wybierz blog -->NOWOŚCI SERWISUŻYCIE JEST DZIWNENA LWOWSKIEJ DUŻO SIĘ DZIEJEWIADOMOŚCI NEPOMUCKIE DŹWIĘKI  FOTKI ^

 

<< wstecz  | dalej >>   
 
^  !  + *    inne szuflady

Wiadomości Nepomuckie

  i   f l o r i a ń s k i e    

  


SONDA

Czy przystąpienie do układu z Schengen spowoduje kradzieże i masowy wywóz Nepomuków z Polski?

  Nie, wręcz przeciwnie
  Nie, nic się nie zmieni
  Tak, ale nieznacznie
  Tak, to realne zagrożenie


ORGAN BRACTWA NEPOMUCKIEGO
Societas Sancti Ioanni Nepomuceni

KONKURS
Najładniejszy, Twoim zdaniem, spośród Nepomuków tego serwisu www to:

Podaj kilka powodów:

Przedstaw się jakoś:

Możesz podać e-mail:


Zobacz wyniki

numer aktualny >>

numery archiwalne:
2018 * 2017 * 2016 * 2015 * 2014 * 2013 * 2012 * 2011 * 2010 * 2009
2008 * 2007 * 2006 * 2005 * 2004 * 2003 * 2002 *
2001 * 2000 * 1999

 


31.12.2008

Dodałem Jana z Pstrągowej (województwo ruskie >>) nadesłanego przez K.I. Czy to ostatni w tym roku nabytek na tej stronie?

D.M. nadesłał ciekawostkę z Jastrzębia Zdroju (>>) - przy domu parafialnym parafii św. Katarzyny działa Jadłodajnia Parafialna pod wezwaniem św. Jana Nepomucena! Dzięki!

Opracowałem wersję 2.0 FORMULARZA IDENTYFIKACYJNEGO OBIEKTU NEPOMUCEŃSKIEGO (format Word, 101KB, pobierz >>), zgodnego z Object ID Standard. Jest on oparty m.in. na materiałach Krajowego Zespołu do walki z przestępczością przeciwko Dziedzictwu Narodowemu WK BK KG Policji. Będzie przydatny do opisu Twoich odkryć nepomuckich! Zobacz przykładową ankietę z objaśnieniami (>>)!


na skróty: niektóre prowincje nepomuckie (pełny podział regionalny - zobacz mapę serwisu >>)




28.12.2008

Dodałem Jana N. ze Zręcina (województwo krakowskie >>) nadesłanego przez Tombspidera. Dzięki!


26.12.2008

Dodałem Jana z lapidarium muzeum w Sobótce (Dolny Śląsk >>) oraz cepeliowego Jana sfotografowanego na wystawie Cepelii na Pl. Konstytucji w Warszawie (>>). A co najważniejsze - mój prezent gwiazdkowy - niemiecki oleodruk nepomucki z początków XX wieku.
A wieczorem M.P. przesłała całą kolekcję świeżutkich zdjęć Janów z Połomi (X. Raciborskie >>).
Dołożyłem też zdjęcia ośmiu (!) Janów z Jastrzębia Zdroju (>>) nadesłane przez D.M. To wymusiło porządki na tej i sąsiednich stronach.


23.12.2008

Adam11q przesłał swoje odkrycie - freski nepomuckie z kaplicy w Bełku (X. Raciborskie >>). Styl - unikalny!


22.12.2008

Dodałem info i fotki Janów z Muzeum Okręgowego w Kłodzku (Hrabstwo Kłodzkie >>), z Nysy (X. Nyskie >>), z Jeżewa (sandomierskie >>) i Ważyc (województwo ruskie >>). Dzięki B.H., K.I, M.P.!


17.12.2008

Na stronie Janów Kurpiowskich (>>) umieściłem zdjęcia Nepomuka z Czerwonego otrzymane od A.L., przed której domem on stoi. Dzięki!


16.12.2008

Nowy Jan Warszawski (>>)! Znalazłem informację o Nepomuku Wawrzyszewskim - obrazie w kościele św. Marii Magdaleny
Dodałem wpis Jana z miejscowości Świątniki Górne (Małopolska >>), Jana z muzeum w Mysłowicach (Górny Śląsk >>), Jana z Drobina (Mazowsze >>) oraz Janów z Kuchar i Turska koło Pleszewa (Wielkopolska >>)


15.12.2008

R.K. dostarczył swe zdjęcia z Lipnik Starych (Mazowsze >>) wykonanych w końcu listopada.
Od G.Z. z zespołu www.drogibaroku.org otrzymałem cenne i ciekawe uzupełnienia dotyczące autorstwa kilku obiektów z Dolnego Śląska (>>) (Chełmsko, Legnica, Strzegom, Jawor, Żagań) i powiązań między nimi. A na deser - informację o nowym w tym spisie obrazie JN z Wojciechowa oprawionym w iluzjonistyczne freski autorstwa Hoffmanna, tego od zamku Sarny (zobacz osobną stronę >>) oraz Janie z kościoła w Uciechowie


10.12.2008

Porządki na stronie Nepomuków Małopolskich (>>), czyli z dawnego województwa krakowskiego. Przy okazji dodałem tam dwa Jany ze skansenu w Wygiełzowie.
Dodałem też Jana z Tymienic (sieradzkie >>)
News: nowy Jan zastąpił starego w Szepietowie Podleśnym (Mazowsze >>). Niestety!
News: nowy Jan zastąpił starego w oczekiwaniu na remont oryginału w Krasiczynie (województwo ruskie >>)
Po dłuższej przerwie zajrzałem do mojej Księgi Gości i znalazłem tam namiary na nieznanego mi Nepomuka z Bzianki (ruskie >>) z 1743 roku. Dzięki K.A.S.!


9.12.2008

K.I. nadesłała zdjęcia Jana z Sieteszy (województwo ruskie >>) oraz fragmenty artykułu z "Leksykonu kultury ludowej w Rzeszowskiem", autorstwa Krzysztofa Ruszla, dyr. Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie (Rzeszów 2004). Z tego tekstu wyciągnąłem informacje o znanych i nieznanych mi Janach z Nienadowej, Kliszowa, Głogowa Małopolskiego, Klimkówki, Czudca, Rymanowa (ruskie >>), Biecza, Krościenka Wyżnego, Iskrzyni (Małopolska >>)


8.12.2008

K.B. nadesłał zdjęcia Janów z Ożarów i Góry Bardzkiej (Dolny Śląsk >>). Dzięki!
Ja dodałem kilka zdjęć i nowych informacji o Janach X. Opolskiego (>>)


5-7.12.2008

Dodałem info o Janie (?) z Modliborzyc (sandomierskie >>), Świerzowy Polskiej (województwo ruskie >>), Starej Wsi (bełzkie >>).
Od dawno nie widzianego tutaj M.S. otrzymałem zdjęcia Jana Z Borzyszkowych
(Pomorze >>). Dzięki!


4.12.2008

Dodałem info i zdjęcia otrzymane od MPloszaj o Janie z Czerwięcic (X. Raciborskie >>), a dodatkowo wyszukała ona zdjęcia Janów z Suszca (Górny Śląsk >>) i Miejsca Odrzańskiego (X. Opolskie >>).

B.H. przesłała zdjęcia czterech (!) Nepomuków odnalezionych w Jemielnicy (X. Opolskie >>), w opactwie pocysterskim i samej miejscowości


2.12.2008

Dorzuciłem dwa zdjęcia warszawskiego (>>) Jana z Pl. Trzech Krzyży: z września/października  roku 1939 i października 1958. Pochodzą z archiwum pisma Life udostępnionego przez Google, a linki do nich dostarczył P.D. Dzięki podwójne - zwrócił mi też uwagę na złe datowanie już umieszczonego na stronie zdjęcia.


1.12.2008

Dodałem uściślenia dotyczące stroju i atrybutów Jana oraz informacje o Janach z Przytulanki (Podlasie >>), Brodowych Łąk (niepewny), Ostrołęki (nieistniejący, Kurpie >>) oraz kilku, najpewniej zaginionych, obiektach z Kresów (>>). Dorzuciłem też obrazek warszawskiego (>>) Jana z Pl. Trzech Krzyży około roku 1830.

Od S.Ł. dostałem fragment filmu "Zamknij się i zastrzel mnie" ("Shut Up and Shoot Me", "Sklapni a zastřel mě", 2005) w reżyserii i według  scenariusza Steena Agro. Jest to brytyjsko-czeska czarna komedia gdzie trup ściele się gęsto, a jednym z narzędzi zbrodni jest ... latający Nepomuk z Pragi (>>). Oto ten fragment (>>)


27.11.2008

Dodałem ciekawą informację o zaginionym Janie z warszawskiego (>>) kościoła jezuitów.
Inna informacja z sieci - w Nowym Mieście nad Pilicą (Mazowsze >>) istnieje XVIII-wieczny obraz JN


26.11.2008

Piotr Bielawski nadesłał stare zdjęcia z książki "'Na Mazowszu" Kazimierza Saysse-Tobiczyka (Nasza Księgarnia 1964) przedstawiające Jana z Łachy (mylnie podpisane jako Wach) (Kurpie >>), skąd figurę Jana N. o wysokości 1 m skradziono (>>) już przed 1964 rokiem, co wyczytać można w "Katalogu Zabytków Sztuki PAN", tom X - powiat ostrołęcki z 1983 roku. Co dziwne, nadesłane zdjęcie przedstawia inną drewnianą rzeźbę JN z tej miejscowości, niż zobaczyć można w Katalogu! Zdjęcie kapliczki nepomuckiej bez wątpienia przedstawia to samo miejsce, gdzie stoi dzisiejsza kapliczka z obrazem MB, choć sam obiekt jest już inny. Jest kilka możliwych rozwiązań tej zagadki: 1) istniały dwie figury JN i kolejno zajmowały kapliczkę pod olchą o podwójnym pniu, i być może obie zostały skradzione, 2) istniały dwie wachowskie figury JN, lecz każda mieszkała w innym miejscu, 3) w którejś z publikacji jest pomyłka. Ponadto w przesyłce: stare zdjęcia Janów z Pułtuska i Piaseczna (Mazowsze >>) i współczesne - kapliczki ponepomuckiej ze wspomnianego Wachu


24.11.2008

Dodałem zimowe zdjęcia dwóch Janów z Mikołowa (Górny Śląsk >>) zrobione całkiem przy okazji.


22.11.2008

Dodałem opis trzech Janów Ukraińskich (>>): ze Złoczowa, Podkamienia i Uszni oraz jedną zapomnianą zdobycz z wyprawy na Bukowinę: figurę z niszy fasady kościoła w Suczawie (Rumunia >>)


21.11.2008

W Spotkaniach z Zabytkami (>>), w artykule o pałacu w Udryczach (bełzkie >>),  A. Szykuła napisała również o zrujnowanej kaplicy JN.
A.L. nadesłał informację o płaskorzeźbie Topienia JN na fasadzie banku w Paczkowie (X. Nyskie >>)


18.11.2008

B.H. nadesłała zdjęcia 18 (!) Janów z Moraw (Czechy >>), przy czym tylko cztery z nich były notowane tutaj uprzednio. Dzięki!


