@ !  Bookmark and Share 

INNE SZUFLADY :::LWOWSKA:::PODRÓŻE:::FOTO:::ŚREDNIOWIECZE:::AUTOR!:::STARE:::PRYWATNE:::© 


<<   wstecz | dalej >>


Rzeczpospolita > Korona > Prowincja Wielkopolska >
Województwo Poznańskie > d.Powiaty: Poznań, Wałcz, Kościan,
Województwo Kaliskie > d.Powiaty: Kalisz, Pyzdry, Konin,
Województwo Gnieźnieńskie > d.Powiaty: Gniezno, Kcynia, Nakło

Nepomuki w Wielkopolsce:
województwa poznańskie, gnieźnieńskie i kaliskie


>   GŁÓWNA STRONA NEPOMUKÓW

 

>>  NEPOMUKI POMORSKIE
>>  NEPOMUKI SIERADZKIE
>>  NEPOMUKI KUJAWSKIE
>>  NEPOMUKI X. GŁOGOWSKIEGO

>>  wystawa fotografii
      Nepomuków Leszczyńskich

 


>>> album "Obrazy ludowe"

>>> album "Kapliczki i krzyże
       przydrożne
" z 1958 roku

>>> album "Pejzaż frasobliwy"

News: w zbiorach Muzeum Archidiecezjalnego w Gnieźnie znajduje się aż 12 figur Jana N. Opis i zdjęcia - poniżej >>
News:
Dodałem nadesłaną przez Autorkę pracę licencjacką "Kult św. Jana Nepomucena w południowo- zachodniej Wielkopolsce". Powstała ona przy wykorzystaniu tej skromnej witryny oraz przy walnej pomocy Brata Wirtualnego A.P. (kontakt przekazany przeze mnie Autorce). Miłej lektury (>>)!

Posłuchaj:
 
THURI Frantisek Xaver
Cantata honorem
sancti Joani Nepomuceni
- choral

NEPOMUKI WIELKOPOLSKIE W

....współtwórz tę mapę!....


Nepomuceny trzech województw wielkopolskich (zobacz pełny opis granic >>) są eleganckie i prezentują wysoką klasę artystyczną. Ton nadają rzeźby barokowe. Nie spotkacie tu dzikich ludowych świątków przywodzących na myśl afrykańskie totemy, takich jak na kielecczyźnie. Jednocześnie są swojskie i znakomicie wtopione w krajobraz kulturowy Regionu. Ciekawostką są inne niż w innych regionach kolory, widoczne w polichromiach i w obrazach Jana N. - sutanny, almucje, stuły i birety są często czerwone, stosuje się też zieleń i seledyn, a czasem te dwa kolory współgrają ze sobą np. poprzez zastosowanie ich na odwrociach materii (zobacz: Słopanowo, Podrzewie, Osieczna, Kąkolewo, Świerczyna, Brenno, Mierzejewo, Miąskowo, Karśnice, Wieleń, Miejska Górka, Sarbinowo, Grabowo, Niepart, Prochy, Trębaczów, Opatówek, Grzymiszew, Lewków, Rutwica, Biskupin, Chomiąża Szlachecka, Zdziechowa, Trzebiszewo).

Poznań był żywym ośrodkiem nepomuckim, w kościele farnym znajdowały się tu relikwie Jana N. ofiarowane w roku 1737 przez podkomorzego poznańskiego Franciszka z Bnina Radzewskiego z żoną Zofią z Czarnkowskich. Przy farze od roku 1732 (16 maja, zaledwie 7 miesięcy po bulli papieża Klemensa XII zezwalającego na ich tworzenie) działało Bractwo św. Jana Nepomucena, które w święto swego patrona (15 i 16 maja) organizowało uroczystości publiczne przy figurze na rynku. Zachowały się księgi Bractwa, liczącego u swych początków 274 członków.
 


^

KATALOG
(303 + 27)


poznańskie>>

kaliskie>>

gnieźnieńskie>>

w tym Ziemia Wschowska>>

^

Województwo Poznańskie (217 + 17)

Rzeczpospolita > Korona > Prowincja Wielkopolska > dawne Powiaty: Poznań, Wałcz, Kościan, Ziemia Wschowska

zobacz Nepomuki dawnego województwa poznańskiego na mapie google >>


^

ALFABETYCZNIE


 POWIATY:

 • Czarnków-Trzcianka (>>)
 • Gostyń (część >>)
 • Grodzisk Wielkopolski (>>)

 MIEJSCOWOŚCI:

 

^

Gloger, 1903: Województwo Poznańskie, przecięte prawie na dwie równe połowy rzeką Wartą (na lewym brzegu leżała część nieco większa), stanowiło zachodnią część ziemi Wielkopolskiej, a wysunięte północnym krańcem daleko poza Noteć, graniczyło tam z Pomorzem, na wschód z województwem Kaliskiem, na południe z dolnym Śląskiem, na zachód z Brandenburgią. Ogólnej przestrzeni posiadało mil kwadratowych 294, która rozpadała się na 4 powiaty: Poznański (162 mil kw.), Kościański (92 mil kw.), Wałecki za Notecią (30 mil kw.) i ziemię Wschowską (9 mil kw.)


^
Powiat Poznań (48 + 6)

zobacz na mapie google >>
^
Miasto Poznań (34 + 4)
 • Poznań (gm. i pow. Poznań, ): na rynku, u wylotu ul. Wrocławskiej stoi barokowa, ostatnio iluminowana, kamienna figura Jana N., pochodząca prawdopodobnie z 1724 roku. Ustawiono ją tam po to, by bronić od częstych powodzi, bo poznańscy patroni Piotr i Paweł wobec wylewów Warty bywali bezsilni. Jan też nie zawsze sobie radził - w 1736 roku wielka woda zalała miasto, ale w zalety świętego nikt nie zwątpił. Figura szczęśliwie przetrwała wojnę, a wyremontowano ją we wrześniu 2002

 • Poznań (gm. i pow. Poznań, ): w ratuszu na rynku eksponowany jest obraz Stanisława Wróblewskiego z roku 1919 przedstawiający pomnik Jana N. z rynku (zobacz wyżej). Obraz całkiem udany, tylko żal znacznie ładniejszego otoczenia Jana sprzed 90 lat

 • - Poznań (gm. i pow. Poznań): na XIX-wiecznych rycinach dostrzec można Nepomuka przy moście wiodącym na Ostrów Tumski. Widać ją np. na rysunku J. v. Minuottiego z roku 1833. Nie jest to ten sam, który w tej chwili stoi na dziedzińcu pałacu biskupiego, przy południowej nawie katedry - ten z ryciny trzyma krzyż w jednej ręce (zobacz niżej)

 • Poznań (gm. i pow. Poznań, ): na dziedzińcu pałacu biskupiego, przy południowej nawie katedry jest okazała kamienna figura Jana N. Przeniesiona tu z Kobylegopola (dziś dzielnica Poznania), gdzie stała przed pałacem Mycielskich, i odremontowana w roku 1957. W źródłach daje się niekiedy spotkać datowanie tego obiektu na rok 1694, a to z racji daty fundacji wyrytej na cokole (np. Andrzej Jelski w: "Ochrona Zabytków" 1/2, 2003), co czyniłoby z tego Jana najstarszy obiekt nepomucki w Polsce. Jednak śledztwo przeprowadzone przez Brata Wirtualnego M.Z. obaliło ten pogląd. Oto jego relacja z tych badań:
  "Rzeczywiście na cokole znajduje się napis 'Stawiał Fr. Skaławski R.P. 1694'. Na pewno nie jest to napis wykuty przez rzeźbiarza, autora figury. Nie ten styl i epoka. Nie powstał również raczej przy odnowieniu, o którym mówi dalsza część napisu, czyli w roku 1890. (...) A tu na dodatek katalog podaje datę powstania figury na ok. 1730 rok (bez żadnego wywodzenia tej daty). Gdyby na cokole znajdował się napis z inną datą na pewno autorzy odnieśli by się do niego i napisali o błędnej dacie na cokole lub uznali, że jest to prawidłowa data. To przecież opracowanie naukowe i nieprawdopodobne jest aby autorzy podali inną niż na figurze datę jej powstania bez komentarza. Reasumując tą kwestię. Napis na pewno nie jest dziełem twórcy figury. Powstał przy jednym z kolejnych remontów. Na pewno nie przed 1890 r. Mało prawdopodobne, że przy przenosinach w roku 1957 z Kobylego Pola. Najprawdopodobniej pod koniec XX wieku. Nie wiem dlaczego się pojawił i na jakiej podstawie źródłowej się opiera. Wiem, że informacja w nim zawarta jest błędna. Decydujące znaczenie dla datowania ma kartusz znajdujący się na lewym boku (patrząc od frontu) cokołu. Znajdują się na nim herby Nałęcz oraz Odrowąż i inicjały F.S.Ch.P. Jest to oznaczenie fundatora figury Franciszka Skaławskiego herbu Nałęcz. Herb Odrowąż odnosi się do jego żony Jadwigi Mieszkowskiej. F. S. Ch. P. to inicjały oznaczające Franciszek Skaławski Chorąży Poznański. Aby sprawdzić daty z życia Franciszka Skaławskiego nie trzeba być na szczęście archiwistą. Biblioteka Kórnicka udostępniła ogółowi Genealogie Szlachty Wielkopolskiej ze znajdujących się w jej zasobach tzw. tek Dworzaczka. Włodzimierz Dworzaczek to profesor UAM (zm. 1988), wybitny historyk, genealog, wydawca źródeł. Z informacji o Franciszku Skałwskim tam zawartych wynika, że:
  1. Z Jadwigą Mieszkowską ożenił się po 1694 r. (ok. 1698)
  2. Chorążym poznańskim został w r. 1732/1733. W roku 1737 (tuż przed śmiercią) awansował i został kasztelanem gnieźnieńskim. Wcześniej (przed 1732) był podczaszym poznańskim. Przed 1712 rokiem nie pełnił prawdopodobnie żadnego urzędu. Gdyby nawet pełnił to nie mógł to być urząd chorążego poznańskiego. Urzędy ziemskie były dożywotnie i można było jedynie awansować. Urząd podczaszego jest o kilka stopni w hierarchii niżej od chorążego. Niemożliwa jest kombinacja chorąży - podczaszy - chorąży.
  W oczywisty sposób w 1694 r. Franciszek Skaławski nie mógł fundować figury jako chorąży poznański i mąż Jadwigi Mieszkowskiej. Poza tym był wówczas około 26 letnim młodym człowiekiem, któremu pewnie nie w głowie były dewocyjne fundacje.
  Jedynym wytłumaczeniem mogłoby być to, że kartusz dodano lub zmieniono na istniejącej od 1694 r. figurze w latach 1732 -1737 po awansie na chorążego poznańskiego a przed tym jak został kasztelanem. Jest to jednak nieprawdopodobne.
  Po pierwsze to za wcześnie na Nepomucena w Poznaniu. (Ja też spotkałem się w różnych prowincjonalnych muzeach, jak Ty w Gnieźnie, z datowaniem rzeźb JN na XVII wiek. Należy to jednak złożyć, jeżeli nie ma konkretnego dowodu, a nie spotkałem się z takowym, na karb obiegowych twierdzeń. Barok potocznie najbardziej kojarzy się z wiekiem XVII. )
  Po drugie, w 1694 roku żonaty był z inną kobietą, z którą miał żyjące jeszcze w 2 poł. XVIII w. córki. Czyli nie wypada zapominać o zmarłej.
  Po trzecie był bardzo młody.
  Po czwarte kartusz nie wygląda na powstały w innym czasie niż reszta.
  Po piąte autorzy KZS datują figurę na ok. 1730 czyli prawdopodobnie nie na podstawie biografii fundatora (napisaliby po 1732 lub 1732-1737). Tą inną podstawą mogą być jakieś nieznane mi informacje albo też cechy architektoniczne zauważalne dla fachowców. To różnica prawie 40 -tu lat. Reasumując wszystko wskazuje, że figura powstała po 1732 r., a przed 1737 r."

 • Poznań (gm. i pow. Poznań, ): kościół pojezuicki, dziś kolegiata farna - biała figura Nepomuka w ołtarzu św. Krzyża, w lewej kaplicy przy prezbiterium. Jest to, wykonana przez Jana Żoka w 1948 roku, kopia zniszczonego w 1945 roku jezuickiej rzeźby. Ołtarz pochodzi z roku 1743, więc nowa figura zastąpiła starą po ponad 200 latach od jej stworzenia. Przy farze w roku 1732 założono Bractwo św. Jana Nepomucena (>>), stąd w tym kościele prócz tej figury był jeszcze relikwiarz - zobacz niżej

 • Poznań (gm. i pow. Poznań, ): jeden z elementów polichromii zakrystii poznańskiej fary (kościół pojezuicki) to wizerunek Jana N. Jest to popiersie świętego namalowane w otoku w rogu sufitu, uzupełnione o napis "S-tus Joannes Nepomuc." (nad: Thomas)

 • - Poznań (gm. i pow. Poznań): kościół pojezuicki, dziś farny - figura świętego adorującego krzyż w pierwszej kaplicy lewej nawy, przy wejściu, okazała się być wizerunkiem innego świętego Jana - jezuickiego świętego z Francji Jana Franciszka Regis, i jako taka zostaje wykreślona z ewidencji (nad: M.Z.). Podczas mojej wizji lokalnej rzeźba zasłonięta była po pierś styropianową tablicą i nie działało oświetlenie. Wszystko to w połączeniu z podobieństwem ikonograficznym oraz brak wzmianek w źródłach tłumaczy pomyłkę

 • ¿ Poznań (gm. i pow. Poznań): są doniesienia o istnieniu Nepomucena w skrzydle zachodnim dawnego kolegium jezuickiego. To wspólny z farą zespół zabudowań. Tam jest teraz Urząd Miejski (uwaga: do sprawdzenia!) (nad: M.Z.)

 • Poznań (gm. i pow. Poznań): w kościele św. Józefa odnaleźć można ładnego drewnianego Nepomuka z XVIII wieku

 • Poznań (gm. i pow. Poznań): obraz Jana N. z Matką Boską w otoczeniu aniołów dzierżących  gwiazdy w ołtarzu kościoła św. Antoniego Padewskiego (franciszkanów) przy ul. Ludgardy pochodzi z roku 1775, lecz przemalował go Hieronim Späth w roku 1893. Odwiedziłem ten kościół 2007-11-22 i nie udało mi się znaleźć tego obrazu, być może nie jest eksponowany. Wyczytałem za to informację, że przy drugim filarze prawej nawy bocznej był niegdyś ołtarz nepomucki, lecz wtórnie umieszczono w nim obraz MB Samotrzeciej. Znalazłem ten ołtarz - zachodzi więc pytanie, czy obraz z 1775 roku był pierwotnie na wyposażeniu tego ołtarza? Kształt obrazu zdaje się pasować do ołtarza. Lecz gdzie obraz jest teraz? (uwaga: należy sprawdzić w źródłach)

 • Poznań (gm. i pow. Poznań): w tym samym kościele franciszkanów przy ul. Ludgardy (zobacz wyżej) jest biały Nepomuk, z rękami rozłożonymi (nad: J.G.). Ja byłem tam ponownie w końcu 2008 roku i nie udało mi się zobaczyć tego Jana

 • - Poznań-Garbary (gm. i pow. Poznań): niedaleko Warty, przy kościele Bożego Ciała, w latach 50-tych XVIII wieku stała jeszcze jedna figura Jana N., dziś nieistniejąca. Czy figura, na którą Karmelici otrzymali materiał od Magistratu (1747) jest właśnie tą figurą, figurą z Rynku czy też jeszcze inną rzeźbą?

 • Poznań-Garbary (gm. i pow. Poznań, ): w tymże pokarmelickim kościele Bożego Ciała przy ulicy Strzeleckiej 40 odnaleźć można owalny obraz nepomucki z połowy XVIII wieku, w rokokowej ramie

 • Poznań-Garbary (gm. i pow. Poznań, ): w kościele Bożego Ciała jest regencyjny konfesjonał z wizerunkiem Jana N. z lat 1738-1740

 • Poznań-Garbary (gm. i pow. Poznań, ): w kościele Bożego Ciała, na ścianie po prawej stronie prezbiterium wisi barokowy obraz przedstawiający apoteozę Jana N. Anioł przynosi Janowi wieniec chwały od widocznej w rogu MB ze Starej Boleslavi (nad: P.K.)

 • Poznań (gm. i pow. Poznań): w kościele Bernardynów przy Placu Bernardyńskim, w lewym rogu prezbiterium stoi biały Jan N. z krzyżem (nad: J.G.)

 • Poznań-Śródka (gm. i pow. Poznań, ): w pofilipińskim kościele św. Małgorzaty przy Rynku Śródeckim jest nieduży biały Nepomuk z rozłożonymi rękami (nad: J.G.)

 • Poznań (gm. i pow. Poznań, ): w Muzeum Etnograficznym przy ulicy Mostowej 7 przechowywany jest drewniany Jan N. z Kuchar (gm. Gołuchów, pow. Pleszew), oczywiście w stylu ludowym. Ustawiony jest na wysokim drewnianym profilowanym słupie i chroniony piramidalnym daszkiem. II połowa XIX wieku (MNP Esz4921) (nad: Bajarka)

 • Poznań (gm. i pow. Poznań, ): w kościele św. Wojciecha przy ul. Św. Wojciech 1, w Krypcie Zasłużonych, przechowywana jest niewielka figurka Jana N. w aureoli, z uszkodzoną lewą dłonią i bez krzyża (nad: JJK <- AniaS)

 • Poznań-Antoninek (gm. i pow. Poznań): naprzeciw Młyńskiego Stawu, przy ul. Browarnej na Antoninku jest krępa kamienna figura Jana N. na wysokim cokole, wśród drzew. Na pierwszy rzut oka kojarzy się raczej ze świętym Mikołajem grożącym palcem niegrzecznym dzieciom

 • Poznań-Jeżyce (gm. i pow. Poznań, ): kapliczka nepomucka przy ul. Bukowskiej 125 (pomiędzy ul Szpitalną a Polską) z przełomu XIX i XX wieku. W półkolistej wnęce górnej kondygnacji znajduje się drewniana, polichromowana figura Jana N.

