Dívčí Hrad (Czechy >>). Dzięki!
Zamieściłem zdjęcia A.Wawszczyka z Drugni, Skotnik Dolnych, Gnojna, Skowronna Dolnego, Żernik (sandomierskie >>), Topoli (krakowskie >>). Dzięki!
U.B. przekazała zdjęcie Jana z Jívki-Vernéřovic i Cotkytli (Czechy >>). Dzięki! Ja dokładam drugiego Jana z tej miejscowości.
B.K. dostarczyła zdjęcie Jana z kościoła w Trstenie (Słowacja >>). Dzięki!


2012-07-10

CD zbiorów Pietrosula: Godziszów (lubelskie >>), Jarosław, Łukowa, Bukowina (ruskie >>), Hucisko, Zrąb, Wólka Wieprzecka, Kalinowice, Łabunie (bełzkie >>). Dzięki!
Przemek nadesłał zdjęcia trzeciego Nepomuka z Bielin (sandomierskie >>). Dzięki!
Umieściłem zdjęcie J. Szlegiera obrazu Jana N. z kościoła w Kuksie (Czechy >>). Dzięki!


2012-07-09

CD zbiorów Pietrosula: Terňa, Plaveč, Plavnica, Stropkov, Huty, Stankovany, Liptovská Teplička, Šuňava, Červený Kláštor, Bijacovce, Nemešany, Spišská Kapitula, Betlanovce, Domaňovce, Hnilčík, Jaklovce (Słowacja >>) oraz Nałęczów, Wierzchowiska (lubelskie >>), Łukowa  (ruskie >>), Tomaszów Lubelski (bełzkie >>). Dzięki!
J.Z. przekazał brakujące zdjęcia Jana N. z kościoła w Sławie (X. Głogowskie). Dzięki!
Zbiory Nepomuków Czeskich (>>) uzupełnione o trzeciego Jana z Vamberku. Dzięki J.B. z Kłodzka
M.Muryn przesłał zdjęcia Jana N. z kapliczki w Rudyszwale (X.Raciborskie >>). Dzięki!


2012-07-06

CD zbiorów Pietrosula: Jaworki-Biała Woda, Sromowce Wyżne, Podole-Górowa (Podhale, krakowskie >>). Dzięki!


2012-07-05

Zabrałem się za drugi pakiet dostarczony przez Pietrosula: Sawin, Świerże, Chutcza, Dorohusk (ruskie >>), Ostrowce (sandomierskie >>), Lubartów (lubelskie >>). Dzięki!


2012-07-04

Dokładam moje nowe znalezisko - Nepomuka z Tomaszowa Lubelskiego (bełzkie >>) oraz nową fotografię ołtarza w kościele w Fajsławicach (lubelskie >>). Przy okazji nieco porządków - Fajsławice zostały przeniesione na właściwe sobie miejsce - z Ziemi Chełmskiej województwa ruskiego trafiły do województwa lubelskiego.
Pietrosul dostarczył zdjęcia i poprawki dotyczące Janów z Chracy i Lasku (Podhale, krakowskie >>), z Lemanu (Kurpie >>) oraz z Hladovki i Zákamennégo (jednego z nich niestety skradziono!) (Orawa, Słowacja >>). TW ten sposób dotarłem do końca pierwszej paczki przesłanej przez Pietrosula. Dzięki!


2012-07-03

Pietrosul nadesłał kolejną paczkę zdjęć i poprawek dotyczących Nepomuków Polski południowo-wschodniej (Putnowice Górne, Buśno) (ruskie >>) oraz z Markuszowa, Urzędowa i Zakrzówka (lubelskie >>). Dzięki!


2012-06-15

Pietrosul nadesłał kolejną paczkę zdjęć i poprawek dotyczących Nepomuków Polski południowo-wschodniej (Moroczyn, Putnowice Wielkie, Chełm, Średnia Wieś, Natalin, Łukówek, Pawłów, Gliniska, Drohiczany, Jaślików, Puszcza, Klesztów, Hrubieszów) (ruskie >>). Dzięki!


2012-06-14

J.B. z Kłodzka przesłał nowego Jana z miejscowości Chromeč, Police, Dubicko oraz relikwiarz z kośćmi Jana N. z Ołomuńca (Czechy >>). Dzięki!


2012-06-13

H.Jakóbczak przesłał zdjęcia Jana N. z Witowic oraz tajemniczej figury z miejscowości Przemęczany (krakowskie >>). Dzięki!
U.B. nadesłała zdjęcia Nepomuków z Budapesztu (Węgry >>) i Drezna (Niemcy >>). Dzięki!
J.B. przesłał nowego Jana z miejscowości  Letohrad (Czechy >>). Dzięki!


2012-06-12

Konserwator zabytków po interwencji I.M. zajął się zniszczoną figurą z Gębarzowa. Czy nie są to działania pozorowane? Zobacz więcej >>
B.K. nadesłała brakujące zdjęcia pięknej kapliczki w Kwilinie (krakowskie >>). Dzięki!
H.Jakóbczak dostarczył zdjęcia i dane Nepomuka z Czapli Wielkich i Uliny Wielkiej (krakowskie >>). Ten ostatni, nadesłany zresztą również przez B.K. (dwa dni później, choć fotki starsze o dwa lata), to Nepomuk Polski nr 4500 notowany na tych stronach. Dodatkowo od B.K. - Jan z Tymowej. Dzięki i gratulacje!


2012-06-11

A.B. przekazała porcję informacji i zdjęć dotyczącą Janów z Kurpi (>>) i okolic:  Olszewka, Cierpieta, Wyk, Łacha, Łączki (nowość), Jazgarka, Siarcza Łąka, Wydmusy, Wach, Laski, Budki, Ostrołęka - Muszyństwo i Gaj. Dzięki!


