wybierz blog -->NOWOŚCI SERWISUŻYCIE JEST DZIWNENA LWOWSKIEJ DUŻO SIĘ DZIEJEWIADOMOŚCI NEPOMUCKIE DŹWIĘKI  FOTKI ^

 

  MENU NEPOMUCKIE ^  !  + *

Wiadomości Nepomuckie

i   f l o r i a ń s k i e


SONDA

Czy należy wiernie odtwarzać zniszczone Nepomuki, czy też na ich miejscach stawiać nowoczesne rzeźby JN?

  tylko tradycyjne rzeźby na wzór utraconych
  to zależy, np. od zmian w otoczeniu
  tylko nowoczesne rzeźby
 nie mam zdania

 

 

ORGAN
BRACTWA NEPOMUCKIEGO
Societas Sancti Ioanni Nepomuceni

KONKURS
Najładniejszy, Twoim zdaniem, spośród Nepomuków tego serwisu www to:

Możesz podać kilka powodów:

Przedstaw się jakoś:

Możesz podać e-mail:


Zobacz wyniki

numer aktualny >>

numery archiwalne:
2018 * 2017 * 2016 * 2015 * 2014 * 2013 * 2012 * 2011 * 2010 * 2009
2008 * 2007 * 2006 * 2005 * 2004 * 2003 * 2002 *
2001 * 2000 * 1999

 


nowe Nepomuki lub informacje i zdjęcia już znanych pojawiają się na tych stronach prawie codziennie
nie notuję więc w tym miejscu wszystkich nowości serwisu, a raczej zdarzenia nepomuckie różnego rodzaju


17.12.2006

Zdjęcia Warszawskiego Jana Historycznego (>>) oraz nowy Jan Warszawski - nepomucki obraz Czechowicza (>>) z Muzeum Narodowego z 1750 roku!


30.11.2006

Odwiedziłem Wrocław. Zajrzałem do pojezuickiego kościoła im. Jezusa na terenie Uniwersytetu. Kościół o tej porze roku nie jest dostępny dla zwiedzających, ale miałem szczęście - drzwi były otarte aby wpuścić pracujących tam konserwatorów. Wiedziałem, że jest tu barokowy obraz JN (zobacz >>). Znałem go z jakiejś wzmianki w źródłach czy też Darka, natomiast nigdy nie udawało się go znaleźć. Zagadnięty kościelny sprowadził z empory pana konserwatora, który po rozmowie wyjaśniającej specjalnie dla mnie zniósł ten obraz z góry. Był w trakcie konserwacji i dlatego nie jest eksponowany. Owalny, olejny, przedstawiający popiersie Jana z wybitnie mistycznie wywróconymi oczami. Wyjątkowa sprawa!

Pan konserwator przypomniał mi zapomnianą historię odnalezienia w złotej  kuli wieńczącej  sygnaturkę kościoła grafiki-miedziorytu wykonanego przez znanego rytownika wrocławskiego Bartłomieja Strachowskiego, wybitego w drukarni Fryderyka Hilbiga z okazji  kanonizacji w roku 1729. Miedzioryt upamiętnia przebieg uroczystości kanonizacyjnych we Wrocławiu 16 maja tego roku (iluminowane brama triumfalna przed katedrą z licznymi ornamentami i napisami). Przechowuje się go w Muzeum Narodowe we Wrocławiu przy Pl. Powstańców Warszawy 5.
To samo ujęcie, lecz odwrócone, znalazło się na obrazie Feldera z 1756 roku eksponowanym w kościele pokarmelickim w Głębowicach. Obraz konserwował ten sam sympatyczny pan, który pokazywał mi obraz nepomucki. Była to nowa dla mnie informacja, która oczywiście znalazła się już na stronie Janów Dolnośląskich >>


27.11.2006

Od Justyny K. dostałem namiar na ciekawy obiekt nepomucki. W Bardzie Śląskie (gm. Bardo, pow. Ząbkowice, Dolny Śląsk >>) magistrat miejski, dnia 5 czerwca 1921 roku wypuścił tzw. notgeld, czyli tymczasowy banknot o wartości 50 fenigów, z wizerunkiem JN trzymającego palec na ustach, krucyfiks i księgę, wyposażonego w pięć gwiazd.