17.11.2008

Bajarka nadesłała swe zdobycze włoskie (>>): obraz nepomucki z Riva del Garda oraz kapliczkę  JN z niedalekiego Arco Trento.
H. Jakóbczak przesłał zdjęcia Janów z Wojnicza, Więckowic i Wielkiej Wsi (sandomierskie >>)


14.11.2008

S.Ł. nadesłał zdjęcia Jana z Sadownego (Mazowsze >>) po remoncie oraz Jana z Brzezin (Kujawy >>)


13-19.11.2008

Zabrałem się za opracowywanie baaardzo obszernego materiału nadesłanego przez J.D. Z nowości tam zawartych wymieniam tu Jany z miejscowości: Buków, Iława, Kubice, Pleśnica, Ratnowice, Rusocin, Unikowice, Gierałcice (X. Nyskie >>), Opole, Chróścice, Dolna, Kosorowice, Niekazanice, Zdzieszowice, Żywocice (X. Opolskie >>), Gostyń, Krobia, Krzyżowniki, Proszów, Mnichowice, Opatów, Rychtal (Wielkopolska >>), Gruszczyce, Kalinowa (sieradzkie >>), Żelichów, Hubenice, Żabno, Wietrzychowice, Zembrzyce, Lisia Góra, Sufczyn (Małopolska >>), Iwla, Niebylec (województwo ruskie >>), Tuchów (sandomierskie >>), Lubiąż (Dolny Śląsk >>), Łańce, Nędza, Rudyszwałd, Rydułtowy (X. Raciborskie >>)


12.11.2008

E.B. przesłała nowe zdjęcie Jana z Góry. Przy tej okazji zdecydowałem o przeniesieniu tego obiektu (jak również Jana z Chróściny) na stronę Janów X. Głogowskiego (>>)
Arek przekazał zdjęcia Janów z Głębowic i Tymowy (Dolny Śląsk >>)
H. Jakóbczak nadesłał zdjęcia Janów z Tuchowa (sandomierskie >>), Targoszowa (Małopolska >>) i Jarosławia (województwo ruskie >>)
Dzięki wszystkim!


9.11.2008

Udało mi się odwiedzić miejscowość Mielżyn (Wielkopolska >>), gdzie sfotografowałem tamtejszego Jana, o którym miałem dotąd tylko pisaną informację.

Ponadto, podczas wyjazdu długoweekendowego, odkryłem, że w starej kapliczce w Żelechowie pojawiła się współczesna rzeźba JN. To chyba najnowszy Jan z kolekcji. Odwiedziłem też Jana z Woli Gułowskiej, tego z ołtarza z kościele pokarmelickim (Ziemia Stężycka >>).


3.11.2008

Dodałem informację i zdjęcie nieznanych do tej pory Janów z Wyka i Kierzka. Dodatkowo - stare zdjęcia znajomych Janów z archiwalnych numerów "Polskiej Sztuki Ludowej", w tym jedyna fotka skradzionego Nepomuka z Wachu (Kurpie >>).
Piotr Bielawski nadesłał zdjęcia ciekawego obiektu nepomuckiego - tablicy informacyjnej z planem Lesznowoli ustawiona w Nowej Iwicznej. Tłem mapy, tekstu informacyjnego i reklam tutejszych firm jest transparentne zdjęcie Jana z Lesznowoli. Okazuje się, że Jan znalazł się w tym miejscu właśnie za sprawą Piotra Bielawskiego, który promuje od dłuższego czasu Jana Lesznowolskiego, umieszczając go np. na okładkach produkowanych przez jego firmę papierowych planów Lesznowoli.


29.10.2008

Dodałem informację o obrazie JN w kościele w Skórcu (Podlasie >>)
Dodałem informację o obrazie JN w kościele w Ślesinie (Wielkopolska >>)
Dodałem informację o obrazie JN oraz kolejnej figurze z klasztoru bonifratrów w Cieszynie, obrazie z Lesznej Górnej, figurze i obrazie z Zamarsek (X. Cieszyńskie >>)


28.10.2008

Dodałem nowe fotki Janów z Radwankowa Szlacheckiego i Mariańskiego Porzecza / Goźlina (Mazowsze >>)
Pozyskałem informację o istnieniu barokowego oratorium  "San Giovanni Nepomuceno" napisanego przez  Antonio Caldarę (Wenecja, ok. 1670 - Wiedeń, 28.12.1736). Premiera miała miejsce w Salzburgu podczas konsekracji kaplicy na zamku Mirabel w roku 1726
W sieci znalazłem fotkę znaku wykonanego na Moście Karola w Pradze w miejscu, stąd Jana N. zrzucono do Wełtawy


27.10.2008

DarkMoon dostarczyła zdjęcia dwóch nowych Janów Wrocławskich (>>)! Jest to rzeźba i obraz z kościoła św. Michała Archanioła. W ten sposób na terenie Wrocławia mamy już zarejestrowanych 37 (+3) obiektów nepomuckich
Hadrian Jakóbczak przesłał zdjęcia bardzo uroczego Jana z Trzemeśni (Małopolska >>)
Uzupełniłem spis i zdjęcia Nepomuków Szwagra - kolekcja liczy teraz 26 figur
Dodałem archiwalne zdjęcie nieistniejącej kapliczki z okolic Dąbrowy Zielonej (Małopolska >>). To miejsce odwiedziłem kilka lat temu i wyczułem - bez żadnych wskazówek - jego nepomuckość. Wątpliwa satysfakcja - wolałbym aby była tam figura
Dodałem informację o stojącej na źródle kapliczce JN w Niegowonicach oraz kapliczce z Rokitna Szlacheckiego (Małopolska >>)
Dodałem archiwalne zdjęcie nieistniejącej (!?!) figury z okolic Limanowej (Podhale >>), o wyjątkowej ekspresji
Dodałem informację o obrazie nepomuckim z kościoła WNMP z Wodzisławia (X. Raciborskie >>)
Dodałem informację o nieistniejącej kaplicy JN przy kościele w Rybniku-Boguszowicach (X. Raciborskie >>)
Dodałem nowe fotki Janów z Radwankowa Szlacheckiego i Mariańskiego Porzecza / Goźlina (Mazowsze >>)

Znalazłem też informację i zdjęcie nagrobka z 1887 roku z cmentarza w Turzy, na którym stoi ciekawa gołogłowa figura JN. Problem w tym, że nie wiem, o która Turzę chodzi!


22.10.2008

DarkMoon dostarczyła zdjęcie Jana nr E-4483 z Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu (X. Wrocławskie >>)


21.10.2008

M.S. przekazał zdjęcia poznańskiego Jana z ulicy Bukowskiej 125 (Wielkopolska >>)
Bajarka przesłała zdjęcia Jana sprzed cerkwi w Szczytach-Dzięciołowie (Podlasie >>)
Casey nadesłał zdjęcie i tłumaczenie inskrypcji na cokole Jana z Roszyc (Hrabstwo Kłodzkie >>)
Po dłuższej przerwie Falbanka nadesłała zdjęcia nowoodkrytego Jana ze Zbożennego (sandomierskie >>)

A ja wypatrzyłem w warszawskim (>>) antykwariacie przy ulicy Piwnej obraz JN z przełomu XIX i XX wieku, malowany na skórze, a pochodzący prawdopodobnie z Czech. Natomiast na wystawie fotografii "W obiektywie wroga" w Domu Spotkań z Historią dostrzegłem zdjęcie Jana Trzykrzyżskiego z 1939 roku.


17.10.2008

Jan z zamku Leśna koło Szczytnej (Hrabstwo Kłodzkie >>) wrócił! Jak donosi Casey, w maju 2008 zakończono remont obiektu i  Nepomuk ten pojawił się na swym dawnym miejscu wraz z tabliczką upamiętniającą: "RENOWACJA I POŚWIĘCENIE FIGURY ŚW JANA NEPOMUCENA 3 MAJA 2008 ROKU WDZIĘCZNI MISJONARZE ŚWIĘTEJ RODZINY". Nieznane są losy rzeźby przed ponownym ustawieniem, długo do obejrzenia był tylko but na uszkodzonym cokole z napisem-chronostychem (>>) zaczynającym się od słów "S. IOANNES NEPOMVCENE...". . Posąg usytuowany jest na balustradzie mostu (>>) nad fosą.

Nowy Jan Podwarszawski! Kamienna rzeźba w Ruścu (Mazowsze >>), tuż koło Trasy Katowickiej.
Dodałem też nadesłane przez M.C. informacje o nieistniejącym kościele JN z Wojkowic (Małopolska >>), jego dzwonach, obrazie nepomuckim oraz rzeźbie JN z nowego kościoła


16.10.2008

W sieci znalazłem streszczenie przygodowej książki dla młodzieży Krystyny Śmigielskiej „Skarb z leśnego grobowca”. "Chłopcy pracując przy oczyszczaniu lasu przypadkowo stali się świadkiem ukrycia przez złodziei cenne figurki św. Nepomucena zwanego przez miejscowych „Nepomukiem”.

Grupa nie tylko uratowała figurkę i zaniosła na swoje miejsce w kościele. Rudy nieformalny przywódca grupy i znany w całej wsi majsterkowicz, wykonał domowym sposobem „alarm” i zamontował go przy figurce. Szajka złodziejska została ujęta, figurka znalazła się z powrotem na swoim miejscu, a wiosce nie zagraża powódź".

Dodałem również zdjęcia Jana z Ludwikowic Kłodzkich (Hrabstwo Kłodzkie >>) nadesłane przez Caseya. Dzięki!
Prócz tego dodałem Jana z Radostowa Średniego oraz info o dwóch Janach z Brzegu (Dolny Śląsk >>)


15.10.2008

J.F. przesłał zdjęcia kamiennego Jana z Tokarni (sandomierskie >>) autorstwa I.G. Dzięki, to był całkiem nieznany mi obiekt!


14.10.2008

DarekK wyszukał wino węgierskie o nazwie Jánoshegyi Kékfrankos wyprodukowane przez Konyári z regionu Południowy Balaton (Węgry >>). A na etykiecie - Nasz Ulubiony Święty


13.10.2008

M.S. przesłał zdjęcie Jana z Dziekanowic (Wielkopolska >>), z kościoła w skansenie. Dzięki!