 • Poznań-Ławica (gm. i pow. Poznań): przy trasie na lotnisko, w pobliżu Geanta, stoi słupowa kapliczka nepomucka na planie kwadratu, z zaniedbaną figurą Jana N. (nad: D.K.)
^
Poznań pow. Poznań gm. Poznań ul. Lubrańskiego 1
 

W Muzeum Archidiecezjalnym przechowuje się pochodzący z kościoła pojezuickiego, dziś kolegiaty farnej, piękny barokowy relikwiarz z relikwiami (>>) naszego Ulubionego Świętego. Relikwie (>>) te sprowadzono do starej fary w uroczystej procesji w roku 1737, a ofiarowane zostały przez podkomorzego poznańskiego Franciszka z Bnina Radeckiego i jego żonę dla założonego 5 lat wcześniej Bractwa św. Jana Nepomucena (>>). Relikwiarz wykonano w tym samym roku lub niedługo potem, a formą przypomina figurę z poznańskiego rynku^
Poznań pow. Poznań gm. Poznań ul. Lubrańskiego 1
 

W magazynie Muzeum Archidiecezjalnego przechowywany jest barokowy Nepomuk z Radomicka (zobacz niżej >>) (gm. Lipno, pow. Leszno). Pochodzi II połowy XVIII wieku, wykonany z drewna lipowego, polichromowany, około 1,5 m. Na szyi Jana widoczny złoty medal, zapewne z wizerunkiem MB ze Starej Boleslavii. Stał niegdyś na radomickim cmentarzu, lecz wskutek postępującego zniszczenia (zwłaszcza część górna, biret) proboszcz tamtejszej parafii chciał przenieść go do kościoła, a na zewnątrz postawić figurę Jana Pawła II lub innego świętego. Ostatecznie figura w roku 2005 trafiła do muzeum^
Poznań pow. Poznań gm. Poznań ul. Lubrańskiego 1
 

W magazynie Muzeum Archidiecezjalnego przechowywana jest drewniana rzeźba ludowa Jana N., o wysokości 120 cm, pochodząca z Wielkopolski z XIX wieku. Cechą charakterystyczną jest brak krzyża i uszczerbek w kwadratowej podstawie (nad: P.K.)^
Poznań pow. Poznań gm. Poznań ul. Lubrańskiego 1
 

W magazynie Muzeum Archidiecezjalnego przechowywana jest drewniana polichromowana rzeźba ludowa Jana N. w eleganckim kontrapoście, o wysokości 92 cm, pochodząca z Siekierek (gm. Kostrzyń, pow. Poznań, depozyt tamtejszej parafii), z XVIII wieku. Cechą charakterystyczną jest - niestety - brak głowy. Pozostał jedynie ułomek twarzy. Utrącone fragmenty krzyża, pęknięcie idące przez pierś postaci, zniszczona polichromia (nad: P.K.)

 

^
Poznań pow. Poznań gm. Poznań ul. Lubrańskiego 1
 

W magazynie Muzeum Archidiecezjalnego przechowywana jest drewniana polichromowana rzeźba ludowa Jana N. o wysokości 55 cm, pochodząca z kapliczki z okolic Poznania, z XIX wieku. Cechą charakterystyczną jest brak dłoni i krzyża, długa niebieska stuła i statyczność ujęcia (nad: P.K.)


^
Poznań pow. Poznań gm. Poznań
 

W magazynie Muzeum Archidiecezjalnego przechowywana jest drewniana polichromowana rzeźba ludowa Jana N., o wysokości 58,5 cm, pochodząca z Bralina (pow. Kępno, gm. Barlin), z XIX wieku. Ciekawy gest Jana skierowany w stronę krzyża, który dawniej trzymał w ręku (nad: P.K.)^
Poznań pow. Poznań gm. Poznań ul. Lubrańskiego 1
 

W magazynie Muzeum Archidiecezjalnego przechowywana jest drewniana polichromowana rzeźba ludowa Jana N. o wysokości 100 cm. Cechą charakterystyczną jest brak prawej dłoni i wzniesienie lewej na poziom barku (nad: P.K.)^
Poznań pow. Poznań gm. Poznań ul. Lubrańskiego 1
 

W magazynie Muzeum Archidiecezjalnego przechowywana jest drewniana polichromowana rzeźba ludowa Jana N. o wysokości 79 cm, pochodząca z Wielkopolski, z XIX wieku. Cechą charakterystyczną jest brak obu dłoni (nad: P.K.)^
Poznań pow. Poznań gm. Poznań ul. Lubrańskiego 1
 

W magazynie Muzeum Archidiecezjalnego przechowywana jest drewniana polichromowana rzeźba ludowa Jana N. o wysokości 92 cm, pochodząca ze Lwówka (pow. Nowy Tomyśl, gm. Lwówek), z początku XIX wieku. Cechą charakterystyczną jest brak obu dłoni (nad: P.K.)^
Poznań pow. Poznań gm. Poznań ul. Lubrańskiego 1
 

W magazynie Muzeum Archidiecezjalnego przechowywana jest uszkodzona kamienna figura Jana N. o wysokości około 120 cm, nieznanego pochodzenia. Ma ona utrąconą głowę, która szczęśliwie zachowała się (nad: P.K.)^
Poznań pow. Poznań gm. Poznań ul. Lubrańskiego 1
 

W magazynie Muzeum Archidiecezjalnego przechowywana jest kamienna głowa Jana N. nieznanego pochodzenia (nad: P.K.)^
Poznań pow. Poznań gm. Poznań ul. Lubrańskiego 1
 

W magazynie Muzeum Archidiecezjalnego przechowywana jest drewniana polichromowana rzeźba Jana N. (nr inw. 2155), pochodząca z Chludowa (pow. Poznań, gm. Suchy Las). Cechą charakterystyczną jest brak dłoni i krzyża. Postać oddana w kontrapoście, z prawym butem wysuniętym poza obręb sutanny (nad: P.K.)^
Poznań pow. Poznań gm. Poznań ul. Lubrańskiego 1
 

W magazynie Muzeum Archidiecezjalnego przechowywana jest drewniana polichromowana rzeźba Jana N., pochodząca z kościoła Przemienienia Pańskiego w Poznaniu, u zbiegu ulic Długiej i Garbary. Cechą charakterystyczną jest brak lewej ręki i krzyża. Figura, o cechach barokowych, ma dobrą klasę i precyzyjnie oddane detale. Głowa zwrócona w prawo, na szyi medal, zapewne z wizerunkiem MB ze Starej Boleslavii (nad: P.K.)^
Poznań pow. Poznań gm. Poznań ul. Lubrańskiego 1
 

W magazynie Muzeum Archidiecezjalnego przechowywana jest drewniana rzeźba Jana N. o wysokości 130 cm nieznanej proweniencji. Cechą charakterystyczną jest uszkodzenie biretu, prawej ręki i krzyża. Jest za to metalowa aureola, co prawda z jedną już tylko gwiazdą (nad: P.K.)^
Poznan-Kiekrz pow. Poznań gm. Poznań ul. ks. E. Nawrota / Sanatoryjna
 

Niedaleko kościoła, przy skrzyżowaniu ulic kamienny Jan N. w aureoli, na ceglanym cokole, chropawy i surowy w wyrazie^
Poznan-Kiekrz pow. Poznań gm. Poznań  
 

W kościele NMP i Michała Archanioła, w ołtarzu bocznym z lat 1720-30, znajduje się obraz Jana N. z II połowy XVIII wieku. Jan trzyma palec przy ustach, ma biret, aureolę krzyż i palmę. W tle scena Topienia oraz główki anielskie

 

^
Powiat Poznań - poza stolicą powiatu (16 + 2)


^
Tulce pow. Poznań gm. Poznań  
 

W kościele Narodzenia NMP, w ołtarzu św. Izydora z lat 30. XVIII wieku, znajduje się polichromowana drewniana figura Jana N. z krzyżem (zapewne wtórnym) i biretem w rękach (nad: H.Jakóbczak)^
- Murowana Goślina pow. Poznań gm. Murowana Goślina  
 
 

Na rynku stał przed wojną Nepomuk w towarzystwie Wawrzyńca. Przypomniano o tym podczas jarmarku w lipcu 2004, kiedy to aktorzy odegrali role figur z pomników i - uroczyście odsłonięci - zaczęli ze sobą rozmawiać. Był to jeden z wielu pomysłów mających odtworzyć nastrój przedwojennego miasteczka

 


 • Kicin (gm. Czerwonak, pow. Poznań, ): dzwon Nepomucen w drewnianym kościele św. Józefa z lat 1749-1751, w latach 80.XX wieku ustawione na ziemi koło kościółka. Postać Jana N. widoczna jest na dzwonie, pod nią widnieje data 1752(?). Kościół i dzwon fundował biskup poznański Józef Kierski, były proboszcz w Kicinie - świadczy o tym umieszczony z drugiej strony płaszcza dzwonu herb Jastrzębiec (Kierskich) na biskupiej tarczy. Dzwon ma pionowe pęknięcie (uzup.: P.K.)
 • Mosina (gm. Mosina, pow. Poznań, ): u zbiegu ulic Farbiarskiej i Sowinieckiej stoi figura Jana N. przeniesiona z pobliskiej parafii w Białczu, gdzie odnalazł ją ksiądz Edward Majka, proboszcz parafii św. Mikołaja w Mosinie. Po renowacji ustawiono ją w tym miejscu w październiku 2000 roku

 • - Mosina (gm. Mosina, pow. Poznań, ): do 1943 roku stała tu figura Jana N., którą Niemcy wrzucili go do Kanału Mosińskiego. Mimo to mieszkańcy nadal oddawali hołd świętemu, gromadząc się nad kanałem. Niemcy rozbili zatem pomnik na drobne kawałki, które rzeczka uniosła z prądem
 • Buk (gm. Buk, pow. Poznań, ): zaraz za Bukiem (powiat poznański), ale jeszcze przed Wojnowicami, przy drodze wylotowej na Opalenicę, jest barokowa figura Jana N. z roku 1747 na krępej kolumnie ustawionej na cokole. Ten ozdobiono we frontowej płycinie tablicą z herbem Nałęcz fundatora, Wiktora Raczyńskiego. W dwóch bocznych widnieje ornament wstęgowo - cegłowy, muszle i liście akantu. Na kolumnie wijący się napis: Honorem Meum Nemini Da(bo?). Jan jest mocno skorodowany. Figurę usytuowano na skraju majętności Raczyńskich na granicy z dobrami bukowskimi. Przez ponad 200 lat mieszkańcy Wojnowic pieszo podążający do kościoła w Buku traktowali figurę jako półmetek drogi do kościoła. W 1940 roku Niemiec mieszkający najbliżej figury zrzucił rzeźbę z piaskowca, a ta rozpadła się na części. Poszczególne części przechowano. Usilne starania mieszkanki Wojnowic sprawiły, że proboszcz bukowski ks. Antoni Chilomer zajął się sprawą odbudowy figury. Obecna kolumna jest niższa o około 100 cm. Prawdopodobnie rok nowego poświęcenia figury to 1954

 

^
Modrze pow. Poznań gm. Stęszew ul. Główna / Kościuszki 8
 

Przy kościele, na wysokim imponująco profilowanym (ciekawe baniaste poszerzenie na dole, spływy) cokole stoi tu barokowy kamienny Jan N. z końca XVIII wieku, w aureoli, być może nowszy niż cokół. Figura niedawno przeszła renowację (nad: Bajarka)^
Modrze pow. Poznań gm. Stęszew ul. Kościuszki 6
 

W ogrodzie przy plebanii stoi kamienna rzeźba Jana N. na prostym cokole

 • Krosinko (gm. Mosina, pow. Poznań): w drewnianej kapliczce na słupie, do którego przymocowano też drewnianego dzięcioła, jest współczesno-ludowa kolorowa figura Jana N. w stule (nad: Basia)

 • Łódź (gm. Stęszew, pow. Poznań, ): przy drodze Buk-Mosina, na skrzyżowaniu dróg, nad jeziorem Dymaczewskim jest XIX-wieczna kamienna figura Jana N. z napisem "Fundacja Młodzieży Parafii Łódzkiej 1947" (nad: JJK)

 • Sapowice (gm. Stęszew, pow. Poznań, ): kamienny Jan N. na potężnej kolumnie pomalowanej na żółto. Figura ma resztki polichromii i puste ręce - krzyż gdzież zniknął. Bardzo podobny do tego z Kwilcza (zobacz niżej) (nad: Bajarka)

 • Tarnowo Podgórnene (gm. Tarnowo Podgórne, pow. Poznań, ): w kościele Wszystkich Świętych znajduje się rokokowy ołtarzyk boczny z połowy wieku XVIII z obrazem "Pojmanie Świętego Jana Nepomucena" (rzadki motyw!) oprawiony w srebrna sukienkę

 • Tarnowo Podgórne (gm. Tarnowo Podgórne, pow. Poznań, ): w kościele Wszystkich Świętych znajduje się obraz Wszystkich Świętych, a w tłumie postaci zauważyć można wystającego zza innych świętych Jana N.


^
Konarzewo pow. Poznań gm. Dopiewo ul. Szkolna
 

Naprzeciwko narożnika ogrodzenia parku pałacowego na wyjątkowo potężnym, wysokim profilowanym cokole zdobionym wolutami umieszczono okazałą kamienną figurę Jana N. Jana ukazano w kontrapoście, z krzyżem trzymany niemal poziomo w rękach. Całość otoczona kamienną balustradą, z kutą bramką. 1745 rok, fundacja właścicieli pałacu Radomickich^
Skórzewo pow. Poznań gm. Dopiewo  
 
 

Przy plebanii figura Jana N. z XIX wieku

 

^
Jaryszki pow. Poznań gm. Dopiewo S11
 
 

Wymalowana na niebiesko figura Jana N. przy drodze, nad rzeczką Michałówką (nad: J.M.)

 

^
Mrowino pow. Poznań gm. Rokietnica ul. Poznańska (DW 184)
 

Na masywnym słupie stoi przydrożna kamienna polichromowana figura Jana N. z palcem na ustach, w birecie i z palmą, z roku 1930. W roku 2017 odnowiony ze środków sołectwa Cerekwica-Mrowino: Jan ma teraz gładki granitowy cokół, biało-czerwone szaty i zieloną palmę. Napis głosi: "ŚWIĘTY JANIE NEPOMUCENIE / CZUJNY STRÓŻU JĘZYKA, / NAUCZ MNIE STRZEC JĘZYK MÓJ / OD GRZECHU OBMOWY / A.D. 1930/2017" (nad: P.K., uzup: L.R.)^
  Golęczewo pow. Poznań gm. Suchy Las  
 

Polichromowana szablonowa figura Jana N. na kolumnie, zapewne z początku XX wieku. Brak krzyża, który niegdyś Jan trzymał w dłoniach^
Powiat Środa Wielkopolska (część, +1)

zobacz na mapie google >>

zobacz obiekty z części powiatu w granicach d.woj. kaliskiego >>


     


^
¿ Kolniczki / Boguszynek pow. Środa gm. Nowe Miasto  
 
 

Zapisałem tu niegdyś znalezioną gdzieś informację, że w kościele parafialnym znajduje się przeniesiona ze starego kościoła figura św. Jana Nepomucena z XVIII wieku. Tymczasem JJK odpytał o figurę tamtejszego proboszcza, który zaprzecza faktowi jej istnienia. Parafianie podpowiadają, że być może jest w pobliskim kościele w Boguszynku (uwaga: należy sprawdzić ponownie w obu miejscach)

 


^
Powiat Międzychód (4 + 2)

zobacz na mapie google >>


 
 
 • Sieraków (gm. Sieraków, pow. Międzychód, ): w kościele pobernardyńskim, w zwieńczeniu w formie glorii barokowego ołtarza św. Antoniego (1731), znaleźć można piękną apoteozę św. Jana Nepomucena. Ikonografia chyba dość ciekawa: poza aniołami trzymającymi atrybuty, jest kobieca postać z kadzielnicą i koroną na głowie (królowa Zofia? Czy raczej postać alegoryczna być może symbolizująca czystą, cnotliwą, wznoszącą się do nieba ofiarę, będącą zwycięstwem nad złem?), jest też scena "wymiany serc" między Chrystusem a inną kobiecą postacią (Ecclesią?). Inicjatorem wzniesienia ołtarza w 1731 roku był ówczesny miejscowy gwardian bernardynów Jan Nepomucen Kirpheter. Są też cztery banderole. Zastosowano rzadki symbol dochowania tajemnicy "Sub Rosa" (nad: P.T.)

SECRETA FIDES
BONUS ODOR FAMA BONA
CULTUS PUBLICUS
SUB ROSA

 • - Sieraków (gm. Sieraków, pow. Międzychód, ): w kościele pobernardyńskim do 1925 roku istniał ołtarz śś. Bernardyna ze Sieny, Rocha i Jana Nepomucena, z niewielkim obrazem Jana N. w zwieńczeniu; niestety ołtarz rozebrano i losy obrazu są nieznane (nad: P.T.)

 • - Sieraków (gm. Sieraków, pow. Międzychód, ): w dawnym kościele parafialnym, który spłonął w 1817 roku, przechowywano relikwiarz w formie krzyża z relikwiami (>>) Świętego - wymienia go jedna z XIX-wiecznych specyfikacji. Być może za ich sprowadzeniem do Sierakowa stał także (jak w przypadku poznańskiej fary) Franciszek Radzewski, który pod koniec życia rezydował w Sierakowie. Od roku 1746 był tu obchodzony odpust nepomucki (nad: P.T.)


^
Kwilcz powiat: Międzychód gm: Kwilcz ul. 1 Maja 9
 

W sąsiedztwie pałacu, przy wiodącej doń ulicy, ustawiono masywną kanelowaną rozkosznie kolumnę pomalowaną na różowo, umieszczając na niej kamienną figurę Jana N. Dodać można, że tutejsi ziemianie mieli związki imienne z Janem N.: żoną Jana z Kwilcza była Nepomucena z Bielińskich (połowa XVIII wieku), natomiast w początkach wieku XIX Walerian Kwilecki swemu synowi dał na imię Jan Nepomucen. Obiekt bardzo podobny do tego z Sapowic (zobacz wyżej). Kolory zmienne, aktualnie Jan ma seledynową stułę i spód peleryny. Pojawiła się też pięciogwiaździsta aureola, której poprzednio nie było. Niestety remont kolumny polegał na zatynkowaniu zdobiących ją kanelur^
Kwilcz powiat: Międzychód gm: Kwilcz ul. Wyszyńskiego
 

Zaglądając przez kratę do wnętrza zamkniętego kościoła siódmym zmysłem wyczułem obecność Jana N. W kościele panował mrok, więc weryfikację przeprowadziłem dopiero na postawie powiększonego zdjęcia. I rzeczywiście - w szczycie lewego ołtarza  flankującego prezbiterium jest owalny obraz nepomucki!^
Lubosz powiat: Międzychód gm: Kwilcz ul. Powstańców Wielkopolskich 17 / Pocztowa
 

Kamienna polichromowana figura Jana N. ustawiona na nietypowym cokole - zwężającym się ku górze słupie. Rzeźba statyczna, w birecie, bez aureoli, z krzyżem (nad: L.R.)^
Powiat Szamotuły (11 + 2)

zobacz na mapie google >>
 • -/¿ Szamotuły (gm. i pow. Szamotuły, ): w roku 2005 Rada Miasta podjęła jednogłośnie uchwałę o restytucji zniszczonej figury Jana N. na rynku. Był to kamienny posąg w aureoli, umieszczony na zdobionym profilowanymi gzymsami słupie, odgrodzony metalowym płotkiem od ruchu ulicznego. Kiedy jesienią 2008 roku odwiedziłem miasto, nie zauważyłem tam Jana. Czyżby uchwała nie została jeszcze wykonana?

 • Szamotuły (gm. i pow. Szamotuły, ): w Muzeum znaleźć można oleodruk z wizerunkiem Jana N. z 1880 roku drukowany w Nowej Rudzie

 • Otorowo (gm. i pow. Szamotuły): kamienny polichromowany posąg Jana N. na cokole (nad: A.Pi.)


