@ !  Bookmark and Share 

INNE SZUFLADY :::LWOWSKA:::PODRÓŻE:::FOTO:::ŚREDNIOWIECZE:::AUTOR!:::STARE:::PRYWATNE:::© 


<<   wstecz | dalej >>

NEPOMUKI SŁOWEŃSKIE


>     GŁÓWNA STRONA NEPOMUKÓW

>> NEPOMUKI CZESKIE
>> NEPOMUKI AUSTRIACKIE, WŁOSKIE, LIECHTENSTEŃSKIE, SZWAJCARSKIE
>> NEPOMUKI SŁOWACKIE
>> NEPOMUKI WĘGIERSKIE

>> NEPOMUKI CHORWACKIE
>> NEPOMUKI HISZPAŃSKIE
>> NEPOMUKI ZAMORSKIE

 

posłuchaj:
LINEK Jiri Ignac (1725-91) - Kvitecku majovy (duet)

  

NEPOMUKI SŁOWEŃSKIE W

....współtwórz tę mapę!....^
Lublana (Ljubljana, Lubiana, Laibach) občina: Ljubljana   Gornji Trg
 

W kościele św. Floriana znaleźć można marmurowy relief przedstawiający scenę Topinia - Jan N. jest właśnie zrzucany przez żołdaków do wody z mostu. Jest to dzieło F. Robby z roku 1727

 

^
Lublana (Ljubljana, Lubiana, Laibach) občina: Ljubljana   ul. Puharjeva
 

W Narodnej Galeriji znajduje się obraz "Apoteoza św. Jana Nepomucena" autorstwa Huberta Maurera, 1812. Na odwrocie napis: "Den 11 April 1812 verehrte / Professor Maurer dieses von ihm / verfertigte Gemäld, mir zum / Andenken / Einem Freund und Schüler"

   • Črnuče (občina: Ljubljana): w tej miejscowości nad rzeką Sawą, dziś dzielnicy Lublany, jest kilka kapliczek Jana N. Jedna z nich jest (była?) wykonana z karraryjskiego marmuru, ufundowana w 1727 roku

  • Lendava (Lendva, Lindau, občina: Lendava, Prekmurje, ): kamienny posąg Jana N. przy Glavnej ulicy, na prywatnym terenie. Na cokole inskrypcja: "PIETATA THERESIAS HEVIZ... VAGNER"

  • Gorénjska Kranj (občina: Kranj, Gorénjska): dysponuję zdjęciami współczesnej fontanny, w której ośmiornica wciąga Jana pod wodę. Przyznacie, że motyw jest zaskakujący i ciekawy. Zdjęcie zrobił Artur T., a dotarło do mnie za pośrednictwem Darka K.

  • Maribor (občina: Maribor): Jan N. koło miasta

  • Škofja Loka (občina: Škofja Loka, ): w tej miejscowości nad rzeką Selška Sora znajduje się kamienna figura  św. Jana Nepomucena stojącego na XIV-wiecznym Kamiennym (Kapucyńskim) Moście (>>) - jednym z najstarszych w Europie. Jan trafił na balustradę mostu podczas jego remontu w roku 1888. Na cokole herb miejski. Na stronach miasta zobaczyć można bardzo ładną panoramę mostu (nad: Przemek P.)

  • Dziewiętnastowieczna słoweńska rycina nepomucka z odnaleziona w sieci

<<   wstecz | dalej >> 


  Źródła>>
^