Rzeczpospolita > Korona > Prowincja Wielkopolska > województwa: Rawskie, Płockie i Mazowieckie
Województwo Mazowieckie > Ziemie: Czerska (Powiaty: Czersk, zwany niekiedy Garwolińskim, Grójec, Warka),
Warszawska (Powiaty: Warszawa, Błonie, Tarczyn), Wiska (Powiaty: Wizna, Wąsosz, Radziłów) -> MIASTO WARSZAWA
Wyszogrodzka, Zakroczymska (Powiaty: Zakroczym, Nowe Miasto, Serock), Liwska i Nurska (Powiaty: Nur, Kamieńczyk, Ostrów).
Ziemia Ciechanowska (Powiaty: Ciechanów, Przasnysz, Sochocin), Łomżyńska (Łomża, Ostrów, Zambrów, Ostrołęka), Rożańska (Różan, Maków) -> KURPIE

Województwo Rawskie > Ziemie: Rawska, Sochaczewska, Gostyńska > Powiaty: Rawa, Biała, Sochaczew, Mszczonów, Gostynin, Gąbin
Województwo Płockie > Powiaty: Płock, Bielsk, Raciąż, Sierpc, Płońsk oraz Ziemia Zawkrzeńska > Powiaty: Szreńsk, Niedzborg (Niedzbórz) i Mława

Mazowieckie Nepomuki



>     GŁÓWNA STRONA NEPOMUKÓW
>>   STRONA JANÓW WARSZAWSKICH

>>   STRONA JANÓW KURPIOWSKICH
 

Tutejsze Nepomuki są różne, tak jak zróżnicowana jest ta ziemia. Bogate barokowe figury fundowane przez magnatów w Warszawie, dobrej klasy rzeźby przydworskie ale i ludowe Nepomuki naśladujące "elegancki świat" jak ten z Nowego Miasta nad Pilicą.

Osobno opisano Nepomuki Warszawskie (>>). Dodatkowo wyodrębniłem też Nepomuki Kurpiowskie (>>), ponieważ region ten jest specyficzny, a tutejsze Jany różnią się od pozostałych swym wyrazem. Są to jednak te same obiekty, które prezentowane są tutaj - zapraszam!
 

N

>>> album "Obrazy ludowe"
>>> album "Kapliczki i krzyże
       przydrożne" z 1958 roku

>>> album "Pejzaż frasobliwy"

 

Posłuchaj:
RYBA Jakub Jan:
Chvalozpev ke
sv. Janu
Nepomuckemu (1803) -
Jenom ctnost

 

Województwo Mazowieckie >>

Województwo Rawskie >>

Województwo Płockie >>


Mazowsze zaliczało się do prowincyi Wielkopolskiej. Obszerna ta ziemia, jedno ciało z Polską od wieku X do XII składająca, stawszy się (roku 1207) dzielnicą Konrada (brata młodszego Leszka Białego), częstym odtąd ulegając przez półtrzecia wieku podziałom, stanowiła odrębną całość pod względem dynastycznym, politycznym, społecznym i prawnym. W końcu tej doby trzy główne dzielnice mazowieckie, w miarę wygasania książąt, wcielane do Korony (w latach 1462, 1495 i 1526), zamienione zostały na trzy województwa: Rawskie, Płockie i Mazowieckie. GLOGER (Kraków 1903)

KATALOG

(364 + 63)

do czego dodać należy liczne obiekty z Warszawy (>>) opisane na osobnej stronie


^

 
 
    

 

Województwo Mazowieckie (246 + 44)
[bez miasta Warszawy]

zobacz na mapie Google >>

ALFABETYCZNIE


 POWIATY (do uzup.):


 MIEJSCOWOŚCI (do uzup.):


(...) po ich [Książąt Mazowieckich] zgonie wcielona do Korony, została Województwem Mazowieckim, zachowała granice i nazwę powyższą do roku 1795. Województwo Mazowieckie składało się z 10 ziem następujących: Czerskiej, Warszawskiej, Wiskiej, Wyszogrodzkiej, Zakroczymskiej, Ciechanowskiej, Łomżyńskiej, Rożańskiej, Liwskiej i Nurskiej. (...) Granice województwa Mazowieckiego były następujące: na północ Prusy książęce, począwszy od Janowa (gdzie małą część granicy stanowiła rzeka Orzyc) aż do Grajewa i rzeki Łeku. Ścianę tę północną, około 20 mil długą, stanowiła przeważnie granica sucha. Ścianę wschodnią, na długości mil przeszło 25, tworzyło województwo Podlaskie aż pod Siedlce, a dalej ku południo-zachodowi, na kilku milach, ziemia Łukowska. Granica ta wschodnia, wprost przeciwnie, niż północna, biegła przeważnie rzekami: a najprzód od Grajewa do rzeki Biebrzy stanowiła ją rzeka Łek, potem od ujścia Łeku Biebrza do połączenia się tejże z Narwią w okolicy Wizny, potem od ujścia Biebrzy w górę Narwi do ujścia rzeczki Jamiołki, zwanej także Śliną i wzdłuż Śliny do jej źródeł, a potem z rzeczką Mieniem do Nurca, a z Nurcem do Bugu. Bug stanowił granicę Mazowsza z Podlasiem od ujścia Nurca w dół swego biegu aż prawie do ujścia Broku, a dalej szła granica sucha, od lewego brzegu Buga do rzeki Liwca pod wieś Paplin, a od Wólki Paplińskiej w górę rzeką Liwcem aż do ujścia Muchawki w pobliżu Siedlec. Tym sposobem Węgrów i Mokobody leżały na Podlasiu, zamek Liw na Mazowszu, a Siedlce w ziemi Łukowskiej, zaliczanej do województwa Lubelskiego. Dalej, na małej przestrzeni, stanowiła granicę Mazowsza z ziemią Łukowską mała rzeczka Muchawka. Granica ta, porzuciwszy potem Muchawkę, zwracała się stanowczo na południo-zachód i biegła już odtąd suchym szlakiem mil kilkanaście aż do Wisły, której dosięgała wprost Magnuszewa, odgraniczając Mazowsze od ziemi Łukowskiej, a dalej od ziemi Stężyckiej, należącej do województwa Sandomierskiego, ale położonej na prawym brzegu Wisły, poniżej ujścia rzeki Wieprza. Całą południową granicę Mazowsza stanowiła ściana województwa Sandomierskiego od okolicy Stoczka i Żelechowa do Wyśmierzyc nad Pilicą. Rzeka Pilica jednak nie stanowiła granicy województwa Mazowieckiego, które przekraczało jej brzeg prawy i koło Ryczywołu i Głowaczewa sięgało po rzekę Radomkę, dalej zaś od Głowaczewa do Wyśmierzyc miało granicę suchą. Na całym zachodzie województwo Mazowieckie graniczyło z dzielnicą Płocką i Rawską.

Nepomuki z Kurpi (>>) zostały również wyodrębnione i prezentuję je na osobnej stronie. To te same obiekty, które opisano tutaj

Do tego spisu dodać należy liczne obiekty z Warszawy (>>) opisane na osobnej stronie


Ziemia Ciechanowska >> Ziemia Czerska >> Ziemia Liwska >> Ziemia Łomżyńska >> Ziemia Nurska >>
Ziemia Różańska >> Ziemia Warszawska >> Ziemia Wiska >> Ziemia Wyszogrodzka >> Ziemia Zakroczymska>>

Pawiński, 1895: powiaty i miejscowości Ziemi Czerskiej:  czerski: Sobików, Góra Kalwaria, Jazgarzew, Warszawice, Karczew; garwoliński: Osieck, Mińsk Mazowiecki, Wilga, Latowicz; warecki: Jasionna, Stromiec, Mniszew, Głowaczów, Grabów nad Pilicą, Boglewice, Konary, Ostrołęka, Laski , Nowa Wieś, Pilica; grójecki: Lewiczyn, Goszczyn, Białobrzegi, Bądków, Belsk, Jeziórka, Jasieniec, Promna, Wyśmierzyce.

Teren dawnej Ziemi Czerskiej obejmował też Zaplicze (>>), czyli fragmenty dzisiejszych powiatów kozienickiego i białobrzeskiego leżące między ujściami Pilicy i Radomki, od Wyśmierzyc do Wisły


^

Powiat Otwock (część należąca do Ziemi Czerskiej, 5 + 1)

zobacz na mapie Google (>>)


zobacz pozostałe Nepomuki dzisiejszego powiatu, z części należącej do Ziemi Warszawskiej >>






  • Radwanków Szlachecki (gm. Sobienie-Jeziory, pow. Otwock, ): przy domu nr 27 kapliczka murowana z ładną figurą Jana N. w oszklonej szafce, ozdobiona tujami i kwiatami. Jan jest drewniany, polichromowany, w czapce i aureoli, bez krzyża, a w ręku ma muszlę na znak pielgrzymki do Boleslavi (byłby to unikat, gdyby udało się potwierdzić!) (nad: T.B.). Odwiedziłem (a raczej wtórnie odkryłem zapomniany obiekt :) tego Jana w październiku 2008. Rzeźba ma klasę i wdzięk, wykonał ja niezłej klasy artysta, co widoczne jest w gestach dłoni, modelunku szat, wyrazie twarzy. Porozmawiałem z właścicielem posesji, który opowiadał typowa legendę o unoszeniu rzeźby przez Wisłę. Bardziej konkretnie brzmiała informacja o poprzedniej drewnianej kapliczce - miała formę brogu, została zresztą przeniesiona do obecnej lokalizacji  z jakiegoś miejsca bliżej rzeki. Opowiadał też o próbie nabycia rzeźby przez jakiegoś kolekcjonera - dobrze, że jest ona dobrze pilnowana! Bardzo miłego pana odwiodłem od pomysłu amatorskiej renowacji rzeźby uświadamiając mu szkodliwość malowania zabytku farbą olejną. Mam trochę wątpliwości co do muszli opisywanej przez T.B. - ten ślad w lewej dłoni Jana może być np. resztką palmy męczeńskiej. Brak kciuka. Gwiazdy aureoli owinięto sreberkiem od czekolady






^
Dziecinów pow. Otwock gm. Sobienie-Jeziory DW801, nr 82
 

 

Przy drodze nr 801 dwupiętrowa murowana kapliczka z 1864 (inne źródło podaje 1894) z rzeźbą Jana N. Figura jest duża i ładna, szkoda że prawie niewidoczna - umieszczono ją za oszklonymi oknami na drugiej kondygnacji o ściętym narożach. Biret w lewej dłoni, w prawej przy piersi krucyfiks. Niestety w ostatnim czasie (2016?) wycięte zostało piękne stare drzewo ocieniające kapliczkę. Istnieje stare zdjęcie przedstawiające grupę partyzantów pod murowaną kapliczką słupową z figurą Jana N. w półokrągłej wnęce (zobacz wyżej) - nie jest wykluczone, że przedstawia ono właśnie obiekt z Rudna (nad: T.B., uzup: Pietrosul)



^
Sobienie-Jeziory pow. Otwock gm. Sobienie-Jeziory Mały Rynek 1
 

W kościele pw. Wszystkich Świętych neogotycki ołtarz boczny, wykonany po roku 1805 (data powstania kościoła) jest pod wezwaniem Jana Nepomucena. W nim znajduje się obraz namalowany w roku 1898 przez M. Kasiewicza. Gołogłowy Jan ma duże zakola, na szyi nosi befkę i krzyżyk. W rękach spory krucyfiks. U jego stóp umieszczono anioła osłoniętego rozwianym kawałkiem błękitnego materiału, trzymającego palec na ustach, a w rękach liść palmy i zapieczętowany list. Za Janem dekoracja architektoniczna i jakieś skały, a po prawej most ze sceną Topienia  kilkoma małymi figurkami żołnierzy. Co najmniej od roku 1810 (data wizytacji) odbywa się tu, w dzień JN (po zmianie - w najbliższą temu dniu niedzielę), odpust i procesja ku czci Jana. Zanotowano użycie w tych procesjach chorągwi z wizerunkami świętych (uwaga: należy sprawdzić, czy na którejś jest Jan N.)



^
  -/¿ NN miejsce w okolicach Glinianki w Ziemi Czerskiej pow. Otwock gm. Kołbiel  
 

W książce o działaniach partyzanckich podczas II WŚ w okolicach Glinianki znalazłem fotografię ze ślubu "Kruka", a na niej białą murowaną kapliczkę słupową z figurą Jana N. w półokrągłej wnęce. Nie wiadomo gdzie powstało to zdjęcie i czy kapliczka jeszcze istnieje. Jedyny znany mi podobny obiekt to kapliczka przy bramie pałacu w Rudnie (zobacz niżej), ale z powodu jakości zdjęcia trudno to potwierdzić. Dodatkowa trudność to bardzo zły stan Jana z Rudna. Na zbliżeniach widać różnice w obramowaniu wnęki, lecz mogły one powstać już po wojnie (uwaga: kontynuować poszukiwania, możliwa jest też lokalizacja za pobliską granicą z Ziemią Warszawską)

 

^
Rudno pow. Otwock gm. Kołbiel  
 

Przy bramie pałacu (>>) w Rudnie, po przeciwnej stronie drogi, jest murowana kapliczka, a w niej Jan N. zamalowany na gęsto farbą, ostatnio srebrną. Kapliczka pochodzi z połowy XIX wieku, drewniana rzeźba też jest XIX-wieczna. Zostało z niej tylko popiersie, reszta uległa zniszczeniu



^
Rudzienko pow. Otwock gm. Kołbiel  
 

Słupowa kapliczka z I połowy XX wieku (pewne źródło podaje I połowę XIX wieku, zapewne przez pomyłkę), ufundowana przez rolnika Józefa Przybysza po I Wojnie Światowej, z drewnianą rzeźbą Jana N., bez krzyża, z połamanymi rękoma i bez biretu. Niedawno obiekt odnowiono malując kapliczkę na biało, a Jana na kolor cytrynowy(!) i ozdabiając czarnymi guzikami. Jest tam też Florian (>>) i był kiedyś piękny dwór (>>)




^

Powiat Garwolin (9)

zobacz na mapie Google (>>)


W Garwolinie przy moście i zalewie na Wildze stoi murowana kapliczka. Jej lokalizacja jej typowo i modelowo nepomucka, jednak nie ma w niej figury JN i nie znam żadnych źródeł, które by o tym świadczyły. Może kiedyś taka informacja się objawi, na razie jest to tylko tylko luźna uwaga



^
Parysów pow. Garwolin gm. Parysów ulica Borowska
 

Przy drodze do Starowoli stoi murowana bielona kapliczka, wykończona gontowym daszkiem z krzyżem, z młodszą szablonową polichromowaną figurą Jana N. we wnęce, identyczną jak np. ta w jak w Ruścu, Jabłonnie Lackiej (pow. Sokołów Podlaski, podlaskie >>) czy Kraczkowej-Budach (pow. Łańcut, ruskie, Ziemia Przemyska >>). Kolory polichromii zmienne w czasie. jest możliwe -  a twierdzi tak pan kościelny - że rezydująca dziś w kościele drewniana uszkodzona figura (zobacz niżej) to pierwszy lokator kapliczki. Różnica wieku obiektu i nowej rzeźby zdaje się to potwierdzać (uzup: Pietrosul)




^
Parysów pow. Garwolin gm. Parysów Rynek 48
 

W kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w bocznym ołtarzu, znajduje się obraz z wizerunkiem Jana N. Widać na mim postać Jana, dużego anioła, nietypowo trzymany krucyfiks i krajobraz (nad: Pietrosul)



^
Parysów pow. Garwolin gm. Parysów Rynek 48
 

W kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny znajduje się drewniana polichromowana figura Jana N. Brak dłoni (nad: Pietrosul). Pan kościelny twierdzi, że rzeźba pochodzi z kapliczki za miastem (zobacz wyżej) - stąd wynikałoby, że figura, która aktualnie tam rezyduje, jest drugim jej lokatorem



^
Mariańskie Porzecze / Goźlin pow. Garwolin gm. Wilga  
 

Mariańskie Porzecze przechodzi płynnie w wieś Goźlin, gdzie znajduje się tutejszy Jan N., w formie rzeźby ustawionej w roku 1922 przez fundatorów - małżeństwo Zielińskich - za wsią, koło rowu melioracyjnego. Ciekawe było umieszczenie gwiazdy wystającej z postumentu u stóp Świętego (uwaga: odnaleźć zagubione w archiwum zdjęcia). Wizja lokalna w październiku 2008 pozwoliła stwierdzić dobry stan obiektu po niedawnym remoncie. Niestety gwiazda nie wróciła na swe miejsce. Figura była jednolicie biała, cokół beżowy, ale stan aktualny może być inny, bo obiekt jest często przemalowywany. Niepokój budzi spore pochylenie całego obiektu, zapewne grunt na tej podmokłej łączce jest niestabilny. Otoczenie zadbane, kwiatki. Niestety w lutym 2010 zauważyłem, że ścięto wszystkie drzewa towarzyszące Janowi. Odsłoniło to niewidoczny do tej pory ciek wodny, ale dało wrażenie pustkowia. Obok założono młody sad. Na cokole napis:

JAN NEPOMUCEN

FUNDATOROWIE
TEJ FIGURY
ANTONI i MARIANNA
ZIELIŃSCY
1922 Roku



^
Mariańskie Porzecze pow. Garwolin gm. Wilga  
 

Jan N. z tej miejscowości (łączącej się z Goźlinem) koło Wilgi to barokowe malowidło naścienne w zwieńczeniu iluzjonistycznego ołtarza św. Antoniego, na ścianie drewnianego kościoła p.w. Matki Boskiej (wnętrze południowego transeptu, na górze). Umieszczono je w rokokowej, podtrzymywanej przez dwa anioły ramie z końca XVIII wieku. Dzieło marianina Jana Niezabitowskiego (1744-1804) (uwaga: odnaleźć zagubione w archiwum zdjęcia)



^
Stodzew-Kolonia pow. Garwolin gm. Wilga  
 

Na rozstajach dróg odnalazłem tu barokową czworokątną tynkowaną na biało kapliczkę na czterech filarach. Pod czworokątnym daszkiem umieszczona jest XVIII wieczna rzeźba Jana N., zamalowana brązową farbą olejną tak, że zatarły się szczegóły wizerunku. W roku 2017 stwierdzono odremontowanie kapliczki (pomalowanie, dorobienie sufitu, przeróbka posadzki) połączone z przemalowaniem figury - ma ona teraz białą twarz i dłonie, jasnobrązowe szaty, czarny biret, krzyż i befkę




^
Ryczyska pow. Garwolin gm. Miastków Kościelny  
 

Prymitywna drewniana figura Jana N. w nowej murowanej oszklonej kapliczce, postawionej na miejscu starszej. Widać uzupełnienia i resztki zdartych farb. Mocno zniszczona, ale pełna uroku (nad: Pietrosul)



^
Pilawa pow. Garwolin gm. Pilawa Al. Wyzwolenia 1
 

Na wschodnim skraju miejscowości, przy przejeździe kolejowym, na dole przydrożnego krzyża znajduje się kapliczka, a w niej mała figurka Jana N. Lifting w roku 2009, niestety z użyciem kostki bauma i blachy



^
Trąbki-Czechy pow. Garwolin gm. Pilawa ul. Osadnicza 47
 

W tej miejscowości znajduje się huta szkła założona przez czeskich specjalistów. Głównym inicjatorem był prawdopodobnie emigrant Ignacy Hordliczka. Hutę i osadę fabryczną nazwano Czechy.  Osadnicy ufundowali żeliwną figurę swojego patrona - Jana N. (uwaga: odnaleźć zagubione w archiwum zdjęcia, nad: D.K.)



^

Powiat Grójec (część należąca do Ziemi Czerskiej, 8 + 1)

zobacz na mapie Google (>>)


zobacz pozostałe Nepomuki dzisiejszego powiatu, z części należącej do Ziemi Rawskiej >>







  • Worów (gm. i pow. Grójec, ): na placu w okolicach kościoła, na trawniku otoczony tujami, stoi kamienna figura Jana Nepomucena ustawiona na cokole i schodkach. W odległości kilkuset metrów rzeczka i tereny podmokłe i bagno. Na cokole napis:

    Pamięci
    Maryi z Popielów
    Rostworowskiej

    Inskrypcja wskazuje na zamieszkałą w niedalekiej Leśniowoli (dziś Lesznowoli) rodzinę Rostworowskich jako fundatorów. Warto dodać, że najznamienitszym przedstawicielem tego rodu był Jan Nepomucen Rostworowski (1799-1847), pisarz i poeta, który imię dostał po bracie matki, Janie Nepomucenie Małachowskim. Do ustalenia pozostaje ewentualny jego związek z fundacją figury, która powstała z pewnością w wieku XIX, a więc być może za jego życia (nad: M.A.)

  • Jasieniec (gm. Jasieniec, pow. Grójec, ): w tutejszym kościele p.w. Św. Rocha, w lewej nawie, nad drzwiami do zakrystii wisi ładny obraz z II połowy XVIII wieku z przedstawieniem klęczącego Jana N. adorującego krucyfiks przy ołtarzu (nad: Falbanka). Dużo zamieszania wprowadziła informacja w jednym ze źródeł mówiąca, że obraz ten ma gwiazdy i palmę męczeńską z blachy srebrnej nałożone na płótno. Wobec braku takowych na tym obrazie dociekałem istnienia innego obrazu w innym Jasieńcu, koło Wyszkowa. Sprawę rozstrzyga śledztwo Piotra Bielawskiego, który nadesłał zdjęcia z Katalogu Zabytków powiatu grójeckiego z zaznaczonymi śladami uszkodzeń obrazu - płótna po mocowaniach srebrnych ozdób. Czyżby zostały skradzione w nieznanym czasie? Inną specyfika tego obrazu jest rzadko spotykany i tajemniczy motyw globusa lub astrolabium sferycznego (w prawej górnej części obrazu). Występuje on na przykład na obrazach z Czerwińska i Łomży, Czudca (sandomierskie >>), Ostrożanów (podlaskie >>), Nowego Wiśnicza (krakowskie >>): oraz Siedlec (lubelskie >>) oraz w figurach ze Szczuczyna oraz Tarnowskich Gór (Górny Śląsk >>) i Bensheim w Niemczech (>>)

  • - Lechanice (gm. Warka, pow. Grójec, ): na wprost dworu lechanickiego, w dolinie Pilicy, znajduje się miejsce upamiętnione krzyżem metalowym obecnie wrośniętym w drzewo, w którym istniała kapliczka z XVIII-wieczną figurą Jana N. Już w latach 70. XX wieku źródła określały ten obiekt jako resztki kapliczki (nad: TeoP)
     

  • Chynów (gm. Chynów, pow. Grójec, ): w drewnianym kościele znajduje się rokokowy ołtarz główny z III ćwierci XVIII wieku, a w nim rzeźba Jana N. datowana na II połowę XVIII wieku (nad: TeoP)








^
Belsk Duży powiat: Grójec gm: Belsk Duży ul. Szkolna
 

Kamienny posąg Jana z Nepomuka przy stawie, statyczny, dawniej polichromowany. Na cokole, u podstawy rzeźby inskrypcje na wszystkich bokach dają razem tekst:

Maria z Zamoyskich
Lubomirska z dziećmi
z pokorą i modlitwą
1879

Inskrypcja wskazuje na właścicieli pałacu w nieodległej Małej Wsi jako fundatorów. Figura stała dawniej w grupie czterech starych kasztanowców, ale przed kilku laty (2012?) zostały one ścięte, jak ma to w zwyczaju nasz naród nienawidzący drzew. Zastąpiono je kiczowatymi tujami. Nieco później (2018?) przeprowadzono zadziwiający barbarzyństwem remont rzeźby, zamieniając ją w bezszyjego golema o zatartych rysach, a polichromię zamieniono na jednolitą żółtawą barwę (uzup: R.G.)




^
Gościeńczyce powiat: Grójec gm: Grójec ul. Brzozowa, nr 64 (?)
 

Przy bocznej drodze, na murze prywatnej posesji zawieszono kapliczkę w formie oprawionego w drewnianą ramę obrazu zwieńczonego prostym krzyżem. Współczesny, całkiem niezły obraz przedstawia popiersie Jana N. trzymającego palec na ustach i krzyż z palmą. Tabliczka przytwierdzona do ramy kryje jakąś historię: "W PODZIĘCE, RODZINA HANSENÓW / GOŚCIEŃCZYCE 2007" (nad: TeoP)



^
Warka powiat: Grójec gm: Warka  
 

W centrum starego cmentarza, na grobie matki Magdaleny i syna Jana Maliszewskich w roku 1877 ustawiono piaskowcową figurę Jana Nepomucena. Była poważnie uszkodzona - brakowało jej głowy i widoczne były liczne i głębokie spękania w części dolnej. Tylko chyba dzięki grawitacji pomnik stał jeszcze i wołał o ratunek. W lecie 2010 figura zniknęła ze swego cokołu - w ramach renowacji akcji starych nagrobków została poddana gruntownej renowacji polegającej m.in. na scaleniu odłupanych fragmentów i rekonstrukcji głowy. Remont zakończono w roku 2014. Wykonawczynią była pani Krystyna Antoniak z Pruszkowa, a inicjatorem Społeczny Komitet na rzecz Odnowy Zabytkowych Nagrobków na Wareckim Starym Cmentarzu (uwaga: na tabliczce informacyjnej renowacji jest błąd w imieniu matki) (nad: TeoP)
 






^
Lipie powiat: Grójec gm: Błędów nr 33
 

Murowana kapliczka nad strugą i założonych na niej stawach, z dwuspadowym daszkiem krytym dachówka, biała. Wewnątrz lLudowa rzeźba Jana N. z XIX wieku, odrestaurowana kilka lat temu przez p. Annę D.Z. na zlecenie proboszcza (w tym miejscu podziękowania dla Proboszcza za zlecenie i finansowanie prac oraz dla pani ADZ za uratowanie rzeźby będącej już prawie destruktem). Rzeźba przez jakiś czas była do zobaczenia w kościele św. Trójcy. Na pewno do roku 2009 figura znajdowała się już znowu w kapliczce nad strugą i założonych na niej stawach (zobacz niżej). Wizja lokalna we wrześniu 2019 wykazała, że kapliczka cała zarosła bluszczem i jest praktycznie niewidoczna, a wewnątrz rezyduje stara figura, przeniesiona tu znowu po okresie urlopu w kościele. Niestety znowu pojawiły się uszkodzenia, widoczne na szyi rzeźby (uzup: S.Zobniów, R.G.)




^
Trzylatków Mały powiat: Grójec gm: Błędów nr 46a
 

Blisko głównej szosy, przy mostku nad mikrorzeczką, stoi kapliczka otwarta na trzy strony, okazała, ceglana, z datą 2000. Wewnątrz szablonowa figurka Jana N. cała pomalowana srebrzanką, około 70 cm wysokości, bez krzyża. Prawdopodobnie upadła, bo prawa dłoń jest rozbita, i przez jakiś czas zostały z niej tylko druty. Później prowizorycznie naprawiono obie dłonie, ale uszkodzenia są widoczne (nad: Falbanka, uzup: R.G.)



Powiat Siedlce (część należąca do Ziemi Czerskiej, 1)

zobacz pozostałe Nepomuki dzisiejszego powiatu, z części należącej do Ziemi Łukowskiej d.woj. lubelskiego >>



  • Wola Wodyńska (gm. Wodynie, pow. Siedlce, ): w tej miejscowości na granicy Mazowsza jest kapliczka z drewnianą rzeźbą przedstawiającą Św. Jana Nepomucena z krzyżem w ręku stoi nad rzeczką Witką, przy moście. Rzeźba jest wykonana z drzewa owocowego, w dole postaci Nepomucena wyrzeźbiono słoneczko (gwiazdę?) oraz datę 88, co by wskazywało, że została ona wykonana w 1788 r. W ostatnim czasie renowację rzeźby przeprowadził p. Tadeusz Szostek, który uzupełnił jej ubytki spowodowane czasem (dolepienie brody, kołnierza i plomby betonowe u dołu postaci) oraz zakonserwował ją specjalnymi płynami. Właściciel posesji, na której stoi Św. Jan Nepomucen, p. Piotr Szostek twierdzi, że dziedzic Chomiczewski, który prowadził księgę historyczną o wsi nie mógł dowiedzieć się, kiedy rzeźba powstała, co dowodzi faktu, że jest ona bardzo stara. Nie wiem, czy z powodu wieku, czy też tych płynów konserwujących, ale Jan wygląda ja uratowany z pogorzeliska - jest cały czarny. Podczas odwiedzin w lipcu 2005 stwierdziłem, że Jan otrzymał nową kapliczkę oraz cokolik z cegły. Niewątpliwie czas był na renowację, ale obiekt bardzo stracił na malowniczości. Z tą figurą związana jest legenda, która mówi, że od kiedy na rzece Witka zbudowano most, kobiety twierdziły, że w nocy straszą tam złe duchy, a rzeczka na wiosnę zalewała okoliczne pola. Wszystkie te zjawiska skończyły się, kiedy wystawiono i poświęcono kapliczkę Jana N.


^

Powiat Piaseczno
(część należąca do Ziemi Czerskiej, 4 + 1)

zobacz na mapie Google (>>)


zobacz pozostałe Nepomuki dzisiejszego powiatu, z części należącej do Ziemi Warszawskiej >>
















  • - Moczydłów (gm. Góra Kalwaria, pow. Piaseczno, ): w "Spotkaniach z Zabytkami" z listopada 2003 odnalazłem bardzo ciekawy artykuł Zdzisława Skroka o słupach granicznych. Nie ma w nim ani słowa o Nepomucenach. Przytoczono za to inskrypcję z XVIII-wiecznej (po 1751 roku, kiedy to powódź zniszczyła wcześniejsze kopce graniczne) tablicy umieszczonej wtórnie na kapliczce w Moczydłowie, przy drodze z Góry Kalwarii do Piaseczna, na sztucznym wzniesieniu - kopcu granicznym (a nie kopca-mogiły z 1914 roku - ten znajduje się w lesie naprzeciw kapliczki):
     

    Węgielnik pod Baniochą
    Trzy kopce objawi
    Srzód Wisły przeciw glinek
    Pónkt granic postawi
    Linÿa od pierwszego
    Prosto położona, ...(?)
    Gdy drugiego dociągnie
    Yuż rozgraniczona
    Wola Załęska od Wsi
    Moczydłowa wcale.
    Obrońco Ludzkiey Sławy
    Strzeż y granic stale

    Otóż Obrońca Ludzkiej Sławy to często stosowane określenie Jana Nepomucena! Wizja lokalna w niedzielę 30.11.2003 potwierdziła te obserwacje. W numerze SZZ z lipca 2005 temat został rozwinięty, a tekst inskrypcji poprawiony na podstawie starej fotografii. Autorka, Maria Anacka-Łyjak, przypuszcza, że kapliczka nepomucka stała pierwotnie pośrodku (srzód) Wisły, to jest na wyspie wiślanej leżącej na granicy dóbr Moczydłów i Wola Załęska, na osi (linÿa) prostopadłej do rzeki na wysokości  wsi Glinki na prawym brzegu, a po jej zniszczeniu przez wodę przeniesiono ją w obecne miejsce na północnym krańcu wsi. Ze starej kapliczki pozostała jedynie tablica. Być może uratowała się też drewniana figura Jana N., którą uniosła woda, a która zaginęła już później. Fundatorem był najprawdopodobniej proboszcz górski, to jest Góry Kalwarii

  • Żabieniec (gm. i pow. Piaseczno, ): kamienna (wapień, 180 cm, razem z cokołem 370 cm) rzeźba Jana N. znajduje się na terenie będącą własnością Instytutu Rybactwa Śródlądowego, na małym kopcu ziemnym, na murowanym z czerwonej cegły postumencie nieopodal miejsca, w którym rzeczka Zielona wpada do Jeziorki (a więc zaledwie kilkadziesiąt metrów od granicy Ziem Czerskiej i Warszawskiej), zwrócona twarzą do rzeki. Dodać należy, że z www.piaseczno.info: W dość sensacyjnych okolicznościach została oddana do renowacji figura Św. Jana Nepomucena z Żabieńca. Miała wiosną 2005 roku powrócić na swoje dawne miejsce nad rzeczką Zieloną, a tym czasem minęła już kolejna wiosna i świętego nie ma ! Murowany cokół XIX- wiecznej, wapiennej figury wykonanej w konwencji barokowej - rozpada się z tęsknoty. Okoliczny teren pod nieobecność “gospodarza“ zaczyna z czasem zmieniać swoje przeznaczenie. Czy św. Jan będzie miał dokąd wrócić?
    9 listopada 2006 o godzinie 14 nastąpiło uroczyste odsłonięcie figury po remoncie - zobacz zdjęcia z tej uroczystości. Jan wygląda naprawdę okazale i elegancko, chroni go łańcuch rozpięty na ośmiu kamiennych słupkach. Efekt psuje tylko nadmierna bliskość ścieżki rowerowej i fatalnie usytuowana latarnia, która w dodatku nie oświetla figury, tylko cokół. Natomiast miło było popatrzeć, że na Święto Niepodległości pod pomnikiem pojawiła się wiązanka kwiatów i biało-czerwone wstążki. Niestety figura jest zagrożona dewastacją - regularnie przewracane są słupki barierki, w 2009 roku ucierpiała też aureola Jana. Podczas wyjątkowo mokrego lata 2011 figura była podtopiona

  • Słomczyn (gm. Konstancin-Jeziorna, pow. Piaseczno, ): w tutejszym kościele św. Zygmunta, po lewej stronie od wejścia, na tylnej ścianie nawy znaleźć można obraz nepomucki. Jan stoi przy ołtarzu na którym spoczywa biblia i biret, w rękach trzyma palmę i krzyż a nad jego głową umieszczono język. Obok dwa aniołki dzierżą klucz i wieniec; jeden z nich ma fajną błękitną szarfę. Olejny na płótnie, barok, XVIII wiek (nad: S.Ł.)


















^
    Pęcław powiat: Piaseczno gm: Góra Kalwaria  
 

W tej miejscowości mieszka rzeźbiarz ludowy Eugeniusz Węgiełek, który wykonuje również figury Jana N. Jedna z nich, polichromowana figurka o wysokości 36 cm z drewna lipowego, oferowana była w roku 2019 przez Dom Sztuki Ludowej - PolArt w Warszawie. Przypisanie jej do Pęcławia jest symboliczne - nie wiemy gdzie trafi lub już trafiła po ewentualnym zakupie (nad: Pietrosul)

 

^
  Jeziorna powiat: Piaseczno gm: Konstancin-Jeziorna  
 

Nepomuk z mostu na Jeziorce, z granicy Jeziornej i Konstancina pod Warszawą, a jednocześnie tuż przy granicy Ziem Czerskiej i Warszawskiej dawnego województwa mazowieckiego. Figura, niedawno remontowana i odmalowana, stoi przy szosie, naprzeciwko starej papierni. Kamienna, na baniastym cokole. Jan na pięciogwiaździstą aureolę. Kształt cokołu oraz sposób modelowania szat każą datować dzieło - według Z. Michalczyka - na XVIII wiek, równocześnie z czasem powstania pobliskiej papierni. Ja przesunąłbym moment powstania na wczesny wiek XIX. Obiekt remontowany w roku 2016







^

Powiat Mińsk Mazowiecki
(część należąca do Ziemi Czerskiej, 7 + 1)

zobacz na mapie Google (>>)


zobacz pozostałe Nepomuki dzisiejszego powiatu, z części należącej do Ziemi Liwskiej >>
zobacz stronę Nepomuków Lubelskich >>


^
Mińsk Mazowiecki powiat: Mińsk Mazowiecki gm: Mińsk Mazowiecki rondo ks. Józefa Dziąga
 

Od 21 maja 2014 roku w odnowionej najstarszej w mieście słupowej kapliczce przy rondzie i rzece Srebrnej rezyduje nowa współczesna figurka Jana N. autorstwa pana Andrzeja Brodowskiego. Wysokość 51 cm, atrybuty: krzyż ułożony na przedramieniu, w ręku palma męczeńska; trzyma palec na ustach jako symbol zachowanej tajemnicy. Nad głową widnieje aureola z pięcioma gwiazdami. Gronostajowa peleryna, na głowie biret z czterema skrzydełkami. Inauguracja była bardzo uroczysta, wykonano znane nepomuckie oratorium d-moll Jerzego Derfla (nad: P.Siła, MDK)

 

^
- Wólka Dłużewska powiat: Mińsk Mazowiecki gm: Siennica  
 

Kilka metrów na północ od skrzyżowania drogi asfaltowej z Kąt z polnym traktem stoi na pustkowiu nowa, raczej brzydka kapliczka z białej cegły. Jest ona zapewne spadkobierczynią starszego obiektu ustawionego na granicy sołectwa Wólka Dłużewska biegnącej właśnie tą polną drogą. Była w niej kiedyś resztka barokowej rzeźby nepomuckiej. Jan był tak zniszczony, że zaczynał się od kolan. Ten widok i troska mieszkańców o ich Jana robiły wrażenie. Niestety, stara figura została skradziona (>>), jak doniosła mi mieszkanka Wólki, i została zastąpiona nową, szablonową (zobacz niżej) (uwaga: odszukać zdjęcie w archiwach)

 

^
Wólka Dłużewska powiat: Mińsk Mazowiecki gm: Siennica  
 

W opisanej powyżej kapliczce, na miejscu skradzionej (>>) starej barokowej zniszczonej rzeźby (zobacz wyżej) umieszczono nową figurę, robiącą wrażenie plastikowej w swej "piękności". Należy ona, jak głosi tabliczka. do grupy identycznych lub bardzo podobnych figur wykonanych w zakładzie Schaeferów z Piekar Śląskich (zobacz np. rzeźby z woj. bełzkiego ze Starej Wsi, Krowicy Hołodowskiej, Krowicy Samej)





  • Kuflew (gm. Mrozy, pow. Mińsk, ): nieziemskiej piękności kamienny polichromowany Jan N. zachwyca modnymi butami ze ściętymi noskami. Rzeźba z piaskowca, ufundowana w 1777 roku. Zgodnie z umieszczonym na niej napisem jej pojawienie wiąże się z postacią ks. Franciszka Kossowskiego - proboszcza kuflewskiego, zmarłego w tymże roku. Na figurze znajduje się prośba o modlitwę za jego duszę

  • Cegłów (gm. Cegłów, pow. Mińsk, ): w tutejszym kościele przechowywany jest feretron nepomucki utrzymany w kolorach złotym i niebieskim, niedawno odnowiony. Jana przedstawiono w pozycji klęczącej, z gwiazdami nad głową (nad: S.Ł.)