^
Obrzycko powiat: Szamotuły gm: Obrzycko ul. Kościelna
 

Na przykościelnym cmentarzu znajduje się grób ks. proboszcza Jana Marchwickiego zmarłego w 1903 roku, a na nim umieszczono kamienną szablonową figurę Jana N. (nad: A.Pi.)^
Obrzycko powiat: Szamotuły gm: Obrzycko ul. Kościelna
 

W bocznym ołtarzu kościoła śśw. Piotra i Pawła, w szczycie, znajduje się barokowy obraz Jana N. autorstwa Jana Gładysza z roku 1792 (nad: H.Jakóbczak)

 

 • Słopanowo (gm. Obrzycko, pow. Szamotuły, ): w ołtarzu głównym drewnianego kościoła św. Mikołaja umieszczono - zapewne wtórnie - barokową rzeźbę Jana Nepomucena. Jest niewielka, drewniana i nietypowo polichromowana - ma zieloną rokietę i czerwoną sutannę. Zapewne nie jest to oryginalna polichromia


 • Pniewy (gm. Pniewy, pow. Szamotuły, ): ołtarz nepomucki z roku 1770 w kościele farnym św. Wawrzyńca. Okazały, barokowy, bardzo kolorowy. Jan ma za tło czerwony, obrębiony sobolowym futrem baldachim rozchylany przez putta (nie widać skrzydełek), a nad głową wymyślną w formie muszlę • Wróblewo (gm. Wronki, pow. Szamotuły, ): w jednym z numerów Spotkań z Zabytkami (>>) znalazł się krótki artykuł Anny Wilk p.t. "Mieszkańcy ratują Nepomuka" opatrzony dwoma fotografiami. Opisuje akcję mieszkańców wsi Wróblewo, którzy spostrzegli, że ich piękny kamienny barokowy Jan z 1785 roku, znajdujący się przy drodze na Wronki, niebezpiecznie się przechyla. Podparli go prowizorycznie i planowali wkrótce wylać nową ławę fundamentową pod figurą. Chcieli też z wiejskich funduszy odrestaurować rzeźbę i uporządkować jej otoczenie. Mieli świadomość, że trzeba to robić w porozumieniu z konserwatorem zabytków. Remont udało się przeprowadzić w 2005 roku. Miejscowa tradycja każe odmawiać przed posągiem litanię do Najświętszej Marii Panny. Poświadczają to umieszczone w bogatych, zdobionych herbowymi koronami i wstęgami otokach napisy na cokole:

1785
Piius VI.
Pozwolił Siedm
lat odpustu mówiącym
Litanią
do N. Panny przed tą
figurą

Święty
Janie Nepo
mucenie
Sławny Do
brey Sławy
Patro
nie

Przyby
way Nam
w ostatnim
zgonie
Oddaiem się
Twoiey Obro
nie

Franciszek
Grzesznik
Prosi
o
Zdrowaś
Marya^
Wronki-Zamoście powiat: Szamotuły gm: Wronki ul. Nadbrzeżna
 

Na skarpie Warty, przy kładce biegnącej śladem rozebranego w latach 50. drewnianego mostu, ustawiono współczesną szablonową figurę Jana N. na prostokątnym cokole. Na nim umieszczono napis: "WYPŁYŃ NA GŁĘBIĘ / Łk. 5,4 / JAK CHCE TRADYCJA, / STOJĘ TU PRZY DRODZE, PRZEPRAWIE JA, / + ***** / JAN NEPOMUCEN / PREZBITER W PRADZE CZESKIEJ, MĘCZENNIK, BY CIĘ WESPRZEĆ, UTRUDZONY PRZYJACIELU, / W WĘDRÓWCE DO CELU PODRÓŻY, / PILNIE BACZ, BY DOBREGO CELU // WESTCHNIJMY WSPÓLNIE, A ZNAJDZIESZ / WSPOMOŻENIE U NASZEGO / OJCA NIEBIESKIEGO AMEN. // W ROKU PAŃSKIM 2014, / PRZYWRACAJĄC DAWNY KULT ŚWIĘTEGO / NA ZIEMI WRONECKIEJ". Obiekt ufundowany przez członka Towarzystwa Miłośników Ziemi Wronieckiej Piotra Franka w roku 2014^
Ostroróg powiat: Szamotuły gm: Ostroróg Rynek
 

Na niewielkim rynku, za przystankiem autobusowym znajduje się słup na cokole z polichromowaną figurą Jana N. Na wyposażeniu aureola z dużymi gwiazdami (nad: M.O.)^
Ostroróg powiat: Szamotuły gm: Ostroróg ul. Kościelna
 

W kościele parafialnym Wniebowzięcia NMP z późnobarokowym wystrojem z końca XVIII wieku, na szczycie ołtarza z obrazem św. Floriana (pierwszy ołtarz boczny po lewej stronie licząc od ołtarza głównego), znajduje się pomalowana na złoto figurka Jana N. w lekkim kontrapoście, z krzyżem w prawej dłoni i palcem wskazującym lewej dłoni położonym na ustach (nad: M.O.)^
¿ Niewierz powiat: Szamotuły gm: Duszmiki ul. Długa 14
 

Na prywatnej posesji, przy rozstajach, stoi ażurowana murowana kapliczka na słupie, w niej kamienna polichromowana figura świętego z palmą. Zakładam, że jest to Jan N., choć są też wątpliwości - strój jest nieco nietypowy, na piersi duży medalion z inicjałami IHS i brak zarostu - choć może to tylko wielokrotne malowanie postaci zatarło ten szczegół (uwaga: potrzebne upewnienie się co do identyfikacji postaci) (nad: L.R.)^
Podrzewie powiat: Szamotuły gm: Duszniki  
 

Przy zakręcie drogi kamienna figura Jana N. na prostokątnym cokole pomalowanym na seledynowo (nad: M.S.). Odwiedziłem ją w kwietniu 2009 roku - Jan otoczony został reklamami, w tym solarium w pobliskim zajeździe 'Przystanek Alaska'. Nie oburza mnie to, raczej żenuje brak poczucia estetyki^
Powiat Czarnków-Trzcianka (6)

zobacz na mapie google >>


 


^
Czarnków powiat: Czarnków-Trzcianka gm: Czarnków  
 

W kościele św. Marii Magdaleny, w lewej nawie jest kaplica Jana N. dobudowana w roku 1757 z fundacji Mikołaja Swinarskiego herbu Poraj (+1773), podczaszego kaliskiego i jego żony Anny z Bnińskich, a w niej ołtarz ozdobiony drewnianą polichromowaną figura JN. Kaplica jest jednocześnie mauzoleum rodziny Sinarskich, dziedziców Kruszewa, którzy najwyraźniej obrali sobie Jana za opiekuna (nad: H.Jakóbczak)


^
Dębe powiat: Czarnków-Trzcianka gm: Czarnków ul. Poznańska (DW 182)
 

Ładna ceglana ażurowa kapliczka o pięciu szczytach, o formach nieco neogotyckich. W górnej kondygnacji kamienna polichromowana figura Jana N. w aureoli (nad: L.R.)^
Połajewo powiat: Czarnków-Trzcianka gm: Połajewo  
 

W kościele znajduje się rzeźba Jana N. z przełomu wieków XVIII i XIX, utrzymana w stylu rokokowo-ludowym (uwaga: należy się upewnić, że chodzi o to Połajewo, a nie - jak w przypadku informacji o ołtarzu z obrazem JN - o Połajewo na Kujawach >>)


^
Wieleń powiat: Czarnków-Trzcianka gm: Wieleń  
 

W bocznej kaplicy kościoła Wniebowzięcia NMP i Michała Archanioła jest fresk nepomucki ujęty ozdobną, również malowaną, ramą (nad: arkadoo)^
Lubasz powiat: Czarnków-Trzcianka gm: Lubasz ul. Kościelna
 

W późnobarokowym kościele ciekawy barokowy obraz przedstawiający klęczącego Jana N. z rozpostartymi rękami, w towarzystwie anioła z palcem przy ustach podającego palmę, adorującego MB z Dzieciątkiem. Są tam jeszcze dwa inne anioły i scena Topienia w tle. Zapewne jest to dzieło prowincjonalnego warsztatu z końca XVIII wieku (nad: L.R.)^
Sławno powiat: Czarnków-Trzcianka gm: Lubasz  
 

"Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich" (Tom X) donosi, że w środku osady stoi kamienna statua św. Jana Nepomucena. I rzeczywiście, nad brzegiem stawu na rzeczce Gulczance i na zastawce regulującej poziom wody, na prostopadłościennym cokole, stoi kamienna figura Jana N. w gwiaździstej aureoli. W roku 2012 przeprowadzono renowację obiektu, jednak zrekonstruowany ceglany cokół nieco utracił ze swej urody. Nowy, w przeciwieństwie do starego (który również nie był oryginalny), jest jednoczłonowy, bez gzymsów. Obiekt pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku i jest fundacją dworską, być może Dulińskich (lub poprzednich właścicieli majątku). Usytuowany jest na granicy dawnego parku dworskiego i zdecydowanie nie jest to środek osady. Być może więc obecna lokalizacja nie jest pierwotna^
Powiat Piła (część, 1)

zobacz na mapie google >>

zobacz resztę powiatu leżącą na terenie d.woj. gnieźnieńskiego >>


     


^
Skrzatusz pow. Piła gm. Szydłowo  
 

W kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przechowywana jest srebrna plakieta z warsztatu G.W. w Nysie, działającego w latach 1719-31. Jest to dar J. Brandtschowskiego z roku 1727. Wykonana ze złoconego srebra, repusowana i grawerowana, opatrzona puncą Nysy - lilią. W owalu widoczny pomnik Jana N. na cokole, z pięcioma gwiazdami wokół głowy. Krzyż i palma, widoczny napis "IOA: IAC: / BRANDT / SCHOWS / KIJ" (nad: H.Jakóbczak, za: www.rocznikskrzatuski.pl, 07/2015, strona 118)

 

^
Powiat Oborniki (3)

zobacz na mapie google >>


 


^
  Bąblin powiat: Oborniki gm: Oborniki  
 

Polichromowany Jan N. na kamienno-ceglanym cokole, ponoć z roku 1992. Stoi nad Wartą w miejscu największego zasięgu powodzi. Rzeźba jest polichromowana, ma biret, duży krzyż na lewym ramieniu, stoi w kontrapoście, ma nieco zaburzone proporcje i robi wrażenie barokowej - czy na pewno data podawana w sieci jest prawdziwa? Może wtórnie umieszczono tu starszą figurę? A może jest to kopia innego obiektu? (nad: L.R.)^
Rożnowo powiat: Oborniki gm: Oborniki ul. Kościelna 1
 

W kościele św. Katarzyny boczny ołtarz flankuje polichromowana figura Jana N., już bez krzyża w dłoniach. XVIII wiek (nad: L.R.)^
Wełna powiat: Oborniki gm: Rogoźno  
 

W drewnianym kościele Podwyższenia Krzyża jest malowidło przedstawiające Jana N., najprawdopodobniej dzieło pochodzącego z Moraw poznańskiego franciszkanina z Adama Swacha [ur. 1668 w Daczycach na Morawach - zm. 1747 w Poznaniu, tworzącego w Lądzie, Poznaniu, Pyzdrach, Łowiczu, Krasnymstawie, Studziannej, Owińskach i Jarosławiu (>>)] z lat 1728-31


^
Powiat Śrem (część, 1 + 1)

zobacz na mapie google >>

zobacz obiekty z części powiatu w granicach d.woj. kaliskiego >>


     


^
- Gogolewo powiat: Śrem gm: Książ Wielkopolski  
 

Przy dawnej szkole, przy bocznej drodze prowadzącej na cmentarz i do drewnianego kościoła nad Wartą, po jej lewej stronie, w murowanej kapliczce na prostopadłościennym cokole rezydowała niegdyś z barokowa drewniana figura Jana N. z XVIII wieku. Być może została zniszczona podczas II Wojny Światowej. Zastąpiona nowszą (współczesną?). Również kapliczka radykalnie zmieniła swą formę (zobacz niżej) (nad: P.K.)

 

^
Gogolewo powiat: Śrem gm: Książ Wielkopolski  
 

 Współczesna drewniana figura Jana N. w kapliczce przy dawnej szkole, przy bocznej drodze prowadzącej na cmentarz i do drewnianego kościoła nad Wartą, po jej lewej stronie. Być może zastąpiła ona starą barokową figurę zniszczoną w czasie II Wojny Światowej  (zobacz wyżej). Również kapliczka radykalnie zmieniła swój image - jest to teraz nieco dziwaczna w formie ażurowa klatka na czerech kolumienkach na grubej niskiej kolumnie. Obiekt niedawno wyremontowany i odmalowany. Aureola, krzyż na lewym ramieniu, styl naiwny^
Powiat Nowy Tomyśl (6)

zobacz na mapie google >>


 


^
Łomnica powiat: Nowy Tomyśl gm: Zbąszyń  
 

Kamienna figura Jana N. koło drewnianego kościoła św. Wawrzyńca. Bardzo ciekawy jest cokół - barokowo uformowany, bogato rozczłonkowany i wzmocniony czymś w rodzaju szkarp. Obok Jana - św. Wincenty a'Paulo, obie barokowe figury pochodzą z roku 1770^
Przyprostynia powiat: Nowy Tomyśl gm: Zbąszyń ul. Świętojańska 1 / Prandoty
 

Ładny Jan N. pod daszkiem (>>). Kamienny, polichromowany, z krzyżem w dłoniach i pięciogwiaździstą aureolą. Cokół nowszy, lastrikowy, dwuczłonowy. Figura pochodzi z 1857 roku. Ulicę nazwano od niej Świętojańską^
Lwówek powiat: Nowy Tomyśl gm: Lwówek ul. Świętojańska
 

W gotyckim kościele NMP Wniebowziętej, przy prawym filarze, stoi kamienna (?) figura Jana N. w gwiaździstej aureoli (nad: P.K.)


^
Bukowiec powiat: Nowy Tomyśl gm: Lwówek ul. Kościelna
 

W centrum wsi, przy kościele św. Marcina, stoją dwie figury świętych, w tym kamienny polichromowany Jan N. (nad: Bajarka)^
Brody powiat: Nowy Tomyśl gm: Lwówek  
 

W drewnianym kościele św. Andrzeja, w bocznym ołtarzu po lewej stronie nawy, znajduje się pozłacana figura Jana N. (nad: P.K.)^
Brody powiat: Nowy Tomyśl gm: Lwówek  
 

W drewnianym kościele św. Andrzeja (zobacz wyżej), w prawym ołtarzu znajduje się górny obraz z wizerunkiem Jana N. (nad: Pietrosul)

 

^
Powiat Międzyrzecz (10)

zobacz na mapie google >> • Kęszyca (gm. i pow. Międzyrzecz): w starym, ceglanym kościele św. Marcina piękny olejny obraz Jana N. adorującego krzyż. Przed Janem otwarta Księga, czaszka i klepsydra (nad: U.J.S. -> JJK)

 • Pszczew (gm. Pszczew, pow. Międzyrzecz, ): betonowa figura Św. Nepomucena znajdowała się na rozjeździe dróg w kierunku Stołunia i Międzychodu. Urząd Gminy, animowany również przez Towarzystwo Miłośników Pszczewa, sfinansował remonty wszystkich kapliczek w gminie, a więc również tej. Remont polegał na podwyższeniu cokołu i wykonaniu nowej figury (zobacz niżej) - niestety stara betonowa figura zalega w głębokim nieposzanowaniu na placu Zakładu Usług Komunalnych

 • Pszczew (gm. Pszczew, pow. Międzyrzecz, ): w miejscu starej betonowej figury JN wyrzuconej podczas remontu (zobacz powyżej) stanęła drewniana rzeźba JN, wykonana przez H. Grudzień, ustawiona została w dniu 31.12.2005. Polichromowana - choć farba złazi już po trzech latach, ma tylko trzy gwiazdy w aureoli (nad: JJK)

 • Trzebiszewo (gm. Skwierzyna, pow. Międzyrzecz, ): we wnęce na ścianie kościoła nad wejściem głównym neoromańskiego kościoła pod wezwaniem Jana N. jest rzeźba JN. Na oko drewniana, polichromowana, w gwiaździstej aureoli, z palmą w ręku. Ładna, o cechach barokowych - zapewne starsza niż kościół i umieszczona tu wtórnie

 • Trzebiszewo (gm. Skwierzyna, pow. Międzyrzecz, ): w neoromańskim kościele pod wezwaniem JN jest wizerunek Jana N. na feretronie (nad: JJK)

 • Trzebiszewo (gm. Skwierzyna, pow. Międzyrzecz, ): w neoromańskim kościele pod wezwaniem JN jest obraz Jana N. (nad: JJK)

 • Brójce (gm. Trzciel, pow. Międzyrzecz): figura Jana N. w ołtarzu głównym w tutejszym neogotyckim kościele

 • Bledzew (gm. Bledzew, pow. Międzyrzecz): XVIII-wieczna kamienna figura JN na rynku ustawiona na bielonym cokole. Jan ma aureolę, w której zostały tylko cztery gwiazdy


^
Sokola Dąbrowa powiat: Międzyrzecz gm: Bledzew  
 

W centrum wsi, przy kościele Wniebowzięcia NMP, stoi kamienna figura Jana N. z 1867 roku na cokole (nad: Pietrosul)

 

^
Stary Dworek powiat: Międzyrzecz gm: Bledzew  
 

Przy drodze do Zemska kamienna rzeźba Jana N. stoi, jako jedna z figur, na przyporze trójbocznego cokołu okazałej barokowej kapliczki NMP. Obiekt został odnowiony w roku 2014 (nad: Pietrosul)

 

^

Powiat Wałcz (4 + 1)

dziś w województwie zachodniopomorskim, dawniej w poznańskim

zobacz na mapie google >>


 
 • Rutwica (gm. i pow. Wałcz, ): kamienna polichromowana figura Jana N. na piramidalnej podstawie, dawniej z palcem na ustach i palmą w ręku (nad: M.Sz.). Nieco zniszczona - nie ma palca na ustach, gdyż ma utrąconą dłoń, krzyż metalowy włożono w nią chyba później - lecz bardzo urokliwa

 • Rutwica (gm. i pow. Wałcz, ): szachulcowy kościół filialny z XVII wieku, w wieku XVIII lub XIX uzyskał wezwanie Jana Nepomucena, parafia św. Anny w Strącznie, dekanat Wałcz (wpis do rejestru zabytków nr 352 z 28.08.1961). Wewnątrz ołtarz z obrazem - ale nie może to być Jan N. Jest bez zarostu, aureoli i biretu, adorujący kielich z hostią ustawiony na księdze zamiast krzyża (nad: M.B.)


 
 

^
Marcinkowice powiat: Wałcz gm: Tuczno  
 

Za wsią, przy drodze do Tuczna, pięknie usytuowana na wzgórku otoczona sosnami, stoi figura św. Jana Nepomucena na masywnym cokole, murowanym, otynkowanym, z wnęką, gzymsami, wolutowymi spływami i wyobrażeniem gwiazd oraz krzyża. Parafia św. Katarzyny - Marcinkowice; dekanat Mirosławiec (nad: M.B.). U podnóża pięknej kamiennej polichromowanej figury JN widnieje data 1876 (źródła podają 1875) oraz rycerski kartusz herbowy (uwaga: figura ma cechy barokowe - może więc niewyraźna data na cokole to 1776 a nie 1876?). Niestety Jan nie jest w dobrym stanie - ma głowę owiniętą drutem (wpis do rejestru zabytków nr A-630 z 5.09.1989)^
Mielęcin powiat: Wałcz gm: Człopa  
 

W pobliżu cmentarza znajduje się kapliczka z figurą Jana N. Jaskrawo odmalowana i polakierowana, a na kapliczce tabliczka z napisem "Anno Domini 1928" (nad: JJK)^
- Mielęcin powiat: Wałcz gm: Człopa  
 
 

Był tu niegdyś kościół pod wezwaniem Jana Nepomucena wchodzący w skład dekanatu Mirosławiec, ale spłonął i został zastąpiony nowym poświęconym MB Bolesnej (nad: M.B.)