2012-06-08

U.B. przekazała fotografie Janów N. z miejscowości Hevlin (Czechy >>). Dzięki!


2012-06-06

U.B. przekazała fotografie Janów N. z miejscowości Czepielowice, Kluczbork (X.Brzeskie >>) i Ząbkowice Śląskie (X.Ziębickie >>) oraz Biała . (X.Opolskie >>). Dzięki!


2012-06-05

U.B. przekazała fotografie Janów N. z miejscowości Łubniany (X.Opolskie >>), Wiązów i Stary Wiązów (X.Brzeskie >>) (uwaga: sprawdzić przynależność Wiązowa do X.Brzeskiego vs Nyskiego). Dzięki!
Dokładnie w momencie, kiedy umieszczałem zdjęcie ze Starego WIązowa na stronie Nepomuków X.Brzeskiego (>>) na Facebooku inne jego zdjęcie udostępnił Arkadoo. Niezły zbieg okoliczności biorąc pod uwagę, że mamy tu już 6239 obiektów (+557 niepewnych/utraconych)!


2012-05-30

H.Jakóbczak przesłał zdjęcia pięknego Jana N. ze Szreniawy i informacje o drugim Janie z tej miejscowości (krakowskie >>). Dzięki!
AMG dostarczyła zdjęcie nowego pięknego Jana N. z kościoła w Wiskitkach (rawskie >>). Dzięki!
Ja dorzucam podejrzenie JN w Petrykozach i nowe zdjęcia Zagrobów (Mazowsze >>)


2012-05-28

Efekty wyjazdu w Góry Świętokrzyskie to odwiedziny u Janów w miejscowości: Daleszyce, Belno, Bieliny, Wąchock, Wzdół Rządowy, Bodzentyn, Huta Stara i Huta Nowa, Chybice, Wola Łagowska, Stara Słupia, Tarczek, Porąbki, Brzezinki (sandomierskie >>).


2012-05-25

H.Jakóbczak przesłał zdjęcia pięknego Jana N. z Łęgu Tarnowskiego (sandomierskie >>). Dzięki!


Z OKAZJI PRZYPADAJĄCEGO 21 MAJA
POLSKIEGO ŚWIĘTA ŚW. JANA NEPOMUCENA
WSZYSTKIM ZARAŻONYM WIRUSEM NEPOMUCKIM
ORAZ
POZOSTAŁYM, KTÓRYCH ZARAŻENIE JEST TYLKO KWESTIĄ CZASU,
JEDNOOSOBOWA REDAKCJA SERWISU NEPOMUKI.PL
PONOWNIE SKŁADA ŻYCZENIA
WSPANIAŁYCH ŁOWÓW NOWYCH WIZERUNKÓW JN, BRAKU DONIESIEŃ O ZNISZCZONYCH I SKRADZIONYCH JANACH ORAZ SIŁY ODDZIAŁYWANIA NA WSZYSTKIE MOŻLIWE CZYNNIKI W SPRAWACH RATOWANIA FIGUR, OBRAZÓW, PŁASKORZEŹB, WITRAŻY, RELIKWIARZY I INNYCH OBIEKTÓW NEPOMUCKICH

20 MAJA 2012
odbyło się rozpoczęcie sezonu przy figurze Jana N. w Kopkach nad Świdrem
(woj. mazowieckie >>).
Była msza św., były stare litanie do św. Jana, były występy artystów pod przewodem St. Górki.
Publika i pogoda dopisały, a sama rzeźba otrzymała miedziane przykrycie chroniące przed wodą.
19 MAJA 2012
odbyło się "Potápění sochy na Slapech"
CZYLI
UROCZYSTOŚĆ ZATOPIENIA PRZEZNACZONEJ DO OGLĄDANIA
PRZEZ LUSTRO WODY KAMIENNEJ FIGURY JANA N. W ZALEWIE SLAPY POD PRAGĄ
(Czechy >>).
Hucznie obyły się również tegoroczne Navalis w Pradze.
zobacz sochapodvodou.cz >>

2012-05-18

H.Jakóbczak przesłał namiary sieciowe na unikalnego podwójnego Jana N. z Łęki (sandomierskie >>). Dzięki!
W.M. nadesłał informacje o dwóch kapliczkach z Ukrainy (>>): istniejącej ze Smolan i zniszczonej z Bolechowa. Dzięki


2012-05-15

P.P. przesłał uzupełniające informacje i spekulacje o Janie N. z Luty (sandomierskie >>). Dzięki!
U.B. przekazała fotografie Janów N. z miejscowości Bukowa Śląska, Woskowice Małe (X. Namysłowskie >>), Dąbrowa i Pieczyska, Dąbrówka Dolna (X.Brzeskie >>), Dobrzeń Wielki, Ładza, Chróścice, Nowe Siołkowice - bardzo ciekawy obiekt neonepomucki (X.Opolskie >>), Dzierżoniów (X. Świdnicko-Jaworskie >>), Oława (X. Oławskie >>). Dzięki!


2012-05-14

H.Jakóbczak przesłał informację o nowym Janie N. z Sieradza (sieradzkie >>). Pozyskanie jego zdjęć to był zbiorowy wysiłek J.B., H.J., i J.W. Dzięki!


2012-05-09

H.Jakóbczak przesłał zdjęcia Jana N. z Dąbrowy Tarnowskiej oraz informacje z sieci dotyczące obiektów w Kosówce, Lisiej Górze, Mrowli (sandomierskie >>) i Rzeszowie (ruskie >>). Dzięki!


2012-05-08

B.K. przesłała wizerunki Janów N. z Beszowej, Ćmielowa, Huty Nowej, Skarżyska Kościelnego (sandomierskie >>). Dzięki!
H.Jakóbczak przesłał nowego Jana N. z Sedliszowic (sandomierskie >>). Tym samym liczba Nepomuków Sandomierskich sięgnęła 500. Dzięki!
A.Pi. przesłał zdjęcia kolejnej figury JN w kościele w skansenie w Dziekanowicach (gnieźnieńskie >>). Dzięki!