9.10.2008

Nieoceniony J.D. wyszukał i przekazał do użytku wszystkim Zarażonym Wirusem Nepomuckim odnośniki do przebogatych zasobów Nepomuków Czeskich (>>). I tak na stronach Plzeňského Kraje (>>) zostajemy powaleni na kolana listą 86 rzeźb nepomuckich. Każdy obiekt zawiera opis i często link do zdjęcia. Kolejne dwa źródła odnalezione przez J.D. kierują nas do regionów Kutnej Hory i Egri, a tam znajdziemy ponad 100 obiektów nepomuckich: Památky Kutnohorska (>>), Památky regionu Egrensis (>>). Ale prawdziwym hitem jest strona stronę "SV. JAN NEPOMUCKÝ SVATOJÁNSKÉ SOCHY V ČESKÝCH A MORAVSKÝCH KRAJSKÝCH MĚSTECH", gdzie znajdziecie ponad sto (!) rzeźb Jana N. ze wszystkich okręgów Czech i Moraw z wyjątkiem Olomouce, Ostravy a Zlína. Bogactwo nieprzebrane, uzupełnione spisem literatury i linkami do źródeł. Fotki obiektów powstałych między 1683 a 2004 - raj dla zarażonych wirusem nepomuckim! Uzupełnieniem jest podstrona (>>) poświęcona łacińskim napisom (w tym chronostychom) na cokołach figur JN, która liczy 135 pozycji


8.10.2008

DarkMoon dostarczyła zdjęcia nowych w spisie Janów N. z Piotrowic i Sośnicy (Dolny Śląsk >>)


7.10.2008

Zabrałem się za opracowywanie informacji przesłanych przez J.D., a dotyczących obiektów nepomuckich w Czechach (>>) widzianych przez niego podczas wyprawy w okolice Liberca oraz znalezionych w sieci


6.10.2008

DarkMoon dostarczyła zdjęcia JN z Placu Nankiera we Wrocławiu (>>), już po remoncie. Dzięki!
E.B., nowa w tym gronie, debiutuje zdjęciem Jana z Góry Śląskiej (Dolny Śląsk >>). Witamy!
Bajarka dostarczyła zdjęcia i dane Janów z Buka, Zagórowa (Wielkopolska >>), Łomnicy, Przyprostyni, Bukowca (Lubusz >>)


29.09.2008-2.10.2008

Bajarka dostarczyła zdjęcia i dane Janów z Miejsca, (Górny Śląsk >>), Borek (X. Opolskie >>), Szonowic (X. Raciborskie >>), Odolanowa (Wielkopolska >>), Strzelców Wielkich i Szczercowa (sieradzkie >>). Dzięki!


23.09.2008

Hadrian Jakóbczak nadesłał zdjęcia Janów z Bliznego, Brzozowa i Jasienicy Rosielnej (województwo ruskie >>).
Przesłał on również artykuł Andrzeja Jelskiego, etnografa z Wojewódzkiego Urzędu Służby Ochrony Zabytków w Radomiu, z pisma "Ochrona Zabytków" (1/2, 2003) pod tytułem "ŚW. JAN NEPOMUCEN Z PRZYFARNEGO CMENTARZA W RADOMIU. FORMA I STAN ZACHOWANIA". Wykorzystałem kilka informacji z tego tekstu, znajdując w również błędy.

INAUGURACJA NOWEGO MENU NEPOMUCKIEGO


22.09.2008

Hadrian Jakóbczak nadesłał zdjęcie nowego Jana z Tarnowa, w sześciogwiaździstej (!) aureoli oraz innego, ze Staszkówki koło Gorlic oraz niepewnego z Biecza (Małopolska >>). Bonus: informacja o obrazie nepomuckim z Biecza


18.09.2008

Hadrian Jakóbczak nadesłał zdjęcie znalezionego przez jego Mamę (pozdrowienia!) złotego Jana z w klasztornego muzeum karmelitów na Piasku oraz zdjęcie obrazu JN z kościoła na Zwierzyńcu w Krakowie. Ja dorzuciłem Jana z kościoła w Niepołomicach i Lipnicy Murowanej (Małopolska >>).


17.09.2008

 K.B. nadesłał zdjęcia Jana Sycowskiego (Dolny Śląsk >>), Jana Namysłowskiego (Górny Śląsk >>) oraz Jana Trębaczowskiego (Wielkopolska >>).
Ja dodałem informację o dwóch innych Janach z fary namysłowskiej


16.09.2008

Teo P. nadesłał zdjęcia nowego Jana z Przemyśla (obraz) oraz zidentyfikował Jana z Łodzinki Górnej już obecnego na tych stronach (województwo ruskie >>). Prócz tego zajął się kapliczką i obrazem JN z Lubaczowa (bełzkie >>) oraz kapliczką z Dobrego Lasu na Kurpiach (>>)


15.09.2008

Dawno niewidziany Casey nadesłał świeże zdjęcia Jana Klęczącego z Ząbkowic Śląskich (Dolny Śląsk >>).
Dodałem też pierwszego Jana Angielskiego (Zamorskie Nepomuki >>)!
Wrzuciłem brakujące od zawsze zdjęcia Jana z podwarszawskiego Nadarzyna (Mazowsze >>).


11.09.2008

Teo P. nadesłał informacje o ulicy Św. Jana Nepomucena w Przemyślu (województwo ruskie >>) oraz zdjęcia znalezionego tak Jana z 1908 roku!
Bajarka dostarczyła zdjęcia Jana z Krywałdu, dzielnicy Knurowa (Górny Śląsk >>), Jana z Ciśca (Podhale >>) i Krotoszyna (Wielkopolska >>). Podzieliła się też wątpliwościami i zdjęciami dotyczącymi figury nepomukopodobnej na kolumnie morowej na rynku w Kremnicy (Słowacja >>).
DarkMoon nadesłała zdjęcia Jana z Luboradza w Księstwie Jaworskim (Dolny Śląsk >>).
Dodałem też informację (+ film YouTube) o przenosinach Jana Rzeszowskiego ze Staromieścia nad Wisłok (województwo ruskie >>).


4.09.2008

Teo P. nadesłał link do ciekawych danych na temat zaginionego Jana z myślenickiego rynku (Górny Śląsk >>)


3.09.2008

Bajarka robi porządki w szafach. Efekty: zdjęcia JN z Bytomia (Górny Śląsk >>), Domaszkowa, Wambierzyc i Słupca (Hrabstwo Kłodzkie >>), Wadowice i Myślenice (Małopolska >>), Kieżmark i Nitricza (Słowacja >>), Brezova, Benov, Drnovice, Stary Hroznikov, Kyjov, Opatov (Czechy >>)


1.09.2008

K.O. dostarczył informację i zdjęcia Jana Kożuchowskiego (X. Głogowskie >>) (dawniej Zielonogórskiego, stojącego na moście w Z.G.), a T.H. Jany z Dětmarovic i Bohumína na czeskim dziś Zaolziu (>>).
Dodałem Jana z Dankowic (Małopolska >>) oraz dwa obiekty z Wielunia oraz Jany z Sieradza, Dworszowic, Wieruszowa i Mirkowa (sieradzkie >>) oraz Jodłowa (X. Nyskie >>).


26-29.08.2008

Po urlopie zastałem skrzynkę pełną e-maili z Nepomukami! Dziękuję wszystkim i od razu proszę o wybaczenie, że ich wrzucanie do katalogu trochę potrwa. To samo dotyczy moich zdobyczy wakacyjnych.
No to zaczynamy: K.B. nadesłał fotki nieznanego mi dotąd Jana z Ziębic (Dolny Śląsk >>) i Janów z Kamienicy i Gościc (X. Nyskie >>).
Teo P. wskazał, że to w Łosicach (Podlasie >>) zrobiono zdjęcie JN, którego lokalizację zapomniałem. Dorzucił też kilka własnych zdjęć. Podobna korekta dotyczyła Szczuczyna (Mazowsze >>) vs. Białej Podlaskiej (Podlasie >>). Przesłał też piękne zdjęcia pięknego Jana ze Żniatynia (bełzkie >>) oraz towarzyszącej mu figury nepomukopodobnej (Jana Sarkandra?)
H. Jakóbczak nadesłał zdjęcia nieznanych dotąd Janów z Chełmna i Torunia (woj. Chełmińskie >>).
J.Z. nadesłał fotki Janów z Ponikwy i Nowego Waliszowa (Hrabstwo Kłodzkie >>).
K.I. nadesłała zdjęcia Jana z Husowa (województwo ruskie >>) i wątpliwości dotyczącej drugiej figury JN w tej miejscowości.
M.S. z kolei dostarczył informację i zdjęcia o nowym w tym spisie Janie z Podrzewia (Wielkopolska >>).
S.Ł. przesłał fotki Janów z sanktuarium w Krośnie (Warmia >>), w tym najnowszego posągu Jana wystawionego przy moście na Drwęcy po ostatniej powodzi i zalaniu kościoła w 2007 roku. Jest to być może najnowszy Nepomuk w naszych zbiorach!
Bajarka nadesłała fotki Janów z Żarnowa, Ćmińska, (sandomierskie >>), z Grzymiszewa, ze Skoków (Wielkopolska >>), z Miechowa (Małopolska >>), ze Skarszew i Łąga (Pomorze >>). Ten ostatni to nowość!
DarkMoon nadesłała fotki Jana z wnętrza kościoła Św. Maurycego oraz fascynujące informacje o Janie Osobowickim we Wrocławiu (>>), zdjęcia Jana z kościoła w podwrocławskich Dobrzykowicach i Mściwojowa (Dolny Śląsk >>). Do tego fragmenty książek Wojciecha Chadzyńskiego. Dzięki
Dołożyłem moją informację o Janie z kościoła w Starej Kościelnicy (woj. malborskie >>) znalezionego podczas powrotu z wakacji.


8.08.2008

K.I. opublikowała za moim pośrednictwem informację i zdjęcia kapliczki JN ze Świętoniowej (województwo ruskie >>) - obiektu unikalnego ze względu na rodzaj krzyża dzierżonego przez Nepomuka. W tekście znajdziecie wytłumaczenie tej odmienności


6.08.2008

K.B. nadesłał fotki znanych i nieznanych Janów z Hrubieszowa, obu Krowic, Oszczowa i Kryłowa (bełzkie >>) oraz Dorohuska i Uhruska (Ziemia Chełmska województwa ruskiego >>), Knychówka, Mężenina i Pratulina (Podlasie >>). Dzięki!


5.08.2008

Hadrian Jakóbczak nadesłał fotki Janów z Limanowej (nowość!) i Kamienicy (Podhale >>). Dzięki!


4.08.2008

Weekend przyniósł zdjęcia Janów z Boronowa (X. Raciborskie >>) i Miasteczka Śląskiego (Górny Śląsk >>) nadesłane przez Bajarkę.
Natomiast J.Z. przesłał zdjęcia czterech Janów z sanktuarium w Králíkach (Czechy >>) tuż przy przejściu granicznym w Boronowie. Dzięki!


