@ ! 

INNE SZUFLADY :::LWOWSKA:::PODRÓŻE:::FOTO:::ŚREDNIOWIECZE:::AUTOR!:::STARE:::PRYWATNE:::© 


 spis >> 


NEPOMUKI SŁOWACKIE


 


>     GŁÓWNA STRONA NEPOMUKÓW

>> NEPOMUKI CZESKIE
>> NEPOMUKI AUSTRIACKIE, WŁOSKIE, LIECHTENSTEŃSKIE, SZWAJCARSKIE
>> NEPOMUKI WĘGIERSKIE

>> NEPOMUKI CHORWACKIE
>> NEPOMUKI SŁOWEŃSKIE
>> NEPOMUKI HISZPAŃSKIE
>> NEPOMUKI ZAMORSKIE

Na Słowacji, podobnie jak w Czechach, Janów jest duuużo. Nie mam więc ambicji stworzyć wyczerpujący i kompletny spis wszystkich obiektów nepomuckich w tym kraju. Ale jeśli któryś wejdzie mi w obiektyw, lub ktoś z członów Bractwa nadeśle mi zdjęcie, to z radością umieszczam je w tym miejscu, czasem uzupełniając jakimś opisem

Posłuchaj:
 
THURI Frantisek Xaver
Cantata honorem
sancti Joani Nepomuceni
- choral

zobacz na mapie Google >>


SŁOWACJA (265 + 13)

zobacz na mapie google


 KRAJE:                                      


 Okresy (powiat, do uzup.):      


 MIEJSCOWOŚCI (do uzup.):      

A B C Č D E F G H I J K L M N O P R Ř S Š T U Ú V Z Ž


 A:

 B:

 C:

 Č:

 D:

 E:

 F:

 G:

 

 H:

 I:

 J:

 K:

 L:

 M:

 N:

 O:

 P:

 R:

 Ř:

 

 S:

 Š:

 T:

 U:

 Ú:

 V:

 Z:

 Ž:


A B C Č D E F G H I J K L M N O P R Ř S Š T U Ú V Z Ž



Aby nie było zbyt łatwo, oprócz podziału na osiem współczesnych województw (krajów), stosuję równolegle podział na regiony geograficzno-historyczne, których granice opierają się z grubsza na podziale na komitaty z czasów Królestwa Węgier. Dotyczy to zwłaszcza regionów przygranicznych z Polską. Regiony te to:
 

Orawa (Orava) >>     Spisz (Spiš) >>     Szarysz (Šariš) >>    Liptów (Liptov)>>     Kysuce >>    Zemplin (Zemplín)  >>

a ponadto Bratysława, Górna Nitra (Horná Nitra), Dolina Hronu (Pohronie), Dolina Dunaju (Podunajsko), Dolina Nitry (Ponitrie), Dolina Wagu (Považie), Tekov, Trnava (Trnava a okolie), Záhorie, Gemer, Hont, Horehronie, Novohrad. Podpoľanie, Turiec, Abov (także Košice a okolie), Zamagurze (Zamagurie). Do tego dochodzi specyfika Zastawu Spiskiego, który należał do Polski od 1421 roku do rozbiorów. Mam nadzieję, że ani ja, ani Wy nie zgubicie się w tych zawiłościach.
 


BRATISLAVSKÝ KRAJ (13)

zobacz na mapie Google (>>)


okresy, alfabetycznie:



 MIEJSCOWOŚCI:

   


^
Okres Bratislava I-V (12)








  • Bratysława (Bratislava, Preszburk, Pressburg, Pozsony, okres: i kraj: Bratislava, ): Jan N. przy kościele św. Marcina, we wnęce na ścianie budynku Wydziału Teologicznego

  • Bratysława (okres: i kraj: Bratislava, ): barokowy Jan N. na moście nad fosą przy Michalskiej Bramie  na starówce. Napis na cokole: "UMIESTNIL BRATISLAVKY´ OKRAŠLOVACÍ SPOLOK ROKU 1898", co oznacza chyba tyle, że nie jest to pierwotna lokalizacja Jana, który znalazł się tu w końcu XIX wieku

  • Bratysława (okres: i kraj: Bratislava): Jan N. z aniołami na dziedzińcu (a ściślej na drugim wewnętrznym dziedzińcu) Pałacu Prymasowskiego w pobliżu Rynku Głównego na starym mieście

  • Bratysława (okres: i kraj: Bratislava): Jan N. nad wejściem do kościoła św. Krzyża (nad: J.P., 2007-04-30)

  • Bratysława (okres: i kraj: Bratislava): Jan N. przy murach zamku (nad: J.P., 2007-04-30)

  • Bratysława (okres: i kraj: Bratislava): Jan N. w kościele św. Krzyża (nad: J.P., 2007-04-30)

  • Bratysława (okres: i kraj: Bratislava): Chram sv. Nikolaja, ul. Mikulasska 11: Jan Nepomucen znajduje się naprzeciw wejścia, na bocznej ścianie. Jest jedną z rzeźb w ołtarzu bocznym (nad: I.M.)

  • Bratysława (okres: i kraj: Bratislava, ): w kościele franciszkanów na placu Franciszkańskim, w bocznej kaplicy, w XVIII-wiecznym barokowym stiukowym ołtarzu JN znajduje się figura Jana N. Jan jest polichromowany, ma aureolę, krzyż i befkę, a u jego stóp, siedzą dwa aniołki z kluczem i kłódką oraz z biretem i palcem przy ustach. Ołtarz ma formę konchowej wnęki przystrojonej stiukową draperią (nad: U.B.)

  • Bratysława (okres: i kraj: Bratislava, ): na Hlavne Namestie, w kościele jezuitów obok ratusza znaleźć można owalny barokowy obraz Jana N. (nad: U.B.)









^
Bratysława kraj: Bratislava okres: Bratislava Námestie Slovenského Národného Povstani 
 

W kościele Braci Miłosierdzia (bonifatrów) pod wezwaniem Wizytacji Panny Marii znajduje się prawy ołtarz boczny z barokowym obrazem Jana N. (nad: M.Muryn)



^
Bratysława kraj: Bratislava okres: Bratislava Hrubanovo Námestie 
 

W kościele trynitarzy znajduje się prawy ołtarz boczny z barokowym obrazem Jana N. Jest to Apoteoza Jana unoszącego się na chmurach, w dole widoczny Most Karola i martwe ciało Jana. Wokół mnóstwo aniołów unoszących atrybuty (nad: M.Muryn)


^
Bratysława kraj: Bratislava okres: Bratislava gen. Ludvika Svobodu
 

Na bramce usytuowanego nad Dunajem kościoła św. Trójcy zwanego "Pod Hradem" ustawiono kamienną figurę Jana N. Towarzyszy mu Florian (nad: W.M.)


Okres Senec (1)
  • Blatné (okres: Senec, kraj: Bratislava, ): kamienny Jan N. przy drodze, z roku 1736. Na cokole chronostych (>>)

 

PREŠOVSKÝ KRAJ (66 + 5)

zobacz na mapie Google (>>)


okresy, alfabetycznie:



 MIEJSCOWOŚCI (do uzup.):



Šariš (Szarisz, Szarysz, Sáros) (23+1)

^
Okres Prešov (14+1)

zobacz na mapie Google (>>)

 


^
- Prešov kraj: Prešov, Šariš okres: Prešov ul. Hlavná 1
 

W chodniku, przed katedrą Św. Jana Chrzciciela (Chrám svatého Jana Křtitele) umieszczona jest owalna marmurowa płyta z inskrypcją dokumentującą istnienie kiedyś w tym miejscu barokowej rzeźby św. Jana Nepomucena: "V TYCHTO MIESTACH STALO / BAROKOVE SUSOSIE / SV. JANA NEPOMUCKEHO" (nad: J.B. z Kłodzka)











  • Prešov (Preszów, okres: Prešov, kraj: Prešov, Šariš): w grupie rzeźb zdobiących ustawioną na rynku kolumnę Immaculata nie mogło zabraknąć Jana N. (nad: DarekK)

  • Prešov (Preszów, okres: Prešov, kraj: Prešov, Šariš): w dzielnicy Solivar jest kapliczka nepomucka oparta na czterech kolumienkach i ze sklepieniem wymalowanym w rozczulające niebieskie gwiazdy. W niej polichromowana rzeźba Jana N. (nad: D.K.)

  • Nižná Šebastová (okres: Prešov, kraj: Prešov, Šariš): przy ulicy Slanskej, przed wejściem do kościoła Najsvätejšieho mena Ježiš a Mária (zobacz niżej), stoi kamienna figura Jana N. Jana umieszczono na obłoku dodając mu putto, które podtrzymuje herb fundacyjny. Zaopatrzono go też w wysoki biret i jedyną w swoim rodzaju aureolę z gwiazdami (nad: Pietrosul)

  • Nižná Šebastová (okres: Prešov, kraj: Prešov, Šariš): w parku noszącym imię Świętego Jana Nepomucena (!), przed tym samym  kościołem Najsvätejšieho mena Ježiš a Mária (zobacz wyżej) stoi kamienna polichromowana figura Jana N. Ustawiono ją na cokole z wnęką, która z kolei stoi na czymś w kształcie tumby grobowej lub ołtarza, dodając dwa klęczące aniołki, zapewne późniejsze (nad: Pietrosul)

  • Nižná Šebastová (okres: Prešov, kraj: Prešov, Šariš): w tym samym  kościele Najsvätejšieho mena Ježiš a Mária (zobacz wyżej), w ołtarzu przytęczowym umieszczono obraz z Apoteozą Jana N. Święty ma niebieską stułę, wzrok wzniesiony w górę, patetyczny gest. Są też gwiazdki i aniołek z palcem przy ustach (nad: Pietrosul)

  • Nižná Šebastová (okres: Prešov, kraj: Prešov, Šariš): w tym samym kościele Najsvätejšieho mena Ježiš a Mária (zobacz wyżej), w ołtarzu bocznym przy północnej ścianie prezbiterium umieszczono figurę Jana N., drewnianą i polichromowaną. Ręce ułożone są do trzymania krzyża, niestety dziś go już nie ma (nad: Pietrosul)

  • Veľký Slivník (okres: Prešov, kraj: Prešov, Šariš): Jan N. w przydrożnej kapliczce

  • Kapušany (okres: Prešov, kraj: Prešov, Šariš, ): w kościele św. Marcina przy Námestie sv. Martina jest drewniana polichromowana figura Jana N. stojąca na przyściennym cokole. Biret, palma i krucyfiks w rękach (nad: Pietrosul)

  • Kapušany (okres: Prešov, kraj: Prešov, Šariš, ): w tym samym kościele św. Marcina przy Námestie sv. Martina (zobacz wyżej), w prezbiterium, jest obraz Jana N. autorstwa Johanna Rombauera. Nietypowa kompozycja ukazuje Jana ze związanymi nogami i rękami zrzucanego właśnie z mostu do Wełtawy przez bosego oprawcę. Drugi z kijem stoi powyżej, obok króla Wacława, który bezlitośnie przygląda się akcji (nad: Pietrosul)

  • Kendice (okres: Prešov, kraj: Prešov, Šariš): kapliczka Jana N. z zakratowanym wejściem naprzeciw kościoła św. Michała (nad: Pietrosul)

  • Lemešany (okres: Prešov, kraj: Prešov, Šariš): w dzielnicy Chabžany, przy kościele św. Stefana, jest figura Jana N. ufundowana w 1891 r. przez Eduarda Bujanoviča (nad: Pietrosul)

  • Bertotovce (okres: Prešov, kraj: Prešov, Šariš): zakratowana kapliczka z figurą Jana Nepomucena, wśród drzew po północnej stronie drogi nr 18 (E 50) (nad: Pietrosul)

  • Terňa (okres: Prešov, kraj: Prešov, Šariš): rzeźba Jana N. w zakratowanej wnęce kapliczki przydrożnej (nad: Pietrosul)











^
Bretejovce kraj: Prešov, Šariš okres: Prešov  
 

Na północnym skraju wsi (od strony Janovika), po zachodniej stronie drogi, znajduje się kapliczka nepomucka z głęboką niszą, nakryta dwuspadowym daszkiem. We wnęce umieszczona kamienna, polichromowana rzeźba Jana N. Święty trzyma w dłoniach krucyfiks i zielony liść palmy męczeństwa, na głowie biret. Kapliczka odgrodzona metalowym płotkiem. Stan dobry (nad: Pietrosul, uzup: J.B. z Kłodzka)



Okres Bardejov (3)

JN-Słowacja-Bardejov: Nepomucen z Muzeum Szariskiego
  • Bardejov (Bardejów, okres: Bardejov, kraj: Prešov, Šariš): w Šarišskim Muzeum są - zapewne w magazynach - rzeźby Jana N., jedna z nich trafiła na wystawę do Muzeum w Bochni i do Krosna (uwaga: poprosić o dostęp na miejscu)

  • Zborov (Zborów, Zboró, okres: Bardejov, kraj: Prešov, Šariš): oszklona kapliczka z 1957 roku z gipsową figurą Jana Nepomucena z 1816 roku, przy dolnym moście na potoku Kamenec. Figurę postawił farar František Stankovič. W tym miejscu stała poprzednio drewniana rzeźba św. Jana Nepomucena z 1765 roku, ale na początku XIX wieku "zupełnie się rozpadła" (nad: Pietrosul)



^
Bardejovské Kúpele (Bardejów-Zdrój) kraj: Prešov, Šariš okres: Bardejov  
 

Koło tutejszej cerkwi św. Mikołaja jest drewniana domkowa, pomalowana na błękitno kapliczka z drewnianą polichromowaną figurą Jana N. z drugiej połowy XVIII wieku. Bardzo malownicze jest zestawienie Jana i cerkwi i byłoby znaczące, lecz jest mylące - jest to skansen, a cerkiew została tu przeniesiona (i zapewne kapliczka też) ze Zboja (nad: Bajarka)



^
Okres Sabinov (5)

zobacz na mapie Google (>>)

 

(zobacz obiekty z tego okresu leżące poza Zastawem Spiskim >>)


^
  Sabinov (Sobinov, Kisszeben, Zeben) kraj: Prešov, Šariš okres: Sabinov Námestie Slobody
 

W kościele pod wezwaniem Ścięcia św. Jana Chrzciciela, na lewo od zachodniego wejścia, znajduje się złota rzeźba Jana N. stojąca na przyściennym wsporniku (nad: Pietrosul)

 

^
  Lipany (Héthárs, Siebenlinden) kraj: Prešov, Šariš okres: Sabinov  
 

Kapliczka nepomucka z czterema kolumienkami przed kościołem św. Marcina z Tours (nad: Pietrosul)



^
Červenica pri Sabinove kraj: Prešov, Šariš okres: Sabinov  
 

Przy kościele Św. Marcina (Kostol sv. Martina) znajduje się kapliczka Jana N. datowana na lata 50-te XIX-go wieku. Kapliczka ustawiona na prostopadłościennym słupku, u góry nakryta półkolistym dachem. We wnęce, za kratą polichromowana figura stojącej postaci Św. Jana Nepomucena. Święty trzyma w prawej dłoni krucyfiks, a w lewej liść palmy. Wokół głowy aureola z pięciu gwiazd. Dawniej kapliczka miała formę przeszklonej prostopadłościennej skrzynki. Stan kapliczki i figury dobry, miejsce zadbane (nad: Pietrosul, uzup: J.B. z Kłodzka)



^
Nižný Slavkov (Alsószalók, Unter-Schlauch) kraj: Prešov, Šariš okres: Sabinov  
 

Koło kościoła, na skrzyżowaniu ulic, stoi murowana kapliczka z dwuspadowym daszkiem. Wewnątrz obraz Jana N. z aniołkami, sygnowany - niestety podpis jest nieczytelny. Pod nim "03" - zapewne data namalowania dzieła to rok 1903. Pod stopami Jana widać wodę i rybę (rzadkość!). Nietypowy jest gest rąk Jana. Jeden z aniołków trzyma krzyż (a raczej opiera się na nim), drugi ma palec przy ustach (nad: J.B. z Kłodzka)