2012-05-07

Podczas weeeekendu majowego odwiedziłem Jana Grzebskiego ((woj. mazowieckie (>>), nowe zdjęcia, poprawka lokalizacji) oraz znalazłem nienotowany dotąd obraz nepomucki w kościele w Strzegocinie (woj. mazowieckie >>).
H.Jakóbczak przesłał nowe i stare Jany N. z Żabna i Otfiniowa (sandomierskie >>). Dzięki!
MPloszaj dostarczyła piękny okaz pseudonepomuka z Woli Radłowskiej (sandomierskie >>). Dzięki!
B.K. przesłała wizerunki Janów N. z Tłustomostów (X.Karniowsko-Opawskie >>), Nakła (krakowskie >>), Męciny (Podhale, krakowskie >>), Żabnicy, Rajczy (Żywiecczyzna, krakowskie >>). Dzięki!
A.Ner dostarczył via facebook zdjęcia nie znanej nam jeszcze kapliczki nepomuckiej ze Skansenu Wsi Lubelskiej w Lublinie (lubelskie >>). Dzięki!


2012-04-18

U.B. przekazała fotki Jana N. z miejscowości Zákoutí koło Destny w Górach Orlickich (Czechy >>). Dzięki!
J.B. przesłał nowego Jana z miejscowości  Pohoří (Czechy >>). Dzięki!
H.Jakóbczak przesłał Jany N. z Gdowa, Niegowici, Targowiska (krakowskie >>). Dzięki!
B.K. przesłała wizerunki Janów N. z Makowa Podhalańskiego, Suchej Beskidzkiej, Jordanowa, Łopusznej (Podhale, krakowskie >>). Dzięki!


2012-04-26

UWAGA! Zgłaszam stan przeładowania - ostatnio zasypały mnie przesyłki nepomuckie i nie jestem w stanie wrzucać ich na stronę w czasie rzeczywistym. Wygląda na to, że porządkujecie swoje domowe archiwa i przesyłacie mi całe setki zdjęć. ZA WSZYSTKIE BARDZO DZIĘKUJĘ, ale zostaną one udostępnione z pewnym opóźnieniem, do którego przyczyni się również wyjazd na długi weekend majowy.


2012-04-23 do 26

Dodałem Jana z Budzowa (X.Ziębickie >>), Moravská Třebová (Czechy >>)
 A.M., znany również jako Leśny Dziad, nadesłał zdjęcia nie notowanego tutaj do tej chwili Nepomuka z Worów koło Grójca (woj. mazowieckie >>). Dzięki!
U.B. przekazała fotografie Janów N. z Namysłowa, Skoroszowa (X. Namysłowskie >>), Sławic (X.Opolskie >>). Dzięki!
JJK przesłał dużą porcję zdjęć i szczegółów nepomuckich z różnych miejsc w Polsce i nie tylko. Dzisiaj - Tułowice (X.Opolskie >>) i Jasienica Dolna (X. Nyskie >>), Krzeszów i Witków Śląski (X. Świdnicko-Jaworskie >>). Dzięki!
Nadesłał również wyimek z książki "Pieśń słoneczna Róży Bluszcz" Jana Grzegorczyka, motto opowiadania "Kapliczka":
- I co, Matousek? Czy teraz, kiedy naukowcy ponad wszelką wątpliwość wykazali, że ten czczony przez was od wieków święty jęzor Nepomucena, to zwykły kawałek tkanki mózgowej, nadal będziecie szerzyć ciemnotę?
- Panie kapitanie, życzę, aby ktoś dowiódł kiedyś, że pana język miał coś do czynienia z mózgiem...
Inne materiały nepomuckie nadesłane przez JJK to (zdjęcia poniżej): ryciny autorstwa Agnieszki Traczyńskiej z ksiązki Jana Grzegorczyka "Pieśń słoneczna Róży Bluszcz", z opowiadania "Kapliczka", breloczek ze zdjęciem figury Jana N. z Wielenia Nadobrzańskiego i maksymą "Plotkarstwo poniża godność bliźniego" (internetowy serwis handlujący tym wyrobem "zapomniał" zapytać o zgodę mnie lub autora zdjęcia, A.P.!) oraz folder Wystawy Rzeźbiarsko-Fotograficznej (21.05.2004-31.08.2004) w Skansenie Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim pod nazwą "Święty od wody", wraz ze przedstawieniami ludowych rzeźb JN wykonanych przez okolicznych artystów ludowych (woj. sieradzkie i płockie). Dzięki!


2012-04-20

J.B. z Kłodzka przesłał nowego Nepomuka z miejscowości Adršpach (Czechy >>). Dzięki!
H.Jakóbczak przesłał nowe Jany N. z Sierczy i Rożnowej (krakowskie >>) oraz Kuśni (sieradzkie >>). Dzięki!
A.Pi. przesłał zdjęcia fresków nepomuckich w kościele w Wieleniu (poznańskie >>). Niestety pozostałe fotki były nieczytelne. Dzięki!
W.M. nadesłał fotki czterech figur Jana N. z Hiszpanii (>>) oraz z Frankfurtu nad Menem (Niemcy >>). Dzięki!
Ja dorzucam cztery Nepomuki z Bleiburg w Austrii (>>)


2012-04-19

H.Jakóbczak przesłał namiary na nowe wizerunki Jana N. z Frysztaka (sandomierskie >>), Świątnik Górnych, Rzeszotar, Podstolic (krakowskie >>) oraz z Buszkowiczek (ruskie >>). Dzięki!
P.Puton przesłał zdjęcie radomskiej rzeźby św. Jana Nepomucena sprzed kościoła farnego w Radomiu (sandomierskie >>), autorstwa Krzysztofa Ninarda. Dzięki!
B.K. wyszukała obrazy nepomuckie w kościele w Porębie Dzierżnej, Truskolasach, Wieliczce i Szczyrku (krakowskie >>). Dzięki!
Ja dorzucam informację o domniemanych relikwiach JN w Skoczowie (X. Cieszyńskie >>).