  • Dębe Małe (gm. Latowicz, pow. Mińsk, ): drewniany polichromowany ludowy Nepomuk w prywatnej kolekcji. Kupiony na warszawskim bazarze na Kole. A.B. porównała zdjęcia z dwóch stron tego serwisu i wykryła, że figura najprawdopodobniej pochodzi z okradzionej (>>) w 2004 roku kapliczki w Bindudze na Kurpiach (>>)!

  • Dębe Małe (gm. Latowicz, pow. Mińsk, ): drewniany polichromowany ludowy Nepomuk niezłej klasy. Trzyma w ręku czapkę i krzyż. Należy do prywatnej kolekcji, oryginalne pochodzenie - nieznane

  • Dębe Małe (gm. Latowicz, pow. Mińsk, ): drewniany barokowy Nepomuk dużej klasy. Należy do prywatnej kolekcji, oryginalne pochodzenie - nieznane. XVIII wiek

 





^
Zapilcze - część należąca do Ziemi Czerskiej województwa mazowieckiego leżąca między ujściami Pilicy i Radomki, od Wyśmierzyc do Wisły

Powiat Białobrzegi (2)

zobacz inne Nepomuki powiatu Białobrzegi należące dawniej do woj. sandomierskiego (>>)


  • Wyśmierzyce (gm. Wyśmierzyce, pow. Białobrzegi, ): w najmniejszym mieście w Polsce leżącym już za Pilicą, ale w ramach Zapilcza należącym dawniej do Mazowsza, na przykościelnym cmentarzu koło strumyka stoi pochodząca z przełomu XVIII i XIX wieku rzeźba św. Jana Nepomucena

  • Stromiec (gm. Stromiec, pow. Białobrzegi, ): nowa otwarta drewniana kapliczka domkowa, zapewne na miejscu starszej, stoi nieopodal kościoła i mostku. Wewnątrz drewniana figura Jana N. z resztkami malowania, z uszkodzonymi rękami i krzyżem, w czapce, zapewne jeszcze XIX-wieczna. W 2007 lub 2008 roku kapliczka doczekała się remontu, który polegał na umieszczeniu figury w koszmarnej trumience z pleksi (porównaj Jana z Jabłonny)


Powiat Kozienice (2 + 2)





 
  • Magnuszew (gm. Magnuszew, pow. Kozienice, ): okazały kamienny Jan N., niefachowo odnowiony poprzez jaskrawe malowanie farbami. Umieszczono go na skomplikowanym kilkuczłonowym baniastym cokole. Dziś chroni go brzydka betonowa barierka z tralkami. Figura ujęta w niewielkim kontrapoście, z krzyżem i palmą, w birecie

  • Zagroby (gm. Magnuszew, pow. Kozienice, ): przy lokalnym skrócie między szosami 723 i 735, z prawej strony drogi w kierunku na Warkę, pod koniec wsi stoi gruba kapliczka w formie umieszczonej na sześciennej bazie kolumny, na której z kolei znajduje się właściwa arkadowa, kryta czterospadowo kapliczka. W trzonie kolumny również jest wnęka, w której znajduje się ludowa 30-centymetrowa drewniana figurka Jana N. z resztkami polichromii (nad: Falbanka)

  • ¿ Mniszew (gm. Magnuszew, pow. Kozienice): bardzo niepewna wiadomość o istnieniu niegdyś Jana N. w tej miejscowości nad Wisłą i Pilicą





^
- Głowaczów powiat: Kozienice gm: Głowaczów ul. Warecka
 
 

W tutejszym kościele św. Wawrzyńca do roku 1944 (a na pewno do roku 1827, z którego pochodzi wzmianka o tym obiekcie) istniał ołtarz Jana N. Został zniszczony razem z całym kościołem (nad: Pietrosul)

 

^

dzisiejsze powiaty piaseczyński, grodziski (część), wołomiński, pruszkowski, legionowski, warszawski, warszawski-zachodni (część), otwocki (mały fragment na północ od Świdra i zachód od Glinianki).

Gloger, 1900: Ziemia Warszawska Ziemia warszawska to ziemia województwa mazowieckiego po włączeniu Księstwa Mazowieckiego do I Rzeczypospolitej w 1526 roku[1], wcześniej ziemia Księstwa Mazowieckiego. Stolicą ziemi była Warszawa. Dzieliła się na 3 powiaty: warszawski, błoński i tarczyński. Posiadała starostwo grodowe w Warszawie, starostwa niegrodowe: błońskie, piaseczyńskie, stanisławowskie i inne.


^

Powiat Piaseczno
(część należąca do Ziemi Warszawskiej,  4)

zobacz na mapie Google (>>)


zobacz pozostałe Nepomuki dzisiejszego powiatu, z części należącej do Ziemi Czerskiej >>









  • Piaseczno (gm. i pow. Piaseczno, ): naczelnym reprezentantem tutejszych Nepomuków jest ten przytwierdzony do wschodniej zewnętrznej ściany kościoła Św. Anny. Jest naprawdę ładny! Janowi towarzyszy sympatyczny aniołek trzymający tajemniczą kulę - bardzo ciekawy i rzadko spotykany motyw astrolabium sferycznego. Występuje on na przykład na obrazach z Czerwińska i Łomży, Czudca (sandomierskie >>), Ostrożanów (podlaskie >>), Nowego Wiśnicza (krakowskie >>): oraz Siedlec (lubelskie >>) i Szczuczyna (Mazowsze >>) oraz Tarnowskich Gór (Górny Śląsk >>) i Bensheim w Niemczech (>>). Interpretacja tego symbolu jest ciągle otwarta. Anioł umieszczony jest asymetrycznie, opiera się na chmurkach i wyciąga rękę w dziwnym geście. Może przedmiot trzymany w tej dłoni uległ zniszczeniu? Grupa rzeźbiarska oparta jest na wsporniku rzeźbionym w girlandy i aniołki. Całość przymocowano do zewnętrznej ściany kościółka. Nepomuk ufundowany został w roku 1736 przez starostę piaseczyńskiego Józefa Aleksandra Sułkowskiego. Odnowiono go staraniem późniejszego o 264 lata starosty piaseczyńskiego, Wojciecha Adamiaka, który jest wyznania ewangelicko-augsburskiego, w intencji jedności chrześcijan. Fachowy opis konserwacji znajdziecie w "Biuletynie Informacyjnym Konserwatorów Dzieł Sztuki" (nr 4 (47) 2001 z 8 marca 2002) w artykule Aleksandry Kann i Barbary Kubisy "Konserwacja późnobarokowej rzeźby Św. Jana Nepomucena". Są też plany postawienia w Piasecznie figury Nowego Jana Piaseczyńskiego, o postępie których oczywiście donosić będę na bieżąco. Na razie mam projekty dwóch chronostychów >> przeznaczonych na jego cokół
  • Lesznowola (gm. i pow. Piaseczno, ): przy ulicy Szkolnej koło kaplicy stoi (zobacz wyżej) kamienna barokowa rzeźba Jana N. fundacji Wojciecha i Salomei Jakubowskich (choć są co do tego pewne wątpliwości), być może jako wotum za uzdrowienie syna. Inna wersja mówi o chęci uchronienia się przed suszami. Na cokole nosi datę 1776. Figura z palmą męczeństwa i krzyżem, z lekkim uśmiechem, niezbyt udana jeśli chodzi o proporcje, ale urocza. Jak wyczytać można w "Słowniku historycznym miejscowości gminy Lesznowola" Ewy i Włodzimierza Bagieńskich (Lesznowola, 2008), poprzednio figura stała w polu, blisko lesznowolskiej drogi, na osi zachodniej od frontu dworu lesznowolskiego, przy dzisiejszej ulicy Dworskiej, po drugiej stronie dawnego traktu krakowskiego. W tle miała zrujnowany PGR (dawny majątek Jakubowskich z dworkiem). Śladem pierwotnego posadowienia () jest blok betonowy pośrodku łąki. Na przełomie lat 70. i 80. Jan utracił chroniący go ceglany baldachim oparty na kolumnach toskańskich oraz oryginalny XVIII-wieczny cokół zastąpiony klockiem z betonu. Sama figura została pomalowana farbą olejną. W latach 1994-95 roku z inicjatywy sołtysa wykonano restaurację rzeźby, zmieniono cokół, a w referendum inspirowanym przez obecną dyrektor Biblioteki Gminnej mieszkańcy zdecydowali o przenosinach Jana w obecne miejsce. Z publikacji Urzędu Gminy zaczerpnięte są zdjęcia obrazujące dawny baldachim murowany, jaki istniał nad figurą, oraz wygląd rzeźby. Przez pewien czas sądziłem, że Jan ten jest tożsamy z Nepomukiem Raszyńskim (zobacz niżej) i został do Lesznowoli przeniesiony właśnie stamtąd, lecz są to oczywiście dwa różne obiekty, a poszukiwania Jana Raszyńskiego wciąż trwają. Latem 2013 roku Jan Lesznowolski przeszedł renowację, a na marzec 2014 planowane jest odsłonięcie połączone z impreza o charakterze nepomuckim. Urząd Gminy właśnie zbiera pomysły dotyczące kształtu tego wydarzenia
  • Nowa Iwiczna (gm. i pow. Piaseczno): ciekawostką nepomucką jest tablica informacyjna z planem Lesznowoli ustawiona w Nowej Iwicznej. Tłem mapy, tekstu informacyjnego i reklam tutejszych firm jest transparentne zdjęcie Jana z Lesznowoli (zobacz powyżej) (nad: Piotr Bielawski)









^
Okrzeszyn powiat: Piaseczno gm: Konstancin-Jeziorna ul. Wiechy
 
Koło mostku na Wilanówce biały dwuczłonowy cokół ozdobiony płaskorzeźbą ze sceną Topienia. Na nim drewniana arkadowa kapliczka kryta dachówką, zwieńczona krzyżem. Wewnątrz współczesna drewniana figura Jana N. zaopatrzona w krucyfiks i metalową aureolę z gwiazdami. Jan lewą dłonią gładzi się po brodzi - czy jest to źle odczytany w jakimś wzorcu przez rzeźbiarza gest Palca Na Ustach? Pod płaskorzeźbą inskrypcja wskazująca na datę powstania obiektu: "Św. Janie Nepomucenia / Wstawiaj się za nami / Chroń nas od żywiołów / A.D. 2013" (nad: R.K.)


^

Powiat Pruszków (7 + 1)

zobacz na mapie Google (>>)








  • Pruszków (gm. i pow. Pruszków) / Chajęty / Jaktory (gm. Dąbrówka, pow. Wołomin): w jednej z galerii zobaczyć można obraz p. A. Miszalskiej-Gąsienicy prezentujący Jana z Chajęt-Jaktorowa (zobacz niżej)
  • - Raszyn (gm. Raszyn, pow. Pruszków): niegdyś stał tu okazały kamienny Nepomuk. Próbowałem odszukać go podczas wycieczki weekendowej. Wiedziałem tylko, że według Rejestru Zabytków powinna tam stać XVIII-wieczna rzeźba nepomucka. Nie udało się, a DarekK potwierdził, że nigdy jej tam nie widział (uwaga: kontynuować śledztwo)
  • Raszyn (gm. Raszyn, pow. Pruszków): boczny prawy ołtarz tutejszego kościoła flankuje złocona figura świętego w dziwnym nieco birecie, z krzyżem w dłoniach. Rzeźba jest prosta, brak szczegółów nie pozwala ze 100% pewnością zaliczyć jej do Nepomuków. Ubiór kanonika i ogólny wyraz zdają się jednak na to wskazywać (uwaga: szanse oceniam na 90%, konieczne sprawdzenie w źródłach) (nad: S.Ł.)
  • Nadarzyn (gm. Nadarzyn, pow. Pruszków, ): w obrębie terenu kościoła św. Leonarda stoi bardzo przystojny młody Jan N. Wykuto go z kamienia, z dużą klasą. Jan ma wysoki biret, w rękach trzyma krucyfiks i ustawiono go w lekkim kontrapoście. Tablica fundacyjna została zniszczona - na cokole były wykonane napisy z liter oprawianych w ołów, niestety ich treść nie jest znana. Okres powstania rzeźby ma dwie wersje, źródła sprzed II wojny światowej, podaje że twórcą figury jest Karol Rosiewicz z Częstochowy, a rzeźbił w roku 1836. Natomiast po renowacji kamienia ukazał się dobrze czytelny napis: Karol Rosiewicz idzie do Częstochowy 17S3 r. Styl rzeźby uprawdopodabnia tę drugą wersję (1753)
  • Wolica (gm. Nadarzyn, pow. Pruszków, ): Jan Wolicki umieszczony jest nietypowo na fasadzie jednego z domów przy ulicy Centralnej, 50 metrów od trasy katowickiej. Szacunkowo jego wysokość to 30-40 cm, za wysoko aby stwierdzić z czego jest wykonany. Niedawno, jakieś 4-5 lat temu, został odnowiony przy okazji remontu całego budynku. Przed remontem został wstępnie przeniesiony do pobliskiej kapliczki położonej przy Katowickiej. Po odmalowaniu przez członka rodziny JN wrócił na fasadę domu. Do czasu remontu domu mieszkańcy nie wiedzieli kogo przedstawia - dziś jest już podpisany (nad: Piotr Bielawski)



^
Rusiec pow. Pruszków gm. Nadarzyn  ul. Główna
 

Niedaleko hotelu George, po wschodniej stronie ulicy, przed ciekiem zwanym Zimna Woda, 75 m od Trasy Katowickiej, po jej południowej stronie, stoi statua Jana N. ze sztucznego kamienia. Jest to statyczna rzeźba w birecie, przyciskająca do piersi krzyż, na cokole trudno czytelny z powodu resztek farby napis zaczynający się od "Św. Janie...". Styl wskazuje na koniec XIX lub początek XX wieku. Ponieważ figura jest identyczna jak ta z Jabłonny Lackiej (podlaskie >>), to można przypuszczać, że jest to odlew z jednego wzorca, wykonany w tym samym warsztacie. Jeśli ta analiza jest prawdziwa, to wydawało by się, że napis można uzupełnić o słowa "... Nepomucenie chroń nas od niesławy w życiu i wieczności", identyczne jak w Bieżuniu - cokoły z napisem wotywnym wykorzystywano zamiennie w tego typu realizacjach. Jednak dokładniejsza analiza (M.A.) dowodzi, że inskrypcja brzmi "... broń nas ..." - z jakiegoś powodu różni się jednym wyrazem



Otrębusy: Muzeum Polskiej Sztuki Ludowej (2)
[gm. Brwinów, pow. Pruszków]: w tutejszym Muzeum Polskiej Sztuki Ludowej mieszczącym sie przy ul. Natalińskiej 15, znaleźć można kilka współczesnych ludowych wizerunków Jana N.
 

^
Otrębusy powiat: Pruszków gmina: Brwinów ul. Natalińska 15
 

W Muzeum Polskiej Sztuki Ludowej w Otrębusach znajduje się polichromowana drewniana figura Jana N. autorstwa Adama Szczepanika. Wysokość 63 cm (nad: Pietrosul)

 

^
Otrębusy powiat: Pruszków gmina: Brwinów ul. Natalińska 15
 

W Muzeum Polskiej Sztuki Ludowej w Otrębusach znajduje się obrazek na szkle (zobacz więcej >>) z Janem N. wykonany przez Zofię Gąsienicę-Roj z Zakopanego w roku 1977. Wymiary to 34x42cm. Ciekawą formę, przypominającą bardziej koronę, przybrał biret Jana  (nad: Pietrosul)

 

^
Powiat Grodzisk  (część należąca do Ziemi Warszawskiej)

(1 + 2)

  • Podkowa Leśna (gm. Podkowa Leśna, pow. Grodzisk, ): w kościele w podwarszawskiej Podkowie Leśnej odnajdujemy witraż nepomucki, którego projekt wykonał Jan Henryk Rosen w roku 1936 (nad. M.K.)
  • -/? Żelechów (gm. Żabia Wola, pow. Grodzisk): według źródeł we wsi znajdować się miała się kamienna kapliczka słupowa z figurką św. Jana Nepomucena. Miała strzec przed plagami powodzi i przynosić deszcz, kiedy zachodziła potrzeba. Wizja lokalna i wypytywanie księdza niestety nie potwierdzają tego faktu (uwaga: kontynuować śledztwo)
  • ? Petrykozy (gm. Żabia Wola, pow. Grodzisk): w dworku należącym niegdyś do Wojciecha Siemiona znajduje się (czy ciągle ?) zebrana przez aktora kolekcja sztuki ludowej, w tym rzeźby. Jest szansa granicząca z pewnością, że znajdzie się tu co najmniej jedna figura Jana N., możliwe są też obrazki nepomuckie (uwaga: po pożarze dworu i częściowym zniszczeniu kolekcji wiadomość może być niestety nieaktualna)


 

zobacz inne obiekty z tego powiatu należące do Ziemi Nurskiej >>


Powiat Wołomin (część należąca do Ziemi Warszawskiej)

(2)

  • Radzymin (gm. Radzymin, pow. Wołomin, ): Nepomuk z Radzymina stoi sobie koło kościoła przed dawną szkółka dla ubogich dzieci (dziś Towarzystwo Przyjaciół Radzymina) wybudowaną przez księżnę Eleonorę Czartoryską. Miejsce to nadal nazywane jest "przy świętym Janie". Spod komży-rokiety wystaje dziewięć guzików sutanny, a szyję Jana ozdabia piękną stójka. Jest to barokowa figura przydrożna wykonana z piaskowca w drugiej połowie XVIII wieku (1782?). Figura zniknęła w kwietniu 2004 - została zabrana do renowacji, a w lutym 2006 widziałem ją już na swoim miejscu
  • Radzymin (gm. Radzymin, pow. Wołomin, ): wewnątrz kościoła jest barokowa drewniana rzeźba Jana N. z wieku XVIII (nad: J.D.)

zobacz inne obiekty z tego powiatu należące do Ziemi Nurskiej >>


^

Powiat Legionowo (część należąca do d.  Ziemi Warszawskiej)

(1)

  • Jabłonna (gm. Jabłonna, pow. Legionowo, N52°22'23.81, E20°55'33.85): niedaleko bramy pałacu Poniatowskich, za ogrodzeniem prywatnego terenu, stoi na kolumnie Jan N. Za kapliczkę służy mu klatka oszklona niebieskim pleksiglasem, z blaszanym daszkiem zwieńczonym krzyżem. Nepomuk jest wizualnie zdegradowany, tak jak całe otoczenie, gdzie więcej billboardów niż domów. Wygląda na XIX wiecznego, ale bardzo trudno o poprawne datowanie. Styl nieokreślono-ludowy. Jan sprawia jednak sympatyczne wrażenie i warto spojrzeć na niego w drodze powrotnej z Mazur czy znad Zalewu Zegrzyńskiego


^




Powiat Warszawa-Zachód

(4)

  • Buraków (gm. Łomianki, pow. Warszawa, 52°19'27.26"N, 20°55'19.06"E): figura Jana N. z Burakowa k. Łomianek, umieszczona w kapliczce stojącej na wzniesieniu - resztce splantowanej wydmy, w miejscu dawnej osady zwanej Prochownią. Wykonana w 1994 roku przez Kazimierza Pieczyńskiego (Pełczyńskiego?), zastąpiła starą rzeźbę przeniesiona do kościoła (zobacz poniżej). Kapliczka murowana, z półokrągło zamkniętym otworem stoi na miejscu dawniejszej, "daszku gontami krytego na czterech drewnianych słupach", jak przeczytać można w piśmie do władz kościelnych i Wydziału Oświecenia Publicznego z wnioskiem o zgodę na budowę kapliczki. Napis fundacyjny głosi:
     

    Statua ta po wylewie
    Wisły r. 1844 pod wsią
    Burakowem małym
    naleziony staraniem dzie
    dzica dóbr Młocin
    odnowiona i tu nawieczną
    pamiątkę dnia 25
    czerwca 1848.
    postawiona

    "Dziedzic wsi Młociny (Ludwik de Poths) i jednocześnie wójt Gminy Młociny wyraził chęć wybudowania na gruncie osady prochownia za własne pieniądze kapliczki i łożyć na jej utrzymanie". Zgoda nadeszła dopiero w roku 1849. Z oryginalnej kapliczki pozostała stara, zatarta już mocno płyta kamienna z inskrypcją. W wydaniu "Gazety Łomiankowskiej" z 6.08.2001 znalazł się krótki artykuł p. Elżbiety Pyszyńskiej o przydrożnej kapliczce Jana z Łomianek przy ulicy Warszawskiej, okraszony zdjęciem. Oto treść: "Bardzo starą historię ma kapliczka z figurą św. JN przy ul. Warszawskiej. Ufundowana przez uczestnika powstania styczniowego miała drewnianą figurkę św. JN cudownie przyniesioną przez fale Wisły i tu wyrzuconą na brzeg. Nadpaloną do połowy oryginalną figurkę przeniesiono do miejscowego kościoła, a na jej miejsce postawiono 7 lat temu nową, wyrzeźbioną i pomalowaną przez p. Pieczyńskiego, mieszkańca Burakowa. Chociaż kapliczka jest otoczona opieką przez p. Wiesię i p. Marię, to z uwagi na upływający czas wymaga gruntownego remontu." Pytanie, czy fundator Ludwik de Poths to wspomniany w artykule (późniejszy) powstaniec styczniowy?

  • Buraków-Prochownia (gm. Łomianki, pow. Warszawa, 52°19'25.46"N, 20°55'8.04"E): od roku 1994 w kościele przechowywana jest stara figura Jana N. z kapliczki z Burakowa-Prochowni. To ją właśnie, jak głosi legenda, osadziła w miejscu starej osady Prochownia na nadwiślańskiej wydmie wielka woda w roku 1844 (zobacz wyżej). Jest nadpalona - jest to "dzieło" wandala lub efekt nieostrożnego ustawienia świecy. Rzeźba ma swoją legendę. Ponoć przyniosła ją w roku 1844 w to miejsce wezbrana Wisła, a kilka lat po ustawieniu w kapliczce na wydmie pielgrzymi z sandomierskiego rozpoznali ją nawet i zażądali wydania. Burakowianie ukryli ja w kościele parafialnym, który znajdował się wówczas w Kiełpinie (uwaga: po wandalskim zburzeniu starego kościoła figura zapewne trafiła do nowego, ale wymaga to sprawdzenia)
  • Błonie (gm. Błonie, pow. Warszawa-Zachód, 52°11'35.88"N, 20°36'50.99"E): w kościele Św. Trójcy, po prawej stronie prezbiterium, ustawiono barokową drewnianą i polichromowana figurę Jana N. Jan przyciska do piersi krucyfiks, druga ręka rozłożona w szerokim geście
  • Lipków (gm. Stare Babice, pow. Warszawa-Zachód, 52°16'45.93"N, 20°48'18.42"E): bardzo zniszczona rzeźba Jana N. znajduje się w dworze w Lipkowie na skraju Puszczy Kampinoskiej. Zapewne nie jest dostępna w związku z ogólnie złą sytuacją zabytków lipkowskich zarządzanych przez parafię (2009-06)
  • >> Mościska (gm. Izabelin, pow. Warszawa-Zachód, ): niedaleko puszczy Kampinoskiej, na granicy Wielkiej Warszawy i Mościsk, stoi ceglana kapliczka w formie latarni umarłych. Nepomucena znajdziecie w dolnej wnęce, za szybką. Zachowała się resztka oryginalnego oświetlenia. Jan ten został opisany dokładniej na stanie Warszawskich (>>), tam też został policzony




^



Powiat Otwock (część należąca dawniej do Ziemi Warszawskiej)

(2)

  • Kopki (gm. Wiązowna, pow. Otwock, ): w pięknym miejscu przy wiszącym Zielonym Mostku 23 maja 2010 roku ustawiono współczesną drewnianą figurę Jana N. wykonaną przez Mateusza Niwińskiego. Na cokole wyryto słowa: "Św. Janie Nepomucki / Tyś jest patron  / sławy ludzkiej / Wstaw się za nami u Pana Wszechrzeczy teraz i na / wieki wieków". Kształt rzeźby nawiązuje do mazowieckiej wierzby z dziuplą, w którą wstawiono figurkę. Jan wtopiony jest w swój cokół-pień, w lewej ręce dzierży krzyż, prawą wyciąga przed siebie - przewidziano, że ktoś zawsze wetknie mu w dłoń kwiat. Idea ufundowania nadświdrzańskiego Nepomuka narodziła się 3 września 2006 podczas oficjalnego otwarcia kładki dla pieszych nad rzeką. Był spektakl wg Gałczyńskiego, znany muzyk grał hejnał na trąbce, był poczęstunek, ognisko, śpiewy ("Zielony mosteczek...") i fajna atmosfera. Ksiądz poświęcił mostek i zapowiedział ustawienie obok niego kapliczki ze św. Janem Nepomucenem. Streścił (z błędami) życiorys Jana i przeprowadził składkę na tacę na rzecz budowy. W 2008 roku sprawa odżyła za sprawą naszego Stowarzyszenia "Nad Świdrem", a głównym animatorem przez cały ten czas był niestrudzony Stanisław Górka. Mieszkający nieopodal artysta wykonał projekt, był on konsultowany i zmieniany w dyskusji  i pod wpływem pokazanym przeze mnie zdjęć licznych obiektów nepomuckich. Jednak ostateczny efekt to w 100%  autorski pomysł rzeźbiarza. W związku z tą figurą odbyła się huczna impreza - koncert napisanego specjalnie na tę okazję przez J. Derfla Oratorium w kościele w Gliniance. Relację z koncertu zobacz w Wiadomościach Nepomuckich 2009 (>>). Natomiast w  Wiadomościach Nepomuckich 2010 (>>) zobaczyć można więcej zdjęć z imprezy odsłonięcia figury. Obiekt przypomina w sposób naturalny figurę JN z włoskiej miejscowości Sill - Castel Novale (zobacz >>)

  • Lipowo (gm. Wiązowna, pow. Otwock): prezent od DK - Nepomuk Afrykański, wykonany na jego zlecenie przez ludowego rzeźbiarza z Ghany. Zapewne zgubił on fotografie, które otrzymał jako wzór, stąd wizerunek jest raczej mało kanoniczny. Ja umieściłem go na drzewie i zabezpieczyłem ząbkowanym daszkiem z miedzianej blachy






zobacz pozostałe Nepomuki dzisiejszego powiatu, z części należącej do Ziemi Czerskiej >>


^

^

Powiat Węgrów (część należąca do Ziemi Liwskiej, 4 + 1)

zobacz na mapie Google (>>)


zobacz pozostałe Nepomuki dzisiejszego powiatu, z części należącej do Ziemi Nurskiej >>
zobacz Nepomuki Podlasia >>

   

^
Liw pow. Węgrów gm. Liw ul. Nowomiejska / Zawadzka
 

Przy rondzie - rozwidleniu dróg w kierunku Węgrowa, Warszawy i Korytnicy - stoi Jan na wysokim ceglanym słupie. Słup murowany w 1901 roku, czworoboczny, o ściankach z surowej cegły. W przyziemiu szerszy, dwustopniowy cokół. W każdym boku słupa wysoka, prostokątna płycina. Nasadę obiega profilowany gzyms podokapowy. W zwieńczeniu, na niewysokim cokoliku, piaskowcowa rzeźba św. Jana Nepomucena. W płycinie od frontu, metalowa tabliczka z nadlaną inskrypcją: "ŚWIĘTY JANIE/ NEPOMUCEŃSKI/ MÓDL SIĘ ZA NAMI/ ADAM I KATARZYNA GRUDZIŃSCY/ POLECAMY SIĘ TWOJEJ OPIECE/ 1901". Kapliczka otoczona metalowym płotkiem



^
¿/- Liw pow. Węgrów gm. Liw ul. Nowomiejska 47
 

Na dawnym przedmieściu zwanym Liwem Nowym, przy drodze Węgrów - Warszawa, nad Miedzianką, na miejscu kościoła szpitalnego św. Ducha, jest ponepomucka kapliczka przydrożna, dziś pod wezwaniem św. Marka. Pochodzi z 1838 roku, jest murowana, czworoboczna, otynkowana. W części dolnej nieco szerszy cokół. Kondygnacja górna otwarta na trzy strony półkolistymi arkadami. Filary arkad ozdobione impostami. Nasadę obiega gładkie belkowanie i skromny gzyms podokapowy. Przykryta daszkiem namiotowym, dachówkowym. W zwieńczeniu kuty z żelaza krzyż, zakończony kółkami. Niegdyś była tu drewniana rzeźba św. Jana Nepomucena (uwaga: ustalić losy rzeźby)

 

^
Liw pow. Węgrów gm. Liw ul. Kościelna
 

W neogotyckim kościele św. Leonarda, w ołtarzu głównym, znajduje się figura św. Jana Nepomucena w białej szacie, ze stułą na szyi i z wieńcem pięciu gwiazd wokół głowy (nad: H.Jakóbczak)



^
Górki Borze pow. Węgrów gm. Korytnica nr 36
 

W zgrabnej murowanej i bielonej kapliczce przy skrzyżowaniu znajduje się metalowa (!) figura Jana N. Ma twarz i ręce pomalowane ma na seledynowo! Fundowali go zapewne Kamińscy, właściciele tutejszego majątku. Kapliczka był remontowana w lecie 2012 roku przy okazji zakładania chodników (uwaga: odnaleźć zdjęcia w archiwum, sprawdzić stan aktualny)

 

^
- Górki Borze pow. Węgrów gm. Korytnica  
 

W kapliczce była niegdyś drewniana polichromowana figura Jana N. Rzeźba została skradziona (>>) około 2006-2007 roku, kiedy to okradziono wiele okolicznych kapliczek. Od 2008 roku jest tu Matka Boska. Kapliczka jest murowana i tynkowana, ma kształt słupa, jest dwuczłonowa. Daszek o czterech szczytach zwieńczony krzyżem. W górnej kondygnacji są cztery półokrągłe oszklone okienka (nad: Pietrosul)



^
Niwiski pow. Siedlce gm. Mokobody ul. Siedlecka
 

Klasycystyczna murowana kapliczka z drewnianą polichromowaną figurą Jana N. z początku XX wieku, związana zapewne z założeniem dworskim, usytuowana na rozstajach, przy stawie i cieku wodnym. Rzeźba ma charakter ludowy i jest rzeźba autorstwa J. Dybowskiego z Kisielan (uzup: Pietrosul)



^
Skórzec pow. Siedlce gm. Skórzec ul. Cmentarna
 

W tej miejscowości leżącej na pograniczu mazowiecko-lubelsko-podlaskim, przy cmentarzu i przy stawie znajduje się murowana bielona kapliczka św. Jana Nepomucena z pierwszej połowy XIX wieku (wpis do rejestru zabytków nr A-895 z 15.12.2009)



^
Skórzec pow. Siedlce gm. Skórzec  
 

W kościele Nawrócenia św. Pawła (fundacja Cieszkowskich), był obraz Jana N. z końca XVIII wieku wykonany przez Jana Niezabitowskiego - malarza zakonnego. Po ostatniej rozbudowie kościoła zniknął on z nawy kościoła, ale okazało się szczęśliwie, że został przekazana do renowacji. Jest tu Jan w scenie Apoteozy, z gwiazdami, i Mostem Karola w tle, dwa duże i dwa małe anioły z atrybutami i trzynaście główek anielskich wśród chmur (uzup: Pietrosul)

 

^
Żeliszew Podkościelny pow. Siedlce gm. Kotuń  
 

Przy drodze na Rososz, koło boiska, stoi kapliczka przydrożna wzniesiona w końcu wieku XVIII, słupowa, murowana, tynkowana, czworoboczna, trzykondygnacjowa, ożywiona płycinami z wnęką, w której stoi polichromowana rzeźba św. Jana Nepomucena z XVIII wieku. Daszek namiotowy pokryty dachówką

 

^
Żeliszew Podkościelny pow. Siedlce gm. Kotuń  
 

W kościele Św. Trójcy znajduje się obraz malowany w warsztacie Szymona Czechowicza "Ukrzyżowanie Pana Jezusa ze św. Janem Nepomucenem" (nad: Pietrosul)



^
Chlewiska pow. Siedlce gm. Kotuń  
 

Drewniana polichromowana rzeźba Jana N. w murowanej bielonej trójkondygnacyjnej kapliczce na skrzyżowaniu dróg przed Domem Pracy Twórczej "Reymontówka" (nad: Pietrosul)



^

Powiat Mińsk Mazowiecki (część należąca do Ziemi Liwskiej, 3 + 1)

zobacz na mapie Google (>>)


zobacz pozostałe Nepomuki dzisiejszego powiatu, z części należącej do Ziemi Czerskiej >>
zobacz stronę Nepomuków Lubelskich >>


^
- Rudzienko pow. Mińsk Mazowiecki gm. Dobre  
 

Murowana, czworoboczna kapliczka przydrożna wzniesiona została około połowy wieku XIX, na grobli pomiędzy stawami, która jest drogą dojazdową do dworu Jaźwińskich herbu Grzymała. Posiada sklepienie krzyżowe. Wewnątrz znajdowała się rzeźba św. Jana Nepomucena z I połowy wieku XIX, skradziona (>>) przed rokiem 2000. Opiekunowie kapliczki początkowo sądzili, że wiatr albo chuliganeria zrzuciła rzeźbę, szukali w stawie - mule pod kapliczką, ale nie znaleźli. Dziś jest tam niebieska, plastikowa figurka Matki Boskiej - nie wiemy niestety jak wyglądała oryginalna rzeźba (uwaga: należy upewnić się, że miejscowość leżała po wschodniej stronie pobliskiej granicy Ziem Warszawskiej i Liwskiej dawnego województwa mazowieckiego)



^
Kałuszyn pow. Mińsk Mazowiecki gm. Kałuszyn ul. Mickiewicza
 

Koło kościoła NMP, wewnątrz murów go otaczających, stoi kamienny polichromowany Jan N. na bielonym cokole. Obiekt dosyć szablonowy, ale sympatyczny (nad: W.Ś.)



^
Sinołęka pow. Mińsk Mazowiecki gm. Kałuszyn  
 

W drewnianym kościółku - kaplicy podworskiej Matki Boskiej Szkaplerznej (dawniej Narodzenia Najświętszej Marii Panny) rezyduje niewielka drewniana polichromowana figurka Jana N. pochodząca z XVIII wieku. Uszkodzona - brak obu dłoni (nad: W.Ś., uzup: Pietrosul)



^
Brzozowica pow. Mińsk Mazowiecki gm. Kałuszyn  
 

W kapliczce z początku XX wieku, ustawionej na miejscu starszego obiektu, znajduje się drewniana figura Jana N. Jest pomalowana na nieco wściekłe kolory - peleryna jest jasno fioletowa. Koresponduje to jakoś z różowym kolorem kapliczki (nad: Pietrosul)



^

Gloger, 1903: Ziemia Nurska rozległa mil kwadratowych 661/3, zatem po Łomżyńskiej i Czerskiej trzecia co do wielkości w liczbie 10 ziem województwa Mazowieckiego. Miała trzy powiaty: Nurski, Kamieńczykowski i Ostrowski. Do starostwa grodowego nurskiego należały też grody Kamieńczyk i Ostrów. Sejmikowała w Nurze nad Bugiem. Większa część ziemi leżała na prawym, mniejsza na lewym brzegu tej rzeki. Część środkowa i zachodnia pokryta była w okolicy Kamieńczyka, Ostrowa i Wyszkowa puszczą biskupów płockich, część wschodnia, koło Nura i Czyżewa, zamieszkana prawie wyłącznie przez Mazowiecką szlachtę zagrodową, bezkmiecą


^

Powiat Węgrów (część należąca do Ziemi Nurskiej, 4 + 1)

zobacz na mapie Google (>>)


zobacz pozostałe Nepomuki dzisiejszego powiatu, z części należącej do Ziemi Liwskiej >>

 






  • Sadowne / Podborze (gm. Sadowne, pow. Węgrów, ): przy drodze do Zarzetki, w drewnianej kapliczce stoi piękna drewniana barokowa figura Jana N. z II połowy XVIII wieku, po renowacji, niemalowana, z niewielką gwiaździstą aureolą. Kapliczka na pewno pamięta czasy pierwszej wojny, urokliwa, o konstrukcji zrębowej zbudowanej na rzucie kwadratu, domkowa, wzniesiona z zastosowaniem konstrukcji wieńcowej, oszalowana deskami w układzie pionowym. Od frontu wejście prostokątne zakończone łukiem odcinkowym, drzwiczki niskie, jednoskrzydłowe, sztachetowe. W ścianach bocznych po jednym otworze okiennym prostokątnym, zakończonym półkoliście. Pierwotny namiotowy, z drewnianym krzyżem w zwieńczeniu dach z gontu długo był przykryty blachą, po ostatnim remoncie gont wrócił, natomiast krzyż jest już metalowy. Formalnie tego Jana N. przypisać trzeba do przysiółka Podborze (część Zalesia, sąsiedniej wsi w stosunku do Zarzetki i Sadownego), jednak zwyczajowo nazywany jest Janem z Sadownego. Mówi się o nim również jako o Nepomuku z Grabin, Rażen, Zalesia lub Szynkarzyzny. Obiekt wpisany do rejestru zabytków. Z relacji Mamy Siostry Realnej E.W. wynika, że z figurą tą wiąże się pewna relacja przekazywana z ust do ust wśród miejscowych. Każdego roku, gdy tereny te nawiedzała powódź, Jan z kapliczki był zabierany przez wodę i zawsze gdy woda cofała się Jan trafiał idealnie w to samo miejsce. Znalazłem również informację, że zgodnie z legendą podczas jednej z wielkich powodzi u stóp wzgórza, na którym stoi kościół, osiadła figurka św. Jana w drewnianej kapliczce, którą wzburzone wody Bugu przyniosły nie wiadomo skąd. Figurka z kapliczką nie stały jednak długo przy kościele w Sadownem, bowiem kolejna wielka powódź przeniosła ją około 2,5 km na zachód od Sadownego i osadziła przy drodze do Rażen, które kiedyś były miastem. Ludzie po powodzi przenieśli kapliczkę z powrotem pod kościół w Sadownem. Jednak następna wielka woda zabrała kapliczkę spod kościoła i osadziła w miejscu w którym stała poprzednio. Działo się tak kilkakrotnie, aż ludzie dali za wygraną. Żywioł zwyciężył, wygrały wody rzeki Bug. Od tych czasów miejscowi chcąc powiedzieć o kimś, że wyjechał, zerwał kontakty rodzinne lub stosunki sąsiedzkie mówią, że "Odsunął się jak św. Jan od Sadownego". Założono tu skrzynkę geocaching (>>). S.Ł. donosi, że w październiku 2007 roku Jan był w bardzo dobrym stanie, przed rokiem 2006 wyremontowano bowiem figurę i kapliczkę, ja potwierdzam ten stan po wizycie 9 września 2010. A.B. z kolei stwierdziła w roku 2008, że krata nie była zamknięta i podjęła interwencję - spotkany przechodzień obiecał przekazać uwagę osobie odpowiedzialnej







^
- Skorki pow: Węgrów gm: Somianka  
 
 

W neobarokowej kapliczce była niegdyś figura Jana N., została  wiele lat temu skradziona (>>)

 

^
Skorki pow: Węgrów gm: Somianka  
 
 

Neobarokowa kapliczka odtworzona na wzór poprzedniej, w niej kopia rzeźby Jana N. ustawiona na miejscu skradzionej (>>) w końcu roku 2009, wykonana na podstawie zdjęcia oryginału (zobacz wyżej)

 

^
Łochów pow: Węgrów gm: Łochów Al. Węgrowska 151
 

Rzeźba Jana N. niedaleko skrzyżowania dróg Wyszków - Węgrów i lokalnej, biegnącej od Sadownego do dworu łochowskiego, w części miejscowości zwanej Łochowem Starym. Figura pochodzi z połowy XIX wieku. Cokół prosty słupowy, murowany, czworoboczny, otynkowany. W przyziemiu szersza plinta. Nasadę obiega profilowany gzyms podokapowy, nad nim przykrycie namiotowe, o połaciach z blachy. Na cokole kamienna, polichromowana, późnobarokowa, figura św. Jana Nepomucena. Kapliczka otoczona drewnianym płotkiem sztachetowym. Obiekt zagrał, razem z remizą stojącą po przeciwnej stronie drogi, w teledysku zespołu Tulia (YouTube >>, zobacz też spis filmów nepomuckuich >>) (nad: ks. Z. Cz., uzup: MWK)



^
Sadowne pow: Węgrów gm: Sadowne  
 

W tutejszym neogotyckim kościele jest okazały obraz nepomucki. Jan trzyma na prawym ramieniu krzyż i palmę, w tle obłoki (nad: R.K.)