^
Brezovica kraj: Prešov, Šariš okres: Sabinov  
 

Przed murem, który okala kościół pw. Wszystkich Świętych (Kostol Všetkých Svätých), na pniu ściętego, potężnego drzewa ośmioboczna, przeszklona kapliczka, w której polichromowana figura św. Jana Nepomucena. Święty w postawie stojącej w kontrapoście, z krzyżem w prawej dłoni, który adoruje wzrokiem. Wokół głowy pięć gwiazd. Szaty: czarna sutanna, biała komża wykończona dołem i przy rękawach koronką, futrzana peleryna związana pod szyją złotym sznurem, na głowie czarny biret. Stan figury bardzo dobry co pozwala rozważać, czy jest nowa, czy niedawno restaurowana (nad: J.B. z Kłodzka)



^
Okres Stropkov (2)

zobacz na mapie Google (>>)

 

     

^
  Stropkov (Stroppkau, Sztropkó) kraj: Prešov, Šariš (dawniej Zemplín) okres: Stropkov  
 

Drewniana rzeźba w głównym ołtarzu w kościele Najsvätejšieho Tela a Krvi Kristovej (nad: Pietrosul)

 

^
  Stropkov (Stroppkau, Sztropkó) kraj: Prešov, Šariš (dawniej Zemplín) okres: Stropkov  
 

Kamienna rzeźba z 1760 roku przed tym samym (zobacz wyżej) kościołem Najsvätejšieho Tela a Krvi Kristovej (nad: Pietrosul)

 

Liptov (Liptów, Liptau, Liptó) - część w Kraju Preszowskim

Okres Poprad (3)


  • Liptovská Teplička (okres: Poprad, kraj: Prešov): polichromowana rzeźba Jana N. w kapliczce przy rozstajach przed wsią (nad: Pietrosul

  • Liptovská Teplička (okres: Poprad, kraj: Prešov): rzeźba Jana N. w niszy na fasadzie kościoła św. Jana Chrzciciela (nad: Pietrosul

  • Šuňava (okres: Poprad, kraj: Prešov): w kościele Všetkých svätých, na obrazie Všetkých svätých jest też wizerunek Jana N. z językiem w dłoni (nad: Pietrosul)


^

Zemplín (Zemplin, Zemplén, Zemplinum, Semplin) - część w Kraju Preszowskim

okresy: Humenné, Snina, Vranov nad Topľou

(zobacz pozostałe zemplinskie obiekty z okresów Trebišov i Michalovce z Kraju Koszyckiego >>)


Okres Vranov nad Topľou (1)



  • Sedliská Podcicva (okres: Vranov nad Topľou, kraj: Prešov, Horný Zemplín, : N48°54'49.61, E21°44'27.788): Jan N. przy moście swego imienia, po zamkiem. Kamienny, polichromowany, wygięty w pięknym barokowym kontrapoście. Rewelacyjna jest kokarda, którą Jan zawiązał but (nad: D.K.)



^

Spiš (Spisz, Szepes, Zips, część Kraju Preszowskim)
(35 + 3)

zobacz część Spiszu będącą dziś w granicach RP >>
(miejscowości: Frydman, Nowa Biała, Jurgów, Łapsze Niżne, Łapsze Wyżne, Niedzica)

Granice regionu zmieniały się na przestrzeni dziejów. Zwykło się uważać, że region ten leży w Centralnych i Wewnętrznych Karpatach Zachodnich, w dorzeczu górnego Popradu, górnego Hornádu oraz w części dorzecza Dunajca (na wschód od Białki). Na północnym zachodzie Spisz sąsiaduje z Podhalem, na północy z ziemią sądecką, na wschodzie z Szaryszem, na południu z Abovem i Gemerem, na południowym zachodzie z Liptowem. W granicach Spisza znajdują się, w całości lub w części, następujące regiony: Kotlina Popradzka, Kotlina Hornadzka, Tatry Wschodnie, Tatry Niżne, Góry Straceńskie, Góry Lewockie, Pogórze Spisko-Gubałowskie i Pieniny.

Spisz zajmuje wschodnie powiaty Kraju Preszowskiego oraz północny skraj Kraju Koszyckiego (zobacz kilka spiskich obiektów z okresów Gelnica i Spišská Nová Ves, leżących już w kraju Koszyckim >>)


Okres  Kežmarok (6 + 2)


  • - Kežmarok (Kieżmark, okres: Kežmarok, kraj: Prešov): pusta kapliczka nepomucka o pięknym fantazyjnym gontowym dachu i pięciu gwiazdach na szczycie. Ładna drewniana figura - jak  mówili zapytani miejscowi - została skradziona (nad: Bajarka)

  • Červený Kláštor (okres: Kežmarok, kraj: Prešov): w kościele św. Antoniego od jesieni 1995 roku przechowuje się oryginał kamiennej kompozycji rzeźbiarskiej z 1768 roku pochodzącej z parku nad Dunajcem (zobacz niżej). Przenosiny nastąpiły po renowacji obiektu. Jest słup, z którego jednej strony jest Trójca Święta, a z drugiej św. Jan Nepomucen (nad: Pietrosul)

  • Červený Kláštor (okres: Kežmarok, kraj: Prešov):  na słupie usytuowanym w parku nad Dunajcem 15 czerwca 2011 umieszczono kopię kamiennej kompozycji rzeźbiarskiej z 1768 roku - z jednej strony Trójca Św., z drugiej św. Jan Nepomucen. Oryginał w kościele św. Antoniego (zobacz wyżej) (nad: Pietrosul)



^
Žakovce (Żakowce) kraj: Prešov okres: Kežmarok  
 

Obraz Jana N. w lewym ołtarzu przytęczowym w kościele św. Mikołaja Biskupa. Jan trzyma w rękach i swój język, a otaczają go aniołki dzierżące biret, palmę i wieniec oraz tajemniczą skrzyneczkę ozdobioną różami (motyw SUB ROSA?). Dużo obłoków, dwie główki anielskie, a na dole scena Topienia (nad: Pietrosul)



^
  -/¿ Žakovce (Żakowce) kraj: Prešov okres: Kežmarok  
 

Do roku 2015 stała tu kaplica św. Jana Nepomucena z 1775 roku. Została zburzona ze względu na fatalny stan techniczny. Na jej miejscu stawiana jest nowa budowla, jednak nie ma pewności, że odziedziczy wezwanie po poprzedniczce (nad: Pietrosul)

 

^
Huncovce (Huncowce, Hunfalva, Hunsdorf) kraj: Prešov okres: Kežmarok  
 

Murowana, kryta gontem kaplica Jana N. z 1815 roku usytuowana nad Popradem. Na zewnętrznej ścianie prezbiterium kaplicy owalny wizerunek Jana N. (fotografia?) (nad: Pietrosul)



^
  Veľká Franková  (Wielka Frankowa) kraj: Prešov okres: Kežmarok  
 

W górnej części wsi murowana kaplica nepomucka. W oszklonej niszy polichromowana figura Jana N. w pięciogwiaździstej aureoli (nad: Pietrosul)



^
  Veľká Franková  (Wielka Frankowa) kraj: Prešov okres: Kežmarok  
 

Wewnątrz murowanej kaplicy nepomuckiej (zobacz wyżej) znajduje się obraz z wizerunkiem Jana N. trzymającym w dłoni język. W dole 7umieszczono scenę Topienia. Jest to część ołtarza, który zapewne był wyposażeniem obiektu. Jego stan jest zły - połamane elementy leżą na posadce, a płótno ma przetarcia (nad: Pietrosul)



Okres Levoča (część poza Zastawem Spiskim, 18 + 1)

(zobacz obiekty z tego okresu leżące w Zastawie Spiskim >>)


JN-Słowacja-Spisz-Lewocza: ołtarz JN w kosciele św. Jakuba



  • Levoča (Lewocza, okres: Levoča, kraj: Prešov): Jan stoi na spiralnie skręconej kolumnie pod kościołem na wzgórzu (nad: T.S.)

  • Levoča (Lewocza, okres: Levoča, kraj: Prešov): w kościele św. Jakuba znajduje się barokowy ołtarz Jana Nepomucena, który lewocki proboszcz kupił w roku 1729 od kamedułów z Czerwonego Klasztoru i postawił go na północnej ścianie, przy zakrystii. Konsekrowany w roku 1731. Problemy z nim powstały po odkryciu ściennych malowideł na północnej ścianie, ponieważ je częściowo zakrywał. Z tego powodu ołtarz po generalnym remoncie kościoła w roku 1875 nie został postawiony na pierwotnym miejscu, ale na nowo wybudowanej mensie w kaplicy św. Jerzego, gdzie jest do dziś, chociaż nieskompletowany do końca

  • Bijacovce (okres: Levoča, kraj: Prešov): kapliczka z 1910 roku z polichromowaną figurą Jana N. we wnęce (nad: Pietrosul)

  • Spišský Hrhov (okres: Levoča, kraj: Prešov): w kościele z ładną attyką, w bocznym ołtarzu na wprost wejścia, znajduje się obraz z Janem N. i aniołkami z których jeden ma na głowie czapkę Jana (nad: H.Jakóbczak)

  • Spišský Hrhov (okres: Levoča, kraj: Prešov): w kościele, na mensie tego samego ołtarza bocznego na wprost wejścia (zobacz wyżej), w szklanej trumience znajduje się leżąca figura martwego Jana Nepomucena! Jest to wyjątkowa rzadkość, drugi leżący Jan na Spiszu po tym z Niedzicy. Odpowiedniki znaleźć można tylko w Bawarii (>>) i Austrii (>>) (nad: H.Jakóbczak)

  • Spišský Hrhov (okres: Levoča, kraj: Prešov): kolejna figura Jana N. w tym samym kościele (zobacz wyżej) stoi w jednym z bocznych ołtarzy - jest to drewniana i złocona rzeźba ołtarzowa (nad: H.Jakóbczak)

  • Spišský Štvrtok (Spiski Czwartek, okres: Levoča, kraj: Prešov): na zewnętrznej ścianie zamykającej prezbiterium kościoła św. Władysława znajduje się figura Jana N. Kamienna, polichromowana, z pięcioma gwiazdami w aureoli (nad: H.Jakóbczak)

  • Spišský Štvrtok (Spiski Czwartek, okres: Levoča, kraj: Prešov): w jednym z bocznych ołtarzy kościoła św. Władysława  zobaczyć można drugą figur a Jana N. (nad: H.Jakóbczak)

  • Spišský Štvrtok (Spiski Czwartek, okres: Levoča, kraj: Prešov): w tylnej części kościoła św. Władysława stoi trzecia  figura Jana N. (nad: H.Jakóbczak)

  • Hnilec Mały (okres: Levoča, kraj: Prešov): kaplica Jana N. notowana w "Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich" (Tom III) (uwaga: sprawdzić stan aktualny)

  • Hobgard (okres: Levoča, kraj: Prešov): kaplica Jana N. notowana w "Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich" (Tom III) (uwaga: sprawdzić stan aktualny)

  • Kolaczków (okres: Levoča, kraj: Prešov): kaplica Jana N. z roku 1829 notowana w "Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich" (Tom IV) (uwaga: sprawdzić stan aktualny)








^
Spišské Podhradie-Spišská Kapitula (Spiska Kapituła, Szepeshely, Zipser Kapitel, Capitulum Scepusiense) kraj: Prešov okres: Levoča  
 

W tym dawniej samodzielnym historycznym miasteczku, dziś części Spiskiego Podgrodzia, na placyku przed katedrą św. Marcina na cokole stoi kamienna wysoka kolumna. Na niej umieszczono kopię barokowej figura Jana N. Aureola z pięcioma gwiazdami, w rękach krzyż i metalowa palma (nad: H.Jakóbczak)
(uwaga: Spiskie Podgrodzie, z wyłączeniem samego Zamku Spiskiego i Spiskiej Kapituły, wchodziło w skład Zastawu Spiskiego, stąd obiekty z tej miejscowości wymieniono w innym rozdziale (zobacz niżej). Włączenie Spiskiej Kapituły do miasta Spiskie Podgrodzie komplikuje ten układ, jednak w spisie zachowano stan historyczny)



^
Spišské Podhradie-Spišská Kapitula (Spiska Kapituła, Szepeshely, Zipser Kapitel, Capitulum Scepusiense) kraj: Prešov okres: Levoča  
 
 

Oryginał barokowej kamiennej figury Jana N. z kolumny na placyku przed katedrą przechowywany jest w tutejszym seminarium. Aureola z pięcioma gwiazdami, w rękach krzyż i metalowa palma. XVIII wiek
(uwaga: Spiskie Podgrodzie, z wyłączeniem samego Zamku Spiskiego i Spiskiej Kapituły, wchodziło w skład Zastawu Spiskiego, stąd obiekty z tej miejscowości wymieniono w innym rozdziale (zobacz niżej). Włączenie Spiskiej Kapituły do miasta Spiskie Podgrodzie komplikuje ten układ, jednak w spisie zachowano stan historyczny)

 

^
Spišské Podhradie-Spišská Kapitula (Spiska Kapituła, Szepeshely, Zipser Kapitel, Capitulum Scepusiense) kraj: Prešov okres: Levoča  
 

W tym dawniej samodzielnym historycznym miasteczku, dziś części Spiskiego Podgrodzia, barokowa kamienna figura Jana N. stoi we wnęce w murze okalającym zabudowania Spiskiej Kapituły, przy bramie północnej. Jest gołogłowa, ma ręce splecione na piersi. Zarost, typowy ubiór. Na postumencie w lewej strony umieszczono biret, z prawej znajduje się kula (ziemska? czy stał na niej kiedyś aniołek lub putto?). Całość odgrodzono metalowym płotkiem (nad: H.Jakóbczak)
(uwaga: Spiskie Podgrodzie, z wyłączeniem samego Zamku Spiskiego i Spiskiej Kapituły, wchodziło w skład Zastawu Spiskiego, stąd obiekty z tej miejscowości wymieniono w innym rozdziale (zobacz niżej). Włączenie Spiskiej Kapituły do miasta Spiskie Podgrodzie komplikuje ten układ, jednak w spisie zachowano stan historyczny)



^
Spišské Podhradie-Spišská Kapitula (Spiska Kapituła, Szepeshely, Zipser Kapitel, Capitulum Scepusiense) kraj: Prešov okres: Levoča  
 
 

W katedrze św. Marcina znajduje się krzyż z relikwiami Jana N. (nad: H.Jakóbczak). Zobacz inne relikwie JN >>
(uwaga: Spiskie Podgrodzie, z wyłączeniem samego Zamku Spiskiego i Spiskiej Kapituły, wchodziło w skład Zastawu Spiskiego, stąd obiekty z tej miejscowości wymieniono w innym rozdziale (zobacz niżej). Włączenie Spiskiej Kapituły do miasta Spiskie Podgrodzie komplikuje ten układ, jednak w spisie zachowano stan historyczny)

 

^
- Spišské Podhradie-Spišská Kapitula (Spiska Kapituła, Szepeshely, Zipser Kapitel, Capitulum Scepusiense) kraj: Prešov okres: Levoča  
 

Pusta kaplica św. Jana Nepomucena z lat 1765-1766, na wzgórzu Pažica-Sivá Brada na zachód od katedry, koło kaplicy św. Rozalii. Ma formę niewielkiego kościółka z okrągłą absydą i kopulastym dachem z wieżyczką. Na szczycie zdobiony krzyż. Obiekt jest częścią drogi krzyżowej Spišský Jeruzalem ("Calvario Jerusalem") wybudowanej na wzór tej z Kalwarii Zebrzydowskiej (nad: Pietrosul). Nocowałem niegdyś pod nią w ciepłą czerwcową noc, nie znając wtedy jej wezwania (uwaga 1: należy sprawdzić stan aktualny, być może w kapliczce umieszczono jakąś figurę JN)
(uwaga 2: Spiskie Podgrodzie, z wyłączeniem samego Zamku Spiskiego i Spiskiej Kapituły, wchodziło w skład Zastawu Spiskiego, stąd obiekty z tej miejscowości wymieniono w innym rozdziale (zobacz niżej). Włączenie Spiskiej Kapituły do miasta Spiskie Podgrodzie komplikuje ten układ, jednak w spisie zachowano stan historyczny)

 

^
  Nemešany kraj: Prešov okres: Levoča  
 

Herb miejscowości, widoczny na przykład na urzędzie, przedstawia Jana N. w aureoli, z palmą i krzyżem (nad: Pietrosul)

 

^
Nemešany kraj: Prešov okres: Levoča  
 

W miejscowości, która ma Jana N. w herbie (zobacz wyżej) znajduje sie kościół pod wezwaniem Jana Nepomucena, a w n im zapewne jakiś wizerunek JN (nad: S.Zobniów)

 

Spišské starostvo
(Zastaw Spiski,
Spišské starostovstvo, Spišský záloh, Poľský záloh, Starostwo grodowe spiskie i 13 Miast Spiskich, Szepes vármegye)
[9, część w Kraju Preszowskim]

W 1412 roku król Władysław Jagiełło pożyczył Zygmuntowi Luksemburskiemu 37 000 kop szerokich groszy praskich (ówcześnie ok. 7 ton czystego srebra). Pożyczkę zabezpieczono zastawem, w którego skład weszły 16 miast i miasteczek należących wcześniej do ziemi sądeckiej (i później wydzielone jako odrębna jednostka), 21 wsi oraz być może kilka miejscowości, których rodowód lub nazwa jest młodsza niż układ z 1421 roku. Pożyczka nigdy nie została spłacona, a wymienione miasta i wsie spiskie wchodziły w skład I RP aż do rozbiorów. Zaliczam je więc do umownej kategorii Kresów.
 