 

^
Powiat Leszno (30 + 3)

zobacz na mapie Google (>>)

Tereny obecnie uznane za tzw. Ziemię Leszczyńską, czyli dzisiejsze powiaty: Leszno (>>), Kościan (>>), Wolsztyn (>>), Rawicz (>>), Ostrów Wielkopolski (część >>), Gostyń (część, >>) i Grodzisk Wielkopolski (>>), nie stanowiły ziemi w znaczeniu historycznej jednostki terytorialnej, choć taki takie pojęcie jest popularnie używane. Obszar ten pozostawał pod panowaniem książąt głogowskich do roku 1313. Wtedy Władysław Łokietek i rycerstwo wielkopolskie wznieciło zbrojny bunt przeciwko ich władzy i odzyskało te obszary. Lata 1331-32 to potyczki króla Czech Jana Luksemburskiego z Łokietkiem, który odzyskuje ten obszar, jednakże bez Ziemi Wschowskiej, która to zostaje przyłączona do Polski dopiero przez Kazimierza Wielkiego w 1343 roku. Wtedy też sytuacja stabilizuje się i granica pomiędzy Polską a Śląskiem trwa aż do roku 1793.

Król Polski Stanisław Leszczyński, którego gniazdo rodzinne to właśnie Leszno, był zarażony wirusem nepomuckim (zobacz >>). Mówił o Janie jako o swym niebieskim bracie stryjecznym, nawiązując do rodzinnej legendy o pochodzeniu rodu z Czech. Z okazji kanonizacji wygnany monarcha zdobył z niemałym trudem relikwie Janowe (>>) i ofiarował je katedrze w Blois we Francji. Wirus ten przeszedł na jego córkę Marię, królową francuską od roku 1725 - wprowadziła ona kult św. Jana do Wersalu, fundując tam jego ołtarz.

Opieka medialna Panoramy Leszczyńskiej przyniosła owoce: czytelnicy nadsyłali zgłoszenia kolejnych obiektów nepomuckich! Zobacz np. Jana z Grabonogu (>>). Na podstawie nadesłanych materiałów ukazało się już siedem artykułów nepomuckich! Wiele obiektów nepomuckich z tego regionu strony te zawdzięczają Bratu Wirtualnemu A.P. (zobacz osobną stronę wystawy jego fotografii >>)
^
Leszno powiat: Leszno gm: Leszno ul. Kościelna
 

W farze Św. Mikołaja znajduje się, umieszczona na okazałej konsoli i obramowana dekoracją roślinno-aniołkową, rokokowa figura Jana N. nieznanego autora. Przypuszcza się, że to XVIII – wieczne rokokowe dzieło powstało z inicjatywy A.J. Sułkowskiego. Wystawienie figury Świętego męczennika – patrona dobrej sławy, patrona niesłusznie oskarżonych – było zapewne zamanifestowaniem przez księcia A.J. Sułkowskiego własnej niewinności wobec stawianych mu zarzutów i oskarżeń. Zdjęcie obiektu znalazło się na tylnej okładce periodyku "Ochrona Zabytków" w 2000 roku. Święty Jan Nepomucen stoi wśród obłoków. Towarzyszą mu typowe atrybuty świętych: nad jego głową aureola z pięciu gwiazd, w dłoniach trzyma krzyż i liść palmy. W górze widzimy trzy anioły – jeden z nich trzyma kielich z Hostią
^
Leszno powiat: Leszno gm: Leszno ul. Kościelna
 

W farze Św. Mikołaja jeden z ołtarzy bocznych zwieńczony jest obrazem św. Jana Nepomucena z około 1744 roku. Jan ma srebrną pelerynę i aureolę z pięciu gwiazd (nad: H.Jakóbczak)
 • Leszno (gm. i pow. Leszno, ): w posiadaniu leszczyńskiego antykwariusza przy Słowiańskiej 35 znajduje się zmienna w czasie ilość wizerunków Jana N. - kiedyś posiadał on figurkę JN z brązu wielkości około 10 centymetrów. Datowanie to prawdopodobnie przełom XVIII i XIX wieku. Zbiorczo wpisuję tę kolekcję pod jedną pozycją (nad: A.P.)

 • Leszno (gm. i pow. Leszno, ): drewniany polichromowany Jan N. o cechach ludowych, z nieznanej miejscowości z okolic Gostynia, dzisiaj w zbiorach Działu Judaistycznego Muzeum Okręgowego w Lesznie, najczęściej skryty w magazynach (nad: A.P.)


 
 • Rydzyna (gm. Rydzyna, pow. Leszno): figura Jana Nepomucena znajdująca się w kościele pw. św. Stanisława. Fundator kościoła i figury to Aleksander Józef Sulkowski, który w 1735 r. kupił Rydzynę od Stanisława Leszczyńskiego. Datowanie figury - około 1750 roku (nad: A.P.)

 • Kłoda (gm. Rydzyna, pow. Leszno): tutejszy rzeźbiarz wykonał w roku 1979 współczesną kopię Nepomuka z Garzyna - zobacz wyżej (>>). Zamawiającym był pewien kolekcjoner. Ta nazwa jednak nie bardzo pasuje do osoby tego typu. Nie bawmy się w political correctness - to zwykły złodziej (>>)! Oryginalna rzeźba została wymieniona na nową

 
  • Pawłowice (gm. Krzemieniewo, pow. Leszno): barokową kamienną figurę Jana ustawiono (zapewne wtórnie) na cmentarzu, pod ceglanym otwartym łukiem. Rzeźba mocno skorodowana, lecz dobrej klasy (nad: A.P.)

 • Mierzejewo (gm. Krzemieniewo, pow. Leszno): tutejsza statyczna (XIX/XX wiek) figura Jana N. z palma i aureolą, stojąca na prywatnej posesji należącej do pani Wiesławy Smektały ma ciekawą historię. Ona także opowiedziała nam historię związaną z rzeźbą. Stojąca na betonowym cokole figurka św. Jana Nepomucena postawiona została około 150 lat temu. Nieznany jest człowiek, który ją stworzył. Przez okres wojny została przechowana w stodole, natomiast w 1944 roku posadowiono ja na nowym cokole. W 1974 roku w gospodarstwie na terenie którego stoi figura wybuchł pożar. Płonęła stodoła. Mocny wiatr zaczął zagrażać sąsiednim budynkom mieszkalnym zbudowanym z drewna. Zrozpaczony sąsiad, nieżyjący już dziś p. Springer, obiecał, że jeśli pożar oszczędzi jego gospodarstwo, będzie opiekował się ta figurą aż do swej śmierci. Gospodarstwo ocalało z pożaru, a szczęśliwy właściciel do ostatnich swych dni dbał o to, aby figurka prezentowała się okazale. W tym roku uczniowie szkoły podstawowej z Drobnina odbyli w tym miejscu lekcję historyczna poświęcona postaci świętego. Figurze tej poświęcony był artykuł w Panoramie Leszczyńskiej z maja 2002 (nad: A.P.)
^
Oporowo powiat: Leszno gm: Krzemieniewo  
 

W kościele NMP znajduje się ołtarz boczny poświęcony Janowi N., regencyjny z lat 1720-30, a w nim obraz Jana N. unoszonego do nieba, w sukience srebrnej z wieku XVIII. Na mensie płaskorzeźba zmarłego św. Jana Nepomucena. Jest to w Polsce duża rzadkość, znana tylko z kilku realizacji na Śląsku i Spiszu^
Oporowo powiat: Leszno gm: Krzemieniewo  
 

W tym samym kościele NMP (zobacz wyżej) znajduje się dodatkowo kilka nepomuckich tabliczek wotywnych z XVIII wieku (uwaga: sprawdzić na miejscu. źródła podają nawet wiek XVII, co jest wątpliwe)

 

^
  - Garzyn powiat: Leszno gm: Krzemieniewo  
 
 

Murowana kapliczka nepomucka z wnęką. Oryginalna rzeźba Jana Nepomucena została z niej ukradziona (>>) - na zamówienie kolekcjonera-złodzieja rzeźbiarz z Kłody wykonał w 1979 r. współczesną kopię (zobacz niżej), a rzeźby zostały zamienione! Zobacz dalsze szczegóły (>>)! Na kapliczce, niedawno odnowionej, tablica z datami 1945 i 2011 (nad: A.P.)

 

^
  Garzyn powiat: Leszno gm: Krzemieniewo  
 

W kapliczce nepomuckiej na miejscu starej ukradzionej (>>) figury Jana N. (zobacz wyżej) umieszczono współczesną kopię autorstwa rzeźbiarza z Kłody. 1979 rok. Zobacz dalsze szczegóły (>>)! (nad: A.P.)
 • Osieczna (gm. Osieczna, pow. Leszno): piękna kamienna rzeźba Jana N. w typie ludowym na rozstajach dróg - Leszno - Śrem. Wyróżnia go nietypowa i niekanoniczna ilość gwiazd oraz oczy w typie Simpsonów. Niedawno (marzec 2004) ta piękna figurka została odnowiona przez właściciela pobliskiej posesji. Postawił ogrodzenie wokół niej oraz podświetlił ją od dołu. Wieczorem wygląda ponoć pysznie (nad: A.P.)

 • Osieczna (gm. Osieczna, pow. Leszno): w wirydarzu klasztoru franciszkanów-reformatów barokowa kamienna rzeźba JN. Do roku 1939 tworzyła zwieńczenie ozdobnej kapliczki barokowej z 1716 ustawionej na dziedzińcu przed klasztorem, zniszczonej przez Niemców

 • Osieczna (gm. Osieczna, pow. Leszno): w bocznym ołtarzu w kościele franciszkanów-reformatów św. Walentego jest obraz Apoteozy JN, w ramach z ornamentami rokokowymi, z XVIII wieku. Jan, z krzyżykiem zawieszonym na łańcuszku i czerwoną stułą na szyi unosi się na obłokach, duży anioł w górnym rogu obrazu trzyma krucyfiks, a poniżej małe putto (bezskrzydłe) z palcem na ustach zajmuje się atrybutami: otwartą księgą, kluczem i palmą. Na księdze leży też drugi przedmiot, nieco tajemniczy - jest to być może szarfa i kółko, na którym zawieszono klucz - taki barokowy breloczek. W dolnym rogu - scena Topienia

 • Świerczyna  (gm. Osieczna, pow. Leszno): drewniana figurka Jana znajduje się w jednym z bocznych ołtarzy kościoła pw. Św. Łukasza Ewangelisty w Świerczynie (nad: A.P.)

 • Świerczyna (gm. Osieczna, pow. Leszno): przy kościele św. Łukasza Ewangelisty stoi figura przydrożna Jana N., umieszczona na cokole z 1929 roku. Jest to rzeźba późnobarokowa z II połowy XVIII wieku, piaskowiec (nad: A.P.)

 • Kąkolewo (gm. Osieczna, pow. Leszno) kamienna figura JN stoi sobie na prywatnej posesji. Pochodzi prawdopodobnie z I połowy XIX wieku. W Kąkolewie szalała wtedy epidemia cholery. Po jej zakończeniu kowal Jan Żakowski sfinansował połowę kosztów fundacji figury. Drugą część sfinansowali wszyscy mieszkańcy Kąkolewa o imieniu Jan, którym udało się ocaleć od pomoru. Figurka stoi w tej chwili na terenie posesji należącej do potomka Jana Żakowskiego. Corocznie figurka jest bielona wapnem. Ostatnio (2004) został dwukrotnie przemalowany (na pstrokato, później biało) (nad: A.P.)


 • Wilkowice (gm. Lipno, pow. Leszno): tutejsza barokowa figura Jana N. z 1740 roku umiejscowiona jest przy ul. Dworcowej, naprzeciw kościoła pw. Błogosławionej Edyty Stein. Kamienny Jan, w birecie, trzyma krucyfiks oburącz w dość nietypowy sposób, raczej demonstrując go widzowi niż adorując  (nad: A.P.)

 • - Radomicko (gm. Lipno, pow. Leszno): na cmentarzu przykościelnym stał Nepomuk barokowy z II połowy XVIII wieku, wykonany z drewna lipowego, około 1,5 m. Na szyi Jana widoczny złoty medal, zapewne z wizerunkiem MB ze Starej Boleslavii. Wskutek postępującego zniszczenia (zwłaszcza górnej części biretu i polichromii) proboszcz tamtejszej parafii chciał przenieść go do kościoła, a na zewnątrz postawić figurę Jana Pawła II lub innego świętego. Ostatecznie w roku 2005 rzeźba trafiła do Muzeum Archidiecezji w Poznaniu. Cokół po figurze znajduje się po wschodniej stronie kościoła. Słup cokołu jest nowszy niż figura (nad: A.P.)


^
Górka Duchowna powiat: Leszno gm: Lipno  
 

W kościele MB i św. Michała, w szczycie ołtarza bocznego, znajduje się obraz św. Jana Nepomucena w towarzystwie anioła z Księgą (nad: E.B.)^
Górka Duchowna powiat: Leszno gm: Lipno  
 

W muzeum parafialnym przy kościele MB i św. Michała eksponowana jest bezgłowa kamienna figura Jana N. pochodząca z kapliczki w pobliskim Targowisku (pow. Leszno, gm. Lipno - zobacz niżej). Brakuje jej również dłoni, a zniszczona została przez Niemców w roku 1942 (nad: E.B.)

 

^
Górka Duchowna powiat: Leszno gm: Lipno  
 

W muzeum parafialnym przy kościele MB i św. Michała eksponowana jest drewniana polichromowana figura Jana N. w pięciogwiaździstej aureoli (nad: E.B.)

 

^
  - Targowisko powiat: Leszno gm: Lipno  
 
 

Z fiszki informacyjnej figury Jana N. eksponowanej w muzeum parafialnym przy kościele MB i św. Michała w Górce Duchownej (zobacz wyżej) wynika, że ta bezgłowa kamienna figura Jana N., zniszczona przez Niemców w roku 1942, pochodzi z kapliczki w pobliskim Targowisku. Być może jest to istniejąca do dzisiaj na rozstajach ceglana słupowa kapliczka poświęcona dziś św. Józefowi (uwaga: sprawdzić na miejscu)

 


 • Włoszakowice (gm. Włoszakowice, pow. Leszno): drewniany barokowy Jan N. znaleziony w kościele parafialnym (nad: A.P.)

 • Włoszakowice (gm. Włoszakowice, pow. Leszno): od strony Boszkowa na prywatnym ogrodzonym terenie (sad) stoi Jan N., który z daleka wygląda na współczesną figurę (nad: A.P.)

 • Boszkowo (gm. Włoszakowice, pow. Leszno): lekarz-ortopeda ufundował współczesną figurkę Nepomuka wykonaną na jego zamówienie. Buduje dla niej kapliczkę na swojej daczy. Szacunek!


 • Brenno (gm. Wijewo, pow. Leszno): figura betonowa Jana N. ufundowana w 1925 roku przez Augustyna Rękosia. Poświęcona w maju 1925 roku. Figura dziękczynna postawiona w podzięce za powrót trzech synów z frontu I wojny światowej oraz ocalenie żony Augustyna Marii z ciężkiej choroby. Obok figury znajduje się staw. Stanisław Rękoś, obecny gospodarz posesji, odnowił figurę w 1992 roku. Na kapliczce znajduje się inskrypcja fundatora oraz data powstania. Wewnątrz zamurowane jest pismo - historia fundacji figury (nadesłał czytelnik Panoramy Leszczyńskiej, oprac. A.P.)

 

^
Święciechowa powiat: Leszno gm: Święciechowa ul. Lasocicka
 

Istniało tu Bractwo św. Jana Nepomucena (>>), czego dowodzi wyszukana przez H.Jakóbczaka w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej oryginalna legitymacja członkowska tego stowarzyszenia dewocyjnego, wydrukowana w oficynie Michała Wawrzyńca około połowy XVIII wieku. Bractwo działało przy kościele farnym św. Jakuba (zobacz wyżej) w dawnym Schwetzkau, które zamieszkałe było w dużej mierze przez Niemców wyznania katolickiego, na podstawie zezwolenia papieża Klemensa XII z 16 maja roku 1740. Dokument ten klasyfikuję jako samodzielny obiekt nepomucki i przypisuję do tej miejscowości mimo, że fizycznie znajduje się w Bibliotece Kórnickiej PAN. W dolnej części, pod obrazkiem z wizerunkiem JN, jest miejsce na podpis członka i datę wstąpienia (nad: H.Jakóbczak)

W tej samej miejscowości jest też pseudonepomuk. Jest to bezbroda figura przydrożna, barokowa, z II ćwierci XVIII wieku, kamienna. Całość przemalowana, data zatarta. Według Wojewódzkiej Służby Ochrony Zabytków jest to Jan Nepomucen, według nas - NIE. Ale ta tajemnicza rzeźba ma dużo uroku. Wypada kontynuować poszukiwania w źródłach celem dokonania prawdziwej identyfikacji tej postaci, niewątpliwie jakiegoś duchownego.^
Święciechowa powiat: Leszno gm: Święciechowa ul. Lasocicka
 

W kościele farnym św. Jakuba, w kaplicy po prawej stronie - a jest to dokładniej rzecz ujmując przejście obok jedynej nawy, pomiędzy kolumnami na których znajdują się boczne ołtarze a ścianą kościoła - znajduje się polichromia z Apoteozą Jana N. z I połowy XVIII wieku i innymi scenami z życia(i śmierci Jana N. Freski te umieszczono na ścianach i na żaglach łuku sklepienia. Dodatkowo postać Jana pojawia się najprawdopodobniej wśród innych świętych w scenie adoracji MB na fresku  w owalnej kopule prezbiterium - w czarnej sutannie, z goła głową, z laską pielgrzymią w ręku. Całość uzupełnia ołtarz poświęcony Janowi N. (zobacz niżej). Działało tu Bractwo św. Jana Nepomucena (>>) (zobacz wyżej) (uzup: dzidek1960)^
Święciechowa powiat: Leszno gm: Święciechowa ul. Lasocicka
 

W kościele farnym św. Jakuba prócz fresków (zobacz wyżej) znajduje się boczny ołtarz z obrazem Jana N. z I ćwierci XVIII wieku. Nad nim w ozdobnym "naczyniu" uwidocznione jeden z atrybutów janowych - Język (zobacz wyżej) (uzup: P.K.). W samym ołtarzu umieszczona została figura świętego, który jest nieco podobny do JN, lecz nim nie jest (brak zarostu, wiek, brak innych atrybutów niż krzyż, poza) (uzup: dzidek1960)^
Gołanice powiat: Leszno gm: Święciechowa ul. Parkowa
 

W ogrodzie plebani kościoła Św. Apostołów Piotra i Pawła znajduje się piaskowcowy malowany Jan N. na masywnym cokole, z pięciogwiaździstą aureolą, z końca XVIII wieku. Lekki kontrapost, krzyż na palmie trzymane oburącz, polichromia. Wysokość 104 cm. Niegdyś figura stała w kruchcie wieżowej kościoła. Wieża została ze względu na stan techniczny rozebrana w latach 90. XX wieku, wtedy to Nepomucen trafił na obecne miejsce. Nie wiadomo, czy cokół został specjalnie wybudowany, czy też wykorzystano jakiś istniejący (nad: P.K., uzup: dzidek1960)

 

^
  Krzycko Małe powiat: Leszno gm: Święciechowa  
 

Jan wykonany z piaskowca w stylu ludowym, w XVIII wieku. Wysokość figurki około 1 m, na korpusie szereg drobnych uszkodzeń. Jak podaje kronika - Jan ma "schematycznie wykonane szaty". przy kościele parafialnym, na murze przykościelnym. Ciekawe jest, że Jan najprawdopodobniej składa się z kilku części, a tułów jest prawdopodobnie odwrócony. Wiele wyjaśnia inskrypcja, która znajduje się poniżej figurki: "PRZEZ OKUPANTA W ROKU 1939 ZRZUCONE I SPONIEWIERANE". Rzeźba została więc zniszczona w czasie okupacji. Niedawno została odnowiona, niezbyt fachowo. Poprawiono twarz, dorobiono ręce i krzyż (nad: A.P.)^
Długie Stare powiat: Leszno gm: Święciechowa ul. Wiosenna
 

Przy murze kościoła św. Marcina stoi przydrożna figura Jana N. wykonana z piaskowca, na profilowanym, wolutowym cokole z ornamentem regencyjnym i datą 1742. Pani Elżbieta Durka przesłała do Panoramy Leszczyńskiej w odpowiedzi na jej akcję "Szukamy figur św. Jana Nepomucena" nacechowany osobistym stosunkiem opis konserwacji figury, który przeprowadziła w 1947 roku, po zniszczeniach spowodowanych przez Niemców. Dorobiła wtedy z cementu rękę, będącą odlewem jej własnej dłoni, a stolarz zrobił drewniany krzyż. Figura była kilkakrotnie malowana farbami olejnymi na żywe kolory (dzieło p. Durki). W latach 50-tych dwóch pseudokonserwatorów (jeden z nich nazywał się Frycz) przeprowadziło remont figury, na skutek czego piękna panorama Pragi znajdująca się na cokole stała się właściwie nieczytelna. "Jedno mnie cieszy, że na mojej dłoni opiera się krzyż" - pisze p. Durka (nad: A.P.)^
Powiat Kościan (18)

zobacz na mapie Google (>>) • Kościan (gm. i pow. Kościan): przy ul Kościelnej figura na murze otaczającym kościół parafialny p.w. Wniebowzięcia NMP, późnobarokowa, z 2 połowy XVIII wieku kamienna, grubo przemalowana

 • Kościan (gm. i pow. Kościan): w kościele św. Ducha przy ul. Wrocławskiej, w polu środkowym lewego bocznego ołtarza, jest obraz ze sceną glorii św. Jana Nepomucena, barokowy z XVIII wieku. Obiekt był niedostępny z powodu remontu (nad: M.K.)