 

^

Powiat Wyszków (3 + 1)

zobacz na mapie Google (>>)


zobacz pozostałe Nepomuki dzisiejszego powiatu, z części należącej do Ziemi Warszawskiej >>

   

^
- Wyszków pow: Wyszków gm: Wyszków ul. Swiętojańska
 

Kapliczka św. Jana Nepomucena stała przy dzisiejszym zbiegu ulic I Armii Wojska Polskiego (Świętojańskiej), Matejki i Prostej. Została przymusowo przeniesiona w 1961 roku na skwer za cmentarzem parafialnym na rogu ul. Białostockiej i Spokojnej (zobacz niżej). Wtedy też ulicę Świętojańską przemianowano na I Armii Wojska Polskiego. Z kapliczki tej stojącej na nowym już miejscu w latach 60. XX wieku została skradziona (>>) XVIII-wieczna drewniana figura św. Jana Nepomucena. Lokalne starania na przełomie tysiącleci o powrót kapliczki na pierwotne miejsce nie powiodły się. Koło kapliczki nepomuckiej odbywał się jarmark. Załączone zdjęcie pochodzi z 1958 roku, z książki "Kapliczki i krzyże przydrożne w Polsce" (>>). Podjęto starania, aby przywrócić nazwę ulicy Swiętojańskiej, co stało się faktem w sierpniu 2017 (uzup: D.K., Pietrosul)

 

^
Wyszków pow: Wyszków gm: Wyszków ul. Białostocka / Spokojna
 

Trójkątna kapliczka św. Jana Nepomucena na skwerze za cmentarzem parafialnym na rogu ul. Białostockiej i Spokojnej jest tą samą, która stał na zbiegu ulic I Armii Wojska Polskiego (Świętojańskiej), Matejki i Prostej (zobacz wyżej) - została tu przymusowo przeniesiona w 1961 roku. Wewnątrz nowa polichromowana figura Jana N. z krzyżem i palmą, umieszczona tu 4 listopada 2015 roku na miejscu starej, XVIII-wiecznej, skradzionej (>>) w latach 60. XX wieku (zobacz wyżej). Kształt kapliczki przywodzi na myśl podlaskie (>>) obiekty z Knychówka i innego Wyszkowa (pow. Węgrów, gm. Liw). Figura jest zapewne odlewem ze sztucznego kamienia lub gipsu, statyczna, polichromowana, z wiodącymi kolorami lila (spód peleryny i kołnierz) i fioletem (stuła, biret i sutanna), ma w rękach krzyż i palmę. Podstawa sześciokątna (nad: Pietrosul)



^
Wyszków pow: Wyszków gm: Wyszków ul. Geodetów 60/2
 

W Galerii Ikon Prawosławnych Jakuba Papaja przechowywana jest polichromowana rzeźba Jana N. z XVIII wieku (III ćwierć?). Drewno lipowe, wysokość 123 cm. Biret w prawym ręku, wzrok utkwiony w nieistniejącym już krzyży, niegdyś trzymanym w uniesionej lewej dłoni (nad: Pietrosul)

 

^
Brańszczyk pow: Wyszków gm: Brańszczyk ul. Jana Pawła II
 
 

Górny obraz Jana N. w lewym ołtarzu przytęczowym w kościele Wniebowzięcia NMP (uwaga: wg R.K. jest tu również figura Jana N., co zakwestionował Pietrosul)

 

^

Powiat Ostrów Mazowiecka (5)

zobacz na mapie Google (>>)



^
Brok powiat: Ostrów Mazowiecka gm: Brok Pl. Kościelny 8
 

W tutejszym kościele parafialnym św. Andrzeja ołtarz z połowy XVIII wieku flankuje drewniana polichromowana rzeźba Jana N. Obok Jan Kanty (nad: M.Z.)



^
Brok powiat: Ostrów Mazowiecka gm: Brok Pl. Kościelny 8
 

W narożniku drewnianej dzwonnicy stojącej przed kościołem św. Andrzeja ustawiono malowaną na srebrno figurę Jana N. Zabezpieczono ją blaszanym daszkiem (nad: M.Z.)



^
Gostkowo powiat: Ostrów Mazowiecka gm: Szulborze Wielkie  
 

Według legendy Św. Jan Nepomucen sam wybrał sobie to miejsce na nadbrokowych błoniach. W czasie wielkiej wody (powodzi) kamienna (!) figura Jana N. przypłynęła nie wiadomo skąd. Miejscowi ludzie go wyłowili, a staraniem dziedzica rzeźba została wyremontowana i ustawiona na zbudowanym dla niego wysokim ceglanym i tynkowanym cokole. Data powstania według niektórych źródeł to rok 1820, jednak bywa ona kwestionowana. M.Wardzyński łączy ją raczej ze szkołą lwowską, najpewniej z pracownią Polejowskich (Maciej, notowany od 1758, zm. po 1795 lub 1806; punktowo czynny na Mazowszu, lub współpracownicy: Piotr Chrząstowski i Frantz Müller, czynni do lat 20. XIX wieku). Jest to dobrej klasy rzeźba utrzymana w manierze barokowej, niestety mocno skorodowana. Klasyczny kontrapost, goła głowa z lokiem na czole, resztka biretu w lewej dłoni, w prawym ramieniu krucyfiks, ładnie cięte szaty. Na przełomie września i października 2002 roku kapliczka była remontowana




^
Zaręby Kościelne powiat: Ostrów Mazowiecka gm: Zaręby Kościelne ul. Farna
 

W tutejszym kościele parafialnym prawy ołtarz flankuje drewniana polichromowana rzeźba Jana N. Dawnej stała po prawej stronie ołtarza lecz została przeniesiona na lewą. Jan wpatruje sie w krzyż trzymany w prawej ręce, ma gołą głowę, złotawą pelerynę z gronostajowymi kosmykami i kapturem (!), srebrną komżę, złota sutannę, czarne buty. Krzyż jest najwyraźniej wtórny, a pierwotny był znacznie dłuższy, na co wskazuje gest rąk (uzup: Pietrosul)



^
Stara Złotoria powiat: Ostrów Mazowiecka gm: Zaręby Kościelne nr 5
 

Na prywatnej posesji pp. Sotów, koło strumyka i przy drodze do Złotorii Nowej stoi ceglana tynkowana kapliczka z czterospadowym daszkiem pochodząca z roku 1938. Wewnątrz znajduje się starsza - zapewne z przełomu XIX i XX wieku - drewniana figura Jana N. Rzeźba jest destruktem stojącym opartym o tylną ścianę kapliczki. Zniszczona dolna część, brak rąk trzymających niegdyś krzyż, którego szczątek wystaje ponad prawym barkiem, reszta biretu, resztki polichromii. Twarz nieco zatarta, niewidoczny zarost. Zachowane szczegóły pozwalają sądzić, że był to obiekt niezłej klasy. Według właściciela, który remontuje kapliczkę, figura przypłynęła z Czech (! - proponowana trasa to Odra-Warta-Noteć-Kanał Bydgoski-Brda-Wisła-Bug-Brok-bezimienny dopływ Broku przepływający przez Złotorię. Większość trasy - pod prąd)




^
Powiat Ostrołęka (+ 1)

część należąca do Ziemi Nurskiej


  • - Wólka Kunińska (gm. Goworowo, pow. Ostrołęka): jest tu drewniana zrębowa kaplica Jana N. z 1868 roku. Dawniej była w niej ludowa figura JN, dziś przechowywana w Muzeum Kurpiowskim w Ostrołęce [MOO/E/2156], a  swego czasu przechowywana w zakrystii kadzidlańskiego kościoła. Była obecna na wystawie "Święty Przydrożny" [nr kat. 46] - zobacz jej opis na stronie poświęconej tej wystawie (>>). Nie wiem, czy w tej chwili w kapliczce jest jakaś figura - może kopia tej starej? (uwaga: sprawdzić)


^

Powiat Wołomin (część należąca do Ziemi Nurskiej, 1 + 2)

zobacz na mapie Google (>>)


zobacz pozostałe Nepomuki dzisiejszego powiatu, z części należącej do Ziemi Warszawskiej >>

 

^
¿ Dąbrówka pow: Wołomin gm: Dąbrówka nr 30
 
 

W tutejszym kościele, lub w stojącej obok kaplicy (cmentarnej?), jest podobno obraz Jana N. Nie udało się tego sprawdzić - kościół był zamknięty (uwaga, należy sprawdzić przynależność do Ziemi Nurskiej)

 

^
Chajęty pow: Wołomin gm: Dąbrówka ul. Wspólna 74
 

Przy ulicy  stoi żeliwny (rzadkość!) Jan N. posadowiony na walcowatym postumencie w formie prawie dwumetrowej murowanej otynkowanej kolumny, niedaleko dworu i zapewne fundacji dworskiej. Katalog Zabytków podaje jako czas powstania połowę XIX wieku, inne źródło łączy figurę z przebudową dworu dokonaną w roku 1912 przez nowego właściciela Romana Walentego Jeleniewskiego. Być może figura jest starsza, a w 1912 obiekt przeszedł tylko remont? Obiekt ten przedstawia obraz p. A. Miszalskiej-Gąsienicy prezentowany w jednej z galerii w Pruszkowie (gm. i pow. Pruszków) (zobacz wyżej) (uwaga, należy sprawdzić przynależność do Ziemi Nurskiej)



^
  ¿ Roszczep pow: Wołomin gm: Klembów  
 
 

Według zeznań Konrada jest gdzieś tutaj (Wola Rasztowska? Roszczep?), nieco w bok od szosy, przy polnej drodze, figura Jana N. (uwaga: sprawdzić na miejscu)

 

^
Powiat Pułtusk (4 + 1)

część należąca do Ziemi Nurskiej  leżące po wschodniej stronie Narwi





  • Pniewo (gm. Zatory, pow. Pułtusk, ): nad potokiem Prutka, przy drodze Pniewo-Lutobork stoi ciekawy Nepomuk w formie drewnianej pomalowanej na czerwono kolumny, na której ustawiono rodzaj domku na ośmiu kolumnach. Wewnątrz drewniana figurka Jana N., trudna do datowania z powodu czasu który wygładził powierzchnię rzeźby, ale zapewne XIX-wieczna. Całość zwieńczona krzyżem

  • Pniewo-Kolonia (gm. Zatory, pow. Pułtusk, ): przy kładce na potoku Prutka stoi murowana kapliczka nepomucka fundacji Kazimierza Witkowskiego. Wewnątrz, za zamykanym okienkiem, drewniana polichromowana ludowa rzeźba JN trzymającego palmę i ze śladem po krucyfiksie. Mocno zniszczona, lecz przez to ekspresyjna. Istnieje legenda o zwyczaju bosej pielgrzymki z kościoła w Pniewie do tej kapliczki

  • Drwały (gm. Zatory, pow. Pułtusk, ): w oszklonej szafce na ceglanym słupie umieszczono za szkłem XIX-wieczną małą figurkę Jana N., drewnianą, malowaną wieloma warstwami farby. Kapliczka zastąpiła starszy słup drewniany przy okazji odzyskania skradzionej (>>) rzeźby




^
Grabówiec pow: Pułtusk gm: Pułtusk DW 618 
 

Na południowym skraju wsi, na brzegu lasku oddzielającego drogę od pól stoi, otoczona metalowym ogrodzeniem, murowana kapliczka z dwuspadowym daszkiem. W niej rezyduje polichromowana figura Jana N. (nad: H.Jakóbczak <- S.K.)


^
- Zambski Kościelne pow: Pułtusk gm: Obryte  
 

Przy ujściu Kanału Głównego do Narwi na cokole stoi figura świętego Krzysztofa. Dawniej w tym miejscu stał święty Jan Nepomucen i zapewne cokół należał do niego. Inskrypcja w ostrołukowej wnęce jest zatarta, a z daty u podstawy odczytać można rok 1885 (?) (nad: MWK, FKiKPM)


^

Gloger, 1903: Ziemia Różańska obejmowała dawne powiaty różański i makowski, stolicą był Różan


^
  - Maków Mazowiecki powiat: Maków Mazowiecki gm: Maków Mazowiecki  
 

Za Orzycem, po prawej stronie mostu, stała niegdyś metalowa, miedziano-brązowa figura Jana N. Została ona strącona do rzeki przez Niemców natychmiast po zajęciu miasta w 1939 roku. Pozostał po niej tylko cokół, który można zobaczyć przed wejściem do kościoła Bożego Ciała - aktualnie zajmuje go figura Chrystusa (nad: MWK via FB, za "Powiat makowski. Ocalić od zapomnienia", t.2, red: J.M. Rzepka, Maków 2012)



^
Szwelice powiat: Maków Mazowiecki gm: Karniewo ul. Kościelna
 

Pochodząca z Głodowa (gm. i pow. Pułtusk, zobacz niżej) biała kamienna figura Jana N. w kapliczce na słupie, ustawionej po II wojnie światowej przy murze tutejszego cmentarza kościelnego. Istnieje legenda o uderzeniu pioruna w figurę, co było przyczyną przenosin



^
Szwelice powiat: Maków Mazowiecki gm: Karniewo ul. Kościelna
 

Na plebanii kościoła św. Wawrzyńca przechowywany jest XVIII-wieczny obraz przedstawiający stojącą postać Jana N. w towarzystwie anioła. W rękach Jana spoczywa duży krucyfiks. W tle - Most Karola ze sceną Topienia (uwaga: sprawdzić stan aktualny, wpis ten powstał na podstawie KZSwP) (nad: Thomas)

 

^
Przeradowo powiat: Maków Mazowiecki gm: Szelków  
 

Nieco za wsią, na nadorzyckich łąkach, znaleźć można niewielką drewnianą czarno-białą figurę Jana N. ustawioną na masywnej kolumnie zwieńczonej zwężającym się blaszanym daszkiem, która z kolei stoi na sześciennym postumencie z tablicą fundacyjną. Lata 30. XX wieku (uwaga: jesienią 2012 figurki nie było na jej miejscu, należy sprawdzić stan aktualny)

 

^

Powiat Pułtusk (część należąca do Ziemi Różańskiej, 1)

zobacz na mapie Google (>>)


     

^
Głodowo powiat: Pułtusk gm: Pułtusk  
 

Niedaleko mostu na Pełcie stoi kamienny słup, a na nim kamienna figura Jana N. z 1909 roku, postawiona na miejscu starszej przeniesionej do Szwelic (zobacz wyżej)



^

Ziemia Wiska województwa mazowieckiego (3)

zobacz na mapie google >>


 POWIATY:

   

 MIEJSCOWOŚCI:

 

Ziemia Wiska dzieliła się na dwa powiaty: wizki (Wizna) i wązowski (Wąsosz). Później wydzielono też powiat radziwiłowski (Radziłów, Radziłowo). Jej granicą wschodnią, jednocześnie granicą Mazowsza, była Biebrza; od południa - rzeka Narew


^

Powiat Łomża (część należąca do Z.Wiskiej, 1)

zobacz na mapie Google (>>)


zobacz Nepomuki w Z.Łomżyńskiej w części powiatu należącej do Kurpi (>>)
zobacz Nepomuki w Z.Łomżyńskiej w części powiatu spoza terenu Kurpi (>>)


     

^
Wizna pow: Łomża gm: Wizna ul. Pawła z Wizny (?)
 

[nr kat. 22] Drewniana ludowa polichromowana figura Jana N. Była obecna na wystawie "Święty Przydrożny" (zobacz więcej >>). Wysokość 22 cm. Koniec XIX wieku. Nie mam o niej żadnych dodatkowych informacji prócz tego, że jest własnością parafii św. Jana Chrzciciela w Wiźnie, stąd jako lokalizację wskazuję dom parafialny

 

^

Powiat Grajewo (część należąca do Z.Wiskiej, 2)

zobacz na mapie Google (>>)


zobacz Nepomuki w części powiatu należącej do Podlasia (>>)


   

^
Wąsosz pow: Grajewo gm: Wąsosz ul. Świętojańska
 

Przy mostku na Wissie (tym położonym na wschód od centrum miejscowości) i przy ulicy Świętojańskiej (!), nazwanej tak właśnie od tej kapliczki, stoi murowana z kamienia kapliczka arkadowa, najprawdopodobniej ustawiona tu niedawno na miejscu starszej. Kamienna figura Jana N. z niej pochodząca jest wzrostu naturalnego, to jest około 180 cm, polichromowana, statyczna, bez aureoli i ze stułą na szyi. Na podstawie napis: "B. Mazurek 19..". Rzeźba przejściowo przez parę lat (2009-12?) była do obejrzenia w kościele, gdzie zabrano ją do remontu. Remont wypadł tak sobie, bo w roku 2018 nowa polichromia figury już odpadała (uzup: Pietrosul)



^
Szczuczyn pow: Grajewo gm: Szczuczyn ul. Kościelna
 

Najwybitniejsza z rzeźb w poklasztornym kościele szczuczyńskim p.w. Imienia Najświętszej Marii Panny, i w ogóle najciekawszy zabytek miasta, to figura Jana Nepomucena - musiała powstać w innym kręgu artystycznym, najprawdopodobniej warszawskim. Szpeci ją bardzo prymitywnie przemalowana polichromia, jednakże rzeźbiarski modelunek jest doskonały, co widać zwłaszcza w sposobie wykonania jednego z najtrudniejszych dla rzeźbiarza elementów postaci ludzkiej jaką są ręce, a te w rzeźbie ze Szczuczyna są wyjątkowo piękne. Herby fundatorów umieszczone na cokole wskazują, iż rzeźba mogła powstać po roku 1741, w którym odbył się ślub Eustachego Potockiego i Marianny Kątskiej. Nieznanego dotąd autora rzeźby należałoby więc szukać wśród artystów pracujących dla Eustachego Potockiego. Rzeźbę umieszczono w ściennej hemisferycznej wnęce w bocznej kaplicy po prawej stronie ołtarza głównego na zakończeniu nawy północnej. Jest ona drewniana, złocona. Obiekt był konserwowany i zdjęcie z folderu wystawy "Jan Nepomucen święty przydrożny" nie jest już aktualne - na pustych hakach osadzono brakujące aniołki. Ten wizerunek JN jest ciekawy również z powodu astrolabium podtrzymywanego przez jednego z aniołków. Interpretacja tego symbolu jest ciągle przedmiotem dociekań (symbol filozofa lub uczonego?), a na północnym Mazowszu motyw ten występuje w kilku przykładach (por: obrazy z Czerwińska (>>), Jasieńca (>>) i Łomży (>>) oraz Siedlec (>>), figury z Piaseczna (>>), Kielc (sandomierskie >>), Tarnowskich Gór (Górny Śląsk >>) i Bensheim w Niemczech >>)





^

^

Powiat Łomża (część poza Kurpiami, 15)

zobacz na mapie Google (>>)


zobacz Nepomuki w części powiatu należącej do Kurpi (zobacz >>)
zobacz Nepomuki w części powiatu należącej do Ziemi Wiskiej (zobacz >>)



^
Łomża pow. Łomża gm. Łomża ul. Krzywe Koło 3
 

Barokowy obraz Jana N. w szczycie ołtarza bocznego w kościele kapucynów. Nad głową klęczącego na chmurkach Jana umieszczono siedmiogwiaździstą (!) aureolę, a obok postaci astrolabium - kulę ziemską. Ten tajemniczy przedmiot, którego symboliczne znaczenie ciągle badamy (symbol filozofa lub uczonego?), na północnym Mazowszu występuje w kilku przykładach (zobacz: Szczuczyn (>>), Czerwińsk (>>), Siedlce (Ziemia Łukowska woj. lubelskiego >>), oraz np. Tarnowskie Góry (Górny Śląsk >>) i Bensheim w Niemczech >>)



^
Łomża pow. Łomża gm. Łomża ul. Krzywe Koło 3
 

W tym samym kościele kapucynów, w prawym transepcie wisi obraz Wszystkich Świętych, a w drugim "męskim" rzędzie, po lewej stronie, dostrzec można głowę Jana N. w charakterystycznym birecie



Łomża: Muzeum Diecezjalne
[gm. Łomża, pow. Łomża]: w Muzeum Diecezjalnym przy uli. Giełczyńskiej 20a ekspozycji w lecie 2019 roku znajdowała się tylko jedna figura Jana N. - drewniana rzeźba z przełomu XVIII-XIX wieku, nr inw. MD/RZ/06. W magazynie kolejne obiekty
 

^
Łomża pow. Łomża gm. Łomża ul. Giełczyńska 20a
 

W magazynie Muzeum Diecezjalnego przebywa figura św. Jana Nepomucena z I połowy XIX wieku pochodząca z kościoła parafialnego św. Rocha w Jasienicy (gm. i pow. Ostrów Mazowiecka, Ziemia Nurska woj. mazowieckiego >>). Drewniana, polichromowana, około 150 cm. Wysoki kloszowany biret, ładnie oddany mantolet z futra gronostajowego, bujny zarost, bystre spojrzenie. Utrącona lewa dłoń, ślady drewnojadów. Dawniej umieszczona była w głównym ołtarzu św. Izydora, od co najmniej 30 lat na strychu kościelnym oczekiwała na lepsze czasy i konserwację. W maju 2007 roku, na prośbę Radka i Justyny, Jan został odszukany i wyniesiony na świat celem wykonania fotografii. Dziesięć lat później M.W.Kmoch odnalazła go w Muzeum Diecezjalnym w Łomży, gdzie przechowywany jest w magazynie i raczej nie ma szans na trafienie do głównej ekspozycji. Jego stan znacznie się pogorszył (nad: RK uzup: MWK)



^
Łomża pow. Łomża gm. Łomża ul. Giełczyńska 20a
 

Jedyna w lecie 2019 figura Jana N., która znajduje się w ekspozycji to ładna drewniana rzeźba o nr inw. MD/RZ/06, z resztkami polichromii. Ładny esowaty kontrapost, utrącona prawa dłoń i palec lewej, brak atrybutów. Cechą charakterystyczną jest lok wystający spod biretu (nad: Pietrosul)



^
Łomża pow. Łomża gm. Łomża ul. Giełczyńska 20a
 
 

W magazynie Muzeum Diecezjalnego przebywa obraz przedstawiający Jana N. Do roku 2017 był w głównej ekspozycji (nad: Pietrosul)

 

Łomża: Muzeum Północno-Mazowieckie
[gm. Łomża, pow. Łomża]: w Muzeum Północno-Mazowieckim przy ulicy Dwornej 22 znajduje się zbiór kilku figur Jana Nepomucena od XIX do XXI wieku. W roku 2004 były prezentowane na najważniejszej wystawie Nepomuków północnego Mazowsza "Święty Przydrożny" - zobacz (>>). Podaję  [numer katalogowego wystawy], a następnie [numer muzealny], miejsce pierwotnej lokalizacji i ewentualnie miejsce po translokacji. Ich katalogowanie jest bardzo utrudnione ze względu na ich przepływanie na przykład ze skansenu w Nowogrodzie do Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży i ew. odwrotnie (na przykład obiekty [nr kat. 19][MPM/N/E-467], [nr kat. 8][MPM/N/PN-446], [nr kat. 20][MPM/N/E-1264])
 

^
Łomża pow. Łomża gm. Łomża ul. Dworna 22
 

[nr kat. 49][MPM/E-2571]. W Muzeum Północno-Mazowieckim przebywa figura św. Jana Nepomucena autorstwa Konstantego Chojnowskiego z 1938 roku pochodząca z miejscowości Jankowo-Młodzianowo (gm. Nowogród, pow. Łomża). Drewno polichromowane, 37,3x16x8,3 cm. Krzyż, biret stuła i palma. Na postawie napis: "ŚW. JAN"). Był obecny na wystawie "Zwykli niezwykli. Kult świętych w diecezji łomżyńskiej" w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. We wrześniu 2018 nie było go w głównej ekspozycji (uzup: MWK)



^
Łomża pow. Łomża gm. Łomża ul. Dworna 22
 

[nr kat. 50][MPM/E-2626]. W Muzeum Północno-Mazowieckim przebywa figura św. Jana Nepomucena z II połowy XIX bądź początku XX wieku pochodzący z okolic Łysego (gm. Łyse, pow. Ostrołęka) lub okolic Łomży. Drewno ze śladami gruntu po usuniętej polichromii, 47,5 x 17,5 x 13,5 cm). Był obecny na wystawie "Zwykli niezwykli. Kult świętych w diecezji łomżyńskiej" w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce (uzup: MWK)



^
Łomża pow. Łomża gm. Łomża ul. Dworna 22
 

[nr kat. 20][MPM/N/E-1264]. W Muzeum Północno-Mazowieckim przebywa figura św. Jana Nepomucena z II połowy XIX wieku pochodzący z miejscowości Czarnia (gm. Czarnia, pow. Ostrołęka). Drewno polichromowane, 74 cm. Poprzednio był w w Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie (zobacz niżej) i zachował numer katalogowy tej placówki



^
Łomża pow. Łomża gm. Łomża ul. Dworna 22
 

[nr kat. 8][MPM/N/PN-446]. W Muzeum Północno-Mazowieckim przebywa figura św. Jana Nepomucena z terenów wschodniej Puszczy Zielonej z 1892 roku. 100 cm. Poprzednio był w w Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie (zobacz niżej) i zachował numer katalogowy tej placówki



^
Łomża pow. Łomża gm. Łomża ul. Dworna 22
 

[nr kat. 19][MPM/N/PN-447]. W Muzeum Północno-Mazowieckim przebywa figura św. Jana Nepomucena z terenów Puszczy Zielonej na Kurpiach z II połowy XIX wieku. Poprzednio był w w Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie (zobacz niżej) i zachował numer katalogowy tej placówki



^
Łomża pow. Łomża gm. Łomża ul. Dworna 22
 

[nr kat. 59][MPM/E-4620] W Muzeum Północno-Mazowieckim przebywa figura św. Jana Nepomucena autorstwa Józefa Bacławskiego z Łysego (2003), która była obecna na wystawie "Święty Przydrożny" (zobacz >>). Drewno lipowe polichromowane, wysokość 98 cm, w rękach mały krzyżyk i palma, czerwona stuła, szara peleryna, biała komża, czarny biret i sutanna. Jest ona bardzo podobna do figury ze zrekonstruowanej kapliczki w Zagrodzie Kurpiowskiej w Kadzidle, różniąc się tylko nieznacznie inną pozycją krzyża (uzup: Pietrosul)






  • Tarnowo (gm. Miastkowo, pow. Łomża, ): w tej miejscowości leżącej już za granicą Kurpi znajduje się Jan N. ufundowany jeszcze w wieku XVIII przez tutejszych dziedziców Ciemieniewskich. Stoi on przy drodze z dworu do wsi Uśnik. Rzeźba jest barokowo-ludowa, drewniana polichromowana, a kapliczka to drewniany kryty gontem brog z 1839 roku. Miejscowa legenda głosi, że figura przypłynęła do nich rzeką gdzieś w XVII wieku (!), zatrzymując się i kręcąc w nurcie, jakby wybierając to miejsce. Wrzucona do wody przez żołnierzy rosyjskich podczas I wojny światowej w cudowny sposób przypłynęła z powrotem. (Źródło: Spotkania z Zabytkami 7/2002). Jest to Nepomuk najklasyczniejszy z klasycznych, jeśli szukacie modelowego przykładu drewnianego Jana w brogowej kapliczce - jedźcie do Tarnowa. Kopia tego obiektu zdobi skansen w Nowogrodzie (zobacz niżej), choć jest też prawdopodobne że to w Tarnowie stoi kopia kapliczki i figury, a oryginały w skansenie w Nowogrodzie. W każdym razie liczba sztachetek w barierce obecnej kapliczki nie zgadza się z tym, co jest na zdjęciu w Katalogu Zabytków Sztuki, nie zgadza się też układ rąk figury (na różnych fotkach są aż trzy wersje!) (uwaga: wyjaśnić)





Nowogród: Skansen Kurpiowski
[gm. Nowogród, pow. Łomża]: w Skansenie Kurpiowskim w tej miejscowości leżącej tuż za granicą Kurpi, lecz związanej w regionem, zobaczyć można kilka figur Jana Nepomucena od XIX do XX wieku. W roku 2004 większość nich była prezentowana na wystawie "Święty Przydrożny" - zobacz (>>). Ich katalogowanie jest bardzo utrudnione ze względu na ich przepływanie na przykład ze skansenu w Nowogrodzie do Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży i ew. odwrotnie (zobacz wyżej, na przykład obiekty [nr kat. 19][MPM/N/E-467], [nr kat. 8][MPM/N/PN-446], [nr kat. 20][MPM/N/E-1264]). Podaję  [numer katalogowego wystawy], a następnie [numer muzealny], miejsce pierwotnej lokalizacji i ewentualnie miejsce po translokacji:
 

^
Nowogród pow. Łomża gm. Nowogród ul. Zamkowa
 

W Skansenie Kurpiowskim znajduje się okazała kryta gontem i zamknięta płotkiem kapliczka brogowa, a w niej elegancka drewniana polichromowana figura Jana N. Ustawiono ją na skarpie Narwi, z widokiem na rzekę. Jest to kopia lub oryginał (uwaga: wyjaśnić) obiektu z Tarnowa (gm. Miastkowo, pow. Łomża) (zobacz wyżej). Oryginał rzeźby został ufundowany jeszcze w wieku XVIII przez Ciemieniewskich. Jest to barokowo-ludowa, drewniana polichromowana figura



^
Nowogród pow. Łomża gm. Nowogród ul. Zamkowa
 

[nr kat. 51][MPM/N/E-45]. W Skansenie Kurpiowskim znajduje się drewniana figura Jana N. autorstwa Franciszka Szymańskiego z 1964 roku pochodząca z miejscowości Turośl-Pieklik (gm. Turośl, pow. Kolno, Kurpie). Bardzo ciekawy jest przedmiot w lewej ręce Jana - ma to być zapewne palma, ale wygląda jak drewniane widły. Charakterystyczne dla tego rzeźbiarza żłobienia na stule i rodzaj krzyża. Całość wykazuje duże podobieństwo do obiektu w Cieciorach (zobacz >>)  - być może wskazuje to na tego samego twórcę i czas powstania. Jan ten był obecny na wystawie "Święty Przydrożny" (nr kat. 51). Drewno, polichromia zmyta z powierzchni rzeźby, wysokość 70 cm

 

^
Szczepankowo pow. Łomża gm. Śniadowo nr 17
 

W kościele św. Wojciecha w czwartym ołtarzu bocznym w nawie południowej, w zwieńczeniu, jest rzeźba św. Jana Nepomucen z XVIII wieku, jedna z pierwszych na tych terenach. Figura jest srebrno-złota, w birecie i z dużym krzyżem w prawej ręce. Gest lewej sugeruje, że kiedyś tkwiła w niej palma, bądź krucyfiks był inaczej ułożony. U stóp Jana dwie główki anielskie i kilka srebrnych chmurek, za nim, na tle okna, złote promienie



^

Powiat Łomża
(fragment w kurpiowskiej części Ziemi Łomżyńskiej, 3 + 1)

zobacz na mapie Google (>>)


Łomża leży poza granicami Kurpi, ale jest związana z tym regionem. Zasoby tutejszego Muzeum Północno-Mazowieckiego to 2 obiekty nepomuckie pochodzące właśnie z Kurpi.
Natomia
st w Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie (pow. Łomża, również poza Kurpiami)  zobaczyć można co najmniej pięć figur Jana Nepomucena od XIX do XX wieku, w tym cztery kurpiowskie. Dwa z nich były prezentowane na wystawie "Święty Przydrożny" - zobacz (>>)

zobacz pozostałe Nepomuki Mazowieckie Ziemi Łomżyńskiej, spoza terenu Kurpi >>
zobacz Nepomuki w części powiatu należącej do Ziemi Wiskiej (zobacz >>)


 

^
Dobry Las (Dobrylas) pow. Łomża gm. Zbójna  
 

W tej miejscowości nad Pisą, zwanej też Dobrylas, przy drodze do mostu, jest piękny drewniany Jan N., dawniej w ładnej kapliczce z półokrągłymi drzwiami i oknami. Była to konstrukcja raczej powojenna, lecz pełna uroku. Otwory kapliczki zamknięto oknami po roku 1984, wtedy też pomalowano ją na kolor "jasny orzech". Czterospadowy dach był kryty papą, z toczonym krzyżykiem na szczycie. Niestety, podczas wizyty w tym miejscu 2009-06-03 stwierdziłem, że kapliczka przeszła metamorfozę w duchu modernizacji i malinowego gustu - jest to teraz całkiem nowy, raczej brzydki obiekt, pozbawiony proporcji, pomalowany na dziwny odcień czerwieni, szalowany, pokryty nieładną dachówką bitumiczną. W dodatku niedostępny z powodu siatki ogrodzeniowej, psów i płotka otaczającego kapliczkę. A więc dwa remonty, każdy oznaczał zmianę na gorsze! Sama figura jest, zdaje się, w dobrym stanie, zniknął natomiast szczyt zastąpiony topornym krzyżykiem. Podobnie skandaliczną "modernizację" przeszedł obiekt w nieodległym Koźle (pow. Kolno, zobacz)




^
Wyk pow. Łomża gm. Zbójna  
 

Drewniany Jan N. w kapliczce domkowej z blaszanym czterospadowym dachem zwieńczonym krzyżem. Srebrna komża, na niej czarna peleryna i czerwona stuła, w rękach krzyż i srebrna palma. Biret. Rzeźba ustawiona na okrągłej podstawie. Całość otoczona płotkiem ze sztachet, usytuowana przy drodze nad strugą, w grupie wierzb (bywają przycinane)



^
  ¿ Wyk pow. Łomża gm. Zbójna  
 

W archiwalnym numerze pisma "Polska Sztuka Ludowa" znalazłem informacje i zdjęcie nieznanego mi do tej pory drewnianego 40-centymetrowego Jana N. wykonanego w 1963 roku przez Jana Sęka z kloca lipy. Jego cechą charakterystyczną są tworzące wzór trójkąta ukośnie nacięcia na otoku biretu. Nie znam dalszych losów tej rzeźby

 

^
Laski pow. Łomża gm. Zbójna  
 

Nieco na południe od wsi, nad strugą stoi drewniana kapliczka w pionowe paski (tworzą je pomalowane listewki w szparach między deskami), w niej ludowy Jan N. z Grzywką i długą rozszerzaną końcach stułą na szyi. Obiekt notowany w Katalogu Zabytków Sztuki w Polsce. Kapliczka zmienia czasem swe kolory, w roku 2014 była zielono-brązowa z białymi paskami. Dodano niebieskie ogrodzenie  z metalowych prętów. W roku 2010 zmieniono kolory malowania kapliczki i ogrodzono ją metalowym płotkiem.  (uzup: Pietrosul)



^

Powiat Ostrołęka
(część w Ziemi Łomżyńskiej, poza granicami Kurpi, 18 + 2)

zobacz na mapie Google (>>)



Miasto Ostrołęka leży poza granicami regionu kurpiowskiego, ale stanowi dla niego zaplecze i nieformalną stolicę. Zasoby tutejszego muzeum, nazwanego zresztą Muzeum Kultury Kurpiowskiej, dotyczą właśnie Kurpi i Kurpiów.

