@ ! Bookmark and Share szuflady  LWOWSKA PODRÓŻE NEPOMUKI FLORIANY SKANSENY ŚREDNIOWIECZE 'SPOTKANIA' RóD DZIECI DŹWIĘKI FOTO AUTOR!
 
Podróże po Pomorzu Gdańskim,
czyli Polskim, czyli Pomerelii lub Kaszubach, Kociewia, Żuławach
oraz Pomorzu Słupskim, czyli Środkowym, Brandenburskim, Pomeranii, wraz okręgami Lęborka i Bytowa

Oznacza to wszystko na zachód od Wisły i Nogatu, na północ od Bydgoszczy, na wschód od Bytowa. Znalazły się tu więc ceglane nadwiślańskie miasta i zamki, jak i jeziora Kaszub i Kociewia. Nie zapominając o Gdańsku, Helu i kraciastych domach Swołowa

zobacz uzupełnienie - Pomorze Zachodnie (>>)
zobacz uzupełnienie - Nepomuki Pomorza (>>)
zobacz uzupełnienie - dwory na Pomorzu (>>)
powrót do głównej strony Podróży (>>)

 

Województwo Pomorskie. Północną część województwa stanowiła ziemia Kaszubska, Baltykiem i zatoka Gdańską od północy i wschodu oblana. Wschodnią ścianą była Wisła, odgraniczająca od województw: Malborskiego, Chełmińskiego i ziemi Pomezańskiej, do Prus książęcych należącej. Na południu graniczyło województwo Pomorskie z województwem Inowłocławskiem, czyli Kujawami (w okolicach Fordonia i Bydgoszczy), oraz z zanotecką częścią województwa Kaliskiego, a później Gnieźnieńskiego. Zachodnią i północo-zachodnią linię stanowiła długa i łamana, sucha granica od pomorza słupskiego, czyli Pomeranii Brandeburskiej. Niemcy, dla odróżnienia Pomorza brandeburskiego od Pomorza polskiego, czyli gdańskiego, nazwali to ostatnie Pomerellen, t. j. Pomerelią. Do województwa Pomorskiego należały jeszcze dwie anklawy w granicach Pomorza brandeburskiego, a mianowicie zamki Lauenburg i Bytów z okolicznemi ziemiami GLOGER (Kraków 1903)

               


 

 

 

@ ! Bookmark and Share szuflady  LWOWSKA PODRÓŻE NEPOMUKI FLORIANY SKANSENY ŚREDNIOWIECZE 'SPOTKANIA' RóD DZIECI DŹWIĘKI FOTO AUTOR!