09.11.2006

Dziś następuje odsłonięcie po remoncie figury Jana N. z podwarszawskiego Piaseczna-Żabieńca (>>)

Dodałem wzmiankę dotyczącą innych Janów Warszawskich (>>). Otóż u Mirona Białoszewskiego znajduje się opis jego mieszkania przy pl. Dąbrowskiego 7, a w nim wzmianka o dwóch (?) Nepomukach:
U mnie w pokoju też dużo rzeczy. I ciuchy są, i rzeźby, popiersia, świątki, obrazy, prócz tego zwykłości i stare ciuchy. Przy lustrze Nepomucen malowany, drugi - figurka, główka młodopolska, głowa Matki Czackiej, biała, czarne resztki żydowskiego tałesu, białe nasiona na badylach. ("Szumy, zlepy, ciągi", 1976, nad: J.K.).
Ciekawe jakie były ich dalsze losy, gdzie są teraz?


23.10.2006

Dodałem zdjęcia kilku Janów z Sandomierskiego >> i stało się to pretekstem do wykonania porządków na tej stronie oraz na stronie sąsiednich Nepomuków Małopolskich >> i Ruskich (Podkarpacie) >>. Nie jest to jeszcze stan docelowy, ale zawsze do przodu. Uwaga: kilka obiektów zmieniło w związku z tym swą lokalizację!


22.09.2006

Ze strony Janów Czeskich >> wydzieliłem podstronę Praskich >>

W województwie łódzkim (dawne sieradzkie >>) realizowany jest projekt "Pejzaż Wszystkich Świętych", polegający na odtwarzaniu zniszczonych w ciągu dziejów kapliczek i figur przydrożnych, w tym Nepomuków z Żeleźnicy i Gaju-Policzka. Właśnie wydany został katalog, prezentujący kapliczki odtworzone w tym roku. Jest w nim mapka pozwalająca odnaleźć uratowane miejsca. Pierwszy etap dotyczył dwóch parków krajobrazowych - sulejowskiego i przedborskiego (m.in. w Szarbsku (gmina Aleksandrów), Stobnicy i Bąkowej Górze (gmina Ręczno), Klementynowie (gmina Sulejów), Trzepnicy (gmina Łęki Szlacheckie)). Najpierw przygotowana została dokumentacja obiektów i wykonano wstępne projekty. Ich autorem jest Piotr Wypych, leśnik z Zespołu Nadpilickich Parków Krajobrazowych. Natomiast zlecenia na odtworzenie przydrożnych figur świętych otrzymali ludowi artyści z regionu. Koordynatorem projektu jest Andrzej Białkowski, etnolog z Regionalnego Ośrodka Łódzkiego Domu Kultury.


19.09.2006

W warszawskim antykwariacie w Alejach Ujazdowskich wystawiono na sprzedaż niewielką, około dwudziestopięciocentymetrową drewnianą figurkę JN. Jan jest polichromowany, mocno zniszczony, z uszkodzonymi rękami, utracił też krucyfiks. Nabył go Szwagier


03.09.2006

Wakacyjna wyprawa szlakiem Braci Asam >> przyniosła plon w postaci kilkuset Nepomuków rzeźbionych, malowanych i innych. Kilka z nich to Jany Polskie (Dolny Śląsk, Kotlina Kłodzka), ale większość pochodzi z terenów Czech, Niemiec i Austrii. Opracowywanie wyników wyprawy potrwa zapewne całe miesiące. Mógłbym długo rozpisywać się o freskach nepomuckich z Asamkirche w Monachium, o woskowych postaciach martwego Jana z Osterhofen, o Janie, na którego patrzył za młodu Hitler czy o figurze z czeskiego miasta Loket i zapewne to zrobię - ale stopniowo, w miarę wolnego czasu.

Nepomuckim hitem wycieczki było odwiedzenie poświęconej Janowi N. wystawy w klasztorze w Kladrubach. Zdjęć stamtąd nie będzie, bo w Czechach rygorystycznie przestrzega się głupiego zakazu fotografowania w obiektach zabytkowych. Zgromadzono tam około 300 wizerunków Jana, w tym tak unikalne jak Jan-na-wózku-inwalidzkim (barokowa rzeźba ołtarzowa, aniołowie transportowali Jana do nieba właśnie na takim dziwnym pojeździe), Jan-samuraj (porcelanowa figurka pochodząca z Chin. Jak wiadomo chińska diecezja katolicka ma za patrona właśnie JN), Jan-na-wezgłowiu-łóżka (dowiedziałem się o jeszcze jednej sferze, nad którą opiekę roztacza JN: pożycie małżeńskie), Jan-opłatek (metalowe formy do produkcji hostii). Odbyliśmy tam bardzo ciekawą rozmowę z oprowadzającymi po wystawie przewodnikami, najwyraźniej również zarażonymi wirusem nepomuckim.