2012-04-18

U.B. przekazała informację i fotki Jana N. w kolejnej kapliczce MB w Brynicy (X.Opolskie >>). Dzięki!
JJK przesłał dużą porcję zdjęć i szczegółów nepomuckich z Nowego Sącza, Muszyny (Podhale, krakowskie >>), Moszczenicy (sieradzkie >>), Szydłowa (gnieźnieńskie >>), Poznania (poznańskie >>), Mirska (X. Świdnicko-Jaworskie >>) oraz z Frýdlantu i Nového Města pod Smrkem (Czechy >>). Dzięki!


2012-04-17

U.B. przekazała informację i fotki Jana N. w kapliczce MB w Brynicy (X.Opolskie >>). Potwierdzenie identyfikacji figury znalazłem w sieci. Dzięki!
P.S. doniósł o migracji odzyskanego po kradzieży Jana z kapliczki w Opolu  (X.Opolskie >>) do tutejszego muzeum. Dzięki!
B.K. wyciągnęła z przewodnika informacje o nowym Janie w kościele w Bierawie (X.Opolskie >>). Dzięki!
J.B. z Kłodzka przesłał nowe Nepomuki z miejscowości Litoboř, Jablonné nad Orlicí i Dolní Morava - Velká Morava (Czechy >>). Dzięki!
M.Muryn doniósł o kapliczce św. Floriana z płaskorzeźbą Jana N. w Tymbarku (Podhale, krakowskie >>). Dzięki!


2012-04-11 do 14

W menu pojawiły się dwie nowe pozycje - to strony poświęcone NEPOMUKOM ULOTNYM (>>), czyli nepomuckim obrazkom dewocyjnym, oraz HERBOM NEPOMUCKIM (>>). Ten drugi zbiór miał już swą premierę na facebooku nepomuckim.
J.K. z BB przesłała fotki nienotowanego do tej pory Jana z Dziekanowic (krakowskie >>). Dzięki!


2012-04-10

Namysl nadesłał nowe zdjęcia Jana znad bramki kościelnej fary w Namysłowie oraz kapliczki w Pieczyskach  (X. Namysłowskie >>). Dzięki!


2012-04-04 i 05

JJK przesłał dużą porcję zdjęć i szczegółów nepomuckich z X. Świdnicko-Jaworskiego (>>): Wojciechów i Popielówek oraz z sandomierskiego (>>): Balice, Gadawa, Galów, Owczary, Stopnica, Pęczelice, Piestrzec, Sandomierz. Dzięki!
B.K. nadesłała fotkę figury Jana N. z kościoła w Borkach Wielkich (X.Opolskie >>). Dzięki!
J.B. z Kłodzka przesłał nowego Nepomuka z Broumova (Czechy >>). To już dwunasty Jan z tego miasta. Dzięki!


2012-04-03

J.B. z Kłodzka przesłał nowego Nepomuka z Raszkowa (H. Kłodzkie >>). Dzięki!
M.Muryn przesłał zdjęcia Jana N. z Moszczenicy (X.Raciborskie >>). Dzięki!
P.Puton przesłał listę siedmiu Nepomuków przechowywanych w skansenie Muzeum Wsi Radomskiej na peryferiach miasta (sandomierskie >>). Niestety bez zdjęć, co wynika z chorej polityki udostępniania i fotografowania zbiorów, oczywiście nie tylko w tej placówce. Dzięki!
H.Jakóbczak przesłał namiary na nowe wizerunki Jana N. z Polnej, Grybowa (?) (Podhale, krakowskie >>), Stróżówki, Zagórzan, Łużnej, Poręby Spytkowskiej, Tropia (krakowskie >>), Kołaczyc (sandomierskie >>). Dzięki!
Ten ostatni obiekt był wyszydzany w antyklerykalnym piśmie "Fakty i mity", a na stronie internetowej pisma niejaki mister j. zamieścił nawet fraszkę: Stoi przy moście śmieszna figura / i martwym wzrokiem spogląda w dal, / ochroni mostek? / Kompletna bzdura! / Tych, co w to wierzą, bardzo mi żal. / Święty topielec wody się lęka, / więc jak przed wodą ochroni most? / Głupi, co przed tą figurą klęka, / modli się do niej, odprawia post. / Nic nie pomoże figura sztuczna, / gdyż bałwochwalczych nie słucha słów, / próżna msza była pyszna i huczna, / gdy przyjdzie powódź, most zmyje znów!
Ja dorzucam nowe zdjęcia Jana z Sanoka (ruskie >>)


2012-03-28

B.K. przesłała zdjęcia kapliczki ponepomuckiej z Jemielnicy-Zawadzkiego, Klucza i Strzelec-Suchych Łanów (X.Opolskie >>). Dzięki!
J.B. z Kłodzka przesłał nowe Nepomuki ze Ścinawki Średniej i Skrzynki (H. Kłodzkie >>), co wymusiło spore porządki na tej stronie. Dzięki!