 • Kościan (gm. i pow. Kościan): na pl. Niezłomnych 1, wysoko na dachu kościoła pw. Serca Jezusa na tle kościelnej dzwonnicy figura Jana N. z piaskowca (nad: JJK)

 • Oborzyska (gm. i pow. Kościan): w tej miejscowości, znanej też jako Stare Oborzyska, na cmentarzu kościelnym przy alejce do kościoła jest późnobarokowa figura Jana N., II połowa XVIII wieku, kamienna, bardzo zerodowana i o nieczytelnych już rysach, wymaga pilnej pomocy

 • Widziszewo (gm. i pow. Kościan): na skrzyżowaniu ulic Lipowej i Podgórnej stoi kamienny polichromowany Jan, zapewne z XIX wieku, w pozie dosyć statycznej, na marmoryzowanej kolumnie. Na cokole wezwanie: "Św. / Janie / Nepomucenie / módl się / za nami"

 • Czarkowo (gm. i pow. Kościan): przy ul. Nacławskiej kapliczka przydrożna, murowana, z ludową kamienną rzeźbą JN o uszkodzonych dłoniach. Kaplicę wyłożono kafelkami (wygląda to obrzydliwie, choć czysto). Data powstania to 1893 rok (nad: A.P.)

 • Bonikowo (gm. i pow. Kościan, ): przy kościele, przed domem parafialnym, ustawiono figurę Jana N. z początku XX wieku, polichromowaną na biało-brązowo


^
Miąskowo/Czerwona Wieś powiat: Kościan gm: Krzywiń  
 

Na granicy tej wsi i sąsiedniej Czerwonej Wsi (gm. Krzywiń, pow. Kościan) stoi Jan N. odnowiony staraniem sołtysa, dzięki ofiarności mieszkańców wsi i zaangażowaniu Brata Wirtualnego A.P., który doradzał w dobraniu kolorystyki oraz wydrukował cegiełki dla ofiarodawców (nad: A.P.). Niestety po kilku latach (2014) okazało się, prace nie były wykonane dosyć starannie, zwłaszcza w partii cokołu (uzup: P.K.)
 • Lubiń (gm. Krzywiń, pow. Kościan): piękna przydrożna figura JN przy klasztorze benedyktynów. Kamienna rzeźba na nowym cokole, z I połowy XIX wieku. Zobacz plan sytuacyjny (>>) (nad: A.P.)

 • Lubiń (gm. Krzywiń, pow. Kościan): w kościele Narodzenia Najświętszej Marii Panny przy Klasztorze Benedyktynów, w górnej kondygnacji lewego bocznego ołtarza, piękny obraz JN z językiem w dłoni (nad: JJK)

 • Jerka (gm. Krzywiń, pow. Kościan, ): kopia starej figury Jana N., zniszczonej w czasie trwania działań wojennych, znajduje się niedaleko ronda im. Melchiora Wańkowicza. Odsłonięto go trzy miesiące temu, natomiast przed wojną stał w tym samym miejscu oryginał. (nad: A.P.) Na cokole umieszczona jest tablica z nazwiskami 43 ofiar I wojny światowej i Powstańców Wlkp. Plastycznie najciekawszy jest cokół w formie wiązki kolumn, na nim ustawiono kapliczkę domkową, a dopiero na jej szczycie - figurę Jana

 • Śmigiel (gm. Śmigiel, pow. Kościan): na cmentarzu przy kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, za murem przy ul. Farna, na murowanym cokole wysokości 3 m, stoi rzeźba z piaskowca, datowana na przełom XVII/XIX wiek. Jan jest krępy, pokryty patyną i ma uszkodzona aureolę, która - urwana - zaczepiła się gdzieś na barku i krucyfiksie (nad: A.P.)

 • Białcz Stary (gm. Śmigiel, pow. Kościan): figura przydrożna Jana N., XIX wiek, kamień

 • Białcz Stary (gm. Śmigiel, pow. Kościan, ): w kościele, w szczycie jednego z ołtarzy jest barokowy obraz Jana N.

 • Karśnice (gm. Śmigiel, pow. Kościan): w tej miejscowości, zwanej dawniej Białym Jeziorem, w centrum wsi przy skrzyżowaniu dróg Czacz-Wilkowo Polskie i Nowy Białcz-Żegrówko, na kolumnie stoi kamienna figura Jana N. w aureoli, przydrożna, z XIX wieku. Jan wykonany jest z piaskowca. Na zbliżeniu widać, że krzyż został przymocowany do jego ręki za pomocą kawałka żelastwa. Zobacz plan sytuacyjny (>>) (nad: A.P.)

 • Spławie (gm. Śmigiel, pow. Kościan): kamienna figura przydrożna na nowym cokole, o wysokości około 90 cm z lat 40-tych XVIII wieku. Co ciekawe - wstążki którymi jest ozdobiony wyglądają na zupełnie nowe. Pod figurką znajdowały się świeże kwiaty, co dowodzi żywości kultu. Zobacz plan sytuacyjny (>>) (nad: A.P.)


 • Jarogniewice (gm. Czempiń, pow. Kościan): obok mostku i stawu w przydworskim parku  (dziś dom opieki) późnobarokowa kapliczka ze statuą JN, druga połowa XVIII lub I połowa XIX wieku, neoklasycystyczny, wysokość około 1 m, wykonany w piaskowcu, późnobarokowa kamienna rzeźba przydrożna na kamiennej ośmiokątnej kolumnie. Rekonstruowanym w 1951 roku, w tej chwili znowu wymaga remontu (fotki nadesłane przez A.P.)

 • Gołębin Stary (gm. Czempiń, pow. Kościan): u wejścia do parku podworskim - dawnego cmentarza cholerycznego - stoi piaskowcowa figura JN, barokowa z lat 1720-30, na wolutowym cokole z ornamentami regencyjnymi^
Powiat Wolsztyn (17)

zobacz na mapie Google (>>)


 • Wolsztyn (gm. i pow. Wolsztyn, ): kamienna figura Jana N. przy kościele NMP ustawiona na dwuczłonowym postumencie zaopatrzonym we wnękę i tablicę z wezwaniem oraz datą 1907 (nad: J.S.)

 • Kębłowo (gm. i pow. Wolsztyn, ): na cmentarzu kościelnym kamienna barokowa statua Jana N. z piaskowca z XVIII wieku. Cokół z wolutami, dawniej z latarnią, całość niefachowo, choć uroczo (czerwone guziczki!) polichromowana. Mistyczne spojrzenie Jana nieco zdewaluowało się na skutek nakładania wielu warstw farby - teraz patrzy on jakby nieco otumaniony. Tuż obok figury św. Jana na dawnym przykościelnym cmentarzu pochowany został ks. Jan Nepomucen Kunze (1847 – 1871) budowniczy obecnego kościoła parafialnego

 • Kębłowo (gm. i pow. Wolsztyn, ): w kościele parafialnym, w bocznym ołtarzu poświęconym św. Janowi Nepomucenowi jest obraz Jana N. na płótnie malowany przez Leopolda Nowotnego około roku 1860, ufundowany przez hrabiego Stanisława Broel-Platera

 • Obra (gm. i pow. Wolsztyn, ): w tej miejscowości leżącej przy trasie 315 z Wolsztyna w kierunku Nowej Soli, na terenie tutejszego klasztoru cystersów (>>), a dokładniej na dziedzińcu przed kościołem, stoi piękna późnobarokowa figura św. Jana Nepomucena, wykonana z kamienia w 1749 roku, zburzona przez hitlerowców w 1940 roku i postawiona na nowo w 1951, z częściowo zrekonstruowanym cokołem. Wzniesiona z fundacji opata Józefa Michała Loki. Na cokole jego herb Rogala i data (nad: K.S. i A.P.)

 • Obra (gm. i pow. Wolsztyn, ): w kościele NMP i św. Jakuba, w trzecim ołtarzu, poświęconym Janowi N., znajduje się obraz „św. Jana Nepomucen” z około 1766 roku pędzla Józefa Feliksa Seyfrieda, w ładnej rokokowej ramie. W górnej części ołtarza umieszczono też płaskorzeźbę Jana N. na chmurkach
 • Przemęt (gm. Przemęt, pow. Wolsztyn, ): nieopodal klasztoru cystersów, przy ul. Opackiej, stoi dorodny Jan N. (nad: A.P.)

 • Przemęt (gm. Przemęt, pow. Wolsztyn, ): w kościele pocysterskim św. Jana Chrzciciela znajduje się barokowy Nepomuk. Ma gołą głowę, a jego biret podtrzymuje cherubin. I połowa XVIII wieku. Ustawiony na ozdobnej konsoli (nad: A.P.)

 • Przemęt (gm. Przemęt, pow. Wolsztyn, ): w tym samym pocysterskim kościele farnym św. Jana Chrzciciela jest również ołtarz nepomucki z lat 1770-80, z ciekawym obrazem olejnym JN. Adorowany krzyż leży na stole i oparty jest na ludzkiej czaszce, u stóp JN biret i aniołek z palcem na ustach i zamkniętą księgą podający Janowi palmę, a w tle scena zrzucenia z mostu (nad: A.P.)

 • Przemęt (gm. Przemęt, pow. Wolsztyn, ): w tym samym pocysterskim kościele farnym św. Jana Chrzciciela, na ścianie kaplicy bocznej  znajduje się makieta ołtarza z figurką JN na tle złotych chmur i promieni, z Trójcą Świętą nad nim, zapewne z XVIII wieku. Nic nie wiadomo na temat samego ołtarza (nad: JJK)

 • Przemęt (gm. Przemęt, pow. Wolsztyn, ): w kościele św. Jana Chrzciciela (zobacz wyżej), w zakrystii znajduje się polichromowana barokowa figura Jana N. Nietypowe ujęcie dłoni - prawa podtrzymuje głowice dużego krzyża. Duża befka, biret, ozdobne sznury mantoletu (nad: T.C.)

 • Siekówko (gm. Przemęt, pow. Wolsztyn): w centrum wsi stoi okazała kapliczka - dzwonnica z figurą św. Jana Nepomucena oraz tablicą z 1987 r. upamiętniająca 9 ofiar I wojny światowej i 10 ofiar II wojny światowej. Według mieszkańców kapliczka wraz z figurką stanęła we wsi prawdopodobnie około 1945-47 roku

 • Sokołowice (gm. Przemęt, pow. Wolsztyn, ): na skrzyżowaniu dróg w południowo - zachodniej części wsi znajduje się kopiec z figurą św. Jana Nepomucena, kryjący wg tradycji ofiary pomoru

 • Wieleń Zaobrzański (gm. Przemęt, pow. Wolsztyn): w kościele Narodzenia NMP naprzeciwko ambony - barokowa figura św. Jana Nepomucena z XVIII wieku. Sfotografowanie tego Jana wymagało oficjalnego zezwolenia wydanego przez parafię w Kaszczorze (na papierze firmowym producenta baterii :). Zabawne, ale budujące - parafia bardzo dba o swojego Jana. Nr w rejestrze zabytków: 617 (nad: A.P.)

 • Kaszczor / Wieleń Zaobrzański (gm. Przemęt, pow. Wolsztyn, ): w Wieleniu stała jeszcze niedawno figura przydrożna Jana N. na słupie, późnobarokowa z XVIII wieku, drewniana. Niestety, jak donosi JJK, wandale pomalowali ja sprayem i trzeba było podjąć radykalne kroki - przeniesiono ją na plebanię kościoła pw. Św. Wojciecha, oczywiście po remoncie. Jan ma piękną aureolę ze złotymi gwiazdami - sześcioma!

 • Kaszczor (gm. Przemęt, pow. Wolsztyn, ): naprzeciwko bramy prowadzącej do kościoła pw. św. Wojciecha - dobrej klasy barokowa figurka św. Jana Nepomucena wykonana z piaskowca w 1745 r. (fot. nad: A.P.) Rzeźbie skradziono dwa amorki flankujące Jana - zobacz spis obiektów skradzionych >>

 • Starkowo (gm. Przemęt, pow. Wolsztyn): Nepomuk stojący na prywatnej posesji nr 42. Ufundowała go w I połowie XIX wieku Józefa Kosiczyńska jako akt podziękowania za ocalenie rodziny z pożaru domostwa (bardziej odpowiedni byłby chyba Florian :-). jego pierwotna lokalizacja to granica wsi w kierunku Przemętu. Przy nim zatrzymywały się kondukty żałobne wiozące zwłoki na cmentarz w Przemęcie. W czasie wojny figurka została uchroniona przed zniszczeniem przez Niemców - przechował ją proboszcz parafii w Przemęcie. Bardzo dobrze zachowana. Odnawiana była w 2000 roku przez pana Wilczkowiaka z Włoszakowic. Figurka wykonana jest z drewna lipowego (nad: A.P.) • Chobienice (gm. Siedlec, pow. Wolsztyn): na cmentarzu znajduje się barokowa kamienna figura św. Jana Nepomucena

 


^
Powiat Rawicz (część, 17)

zobacz na mapie google >>

zobacz obiekty z części powiatu w granicach d.woj. kaliskiego >>
^
Rawicz powiat: Rawicz gm: Rawicz Rynek 1
 

Drewniany Jan N. z połowy XIX wieku w tutejszym Muzeum Ziemi Rawickiej w ratuszu pochodzi z jednej z okolicznych kapliczek (nad: A.P.)^
Rawicz-Sarnowa powiat: Rawicz gm: Rawicz ul. 700-lecia
 

Na cmentarzu w tej dzielnicy Rawicza, dawniej samodzielnej miejscowości, jest kamienny polichromowany posąg Jana N. w birecie, z krzyżem i palmą. Obiekt niedawno remontowany i oznaczony tablicą informacyjną, z której wynika, że został ustawiony tutaj w połowie wieku XVIII. Wygląd rzeźby wskazuje na znacznie młodszy wiek tego Jana (nad: A.P.)^
Rawicz-Sarnowa powiat: Rawicz gm: Rawicz ul. F. Nowowiejskiego
 

W tej dzielnicy Rawicza, dawniej samodzielnej miejscowości, w kościele św. Andrzeja znajduje się figura barokowa Jana N. sprzed połowy XVIII wieku, ustawiona na przyściennym wsporniku i pod baldachimem. Polichromowana jest ona na złoto i srebrno. W rękach trzymany poziomo krucyfiks (nad: A.P.)^
Rawicz-Sarnowa powiat: Rawicz gm: Rawicz ul. F. Nowowiejskiego
 

W tej dzielnicy Rawicza, dawniej samodzielnej miejscowości, w kościele św. Andrzeja znajduje się ołtarz z pięknym obrazem Jana N. Warto zwrócić uwagę na ramę! (nad: A.P.)

 

^
Rawicz-Sarnowa powiat: Rawicz gm: Rawicz ul. F. Nowowiejskiego
 

W tej dzielnicy Rawicza, dawniej samodzielnej miejscowości, w kościele św. Andrzeja, na szczycie baldachimu ambony, znajduje się barokowa drewniana figura Jana N. z I połowy XVIII wieku, w birecie i z krzyżem^
Łaszczyn powiat: Rawicz gm: Rawicz  
 

W kościele św. Marcina, w ołtarzu bocznym, jest obraz z postacią Jana N. Nad głową świętego aureola z pięciu gwiazd i aniołek z palmą (nad: E.B.)^
  Słupia Kapitulna powiat: Rawicz gm: Rawicz  
 

Stała tu figura Jana N. z początku XX wieku, wykonana ze sztucznego kamienia. Zniszczona przez Niemców, resztki zakopano w ziemi. W prywatnych rękach zachowała się głowa figury, ocalona przez Niemca-katolika. (nad: A.P. na podstawie listu ks. Wł. Marzęckiego w odpowiedzi na akcję Panoramy Leszczyńskiej)

 

^
  Wydawy powiat: Rawicz gm: Rawicz  
 

Figurka drewniana Jana N. z końca XIX wieku w nowszej kapliczce z 1945 roku (nad: A.P.)^
  Stary Sielec powiat: Rawicz gm: Jutrosin  
 

Kamienna polichromowana figura Jana N. stoi na skraju wsi przy drodze do Grąbkowa. Ustawiono ją na wysokiej kolumnie z głowicą. Pochodzi z 1888 roku^
Szkaradowo powiat: Rawicz gm: Jutrosin  
 

Kamienna polichromowana figura Jana N. na wysokim cokole, w kontrapoście^
Szkaradowo powiat: Rawicz gm: Jutrosin nr 115
 
 

Uruchomiony w marcu 2015 roku w budynku starej piekarni lokalny browar otrzymał nazwę Nepomucen - od kamiennej figury Jana N. opisanej powyżej. Kupujcie piwo Nepomucen!

 

 • Golejewko (gm. Pakosław, pow. Rawicz): kamienny Jan N. stojący na postumencie wysokości około trzech metrów wspaniale odcina się od nieba (nad: A.P.) • Miejska Górka (gm. Miejska Górka, pow. Rawicz): figura kamienna Jana N. na cokole o ciekawej formie, z końca XIX wieku (nad: A.P.). Zdjęcia wykonane w maju 2009 roku zdjęcia pokazują, że Jan został odświeżony i odmalowany. Cokół ma teraz żółtobrązowy kolor, mozzeta - czerwony, komża - biały, a sutanna - czarny

 • Miejska Górka-Goruszki (gm. Miejska Górka, pow. Rawicz): barokowy ołtarz z obrazem Jana N. w kościele franciszkańskim. (nad: A.P.)