29.08.2006

Poszedłem na imprezę - oficjalne otwarcie kładki dla pieszych nad rzeką Świder w sąsiedniej do mojej wsi - Kopki (Mazowsze >>). Znani aktorzy przygotowali spektakl wg Gałczyńskiego, znany muzyk grał hejnał na trąbce, był poczęstunek, ognisko, śpiewy ("Zielony mosteczek...") i fajna atmosfera. Ksiądz poświęcił mostek i zapowiedział ustawienie obok niego kapliczki ze św. Janem Nepomucenem! Streścił (z błędami) życiorys Jana i przeprowadził składkę na tacę na rzecz budowy. Dorzuciłem się!


09.06.2006

W czerwcu 2006 w portalu aukcyjnym E-bay znalazłem ofertę sprzedaży relikwiarza ze szczątkami Jana N.! Sprzedający pochodzi z Rzymu.

Kilka dni później na tymże E-bayu wystawiono relikwiarz ze szczątkami czterech świętych Janów, w tym Jana Nepomucena! Tym razem oferta była z Newcastle upon Tyne w Anglii.


29.05.2006

W maju 2006 w Zielonej Górze (Lubuskie >>) czynna była wystawa poświęcona św. Janowi Nepomucenowi


23.05.2006

Brat Wirtualny TRojek nadesłał skan obrazu Maksymiliana Gierymskiego z Muzeum Narodowego w Krakowie >> "Obóz Cyganów I" (1867/1868, olej). Nie muszę tłumaczyć co widać w prawej części kompozycji... A obraz bardzo fajny, z klimatem.


09.05.2006

Biskupiec (warmińsko-mazurskie >>):  w czerwcu 2006 imię Jana Nepomucena otrzyma znajdujący się tu most na rzece Dymer. Co roku 24 czerwca odbywać się tu będzie Święto Jana. Inicjatywa pochodzi od Władz Miasta, a pomysł narzuca się sam - w narożniku stojącego obok mostu domu, w którym obecnie mieści się księgarnia, umieszczona jest figura JN.


16.05.2006


Najlepsze życzenia dla wszystkich fanów Jana N. z okazji Dnia Naszego Ulubionego Świętego!  
 

Przy okazji: całe mnóstwo nowości wśród  Nepomuków Mazowieckich, Śląskich, Litewskich, Podlaskich, Wielkopolskich,...


09.05.2006

R.R. odnalazł figurę Jana z Rapocina! Trwa poszukiwanie jej utrąconej głowy. Zobacz stronę Janów Głogowskich >>


23.04.2006

Są plany postawienia w Piasecznie  (Mazowsze >>) figury Nowego Jana Piaseczyńskiego, o postępie których oczywiście donosić będę na bieżąco. Na razie mam projekty dwóch chronostychów >> przeznaczonych na jego cokół.


29.03.2006

Podczas wycieczki do Trójmiasta (Pomorze >>) odwiedziłem kaplicę nepomucką w katedrze oliwskiej gdzie na ołtarzu odnajdziecie stiukową podobiznę JN, a na suficie fresk z jego wizerunkiem. Kaplicę oddziela od nawy kuta krata z gwiazdą. Po zwiedzeniu katedry i ogrodów opackich zaszedłem do sklepu aby kupić kolegom i sobie piwo na wieczorny mecz Ligii Mistrzów. Zostałem za to nagrodzony w trybie natychmiastowym - wychodząc zamyślony wpadłem na ... kapliczkę nepomucką z XVIII wieku! Oczywiście znałem ją wcześniej z literatury, ale nie miałem pojęcia gdzie jej szukać. Oprócz tego figurę JN dostrzegłem na rycinie przedstawiającej kościół MP przy Al. Świętojańskiej w Gdyni - umieszczono ją we wnęce fasady nad głównym wejściem (uwaga: wymaga sprawdzenie in loco).


27.03.2006

Dodałem dwa krakowskie (>>) obiekty nepomuckie: obraz w ołtarzu kościoła klasztornego norbertanek na Zwierzyńcu oraz przechowywany tam medal. Ponadto nowe szczegóły na temat figury na murach klasztoru. Do tego malowidło JN z kościoła w Orawce (Orawa / Podhale >>).