Trzy miasta, z których utworzono starostwo grodowe z siedzibą w Zamku Lubowelskim, dziś w Kraju Prešovskim w okresie Stara Ľubovňa:

  • Lubowla (Stara Ľubovňa)

  • Podoliniec (Podolínec)

  • Gniazda (Hniezdne)

oraz 13 miast i 21 wsi:

W Kraju Prešovskim w okresie Stara Ľubovňa:

  • Podsadek (Podsadok, część miejscowości: Stara Ľubovňa)

  • Hobgart (Chmielnica, Chmeľnica)

  • Forbasy ( Poprádfalu, Forbasz)

  • Graniczne (Hraničné)

  • Jakubiany (Jakubany)

  • Nowa Lubowla (Nová Ľubovňa)

  • Jarzębina (Jarabina)

  • Kamionka (Kamienka)

  • Kremna (Kremná)

  • Mniszek nad Popradem (Mníšek nad Popradom)

  • Kacze (Káče, część miejscowości Mníšek nad Popradom)

  • Międzybrodzie (Medzibrodie nad Popradom, część miejscowości: Mníšek nad Popradom)Krendzelówka (Krendžeľovka)

  • Wielki Sulin (Veľký Sulín, część miejscowości: Sulin)

  • Zawodzie (Závodie, część miejscowości: Sulin)

  • Litmanowa (Litmanová)

  • Niżne Drużbaki (Niżne Rużbachy, Drużbaki Dolne, Nižné Ružbachy, Alsózúgó)

  • Wyżne Drużbaki (Vyšné Ružbachy, Felsőzúgó, Oberrauschenbach)

  • Pilchów (Pilhov)

 

W Kraju Prešovskim w okresie Kežmarok (Kieżmark):

  • Biała Spiska (Spišská Belá, Zipser Bela, Szepesbéla)

  • Lubica (Ľubica)

  • Twarożne (Twarożna, Tvarožná)

  • Wierzbów (Vrbov)

  • Ruszkinowce (Ruskinowce, nieistniejąca wieś w terenie poligonu wojskowego Javorina przy Kežmarku)

W Kraju Prešovskim w okresie Poprad:

  • Poprad (Deutschendorf)

  • Maciejowce (Matejovce, część miejscowości Poprad)

  • Spiska Sobota (Spišská Sobota, część miejscowości Poprad)

  • Straże (Stráže pod Tatrami, część miejscowości Poprad)

  • Wielka (Veľká, część miejscowości Poprad)

W Kraju Prešovskim w okresie Levoča:

  • Spiskie Podgrodzie (Spišské Podhradie, bez Zamku Spiskiego i bez Spiskiej Kapituły)

W Kraju Košickim w okresie Spišská Nová Ves:

  • Nowa Wieś (Spišská Nová Ves)

  • Spiskie Włochy (Spišské Vlachy)


Zobacz kilka spiskich obiektów z okresów Gelnica i Spišská Nová Ves, leżących już w kraju Koszyckim >>

Zobacz część Spiszu będącą dziś w granicach RP >>
(miejscowości: Frydman, Nowa Biała, Jurgów, Łapsze Niżne, Łapsze Wyżne, Niedzica)


^
Okres Levoča (część w ramach Zastawu Spiskiego, 1)

zobacz na mapie Google (>>)

   

(zobacz obiekty z tego okresu leżące poza Zastawem Spiskim >>)

     

^
Spišské Podhradie (Spiskie Podgrodzie, Spiskie Podegrodzie,  Kirchdorf, Szepesváralja) kraj: Prešov okres: Levoča Palešovo námestie
 
 

W kościele Narodzenia NMP, po prawej stronie znajduje się polichromowana figura Jana N.
(uwaga: Spiskie Podgrodzie, z wyłączeniem samego Zamku Spiskiego i Spiskiej Kapituły, wchodziło w skład Zastawu Spiskiego, stąd obiekty z tych miejscowości wymieniono w innym rozdziale (zobacz wyżej). Włączenie Spiskiej Kapituły do miasta Spiskie Podgrodzie komplikuje ten układ)

 

^
Okres Stará Ľubovňa (część w ramach Zastawu Spiskiego, 7)

zobacz na mapie Google (>>)

 

(zobacz obiekty z tego okresu leżące poza Zastawem Spiskim >>)


^
  Lubowla (Stara Ľubovňa) kraj: Prešov, Zastaw Spiski okres: Stará Ľubovňa  
 
 

W kościele św. Michała, w ołtarzu głównym z połowy XVIII wieku do zobaczenia wizerunek Jana N.

 

^
  Lubowla Nowa (Nová Ľubovňa) kraj: Prešov, Zastaw Spiski okres: Stará Ľubovňa  
 
 

Kaplica NMP i Jana N. notowana w "Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich" (Tom V) (uwaga: sprawdzić stan aktualny)

 

^
Podoliniec (Podolínec, Pudlein, Podolin) kraj: Prešov, Zastaw Spiski okres: Stará Ľubovňa ul. Kláštorná / Svätej Anny
 

W kościele klasztornym pijarów, którego patronem jest krakowski biskup i męczennik św. Stanisław, znajduje się - w ołtarzu głównym - boczny późnobarokowy obraz olejny na płótnie z drugiej tercji XVIII wieku o wymiarach 220 x 145 cm, przedstawiający stojącego na postumencie, na Moście Karola w Pradze św. Jana Nepomucena, który trzyma w dłoniach krucyfiks. Pod postumentem inskrypcja. Stan obrazu dobry (uzup: J.B. z Kłodzka)



^
  Podoliniec (Podolínec, Pudlein, Podolin) kraj: Prešov, Zastaw Spiski okres: Stará Ľubovňa  
 

Tuż za murem miejskim, przy drodze prowadzącej w kierunku Kieżmarku stoi kaplica z końca XVIII wieku, a w niej figura Jana N. z ciekawymi gwiazdkami-latarniami (nad: H.Jakóbczak)



^
  Podoliniec (Podolínec, Pudlein, Podolin) kraj: Prešov, Zastaw Spiski okres: Stará Ľubovňa  
 
 

W kościele Wniebowzięcia NMP, w ołtarzu świętej Katarzyny umieszczono rzeźbę Jana N. (nad: H.Jakóbczak)

 

^
Gniazda (Hniezdne) kraj: Prešov, Zastaw Spiski okres: Stará Ľubovňa  
 

W centrum miejscowości, obok kościoła św. Bartłomieja stoi murowana arkadowa kapliczka z figurą Jana N. we wnętrzu, nakryta dachem cebulowym z krzyżem. Kamienny barokowy Jan N. jest pięknie polichromowany, ma gwiaździsto-kwiatową aureolę. Pod kapliczką znajduje się otwór prowadzący w dół do tajemniczego korytarza, który z racji swego położenia został przez odkrywców tymczasowo określony mianem Jaskini Jana Nepomucena (nad: H.Jakóbczak, uzup: J.B. z Kłodzka)



^
Gniazda (Hniezdne) kraj: Prešov, Zastaw Spiski okres: Stará Ľubovňa  
 

W  kościele św. Bartłomieja jest ołtarz nepomuceński z połowy XVIII wieku, drewniany i polichromowany. W nim obraz olejny na płótnie 120x60 cm przedstawiający Jana N. (nad: H.Jakóbczak)

 

^
Okres Stará Ľubovňa (część poza Zastawem Spiskim, 6 + 1)

zobacz na mapie Google (>>)

 

(zobacz obiekty z tego okresu leżące w Zastawie Spiskim >>)

 

^
Plaveč (Pławiec, Palocsa, Plautsch) kraj: Prešov okres: Stará Ľubovňa  
 

Za zachodnim krańcem wsi, w kępie modrzewi nieopodal rzeki Poprad, przy uprawnych polach stoi murowana, ażurowa, domkowa kapliczka, w której umieszczona jest kamienna rzeźba przedstawiająca św. Jana Nepomucena. Kapliczka założona na rzucie kwadratu i nakryta czterospadowym dachem namiotowym, nad którym dwie banie i krzyż. Święty w postawie stojącej z krucyfiksem trzymanym w dłoniach i adorowanym wzrokiem. Rzeźba umieszczona na solidnym kamiennym, prostopadłościennym postumencie. Stan dobry (nad: Pietrosul, uzup: J.B. z Kłodzka)



^
Plaveč (Pławiec, Palocsa, Plautsch) kraj: Prešov okres: Stará Ľubovňa  
 

W kościele św. Małgorzaty Antiochijskiej (Kostol sv. Margity Antiochijskej, zobacz niżej) znajduje się obraz z przedstawieniem stojącej postaci św. Jana Nepomucena na tle Pragi. W lewej dłoni Jan trzyma krucyfiks i liść palmy męczeństwa, a palec prawej dłoni ma przytknięty do ust. Szaty kanonika, przez ramiona przewieszona stuła, na głowie biret, wokół głowy rozmieszczonych pięć drobnych gwiazdek (nad: J.B. z Kłodzka)


 

^
Plaveč (Pławiec, Palocsa, Plautsch) kraj: Prešov okres: Stará Ľubovňa  
 

W szczytowej części nastawy ołtarza głównego w kościele św. Małgorzaty Antiochijskiej (Kostol sv. Margity Antiochijskej, zobacz wyżej) w owalnym tondzie rzeźbione przedstawienie stojącego na srebrnych obłokach św. Jana Nepomucena. Święty w złotych i srebrnych szatach stoi z rozpostartymi ramionami. Głowa obrócona w prawo, na głowie czarny biret. Wokół tonda rozmieszczone cztery aniołki, po bokach figury świętych królów Węgier i Czech Stefana I i Władysława I, powyżej rzeźba Św. Michała Archanioła (nad: J.B. z Kłodzka)



^
Plaveč (Pławiec, Palocsa, Plautsch) kraj: Prešov okres: Stará Ľubovňa  
 

W kościele św. Małgorzaty Antiochijskiej (Kostol sv. Margity Antiochijskej, zobacz wyżej) znajduje się ołtarz boczny P. Marii, wczesnobarokowy, z końca XVIII wieku, po bokach figury Marii Panny rzeźby św. Józefa i św. Mikołaja, w szczycie ośmiokątny obraz św. Jana Nepomucena flankowany rzeźbami św. Katarzyny i św. Barbary. Św. Jan Nepomucen modli się ze złożonymi dłońmi, wpatrzony w otwartą księgę wspartą o ludzką czaszkę. Wokół głowy świętego promienisto-gwiazdkowa aureola (nad: J.B. z Kłodzka)



^
  - Plaveč (Pławiec, Palocsa, Plautsch) kraj: Prešov okres: Stará Ľubovňa  
 
 

W połowie wieku XVIII w Plavču stała rzeźba św. Jana Nepomucena, którą ufundowała tutejsza dziedziczka Rozália Pethő. Wiadomo o tym z protokołów wizytacji parafii dokonanej przez biskupa Egeru Barkóczy Ferenca dnia 25 lipca 1749 roku. Jej późniejsze losy nie są (nam) znane (nad: Pietrosul)

 

^
Plavnica (Plawnica, Palonca) kraj: Prešov okres: Stará Ľubovňa nr 239
 

W centrum wsi stoi murowana, domkowa kapliczka z niepełnymi, pobielonymi ścianami, nakryta czterospadowym namiotowym dachem. Wewnątrz kapliczki kamienna polichromowana rzeźba Jana N. Święty odziany w sutannę spiętą guzikami, komżę i pelerynę zawiązaną pod szyją grubym sznurem. Jan trzyma w dłoniach krucyfiks. Stan dobry (nad: Pietrosul, uzup: J.B. z Kłodzka)



^
Haligovce (Haligowce) kraj: Prešov okres: Stará Ľubovňa  
 

Obraz św. Jana Nepomucena na chórze w kościele Nawiedzenia Marii Panny (nad: Pietrosul)



BANSKOBYSTRICKÝ KRAJ (23 + 3)

zobacz na mapie Google (>>)


okresy, alfabetycznie:



 MIEJSCOWOŚCI:



^
Okres Banská Štiavnica (Bańska Szczawnica, 4)

zobacz na mapie Google (>>)

 

     

^
Banská Štiavnica (Bańska Szczawnica, Selmecbánya, Schemnitz) kraj: Banská Bystrica okres: Banská Štiavnica   ul. Antona Pécha 4
 

Bardzo piękny, barokowy i nietypowy - przynajmniej według standardów polskich - Nepomuk. Napis głosi: "SANCTE JOANNES NEPOMUCENE ORAPRONOBISI renovatium 1939". Jan miał swego czasu ptasie gniazdo na głowie, ponadto na ramieniu przysiadł mu aniołek z liściem palmy. W wyciągniętej ręce trzyma on język (!), drugi aniołek ma palec na ustach. U stóp - latarnia w kształcie szklanej sześcioramiennej gwiazdy zdobionej pięcioma gwiazdkami - ta różnica wprowadza pewien ożywczy dysonans. Rzeźbę chroni muszlowy zdobiony daszek (>>) oparty na wygiętych metalowych prętach, a dopiero na nim umieszczono aureolę. Całość barwnie polichromowana. Obiekt pochodzi prawdopodobnie z roku 1714 (nad: Bajarka) (uwaga: notowana tu niegdyś figura wchodząca w skład kolumny morowej na rynku została zweryfikowana negatywnie jako Franciszek Ksawery)



^
Banská Štiavnica (Bańska Szczawnica, Selmecbánya, Schemnitz) kraj: Banská Bystrica okres: Banská Štiavnica   Radničné námestie
 