M.K. nadesłał bardzo ciekawą zdobycz nepomucką. Statua Jana N. stoi na marmurowym moście (Marmorbrücke) nad rzeką Lahn w Hesji w miejscowości Villmar (pow. Limburg-Weilburg, rejencja: Gießen, kraj: Hesja, , Niemcy >>)


2012-03-27

I.M. przesłała swe nowe znalezisko - drugą figurę Jana N. z Michniowa (sandomierskie >>). Dzięki!
B.K. przesłała zdjęcia z Proszowa, Krzyżownik, Wielkiego Buczka, Minkowic Olawskich (X.Oleśnickie >>). Dzięki!
Ja dorzucam nieznaną wcześniej kapliczkę z figurą JN z Wielkiego Buczka (X.Oleśnickie >>)


2012-03-26

Z ostatniej przesyłki MGB z X.Opolskiego (>>): Czarnowąsy, Krzanowice, Stare Siołkowice, Chróścice, Babi Las, Borki, Domecko. Dzięki!
M.Muryn przesłał zdjęcia G.Garusa z Muchówki, Biecza i Kozichgłów (krakowskie >>). Dzięki!
H.Jakóbczak przesłał fotki Jana N. z Koźmic Wielkich (krakowskie >>). Dzięki!


2012-03-23

Z ostatniej przesyłki MGB z X.Opolskiego (>>): Dobrzeń Wielki i Mały, Kup. Dzięki!


2012-03-21

Z ostatniej przesyłki MGB z X.Opolskiego (>>): Chrząszczyce, Prószków, Kosorowice, Niemodlin. Dzięki!


2012-03-166

TeoP dorzucił garść szczegółów dotyczących fundacji Jana N. w Piastowie Starym koło Sierpca (woj. płockie >>). Dzięki!
MGB przesłał liczne uzupełnienia i poprawki do Nepomuków Opolskich, które stopniowo pojawiać się będą na stronie Janów z X.Opolskiego (>>)
H.Jakóbczak przesłał fotki Jana N. z Niepołomic (krakowskie >>). Dzięki!
J.B. z Kłodzka przesłał nowego Nepomuka z Žamberku (Czechy >>). Dzięki!


2012-03-15

H.Jakóbczak przesłał fotki Janów N. z miejscowości Chobot i Zabierzów Bocheński, a także z Niepołomic (krakowskie >>). Dzięki!
M.K. przesłał zdjęcia i informacje o dwóch Nepomukach z miejscowości Dolní Benešov (Czechy >>). Dzięki!
J.B. z Kłodzka przesłał nowego Nepomuka-fresk z Žamberku oraz sztandar procesyjny z Janem N. z miejscowości Orlické Záhoří (Czechy >>). Dzięki!


2012-03-14

AGK przesłała nowego Nepomuka z Rzeszutki (sandomierskie >>). Dzięki!
M.Muryn przesłał fotki Jana (Nepomucena lub Kantego, G.Garus) z Muzeum Śląska Cieszyńskiego (X.Cieszyńskie >>) oraz Jana N. z Wiednia-Kahlenbergu (Austria >>). Dzięki!
Ja dorzucam kolejne Nepomuki Wiedeńskie - mamy ich już 94. Do tego odwiedzony wczoraj Opatów (sandomierskie >>)


2012-03-09

J.B. z Kłodzka przesłał nowego Nepomuka z Machova (Czechy >>). Dzięki!
Kolejne Nepomuki Wiedeńskie (Austria >>). Jest ich już 91
H.Jakóbczak wykonał nowe zdjęcia Jana z rzeszowskiej fary (ruskie >>). Dzięki!


2012-03-05 do 08

J.B. z Kłodzka przesłał nowego Nepomuka z Vamberku (Czechy >>). Dzięki!
A.Pi. przesłał fotkę nowego Nepomuka z Łabiszyna, lecz po wschodniej stronie Noteci (Kujawy >>). Dzięki!
H.Jakóbczak wynalazł w literaturze nowego Nepomuka z Rzeszowa oraz wykonał nowe zdjęcia Jana już figurującego w spisie (ruskie >>). Dzięki!
J.B. z Kłodzka przesłał nowego Nepomuka z Nysy (X. Nyskie >>). Dzięki!


2012-03-05

Kid72 przekazał info o jeszcze jednej figurze Jana N. w Starej Łomnicy (H. Kłodzkie >>). Dzięki!
B.K. przesłała kolejny pakiet Nepomuków, tym razem z krakowskiego (>>): Biórków Wielki, Rachwałowice, Sidzina, Nowa Wieś, Zawoja, Gawłów, Iwkowa, Złota, Kłobuck, Barwałd Dolny. Dzięki!
M.Muryn przesłał fotki Janów N. z miejscowości Horní Domaslavice (pozyskane od Kurowskiego) i Králíky (Czechy >>). Dzięki!


2012-03-02

MGB przesłał potężną paczkę zdjęć Nepomuków z X.Opolskiego (>>): Kępa (nowość), Czarnowąsy, Murów (nowość), Stare Budkowice (dwie nowości). Ponadto Karłowice i Wierzchy leżące już w X.Brzeskim (>>) Dzięki!
J.B. z Kłodzka przesłał wyjątkowy obiekt nepomucki z Pragi (Czechy >>). Jest to rzeźba nagiej nimfy z dzbanem, z którego wylewa się woda ozdobiona pięcioma gwiazdami - a więc atrybutem Jana N.!


2012-03-01

J.B. z Kłodzka przesłał nowego Nepomuka ze Złotego Stoku (X.Ziębickie >>). Dzięki!
B.K. przesłała kolejny pakiet Nepomuków Śląskich (X.Opolskie >>), w tym Kamień Śląski, Ucieszków, Dobrosławice, Reńska Wieś, Dzielów oraz Jana z Praszki (sieradzkie >>). Ponadto trzy obiekty nepomuckie z kompleksu skansenów w Rožnovie pod Radhoštem (Czechy >>). Dzięki!