Zobacz pozostałe obiekty powiatu, poza terenem Kurpi, należące do Ziemi Ciechanowskiej >>
Zobacz pozostałe obiekty powiatu należące do kurpiowskiej części Ziemi Łomżyńskiej >>


   

^
Ostrołęka pow. Ostrołęka gm. Ostrołęka ul. Gomulickiego 1a
 

Odnalazłem drewnianą polichromowaną figurę Jana N. w ołtarzu południowego transeptu kościoła klasztoru pobernardyńskiego pod wezwaniem św. Antoniego. Pochodzi z 1720 roku i ubrany jest w srebrną komżę-rokietę. W ręku wtórny krzyżyk nie uzasadniający już gestu rąk. Uchylone usta nie przydają mu wyrazu inteligencji



^
- Ostrołęka pow. Ostrołęka gm. Ostrołęka ul. Gomulickiego 1a
 
 

W fasadzie kościoła pobernardyńskiego pod wezwaniem św. Antoniego jest wnęka, w której niegdyś stała figura Jana N. W fasadę wmurowano tez kamień młyński, który stanowi łącznik z domeną Jana - żywiołem wodnym

 

^
Ostrołęka pow. Ostrołęka gm. Ostrołęka ul. Warszawska 28
 

Przy drodze wjazdowej do miasta, za mostem na Omulwi (jadąc od Warszawy) jest prosty odcinek drogi. Po lewej stronie rosły do niedawna dorodne topole. Część z nich ścięto na wysokości około 3-4 m i ustawiono na nich figury. Może zresztą rzeźbiono w tych okaleczonych drzewach. Figury przedstawiają różne motywy kurpiowskie: postacie w strojach ludowych, palmy, ale czwartą od prawej strony był niewątpliwie Jan Nepomucen. Rzeźby to wykonane w roku 2006 dzieła Stanisława i Józefa Bacławskich z Łysych, nie wiemy, który z nich wykonał akurat Jana N. Figury zdemontowano w 2016 r. i miały być poddane konserwacji w Miejskim Zarządzie Obiektów Sportowo-Turystycznych i Infrastruktury Technicznej. Jak dotąd (koniec roku 2018) nie powróciły (nad: S.Ł., uzup: Pietrosul)



Ostrołęka: Muzeum Kultury Kurpiowskiej (15 + 1)
[gm. Ostrołęka, pow. Ostrołęka]: w Muzeum znajduje się duży zbiór drewnianych figur Jana Nepomucena od XVIII do XXI wieku z terenów Kurpi. Ich liczba w ekspozycji zmienia się nieustannie, są też wypożyczane (również wymieniane) do innych muzeów (Łomża, Nowogród) oraz na pokazy czasowe. Były prezentowane na wystawie "Święty Przydrożny" - zobacz (>>) w roku 2004 oraz "Zwykli niezwykli. Kult świętych w diecezji łomżyńskiej". Tutaj fotki z wystawy i z jej katalogu prezentowane są wraz z moimi zdjęciami roku 1991 z zakrystii kościoła w Kadzidle, gdzie część z nich przejściowo trafiła za sprawą proboszcza. Podaję  [numer katalogowego wystawy], a następnie [numer muzealny], miejsce pierwotnej lokalizacji i ewentualnie miejsce po translokacji.
Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce zapraszało na wystawę "Jan Nepomucen Święty Przydrożny" do sierpnia 2004. 23 zdjęcia pobrałem ze stron Muzeum. Poprzednio wystawa odwiedziła Białystok i Łomżę. Prezentowane na niej obiekty pochodziły głównie z Kurpi - rozpoznaję rzeźby składowane niegdyś w zakrystii w Kadzidle (gdzie z pewnością - potwierdza to KZSwP - były rzeźby z Golanki, Kadzidła, Piaseczna, Szafarni i Todzi, ale być może też z Jeglijowca i innych miejsc) oraz zebrane z Podlasia >> i północno-wschodniego Mazowsza (>>). Jany N. z tej wystawy są w trakcie opracowywania na bazie zdjęć z Muzeum, katalogu wystawy, Katalogów Zabytków Sztuki w Polsce z tych okolic, materiałów nadesłanych przez członków Bractwa Nepomuckiego oraz moich wcześniejszych znalezisk. Poniżej zobaczyć je można w twórczym bałaganie, w trakcie kompilowania z moimi poprzednimi zbiorami oraz ze zdjęciami Michała Zalewskiego i innych źródeł...
 

^
Ostrołęka pow. Ostrołęka gm. Ostrołęka pl. gen. Józefa Bema 8
 

[nr kat. 52][MOO/E/2734]. Drewniana ludowa figura Jana N. z 1950 roku z miejscowości Płoszyce (gm. Lelis, pow. Ostrołęka) autorstwa mieszkającego tutaj Jana Sęka (zobacz poniżej inne jego Nepomuki). Wysokość 23 cm. Był obecny na wystawie "Święty Przydrożny" - zobacz (>>) [nr kat. 52]. Polichromowany, z żółtą stułą i palmą w prawej oraz krzyżykiem w lewej dłoni - oba trzymane pionowo. Rzeźbę umieszczono w starszej kapliczce z Łęgu Przedmiejskiego. Jako jedyny reprezentował na stałej ekspozycji zbiór Nepomuków Muzeum we wrześniu 2018



^
Ostrołęka pow. Ostrołęka gm. Ostrołęka pl. gen. Józefa Bema 8
 

[nr kat. 53][MOO/E/2864]. Drewniana ludowa figura Jana N. z 1950 roku z miejscowości Płoszyce (gm. Lelis, pow. Ostrołęka) autorstwa mieszkającego tutaj Jana Sęka (zobacz poniżej inne jego Nepomuki). Niegdyś w zakrystii w Kadzidle. Wysokość 23 cm. Był obecny na wystawie "Święty Przydrożny" - zobacz (>>) [nr kat. 52] oraz na wystawie "Zwykli niezwykli. Kult świętych w diecezji łomżyńskiej" w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Wysokość 35,5x12,4x11,5 cm. Prawie identyczny jak ten z kolekcji Jana Leończuka (nr. kat 48, zobacz niżej). Polichromowany, z rąbkiem sutanny zdobionym malowanymi kwiatkami, ze stułą i pustymi już rękami














  • [nr kat. 10][MOO/E/2865] Kadzidło (gm. Kadzidło, pow. Ostrołęka): Nepomuk z XIX/XX wieku, autor nieznany, drewno polichromowane, wysokość 27 cm, dawniej w zakrystii kościoła w Kadzidle. Dziś pięknie odrestaurowany, choć nadal brak lewej dłoni. Gruba warstwa farby zmyliła mnie kiedyś na tyle, że sądziłem że wykonano go w technice ceramiki. Dziś bez polichromii, wysokość 27 cm

  • [nr kat. 23][MOO/E/690] Zdunek (gm. Myszyniec, pow. Ostrołęka): Nepomuk z XIX wieku, wysokość 80 cm, drewno ze śladami polichromii. Ponoć rzeźba została ukradziona (to wersja miejscowa, być może mowa o jej następczyni?), ale finalnie znalazła się w Muzeum w Ostrołęce (zobacz opis pierwotnej lokalizacji obiektu >>). Był obecny na wystawie "Święty Przydrożny". Obecnie znajduje się tam kolejna nowa kapliczka z figurą JN, już trzecia z kolei, wykonana przez twórcę ze wsi Dęby

  • [nr kat. 24][MOO/E/2861] Kadzidło (gm. Kadzidło, pow. Ostrołęka): Jan N. wyrzeźbiony przez Łukasza Raczkowskiego na przełomie XIX i XX wieku, swego czasu przechowywany w zakrystii kadzidlańskiego kościoła, gdzie widziałem go po raz pierwszy, odnowiony i odmalowany. Wymiary to 95,5x27 cm. Był obecny na wystawie "Święty Przydrożny" [nr kat. 24] oraz na wystawie "Zwykli niezwykli. Kult świętych w diecezji łomżyńskiej" w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce (uzup: MWK) (zobacz również jego figury JN z miejscowości Białystok, Leman, Jazgarka, Brzozowy Kąt)

  • [nr kat. 25][MOO/E/2862] Kadzidło (gm. Kadzidło, pow. Ostrołęka): Jan N. wyrzeźbiony przez Łukasza Raczkowskiego na przełomie XIX i XX wieku. Drewno, 115 cm, dawniej polichromowane. Był niegdyś przechowywany w zakrystii kościoła w Kadzidle. Był obecny na wystawie "Święty Przydrożny" [nr kat. 25] (zobacz również jego figury JN z miejscowości Białystok, Leman, Jazgarka, Brzozowy Kąt)

  • [nr kat. 26][MOO/E/2863] Kadzidło (gm. Kadzidło, pow. Ostrołęka): Nepomuk z początku XX wieku, niegdyś w zakrystii w Kadzidle. Dziś jest pięknie odrestaurowany i odmalowany. Wysokość 69,5 cm. Był obecny na wystawie "Święty Przydrożny" [nr kat. 26]

  • [nr kat. 27][MOO/E/2858] Golanka (gm. Kadzidło, pow. Ostrołęka): Nepomuk z II połowy XIX wieku z pięknym czerwonym płaszczem z wyrzezanymi w rozczulająco naiwny sposób ogonkami gronostajów. Niegdyś w zakrystii w Kadzidle, potem jako jedyny został w Kadzidle po transferze innych Janów do muzeum i był eksponowany w tamtejszym miniskansenie - zagrodzie kurpiowskiej (>>). Cechą charakterystyczna jest uszkodzony nos. Był obecny na wystawie "Święty Przydrożny"

  • [nr kat. 27]. 139 cm
    (zobacz opis pierwotnej lokalizacji obiektu >>)
  • [nr kat. 28][MOO/E/1508] Łacha (gm. Turośl, pow. Kolno, woj. podlaskie, Kurpie) lub Dęby (gm. Łyse, pow. Ostrołęka): w zbiorach Muzeum Kultury Kurpiowskiej jest Jan N. wyrzeźbiony przez Andrzeja Kaczyńskiego w II połowie XIX wieku. Prawdopodobną pierwotna lokalizacją tego Nepomuka była kapliczka w Łasze, choć odkrycie A.B. w przedwojennym (lata 20. XX wieku, opr. arch. Rudolf Macura, wyd. Ministerstwo Komunikacji) wydawnictwie "Ziemia Kurpiów" kieruje podejrzenia raczej w stronę miejscowości Dęby. Nepomuk ten potem przechowywany był w Kadzidle (w zakrystii kościoła lub w Zagrodzie Kurpiowskiej - nie pamiętam już gdzie ją widziałem), dziś w muzeum w Ostrołęce (nr MOO/E/1508). Był obecny na wystawie "Święty Przydrożny" (uwaga: figury z Łachy, Kozła i ta z muzeum w Ostrołęce to temat sam w sobie. Podczas prób opisu mieszają się nam ze sobą, z zaginioną rzeźbą z Wachu, ze swymi kopiami i klonami, mylone są w źródłach które są zresztą wzajemnie sprzeczne, zmieniają miejsce pobytu, co powoduje trudności w identyfikacji. Lecz zawsze fascynują urokiem!) (zobacz opis pierwotnej lokalizacji obiektu >>)

  • [nr kat. 29][MOO/E/2859] Kadzidło/Szafranki (gm. Łyse, pow. Ostrołęka): Nepomuk z II połowy XIX wieku pochodzący z Szafranek, wiele lat temu upolowany przeze mnie w zakrystii kościoła w Kadzidle. Był obecny na wystawie "Święty Przydrożny" [nr kat. 29] (zobacz opis pierwotnej lokalizacji obiektu >>

  • [nr kat. 30][MOO/E/2860] Kadzidło/Jeglijowiec (gm. Kadzidło, pow. Ostrołęka): Nepomuk z przełomu XIX i XX wieku z kapliczki w Jeglijowcu, niegdyś w zakrystii w Kadzidle. Drewno polichromowane, 87x31x31 cm. W trakcie którejś z renowacji dorobiono mu utraconą palmę. Był obecny na wystawie "Święty Przydrożny" [nr kat. 30] oraz na wystawie "Zwykli niezwykli. Kult świętych w diecezji łomżyńskiej" w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce (uzup: MWK) (zobacz opis pierwotnej lokalizacji obiektu >>)

  • [nr kat. 31][MOO/E/116]: Nepomuk z nieustalonej miejscowości w powiecie ostrołęckim (?) z XIX wieku. Drewno polichromowane, 95(78?)x26x22 cm. Podobny do Jana o nr kat. 28 z Jeglijowca (zobacz wyżej) oraz nieco do tego o nr kat. 19 z Łysego (zobacz niżej). Był obecny na wystawie "Zwykli niezwykli. Kult świętych w diecezji łomżyńskiej" w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce (uzup: MWK)

  • [nr kat. 46][MOO/E/2156] Wólka Kunińska (gm. Goworowo, pow. Ostrołęka): Nepomuk z kapliczki w Wólce Kunińskiej. Koniec XIX wieku. Drewno ze śladami polichromii, 65x20x20 cm. Był obecny na wystawie "Święty Przydrożny" (nr kat. 46) oraz na wystawie "Zwykli niezwykli. Kult świętych w diecezji łomżyńskiej" w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Swego czasu przechowywany w zakrystii kadzidlańskiego kościoła (uzup: MWK) (zobacz opis pierwotnej lokalizacji obiektu >>)

  • ¿ [nr kat. 13][MOO/E/2866] Kadzidło/Jeglijowiec (gm. Kadzidło, pow. Ostrołęka): nietypowy Nepomuk (są też głosy, że jest to jednak św. Piotr lub inny święty biskup, na co wskazywałyby dwa różne zapisy w KZSwP). Jeśli to św. Piotr, to pochodzi on z kapliczki w Jeglijowcu. Jeśli inny święty biskup - pochodzenie nie jest znane. Przechowywany niegdyś w zakrystii w Kadzidle (i tego momentu dotyczą zapisy w KZSwP). Dziś jest pięknie odrestaurowany i odmalowany. Datowanie wysoce niepewne - według katalogu wystawy w Ostrołęce XVIII/XX wiek. Ma tiarę biskupią - ale może to być kłobuk, czapka ortodoksyjnego patriarchy - i krzyż na piersi. Takie noszące cechy prawosławne przedstawienia Jana Nepomucena zdarzają się raczej we wschodniej części białostocczyzny, między Białymstokiem a Bielskiem, i na terenach dawnego województwa trockiego. Na wystawie "Święty Przydrożny" zidentyfikowano go jako Jana N., choć już na wystawie pracownik muzeum pilnujący ekspozycji wspominał o wątpliwościach co do jednej z figur. Wątpliwości te wzmacnia drugi zapis w "Katalogu zabytków" -  podaje on, że w Kadzidle znajdowała się rzeźba "św. biskupa" (Nepomuceny wyszczególnione są w innym miejscu). Wydaje się zatem, że może chodzić o tę właśnie rzeźbę. Dużo wątków, dużo wątpliwości - to dlatego łowy nepomuckie są takie ciekawe!

  • [nr kat. 53][MOO/E/2864] Kadzidło (gm. Kadzidło, pow. Ostrołęka)/Płoszyce (gm. Lelis, pow. Ostrołęka): Nepomuk z 1950 roku autorstwa Jana Sęka z Płoszyc, niegdyś w zakrystii w Kadzidle. Wysokość 35,5x12,4x11,5 cm. Prawie identyczny jak ten z kolekcji prywatnej Jana Leończuka (nr kat. 48). Był obecny na wystawie "Święty Przydrożny" [nr kat 53] oraz na wystawie "Zwykli niezwykli. Kult świętych w diecezji łomżyńskiej" w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce

  • [nr kat. 55][MOO/E/2446] Łyse (gm. Łyse, pow. Ostrołęka): w Muzeum w Ostrołęce (nr MOO/E/2446) przechowywany jest 50-centymetrowy Jan N. z 1991 roku wykonany z drzewa lipowego przez Józefa Bacławskiego pochodzącego z Łysego (zobacz również jego figury nepomuckie z ulicy Warszawskiej w Ostrołęce, z Łysego i z muzeum w Łomży). Był obecny na wystawie "Święty Przydrożny". W Wielkanoc 2008 roku  w starym kościele w Łysych zwiedzić można było wystawa zdjęć krzyży i kapliczek, w wśród nich dało się zauważyć co najmniej jednego Nepomuka - był to ten właśnie Jan z Łysych z 1991 roku (nad: TeoP)

  • nn, poza katalogiem: destrukt figury Jana N. - uszkodzona twarz i dłonie. Drewno















^
Łęg Przemiejski-Muszyństwo pow. Ostrołęka gm. Lelis  
 

Po przeciwnej stronie Narwi niż Ostrołęka, dwa kilometry po skręcie z mostu, dokładnie w miejscu gdzie jest drogowskaz "Muszyństwo", stoi murowana tynkowana kapliczka z blaszanym dachem, a na tym dachu - nietypowo usytuowana - żeliwna (!) poczerniała figura Jana N. (nad: P. Pilaciński, www.koloroweru.pl). Wykazuje ona (co zauważył Pietrosul) daleko idące podobieństwo do figurki umieszczonej w kapliczce w Rossoszy oraz innej z Łomazów (Podlasie >>) - zapewne odlewy powstały w tym samym zakładzie, różne są tylko podstawy



^

Powiat Ostrołęka
(fragment w kurpiowskiej części Ziemi Łomżyńskiej, 62 + 11)

zobacz na mapie Google (>>)


Ostrołęka: miasto leży poza granicami regionu kurpiowskiego, ale stanowi dla niego zaplecze i nieformalną stolicę. Zasoby tutejszego muzeum, nazwanego zresztą Muzeum Kultury Kurpiowskiej, dotyczą właśnie Kurpi i Kurpiów. Mieszka tu malarka i nauczycielka plastyki Teresa Ciepierska (ur. 1952), która wydała dwa albumy rysunków poświęconym Nepomukom Kurpiowskim. Zobacz Nepomuki Ostrołęckie >>

Warszawa: na Ursynowie mieszka i tworzy aktywny rzeźbiarz kurpiowski Krzysztof Zyśko, który rzeźbi również Nepomuki. Opisano to w dziale Nepomuków Warszawskich >>)

W skansenie w Kadzidle od zaprzyjaźnionego pana dowiedziałem się o wystawie kurpiowskich Janów, która odbyła się w sierpniu 2001 bodajże w tutejszym GOKu

zobacz pozostałe obiekty powiatu należące do kurpiowskiej części Ziemi Ciechanowskiej >>
zobacz pozostałe Nepomuki Mazowieckie Ziemi Łomżyńskiej, poza terenem Kurpi >>






  • Czarnia (gm. Czarnia, pow. Ostrołęka, Kurpie, ): w tej gminnej miejscowości znajduje się malowana na niebiesko kapliczka nad Trybówką z figurą Jana N. Dwuspadowy dach, wnęka zamknięta łukiem odcinkowym, figura polichromowana, w birecie i ze stułą

  • Brzozowy Kąt (gm. Czarnia, pow. Ostrołęka, Kurpie): drewniana słupowa kapliczka z początku XX wieku, za szkłem Jan N. autorstwa Łukasza Raczkowskiego (zobacz również jego figury JN z miejscowości Białystok, Ostrołęka/Kadzidło, Leman, Jazgarka)

  • - Obierwia (gm. Lelis, pow. Ostrołęka, Kurpie): dawno temu w skansenie w Kadzidle od zaprzyjaźnionego pana dowiedziałem się o istnieniu ponoć Nepomucena w tej miejscowości. Nie udawało mi się wybrać do Obierwi i sprawdzić jej na miejscu, zrobił to za mnie P.T., który 3-4 metry od cieku wodnego, przy moście, tuż za południową granica wsi znalazł kapliczkę murowaną z 1934 roku lub w tym roku odnawianą, ewidentnie niegdyś będącą miejscem zamieszkania JN. Dziś gości św. Rocha. Literatura podaje istnienie kapliczki z pierwszej połowy XIX wieku i najprawdopodobniej chodzi o ten sam obiekt





  • Kadzidło (gm. Kadzidło, pow. Ostrołęka): w kościele Św. Ducha znajduje się barokowy feretron w dwustronnym obrazem. Jedną stronę stanowi wizerunek Jana N.

  • Kadzidło (gm. Kadzidło, pow. Ostrołęka): mieszka tu Andrzej Staśkiewicz, artysta ludowy, który rzeźbi również Nepomuki. Jeden z jego Janów wysokości 1 metra zajął II miejsce w konkursie Rękodzieło Wsi Kurpiowskiej (Myszyniec 2004). Notuję ten obiekt w tym miejscu z powodu braku informacji o jego docelowej lokalizacji

  • ¿ Kierzek (gm. Kadzidło, pow. Ostrołęka, , Kurpie): w archiwalnych numerach "Polskiej Sztuki Ludowej" znalazłem rysunek drewnianego Jana z Kierzka, stojącego na masywnej kolumnie, w bezgwiaździstej aureoli, z krucyfiksem. Jest to jedyna wzmianka i jedyne przedstawienie tego obiektu, o którym nie wiem nawet, czy jeszcze istnieje. Wykazuje on znaczne podobieństwo do obiektu w Małowidzu (Ziemia Ciechanowska >>), jest więc też możliwe, że omyłkowo podpisano rysunek tej figury. Widoczne są jednak pewne różnice szczegółów i nie wiadomo, czy złożyć je na karb niedoskonałości rysunku, czy też był to raczej inny obiekt. Ja obstawiam tę drugą opcję (uwaga: sprawdzić)


^
- Wach pow. Ostrołęka gm. Kadzidło  
 

Przy drodze i nad ciekiem wodnym, stoi malowana na czerwono drewniana kapliczka przydrożna. Zastąpiła ona na tym miejscu starszą z XIX wieku, konstrukcji zrębowej, krytą namiotowym drewnianym daszkiem. Figurę Jana N. o wysokości 1 metra skradziono (>>) już przed 1964 rokiem, co wyczytać można w "Katalogu Zabytków Sztuki PAN", tom X - powiat ostrołęcki z 1983 roku. Co dziwne, w książce "Na Mazowszu" Kazimierza Saysse-Tobiczyka (Nasza Księgarnia 1964, wynalezione przez Piotra Bielawskiego) figuruje zdjęcie innej drewnianej rzeźby JN z tej miejscowości! Zdjęcie kapliczki nepomuckiej bez wątpienia przedstawia to samo miejsce (prawie, dawna stała za rowem, nieco bliżej gospodarstwa), gdzie stoi dzisiejsza kapliczka z obrazem MB, choć sam obiekt jest już inny. Jest kilka możliwych rozwiązań tej zagadki: 1) istniały dwie figury JN i kolejno zajmowały kapliczkę pod olchą o podwójnym pniu, i być może obie zostały skradzione, 2) istniały dwie wachowskie figury JN, lecz każda mieszkała w innym miejscu, 3) w którejś z publikacji jest pomyłka. Wersję o braku figury potwierdza też nowy przewodnik Marcina Żerańskiego "Kurpie. Puszcza Zielona" (Cieszyn, 2008). Według wyników śledztwa przeprowadzonego przez A.B. zdjęcie z książki przedstawia pierwotną figurę z Łachy (zobacz wyżej), a więc prawdziwa jest raczej hipoteza nr 3. Co nie zmienia faktu, że rzeźba z Wachu zniknęła





^
Kadzidło pow. Ostrołęka gm. Kadzidło ul. Warszawska / Parkowa
 

W Zagrodzie Kurpiowskiej, tutejszym miniskansenie, jest zrekonstruowana kapliczka domkowa, o dachu wykonanym w stylu z Jazgarki i Wachu (zobacz niżej) z nową drewnianą figurą Jana N., polichromowaną na kolory typowe dla tego regionu. Jest ona bardzo podobna do rzeźby autorstwa Józefa Bacławskiego (2003) z Łysego, ze zbiorów muzeum w Łomży [nr kat. 59][MPM/E-4620], obecnej na wystawie "Święty Przydrożny" (zobacz >>), różniąc się tylko nieznacznie inną pozycją krzyża (uzup: Pietrosul)



^
  Kadzidło x 35 pow. Ostrołęka gm. Kadzidło ul. Warszawska / Parkowa
 
 

W latach 2011-2018 honorowym obywatelom Gminy Kadzidło wręczono podczas Weseli Kurpiowskich 35 drewnianych niemalowanych rzeźb św. Jana Nepomucena z drewna lipowego, o wysokości ok. 80 cm. Oto lista pierwszych właścicieli owych figur:

  • 2 Nepomuki w 2011 roku otrzymali: Henryk Gadomski, Stanisław Pajka;

  • 4 Nepomuki w 2012 roku otrzymali: Kazimierz Sulewski, Henryk Samsonowicz, Maria Przytocka, Leszek Czyż;

  • 4 Nepomuki w 2013 roku otrzymali: Olga Krzyżanowska, Jerzy Jan Rubach, Marian Pokropek, Stanisław Skolimowski;

  • 5 Nepomuków w 2014 roku otrzymali: Barbara Falińska, Stanisław Sieruta, Józef Sobiecki, Jarosław Tokarczyk, Henryk Woźniakowski;

  • 4 Nepomuki w 2015 roku otrzymali: Kazimierz Brakoniecki, Weronika Grozdew-Kołacińska, Tadeusz Kruk, Tadeusz Franciszek Machnowski;

  • 4 Nepomuki w 2016 roku otrzymali: ks. Adam Boniecki, Zofia Pilecka, Bernard Kielak, Zdzisław Palewicz;

  • 6 Nepomuków w 2017 roku otrzymali: Irena Duchowska, Barbara Kalinowska, Genowefa Lenarci, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, ks. prałat Marian Niemyjski, Andrzej Krzysztof Kunert;

  • 6 Nepomuków 2018 roku otrzymali: Kira Gałczyńska, Zyta Kołoszewska, Avdyl Murtez, Wojciech Jagielski, Wojciech Ornat, Krzysztof Czyżewski

  • 6 Nepomuków 2019 roku otrzymali: Elżbieta Ficowska, Agata Tuszyńska, Bożena Szroeder, Dorena Wasik, Andrzej Mencwel, Witold Kuczyński

Obiekty te notuję tutaj łącznie, jednak licznik przekręca się o 41 pozycji. Ciekawie będzie obserwować, jak Nepomuki te krążą i zmieniają miejsce zamieszkania - zapewne co jakiś czas któryś z nich objawi się w jakimś źródle czy na fotografii. Powyższa lista może być punktem wyjścia do ustalenia kolejnych lokalizacji tych Nepomuków. Zobaczymy, czy w latach następnych tradycja ta będzie kontynuowana (nad: Pietrosul)

 

^
  -/¿ Kadzidło pow. Ostrołęka gm. Kadzidło ul. Sportowa (?) Lokalna (?)
 

Na granicy miejscowości, przy mostku na Piasecznicy, stoi piękna drewniana domkowa kapliczka z czterospadowym, krytym papą daszkiem, która ze sporym prawdopodobieństwem mieściła niegdyś figurę Jana N. (uwaga: zweryfikować) (nad: Pietrosul)


 

^
Siarcza Łąka pow. Ostrołęka gm. Kadzidło  
 

Na miejscu starej, drewnianej kapliczki (zobacz niżej), w roku 2007 wybudowano obok nową ceglaną kapliczkę. Z kolei w roku 2009 OBOK niej ustawiono współczesną figurę Jana N. wydłubaną z jednego kloca drewna przez Stanisława Bacławskiego (zobacz również jego figury nepomuckie z Golanki i Suli). Zaopatrzono ją w dwuspadowy daszek zwieńczony rogami. Być może nowa figura zjawiła się tutaj po stracie starej, a że zrobiono ją (pozyskano gotową?) zbyt dużą jak na gabaryty nowej kapliczki - znalazła swe miejsce obok niej. Czy tak było naprawdę? Szkoda też, że wycięto spore drzewa, które ocieniały kapliczkę. Niedawno figurę pomalowano na brązowo (uzup: Pietrosul)



^
- Siarcza Łąka pow. Ostrołęka gm. Kadzidło  
 

Przy drodze i nad ciekiem wodnym, ocieniona drzewami, stała dawniej skromna kapliczka z ciemnego drewna, kryta dwuspadowym daszkiem. Wewnątrz była zapewne figura Jana N. Zniknęła ona przed rokiem 2004 - kradzież? transfer do muzeum? W roku 2007 uznano kapliczkę widać za mało reprezentacyjną, bo wybudowano obok nową ceglaną, a stara wkrótce zniknęła. Stan aktualny to nowa figura stojąca obok nowej kapliczki (zobacz wyżej)



^
Sul pow. Ostrołęka gm. Kadzidło  
 

Nad Szkwą, przy szosie z Kadzidła do Łysych, niedaleko wsi Szafranki stoi współczena figura Jana N. z roku 2008. Wykonano go z surowego drewna, a jest to figura o wysokości ponad 2 metry wysokości. Autorem jest Stanisław Bacławski z Czarni (zobacz również jego figury nepomuckie z Golanki i Siarczej Łąki), o czym świadczy napis na podstawie: "2008 St. Bacławski" (nad: S.Ł., uzup: Pietrosul) (uwaga: obiekt notowany poprzednio pod lokalizacją Szafranki)



^
Długie pow. Ostrołęka gm. Czarnia  
 

Między wsiami Długie i Surowe, przy mostku nad Trybówką niedaleko jej ujśćia do Omulwi, w przydrożnej kapliczce typu szafkowego z drewnianym namiotowym daszkiem, na słupie znajduje się nowa figurka Jana N. z surowego drewna, z roku 1998 (nad: P. Pilaciński, www.koloroweru.pl, uzup: Pietrosul)



^
Grale pow. Ostrołęka gm. Kadzidło  
 

W tej miejscowości, na granicy Czarni Brzozowej, przy drodze Grale-Kuzie, między zabudowaniami Grali a rzeką Szkwą, w przysiółku Brzozowa, jest drewniana ludowa figura Jana N., wyjątkowo dzika w wyrazie i wybita w swym prymitywizmie. Umieszczono ją w drewnianej kapliczce domkowej o otworze wykończonym w sposób przywodzący na myśl ekran telewizora. Odwiedziliśmy go w kwietniu 2001 jak starego znajomego



^
- Golanka pow. Ostrołęka gm. Kadzidło  
 

Kapliczka nad rzeczką, a może tylko rowem melioracyjnym. Czy rezydowała w niej niegdyś figura przechowywana dziś w Muzeum Regionalnym w Ostrołęce (zobacz niżej), która była obecna na wystawie "Święty Przydrożny" [nr kat. 27][MOO/E/2858]? Jest to Nepomuk z II połowy XIX wieku z pięknym czerwonym płaszczem z wyrzezanymi w rozczulająco naiwny sposób ogonkami gronostajów, niegdyś w zakrystii w Kadzidle, potem jako jedyny został w Kadzidle po transferze innych Janów do muzeum i był eksponowany w tamtejszym miniskansenie - zagrodzie kurpiowskiej (>>). Cechą charakterystyczna jest uszkodzony nos. Rzeźba jest duża - 139 cm. Wątpliwości dotyczące tego obiektu są liczne i trudne do rozstrzygnięcia. W KZSwP opisano dwie drewniane kapliczki przydrożne: 1) usytuowana nad rzeką, oszalowana prostokątna, kryta dachem dwuspadowym; 2) czworoboczna oszalowana, z wnęką zwieńczoną łukiem mauretańskim. Pytanie: która z nich zawierała w sobie tę 139 centymetrową rzeźbę? I która z dwóch dzisiejszych jest jej następczynią? Jedna z aktualnie istniejących jest pomalowana na czerwono, z czterospadowym dachem, przeszklona i zawiera figurkę MB i obraz. Stoi koło współczesnej rzeźby St. Bacławskiego (zobacz niżej). Druga - to drewniana oszalowana czworokątna, z dwuspadowym daszkiem i z fantazyjnie wyciętym otworem - czy jest to ta "z wnęką zwieńczoną łukiem mauretańskim"? Kwestia bardzo trudna do rozstrzygnięcia w sytuacji ciągłej płynności - rzeźby znikają, przenoszą się do muzeum, kapliczki są przenoszone, przebudowywane bądź stawiane w zupełnie innym kształcie. Natomiast M.O. zwrócił uwagę, że tak duża, 139-centymetrowa figura raczej nie zmieściłaby się do niewielkiej kapliczki z profilowanym łukowo otworem



^
Golanka pow. Ostrołęka gm. Kadzidło  
 

Za rzeką Rozogą, na granicy z Kadzidłem, obok starej kapliczki ponepomuckiej (? zobacz też niżej) wystawiono nową, kłodową, z płaskorzeźbą Jana N. autorstwa Stanisława Bacławskiego (zobacz również jego figury nepomuckie z Siarczej Łąki i Suli), który umieścił swój podpis od frontu pod imieniem świętego (nad: Piotr Teo)



^
- Golanka pow. Ostrołęka gm. Kadzidło  
 

Kapliczka nad rzeczką Rozogą. Czy rezydowała w niej niegdyś figura przechowywana dziś w Muzeum Regionalnym w Ostrołęce (zobacz niżej), która była obecna na wystawie "Święty Przydrożny" [nr kat. 27][MOO/E/2858]? Jest to Nepomuk z II połowy XIX wieku z pięknym czerwonym płaszczem z wyrzezanymi w rozczulająco naiwny sposób ogonkami gronostajów, niegdyś w zakrystii w Kadzidle, potem jako jedyny został w Kadzidle po transferze innych Janów do muzeum i był eksponowany w tamtejszym miniskansenie - zagrodzie kurpiowskiej (>>). Cechą charakterystyczna jest uszkodzony nos. Rzeźba jest duża - 139 cm. Wątpliwości dotyczące tego obiektu są liczne i trudne do rozstrzygnięcia. W KZSwP opisano dwie drewniane kapliczki przydrożne: 1) usytuowana nad rzeką, oszalowana prostokątna, kryta dachem dwuspadowym; 2) czworoboczna oszalowana, z wnęką zwieńczoną łukiem mauretańskim. Pytanie: która z nich zawierała w sobie tę 139 centymetrową rzeźbę? I która z dwóch dzisiejszych jest jej następczynią? Jedna z aktualnie istniejących jest pomalowana na czerwono, z czterospadowym dachem, przeszklona i zawiera figurkę MB i obraz. Stoi koło współczesnej rzeźby St. Bacławskiego (zobacz wyżej). Druga - to drewniana oszalowana czworokątna, z dwuspadowym daszkiem i z fantazyjnie wyciętym otworem (zobacz niżej) - czy jest to ta "z wnęką zwieńczoną łukiem mauretańskim"? Kwestia bardzo trudna do rozstrzygnięcia w sytuacji ciągłej płynności - rzeźby znikają, przenoszą się do muzeum, kapliczki są przenoszone, przebudowywane bądź stawiane w zupełnie innym kształcie



^
Jazgarka pow. Ostrołęka gm. Kadzidło  
 

Była tu niegdyś drewniana słupowa kapliczka z początku XX wieku. Została ona zastąpiona solidną domkową budowlą z czterospadowym dachem/ Wewnątrz jest figura Jana autorstwa Łukasza Raczkowskiego, wysokości 150 cm, drewno wierzbowe (zobacz również jego figury JN z miejscowości Brzozowy Kąt, Białystok, Ostrołęka/Kadzidło, Leman)



^
Myszyniec pow. Ostrołęka gm. Myszyniec ul. Stacha Konwy
 

W neogotyckim kościele Trójcy Przenajświętszej przy ul. Wyszyńskiego 1 przechowywany jest feretron z wizerunkiem Jana N. Jest to jeden z pierwszych rozpoznanych przez ze mnie Nepomuków, na długo przed powstaniem tego serwisu. Wykonane wtedy zdjęcie przekazałem D.K. Teraz przypomniał o nim Pietrosul


 

^
Myszyniec pow. Ostrołęka gm. Myszyniec ul. dr Stanisława Pawłowskiego
 

Na zakończenie Rajdu Szlakami Barci Kurpiowskich 7 października 2011 nad Rozogą i przy moście, na terenie Zajazdu Kurpiowskiego "Zakątek", ustawiono współczesną kapliczkę z pnia, krytą daszkiem, z drewnianą figurką Jana N. we wnęce (uzup: Pietrosul)



^
Myszyniec pow. Ostrołęka gm. Myszyniec  
 

Drewniana figurka Jana N. oferowana na Miodobraniu Kurpiowskim w 2007 roku (nad: Pietrosul)

 

^
Myszyniec Stary pow. Ostrołęka gm. Myszyniec  
 

Na północ od tej miejscowości, przy drodze na Klon stoi kapliczka słupowa, dość niska, bogato ozdobiona kwiatami. Wewnątrz figura Jana N. za szybką, drewniana, też częściowo przysłonięta kwiatami. Kapliczka została niestety w ostatnich latach wymieniona na nową, brzydką, wykonaną z metalu przeszkloną klatkę z spiczastym daszkiem. Zapewne przy tej samej okazji figurka została odmalowana, a płotek ze sztachet zamieniony na metalowy (nad: P. Pilaciński, www.koloroweru.pl, uzup: Pietrosul)



 

^
Zdunek pow. Ostrołęka gm. Myszyniec  
 

Znajduje się tam obecnie kolejna nowa kapliczka z figurą Jana N., już trzecia z kolei, wykonana przez twórcę ze wsi Dęby leżącej na zachód od Myszyńca przy drodze do Łysych. Surowe drewno, bez polichromii. Powstała podobno około 1997 roku na zamówienie obecnych gospodarzy gruntu, którzy spotkali rzeźbiarza na Święcie Miodobrania w Myszyńcu. Według ich informacji pierwszy JN miał być postawiony przez dziadków obecnych gospodarzy, po zniszczeniu został zastąpiony nowym, ale ten został ukradziony (>>). Istnieje cień szansy, że zabrał ja ksiądz z miejscowej parafii lub trafiła do muzeum, lecz w tym ostatnim przypadku zwykle na miejscu pojawiała sie kopia. A w kapliczce stoi dziś szablonowa figura Chrystusa (info o kradzieży: P. Pilaciński, www.koloroweru.pl), co jest w sprzeczności z pewną informacją, że Jan z tej miejscowości został przeniesiony do Muzeum w Ostrołęce (nr MOO/E/690, zobacz niżej, uwaga: wymaga wyjaśnienia, czy mowa o tym samym, czy jeszcze innym Nepomuku). Ten z muzeum jest z XIX-wieczny, więc może ten pierwszy trafił do muzeum, drugi został skradziony (>>), a trzeci zastępuje ich na tym samym miejscu? Ten z muzeum był obecny na wystawie "Święty Przydrożny"  (nad: TeoP) (uwaga: do ostatecznego wyjaśnienia sprawy pozostawiam status tego obiektu bez zmian)



^
-/¿ Wydmusy pow. Ostrołęka gm. Myszyniec DK 53
 

Przy drodze i strudze piękna pusta kapliczka, zapewne ponepomucka. Drewniana, o otworze w kształcie telewizora, niebieska, zdobiona pionowymi żółtymi pasami (kolory zmienne w czasie)











  • Łyse (gm. Łyse, pow. Ostrołęka, ): podczas jarmarku wielkanocnego w 2001 roku można było obejrzeć i kupić rzeźbę ludową autorstwa Józefa Bacławskiego przedstawiającą Jana N. (zobacz również jego figury nepomuckie z muzeów w Ostrołęce i Łomży)

  • Łyse (gm. Łyse, pow. Ostrołęka, ): podczas jarmarku wielkanocnego w 2001 roku można było obejrzeć i kupić gwasze Teresy Ciepierskiej poświęcone kapliczkom kurpiowskim. Wśród nich oczywiście kilka Nepomuków

  • Łyse (gm. Łyse, pow. Ostrołęka, ): w Niedzielę Wielkanocną 2008 roku  podczas jarmarku lokalny rzeźbiarz wystawił na sprzedaż współcześnie wykonanego z drewna lipowego Nepomuka, w stylu ludowym. Wysokość rzeźby około 80-100 cm. Proszę zwrócić uwagę na dowolność wtykania w gotowe otwory krzyża i palmy - pełna wymienność! Zapewne nie zostanie na Kurpiach - ciekawe gdzie znajdzie swoje stałe miejsce?