1.08.2008

Anonsuję nowy dział Serwisu: Nepomucki Geocaching. ZOBACZ >>
Dodałem też nowy chronostych (>>) z Nowej Rudy (Hrabstwo Kłodzkie >>) oraz kapliczkę JN z Oberrealta w Liechtensteinie (>>)


31.07.2008

Hadrian Jakóbczak nadesłał fotki Janów z Nowej Rudy (Hrabstwo Kłodzkie >>)


30.07.2008

Hadrian Jakóbczak nadesłał fotkę nowego Jana z Niemodlina z X. Opolskiego (>>).
Bajarka nadesłała natomiast większą partię Janów z Wielkopolski (>>): Modrze, Łódź, Mosina, Jerka, Obra. Jan z Bolesławca nad Prosną to sieradzkie (>>), Krzyżanowice to X. Raciborskie (>>), a Kremnica i Bańska Szczawnica to już (Słowacja >>). Ponadto zdjęcie tłumu Nepomuków z fabryczki w Piekarach Śląskich i Jana z ulicy Brzechwy w tym mieście (Górny Śląsk >>)


29.07.2008

Hadrian Jakóbczak nadesłał piękne zdjęcia ze Srebrnej Góry (Dolny Śląsk >>). Dwa przedstawiają Jana z tamtejszego kościoła, trzecie figurę nepomukopodobną z krzyżem i księgą, z ołtarza głównego tego samego kościoła. Ja obstawiam Franciszka Ksawerego, ale rzecz wymaga zbadania. Dzięki!
Dodałem informację o Janie z Odrowąża (Sieradzkie >>) oraz o przechowywaniu Jana z Lubiąża w Muzeum Narodowym we Wrocławiu (Dolny Śląsk >>).
Dowiedziałem się, zapewne ze sporym opóźnieniem, o kradzieży Jana z Gorzejowej (d. województwo ruskie, dziś podkarpackie >>)
Natknąłem się w sieci na Katalog Zabytków Polski Wschodniej (www.zabytkipolskiwschodniej.pl >>). A tam kilka obiektów nepomuckich, w tym feretron, relikwiarz (udało mi się zidentyfikować ten obiekt jako relikwiarz z Fajsławic) i drewniana figura. Niestety brak danych o lokalizacji, można się tylko domyślać, że chodzi o lubelszczyznę (>>) lub sąsiednią Ziemię Chełmską województwa ruskiego (>>)

  • Materiał: drewno, malowane, płótno, olej, snycerka
  • Styl: barokowo - ludowy
  • Powstanie: połowa XVIII wieku
  • Wymiary: 132x94
  • Stan zachowania: Słaby. Wielokrotnie przemalowywane partie drewniane. Obrazy odklejone od podłoża
  • Materiał: srebro złocone, trybowane, odlew, szkło barwione szlifowane
  • Styl: barok
  • Powstanie: przed 1750 rokiem
  • Wymiary: 54x23
  • Stan zachowania: Dobry. Gloria zapewne późniejsza. Krzyż wieńczący z mosiądzu, wtórny. Brak jednego kamienia na rewersie

Udało mi się zidentyfikować ten obiekt jako relikwiarz z Fajsławic Ziemia Chełmska województwa ruskiego (>>)

  • Materiał: drewno lipowe, rzeźba polichromowana
  • Styl: barok
  • Powstanie: 3 ćwierć XVIII wieku
  • Autor: NN. ludowy, Polska
  • Wymiary: 110x37
  • Stan zachowania :Zły. W partii dolnej mocno nadpalony. Brak prawej dłoni; lewa ręka odłączona od tułowia. Zdaniem konserwatorów sztuki istnieje możliwość zrekonstruowania obiektu

28.07.2008

Jadąc na Hel jak zwykle omijałem 7-kę i 1-kę. Plonem były Jany z Pluskowęs, Chełmna i Chełmży (woj. Chełmińskie >>) oraz z Gołębiewa (Pomorze >>). Dodałem też Jany z Kijewa Królewskiego i Bobrowa (woj. Chełmińskie >>).
A po powrocie znalazłem w skrzynce przesyłkę od DarkMoon zawierającą zdjęcia Janów z Wrocławia (>>) i Bagna (Dolny Śląsk >>). Dzięki!
Ponadto: uzupełnienia, poprawki i nowy Jan (Ochoża) na stronie Ziemi Chełmskiej województwa ruskiego (>>), trzy nowe obiekty - Grabowa, Skłabania i Chełma - na stronie Nepomuków Małopolskich (>>) oraz informacja o okolicznościowym datowniku Poczty Polskiej z okazji odsłonięcie figury JN w Olszynie.


16.07.2008

K.I. podzieliła się z nami zdjęciami Jana z Będziemyśla (d. województwo ruskie, dziś podkarpackie >>). Dzięki!
Dodałem ołtarz nepomucki z kościoła w Chałupkach (X. Nyskie >>) i dwa obiekty z kościoła w Różance (Hrabstwo Kłodzkie >>) oraz mnóstwo szczegółów zaczerpniętych z prac:

  • Kapińska Ewa, Kościół w Różance. Architektura, wyposażenie i wystrój malarski"
  • Czechowicz Bogusław, "Osobliwy Nepomucen. Rzeźba świętego z 1741 roku w kościele w Gorzanowie"
  • a namiar na te opracowania nadesłał niezawodny Hadrian Jakóbczak.


    15.07.2008

    T.M. przekazał mi zdjęcia fresków nepomuckich ze sklepienia słynnego romańskiego kościoła klasztornego w Strzelnie (Kujawy >>). Nie miałem pojęcia o ich istnieniu!
    H. Jakóbczak natomiast znalazł jeszcze jednego Jana N. w kościele cysterskim w Wąchocku, nadesłał zdjęcie profilu Jana z Samsonowa oraz wynalazł obraz nepomucki w kościele w Bodzentynie (sandomierskie >>). Są to wybitne osiągnięcia nepomuckie z racji wyjątkowo intensywnej eksploracji tego terenu przez Łowców Nepomuków w przeszłości.
    J.Z. przesłał zdjęcia Jana z Kowar (Dolny Śląsk >>) po remoncie. Dzięki!


    8.07.2008

    K.B. nadesłał zdjęcia Jana z Marczowa (Dolny Śląsk >>).


    7.07.2008

    J.D. nadesłał informacje o Janach z Piestrza, Dobrejwody, Dzierzgowa (sandomierskie >>), Łopatyna (Ukraina >>).

    Ja porzuciłem potwierdzenie istnienia figury z Szalowej (Małopolska >>) - znalazłem ją w innym źródle. Dodałem też zdjęcia Jana ze Lwowa: z Cmentarza Łyczakowskiego, z kościoła bernardynów, z fasady jezuitów (niepewny) oraz z Podhorców, Zbaraża i Kamieńca Podolskiego (Ukraina >>) oraz Tarnowa (Małopolska >>).


    4.07.2008

    J.F. nadesłał dwie dobre informacje! Jan z Piórkowa doczekał się przeprowadzki na wysepkę na przykościelnym stawie, a Jan z Miłkowa został zrekonstruowany po zniszczeniu w wyniku wypadku samochodowego (sandomierskie >>).

    Zakończyłem umieszczanie na odpowiednich stronach nepomuckich pierwszej partii informacji i zdjęć nadesłanych przez nowych Zarażonych JJK. Tym razem Jany z Zakopanego (Podhale >>) oraz z Czech (>>).

    W Spotkaniach z Zabytkami z lipca 2008 ostatnią stronę okładki poświęcono figurom JN z okolic Nowej Rudy w Hrabstwie Kłodzkim (>>).


    2.07.2008

    Dodałem nadesłane przez Teo P. fotki Jana z Bieniewic-Witanowa (Mazowsze >>), oraz wiersz nepomucki ks. Jana Twardowskiego (przeczytaj >>). Teo P. zwrócił uwagę, że w tomiku "Wiersze największej Nadziei" ks. Twardowskiego wykorzystano fotkę z tego serwisu!

     

    H. Jakóbczak nadesłał informację o nepomuckim herbie Cikowic (Małopolska >>) oraz Jana z Dobrej (Podhale >>) i Kielc (sandomierskie >>). Dzięki wszystkim!


    1.07.2008

    Pierwszy dzień po pierwszej części urlopu przyniósł wiadomość, że podczas mojej nieobecności serwis nie działał kilka dni. Zmiana serwerów spowodowała również, że zawalił się system nawigacji całego serwisu, w tym Stron Nepomuckich. Nowy tworzony będzie stopniowo, więc w tym czasie zdarzać się będą ślepe linki.
    Natomiast sam wyjazd przyniósł liczne znaleziska polskie, słowackie, węgierskie, rumuńskie i ukraińskie - będą pojawiać się stopniowo na tych stronach.
    J.Z. nadesłał nowe zdjęcia Jana z Mieroszowa oraz nowy obiekt - Jana z kościoła w Bielawach, a J.D. Jana z Raciborowic Górnych (Dolny Śląsk >>). Dzięki!


    10.06.2008

    K.B. nadesłał nowe Jany X. Opolskiego (>>): Żyrowa, Leśnica, Dolna, Olszowa, Klucz, Siedlec, Chróścina, Dąbrowa. Dzięki, w ten sposób liczba Janów Opolskich sięgnęła 143 + 7 problematycznych!


    4.06.2008

    Ciąg dalszy informacji i zdjęć nadesłanych przez JJK. Dzisiaj: Kalisz, Zdziechowa, Dziekanowice, Kcynia, Żnin, Biskupin, Wenecja Bydgoska (Wielkopolska >>), Zielona Góra, Ochla, Świdnica, Pszczew (Lubusz >>), Warta, Wrząca, Kamienna, Szczerców, Dworszowice Kościelne, Strzelce Wielkie, Dubidze (Sieradzkie >>). Dzięki!


    3.06.2008

    Dodałem Jana z Rzeczycy Dolnej po wschodniej stronie Sanu (sandomierskie (>>), przynależność do sprawdzenia). Dodałem też Jana z Liptovskeho Hradka (Słowacja >>) nadesłanego przez MKP. Dzięki!


    30.05.2008

    Kontynuuję umieszczanie na odpowiednich stronach nepomuckich informacji i zdjęć nadesłanych w olbrzymiej liczbie przez nowych Zarażonych, którzy figurować tu będą pod kodem JJK. Dzisiaj: Trzebiszewo (Lubusz >>), Łódź, Kolniczki / Boguszynek, Wróblewo, Przemęt, Kaszczor/Wieleń Zaobrzański, Gniezno (Wielkopolska >>).

     Dzięki!


    20.05.2008

    Dodałem zdjęcia Jana z Dębna (Wielkopolska >>) nadesłane przez M.S., wrzuciłem zdjęcie z 1860 roku Placu Trzech Krzyży, na którym widać Jana N., wrzuciłem też fotkę obrazka nepomuckiego namalowanego przez Agniesię (Warszawa>>).