 • Konary (gm. Miejska Górka, pow. Rawicz): w kościele św. Michała, w ołtarzu głównym, jest rzeźba Jana N. z I połowy XVIII wieku^
Zakrzewo powiat: Rawicz gm: Miejska Górka  
 

Niedaleko ogrodzenia drewnianego kościoła MB i stawu, na kolumnie stoi figura Jana N. Jest on polichromowany, co czas jakiś przemalowywany, ale dominująca barwa jest czerwień. Brak krzyża, ale jest duża palma i długa stuła (nad: A.P.)^
Zakrzewo powiat: Rawicz gm: Miejska Górka  
 

W pobliżu drewnianego kościoła MB, w ogrodzie przy plebani jest biała kamienna figura Jana N. z krzyżem w rękach (nad: P.K.)^
Powiat Ostrów Wielkopolski (część, 8)

zobacz na mapie google >>

zobacz obiekty z części powiatu w granicach d.woj. kaliskiego >> 
 • Ostrów Wielkopolski (gm. i pow. Ostrów, ): w konkatedrze św. Stanisława Biskupa przy placu Stefana Rowińskiego, w ołtarzu Matki Bożej Nieustającej Pomocy jest naturalnej wielkości rzeźba Jana Nepomucena autorstwa Władysława Marcinkowskiego. Według "Słownika geograficznego Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich" (Tom VII) od roku 1756 istniało tu Bractwo św. Jana Nepomucena (>>) (1858-1947)

 

 • Cieszyn (gm. Sośnie, pow. Ostrów): figury Jana Nepomucena i Floriana (>>) flankują dawną bramę wjazdową na teren tutejszego dworu. Jan jest kamienny, niefachowo pobielony, mocno zniszczony. Ceglany cokół w posuniętej destrukcji
 • Konradów (gm. Sośnie, pow. Ostrów): kamienny Jan na tle odrapanej ceglanej ściany (nad: A.P.)


 • Ołobok (gm. Sieroszewice, pow. Ostrów): przed kościołem cystersów (>>) ustawiono kamienną figurę JN, obok św. Wawrzyniec

 • Wielowieś Klasztorna (gm. Sieroszewice, pow. Ostrów): na północ od kościoła ładna murowana kapliczka z zielonym szczytem, na nim data 1934, a wewnątrz figura JN w czapce i z krucyfiksem (nad: M.K.)

 • Sławin (gm. Sieroszewice, pow. Ostrów): ceglana kapliczka, w której oszklonej wnęce ustawiono grubo pomalowaną figurę Jana N. Kolory - niebieska peleryna - nastrajają wesoło 
 • Grudzielec (gm. Raszków, pow. Ostrów): murowana kapliczka w prostokątnymi przeźroczami, w niej za szkłem pomalowana na wesołe niebieskości i biele drewniana figura JN z aureolą owiniętą sreberkiem od czekoladek

 • Janków Zaleśny (gm. Raszków, pow. Ostrów): obok mostu nad rzeką Kuroch, na wysokim cokole stoi polichromowana figura JN, statyczna, z krzyżem

 

^
Powiat Gostyń (10 + 1)

zobacz na mapie google >> • Gostyń (gm. i pow. Gostyń, ): w bazylice filipinów na Świętej Górze jest ołtarz fundowany w roku 1748 przez łowczynię wschowską Zofię z Gruszczyńskich z obrazem Jana N. Przedstawiono go tam w towarzystwie bodajże św. Antoniego (z lilią), adorującego MB, nieco łysego i w aureoli

 • - Krobia (gm Krobia, pow. Gostyń, ): na istniejącej do dziś rzeźbie Floriana jest tablica, z której treści wnioskować można o istnieniu w tym miejscu również figury JN, zniszczonej niestety przez hitlerowców podczas II wojny światowej (nad: J.D.)

 • Niepart (gm Krobia, pow. Gostyń): przy kościele parafialnym figurka św. Jana - na postumencie wysokości około 4 metrów znajduje się Jan wysokości około 1 metra (nad: A.P.)

 


 • Wziąchów (gm. Pogorzela, pow. Gostyń): stał tutaj kamienny posąg Jana N., wykonany najprawdopodobniej w latach 70-tych XIX wieku. Figura (około 1,5 m), wykonana z ciosanego i gładzonego kamienia, ustawiona była na wysokim (5-6 m) okrągłym cokole z trójstopniowym postumentem w miejscu, gdzie nieznany z nazwiska fundator uniknął tragicznego wypadku, przy drodze z Pogorzeli do Krotoszyna, w narożnika obecnego boiska szkolnego. Jan został zniszczony - tak jak inne pomniki w tej miejscowości - podczas II Wojny Światowej. Głowę figury, na której do dziś pozostały ślady łomu, ocalił kilkunastoletni wtedy Czesław Młyński, który zakopał ją w ogrodzie. Jego siostrzeniec, pan W. Pankiewicz, odkopał głowę figury, a jej opis, historię i fotografie przesłał do Panoramy Leszczyńskiej w odpowiedzi na jej akcję "Szukamy figur św. Jana Nepomucena" (nad: A.P.) • Grabonóg (gm. Piaski, pow. Gostyń): figurę św. Jana Nepomucena, patrona Czech postawili miejscowi chłopi w dowód wdzięczności, za to, że ówczesny właściciel Grabonoga dał im pieniądze za wydzierżawienie pól na tereny łowieckie. W 1939 roku, kiedy Niemcy likwidowali wszystkie przydrożne krzyże, figury i świątki, również tę przewrócili. Pod osłoną nocy miejscowi chłopi, na czele z nieżyjącym już Franciszkiem Katarzyńskim, przenieśli uszkodzona figurę na strych miejscowej szkoły. Tam przeleżała przez cały okres okupacji. Potem trafiła do Franciszka Katarzyńskiego. Przez kilka lat przechowywał ją w paszarni. Gdy powstało grabonoskie muzeum figura powiększyła jego zbiory. W 1986 roku w zakładzie kamieniarskim Czesława Nadolnego przeprowadzono jej renowację. W trzy lata później św. Jan Nepomucen stanął w tym samym miejscu co przed wojną (nadesłał czytelnik Panoramy Leszczyńskiej, oprac. A.P.)

 • Podrzecze (gm Piaski, pow. Gostyń): figura Jana N. z tej miejscowości przechowywana jest w nieznanym muzeum, znane jest nam jej przedwojenne zdjęcie (nad: A.P.) (uwaga: ustalić aktualne miejsce pobytu)


^
Lipie powiat: Gostyń gm: Piaski  
 

Polichromowany Jan N., w murowanej kapliczce z wnękami zamkniętymi oknami, stoi przy prywatnej posesji na początku wsi. Nad głową ma żarówkę, która wieczorami daje ciekawe podświetlenie figury. Janowi brakuje brody (!), ma za to bardzo długie włosy opadające na ramiona (uwaga: dawniej obiekt ten przypisany był do sąsiedniej wsi Elżbietków. ponadto dobrze było by potwierdzić identyfikację postaci - strój oraz układ rąk trzymających krucyfiks (nowszy) wskazują jednak na Jana N., a brak brody może być pozorny - mogła zostać po prostu zamalowana grubą warstwa farb)y nad: A.P., (uzup: P.K.)^
Poniec powiat: Gostyń gm: Poniec ul. Kościelna
 

W szczycie ołtarza w kościele pw. Najświętszej Marii Panny obraz Jana N. (nad: E.B.)

 

^
Poniec (dawniej w Sarbinowie) powiat: Gostyń gm: Poniec Rynek
 

Do 2014 roku pod starym drzewem w Sarbinowie leżał 250-letni destrukt drewnianej figury Jana N. Figura była bardzo zniszczona - praktycznie brak twarzy, krzyża, resztki polichromii - co dodawało jej uroku, lecz fatalnie wróżyło na przyszłość. W czerwcu 2004 roku figurą Jana z Sarbinowa zainteresowała się Wojewódzka Służba Ochrony Zabytków. A.P. przekazał im pełną dokumentację fotograficzną oraz plan sytuacyjny miejsca, w którym stoi. Żyliśmy nadzieją, że figura trafi do muzeum w Gostyniu, a wcześniej zostanie poddana działaniom konserwacyjnym (8.06.2004), a zdjęcia z lutego 2014, czyli po 10 latach, dowodziły fiaska tych zamiarów. Pisałem wtedy: "jeśli nie wydarzy się jakiś cud, to obiekt ten zaraz przestanie istnieć!". I cud się wydarzył: w 95. numerze lokalnej gazety ABC opisano rozpoczęty w sierpniu 2014 proces renowacji figury w pracowni Daniela Nowackiego z Osiecznej. Niestety, po zakończeniu remontu figura zapewne nie wróci już na swe stare miejsce i zostanie zastąpiona kopią (zobacz niżej) - wyremontowany oryginał trafił do gabinetu burmistrza Ponieca (nad: A.P., uzup: dzidek1960)^
Rokosowo powiat: Gostyń gm: Poniec nr 23
 

Na rozstajach kamienny Jan N. na cokole usytuowanym na kolumnach. Figura wygląda na znacznie starszą (XVIII? XIX wiek?) niż podstawa, na której to umieszczono napis: "Na cześć Bogu i Ojczyźnie Z budowali mieszkańcy. Rokosowo 1957 (?)" (nad: R.R.)^
  Sarbinowo powiat: Gostyń gm: Poniec  
 

Prawdopodobnie w maju 2017 roku na miejscu starej 250-letniej drewnianej figury Jana N. (zobacz wyżej) umieszczona zostanie jej kopia z polipropylenu PP-P, ("ABC"). Figura została przestrzennie zeskanowana przez leszczyńską firmę Scanning 3D. Brakujące elementy odtworzono cyfrowo i wydrukowano w trójwymiarze. To, co nieco niepokoi, to plany zamknięcia Jana w "specjalnej gablotce umieszczonej na cokole" - takie zabiegi rzadko kończą się wizualnym sukcesem. Być może przyjdzie pożegnać się z malowniczością tego miejsca

 

^
Powiat Grodzisk Wielkopolski (12)

zobacz na mapie google >> • Grodzisk Wielkopolski (gm. i pow. Grodzisk Wielkopolski, ): w kościele pobernardyńskim przy ulicy 3 Maja jest kamienna figura Jana Nepomucena z I połowy XVIII wieku

 • Grodzisk Wielkopolski (gm. i pow. Grodzisk Wielkopolski, ): za plebanią farną jest kamienna figura Jana Nepomucena, a raczej jej destrukt. Na cokoliku-kolumnie przymocowano fragment tułowia i głowę rzeźby. Nepomuk ten stał kiedyś z drugiej strony plebani, a zniszczono go w trakcie II wojny światowej, jak wiele innych w tych stronach (nad: A.Pi.)

 

^
Woźniki powiat: Grodzisk Wielkopolski gm: Grodzisk Wielkopolski  
 

Przy kościele klasztornym na północ od miasta, na prostopadłościennym cokole, stoi kamienna figura Jana N. (nad: A.Pi.)^
Woźniki powiat: Grodzisk Wielkopolski gm: Grodzisk Wielkopolski  
 

W kościele klasztornym na północ od miasta (zobacz wyżej), w szczycie jednego z ołtarzy umieszczono okrągły obraz Jana N. z krzyżem w rękach. Ciekawym motywem jest szarfa ze stylizowaną różą na szyi - być może to znany od starożytności symbol tajemnicy (sub rosa - w sekrecie) umieszczany na sufitach sal tajnych obrad i konfesjonałów (nad: A.Pi.)

 

 
 • Prochy (gm. Wielichowo, pow. Grodzisk Wielkopolski, ): przy mostku, na ośmiokątnym wysokim cokole kamienna rzeźba Jana N., dosyć statyczna. Polichromowana - czerwony biret, sutanna i mozzetta

 • Prochy (gm. Wielichowo, pow. Grodzisk Wielkopolski, ): pochodząca z kapliczki przydrożnej rzeźba Jana N. na cmentarzu kościelnym umieszczona w rozgałęzieniu drzewa, II połowa XVIII wieku

 • Wilkowo Polskie (gm. Wielichowo, pow. Grodzisk Wielkopolski, ): drewniana figura Jana N. przy murze kościelnym z ciekawą aureolą-daszkiem (>>) nad głową Świętego, I połowa XIX wieku

 • Trzcinica (gm. Wielichowo, pow. Grodzisk): przy trasie Parzęczewo-Wielichowo figura przydrożna na nowym cokole, rzeźba ludowa z XIX wieku, chroniona nieładną osłoną-budką, na cokole z kamieni


 • Dalekie (gm. Granowo, pow. Grodzisk): figura Jana N. sprzed II wojny światowej, wykonana ze sztucznego (?) kamienia. Jan był długo przechowywany w stodole, dopiero w 1999 roku został uroczyście postawiony na ceglanym postumencie. Napis na cokole: "Święty Janie / módl / się za nami / 1999" (nad: Bajarka)


 • Parzęczewo (gm. Kamieniec, pow. Grodzisk Wielkopolski, ): figura przydrożna Jana N. na nowym cokole, późnobarokowa (po połowie XVIII wieku), rzeźba, piaskowiec

 • Łęki Wielkie (gm. Kamieniec, pow. Grodzisk Wielkopolski, ): na północnym skraju wsi, przed domem nr 63, na nowym cokole ustawiono barokową kamienna statuę Jana N. Według inskrypcji fundacyjnej pochodzi ona z 1738 roku

 

^
Goździchowo powiat: Grodzisk Wielkopolski gm: Kamieniec  
 

Przy drodze do Parzęczewa, przed mostkiem na Grabarskim Rowie, znajduje się pięknie położona wśród łąk kapliczka z drewnianą figurą św. Jana Nepomucena, zapewne z II połowy XIX wieku. Kapliczka otoczona metalowym płotkiem to drewniany słup, na którym ustawiono rzeźbę osłoniętą blaszanym daszkiem^

Województwo Poznańskie: Ziemia Wschowska

(8 + 1)

dzisiejszy powiat Wschowa (część, >>) w woj. lubuskim

zobacz na mapie google >>Ziemia Wschowska to położona na granicy Wielkopolski i X. Głogowskiego (>>) część pow. wschowskiego należąca do d. woj. poznańskiego oraz południowa część dzisiejszego województwa lubuskiego. Na stronie Księstwa Głogowskiego (>>) dokładniej opisano pograniczne Nepomuki z Przybyszowa (gm. Sława, pow. Wschowa, województwo lubuskie), ze Sławy (pow. Wschowa, gm. Sława), ze Starego Strącza (gm. Sława, pow. Wschowa, województwo lubuskie) oraz z Chróściny (gm. i pow. Góra)


^
Wschowa pow: Wschowa gm: Wschowa ul. Kościuszki 2
 

Wykonana z piaskowca figurka znajduje się na fasadzie kościoła św. Józefa przy klasztorze franciszkanów (dawniej bernardynów) (uwaga: przez długi czas jako osobny obiekt notowany był tu kolejny z Wschowskich Nepomuków znajdujący się w galeryjce świętych przy wejściu do klasztornego kościoła. Okazało się jednak, że mowa o tym samym obiekcie) (nad: A.P., Paulus, uzup. JJK)^
Wschowa pow: Wschowa gm: Wschowa ul. Kościuszki 2
 

W kościele św. Józefa przy klasztorze Franciszkanów (zobacz wyżej) w lewym bocznym ołtarzu jest przepiękny obraz olejny z aniołem podającym Janowi w aureoli na tle mostu palmę. W górnej części promienisty język w otoczeniu główek anielskich^
Wschowa pow: Wschowa gm: Wschowa ul. Kościuszki 2
 

Wśród bogatej polichromii sklepienia kościoła św. Józefa przy klasztorze franciszkanów (dawniej bernardynów) w lunecie nad oknem znajduje się fresk przedstawiający spowiedź królowej Zofii u Jana Nepomucena (nad: dzidek1960)

 

^
Wschowa pow: Wschowa gm: Wschowa pl. Świętego Jana
 

Inny kamienny Jan N. w aureoli (dziewięć gwiazd!) znajduje się na placu Świętego Jana (!) przy Ośrodku Opiekuńczym dla Dzieci prowadzonym przez siostry elżbietanki. "Z pomysłem jej ustawienia wystąpił ks. Mateusz Fengler, ówczesny komendarz kościoła parafialnego we Wschowie. Zebrano na ten cel ofiary od wiernych. W mieście, które było w zdecydowanej większości protestanckie, wywołało to głośne protesty i niezadowolenie gminy luterańskiej oraz mieszczan. Musiano chyba przewidzieć taką reakcję, gdyż jeszcze przed ustawieniem figury sam król August II (za wstawiennictwem wicekanclerza ks. Jana Lipskiego) wystosował do magistratu Wschowy list z żądaniem, by władze nie tylko nie przeszkadzały w postawieniu figury, ale także zapobiegły wszelkim próbom zakłócenia uroczystości. Figura została ustawiona 17 kwietnia 1732 r. w obecności miejscowych katolików oraz nielicznych protestantów, którzy –jak pisze kronikarz klasztorny – przybyli na tę uroczystość z czystej ciekawości. Kazanie dla zebranych wygłosił o. Felicjan Konarski, jezuita" (nad: Paulus). Lokalizację figury tłumaczy fakt istnienia tuż obok "Lwiego Mostka" przez dawną fosę miejską, który zresztą zarwał się podczas uroczystości odsłonięcia figury JN pod ciężarem tłumu dając powód do drwin protestantom^
Łysiny pow: Wschowa gm: Wschowa  
 

Niedaleko kościoła znajduje się malutka figurka św. Jana - za to na ogromnym ceglanym postumencie. Jan ma gwiaździstą aureolę i utrącony nos. Całość znajduje się pomiędzy kościołem a plebanią.  Lata 60. XIX wieku (nadesłali: Paulus i A.P.)^
  -/¿ Nowa Wieś pow: Wschowa gm: Wschowa  
 
 

Z cokołu zniknęła kamienna figurka. Najprawdopodobniej był to Jan Nepomucen. Brat Wirtualny A.P. namawia znajomego plastyka, aby na podstawie jego zdjęć wykonał kopię - kompilację Nepomucena. Zostanie ona umieszczona na oryginalnym cokole (nad: A.P.)