  • Płoszyce (gm. Lelis, pow. Ostrołęka): Nepomuk z II połowy XX wieku autorstwa mieszkającego tutaj Jana Sęka, dziś własność Jana Leończuka.  Wysokość 40 cm. Był obecny na wystawie "Święty Przydrożny" (nr kat. 48). Prawie identyczny jak ten z Muzeum w Ostrołęce  (nr MOO/E/2864 - zobacz niżej) - różni się od tamtego o krzyż w prawej ręce

  • - Wejdo (gm. Łyse, pow. Ostrołęka, Kurpie): według Katalogu Zabytków Sztuki w Polsce była tu przydrożna ludowa figura Jana N. Podpis pod zdjęciem w Katalogu sugeruje, że była tu kapliczka z figurą. Zapewne mimo tej nieścisłości mowa o tym samym obiekcie, powstałym pod koniec XIX wieku. Była to drewniana rzeźba przypominająca tę wyrzeźbioną przez Andrzeja Kaczyńskiego do kapliczki w Łasze (zobacz wyżej). Nie są mi znane losy tej rzeźby po 1988 roku, w kapliczce (nowej zresztą) zastąpiła ją współczesna figura (zobacz niżej)

  • Wejdo (gm. Łyse, pow. Ostrołęka, Kurpie): stara kapliczka (zobacz wyżej) została zastąpiona nową, współczesną, z białej cegły, umieszczona jednak na starszym postumencie. Wewnątrz XIX-wieczną figurę zamieniono na współczesny obiekt. Jest to drewniana ludowa rzeźba bez polichromii, z krzyżem i palmą w prawej ręce, trzymanymi prawie pionowo (nad: A.B.)

  • - Łączki (gm. Łyse, pow. Ostrołęka): ładna kapliczka ponepomucka na słupie przy wyjeździe z miejscowości Łączki w stronę Łysego (uwaga: należy sprawdzić nepomuckość obiektu - dziś rezyduje w niej gipsowa figurka najprawdopodobniej św. Wendelina, co dawnego lokatora nie wiemy prawie nic)

  • - Dęby (gm. Łyse, pow. Ostrołęka): nad Szkwą była tu stara słupowa kapliczka przydrożna z figurą Jana N. Istnieje podejrzenie, że figura ta jest tożsama z tą przechowywaną dziś w muzeum w Ostrołęce (kontrpropozycja lokalizacyjna to Łacha (gm. Turośl, pow. Kolno, woj. podlaskie), na co wskazywać może odkrycie A.B. w przedwojennym (lata 20. XX wieku, opr. arch. Rudolf Macura, wyd. Ministerstwo Komunikacji) wydawnictwie "Ziemia Kurpiów" (nad: A.B.)









^

Powiat Kolno (część poza regionem Kurpi, 5)

zobacz na mapie Google (>>)


zobacz część powiatu w ramach Kurpi >>


^
  Czerwone powiat: Kolno gm: Kolno  
 

W tej miejscowości leżącej tuż za granicą Kurpi (>>), lecz razem z pobliskim Kolnem związanej z tym regionem, znajduje się drewniana ludowa figura Jana N., nieco zniszczona lecz pełna uroku. Murowana kapliczka ma zakończony trójkątnie otwór i prawie płaski dach zwieńczony krzyżem. Pierwszy sygnał o jej istnieniu znalazłem lata temu w Katalogu Zabytków Sztuki w Polsce, a w grudniu 2008 potwierdziła go A.L., przed której domem stoi Jan N. Niestety przed rokiem 2018 nastąpiła zmiana - prostą kapliczkę wymieniono na nowa, wykonaną z cegły klinkierowej i czterospadowo krytej papodachówką. Jana odmalowano i wręczono mu nowy zbyt duży krzyż, a cały teren pokryto polbrukiem







  • Lachowo (gm. i pow. Kolno, woj. podlaskie, ): w kościele jest XVIII-wieczna drewniana figura Jana N. (uwaga: sprawdzić stan aktualny, znam tylko zapis w źródle)

  • Zabiele (gm. i pow. Kolno, woj. podlaskie, ): w miejscu gdzie droga nr 647 przecina strugę stoi biało-czerwona murowana kapliczka, a w niej typowa lecz sympatyczna polichromowana figurka Jana N. Należy do grupy identycznych lub bardzo podobnych figur wykonanych zapewne w jednym zakładzie, z jednego odlewu lub z nieco zmodyfikowanego wzorca  (zobacz identyczne Lipniki Stare, Bieżuń, Janowo oraz prawie identyczne Kurzeszyn, Suche, Zabiele oraz Rozbity Kamień (już na Podlasiu >>)

  • Janowo (gm. i pow. Kolno, woj. podlaskie): nieco na północ od wsi, w polu po zachodniej stronie drogi stoi betonowa zwężająca się ku górze kapliczka-krzyż z dużą wnęką, a w niej metalowa figura Jana N. pomalowana wyblakłymi farbami. Należy do grupy identycznych lub bardzo podobnych figur wykonanych zapewne w jednym zakładzie, z jednego odlewu lub z nieco zmodyfikowanego wzorca  (zobacz identyczne Kurzeszyn, Suche, Zabiele czy Rozbity Kamień (już na Podlasiu >>) oraz prawie identyczne Lipniki Stare, Bieżuń

  • Ptaki (gm. Turośl, pow. Kolno, woj. podlaskie, ): współczesna figurka Jana w murowanej kapliczce w murze posesji przy moście nad Pisą, po jej wschodniej stronie - stąd nie zaliczam go do Nepomuków Kurpiowskich (>>), ale cała ta okolica jest blisko związana z regionem Kurpi



^

Powiat Kolno
(fragment w kurpiowskiej części Ziemi Łomżyńskiej, 8 + 3)

zobacz na mapie Google (>>)


uwaga: w warszawskim Muzeum Etnograficznym (>>), w stałej ekspozycji na drugim piętrze są dwa obiekty nepomuckie z Turośli z tego powiatu - przeniesiona tu w całości drewniana kapliczka z drewnianym Janem wewnątrz, XIX wiek, oraz inna drewniana figura Jana N., trzymająca w ręku kwiat, wykonana przez Bronisława Szymańskiego (obiekty zaliczone do Nepomuków Warszawskich >>)

zobacz pozostałe Nepomuki powiatu, spoza terenu Kurpi >>



^
Kozioł pow. Kolno gm. Kolno  
 

Bezpośrednio nad Pisą usytuowana była piękna klasyczna drewniana kapliczka brogowa, kryta papą. Rezydowała w niej drewniana ludowa polichromowana figura Jana N. Klasyczny w swym pięknie obiekt nepomucki przepięknie położony, ozdobiony kolorowymi kwiatami i chorągiewkami. Między 2002 a 2004 rokiem figura została nieco odświeżona. Sporo do myślenia daje fakt, że stara figura jest baaardzo podobna do pierwotnej rzeźby z Łachy (bądź Dębów), autorstwa najwybitniejszego z kurpiowskich rzeźbiarzy Andrzeja Kaczyńskiego (?-1902, dziś w muzeum w Ostrołęce, zobacz niżej). Wskazywać to może na to samo autorstwo i czas powstania (pan Andrzej mógł przecież wyrzeźbić dwie identyczne rzeźby). Różniący je detal to rząd guzików w dolnej części sutanny - ale jak to ocenić w przypadku mocno skorodowanej starej rzeźby z Łachy (bądź Dębów)? Niestety, malinowy gust dotarł i tutaj w roku 2009, krótko po mojej wizycie! Kapliczka odnowiona (czyli postawiona na nowo) staraniem mieszkańców Kozła. Poświęcenia dokonał ks. proboszcz Sławomir Banach 27 czerwca 2010. Kapliczka to teraz niezgrabny sześcienny kloc cokołu wymurowanego z łamanego kamienia, na nim, na czterech słupach ozdobionych zaciosami, daszek kryty zieloną papodachówką, z krzyżem i ażurową koronką pod okapem. Figura odnowiona, pomalowana, a butów Jana zrobiono - nie wiadomo dlaczego - bose stopy! Podobnie skandaliczną "modernizację" przeszedł obiekt w nieodległym Dobrym Lesie (zobacz niżej) (uzup: Pietrosul) (uwaga: figury A.Kaczyńskiego z Łachy, Kozła i ta z muzeum w Ostrołęce to temat sam w sobie. Podczas prób opisu mieszają się nam ze sobą, z zaginioną rzeźbą z Wachu, ze swymi kopiami i klonami, mylone są w źródłach które są zresztą wzajemnie sprzeczne, zmieniają miejsce pobytu, co powoduje trudności w identyfikacji. Lecz zawsze fascynują urokiem!)




^
  Turośl pow. Kolno gm. Turośl ul. Jana Pawła II
 

Przy drodze do Potasi i na granicy z tą miejscowością znajduje się bardzo urokliwy drewniany polichromowany Jan N. w kapliczce kłodowej wydrążonej w pniu i ustawionej pod sosną. Współczesny, styl ludowy, postawa statyczna, w birecie, z zieloną stułą i peleryną, pozbawiony nóg od kolan. Kapliczka razem z drzewem otoczone sa sztachetowym płotkiem. Porównanie z Nepomukiem przeniesionym z tej miejscowości razem z kapliczką do warszawskiego Muzeum Etnograficznym (>>) wykazuje spore podobieństwo - nowa kapliczka niemal dokładnie powtarza formę tej z muzeum (uzup: Pietrosul) (uwaga: obiekt notowany poprzednio pod hasłem Potasie)

(uwaga: w warszawskim Muzeum Etnograficznym (>>), w stałej ekspozycji na drugim piętrze jest przeniesiona tu w całości drewniana kapliczka z drewnianym Janem wewnątrz z Turośli, XIX wiek, oraz inny drewniany Nepomuk z Turośli, trzymający w ręku kwiat, wykonany przez Bronisława Szymańskiego. Obiekty te zaliczone zostały do Nepomuków Warszawskich >>)



^
  Łacha-Za Jeziorem pow. Kolno gm. Turośl  
 

W przysiółku Za Jeziorem, nad Rybnicą, jest drewniany ludowy Jan N. w malowniczej kapliczce brogowej krytej blachą. Lokalizacja obiektu związana jest z prawie już zniszczonym na skutek złej melioracji jeziorem - Jest to nowa kapliczka i nowa rzeźba wystawione na miejscu starszego obiektu. Jan N. dzierży w lewej dłoni zbyt duży krzyż, jest polichromowany, w birecie.
Łącznikiem między starą a nową rzeźbą jest prawdopodobnie krzyż z palmą przymocowany do jednego ze słupów kapliczki. Nie jest on tym pierwotnym, ale zapewne należał (jako kolejny?) do starej figury.
Pierwotny obiekt to była otwarta, brogowa kapliczka, podobna w układzie do swej następczyni. Stara kapliczka była dużo masywniejsza od tej dzisiejszej. Była notowana w Katalogu Zabytków Sztuki w Polsce. Przyjęło się w literaturze, że pierwotna rzeźba z tej kapliczki autorstwa najwybitniejszego z kurpiowskich rzeźbiarzy Andrzeja Kaczyńskiego (?-1902) z II połowy XIX wieku trafiła do Muzeum w Ostrołęce, jednak odkrycie A.B. w przedwojennym (lata 20. XX wieku, opr. arch. Rudolf Macura, wyd. Ministerstwo Komunikacji) wydawnictwie "Ziemia Kurpiów" kieruje podejrzenia raczej w stronę miejscowości Dęby nad Szkwą  (gm. Łyse, pow. Ostrołęka, zobacz). Ta figura gościła na wystawie "Święty przydrożny" i figuruje w katalogu pod nr 28 (zobacz >>). Dziś można ją zobaczyć w muzeum w Ostrołęce (uwaga: w źródłach stara figura bywa mylona z inną, skradzioną z Wachu, a dodatkowo jest, a raczej była, przed barbarzyńskim remontem, prawie identyczna jak ta z Kozła nad Pisą) (uwaga 2: figury A.Kaczyńskiego z Łachy, Kozła i ta z muzeum w Ostrołęce to temat sam w sobie. Podczas prób opisu mieszają się ze sobą, z zaginioną rzeźbą z Wachu, ze swymi kopiami i klonami, mylone są w źródłach które są zresztą wzajemnie sprzeczne, zmieniają miejsce pobytu, co powoduje trudności w identyfikacji. Lecz zawsze fascynują urokiem!) (uzup: Pietrosul)



^
  Krusza (?) pow. Kolno gm. Turośl  
 

W pewnej miejscowości o zapomnianej nazwie (Wanacja? Krusza? Cieloszka? Turośl?) sfotografowałem drewnianego malowanego ludowego Jan N. w kapliczce. Cecha charakterystyczna - czarna grzywka, broda i wąsy, podobna do rzeźby z Lasek. Figura ta znajduje się w pomalowanej na brązowo drewnianej kapliczce ustawionej na filarze. I ten właśnie filar nasuwa podejrzenia, że obiekt ten jest tożsamy z Nepomukiem widocznym na starej przedwojennej fotografii. Ona z kolei podpisana jest nazwą Krusza, więc zapisuję ją właśnie pod tą lokalizacją. Jeśli odpowiada to prawdzie, to obiekt mocno się zmienił - z początkowej otwartej kapliczki w formie płaskiego daszka na czterech prętach i z chorągiewką zrobiono zamknięta oszkloną drewnianą skrzynkę. Zniknęła całkiem sąsiednia kapliczka na wysokim słupie (uwaga: należy sprawdzić stan aktualny i historię obiektu! na okładce informatora wystawy "Smūtkeliai - Litewskie świątki" (Litwa >>) w Muzeum Narodowym w Poznaniu zamieszczono zdjęcie tej kapliczki. Trwa wyjaśnianie tej zbieżności)



^
  -/¿ Krusza pow. Kolno gm. Turośl  
 

Nad kanałem Krusza-Serafin stoi nadal pusta już drewniana kapliczka potencjalnie ponepomucka. Jest możliwe, że obiekt był znacznie wyższy, ale drewniany słup skorodował i został skrócony (nad: Pietrosul)

 

^
Leman pow. Kolno gm. Turośl nr 57
 

Wielki 165-centymetrowy Jan N. wyrzeźbiony przez Jana Raczkowskiego na przełomie XIX i XX wieku, dziś w zbiorach parafii w Lemanie. Był obecny na wystawie "Święty Przydrożny" (nr kat. 21, zobacz >>). Ma on burzliwą historię - do II wojny światowej stał nad Turoślą, lecz po próbie spalenia rzeźby podjętej przez hitlerowców został ukryty przez mieszkańców. Potem władza ludowa nie chciała zgodzić się na powrót Jana na stare miejsce, więc znalazł on azyl w przykościelnej drewnianej dzwonnicy z 1885 roku, a ostatnio (2010?) trafił do ustawionej przy kościele kapliczki w formie szklanej klatki. Na wystawie "Święty Przydrożny" prezentowany był już po renowacji, ale pozbawiony krzyża, palmy, stuły, krzyżyka na birecie i polichromii, które to elementy zostały dodane później



^
Leman pow. Kolno gm. Turośl  
 

Współczesna olichromowana rzeźba Jana N. została ustawiona przy moście nad Turoślą, w szklanej brzydkiej klatce. Ta z kolei stoi na kamiennym słupie zapewne starszym. Figura jest autorstwa Józefa Bacławskiego (inicjały J.B. na plincie) z Łysych. Skłon głowy w birecie, turkusowa peleryna, seledynowa stuła, w rękach mały krzyż i palma. Obiekt umieszczono prawdopodobnie w pobliżu pierwotnej lokacji figury autorstwa Jana Raczkowskiego (zobacz wyżej), która stała właśnie nad Turoślą (nad: Pietrosul)



^
  - Ksebki / Leman pow. Kolno gm. Turośl  
 

Pod wierzbą na łąkach, w blaszanej kapliczce rezydował niegdyś zniszczony drewniany Jan N. Niestety już go tu nie ma, kapliczki zresztą też. Wielka szkoda! (uwaga: ustalić losy obiektu) (uzup: Pietrosul)



^
  -/¿ Ksebki pow. Kolno gm. Turośl  
 

Nad kanałem Grzędy-Wejdo stoi pusta już drewniana kapliczka kłodowa, potencjalnie ponepomucka (nad: Pietrosul)

 

^
Cieciory pow. Kolno gm. Turośl  
 

Piękny drewniany, bardzo archaiczny Nepomucen w ciasnej oszklonej kapliczce na słupie, przy drodze do mostu na Pisie. Całość oszklona, zwieńczona prostym krzyżem. Bardzo ciekawy jest przedmiot w lewej ręce Jana N. - ma to być zapewne palma, ale wygląda jak drewniane widły. Podobne żłobienia na stule i krzyż tego rodzaju widać na zdjęciu Nepomuka autorstwa Bronisława (Franciszka?) Szymańskiego (1915-1998) przechowywanego obecnie w muzeum w Nowogrodzie w Ziemi Łomżyńskiej (zobacz >>) (MPM/E-2571?) - być może wskazuje to na tego samego twórcę i czas powstania - lata 60. XX wieku



^
  Wanacja pow. Kolno gm. Turośl  
 

Piękna ludowa polichromowana drewniana figurka Jana N. w oszklonej kapliczce na słupie. Postać mocno uproszczona i schematyczna, ale o silnym wyrazie. Jan, w birecie i ze stułą, trzyma sztywno krzyż w prawej ręce, a palmę zakończoną kwiatem (!) w lewej. Ciekawie oddany zarost i fałdy szat. niewidoczne stopy (nad: Pietrosul)



^

Powiat Białystok (część w Ziemi Łomżyńskiej, 1)

zobacz na mapie Google (>>)


zobacz pozostałe obiekty powiatu należące do Podlasia (>>)


     

^
  Zawady-Kolonia pow. Białystok gm. Zawady  
 

W tej osadzie na granicy (jak wskazuje nazwa) z Podlasiem, stoi murowana z cegły tynkowana na biało domkowa kapliczka przydrożna z połowy XIX wieku. Wybudowana na planie kwadratu; dach namiotowy, kryty dachówką, zwieńczony drewnianym krzyżem; w ścianach bocznych półkoliste przezrocza w opaskach tynkowanych. Wewnątrz, na ołtarzyku, rzeźba ludowa Jana N. W roku 2005, kiedy odwiedziłem to miejsce, kapliczka była pusta, obiekt w trakcie porządkowania i remontu, a na jesieni roku 2006 pojawiła się tutaj nowa rzeźba Jana N.  Okazało się, że stara oryginalna figura z przełomu XIX/XX wieku trafiła do skansenu w Wasilkowie - Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej (trockie >>) - i eksponowana jest w dworze przeniesionym z Bobry Wielkiej (nr 25). Kopia figury pozbawiona jest ubytków oryginału - ma dłonie, włożono w nie pionowy krucyfiks i palmę. Zachowano oryginalny błędny podpis na podstawie "SW. JAN CHSICIEL.". Jan w prawej dłoni trzyma wyciągnięty przed siebie pionowo krzyż, a w lewej ma palmę. Ma bose stopy (!) (uzup: A.B., Pietrosul)



^

Ziemia Ciechanowska dzieliła się na trzy powiaty: ciechanowski, przasnyski i sąchocki (Sochocino, dawniej czerwiński) . Cienkim paskiem dotykała Wisły w okolicy Czerwińska, a przecinała ją rzeka Wkra. Granice powiatów charakteryzowały sie dużą płynnością, zwłaszcza w wieku XVI, wsie przechodziły z powiatu do powiatu, a nawet z tego województwa do innego (płockie). Wschodnia granica powiatu przasnyskiego to osadnictwo puszczańskie, z naturalnie rozmytą granicą

Część Ziemi Ciechanowskiej to dawne puszcze Zielona i Biała, czyli Kurpie. Ten region opracowany został na osobnej stronie - zobacz >>


^

Powiat Ciechanów (część należąca do Ziemi Ciechanowskiej, 4)

zobacz na mapie Google (>>)


zobacz część dzisiejszego powiatu należącą niegdyś do Ziemi Zawkrzeńskiej woj. płockiego >>



  • Ciechanów (gm. i pow. Ciechanów, ): w Muzeum Szlachty Mazowieckiej, na wystawie rzeźby ludowej znajduje się drewniana polichromowana figurka Jana N., wykonana przez Jana Krajewskiego w roku 1965. Wymiary: 35 cm x 7,5 cm (nad: G.W.)
 

^
Opinogóra Górna pow: Ciechanów gm: Opinogóra Górna ul. Z.Krasińskiego
 

W Muzeum Romantyzmu, w dawnej kaplicy pałacowej Krasińskich, znajduje się ołtarz z obrazem Jana N., pochodzący z kościoła w Węgrowie. Jana przedstawiono w postawie stojącej, przytulającego do policzka krucyfiks. W tle Most Karola oraz pulpit z otwartą księgą. Jest też globus, którego symbolika - taka jak astrolabium, którego jest być może zamiennikiem - w kontekście nepomuckim ciągle nie jest jasna. Wokół głowy pięć gwiazd, na górze tłusty aniołek. Obiekt jest tu na zasadzie wypożyczenia, a został odrestaurowany przez Muzeum Diecezjalne w Płocku (nad: Pietrosul)

 



  • Grudusk (gm. Grudusk, pow. Ciechanów, ): drewniana ludowa kapliczka skrzynkowa z figurą Jana N. na zboczu wczesnośredniowiecznego grodziska zwanego Zielona Górą. Rzeźba trzyma w wysuniętych do przodu dłoniach Księgę (rzadkie, dziwny sposób zamocowania tego elementu), która jest osobnym elementem, nie połączonym z resztą. Uwagę zwraca nietypowe nakrycie głowy - połączenie typowego biretu i kołpaka. Na szyi medalion w kształcie serca i krzyż
  • Borzuchowo-Daćbogi (gm. Grudusk, pow. Ciechanów): nad Łydynią drewniana figura Jana N. na takimż słupie. Interesujący obiekt, trudny do datowania, KZSwP proponuje rok 1850. Kolumna zwieńczona dziwacznym kapitelem, na nim pozbawiona rąk i krzyża figura chroniona daszkiem, a raczej kawałkiem blachy. Układ rąk Jana wskazuje na posiadany niegdyś, ułożony poziomo krucyfiks (nad: PiotrK). Waży 300 kg, ma ponad 6 m wysokości. Renowacja XIX-wiecznej, drewnianej figury trwała kilka miesięcy (2008) i kosztowała 23 tys. zł, a pieniądze dało MKiDN. Długo trwały konsultacje co do formy daszku. Układ rąk wskazuje na posiadany niegdyś, ułożony poziomo krucyfiks. Zdjęcia efektów prac, które otrzymałem od konserwującej Nepomuka Pani M.S.S. dowodzą, że operacja w pełni się udała. Jan zachował swą patynę i urok, a zyskał odporność na długie kolejne lata



^

Powiat Przasnysz (część poza Kurpiami, 7 + 2)

zobacz na mapie Google (>>)


Na osobnej stronie Nepomuków Kurpiowskich (zobacz >>) opisano dokładniej Nepomuki z miejscowości: Binduga, Krukowo (gm. Chorzele), Olszewka (gm. Jednorożec), Baranowo, Cierpięta, Orzeł vel Orzoł (gm. Baranowo).
Udostępniam tu przekazaną przez Marię Weronikę Kmoch (MWK) pracę "Figury św. Jana Nepomucena w powiecie przasnyskim", która powstała na marginesie opracowania "Kapliczki, figury i krzyże przydrożne w gminie Jednorożec". Poprawki do poniższego spisu, na zasadzie sprzężenia zwrotnego, będą stopniowo pojawiać się na tej stronie. Zachęcam do lektury, dziękuję Autorce, czytelników proszę o respektowanie jej praw autorskich >>
Niestety piękna kapliczka ze Stegny koło Jednorożca okazałą się nienepomucka, a szkoda



^
- Przasnysz pow: Przasnysz gm: Przasnysz ul. Mostowa
 

Przy ulicy wiodącej od mostu na Węgierce do rynku, po lewej stronie, znajdowała się niegdyś murowana kapliczka Jana N. Była dwukondygnacyjna, we wnęce w górnym piętrze rezydowała figura JN o nieznanym dziś wyglądzie. Jedyne znane nam zdjęcie kapliczki pochodzi z roku 1942, a wykonał je miejscowy fotograf Bronisław Głogowski, którego zakład znajdował się nieopodal (nad: MWK)

 

^
Leszno pow: Przasnysz gm: Przasnysz nr 157
 

Na prywatnej posesji kapliczka murowana, słupowa, z wnęką na czarno-białą rzeźbą Jana N. ze sporym krucyfiksem w dłoniach. Na szczycie kuty krzyż (nad: PiotrK)



^
Wielodróż pow: Przasnysz gm: Przasnysz  
 

Przy drodze na Helenowo Stare, zaraz za rzeką Węgierką, na murowanym baniastym bielonym cokole ustawiono podniszczoną drewnianą rzeźbę Jana N. w aureoli. Figurę umieszczono w sześciobocznej szklanej klatce, takiej jaka chroni rzeźbę z Krasnosielca (zobacz niżej). Na szczycie blaszanego daszka kuty krzyż (nad: AMG)



^
Duczymin pow: Przasnysz gm: Chorzele  
 
 

W tej miejscowości leżącej już za granicą Kurpi jest kościół pod wezwaniem Jana N., a w nim, w prawym ołtarzu przytęczowym św. Józefa, górny owalny obraz Jana N. Obecny kościół murowany wybudowano w 1888 roku staraniem Antoniego Zielińskiego oraz ks. E. Wasiłowskiego na miejscu starszego, drewnianego z 1717 roku (fundacji Aleksandra Zbrożka, pułkownika ciechanowskiego), który spłonął w 1836 roku (uzup: Pietrosul)

 


  • Budki (gm. Chorzele, pow. Przasnysz): w tej miejscowości leżącej tuż za granicą Kurpi, lecz razem z pobliskimi Chorzelami związanej w regionem, znajduje się figura Jana N., drewniana, na słupie, podobna do tych z Małowidza czy Kierzka. Figura stoi na prywatnym terenie, a opiekuje się nią rodzina, która wystawiła figurę - mąż własnoręcznie dorobił oberwaną dłoń Jana
  • ¿/- Krzynowłoga Wielka (gm. Chorzele, pow. Przasnysz): na zachodnim skraju wsi znaleźć można drewnianą figurę opisaną na stronach gminy jako XVIII-wieczna rzeźba św. Jana Nepomucena. Obiekt ma około 120 cm i prawie na pewno nie jest Janem N. Rzeźba przedstawia jakiegoś świętego zakonnika przepasanego sznurem, bez zarostu i z długimi pofalowanymi włosami, ze złożonymi dłońmi



^
  Czernice Borowe pow: Przasnysz gm: Czernice Borowe  
 

W kapliczce wykonanej z pnia drzewa i przykrytej sześciokątnym daszkiem ustawiono szablonowy odlew figury Jana N. z jednej z wytwórni dewocjonaliów (nad: M.Sz.)




  • Małowidz (gm. Jednorożec, pow. Przasnysz): w tej miejscowości leżącej tuż za granicą Kurpi, lecz razem z pobliskim Jednorożcem związanej w regionem, znajduje się figura drewniana na słupie, na prywatnej posesji. Właściciele mówią, że ma ona "tak z 500 lat". Tłumacząc na nasze - może pochodzić z lat 30 XIX wieku, jak podobne figury z okolicy. Figura jest pomalowana (biel, czerń i czerwień), a największe wrażenie robą podmalowane na czerwono oczy. Jan ma aureolę z drutu, do której niegdyś mogły być przymocowane gwiazdy. Ten typ przedstawienia Jana N. jest charakterystyczny dla zachodniego pogranicza Kurpi. Niemal identyczny obiekt przedstawiono na rysunku z 1964 roku w "Polskiej Sztuce Ludowej" lokalizując go jednak jako Nepomuka w Kierzku (Kurpie >>). Jest możliwe, że omyłkowo podpisano rysunek tej figury. Widoczne są jednak pewne różnice szczegółów i nie wiadomo, czy złożyć je na karb niedoskonałości rysunku, czy też był to raczej inny obiekt. Ja obstawiam tę drugą opcję (uwaga: sprawdzić)

  • Połoń (gm. Jednorożec, pow. Przasnysz): w tej miejscowości leżącej tuż za granicą Kurpi, lecz razem z pobliskim Jednorożcem związanej w regionem, znajduje się drewniany Jan N. na słupie z XIX wieku. Ten typ przedstawienia JN jest charakterystyczny dla zachodniego pogranicza Kurpi



^

Powiat Przasnysz (część w ramach Kurpi, 3 + 2)

zobacz na mapie Google (>>)


Zobacz pozostałe obiekty powiatu należące do Ziemi Ciechanowskiej >>
Udostępniam tu przekazaną przez Marię Weronikę Kmoch (MWK) pracę "Figury św. Jana Nepomucena w powiecie przasnyskim", która powstała na marginesie opracowania "Kapliczki, figury i krzyże przydrożne w gminie Jednorożec". Poprawki do poniższego spisu, na zasadzie sprzężenia zwrotnego, będą stopniowo pojawiać się na tej stronie. Zachęcam do lektury, dziękuję Autorce, czytelników proszę o respektowanie jej praw autorskich >>



^
  Krukowo pow. Przasnysz gm. Chorzele  
 

Kapliczka słupowa, murowana, z oszklona wnęką na rzeźbę Jana N. - drewnianą, polichromowaną, z małym krzyżem wetkniętym pionowo w prawą dłoń. W lewej ręce pomalowana na biało palma. Biret, stuła, ozdobne pętle szura od peleryny. Kapliczka słupowa murowana, bielona, z prawie płaskim daszkiem, otoczona płotkiem



^
- Binduga pow. Przasnysz gm. Chorzele  
 

Po kurpiowskiej stronie Omulwi, w szczerym polu stała sobie piękna drewniana kapliczka szafkowa na słupie. W szczycie znajdowała się mała figurka Chrystusa Frasobliwego. Katalog Zabytków tak opisuje ten obiekt: "figura przydrożna z połowy wieku XIX, drewniana, w formie profilowanego słupa z trzema niszami (dolna zasłonięta); w górnych rzeźby św. Jana Nepomucena i Chrystusa Frasobliwego, ludowe". Później (2005?) zastąpiono ją nową kapliczką, wykonaną z grubsza na jej modłę. Wewnątrz była ludowa figura Jana N. Podczas naszej wizyty kapliczka była właśnie odmalowywana przez opiekującą się nią panią - pani była nieobecna, ale farba jeszcze nie wyschła. D.K. zostawił pod figurą parę złotych, ja dorzuciłem kartkę z prośbą o lepsze zabezpieczenie. Niestety, prośba nie zadziałała! W 2004 roku figura najprawdopodobniej została skradziona! (>>). Przez czas dłuższy mieliśmy malutką nadzieję, że zabrał ja ksiądz z miejscowej parafii lub trafiła do muzeum, lecz w tym ostatnim przypadku zwykle na miejscu pojawiała się kopia. A w kapliczce umieszczono szablonową figurę Chrystusa (info o kradzieży: P. Pilaciński, www.koloroweru.pl). Siedem lat później A.B. porównała moje zdjęcia z dwóch stron tego serwisu i wykryła, że figura z prywatnej kolekcji w Dębem Małym (Z.Czerska >>) najprawdopodobniej pochodzi z tej właśnie kapliczki! Apel do jej nowego właściciela nie zadziałał, rzeźba nie została zwrócona



^
Binduga pow. Przasnysz gm. Chorzele  
 

W nowej kapliczce imitującej tę pierwotną (zobacz wyżej) umieszczono drewnianą współczesną ludową figurę Jana N. z roku 2017, wykonaną przez Andrzeja Staśkiewicza. Jest to już trzecia kapliczka w tym miejscu z roku 2017 klub 2018, przy czym jej poprzedniczka ciągle stoi obok wyposażona w innego świątka. Rzeźba jest polichromowana, o wydłużonych proporcjach, długich włosach opadających na ramiona. Na głowie biret, w rękach trzymane pionowo palma i krzyż (uzup: Pietrosul)



^
Olszewka pow. Przasnysz gm. Jednorożec nr 74
 

Na terenie prywatnym stoi ludowa drewniana polichromowana figura Jana N. na drewnianym słupie. Rzeźba jest mocno uszkodzona, brak lewej ręki i krzyża z prawej dłoni - zamiast niego wetknięto prawdziwy młotek (!) Na słupie pionowo wycięte nazwisko rzeźbiarza lub raczej fundatora - Antoni Opalach - i data 1838, która może być zbyt odległa jak na powstanie figury. Być może Jan miał swego poprzednika i to do niego odnosi się inskrypcja. Według właścicielki tej parceli (pani Genowefa Sz.) święty zawsze trzymał młotek, a w lewej dłoni "różdżkę" (uzup: Pietrosul)



^
  - NN pow. ? gm. ?  
 