    Dodałem też Jana z Wysokiej koło Góry Św. Anny (X. Opolskie >>) nadesłanego przez K.B., Jana z mostu w Würzburgu (Niemcy >>) nadesłanego przez T.P. oraz obrazy JN ze Starej Łomnicy i Wilkanowa (Hrabstwo Kłodzkie >>) nadesłane przez Andrzeja R.. Dzięki!


    16.05.2008

    Najlepsze życzenia z okazji Dnia Świętego Jana Nepomucena!


    14.05.2008

    Dodałem Jana z Goleszy-Parceli (Sieradzkie >>), dorzuciłem też dwa zdjęcia Jana z Rzeczycy (rawskie >>).


    9.05.2008

    Przesyłki: od J.D. otrzymałem namiar na kaplicę imienia JN w Holandii (>>), co jest dużym rodzynkiem!

    Rozpocząłem umieszczanie na odpowiednich stronach nepomuckich informacji i zdjęć nadesłanych w olbrzymiej liczbie przez nowych Zarażonych, którzy figurować tu będą pod kodem JJK. Na początek - Jan z Muzeum Archikatedralnego w Szczecinie (Pomorze Zachodnie >>), z Leśna, Suchej i Brusów (Pomorze >>), Krakowa, Częstochowy (Małopolska >>)


    5.05.2008

    Przesyłki: od K.I. otrzymałem zdjęcia Jana z Głuchowa (Ruskie >>), od ^Knypka, czyli K.P. zdjęcia Jana z dzierżonowskiego rynku (Dolny Śląsk >>), natomiast M.S-K. nadesłała zdjęcie ciekawego ze wszech miar obrazu apoteozy Jana eksponowanego dziś w Muzeum Historii Religii w Grodnie (Białoruś >>).

    Natomiast efektem wyjazdu majowego były odwiedziny u znanych już Nepomuków w Kłoczewie (Ziemia Stężycka >>) i Stodzewie-Kolonii (Mazowsze >>). Dorzuciłem też zdjęcie z 1945 roku przedstawiające Jana z warszawskiego (>>) Placu Trzech Krzyży otoczonego tymczasowymi grobami Warszawiaków.


    28.04.2008

    Krótki wyjazd do Trójmiasta przyniósł odkrycie trzech Janów z Tczewa (Pomorze >>) oraz jednego z dawnego województwa malborskiego (>>), w Kończewicach.

    R.K. przysłał informacje o wystawie w warszawskim (>>) Muzeum Etnograficznym, na której są również Nepomuki. Poniżej jeden z nich.
    A ja na targu staroci na Kole wypatrzyłem małego drewnianego Nepomuka, który przyjechał ponoć aż z Le Mans we Francji, choć zapewne pochodzi z Niemiec - bywają tam handlarze z wielu krajów.


    23.04.2008

    Przybyło ładne zdjęcie autorstwa W.P. przedstawiające Jana z Bełżca (bełzkie >>).
    Niezastąpiony J.D. przeszukał:

    • przewodnik turystyczny „Żółty szlak turystyczny dookoła Wrocławia im. dr. Bronisława Turonia. Rowerowe trasy dojazdowe” (Wrocław, 2005)

    • Opracowanie "UWARUNKOWANIA ROZWOJU TURYSTYKI W POWIECIE WROCŁAWSKIM" prof. dr hab. Jerzy Wyrzykowski, prof. dr hab. Janusz Marak, dr Bogdan Mikułowski, dr Kazimierz Klimentowski, Współpraca: dr Mariusz Sołtysik, mgr Izabela Gruszka, mgr Marcin Gruszka, mgr Tomasz Smolarski (Wrocław, 2005)

    • liczne strony internetowe miast, gmin, powiatu wrocławskiego, parafii i inne

    na okoliczność Nepomuków, znajdując nowe obiekty w miejscowościach: Wrocław-Widawa, Chrząstawa Wielka, Skałka (Dolny Śląsk >> i Wrocław >>) oraz wynajdując szczegóły dotyczące Janów już notowanych.


    22.04.2008

    Pod adresem http://uczenzklasa.gazeta.pl/44307g3-13/ znalazłem pracę sprzed roku - prezentację związaną z JN (identyfikacja, chronostychy) - grupy uczniów z Wodzisławia Śląskiego, wykonaną w ramach projektu "Uczniowie z klasą". Gratulacje!


    21.04.2008

    W albumie o architekturze drewnianej Polski znalazłem zdjęcia niepewnego Nepomuka z Olesna (X. Opolskie >>) oraz pewnych Janów z Tomaszowa Lubelskiego (bełzkie >>) oraz z cerkwi (!) w Kodeńcu (lubelskie >>). Do tego informacje o Janie z Biskupic Radłowskich (X. Opolskie >>), Męciny (Podhale >>), Radzikowic (X. Nyskie >>).


    18.04.2008

    Od J.D. otrzymałem imponującą listę 81 kościołów, kaplic, ołtarzy, obrazów i rzeźb nepomuckich skompilowaną na podstawie czeskiej Wikipedii i zapisów wyszukanych na innych czeskich stronach internetowych oraz uzupełniona o własne znaleziska. Zobaczcie sami - dzięki!

    Podczas krótkiej wizyty w Krakowie (Małopolska >>) udało mi się wstąpić do kościoła św. Barbary, gdzie odnalazłem nie notowaną wcześniej tutaj (ani w źródłach!) barokową figurę JN!

    Plus Księżomierz (lubelskie >>), Sipiory (Wielkopolska >>), Młynisko (Sieradzkie >>), Biskupiec (Warmia >>), Kamieniec Podolski (Ukraina >>), Podoliniec, Stara Lubovla (Spisz Słowacki >>) oraz uszczegółowienie opisów wielu innych obiektów.


    14.04.2008

    Od kolegi z pracy (ABI) otrzymałem fotki Jana z Dusznik Zdroju (Hrabstwo Kłodzkie >>). Dzięki!


    08.04.2008

    Od G.K. otrzymałem fotografie Janów w miejscach takich jak Zawadka (Podhale >>), Zasań, Gdów, Wierzbanowa, Gruszów, Glichów i Mogilany (Małopolska >>). Dzięki! Swoją drogą dojrzewa problem przydzielenia poszczególnych obiektów do Podhala bądź do reszty dawnego województwa krakowskiego. Zapewne wkrótce wykonam jakieś prace porządkowe, pewnie powiat myślenicki trafi w całości do Podhala.


    07.04.2008

    Udało mi się w końcu włączyć do katalogu zdjęcia i informacje nadesłane przez Piotra Teo jako efekt jego wyjazdu wielkanocnego do Łysych (Kurpie >>).  Naniosłem też otrzymane od niego poprawki dotyczące Janów z Mochowa, Bożewa, Gozdowa oraz Pruszkowa-Jaktorowa-Chajęt (Mazowsze >>). Dzięki!


    03.04.2008

    Od G.K. otrzymałem fotografie przedstawiające figurkę Jana N. z nakrywy chrzcielnicy w kościele św. Katarzyny w Nowym Targu  (Podhale >>). Dzięki!


    03.04.2008

    Otrzymałem list o treści:

    Szanowni Klienci,
    Rozwój oraz szerokie zastosowanie internetu stawia coraz wyższe wymagania przed firmami oferującymi usługi hostingowe.
    W związku z tym, że świadczone Państwu usługi w serwisie aliasy.polbox.pl nie spełniają kryteriów funkcjonalności, zmuszeni jesteśmy z dniem 30 kwietnia br zamknąć wszystkie adresy zdefiniowane w domenach w.pl i z.pl.
    Zachęcamy Państwa do zapoznania się z ofertą usług hostingowych Netii. W przypadku ich wyboru mogą Państwo w prosty sposób złożyć zamówienie przez internet.
    Zespół alias.polbox

    Z tego wniosek, że alias www.nepomuk.w.pl oraz nepomuk@w.pl nie będą już działać


    01.04.2008

    Pierwsze swe fotki przedstawiające Jana z Huby (Podhale >>) nadesłał G.K. Dzięki!
    Dodałem też zdjęcia Jana z Krzydliny Małej (Dolny Śląsk >>) nadesłane przez Arka. Dzięki!
    Ja wrzucam sfotografowanego podczas urlopu Jana z Bad Lautenberg (o ile nie pomyliłem z którąś z sąsiednich miejscowości, Niemcy >>) oraz zdjęcia Jana z warszawskich (>>) Bielan.


    17.03.2008

    Hadrian przysłał fotki pięknych i nowych w tym spisie czterech Janów z Frydmana (Spisz >>) oraz jednego z dworu w Gorzeniu Górnym (Małopolska >>)


    14.03.2008

    Dodałem fotki pięknych fresków nepomuckich z kaplicy zamkowej w Kravaře, czyli Krawarzu nad górną Odrą (Czechy >>)


    10.03.2008

    K.B. nadesłał informację i fotki obrazu i witraża nepomuckiego z kościoła w Nowym Świętowie oraz pozbawionego farby Jana z Jarnołtówka (X. Nyskie >>)


    7.03.2008

    J.D. przesłał informację i fotkę Janów na mostach w Hockenheim i Maihingen w Niemczech (>>) oraz z Žamberku w Czechach (>>)


    6.03.2008

    Dodałem zdjęcia bardzo ciekawego ołtarza nepomuckiego z kościoła św. Marcina w Jaworze  (Dolny Śląsk >>) nadesłane przez M.M. Witamy wśród zarażonych!
    J.D. przesłał informację i fotkę Jana w Sassenberg w Niemczech (>>)
    Dodałem informację o kapliczce z figurą JN w Strzelcach Opolskich, przy drodze do Ujazdu (X. Opolskie >>), o ołtarzach z Obry i Dobrzycy (Wielkopolska >>), o kapliczce ze Zmiennicy i nieistniejącym Janie z zamku w Krasiczynie (Ruskie >>), o ambonie z płaskorzeźbą nepomucką z Sośnicy (Dolny Śląsk >>), o kapliczce ze Świebodzina (Lubuskie >>), figurze z Mominy (sandomierskie >>), o obrazie z kościoła św. Ducha w Lublinie


    3-4.03.2008

    Dodałem zdjęcia nadesłane przez zawodowego fotografika Tomasz Gmerka (www.gmerek.net.pl) zajmującego się Ziemią Kłodzką (>>), a przedstawiające Jany z Dzikowca, Lesicy, Bożkowa, Niemojowa, Ścinawki Średniej i Międzylesia. Trzy z nich to nowe obiekty w katalogu! Szkoda, że jednego z Janów z Lesicy już nie ma. Dzięki za przesyłkę! Dodatkowo na jednej z jego fotografii dostrzegłem figurę JN wewnątrz drewnianego kościoła w Zalesiu.

    Hadrian Jakóbczak przesłał zdjęcia Janów z kościoła w miejscowości Szalowa (Małopolska >>), obrazu oraz unikalnego przedstawienia JN z Królową w zwieńczeniu konfesjonału! Odkrywcami są Nowozarażeni: Monika Prylińska oraz  Grzegorz Korczak. Do tego Jan ze Zbyszyc (Podhale i Spisz >>).