 

^
Konradowo pow: Wschowa gm: Wschowa nr 55
 

Kamienna polichromowana figura Nepomucena stojąca na kapliczce w środkowej części wsi, po zachodniej stronie drogi. Niedawno (2014?) odnowiona (nad: Paulus, uzup: dzidek1960)^
Zamysłów pow: Wschowa gm: Szlichtyngowa  
 

Polichromowana figura Nepomucena stojąca przed murem cmentarza przykościelnego pw. Marii Magdaleny. Rzeźba stoi na ceglanym cokole i jest osłonięta dwuspadowym daszkiem (>>) i tylną ścianką (nad: Paulus)

 

^
Dryżyna pow: Wschowa gm: Szlichtyngowa nr 42
 

Na prywatnej posesji znajduje się piaskowcowa figura Jana Nepomucena z 1738 roku (niektóre źródła podają rok 1730) (zobacz artykuł z Gazety Głogowskiej z 6.03.2002 (>>) o tej rzeźbie). W 2009 roku odwiedził ja JJK i donosił, że stoi ona wśród rustifilisów, koło resztek bramy wiodącej kiedyś do parku przy rokokowym pałacu. Pałac był własnością Rafała Gurowskiego (1716-1797) , kasztelana poznańskiego i starosty wschowskiego, posła, szambelana króla Augusta III i mecenasa sztuki, który właśnie tu zmarł. Fundację figury Jana N. można zapewne łączyć właśnie z tą wybitną postacią, jako że Gurowski ufundował również piękną figurę JN w Cieplicach na Śląsku (zobacz >>) i w Kościelcu. Inna figura fundacji hr. Gurowskiego znajduje się we Władysławowie w sieradzkiem (zobacz >>), przy czym tym razem chodzi raczej o Melchiora Hieronima,  brata Rafała (ciekawe, że i we Władysławowie, i w Dryżynie ufundowano pomniki św. Wawrzyńca, co może świadczyć o stałej sympatii rodziny do tych postaci). Rafał dał też swemu synowi imiona Jan Nepomucen. Rzeźba jest wykonana z piaskowca i ma na cokole płaskorzeźbę przedstawiającą zrzucenie Jana N. z mostu. Rezultat inspekcji P.K. (2014-04) nie napawał optymizmem. Pomnik był wtedy w nie najlepszym stanie i wymagał interwencji konserwatora. Korozja piaskowca zatarła kontury rzeźby. Również cokół był dość mocno "naruszony zębem czasu". Piaskowcowe płyty odpadły od korpusu cokołu, w tym przednia scena Zrzucenia. Zniknęły flankujące główną postać figurki aniołków. W aureoli nie ma już ani jednej gwiazdy. Napis na tylnej płycie jest w górnej partii łaciński, słabo czytelny, a w większej dolnej części, być może dodanej później, w języku polskim, być może częściowo chronostychowanym (>>): "NIECH BÓG BĘDZIE POCH / WALONY W ŚWIĘTIYM / IANIE NEPOMUCENIE / PATRONIE ŻYCIA Y SŁAWY / MÓDL SIĘ ZA NAMI / ANNO DOMINI 1738 (1730?) / D. 30 IVNII". Proboszcz namawia parafian do remontu figury - oby nie zaczęli jej "restauracji" metodami domowymi, bo to może spowodować jej zeszpecenie 
 
     <<   wstecz | dalej >>

 

Województwo Kaliskie (74 + 5)

Rzeczpospolita > Korona > Prowincja Wielkopolska > dawne Powiaty: Kalisz, Pyzdry, Konin

zobacz Nepomuki dawnego województwa poznańskiego na mapie google >>


^

ALFABETYCZNIE


 POWIATY:
 • Jarocin (>>)
 • Kalisz (>>)
 • Pleszew (>>)
 • Pyzdry (>>)
 • Rawicz (część >>)
 • Śrem (część >>)
 • Słupca (>>)
 • Środa Wlkp. (część >>)
 • Września (>>)

 MIEJSCOWOŚCI:

Województwo Kaliskie stanowiło wschodnią połowę pierwotnej Wielkopolski. Graniczyło na północy z województwem pomorskiem, gdzie poza Noteć sięgało, na wschodzie z Inowłocławskiem, Brzesko-kujawskiem i Łęczyckiem, na południe miało Śląsk i województwo Sieradzkie, na zachód całą długość województwa Poznańskiego. (...) Herbem jego była Wieniawa, t. j. głowa żubra w koronie, z pierścieniem, przechodzącym przez nozdrza, na polu w szachownicę z barwy białej i czerwonej ułożonem. Z północnej części tego województwa król Stanisław August Poniatowski wydzielił województwo gnieźnieńskie - zobacz >>


^
Powiat Kalisz (11)


 • Kalisz (gm. i pow. Kalisz, ): kamienny barokowy Jan N. na murze klasztoru jezuitów (dawniej bernardynów), przy ruchliwym skrzyżowaniu Stawiszyńskiej i 3-go Maja. Ładna rzeźba o precyzyjnym detalu, wykonana z inspiracji syndyka klasztornego księdza Jędrzeja Radolińskiego, nieznanego autorstwa. Na początku września 1939 roku Niemcy urządzili koszary Hitlerjugend i uwięzili zakonników. Figura została przez nich usunięta i zakopana, utrącono też głowę. Po prawie 60 latach wykopano ją z ziemi i ustawiono na dawnym miejscu we wrześniu 2002. Przy tej świątyni, jak przy wielu innych kościołach bernardynów w Polsce, działało Bractwo św. Jana Nepomucena (>>) założone w XVIII wieku

 • Kalisz (gm. i pow. Kalisz, ): w kościele  Nawiedzenia NMP - pobernardyńskiego, obecnie jezuickiego, przy skrzyżowaniu Stawiszyńskiej i 3-go Maja, zobaczyć można pięknego Jana w bocznym ołtarzu tęczowym (uwaga: jedno ze źródeł wskazuje, zapewne błędnie, na kościół Serca Jezusa Miłosiernego. sprawdzić)

 • Kalisz (gm. i pow. Kalisz, ): w katedrze św. Mikołaja feretron rokokowy 2 połowy XVIII wieku, z rzeźbą św. Jana Nepomucena, replika z ołtarza bocznego. Obecnie na stałe umieszczony w ołtarzu Matki Bożej Szkaplerznej, w dolnej kondygnacji, flankowany przez dwa aniołki  (nad: T.P.)

 • Kalisz (gm. i pow. Kalisz, ): w nawie bocznej lewej katedry, tuż przy wejściu do kaplicy "pod orłami" ołtarz z rokokową rzeźbą świętego Jana Nepomucena. Figurę Jana ustawiono na obfitych rzeźbionych obłokach (nad: T.P.)

 • Kalisz (gm. i pow. Kalisz, ): w katedrze św. Mikołaja w lewej nawie, przy ołtarzu bocznym figura świętego Jana Nepomucena (nad: JJK)

 • Kalisz (gm. i pow. Kalisz, ): w tutejszym Muzeum Ziemi Kaliskiej przy ul. Kościuszki 12 umieszczono figurę Jana Nepomucena znalezioną w pobliskiej miejscowości Opawa (?). Ktoś wyrzucił ją do śmieci!^
Kalisz pow: Kalisz gm: Kalisz ul. Śródmiejska
 

Kaplica pogrzebowa pw. św. Jana Nepomucena z dawnego kościoła Ojców Reformatów, obecnie w administracji Parafii św. Rodziny w Kaliszu, fundacji Jana Kiedrzyńskiego; starosty stawiszyńskiego i Marcjana Węgierskiego, miecznika wschowskiego, została zbudowana w latach 1717-1736. Początkowo służyła Ojcom Reformatom do pochówków na miejscowym cmentarzu przykościelnym. W kwietniu 1846 roku pochówków zaniechano ze względów sanitarnych, a zwłoki ekshumowano i złożono we wspólnej mogile u stóp kaplicy Żołnierskiej (Kaplica Matki Boskiej Rycerskiej). Potem służyła Siostrom Nazaretankom. Ciekawostką jest to, że została wybudowana na rzucie trójkąta (nawiązuje do Trójcy Przenajświętszej), co nie jest powszechnie spotykane. Wpisana do Rejesrtu Zabytków nr 40/A z dnia 18,01.1965 r. W 2009 roku doczekała się kolejnej, tym razem kompleksowej konserwacji. Stan dobry (uzup: J.B. z Kłodzka)JN-Wielkopolska-poznanskie-Opatówek: Jan z kościoła (fot: M.K.)

JN-Wielkopolska-kaliskie-Opatówek: kopia Jana N. ustawiona na miejscu oryginału przeniesionego do kościoła (fot: M.K.)
 • Zbiersk (gm. Stawiszyn, pow. Kalisz): w drewnianym kościele św. Urszuli przechowuje się drewnianą polichromowaną figurę Jana N. (nad: E.B.)

 

 • Opatówek (gm. Opatówek, pow. Kalisz): po prawej stronie prezbiterium kościoła parafialnego w Opatówku umieszczono pięknie odnowiony oryginał figury z kapliczki przydrożnej z ul. św. Jana Nepomucena w centrum Opatówka (nad: T.P.). Zobacz poniżej oraz artykuł na temat konserwacji zamieszczony w lokalnym piśmie "Opatowianin" (>>)

 • Opatówek (gm. Opatówek, pow. Kalisz): jest tutaj ulica. Św. Jana (Nepomucena), a przy niej od zawsze stała Jego figura. Ostatnio "odkryto" że jest bardzo zniszczona a przy konserwacji okazało się, że jest też bardzo cenna - oryginał pięknie odnowiony wniesiono do parafialnego kościoła (zobacz powyżej), kopię postawiono i poświęcono na dotychczasowym miejscu. Kościół i kapliczka stoją w centrum Opatówka - 40 metrów w bok od głównej drogi Łódź-Kalisz (nad: T.P.). Jan jest pięknie polichromowany, ma aureolę z wielkimi gwiazdami, a chroni go blaszany zębaty daszek (>>))Zobacz artykuł na temat konserwacji zamieszczony w lokalnym piśmie "Opatowianin" (>>)

 • Cienia Pierwsza (gm. Opatówek, pow. Kalisz): przy głównym skrzyżowaniu w miejscowości stoi kapliczka z z drewnianą polichromowaną, drewnianą figurą Jana N. Styl "swojski". Jan ładnie choć amatorsko polichromowany. Kapliczka na czterech filarach

JN-Wielkopolska-kaliskie-Opatówek: kopia Jana N. ustawiona na miejscu oryginału przeniesionego do kościoła (fot: M.K.)


^
Powiat Koło (2)

zobacz na mapie google >>


   


^
Koło pow: Koło gm: Koło ul. Klasztorna
 

W kościele klasztornym bernardynów  Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na kolskiej starówce, we wnęce filara nawy, umieszczono otoczona rocaille'ami barokową figurę Jana N. trzymającego krzyż, w gwiaździstej aureoli. Bardzo ładny obiekt, efektowny i znakomicie wpisujący się w rokokowy wystrój kościoła^
Kościelec (Kolski) pow: Koło gm: Kościelec  
 

Niedaleko słynnego romańskiego kościoła (zmasakrowanego przez księdza po roku 2000) stoi piaskowcowa figura Jana N. z połowy XVIII wieku, w aureoli, z bogato rozczłonkowanym profilowanym i zdobionym cokołem. Fundowana przez Rafała Gurowskiego (1716-1797), starostę kolskiego, przemęckiego, kasztelana poznańskiego i pruskiego hrabiego, zarażonego wirusem nepomuckim. Ufundował on także cokół Nepomuka Cieplickiego (Dolny Śląsk >>), a pierworodnemu synowi dał imię Jan Nepomucen. Dokładny życiorys pana starosty tutaj (>>). Na cokole kartusz w herbem Wczele, a pod nim piękna inskrypcja, która zdaje się wskazywać na fundację syna Rafała, Jana Nepomucena Gurowskiego ("Patronie mego Przybrany Imienia"), czemu jednak przeczy imię Rafał na innym kartuszu.  Na pozostałych bokach cokołu równie rozbudowane napisy, choć trudniej czytelne

Potomne
niech pamiętają wieki
Że maiąc Wiele Nieprzyiaźnych
Sobie
w Zamysłach Przeszkod
wzywałem Opieki
NEPOMUCENA
Obiecuiąc TOBIE
Patronie mego Przybrany Imienia
Tu Cię wystawić na znak
Zawdzięczenia^
Powiat Śrem (część, 11)

zobacz obiekty z części powiatu w granicach d.woj. poznańskiego >>

 • Śrem (gm. i pow. Śrem): kapliczka z kamienną barokową figurą Jana N. z 1734 roku na szczycie, koło murów fary, przy ul. Farnej

 • Błociszewo (gm. i pow. Śrem): kamienny polichromowany Jan N. z palmą, wpatrzony w krucyfiks (nowszy). XIX/XX wiek

 • Dalewo (gm. i pow. Śrem): w kościele św. Wojciecha, w ołtarzu bocznym z lat 1720-30, jest rokokowa rzeźba Jana N.

 • Niesłabin (gm. i pow. Śrem, ): kamienny, stojący na niespotykanie w Wielkopolsce wysokiej kolumnie posąg Jana N. w skromnej aureoli. Polichromia, krzyż trzymany prawie poziomo w obu rękach (nad: Bajarka)

 • Dąbrowa (gm. i pow. Śrem): kapliczka z 1871 roku z barokową figurką Jana N. wewnątrz (uwaga: wpis na podstawie Wikipedii, należy sprawdzić identyfikację Świętego)

 • Mchy (gm. Książ Wielkopolski, pow. Śrem): barokowa kapliczka Św. Wawrzyńca z nepomuckim płaskorzeźbionym reliefem, XVIII wiek

 • Dolsk (gm. Dolsk, pow. Śrem): na rynku kamienna figura Jana N. z 1880 roku na cylindrycznym cokole, polichromowana, w aureoli

 • Wieszczyczyn (gm. Dolsk, pow. Śrem): przy kościele Św. Rocha są dwie kaplice; jedna z 1849 roku poświęcona Janowi N..

 • Wieszczyczyn (gm. Dolsk, pow. Śrem): w tym samym kościele Św. Rocha, nad lewym bocznym ołtarzem, znaleźć można olejny medalion z Janem N. trzymającym palec na ustach (nad: JJK)

 • Wieszczyczyn (gm. Dolsk, pow. Śrem): przy płocie okalającym kościół św. Rocha kamienna, trochę nietypowa, pobielona figura Jana N.

 • Brodnica (gm. Brodnica, pow. Śrem): na dużym murowanym cokole polichromowana kamienna statyczna rzeźba Jana N. trzymającego krzyż, w aureoli, z 1915 roku
^
Powiat Ostrów Wielkopolski (część, 8 + 1)

zobacz obiekty z części powiatu w granicach d.woj. poznańskiego >>

 • Lewków (gm. i pow. Ostrów): kamienna figura Jana N. stojąca w lekkim kontrapoście na wysokim cokole przy ul. Powstańców Wielkopolskich, koło cmentarza. Ciekawe koronki prawego rękawa

 • Lewków (gm. i pow. Ostrów): kamienny polichromowany Jan N. na filarze w bramie kościoła parafialnego w Lewkowie (nad: M.K.)

 • ¿ Śliwniki (gm. Nowe Skalmierzyce, pow. Ostrów): była tu piękna kamienna figura Jana N. fundowana około 1860 roku przez Jana Nepomucena Niemojowskiego. Na cokole kazał on wyryć Nepomucenowe słowa: "Większy rozkaz od Boga niż twa królewska powaga". Opisałem to tutaj (>>). Czy jest tam ciągle?

 • Gostyczyna (gm. Nowe Skalmierzyce, pow. Ostrów, ): przy kościele św. Mikołaja jest kaplica św. Jana Nepomucena z 1640 roku, przylegająca od południowej strony, dawniej kaplica grobowa rodziny Szołdrskich. W niej zapewne co najmniej jeden wizerunek JN

 • Topola Wielka (gm. Przygodzice, pow. Ostrów): usytuowana przy mostku kapliczka z figurą Jana N., w formie szklanej klatki na prostokątnym cokole-filarze

 • Skalmierzyce (gm. Nowe Skalmierzyce, pow. Ostrów, ): w kościele parafialnym pw. św. Katarzyny, w jednym z okien przy głównym ołtarzu jest witraż z Janem N. - dzieło Włodzimierza Tetmajera z 1907 roku (zobacz stronę Szklanych Nepomuków >>) (nad: H.Jakóbczak)
^
Odolanów pow: Ostrów Wielkopolski gm: Odolanów ul. Kaliska 8a
 

Okazała, barokowa, wykonana z piaskowca, pochodząca 1736 roku figura św. Jana Nepomucena usytuowana przy moście. Ładny cokół z wolutami i napisem fundacyjnym, chroniony kutą balustradą, precyzyjny detal (koncha, różyczki, koronka, a zwłaszcza żyły na dłoniach)^
Młynów pow: Ostrów Wielkopolski gm: Ostrów Wielkopolski  
 

Przy skrzyżowaniu stoi murowana tynkowana na różowo kapliczka słupkowa. Wewnątrz, za szybą, umieszczono szablonową polichromowaną figurę Jana N. Napis głosi: ŚW. JANIE / NEPOMUCYNIE / MÓDL SIĘ ZA NAMI (nad: S.M.)^
Leziona pow: Ostrów Wielkopolski gm: Nowe Skalmierzyce DW450
 

Kilkadziesiąt metrów na północ od granicy wsi, przy drodze i niedaleko potoku Lipówka stoi zgrabna murowana tynkowana kapliczka słupkowa, zwieńczona ozdobnym kutym krzyżem, otoczona płotkiem i obsadzona tujami. We wnęce, za kratą, polichromowana ludowa figura Jana N. XIX wiek. (źródło: Kapliczki Przydrożne / FB)

 

^
Powiat Jarocin (9) • Jarocin (gm. i pow. Jarocin, ): w ołtarzu głównym kościoła św. Marcina, po jego prawej stronie, stoi drewniana, polichromowana, barokowa figura Jana N. Jan ma srebrny biret, komżę i sutannę, złotą pelerynę, a w rękach nieprawidłowo wtórnie ułożony krzyż. Identyfikację potwierdzają źródła, a jedyną wątpliwość stanowi bliskość drugiej figury Jana (zobacz niżej) (nad: H.Jakóbczak)

 • Jarocin (gm. i pow. Jarocin, ): w lewym ołtarzu bocznym kościoła świętego Marcina, po jego prawej stronie, stoi drewniana, polichromowana, barokowa figura Jana N. Jana tego można opisać słowami identycznymi jak jego kolegę z ołtarza głównego (zobacz wyżej), tylko jego poza jest nieco bardziej barokowo-taneczna. Identyfikację potwierdzają źródła, a jedyną wątpliwość stanowi bliskość drugiej figury Jana (nad: H.Jakóbczak)

 • Radlin (gm. i pow. Jarocin, ): w nowej kapliczce stojącej na ceglanym postumencie przy drodze Mieszków-Żerków w pobliżu ruin pałacu Opalińskich. Figurka jest współczesna i szablonowa - zapewne pochodzi z nowosolskiej firmy PPHU "Maria" państwa Sienkiewiczów (nad: P.K.)

 • Rusko (gm. Jaraczewo, pow. Jarocin): kamienna barokowa figura Jana N. stoi przy ścianie kościoła p.w. Świętego Wojciecha (nad: M.K.)

 • Mieszków (gm. Kotlin, pow. Jarocin): w kościele św. Wawrzyńca, w rokokowym ołtarzu bocznym, jest XVIII-wieczny obraz Jana N.