Nieznana miejscowość w Ziemi Kurpiów: w piśmie "Przyjaciel dzieci" z roku 1911 (nr 51, 5/1911,  s. 55) zamieszczono niewyraźna fotografię drewnianej ludowej figury Jana N., zapewne polichromowanej, umieszczonej na słupie. Na słupie majaczy nieczytelny napis. Typ zbliżony do Olszewki (gm. Jednorożec, pow. Przasnysz, zobacz wyżej) i tylko dlatego umieszczam go w tym miejscu. Nie udało się zlokalizować tego obiektu, zapewne już nie istnieje. Podpis głosi: "Figura przydrożna w Ziemi Kurpiów" (nad: Maria Weronika Kmoch)

 

^
Baranowo pow. Ostrołęka gm. Baranowo ul. Gwardii Ludowej 13
 

Przed ośrodkiem sportowym ustawiono kilka współczesno-ludowych świątków, między innymi figurę Jana Nepomucena, powstała podczas pleneru rzeźbiarskiego w 2009 roku. Autor to Andrzej Staśkiewicz z Kadzidła (zobacz też niżej jego figurę z Cierpięt). Po plenerze przeniesiona sprzed ośrodka za budynek GOKSiR, a potem na nowe miejsce bliżej ulicy. Jest coraz bardziej spękana (uzup: Pietrosul)



^
- Baranowo pow. Ostrołęka gm. Baranowo  
 

Niedaleko mostu na Płodowicy stała niegdyś kolumna z drewnianą figurą Jana N. z wieku XVIII. Głowica kolumny była zdobiona ornamentami i zakończona sześciokątną gzymsowaną plintą - podobne rozwiązanie znamy z Krasnosielca (gm. Krasnosielc, pow. Maków Mazowiecki, Ziemia Ciechanowska >>). W latach 30. XX wieku z inicjatywy proboszcza została zastąpiona figurą św. Jana Chrzciciela na wysokim murowanym cokole (nad: Maria Weronika Kmoch)

 

^
Cierpięta pow. Ostrołęka gm. Baranowo  
 

Piękna drewniana figura Jan N. na słupie, niestety bardzo zniszczona. Ten typ przedstawienia - nieosłonięta kapliczką figura umieszczona wprost na słupie - jest charakterystyczny dla Kurpi Zachodnich



^
Cierpięta pow. Ostrołęka gm. Baranowo  
 

W środku wsi, przy skrzyżowaniu dróg, około 200 metrów na wschód od starej, stoi nowa figura Jana N. na kolumnie, autorstwa Andrzeja Staśkiewicza z Kadzidła (zobacz też wyżej jego figurę z Baranowa). Figurę poświęconą podczas festynu wiejskiego 27 sierpnia 2011 roku ufundował Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Baranowie. Cokół wykonał Zygmunt Orzoł (nad: Pietrosul, uzup: S.Zobniów)



^
  Orzoł (Orzeł) pow. Ostrołęka gm. Baranowo  
 

Kapliczka skrzynkowa na cokole murowanym, wewnątrz piękny drewniany Nepomuk w pięciogwiaździstej aureoli, pod blaszanym daszkiem



^

Powiat Maków Mazowiecki (część należąca do Ziemi Ciechanowskiej , 4 + 1)

zobacz na mapie Google (>>)


zobacz część powiatu należącą do Ziemi Różańskiej d.woj mazowieckiego >>



^
  Suche pow: Maków Mazowiecki gm: Płoniawy-Bramura  
 

Metalowa polichromowana figura Jana N., w oszklonej kapliczce "gablotowej", na słupie, zwieńczonej kutym krzyżem. Należy do grupy identycznych lub bardzo podobnych figur wykonanych zapewne w jednym zakładzie, z jednego odlewu lub z nieco zmodyfikowanego wzorca  (zobacz identyczne Kurzeszyn, Zabiele czy Rozbity Kamień (już na Podlasiu >>) oraz prawie identyczne Lipniki Stare, Bieżuń czy Janowo)



^
Chodkowo Wielkie pow: Maków Mazowiecki gm: Płoniawy-Bramura  
 

We wsi stoi kapliczka w formie szklanej klatki zwieńczonej krzyżykiem, umieszczonej na metalowym pręcie i o podstawie z dużego kamienia polnego, na którym umieszczono tabliczkę fundacyjną. Wewnątrz niewielka polichromowana figurka Jana N. Napis na tabliczce: "ŚWIĘTY JANIE / BŁOGOSŁAW" / ODRESTAUROWANO / W 2014 ROKU / T. NOWOTKA". Upadające drzewo zniszczyło kapliczkę (ostał się tylko kamień) i figurę, która rozpadła się. W 2014 roku pieczołowicie je odnowiono i pomalowano (uzup: Pietrosul)



^
- Krasnosielc pow: Maków Mazowiecki gm: Krasnosielc DW 544
 
 

W źródłach (Katalog zabytków ISPAN) znaleźć można informację, że w Krasnosielcu jest figura Jana N. na drewnianej kolumnie, z końca XVIII wieku (wpis do rejestru zabytków nr 287/61 z 1961-12-08). Kolumna koło mostu nad Orzycem, po jego zachodniej stronie, stała nadal, jednak figura na słupie została wymieniona na nowszą, a potem i ta zniknęła razem z postumentem (zobacz poniżej). Tę najstarszą drewnianą rzeźbę kilka lat wcześniej informatorka P.K. widziała zwaloną na brzegu Orzyca. Wizja lokalna 13 lipca 2007 dowiodła, że stan obiektu nie jest najlepszy. Pięknie zdobiony profilowany słup był mocno spróchniały, szkło którym oszklono szafkę kryjącą figurę - stłuczone (uwaga: trzeba podjąć śledztwo zmierzające do ustalenia losów tej rzeźby! czyżby została zniszczona lub skradziona? (>>) (uzup: D.K, P.K., Pietrosul)

 

^
Krasnosielc pow: Maków Mazowiecki gm: Krasnosielc Rynek 40
 

W budynku Urzędu Gminy Krasnosielc tymczasowo (?) przechowywana jest drewniana figura Jana N., która pierwotnie ustawiona została na miejscu starszej, zapewne zniszczonej lub skradzionej (>>) (zobacz powyżej). Wykonana przez Andrzeja Staszewskiego z Krajewa Wielkiego (gm. Krzynowłoga Mała) około 1985 roku. Stała na na zdobionej drewnianej kolumnie nad Orzycem około 30 lat, ale między 2013 i 2015 rokiem została zabrana do Urzędu Gminy. W 2018 kolumny z figurą nie było w dalszym ciągu na pierwotnym miejscu (uzup: D.K, P.K., Pietrosul)



^
Przytuły pow: Maków Mazowiecki gm: Krasnosielc  
 

Koło mostu na Orzycu, stoi dwuczłonowa murowana kapliczka z czterospadowym daszkiem. W szafce zamykanej na okienko stoi figura Jana. Musiałem dokonać akrobatycznego wyczynu, aby wspiąć się na ogrodzenie i, otwierając szybkę, ułatwić D.K. zrobienie zdjęcia polichromowanej szablonowej figury. Zdjęcia z tej sesji zostały niestety zagubione, ale wizytowałem tego Jana w sierpniu 2009. Ładnie zarośnięty stawek czy starorzecze dodaje krajobrazowi wiele uroku. Niestety w roku 2014 kapliczka przeszła remont, który zniszczył sporo z tego uroku - cały dolny człon oklejono udającą żółtą cegłę okładziną. Zniknął pod nią umieszczony niegdyś na froncie  duży czerwony krzyż, a pięknie naiwną ręką wykaligrafowana data wystawienia 1912 R. została zastąpiona szablonowymi złotymi cyframi z marketu



^


Powiat Płońsk - część należąca do Ziemi Ciechanowskiej (3 + 1)

Część dzisiejszego powiatu płońskiego należała do Ziemi Ciechanowskiej, inna część - do Ziemi Wyszogrodzkiej (zobacz >>, oba w dawnym woj. mazowieckim). Mała część północna, w tym sam Płońsk, do Ziemi Płockiej d. woj. płockiego (zobacz >>)

  • Jeżewo (gm. i pow. Płońsk, ): przy drodze między Jeżewem i Radzyminem nowa figura Jana N. na słupie, na miejscu skradzionej (>>) (zobacz niżej). Figura jest drewniana (?) i zabezpieczona brzydkim dwuspadowym daszkiem przypominającym baterie słoneczne. Słup natomiast jest żółty, zwieńczony czymś w rodzaju gzymsu, z krzyżem i datą 2005 na trzonie (nad: A.C.)
  • - Jeżewo (gm. i pow. Płońsk, ): na miejscu dzisiejszej rzeźby na słupie (zobacz wyżej) stała niegdyś inna, lecz została skradziona (>>). Nic nie wiadomo o wyglądzie starej figury (nad: A.C.)
  • Nacpolsk ): na stawie na wyspie figura św. Jana Nepomucena zapewne z pierwszej połowy XIX wieku, pod miedzianym daszkiem namiotowym, wspartym na drewnianych słupach. Fundowana zapewne przez Tytusa i Adelę z Lanckorońskich Dembowskich, którzy wznieśli tu pałac. We wrześniu 2007 S.Ł. doniósł, że figura zniknęła z kapliczki. Mamy nadzieję, że trafiła do renowacji i jest już na swoim miejscu



^
Czerwińsk pow: Płońsk gm: Płońsk ul. Klasztorna
 

W lewej nawie kościoła klasztornego, na filarze, wisiał (krzywo) jeszcze niedawno barokowy obraz nepomucki. Można było na nim zobaczyć Jana N. w towarzystwie aniołów, w birecie i aureoli, na tle mostu ze sceną Topienia. Aniołek (choć to raczej bezskrzydłe putto) podtrzymujący szarfę z napisem "PATRONUS BONÆ FAMAÆ" trzyma palec przy ustach. Jest on ciekawy między innymi z powodu umieszczonego w prawym dolnym rogu sferycznego astrolabium. Interpretacja tego symbolu jest ciągle przedmiotem dociekań (czy jest zamienny z globusem? symbol filozofa lub uczonego? por: figura ze Szczuczyna (>>), obrazy z Łomży (>>) oraz Siedlec (>>), figury z Kielc (sandomierskie >>), Tarnowskich Gór (Górny Śląsk >>) i Bensheim w Niemczech >>). Wizyty w czerwcu 2015 i październiku 2018 wykazały, że obraz zniknął z kościoła - zakładam i mam nadzieję, że został tylko przeniesiony do klasztoru




^

Ziemia Wyszogrodzka województwa mazowieckiego (2)

zobacz Nepomuki Ziemi Wyszogrodzkiej na mapie Google (>>)



Zachodni brzeg dzisiejszego powiatu płockiego to część Ziemi Wyszogrodzkiej d.woj. mazowieckiego. Należała do niej również położona za Wisłą enklawa wsi Kamion i okolic oraz południowa część dzisiejszego powiatu płońskiego.
  • Wyszogród (gm. Wyszogród, pow. Płock, N52°23'18.60, E20°11'30.01): w kościele parafialnym Św. Trójcy, z tyłu lewej nawy, wisi barokowy obraz nepomucki przedstawiający Jana N. na tle mostu praskiego. Niestety, podczas mojej wizyty kościół był zamknięty i wykonane przez szybę kruchty zdjęcie nie jest dobre
  • Mała Wieś (gm. Mała Wieś, pow. Płock, ): figura Jana N. wystawiona w roku 1799 przez Klemensa Nakwaskiego, podkomorzego wyszogrodzkiego, przekształcona w 1935 wg projektu inż. Zygmunt Knittla (Knitela), kapitana, starosty gnieźnieńskiego. Pierwotnie na głazie narzutowym (obecnie na betonowych stopniach) postument piaskowcowy z inskrypcją i datą, na nim kolumienka z głowicą o charakterze korynckim z figurą św. Jana Nepomucena. Przy kapliczce głaz narzutowy ze śladem dawnego posadowienia postumentu. Ostatnie prace konserwatorskie przy rzeźbie były przeprowadzane w 1997 roku przez Toruńską Pracownię Badań i Konserwacji Zabytków. Sylwetka tej figury znalazła się na okładce mapy turystycznej Mazowsza Płockiego wydanej przez agencję REGRAF

zobacz pozostałe Nepomuki dzisiejszego powiatu, z części należącej do Ziemi Płockiej woj. płockiego >>





^

Gloger, 1903: "Ziemia Zakroczymska, 21 mil kwadratowych rozległa, podzielona była na 2 powiaty: Zakroczymski i Nowomiejski. Sejmikowała w Zakroczymiu, obierając, jak inne, 2 posłów i 1 deputata co piąty rok. Zakroczym na wyżynie prawego brzegu Wisły poniżej ujścia Narwi, starostwo grodowe i stolica ziemi. Sądy ziemskie odprawiały się w Zakroczymiu, Serocku i Nowemmieście." Tu powstaje niespójność, bowiem przyjmuje sie istnienie jeszcze trzeciego powiatu tej Ziemi - Serockiego. Aktualnie jest to część dzisiejszych powiatów pułtuskiego oraz legionowskiego
 


^

Powiat Pułtusk (część należąca do Ziemi Zakroczymskiej, 10 + 2)

zobacz na mapie Google (>>)


Uwaga: cztery obiekty z gminy Zatory, dziś należącej do powiatu pułtuskiego, a więc Pniewo, Pniewo-Kolonia, Drwały i Grabówiec, jako leżące po wschodniej stronie Narwi, zaliczyć trzeba do Ziemi Nurskiej (zobacz >>). Niewielka część dzisiejszego powiatu położona na zachód od Pełtwi (Głodowo) należała dawniej do Ziemi Różańskiej >>


^
Pułtusk pow. Pułtusk gm. Pułtusk ul. Świętojańska
 

Po 60 latach, 24.09.2000 roku koło Mostu Świętojańskiego znowu stanął zrekonstruowany po zniszczeniu przez Niemców (zobacz niżej) Nepomucen, ufundowany przez miasto Pułtusk jako wotum milenijne, co głosi "falująca" tabliczka na postumencie: "POMNIK ZNISZCZONY PRZEZ NIEMCÓW / PODCZAS DRUGIEJ WOJNY ŚWIATOWEJ / PRZYWRÓCONY MIASTU JAKO WOTUM / MIESZKAŃCÓW ZIEMI PUŁTUSKIEJ / W ROKU JUBILEUSZOWYM / 24 WRZEŚNIA 2000". Powyżej tej tabliczki znajduje się napis drukowaną czcionką: "ŚWIĘTY / JAN / NEPOMUCEN". Jan wykonany jest z brązu, a stoi na sporym kamiennym postumencie. Przedstawiony jest w postawie stojącej, trzyma na prawej dłoni otwartą księgę, a w lewej, prawie poziomo położony, krucyfiks. Uwagę zwracają podwinięte, czy podciągnięte rękawy sutanny i komży (!). Kolejne zdziwienie może wywołać całkowity brak zarostu na twarzy Nepomucena, i krótkie jak na niego włosy oraz młoda twarz. Powiedzmy szczerze - pomnik nie jest zbyt udany. Całość prezentuje się dumnie choć nieco kiczowato, jednak Rajcom należą się słowa uznania za inicjatywę (uzup: J.B. z Kłodzka)



^
- Pułtusk pow. Pułtusk gm. Pułtusk ul. Świętojańska
 
 

Dla porządku umieścić tu należy zniszczoną przez Niemców podczas II Wojny Światowej figurę Jana z ul. Świętojańskiej, koło mostu. Po 60 latach na tym miejscu umieszczono następcę (zobacz wyżej). Domyślaliśmy się jego istnienia od dawna - most nosił nazwę Świętojańskiego, a na trawniku obok można było zobaczyć resztki jakiegoś fundamentu

 

^
- Pułtusk pow. Pułtusk gm. Pułtusk ul. T.Kościuszki 78
 
 

Drewniana polichromowana figura Jana N. znajdowała się w renesansowej kaplicy św. Krzyża, wykorzystywanej w tej chwili jako cmentarna. Miała ona wysokość około jednego metra i nie pochodziła, w przeciwieństwie do kaplicy, z początku XVI wieku, lecz z trzeciej ćwierci XVIII wieku (choć wyglądała na młodszą, XIX-wieczną). Podobna była do figury odnalezionej przez nas w rupieciarni tutejszej kolegiaty. Niestety Jan ten został SKRADZIONY (>>) w marcu 2003, o czym dowiedziałem się dopiero 12.08.2003, czytając artykuł o kradzieży barokowych aniołków z kościoła w Skrzeszewie. Wizja lokalna 28.08.2003 potwierdziła ten fakt - pusty cokół wygląda bardzo smutno! Moje zdjęcie (uwaga: trzeba je odszukać) jest więc już archiwalne

 





  • Pułtusk (gm. i pow. Pułtusk): w maju 1999 ładną figurę Jana N. odnaleźliśmy w pułtuskiej kolegiacie w kaplicy wykładanej holenderskimi płytkami, która spełnia rolę rupieciarni, przy ołtarzu św. Franciszka z Asyżu. Pochodzi z II połowy XVIII wieku, była niegdyś noszona w procesjach na Boże Ciało

  • Pułtusk (gm. i pow. Pułtusk): na jednym z zaplecków stalli w kolegiacie umieszczono wizerunek Jana N. Stalle - a więc i obraz - pochodzą z roku 1720, a ufundował je biskup Ludwik Bartłomiej Załuski. Prace konserwatorskie stalli przeprowadzono około 2000 roku. Opis: "Katalog zabytków sztuki w Polsce - Pułtusk i okolice", ISPAN, str. 44 (nad: ADZ)

  • Pułtusk (gm. i pow. Pułtusk): w kolegiacie przechowywana jest również plakietka wotywna z repusowaną postacią Jana N., z brzegiem z wałka liści laurowych pochodząca z II połowy XVIII wieku

  • Lipniki Stare (gm. i pow. Pułtusk, ): przy drodze do Przewodowa kamienna figura Jana N. z 1906 roku, w aureoli, z pustymi rękami, odnawiana w 2004 (pomalowana na srebrno), fundacji Jana Łaszczyka, ustawiona na granitowym wysokim gzymsowanym cokole ze wzruszającym napisem:
     

    Ś.
    JANIE NIEPOMUCYNIE
    BROŃ NAS KRAJ
    POLSKI
    OD NIESŁAWY

    1906 R.


Należy do grupy identycznych lub bardzo podobnych figur wykonanych zapewne w jednym zakładzie, z jednego odlewu lub z nieco zmodyfikowanego wzorca (zobacz identyczne Janowo, Bieżuń, oraz prawie identyczne Kurzeszyn, Suche, Zabiele czy Rozbity Kamień (już na Podlasiu >>)









  • Kacice (gm. i pow. Pułtusk): kamienna figurka Jana N. z metalowym krzyżem w ręku na granitowym zwężającym się  słupie. Inskrypcja: Św. Janie Nepomucenie broń nas od niesławy w życiu i wieczności. Zapewne początek XX wieku

  • Winnica ((gm. Winnica, pow. Pułtusk): jest tutaj figura Jana N.

  • Winnica (gm. Winnica, pow. Pułtusk): w kościele parafialnym odnaleźć można obraz nepomucki z II połowy XIX wieku

  • Łubienica (gm. Pokrzywnica, pow. Pułtusk, ): na wysokim brzegu Narwi ustawiono burzową ceglaną piętrową kapliczkę arkadową, a w jej wnęce stała betonowa figura Jana N. z okresu międzywojennego wykonana przez Zakład Św. Wojciecha na Solcu w Warszawie. Rzeźba ta wypadła z kapliczki i rozbiła się, a część górną zabrał jakiś pseudokolekcjoner. Resztą zaopiekował się właściciel tego terenu. W roku 2009 podjęto działania zmierzające do wykonania próbnej, 20-cm figurki, która po zaakceptowaniu ma zostać odtworzona we właściwej skali i umieszczona na miejscu tej zniszczonej, ale pojawiają się problemy. Trwają też poszukiwania utraconej części i/lub innej kopii odlanej z tej samej matrycy przez Zakład na Solcu

  • Strzegocin (gm. Świercze, pow. Pułtusk, ): w tutejszym barokowym kościele, w lewym ołtarzu bocznym jest obraz nepomucki w rokokowej ramie. Jan w prawej dłoni trzyma pionowo krzyż, wokół głowy ma pięć gwiazdek i trzy główki anielskie. U dołu scena Topienia


^

Powiat Legionowo (część należąca do Ziemi Zakroczymskiej, 2)

zobacz na mapie Google (>>)


Dwa obiekty z gminy Sereock zaliczano dawniej do Ziemi Zakroczymskiej. Pozostała część dzisiejszego powiatu należała dawniej do Ziemi Warszawaskiej >>

     

  • Jadwisin / Zegrzynek / Dosin (gm. Serock, pow. Legionowo): gdzieś pomiędzy tymi miejscowościami, w okolicach ulicy Szkolnej jakaś droga gruntowa doprowadza do figurki Jana Nepomucena (uwaga: odnaleźć koniecznie! może to być trudne - mnie nie udało się we wrześniu 2010)

  • Wola Kiełpińska (gm. Serock, pow. Legionowo, ): drewniana biało-złota figura Jana N. w ołtarzu kościoła św. Antoniego Padewskiego, wykonana w manierze barokowej. Być może przeniesiona z kościoła w Zegrzu tak jak spora część wyposażenia, ale nie jest to pewne. Być może fundowana przez Krasińskich, taka jak cały kościół



 
 
    

 

Województwo Rawskie (78 + 9)

zobacz na mapie Google >>

ALFABETYCZNIE


 POWIATY:


 MIEJSCOWOŚCI (do uzup.):



Województwo Rawskie
posiadało powierzchni 92 mil kwadratowych. Północną granicę tego województwa stanowiła rzeka Wisła na przestrzeni od Zakroczymia do granicy województwa Brzesko-kujawskiego, zaczynającej się wprost ujścia Skrwy. Na północ poza Wisłą leżało księstwo Płockie, oraz ziemia Zakroczymska, należąca do trzeciej (warszawskiej) dzielnicy Mazowsza. Wschodnią ścianę województwa Rawskiego stanowiły ziemie: Warszawska i Czerska z województwa Mazowieckiego. Na granicy tej ku południowi płynęła rzeczka Magielanka, wpadająca do Pilicy pod Przybyszewem. Południową granicę od województwa Sandomierskiego stanowiła rzeka Pilica na przestrzeni od Przybyszewa do Brzegu, a od Brzegu do Brzezin graniczył od południa powiat Brzeziński województwa Łęczyckiego. Część tej granicy stanowiła Leśnica, dopływ Pilicy. Na zachodzie od Brzezin aż do Wisły i punktu wprost ujścia Skrwy graniczyło województwo Rawskie z Łęczyckiem i Brzesko-kujawskiem. Dzieliło się na trzy ziemie: Rawską, Sochaczewską i Gostyńską, a każda z nich na 2 powiaty. Rawska miała powiaty: Rawski i Bielski, Sochaczewska: Sochaczewski i Mszczonowski, a Gostyńska: Gostyński i Gąbiński. (Gloger, 1903).

Kult św. Jana Nepomucena ma tutaj długą tradycję i popierany był przez najwyższe czynniki. Łowicz, będący siedzibą prymasowską, jest tego dowodem. Wg dr Marka Stawskiego są ślady kultu JN w Łowiczu już w wieku XVII. Wymienianie kolejnych dostojników Kościoła polskiego - prymas Teodor Potocki, biskup sufragan gnieźnieński Józef Trzciński, kolejny prymas Adama Komorowski - zaangażowanych w powołanie Bractwa św. Jana Nepomucena w Łowiczu, a także fundacje obiektów nepomuckich w samej kolegiacie i określanie ram kultu, który miał zyskać popularność wśród ludu, dowodzi, że kult ten był wprowadzany świadomie i odgórnie. A w zamierzeniu prowadzić miał on do uznania Jana N. kolejnym patronem Królestwa Polskiego! Stanisław Wincenty Jabłonowski herbu Prus III, urodzony w 1694 roku, zmarły 25 września 1754 w Lubartowie, książę na Ostrogu, Bułszowie, Niżniowie, Krzywinie, Płużnem, starosta międzyrzecki od 1731, białocerkiewski od 1722, a przede wszystkim wojewoda rawski od 1735 (zobacz więcej >>), przetłumaczył jego żywot i wydał u paulinów na Jasnej Górze w roku 1740 pod tytułem "Historya zycia, męczenstwa, y cudow S. Iana Nepomucena Kanonika Pragskiego. Dlá Sákrámentálnego Spowiedźi Sekretu nie przełamánym státkiem. Dochowanego w rzece Mołdáwie utopionego. Z pozwoleniem starszych. Ná stárey Prádze, w Drukárni Karola Iana Hrábá. Drukiem podana. Roku 1729. A teraz z Łáćińskiego po Polsku przetłumaczona y Na Iásney Gorze Częstochowskiey Roku 1740 wydrukowana".
 


Z.Rawska >>

Z.Gostyńska >>

Z.Sochaczewska >>


Ziemia Rawska województwa rawskiego (21 + 5)

zobacz na mapie google >>


 POWIATY:


 MIEJSCOWOŚCI (do uzup):

(Kolberg, 1886: dzisiejsze powiaty: Rawa Mazowiecka, Skierniewice, Żyrardów, Tomaszów; dawne powiaty: Rawa i Biała). Miasta i osady w niej znaczniejsze: Rawa, Biała, Skierniewice, Jeżów, Łęgonice, Nowe Miasto nad Pilicą, Mogielnica


^

Powiat Rawa Mazowiecka (7 + 3)

zobacz na mapie Google (>>)



^
Rawa Mazowiecka pow:  Rawa Mazowiecka gm: Rawa Mazowiecka pl. Piłsudskiego
 

W centrum dawnej stolicy jednego z województw Mazowsza Jan N. stoi w nowostworzonym muzeum parafialnym w podziemiach kościoła NMP, potocznie nazywanego "dużym", przy dawnym kolegium jezuickim. Dawniej stał on w kruchcie przy głównym wejściu do tego kościoła, a zmienił miejsce w związku z renowacją całej świątyni w latach 2016-19. Z przenosinami wiązała się gruntowna renowacja rzeźby, w tym odtworzenie polichromii (uzup: T.S.)



^
- Rawa Mazowiecka pow:  Rawa Mazowiecka gm: Rawa Mazowiecka pl. Piłsudskiego
 

W kościele NMP, potocznie zwanym "dużym" (zobacz wyżej), jeden z ołtarzy bocznych - ten z pierwszego przęsła lewej nawy - poświęcony był Janowi N. Powstał w połowie XVIII wieku i wezwanie to utrzymał do lat 80. XX wieku, kiedy poświęcono go Maksymilianowi Kolbe. Zapewne w ołtarzu był niegdyś obraz JN, bo jego kształt raczej nie wskazuje na to, aby głównym elementem była np. opisana powyżej figura (uwaga: należy zbadać kwestię obrazu) (nad: T.S.)








  • Rawa Mazowiecka (gm. i pow. Rawa Mazowiecka, woj. łódzkie, ): przy ulicy 1 Maja, za ogrodzeniem prywatnej posesji w grupie starych lip, stoi - chroniona blaszanym wycinanym koronkowo daszkiem (>>) - drewniana malowana na czerń i biel figura Jana N. Jan ma czarną twarz i białą komżę-rokietę, nad głową aureolę, z której pozostała tylko obręcz. W nieokreślonym czasie utracił obie dłonie wraz z krucyfiksem i gwiazdy.  Jan był odrestaurowywany już dwa razy, ostatnimi czasy w Muzeum Narodowym w Warszawie. Zgodnie z najnowszą tendencją nie odtworzono pierwotnego stanu rzeźby ale odpowiednio zabezpieczono stan obecny (nad: T.S.)

  • Boguszyce (gm. i pow. Rawa Mazowiecka, ): w kościele św. Stanisława, w jednym z ołtarzy bocznych, jest obraz św. Jana Nepomucena z około połowy wieku XVIII

  • Kurzeszyn (gm. i pow. Rawa Mazowiecka, woj. łódzkie, ): przy trasie Rawa - Skierniewice, naprzeciwko posesji nr 9, stoi murowana bielona kapliczka z 1832 roku. Ma ona ciekawe zdobienia - coś na kształt attyki. Wewnątrz, w półokrągłej wnęce wymalowanej na zielono, umieszczono sympatyczną polichromowaną figurę Jana N. W odległości 100-150 m przepływa rzeka Rawka (uwaga: poprzednio nazwę miejscowości zanotowałem jako Krzeszyn i tylko przez dedukcję doszedłem do tego, że chodzi o Kurzeszyn. Skorygowano). Należy do grupy identycznych lub bardzo podobnych figur wykonanych zapewne w jednym zakładzie, z jednego odlewu lub z nieco zmodyfikowanego wzorca  (zobacz identyczne Suche, Zabiele czy Rozbity Kamień (już na Podlasiu >>) oraz prawie identyczne Lipniki Stare, Bieżuń czy Janowo)

  • Regnów (gm. Regnów, pow. Rawa Mazowiecka, woj. łódzkie, ): w tutejszym kościele przechowuje się feretron z wizerunkiem Jana N. Jest to obraz malowany na blasze. Dostrzegł go podczas procesji potomek T.S.

  • Bujały (gm. Sadkowice, pow. Rawa Mazowiecka, woj. łódzkie, ): murowana bielona kapliczka kryta gontem, z ciekawym, drewnianym krzyżem na szczycie, z drewnianą barokową figurą Jana N. malowaną na gęsto farbą, mocno nadgryzioną czasem. Wysokość 103 cm. Otoczenie straciło na atrakcyjności po wybudowaniu nowego domu







^
Podskarbice Szlacheckie pow:  Rawa Mazowiecka gm: Regnów nr 9
 

Koło bocznej drogi i stawów stoi bardzo malownicza kapliczka z drewnianym Janem N. Kapliczka ma teraz formę klatki na słupie z pnia drzewa, kiedyś zapewne - a przynajmniej jej podstawa - wyglądała inaczej. Mogła też nieznacznie zmieniać swą lokalizację. Umieszczona za szkłem figurka jest niewielka, z uszkodzonymi dłońmi i bez stóp, bez atrybutów. Być może niegdyś polichromowana, widoczne resztki farby

 

^
- Dańków pow:  Rawa Mazowiecka gm: Biała Rawska  
 

W innej miejscowości o tej samej nazwie jak ta w powiecie grójeckim (zobacz niżej), na skrzyżowaniu dróg i przy dworze stała niegdyś kolumna z kapliczką Jana N. Jej wygląd znamy z obrazu Władysława Bończy-Rutkowskiego (1841-1905) zatytułowanego "Przed dworem. Zima" (dziś w Muzeum Narodowym w Warszawie, zobacz >>). Dzisiaj nie istnieje już ani dwór, ani kapliczka, jednak na podstawie śledztwa W.Ko. oraz potwierdzenia potomka malarza, Piotra Rutkowskiego, przypuszczać należy, że dzisiejsza kapliczka na rozstajach (zobacz niżej) jest następczynią tej starej. Natomiast przedostatnia, skradziona (>>) rzeźba z kapliczki jest zagadką: czy był to ten sam Jan N., którego uwieczniono na obrazie? (uwaga: kontynuować poszukiwania w źródłach) (uzup: W.Ko., Piotr Rutkowski)

 

^
¿ Dańków pow:  Rawa Mazowiecka gm: Biała Rawska  
 

Na skrzyżowaniu dróg jest tu murowana żółta kapliczka z figurą. Figurę tę tak naprawdę obejrzałem dopiero po wywołaniu zdjęć - fotografowałem ją w ulewnym deszczu z czasem naświetlania 1/8 sekundy, z ręki. Cud, że na fotce cokolwiek widać. Ciekawa przez swój urok i nietypowy design - Jan ma komżę, a w ręku książkę. Milcząco założyłem, że jest to Jan Nepomucen, lecz Falbanka zwróciła mi uwagę na pewien ważny szczegół - figura ma bose stopy! Ten fakt, w połączeniu z książką i brakiem mantoletu wskazuje raczej na Jana Kantego. Z kolei bliskość rzeki Białki płynącej zaraz za kapliczką kieruje znowu w stronę Jana N. Rzeźba jest niedokładną kopią drewnianego obiektu skradzionego (>>) w latach 70. XX wieku, co mogłoby tłumaczyć różnice w wyglądzie figury na obrazie (usytuowanej na szczycie kapliczki-kolumny) i dzisiejszej figury. Jeśli na obrazie przedstawiono dwór dańkowski, to topografia by się mniej więcej zgadzała, przyjmując - że kapliczka stała w tym samym miejscu, tam gdzie na obrazie widać nieistniejący dziś dwór, są w ziemi resztki jakichś zabudowań (uwaga: kontynuować poszukiwania w źródłach) (uzup: W.Ko., Piotr Rutkowski)



^







Powiat Tomaszów Mazowiecki (5 + 1)

  • Podkonice (gm. Czerniewice, pow. Tomaszów Mazowiecki, woj. łódzkie): naprzeciwko stawów i małej stadniny koni przy domu 10, stoi piękna drewniana kapliczka z II połowy XIX wieku, dłubana z pnia, na słupie. W środku drewniana figura Jana N. wykonana ponoć na wzór starej skradzionej (>>) w roku 1974 (zobacz niżej). Wyszło to średnio, Jan trzyma w obu dłoniach dziwny obiekt (serce? biret? kulę?) zwieńczony krzyżem, szaty są ogólnokościelne,  pomalowane na srebrno. Kapliczką opiekuje się (2007) mieszkająca blisko pani, która przejęta ten obowiązek od sąsiadki. Posadziła modrzewie i regularnie kosi trawę sierpem. Ma zamiar przekazać ten obowiązek córce

  • - Podkonice (gm. Czerniewice, pow. Tomaszów Mazowiecki, woj. łódzkie): dla porządku notuję tu skradzioną (>>) w roku 1974 starą figurę Jana N. z kapliczki z pnia drzewa z II połowy XIX wieku. Była to drewniana rzeźba znana nam z książki "Sztuka Ludowa w Europie" Józefa Grabowskiego (Arkady, 1978). Na niewyraźnych fotografiach widać tylko, że zastosowano kontrapost, a Jan jest w birecie. Na jej miejscu nowa, nieudana figura (zobacz wyżej)

  • Studzianki (gm. Czerniewice, pow. Tomaszów Mazowiecki, woj. łódzkie): oparta na masywnych kolumnach murowana kapliczka z dwuspadowym dachem została postawiona dosłownie na strudze. Wewnątrz sympatyczna polichromowana figura Jana N. z krzyżem i w birecie, o zachęcającym geście lewej otwartej dłoni (nad: T.S.)

 

  • Rzeczyca (gm. Rzeczyca, pow. Tomaszów Mazowiecki, woj. łódzkie, ): ciekawy Jan N. stoi przy moście i dojeździe do centrum od strony Rawy Mazowieckiej. Jest to ceglana kapliczka ze schodkowym szczytem i wnęka, w której ustawiono drewnianą polichromowaną figurę z krzyżem, palmą i w birecie, z krzyżykiem na szyi. Styl bliski ludowemu (nad: T.S.)

  • Lubocz (gm. Rzeczyca, pow. Tomaszów Mazowiecki, ): w tej nadpilickiej miejscowości na granicy Mazowsza i woj. sandomierskiego stała do niedawna w kapliczce przy mostku nad strumieniem, poniżej głównej drogi, piękna drewniana polichromowana barokowa-ludowa rzeźba Jana N., skręcona w uroczym i przesadnym kontrapoście. Brakowało jej rąk, widoczne były uszkodzenia głowy i biretu, była bardzo niefachowo pomalowana nieodpowiednią farbą, ale całość miała jedyny w swoim rodzaju urok wzmocniony patyną czasu. Tego już nie ma! Według informacji ze strony internetowej parafii w Rzeczycy została ona w październiku 2007 roku, przy okazji remontu kapliczki, jako stara i zniszczona, wymieniona na nową!!! Na renowację starej rzeźby brak pieniędzy, choć znalazły się one na wykonanie nowej. Nie wiadomo, czy, gdzie i kiedy stary Jan będzie eksponowany (zobacz niżej)

  • Lubocz (gm. Rzeczyca, pow. Tomaszów Mazowiecki, ): według informacji ze strony internetowej parafii w Rzeczycy stara barokowa ludowa figura Jana N. została w październiku 2007 roku, jako stara i zniszczona, wymieniona na nową, którą wykonał z drewna lipowego wskazany przez Ośrodek Regionalny w Łodzi artysta rzeźbiarz Zbigniew Fabijański z Białynina. W kapliczce, remontowanej dla uczczenia beatyfikacji O. Stanisława Papczyńskiego i upamiętnienia pobytu Świętego w Luboczy, oprócz św. Jana Nepomucena znajdzie się podarowany przez Księży Marianów obraz Matki Bożej Licheńskiej i błogosławionego O. Stanisława Papczyńskiego. Porównajcie tylko klasę obu rzeźb! O tempora! O mores!...








^





 

Powiat Skierniewice (3)

  • Skierniewice (gm. i pow. Skierniewice, ): w sąsiedztwie kościoła św. Jakuba Apostoła, na terenie kościelnym, stoi kamienna figura Jana N. naturalnej wielkości z II połowy XVIII wieku, w aureoli, fundowana przez arcybiskupa Antoniego Ostrowskiego (1713-1784)

  • Dąbrowice (gm. Maków, pow. Skierniewice): mieszka tu - w założonym przez siebie miniskansenie - Adam Głuszek, rzeźbiarz i kolekcjoner, twórca między innymi figur Jana Nepomucena z drewna lipowego. Jedna z nich prezentowana była na wystawie w Muzeum w Łowiczu

  • Głuchów (gm. Głuchów, pow. Skierniewice, ): jest tu barokowa nepomucka figura z kamienia, dzięki podświetleniu dobrze widoczna - nawet w nocy - z drogi Rawa-Jeżów. Nepomuk ten jest wybitnej urody, o ciekawej polichromii. Ma odkrytą głowę z racji lokalizacji w pobliżu kościoła. Wykazuje podobieństwo z innymi mazowieckimi Janami (np. Bieniewice - Witanów) (nad: W.K.)






^

Powiat Grójec - część należąca do Ziemi Rawskiej

(6 + 1)


^
Nowe Miasto nad Pilicą powiat:  Grójec gmina: Nowe Miasto ul. Targowa 58
 

Piękna drewniana polichromowana figura Jana N. w ścianie neogotyckiego kościoła Opieki Matki Bożej Bolesnej. Na podstawie wyryto "Anno 1793". Rzeźba koresponduje i niejako zapowiada ołtarz Jana N. umieszczony wewnątrz kościoła, po drugiej stronie tej samej ściany (zobacz niżej)



^
Nowe Miasto nad Pilicą powiat:  Grójec gmina: Nowe Miasto ul. Targowa 58
 

W kościele Opieki Matki Bożej Bolesnej, w lewym transepcie, jest XVIII-wieczny ołtarz Jana N. z obrazem z jego wizerunkiem. Niedawno był konserwowany wraz z ramą. Ołtarz koresponduje z figurą Jana N. umieszczoną na zewnątrz kościoła, po drugiej stronie tej samej ściany (zobacz wyżej)

 

^
- Nowe Miasto nad Pilicą powiat:  Grójec gmina: Nowe Miasto  
 

Kapliczka stoi na łąkach niedaleko mostu na Pilicy. Została postawiona przez mieszkańców pobliskich ulic dla pomieszczenia figurki św. Jana (prawdopodobnie Nepomucena, jako chroniącego od powodzi), która została skradziona (>>) około 1974 roku

 




 
  • Żdżary (gm. Nowe Miasto, pow. Grójec): kamienna figura Jana N.  przytulającego krzyż i palmę na cokole i podmurówce stoi w sąsiedztwie pomnikowego dębu. Pochodzi z 1795 lub 93 roku, jedno ze źródeł wspomina, że jest to teren dawnego cmentarza, co w terenie raczej się nie potwierdza

  • Łęgonice (gm. Nowe Miasto, pow. Grójec): ludowy Jan N. w ceglanej kapliczce nad źródełkiem. Podczas mojej pierwszej bytności w Łęgonicach w 1999 roku widziałem Jana w starej, drewnianej i ciasnej kapliczce, niestety zmieniono ją na nowszą ze szkodą dla malowniczości (uwaga: w albumie "The sacral art in Poland - architecture" wydanym przez Ars Christiana w 1956 roku znalazłem zdjęcie drewnianej figury Jana N. z podpisem "Łęgonica k. Opoczna". Problem polega na tym, że nie mogę zlokalizować tej miejscowości. Te Łęgonice są 32 km od Opoczna, które leży już poza granicą Mazowsza, w dawnym województwie sandomierskim (>>). Zapis mógłby dotyczyć też Łęgonic Małych, leżących po drugiej stronie Pilicy, również w  sandomierskim (>>), ale je też dzieli spory dystans od Opoczna. Do wyjaśnienia!)