2012-02-28 i 29

H.Jakóbczak wynalazł w sieci nowego Nepomuka z Rzeszowa (ruskie >>). Dzięki!
B.K. przesłała pakiet Nepomuków Śląskich (X.Opolskie >>), w tym Prószków, Czarnowąsy, Boronów, Lubsza, Borki Wielkie, Dolna, Pyskowice, Zakrzów, Dziergowice. Dzięki!
J.B. z Kłodzka przesłał prosto z Czech (>>) zdjęcia ołtarz z obrazem nepomuckim w kościele w miejscowości Bílá Voda. Dzięki!
M.Muryn przesłał fotki trzech Janów N. z Gheorgheni (Rumunia >>). Dzięki!
MGB przesłał potężną paczkę zdjęć Nepomuków z X.Opolskiego (>>): Biestrzynnik, Paliwoda, Trzęsina, Zakrzów Turawski, Radawie. Dzięki!


2012-02-27

M.Muryn przesłał zdjęcia H.Ż. z Jangrotu i Michałówki (krakowskie >>). Dzięki!
H.Jakóbczak odwiedził Wołowice nad Wisłą (krakowskie >>) i przesłał zdjęcia tamtejszego Nepomuka, nowego w zestawieniu. Dzięki!
Arkadoo uzupełnił swój wpis dotyczący Szewców (X.Oleśnickie >>) o fotografię. Dzięki!
B.K. przesłała pakiet Nepomuków Śląskich (X.Bytomskie >>), w tym Ruda Śląska-Halemba, Zabrze-Grzybowice. Dzięki!
Ja dokładam nowego Jana z Łomży (woj. mazowieckie >>).


2012-02-23

M.Muryn przesłał zdjęcie p. Kossakowskiej przedstawiające Jana N. z Lemanu (Kurpie >>) w nowej lokalizacji. Dzięki!
J.B. z Kłodzka przesłał uzupełnienia do jednej z figur z Pragi, nowego Jana N. z Častolovic (Czechy >>) oraz ołtarz nepomucki z Mąkolna (X.Ziębickie >>). Dzięki!
Ja dokładam informację o nepomuckim ołtarzu i być może chorągwi procesyjnej z kościoła w Sobieniach-Jeziorach (woj. mazowieckie >>)


2012-02-15

J.B. z Kłodzka przesłał nowego Jana N. z Pragi (Czechy >>). Dzięki!
Ciąg dalszy uzupełnień wśród Nepomuków Wiedeńskich (Austria >>). Jest ich już 68


2012-02-14

Ciąg dalszy uzupełnień wśród Nepomuków Wiedeńskich (Austria >>). Przybyło ich kilkadziesiąt!


2012-02-13

J.B. z Kłodzka przesłał Jana N. z miejscowości Žďárky (Czechy >>). Dzięki!
M.Muryn wyszukał w swoich archiwach zdjęcie Jana z Żor-Szoszowych (X. Raciborskie >>). Dzięki!
Ciąg dalszy uzupełnień wśród Nepomuków Wiedeńskich (Austria >>)


2012-02-12

Zdjęcie z nepomuki.pl jednego ze zniszczonych Nepomuków Małopolskich - najprawdopodobniej chodziło o Jana z Koła Tynieckiego (krakowskie >>) - było podkładem pod pytanie na dzisiejszym II etapie Olimpiady Geograficznej dla licealistów. W pytaniu chodziło o podanie, jakie czynniki niszczące spowodowały erozję twarzy Jana. Odpowiedź: zanieczyszczenia powietrza. Miło mi podwójnie, bo syn ma trzeci wynik w województwie. Szkoda tylko, że organizatorzy nie zapytali mnie wcześniej...


2012-02-10

Duże zmiany, porządki i uzupełnienia wśród Nepomuków Wiedeńskich (Austria >>)


2012-02-09

M.Muryn wyszukał w swoich archiwach zdjęcia Janów ze Schwechat (Austria >>). Dzięki!
Pietrosul dostarczył informacje i zdjęcia o nowych Janach z Kaprun (Austria >>), Stoczka Klasztornego (Warmia >>) oraz nowe zdjęcia Nepomuków z Sulowa (potwierdzenie!), Zakrzówka i Wojciechowa-Kolonii (lubelskie >>) tudzież z Klimkówki (ruskie >>). Dzięki!


2012-02-08

H.Jakóbczak wyszukał i przesłał: info o Nepomukach z Opatowa (sandomierskie >>), Tulców (poznańskie >>) i Witowa (sieradzkie >>). Dzięki!
J.B. z Kłodzka przesłał Jana N. z Ciepłowodów (X.Ziębickie >>) i drugiego z Houdkovic (Czechy >>). Dzięki!


2012-02-07

H.Jakóbczak wyszukał i przesłał: info o figurze z Pławniowic, o jesionie nazwanym "Św.Jan Nepomucen" z Pyskowic (X.Opolskie >>), obrazach z Opawicy (X.Karniowsko-Opawskie >>), Obrzycka (poznańskie >>) i z Babic (ruskie >>). Dzięki!
Przybyło też Janów Francuskich (>>), również w związku z dyskusją na www.facebook.com/pages/Nepomuki/322934394237


2012-02-03

M.Muryn wyszukał w swoich archiwach zdjęcia Jana sprzed kościoła św. Piotra i Pawła przy Münnichplatz w Wiedniu (Austria >>). Dzięki!
Ja dokładam drugiego, z wnętrza tego kościoła.


2012-02-02

J.B. z Kłodzka przesłał uzupełnienie i fotki jednego z Janów N. ze swojego miasta (H. Kłodzkie >>). Dzięki!
Marek Klimurczyk nadesłał figury nepomukopodobnej z kościoła św. Krzyża w Cieszynie. To najprawdopodobniej św. Melchior Grodziecki. Ponadto zdjęcia kościoła i obrazów (jeden nowy!) z Pogwizdowa oraz rzeźby i obrazu Kończyc Małych (X.Cieszyńskie >>). Dzięki!
M. Płoszaj dostarczyła notatkę ze śląskiej gazety "Sztandar Polski" z marca 1921 roku, a więc z czasów plebiscytu decydującego o przynależności do Polski: "Rybnik. Karteczkami agitacyjnemi oblepili Niemcy dzisiejszej nocy pomnik św. Jana na rynku. Lud wiejski przychodząc na targ oburzał się niezmiernie na bezczelność niemieckich agitatorów. Mamy nadzieję, że taka agitacyja, jak wybijanie szyb Polakom, zbezeczeszczanie miejsc świętych i rzeczy niejednemu jeszcze heimattreuerowi oczy otworzy." (X. Raciborskie >>). Dzięki!