22.03.2006

Dodałem kilka zdjęć i informacji na temat Janów Księstwa Cieszyńskiego dostarczonych przez Stoika.


20.03.2006

Dodałem informację o relikwiarzu JN z Wiednia, pięć nowych Janów Dolnośląskich oraz opis odwiedzin o mazowieckiego Jana w Cholewach.


13.03.2006

ZAPROSZENIE NA KONCERT KOŃCZĄCY WYSTAWĘ NEPOMUCKĄ W MUZEUM ARCHEOLOGICZNYM W WARSZAWIE!

ZAPROSZENIE NA KONCERT AUSTRIACKI

Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie
Austriackie Forum Kultury
Czeskie Centrum

Zapraszają na towarzyszący wystawie „Jan Nepomucen – święty Europy Środkowej” koncert austriacki w dniu 10 marca 2006 r. (piątek) o godz. 19.00 do Państwowego Muzeum Archeologicznego, ul. Długa 52 (Arsenał)

W programie współczesna austriacka muzyka kameralna
Wystąpią: Dorota Boruch-Żołnacz (klarnet), Agnieszka Gawron (flet), Ignacy Grzelązka (wiolonczela), Wojciech Kozłowski (gitara), Marcin Marzec (skrzypce), Katarzyna Piotrowska (fagot), Joanna Przewoźniczuk (flet), Mariusz Wysocki (wiolonczela), kwintet dęty „Amabile”.

Wstęp wolny.
Zapraszamy serdecznie
 

01.03.2006

Drugie polskie wcielenie wystawy "Święty Europy Środkowej" - jej wersję warszawską udało mi się ja odwiedzić. Mutacja cieszyńska zapowiada się ciekawie ze względu na barokowe obrazy z Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

JAN NEPOMUCEN – ŚWIĘTY EUROPY ŚRODKOWEJ
Europa Środkowa jest wszędzie tam, gdzie stoją rzeźby św. Jana Nepomucena
Anna Kocourková

Europa Środkowa nie może być dokładnie zdefiniowana ani w kategoriach politycznych ani w geograficznych. Tworzą ją raczej historia, wspólnota kulturowa i tradycja. Jan Nepomucen jest znany i czczony na całym obszarze Europy Środkowej. Jest ściśle związany z Czechami, Morawami, Bawarią, Austrią, Polską i innymi krajami środkowoeuropejskimi.

Aldemar Schiffkorn

Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie
Muzeum Śląska Cieszyńskiego
serdecznie zapraszają do uczestnictwa w wydarzeniach związanych z otwarciem wystawy malarstwa współczesnego artystów z 11 krajów Europy
pt. „Jan Nepomucen – Święty Europy Środkowej”.

Mało kto wie, że większość znanych i codziennie oglądanych rzeźb w Cieszynie i okolicy przedstawia postać św. Jana Nepomucena. Planowana wystawa oraz konferencja przybliżą historię niezwykle niegdyś popularnego kultu i jego odbicie w sztuce. Dodatkową wartością cieszyńskiej wystawy jest jej poszerzenie o barokowe obrazy z Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Wystawa była wcześniej prezentowana m. in. w: Pradze, Brukseli i Warszawie (>>).

Program wydarzeń:
01.03.2006 (środa)

12.00 – wernisaż wystawy w Muzeum Śląska Cieszyńskiego
16.00 – wernisaż wystawy w Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie
(sala ekspozycyjna Zamku Sztuki)
17.00 – msza św. popielcowa w Rotundzie pw. św. Mikołaja

Konferencja:
Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie (sala konferencyjna Zamku Sztuki):

14.00 – Joanna Jędrusik „Nepomuckie paradoksy”
14.30 – Ing Karel Drhovsky „Jan Nepomucen w świetle historii”
15.00 – dr Piotr Krasny „Jan Nepomucen w sztuce”

Prosimy o potwierdzenie przybycia na konferencje: tel. 033 8510821 w.24, e-mail sztuka@zamekcieszyn.pl

Wystawa została zorganizowana przy współpracy:
Biura ds. współpracy kulturalnej z zagranicą Kraju Związkowego Górna Austria, Muzeum Śląska Cieszyńskiego, Czeskiego Centrum w Warszawie, Województwem Pilzneńskim, Instytutu Dziedzictwa Narodowego w Pilznie, Miasta Nepomuk najbliższych Miasta Plasy.