Kaplica przylegająca do prezbiterium kościoła św. Katarzyny jest poświęcona Janowi N. Jest to barokowa okrągła budowla z kwiatonem na szczycie, o otworach zabezpieczonych ozdobnymi kratami. Na szczycie widnieje symbol Języka w otoku z pięciu gwiazd na wici roślinnej. Wewnątrz bardzo okazała i piękna polichromowana figura Jana N. ustawiona na trójgraniastym wolutowanym cokole, flankowanym mniejszymi postumentami z aniołkami trzymającymi świeczniki. Jan klęczy na chmurkach, w obu rękach trzyma krzyż i palmę. Gołą głowę otacza nimb z pięcioma gwiazdami. Całość uzupełniają freski nepomuckie na ścianach i sklepieniu, w tym świetlista aureola za Janem, z napisem "Sv. Ján / Nep. / oroduj za nami". Obiekt wystawiony został w roku 1776


 

^
Banská Štiavnica (Bańska Szczawnica, Selmecbánya, Schemnitz) kraj: Banská Bystrica okres: Banská Štiavnica   Radničné námestie
 

W jednym z ołtarzy w kościele św. Katarzyny jest ładny neogotycki Jan N. (nad: Bajarka) (uwaga: oryginalne wskazanie było na kościół św. Michała, ale chyba chodzi o kościół św. Katarzyny, gdzie znajdują się neogotyckie ołtarze)

 

^
Banská Štiavnica (Bańska Szczawnica, Selmecbánya, Schemnitz) kraj: Banská Bystrica okres: Banská Štiavnica   ul. Akademická
 

W kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (Kostol nanebovzatia panny Márie) znajduje się ołtarz boczny z klasycystycznym obrazem Jana N. z I ćwierci XIX wieku. Jan klęczy na chmurze, a towarzyszą mu trzy duże i trzy małe anioły. Jeden z nich trzyma otwartą księgę, w której widoczny jest napis "SIGILLUM CONFESSIO NON FREGIT", innym ma palec przy ustach, inny biret, inny palmę, jeszcze inny wieniec męczeństwa. Jan ma na szyi medalion, zapewne z wizerunkiem MB ze Starej Boleslavi (uwaga: inny, barokowy obraz z postacią księdza adorującego krucyfiks przedstawia Franciszka Ksawerego, a nie JN)



^
Okres Banská Bystrica (Bańska Bystrzyca, 7 + 3)

zobacz na mapie Google (>>)

 

   

^
Banská Bystrica (Neozolium, Besztercz-Bánya, Neüsoll i inne wariacje) kraj: Banská Bystrica okres: Banská Bystrica   ul. Námestie SNP 2
 

W kościele katedralnym św. Franciszka Ksawerego barokowy obraz Jana N. adorującego krucyfiks, z otwarta księgą, czaszką i główkami anielskimi. Ciekawy kształt ramy profilowanej z łuków odcinkowych. Płótno naddarte przy gołej głowie Jana, pod aureolą



^
Banská Bystrica (Neozolium, Besztercz-Bánya, Neüsoll i inne wariacje) kraj: Banská Bystrica okres: Banská Bystrica   ul. Námestie SNP 2
 

W tym samym kościele katedralnym św. Franciszka Ksawerego (zobacz wyżej) znajduje się ołtarz z owalnym obrazem Jana N. z aniołem trzymającym palec przy ustach i palmę w ręku. Święty całuje stułę swą spowiednika - to rzadkie przedstawienie, znane mi tylko Târgu Mureș w Rumunii i Broumova w Czechach. Rama zdobiona liśćmi dębu, lauru  i Językiem Promienistym (uzup: Pietrosul)



^
- Banská Bystrica (Neozolium, Besztercz-Bánya, Neüsoll i inne wariacje) kraj: Banská Bystrica okres: Banská Bystrica   ul. Pod Urpínom
 

Jeden z miejskich przystanków kolejowych, ten nad Hronem, zwany dzisiaj "Banská Bystrica mesto", przed I Wojną Światową nazywał się "Szent János állomás", potem w okresie międzywojennym w ČSR "Stanica sv. Jána". Przyczyna takiej nazwy to stojąca nieopodal barokowa kaplica Jana N. (zobacz niżej) (nad: Pietrosul)



^
Banská Bystrica (Neozolium, Besztercz-Bánya, Neüsoll i inne wariacje) kraj: Banská Bystrica okres: Banská Bystrica   ul. Pod Urpínom
 

Barokowa kaplica św. Jana Nepomucena z 1767 roku, od której pochodziła dawna nazwa przystanku kolejowego "Banská Bystrica mesto" (zobacz wyżej). Nad wejściem podwójny chronostych (>>) z datami 1767 i 1823: "NepoMVCene tVos fIDos tVe are CLIentes / qWI nVnC hanC reparantae DeM tVe arIs et ILLos". Wewnątrz znajduje się mocno zniszczona iluzjonistyczno-figuralna polichromia autorstwa pochodzącego z Wiednia bańsko­szczawnickiego malarza Antona Schmidta (1713–73). W ołtarzu drewniana barokowa rzeźba Jana N. naturalnej wielkości z aniołkiem trzymającym kłódkę i palmę. Całość wieńczy sygnaturka z kulą, a nad rozfalowanym gzymsem umieszczono pięć złoconych gwiazd. Przed kaplicą malowany wizerunek św. Jana Nepomucena i mostu Karola w Pradze (nad: Pietrosul)






^
Banská Bystrica (Neozolium, Besztercz-Bánya, Neüsoll i inne wariacje) kraj: Banská Bystrica okres: Banská Bystrica   ul. Pod Urpínom
 

Przed kaplicą św. Jana Nepomucena z 1767 roku (zobacz wyżej) umieszczono poziomo, za szkłem, malowany wizerunek pomnika Jana N. nr 1 i Mostu Karola w Pradze (nad: Pietrosul)



^
  Banská Bystrica (Neozolium, Besztercz-Bánya, Neüsoll i inne wariacje) kraj: Banská Bystrica okres: Banská Bystrica    
 

Pierwotne otoczenie barokowej kaplicy Jana N. (zobacz wyżej) można zobaczyć na obrazie, który namalował Dominik Skutetzky (Skutecký, Skutezky, Skuteczky; 1849–1921). Nie wiemy, gdzie znajduje się ten obraz (nad: Pietrosul)

 

^
- Banská Bystrica (Neozolium, Besztercz-Bánya, Neüsoll i inne wariacje) kraj: Banská Bystrica okres: Banská Bystrica   Námestie Štefana Moysesa
 

Przed barbakanem stała niegdyś barokowa kaplica Jana N. Została zburzona w roku 1902, a jej wyposażenie miasto darowało dawnej wsi Kostiviarska (zobacz niżej) (nad: Pietrosul)



^
Banská Bystrica (Neozolium, Besztercz-Bánya, Neüsoll i inne wariacje) kraj: Banská Bystrica okres: Banská Bystrica   ul. Kostiviarska cesta
 

Kapliczka domkowa św. Jana Nepomucena z 1904 roku nad potokiem Bystrica, z sygnaturką na daszku. Barokowa rzeźba Jana N. z XVIII w. pochodzi ze zburzonej w 1902 roku kaplicy przed barbakanem (zob. wyżej). Jana przedstawiono w pozycji klęczącej, z krzyżem w dłoniach i na prawym ramieniu, w gwiaździstej aureoli wokół gołej głowy. Cechy charakterystyczne to złote elementy szat i krucyfiksu, wysoka befka oraz medalion (Palladium) wyciągnięty na wierzch krzyża. Ustóp, po prawej stronie, aniołek z atrybutem (nad: Pietrosul)



^
Staré Hory kraj: Banská Bystrica okres: Banská Bystrica   droga 59
 

Przy północnej ścianie bazyliki Narodzenia Najświętszej Maryi Panny stoi statyczna kamienna figura Jana N. w aureoli o małych gwiazdkach, na cokole z inskrypcją wotywną. Jan ma bardzo srogą  minę



^
  - Staré Hory kraj: Banská Bystrica okres: Banská Bystrica    
 
 

Była tu niegdyś kaplica Jana N. z 1794. Rozebrano ją w roku 1940. Zapewne rezydowała w niej jakaś figura JN, jej losy nie są nam znane

 

^
Okres Žiar nad Hronom (Żar nad Hronem, 12)

zobacz na mapie Google (>>)

 


^
Žiar nad Hronom (Żar nad Hronem, Svätý Kríž nad Hronom, Heiligenkreuz an der Gran, Garamszentkereszt, Barsszentkereszt, Szentkereszt) kraj: Banská Bystrica okres: Žiar nad Hronom    
 

Przy kościele Podwyższenia Krzyża Świętego kamienna figura Jana N. na obłym cokole z kartuszem. Jan trzyma uszkodzony krzyż, ma biret i czterogwiaździstą aureolę. U stóp aniołek z palcem przy ustach. Całość zabezpieczona blaszanym owalnym daszkiem z ząbkami. Obiekt nosi mocne ślady korozji

 

^
  Žiar nad Hronom-Horné Opatovce kraj: Banská Bystrica okres: Žiar nad Hronom    
 
 

W dawnej wsi Horné Opatovce, dziś części Żaru zajętej przez kombinat metalurgiczny jest kamienna figura Jana N., późnobarokowa, z 1779 roku (uwaga: należy sprawdzić info z Wikipedii na miejscu - jest możliwe, że obiekt jest tożsamy z tym opisanym powyżej. może został przeniesiony na nowe miejsce?)

 

^
Bartošova Lehôtka kraj: Banská Bystrica okres: Žiar nad Hronom    
 

Kamienna figura Jana N. na kolumnie, późnobarokowa, z 1783 roku. Jan stoi w kontrapoście, trzyma krzyż, ma biret i pięciogwiaździstą aureolę. Całość zabezpieczona blaszanym daszkiem. Renowacja miała miejsce w roku 1993, jak głosi napis na podstawie, jednak na kolumnie już widać pęknięcie

 

^
Kremnica (Kremnitz, Körmöcbánya, Cremnicium) kraj: Banská Bystrica okres: Žiar nad Hronom   Angyalova 493/38
 

Barokowa kapliczka z okratowanymi oknami, wewnątrz ładna figura Jana N. Do tego NMP i Florian oraz niezidentyfikowana święta. Jan jest polichromowany, z krzyżem i palmą w rękach, w błękitnym birecie i gwiaździstej aureoli. Kapliczka jest murowana, słupowa, trójkondygnacyjna, zwieńczona wieżyczką z dzwonem i przestrzennym krzyżem. Na ścianach latarnie umarłych. Usytuowana przy ulicy wychodzącej z miasta na wschód nad potokiem (nad: Bajarka)

 

^
Kremnica (Kremnitz, Körmöcbánya, Cremnicium) kraj: Banská Bystrica okres: Žiar nad Hronom   Kollárova ul.
 

Barokowa polichromowana kamienna figura Jana N. na profilowanym i zdobionym cokole z wolutami, pod blaszanym daszkiem. U stóp Jana przysiadły trzy putta (wyglądające na  nowsze niż główna figura - kopie?) z palcem przy ustach, z kluczem i z zamkniętą księgą i biretem. W otoku na cokole inskrypcja wotywna po łacinie. Jan trzyma krzyż i palmę, ma gołą głowę i gwiaździstą aureolę. Całość otoczona metalowym ogrodzeniem

 

^
Kremnica (Kremnitz, Körmöcbánya, Cremnicium) kraj: Banská Bystrica okres: Žiar nad Hronom   Dolná ul.
 

Kamienna statyczna figura Jana N. na prostym cokole. Jan trzyma krzyż i palmę, ma biret i gwiaździstą aureolę. Całość zabezpieczona metalowym daszkiem

 

^
Dolná Ves kraj: Banská Bystrica okres: Žiar nad Hronom    
 

Kamienna polichromowana figura Jana N. na obłym cokole ze światłem umarłych. Jan trzyma krzyż i palmę, ma biret i gwiaździstą aureolę. Rzeźba zabezpieczona metalowym daszkiem

 

^
Lovčica-Trubín kraj: Banská Bystrica okres: Žiar nad Hronom    
 

Przy kościele św. Małgorzaty stoi kamienna figura Jana N. na prostym cokole, który z kolej stoi na postumencie z inskrypcją fundacyjną i rokiem 1736. Jan trzyma krzyż i palmę, ma biret i gwiaździstą aureolę. Resztki polichromii. Całość zabezpieczona metalowym daszkiem.

 

^
Sklené Teplice kraj: Banská Bystrica okres: Žiar nad Hronom    
 

Przy kościele św. Łukasza kamienna polichromowana figura Jana N. na prostym cokole z fryzem kostkowym. Jan trzyma krzyż i palmę, ma biret i gwiaździstą aureolę. Całość zabezpieczona współczesnym metalowym daszkiem

 

^
Trnavá Hora kraj: Banská Bystrica okres: Žiar nad Hronom    
 

Parafialny kościół św. Jana Nepomucena z 1775 roku. Na zewnętrznej ścianie przedsionka obraz przedstawiający trnavohorskie budowle sakralne (w tym kościół i kapliczkę św. Jana Nepomucena) autorstwa Michala Kravca z Akwizgranu, z roku 2015 (zobacz też niżej) (nad: Pietrosul)



^
Trnavá Hora kraj: Banská Bystrica okres: Žiar nad Hronom    
 

W głównym ołtarzu w kościele św. Jana Nepomucena (zobacz wyżej) znajduje się obraz Jana N. z roku 1884 pędzla budapeszteńskiego malarza László Kimnacha. Bardzo efektowny, przedstawia Jana unoszonego przez anioły, ze wzrokiem wpatrzonym w niebo (nad: Pietrosul)



^
  Trnavá Hora kraj: Banská Bystrica okres: Žiar nad Hronom    
 

W zakratowanej kapliczce na zachód od kościoła JN (zobacz wyżej) znajduje się polichromowana drewniana rzeźba Jana N. z II połowy XIX wieku (nad: Pietrosul)



TRNAVSKÝ KRAJ (3)

zobacz na mapie Google (>>)


okresy, alfabetycznie:



 MIEJSCOWOŚCI:

   


^
Okres Dunajská Streda (1)

zobacz na mapie Google (>>)

 

     

^
  Veľký Meder kraj: Trnava okres: Dunajská Streda  
 

W tym uzdrowisku termalnym jest biały kamienny Jan N. (nad: M.C.)

 

^
Okres Skalica (2)

zobacz na mapie Google (>>)

 

     

^
Skalica (Skalitz, Szakolca, Szakolcza) kraj: Trnava okres: Skalica  ul. Štefánikova / Potočná
 

Przy skrzyżowaniu znajduje się kamienna figura św. Jana Nepomucena, datowana na drugą połowę XIX wieku. Figura umieszczona na wysokim, dwuczęściowym postumencie. Święty przedstawiony w statycznej postawie stojącej, z krucyfiksem trzymanym w obu dłoniach i adorowanym wzrokiem. Po przeciwnej stronie ulicy ustawiona figura św. Floriana. Stan obu figur dobry (nad: J.B. z Kłodzka)



^
Skalica (Skalitz, Szakolca, Szakolcza) kraj: Trnava okres: Skalica ul. Námestie slobody 92/8
 

W kościele pw. Św. Michała Archanioła (kostol sv. Michala Archanjela) znajduje się olejny obraz, na którym widzimy Św. Jana Nepomucena w towarzystwie aniołów. Święty trzyma w prawej dłoni krucyfiks, jednak spogląda w drugą stronę, ku aniołom. Wokół głowy Jana pięć jasnych gwiazd. Na piersiach zawieszony mały krzyżyk. Jeden z aniołów trzyma palec przy ustach, co symbolizuje zachowanie tajemnicy spowiedzi, nawet w obliczu tortur. Lecące powyżej aniołki trzymają wieniec laurowy i liść palmy męczeństwa. W tle, z prawej strony, widoczna scena Topienia, pod sceną zamknięta księga. Stan obrazu dobry (nad: J.B. z Kłodzka)

 

ŽILINSKÝ KRAJ (136 + 4)

zobacz na mapie Google (>>)


okresy, alfabetycznie:



 MIEJSCOWOŚCI (do uzup.):



Horné Považie (Dolina Wagu, Severné Považie)


^
Okres Žilina (2)

zobacz na mapie Google (>>)

 

   


  • Žilina (okres i kraj: Žilina, ): w kościele katedralnym pw. Najświętszej Trójcy jest kaplica Jana Nepomucena, a w niej jego biała figura w aureoli, z krzyżem i biretem w rękach, flankowana przez dwa klęczące aniołki (nad: J.K.)

