ULICA LWOWSKA W WARSZAWIE

Bookmark and Share
wybierz okolicę: Plac Politechniki >> Plac Zbawiciela >> Służewska

Ulica Służewska 

Ulica Lwowska to element układu gwiaździstych placów połączonych promieniście rozchodzącymi się ulicami. Układ ten zwykło się nazywać Osią Stanisławowską, bo jego główną częścią jest królewska oś W-E wiodąca od Ochoty aż do Zamku Ujazdowskiego, Kanału Piaseczyńskiego i Wisły. Trudno opisać wszystkie cechy Ulicy bez odniesienia do jej otoczenia - Osi Stanisławowskiej, z jej placami i ulicami.
 

Jeszcze jedna ofiara komuny

Poniżej przedstawiam unikalne zdjęcia domów na ulicy Służewskiej, rozebranych już po wojnie. Co więcej - nie istnieje już nawet sama ulica, a znajdowała się ona w bezpośrednim sąsiedztwie Placu Zbawiciela. Był to piękny przykład polskiej secesji, a aktywni tu byli tacy architekci jak Mikołaj Tołwiński, który postawił dom dla siebie.

Domy zostały w większości wypalone podczas Powstania, lecz zdecydowanie nadawały się do odbudowy. Niestety, były niesłuszne klasowo i legły pod kilofami Biura Odbudowy Stolicy.

Pod numerem 4 mieszkał niegdyś Witold Gombrowicz, a pod numerem 5, na 3. piętrze, w lecie 1917 rogu Józef Piłsudski, który został tu aresztowany.

Na ruinach Służewskiej, budynków MSW  i sąsiednich ulic, na przedłużeniu Nowowiejskiej (dawniej 6 Sierpnia) nazwanym Aleją Wyzwolenia, wybudowano znakomite osiedle zwane Latawcem, które architektka Zofia Sekrecka reklamowała jako socrealistyczne. Była to swego rodzaju manipulacja, bo układ, forma i nawet detal wskazują na inspiracje Mansardem (Place de Vosges)! Niestety, osiedle powstało częściowo na miejscu przedwojennej secesyjnej ulicy Służewskiej (>>), która została praktycznie zrównania z ziemią. Mieszkało tu sporo znanych osób, między innymi Mieczysław Fogg.

Dziś ulica Służewska to jedynie ulica dojazdowa do posesji na osiedlu Latawiec.