Wystawa otwarta będzie w dniach 01.03.2006 – 02.04.2006
codziennie w godz. od 10.00 – 17.00.

26.02.2006

Recenzja z wystawy „Jan Nepomucen – święty Europy Środkowej” w Muzeum Archeologicznym (Arsenał) w Warszawie:

Już za trzecim razem udało się wejść do środka! Dwa tygodnie temu na zamkniętych drzwiach przeczytałem, że Muzeum w soboty jest nieczynne. Tydzień temu - że zamknięte w każdą trzecią niedzielę miesiąca. Widać gołym okiem, jak placówka ta otwiera się na lud pracujący cały tydzień!
Co do samej wystawy: aranżacja jest właściwie żadna, jedynym ciekawym elementem jest nawilżacz powietrza w formie fontanienki, który wydawał z siebie pluskające efekty dźwiękowe. Na środku ustawiono dwa stelarze z jedenastoma Nepomukami ze zbiorów Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, a więc po części naszymi starymi znajomymi - Janami z zakrystii w Kadzidle. Opisałem je już na stronie Janów Kurpiowskich (>>) przy okazji wystawa "Jan Nepomucen Święty Przydrożny" w 2004 roku. One stanowiły główny trzon wystawy i punkt odniesienia dla pozostałych eksponatów. A były nimi współczesne (2001, 2002) obrazy twórców z krajów habsburskich: Polski, Czech, Węgier, Austrii, Włoch oraz Francji i południowych Niemiec. Najciekawsza jest sama idea. Oto okazuje się, że motyw nepomucki jest nośny jeszcze dzisiaj, 650 lat po Utopieniu i 300 lat po kanonizacji Jana! Pokażcie mi drugiego świętego, który wciąż byłby odczytywany na nowo! To, co artyści uznali za interesujące w całej tej historii to dokładnie to, co opisałem w rozdziale drugim (>>) i trzecim (>>) tego serwisu jako motywy kierujące nami, Łowcami Nepomuków. Ja najbardziej doceniłem "Signum" Fabisa Gueny, "Legendę św. Jana" Vaclava Silvy, "Czas gwiazd" Gorgyego Joviana, 'Wierność" Anki Luger oraz "TAC 1" Huberta Hubera. Całość uzupełniają plansze opowiadające o pochodzeniu kultu i typach figur JN. W sumie: polecam!


19.02.2006

Przejrzałem dwa "Katalogi Zabytków Sztuki w Polsce" ISPAN, a efektem jest kilka nowych Janów z Poznania (Wielkopolsce >>), Pułtuska i okolic (Mazowsze >>) oraz uściślenie informacji o kilku innych.

Ponadto dodałem zdjęcia kilku Janów z okolic Bochni (Małopolska >>) oraz rysunek instruktażowy jak zabezpieczać figury przed kradzieżą.


11.02.2006

Wizyta w warszawskim Muzeum Etnograficznym (>>). W stałej ekspozycji na drugim piętrze jest tu sześć drewnianych Nepomuków, a dodatkowo cztery Jany malowane na szkle. Są to:
  • Nepomuk z okolic Tarnowa (Małopolska >>), XIX wiek
  • Nepomuk z Lubatowej (Podkarpacie >>), XIX wiek
  • Drewniana kapliczka z drewnianym Janem wewnątrz z Turośli (Kurpie >>), XIX wiek
  • Inny Nepomuk z Turośli (Kurpie >>), trzymający w ręku kwiat, wykonany przez Bronisława Szymańskiego (1915-1998)
  • Nepomuk wykonany (1982) przez Tadeusza Lemieszka z Budzisk (Lubelszczyzna >>)
  • Nepomuk wykonany (1973) przez Tadeusza Cąkałę z Sobisk  (Lubelszczyzna >>)

Nepomuki na szkle, pochodzące z Podhala >>:

  • szklany Jan z XIX wieku
  • Jan z 1983 roku Eweliny Pęksowej z Zakopanego
  • Jan z 1968 roku Władysława Walczak-Branieckiego.

 

Ponadto jest tu

Ciekawe, czy inne Jany są w magazynach Muzeum?