  • Terchová (okres i kraj: Žilina): kamienna figura Jana N. przed kościołem (nad: T.S.)



^
Okres Bytča (3)

zobacz na mapie Google (>>)

 

   


  • Bytča (okres: Bytča, kraj: Žilina): na placu przy ulicy Jarmeckiej, między drzewami, znaleźć można kamienny słup z takąż figurą Jana N. chronioną metalowym daszkiem. Jan wyposażony jest w palmę, biret i krucyfiks (nad: M. Muryn)

  • Bytča (okres: Bytča, kraj: Žilina, ): przy ulicy Lombardinoho, wewnątrz kościoła Wszystkich Świętych, znaleźć można drewnianą figurę Jana N. w ołtarzu bocznym w lewej nawie. Dawniej polichromowana, po renowacji biała ze złotymi elementami; przeniesiono ją też na drugą stronę ołtarza (nad: M. Muryn, uzup.: J.K.). Jest tu też druga figura duchownego z krzyżem w ręku, ale zapewne nie jest to Jan N.

  • Súľov (okres: Bytča, kraj: Žilina): w kościele św. Michała Archanioła, na ścianie prawej nawy jest drewniana polichromowana figura Jana N. (nad: M. Muryn)



Orava (Orawa Dolna, Árva, Arwa)

Region historyczny Orawy Dolnej (Białej) obejmuje północne powiaty Kraju Żylińskiego. Sąsiaduje z Podhalem i Liptowem

Dalsze orawskie Nepomuki to te ze polskiej Orawy Górnej, zobacz >> 


^
Okres Tvrdošín (32)

zobacz na mapie Google (>>)

 


^
Tvrdošín (Twardoszyn, Turdossin) kraj: Žilina okres: Tvrdošín  
 

Kamienna ludowa figura Jana N. na prostym cokole przed kościołem Św. Trójcy, koniec XVIII wieku. Dawniej polichromowana, po ostatnim remoncie pozbawiona warstw farby, za to odtworzono aureolę z pięcioma złotymi gwiazdami (uzup: Pietrosul)



^
Tvrdošín (Twardoszyn, Turdossin) kraj: Žilina okres: Tvrdošín  
 

We wnętrzu tego samego kościoła Św. Trójcy (zobacz wyżej), na sklepieniu nawy bocznej umieszczono fresk przedstawiający Jana N. z krucyfiksem klęczącego na chmurkach, a w dole scenę Topienia. Całość uzupełniają mniejsze i większe aniołki (nad: Pietrosul)

 

^
Tvrdošín (Twardoszyn, Turdossin) kraj: Žilina okres: Tvrdošín  
 

We wnętrzu tego samego kościoła Św. Trójcy (zobacz wyżej), w ołtarzu bocznym umieszczono polichromowaną typową figurę Jana N. z z palcem na ustach (nad: Pietrosul)

 

^
Tvrdošín (Twardoszyn, Turdossin) kraj: Žilina okres: Tvrdošín  
 

W drewnianym kościele Wszystkich Świętych znajduje się ołtarzowy obraz Wszystkich Świętych, a wśród nich jest też wizerunek Jana N., z palmą i krzyżem  (nad: Pietrosul)



^
Tvrdošín (Twardoszyn, Turdossin) kraj: Žilina okres: Tvrdošín  
 

Relief Jana N. na kamiennym cokole piety z roku 1749 znajdującej się w arkadowej kapliczce. Obiekt remontowany w roku 2009 (nad: Pietrosul)



^
Tvrdošín - Krásna Hôrka (Krasna Górka, Krasznahorka) kraj: Žilina okres: Tvrdošín ul. M.R. Štefánika
 

W tej dawniej niezależnej wsi, dziś części Twardoszyna, w niszy nad wejściem do dużej murowanej kapliczki - to prawie kościółek z wieżą - znajduje się kamienna polichromowana figura Jana N. (nad: Pietrosul)



^
Oravský Biely Potok (Orawski Biały Potok, Bjelipotok) kraj: Žilina okres: Tvrdošín ul. M.R. Štefánika
 

W kościele św. Stefana, w ołtarzu bocznym jest figura Jana N. w bogatych szatach, w aureoli i z palcem na ustach (nad: Pietrosul)



^
  Oravský Biely Potok - Hušták (Orawski Biały Potok, Bjelipotok) kraj: Žilina okres: Tvrdošín č. 194
 

Na zachodnim końcu wsi, oszklonej wnęce postumentu figury MB Bolesnej, umieszczono ludową polichromowaną figurę Jana N. (nad: Pietrosul)



^
Oravský Biely Potok (Orawski Biały Potok, Bjelipotok) kraj: Žilina okres: Tvrdošín  
 

Na cmentarzu znaleźć można nagrobek z płaskorzeźbionym wizerunkiem Jana N. krzyżem i z palcem na ustach (nad: Pietrosul)



^
Suchá Hora (Sucha Góra [Orawska], Szuchahora) kraj: Žilina okres: Tvrdošín droga 520
 

W kościele na przyściennym wsporniku polichromowana figura Jana N. z palmą i krzyżem, w bezgwiaździstej aureoli (nad: K.Z.)

 

^
Suchá Hora (Sucha Góra [Orawska], Szuchahora) kraj: Žilina okres: Tvrdošín  
 

Suchá Hora (okres: Tvrdošín, kraj: Žilina, ): przed kościołem ustawiono kamiennego krępego Jana N. w stylu ludowym, chronionego blaszanym daszkiem (>>), w aureoli, z początku XIX wieku

 



^
Habovka (Habówka) kraj: Žilina okres: Tvrdošín  
 

Na cmentarzu na jednym z nagrobków umieszczono relief z wizerunkiem Jana N. Odlew tej płaskorzeźby prezentowany jest w skansenie-muzeum Slanický Ostrov umenia, czyli Slanicka Wyspa Sztuki, na wyspie na Jeziorze Orawskim w ramach stałej ekspozycji sztuki ludowej (zobacz niżej) (nad: Pietrosul)
 



^
Zuberec (Zuberzec, Zuberecz, Bölényfalu) kraj: Žilina okres: Tvrdošín ul. Andreja Bažika
 

Na północnym skraju miejscowości, w okolicy zwanej Plavisko i blisko stacji benzynowej znajduje się kamienny krzyż, na podstawie którego umieszczona jest przylegająca plecami do cokołu biała figura Jana N. (nad: K.Z.)



^
Zuberec (Zuberzec, Zuberecz, Bölényfalu) kraj: Žilina okres: Tvrdošín ul. Roháčska
 

Witraż z roku 1932 z Janem N. w prezbiterium kościoła św. Wendelina. Autorem był Jan Říha z Brna. Napis fundacyjny głosi "Daroval Ján Harmata, Australia" (zobacz Szklane Nepomuki >>) (nad: Pietrosul)



^
Zuberec (Zuberzec, Zuberecz, Bölényfalu) kraj: Žilina okres: Tvrdošín  
 

Na starym cmentarzu, na nagrobku Jána Kuľašníka z roku 1927 znajduje się płaskorzeźbiony relief z Janem N.  (nad: Pietrosul)



^
Zuberec (Zuberzec, Zuberecz, Bölényfalu) kraj: Žilina okres: Tvrdošín  
 

Na starym cmentarzu, na nagrobku Jána Jantoláka znajduje się płaskorzeźbiony relief z Janem N. (nad: Pietrosul)



^
Zuberec - Brestová (Zuberzec, Zuberecz, Bölényfalu) kraj: Žilina okres: Tvrdošín  
 

W skansenie - Múzeum oravskej dediny - znajduje się obrazek malowany na szkle z Janem N. (zobacz Szklane Nepomuki >>) (nad: Pietrosul)

 

^
Vitanova (Witanowa) kraj: Žilina okres: Tvrdošín  
 

W godle miejscowości Vitanova występuje element nepomucki w postaci pięciu gwiazd, jednak święty stojący z krucyfiksem i lilią, wśród gwiazd, może być jedynie podejrzewany o bycie Nepomucenem (zobacz kolekcję herbów nepomuckich >>) (nad: J.B. z Kłodzka)

 

^
Hladovka (Głodówka) kraj: Žilina okres: Tvrdošín  
 

Herb miasta, inspirowany starymi pieczęciami, przedstawia św. Jana N. otoczonego gwiazdami, z których dwie umieszczono poniżej rąk świętego. Eksponowany jest na tablicach z obu końców miejscowości (zobacz kolekcję herbów nepomuckich >>) (nad: Pietrosul)

 

^
Hladovka (Głodówka) kraj: Žilina okres: Tvrdošín  
 

W dolnej części wsi kapliczka z drewnianą polichromowaną figurą Jana N. w pięciogwiaździstej aureoli (nad: Pietrosul))



^
Hladovka (Głodówka) kraj: Žilina okres: Tvrdošín  
 

W ołtarzu kościoła Wniebowzięcia NMP znajduje się drewniana polichromowana figura Jana N. z palcem przy ustach (nad: Pietrosul)



^
Trstená (Trzciana) kraj: Žilina okres: Tvrdošín  
 

Kamienny Jan N. w rynku, przy franciszkańskim kościele św. Jerzego w centrum miasta. Rozbudowana kompozycja z balustradą i flankującymi aniołkami i płaskorzeźbionym Florianem na cokole. Gwiaździsta aureola. 1776, restaurowany 1936. Jest to dzieło z warsztatu w Białym Potoku. W marcu 2011 pomnik zniknął w celu renowacji, wrócił jak nowy już na jesieni (nad: T.S.)



^
Trstená (Trzciana) kraj: Žilina okres: Tvrdošín  
 

W tym samym kościele franciszkanów (zobacz wyżej) w ołtarzu bocznym, jest drewniana polichromowana typowa figura Jana N. (nad: Pietrosul)



^
Trstená (Trzciana) kraj: Žilina okres: Tvrdošín  
 

W kościele św. Marcina znajduje się neoromański ołtarz boczny (prawy), a w nim figury trzech świętych Janów, po bokach Jana Chrzciciela i Jana Apostoła Ewangelisty, a w środku Jan Nepomucen z palcem przy ustach. Układ podobny jak w Niżnej (zobacz niżej) (nad: K.Z.)



^
Trstená - Ústie nad Priehradou (Ujście nad Zaporą, Usztye) kraj: Žilina okres: Tvrdošín  
 

W tej dawnej wsi, dziś części Trzciany, przy ścieżce na cmentarz stoi kamienny czworokątny słup z kamienną figurą Jana N. z resztkami polichromii. Jan ma trzymany prawie poziomo krzyż i biret na głowie. Na cokole płaskorzeźby śśw. Leonarda, Jerzego, Floriana, Andrzeja i Stefana. Rok powstania 1759 (nad: Petrosul)



^
Nižna (Niżna) kraj: Žilina okres: Tvrdošín  
 

Na zarośniętym trawą placu (podobno miejsce po starym kościele) znajdują się trzy barokowe figury na postumentach. Po bokach stoją św. Jan Ewangelista i św. Jan Chrzciciel, natomiast na najwyższym środkowym cokole umieszczono postać Jana Nepomucena. Cokół ten ma bardzo ciekawą formę - jest wąską piramidą ozdobioną inskrypcjami oraz aniołkami. Całość fundował w roku 1825 proboszcz Ján Nepomuk Drengubjak jako pamiątkę katastrofalnej powodzi z roku 1813. Na cokole napis "Honori Sancti Ioannis Nep.[omuceni] a periculo suffocationis oc­casione fatalis aquae eluvionis, conservatus, virtute eliciti, tunc qua Habovkensis pronunc qua Nizsnensis Parochus voti, propriis expensis posuit Ioannes Nep.[omucenus] Drengubiák". Układ podobny jak w Trstenie (zobacz wyżej) (nad: M.K., uzup: Petrosul)



^
Nižna (Niżna) kraj: Žilina okres: Tvrdošín ul. Mierová
 

Boczny ołtarz w kościele św. Gala flankuje drewniana rzeźba Jana N. (nad: Pietrosul)



^
Podbieľ (Podbiel, Podbjel) kraj: Žilina okres: Tvrdošín N59, nr 10
 

Przydrożny słup z krępą polichromowaną figurą Jana N. w aureoli, zamkniętej w oszklonej kapliczce, koło domu nr 10. Remontowany w 1998 roku staraniem Jána Sitka, ministra Republiki urodzonego w Trstenej



^
Podbieľ (Podbiel, Podbjel) kraj: Žilina okres: Tvrdošín  
 

Na cmentarzu (zobacz niżej), na nagrobku Jána Krafského (Kraf­szky), umieszczono kamienną figurę Jana N. (nad: Pietrosul)



^
Podbieľ (Podbiel, Podbjel) kraj: Žilina okres: Tvrdošín  
 

Na cmentarzu (zobacz wyżej), na jednym z nagrobków znajduje się okazała kamienna rzeźba Jana N. (nad: Pietrosul)



^
Čimhová (Czymchowa, Csimhova) kraj: Žilina okres: Tvrdošín  
 

W kościele sv. Imricha, w jednym z ołtarzy znajduje się obraz Jana N. na tle Mostu Karola, z aureolą, krzyżem i stulą (nad: Pietrosul)



^
Horný Štefanov (Górny Stefanów, Felsőtepanó) kraj: Žilina okres: Tvrdošín  
 

Na cmentarzu przy kościele śś. Cyryla i Metodego, na kamiennym nagrobku Jána Kovalčíka znajduje się płaskorzeźbiony wizerunek Jana N. z krzyżem i palmą (nad: Pietrosul)



^
Okres Dolný Kubín (36 + 3)

zobacz na mapie Google (>>)

 

     

^
Dolný Kubín (Alsókubin) kraj: Žilina okres: Dolný Kubín Hviezdoslavovo námestie
 

W Orawskiej Galerii wystawiono aż osiem drewnianych polichromowanych figur Jana N., zapewne pochodzących z terenu Orawy. Pierwsza z nich to uszkodzona (brak dłoni i atrybutów) rzeźba ustawiona na wolutowanej podstawie z otokiem - być może był w nim kiedyś podpis postaci. Kontrapost, biret (nad: Pietrosul)

 

^
Dolný Kubín (Alsókubin) kraj: Žilina okres: Dolný Kubín Hviezdoslavovo námestie
 

W Orawskiej Galerii wystawiono aż osiem drewnianych polichromowanych figur Jana N., zapewne pochodzących z terenu Orawy. Druga z nich to krępa figura z resztkami farby, bez atrybutów, w kontrapoście. Kopia tej rzeźby prezentowana jest w skansenie-muzeum Slanický Ostrov umenia, czyli Slanicka Wyspa Sztuki na wyspie na Jeziorze Orawskim (zobacz niżej) (nad: Pietrosul)

 

^
Dolný Kubín (Alsókubin) kraj: Žilina okres: Dolný Kubín Hviezdoslavovo námestie
 

W Orawskiej Galerii wystawiono aż osiem drewnianych polichromowanych figur Jana N., zapewne pochodzących z terenu Orawy. Trzecia z nich to ludowa figura o białej komży i mantolecie, bez atrybutów (nad: Pietrosul)

 

