SZWECJA
oraz
ALANDY
 


Znalazło się tutaj kilka zdjęć z czterech pobytów w Szwecji (maj 1998, lipiec 2002, sierpień 2008, sierpień 2010). Dzięki szwedzkim przyjaciołom poznaliśmy głęboką szwedzką prowincję. Wyprawę na Alandy udało się połączyć z włóczeniem się po Sztokholmie. Za każdym razem po drodze zwiedzaliśmy kilka miast i miasteczek. Okazało się, że jest to również podróż w czasie. U nas zaczyna się już lato, tutaj - zaczynają kwitnąć bzy. W ten sposób przeżywamy dwie wiosny, jedna za drugą! Poza tym, z powodu różnicy w szerokości geograficznej naszych krain, tam zmrok zapada koło północy!

Poniżej zdjęcia ze Sztokholmu, gdzie włóczyliśmy się po Gamla Stan i sąsiednich dzielnicach Södermalm, Norrmalm i Djurgårten bez jednej korony oraz z Norrtälje i Kapellskär.
                

Poniżej zdjęcia w wcześniejszych wyjazdów, a więc z Eksjö, Dämparp, Kalmar, Karlskrony, Långsta nad jeziorem Värmeln, Borgvijk (huta żelaza, dwór Borgstromów z ok. 1700 roku, kościół z 1718 roku z kaplicą rodową, malowidłami i amboną), Kirka Boda, Von Echstedtska herrgård (dwór z 1762-4 koło Smedby), Kila nad jeziorem Harefjorden (kościół z inicjałami E v B jak Borgstrom, widok na jezioro), Sund (koło Säffle, dwór z XVIII wieku należący dawniej do krewnych Isabelle), Ekenas i Luro (wyspa na jeziorze Vänern), Karstad (katedra 1723-30 Ch. Heller, gimnazjum Adolpho Fredericianum 1754-9, kamienny most wschodni),Mariestad, Mariedal (pałac Magnusa de la Gardie z 1666), Skara (katedra 1100-1300), Läckő (zamek de la Gardie i wcześniejszy nad jez. Vänern), Varnhem (kościół i ruiny klasztoru cystersów 1160-1230), Vamb (kościół z ok. 1100), Kungslena (kościół z XII wieku, dzwonnica, drzwi z XIII w.) Valstad Kyrka (kościół z romańskim portalem), Suntak (kościół z XII wieku), Nydala (ruiny kościoła i klasztory cysterskiego), kurhan z VIII w. nad jeziorem Asnen.

           


Szwecja to takie nasze Mazury do sześcianu. Lasy, lasy i lasy.
Świetne drogi, którymi nikt nie jedzie szybciej niż 100 km/h.
Czyste jeziora. Przyjaźni ludzie.
Prawo przejścia przez teren prywatny i rozbicia namiotu w dowolnym miejscu.
To takie miejsce, gdzie na każdym kroku widać,
że ktoś myśli jak ułatwić życie sobie i innym, nie psując przy tym natury.

 

           

ALANDY
 


 

Alandy to autonomiczny archipelag nominalnie
należący do Finlandii, a faktycznie szwedzki

 
Poniżej zdjęcia obrazujące stolicę Mariehamn,
naszą bazę w Hjörtö,
średniowieczne kościoły w Sund, Saltvik,

Finström, Jomala, Lembote
grodziska i kurhany np. w Borgboda i Geta
twierdza w Bomarsund i wielowyznaniowe cmentarze wojskowe
jedyny alandzki zamek Kastelholm
skanseny w Borgboda i Finström, dawny port w Lembote
a przede wszystkim wspaniałe krajobrazy: skały, las, morze
 

 

@ ! Bookmark and Share szuflady  LWOWSKA PODRÓŻE NEPOMUKI FLORIANY SKANSENY ŚREDNIOWIECZE 'SPOTKANIA' RóD DZIECI DŹWIĘKI FOTO AUTOR!