    Dodałem Jana z Gostyczyna (kaplica) (Wielkopolska >>), kaplicę św. Jadwigi z Trzebnicy, w której w początkowej scenie filmu "Popiół i diament" A. Wajdy widać figurę JN, kopalnię (!) o nazwie "Jan Nepomucen" założoną przez zarażonych wirusem nepomuckim von Schaffgotschów w Przecznicy (Dolny Śląsk >>)


    29.02.2008

    W tej wyjątkowy przestępny dzień uporządkowałem sprawę Jana z Kownacisk / Krześlina (Podlasie >>), zgodnie z sugestiami Teo P., dodając również jego zdjęcia tego pięknego obiektu. Również za jego sprawą udało się uporządkować sprawę żeliwnego (!) Jana z Chajęt / Jaktor (Mazowsze >>) + obraz tego obiektu.
    Dodałem również nowego Jana z Żywca,  o tyle unikalnego, że w jego postument wmurowano wtórnie głowę innego zniszczonego podczas wojny Nepomuka. Do tego informacja o Janie z mostu Sporyskiego i ze wsi Lipowa (Żywiecczyzna >>). Nadesłał - M.J., www.grojcowianie.org.

    Zła wiadomość jest taka, że przez jakiś czas nie działały aliasy w.pl i z.pl, a więc również adresy www.nepomuk.w.pl oraz www.florian.w.pl. Szczęśliwie była to sytuacja przejściowa i krótkotrwała.


    26-27.02.2008

    Dodałem zdjęcia Jana z rzeszowskiej fary (Ruskie >>) oraz nowego Jana z Jarosławia (>>) nadesłane przez W.P.
    Dodałem też informację o Janie z Lubieni (Małopolska >>) nadesłaną przez A.R. Są też zdjęcia tego obiektu.
    Dodałem info o ołtarzu nepomuckim z rzeźbą JN z Bierdzan (X. Opolskie >>) nadesłaną przez J.D.
    Casey nadesłał aktualne zdjęcia Jana Zielenieckiego (Hrabstwo Kłodzkie >>)
    Dodałem info o rzeźbie JN z Balic (sandomierskie >>) nadesłane przez A.S.
    Zbiory Janów Hrabstwa Kłodzkiego (>>) oraz Dolnośląskich (>>), Cieszyńskich (>>), Opolskich (>>), Nyskich (>>), Wrocławskich (>>) i (Wielkopolskich >>) uzupełniłem o te nadesłane przez K.B.: Gorzanów, Bolesławów, Domaszków, Radochów, Międzylesie, Węgry, Niemil, Oleśnica Mała, Oława, Głogówek, Łosiów, Kamień Śląski, Biernacice, Cieszyn, Ustroń, Jankowy, Wierzbnik, Wadochowice, Leśnica. Te z Radochowa i Jankowych to nowość!
    Wprowadziłem sprostowania i uzupełnienia do opisów Janów z Gogolina-Karłubca i Krapkowic-Otmętu (X. Opolskie >>) nadesłane przez J. Rożałowską, a pozyskane z książki Eryka Boronczyka "Karłubiec 1302-2008" [Gogolin 2008], s. 168-170.

    Brat Wirtualny J.D. wyszukał w książce Joanny Lamparskiej "Sudety Środkowe po obu stronach granicy. Przewodnik inny niż wszystkie"  (Część 2, ASIA-PRESS s.c., Wrocław 2003) zdjęcie wodnej procesji z któregoś z miasteczek Hrabstwa Kłodzkiego (>>). Jest dzień 16 maja. Widać tłum odświętnie odzianych ludzi stojących i siedzących nad rzeczką czy kanałem, stoją również na mostku przerzuconym nad nim. Na środku przęsła stoi, ozdobiona girlandami kwiecia opleciony i na słupach, figura JN - nie wiadomo czy jest to kamienna rzeźba rezydująca tam na stałe, czy też przenośny obiekt umieszczony tam tylko na czas uroczystości. Na wodzie widać jakiś obiekt - można przypuszczać że jest to łódź - a na niej rzeźbę z grubsza podobną do tej z gorzanowskiego kościoła, choć zdjęcie nie jest zbyt wyraźne. Brzegi rzeczki udekorowano świeżymi gałęziami, nad samym lustrem wody widać prawdopodobnie lampki, które wkrótce oświetlą uroczystość, a mostek ozdobiono aniołami i kwiatami. Na dole zdjęcia umieszczono napis "St. Johann von Nepomuk". Nie ma pewności, czy scena przedstawiona na zdjęciu na miejsce w Gorzanowie (>>). Nie ma tam figury Jana na moście, nie widziałem tez mostka w takim kształcie, a rzeźba martwego Jana jest nader niewyraźna. Jednak zdarzenie to miało miejsce w którymś z miasteczek Kotliny Kłodzkiej, a nie jestem przekonany, że umieszczenie go w rozdziale poświęconym Wambierzycom dowodzi, że i tam organizowano wodne procesje nepomuckie. Z całą pewnością miały one miejsce w Gorzanowie (>>), tutaj więc umieszczam to zdjęcie i będę się starał znaleźć potwierdzenie na słuszność takiego przypisania.

    Dodałem info o rzeźbie JN z kościoła w Radzyminie (Mazowsze >>) nadesłaną przez J.D.


    25.02.2008

    Zamieściłem zdjęcia Janów z Pilawy, Czech i Mariańskiego Porzecza (Mazowsze >>) oraz z Czyżewa Plebańskiego i Kunowa (sandomierskie >>) nadesłane przez Teo P.
    Ponadto nie oparłem się pokusie cyknięcia kolejnych zdjęć Janowi Świętokrzyskiemu (Warszawa >>).
    Umieściłem też pierwszą część zdobyczy nepomuckich wyjazdu na narty: Kamienica x 2, Harklowa, Krośnica (Podhale i Spisz >>)


    14.02.2008

    Zamieściłem pozyskaną od przewodnika w skansenie - Muzeum Wsi Radomskiej  (sandomierskie >>) informację o Nepomuku, który już wkrótce ma stanąć na wysepce na stawie. Poza tym dodałem info (>>) o smoku o imieniu Nepomuk


    13.02.2008

    Dodałem nadesłane przez Falbankę informacje o Janach z Trzylatkowa Małego (Mazowsze >>) i Żdżarek (sandomierskie >>). Dzięki!


    8.02.2008

    Dodałem nadesłane przez S.Ł. zdjęcia Jana Drohiczyńskiego z tamtejszego Muzeum Diecezjalnego (Podlasie >>). Dzięki!


    5.02.2008

    Dodałem zdjęcia Jana z konfesjonału z Krasiejowa (X. Opolskie >>) nadesłane przez K.B.
    Dodałem też przekazaną przez niego informację o Janie  w Minikowicach (X. Oławskie >>).

    J. Rożałowska przesłała kilka pozycji ciekawych dla każdego łowcy Nepomuków:
    1. P. Porwoł, Figura św. Jana Nepomucena sprzed wodzisławskiego zamku, Wodzisław Śląski 2004.
    2. Tenże, Kamienna figura św. Jana Nepomucena w Bluszczowie, gmina Gorzyce, Racibórz 2001.
    3. Tenże, Tropem figur św. Jana Nepomucena, Wodzisław Śląski 2002.
    4. J.Hochleitner, Kult św. Jana Nepomucena na Warmii, Gdańsk 1991 (maszyn. pracy doktorskiej, wyd. drukiem jako: Powiernik tajemnic królowej. Kult świętego Jana Nepomucena na Warmii, Elbląg 1996).
    5. Tenże, Bractwo świętego Jana Nepomucena w Oliwie, "Miscellanea Antropologia et Sociologica" 1994, nr 3, s. 210-216.
    6. Tenże, Pomniki z inskrypcjami jako wieloaspektowe źródło poznania historycznego na przykładzie śląskich Nepomuków, "Studia Śląskie" 1995, t. 54, s. 221-228.
    7. Tenże, Święty Jan Nepomucen jako bohater kultury ludowej ubiegłego stulecia, [w:] Człowiek i Kościół w dziejach. Księga pamiątkowa dedykowana księdzu profesorowi Kazimierzowi Doli z okazji 65. rocznicy urodzin, pod red. J. Kopeć, N. Widok, Opole 1999, s. 219-136.
    8. L. Szołdrowska, J. Liszkowski, Kult Świętego Jana Nepomucena na pograniczu polsko-czeskim w fotografii, historii i legendzie, Wrocław 2005.
    9. B. Depta, S. Madera, Historia i stan obecny figur i kapliczek poświęconych świętemu Janowi Nepomucenowi. Wybrane przydrożne krzyże z terenu Raciborza, Katowice 1997 (maszyn.).
    10. J. Górecki ks., Święty Jan Nepomucen w tradycji górnośląskich pielgrzymek na Jasną Górę, "Jasna Góra" 1993, nr 11.


    4.02.2008

    Dodałem zdjęcia Jana ze Szczytnej (Hrabstwo Kłodzkie >>) po remoncie - nadesłane przez Caseya.
    Dodałem też znalezioną w przewodniku informacje o kapliczce w Minikowie (Wielkopolska >>)


    31.01.2008

    Zdołałem opracować  kolejną część kolekcji Janów Sandomierskich (>>) nadesłaną przez Falbankę: Zabłocie, Ćmińsk, Chruślice, Cerekiew, Michniów, Bodzentyn, Radoska, Podzamcze Piekoszowskie, Wzdół Rządowy, Baszewice Stare-Mirocice, Wąchock-Wygoda, Strawczyn (pseudonepomuk) oraz nowa zdobycz - Chęciny IV.


    30.01.2008

    Dodałem nadesłane przez S.Ł. zdjęcia Janów Nepomucenów z Dobczyc, Niegowici (Małopolska >>) oraz Bielska (X. Cieszyńskie >>) i Szczaworyża (sandomierskie >>). Ten ostatni to mój ulubieniec. Dodałem tez zdjęcia dziwacznie odnowionego Jana z ulicy Pańskiej w Kielcach (sandomierskie >>) nadesłane przez Falbankę.


    29.01.2008

    Dodałem nadesłane przez S.Ł. zdjęcia Janów Nepomucenów z Sejn (d. woj. trockie, dziś Podlasie >>): jeden pewny i jeden prawdopodobny. Stronę Janów Podlaskich uzupełniłem o znalezione informacje o Janach z Różanegostoku, Studzienicznej, Raczków, Domanowa, Przerośli. Dodatkowo - Jan ze Szczepankowa (Kurpie >>) oraz pewien Jan z Olsztyna (Warmia >>).

    S.Ł. przesłał też zdjęcia Janów z Zatora, Kalwarii Zebrzydowskiej i Stryszowa (Małopolska >>) oraz Międzybrodzia Bialskiego (Żywiecczyzna >>).