^
Dolný Kubín (Alsókubin) kraj: Žilina okres: Dolný Kubín Hviezdoslavovo námestie
 

W Orawskiej Galerii wystawiono aż osiem drewnianych polichromowanych figur Jana N., zapewne pochodzących z terenu Orawy. Czwarta z nich to ludowa, bardzo uproszczona figura o birecie uformowanym w kształt korony, bez atrybutów (nad: Pietrosul)

 

^
Dolný Kubín (Alsókubin) kraj: Žilina okres: Dolný Kubín Hviezdoslavovo námestie
 

W Orawskiej Galerii wystawiono aż osiem drewnianych polichromowanych figur Jana N., zapewne pochodzących z terenu Orawy. Piąta z nich to ludowa wydłużona figura, z krzyżem opartym pionowo na piersi, bez prawej dłoni, w birecie (nad: Pietrosul)

 

^
Dolný Kubín (Alsókubin) kraj: Žilina okres: Dolný Kubín Hviezdoslavovo námestie
 

W Orawskiej Galerii wystawiono aż osiem drewnianych polichromowanych figur Jana N., zapewne pochodzących z terenu Orawy. Szósta z nich to ciemna figura bez atrybutów, o dłoniach przy ciele, której cechą charakterystyczną jest wałek kołnierza peleryny (nad: Pietrosul)

 

^
Dolný Kubín (Alsókubin) kraj: Žilina okres: Dolný Kubín Hviezdoslavovo námestie
 

W Orawskiej Galerii wystawiono aż osiem drewnianych polichromowanych figur Jana N., zapewne pochodzących z terenu Orawy. Siódma z nich to uproszczona figura bez atrybutów, o utrąconych dłoniach i zaznaczonym rąbku komży. Kopia tej rzeźby - uzupełniona o brakujące elementy - prezentowana jest w skansenie-muzeum Slanický Ostrov umenia, czyli Slanicka Wyspa Sztuki na wyspie na Jeziorze Orawskim (zobacz niżej) (nad: Pietrosul)

 

^
Dolný Kubín (Alsókubin) kraj: Žilina okres: Dolný Kubín Hviezdoslavovo námestie
 

W Orawskiej Galerii wystawiono aż osiem drewnianych polichromowanych figur Jana N., zapewne pochodzących z terenu Orawy. Ósma z nich to figura w aureoli o dużych czerwonych gwiazdach, jasnozielonej komży i ciemnozielonej pelerynie (nad: Pietrosul)

 

^
¿ 3 x Dolný Kubín (Alsókubin) kraj: Žilina okres: Dolný Kubín Hviezdoslavovo námestie
 

Według opisów eksponatów (kopii) prezentowanych w skansenie-muzeum Slanický Ostrov umenia, czyli Slanicka Wyspa Sztuki na wyspie na Jeziorze Orawskim (zobacz niżej) w Orawskiej Galerii w Dolným Kubínie znajdować się powinny jeszcze trzy figury Jana N. Być może nie ma ich w głównej ekspozycji i są schowane w magazynach? (uwaga: umieszczam je we wspólnej potrójnej pozycji tego katalogu celem sprawdzenia na miejscu! poniżej fotografie duplikatów) (nad: Pietrosul)



^
Dlhá nad Oravou (Dluha) kraj: Žilina okres: Dolný Kubín  N59
 

Kamienna rzeźba Jana N. przy kościele św. Władysława. Około roku 2015 obiekt przeszedł metamorfozę - znad kolumny zniknął daszek, kolumna została chyba podwyższona, a sama figura gruntownie odnowiona. Prezentuje się naprawdę pięknie. Na kolumnie widnieje data - 1781 (nad: Pietrosul, uzup: K.Z.)


 

^
Dlhá nad Oravou (Dluha) kraj: Žilina okres: Dolný Kubín E77
 

Na skwerku przy głównej drodze stoi kolumna, na której znajduje się grupa rzeźbiarska Św. Trójcy koronującej MB. Na cokole półplastyczny wizerunek Jana N. Figura nosi ślady polichromii. 1894 rok. Obiekt bardzo podobny do tego z Hornej Lehoty i Sedliackej Dubovej (zobacz niżej) (nad: K.Z.)



^
Dlhá nad Oravou (Dluha) kraj: Žilina okres: Dolný Kubín N59
 

W kościele sv. Ladislava ołtarz flankuje polichromowana figura Jana N. z palcem na ustach, w pięciogwiaździstej aureoli, krzyżyku na szyi i krucyfiksie w dłoni (nad: Pietrosul)



^
Dlhá nad Oravou (Dluha) kraj: Žilina okres: Dolný Kubín  
 

Na cmentarzu nagrobek z reliefem przedstawiającym Jana N. z końca XIX wieku, nieco zatartym (nad: Pietrosul)



^
Dlhá nad Oravou (Dluha) kraj: Žilina okres: Dolný Kubín  
 

Na cmentarzu nagrobek z reliefem przedstawiającym Jana N., prawie całkowicie zniszczonym przez czas (nad: Pietrosul)



^
Dlhá nad Oravou (Dluha) kraj: Žilina okres: Dolný Kubín  
 

Na cmentarzu nagrobek Anny Danko z reliefem przedstawiającym Jana N.  (nad: Pietrosul)



^
Dlhá nad Oravou (Dluha) kraj: Žilina okres: Dolný Kubín  
 

Na cmentarzu nagrobek Jána Capuláka z reliefem przedstawiającym Jana N., identycznym jak ten Anny Danko  (zobacz wyżej), jednak nieco uszkodzonym (nad: Pietrosul)



^
Dlhá nad Oravou (Dluha) kraj: Žilina okres: Dolný Kubín  
 

Na cmentarzu nagrobek z reliefem przedstawiającym Jana N., prawie już nieczytelnym. Po bokach dwa kwiatki (nad: Pietrosul)



^
Sedliacka Dubová (Parasztdubova) kraj: Žilina okres: Dolný Kubín N59
 

Na cokole grupy rzeźbiarskiej Trójcy Świętej koronującej MB znajduje się płaskorzeźbiony wizerunek Jana N. Obiekt bardzo podobny do tego z Dlhy i Hornej Lehoty (zobacz wyżej) (nad: M.O.)



^
Sedliacka Dubová (Parasztdubova) kraj: Žilina okres: Dolný Kubín  
 

W białej sześciokątnej kapliczce zwieńczonej spadzistym czerwonym dachem rezyduje figura Jana N. (nad: Pietrosul)



^
Sedliacka Dubová (Parasztdubova) kraj: Žilina okres: Dolný Kubín  
 

Na cmentarzu relief z Janem N. na nagrobku. Odlew tej płaskorzeźby prezentowany jest w skansenie-muzeum Slanický Ostrov umenia, czyli Slanicka Wyspa Sztuki, oddział Oravskej galérie z Dolnego Kubína w ramach stałej ekspozycji sztuki ludowej (zobacz niżej) (nad: Pietrosul)



^
Horná Lehota (Felsőlehota) kraj: Žilina okres: Dolný Kubín N59
 

Kamienna grupa rzeźbiarska Św. Trójcy koronującej MB z roku 1856. Na cokole półplastyczny wizerunek Jana N. Obiekt bardzo podobny do tego z Dlhy (zobacz wyżej) i Sedliackej Dubovej (zobacz niżej) (nad: K.Z.)



^
Horná Lehota (Felsőlehota) kraj: Žilina okres: Dolný Kubín N59
 

Kamienna kolumna z kamienną rzeźbą Jana N. przed renesansowym kasztelem. Kolumna najwyraźniej jest znacznie starsza niż figura, być może pochodzi z zameczku. jak jest krępy i statyczny, zaopatrzono go w aureolę, krzyż i stułę. Ciekawie ujęty biret z krótkimi skrzydełkami (nad: Pietrosul)



^
  Medzibrodie nad Oravou kraj: Žilina okres: Dolný Kubín  
 

Murowana bielona kapliczka z niewielką kamienną polichromowaną rzeźbą św. Jana Nepomucena (nad: Pietrosul)



^
Oravský Podzámok (Orawskie Podzamcze, Árvaváralja, Arwa) kraj: Žilina okres: Dolný Kubín  
 

Empirowy kościół pod wezwaniem Jana N. z 1831 roku. W ołtarzu głównym znajduje się obraz przedstawiający patrona świątyni (nad: Pietrosul)



^
Oravský Podzámok (Orawskie Podzamcze, Árvaváralja, Arwa) kraj: Žilina okres: Dolný Kubín  
 

Niedaleko bramy zamkowej stoi kamienny słup, na którym umieszczono krępą figurę Jana N. w aureoli, w towarzystwie dwóch aniołków (palec na ustach, Księga). Początek XIX wieku. Kształty figur mocno zatarte (nad: Pietrosul)



^
Oravský Podzámok (Orawskie Podzamcze, Árvaváralja, Arwa) kraj: Žilina okres: Dolný Kubín  
 

Na jednej z kamieniczek otaczających niewielki placyk przed kościołem, w przeszklonej wnęce na ścianie, znajduje się polichromowana figura Jana N. z palmą i krzyżem, w pięciogwiaździstej aureoli (nad: K.Z.)



^
Oravský Hrad kraj: Žilina okres: Dolný Kubín  
 

W ekspozycji muzealnej na średnim poziomie Zamku Orawskiego prezentowana jest niewielka (około 30 cm) drewniana polichromowana figurka Jana N. (nad: M.O.)


^
Oravský Hrad kraj: Žilina okres: Dolný Kubín  
 

Na Zamku Orawskim, w kaplicy św. Michała, na ambonie znajduje się płaskorzeźbiony wizerunek Jana N. Jest złoty, w nietypowym geście wznoszenia krzyża nad głową, w aureoli, ujęty w bogaty rokokowy ornament (nad: M.O.)


^
Chlebnice (Chlebnicze) kraj: Žilina okres: Dolný Kubín  
 

Przy kościele Wniebowzięcia NMP ładna polichromowana kamienna rzeźba Jana N. z roku 1806 na cokole, chroniona daszkiem-budką (nad: Pietrosul)



^
Chlebnice (Chlebnicze) kraj: Žilina okres: Dolný Kubín nr 190
 

We wnęce ściany domu nr 190 figurka Jana N. z roku 1909 fundowana przez Jána Ligoša (nad: Pietrosul)



^
Chlebnice (Chlebnicze) kraj: Žilina okres: Dolný Kubín  
 

Na cmentarzu relief z Janem N. na nagrobku Terézie Stašovej (nad: Pietrosul)



^
Chlebnice (Chlebnicze) kraj: Žilina okres: Dolný Kubín  
 

Na cmentarzu relief z Janem N. na nagrobku Jána Kadučáka (nad: Pietrosul)



^
Chlebnice (Chlebnicze) kraj: Žilina okres: Dolný Kubín  
 

Na cmentarzu relief z Janem N. na nagrobku Jána Bakoša (nad: Pietrosul)



^
Malatiná kraj: Žilina okres: Dolný Kubín  
 

Kamienna rzeźba Jana N. z roku 1811 przed kościołem Wszystkich Świętych. Na cokole z wolutami łaciński napis: "S.[ancte] Ioannes Nep.[omucene] ora pro nobis, an[n]o 1811" (nad: Pietrosul)



^
Zázrivá (Zázriva) kraj: Žilina okres: Dolný Kubín  
 

Relief z wizerunkiem Jana Nepomucena w kościele Nanebovzatia Panny Márie (nad: Pietrosul)



^
Zázrivá (Zázriva) kraj: Žilina okres: Dolný Kubín  
 

Polichromowana figura Jana N. w kościele Nanebovzatia Panny Márie ustawiona na przyściennym wsporniku. Wysoki rogaty biret, ładny gest pustych już rąk (nad: Pietrosul)



^
Zázrivá (Zázriva) kraj: Žilina okres: Dolný Kubín  
 

Obraz Jana N. w galerii przy kościele Nanebovzatia Panny Márie. Jan klęczy w klęczniku adorując krzyż, przed nim aniołek z palmą i palcem przy ustach. W tle Most Karola (nad: Pietrosul)



^
Okres Námestovo (Namiestów, 47 + 1)

zobacz na mapie Google (>>)

 

 

  • ...
 

^
Námestovo (Namiestów, Námesztó) kraj: Žilina okres: Námestovo droga 78
 

Na zachodnich peryferiach miasta, przy drodze i Białej Orawie stoi kamienna polichromowana figura Jana N. na cokole ozdobionym płaskorzeźbionym Językiem. Rzeźba chroniona metalowym daszkiem, całość otoczona kamiennym ogrodzeniem (nad: Pietrosul)



^
Vasiľov (Wasylów, (Vasziló) kraj: Žilina okres: Námestovo  
 

We wnęce nad wejściem do nowoczesnego kościoła śśw. Piotra i Pawła (sv. Jána a Pavla) umieszczono starą polichromowaną figurę Jana N. klęczącego na obłoku, w gwiaździstej aureoli (nad: Pietrosul)



^
Hruštín-Vaňovka kraj: Žilina okres: Námestovo  
 

W kościele św. Wendelína znaleźć można polichromowaną figurkę Jana N. Wieńczy ona ołtarz główny (nad: Pietrosul)





  • Hruštín (okres: Námestovo, kraj: Žilina): przy drodze na Črchlę i przy mostku kamienna polichromowana rzeźba Jana N. z roku 1840 na słupie, pod daszkiem. Do roku 1959 stała na moście, a fundował ja komisarz dróg Anton Mutnucinszky (nad: Pietrosul)

  • Krušetnica (okres: Námestovo, kraj: Žilina): przed kościołem św. Michała kamienna rzeźba Jana N. z roku 1865, zrekonstruowana w roku 2006. Na cokole napisy, z przodu: "Prosze za nas Jáne Sväty / nech v daroch svých Boh bohatý / ráči nás tu biedy zbaviť / a tam v nebi blahoslaviť", a z tyłu: "Nakladkom Jána Janoš Obyvatela Krušetnickeho roku 1865" (nad: Pietrosul)

  • Krušetnica (okres: Námestovo, kraj: Žilina): przy drodze nr 520 murowana kapliczka z roku 2009 z polichromowaną rzeźbą Jana N. (nad: Pietrosul)

  • Novoť  (okres: Námestovo, kraj: Žilina): koło kościoła Narodzenia NMP kamienny słup z figurą Jana N. roku 1805 (nad: Pietrosul)

  • Vavrečka (okres: Námestovo, kraj: Žilina): przy drodze nr 520 umieszczona na słupie polichromowana figura Jana N. Ochronny daszek na metalowych prętach. Na cokole napis fundacyjny "Fundator Matheus Janotik Obivatel Vavrecki" (nad: Pietrosul)




^
Zákamenné (Zakamienne, Zákameneklin) kraj: Žilina okres: Námestovo  
 

Polichromowany Jan N. w murowanej kapliczce przy moście, przy wjeździe do wsi od strony Nowoci (nad: T.S.)