2012-02-01

Marek Klimurczyk nadesłał esej prof. Tadeusza Chrzanowskiego (1926-2006), przewodniczącego Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa pt. "Opisanie mojego Nepomuka" z tomu "Żywe i martwe granice". Opisano tam nieznanego nam Nepomuka z krakowskiego (>>) mieszkania Profesora. Dzięki!
Od Pani M.S.S. otrzymałem zdjęcia efektów jej pracy przy konserwacji Nepomuka z Borzuchowa-Daćbogów (woj. mazowieckie >>). Dowodzą one, że operacja w pełni się udała. Jan zachował swą patynę i urok, a zyskał odporność na długie lata. Dzięki!


2012-01-31

M.Muryn wyszukał w swoich archiwach zdjęcia Janów z Teplic oraz z Radhošť a (Czechy >>). Dzięki!
Nowe Nepomuki z Kokotowa i Czarnochowic (krakowskie >>) od H.Jakóbczaka. Dzięki!
J.B. z Kłodzka przesłał uzupełnienie i fotki jednego z Janów N. ze swojego miasta (H. Kłodzkie >>). Dzięki!


2012-01-30

Marek Klimurczyk nadesłał swój artykuł na temat uratowanej figury Jana  N. z Zarzecza/Mazańcowic (X.Cieszyńskie >>) przeniesionej do Gliwic-Czechowic (X.Opolskie >>) (zobacz >>). Uzupełniłem dzięki temu notatki dotyczące tych miejscowości o nowe szczegóły i fotki. Dodatkowo, przesłał też fotki z katalogu zbiorów Muzeum Śląska Cieszyńskiego, co wzbogaciło spis o sześć pozycji. Dzięki!
H.Jakóbczak przesłał zdjęcia nowego w spisie Jana z Wieliczki (krakowskie >>). Dzięki!
J.B. z Kłodzka przesłał fotki kamiennego Jana N. z miejscowości Dolní Boříkovice - dzielnicy miasta Králíky (Czechy >>). Dzięki!
Nowy Jan N. z Branic w X.Karniowsko-Opawskim (>>).


2012-01-27

H.Jakóbczak przesłał zdjęcie nowego w spisie Jana z zakrystii św. Wojciecha w Krakowie (krakowskie >>). Dzięki!
M.Muryn przesłał fotki Jana N. z Braşova (Rumunia >>). Dzięki!
J.Z. przesłał info o twórcy balustrady oraz nowe zdjęcia Jana N. z kolumny Trójcy Świętej na rynku w Bystrzycy Kłodzkiej (H. Kłodzkie >>). Dzięki!


2012-01-25

H.Jakóbczak przesłał nowe zdjęcie Jana ze św. Barbary w Krakowie (krakowskie >>). Dzięki!
M.K. przesłał fascynują historię Wilamowskich Nepomuków (X.Oswięcimskie >>), w tym fotki nowego w spisie Jana znalezionego w lesie przez Kazimierza Danka. Dodatkowo - nowy i stary Jan z Jawiszowic. Dzięki!
M.Muryn przesłał kolejne fotki Franciszka Xawerego z Kluża (Rumunia >>), które stały się początkiem poszukiwań zwieńczonych opisaniem dwóch kolejnych Nepomuków Rumuńskich i dwóch Niemieckich. Dzięki!


2012-01-23

Porządki na stronie Nepomuków Krakowskich (krakowskie >>) - ciąg dalszy.
M.Muryn wyszukał w swoich archiwach zdjęcia Janów z Děčína i Hřenska (Czechy >>). Dzięki!
J.B. z Kłodzka przesłał fotki obrazu Jana N. z Târgu Mureş (Rumunia >>). Dzięki!


2012-01-23

Porządki na stronie Nepomuków Krakowskich (krakowskie >>) M.Muryn wyszukał w swoich archiwach zdjęcia siedmiu Janów z Ołomuńca (Czechy >>). Dzięki!
J.B. z Kłodzka przesłał fotki obrazu Jana N. z Oradei (Rumunia >>). Dzięki!


2012-01-20

Porządki na stronie Nepomuków Krakowskich (krakowskie >>) - ciąg dalszy.
H.Jakóbczak odkrył nowego Nepomuka Małopolskie w kościele w Rożnowie oraz relikwie i bractwo nepomuckie w kościele w Przegini (krakowskie >>) M.Muryn przesłał kolejne fotki Janów z Sibiu i Hunedoary (Rumunia >>). Dzięki!


2012-01-19

Porządki na granicach śląskich: wydzielenie Nepomuków X.Karniowsko-Opawskiego, przeniesienie Nepomuków regionu Kluczborka do X.Brzeskiego (>>).
Porządki na stronie Nepomuków Krakowskich (krakowskie >>) - ciąg dalszy.
J.B. z Kłodzka przesłał fotki obrazu Jana N. z Baia Mare (Rumunia >>). Dzięki!


2012-01-18

H.Jakóbczak odkrył dwa nowe Nepomuki Krakowskie w kościele św. Wincentego w Krakowie-Pleszowie (krakowskie >>) P.Puton przesłał wyjaśnienie dotyczące aktualnego rozmieszczenia zbiorów ks. Wiśniewskiego z Radomia, co spowodowało przesunięcia na liście i zwiększenie liczby obiektów Janów Sandomierskich (>>). Dzięki!
M.Muryn przesłał informacje o trzech Nepomukach z Hradca nad Moravicí (Czechy >>). Dzięki!