    Dokopałem się też informacji o malarzu co najmniej dwóch obrazów nepomuckich (Alwernia i Różanystok), Antoniego Gruszeckiego. Gruszecki (1734 – 1798), mnich bazyliański z Poczajowa, który przez znaczną część swego życia mieszkał i tworzył na ziemiach Podlasia i Grodzieńszczyzny, a którego bogaty żywot można by nazwać nieledwie awanturniczym, był uczniem Stanisława Stroińskiego, malował dla Rzewuskich w Podhorcach, misjonarzy na Stradomiu w Krakowie, krakowskich mieszczan i bernardynów w Alwernii (pod zmienionym nazwiskiem Dombrowski, ponieważ wystąpił wówczas z klasztoru bazylianów). Po powrocie do zakonu zamieszkał w Supraślu, gdzie brał udział w ozdabianiu cerkwi i monasteru. Był również na usługach króla Stanisława Augusta, dekorując pałac w Horodnicy i Nowy Zamek w Grodnie. Pewne jest także jego autorstwo cyklu obrazów ołtarzowych do kościoła bernardynów w Grodnie. W latach 1768 – 1770 i 1775 – 1798 pomagał mu uczeń, Filip Michałkiewicz.


    28.01.2008

    Zdołałem opracować  kolejną część kolekcji Janów Sandomierskich (>>) nadesłaną przez Falbankę: Kielce, ponownie Zychy i Stary Dziebałtów, Gnojno, Piotrkowice, Żeleźnica (to już sieradzkie >>)


    26.01.2008

    Falbanka przekazała kolejną część swej kolekcji Janów Sandomierskich (>>): Szydłowiec, Suchedniów, Pawłów, Chybice, Zabłocie, Samsonów, Skarżysko-Kamienna, Ćmińsk, Miedziana Góra.

    Przy okazji rozpocząłem przyłączanie Ziemi Stężyckiej do województwa sandomierskiego (>>). Otóż część dzisiejszego powiatu ryckiego, garwolińskiego i puławskiego należało do Ziemi Stężyckiej, która była zawiślańską enklawą województwa sandomierskiego (>>). Tam przeniosłem Nepomuki z miejscowości Kłoczew (gm. Kłoczew, pow. Ryki), Trojanów (gm. Trojanów, pow. Garwolin, woj. mazowieckie), Sobiska (gm. Adamów, pow. Łuków) i Budziska (gm. Adamów, pow. Łuków), Wola Gułowska (gm. Adamów, pow. Łuków); zastanawiam się nad Wnętrznem.


    25.01.2008

    Falbanka przekazała kolejną część swej kolekcji Janów Sandomierskich (>>): Broniów, Beszowa, Borzymów, Solec Stary, Skadla, Włoszczowa, Czarnca, Moskorzew, Chycza, Studzianna, Ceteń, Małogoszcz, Zajączków, Łosienek oraz Tomaszowa Mazowieckiego (sieradzkie >>).


    22-24.01.2008

    - Kłodzko (gm. i pow. Kłodzko, ): na ulicy Podgórnej jest wpasowana w mur kapliczka, o zamkniętej łukowo wnęce zdobionej gzymsem. Była w niej drewniana figura JN o dużej aureoli. Niestety, jak donosi Brat Wirtualny Casey, została ona skradziona (>>) kilka lat przed temu (2006?). Krata zamykająca kapliczkę kazała się niewystarczająca! Na miejsce Jana wstawiono banalną figurkę św. Antoniego

    Dodałem znalezione w książkach zdjęcie kapliczki nepomuckiej przy drodze do Kopysna (ruskie >>).

    Dodałem nadesłane przez S.Ł. zdjęcia Janów Nepomucenów i podobnych do nich postaci ze Skoczowa i Strumienia (X. Cieszyńskie >>) i Chotebuza (czeska część X. Cieszyńskiego >>), Pszczyny, Grzawy i Ćwiklic (Górny Śląsk >>), Prudnika (X. Opolskie >>), Otmuchowa i Paczkowa (X. Nyskie >>), Jana Powązkowskiego Pierwszego i Trzeciego (Warszawa >>), Poręby Wielkiej i Polanki Wielkiej (Małopolska >>)


    21.01.2008

    S.Ł. przesłał zdjęcia Jana Opatowskiego w trakcie renowacji, Jana z Lubieni (sandomierskie >>) oraz wyjaśnił pewna nieścisłość dotyczącą obrazu JN z Opatowa oraz Jana z Kalisza (Wielkopolska >>). K.K. nadesłał fotkę Jana z Inzing z Austrii (>>). A ja dodałem info o Janie z Tarnawy Górnej (ruskie >>).

    Falbanka przesłała kolejna imponująca paczkę dotyczącą Janów Sandomierskich (>>), będę ją obrabiać jeszcze jakiś czas. Dzięki!


    18.01.2008

    Falbanka przekazała kolejną część swej kolekcji Janów Sandomierskich (>>): Krasocin, Waliska, Straszów, Sułków, Starachowice, Podpolichno, Smogorzów, Sienno, Osuchów, Rzeczniów, Tychów Stary, Klew, Zachorzów, Wola Gałecka, Gruszczyn, Pijanów, Kamienna Wola, Iłża, Solec nad Wisłą, Kłudzie oraz  Mazowieckich (>>): Jasieniec, Żdżary, Bujały

    Falbanka zwróciła też uwagę na bose stopy Jana z Dańkowa (rawskie >>), co w połączeniu z innymi jego cechami kazało mi przekwalifikować go na Jana Kantego.


    14-16.01.2008

    Hadrian Jakóbczak przesłał zdjęcie Jana oraz postaci bardzo podobnej do Nepomuka z kościoła w Orawce (Orawa >>)


    11.01.2008

    Falbanka nadesłała informacje i piękne zdjęcia kolejnych Janów Sandomierskich (>>) z Małyszyna, Pakosławia, Wrzosówki, Przedmieścia Bliższego, Przysuchy (chorągiew i feretron!).

    J. Rożałowska nadesłała zdjęcia kapliczki i kamiennej wolnostojącej figury w Kamieniu Śląskim oraz kapliczki w Dobrej (X. Opolskie >>)


    8-9.01.2008

    Falbanka nadesłała informacje i piękne zdjęcia kolejnych Janów Sandomierskich (>>): z Ossy, Parczówka, Kotlarki, Końskich, Krasny, Drzewicy, Borkowic, Starego Dziebałtowa, Dziurkowa, Chęcin, Krępy Kościelnej, Suliszki, Wincentowa i Radoszyc. Do tego zdjęcia starego, porzuconego Jana z Luboczy (rawskie >>) oraz Pragi (>>).

    Pozyskanie zdjęć i opisów kilku nowych obiektów z powiatu Tarnowskie Góry (Górny Śląsk >>) z witryny www.montes.pl (dzięki!): Niezdara, Szałsza, Stare Tarnowice, Repty, Bobrowniki, Strzybnica, Radzionków, Wojska, Łubki + porządki na tej stronie.


    7.01.2008

    Hadrian Jakóbczak przesłał zdjęcia Janów z Niedzicy (Spisz >>). Miedzy nimi znalazło się prawdziwe odkrycie - Pierwszy Polski Jan Grobowy! Jest to wykonana realistycznie wizerunek martwego Jana Nepomucena zamknięty w szklanej gablocie w dolnej części ołtarza. Oczywiście znałem takie przedstawienia, ale tylko z terenów Bawarii (>>) i Austrii (>>), nawet nie sądziłem, że mogą trafić się i u nas ze względu na nieco inne zwyczaje religijne. A jednak!


    Jany sportretowane w pozycji leżącej podzieliłbym na dwa rodzaje: 1. Jan Grobowy - takie jak ten; 2. Jan Pływający - vide Gorzanów, figura z Nepomuka, kilka innych. Snuję też własną subteorię, że typy te mogą być tożsame, to znaczy kiedy ich akurat nie spławiano, to eksponowano je w takich gablotach-grobowcach.

    J. Rożałowska nadesłała zdjęcia kapliczki w Żyrowie (X. Opolskie >>) po remoncie.

    B.Z. nadesłała piękne zdjęcie Jana z Marcinkowic z powiatu wałeckiego (Wielkopolska >>). Witamy w gronie Zarażonych!

    Falbanka nadesłała zdjęcia i wyczerpujące dane kolejnych Janów Sandomierskich (>>): z Kazanowa, Końskich, Rudy Pilczyckiej, Młotkowic, Gowarczowa, Lipy, Zychów, Brzózy, Paradyża i Żarnowa.
    Do tego jeden obiekt z Końskich, co do którego ja stawiam opór i twierdzę wbrew źródłom, że nie jest to Nepomuk, a zapewne św. Kazimierz. W przytoczonej pracy "Końskie - zarys dziejów" (praca zbiorowa, 1998, str. 154, autor rozdziału Bogumiła Ludwikowska) znajduje się informacja, że "...pośrodku cmentarza na wysokim okrągłym cokole stoi kapliczka św. Jana Nepomucena z XVIII w. Do końca lat 50 była usytuowana przy głównym trakcie Skarżysko-Piotrków w dawnym zespole pałacowo-parkowym, w miejscu gdzie dziś stoi Szkoła Podstawowa nr 3. Postać świętego raziła tutaj swym widokiem ówczesne władze administracyjne, które postanowiły usunąć figurę, a na tym placu wznieść szkołę! Zamysł spotkał się z powszechnym oburzeniem. Trzeba było dopiero interwencji rozgłośni Radia Wolna Europa, żeby kapliczkę uratować: umiejętnie rozebrać na poszczególne elementy i przenieść na nowe miejsce na cmentarz. Przy tejże kapliczce do niedawna sprawowano Eucharystię w dniu Wszystkich Świętych". Informacja ta mocno zamieszała w dotychczasowych opisach wszystkich koneckich Nepomuków - który gdzie stał, gdzie i kiedy został przeniesiony itp. Tymczasem moim zdaniem jest wykluczone łączenie tej rzeźby z Janem Nepomucenem.
    Jednocześnie droga Siostra Wirtualna Falbanka sformułowała pewną teorię, o dużym stopniu prawdopodobieństwa, dotyczącą związków Małachowskich z kultem JN i fundowaniu przez nich figur w tej okolicy. Właściciel tutejszych dóbr, Mikołaj Małachowski (1730-1784) miał dwóch synów: Jana Nepomucena (1764-1822) i Stanisława Aleksandra (1770-1849) oraz córkę Izabelę (1760-?). Izabela wyszła za mąż za Franciszka Ksawerego Rostworowskiego. Mieszkali we Włoszczowie. Tam w 4 V 1799 roku urodził im się syn Jan Nepomucen Rostworowski (1799-1847). Nazwanie dwóch najstarszych synów w rodzie w dwóch kolejnych pokoleniach, imieniem Jana Nepomucena świadczy o szczególnym nabożeństwie rodziny do naszego Świętego.
    Jan Nepomucen Małachowski, referendarz wielki koronny, poseł na Sejm Wielki, senator, wojewoda Królestwa Polskiego, w czasie powstania kościuszkowskiego został członkiem Rady Najwyższej Narodowej, jego brat zresztą też brał udział w tych wydarzeniach. Małachowscy w XVIII wieku byli właścicielami okolicznych terenów i Włoszczowy. W połowie wieku zaczęli budowę rezydencji w Końskich, a sprzedali ją dopiero w 1870 roku. W 1727 roku kupili też kilka miejscowości nieco dalej położonych: Ossa, Parczów, Wąglany, Petrykozy, część Białaczowa itd. Do nich, od około 1700 roku, należały też Borkowice. W wykazie dóbr tuż przed bankructwem figurują m.in. wsie: Czerwony Most i Kazanów. W sumie do dnia dzisiejszego na tych obszarach znaleźliśmy 8 zachowanych do dziś kamiennych Nepomuków o podobnym stylu (kolejny podobny jest Nepomuk z Gowarczowa, nie ma nic wspólnego z Małachowskimi, bo w tym czasie Gowarczów należał do Jabłonowskich - podobieństwo da się natomiast wytłumaczyć zaistnieniem lokalnego warsztatu rzeźbiarskiego). W świetle tych danych, czy nie jest uzasadnione przypisywanie Małachowskim ufundowania co najmniej siedmiu poniższych figur, zwłaszcza że kilka z nich nosi herb Nałęcz na cokole?