Prawdopodobnie Jany N. występują w  Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, co wnioskować można pośrednio z artykułu-wywiadu Magdy Brzezińskiej z Elżbietą Kaczmarek z filii Muzeum Warmii i Mazur przy Targu Rybnym (Gazeta w Olszynie, 17.01.2006). Pani Kaczmarek podziela moje dwie opinie: jedną o kontynuacji pogańskich obrzędów w formie kultu świętych takich jak JN, drugą o wyznaczaniu granic dawnych regionów RP - w tym przypadku granicy Warmii i Prus (>>) - przez zasięg występowania kapliczek przydrożnych.


10.02.2006

Przejazdem będąc w Radzyminie (Mazowsze >>)  dostrzegłem tamtejszego Jana - powrócił już po remoncie na swoje miejsce.

17.01.2006

WYSTAWA NEPOMUCKA W MUZEUM ARCHEOLOGICZNYM W WARSZAWIE!

„Jan Nepomucen – święty Europy Środkowej”
Wystawa została przygotowana przez Państwowe Muzeum Archeologiczne, Austriackie Forum Kultury oraz Czeskie Centrum w Warszawie. Na wystawie eksponowane są obrazy 19 współczesnych malarzy z 13 państw europejskich. Wszystkie eksponowane prace nawiązują do historii i legend o Janie Nepomucenie, świętym czczonym na obszarze Czech, Moraw, Bawarii, Austrii, Polski i innych krajów środkowoeuropejskich. W ciągu 5 lat trwania projektu (1999–2004) powstało 55 dzieł inspirowanych życiem świętego. Projekt zainicjowany został przez Annę Kocourkową z Pilzna i dr Aldemara Schiffkorna z Linz, a jego mottem stały się słowa: Europa Środkowa nie może być dokładnie zdefiniowana ani w kategoriach politycznych ani w geograficznych. Tworzą ją raczej historia, wspólnota kulturowa i tradycja. Jan Nepomucen jest znany i czczony na całym obszarze Europy Środkowej. Jest ściśle związany z Czechami, Morawami, Bawarią, Austrią i innymi krajami środkowoeuropejskimi (A.Schiffkorn).

Na wystawie znajdą się również polskie rzeźby ludowe przedstawiające postać świętego. Wszystkie pochodzą z Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.
Swoje prace zaprezentują: Marzena Bieganik (PL) Eszter Csurka (HU) Jiří David (CZ) Jiří Degl (CZ) Pascal Ewald (F) Václav Fiala (CZ) Fabio Guerra (I) István Haász (HU) Hans Hoffmann-Ybbs (A) Paul Horn (A) Hubert Huber (D) Joanna Jędrusik (PL) György Jovián (HU) Cathy Kober (F) Jiří Kornatovský (CZ) Rosemarie Krefeld (F) Petr Kvíčala (CZ) Aleś Lamr (CZ) Franziska Lankes (D) Maryanne Ljung (F) Anka Luger (A) Václav Malina (CZ) František Matoušek (CZ) Pia Mühlbauer (D) Claudie Poinsard (F) Jürgen Reipka (D) Michael Rittstein (CZ) Dorota Sadovská (SL) Edda Seidl-Reiter (A) Tomasz Stando (PL) Andrew Stewart (GB) Wolfgang Stifter (A) Margita Titlová-Ylovsky (CZ) Angelo Urbani (I) Václav Vokolek (CZ).
Wystawa powstała pod patronatem Kazimierza Michała Ujazdowskiego-Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Alfreda Langle - Ambasadora Republiki Austrii, Bedricha Kopecky -Ambasadora republiki Czeskiej i Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódź.
Ekspozycji towarzyszyć będą również organizowane koncerty muzyki dawnej.
Komisarzem wystawy jest mgr Urszula Szewczuk, oprawa plastyczna Jan Żabko Potopowicz
Wystawa w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie, ul. Długa 52 (Arsenał) czynna będzie od 17 stycznia – 13 marca 2006 r.
od wtorku do czwartku w godzinach 9.00 - 16.00, w piątki od 11.00 - 18.00, w niedziele
od 10.00 -16.00 (z wyjątkiem 3 niedzieli w miesiącu), w soboty muzeum nieczynne.
Ceny biletów: normalny - 8 zł, ulgowy – 4 zł. Bliższe informacje o wystawie na stronie Państwowego Muzeum Archeologicznego www.pma.pl

13.01.2006

Brat Wirtualny R.R. dokonuje ostatnio jednego odkrycia nepomuckiego za drugim! Teraz odnalazł w kolegiacie głogowskiej (X. Głogowskie) relikwie świętego Jana Nepomucena!