2012-01-17

Dodałem Jana Staszowskiego, Jana Gliniańskiego, Jana Bałtowskiego (sandomierskie >>)
Dodałem nadesłaną przez M. Halembę starą pocztówkę Wodnej Procesji z Wambierzyc (H. Kłodzkie >>). Dzięki!
M.Muryn wyszukał w swoich archiwach zdjęcia Janów z miejscowości Příbor (kraj: Moravskoslezský) (Czechy >>) J.B. z Kłodzka przesłał fotki Jana N. z Baia Mare (Rumunia >>) oraz z Náchodu (Czechy >>). Dzięki!
Arkadoo przesłał informację o kapliczce ponepomuckiej z Huciska (X. Opolskie >>), figurę niestety skradziono. Dzięki!
P.Puton przesłał odszukane zdjęcia kościoła pw. śś. Wojciecha i Jana Nepomucena w Kowali (sandomierskie >>). Dzięki!


2012-01-16

J.B. z Kłodzka nadesłał fotki Jana N. z Hunedoary (Rumunia >>). Dzięki!
Dzięki współpracy z H.Jakóbczakiem rozpoczynam porządki  w dziale Janów Krakowskich (krakowskie >>). Dzięki!
Hadrian przesłał też info na temat obrazu nepomuckiego z Sobieszowa koło Jeleniej Góry (X. Świdnicko-Jaworskie >>). Dzięki!


2012-01-11

M.Muryn wyszukał w swoich archiwach zdjęcia Janów z miejscowości: Nový Jičin i Štramberk (kraj: Moravskoslezský) (Czechy >>). Dzięki!
H.Jakóbczak wyszukał w sieci nowego w spisie Nepomuka w Głogoczowie (krakowskie >>). Dzięki!
J.B. z Kłodzka nadesłał fotki Jana N. z Alba Iulia (Rumunia >>). Dzięki!


2012-01-10

M.Muryn wyszukał w swoich archiwach zdjęcia Janów z miejscowości:  Piotrowice koło Karwiny (Petrovice u Karviné, obec i okres: Karviná, kraj: Moravskoslezský) i Marklowice Dolne (Dolní Marklovice, obec: Petrovice u Karviné, okres: Karviná, kraj: Moravskoslezský). Natomiast przesłał dokumentację Jana z Rtyně v Podkrkonoší (Czechy >>).  Dzięki!


2012-01-09

H.Jakóbczak oraz P.P. wyszukali w sieci nowe w spisie Nepomuki w Zgórsku oraz w Radoszycach (sandomierskie >>). Dzięki!


2012-01-05

H.Jakóbczak wyszukał w sieci nowego w spisie Nepomuka w Krakowie-Olszanicy (krakowskie >>). Dzięki!
J.B. z Kłodzka nadesłał dane Nepomucena na obrazie z kościoła w Kijewie Królewskim (chełmińskie >>). Przekazał też swe zdobycze z Nechanic, Zábřeha i Zvola (Czechy >>). Dzięki!


2012-01-04

M.Płoszaj przesłała zdjęcia i informację o nie notowanym dotąd Nepomuku z Rybnika-Niewiadomia (X. Raciborskie >>). Dzięki!
H.Jakóbczak wynalazł w sieci Jana z Czarnkowa (poznańskie >>), ja dorzucam drugiego :)
H.Jakóbczak wynalazł w sieci kielich z wizerunkiem Jana N. w Krapkowicach (X. Opolskie >>), ja wyławiam jeszcze obraz :)
H.Jakóbczak wynalazł potwierdzenie istnienia figury Jana N. w wirydarzu klasztoru klarysek na Grodzkiej w Krakowie (krakowskie >>). Dzięki!


2012-01-03

M.Muryn przesłał zdjęcia Nepomuków z Frýdka-Místka i z Hrčavy (Czechy >>). Dzięki! W związku z tym porządki na stronie Janów Czeskich w części dotyczącej Księstw Cieszyńskiego, Opawsko-Karniowskiego i Moraw.
A.Pi. przesłał trzy Nepomuki z Wielkopolski (>>): Grodzisk Wielkopolski i Woźniki. Dzięki!


2012-01-02

Nowa Sonda!
J.B. z Kłodzka wzbogacił spis Nepomuków Czeskich (>>) o obiekt z Zábřeha. Dzięki!
H.Jakóbczak wynalazł w sieci freski nepomuckie w kościele w Kujawach (X.Opolskie >>). Dzięki!
Dodałem trzy obiekty nepomuckie z Prostějova i dwa z Letovic (Czechy >>).


 
WYNIKI SONDY 2010/11
Czy w przypadku znacznego zniszczenia rzeźby JN należy:
zastąpić ją nową (produkcji jednego z warsztatów robiących seryjne odlewy) 1% 2%
obok nowej zostawić starą (niech dożywa swych dni w spokoju) 6% 8%
zastąpić ją nową wykonaną na wzór starej (kosztowne!) 6% 8%
remontować starą tak, aby zachować jej patynę (trudne!) 83% 84%
zostawić jak jest (niech umrze w spokoju) 4% 2%


łącznie oddano 89 głosów

.

numer aktualny >>

numery archiwalne:
2018 * 2017 * 2016 * 2015 * 2014 * 2013 * 2012 * 2011 * 2010 * 2009
2008 * 2007 * 2006 * 2005 * 2004 * 2003 * 2002 *
2001 * 2000 * 1999

<< wstecz  | dalej >>


^
 
@ Bookmark and Share INNE SZUFLADY :::LWOWSKA:::PODRÓŻE:::FOTO:::ŚREDNIOWIECZE:::AUTOR!:::STARE:::PRYWATNE:::©