    • Borkowice (ten odbiega trochę stylem)

    • Czerwony Most

    • Kazanów

    • Końskie

    • Ossa

    • Parczówek

    • Włoszczowa (być może najstarsza z nich).

    Przytaczam też fragment barwnego opisu Falbanki dotyczący znalezienia figurki Jana z Zychowa: To nasza jedna z większych omyłek. Jechaliśmy rowerami tropem nepomuków gmin Ruda Maleniecka i Radoszyce. Pod wieczór zaczęło grzmieć i pokapywać, a musieliśmy dojechać jeszcze prawie 7 km przez las nieznanym terenem. Zaczęliśmy dociskać pedały. Mignęła wioska, o której cywilizacja zapomniała. Piach, piach, piach, trochę starych chałup. Zychy. W tym momencie córka zauważyła coś nepomukopodobnego. Ja ruszyłam po chatach pytać kto ma klucze od kapliczki i zasięgnąć języka. Pustki. Napotkana młodzież stwierdziła, że to św. Roch. No tak, przy figurce jest kostur, a deszcz się wzmagał. Ja uwierzyłam młodzieży. Syn poganiał, (a że wirus nepomucki to tylko odmiana naszego wirusa kapliczkowego ogólnego, który drąży od lat pozostałą część rodziny), więc tylko ja z córką cyknęłyśmy sobie po fotce "z Rochem" i w las. Dopiero przy obróbce zdjęć obejrzałyśmy pięknego księdza Jana z kijaszkiem zamiast krzyża. (A w lesie tak pobłądziliśmy, że myślałam, że będziemy dzwonić po pomoc do Nadleśnictwa. Dobrze, że istnieją telefony komórkowe. Ale wszystko dobrze się skończyło.) Ściągając te zdjęcia z płyty zauważyłam tajemniczą, nieostrą postać Krzyżaka wewnątrz kapliczki. Czyżby? Bo ta z lewej, to chyba św.Barbara. Może w końcu uda się znowu dojechać do Zych i nadrobić gapiostwo.


    4.01.2008

    Falbanka nadesłała zdjęcia kolejnych Janów Sandomierskich (>>): z Borkowic
    Dawno nie widziany K. Ożóg (K.O.) nadesłał sporą paczkę zdjęć Janów z Pragi, Kielc i Ostrowca (sandomierskie >>) oraz Bolkowa (Dolny Śląsk >>), Wrocławia (>>) i Jakubowa (X. Głogowskie >>). Dzięki!

    Dowiedziałem się o publikacji pt. "Św. Jan Nepomucen - patron chroniący przed powodziami" wydanej przez wrocławski (>>) oddział IMGW. A z krótkiego streszczenia dowiedziałem się, że w siedzibie IMGW przy Parkowej też jest jakiś Nepomuk!

    Kolejna publikacja, o której posiadłem wiedzę to przedwojenna książka W. Brzeskiej "Św. Jan Nepomucen 1348-1393", Poznań-Warszawa-Wilno-Lublin 1938.


    Jak doniósł mi T.P. (dzięki!) Portal Katalog Zabytków Polski Wschodniej (wersja testowa, http://zabytek.jpartsystem.pl) wymienia następujące nieznane mi wcześniej obiekty nepomuckie. Niestety nie ma tak lokalizacji lub miejsca ich przechowywania

    FERETRON - MATKA BOSKA RÓŻAŃCOWA, ŚWIĘTY JAN NEPOMUCEN
    * Materiał: drewno, malowane, płótno, olej, snycerka
    * Styl: barokowo - ludowy
    * Powstanie: ok. poł. XVIII w.
    * Autor:
    * Wymiary: 132x94x0
    * Stan zachowania: Słaby. Wielokrotnie przemalowywane partie drewniane. Obrazy odklejone od podłoża.
     

    RELIKWIARZ - ŚWIĘTY JAN NEPOMUCEN
    * Materiał: srebro złocone, trybowane, odlew, szkło barwione szlifowane
    * Styl: barok
    * Powstanie: przed 1750 r.
    * Autor:
    * Wymiary: 54x23x0
    * Stan zachowania: Dobry. Gloria zapewne późniejsza. Krzyż wieńczący z mosiądzu, wtórny. Brak jednego kamienia na rewersie.


    RZEŹBA - ŚWIĘTY JAN NEPOMUCEN
    * Materiał: drewno lipowe, rzeźba polichromowana
    * Styl: barok
    * Powstanie: 3 ćw. XVIII w.
    * Autor: NN. ludowy, Polska
    * Wymiary: 110x37x0
    * Stan zachowania: Zły. W partii dolnej mocno nadpalony. Brak prawej dłoni; lewa ręka odłączona od tułowia. Zdaniem konserwatorów sztuki istnieje możliwość zrekonstruowania obiektu.


    Lubocz (gm. Rzeczyca, pow. Tomaszów, , rawskie >>): według informacji ze strony internetowej parafii w Rzeczycy stara barokowa ludowa figura JN została w październiku 2007 roku, jako stara i zniszczona, wymieniona na nową, którą wykonał z drewna lipowego wskazany przez Ośrodek Regionalny w Łodzi artysta rzeźbiarz Zbigniew Fabijański z Białynina. W kapliczce, remotowanej dla uczczenia beatyfikacji O. Stanisława Papczyńskiego i upamiętnienia pobytu Świętego w Luboczy, oprócz św. Jana Nepomucena znajdzie się podarowany przez Księży Marianów obraz Matki Bożej Licheńskiej i błogosławionego O. Stanisława Papczyńskiego. Porównajcie klasę obu rzeźb! O tempora! O mores! ...


    ¿ Oświęcim (gm. i pow. Oświęcim, , Małopolska >>): z końcem XVIII lub początkiem XIX wieku na rynku miasta stanęła kamienna figura JN. W niezmienionym stanie pozostała prawdopodobnie do 1881 roku, kiedy to zniszczył ją pożar.  Odnowiono ją w roku 1892. W czasie okupacji trafiła na cmentarz. Z biegiem czasu przysypano ją ziemią. Ostatnio przeprowadzono badania specjalistyczną aparaturą i stwierdzono, że w ziemi jest jakiś przedmiot, który może być zaginiona rzeźbą. Odżyły więc pomysły na jej wydobycie i ustawienie na starym miejscu zwłaszcza, że są plany wyburzenia pawilonu Tęczy


    3.01.2008

    Falbanka (witamy wśród zarażonych!) nadesłała zdjęcia pięknego Jana z Łęgonic Małych   (sandomierskie >>) opisując jednocześnie perypetie przy poszukiwaniu tej miejscowości (inne Łęgonice zaliczone już do Mazowsza są po drugiej stronie Pilicy). Do tego Jany z nieodległych Radzic i Brzózy. Niestety, również niedobra wiadomość z lipca 2007 o XVIII-wiecznym Janie ze Starzechowic - obiekt zniknął! Pozostaje mieć nadzieję, że Janem zajął się konserwator a nie złodziej!
    Dodałem też fotki Janów dzielnicy Zawiercia-Marciszowie nadesłane przez A.D. oraz z Mrzygłodu (Małopolska >>)


    2.01.2008

    Dodałem nowe zdjęcia znanych figur z Zieleńca (Hrabstwo Kłodzkie >>), nadesłane przez M.S.
    Ponadto zdjęcie z artykułu z 1956 roku z Poręby Górnej (gm. Wolbrom, pow. Olkusz, Małopolska >>) nadesłanego przez Lilkę.
    Ponadto nowy Jan z Niepołomic i nowe zdjęcia już znanego mi Jana z tej miejscowości, fotki Jana z Drwini, z Krakowa (ul. Czarnowiejska, po remoncie), z Bochni i z obu Wiśniczów w Małopolsce (>>) nadesłane przez Bajarkę.
    Ponadto dodałem Jana z Ujazdu (X. Opolskie >>) nadesłane przez J. Rożałowską.
    Ponadto - nowe zdjęcie Jana z Opatowa   (sandomierskie >>) po remoncie nadesłane przez J.F.
    Dzięki wszystkim za pierwsze w tym roku Nepomuki!


    Nowa sonda! Poniżej wyniki poprzedniej:
     

    wyniki SONDY
    Co zrobisz, jeśli zobaczysz figurę Nepomuka na bazarze lub w antykwariacie?
    Nic (15) 15% 15%
    Poproszę o dokumenty pochodzenia rzeźby (28) 27% 27%
    Od razu zadzwonię na Policję (36) 35% 35%
    Nie wiem (23) 23% 23%

    Łącznie oddano 102 głosy
     

    Mój komentarz: bardzo zdrowe podejście demonstruje znacząca większość (27+35=62%) respondentów. Ale jest jeszcze dużo do zrobienia: 23% osób nie wie co powinno się zrobić w tej sytuacji...


    numer aktualny >>

    numery archiwalne:
    2018 * 2017 * 2016 * 2015 * 2014 * 2013 * 2012 * 2011 * 2010 * 2009
    2008 * 2007 * 2006 * 2005 * 2004 * 2003 * 2002 *
    2001 * 2000 * 1999

    << wstecz  | dalej >>


    ^
     
    @ Bookmark and Share INNE SZUFLADY :::LWOWSKA:::PODRÓŻE:::FOTO:::ŚREDNIOWIECZE:::AUTOR!:::STARE:::PRYWATNE:::©