10.01.2006

Otrzymałem bardzo ciekawą wiadomość o odnalezieniu i poddaniu konserwacji barokowego obrazu JN z kolegiaty głogowskiej, przywiezionego tam z Rapocina. Obraz pochodzi być może ze szkoły Wilmanna i datuje się go aż na rok 1704! (nad: R.R., I.2006)

03.01.2006

Będzie film nepomucki!

Gazeta Wyborcza z Katowic (nr 282, 5.12.2005) opublikowała artykuł Ewy Furtak o planach reżyserskich Joanny Jędrusik z Cieszyna, najwyraźniej zarażonej wirusem nepomuckim! Oto ten tekst:

CIESZYN. Reżyserski debiut Joanny Jędrusik
Święty na ekranie
Rzeźbę św. Jana Nepomucena można spotkać w wielu krajach Europy. - Obraz to za mało, żeby o tej postaci opowiedzieć - tłumaczy malarka Joanna Jędrusik. Napisała więc scenariusz i reżyseruje film o tym świętym.

Jędrusik, mieszkanka Cieszyna, została zaproszona do udziału w międzynarodowym plenerze malarskim poświęconym postaci św. Jana Nepomucena. - Wiedziałam o nim tyle, że jest popularny i patronuje spowiednikom, więc postanowiłam dowiedzieć się czegoś więcej na jego temat - opowiada malarka.

Zafascynowało ją, że postać św. Jana Nepomucena stała się natchnieniem dla wielu artystów, którzy poświęcili mu obrazy, rzeźby, wiersze i książki. Poza tym legenda, która narosła wokół świętego, różni się od faktów. Dlatego pani Joanna postanowiła zadebiutować jako scenarzysta i reżyser dokumentalnego filmu o świętym.

Z polsko-czeską ekipą odwiedza miejsca związane z życiem i legendą Nepomucena. W lecie zdjęcia kręcono m.in. w Pradze, zaplanowana jest także sesja w Cieszynie. Nie będzie to obraz typowo religijny. W opowieści o wierze i duchowości pokazanej od strony codziennego życia będą wątki dotyczące historii i współczesności.

Artystce udało się namówić do współpracy wiele znanych postaci. Operatorem jest Adam Sikora, znany m.in. jako autor pięknych, poetyckich zdjęć do serialu "Boża podszewka", postać Jana Nepomucena odtwarza Janusz Stolarski, aktor Teatru Ósmego Dnia i Teatru Polskiego w Poznaniu. Na ekranie zobaczymy także kilku aktorów z wielokrotnie nagradzanego, działającego od pięciu lat offowego Cieszyńskiego Studia Teatralnego. W pracach nad filmem bierze udział m.in. Bogusław Słupczyński, szef CST.

Twórcy mają nadzieję, że premiera filmu odbędzie się w czerwcu w Krakowie podczas planowanej wizyty papieża Benedykta XVI.


01.01.2006

Szczęśliwego Nowego Roku!

01.01.2006

Nowa sonda!
Podaję wyniki sondy zamieszonej na tej stronie w roku poprzednim. Dotyczyła ona wzrostu kradzieży Janów w związku z otwarciem granic. Monitorując sytuację na bieżąco myślę, że liczba kradzieży faktycznie wzrosła, lecz nie był to wzrost lawinowy ani nawet gwałtowny. I niekoniecznie związany z łatwością wywozu rzeźb na Zachód. Może po prostu normy moralne społeczeństwa dalej się obniżają, apetyty konsumpcyjne rosną, a zamożność nie nadąża za oczekiwaniami napędzanymi reklamą. I żuliki kradną co się da...
 
SONDA
Czy zniesienie kontroli celnej na większości granic Polski zagraża Nepomukom?
tak, wzrośnie ilość kradzieży (69) 64%
nie, zmaleje ilość kradzieży (2) 2%
nic się nie zmieni (22) 20%
nie wiem (15) 14%

Łącznie oddano 108 głosów

 

 

numer aktualny >>

numery archiwalne:
2018 * 2017 * 2016 * 2015 * 2014 * 2013 * 2012 * 2011 * 2010 * 2009
2008 * 2007 * 2006 * 2005 * 2004 * 2003 * 2002 *
2001 * 2000 * 1999

 


^