 • Kotlin (gm. Kotlin, pow. Jarocin): w kapliczce drewniana figura Jana N. z palcem na ustach oraz stułą

^
Golina pow: Jarocin gm: Jarocin ul. ks. Szczepana Toboły 1
 

W zwieńczeniu ołtarza św. Józefa, stojącego przy lewej ścianie drewnianego kościoła św. Andrzeja (sanktuarium MB Pocieszenia) znajduje się obraz Jana N. adorującego krzyż (nad: H.Jakóbczak)

 

^
Jaraczewo pow: Jarocin gm: Jaraczewo ul. Jarocińska (DK12)
 

We flankowanej pilastrami wnęce przy zewnętrznej ścianie kościoła św. Marii Magdaleny ustawiono piękną kamienna polichromowaną figurę Jana N. przyciskającego oburącz krzyż do piersi (nad: M.L.)^
Góra pow: Jarocin gm: Jaraczewo  
 

Tutejszy kamienny Jan N. stoi na wysokim postumencie po lewej stronie od bramy wjazdowej neorenesansowego pałacu (obecnie Dom Dziecka). Figura dzięki oczom ma nieco dziki wyraz (nad: M.K.)
(uwaga: w pobliskim kościele, w ołtarzu głównym, jest figura z daleka przypominająca JN. Sprawdzić!)^
Powiat Pleszew (4 + 1)

 

JN-Wielkopolska-kaliskie-Pleszew: Jan na starej pocztówce (nad: M.K.)
JN-Wielkopolska-kaliskie-Pleszew: Jan na starej pocztówce (nad: M.K.)
JN-Wielkopolska-kaliskie-Pleszew: Jan przed kościołem (fot: M.K.)
JN-Wielkopolska-kaliskie-Pleszew: Jan przed kościołem (fot: M.K.)
 • Pleszew (gm. i pow. Pleszew): na słupie w ogrodzeniu kościoła ustawiono Jana N. ze sztucznego (?) kamienia. Rzeźba jest nieco uszkodzona, ma utrącone dłonie i tylko dwie gwiazdy w aureoli (nad: M.K.) M.K nadesłał stare pocztówki przedstawiające tego Nepomuka

 • Dobrzyca (gm. Dobrzyca, pow. Pleszew): w kościele św. Tekli,  w zwieńczeniu ołtarza św. Anny z 1781 roku umieszczono obraz św. Jana Nepomucena pochodzący z II połowy XVIII wieku, w stylu barokowym. Zamiast aureoli nad głową umieszczono wieniec ciemnożółtych gwiazd

 • Kuchary (gm. Gołuchów, pow. Pleszew, ): figura Jana Nepomucena, przełom XIX/XX wieku

 • Tursko (gm. Gołuchów, pow. Pleszew, ): przydrożna figura Jana Nepomucena z XVIII wieku

 • - Żegocin (gm. Czermin, pow. Pleszew): w tej miejscowości nad Prosną, w kapliczce przy kościele nie ma już Nepomuka - zastąpiono go drewnianą figurą św. Maksymiliana Kolbe

JN-Wielkopolska-kaliskie-Pleszew: Jan na starej pocztówce (nad: M.K.)
JN-Wielkopolska-kaliskie-Pleszew: Jan przed kościołem (fot: M.K.)
JN-Wielkopolska-kaliskie-Pleszew: Jan przed kościołem (fot: M.K.)
JN-Wielkopolska-kaliskie-Pleszew: Jan przed kościołem (fot: M.K.)

^
Powiat Konin (3 + 1)

 
 • Kazimierz Biskupi (gm. Kazimierz Biskupi, pow. Konin, ): w krużgankach klasztoru augustianów odnalazłem polichromowaną figurę Jana N. z masywnym złotym krzyżem w ramionach

 • -/¿ Kazimierz Biskupi (gm. Kazimierz Biskupi, pow. Konin, ): znalazłem archiwalne zapiski o wystawieniu Nepomuka na miejscu stracenia w 1706 roku Jana Reinholda von Patkula, przywódcy antyszwedzkiej szlachty inflanckiej. Karol XII zmusił Augusta II do rezygnacji z korony i wydania w ręce Szwedów Patkula. Ci w kwaterze w Słupcy osądzili go i skazali na śmierć. Egzekucję przez łamanie kołem wykonano właśnie w Kazimierzu. W roku 1713, po odzyskaniu przez Augusta II tronu polskiego, szczątki ciała Patkula miano przenieść na życzenie króla do Warszawy i tam pochować, a na miejscu kaźni wzniesiono rzeczoną figurę JN. Nie wiem nic o jej dalszych losach, raczej należy wykluczyć jej tożsamość z powyższą figurą z klasztoru - zapewne była kamienna

 • Ślesin (gm. Ślesin, pow. Konin, ): w kościele św. Mikołaja obraz Jana N. z drugiej połowy XVIII wieku (?) w ołtarzu bocznym. (uwaga: należy sprawdzić, czy datowanie obrazu)

 • Licheń Stary (gm. Ślesin, pow. Konin, ): kamienny pobielony Nepomuk w murowanej trójkondygnacyjnej kapliczce na skrzyżowaniu ulic Wyszyńskiego i Toruńskiej. Na tablicy napis: "ŚWIĘTY / JANIE NEPOMUCENIE / PATRONIE SPOWIEDNIKÓW / BŁOGOSŁAW / NASZEJ WIOSCE / ROK PAŃSKI 1989"
^
Powiat Słupca (2 + 1)

 


^
Ląd pow: Słupca gm: Lądek  
 

W opactwie pocysterskim, w prawym bocznym ołtarzu Św. Antoniego (dawniej Św. Jana Nepomucena!) na filarze północnej nawy, w górnej kondygnacji znajduje się owalny obraz Jana N. (nad: P.N.)
JN-Wielkopolska-kaliskie-Zagórów: barokowy na Jan pięknym cokole
JN-Wielkopolska-kaliskie-Zagórów: barokowy Jan N. na pięknym cokole
JN-Wielkopolska-kaliskie-Zagórów: barokowy Jan N. napięknym cokole
JN-Wielkopolska-kaliskie-Zagórów: barokowy Jan N. na pięknym cokole

 • ¿ Staw (gm. Strzałkowo, pow. Słupca): tutejszy kościół św. Mikołaja i św. Jadwigi od strony północnej ma przystawioną kaplicę, dawniej św. Jana Nepomucena, obecnie Łaski. W niej (lub w kościele) być może jakiś wizerunek Jana N.

 • Zagórów (gm. Zagórów, pow. Słupca, ): stoi tu ufundowany przez mieszczańskie małżeństwo Grzegorza i Marianny Plucińskich barokowy kamienny Nepomuk z 1747 roku, w aureoli, z piórem gęsim (!) zamiast palmy męczeńskiej. Umieszczony na imponującym zdobionym cokole z bogatym programem staropolskich inskrypcji poświęconych świętemu Janowi i jego męczeństwu, Matce Boskiej Bolesnej, św. Wawrzyńcowi,  Augustynowi i Grzegorzowi - do zobaczenia poniżej (nad: Bajarka)
   

  Męczeńskie pióro w swych
  rękach piastuie
  Wawrzyniec nas nic [bez szkody]
  z gorzeli kwitui

  Statua R[oku] P[ańskiego] 1747 D[nia] 7 Września
  Sumptem małżonków Grzegorza i Marianny Plucińskich
  na chwałę Boga
  Y ho-nor s[więtego] Nepomucena wystawiona

  Augustyn Boga iak sercem miłuje
  na dowód w ręku serce poka-zuie
  Mówię ze Christus
  Wszak ze mną przysłowie
  Z Christusem Christus
  Kto z nim iest prze-staie
  Jan z Bogiem Ligawiec
  Sie Christus staie
  Patrz krzyże w ręku
  Czemu Grzegorz no-si?
  Wszym Błogosławi
  Kto go o to prosi
  Bolcz Matko y niedziw
  zec cieszka
  Boleść gdyc w sercu
  Siedem mieczow mieszka
JN-Wielkopolska-kaliskie-Zagórów: barokowy na Jan pięknym cokole
^
Powiat Pyzdry (+ 1)

     


^
- Pyzdry pow: Pyzdry gm: Pyzdry ul. Flisa
 

Przy farze Narodzenia NMP, od jej południowej strony, była niegdyś na dużym baniastym cokole kamienna barokowa figura klęczącego Jana N. Gwiaździsta aureola, szeroki gest rąk, krzyż na prawym ramieniu, polichromia. Na chmurce pod nogami Jana umieszczono wstęgę z napisem identyfikującym świętego. Znam tylko jedno zdjęcie tego obiektu z roku 1913 i nie są mi znane jego dalsze losy (nad: M.W.Kmoch)

 

^
Powiat Września (3)

 
 • Kaczanowo (gm. i pow. Września, ): przy kościele św. Marcina, na terenie cmentarza przykościelnego, stoi drewniana słupowa kapliczka Jana N. z roku 1855. Jest to dzieło Józefa Kalasantego Jakubowskiego (1786-1877), profesora Gimnazjum Marii Magdaleny w Poznaniu, nazwane przez niego Kolosem. Opisywał on swe dzieło tak: "Kolos Śgo Jana Nep. - z sosny - 11 łokci długi i 4 obwodu. Na wierzchu z tegoż Kolosu jest wyrobiona statua kolosalna przez anioła unoszona. Na powierzchni Kolosu jest 21 Symboli religijnych ozdobionych gzypsami, girlandami, napisami i stósownemi wyrobami". Niestety na skutek korozji drewna nie widać już anioła ani innych atrybutów nepomuckich. Najlepiej widoczne są patriotyczne symbole umieszczone na wysokim sosnowym słupie, w tym herby królewskie SAR. Obiekt po konserwacji (nad: Michał Zalewski [MZ], kapliczki.org.pl)

 • Bieganowo (gm. Kołaczkowo, pow. Września, ): bardzo ciekawy Nepomuk na ozdobnej balustradzie mostu (>>) na Wrześnicy. Jan jest zamyślony, niegdyś z palcem na ustach (zniszczony fragment), krucyfiks trzyma prawie pionowo na ramieniu. Niestety zamalowany na gęsto białą farbą, co utrudnia datowanie i odczytanie inskrypcji
^
Targowa Górka pow: Września gm: Nekla ul. A. Kosińskiego 14
 

W parku kamienny posąg Jana N. w manierze barokowej, z utrącona ręką, na dużym wolutowym cokole, z II połowy XVIII wieku^
Powiat Środa Wielkopolska (część, 4)

zobacz obiekty z części powiatu w granicach d.woj. poznańskiego >>
 • Koszuty (gm. i pow. Środa, ): w drewnianym dworze koszuckim, dziś Muzeum Ziemi Średzkiej, rezyduje drewniana figura Jana N. pochodząca z pobliskiego kościoła. Uszkodzone dłonie (nad: A.P.)

 • Nietrzanowo (gm. i pow. Środa, ): przy bramie kościelnej kamienna figura Jana N. z początku XX wieku

 • Dębno (gm. Nowe Miasto, pow. Środa, ): w tej miejscowości nad Wartą jest przydrożna kamienna figura św. Jana Nepomucena pochodzi z pierwszej połowy XIX wieku. Stoi na masywnym prostokątnym cokole ozdobionym malowanym sercem. Sama figura jest statyczna, polichromowana

 • Śnieciska (gm. Zaniemyśl, pow. Środa, ): w drewnianym barokowym kościele drewniana figura Jana N.^
Powiat Krotoszyn (16) • Krotoszyn (gm. i pow. Krotoszyn, ): w oszklonej wnęce murowanej kapliczki jest współczesna drewniana figura Jana N. z palcem na ustach (nad: Bajarka)

 • Krotoszyn (gm. i pow. Krotoszyn): w kościele św. Jana Chrzciciela, w zwieńczeniu ołtarza umieszczono drewnianą figurę Jana N. z XVIII wieku

 • Krotoszyn (gm. i pow. Krotoszyn): w tym samym kościele św. Jana Chrzciciela (zobacz wyżej), w ołtarzu umieszczono obraz Jana N. z XVIII wieku

 • Krotoszyn (gm. i pow. Krotoszyn): w tym samym kościele św. Jana Chrzciciela (zobacz wyżej), w ołtarzu umieszczono kolejną figurę Jana N. z XVIII wieku

 • Krotoszyn (gm. i pow. Krotoszyn): w tym samym kościele św. Jana Chrzciciela (zobacz wyżej), w ołtarzu umieszczono kolejną figurę Jana N.

 

^
Rozdrażew pow: Krotoszyn gm: Rozdrażew Rynek
 

Na dawnym rynku znajduje się kamienna polichromowana figura św. Jana Nepomucena z XIX wieku, ustawiona na wysokiej kolumnie

 

^
  Rozdrażew pow: Krotoszyn gm: Rozdrażew  
 
 

Kapliczka z figurą Jana N.

 

 • Stary Gród (gm. Kobylin, pow. Krotoszyn): w tutejszym kościele znajduje się obraz Jana N. z II połowy XVIII wieku (nad: A.P.)

 • Stary Gród (gm. Kobylin, pow. Krotoszyn): w tutejszym kościele, na konsoli na północnej ścianie nawy, znajduje się drewniana figurka Jana Nepomucena (86 cm wysokości) pochodząca z przydrożnej murowanej kapliczki z Kuklinowa. Została stamtąd zabrana i uratowana przed zniszczeniem przez Niemców przez ks. Alojzego Piszczka, który opisał ją w liście do Panoramy Leszczyńskiej w odpowiedzi na jej akcję "Szukamy figur św. Jana Nepomucena". Figurę opisuje też "Katalog Zabytków Sztuki w Polsce", tom V zeszyt 11

 • Kuklinów (gm. Kobylin, pow. Krotoszyn, ): w tej miejscowości, prócz wspomnianej powyżej kapliczki ponepomuckiej, jest również drewniany krzyż rzeźbiony przez ludowego artystę Pawła Brylińskiego (XIX/XX wiek). Na trzonie krzyża jest między innymi płaskorzeźba Jana Nepomucena

 • Targoszyce  (gm. Kobylin, pow. Krotoszyn): w kaplicy koło kościoła, pochodzącej z 1721 roku, znajduje się rzeźba Jana N. z XVIII wieku

 
 • Koźmin Wielkopolski (gm. Koźmin Wielkopolski, powiat Krotoszyn, ): na ulicy Poznańskiej przy cmentarzu urządzono rodzaj lapidarium, gdzie eksponuje się rzeźby zniszczone przez Niemców podczas II wojny światowej. Jest wśród nich kamienny Jan N. z utrąconą głową, jedną dłonią i krzyżem (nad: M.K.)

 • Koźmin Wielkopolski (gm. Koźmin Wielkopolski, powiat Krotoszyn, ): nad bramą pobernardyńskiego kościoła parafialnego p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika ustawiono barokową figurę Jana N. Przy tej świątyni, jak przy wielu innych kościołach bernardynów w Polsce, działało Bractwo św. Jana Nepomucena (>>) założone w XVIII wieku (nad: M.K.)

 • Koźmin Wielkopolski (gm. Koźmin Wielkopolski, powiat Krotoszyn, ): w tym samym pobernardyńskim kościele św. Stanisława, w ołtarzu bocznym, eksponowany jest obraz św. Jana Nepomucena z II połowy wieku XVIII (w źródle podano XVII, zapewne przez pomyłkę)
^
  Baszków pow: Krotoszyn gm: Zduny  
 
 

W kościele Wniebowzięcia NMP, w ołtarzu bocznym, jest XIX-wieczny obraz "Wydobycie z rzeki zwłok św. Jana Nepomucena"

 

^
  Baszków pow: Krotoszyn gm: Zduny  
 
 

W tym samym kościele Wniebowzięcia NMP (zobacz wyżej) przechowuje się barokową plakietę z 1791 roku, cynową, obustronnie rytowaną, z postaciami śś. Mikołaja i Jana Nepomucena

 

^
Powiat Rawicz (część, 1)

zobacz obiekty z części powiatu w granicach d.woj. poznańskiego >>


     


^
Jutrosin pow: Września gm: Jutrosin  
 

W kościele św. Elżbiety ściana nawy pod oknami ozdobiona jest malowidłami przedstawiającymi świętych. Wśród nich jest Jan N. (nad: MPloszaj) 
 
     <<   wstecz | dalej >>

 

Województwo Gnieźnieńskie (50 + 3)

 Rzeczpospolita > Korona > Prowincja Wielkopolska > dawne Powiaty: Gniezno, Kcynia, Nakło

zobacz Nepomuki d. woj. gnieźnieńskiego na mapie google >>
 


^

ALFABETYCZNIE


 POWIATY:

 • Bydgoszcz (>>)
 • Gniezno (>>)
 • Kcynia (>>)
 • Piła (część >>)
 • Sępolno (część >>)
 • Szamotuły (część >>)
 • Tuchola (część >>)
 • Wągrowiec (>>)
 • Żnin (>>)

 MIEJSCOWOŚCI:

 

Województwo Gnieźnieńskie ustanowił  król Stanisław August Poniatowski na północnej części dawnego województwa kaliskiego,
zobacz >>


^
Powiat Gniezno (28 + 1)

zobacz na mapie google >> • Gniezno (gm. i pow. Gniezno, ): w katedrze udało mi się odnaleźć figurę Jana N. w niszy na zachodniej ścianie nawy północnej. Na cokoliku flankowanym fantazyjnymi rocaille'ami widnieje napis, który pozwala na datowanie rzeźby na rok 1726:

PROTECTORI
INNOCENTIÆ
RESTAURATORI
HONORIS
PATRONOS
IN ADUERSIS
  ANNO DOMINI MDCCXXVI 
DIE 7 MARSII

 • Gniezno (gm. i pow. Gniezno, ): ponadto w katedrze w Kaplicy Doktorów jest ołtarz Jana N. z jego piękną rzeźbą flankowaną przez dwóch innych świętych kanoników, zwieńczony wizerunkiem Języka. Biała stiukowa figura trzyma złoty krucyfiks i ma takiegoż koloru siedmiogwiaździstą (!) aureolę. Pod stopą Jana umieszczono głowę Meduzy z włosami-wężami (zapewne symbol szatana). Połowa XVIII wieku

 • Gniezno (gm. i pow. Gniezno, ): ponadto w katedrze kolejna rzeźba Jana N. pochodząca z kapliczki przydrożnej, barokowa (uwaga: odszukać na miejscu)

 • Gniezno (gm. i pow. Gniezno, ): ponadto w katedrze, w tej samej Kaplicy Doktorów znajdują się również freski ze scenami z życia Jana z roku 1738. Zauważyłem je dopiero przy kolejnej wizycie w Gnieźnie, kiedy okazało się, że piękna krata zamykająca kaplicę jest otwarta. Freski są wysokiej klasy, zachwyca zwłaszcza postać Króla trzymającego groźnego psa (Gniew Króla). Zza jego pleców wygląda schowany za kotarą diabeł. Doskonała jest scena Apoteozy na kopule kaplicy, natomiast scena Spowiedzi Królowej jest najbardziej zniszczona, lecz perspektywa absydy kościelnej, w której scena ta ma miejsce jest znakomicie oddana. W pendytywach umieszczono tonda, a w nich wizerunki innych czterech świętych doktorów, bardzo zresztą przypominających Jana N.

 • 12 x Gniezno (gm. i pow. Gniezno, ): w Muzeum Archidiecezjalnym znalazłem aż dwanaście figur św. Jana Nepomucena, datowanych od XVII (???) do XIX wieku. Wiem od JJK, że po zmianie ekspozycji można tam zobaczyć tylko trzy figury - reszta zapewne w magazynach lub w wypożyczeniach


 

 • Gniezno (gm. i pow. Gniezno, ): w Muzeum Archidiecezjalnym znajduje się barokowy obraz przedstawiający apoteozę Jana N. Święty na dużą befkę, a nad głową sześć (!) gwiazdek. W tle nocna scena Topienia (nad: JJK)

 • Gniezno (gm. i pow. Gniezno, ): w Muzeum Archidiecezjalnym znajduje się barokowy obraz przedstawiający figurę Jana N. stojącą na cokole. Po jego bokach stoją św. Apolonia i św. Jerzy z tarczą i smokiem (nad: A.Pi.)

 • Gniezno (gm. i pow. Gniezno, ): w Muzeum Archidiecezjalnym znajduje się rokokowy relikwiarz z relikwiami (>>) Naszego Ulubionego Świętego, z połowy XVIII wieku, ze srebra renesansowego, cyzelowanego i częściowo złoconego (nad: JJK)

 • Gniezno (gm. i pow. Gniezno): jest tu (Muzeum? Katedra? Inny kościół?) obraz z Janem N. o siedmiu gwiazdach, z nietypową dwuwarstwową peleryną spięta medalionem