^
- Zákamenné (Zakamienne, Zákameneklin) kraj: Žilina okres: Námestovo  
 

Przy kościele Wniebowzięcia NMP stoi murowana kapliczka ponepomucka. Pochodząca z niej polichromowana figura Jana N. w aureoli została skradziona (>>) 4 stycznia 2012 roku (zobacz niżej) (nad: Pietrosul)



^
Zákamenné (Zakamienne, Zákameneklin) kraj: Žilina okres: Námestovo  
 

Przy kościele Wniebowzięcia NMP stoi murowana kapliczka (zobacz wyżej), a w niej umieszczono nową figurę Jana N. na miejscu skradzionej. Jest ona autorstwa Juraja Brišaka, tutejszego artysty i wygląda na bardziej smukłą niż ta utracona, a pompon na birecie przybrał formę płomienia (nad: Pietrosul)



^
Lokca (Łokcza, Lokcza) kraj: Žilina okres: Námestovo  
 

Kamienna rzeźba Jana Nepomucena z roku 1751 niedaleko kościoła Św. Trójcy (Najsvätejšej Trojice) (nad: Pietrosul)



^
Lokca (Łokcza, Lokcza) kraj: Žilina okres: Námestovo  
 

Półplastyczna rzeźba Jana N. w ołtarzu w kościele Św. Trójcy (Najsvätejšej Trojice) (nad: Pietrosul)



^
Lokca (Łokcza, Lokcza) kraj: Žilina okres: Námestovo  
 

Na cmentarzu relief z Janem N. na nagrobku Jána i Heleny Branických (Braniczky) (nad: Pietrosul)



^
Lokca (Łokcza, Lokcza) kraj: Žilina okres: Námestovo nr 190
 

Przy domu kapliczka Jana N. z drewniana rzeźbą Jana Nepomucena oraz z płaskorzeźbionymi scenami Spowiedzi i Topienia (nad: Pietrosul)



^
Bobrov (Bobrów, Bobró) kraj: Žilina okres: Námestovo Vyšný koniec
 

Koło kościoła kamienna figura Jana N. na wysokiej kanelowanej kolumnie. U stóp Jana dwa aniołki, na cokole, obok kolumny, dwie urny (nad: K.Z.)



^
Bobrov (Bobrów, Bobró) kraj: Žilina okres: Námestovo Pri kostole
 

W kościele św. Jakuba barokowy ołtarz z obrazem Apoteozy Jana N. pochodzącym z Czerwonego Klasztoru (nad: Pietrosul)



^
Bobrov (Bobrów, Bobró) kraj: Žilina okres: Námestovo Pri kostole
 

W kościele św. Jakuba na przyściennym wsporniku stoi drewniana polichromowana figura Jana N. (nad: Pietrosul)



^
Rabča (Rabcza) kraj: Žilina (Orawa) okres: Námestovo ul. Kostelná
 

Na placu przed kościołem Nawiedzenia NMP kamienny słup z figurą Jana N. w aureoli z roku 1821 (remontowany  w latach 1863, 1990, 2003). Na cokole - Język  (nad: Pietrosul)

 

^
Rabča (Rabcza) kraj: Žilina (Orawa) okres: Námestovo ul. Kostelná
 

Kamienna rzeźba Jana N. z XIX wieku na ogrodzeniu przy wejściu do kościoła Nawiedzenia Panny Marii (zobacz wyżej). Dawniej stała na bramie cmentarza przy kościele. Kształty figury nieco zatarte (nad: Pietrosul)



^
Rabčice (Rabczyca, Rabcsice) kraj: Žilina (Orawa) okres: Námestovo  
 

Typowa drewniana polichromowana rzeźba Jana N. na przyściennym wsporniku wewnątrz kościoła Wszystkich Świętych (Všetkých svätých) (nad: Pietrosul)



^
Rabčice (Rabczyca, Rabcsice) kraj: Žilina (Orawa) okres: Námestovo  
 

Rzeźba Jana N. w ołtarzu w kościele Wszystkich Świętych (Všetkých svätých) (nad: Pietrosul)



^
Rabčice-Sadľová raľa (Rabczyca, Rabcsice) kraj: Žilina (Orawa) okres: Námestovo č. 346
 

Figurka Jana N. w niszy kapliczki w przysiółku Sadľová raľa. Obok - św. Katarzyna Aleksandryjska (nad: Pietrosul)



^
Sihelné (Sihelne, Szihelne) kraj: Žilina okres: Námestovo  
 

Cokół kamiennego słupa z figurą św. Trójcy przyozdobiono wyobrażeniem martwego (rzadkość!) leżącego Jana N. Fundator - Pavel Butor, rok 1840 (nad: Pietrosul)



^
Zubrohlava (Żubrohława, Bölényfő) kraj: Žilina (Orawa) okres: Námestovo Hlavná / Svätojanská
 

Kamienna polichromowana figura Jana N. z roku 1852 ustawiona na cokole przy drodze (uliczka na tyłach nazywa się nawet Svätojanská), niedaleko kościoła śśw. Piotra i Pawła. Napis głosi:
 

E pIa DeVotIone
ereXIt
I
osephVs  KoVaLCsyk
V
t sIt LaVs honorqVe
beato
I
oannI NepoMVCeno

Wskazuje on fundatora, niejakiego Józefa Kowalczyka i jest chronostychowany (>>), a odczytana data potwierdza rok 1852. Pięciogwiaździsta aureola, blaszany daszek na prętach, krzyż, biret na głowie. Obiekt restaurowany w latach 1999 i 2009. Przy figurze rosną lipy zasadzone na cześć zmarłej cesarzowej Elżbiety, zwanej Sissi (nad: Pietrosul)



^
Zubrohlava (Żubrohława, Bölényfő) kraj: Žilina (Orawa) okres: Námestovo ul. Výhonova / Vyšna
 

Kamienny relief Jana N. umieszczony wtórnie w niszy domu stojącego przy skrzyżowaniu ulic. Pochodzi z podstawy kolumny Koronowania NMP z roku 1864 z miejscowości Breza (zobacz niżej). Widoczne resztki polichromii (nad: Pietrosul)



^
  Breza (Brzeza) kraj: Žilina okres: Námestovo  
 

Kamienna rzeźba Jana N. z roku 1733. Na cokole napis fundacyjny: "AD / 1733 / Mater Dolorosa / ora pro nobis / AM DG / fieri curavit / D.G. / Ioanes Lokcsanszki". Figura chroniona gontowym daszkiem (nad: Pietrosul)



^
Breza (Brzeza) kraj: Žilina okres: Námestovo  
 

Koło ogrodzenia kościoła płaskorzeźba Jana N. na cokole grupy rzeźbiarskiej Trójcy Świętej koronującej NMP (zobacz podobne obiekty w miejscowościach Horna Lehota, Sedliacka Dubova, Dlhá nad Oravou oraz kopię w skansenie na Slanicy) (nad: Pietrosul)



^
Breza-Stará Ves (Brzeza-Stara Wieś) kraj: Žilina okres: Námestovo  
 

W najstarszej kapliczce w tej miejscowości, murowanej, tynkowanej na zielono i pokrytej stromym dwuspadowym daszkiem, rezyduje w górnej wnęce drewniana polichromowana figura Jana N. w birecie, z krzyżem na prawym ramieniu (nad: Pietrosul)



^
  Klin kraj: Žilina okres: Námestovo  
 

Polichromowana figura Jana N. na cokole, zamknięta w późniejszej kapliczce-klatce. Biret, na piersi krucyfiks, w ręku palma (nad: Pietrosul)



^
Lomná (Łomna, Lomna) kraj: Žilina okres: Námestovo droga 2271
 

Rzeźba Jana N. w niszy na fasadzie kapliczki Najsvätejšej Trojice, w północnej części wsi, w miejscu gdzie droga zbliża się do rzeki (nad: Pietrosul)



^
Lomná (Łomna, Lomna) kraj: Žilina okres: Námestovo droga 2271
 

W niszy cokołu figury MB z Dzieciątkiem znajdowała się kiedyś stara drewniana figurka Jana N. Brakowało jej krzyża i prawej dłoni. Została zastąpiona nową rzeźbą (zobacz niżej), nie wiemy natomiast gdzie przechowywana jest oryginał (nad: Pietrosul)



^
Lomná (Łomna, Lomna) kraj: Žilina okres: Námestovo droga 2271
 

W niszy cokołu figury MB z Dzieciątkiem od czasu remontu znajduje się nowa drewniana figurka Jana N. wykonana na wzór starej, nieco zniszczonej, którą zastąpiła (zobacz wyżej). Krucyfiks, biret (nad: Pietrosul)



^
Lomná (Łomna, Lomna) kraj: Žilina okres: Námestovo  
 

Na cmentarzu relief Jana N. na kamiennym nagrobku Jána Šimurdy (1868-1937). Jan trzyma w ramionach w pozycji poziomej krzyż i palmę  (nad: Pietrosul)



^
Oravská Jasenica (Jasenica, Jasienica Orawska, Jasenitz, Jaszenicza) kraj: Žilina okres: Námestovo č. 66
 

Polichromowana kamienna figura Jana N. z połowy XIX wieku odnowiona w roku 2006. Dwuczłonowy cokół, blaszany daszek, bezgwiaździsta aureoloa (nad: Pietrosul)



^
Oravská Jasenica (Jasenica, Jasienica Orawska, Jasenitz, Jaszenicza) kraj: Žilina okres: Námestovo č. 215
 

Na cokole rzeźby św. Trójcy z 1836 roku znajduje się polichromowana płaskorzeźba martwego leżącego (rzadkość!) Jana N.  Pod nią napis "Sv. Ján Nep." (zobacz też kopię jego obiektu w skansenie w Slanicy, poniżej) (nad: Pietrosul)



^
Oravská Lesná-Lehotská (Leśna Orawska, (Erdőtka, Erdutka, Herdućka) kraj: Žilina okres: Námestovo  
 

W przysiółku Lehotská na pagórku stoi rzeźba Koronowanie NMP z 1892 roku, na cokole której znajduje się półplastyczna figura Jana N., wykonana przez Jána Bielopotocký'ego z Bieleho Potoka. Napis na froncie głosi: "Ku poklone Najsv. Trojici k úcte preblah. Panny Marye a sv. Jána Nepomuckého Postavil z ná­božného sľubu Ján Vengryn st. z Erdőuky Roku 1892 dňa 16 Juli" (nad: Pietrosul)



^
Oravské Veselé (Orawskie Wesele, Wesołe, Veszele) kraj: Žilina okres: Námestovo  
 

Przed kościołem św. Elżbiety (sv. Alžbety) stoi kamienna rzeźba Jana N. pochodząca z roku 1791. Aureola, krzyż, rozwiana szata, blaszany daszek. Na cokole napis: "Erexit Martinus Reviczki de Revisne parochus Veszelensis" (nad: Pietrosul)



^
Oravské Veselé (Orawskie Wesele, Wesołe, Veszele) kraj: Žilina okres: Námestovo  
 

W kościele św. Elżbiety (sv. Alžbety), w bocznym ołtarzu, znajduje się obraz Jana N. modlącego się pod krucyfiksem. Jest czaszka, anioł z palcem na ustach i gwiaździsta aureolą (nad: Pietrosul)



^
Slanica (Słanica, Szlanica) kraj: Žilina okres: Námestovo  
 

Na wyspie na sztucznym Jeziorze Orawskim utworzono muzeum Slanický Ostrov umenia, czyli Slanicka Wyspa Sztuki, oddział Oravskej galérie z Dolnego Kubína, gdzie w ramach stałej ekspozycji sztuki ludowej pokazuje się drewnianej polichromowanej figurki Jana N. z XVIII wieku. Wysokość 50 cm. Oryginał - w Oravskej galérii w Dolnym Kubínie (nad: Krycha, uzup: Pietrrosul)



^
Slanica (Słanica, Szlanica) kraj: Žilina okres: Námestovo  
 

Na wyspie na sztucznym Jeziorze Orawskim utworzono muzeum Slanický Ostrov umenia, czyli Slanicka Wyspa Sztuki, oddział Oravskej galérie z Dolnego Kubína, gdzie w ramach stałej ekspozycji sztuki ludowej pokazuje się kopię kamiennej polichromowanej figury Jana N. z II połowy XIX wieku, umieszczonej we wnęce murowanej kapliczki (nad: Krycha, uzup: Pietrosul)



^
Slanica (Słanica, Szlanica) kraj: Žilina okres: Námestovo  
 

Na wyspie na sztucznym Jeziorze Orawskim utworzono muzeum Slanický Ostrov umenia, czyli Slanicka Wyspa Sztuki, oddział Oravskej galérie z Dolnego Kubína, gdzie w ramach stałej ekspozycji sztuki ludowej pokazuje się kopię drewnianej polichromowanej figurki Jana N. z XIX wieku. Wysokość 45 cm. Oryginał - w Oravskej galérii w Dolnym Kubínie (nad: Krycha, uzup: Pietrrosul)



^
Slanica (Słanica, Szlanica) kraj: Žilina okres: Námestovo  
 

Na wyspie na sztucznym Jeziorze Orawskim utworzono muzeum Slanický Ostrov umenia, czyli Slanicka Wyspa Sztuki, oddział Oravskej galérie z Dolnego Kubína, gdzie w ramach stałej ekspozycji sztuki ludowej pokazuje się kopię drewnianej polichromowanej figury Jana N. z Tajova (kraj i okres: Banská Bystrica, 1848 rok) wykonanej przez E.Gregora. Oryginał - w Oravskej galérii w Dolnym Kubínie (nad: Pietrosul)

 

^
Slanica (Słanica, Szlanica) kraj: Žilina okres: Námestovo  
 

Na wyspie na sztucznym Jeziorze Orawskim utworzono muzeum Slanický Ostrov umenia, czyli Slanicka Wyspa Sztuki, oddział Oravskej galérie z Dolnego Kubína, gdzie w ramach stałej ekspozycji sztuki ludowej pokazuje się kopię drewnianej polichromowanej figury Jana N. z Lokcy (kraj i okres: Banská Bystrica, przełom XVIII/XIX wieku). Oryginał - w Oravskej galérii w Dolnym Kubínie (nad: Pietrosul)

 

^
Slanica (Słanica, Szlanica) kraj: Žilina okres: Námestovo  
 

Na wyspie na sztucznym Jeziorze Orawskim utworzono muzeum Slanický Ostrov umenia, czyli Slanicka Wyspa Sztuki, oddział Oravskej galérie z Dolnego Kubína, gdzie w ramach stałej ekspozycji sztuki ludowej pokazuje się odlew reliefu z Janem N.  z nagrobka na starym cmentarzu w Sedliackej Dubovej (kraj: Žilina, okres: Dolný Kubín, zobacz wyżej).  (nad: Pietrosul)

 

^
Slanica (Słanica, Szlanica) kraj: Žilina okres: Námestovo  
 

Na wyspie na sztucznym Jeziorze Orawskim utworzono muzeum Slanický Ostrov umenia, czyli Slanicka Wyspa Sztuki, oddział Oravskej galérie z Dolnego Kubína, gdzie w ramach stałej ekspozycji sztuki ludowej pokazuje się polichromowany odlew reliefu z Janem N.  z cokołu kolumny Koronowania NMP z Brezy z roku 1864 (kraj: Žilina, okres: Námestovo, zobacz wyżej) (nad: Pietrosul)

 

^
Slanica (Słanica, Szlanica) kraj: Žilina okres: Námestovo  
 

Na wyspie na sztucznym Jeziorze Orawskim utworzono muzeum Slanický Ostrov umenia, czyli Slanicka Wyspa Sztuki, oddział Oravskej galérie z Dolnego Kubína, gdzie w ramach stałej ekspozycji sztuki ludowej pokazuje się odlew znajduje się polichromowana płaskorzeźba martwego leżącego (rzadkość!) Jana N., której oryginał znajduje się na cokole rzeźby św. Trójcy z 1836 roku w Oravskej Jasenici (kraj: Žilina, okres: Námestovo, zobacz wyżej). Pod nią napis "Sv. Ján Nep." (nad: Pietrosul)

 

^
Slanica (Słanica, Szlanica) kraj: Žilina okres: Námestovo  
 

Na wyspie na sztucznym Jeziorze Orawskim utworzono muzeum Slanický Ostrov umenia, czyli Slanicka Wyspa Sztuki, oddział Oravskej galérie z Dolnego Kubína, gdzie w ramach stałej ekspozycji sztuki ludowej pokazuje się odlew reliefu z Janem N.  z nagrobka na starym cmentarzu w Habovce (Habówka, kraj: Žilina, okres: Tvrdošín) (nad: Pietrosul)

 

^
Slanica (Słanica, Szlanica) kraj: Žilina okres: Námestovo  
 

Na wyspie na sztucznym Jeziorze Orawskim utworzono muzeum Slanický Ostrov umenia, czyli Slanicka Wyspa Sztuki, oddział Oravskej galérie z Dolnego Kubína, gdzie w ramach stałej ekspozycji sztuki ludowej pokazuje się odlew reliefu ze sceną Topienia Jana N.  Oryginał pochodzi z roku 1805 i znajduje się na cokole słupa z Janem N. z miejscowości Novoť (Novoć, Novoty, kraj: Žilina, okres: Námestovo) (nad: Pietrosul)

 

Turiec (Túrótz, Túrócz, Túróc, Turóc, Turz) 


^
Okres Martin (1)

zobacz na mapie Google (>>)

 

     

^
Martin kraj: Žilina okres: Martin  
 

W skansenie Słowackiej Architektury Ludowej, w brogowej kapliczce na czterech filarach, stoi drewniana polichromowana (czerń i biel) figura Jana N. (nad: M.S.)