  • Stryków (gm. Mogielnica, pow. Grójec): w murowanej kapliczce umieszczono małą lecz ładną drewnianą figurkę Jana N, z pomalowanymi na czerwono mantoletem, biretem i sutanną

  • Dańków (gm. Błędów, pow. Grójec, ): prywatny dwór, pięknie utrzymany wraz z parkiem, a przy ogrodzeniu, w miejscu gdzie przecina go dopływ Mogielniczki (która jest granicą rawskiego i mazowieckiego >>), kapliczka Jana N. z drewnianą rzeźbą. Filary kapliczki niestety się walą, podmywane przez strumyk





 

zobacz pozostałe Nepomuki dzisiejszego powiatu, z części należącej do Ziemi Czerskiej >>


^

Ziemia Gostyńska województwa rawskiego (26 + 1)

Ziemia Gostyńska czasem zwana jest również Ziemią Gostynińską, ale tradycyjna i starsza nazwa to ta pierwsza

zobacz na mapie google >>


 POWIATY:


 MIEJSCOWOŚCI:

Kolberg, 1886: Miasta i osady w niej: Gostynin, Gombin [Gąbin], Kutno, Iłów, Kiernozia. Dawne powiaty: Gostynin, Gąbin


^

Powiat Gostynin (3)

zobacz na mapie Google (>>)


   

^
Pacyna powiat: Gostynin gmina: Pacyna  
 
 

W kościele parafialnym mocno zniszczony obraz Jana N. z przełomu XVIII i XIX wieku, w złoconej ramie, z interesującym układem atrybutów

 

^
Pacyna powiat: Gostynin gmina: Pacyna  
 

W kościele parafialnym (zobacz wyżej), na filarze łuku tęczowego stoi na wsporniku figura Jana N., drewniana i polichromowana. Aureola z pięcioma złotymi gwiazdami, cienki krzyż w lewej i wątła palemka w prawej ręce. Być może wtórnie zaadaptowana do wnętrza kościoła, umieszczona tu w początkach XX wieku



^
Rybie powiat: Gostynin gmina: Pacyna  
 

Na rozstajach dróg do Kamienia, Pacyny, Łuszczanowa i Radyczy znajduje się ceglana kapliczka z wnęką z drewnianą polichromowaną figurą Jana N.



^

Powiat Sochaczew (część w Z.Gostyńskiej d.woj. rawskiego, 1 + 1)

zobacz na mapie Google (>>)


   

^
- Nowy Szwarocin powiat: Sochaczew gmina: Rybno droga 380507W
 

Koło stawów stoi murowana i bielona, domkowa, wewnątrz sklepiona łukowo kapliczka, z której 7 marca 2018 skradziono (>>) drewnianą figurę Jana N. Jest to rzeźba o naturalnej wysokości (około 160 cm) polichromowana. Sutanna koloru ciemnobrązowa, biała komża i mantolet w kolorze jasno-brązowym. Postać w lewej ręce trzyma czarną zamkniętą książkę.

Boję się o los złodzieja, pasera i kupca - powinni szczególnie uważać w wodzie i nad wodą



^
Giżyce powiat: Sochaczew gmina: Iłów  
 
 

Drewniana figura Jana N. flankuje ołtarz główny w tutejszym kościele

 

^

Powiat Łowicz (część w Z.Gostyńskiej d.woj. rawskiego, 3)

zobacz na mapie Google (>>)

zobacz pozostałe obiekty z tego powiatu, należące niegdyś do Ziemi Sochaczewskiej województwa rawskiego (>>)
zobacz pozostałe obiekty z tego powiatu, należące niegdyś do województwa łęczyckiego na Kujawach (>>)


 


  • Kompina (gm. i pow. Łowicz, ): zachował się tu, w bezpośredniej bliskości rzeki obok mostu, piaskowcowy postument nieistniejącej już figury Jana N. z roku 1920, z ciekawą inskrypcją komemoratywną poniżej tekstu informującego o św. Janie Nepomucenie jako patronie tonących: "Na Pamiątkę Odrodzenia Zjednoczonej Polski". Sama figura Jana N. uszkodzona podczas bitwy nad Bzurą w 1939 roku została współcześnie zastąpiona metalową kolumną z żelaznym krzyżem

  • Brodne-Towarzystwo (gm. Kiernozia, pow. Łowicz): kilka lat temu potężna wichura, która przeszła nad miejscowością, zniszczyła zabytkową kapliczkę. Obiekt ten, datowany według źródeł historyczno-etnograficznych na 1850 rok, wykonany był z czerwonej cegły. We wnęce kapliczki znajdowała się drewniana figura św. Jana Nepomucena.
    Nowa kapliczka, odtworzona w ramach projektu "Pejzaż Wszystkich Świętych" (zobacz więcej na ten temat >>), stanęła w miejscu dawnej. Jest to wykonany z drewna monolit, posiadający wyraźny podział na dwie części. Dolna opatrzona została napisem "Św. Jan Nepomucen", górną zaś stanowi wnęka, w której umieszczono rzeźbę z ludowym Nepomucenem autorstwa Henryka Chałubca. Uroczyste poświęcenie obiektu odbyło się 18 września 2010

  • Wyborów (gm. Chąśno, pow. Łowicz, ): przy drodze ze Złakowa Kościelnego do Wyborowa, przy moście nad rzeczką, w pięknym otoczeniu pól i łąk, stoi bardzo sympatyczna murowana kapliczka z drewnianą polichromowaną figurą Jana N. w górnej wnęce. Jan trzyma palmę w prawej dłoni (nad: M.A.)





^

Powiat Skierniewice (część w Z.Gostyńskiej d.woj. rawskiego, 1)

zobacz na mapie Google (>>)


     

  • Wylezin Stary (gm. Kowiesy, pow. Skierniewice): była tu niegdyś kapliczka nepomucka, która uległa naturalnemu rozkładowi w latach 70. XX wieku. Najprawdopodobniej jej fundatorami, w połowie XIX wieku, była rodzina Weyerów – właścicieli części wsi. Nowa kapliczka, odtworzona w ramach projektu "Pejzaż Wszystkich Świętych" (zobacz więcej na ten temat >>),  nawiązuje do oryginału: wyróżniającym się elementem jest tu prawie metrowej wysokości, polichromowana rzeźba św. Jana Nepomucena autorstwa Henryka Chałubca, która wykonana została w ludowej manierze, z charakterystycznymi grubymi cięciami dłuta. Specyfiki temu obiektowi dodaje również dwuspadowy, kryty gontem daszek oraz usytuowana od frontu wnęka z wyciętą nazwą patrona i datą nowej fundacji. Uroczyste poświęcenie obiektu odbyło się 19 września 2010

 

^

Powiat Płock (część w Z.Gostyńskiej d.woj. rawskiego, 3)

zobacz na mapie Google (>>)


 

^
Dobrzyków powiat: Płock gmina: Gąbin  
 

W tej nadwiślańskiej wsi przed XVIII-wiecznym drewnianym kościołem stoi ceglana arkadowa kapliczka z I połowy XIX wieku, kryta czterospadowym daszkiem z blachy. Wewnątrz drewniana polichromowana figura Jana N w aureoli o dziewięciu gwiazdach (!). W rękę wetknięto mu długi krzyż. Druga dłoń utrącona.
[Jesień 2018] To piękne miejsce jest zagrożone - na ścianie kościoła wywieszono wizualizację powiększenia kościoła, remontu plebanii (to oczywiście na +), a kilka drzew za kapliczką już ścięto (powiększenie parkingu?). Czyżby nadmierne ambicje księdza miały zniszczyć kolejny zabytek i jego otoczenie?



^
Jordanów powiat: Płock gmina: Gąbin poniżej Plaży 624
 

W tej nadwiślańskiej wsi znajduje się figura Jana N., ustawiona tak, aby patrzyła na nurt Wisły, pod sporym drzewem. Jest to kamienna lub cementowa polichromowana rzeźba (czarno-biała, cokół biały, później niebieski) o skorodowanej twarzy i birecie oraz utrąconych rękach. Mimo to robi duże wrażenie, zwłaszcza ze względu na lokalizację



^
Soczewka pow: Płock gm: Nowy Duninów ul. Wojskowa 1
 

W tej wsi, w której Skrwa wpada do Wisły, w zakrystii kościoła pw. MB Częstochowskiej przechowywana jest drewniana figura Jana N. Stoi na cokoliku, a ustawiono ją na przyściennym wsporniku. Biret, krucyfiks na prawym barku, resztki polichromii (nad: S.Zobniów)



^

Powiat Kutno (14)

zobacz na mapie Google (>>)


Kutno stało się w ostatnich 30 latach istnym zagłębiem współczesnej sztuki ludowej. Mieszka tu i pracuje kilku twórców takich jak Antoni Kamiński, Tadeusz Kacalak, Sławomir Suchodolski, Józef Stańczyk, Józef Marciniak, których prace - w tym figurki Jana N. - spotkać można na wystawach, targach i w galeriach w całej Polsce. Kilka z tych rzeźb znalazło przystań w Muzeum Regionalnym, inne w prywatnej galerii wystawienniczej polskiej rzeźby ludowej założonej przez jednego z rzeźbiarzy - Tadeusza Kacalaka. Jednym z twórców tego zjawiska, określonym nawet mianem "stylu kutnowskiego" był Ignacy Kamiński z Oraczewa (1883-1974), któremu w roku 2020 poświęcono osobną wystawę w Muzeum Etnograficznym w Toruniu (zobacz >>)


     

Kutno: Muzeum Regionalne (2)
[gm. Kutno, pow. Kutno]: w tutejszym Muzeum Regionalnym mieszczącym sie przy pl. Józefa Piłsudskiego 20, na wystawie stałej "Rzeźba po kutnowsku" znaleźć można kilka współczesnych ludowych figur Jana N. wykonanych przez lokalnych twórców
 

^
Kutno powiat: Kutno gmina: Kutno pl. Piłsudskiego 20
 

W Muzeum Regionalnym przy Placu Piłsudskiego 20 eksponowana jest współczesna ludowa figurka Jana N. autorstwa Andrzeja Wojtczaka, z 1983 roku (nad: G.W.)

 

^
Kutno powiat: Kutno gmina: Kutno pl. Piłsudskiego 20
 

Współczesna ludowa polichromowana drewniana figurka Jana N. z roku 2004 autorstwa mieszkającego z Kutna rzeźbiarza Antoniego Kamińskiego (ur. 1947, zobacz niżej) znajduje się w tutejszym Muzeum Regionalnym i jest prezentowana na wystawie stałej "Rzeźba po kutnowsku" (nad: Pietrosul)

 

^
  Kutno powiat: Kutno gmina: Kutno  
 

Mieszka tu i pracuje rzeźbiarz Antoni Kamiński (ur. 1947, zobacz wyżej), który wykonał np. drewnianą polichromowaną figurkę Jana N. o wysokości 37 cm z drewna lipowego.  Oferowana ona była w roku 2019 przez Dom Sztuki Ludowej PolArt. Oczywiście nie wiemy gdzie trafi lub trafiła ta rzeźba, więc jej lokalizacja - miejsce zamieszkania twórcy - jest symboliczna (nad: Pietrosul)
 

 

^
  Kutno powiat: Kutno gmina: Kutno  
 

Inna współczesna ludowa polichromowana drewniana figurka Jana N. autorstwa mieszkającego z Kutna rzeźbiarza Antoniego Kamińskiego (ur. 1947, zobacz wyżej) prezentowana była w roku 2006 na wystawie w Przysusze (Z.Radomska). Oczywiście nie wiemy gdzie trafi lub trafiła ta rzeźba, więc jej lokalizacja - miejsce zamieszkania twórcy - jest symboliczna (nad: Pietrosul)
 



^
  Kutno powiat: Kutno gmina: Kutno  
 

Drewniana polichromowana rzeźba Jana N. w fioletowej pelerynie, umieszczona w kapliczce, autorstwa Józefa Marciniaka z Kutna, oferowana była na XXXV Jubileuszowych Międzynarodowych Targach Sztuki Ludowej w Krakowie w sierpniu 2011 roku. Lokalizacja obiektu - miejsce zamieszkania twórcy - jest symboliczna (nad: Pietrosul)

 

^
  Kutno powiat: Kutno gmina: Kutno  
 

Drewniana polichromowana rzeźba Jana N., również w fioletowej pelerynie, autorstwa Józefa Stańczyka z Kutna, oferowana była na XXXIX Targach Sztuki Ludowej w Krakowie w sierpniu 2015 roku. Lokalizacja obiektu - miejsce zamieszkania twórcy - jest symboliczna (nad: Pietrosul)

 

^
  Kutno powiat: Kutno gmina: Kutno  
 

Inna drewniana polichromowana rzeźba Jana N. autorstwa Józefa Stańczyka z Kutna, umieszczona w kapliczce z krzyżykiem i niebieskim daszkiem, oferowana była na XDI Targach Sztuki Ludowej w Krakowie w sierpniu 2017 roku. Lokalizacja obiektu - miejsce zamieszkania twórcy - jest symboliczna (nad: Pietrosul)

 

^
  Kutno powiat: Kutno gmina: Kutno  
 

Inna drewniana polichromowana rzeźba Jana N. autorstwa Sławomira Suchodolskiego z Kutna oferowana była na XDI Targach Sztuki Ludowej w Krakowie w sierpniu 2017 roku. Rzeźba ma fioletową stułę skrzyżowaną na piersiach i krzyżyk oraz palmę w rękach. Lokalizacja obiektu - miejsce zamieszkania twórcy - jest symboliczna (nad: Pietrosul)

 

^
  Kutno powiat: Kutno gmina: Kutno  
 

Inna drewniana polichromowana rzeźba Jana N. autorstwa Sławomira Suchodolskiego z Kutna oferowana była przez sklep internetowy Czarowna Walizka we wrześniu 2019 roku. Wysokość 26 cm, cechą wyróżniającą jest niebieska okrągła podstawa. Lokalizacja obiektu - miejsce zamieszkania twórcy - jest symboliczna (nad: Pietrosul)

 

Kutno: Galeria Tadeusza Kacalaka (5)
[gm. Kutno, pow. Kutno]: mieszka tu i pracuje rzeźbiarz Tadeusz Kacalak, który jest również kolekcjonerem współczesnej rzeźby ludowej. W stworzonej przez artystę w 1989 roku galerii wystawienniczej polskiej rzeźby ludowej przy ul. Ogrodowej 10 zobaczyć można - wśród innych obiektów - kilka współczesnych drewnianych figur Jana N. Bywają one wystawiane na wystawach sztuki ludowej w całym kraju, jak na przykład w Lublinie w roku 2018 pod nazwą "Nieuczoną ręką wystrugane ‒ rzeźby z kolekcji Tadeusza Kacalaka"
 

^
Kutno powiat: Kutno gmina: Kutno ul. Ogrodowa 10
 

Mieszka tu i pracuje rzeźbiarz Tadeusz Kacalak, który jest również kolekcjonerem współczesnej rzeźby ludowej. W 2018 roku w Galerii Sztuki Ludowej Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie odbyła wystawa "Nieuczoną ręką wystrugane ‒ rzeźby z kolekcji Tadeusza Kacalaka", a zdjęcia z tej wystawy (zobacz >>) dowodzą, że w kolekcji znajduje się kilka figur Jana N. Jedną z nich jest Jan N. autorstwa Dionizego Putry z Białegostoku. Artysta w 1989 roku otworzył galerię wystawienniczą polskiej rzeźby ludowej, co pozwala przypuszczać, że obiekt ten na stałe znalazł schronienie właśnie tam (uwaga: podobna rzeźba, zapewne jej autorska replika, została już opisana na stronie Nepomuków Lubelskich >>)

 

^
Kutno powiat: Kutno gmina: Kutno ul. Ogrodowa 10
 
 

Mieszka tu i pracuje rzeźbiarz Tadeusz Kacalak, który jest również kolekcjonerem współczesnej rzeźby ludowej. W 2018 roku w Galerii Sztuki Ludowej Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie odbyła wystawa "Nieuczoną ręką wystrugane ‒ rzeźby z kolekcji Tadeusza Kacalaka", a zdjęcia z tej wystawy (zobacz >>) dowodzą, że w kolekcji znajduje się kilka figur Jana Jana N. Drugą z nich, przechowywaną zapewne w stworzonej przez artystę w 1989 roku galerii wystawienniczą polskiej rzeźby ludowej, jest rzeźba Jana N. autorstwa Mariana Adamskiego z Łukowa (uzup: Pietrosul)

 

^
Kutno powiat: Kutno gmina: Kutno ul. Ogrodowa 10
 
 

Mieszka tu i pracuje rzeźbiarz Tadeusz Kacalak, który jest również kolekcjonerem współczesnej rzeźby ludowej. W 2018 roku w Galerii Sztuki Ludowej Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie odbyła wystawa "Nieuczoną ręką wystrugane ‒ rzeźby z kolekcji Tadeusza Kacalaka", a zdjęcia z tej wystawy (zobacz >>) dowodzą, że w kolekcji znajduje się kilka figur Jana Jana N. Trzecią z nich, przechowywaną zapewne w stworzonej przez artystę w 1989 roku galerii wystawienniczą polskiej rzeźby ludowej, jest rzeźba Jana N. autorstwa Bronisława Bednarza ze Skrzypnego na Podhalu (uzup: Pietrosul)

 

^
Kutno powiat: Kutno gmina: Kutno ul. Ogrodowa 10
 
 

Mieszka tu i pracuje rzeźbiarz Tadeusz Kacalak, który jest również kolekcjonerem współczesnej rzeźby ludowej. W 2018 roku w Galerii Sztuki Ludowej Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie odbyła wystawa "Nieuczoną ręką wystrugane ‒ rzeźby z kolekcji Tadeusza Kacalaka", a zdjęcia z tej wystawy (zobacz >>) dowodzą, że w kolekcji znajduje się kilka figur Jana Jana N. Czwartą z nich, przechowywaną zapewne w stworzonej przez artystę w 1989 roku galerii wystawienniczą polskiej rzeźby ludowej, jest rzeźba Jana N. autorstwa Jarosława Furgały z Brzegu w woj. opolskim (uzup: Pietrosul)

 

^
Kutno powiat: Kutno gmina: Kutno ul. Ogrodowa 10
 

Mieszka tu i pracuje rzeźbiarz Tadeusz Kacalak, który jest również kolekcjonerem współczesnej rzeźby ludowej. W stworzonej przez artystę w 1989 roku galerii wystawienniczej polskiej rzeźby ludowej, w jednej z gablot znajduje się drewniana polichromowana rzeźba Jana N., z krzyżem na lewym barku (nad: Pietrosul)

 

^

Ziemia Sochaczewska województwa rawskiego (30 + 3)

zobacz na mapie google >>


 POWIATY:


 MIEJSCOWOŚCI:

Kolberg, 1886: dawne powiaty: Sochaczew i Mszczonów. Miasta i osady w niej znaczniejsze: Sochaczew, Łowicz, Arkadya, Nieborów, Bolimów, Miedniewice, Wiskitki, Jaktorów, Grodzisk, Mszczonów, Radziejowice. W skład Ziemi Sochaczewskiej nominalnie wchodziły również posiadłości prymasów Polski w Łowiczu, Skierniewicach i okolicy. czyli:

Nepomuki Księstwa Łowickiego




Powiat Sochaczew - część należąca do Ziemi Sochaczewskiej (4)

  • Seroki (gm. Teresin, pow. Sochaczew, ): przy drodze ceglana kapliczka z II połowy XIX wieku kryta malowaną na zielono blachą, z krzyżykiem. Wewnątrz figura Jana N. z  I połowy XIX wieku, bez czapki, z palmą i krzyżem. Zwraca uwagę malowanie rzeźby - fioletowy mantolet i rude włosy! Obiekt zadbany, choć nie jest to szczyt marzeń konserwatora zabytków. Ostatnio zmieniło się otoczenie Jana - za plecami wybudowano mu duży dom. Sylwetka tej figury znalazła się na tylnej okładce mapy turystycznej gminy Teresin wydanej przez agencję REGRAF (nad: Piotr Bielawski)

  • Kurdwanów (gm. Nowa Sucha, pow. Sochaczew, ): jest tu XVII-wieczny drewniany kościół, a w nim barokowa ambona z figurą Jana N. na szczycie





^
Ludwików pow. Sochaczew gm. Teresin  
 

Przy drodze, przy wjeździe do prywatnej posesji, ustawiono szablonową kamienną (odlew cementowy?) figurę Jana N. z krzyżem i palmą. Prosty cokół. Rzeźba uszkodzona - pozbawiona głowy i z uszkodzonymi fragmentami dłoni. Być może łączona z dwóch elementów lub naprawiana - na wysokości kolan widać ślady zaprawy i łączenia. Na cokole ślad po tablicy. Głowę utrącono głowę pomiędzy listopadem 2011 a sierpniem 2016 (nad: M.A.)



^
Brochów pow. Sochaczew gm. Brochów  
 
W kościele śśw. Rocha i Jana Chrzciciela znaleźć można drewnianą polichromowaną figurę Jana N. w złotych szatach i birecie (nad: J.U.)
 

^

Powiat Łowicz (część w Z.Sochaczewskiej d.woj. rawskiego, 18 + 1)

zobacz na mapie Google (>>)

zobacz pozostałe obiekty z tego powiatu, należące niegdyś do Ziemi Gostyńskiej województwa rawskiego (>>)
zobacz pozostałe obiekty z tego powiatu, należące niegdyś do województwa łęczyckiego na Kujawach (>>)




















  • Łowicz (gm. i pow. Łowicz, ): Jan N. nad Bzurą, przy torach przy ul. Chełmońskiego, figurka Jana N. ustawiona nietypowo na czubku kapliczki z 1852 roku. Figura w stylu ludowym, pomalowana grubą warstwą farby, z gwiaździstą aureolą. Uszkodzone ręce i krucyfiks. Fundatorami byli Antonina i Maciej Służewscy. Niedawno (2009?) blaszany dach wymieniono na dachówki i odświeżono cały obiekt. Na kapliczce napis:
     

    Święty Janie NEPOMUCENIE
    Módl się za nami do BOGA
    Niech przez CIEBIE będzie od nas
    Oddalona niesława i trwoga
    1852 r.

     

  • Łowicz (gm. i pow. Łowicz, ): krępy kamienny Jan N. na bramce kościelnej od strony południowej, wiodącej z rynku na teren kolegiaty, w birecie, bez aureoli, z krucyfiksem. II połowa XVIII wieku. Wystawienie tej figury, jak również wybudowanie osobnej furty w murze, dowodzi znaczenia tutejszego Bractwa Nepomuckiego (zobacz >>)

  • Łowicz (gm. i pow. Łowicz, ): drewniana polichromowana figura Jana N. z końca XVIII wieku na dziedzińcu Kurii Wikariuszy przy pałacu biskupim, na cokole dwu- i półramienny krzyż - odwrócona Pilawa Potockich. Całość chroniona daszkiem z krzyżem. Figura w birecie i z krucyfiksem. Jest to fundacja prymasa Teodora Potockiego

  • Łowicz (gm. i pow. Łowicz, ): w kolegiacie, w kaplicy św. Anny wzniesionej w latach 1635-1640 ku czci prymasa Jana Wężyka jest XVIII-wieczny ołtarz Jana N. projektu Karola Baya, którym zajmowało się tutejsze Bractwo Nepomuckie (zobacz więcej szczegółów dotyczących Bractwa, jego powołania i ołtarza >>). Ołtarz jest imponujący, cały w złoceniach, zwieńczony Językiem w promienistym otoku i chmurkami, na których przysiadły amorki. Jego usytuowanie jest takie, aby zapewnić przed nim odpowiednią przestrzeń dla gromadzących się członków Bractwa. Dobrej klasy obraz z roku 1735, fundowany przez prymasa Teodora Potockiego, przedstawia sympatycznego Jana z krucyfiksem w chwili wieńczenia koroną męczeństwa przez anioła z palcem na ustach. Twarz świadczy o dużej klasie malarza, a są spekulacje oparte na niejakim podobieństwie kompozycyjnym z krakowskim obrazem z kościoła pijarów, że mógł być nim ktoś z kręgu Szymona Czechowicza. Na głowie umieszczono metalowy złocony biret zdobiony jakimiś klejnotami bądź szkiełkami i aureolę ze złotych gwiazd. W wydzielonym prostokątnym polu - niczym w komiksie - przedstawiono scenę Spowiedzi Królowej. Obok Jana na ołtarzu otwarta Księga, prawą stronę kompozycji zamyka kotara stanowiąca przeciwwagę dla siedzącego na obłoku anioła. Czytelność kompozycji zaciera nieco rokokowa regencyjna złota koszulka Jana, pięknie trybowana, wykonana z motelu w dwóch odcieniach złota, założona być może na okoliczność erekcji Bractwa w roku 1737. Unikalna sprawa - podobna koszulkę pamiętam tylko z obrazu w Leśnie na Kaszubach (niestety skradziona >>). Jeszcze bardziej wyjątkowe są wota przyczepione do obrazu (!): widać złoty Język w Gwieździe,  serca, krzyżyki i plakietki. Na jednej z nich z trudnością dostrzegłem postać duchownego (kanonika kolegiaty?) klęczącego przed Janem. Scenę umieszczono na owalnym polu otoczonym esowatym ornamentem. Liczne wota zniknęły na przestrzeni wieków - zostały po nich puste miejsca. Nad obrazem, a pod Językiem, umieszczono otwartą księgę, a na niej napis:
     

    ŚWIĘTEGO
    JANA NE=
    POMUCENA
    KONFRA=
    TERNIA

    KONFEDERACŸA
    1764.
    DO TEGO
    OŁTARZA
    PRZENIEŚIONA

    Świadczy on zapewne o przeniesieniu ołtarza, a wraz z nim siedziby Bractwa, z innego miejsca w kolegiacie. W sumie - ołtarz to dużej klasy obiekt, obowiązkowy dla Miłośników Nepomuków

  • zwłaszcza ze względu na rolę, jaką pełnił w forsowaniu kultu w Polsce
  • Łowicz (gm. i pow. Łowicz, ): w kolegiacie, w ołtarzu Jana N. przechowuje się podarowane przez biskupa krakowskiego Kajetana Sołtyka cząstki relikwii (>>)

  • Łowicz (gm. i pow. Łowicz, ): w kolegiacie, na baldachimie ambony ustawiono piękną rokokową figurę Jana N. Autorem kompozycji fundowanej przez prymasa Adama Komorowskiego w roku 1764 jest warszawski rzeźbiarz Franciszek Antoni Vogt, czynny w w połowie XVIII wieku. Zwieńczenie baldachimu ambony rzeźbą Jana N., w połączeniu z popieraniem działalności tutejszego Bractwa Nepomuckiego (zobacz więcej szczegółów >>), ufundowaniem ołtarz i sprowadzeniu relikwii (>>) (zobacz wyżej) to wyraz forsowanych przez kierujących Kościołem Polskim tendencji nadaniu świętemu rangi nowego patrona Polski. Świadczy o tym sąsiedztwo figury św. Wojciecha, ale także zatwierdzenie tekstu pieśni, która wyraźnie mówi o takim patronacie

  • Łowicz (gm. i pow. Łowicz, ): we wnętrzu kościoła Św. Ducha, w ołtarzu bocznym, znajduje się obraz Jana N. z około połowy wieku XVIII, w sukienkach rokokowych

  • - Łowicz (gm. i pow. Łowicz, ): na cmentarzu przy kościele Św. Ducha figurę Jana N. w 1855 roku ufundowali Paulina i Franciszek Bednarscy. Została ona rozebrana w 1910 na skutek zniszczenia












^
Łowicz pow. Łowicz gm. Łowicz Stary Rynek 5
 

W Muzeum na Starym Rynku 5 zobaczyć można XIX-wieczną szafkę kapliczki z drewnianą figurą Jana N. Drewno polichromowane (nad: T.S.)



^
Łowicz pow. Łowicz gm. Łowicz Stary Rynek 5
 

W miniskansenie przy Muzeum ustawiono kapliczkę z drewnianą polichromowaną figurką Jana N. z XIX wieku Za cokół robi pień ściętego drzewa, nawet niespecjalnie gruby. Na nin ustawiono zdobioną fryzem kostkowym podstawę, a całość chroni ładny daszek oparty na metalowych prętach i zwieńczony krzyżykiem. Autorem jest K. Kołaczyński ze wsi Retki. Drewno polichromowane (wys. podstawy 9 cm, wys. rzeźby 47 cm, średnica podstawy 16 cm). Figura pochodzi ze zbiorów Muzeum Starożytności i Pamiątek Historycznych Władysława Tarczyńskiego. Odrestaurowana w 2017 roku (nad: G.W., uzup: Pietrosul)



^
Łowicz pow. Łowicz gm. Łowicz ul. Sienkiewicza
 

We wnętrzu kościoła bernardynek NMP i św. Elżbiety, na tle balustrady chóru pod szafą organową stoi, wśród innych, rzeźba Jana N. z drugiej połowy XVIII wieku o cechach późnego baroku



^
Mystkowice pow. Łowicz gm. Łowicz  
 

W tej miejscowości na granicy dawnego X. Łowickiego, nad rzeką Bobrówką, która najprawdopodobniej była właśnie granicą województw rawskiego (X. Łowickiego) i łęczyckiego, przy drodze nr 703, około 2 km za wsią Chruślin w kierunku Łowicza, stoi Jan w szczerym polu. Ja fotografowałem go w ulewnym deszczu, W.K. - w warunkach zimowych, S.S. - w lecie (uwaga: przez czas jakiś Jan ten występował w tym spisie podwójnie, również jako Jan z Chruślina. Udało się sprawę wyjaśnić i dokonać deduplikacji)



^
  Otolice pow. Łowicz gm. Łowicz  
 
 

Drewniana figurka Jana N. w murowanej słupowej kapliczce (nad: Pietrosul)

 

^
  Bocheń pow. Łowicz gm. Łowicz  
 
 

Drewniana figurka Jana N. w niszy murowanej słupowej kapliczki (nad: Pietrosul)

 

^
Ostrów pow. Łowicz gm. Łowicz nr 12
 

Polichromowana rzeźba Jana N. w przydrożnej murowanej kapliczce (nad: Pietrosul)

 

^
Lisiewice Duże pow. Łowicz gm. Domaniewice  
 

Na wschodnim krańcu wsi, w pobliżu stawu Rydwan, znajduje się  murowana kapliczka słupkowa z drewnianą polichromowaną figurą Jana N. za szkłem. Napis na podstawie: "ŚW. / JANIE NEPOMUCENIE / OPIEKUJ SIĘ NAMI" (nad: Pietrosul)

 

^
Rogóźno pow. Łowicz gm. Domaniewice  
 

Drewniana figura Jana N. w murowanej kapliczce przy jeziorze Okręt, 1898 (nad: T.S.)

 

^
Skaratki pow. Łowicz gm. Domaniewice  
 

Miejsce to leży na granicy województw rawskiego (X. Łowickiego) i łęczyckiego. Jest tu murowana kapliczka koło drogi i mostku przerzuconego nad strugą, a w oszklonej wnęce, bezlitośnie pomalowana srebrolem, drewniana figura JN. Duże wrażenie robią jej oczy potraktowane niebieską farbką. Na cokole napis fundacyjny Mikołaja i Piotra Brutków, z roku 1880: "FONDATOZY / MIKOŁAIJ / PIOTR BRUTKA / ROKU 1880" (nad: W.K.)



^
Walewice pow. Łowicz gm. Bielawa  
 

Przy drodze wiodącej od wschodu ku słynnemu pałacowi stoi potężny trójczłonowy cokół, na którym ustawiono krępą kamienną figurkę Jana N. Ma resztki polichromii i dwunastogwiaździstą (!) aureolę. Jest to prawdopodobnie fundacja Stanisława Wojciecha Grabińskiego, który w połowie XIX wiku kupił majątek Walewice i postanowił poprawić perspektywę pałacu przez przeniesienie starej wsi Walewice. Na pamiątkę dawnej lokalizacji wsi został tam postawiony właśnie Jan Nepomucen. Być może pomysł należał do projektanta ogrodu Leopolda Kronenberga, a wybór świętego miał być może coś wspólnego z faktem, że wtedy też rzeka Mroga została przekierowana tak, aby nawadniać park i zasilać staw. Kontrpomysł to nawiązanie do imienia hrabiny Nepomuceny Zofii Colonna-Walewskiej z Walewic h. Pierzchała (Kolumna, 1832-1883), która była, zdaje się, tą, która sprzedała pałac Grabińskiemu


^

Powiat Żyrardów
(część należąca do Z.Sochaczewskiej, 6 + 2)

zobacz na mapie Google (>>)



  • Puszcza Mariańska (gm. Puszcza Mariańska, pow. Żyrardów): niedaleko mostku na rzeczce Korabiewka (schodzi się do niej po schodkach) jest murowana kapliczka domkowa, z dwuspadowym daszkiem i otworem wejściowym zamkniętym metalowa kratą, w niej drewniana polichromowana figurka Jana N., zapewne przed połową XIX-wieku (według jednego ze źródeł - z połowy XVIII wieku), wykonana w manierze barokowej. Jan stoi w kontrapoście, trzyma nowy krucyfiks wetknięty w rękę bez związku z ułożeniem rąk, ma biret i dobrze oddane fałdy szat

  • -/¿ Puszcza Mariańska-Wycześniak (gm. Puszcza Mariańska, pow. Żyrardów, )): niedaleko miejsca gdzie szosa 719 przekracza rzeczkę, stoi murowana kapliczka domkowa, z dwuspadowym daszkiem i oszklonym zakończonym półokrągło otworem wejściowym o ładnych szprosach. Kapliczka jest odwrócona tyłem do drogi. Miejsce jest ewidentnie nepomuckie, niestety wewnątrz jest gipsowa figura MB (uwaga: należy potwierdzić w źródłach słuszność przypuszczeń o nepomuckości obiektu)

  • Olszanka (gm. Puszcza Mariańska, pow. Żyrardów, ???): obraz "Nokturn - kapliczka z figurą św. Jana Nepomucena" z roku 1918 namalował Józef Rapacki, osiadły w Olszance. Wyspecjalizował się on w mazowieckich krajobrazach. Otwarte jest pytanie, czy na obrazie przedstawiono istniejący realnie widok z zachodniego Mazowsza, czy też jest to imaginacja utrzymana tylko w rzeczywistym klimacie podmokłych łąk okolic Puszczy Mariańskiej i Radziwiłłowa. Obraz natomiast jest bytem realnym i jako taki zaliczony zostaje - umownie - do Janów Ziemi Sochaczewskiej województwa rawskiego. Dzieło wystawiono na aukcji Desy Unicum w kwietniu 2009 (nad: H.Jakóbczak)





  • - Wiskitki (gm. Wiskitki, pow. Żyrardów, ): przydrożna kapliczka ponepomucka z końca XVIII wieku, murowana z cegły, tynkowana. Dawniej posiadała cechy barokowe - urozmaicenie frontonu zamarkowanymi kolumienkami flankującymi wejście. Czworoboczna z wejściem zamkniętym łukiem koszowym. Dach namiotowy, kryty dachówką. Dziś w dobrym stanie, bardzo blisko szosy nr 50 (ul. Żyrardowska), przy skrzyżowaniu z ul. Błońską, w bezpośredniej bliskości Pisy Gągoliny opływającej ją od wschodu. W roku 1967 wewnątrz stała jeszcze barokowa XVIII-wieczna rzeźba Jana N., która zniknęła w nieustalonym czasie. Zachowało się metalowe ogrodzenie i stolarka, dziś wewnątrz rezyduje św. Antoni (nad: Piotr Bielawski)

  • Wiskitki (gm. Wiskitki, pow. Żyrardów, ): w lewej nawie bocznej kościoła Wszystkich Świętych i św. Stanisława rezyduje ładna drewniana figura Jana N. z nowym krucyfiksem wetkniętym w ręce. Nie jest znany ewentualny związek tej figury z opisaną powyżej kapliczką (nad: AMG)

  • Miedniewice (gm. Wiskitki, pow. Żyrardów): podczas wycieczki zorganizowanej w celu utopienia Marzanny znaleźliśmy ołtarz nepomucki w  w Miedniewicach koło Żyrardowa. Obraz jest bardzo ciemny i przyglądaliśmy mu się dłuższą chwilę nie będąc pewnym, czy to na pewno On. Lecz wątpliwości rozwiały się po obejrzeniu predelli, na której zobaczyć można wspaniałą w swej naiwności scenę topienia Jana w Wełtawie. Zdjęcie nie było możliwe z powodu trudnych warunków oświetleniowych






  • Radziejowice (gm. Radziejowice, pow. Żyrardów): [Jan z Przewozu - obraz St.Czajkowskiego nr 1] w sieni radziejowickiego pałacu, od ogrodu, zawieszono obraz Stanisława Czajkowskiego z lat 20. XX wieku przedstawiający polski krajobraz z kapliczką. Jedna z dwu zwróconych do siebie plecami figur to niewątpliwie Jan Nepomucen. Dopiero podczas kolejnej wizycie w pałacu skojarzyłem, że znam tę kapliczkę - jest to obiekt z Krakowa-Podgórza-Przewozu (>>). Liczne są kopie/wersje tego obrazu, jeszcze liczniejsze szkice do niego, są też reprodukcje. W tej chwili znamy dziewięć wersji, a niektóre z nich od czasu do czasu pojawiają się na aukcjach (>>), giełdach i w antykwariatach (Warszawa, Płock, Gdańsk). Istnieją również dwa inne obrazy Czajkowskiego przedstawiające kapliczki nepomuckie (uzup: Pietrosul)




 

Powiat Warszawa-Zachód - część należąca do Ziemi Sochaczewskiej (2)


 

^
Cholewy pow. Warszawa-Zachód gm. Błonie  
 

Jest tu Nepomuk, którego kiedyś odwiedziliśmy, lecz został zapomniany. Ponownie wizytowałem go w marcu 2006, szczęśliwie stoi bez uszczerbku, a wyłamane z cokołu płyty z rytymi herbami fundatorów to zbrodnia popełniona już przed rokiem 1998 - co oczywiście nie zmniejsza haniebności tego czynu. Figura stoi na posesji Ryszarda Sot[a], syna Ireny. Pochodzi sprzed II wojny światowej, ale data jej powstania nie jest znana. Została zakupiona od Jana Chruścińskiego z Warszawy i przywieziona Utratą w łodzi. Figura była malowana: biała komża, czerwona szata, czarny biret. Jan jest kamienny, w typowej, lecz zawsze pięknej pozie (kontrapost + adoracja). Ustawiono go na prostopadłościennym cokole, zachowała się jedna z płaskorzeźb na tylnej ścianie, lecz jest mocno zniszczona i zamalowana. Jest to jeden z ładniejszych Nepomuków z okolic podwarszawskich. Założono tu punkt WayPointGame



^
Bieniewice-Witanów pow. Warszawa-Zachód gm. Błonie ul. św. Jana / Błońska
 

Piękna rokokowa figura z Bieniewic - Witanowa z 1761 (64?) roku stała do niedawna w szczerym polu, niedaleko przejazdu kolejowego. Dawniej wyznaczała trakt do Poznania, dziś droga odsunęła się od niej. Najładniej wyglądała w sierpniu, kiedy otacza ją dojrzałe zboże. Rzeźba była regularnie malowana, czasem widać na niej jednocześnie kilka warstw farby. Cokół zdobi misterna rokokowa bordiura, a w niej inicjały, Mateusza Bieńkowskiego (M.B., pozostałe litery to zapewne skrót pełnionych przez niego funkcji), ówczesnego właściciela Bieniewic:
 

M.        B.
N.        T.
 C
C         V
A         D
1764

Inskrypcja to jest widoczna, to znów zamalowana, a najczęściej wyglądała spod łuszczącej się farby. Założono tu punkt WayPointGame.


