@ ! Bookmark and Share inne szuflady   LWOWSKA NEPOMUKI FLORIANY SKANSENY PODRÓŻE 'SPOTKANIA' RóD DZIECI DŹWIĘKI FOTO AUTOR!

Wieki średnie

jedność w różnorodności

 < wstecz  dalej >
Zawsze zadziwiała mnie jedność w różnorodności sztuki średniowiecza. Kościół romański zawsze wygląda jak kościół romański mimo, że ten z Włoch bardzo różni się przecież od tego z Polski. Gotyk mazowiecki jest gotykiem już na pierwszy rzut oka, choć wszyscy przyznają, że nie ma wiele wspólnego z katedrą w Mediolanie, czy flandryjskim albo francuskim flamboyant. Może właśnie dlatego sztuka wieków średnich tak dobrze oddaje ducha czasów, w których powstała?
To spostrzeżenie to powód wymieszania na tych stronach obiektów z różnych stron Europy i 800 lat jej historii.

luźne notatki: polscy krzyżowcy, linki, inne różności...

* Zapomniana polska katedra? Na Dolnym Śląsku, w Chobieni, znajdują się  ruiny katedry św. Eligiusza z XII wieku.
* Polanie brali udział w podboju Anglii! W kronikach angielskich zachowały się zapisy o polskiej załodze przesłanej przez Chrobrego jego siostrzeńcowi, Kanutowi Wielkiemu, królowi Danii. A ten, jak wiadomo, podbił wyspiarzy i to wcale skutecznie.
(źródło: S. Bratkowski "Europa...")
* Jan Długosz "Roczniki, czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego" o wyprawie Henryka Sandomierskiego do Palestyny w roku 1154 - "Gdy trzej książęta polscy, synowie Krzywoustego, Władysław, Bolesław i Mieczysław, pędzili świeckie życie i pożenili się, ich rodzony brat, czwarty z rzędu, Henryk, który otrzymał księstwo sandomierskie i lubelskie, nie chciał dać się nakłonić panom swych ziem i doradcom do zawarcia związków małżeńskich. Przejmowała go bowiem troska o sprawy wyższego rzędu, a jego wielkoduszny umysł gardził rzeczami ziemskimi i niskimi. Myślał stale o wielkich sprawach, dzięki którym mogłaby i jego cnota zajaśnieć i miłosierdzie Boże dać się przebłagać. Szczególnym jednak jego pragnieniem było udać się z możliwie jak największym wojskiem na pomoc Ziemi Świętej, o której odzyskanie zabiegali w tym czasie królowie i książęta katoliccy, by wesprzeć wspólne przedsięwzięcie katolików. Ponieważ nie mógł tego przeprowadzić wcześniej i z powodu wieku, i wojen grożących ojczyźnie, korzystając ze spokojnego czasu, kiedy Królestwo Polskie zażywało miłego i całkowitego spokoju, dobrawszy sobie rycerzy z ochotników przeprawił się do Ziemi Świętej x oddziałem doborowego wojska, powierzywszy swoje ziemie: sandomierską i lubelską, pod zarząd i opiekę księcia i monarchy Bolesława. Na wyjezdnym zaś funduje kościół parafialny w swojej wsi Zagość, położonej nad Nidą, ku czci św. Jana Chrzciciela i wyposażywszy go hojnie, powierza go zarządowi krzyżowców szpitalników, których nazywano też templariuszami."
Nieścisłości: nie Templariusze a Szpitalnicy; fundacja nie z okazji wyprawy do Palestyny, lecz wcześniejszej wyprawy do Prus.
* Catalagirone, Sycylia - jest tu grób nieznanego polskiego świętego! Miał na imię Jan (=Gerland?) i był  zarządcą dóbr zakonu Szpitalników Św. Jana w XIII w. Grób ten zasłynął licznymi uzdrowieniami i dopuszczono lokalny kult polskiego Joannity.
(źródło: T.W. Lange "Szpitalnicy, Joannici, Kawalerowie Maltańscy")
* Książę wrocławski Władysław Wygnaniec, lub jego syn Bolesław Wysoki wziął udział w drugiej wyprawie krzyżowej. Książę (wraz z wojami) przyłączył się do kontyngentu cesarza niemieckiego, pod którego opieką znajdował się po wygnaniu ze Śląska.
 < wstecz  dalej >
@ ! Bookmark and Share inne szuflady   LWOWSKA NEPOMUKI FLORIANY SKANSENY PODRÓŻE 'SPOTKANIA' RóD DZIECI DŹWIĘKI FOTO AUTOR!