Kysuce (6)

Teren Kysuc obejmuje północny skrawek dawnej żupy trenczyńskiej, mniej więcej w granicach dzisiejszych powiatów czadeckiego i Kysucké Nove Mesto w kraju żylińskim, przy granicy z Polską


^
Okres Čadca (6)

zobacz na mapie Google (>>)

 




  • Čadca (Czadca, Czaca, Čaca, Tschadsa, Csaca, okres: Čadca, kraj: Žilina, Kysuce): na kolumnie stoi Jan N. osłonięty półwalcowatym daszkiem (>>) (nad: T.S.)

  • Čadca (Czadca, Czaca, Čaca, Tschadsa, Csaca, okres: Čadca, kraj: Žilina, Kysuce): niedaleko pierwszego, na wysokim filarze stoi Jan N., również pod daszkiem (>>) (nad: T.S.)

  • Čadca (Czadca, Czaca, Čaca, Tschadsa, Csaca, okres: Čadca, kraj: Žilina, Kysuce): niedaleko dwóch poprzednich, również na wysokim filarze stoi Jan N., też pod daszkiem (>>)

  • Krásno nad Kysucou (Krosno, Karásznó, Krásznó, okres: Čadca, kraj: Žilina, Kysuce): mały ludowy, bardzo sympatyczny Jan N. dopełnia piękno krajobrazu (nad: T.S.)

  • Stará Bystrica (okres Čadca, kraj: Žilinský, Kysuce): Jan N. przy kościele, w kapliczce na słupowym cokole (nad: T.S.)

  • Nová Bystrica (okres Čadca, kraj: Žilinský, Kysuce): Jan N. przy kościele, na kolumnowym cokole, pod blaszanym daszkiem (>>) (nad: T.S.)





Liptov (Liptów, Liptau, Liptó) - część w Kraju Żylińskim (8)

Ponadto w skład Liptowa zalicza się miejscowości Liptovská Teplička, Štrba i okręg Štrbské Pleso z okresu Poprad (Kraj Preszowski >>)


^
Okres Liptovský Mikuláš (7)

zobacz na mapie Google (>>)

 


^
Liptovský Hrádok (Liptowski Gródek) kraj: Žilina okres: Liptovský Mikuláš ul. Slovenského národného povstania
 

Na na skalnej miniwysepce na stawie przy zamku, jest urocza murowana kapliczka z kamienną figurą klęczącego Jana N. wewnątrz. Po roku 2015 Jan doczekał się aureoli z pięcioma gwiazdami. Na szczycie podwójny krzyż (nad: MKP, uzup: K.Z.)




  • Liptovský Hrádok (Liptowski Gródek, okres: Liptovský Mikuláš, kraj: Žilina, Liptov): przy ul. Slovenského národného povstania, na skale nad stawem przy zamku, jest urocza murowana kapliczka z kamienną figurą klęczącego Jana N. wewnątrz (nad: MKP)

  • Liptovské Matiašovce (Liptowskie Maciaszowce, okres: Liptovský Mikuláš, kraj: Žilina, Liptov): figura Jana N. na wysokim cokole, przy drodze, w pobliżu kościoła św. Władysława (nad: Pietrosul)

  • Kvačany (Kwaczany, okres: Liptovský Mikuláš, kraj: Žilina, Liptov): figurka św. Jana Nepomucena w niszy nad bocznym południowym wejściem do kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej (nad: Pietrosul)

  • Kvačany (Kwaczany, okres: Liptovský Mikuláš, kraj: Žilina, Liptov): w tym samym kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej znajduje się malowidło ścienne na północnej ścianie nawy (XVIII wiek) – św. Jan N. stojący na moście (nad: Pietrosul)




^
Liptovský Trnovec (Liptowski Tarnowiec) kraj: Žilina okres: Liptovský Mikuláš  
 

Kamienna statyczna figura Jana N. przed kościołem Św. Ducha (nad: Pietrosul)



^
Bobrovec (Bobrowiec, Veľký Bobrovec, Nagybobróc) kraj: Žilina okres: Liptovský Mikuláš  
 

W bocznym ołtarzu w kościele św. Jerzego znajduje się olejny obraz Jana N. autorstwa Jozefa Božetecha Klemensa (nad: Pietrosul)



^
Partizánska Ľupča (Nemecká Ľupča, Deutschliptsch, Németlipcse) kraj: Žilina okres: Liptovský Mikuláš  
 

W zewnętrznej niszy kruchty kościoła Siedmiobolesnej Panny Marii (Kostol Panny Marie Sedmibolestné) znajduje się kamienna, polichromowana rzeźba Św. Jana Nepomucena. Święty w postawie stojącej, z pustymi dłońmi, z biretem na głowie (nad: J.B. z Kłodzka)



^
Okres Ružomberok (2)

zobacz na mapie Google (>>)

 

     

^
  Huty kraj: Žilina okres: Ružomberok  
 

Figurka św. Jana Nepomucena w białej murowanej kapliczce przy drodze. Dwugwiaździsta aureola, duży nieoryginalny krzyż, fioletowy biret i peleryna (nad: Pietrosul)



^
  Stankovany kraj: Žilina okres: Ružomberok  
 

Figura św. Jana Nepomucena przy kościele Serca Jezusowego, przeniesiona z dolnego końca wsi podczas budowy nowego mostu kolejowego (nad: Pietrosul)

 

NITRANSKÝ KRAJ (4)

zobacz na mapie Google (>>)


okresy, alfabetycznie:



 MIEJSCOWOŚCI (do uzup.):

   


Okres Levice (3)



^
Bátovce (Bát) kraj: Nitra okres: Levice  
 

Kamienna statyczna figura Jana N. na moście

 

^
Hrkovce (Gyerk) kraj: Nitra okres: Levice droga 66 (E77)
 

Przy głównej drodze, tuż za ogrodzeniem cmentarza, w bliskości rzeki Ipoli (Ipel'), ustawiono rekonstrukcję z 2010 roku barokowej figury Jana N. Nie odtworzono oryginalnego chronostychu (>>), ale go przepisano na tablicę informacyjną, co prawda z jednym małym błędem (wyróżnione niepotrzebnie litery O bez wartości liczbowej): "DIVO IoannI nepoMVCeno / pIVsCLIens posVIt Ioannes / SzVnyogh Iános GyerkIensIs". Chronostych (>>)wskazuje na rok 1782. Drugi, węgierski napis brzmiał: "NepoMVkI sz.Iánosnak a / Ió hlr és néV VáLaztott pátron Vsának / tIszteLetére áLLItotta háLa aDo hlVe / SzVnyogh Iános gerkI Iobbágy" (1739) (nad: M.O.)



^
Šahy (Ipolyság, Eipelschlag) kraj: Nitra okres: Levice droga 66 (E77)
 

Przy głównej drodze, koło mostu na rzece Ipoli (Ipel'), na prostopadłościennym cokole stoi kamienna figura jana N. z krzyżem (nad: M.O.)



Okres Komárno (1)



^
Hurbanovo kraj: Nitra okres: Komárno ul. Podzáhradná / Lipowá (droga 44)
 

Bezaureolowy polichromowany kamienny Jan N. (nad: D.K., uzup: S.Zobniów)

 

KOŠICKÝ KRAJ (14 + 1)

zobacz na mapie Google (>>)


okresy, alfabetycznie:


Koszyce (Košice I, Košice II, Košice III, Košice IV), Rożniawa (Rožňava), Gelnica, Michalovce, Sobrance, Nowa Wieś Spiska (Spišská Nová Ves), Trzebiszów (Trebišov)    

 MIEJSCOWOŚCI (do uzup.):

   

Okres: Košice I-IV (1)


^
Koszyce (Košice, Kassa, Kaschau) kraj: Košice okres: Košice I Staré Mesto Hlavná
 

Jan N. na owalnym obrazie na ścianie katedry św. Elżbiety (Dóm sv. Alžbety) w południowej Matejovej veže. Napis: "HAC . SVB. ICONE . IN . PRAGENSI .  SEPVLCRO . COLITVR . SANCTVS . IOANNES . NEPOMVCENVS." (uzup: Pietrosul)

 

Gemer
 

Okres: Rožňava (1)


^
Betliar kraj: Košice okres: Rožňava  ul. Kaštielná
 

Kamienna figura św. Jana Nepomucena na wysokiej kolumnie, XVIII wiek. Restaurowana w latach 2003-04. Być może fundował ją właściciel pobliskiego zamku biskup Anton Adrassy, jako że Jan N. jest patronem biskupstwa rożniawskiego


 

Spiš (Spisz, Szepes, Zips, część północno-wschodnia, w Kraju Koszyckim)

[11 + 1]
(zobacz pozostałe spiskie obiekty z Kraju Preszowskiego >>)


Okres Gelnica (2)


  • Gelnica (okres: Gelnica, kraj: Košice): piękna barokowa kapliczka z 1797 roku z figurą Jana N. stoi przy zabytkowym kamiennym moście na Hnilcu (nad: H.Jakóbczak)

  • Gelnica (okres: Gelnica, kraj: Košice): XIX-wieczna typowa (zobacz figurę z kościoła w Bańskiej Szczawnicy, wyżej) polichromowana figura Jana N. w neogotyckim obramowaniu w bocznym ołtarzu w kościele Wniebowzięcia NMP (nad: H.Jakóbczak)


Okres Spišská Nová Ves - część w Zastawie Spiskim (1)

(zobacz obiekty z tego okresu leżące poza Zastawem Spiskim >>)


  • Spiskie Włochy (Spišské Vlachy, okres: Spišská Nová Ves, kraj: Košice, Zastaw Spiski): kamienna XIX-wieczna figura Jana N. przy kościele świętego Jana Chrzciciela w miasteczku (nad: H.Jakóbczak)


Okres Spišská Nová Ves - poza Zastawem Spiskim (8 + 1)

(zobacz obiekty z tego okresu leżące w Zastawie Spiskim >>)




  • Smižany (Schmögen, Szepessümeg, okres: Spišská Nová Ves, kraj: Košice): flankowana przez anioły rzeźba Jana N. w ołtarzyku kapliczki (nad: Pietrosul)

  • - Hnilčík (Horný Hnilčík, okres: Spišská Nová Ves, kraj: Košice): kapliczka ponepomucka przy moście i cmentarzu, nie ma w niej już figury Jana N. (nad: Pietrosul)

  • Betlanovce (okres: Spišská Nová Ves, kraj: Košice): barokowa polichromowana rzeźba Jana N. w kościele sv. Kozmu a Damiána, ustawiona przy ścianie na wsporniku. Aureola, krzyż, palma (nad: Pietrosul)

  • Domaňovce (okres: Spišská Nová Ves, kraj: Košice): obraz Jana N. na ścianie w kościele sv. Štefana Prvomučeníka (nad: Pietrosul)

  • Jaklovce (okres: Spišská Nová Ves, kraj: Košice): drewniana polichromowana rzeźba Jana N. w kapliczce z 1772 roku (nad: Pietrosul)

  • Kolinovce (okres: Spišská Nová Ves, kraj: Košice): kapliczka przy moście na Hornádzie z obrazem Jana N. na płótnie (nad: Pietrosul)

  • Pongrácovce (okres: Spišská Nová Ves, kraj: Košice): drewniana rzeźba Jana N. na przyściennym wsporniku w kościele sv. Stanislava biskupa (nad: Pietrosul)

  • Krompachy (okres: Spišská Nová Ves, kraj: Košice): obraz Jana N. w kapliczce z 1776 roku, z pewnością znacznie młodszy od niej (nad: Pietrosul)

  • Spišsky Štiavnik (okres: Spišská Nová Ves, kraj: Košice): drewniana rzeźba w ołtarzu bocznym w kościele Narodenia Panny Márie. Napis na podstawie: "Sv. JÁN NEPOM.". Niezbyt to typowy wizerunek Jana - jest tu młody księdzem ze skąpym zarostem, bez biretu, a ręce z małym krzyżykiem ma splecione na piersiach (nad: Pietrosul)




^

Zemplín (Zemplin, Zemplén, Zemplinum, Semplin) - część w Kraju Koszyckim (1)

okresy: Trebišov i Michalovce

(zobacz pozostałe zemplinskie obiekty z okresów Humenné, Snina, Vranov nad Topľou z Kraju Preszowskiego >>)


Okres Trebišov (1)

  • Trebišov (Trzebiszów, Tőketerebes, Trebischau, kraj: Košice, Zemplín, ): jest tu kamienna kolumna NMP z 1880 roku, a flankują ja figury Jana N. i Florka

TRENČIANSKÝ KRAJ (5)

zobacz na mapie Google (>>)


okresy, alfabetycznie:



 MIEJSCOWOŚCI (do uzup.):

   


Okres Trenčin (3)



  • Trenčín (okres: Trenčin, kraj: Trenčin): na ul. Farnej, przy schodach, jest kamienna figura Jana N. w pozycji klęczącej na chmurce, z czapką w ręku i puttem u stóp. Cokół o wydatnym gzymsie ma na dole baniaste wybrzuszenie i ozdobiony jest tarczami herbowymi oraz metalowym pałąkiem światła umarłych. Stan raczej zły (nad: M.Muryn)

  • Trenčín (okres: Trenčin, kraj: Trenčin): koło kościoła na ul. Orechové i cmentarza przykościelnego bardzo kolorowa figura Jana N. w kapliczce żółto-białej kapliczce murowanej (nad: M.Muryn)

  • Koseca k.Trenčína (okres: Trenčin, kraj: Trenčin): kamienny barokowy Jan N. flankowany puttami ustawionymi na osobnych cokołach





Okres Prievidza (2)


  • Bojnice (okres: Prievidza, kraj: Trenčin): barokowa kapliczka z piękną rzeźbą Jana N. wewnątrz. Jana ujęto w patetycznej pozie klęczącej, z małym krzyżykiem w uszkodzonej lewej ręce (nad: Bajarka)

  • Nitrica (okres: Prievidza, kraj: Trenčin): piękna kamienna rzeźba Jana N. na prostokątnym cokole. Nieudolnie choć uroczo malowana, zniewalające są zwłaszcza niebieskie oczy Jana (nad: Bajarka)

 



Okres Považská Bystrica (1)


  • Považská Bystrica (okres: Považská Bystrica, kraj: Trenčin): w związanej z zamkiem północnej dzielnicy zwanej Považská Teplá, przy drodze, stoi kamienna polichromowana figura Jana N. w aureoli, chroniona daszkiem z plexi. Ciekawy napis na cokole głosi:  "Tuo / Vero Culti  / devuouent / Veri Cultores / L.V. M.M. / 1814 (?)" (nad: J.K.)

 


  Źródła>>
^
@ Bookmark and Share INNE SZUFLADY :::LWOWSKA:::PODRÓŻE:::FOTO:::ŚREDNIOWIECZE:::AUTOR!:::STARE:::PRYWATNE:::©