Za plecami Jana ciągnie się ulica, która od niedawna (?) nosi imię Św. Jana.

Istnieje pewna stara pocztówka z 1915 roku, na której żołnierze niemieccy leżą w położonych koło torów okopach koło - jak głosi podpis - fortu IX koło Warszawy ("Vor dem Fort 9 bei Warschau", ze zbiorów Pawła Stalha). Fort IX to ten na Czerniakowie w Warszawie, co wskazywałoby na Jana z Augustówki  (zobacz >>). Na niewyraźnym zdjęciu nie ma śladów przystanku "Św. Jan" kolejki wąskotorowej, ale może w tych latach to był po prostu kawałem utwardzonej łąki? Tylko te dwie podwarszawskie rzeźby stoją/stały koło torów (w grę wchodzi jeszcze Jan Służewiecki). Zagadka wymaga dalszych badań. Jeśli masz stare zdjęcia jednej lub drugiej okolicy - odezwij się!

W październiku 2014 otrzymałem niepokojąca wiadomość (M.A.) o zniknięciu tej figury! Szczęśliwie okazało się, że nieobecność Jana jest chwilowa i powodem jest tylko renowacja, a nie zakusy na kawałek gruntu, i w roku 2015 Nepomuk powrócił. Pola gdzie stał zostały odrolnione i obecnie są masowo zabudowywane domkami jednorodzinnymi. Jan został przesunięty około 50 m na wschód i znajduje się teraz u wylotu ul. św. Jana przy ul. Błońskiej. Szkoda, że utraciliśmy piękny widok, ale mogło skończyć się znacznie gorzej. Rzeźba i cokół zostały oczyszczone z warstw farby, odświeżone i zabezpieczone, dodano metalową barierkę i wybrukowano podstawę. Poprawiona została czytelność inskrypcji, dodano też nową, na cokole z prawej strony z nazwami sponsorów "TAB KONCENTRATY / Dawtona / KIEL-BRUK". Chwała im, oraz Sołectwu Bieniewice, za przeprowadzony remont, choć umieszczenie takiej inskrypcji na cokole nieco kłóci się z barokową zasadą modestii (uzup: M.A.)




^

 
 
    

 

Województwo Płockie (43 + 10)

zobacz na mapie Google >>

ALFABETYCZNIE


 POWIATY:


 MIEJSCOWOŚCI (do uzup:):



Województwo to [Płockie] ] Prusami książęcemi i krańcem województwa Chełmińskiego Prus polskich. Tutaj na małej przestrzeni, od wsi Zielunia ku Działdowu, granicę pruską stanowiła rzeczka Działdówka. Na wschód graniczyło z księstwem a później województwem Mazowieckiem (najpóźniej, bo roku 1526, do Korony wcielonem), mianowicie z ziemią jego Ciechanowską. Granicę od tej ziemi stanowiły miejscami rzeczki: Orzyc i Lidynia, a z ziemią Wyszogrodzką od Blichowa i Bodzanowa do Wisły, strumień Mułtawa. Na południe od ziemi Wyszogrodzkiej odgraniczała rzeczka Płonna, a od województwa Rawskiego Wisła, na przestrzeni od ujścia Mułtawy do ujścia Skrwy. Zachodnią ścianę od ziemi Dobrzyńskiej tworzyła Skrwa, od wsi Piotków w dół ku Wiśle. Województwo Płockie zajmowało przestrzeni w wieku XVI mil kwadratowych 701/3 i dzieliło się na 8 małych powiatów: Płocki, Bielski, Raciąski, Sierpski, Płoński, Szreński, Niedzborski i Mławski. Z tych trzy ostatnie, położone między rzeką Wkrą i Prusami, oraz ziemią Ciechanowską, nosiły miano ziemi Zawskrzeńskiej.


Z.Płocka >>

Z.Zawkrzenska >>


Ziemia Płocka d.woj. płockiego (36 + 7)

zobacz na mapie google >>


 POWIATY:


 MIEJSCOWOŚCI:


^

Powiat Płock (część należąca do d.woj. płockiego, 11)

zobacz na mapie Google (>>)


pozostała część powiatu w granicach Ziem Gostyńskiej (>>) d. woj. rawskiego i Wyszogrodzkiej (>>) d. woj. mazowieckiego



^
Płock pow: Płock gm: Płock ul. Tumska 3a
 

W starym budynku Muzeum Diecezjalnego przy Tumskiej 3a w przechowywana jest drewniana figura Jan N. pochodząca z Goleszyna (zobacz niżej), przekazana tu ze względu na zniszczenie i brak środków na konserwację. Rzeźbę wykonano na przełomie XVIII i XIX wieku. Jan ma palmę w lewej ręce, a prawą trzyma na piersi - być może niegdyś tkwił w niej krzyż (nad: P.Bielawski). Przypomina nieco znacznie młodsze kurpiowskie (>>) Nepomuki A. Kaczyńskiego lub te Golanki, Kadzidła, Jeglijowca czy Szafranek

 

^
Płock pow: Płock gm: Płock ul. Tumska 3a
 

W Muzeum Diecezjalnym prezentowana jest niewielka lecz bardzo ciekawa figurka Jana N. Jest to drewniana rzeźba przedstawiona w postaci postaci klęczącej na chmurkach, a kompozycja ta ma za podstawę trójnożny wolutowy cokół przypominający dół barokowego świecznika. Wśród obłoków główki anielskie, uszkodzone dłonie Jana, biret, widoczne resztki złocenia, XVIII wiek (nad: M.Muryn)



^
  Płock pow. Płock gm. Płock ul. Grodzka 17
 
  Jan z Przewozu - obraz St.Czajkowskiego nr 8

W Galerii Grodzka A.Burżackiego zobaczyć można było rysunek przedstawiający podwójną figurę - Jana N. i Chrystusa. Jest to szkic do obrazu St. Czajkowskiego przedstawiającego obiekt z Krakowa-Podgórza-Przewozu (krakowskie >>) z lat 20. XX wieku. Wymiary to 8 x 17 cm. Liczne są kopie/wersje tego obrazu (zobacz np. obiekty w warszawskim Muzeum Narodowym), jeszcze liczniejsze szkice do niego, są też reprodukcje. W tej chwili znamy dziewięć wersji, a niektóre z nich od czasu do czasu pojawiają się na aukcjach, giełdach i w antykwariatach (Radziejowice, Warszawa, Płock, Gdańsk). Istnieją również dwa inne obrazy Czajkowskiego przedstawiające kapliczki nepomuckie (uwaga: lokalizacja tego obiektu jest umowna i może być zmienna w czasie) (nad: Pietrosul)

 




  • Płock (gm. i pow. Płock, ): na wzgórzu, w zaroślach przy ulicy Harcerskiej w dzielnicy Imielnica stoi piękna kamienna figura Jana N. Figura twarzą zwrócona jest w stronę parowu (jaru?) zwanego tu "Pisencją", którym niegdyś być może płynęła odnoga Wisły. Jan ma wtórny ceglany cokół, biret i krzyż. Utracił natomiast atrybut (palmę?) z prawej dłoni (nad: N.H.)
  • Płock (gm. i pow. Płock, ): na cmentarzu przy ul. Kobylińskiego, na anonimowym nagrobku stoi kamienna figura Jana N. Jest to typowy, choć niezłej klasy wyrób jednej z wytwórni z końca XIX lub początku XX wieku. Na podstawie napis ty Janie Nepomucenie módl się za nami" (nad: N.H.)
  • Płock (gm. i pow. Płock, ): Muzeum Mazowieckie przy Tumskiej 8 przechowuje drzeworyt z wizerunkiem Jana N. (nr inw: MMP/E/5916) wydrukowany przez drukarnię Władysława Łazarskiego w roku 1921, z użyciem klocka drzeworytniczego z II połowy XVIII wieku autorstwa anonimowego "Mistrza N.M.P. z Mariazell". Odbitka ukazuje św. Jana Nepomucena z krucyfiksem i palmą męczeństwa, stojącego na niewysokim barokowym postumencie, otoczonego kwiatami i dwoma aniołami wzlatującymi z obłoków w górnych narożnikach kompozycji. Święty ma na sobie strój liturgiczny, tj. czarną sutannę i czarny biret, białą komżę w pionowe pasy i jasnoróżowy mucet z różowym podbiciem, głowę otacza aureola z kremowym kręgiem w środku i różowym promienistym kręgiem na obwodzie. Kwiaty kolorowane różowo, pomarańczowo, żółto, niebiesko i zielono. Powierzchnia zielononiebieska, a tło szarozielone. Liczne partie drzeworytu posiadają gęste kreskowanie. Wizerunek został ujęty w czarną ramkę, górne narożniki ścięte. Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem, Muzeum Narodowe w Warszawie i Biblioteka Jagiellońska w Krakowie przechowują inne odbitki z tego samego klocka (nad: BSM, źródło: Wirtualne Muzeum Drzeworytów Ludowych przy Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie)
  • Drobin (gm. Drobin, pow. Płock, ): w kościele św. Stanisława, w kaplicy, znaleźć można obraz ołtarzowy Jana N. z II połowy XVIII wieku
  • Zdziar Wielki (gm. Staroźreby, pow. Płock): jest tu czynna pracownia rzeźbiarska małżeństwa Kopczyńskich, a w niej co najmniej jeden Jan N., ludowy, drewniany i polichromowany, bez mantoletu, ze wzorkami na komży (nad: Pietrosul)
  • Goślice (gm. Bielsk, pow. Płock, ): na zakręcie drogi przed tą miejscowością, na nadbrzeżnych łąkach koło cieku wodnego, na murowanym dwuczłonowym cokole niewielka kamienna zamalowana "na gęsto" figurka Jana N. z 1906 roku w birecie






^
Zagroba pow: Płock gm: Bielsk  
 

Szablonowa figura Jana Nepomucena z jednej ze współczesnych wytwórni dewocjonaliów ustawiona na dużym murowanym trójstopniowym cokole. Istnieje podejrzenie, że był tu poprzednio inny, starszy posąg Jana N. Obiekt usytuowany w dawnym parku dworskim na brzegi Sierpienicy, kilkaset metrów od jej źródeł, co pięknie łączy go z Nepomukiem w skansenie w Sierpcu (zobacz niżej), gdzie rzeka ta wpada do Skrwy (uwaga: należy sprawdzić istnienie i ew. losy poprzednika tej figury) (nad: Thomas)



^
  Słupno pow: Płock gm: Słupno  
 
 

Jest tu figura Jana N. (uwaga: zweryfikować na miejscu)

 

^

Powiat Sierpc (19 + 7)

zobacz na mapie Google (>>)


uwaga: dawny powiat sierpecki zawierał również zachodnie tereny dzisiejszego powiatu żuromińskiego (zobacz >>) i część północną dzisiejszego powiatu płockiego (zobacz >>)


ccc

Sierpc: Muzeum Wsi Mazowieckiej (9)
[gm. Sierpc, pow. Sierpc]: w Muzeum Wsi Mazowieckiej z siedzibą przy pl. Wyszyńskiego, ale zlokalizowanym w Parku Etnograficznym przy ul. Narutowicza, czyli po ludzku w  skansenie w Sierpcu (>>) rezydują:
 

^
Sierpc pow: Sierpc gm: Sierpc ul. G.Narutowicza
 

W Muzeum Wsi Mazowieckiej drewniana figura Jana N. na słupie, typowa dla pogranicza wschodniej części Ziemi Płockiej i zachodnich Kurpi. Jan ma rozpostarte ręce, a wokół głowy aureolę z siedmioma (!) gwiazdami. Kapliczkę wykonał Edmund Nowakowski (ur. 22.07.1933 w Brzeszczkach Dużych) na regionalny konkurs "Ludowe kapliczki drewniane" zorganizowany przez Muzeum w 1981 roku. M.R. donosił, że w marcu 2007 obiekt zniknął ze swego miejsca w związku z budowa oczyszczalni - być może przeniesiony zostanie do innej lokalizacji. Kolejny wysłannik Bractwa Nepomuckiego S.Ł. informował z kolei, że w sierpniu 2008 Jan już był eksponowany, choć przeniósł się nieco bliżej wejścia i został oczyszczony z zielonych glonów, zmienił też krzyż. O ile nie pomieszano ze sobą figur, to ten Nepomuk pochodzi z roku 1981 (nr inwent. 2886, wys. 45 cm) i jest autorstwa Stanisława Dużyńskiego (ur. 4.02.1923 w Zawidzu Kościelnym) (uzup: S.Ł., Pietrosul)



^
Sierpc pow: Sierpc gm: Sierpc ul. G.Narutowicza
 

W Muzeum Wsi Mazowieckiej ludowa grubociosana rzeźba Jana N., w kapliczce skrzynkowej, uroczo naiwna, bo Chrystus na krucyfiksie jest niewiele mniejszy od Jana. Kapliczka zawieszona jest na drzewie



^
Sierpc pow: Sierpc gm: Sierpc ul. G.Narutowicza
 
 

W Muzeum Wsi Mazowieckiej niewielka figura Jana N. przechowywana w Galerii Rzeźby Ludowej, pozbawiona dziś atrybutów, a wykonana w roku 1837 na potrzeby jednego z mazowieckich dworów. W magazynie muzeum już od lat 70. (nad: Thomas)

 

^
Sierpc pow: Sierpc gm: Sierpc ul. G.Narutowicza
 

W Muzeum Wsi Mazowieckiej rzeźba "Św. Jan Nepomucen" z roku 1981 (nr inwent. 2260, szer. 25 cm, wys. 70 cm) autorstwa Wacława Skirzyńskiego (ur. 31.05.1912 we wsi Rumunki-Chwały, zm. 14.01.1991) (nad: Pietrosul)

 

^
Sierpc pow: Sierpc gm: Sierpc ul. G.Narutowicza
 

W Muzeum Wsi Mazowieckiej rzeźba "Św. Jan Nepomucen" z roku 1973 (nr inwent. 677, szer. 10,5 cm, wys. 50 cm) autorstwa Henryka Wierzchowskiego (ur. w 1937 r. w Zawidzu Kościelnym, zm. 2.04.1990) (nad: Pietrosul)

 

^
Sierpc pow: Sierpc gm: Sierpc ul. G.Narutowicza
 
 

W Muzeum Wsi Mazowieckiej rzeźba "Św. Jan Nepomucen" z roku 1972 (nr inwent. 135, szer. 9 cm, wys. 33 cm) autorstwa Jana Krajewskiego (ur. 15.03.1935 w Zawidzu Kościelnym) (nad: Pietrosul)

 

^
Sierpc pow: Sierpc gm: Sierpc ul. G.Narutowicza
 
 

W Muzeum Wsi Mazowieckiej rzeźba "Św. Jan Nepomucen" z roku 1974 (?) (nr inwent. 1714, szer. 17,2 cm, wys. 27,3 cm) autorstwa Alfredy Krajewskiej (z d. Sulkowskiej) z Zawidza Kościelnego (ur. 10.08.1938 we wsi Rakszawa koło Łańcuta)

 

^
Sierpc pow: Sierpc gm: Sierpc ul. G.Narutowicza
 

W Muzeum Wsi Mazowieckiej rzeźba "Św. Jan Nepomucen" autorstwa Stanisława Dużyńskiego (ur. w 1923 r. w Zawidzu Kościelnym, zm. 2014) (nad: Isia)

 

^
Sierpc pow: Sierpc gm: Sierpc pl. Wyszyńskiego 1
 

Również w Muzeum Wsi Mazowieckiej, ale w głównej siedzibie zlokalizowanej w ratuszu, we foyer, od zawsze stoi drewniana ludowa, spora rozmiarami figura Jana Nepomucena z krzyżem i książką w rękach (nad: Thomas) (uwaga: należy upewnić się, że obiekt ten nie jest tożsamy z żadnym z wymienionych powyżej)

 


















  • - Sierpc (gm. i pow. Sierpc, ): stare opisy (1756, wizytacja bpa Eustachego Szembeka) podają, że w kościele farnym św. Wita, Modesta i Krescencji, w czwartym ołtarzu,  w jego drugiej kondygnacji znajdowała się figura Jana Nepomucena. Niestety nie ma tam już ani tego ołtarza, ani figury, a jej losy są nieznane
  • - Sierpc (gm. i pow. Sierpc, ): przy moście w ciągu ulicy Wojska Polskiego, przy drodze prowadzącej do klasztoru stała kiedyś oszklona kapliczka z figurą Jana N. Źródło (wspomnienia Antoniego Jankowskiego, 1996) podaje co prawda, że był to Jan Chrzciciel, ale wśród wielu pomyłek tego rodzaju ta nie byłaby pierwsza, a bliskość mostu wskazuje raczej na JN. "Księga pamięci Żydów sierpeckich) wspomina o kapliczce z trzema rzeźbami przed mostem, jest ona tez znaczona na planie miasta z roku 1800 lub 1801. Miała ona zostać zniszczona przez Niemców w roku 1941, a figurę wrzucono do rzeki (nad: Thomas)
  • Stare Piastowo (gm. i pow. Sierpc, ): w pobliżu potoku Struga stoi kamienny Jan N. birecie, z krucyfiksem, na prostokątnym cokole. Obiekt ten kilkakrotnie zmieniał miejsce pobytu - podobno w obliczu zapowiedzi zniszczenia przez Niemców w czasie II wojny światowej mieszkańcy nocą przenieśli go na drugi kraniec wsi (zachodni) nad ciek wodny, w krzaki. Stał tam do czasów rozpoczęcia melioracji, kiedy to ponownie został przeniesiony wyżej, pod ogrodzenie ostatniego domu we wsi. W roku 2010 właściciel domu, z uwagi na brak fundamentu pod rzeźbą, która stała bezpośrednio na ziemi, po wymurowaniu fundamentu przeniósł go o 2-3 metry na wschód. Na tyle głowy Jana znajduje się ślad po mocowaniu żelaznej aureoli - dziś jej nie ma. Piaskowcowa rzeźba, o rozwianej sutannie, w kontrapoście, z krzyżem i palmą, najprawdopodobniej nie powstała w żadnym z lokalnych warsztatów, a jej ufundowanie można być może wiązać z tutejszym dworem
  • - Goleszyn (gm. i pow. Sierpc, ): miejsce ponepomuckie - był tu na przykościelnym cmentarzu, w kapliczce na wysokim słupie, barokowy drewniany Jan N. z przełomu XVIII i XIX wieku, ale ze względu na zniszczenie i brak środków na konserwację rzeźby przekazano go do Muzeum Diecezjalnego w Płocku (zobacz wyżej), gdzie eksponowany jest w starym budynku muzeum (nad: P.Bielawski)
  • -/¿ Bledzewo (gm. i pow. Sierpc, ):  przy Strudze Bledzewskiej stoi do dziś kapliczka z figurką NMP. Ponoć do końca XX wieku była w niej figura Jana N., która została zamieniona na obecną przez jedną z mieszkanek wsi bez porozumienia z innymi. Niezachowana tablica fundacyjna, odsłonięta i zniszczona podczas ostatniego remontu, głosiła: "w 1933 roku POD IM. ŚW. Jana BUDOWAŁ Józef Jan PRZYBYSZEWSKI BLEDZEWO" (uwaga: należy upewnić się co do tożsamości dawnej figury, ustalić jej losy po usunięciu z kapliczki) (nad: Thomas)
  • -/¿ Grodkowo-Zawisze (gm. i pow. Sierpc): na polu Jana Janiszewskiego znajdowała się prawdopodobnie figura Jana N. (uwaga: należy potwierdzić w kolejnych źródłach) (nad: Thomas)
  • - Dziembakowo (gm. i pow. Sierpc, ): po prawej stronie mostu, przy stawie, w okolicy dawnego dworu Umińskich stała figura Jana N. Została zniszczona przez hitlerowców (nad: Thomas)
  • Gozdowo (gm. Gozdowo, pow. Sierpc, dawniej pow. Płock, ): w tutejszym kościele jest feretron z olejnym obrazem przedstawiającym Jana N., z krzyżem i gołą głową, w towarzystwie aniołka trzymającego otwartą Księgę. W tle stół z palmą męczeńską. Obraz namalowano w XVIII wieku, a w feretronie umieszczono go wtórnie, w nieustalonym czasie. Parafia Gozdowo w roku 1792 otrzymała od papieża Piusa VI wieczny odpust na dzień św. Jana Nepomucena, obchodzony 16 maja. Może z tym momentem należy wiązać powstanie obrazu (nad: Thomas)
  • Bonisław (gm. Gozdowo, pow. Sierpc, dawniej pow. Płock, ): w nowym kościele św. Stanisława, wybudowanym w latach 70. XX wieku, znaleźć można XIX-wieczny obraz Jana N. ocalony z pożaru starej świątyni w roku 1942 (nad: Thomas)

     

  • Mochowo (gm. Mochowo, pow. Sierpc, ): przy rozwidleniu dróg do Tłuchowa Ligowa, nieopodal stawu i kościoła figura Jana N. - kopia oryginalnej rzeźby (zobacz niżej) wykonana przez miejscowego rzeźbiarza ludowego w drugiej połowie XX wieku. Drewniana, grubociosana, bez atrybutów, umieszczona na wysokim słupie, osłonięta szybą, dobrze oddająca charakter wzorca. Niestety rzeźba ma już głębokie spękania. Jest już spatynowana na tyle, że można wziąć ją za znacznie starszą. Ciekawostką jest wykonany z metalu biret Jana, zapewne w celu ochrony rzeźby przed wodą
  • Mochowo (gm. Mochowo, pow. Sierpc, ): na chórze w kościele św. Marcina przechowuje się oryginalną drewnianą figurę Jana N. z kapliczki przy stawie, z początku XIX wieku (zobacz wyżej). Figura ta również ma metalowy biret, zapewne wtórny (nad: P.Bielawski)
  • Mochowo (gm. Mochowo, pow. Sierpc, ): w kościele św. Marcina południowy ołtarz boczny flankuje po prawej stronie figura Jana N. z II połowy XVIII wieku. Jan ma szeroki gest rąk, zapewne trzymających kiedyś krzyż znacznie większy niż ten dzisiejszy, i futrzastą mozzettę. Stoi w lekkim kontrapoście (nad: Thomas)
  • Dobrzenice Małe (gm. Mochowo, pow. Sierpc, ): mały drewniany ludowy grubociosany Jan N. z krzyżem w rękach, umieszczony w drewnianej kapliczce na słupie, na granicy majątków Kotarczyn i Przybojewo. Połowa XIX wieku. Niedawno (2005) wymieniono skrzynkę kapliczki (uwaga: figura ta przejściowo figurowała również pod hasłem sąsiedniej wsi Bożewo-Kolonia, bywa również wymieniana pod hasłami Kotarczyn i Przybojewo)
  • - Bożewo (gm. Gozdowo, pow. Sierpc, dawniej pow. Płock, ): według akt wizytacji tutejszego kościoła z roku 1817 znajdował się w tu, w ołtarzu św. Andrzeja, wizerunek Jana N., zapewne obraz. W nieznanym momencie w czasie ołtarz  zlikwidowano (nad: Thomas)
  • Choczeń (gm. Mochowo, pow. Sierpc): przy młynie wodnym i starej przeprawie przez rzekę Skrwę stoi kapliczka-szklana klatka z resztką drewnianej figury Jana N. Zdjęcie z 1979 roku ukazuje go na słupie. W roku 2006 był już destruktem znacznie posuniętym w rozpadzie, od tej pory niewiele się zmieniła, usunięto tylko stłuczone szybki z tyłu i z boku (nad: P.Bielawski)
  • Zglenice Duże (gm. Mochowo, pow. Sierpc): przy szosie Mochowo-Sierpc, na początku wsi przy wjeździe od południa, po jej wschodniej stronie, stał do lata 2011 destrukt pięknego słupowego Nepomuka z końca XIX wieku. Obiekt ten wymieniony jest w Katalogu Zabytków Sztuki w Polsce (1971), choć opisany tam mylnie jako Matka Boska w koronie. Pięciogwiaździsta metalowa aureola jednoznacznie przesądza o identyfikacji. Aureola przymocowana jest do słupa. Słup i rzeźbę w roku 2010 powaliła na ziemię burza. Obiekt został zabezpieczony, czeka na wyeksponowanie jak zostanie podjęta stosowna decyzja co do miejsca. Jego aureolę odziedziczył następca (zobacz niżej) (nad: P.Bielawski)
  • Zglenice Duże (gm. Mochowo, pow. Sierpc): na miejscu starego Jana N. (zobacz wyżej) postawiono nową figurę JN, poświęconą 27 sierpnia 2011. Powstała ona w Zawidzu Kościelnym, w pracowni Państwa Krajewskich, a główna inicjatywa należała do Agaty Warczachowskiej z Żuków i Tomasza Kowalskiego. Prócz widocznego krzyża, bez palmy, w prawym ręku trzyma Księgę. Metalowa aureola pochodzi od poprzedniego Nepomuka, którego miejsce zajęła ta rzeźba (zobacz wyżej). Całe zamierzenie - w tym wydanie książki A. Warczachowskiej i T. Kowalskiego "Milczący świadkowie mijających lat" - zostało zrealizowane w ramach dofinansowania ze środków Programu Działaj Lokalnie VII Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju i Filantropii w Polsce oraz Lokalnej Organizacji Grantowej - Regionalnego Centrum Edukacji Ekologicznej w Płocku - RCEE, Basell Orlen Polyolefins i Petro-Investment. Uroczystość poświęcenia uzupełniały występ chóru i dziecięcego zespołu regionalnego, wystawa fotografii okolicznych Janów i prezentacja multimedialna (nad: P.Bielawski)
  • Skoczowo (gm. Zawidz kościelny, pow. Sierpc, ): mocno zniszczona figura Jana N., trudna do zauważenia z drogi. Jan pierwotnie stał nad stawem, zwolnił jednak miejsce dla transformatora i został przeniesiony na teren pobliskiej posesji. Dziś stoi w ogródku, za ogrodzeniem, na prowizorycznym cokole z kamieni polnych pomalowanych na niebiesko. Figura też jest malowana na niebiesko, biało i czarno, przy czym biała farba spływa z twarzy rzeźby. Została obroniona przez właścicieli posesji przed wywiezieniem (nad: P.Bielawski)


















^
Powiat Żuromin (4)
część na zachód od rzeki Wkry, należąca dawnej do powiatu sierpeckiego d. woj. płockiego I RP (zobacz >>). Pozostała część należała do Ziemi Zawkrzeńskiej woj. płockiego (zobacz >>)

zobacz Nepomuki powiatu Żuromin na mapie Google (>>)


^
Zieluń pow: Żuromin (dawniej pow. Sierpc) gm: Lubowidz  
 

W tej  leżącej nad Wkrą granicznej miejscowości Mazowsza, jest kościół pod wezwaniem Jana N. począwszy od drugiej połowy XVIII wieku (dawniej św. Trójcy). Obecny budynek pochodzi z lat 1872-1874, w nim, w ołtarzu głównym obraz nepomucki z mostem Karola w tle (wpis do rejestru zabytków nr 1489/07 z 22.10.2007) (uzup: Pietrosul)

 



  • Bieżuń (gm. Bieżuń, pow. Żuromin, dawniej pow. Sierpc, ):  metalowy (!) Jana N. na kamiennym cokole w formie pnia drzewa, modnej na przełomie XIX i XX wieku. Jana ustawiono nad Wkrą, niedaleko mostu, na wzniesieniu umocnionym przed wylewami rzeki kamienną ławą. Na cokole napis: "Święty Janie Nepomucenie chroń nas od niesławy w życiu i wieczności". Należy do grupy identycznych lub bardzo podobnych figur wykonanych zapewne w jednym zakładzie, z jednego odlewu lub z nieco zmodyfikowanego wzorca (zobacz identyczne Janowo, Lipniki Stare, oraz prawie identyczne Kurzeszyn, Suche, Zabiele czy Rozbity Kamień (już na Podlasiu >>)
  • Lutocin (gm. Lutocin, pow. Żuromin, dawniej pow. Sierpc): jest tu kapliczka z 1837 roku ze słynną późnogotycką rzeźbą Piety (dziś kopia). W niszy jej słupa umieszczono figurę Jana N. z pustymi rękoma, zapewne współczesną kapliczce. Jan jest nieco zasłonięty przez krzaki i brudną szybkę (uwaga: wygląda na to, że Jan jest bezbrody, co w połączeniu szatą raczej diakona niż kanonika oraz z brakiem atrybutów w dłoniach nakazuje upewnić się w dostępnych źródłach co do identyfikacji rzeźby. ISPAN nie ma wątpliwości) (nad: Thomas)
  • Boguszewiec (gm. Lutocin, pow. Żuromin, dawniej pow. Sierpc): prawie na granicy z dzisiejszym powiatem sierpeckim stoi słupowa, drewniana i polichromowana figura Jana N., dziś wstawiona w szklaną ochronną klatkę. Służy za figurę cmentarną (nad: Thomas)




^
Powiat Płońsk (2)
część, pozostałe w granicach Ziemi Ciechanowskiej d. woj. mazowieckiego (zobacz >>)

zobacz Nepomuki powiatu Płońsk na mapie Google (>>)





  • Płońsk (gm. i pow. Płońsk, ): piękna drewniana barokowa figura Jana N. na wsporniku zawieszonym na zewnętrznym murze dawnego klasztoru Karmelitów Trzewiczkowych, od strony dziedzińca przy kościele. Osłonięta blaszanym daszkiem, z resztkami polichromii, barokowa, ustawiona na cokole z kartuszem z herbem Trzydwar i inskrypcją S. JAN NEPOM.... Krzyż na palmie, biret, bez aureoli. Na ścianie po obu stronach daszka umieszczono wyrobione w tynku gwiazdy
  • Płońsk (gm. i pow. Płońsk, ): drugi płoński Nepomucen to owalny obraz w szczycie bocznego ołtarza w kościele pokarmelickim św. Michała Archanioła. Przedstawia Jana N. klęczącego w pozie adoracji, za nim na stole lub ołtarzu Księga (uwaga: jest możliwe, że istnieje tu jeszcze jeden JN znany mi tylko ze wzmianki w literaturze. czeka na odnalezienie, chyba że jest to właśnie opisany obraz nepomucki)





^

Ziemia Zawkrzeńska województwa płockiego
(powiaty mławski, niedzborski, szreński)

zobacz Nepomuki Ziemi Zawkrzeńskiej na mapie Google (>>)


Powiat Mława (5 + 3)

zobacz Nepomuki powiatu Mława na mapie Google (>>)




  • Grzebsk (gm. Wieczfnia, pow. Mława, ): na skraju tej granicznej miejscowości stoi drewniana współczesna rzeźba Jana N. ustawiona na słupie. Podobna do tej z Wieczfni. Jest to Nepomuk przywrócony w swoim historycznym miejscu przez parafian w 250 rocznicę konsekracji kościoła
  • - Grzebsk (gm. Wieczfnia, pow. Mława, ): niestety nie wiem, co stało się z poprzednią figurą, którą zastąpiła ta opisana powyżej
  • Wieczfnia Kościelna (gm. Wieczfnia, pow. Mława, ): przy wjeździe do wsi od zachodu, od szosy gdańskiej, po stronie północnej drogi, na terenie gospodarstwa nr 98, stoi drewniana rzeźba Jana N., wygląda na nową, najwyżej 20-letnią. Stoi jednak na znacznie starszym słupie. Wskazuje to na ciągłość opieki nepomuckiej nad tym miejscem. Całość wykazuje znaczne podobieństwo do kurpiowskich (>>) figur słupowych (vide np. Połon, Cierpięta)
  • -/¿ Giżynek (gm. Strzegowo, pow. Mława, ): w okolicach tej miejscowości, na północny zachód od niej, przy polnej drodze przekraczającą strugę, znalazłem ładną ceglaną kapliczkę z 1935 roku. Oprócz sztucznych kwiatów wewnątrz nie było niczego. Prócz "nosa łowcy nepomuckiego" nie mam żadnych powodów aby sądzić, że był tam kiedyś Nepomuk. Ale miejsce jest bardzo urokliwe
  • Ratowo (gm. Radzanów, pow. Mława, ): w kościele św. Antoniego Padewskiego, w ołtarzu bocznym, jest obraz św. Jana Nepomucena z roku 1761, przemalowany
  • Konopki-Piaski (gm. Stupsk, pow. Mława, ): na prywatnej działce p. Stanisławy Sokołowskiej, koło oczka wodnego na dnie którego bije źródełko, w niewielkiej odległości od mostu na Dunajczyku, stoi ładna niszczejąca drewniana figura Jana N. na słupie, z początku XX wieku. Fundowana i remontowana przez właścicieli nieruchomości, wymieniane jest w jej kontekście nazwisko Raczkowskiego, znanego świątkarza z pobliskich Kurpi (>>). Związana z nią jest typowa legenda o przypłynięciu rzeźby z prądem wezbranej rzeki. Przed regulacją rzeki słup janowy zalewany był w czasie powodzi do połowy wysokości. W 1945 roku figura została wzmocniona prętem stalowym i opaskami usztywniającymi
  • -/¿ Kosiny Stare (gm. Wiśniewo, pow. Mława): KZSwP wymienia ludową, zapewne drewnianą figurę Jana N. na wysokim słupie. Już podczas opisywania tego obiektu, a więc w latach 60. XX wieku, był on w złym stanie i jest bardzo prawdopodobne, że już niestety nie istnieje (nad: Thomas) (uwaga: sprawdzić na miejscu stan aktualny)



^
Żurominek pow. Mława gm. Wiśniewo  
 

Katalog Zabytków Sztuki w Polsce wymienia drewnianą figurę Jana N. z roku 1754 w kościele parafialnym. Wizja lokalna potwierdza jej istnienie. jest to skręcona w kontrapoście rzeźba flankująca ołtarz, o gołej głowie i pustych już rękach ułożonych w geście trzymania krzyża. Krzyż ten (być może nieoryginalny) widać jeszcze na starym zdjęciu z KZSwP. Polichromia, z przewagą czerni i bieli (nad: Thomas, uzup: Pietrosul)



^
Powiat Ciechanów (1) - część w d. woj. płockim

zobacz Nepomuki powiatu na mapie Google (>>)

zobacz część dzisiejszego powiatu należącą niegdyś do Ziemi Ciechanowskiej woj. mazowieckiego >>

uwaga: w trakcie jednej z wycieczek zanotowałem współrzędne nepomuckie: N 052° 47' 24.00", E 020° 28' 11.82", które nie łączą mi się z żadnym obiektem, a wypadają w środku Młocka. Zapewne pomyłka - należy sprawdzić


^
Rumoka pow. Ciechanów gm. Glinojeck  
 

Na prywatnym terenie, w grupie drzew, ludowy Jan N. na drewnianym słupie.  Jest to przydrożna drewniana kapliczka stojąca przy wjeździe do wsi, z pierwszej połowy XIX wieku, ze skromną drewnianą rzeźbą wewnątrz. Typ podobny do prezentowanego przez figury z powiatu sokólskiego, Kalinówki Kościelnej, Suchowoli, Zastocza i Peńskiego (wszystkie w muzeach lub kolekcjach). Obiekt jest w złym stanie, słup przechylony na prawo, stracił też iglicę wieńczącą niegdyś kapliczkę. W 2010 roku figura wypadła nawet na ziemię i została zabrana do domu właściciela, a potem oddana do renowacji. Był to skutek interwencji miejscowego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Przy okazji remontu drogi zmieniono status działki i opiekę nad obiektem przejęła gmina. W maju 2011 kapliczka ciągle była pusta, jednak od listopada 2012 roku na swym miejscu są znowu słup i figura, odrestaurowane przez "Pracownię Konserwacji Antyków, mgr Urszula Piotrowska, mgr Jerzy Piotrowski" z Bieżunia (uzup: Pietrosul)



^
Powiat Działdowo (1) - część w d. woj. płockim

zobacz Nepomuki powiatu na mapie Google (>>)


  • Nick (gm. Lidzbark, pow. Działdowo, woj. warmińsko-mazurskie, ): w tej granicznej miejscowości (między Lidzbarkiem a Dłutowem, na granicy Prus, dawniej w powiecie mławskim) stoi specyficzny kamienny Jan N. Specyfika polega na tym, że rzeźba nie posiada nóg, a szata dotyka podstawy. Możliwe jest także uszkodzenie figury. Ustawiono ją na dużym kamiennym prostokątnym cokole, nad stawem (nad: Andrzej K.)


 

 


  Źródła>>
^

 ^ 

INNE SZUFLADY :::LWOWSKA:::PODRÓŻE:::FOTO:::ŚREDNIOWIECZE:::AUTOR :::STARE:::PRYWATNE:::©